2020-2021 Ücretli Öğretmenlik Başvuruları Ne Zaman Başlayacak, Nasıl Yapılır ?

0

Ücretli öğretmenlik başvuruları başlıyor. Çeşitli nedenler ile kadrolu öğretmenlerin görevlendirilemediği yerlerde görevlendirmeleri sağlanan ücretli öğretmenlik için başvurular artık online olarak alınmakta. Henüz Covid-19 nedeni ile 2020-2021 Eğitim/Öğretim döneminin tam olarak hangi tarihte başlayacağı netlik kazanmadı ancak çoğu İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ön başvuruları almaya başladı. Bu yazımızda e-devletten ücretli öğretmenlik başvurusunu nasıl yapacağınız, izlemeniz gereken yol ve sonrasında gerekli evrakların ne olduğu konusunda ayrıntıları bulabilirsiniz.

Ücretli öğretmenlik başvuruları başladı mı ?

Başvuruların açılma tarihi tüm Türkiye için aynı değil. İhtiyaç ve duruma göre her İl ve ya İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri başvuru tarihlerini kendileri belirlemekte. Çoğu Müdürlük ön başvuruları e-devlet üzerinden almaya başladı. 2020 Ağustos sonuna kadar tüm başvuruların tamamlanması beklenmekte. Başvuru yapmak istediğiniz Müdürlüğün resmi internet sayfası ya da sosyal medya hesapları üzerinden başvuru tarihlerini takip edebilirsiniz.

Ücretli öğretmenlik başvurusu nasıl yapılır ?

Eskiden elden yapılan başvurular artık tamamen internet ortamında ve e-devlet üzerinden yapılmaktadır. E-devlet üzerinden ön başvuruların ardından eğer Komisyon tarafından başvuru uygun görülürse başvuru sahibinine bu bildirilmekte ve gerekli evraklarla başvuru yapması istenmektedir.

E-devletten ücretli öğretmenlik başvurusu nasıl yapılır ?

Başvuru için e-devlet şifresi sahibi olmanız gerekiyor. Eğer şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesinden temin edebilirsiniz. Mobil ya da internet bankacılığı kullanıyorsanız bu kanallar üzerinden de e-devlete giriş yapabilirsiniz. Ücretli öğretmen başvuru işlemi için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • Öncelikle buradan başvuru sayfasına T.C. ve e-devlet şifreniz ile giriş yapın ⇒ e-devlet ücretli öğretmenlik başvurusu.
 • Açılan sayfada telefon ve mail bilginizi kontrol ediniz ve gerekli ise güncelleyiniz.
 • Eğitim Bilgileri kısmında ” Formasyonum Var, Köy Okullarında Çalışmak İstiyorum, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Emekli Oldum ve Yurt dışı eğitim kurumlarından mezun oldum ve YÖK denkliğim var ya da Eğitim Enstitüsünden mezun oldum”. kısımlarında size uygun olan kutucukları işaretleyiniz. Burada işaretleme yaptıktan sonra KAYDET ve İLERLE seçeneğini tıklayın.
 • Lisans / Ön Lisans Mezuniyet Bilgileriniz (YÖK’te Kayıtlı) kısmında mezun olduğunuz bölüm kısmını işaretleyin.
 • İl/İlçe kısmında öğretmenlik yapmak istediğiniz İl/İlçe bilgisini girin.
 • Branş kısmında öğretmenlik yapmak istediğiniz alanı seçin.
 • Ekle ve Kaydet dedikten sonra başvuru işlemi tamamlanmış olacaktır.

Ücretli öğretmenlik başvurusu için gerekli evraklar nelerdir ?

Başvurudan sonra başvurusu uygun görülenler ilgili Müdürlük tarafından belirlenir ve kişiler aranarak ya da sayfada liste yayınlanarak gerekli evrakların temin edilmesi istenir. Başvurusu uygun görülenlerden istenen evraklar şunlardır;

 • Diploma ya da mezuniyet belgesi aslı ya da aslı gibidir nüshası,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Adli Sicil Kaydı ( Sabıka Kaydı) ( E-devletten alabilirsiniz).
 • Sağlık raporu ( aile hekiminizden alabilirsiniz ) ,
 • 1 adet fotoğraf,
 • Erkekler için askerlik durum belgesi ( e-devletten alınabilir ),
 • Varsa KPSS sonuç belgesi,
 • Varsa formasyon belgesi aslı ya da aslı gibidir nüshası.

Ücretli öğretmen ne kadar maaş alıyor ?

Ücretli öğretmenlere ödenecek net maaş ayın 15’i ile diğer ayın 14’ü arasında girmiş oldukları ders saatinin belirlenen ek ders ücreti ile çarpılması sonucu bulunmakta. Hemen ücretli öğretmenlik maaş hesaplama başlıklı yazımızı ziyaret ederek ne kadar maaş alabileceğiniz hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Ücretli öğretmenlik kapsamında sigortanızın yatıp yatmadığını, kaç gün üzerinden bildirim yapıldığını sorgulamak için ise hemen Ücretli Öğretmen Sigorta Sorgulaması Nasıl Yapılır  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ücretli öğretmenlik hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.