Ücretli Öğretmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Ücretli öğretmenlik başvurusu nasıl ve nereden yapabileceğiniz hakkında bu yazımızda ayrıntılı olarak bilgi verilecektir. Siz de ücretli öğretmenlik başvurusu yapmayı düşünüyorsanız hem başvuruda izlemeniz gereken yol hem de gerekenler hakkında bu yazımız sizin için tam bir rehber olacaktır.

Ücretli öğretmenlik başvurusu nasıl yapılır ?

Eskiden elden yapılan başvurular artık tamamen internet ortamında ve e-devlet üzerinden yapılmaktadır. E-devlet üzerinden ön başvuruların ardından eğer Komisyon tarafından başvuru uygun görülürse başvuru sahibine bu bildirilmekte ve gerekli evraklarla başvuru yapması istenmektedir.

E-devletten ücretli öğretmenlik başvurusu nasıl yapılır ?

Başvuru için e-devlet şifresi sahibi olmanız gerekiyor. Eğer şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesinden temin edebilirsiniz. Mobil ya da internet bankacılığı kullanıyorsanız bu kanallar üzerinden de e-devlete giriş yapabilirsiniz. Ücretli öğretmen başvuru işlemi için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • Öncelikle buradan başvuru sayfasına T.C. ve e-devlet şifreniz ile giriş yapın ⇒ e-devlet ücretli öğretmenlik başvurusu.
 • Açılan sayfada telefon ve mail bilginizi kontrol ediniz ve gerekli ise güncelleyiniz.
 • Eğitim Bilgileri kısmında ” Formasyonum Var, Köy Okullarında Çalışmak İstiyorum, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Emekli Oldum ve Yurt dışı eğitim kurumlarından mezun oldum ve YÖK denkliğim var ya da Eğitim Enstitüsünden mezun oldum”. kısımlarında size uygun olan kutucukları işaretleyiniz. Burada işaretleme yaptıktan sonra KAYDET ve İLERLE seçeneğini tıklayın.
 • Lisans / Ön Lisans Mezuniyet Bilgileriniz (YÖK’te Kayıtlı) kısmında mezun olduğunuz bölüm kısmını işaretleyin.
 • İl/İlçe kısmında öğretmenlik yapmak istediğiniz İl/İlçe bilgisini girin.
 • Branş kısmında öğretmenlik yapmak istediğiniz alanı seçin.
 • Ekle ve Kaydet dedikten sonra başvuru işlemi tamamlanmış olacaktır.

E-Devlet ücretli öğretmenlik başvurusu sonuçları nasıl öğrenilir ?

Başvurular ilgisine göre bağlı olunan Milli Eğitim Müdürlüklerine düşer. Burada değerlendirme yapılır ve şartları sağlayanlara genellikle telefonla bilgi verilir ve gerekli evrakları hazırlamaları istenir. Büyük illerde ücretli öğretmenliğe hak kazananlar genellikle ilgili Müdürlüğün web sayfasında da yayınlanabilmektedir. Buradan takibini yapabilirsiniz. Ancak e-devlette MEB ücretli öğretmenlik başvuru sonuçları sorgulanamamaktadır.

Ücretli öğretmenlik şartları nelerdir ?

Ücretli öğretmenlik için eskiden çok şart istenmezken atanamayan mezun sayısı arttıkça şartlar da zorlaşmaya başladı. Milli Eğitim Müdürlükleri;

 • Öncelikli seçimi öğretmenlik bölümü mezunu olan ve KPSS’ye girenler arasından yapmaktadır.
 • Bu şekilde boş kadrolar doldurulamazsa KPSS şartı aranmadan diğer lisans mezunları alınabilmektedir.
 • Eğer lisans mezunu da yoksa ön lisans mezunlarından da ücretli öğretmen alımı yapılabilmektedir.

Ücretli öğretmenlik başvurusu için gerekli evraklar nelerdir ?

Başvurudan sonra başvurusu uygun görülenler ilgili Müdürlük tarafından belirlenir ve kişiler aranarak ya da sayfada liste yayınlanarak gerekli evrakların temin edilmesi istenir. Başvurusu uygun görülenlerden istenen evraklar şunlardır;

 • Diploma ya da mezuniyet belgesi aslı ya da aslı gibidir nüshası,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Adli Sicil Kaydı ( Sabıka Kaydı) ( E-devletten alabilirsiniz).
 • Sağlık raporu ( aile hekiminizden alabilirsiniz ) ,
 • 1 adet fotoğraf,
 • Erkekler için askerlik durum belgesi ( e-devletten alınabilir ),
 • Varsa KPSS sonuç belgesi,
 • Varsa formasyon belgesi aslı ya da aslı gibidir nüshası.

Ücretli öğretmen ne kadar maaş alıyor ?

Ücretli öğretmenlere ödenecek net maaş ayın 15’i ile diğer ayın 14’ü arasında girmiş oldukları ders saatinin belirlenen ek ders ücreti ile çarpılması sonucu bulunmakta. Hemen ücretli öğretmenlik maaş hesaplama başlıklı yazımızı ziyaret ederek ne kadar maaş alabileceğiniz hakkında bilgi bulabilirsiniz. Ücretli öğretmenlik kapsamında sigortanızın yatıp yatmadığını, kaç gün üzerinden bildirim yapıldığını sorgulamak için ise hemen Ücretli Öğretmen Sigorta Sorgulaması Nasıl Yapılır  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın