Yarım Çalışma Ödeneği Hesaplama 2019

2

Yarım çalışma ödeneği doğum yapan kadınlara doğum sonrası analık izin süresinin bitim tarihinden itibaren ödenen bir ödenek türüdür. Bu ödenek 4a ssk kapsamında çalışan sigortalı kadınlara ödenmektedir. Ödeneğin hesaplaması brüt asgari ücret üzerinden yapıldığından 2019 brüt asgari ücretin belli olması ile birlikte 2019 İşkur yarım çalışma ödeneği tutarı da belli oldu. 2019 yılında ne kadar ödenek alacağınıza geçmeden önce yarım çalışma ödeneği alma şartları başlıklı yazımızdan dilerseniz ödenekten yararlanmak için gerekli şartlara göz atabilir, başvuruyu nereye ve nasıl yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Yarım çalışma ödeneği 2019’da ne kadar olacak ?

Doğum yapana yarım çalışma ödeneği için bir günlük ödenek tutarı brüt asgari ücretin günlük tutarı kadar olmakta. Sizin brüt kazancınız asgari ücretten yüksek olsa bile hesaplama brüt asgari tutarlar üzerinden yapılıyor. Malumunuz asgari ücretin brütü 2019 yılının tamamında 2.558,00 TL olarak belirlendi. Günlük brüt tutar ise 85,26 TL.  Yarım çalışma ödeneği hesaplaması 15 gün üzerinden yapılmakta ve bulunan brüt tutar üzerinden %7,059 oranında damga vergisi kesildikten sonra kalan tutar size ödenmekte. Buna göre 01 Ocak 2019-31 Aralık 2019 tarihleri arasında yarım çalışma ödeneği tutarı aşağıdaki gibi olacaktır;

15*85,26 – ( %07,59)= 1.270,00 TL olacaktır. 

Buna göre 2019 yılında 15 günlük işkur yarım çalışma ödeneği toplamda 1.270,00 TL olacaktır. 

Yarım çalışma ödeneği şartları 2019

Bu ödenekten yararlanabilmeniz için doğum ya da evlat edinme tarihinden önceki son 3 yıl içerisinde en az 600 gün sigortanızın olması, işyerinde haftalık çalışmanız gereken sürenin en az yarısı kadar fiili olarak çalışmanız, analık izniniz bittikten sonra en geç 30 gün içerisinde doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma belgesi ile İşkur’a başvuru yapmanız gerekiyor.

İşkur yarım çalışma ödeneği ne zaman yatar ?

Ödenek için başvuru yaptığınız aydan 2 ay sonra ödenmektedir. Örneğin 2019/Şubat ayı içerisinde başvuru yaptıysanız ödeneğiniz 2019/Nisan ayı içerisinde ödenmektedir.

Yarım çalışma ödeneği başvurusu nereye, nasıl yapılır ? Başvuruda istenen belgeler nelerdir ?

Başvuruyu İŞKUR’ya yapmanız gerekiyor. İŞKUR’a başvuru için istenen belgeler ise doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma belgesi ve kimlik fotokopiniz. Yarım çalışma belgesini buradan indirebilirsiniz: işkur yarım çalışma başvuru belgesi indir

Bu belge doldurulduktan sonra işveren tarafından da imzalanması gerekiyor. Bu belge ve kimliğiniz ile birlikte başvurunuzu bağlı olduğunuz İŞKUR Müdürlüğüne yapabilirsiniz.

Çalışan kadınların doğumdan kaynaklı hakları 2019

Eğer sigortalı çalışan kadın iseniz yarım çalışma ödeneği haricinde de birçok önemli hakkınız bulunmaktadır. Doğum yardımı, analık ödemesi, ücretli ve ücretsiz izin haklarınız konusunda tek başlıkta bilgi edinmek için doğum yapan kadınların hakları 2019 başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

Yarım çalışma ödeneği konusundaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
2 Yorum
  1. Leyla ozuguler

    Benim doğum raporum 15 aralik da bitti ama 17 gun yillik iznim vardi onu kullandiktan sonra yarim calisma odenegine basvurdum.4 ocak ta ise basladim. Bana aralik 15 den ocak 15 e kadar kac gun odeme yapilir.tesekkur ederim

    1. Ömer Meriç

      Merhaba. Maalesef bu konuda net bilgi sahibi değilim Leyla Hanım. İşkurdan bilgi alabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.