7326 Vergi Yapılandırma Başvurusu Nereye, Nasıl Yapılacak ?

35

Vergi affı düzenlemesini içeren 7326 Sayılı torba yasa 09.06.2021 tarihli resmi gazetede yayımlandı ve başvurular alınmaya başlandı. 7326 Sayılı vergi yapılandırma yasası ile 2021/Nisan ayı öncesi kesinleşmiş tüm vergi, geçmiş MTV borçları, trafik cezası borçları ve öğrenim kredisi ( KYK) borçları yeniden yapılandırılacak.  Yazımızın devamında yeni 7326 vergi affı yasası ve yeniden yapılandırma hakkında tüm detayları bulabilirsiniz. Vergi borçları için son başvuru tarihi 30.09.2021 olacak.

7326 vergi yapılandırması nasıl olacak, hangi borçları kapsayacak ?

7326 Sayılı yasa ile;

 • 30.04.2021 tarihine kadar ödenmemiş vergi borçlarının  gecikme zamları ve cezaları silinecek.
 • İlk taksit son ödeme tarihi 30.09.2021 olacak.
 • Anapara üzerinden peşin ödemede enflasyon tutarı üzerinden indirim yapılacak.
 • Dilerseniz borçları 18 taksitle ödeyebilirsiniz. Taksitler 2 ayda bir ödeneceğinden borçlarınızı 36 ay taksitle ödemiş olacaksınız.
 • Vergi yapılandırma başvuruları ise hem internet vergi dairesi üzerinden online hem de yapılandırma başvuru formu ile bağlı bulunduğunuz vergi dairesine yapılabilecek.
 • Tebliğ edilmiş ve ödenmemiş trafik cezası borçlarının gecikme zamları ve cezaları silinecek. Ayrıca anaparanın da %50’lik kısmı silinerek yarısı üzerinden enflasyon oranında ödenmesi mümkün olacak.

7326 vergi yapılandırma başvuruları başladı mı ?

Başvurular 09.06.2021 tarihinden itibaren başladı. Başvurularınızı elden ya da internet vergi dairesi üzerinden online olarak yapabilirsiniz.

7326 Öğrenim kredisi yapılandırma 2021

7326 vergi yapılandırma yasası ile;

 • 2021/04 ayından önce ödeme vadesi gelmiş ve kesinleşmiş KYK borçlarının gecikme zammı ve faizleri silinecek.
 • Anapara üzerinden peşin ödemede enflasyonun cüzi bir farklı ile borç kapatılabilecek.
 • İsteyen borçlarını 36 aya kadar taksitlendirerek ödeyebilecek.
 • Ayrıntılı bilgi için  öğrenim kredisi affı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

7326 Trafik cezası affı 2021

Yeni yapılandırma yasası trafik cezası borçlarını da kapsıyor. Yeni yasa ile;

 • 2021/04 ayı ve öncesi döneme ait olması kaydı ile uygulanan trafik cezası borçlarının gecikme zamları ve faizleri silinecek.
 • Anaparanın da %25’si silinerek kalan tutar üzerinden peşin ya da taksitle ödenme imkanı verilecek.

Mevcut durumda da trafik cezası borçlarınızı 4 taksitle ödeme hakkınız var. Tabi burada faizler silinmiyor ve taksit farkı alınarak 4 taksite bölünüyor. Trafik cezası borcu taksitlendirmek için bağlı bulunduğunuz vergi dairesine başvuru yapmanız gerekiyor. Taksitlendirme işlemi için ilk taksidi peşin ödemeniz gerekiyor. İlk taksidi ödedikten sonra kalan 3 taksidi ise her ay düzenli ödemeniz gerekiyor. Trafik cezası borçlarını yapılandırmak için başvurunun nasıl yapılacağı, trafik cezası taksitlendirme koşulları ve trafik cezası affı hesaplama konusunda daha fazlası için hemen trafik cezası taksitlendirme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

35 Yorum
 1. Fethi

  Hocam merhaba, vergi borcum bulunuyor. Inter aktiftir formu peşin ödeme şeklinde edeyip onayladım. Ödemede sadece faiz mi silinecek yoksa anaparadan da indirim yapılacak mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Faizler silinecek. Anaparadan herhangi bir indirim olmayacak.

 2. ısmaıl

  yasa cıktı ama trafık cezaarı dA BUNA dahıl mı ve dırek olarak vergı daıresınden mı yksa oncelıgınde bı basvuru yapmamız gerekıyor mu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İnteraktif vergi dairesinden yapılabilecek başvurular. Ekran açılınca bilgilendirme yapacağız.

 3. Ceylan humar

  Babam 1947 doğumlu yaşlıdır hiçbir şekilde geliri yok ssk prim borcu ve vergi borcu var babam bu yaşta nerden getirecek para devlet büyüklerime sesleniyorum vergi borçlarına af gelsin bizim gibi birçok mağdur var baba bu yaştan sonra çalışamıyor kimse ona bakmıyor emekli olursa kimseye ihtiyacı kalmaz devlet büyüklerim duyun sesimizi

 4. Nehir

  Yurt disinda yasiyorum. Her yil duzenli kira gelirimi beyan edip vergisini oduyorum. Ancak saglik sebebiyle 2016 yili kira gelirimi vergi dairesine beyanda bulunamadigim icin vergi dairesinden buyuk bir ceza geldi. Kira geliri tespiti ornek daireler alinarak yapilmis, buyuk bir ceza eklenmis ayrica gecikme zammi. toplam 8,500TL gibi tutuyor vergi dairesi tahakkuk evragini hazirladi tek taksit olarak, fakat yatiramadim. Olasi vergi affi 2020’de cikarsa ondan yararlanabilirmiyim. Yoksa, olasi aftan yararlanabilimek icin taksitlendirip, taksit odemelerine baslamis olmam mi gerekiyor?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yapılandırma çıkarsa yararlanırsınız. Önceden başvuru yapmış ya da taksitlendirme yapmış olmanız gerekmiyor.

 5. Burak

  Merhaba ben bundan 4 ay önce kaza yaptım ehliyetten ceza yedim hem kendime hemde arac sahibine taksitlendirme olurmu bi öneriniz felan varsa cok iyi olur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Taksitlendirme olur tabi ama taksit farkı biner. Bağlı olduğunuz vergi dairesine başvurarak taksit hakkından yararlanabilirsiniz.

 6. Ferahnur

  Şirket vergi borçları için 2019 tarihinde yapılandırma olmasının olasılığı yuksekmidir

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an için düşük bir ihtimal ancak belli de olmaz.

 7. Erdem

  Merhabalar, bir hafta önce tebliğ edilmiş bir trafik cezam var, 488 TL. Bunu 4 eşit taksitle ödemek istedim ancak vergi dairesinde, çok fazla bir rakam ödersin, sakın yapma gibisinden konuştular. Yine de talep etsem, eklenecek miktar enflasyon oranında mı olur? Kanunda çok açık şekilde ifade edilmiş aslında ve hiçbir ek zamdan bahsedilmemiş.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Bana kalırsa 15 gün içerisinde ödeyip %25’lik indirimden yararlanın. Aylık faiz miktarı %2’ye yakın taksitlendirmede. Çok da yararlı bir şey değil maalesef.

 8. Cafer

  Merhaba, 2015 yılında bir trafik cezası yedim ve şu an geçikme zammı 380 lira olmuş buna yapabilecek bir şeyimiz var mı af devam ediyor mu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an yeni af başvurusu yok maalesef. Peşin ödeyerek kapatabilir ya da 4 eşit taksitle ödeyebilirsiniz. Taksitlendirmede ayrıca taksit farkı biner.

 9. BÜLENT

  merhaba benim suan 27 bin tl, ceza vergi borcum var ve bu yuksek bir miktar , bunun için ne olur yada ne yapa bilirim ?, yuksek miktar olduğu için, indirim olurmu? , teşekkür..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an yapılandırma yok maalesef. Borçta herhangi bir indirim olmaz. Taksitlendirme yapabilirsiniz onda da mevcut borca ilave taksit farkı uygulanır.

 10. ABİDİN KILIÇOĞLU

  Merhaba Ben Bundan 4 Yıl Önce Ehlitsizlikten Ceza Yemiştim 1.750 TL Civarında Ve Şuan Bunu Ödemek İstedim Maliyeye Gittim Borcum 4.000 TL Olmuş Bunu Yapılandıkmar İstediğimi Söyledim Henüz Şuan Yapılandırma Yok Dediler Beklesem Yapılandırma Gelir Mi Acaba Veya Bunun Tarihi Falan Varmı TEŞEKKÜR EDERİM

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ben beklemenizi öneririm. Yapılandırma olursa borcun faizinin tamamı silinir. Anaparanın da sadece yüzde 75 ini ödersiniz.

 11. ayşe

  merhaba,
  tv lerde öğrenim kredisi yapılandırması olabileceğine dair haberler çıktı. bu ne kadar doğru. seçim zamanına kadar böyle bir af ve yapılandırma çıkar mı . beklemeli miyiz ?

  teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an için böyle bir düzenleme yok gündemde. Bizi takipte kalın. Düzenleme olursa gelişmeleri buradan duyururuz.

 12. Mustafa

  Merhaba trafik cezam var faiz binmis Pesin odesem indirim oluyormu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef herhangi bir indirim uygulanmaz. Bunun için yapılandırma çıkması gerekiyor.

 13. anon

  borcu ödeyeceğim ama hepsini değil taksit ödeme yapacağım ve ilk taksit itibarı ile ehliyetimi alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Emniyetten konu hakkında net bilgi almanızı öneririm hocam. Dediğim gibi emin değilim maalesef.

 14. anon

  merhaba ben alkollü araç kullanmaktan para cezası ve ehliyetime men cezası almıştım şimdi ehliyetimin ceza süresi doldu ve ben borcu hiç ödemedim borcu taksit taksit ödesem kartımı teslim alabilirmiyim yoksa paranın hepsini peşinmi vermem gerekiyor hemen alabilmek için ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Net bilgi sahibi olmamakla birlikte geri alabilmeniz için borcu ödemeniz ya da taksitlendirmeniz gerekiyor diye biliyorum.

 15. Emrah ipek

  2018 yılında yazılan cezanın taksitlenmesi olurmu birde muayenede sorun çıkarmı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Olur tabi ki. Bildiğim kadarı ile ceza borcu varken muayene olmuyor.

 16. Buğra Kaan

  Merabalar, taksitlendirmede kaç oranda faiz uygulanıyor ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Aylık %5 oranında faiz uygulanıyor. Taksitlendirme yapsanız bile.

 17. Eray

  Şuan için trafik cezası taksitlendirme yapabilirmiyiz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet taksitlendirme yapabilirsiniz. 4 eşit takside bölünür. İlk taksidi peşin yatırmanız gerekir. Ancak indirim olmuyor. Aksine faiz farkı ekleniyor.

 18. Fırat

  2019 da Kyk affı olurmu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an için beklenmiyor ama belli olmaz çıkabilir tabi ki.