Vergi Affı 2020

30

Vergi affı beklentisi gün geçtikçe artıyor. Malumunuz en son 7143 Sayılı Yasa ile 2018/Mart dönemi ve öncesi son ödeme vadesi geçmiş trafik cezası borçları, vergi borçları, öğrenim kredisi borçları, mtv borçları kısacası ödeme süresi geçmiş tüm vergi alacakları için yeniden düzenleme getirilmişti.

2020 yılında vergi yapılandırması çıkar mı sorusu ise okuyucularımız tarafından sıklıkla soruluyor. Bu yüzden 2020 vergi affı çıkar mı, vergi yapılandırma başvuruları nasıl olur, öğrenim kredisi ve trafik cezası affı çıkar mı sorularına bu yazımızda cevap vermek istedik. Güncel SGK yapılandırma gelişmeleri ve başvurusu için https://sgkbilgisi.com/sgk-affi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2020 vergi affı

Olası yeni 2020 vergi affı düzenlemesi çıkması halinde;

 • Borçların gecikme zamları ve cezaları silinir.
 • Anapara üzerinden peşin ödemede enflasyon tutarı üzerinden indirim yapılır.
 • Dilerseniz borçları 18 taksitle ödeyebilirsiniz. Taksitler 2 ayda bir ödeneceğinden borçlarınızı 36 ay taksitle ödemiş olacaksınız.

Vergi yapılandırma başvuruları ise hem internet vergi dairesi üzerinden online hem de yapılandırma başvuru formu ile bağlı bulunduğunuz vergi dairesine yapılabilmekte. Eğer kanuni düzenleme çıkarsa vergi yapılandırma başvuru formlarını sayfamızda bulabilirsiniz.

En son yapılandırmada trafik cezası borçlarının gecikme zammı ve faizlerinden tamamen vazgeçilmiş ve peşin ödeme yapanlardan sadece anaparanın %75’i tahsil edilmişti. Yeni bir yapılandırma yasası çıkması durumunda yine benzer bir düzenleme olacaktır.

2020 de vergi affı varmı

Vergi borçları en son 7143 sayılı Kanun ile yapılandırılmıştı. Bu borçların taksit ödemesi devam etmekte. 7143 sayılı yasa ile borçların gecikme zammı ve faizleri silinmiş ve borçlar taksitle yeniden yapılandırılmıştı. 2020 yılı içerisinde kapsamlı ve yeni bir SGK ve vergi affı düzenlemesinin çıkmasına kesin gözüyle bakılmakta.

Öğrenim kredisi yapılandırma 2020

7143 Sayılı yasa öğrenim kredisi borçlarının yeniden yapılandırılmasında büyük avantaj sağlamıştır. Öğrenim kredisi yapılandırma başvurusu yapanların gecikme zammı ve faizine ilişkin borçlar silinmiş ve anaparasını peşin ödeyenler için de enflasyon oranı üzerinden %90 indirim sağlanmıştı. Bu hususta sıklıkla sorulan soru ise 2020’de öğrenim kredisi borçları silinecek mi ?

Öğrenim kredisi borçlarının tamamen silinmesi mümkün değildir. Ancak yeni bir yapılandırma kanunu çıkarsa kyk borçlarınızı yeniden yapılandırabilir ve taksitlendirebilirsiniz. 2020 yılında yeni bir öğrenim kredisi affı düzenlemesi şu an için görünmüyor ancak çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Öğrenim kredisi borçlarının yapılandırılması ile ilgili yeni çalışmalar var. Öğrenim kredisi affı son dakika gelişmeleri, yapılandırma başvurularının nasıl yapılacağı konusunda detaylar için hemen https://sgkbilgisi.com/ogrenim-kredisi-affi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Trafik cezası affı 2020

2020 yılında şu an için yeni bir trafik cezası yapılandırma düzenlemesi görünmüyor. En son 7143 sayılı yasa ile trafik cezası borçlarının faizleri silinmiş anaparanın ise %75’i alınmıştı. 2020’de bu şekilde bir yasa çıkması halinde trafik cezası borçlarını da kapsayacaktır.

Mevcut durumda da trafik cezası borçlarınızı 4 taksitle ödeme hakkınız var. Tabi burada faizler silinmiyor ve taksit farkı alınarak 4 taksite bölünüyor. Trafik cezası borcu taksitlendirmek için bağlı bulunduğunuz vergi dairesine başvuru yapmanız gerekiyor. Taksitlendirme işlemi için ilk taksidi peşin ödemeniz gerekiyor. İlk taksidi ödedikten sonra kalan 3 taksidi ise her ay düzenli ödemeniz gerekiyor.

Trafik cezası borçlarını yapılandırmak için başvurunun nasıl yapılacağı, trafik cezası taksitlendirme koşulları ve daha fazlası için hemen https://sgkbilgisi.com/trafik-cezasi-taksitlendirme/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Vergi affı 2020 konusundaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

30 Yorum
 1. Fırat

  2019 da Kyk affı olurmu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an için beklenmiyor ama belli olmaz çıkabilir tabi ki.

 2. Eray

  Şuan için trafik cezası taksitlendirme yapabilirmiyiz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet taksitlendirme yapabilirsiniz. 4 eşit takside bölünür. İlk taksidi peşin yatırmanız gerekir. Ancak indirim olmuyor. Aksine faiz farkı ekleniyor.

 3. Buğra Kaan

  Merabalar, taksitlendirmede kaç oranda faiz uygulanıyor ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Aylık %5 oranında faiz uygulanıyor. Taksitlendirme yapsanız bile.

 4. Emrah ipek

  2018 yılında yazılan cezanın taksitlenmesi olurmu birde muayenede sorun çıkarmı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Olur tabi ki. Bildiğim kadarı ile ceza borcu varken muayene olmuyor.

 5. anon

  merhaba ben alkollü araç kullanmaktan para cezası ve ehliyetime men cezası almıştım şimdi ehliyetimin ceza süresi doldu ve ben borcu hiç ödemedim borcu taksit taksit ödesem kartımı teslim alabilirmiyim yoksa paranın hepsini peşinmi vermem gerekiyor hemen alabilmek için ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Net bilgi sahibi olmamakla birlikte geri alabilmeniz için borcu ödemeniz ya da taksitlendirmeniz gerekiyor diye biliyorum.

 6. anon

  borcu ödeyeceğim ama hepsini değil taksit ödeme yapacağım ve ilk taksit itibarı ile ehliyetimi alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Emniyetten konu hakkında net bilgi almanızı öneririm hocam. Dediğim gibi emin değilim maalesef.

 7. Mustafa

  Merhaba trafik cezam var faiz binmis Pesin odesem indirim oluyormu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef herhangi bir indirim uygulanmaz. Bunun için yapılandırma çıkması gerekiyor.

 8. ayşe

  merhaba,
  tv lerde öğrenim kredisi yapılandırması olabileceğine dair haberler çıktı. bu ne kadar doğru. seçim zamanına kadar böyle bir af ve yapılandırma çıkar mı . beklemeli miyiz ?

  teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an için böyle bir düzenleme yok gündemde. Bizi takipte kalın. Düzenleme olursa gelişmeleri buradan duyururuz.

 9. ABİDİN KILIÇOĞLU

  Merhaba Ben Bundan 4 Yıl Önce Ehlitsizlikten Ceza Yemiştim 1.750 TL Civarında Ve Şuan Bunu Ödemek İstedim Maliyeye Gittim Borcum 4.000 TL Olmuş Bunu Yapılandıkmar İstediğimi Söyledim Henüz Şuan Yapılandırma Yok Dediler Beklesem Yapılandırma Gelir Mi Acaba Veya Bunun Tarihi Falan Varmı TEŞEKKÜR EDERİM

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ben beklemenizi öneririm. Yapılandırma olursa borcun faizinin tamamı silinir. Anaparanın da sadece yüzde 75 ini ödersiniz.

 10. BÜLENT

  merhaba benim suan 27 bin tl, ceza vergi borcum var ve bu yuksek bir miktar , bunun için ne olur yada ne yapa bilirim ?, yuksek miktar olduğu için, indirim olurmu? , teşekkür..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an yapılandırma yok maalesef. Borçta herhangi bir indirim olmaz. Taksitlendirme yapabilirsiniz onda da mevcut borca ilave taksit farkı uygulanır.

 11. Cafer

  Merhaba, 2015 yılında bir trafik cezası yedim ve şu an geçikme zammı 380 lira olmuş buna yapabilecek bir şeyimiz var mı af devam ediyor mu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an yeni af başvurusu yok maalesef. Peşin ödeyerek kapatabilir ya da 4 eşit taksitle ödeyebilirsiniz. Taksitlendirmede ayrıca taksit farkı biner.

 12. Erdem

  Merhabalar, bir hafta önce tebliğ edilmiş bir trafik cezam var, 488 TL. Bunu 4 eşit taksitle ödemek istedim ancak vergi dairesinde, çok fazla bir rakam ödersin, sakın yapma gibisinden konuştular. Yine de talep etsem, eklenecek miktar enflasyon oranında mı olur? Kanunda çok açık şekilde ifade edilmiş aslında ve hiçbir ek zamdan bahsedilmemiş.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Bana kalırsa 15 gün içerisinde ödeyip %25’lik indirimden yararlanın. Aylık faiz miktarı %2’ye yakın taksitlendirmede. Çok da yararlı bir şey değil maalesef.

 13. Ferahnur

  Şirket vergi borçları için 2019 tarihinde yapılandırma olmasının olasılığı yuksekmidir

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an için düşük bir ihtimal ancak belli de olmaz.

 14. Burak

  Merhaba ben bundan 4 ay önce kaza yaptım ehliyetten ceza yedim hem kendime hemde arac sahibine taksitlendirme olurmu bi öneriniz felan varsa cok iyi olur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Taksitlendirme olur tabi ama taksit farkı biner. Bağlı olduğunuz vergi dairesine başvurarak taksit hakkından yararlanabilirsiniz.

 15. Nehir

  Yurt disinda yasiyorum. Her yil duzenli kira gelirimi beyan edip vergisini oduyorum. Ancak saglik sebebiyle 2016 yili kira gelirimi vergi dairesine beyanda bulunamadigim icin vergi dairesinden buyuk bir ceza geldi. Kira geliri tespiti ornek daireler alinarak yapilmis, buyuk bir ceza eklenmis ayrica gecikme zammi. toplam 8,500TL gibi tutuyor vergi dairesi tahakkuk evragini hazirladi tek taksit olarak, fakat yatiramadim. Olasi vergi affi 2020’de cikarsa ondan yararlanabilirmiyim. Yoksa, olasi aftan yararlanabilimek icin taksitlendirip, taksit odemelerine baslamis olmam mi gerekiyor?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yapılandırma çıkarsa yararlanırsınız. Önceden başvuru yapmış ya da taksitlendirme yapmış olmanız gerekmiyor.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.