Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Maaşları Ne Kadar 2022

0

Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Maaş konusu son zamanların en çok araştırılan konuların başında gelmekte. İş alanı olarak oldukça geniş bir alana sahip olan tıbbi görüntüleme diğer adı ile radyoloji tekniker maaşları özel hastanelerde ya da devlet hastanelerinde farklılık göstermekte.  Ayrıca iş deneyimi ve bazı kriterler de tıbbi görüntüleme teknikeri maaşının daha yüksek olabilmesini sağlamakta. Bu yazımızda tıbbı görüntüleme yani radyoloji teknikeri maaşları 2022 güncel tutarları hakkında ayrıntıları bulabilirsiniz.

Tıbbi görüntüleme ( röntgen ) ne iş yapar ?

Tıbbi görüntüleme teknikeri diğer adı ile röntgen teknisyenleri;

 • Sağlık hizmet sunucularında yani hastanelerde ilgili uzmanın yanında yardımcı eleman olarak görev alırlar.
 • Hastalara ve çalışanlara yönelik radyolojik güvenlik önlemleri almak,
 • Radyolojik işlemler öncesinde hastaları hazırlamak ve gerekli olması durumunda ön bilgilendirme yapmak,
 • Kullanılacak araç ve gereçleri ve iş ortamını sürekli hazır halde tutmak,
 • Görüntülerin elektronik kayıt işlemlerini yaparak ilgili birime yollamak ve ya raporlanmasına yardımcı olmak.
 • Doktor kontrolünde radyoopak maddelerinin enjeksiyonlarını gerçekleştirmek,
 • Yine uzman kontrolünde radyonüklid görüntüleme ve floroskopi yapmak,
 • Radyoaktif atıkların saklanması ya da imha edilmesinde görev almak. Gelelim Radyoloji teknikeri maaş 2022 tutarlarına.

Tıbbi görüntüleme teknikleri maaşı 2022

Tıbbi görüntüleme maaşları 2022 yılında da özel hastane, özel sağlık merkezi ile devlet hastanesi ve ya üniversite hastanelerinde farklılık göstermektedir. Özel sektörde maalesef tıbbi görüntüleme teknikleri maaşları 2022’de de önceki yıllara göre devlete göre düşük olabilmekte. Tabi bazı istisnalar hariç. Aşağıda ayrı başlıklarda özel ve devlet hastaneleri için tıbbi görüntüleme teknikeri maaş 2022 tutarları verilmiştir.

Özel sektör tıbbi görüntüleme maaşları ne kadar ?

Özel sektörde tıbbi görüntüleme teknikeri maaşı 2022 tutarları ortalama olarak aşağıdaki gibi olacaktır;

 • Ödenecek en düşük net maaş asgari ücretin altında olamayacaktır. Dolayısıyla en düşük özel sektör radyoloji maaşları 2022 yılında özelde 4253,00 TL olacaktır.
 • Tabi genelde özelde radyolog maaşları 2022 maaşları asgari ücretin %10-15 üzerinde ödenmektedir. Bu durumda yeni başlayanlar için en düşük radyoterapi teknikeri maaşı 2022’de 4500-5000 TL aralığında olacaktır.
 • Özelde de röntgen teknikeri maaşı 2022’de tecrübeye göre farklılık gösterecektir. En az 10 yıl ve üzerinde deneyimi olana ödenecek tıbbi görüntüleme teknikleri maaş 2022 tutarı 5500-6000 TL arasında olmaktadır.

Devlet hastanesi tıbbi görüntüleme teknikleri maaşları ne kadar ?

Gelelim devlette tıbbi görüntüleme teknikleri ne kadar maaş alır sorusunun cevabına. Bildiğiniz üzere memur maaşları kademe ve dereceye göre farklılık gösterir. Göreve yeni başlayan radyoloji teknikeri maaşı 2022’de en düşük memur maaşından başlayacaktır. Bu durumda;

 • İlk defa memurluğa atanan tıbbi tekniker maaşı ortalama 5500-6000 TL arasında,
 • 5-10 yıl arasında çalışmış olanların ortalama radyoterapi bölümü maaşları 2022de 6000-6500 TL arasında olacaktır.
 • Çalışma süresi 10 yıldan fazla olan ve döner sermayeden de ek ödeme alanların tıbbi görüntüleme maaşı en az 6500 TL civarında olmaktadır.

Radyoloji teknikeri çalışma saatleri 2022

Çalışma saatleri, mesai başlangıç ve bitiş saatleri devlet ile özel sektör arasında farklılık göstermektedir. Genel olarak;

 • Devlette çalışanlar için mesai başlangıcı 08.00 bitiş ise 16.00 olmaktadır.
 • Özel sektörde ise 08.00-17.00 saatleri arasında olmaktadır.
 • Vardiyalı sistemde 08.00-16.00, 16.00-24.00 ve 24.00-08.00 olmak üzere 3 ayrı sistem mevcuttur. Vardiya sistemine dayalı çalışmada özel sektör ile devlet arasında bir fark bulunmamaktadır.

Tıbbi görüntüleme iş imkanları ve maaşları

Radyoloji maaşı 2022 tutarları yukarıda özel ve devlet hastaneleri için ayrı ayrı ve ayrıntılı verilmiştir. Bildiğiniz gibi tıbbi görüntüleme bölümü olarak üniversitelerde öğrenim veren ön lisans bölümleri bulunmaktadır. Ülkemizin sağlıkta her geçen gün tüm ülkelere örnek teşkil ediyor olması ve gelişmesi, sağlığa yapılan yatırım ve özellikle ülkemizin yakın gelecekte Sağlık Turizminde önemli bir yere geleceğinin biliniyor olması nedeni ile sağlık personeline olan ihtiyaç da artacaktır. Bu yüzden bölüm mezunları iş bulma konusunda zorluk yaşamayacaklardır.

Radyoloji teknisyeni nasıl olunur ?

Röntgen ya da radyoloji teknikeri nasıl olunur ? Bu meslekte çalışabilmeniz için en az önlisans düzeyinde ve ilgili bölümden mezun olma şartı aranmaktadır. Tekniker olarak görev alabilmeniz için;

 • Radyoloji,
 • Tıbbi Görüntüleme Teknikleri,

Bölümlerinden birisinden mezun olmanız gerekmektedir.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.