Yarım Çalışma Ödeneği Hesaplama 2021

2

Yarım çalışma ödeneği hesaplamasının nasıl yapıldığı konusu kafa karıştırıcı olabilmekte. Doğum yapan kadınlara doğum sonrası analık izin süresinin bitim tarihinden itibaren ödenen bir ödenek türüdür. Bu ödenek 4a ssk kapsamında çalışan sigortalı kadınlara ödenmektedir.

Doğumdan sonra yarım gün çalışma ödeneğinin hesaplaması brüt asgari ücret üzerinden yapıldığından 2021 brüt asgari ücretin belli olması ile birlikte 2021 İşkur yarım çalışma ödeneği tutarı da belli oldu. Bu yazımızda 2021 yarım gün çalışma ödeneği ne kadar, nasıl alınır konularında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Yarı zamanlı çalışma ödeneği şartları 2021

Bu ödenekten yararlanabilmeniz için;

 • Doğum ya da evlat edinme tarihinden önceki son 3 yıl içerisinde en az 600 gün sigortanızın olması,
 • İşyerinde haftalık çalışmanız gereken sürenin en az yarısı kadar fiili olarak çalışmanız,
 • Analık izniniz bittikten sonra en geç 30 gün içerisinde doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma belgesi ile İşkur’a başvuru yapmanız gerekiyor.

Daha fazla ayrıntı, başvuru şekli konusunda adım adım bilgi için hemen yarı zamanlı çalışma ödeneği nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yarım çalışma ödeneği başvurusu nasıl yapılır ?

Başvuruyu İŞKUR’ya yapmanız gerekiyor.

 • İŞKUR’a başvuru için istenen belgeler ise doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma belgesi ve kimlik fotokopiniz.
 • Yarım çalışma belgesini buradan indirebilirsiniz: işkur yarım çalışma başvuru belgesi indir.
 • Bu belge doldurulduktan sonra işveren tarafından da imzalanması gerekiyor.
 • Bu belge ve kimliğiniz ile birlikte başvurunuzu bağlı olduğunuz İŞKUR Müdürlüğüne yapabilirsiniz.

Yarım çalışma ödeneği kaç ay ödenir ?

Bu ödenek birinci çocukta iki ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü ve sonraki doğumlarda ise 6 ay süre ile ödenir. Eğer çocuk engelli ise maaş 12 ay boyunca ödenir.

Yarı çalışma ödeneği hesaplaması nasıl yapılır ?

Doğum yapana yarım çalışma ödeneği için bir günlük ödenek tutarı brüt asgari ücretin günlük tutarı kadar olmakta. Sizin brüt kazancınız asgari ücretten yüksek olsa bile hesaplama brüt asgari tutarlar üzerinden yapılıyor.

 • Malumunuz asgari ücretin brütü 2021 yılının tamamında 3.577,50 TL olarak belirlendi.
 • Günlük brüt tutar ise 119,25 TL.
 • Yarım çalışma ödeneği hesaplaması 15 gün üzerinden yapılmakta ve bulunan brüt tutar üzerinden %7,059 oranında damga vergisi kesildikten sonra kalan tutar size ödenmekte.
 • Buna göre 01 Ocak 2021-31 Aralık 2021 tarihleri arasında yarım çalışma ödeneği tutarı aşağıdaki gibi olacaktır.

Yarım çalışma ödeneği ne kadar 2021

Yukarıda verilen hesaplama formülüne göre 01.01.2021-31.12.2021 tarihleri arasında ödenecek yarım çalışma ödeneği: 15*119,25 – ( %07,59)= 1.775,18 TL olacaktır. Buna göre 2021 yılında 15 günlük işkur yarım çalışma ödeneği toplamda 1.775,18 TL olacaktır. 

İşkur yarım çalışma ödeneği ne zaman yatar ?

Ödenek için başvuru yaptığınız aydan 2 ay sonra ödenmektedir. Örneğin 2021/Şubat ayı içerisinde başvuru yaptıysanız ödeneğiniz 2021/Nisan ayı içerisinde ödenmektedir.

Yarım çalışma ödeneği sorgulaması nasıl yapılır ?

İşkur yarım gün çalışma ödeneği sorgulaması maalesef edevlet üzerinden yapılamıyor. www.iskur.gov.tr adresindeki kişisel sayfanızdan ya da herhangi bir İşkur Müdürlüğünden ödenek konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz. Eğer henüz İşkur profil sayfanız yoksa İşkur profil oluşturma sayfamızdan nasıl yapabileceğiniz hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Kadınların doğumdan ve hamilelikten kaynaklı birçok hakkı bulunmaktadır. İzin, ödenek, doğum yardımı, emzirme yardımı gibi tüm haklarınızdan yararlandınız mı ?


2 Yorum
 1. Leyla ozuguler

  Benim doğum raporum 15 aralik da bitti ama 17 gun yillik iznim vardi onu kullandiktan sonra yarim calisma odenegine basvurdum.4 ocak ta ise basladim. Bana aralik 15 den ocak 15 e kadar kac gun odeme yapilir.tesekkur ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef bu konuda net bilgi sahibi değilim Leyla Hanım. İşkurdan bilgi alabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.