Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Maaş 2024 & Radyoloji Ne İş Yapar?

Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Maaş konusu son zamanların en çok araştırılan konuların başında gelmekte. İş alanı olarak oldukça geniş bir alana sahip olan tıbbi görüntüleme diğer adı ile radyoloji tekniker maaşları özel hastanelerde ya da devlet hastanelerinde farklılık göstermekte.  Ayrıca iş deneyimi ve bazı kriterler de tıbbi görüntüleme teknikeri maaşının daha yüksek olabilmesini sağlamakta. Bu yazımızda tıbbı görüntüleme yani radyoloji teknikeri maaşları 2024 güncel tutarları hakkında ayrıntıları bulabilirsiniz.

Tıbbi görüntüleme ( röntgen ) ne iş yapar?

Tıbbi görüntüleme teknikeri diğer adı ile röntgen teknisyenleri;

 • Sağlık hizmet sunucularında yani hastanelerde ilgili uzmanın yanında yardımcı eleman olarak görev alırlar.
 • Hastalara ve çalışanlara yönelik radyolojik güvenlik önlemleri almak,
 • Radyolojik işlemler öncesinde hastaları hazırlamak ve gerekli olması durumunda ön bilgilendirme yapmak,
 • Kullanılacak araç ve gereçleri ve iş ortamını sürekli hazır halde tutmak,
 • Görüntülerin elektronik kayıt işlemlerini yaparak ilgili birime yollamak ve ya raporlanmasına yardımcı olmak.
 • Doktor kontrolünde radyoopak maddelerinin enjeksiyonlarını gerçekleştirmek,
 • Yine uzman kontrolünde radyonüklid görüntüleme ve floroskopi yapmak,
 • Radyoaktif atıkların saklanması ya da imha edilmesinde görev almak. Gelelim Radyoloji teknikeri maaş 2024 tutarlarına.

Tıbbi görüntüleme teknikleri maaşı 2024

Tıbbi görüntüleme maaşları 2024 yılında da özel hastane, özel sağlık merkezi ile devlet hastanesi ve ya üniversite hastanelerinde farklılık göstermektedir. Özel sektörde maalesef tıbbi görüntüleme teknikleri maaşları 2024’te de önceki yıllara göre devlete göre düşük olabilmekte. Tabi bazı istisnalar hariç. Aşağıda ayrı başlıklarda özel ve devlet hastaneleri için tıbbi görüntüleme teknikeri maaş 2024 tutarları 01 Ocak’tan itibaren aşağıdaki gibi olacaktır;

Radyoloji Maaşları devlet34.000-36.000 TL
Özelde tıbbi görüntüleme teknikeri
maaş
18.000-20.000 TL
2 yıllık Tıbbi görüntüleme Teknikleri Maaşları18.000-20.000 TL

Özel sektör tıbbi görüntüleme maaşları ne kadar?

Özel sektörde tıbbi görüntüleme teknikeri maaşı 2024 tutarları 01 Ocak tarihinden itibaren ortalama olarak aşağıdaki gibi olacaktır;

 • Ödenecek en düşük net maaş asgari ücret altında olamayacaktır. Dolayısıyla en düşük özel sektör radyoloji maaşları 01 Ocak 2024 tarihinden özelde 17.002,00 TL olacaktır.
 • Tabi genelde özelde radyolog maaşları 2024 maaşları asgari ücretin %10-15 üzerinde ödenmektedir. Bu durumda yeni başlayanlar için en düşük radyoterapi teknikeri maaşı 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren 17.002-19.000 TL aralığında olacaktır.
 • Özelde de röntgen teknikeri maaşı 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren tecrübeye göre farklılık gösterecektir. En az 10 yıl ve üzerinde deneyimi olana ödenecek tıbbi görüntüleme teknikleri maaşı 20.000-22.000 TL arasında olmaktadır.

Devlet hastanesi tıbbi görüntüleme teknikleri maaşları ne kadar ?

Gelelim devlette tıbbi görüntüleme teknikleri ne kadar maaş alır sorusunun cevabına. Bildiğiniz üzere memur maaşları kademe ve dereceye göre farklılık gösterir. Göreve yeni başlayan radyoloji teknikeri maaşı 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren en düşük memur maaşından başlayacaktır. Bu durumda ilk defa memurluğa atanan tıbbi tekniker maaşı ortalama 33.000-34.000 TL arasında olacaktır. 

Tıbbi görüntüleme teknikleri staj ücretleri 2024

Tıbbi görüntüleme staj ücretleri de bu alanda merak edilen konular arasında yer almaktadır. Stajyer öğrencilere ödenecek maaşlar net asgari ücret esas alınarak hesaplanmaktadır. 2024 yılı için net staj ücreti 5.100,00 TL olarak belirlenmiştir. 

Radyoloji teknikeri çalışma saatleri 2024

Radyoloji teknikeri çalışma saatleri, mesai başlangıç ve bitiş saatleri devlet ile özel sektör arasında farklılık göstermektedir. Genel olarak;

 • Devlette çalışanlar için mesai başlangıcı 08.00 bitiş ise 16.00 olmaktadır.
 • Özel sektörde ise 08.00-17.00 saatleri arasında olmaktadır.
 • Vardiyalı sistemde 08.00-16.00, 16.00-24.00 ve 24.00-08.00 olmak üzere 3 ayrı sistem mevcuttur. Vardiya sistemine dayalı çalışmada özel sektör ile devlet arasında bir fark bulunmamaktadır.

Tıbbi görüntüleme iş imkanları ve maaşları

Radyoloji maaşı 2024 tutarları yukarıda özel ve devlet hastaneleri için ayrı ayrı ve ayrıntılı verilmiştir. Bildiğiniz gibi tıbbi görüntüleme bölümü olarak üniversitelerde öğrenim veren ön lisans bölümleri bulunmaktadır. Ülkemizin sağlıkta her geçen gün tüm ülkelere örnek teşkil ediyor olması ve gelişmesi, sağlığa yapılan yatırım ve özellikle ülkemizin yakın gelecekte Sağlık Turizminde önemli bir yere geleceğinin biliniyor olması nedeni ile sağlık personeline olan ihtiyaç da artacaktır. Bu yüzden bölüm mezunları iş bulma konusunda zorluk yaşamayacaklardır.

Radyoloji teknisyeni nasıl olunur ?

Röntgen ya da radyoloji teknikeri nasıl olunur? Bu meslekte çalışabilmeniz için en az önlisans düzeyinde ve ilgili bölümden mezun olma şartı aranmaktadır. Tekniker olarak görev alabilmeniz için;

 • Radyoloji,
 • Tıbbi Görüntüleme Teknikleri,

Bölümlerinden birisinden mezun olmanız gerekmektedir.

Radyoloji Teknikeri ne zaman emekli olur?

Emeklilik yaşı ve emekli olunacak zaman çalışılan kapsam ve ilk defa prim ödenen kapsama göre farklılık gösterir. Bu kapsamda çalışan personel aynı zamanda fiili hizmet zammı indiriminden de yararlanabildiği için emeklilik yaşı indirimli olmaktadır. Ne zaman emekli olurum sayfamızı ziyaret ederek işe giriş tarihine göre tablo aracılığı ile ne zaman emekli olabileceğiniz hakkında hesaplama yapabilirsiniz. 

2 yıllık tıbbi görüntüleme teknikleri ne iş yapar?

Tıbbi görüntüleme teknikleri bölümü devlete ve ya özele bağlı hastaneler, poliklinikler ve diğer tüm sağlık hizmet sunucularında görev alırlar. Röntgen, mr çekimi gibi görüntüleme merkezlerinde yardımcı personel olarak çalışırlar.

Tıbbi görüntüleme teknikleri kaç yıl çalışır?

Bu bölüm 2 yıllık bir önlisans bölümüdür. Çalışmaya başladıktan sonra devlette resen emeklilik yaşı 65’tir. Bu yaştan önce emeklilik şartlarını sağlayanlar isterse emekliliğe ayrılabilirler.

Radyoloji teknikeri ayda kaç gün çalışır?

Bunların çalışma süresi günde en fazla 7, haftalık ise 35 olacak şekilde ayarlanmıştır. Bu mesai süreleri genellikle hafta içi olacak şekilde düzenlenmektedir. Ortalama olarak ayda 20-22 gün civarında çalışmaktadırlar.

Tıbbi görüntüleme Teknikleri iş imkanı var mı?

Sağlık ile ilgili diğer bölümlerde olduğu gibi tıbbi görüntüleme teknikeri de iş imkanı fazla olan bölümler arasında yer almaktadır. Hem özelde hem de devlette iş olanakları geniştir.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın