Yaşlılık Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

0

2022 maaşı Kaymakamlık tarafından bakıma muhtaç derecede engelli olanlar ile 65 yaş üzeri yaşlılara bağlanan aylıktır. Daha önce 2022 maaşı ne demek başlıklı yazımızda 2022 nedir, 2022 maaşı alma şartları nelerdir ve 2022 maaş sorgulaması konularında bilgi vermiştik. Ancak bazı okurlarımız e devlet 2022 maaş sorgulaması yaparken sorun yaşadıklarını ve 2022 sayılı kanun maaş sorgulamasını tam olarak nereden ve nasıl yapacakları konusunda bilgi sahibi olamadıklarından bu yazıyı yazma gereği duyduk. Yazımızın devamında 2022 maaş sorgulamayı nasıl yapabileceğiniz konusunda bilgi bulabilirsiniz.

2022 maaşı alma şartları nelerdir ?

2022 engelli maaşı ve ya yaşlılık maaşından yararlanabilmeniz için sigortalı çalışmıyor olmanız, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı almıyor olmanız, maaşa başvuracak kişi engelli ise en az %40 ve ya üzeri sağlık kurulu raporu olması gerekir. Ayrıca muhtaç olduğuna karar verilen 65 yaş üzeri kişilere de yaşlılık maaşı bağlanmaktadır.

Engelli kişi 18 yaşın altında ise engelli maaşı bakmakla yükümlü olduğu kişiye bağlanırken 18 yaşın üstünde ise kendisine bağlanmaktadır.

2022 maaşlarından yararlanabilmek için önemli bir şart da gelir şartıdır. 2022 maaş şartlarından olan hane halkı kişi başı gelirinin gelir testi sonucunda net asgari ücretin 1/3’ünün altında olması gerekiyor.

2022 maaşı başvurusu nasıl yapılır ?

Başvurular bağlı olunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmakta. Başvuru yapmadan önce yukarıda belirtilen genel şartları taşıdığınızdan emin olmanız gerekiyor. Başvuru için istenen evraklar size vakıf tarafından verilecektir. Eğer engelli için başvuru yapacaksanız yanınızda Sağlık Kurulu raporu aslı ya da aslı gibidir fotokopisini götürmeniz yararınıza olacaktır.

2022 evrak sorgulaması nasıl yapılır ?

Maalesef yaşlılık ve özürlü maaşı sorgulama evrak takibini online olarak yapabileceğiniz bir platform yok. Başvuru yaptıktan sonra ortalama olarak 2-3 ay içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu süre zarfında takibini Vakıfa sorarak yapabilirsiniz.

Yaşlılık maaşı sorgulama tc ile nasıl yapılır ?

Gelelim asıl konumuz olan 2022 maaşı sorgulamasını nasıl yapabileceğiniz hususuna. 2022 maaşı sorgulaması oldukça basit. Ancak 2022 sorgulamasını online olarak yapabilmeniz için maaş başvurusunda bulunduğunuz kişinin e devlet şifresinin olması gerekiyor. Şifresiz yani tc ile yaşlılık maaşı sorgulama yapabileceğiniz bir uygulama yok.

E devlet engelli maaş sorgulama ve yaşlılık maaşı sorgulaması için öncelikle www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden T.C. numarası ve e devlet şifresi ile giriş sağlayınız. Ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı- Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama  menüsünden ya da https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama bağlantısından direk sorgulama yapabilirsiniz.

65 yaş maaşı alanlar kredi çekebilir mi ?

Kredi çekmekte bir sakınca bulunmamaktadır. Yani kredi çekilince 65 yaş maaşı kesilmez. Bankalar kredi için sizi uygun görürse kredi tahsis edebilirler.

Yaşlılık/engelli maaşı ne kadar ?

2022 engelli ve yaşlılık maaşı her 6 ayda bir memur zammına bağlı olarak zamlanmaktadır. Zamlı ve güncel maaş tutarlarına 2022 yaşlılık engelli maaşı ne kadar başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

2022 bayram ikramiyesi alabilir mi ?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emeklilere ödenen ramazan ve kurban bayramı ikramiyesi maalesef 2022 sayılı kanun kapsamında yaşlılık ya da engelli maaşı alanlara ödenmemektedir.

Engelli maaşı aylık olacak mı ?

2018 yılı itibariyle maaş aylık olarak ödenmeye başlandı.

Emekli olan 2022 maaşı alabilir mi ?

2022 maaşından yararlanabilmek için aranan bir şart da sigortalı çalışmıyor olmak ya da SGK’dan emekli aylığı almıyor olmak. Emekli aylığı alan bir kişiye ayrıca 2022 maaşı ödenmez.

65 yaş aylığı alanların sağlık güvencesi hangi kapsamda oluyor ?

Bu kapsamda maaş alınan süre boyunca bu kişiler sgk yeşil kart sigortası kapsamında sağlıktan yararlanır.  Devlet hastanelerinde sağlıktan ücretsiz yararlanabilir ve ilaca katkı payı ödemezsiniz. Ancak özel hastanelerde sağlıktan yararlanamazsınız. Yararlansanız bile muayene, tahlil ve tetkik ücretlerinin tamamını cebinizden ödersiniz.

2022 Maaşı hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.