Vatandaşlık Maaşı Nedir, Şartları Nelerdir, Kimlere Ödenecek?

Vatandaşlık maaşı her haneye ödenmesi beklenen sosyal yardımlar arasında yer alacak. Geçtiğimiz günlerde bir haber kanalında canlı yayına katılan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya YANIK, seçimler bittikten ve kabine oluşturulduktan sonra yapılacak işlerden birisinin vatandaşlık maaşı düzenlemesi olacağını açıkladı. Açıklama ile birlikte birçok kişi vatandaşlık maaşı nedir, tutarı ne kadar ve kimlere ödenir konusunda araştırma yapmaya başladı. Biz de bu içerikte vatandaşlık maaşının ne olduğu, şartlarının ne olacağı ve kimlere ödeneceği hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Vatandaşlık maaşı nedir?

Vatandaşlık maaşı, kişi başı gelirin düşük olduğu hanelerde en az 1 kişiye ve asgari ücret tutarında ödenmesi beklenen sosyal yardımlardan birisi olacak.

Vatandaşlık maaşı kimlere ödenecek?

Maaş için henüz şartlar netleşmedi ancak beklentimiz geliri düşük olan ve kişi başı gelirin net asgari ücretin 1/3’ü altında olan hanelere verilmesi. Kişi başı geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olan, ailede engelli ya da çocuk olan ve ihtiyaç sahibi olan ailelere verilmesi bekleniyor.

Vatandaşlık maaşı şartları nelerdir?

Net olmamakla birlikte vatandaşlık maaşı için aranan şartlar şu şekilde olacak:

  • Ailede kişi başına düşen gelirin net asgari ücretin 1/3’ünden az olması, ( Detaylar için bkz. asgari ücretin 1/3’ünden fazla ne kadar )
  • Yapılacak gelir testi sonucunda ailenin muhtaçlık kriterini sağladığının belirlenmesi halinde maaş ödenebilecek.

Vatandaşlık maaşı ne kadar olacak?

Tutar netleşmedi ancak aldığımız duyuma göre en az asgari ücret tutarında olması bekleniyor. Bugün şartlarında en düşük vatandaşlık maaşının net asgari ücret tutarı olan 8.500,00 TL civarında olması bekleniyor.

Vatandaşlık maaşı ne zaman verilecek?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Derya YANIK, yapmış olduğu açıklamada düzenlemenin 2023/Temmuz ayı itibariyle yürürlüğe girebileceğini açıkladı. Çok büyük ihtimalle 2023/Ağustos ayı ve sonrasında ilk vatandaşlık maaşları ödenmiş olacaktır.

Vatandaşlık maaşı başvurusu nasıl yapılacak?

Başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına elden ya da e-devlet üzerinden online olarak yapılabilecek. Başvuru ekranları online ortamda ya da e-devletten açıldığında sayfamızda ayrıca duyurusu yapılacaktır.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın