Tüp Bebek Sgk Karşılanma Şartları

0

Tüp bebek SGK tarafından karşılanıyor mu ? Bu soru normal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftlerin sordukları soruların başında geliyor. Normal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftlerin çocuk sahibi olabilmek için en çok başvurduğu yöntemlerden birisi de tüp bebek tedavisidir. Tabi bu tedavi yönteminin biraz pahalı olması ve çoğunlukla da özel hastanelerde ve ya özel tıp merkezlerinde uygulanıyor oluşu da çiftlerin tup bebek tedavisini sgk karşılıyor mu sorusunu sormaya yöneltiyor.

Evet Sosyal Güvenlik Kurumu tüp bebek tedavisine ilişkin giderleri karşlıyor ancak herşeyde olduğu gibi bunda da kanunen belirlenmiş şartlar mevcut.SGK tüp bebek tedavisi karşılanma şartları nelerdir,  SGK başvurusu için istenen evraklar nelerdir ? İşte konu hakkında merak edilen tüm soruların cevapları;

Tüp bebeği devlet karşılıyormu ?

Aşağıda belirtilen tüm şartları sağlayan çalışanların yine Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık uygulama tebliğinde belirtilen güncel tutarlar kadar giderler karşılanır. Toplam giderin ne kadarının SGK tarafından karşılanacağı ve detaylı şartlar yazımızın devamındadır.

Tüp bebek ssk karşılama şartları

Tüp bebek tedavisine ilişkin masrafların Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanabilmesi için;

 • Yapılan tedavi neticesinde çiftlerin normal yollarla çocuk sahibi olamayacağına ve yardımcı üreme yöntemi ile çocuk sahibi olabileceğine dair Sağlık Kurulu raporu alınması,
 • Ayrıca son 3 yıl içerisinde yapılan tedavilerden fayda görülemediğinin Sağlık Kurulu tarafından belgelenmesi gerekmektedir.
 • Kadının 23 yaşından büyük ve 39 yaşından küçük olması,
 • Tüp bebek tedavisi yapılan tıp merkezinin Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı olması,
 • Kadın ya da erkek kimin sigortası üzerinden işlem yapılacaksa bu kişinin en az 5 yıllık sigortalılık süresi şartını sağlamış olması ve bunun yanında da en az 900 gün sigorta priminin olması gerekiyor.

Aktif sağlık sigortanız var mı ? Tüp bebek başvurusu için sigortanızın aktif olması gerekiyor. Hemen sorgulama yapmak için https://sgkbilgisi.com/sagliktan-yararlanma-sorgulamasi-nasil-yapilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Tüp bebek için gerekli evraklar

Tüp bebek tedavisi başvurusu öncesinde hazırlamanız gereken evraklar şu şekildedir;

 • Evlilik cüzdanı fotokopisi,
 • Her iki eşe ait vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • En az 5 yıldan beri sigortalı ya da bağkurlu olunduğuna ve 5 yıl içerisinde de en az 900 gün sigorta ya da bağkur olduğuna dair  SGK hizmet cetveli. E devletten kolayca alabilirsiniz. Hizmet cetvelini almak için hemen https://sgkbilgisi.com/sgk-isyeri-unvan-listesi-ve-sgk-hizmet-dokumu-nasil-alinir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Tüp bebek fiyatları ssk

Tedavi yapılacak merkeze göre fiyatlar farklılık gösterir. Tüp bebek tedavisi için belirlenmiş taban bir fiyat yok. Fiyat politikası işletmeye göre değişir. Örneğin kimi merkez 20 bin liraya yaparken kimisi 50 bin liraya yapar. Ancak tedavi görülen merkez Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı ise SGK tarafından faturanın büyük çoğunluğu karşılanır.  SGK’nın fatura karşılama oranı aşağıda belirtilmiştir.

Tüp bebek fiyatları devlet ne kadarını karşılıyor ?

Yukarıdaki şartları sağlıyorsanız Sosyal Güvenlik Kurumu’nun belirlediği bedeller üzerinden katılım payı alınır.

 • Birinci denemede alınacak katılım payı oranı %30,
 • İkinci denemede %25,
 • Üçüncü denemede ise %20 alınır.

Yani toplam ödeme tutarı 100 TL ise siz birinci denemede 30 TL katılım payı ödersiniz. Bu tutar tedavi için başvurduğunuz tüp bebek tedavi merkezi tarafından tahsil edilir.

Tüp bebek tedavisi sgk karşılıyor mu ya da tüp bebek tedavisinde sgk ne kadarını karşılıyor gibi sorularınızın cevabını vermeye çalıştık. Umarım rabbim sizlere de güzel bir yavru nasip eder. Allah yardımcınız olsun. SGKbilgisi.com olarak dualarımız sizinle. Saygılarımızla.

Ücretsiz tüp bebek bilgilendirme hattı

Sosyal Güvenlik Kurumu’nu resmi danışma hattı Alo-17 hattıdır. Lütfen internette verilen diğer numaraları arayarak tuzağa düşmeyin. Ayrıca Sağlık Bakanlığı resmi telefon numaralarını arayarak da bilgi alabilirsiniz.

Özel sağlık sigortası tüp bebek karşılıyormu ?

Özel sağlık sigortasının kapsamına göre bu durum değişir. Sağlık sigortası poliçesi kesilirken tüp bebek tedavisi de eklendi ise karşılar. Ancak bu durumda ödenecek poliçe sigorta şirketi tarafından maliyetler nedeni ile yükseltilebilecektir. Daha detaylı bilgi için özel sigorta şirketiniz ile iletişime geçmenizde fayda vardır.

Sgk anlaşmalı tüp bebek merkezleri

Türkiye’de faaliyet gösteren tüp bebek merkezleri çoğunlukla Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalıdır. Anlaşmalı merkezlerin liste halinde hazırlandığı bir döküman yok. Sizin yapmanız gereken tedavi görmeyi düşündüğünüz merkezin anlaşmalı olup olmadığını SGK’ya sormak.

Tüp bebek heyet raporu veren hastaneler

Bu raporu tam teşekküllü devlet hastanesi, üniversite hastanesi ve eğitim ve araştırma hastanelerinden alabilirsiniz.

Tüp bebek raporu için gerekli evraklar

Yukarıda da belirttiğimiz gibi devlet destekli tüp bebek tedavisi için çiftlerin normal yolla çocuk sahibi olamayacağına dair sağlık raporu alınması gerekmektedir. Bu rapor devlet hastanesi ya da üniversite hastanesinde alanında uzman doktordan alınabilecektir. Başvuru için bir evrak istenmez. Kimliğiniz ile müraacat etmeniz yeterli olacaktır.

Kaymakamlık tüp bebek yardımı

Kaymakamlıkların normal şartlarda tüp bebek için herhangi bir yardımları bulunmamakta. Ancak bulunduğunuz yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvururak yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Sgk tüp bebek tedavisi konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.