İlave Tediye Hesaplama Tablosu 2022

28

Tediye hesaplamasının nasıl yapıldığı konusu taşeron olarak çalışırken sürekli işçi kadroruna geçenler tarafından merak edilmektedir. Malumunuz kamuda sürekli işçi kadrosuna geçenlere tediye diğer adı ile ikramiye ödemesi yapılmaktadır. İşçi tediye hesaplaması brüt maaş üzerinden yapılmakta ve yıllık olarak 52 gün üzerinden ödenmekte. Yazımızın devamında ilave tediye hesaplamasının nasıl yapılacağı,13, 52 ve 5 günlük ikramiye hesaplamasının nasıl olacağı konularında ayrıntıları bulabilirsiniz.

İlave tediye nedir ?

Tediye ikramiye anlamına gelir. Kamuda taşeron kadrosunda çalışırken sürekli işçi kadrosuna geçenlere yılda 4 eşit taksitle 13 gün olarak ve toplamda da 52 günlük olarak ödenen bir ödenektir.

İşçi ikramiye hesaplaması nasıl yapılır ?

Hesaplama brüt kazancınız üzerinden yapılıyor. Brüt kazanç 2022 yılı için en düşük 5.004,00 TL olacağından işçi için 52 günlük ilave tediye hesaplaması 2022 yılında aşağıdaki gibi olacaktır. Brüt maaşı asgari ücret üzerinde olanlar aşağıdaki tutarları değiştirerek kendisi hesap edebilir ya da yazımızın devamındaki tediye hesaplama robotu aracılığı ile gerçekleştirebilir.

52 günlük ilave tediye nasıl hesaplanır ?

 • Brüt kazanç: 5004,00 TL.
 • Günlük brüt kazanç: 166,80  TL
 • Tediyeye esas brüt kazanç: 52×166,80= 8673,60 TL
 • SGK işçi payı kesintisi: 1.214,30 TL
 • İşsizlik primi kesintisi: 86,73 TL
 • Kesinti sonrası kalan brüt tutar: 7372,57 TL
 • Gelir vergisi kesintisi ( %15 üzerinden): 1105,00 TL
 • Damga vergisi kesintisi ( %7,059): 55,95 TL
 • 52 gün için ödenecek en düşük tediye miktarı net tutarı: 6211,05 TL .

Buna göre 13 günlük tediye tutarı ise en düşük: 1552,00 TL olacaktır. Tabi bu tutar brüt asgari ücret üzerinden hesaplanmıştır. Kamu işçilerinin net ve brüt maaşları 2022 yılında da asgari ücretin ortalama %20 üzerinde olacağından 13 günlük ikramiye tutarınız ortalama 2000 TL civarında toplamda 52 günlük tediye hakkınız ise 6500 TL civarında olacak.

Tediye hesaplama formülü

Yukarıda tediye hesaplaması nasıl yapılır kısmında da anlattığımız üzere hesaplama çalışanın brüt ücreti üzerinden yapılır.

 • Brüt ücretten %15 oranında SGK payı kesilir.
 • Kalan kısımdan isabet eden oranda gelir vergisi dilimleri esas alınarak gelir vergisi ve damga vergisi kesilir.
 • Sonra toplam brütten kesintiler çıkarılarak net ikramiye hesaplanır.

İlave tediyeden gelir vergisi kesilir mi ?

Evet gelir vergisi ve damga vergisi kesilir. Bulunan brüt kazançtan toplam %15 SGK ve işsizlik prim payı çıkartıldıktan sonra %15 oranında gelir vergisi ve %07,59 oranında damga vergisi kesintisi yapılarak ödenecek net tediye tutarı hesaplanır.

Kamu işçilerinin emeklilik şartları nelerdir ?

Kadroya geçen kamu işçilerinin sigorta primleri 4a eski adı ile ssk kapsamında ödenmektedir. Dolayısıyla emeklilik şartları da sskya göre hesaplanmaktadır. SSK kapsamında emekli olma şartları işe giriş tarihinize göre farklılık göstermektedir. İlk sigorta, bağkur ya da diğer kapsamlardaki başlangıç tarihinize göre emekli olacağınız tarihi öğrenmek için hemen ssk emeklilik şartları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emekli olan işçi ilave tediye alabilir mi ?

Tediye ödemesi aktif olarak sürekli işçi kadrosunda çalışanlara ödenmekte. Emekli olanlara bu ödemeler yapılmamakta.

Tediye tarihleri, ne zaman ödenir ?

Ödemeler 13 günlük olarak ve yılda 4 defa ödenir.

 • İlk ödemeler Ocak ayı sonunda,
 • İkinci ödemeler Mayıs ayı sonunda,
 • Üçüncü ödemeler Ağustos sonunda,
 • Son taksit ödemeleri ise Aralık sonunda yapılır.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

28 Yorum
 1. SERKAN

  kolay gelsin.. cumhurbaşkanının açıkladığı asgari ücrete kadar olan kısma vergi muafiyeti ( gelir vergisi ve damga vergisi)tediyelerde geçerlimi. yani maaşta uygulanmayan vergi muafiyeti tediyelerde uygulanacak mı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tediyelerde gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi devam ediyor.

   1. İsmail

    Piktes personel için geçerli li mi

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Piktes nedir ?

 2. ali

  ömer bey merhabalar yukarıdaki İlave Tediye Hesaplama Tablosu 2022 konulu yazınızda 2021 geçiyor. Yanlış mı yazıldı yoksa geçen seneki hesaplama mı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Düzeltme yapıldı. Teşekkür ederim uyarı için.

 3. sefa gürsoy

  merhaba 01.03.1997 ilk işe tarihim bunun 1999 tarihinde hastaneye işe bşladım şirketde 2018 tarihinde işçi kadrosuna geçtim ve halen çalışmaktayım eyt liyim.eğer eyt çıkarsa emekliyim. emekli olursam maaşım ve tazminatim son aldığım maaşım bürüt üzeindenmi hesaplanır.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet son brüt maaş üzerinden hesaplanır.

 4. legoryas

  merhaba. damga vergisi oranı binde 7.59. damga vergisi yanlış hesaplanmış

 5. Deniz

  Ben yeni çalışmaya başladım 1 ay oldu tediye den yararlanabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tediye dönemlerinde size de ödenir diye biliyorum. Kurumunuza sorabilirsiniz.

 6. ugur yıldız

  Merhabalr, iyi çalışmalar. İkramiye ve ilave tediye ödemeleri ayrıca hesaplanıyor ve devam eden ay ki bordroya ( sgk matrahına dahil olması için – sgk priminin kesilmesi için ) dahil ediliyor. Fakat bu tutarın vergisi kesilip bize o şekilde ödeniyor. SGK sı devam eden aya kalıyor. Lakin burada kafamıza takılan bir durum var. Şöyle ki; ilave tediye yada ikramiyenin vergisini keserken BRÜT üzerinden hesaplayıp kesiyor ve ödemesini o şekilde yapıyor. Bordro da da BRÜT üzerinden sgk yı kesiyor. Vergilendirmeyi yaparken, SGK yı düşüp, net üzerinden yapması gerekemz mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Uğur BEY. Ne yazık ki bordro uzmanı değilim. Konu hakkında net bilgim yok. Uzman birisine danışsanız daha iyi olur. Yanlış yönlendirme olmasın.

  2. şevket çelebi

   istisnalar dışında her türlü kazanç SGK ve vergiye tabidir, 2022 yılı için SGK aylık kazanç tavanı 37.530 TL dir. Ay içersinde aldığınız tüm hakedişler sözkonusu tutara kadar %14 primi ve %1 işsizlik kesintisine tabidir. Gelir vergisi hususu ise; aldığınız her kuruş, mali yıl başında yani 1 ocaktan o güne kadar almış olduğunuz yıllık vergi matrahınızın girdiği gelir vergisi dilimi oranında (2022 yılı için 0-32.000 arası %15), (32.000-70.000 arası %20), (70.000-250.000 arası %27….) vergilendirilir. Her ay için bir defa eski deyimle AGİ indirimi uygulanır. 2022 yılı için gelir vergisi istisna tutarı yani AGİ 638,01 TL’dir. İstisna tutarı ay içerisinde alınan ücretlerin tümüne sadece bir defa uygulanır, ilk alınan bordrodan kesilen gelir vergisi miktarı sözkonusu vergi istisna tutarını karşılamıyorsa eksik kalan indirim tutarı ay içerisinde takip eden bordrodan kesilir yine eksik kalırsa gelecek aylara devretmez. umarım faydalı olmuştur

   1. Ömer Meriç

    Teşekkürler bilgilendirme için.

 7. OKTAY TALYAK

  primlerim maaşımın en üst düzeyinden yatmıştır..

 8. OKTAY TALYAK

  13.03.2005 TARİHİ İLK İŞE BAŞLAMAMDIR.%96 ENGELLE RAPORUMLE VERGİ İNDİRİMİNDEN FAYDALANMAKTAYIM.. 15 YILLIK SÜREYİ DOLDURDUM.. 5200 DE GÜN SAYIM VARDIR.. ACABA EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLUR ?

  1. Ömer Meriç

   En düşük emekli maaşı şu anda 1500 TL. Sigorta primleriniz tabandan ödendiyse buna yakın bir maaş alabilirsiniz. Ancak yüksekten ödendiyse tabi ki bu tutarın üzerinde olacaktır.

 9. Ramazan

  İyi günler ben 5 Ağustos da işe başladım Aralık tediyesi yattı 369 lira olarak kurum 1 yıl dolmadığı için düşük yatıyor diğer tediyeler biraz daha fazla bir yıldan sonra normal tediye alacaksınız diyor. Ama bu hesapla bir yılda ortalama 4000 tl tediye almam gerekirken ortalama 2000 tl tediye almış olucam bunun resmi bir yazısı var mı ? Bir yılı dolmamış personele çalıştığı gün bazında tediye yatar gibi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Deytayları Kurumunuza sorsanız iyi olur. Çok net bilgi sahibi değilim maalesef bu konuda.

 10. OKTAY TALYAK

  2020 YILININ 4. TAKSİDİNİ BENİM ÇALIŞTIGIM KURUM NORMAL BORDROYA DAHİL EDEREK HESAPLAMIŞTIR. BU DURUMDA DİĞER KURUMLARDAN DAHA AZ Bİ ÖEDEME LAMIŞ OLDUK BUNUN YANLIŞ OLDUNUNU DİLEKÇE İLE BELİRTMEMİZ DURUMUNDA HAK KAZANCI ALABİLİRMİYİZ.

  1. Ömer Meriç

   Evet hesaplama yanlışsa tabi ki düzeltilmesi ve geriye dönük ödeme yapılması gerekir. Bir dilekçe ile Kurumunuza başvurarak yeniden hesaplanmasını talep edebilirsiniz.

 11. OKTAY TALYAK

  MERHABALAR İLAVE TEDİYE ÖDEMELERİ NORMAL MAAŞ BORDROLARIYLA BİRLİKTE AYNI BORDRODA HESAPLANIR MI HESAPLANDIĞI TAKDİRDE İŞÇİNİN HAK KAYBI MEVCUTMUDUR. TEŞEKKÜRLER.

  1. Ömer Meriç

   İlave tediyeler maaştan ayrı hesaplanıyor. Ancak ödendiği dönemi bordrosuna yani prime esas kazancına dahil ediliyor. Emekli aylık hesaplamasında dikkate alınıyor yani.

 12. Abdülkadir

  Slm bugün yatacak.olan tediye 266 tl yattı neden en düşük 900 tl.deniyordu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kurumunuzdan bilgi alın. Kısmi olarak ödenmiş olabilir.

 13. berad

  ben kyk calisaniyim mayıs 11 de bedelli askerlik görevimi yapacam mayıs sonunda verilecek tediyeden yararlanabiliyormuşum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu konuda bilgi sahibi değilim. Kendi kurumunuza danışın.