Yarım Çalışma Ödeneği Hesaplama 2024 & Maaşın Yarısını İşkur’dan Al

Yarım çalışma ödeneği hesaplama nasıl yapıldığı konusu kafa karıştırıcı olabilmekte. Doğum yapan kadınlara doğum sonrası analık izin süresinin bitim tarihinden itibaren ödenen bir ödenek türüdür. Bu ödenek 4a ssk kapsamında çalışan sigortalı kadınlara ödenmektedir.

Doğumdan sonra yarım gün çalışma ödeneğinin hesaplaması brüt asgari ücret üzerinden yapıldığından 2024 brüt asgari ücretin belli olması ile birlikte 2024 İşkur yarım çalışma ödeneği tutarı da belli oldu. Bu yazımızda 2024 yarım gün çalışma ödeneği ne kadar, nasıl alınır konularında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Yarı zamanlı çalışma ödeneği şartları 2024

Yarı zamanlı çalışma ödeneği hakkından yararlanabilmeniz için;

 • Doğum ya da evlat edinme tarihinden önceki son 3 yıl içerisinde en az 600 gün sigortanızın olması,
 • İşyerinde haftalık çalışmanız gereken sürenin en az yarısı kadar fiili olarak çalışmanız,
 • Analık izniniz bittikten sonra en geç 30 gün içerisinde doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma belgesi ile İşkur’a başvuru yapmanız gerekiyor.

Daha fazla ayrıntı, başvuru şekli konusunda adım adım bilgi için hemen yarı zamanlı çalışma ödeneği nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yarım çalışma ödeneği başvurusu nasıl yapılır ?

Yarı zamanlı çalışma yönetmeliği kapsamında başvuruyu İŞKUR’ya yapmanız gerekiyor.

 • İŞKUR’a başvuru için istenen belgeler ise doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma belgesi ve kimlik fotokopiniz.
 • Yarım çalışma belgesini diğer adı ile yarım gün çalışma dilekçesi buradan indirebilirsiniz: işkur yarım çalışma başvuru belgesi indir.
 • Bu belge doldurulduktan sonra işveren tarafından da imzalanması gerekiyor.
 • Bu belge ve kimliğiniz ile birlikte başvurunuzu bağlı olduğunuz İŞKUR Müdürlüğüne yapabilirsiniz.

Yarım çalışma ödeneği kaç ay ödenir ?

Bu ödenek birinci çocukta iki ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü ve sonraki doğumlarda ise 6 ay süre ile ödenir. Eğer çocuk engelli ise maaş 12 ay boyunca ödenir.

Yarı çalışma ödeneği hesaplaması nasıl yapılır ?

Doğum yapana yarım çalışma ödeneği için bir günlük ödenek tutarı brüt asgari ücretin günlük tutarı kadar olmakta. Sizin brüt kazancınız asgari ücretten yüksek olsa bile hesaplama brüt asgari tutarlar üzerinden yapılıyor.

 • Malumunuz asgari ücretin brütü 2024 yılının tamamında 20.000,50 TL olarak belirlendi.
 • Günlük brüt tutar ise 668,33 TL.
 • Yarım çalışma ödeneği hesaplaması 15 gün üzerinden yapılmakta ve bulunan brüt tutar üzerinden % Binde 7,59 oranında damga vergisi kesildikten sonra kalan tutar size ödenmekte.
 • Buna göre 01 Ocak 2024-31 Aralık 2024 tarihleri arasında yarım çalışma ödeneği tutarı aşağıdaki gibi olacaktır.

Yarım çalışma ödeneği ne kadar 2023

Yukarıda verilen hesaplama formülüne göre 01.01.2024-31.12.2024 tarihleri arasında ödenecek yarım çalışma ödeneği: 15*668,33 – ( Binde 7,59 )= 10.024,00 TL olacaktır. Buna göre 2024 yılında 15 günlük işkur yarım çalışma ödeneği toplamda 9.947,00 TL olacaktır. 

Yarı zamanlı çalışma ödeneği9.947,00 TL

İşkur yarım çalışma ödeneği ne zaman yatar ?

Ödenek için başvuru yaptığınız aydan 2 ay sonra ödenmektedir. Örneğin 2024/Şubat ayı içerisinde başvuru yaptıysanız ödeneğiniz 2024/Nisan ayı içerisinde ödenmektedir.

Yarım çalışma ödeneği sorgulaması nasıl yapılır ?

İşkur yarım gün çalışma ödeneği sorgulaması maalesef edevlet üzerinden yapılamıyor. www.iskur.gov.tr adresindeki kişisel sayfanızdan ya da herhangi bir İşkur Müdürlüğünden ödenek konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz. Eğer henüz İşkur profil sayfanız yoksa İşkur profil oluşturma sayfamızdan nasıl yapabileceğiniz hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Çocuğu okula başlayana kadar yarım gün çalışma

Bu hak devlet memuru annelere verilmiş olunan bir haktır. 657 yarım gün çalışma hakkı kapsamında memur anne dilerse doğum sonrası analık izin bitiminden itibaren çocuğu 60 ayı tamamlayana kadar yarı zamanlı çalışabilir. Bu süre boyunca maaşı da tam ödenir.

6 ay ücretsiz doğum izninden sonra işsizlik maaşı alabilir mi?

İşveren tarafından çıkış verilmesi ve işçinin işten çıkış tarihinden önceki son 3 sene içinde 600 gün şartını sağlaması durumunda işsizlik ödeneği ödenebilir.

Yarım çalışma ödeneği SGK bildirimi

Yarım çalışma ödeneği kapsamındaki personelin gün sayısı 15 gün üzerinden yapılır. Bildirimde kullanılacak eksik gün kodları aşağıdaki gibi olacaktır;

Yarım çalışma23
Yarım Çalışma ve Diğer Nedenler24
Yarım çalışma ödeneği nasıl hesaplanır?

Günlük brüt asgari ücretin 15 ile çarpılması sonucu bulunan tutardan binde %7,59 oranında damga vergisi kesilerek net ödenek tutarı hesaplanır.

Yarım çalışma ödeneği kaç ay alınır?

Birinci çocukta 2, ikincide 4, üçüncü ve sonrası çocuklarda ise 6 ay alınır.

Yarım gün çalışma ödeneği nedir?

Doğum yapan kadınlara doğum sonrası analık izni bitim tarihinden itibaren yarı zamanlı çalışarak tam maaş ödenmesini sağlayan uygulamalardan birisidir.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Yarım Çalışma Ödeneği Hesaplama 2024 & Maaşın Yarısını İşkur’dan Al” üzerine 14 yorum
 1. Merhaba 02.12.2021 ile 2.02.2022 tarihleri arasında yarım çalışma yaptım. 31.ocaga kadar olan tutarı işkur ödedi.subat ayında 2 günlük ödemeyi işyerim benden 413 tl olarak kesti. Şubat ayı 28 çektiği için. Biz bir gününü ödedik bir gününü işkur ödeyecek dedi. Yapılan kesinti doğru mudur ? Ayrıca şuan süt izni kullanıyorum haftaici 08 .15 30 cumartesi günü 09.13 00 arasi calsiiyorum yemek molası hakkım yok. Yardımcı olursanız sevinirim.

  Yanıtla
  • Merhaba. İşkur 15 günlük kısmını öder. Geri kalanı işveren parmak hesabı ile hesaplayarak öder. Yani bu durumda işverenin size şubat ayında 13 günlük ödeme yapması doğru olmakta.

   Yanıtla
 2. Merhabalar bnm 2 ci çocuk doğum iznim 9 kasımda bitti ben Aralık 2 de başvuru yaptım 9 dan 2 aralığa kadar olan sürede mi yarı çalışmadan düşülüyor 1 ay süreyi aşmamış oluyorum

  Yanıtla
 3. 2021 Kasım ayı yarım çalıştım ama ödemesi bu ayda yani Ocak 2022 de olacak. Hangi asgari ücretten hesaplanır?

  Yanıtla
   • Merhaba yarı zamanlı ücretim Ocak Şubat ve Mart aylarınin sonunda yatırıldı. Tutar edevlette gözüküyor ama bugün çekmeye gittiğimde PTT de ödemeyi görmediklerini söylediler. Bu tutarı PTT den çekmenin belli süresi var mı? Ben hepsi yatınca topluca çekmek istemiştim , son tutar 31 Mart’ta yattı , bugün 13 Nisan için gittiğimde görmediklerini söylediler, edevlette gözüküyor.

    Yanıtla
    • Merhaba. Bu kadar kısa sürede dönmez. Normalde işsizlik maaşlarında 6 ay bekliyor PTT’de. Bunda da öyledir. Alo-170 hattını arayarak bir sorun dilerseniz.

     Yanıtla
 4. hesap yanlış 2022 yılında 2483tl ödeme yapılacak. Hesap yaparken günlük tutarı 116.80 almışsınız. Doğrusu 166.80

  Yanıtla
 5. Benim doğum raporum 15 aralik da bitti ama 17 gun yillik iznim vardi onu kullandiktan sonra yarim calisma odenegine basvurdum.4 ocak ta ise basladim. Bana aralik 15 den ocak 15 e kadar kac gun odeme yapilir.tesekkur ederim

  Yanıtla
Yorum yapın