Yarım Çalışma Ödeneği Hesaplama 2022

14

Yarım çalışma ödeneği hesaplamasının nasıl yapıldığı konusu kafa karıştırıcı olabilmekte. Doğum yapan kadınlara doğum sonrası analık izin süresinin bitim tarihinden itibaren ödenen bir ödenek türüdür. Bu ödenek 4a ssk kapsamında çalışan sigortalı kadınlara ödenmektedir.

Doğumdan sonra yarım gün çalışma ödeneğinin hesaplaması brüt asgari ücret üzerinden yapıldığından 2022 brüt asgari ücretin belli olması ile birlikte 2022 İşkur yarım çalışma ödeneği tutarı da belli oldu. Bu yazımızda 2022 yarım gün çalışma ödeneği ne kadar, nasıl alınır konularında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Yarı zamanlı çalışma ödeneği şartları 2022

Bu ödenekten yararlanabilmeniz için;

 • Doğum ya da evlat edinme tarihinden önceki son 3 yıl içerisinde en az 600 gün sigortanızın olması,
 • İşyerinde haftalık çalışmanız gereken sürenin en az yarısı kadar fiili olarak çalışmanız,
 • Analık izniniz bittikten sonra en geç 30 gün içerisinde doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma belgesi ile İşkur’a başvuru yapmanız gerekiyor.

Daha fazla ayrıntı, başvuru şekli konusunda adım adım bilgi için hemen yarı zamanlı çalışma ödeneği nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yarım çalışma ödeneği başvurusu nasıl yapılır ?

Başvuruyu İŞKUR’ya yapmanız gerekiyor.

 • İŞKUR’a başvuru için istenen belgeler ise doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma belgesi ve kimlik fotokopiniz.
 • Yarım çalışma belgesini buradan indirebilirsiniz: işkur yarım çalışma başvuru belgesi indir.
 • Bu belge doldurulduktan sonra işveren tarafından da imzalanması gerekiyor.
 • Bu belge ve kimliğiniz ile birlikte başvurunuzu bağlı olduğunuz İŞKUR Müdürlüğüne yapabilirsiniz.

Yarım çalışma ödeneği kaç ay ödenir ?

Bu ödenek birinci çocukta iki ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü ve sonraki doğumlarda ise 6 ay süre ile ödenir. Eğer çocuk engelli ise maaş 12 ay boyunca ödenir.

Yarı çalışma ödeneği hesaplaması nasıl yapılır ?

Doğum yapana yarım çalışma ödeneği için bir günlük ödenek tutarı brüt asgari ücretin günlük tutarı kadar olmakta. Sizin brüt kazancınız asgari ücretten yüksek olsa bile hesaplama brüt asgari tutarlar üzerinden yapılıyor.

 • Malumunuz asgari ücretin brütü 2022 yılının tamamında 5.004,00 TL olarak belirlendi.
 • Günlük brüt tutar ise 166,80 TL.
 • Yarım çalışma ödeneği hesaplaması 15 gün üzerinden yapılmakta ve bulunan brüt tutar üzerinden % Binde 7,59 oranında damga vergisi kesildikten sonra kalan tutar size ödenmekte.
 • Buna göre 01 Ocak 2022-31 Aralık 2022 tarihleri arasında yarım çalışma ödeneği tutarı aşağıdaki gibi olacaktır.

Yarım çalışma ödeneği ne kadar 2022

Yukarıda verilen hesaplama formülüne göre 01.01.2022-31.12.2022 tarihleri arasında ödenecek yarım çalışma ödeneği: 15*166,80 – ( Binde 7,59 )= 2.500,00 TL olacaktır. Buna göre 2022 yılında 15 günlük işkur yarım çalışma ödeneği toplamda 2.483,01 TL olacaktır. 

İşkur yarım çalışma ödeneği ne zaman yatar ?

Ödenek için başvuru yaptığınız aydan 2 ay sonra ödenmektedir. Örneğin 2022/Şubat ayı içerisinde başvuru yaptıysanız ödeneğiniz 2022/Nisan ayı içerisinde ödenmektedir.

Yarım çalışma ödeneği sorgulaması nasıl yapılır ?

İşkur yarım gün çalışma ödeneği sorgulaması maalesef edevlet üzerinden yapılamıyor. www.iskur.gov.tr adresindeki kişisel sayfanızdan ya da herhangi bir İşkur Müdürlüğünden ödenek konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz. Eğer henüz İşkur profil sayfanız yoksa İşkur profil oluşturma sayfamızdan nasıl yapabileceğiniz hakkında bilgi bulabilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

14 Yorum
 1. Merve Sağlam

  Merhaba 02.12.2021 ile 2.02.2022 tarihleri arasında yarım çalışma yaptım. 31.ocaga kadar olan tutarı işkur ödedi.subat ayında 2 günlük ödemeyi işyerim benden 413 tl olarak kesti. Şubat ayı 28 çektiği için. Biz bir gününü ödedik bir gününü işkur ödeyecek dedi. Yapılan kesinti doğru mudur ? Ayrıca şuan süt izni kullanıyorum haftaici 08 .15 30 cumartesi günü 09.13 00 arasi calsiiyorum yemek molası hakkım yok. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşkur 15 günlük kısmını öder. Geri kalanı işveren parmak hesabı ile hesaplayarak öder. Yani bu durumda işverenin size şubat ayında 13 günlük ödeme yapması doğru olmakta.

 2. Çiğdem

  Merhabalar bnm 2 ci çocuk doğum iznim 9 kasımda bitti ben Aralık 2 de başvuru yaptım 9 dan 2 aralığa kadar olan sürede mi yarı çalışmadan düşülüyor 1 ay süreyi aşmamış oluyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Onu isterseniz İşkur’a bir sorun. Alo 170 hattını arayarak danışabilirsiniz. Net bilgi sahibi değilim.

 3. Emine

  2021 Kasım ayı yarım çalıştım ama ödemesi bu ayda yani Ocak 2022 de olacak. Hangi asgari ücretten hesaplanır?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2021 Brüt asgari ücret üzerinden hesaplama yapılır.

   1. Duygu

    Merhaba yarı zamanlı ücretim Ocak Şubat ve Mart aylarınin sonunda yatırıldı. Tutar edevlette gözüküyor ama bugün çekmeye gittiğimde PTT de ödemeyi görmediklerini söylediler. Bu tutarı PTT den çekmenin belli süresi var mı? Ben hepsi yatınca topluca çekmek istemiştim , son tutar 31 Mart’ta yattı , bugün 13 Nisan için gittiğimde görmediklerini söylediler, edevlette gözüküyor.

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Bu kadar kısa sürede dönmez. Normalde işsizlik maaşlarında 6 ay bekliyor PTT’de. Bunda da öyledir. Alo-170 hattını arayarak bir sorun dilerseniz.

 4. Aydın

  hesap yanlış 2022 yılında 2483tl ödeme yapılacak. Hesap yaparken günlük tutarı 116.80 almışsınız. Doğrusu 166.80

  1. Ömer Meriç

   Uyarı için teşekkür ederim. Gerekli düzeltmeyi yaptım.

   1. melda

    yine yanlış var damga vergisi 0,759 siz 07,59 yazmışsınız

    1. Ömer Meriç

     Gerekli düzeltme yapıldı. Teşekkürler.

 5. Leyla ozuguler

  Benim doğum raporum 15 aralik da bitti ama 17 gun yillik iznim vardi onu kullandiktan sonra yarim calisma odenegine basvurdum.4 ocak ta ise basladim. Bana aralik 15 den ocak 15 e kadar kac gun odeme yapilir.tesekkur ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef bu konuda net bilgi sahibi değilim Leyla Hanım. İşkurdan bilgi alabilirsiniz.