Ücretsiz İzindekilere Maaş Desteği Şartları

0

Ücretsiz izindekilere maaş desteği ödenecek.  Hazine ve Maliye Bakanı Berat ALBAYRAK müjdeli haberi twitter hesabından duyurdu. Buna göre Koronavirüs tedbirleri kapsamında faaliyetine son verilen ya da faaliyeti azaldığından dolayı çalışanlara ücretsiz izin vermek zorunda kalan işyerindeki  sigortalılara belirli bir süre maaş desteği verilecek.

Daha önce alınan birçok tedbire ilave olarak alınan bu tedbir de çalışanları kısmen de olsa biraz daha rahatlatmış olacak. Koronavirüs kapsamında ücretsiz izin verilen personele maaş desteği ödenme şartları, kimlere ödeneceği, başvuruların nereye ve nasıl yapılacağı ve en önemlisi de ne kadar maaş ve ne kadar süre ile verileceği konusunda merak etmiş olduğunuz tüm sorularınızın cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Koronavirüs kapsamında sigortalılara yapılan destekler

Ücretsiz izin maaş desteği ayrıntılarına geçmeden önce işçilere tedbirler kapsamında ödenen diğer desteklere değinelim.

  • Kısa çalışma ödeneği: Faaliyeti azalan ya da durdurulan işyerlerinde çalışan işçilere İşkur tarafından 3 ay süreyle ödenen maaştır. Başvuru şartları, maaş ödeme tutarı ve tüm detaylar için https://sgkbilgisi.com/kisa-calisma-odenegi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
  • İşsizlik ödeneği: Koronavirüsten dolayı kapatılan ya da faaliyeti azalan işyerlerinde işverenleri tarafından iş çıkışı verilen sigortalılara en az 6 ay süre ile işsizlik maaşı ödenir. İşsizlik maaşı nasıl alınır, ne kadar ödenir konusunda detaylar için https://sgkbilgisi.com/issizlik-maasi-alma-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ücretsiz izin ne demek ?

Aylıksız ya da maaşsız izin olarak da tanımlanan ücretsiz izin işyerinde çeşitli sebeplerle işçiye maaş ödenmeden çalışanın izne ayrılması olarak tanımlanabilir. Aylıksız süre boyunca işveren çalışanın maaşını ödemez ve bu süre boyunca sigorta primini ödemez.

Bu süre boyunca işçinin sigorta çıkışı yapılmaz ancak prim günü “0-Sıfır” ve kazancı da “0-sıfır” olacak şekilde aylık prim ve hizmet belgesi ile bildirim yapılır. Ücretsiz izindeki personelin eksik gün bildirimi “21-Ücretsiz İzin” eksik gün kodu ile yapılır. Eksik gün bildiriminin nasıl yapılacağı, detaylı açıklamaları ve daha fazla ayrıntı için https://sgkbilgisi.com/eksik-gun-bildirimi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ücretsiz izinde sağlıktan yararlanma

Ücretsiz izne çıkan çalışanların sigorta primleri işveren tarafından ödenmez. Ücretsiz izne çıkan çalışan çıkış tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 gün sigorta varsa ücretsiz izinde iken 99 gün daha sigortadan yararlanır.

Eğer 90 gün varsa 99 gün sonunda yoksa ücretsiz izne ayrıldığı tarihten itibaren sağlık sigortası kapanır. Eğer bakmakla yükümlü olarak eşi, anne ya da babası ya da çocukları üzerinden sigortadan yararlanma hakkı varsa yararlanabilir yoksa genel sağlık sigortası kapsamına geçmesi gerekir.Genel sağlık sigortasına geçiş için başvuru işlemleri, aylık ödenecek prim tutarları ve daha fazla ayrıntı için https://sgkbilgisi.com/genel-saglik-sigortasi-basvuru/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ücretsiz izinde maaş desteği kimlere ödenecek ?

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından mücbir sebeple faaliyeti tamamen durdurulan ya da faaliyeti azalan işyerleri grubunda yer alan işveren olması aranacak ilk şart. Mücbir sebep kapsamında olan işyeri olup olmadığınızı interaktif vergi dairesinden öğrenebilirsiniz.

Bu kapsamda kapatılan ya da faaliyeti durdurulan işyerlerinde işten çıkışı yapılmayan ve ücretsiz izne çıkarılarak “21-Ücretsiz izin” eksik gün bildirim kodu ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilen sigortalılara ödeme yapılacaktır. Ayrıca 15 Mart 2020 tarihinden itibaren işten çıkışı yapılan ve işsizlik ödeneğinden yararlanamayan çalışanlara da maaş ödenecek.

Ücretsiz izin maaş desteği ne kadar olacak ?

Maaş desteği işsizlik fonundan karşılanacak. Ücretsiz izne çıkarılan personele işsizlik fonundan yani İşkur tarafından günde 39,24 TL ödeme yapılacak. Aylık ödeme tutarı ise 1177,20 TL civarında olacak.

Ücretsiz izin maaş desteği başvurusu

Başvurular İşkur’a online olarak yapılacak. Başvuru ekranı açıldığında adım adım başvurunun nasıl ve nereye yapılacağı, gerekli evraklar ve konusunda ayrıntılı bilgi verilecektir.

Konu hakkında sorularınızı, görüş ve önerilerinizi yorum kısmından iletebilirsiniz. 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.