SGK Tüp Bebek Şartları 2019

0

Normal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftlerin çocuk sahibi olabilmek için en çok başvurduğu yöntemlerden birisi de tüp bebek tedavisidir. Tabi bu tedavi yönteminin biraz pahalı olması ve çoğunlukla da özel hastanelerde ve ya özel tıp merkezlerinde uygulanıyor oluşu da çiftlerin tup bebek tedavisini sgk karşılıyor mu 2019sorusunu sormaya yöneltiyor. Evet Sosyal Güvenlik Kurumu tüp bebek tedavisine ilişkin giderleri karşlıyor ancak herşeyde olduğu gibi bunda da kanunen belirlenmiş şartlar mevcut.

SGK tüp bebek tedavisi karşılanma şartları nelerdir,  SGK başvurusu için istenen evraklar nelerdir ? İşte konu hakkında merak edilen tüm soruların cevapları;

2019 Tüp bebek tedavisi ( İnvitro Fertilizasyon (IVF) ) sgk şartları nelerdir ?

Tüp bebek tedavisine ilişkin masrafların Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanabilmesi için;

  • Yapılan tedavi neticesinde çiftlerin normal yollarla çocuk sahibi olamayacağına ve yardımcı üreme yöntemi ile çocuk sahibi olabileceğine dair Sağlık Kurulu raporu alınması,
  • Ayrıca son 3 yıl içerisinde yapılan tedavilerden fayda görülemediğinin Sağlık Kurulu tarafından belgelenmesi gerekmektedir.
  • Kadının 23 yaşından büyük ve 39 yaşından küçük olması,
  • Tüp bebek tedavisi yapılan tıp merkezinin Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı olması,
  • Kadın ya da erkek kimin sigortası üzerinden işlem yapılacaksa bu kişinin en az 5 yıllık sigortalılık süresi şartını sağlamış olması ve bunun yanında da en az 900 gün sigorta priminin olması gerekiyor.

Sgk tüp bebek tedavisinin ne kadarını karşılar ?

Yukarıdaki şartları sağlıyorsanız Sosyal Güvenlik Kurumu’nun belirlediği bedeller üzerinden katılım payı alınır.

  • Birinci denemede alınacak katılım payı oranı %30,
  • İkinci denemede %25,
  • Üçüncü denemede ise %20 alınır.

Yani toplam ödeme tutarı 100 TL ise siz birinci denemede 30 TL katılım payı ödersiniz. Bu tutar tedavi için başvurduğunuz tüp bebek tedavi merkezi tarafından tahsil edilir.

Tüp bebek tedavisi sgk karşılıyor mu ya da tüp bebek tedavisinde sgk ne kadarını karşılıyor gibi sorularınızın cevabını vermeye çalıştık. Umarım rabbim sizlere de güzel bir yavru nasip eder. Allah yardımcınız olsun. SGKbilgisi.com olarak dualarımız sizinle. Saygılarımızla.

Sgk tüp bebek tedavisi konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki Soru Sor bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.