Yarım Çalışma Ödeneği Hesaplama 2019

2

Yarım çalışma ödeneği hesaplamasının nasıl yapıldığı konusu kafa karıştırıcı olabilmekte. Doğum yapan kadınlara doğum sonrası analık izin süresinin bitim tarihinden itibaren ödenen bir ödenek türüdür. Bu ödenek 4a ssk kapsamında çalışan sigortalı kadınlara ödenmektedir.

Ödeneğin hesaplaması brüt asgari ücret üzerinden yapıldığından 2019 brüt asgari ücretin belli olması ile birlikte 2019 İşkur yarım çalışma ödeneği tutarı da belli oldu. Bu yazımızda 2019 yarım gün çalışma ödeneği ne kadar, nasıl alınır konularında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

İşkur yarım çalışma ödeneği

Bu ödenekten yararlanabilmeniz için doğum ya da evlat edinme tarihinden önceki son 3 yıl içerisinde en az 600 gün sigortanızın olması, işyerinde haftalık çalışmanız gereken sürenin en az yarısı kadar fiili olarak çalışmanız, analık izniniz bittikten sonra en geç 30 gün içerisinde doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma belgesi ile İşkur’a başvuru yapmanız gerekiyor.

Daha fazla ayrıntı, başvuru şekli konusunda adım adım bilgi için hemen https://sgkbilgisi.com/yarim-calisma-odenegi-sartlari-nelerdir-kimler-alabilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yarım çalışma ödeneği başvurusu

Başvuruyu İŞKUR’ya yapmanız gerekiyor. İŞKUR’a başvuru için istenen belgeler ise doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma belgesi ve kimlik fotokopiniz. Yarım çalışma belgesini buradan indirebilirsiniz: işkur yarım çalışma başvuru belgesi indir.

Bu belge doldurulduktan sonra işveren tarafından da imzalanması gerekiyor. Bu belge ve kimliğiniz ile birlikte başvurunuzu bağlı olduğunuz İŞKUR Müdürlüğüne yapabilirsiniz.

Yarım çalışma ödeneği kaç ay ödenir ?

Bu ödenek birinci çocukta iki ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü ve sonraki doğumlarda ise 6 ay süre ile ödenir. Eğer çocuk engelli ise maaş 12 ay boyunca ödenir.

Yarım çalışma ödeneği hesaplama

Doğum yapana yarım çalışma ödeneği için bir günlük ödenek tutarı brüt asgari ücretin günlük tutarı kadar olmakta. Sizin brüt kazancınız asgari ücretten yüksek olsa bile hesaplama brüt asgari tutarlar üzerinden yapılıyor. Malumunuz asgari ücretin brütü 2019 yılının tamamında 2.558,40 TL olarak belirlendi.

Günlük brüt tutar ise 85,26 TL.  Yarım çalışma ödeneği hesaplaması 15 gün üzerinden yapılmakta ve bulunan brüt tutar üzerinden %7,059 oranında damga vergisi kesildikten sonra kalan tutar size ödenmekte. Buna göre 01 Ocak 2019-31 Aralık 2019 tarihleri arasında yarım çalışma ödeneği tutarı aşağıdaki gibi olacaktır.

Yarım çalışma ödeneği 2019

Yukarıda verilen hesaplama formülüne göre 01.01.2019-31.12.2019 tarihleri arasında ödenecek yarım çalışma ödeneği: 15*85,26 – ( %07,59)= 1.270,00 TL olacaktır. Buna göre 2019 yılında 15 günlük işkur yarım çalışma ödeneği toplamda 1.270,00 TL olacaktır. 

İşkur yarım çalışma ödeneği ne zaman yatar ?

Ödenek için başvuru yaptığınız aydan 2 ay sonra ödenmektedir. Örneğin 2019/Şubat ayı içerisinde başvuru yaptıysanız ödeneğiniz 2019/Nisan ayı içerisinde ödenmektedir.

Yarım çalışma ödeneği sorgulama

İşkur yarım gün çalışma ödeneği sorgulaması maalesef edevlet üzerinden yapılamıyor. www.iskur.gov.tr adresindeki kişisel sayfanızdan ya da herhangi bir İşkur Müdürlüğünden ödenek konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kadınların doğumdan ve hamilelikten kaynaklı birçok hakkı bulunmaktadır. İzin, ödenek, doğum yardımı, emzirme yardımı gibi tüm haklarınızdan yararlandınız mı ?

Yarım çalışma ödeneği hesaplama 2020

01 Ocak 2020 itibariyle asgari ücret artacak. Bu durum yarım çalışma ödeneğinin de artmasını sağlayacak. 01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında yarım çalışma ödeneği net 1390,00 lira civarında olacaktır.

Uyarı: 2020 için yazılan yarım çalışma ödeneği tahmini yazılmıştır. Tutarlar netleştiğinde güncelleme yapılacaktır.

Yarım çalışma ödeneği hakkındaki tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz.


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
2 Yorum
  1. Leyla ozuguler

    Benim doğum raporum 15 aralik da bitti ama 17 gun yillik iznim vardi onu kullandiktan sonra yarim calisma odenegine basvurdum.4 ocak ta ise basladim. Bana aralik 15 den ocak 15 e kadar kac gun odeme yapilir.tesekkur ederim

    1. Ömer Meriç

      Merhaba. Maalesef bu konuda net bilgi sahibi değilim Leyla Hanım. İşkurdan bilgi alabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.