Torba Yasada Eyt 5000 Gün Düzenlemesi Var mı?

Torba yasada EYT 5000 gün düzenlemesi EYT yasalaştıktan sonra prim gün sayısı eksik olduğu için emekli olamayan binlerce kişinin beklentisi. EYT yasa taslağı hazırlanırken SSK Kapsamındakiler önce gerekecek gün sayısının 5000 olacağı belirtilmiş ancak daha sonra yapılan düzenleme ile sadece yaş şartı kaldırılmış, kademeli prim gün tablosu ile ilgili bir düzenleme yapılmamıştır. Şimdi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yeni bir torba yasa var ve birçok kişinin beklentisi bu torba yasada prim gününün 5000 güne düşürülmesi beklentisi. Peki torba yasada neler var, 5000 prim günü düzenlemesi yer alacak mı? İşte detaylar..

SSK EYT emeklilikte prim günü 5000’e düşecek mi?

4a yani SSK ya da başka bir sigorta kolunda 08.09.1999 tarihi ve öncesinde başlangıcı olanlar için giriş tarihinde göre kademeli prim gün şartı hükümleri uygulanıyor. Ne zaman emekli olurum sayfamızdan giriş tarihinize göre size tablodan gereken prim gün sayısı şartına göz atabilirsiniz.

Önümüzdeki birkaç gün içerisinde yasalaşması beklenen torba yasada 5000 gün prim düzenlemesi yer almıyor. Gelecek mi bu düzenleme yapılır mı diye fikrimi soracak olursanız ben gelmeyeceğini ve torba yasaya bu düzenlemenin eklenmeyeceğini düşünüyorum. Belli olmaz ancak ben artık EYT ile ilgili yeni bir prim günü ya da şart düzenlemesi olacağını düşünmüyorum.

EYT Bağkur primi düşecek mi?

EYT kapsamında bağkurluların emekli olabilmeleri için 08.09.1999 tarihinden önce sigorta primi ödenmiş olması, kadın sigortalıların 7200 günü, erkeklerin ise 9000 günü tamamlama şartı aranıyor. SSK’da gereken en fazla prim gün sayısı 5975 gün iken bağkurda kadınlar için 7200, erkekler için 9000 gün şartının aranması bağkurlular tarafından adil olarak görülmüyor ve bunun düzenlenmesini bekliyorlar.

Daha önce Bağkur primi 7200 güne düşecek mi başlıklı içeriğimiz de anlattığımız gibi prim gün sayısının düşürülmesi herkes için adil bir düzenleme olacaktır. Torba yasa taslağında yok ama ileride yapılmasını beklediğim düzenlemelerden birisi bağkurda emeklilik için gereken prim gün sayısının 7200 güne düşürülmesi.

Sonuç olarak, Torba yasa 5000 prim günü düzenlemesi şu anda yok. Ancak ilerleyen süreçlerde dahil edilir mi bilinmez. Dahil edilmesini istiyorsanız bunun için mücadele etmeniz ve gündem oluşturmanız gerekmektedir. Saygılarımızla.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Torba Yasada Eyt 5000 Gün Düzenlemesi Var mı?” üzerine 4 yorum
  1. İyi günler; 1998/2003 yıllarında şeker pancarı üretimimden 4 yıl bağkur tefkifat kesintim olmuş. Dilekce ile sgk ya tescil için başvurduğumda, bağkur kesintilerini talebim üzerine iade almışım o yıllarda. Ziraat oda kaydım 1998 den beri hağla aktif olduğundan o yıllara degilde şimdiye tescil yaptılar. Mahkeme yolu ile 1999 dan itibaren ekim yaptığım yıllara tescilimi primleri tekrar ödeyerek alabilirmiyim. Teşekkürler

    Yanıtla
  2. Günaydın Ömer Bey. Açık konuşmak gerekirse, EYT kısmi emeklilik konusu beni endişelendiriyor. Önümüzdeki dönemde bununla ilgili bir düzenlenme yapılırsa, memurların kapsam dışı kalma ihtimali var mıdır? Aleyhimize bir gelişme olursa, Anayasa’nın eşitlik ilkesine istinaden dava açma hakkımız olur mu? Teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

    Yanıtla
Yorum yapın