İlave Tediye Hesaplama Tablosu 2022

Tediye hesaplamasının nasıl yapıldığı konusu taşeron olarak çalışırken sürekli işçi kadroruna geçenler tarafından merak edilmektedir. Malumunuz kamuda sürekli işçi kadrosuna geçenlere tediye diğer adı ile ikramiye ödemesi yapılmaktadır. İşçi tediye hesaplaması brüt maaş üzerinden yapılmakta ve yıllık olarak 52 gün üzerinden ödenmekte. Yazımızın devamında ilave tediye hesaplamasının nasıl yapılacağı,13, 52 ve 5 günlük ikramiye hesaplamasının nasıl olacağı konularında ayrıntıları bulabilirsiniz.

Tediye hesaplamasının nasıl yapıldığı konusu taşeron olarak çalışırken sürekli işçi kadroruna geçenler tarafından merak edilmektedir. Malumunuz kamuda sürekli işçi kadrosuna geçenlere tediye diğer adı ile ikramiye ödemesi yapılmaktadır. İşçi tediye hesaplaması brüt maaş üzerinden yapılmakta ve yıllık olarak 52 gün üzerinden ödenmekte. Yazımızın devamında ilave tediye hesaplamasının nasıl yapılacağı,13, 52 ve 5 günlük ikramiye hesaplamasının nasıl olacağı konularında ayrıntıları bulabilirsiniz.

İlave tediye nedir ?

Tediye ikramiye anlamına gelir. Kamuda taşeron kadrosunda çalışırken sürekli işçi kadrosuna geçenlere yılda 4 eşit taksitle 13 gün olarak ve toplamda da 52 günlük olarak ödenen bir ödenektir.

İşçi ikramiye hesaplaması nasıl yapılır ?

Hesaplama brüt kazancınız üzerinden yapılıyor. Brüt kazanç 2022 yılı için en düşük 5.004,00 TL olacağından işçi için 52 günlük ilave tediye hesaplaması 2022 yılında aşağıdaki gibi olacaktır. Brüt maaşı asgari ücret üzerinde olanlar aşağıdaki tutarları değiştirerek kendisi hesap edebilir ya da yazımızın devamındaki tediye hesaplama robotu aracılığı ile gerçekleştirebilir.

52 günlük ilave tediye nasıl hesaplanır ?

 • Brüt kazanç: 5004,00 TL.
 • Günlük brüt kazanç: 166,80  TL
 • Tediyeye esas brüt kazanç: 52×166,80= 8673,60 TL
 • SGK işçi payı kesintisi: 1.214,30 TL
 • İşsizlik primi kesintisi: 86,73 TL
 • Kesinti sonrası kalan brüt tutar: 7372,57 TL
 • Gelir vergisi kesintisi ( %15 üzerinden): 1105,00 TL
 • Damga vergisi kesintisi ( %7,059): 55,95 TL
 • 52 gün için ödenecek en düşük tediye miktarı net tutarı: 6211,05 TL .

Buna göre 13 günlük tediye tutarı ise en düşük: 1552,00 TL olacaktır. Tabi bu tutar brüt asgari ücret üzerinden hesaplanmıştır. Kamu işçilerinin net ve brüt maaşları 2022 yılında da asgari ücretin ortalama %20 üzerinde olacağından 13 günlük ikramiye tutarınız ortalama 2000 TL civarında toplamda 52 günlük tediye hakkınız ise 6500 TL civarında olacak.

Tediye hesaplama formülü

Yukarıda tediye hesaplaması nasıl yapılır kısmında da anlattığımız üzere hesaplama çalışanın brüt ücreti üzerinden yapılır.

 • Brüt ücretten %15 oranında SGK payı kesilir.
 • Kalan kısımdan isabet eden oranda gelir vergisi dilimleri esas alınarak gelir vergisi ve damga vergisi kesilir.
 • Sonra toplam brütten kesintiler çıkarılarak net ikramiye hesaplanır.

İlave tediyeden gelir vergisi kesilir mi ?

Evet gelir vergisi ve damga vergisi kesilir. Bulunan brüt kazançtan toplam %15 SGK ve işsizlik prim payı çıkartıldıktan sonra %15 oranında gelir vergisi ve %07,59 oranında damga vergisi kesintisi yapılarak ödenecek net tediye tutarı hesaplanır.

Kamu işçilerinin emeklilik şartları nelerdir ?

Kadroya geçen kamu işçilerinin sigorta primleri 4a eski adı ile ssk kapsamında ödenmektedir. Dolayısıyla emeklilik şartları da sskya göre hesaplanmaktadır. SSK kapsamında emekli olma şartları işe giriş tarihinize göre farklılık göstermektedir. İlk sigorta, bağkur ya da diğer kapsamlardaki başlangıç tarihinize göre emekli olacağınız tarihi öğrenmek için hemen ssk emeklilik şartları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emekli olan işçi ilave tediye alabilir mi ?

Tediye ödemesi aktif olarak sürekli işçi kadrosunda çalışanlara ödenmekte. Emekli olanlara bu ödemeler yapılmamakta.

Tediye tarihleri, ne zaman ödenir ?

Ödemeler 13 günlük olarak ve yılda 4 defa ödenir.

 • İlk ödemeler Ocak ayı sonunda,
 • İkinci ödemeler Mayıs ayı sonunda,
 • Üçüncü ödemeler Ağustos sonunda,
 • Son taksit ödemeleri ise Aralık sonunda yapılır.
5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“İlave Tediye Hesaplama Tablosu 2022” üzerine 28 yorum
 1. kolay gelsin.. cumhurbaşkanının açıkladığı asgari ücrete kadar olan kısma vergi muafiyeti ( gelir vergisi ve damga vergisi)tediyelerde geçerlimi. yani maaşta uygulanmayan vergi muafiyeti tediyelerde uygulanacak mı

  Cevapla
 2. ömer bey merhabalar yukarıdaki İlave Tediye Hesaplama Tablosu 2022 konulu yazınızda 2021 geçiyor. Yanlış mı yazıldı yoksa geçen seneki hesaplama mı

  Cevapla
 3. merhaba 01.03.1997 ilk işe tarihim bunun 1999 tarihinde hastaneye işe bşladım şirketde 2018 tarihinde işçi kadrosuna geçtim ve halen çalışmaktayım eyt liyim.eğer eyt çıkarsa emekliyim. emekli olursam maaşım ve tazminatim son aldığım maaşım bürüt üzeindenmi hesaplanır.

  Cevapla
 4. Merhabalr, iyi çalışmalar. İkramiye ve ilave tediye ödemeleri ayrıca hesaplanıyor ve devam eden ay ki bordroya ( sgk matrahına dahil olması için – sgk priminin kesilmesi için ) dahil ediliyor. Fakat bu tutarın vergisi kesilip bize o şekilde ödeniyor. SGK sı devam eden aya kalıyor. Lakin burada kafamıza takılan bir durum var. Şöyle ki; ilave tediye yada ikramiyenin vergisini keserken BRÜT üzerinden hesaplayıp kesiyor ve ödemesini o şekilde yapıyor. Bordro da da BRÜT üzerinden sgk yı kesiyor. Vergilendirmeyi yaparken, SGK yı düşüp, net üzerinden yapması gerekemz mi?

  Cevapla
  • istisnalar dışında her türlü kazanç SGK ve vergiye tabidir, 2022 yılı için SGK aylık kazanç tavanı 37.530 TL dir. Ay içersinde aldığınız tüm hakedişler sözkonusu tutara kadar %14 primi ve %1 işsizlik kesintisine tabidir. Gelir vergisi hususu ise; aldığınız her kuruş, mali yıl başında yani 1 ocaktan o güne kadar almış olduğunuz yıllık vergi matrahınızın girdiği gelir vergisi dilimi oranında (2022 yılı için 0-32.000 arası %15), (32.000-70.000 arası %20), (70.000-250.000 arası %27….) vergilendirilir. Her ay için bir defa eski deyimle AGİ indirimi uygulanır. 2022 yılı için gelir vergisi istisna tutarı yani AGİ 638,01 TL’dir. İstisna tutarı ay içerisinde alınan ücretlerin tümüne sadece bir defa uygulanır, ilk alınan bordrodan kesilen gelir vergisi miktarı sözkonusu vergi istisna tutarını karşılamıyorsa eksik kalan indirim tutarı ay içerisinde takip eden bordrodan kesilir yine eksik kalırsa gelecek aylara devretmez. umarım faydalı olmuştur

   Cevapla
 5. 13.03.2005 TARİHİ İLK İŞE BAŞLAMAMDIR.%96 ENGELLE RAPORUMLE VERGİ İNDİRİMİNDEN FAYDALANMAKTAYIM.. 15 YILLIK SÜREYİ DOLDURDUM.. 5200 DE GÜN SAYIM VARDIR.. ACABA EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLUR ?

  Cevapla
  • En düşük emekli maaşı şu anda 1500 TL. Sigorta primleriniz tabandan ödendiyse buna yakın bir maaş alabilirsiniz. Ancak yüksekten ödendiyse tabi ki bu tutarın üzerinde olacaktır.

   Cevapla
 6. İyi günler ben 5 Ağustos da işe başladım Aralık tediyesi yattı 369 lira olarak kurum 1 yıl dolmadığı için düşük yatıyor diğer tediyeler biraz daha fazla bir yıldan sonra normal tediye alacaksınız diyor. Ama bu hesapla bir yılda ortalama 4000 tl tediye almam gerekirken ortalama 2000 tl tediye almış olucam bunun resmi bir yazısı var mı ? Bir yılı dolmamış personele çalıştığı gün bazında tediye yatar gibi

  Cevapla
 7. 2020 YILININ 4. TAKSİDİNİ BENİM ÇALIŞTIGIM KURUM NORMAL BORDROYA DAHİL EDEREK HESAPLAMIŞTIR. BU DURUMDA DİĞER KURUMLARDAN DAHA AZ Bİ ÖEDEME LAMIŞ OLDUK BUNUN YANLIŞ OLDUNUNU DİLEKÇE İLE BELİRTMEMİZ DURUMUNDA HAK KAZANCI ALABİLİRMİYİZ.

  Cevapla
  • Evet hesaplama yanlışsa tabi ki düzeltilmesi ve geriye dönük ödeme yapılması gerekir. Bir dilekçe ile Kurumunuza başvurarak yeniden hesaplanmasını talep edebilirsiniz.

   Cevapla
 8. MERHABALAR İLAVE TEDİYE ÖDEMELERİ NORMAL MAAŞ BORDROLARIYLA BİRLİKTE AYNI BORDRODA HESAPLANIR MI HESAPLANDIĞI TAKDİRDE İŞÇİNİN HAK KAYBI MEVCUTMUDUR. TEŞEKKÜRLER.

  Cevapla
  • İlave tediyeler maaştan ayrı hesaplanıyor. Ancak ödendiği dönemi bordrosuna yani prime esas kazancına dahil ediliyor. Emekli aylık hesaplamasında dikkate alınıyor yani.

   Cevapla
 9. ben kyk calisaniyim mayıs 11 de bedelli askerlik görevimi yapacam mayıs sonunda verilecek tediyeden yararlanabiliyormuşum.

  Cevapla
Yorum yapın