Yeni Doğan Bebeğe Bez ve Mama Yardımı 2024 & Zamlandı

Yeni doğan bebeğe bez ve mama yardımı ihtiyaç sahibi olup yeni doğum yapan annelere ödenen önemli yardımların başında gelmektedir. Bez mama yardımı olarak ihtiyaç sahiplerine ödenen bu yardımlardan yararlanabilmek için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Bu yazımızda Sosyal Yardımlaşma Vakıfları ve belediye mama yardımı ile bez yardımlarından kimlerin yararlanabileceği, mama ve bez yardımı başvurularının nereye ve nasıl yapılabileceği ve konu hakkında tüm detayları bulabilirsiniz.

Mama ve bez yardımı nasıl alınır ?

Yeni doğan bebeklere süt yardımı, mama ve bez yardımından yararlanabilmeniz için;

 • Hane halkı gelirinin düşük olması ve ihtiyaç sahibi aile olarak belirlenmiş olmanız gerekiyor.
 • Burada kriter kişi başı gelirin net asgari ücretin 1/3’ü altında olmasıdır. Eğer kişi başı gelir net asgari ücretin 1/3’ü altında ise genellikle sosyal yardımlar, ibb doğum yardımı  ve bez mama yardımı gibi ödenekler ödenebilmektedir.
 • Eğer ihtiyaç sahibi olduğunuzu düşünüyorsanız anne bebek destek paketi kapsamında verilen bu desteklerden yararlanmak için aşağıda belirttiğimiz yolu takip ederek başvurunuzu yapabilirsiniz.

Bebek yardımı nereden alınır ?

Mama ve bez yardımı başvuru formu ile;

 • Bağlı olduğunuz Belediye Sosyal Hizmetler Birimlerine,
 • Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurabilirsiniz.

SGK mama ve bez yardımı başvurusu alıyor mu ?

Mama ve bebek bezi yardımı Vakıflar ve Bağlı olunan Belediyelerce yapılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’na bez ve mama yardımı başvurusu yapılamaz. Çünkü SGK tarafından bu ödenek adı altında ödenen bir ödenek bulunmamaktadır.

Yeni doğan bebek yardımları başvurusu nasıl yapılır ?

Bez mama yardımı başvurusu yukarıda belirtilen ilgili Kurumlara elden başvuru formu ile yapılabilmektedir. Yenidoğan bebek yardımları için anne bebek paketi başvuru formu her bir müdürlük ya da kurum için farklı olduğundan başvuru yapacağınız birimden güncel formu alarak orada doldurup başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

E devlet mama ve bez yardımı başvurusu yapılır mı ?

E devletten mama ve bez yardımı başvurusu yapılamamaktadır. Online olarak bez ve mama yardımı başvuru e devletten yapılamadığından başvurularınızı bağlı olduğunuz Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ya da Belediye’nin internet sayfası üzerinden yapabilirsiniz. Eğer e-devletten mama ve bez yardımı başvurusu ya da online başvuru seçeneği yoksa bu durumda yapmanız gereken anne bebek destek paketi başvurusu ile ilgili Müdürlüğe elden başvurmaktır.

İbb anne bebek paketi başvurusu nasıl yapılır ?

İbb yeni doğan bebek yardımından;

 • 0-4 yaş arasında çocuk sahibi olan ve yapılan inceleme sonucunda muhtaç olduğu tespit edilen aileler yararlanabilmektedir.
 • Anne bebek paketi ibb başvuru formu sonucu başvurusu onaylananlardan 0-4 yaş arası 1 çocuğu olan annelere 300 TL, 0-4 yaş arası çocuğu olan annelere ise 500 TL tutarında bebek yardım parası paketi verilmektedir.
 • İbb yeni doğan bebek yardımı başvurusunu Belediyenin Sosyal Hizmetler Birimlerine yapabilirsiniz.
 • İBB mama ve bez yardımı başvuru formu e devletten verilememektedir.

Muhtaç ailelere 2024 yılında ödenen tüm yardımları tek başlık altında topladık. Hemen muhtaç ailelere devlet desteği 2024 başlıklı sayfamızı ziyaret ederek siz de bu yardımlardan yararlanmak için başvurabilirsiniz.

Hoşgeldin bebek paketi başvurusu Gaziantep

yeni doğan yardımları konusunda sosyal belediyecilik ilkesini uygulayan en önemli Belediyelerden birisi de Gaziantep Belediyesi’dir. Hoşgeldin bebek paketinden yararlanabilmek için başvuru şartı aranmıyor.

 • Yeni doğan bebek bilgileri her gün Nüfus Müdürlüklerinden alınıyor.
 • Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından görevlendirilen bir Hemşire ve personel doğum yapan anneyi ziyaret ediyor.
 • Hemşire tarafından anneye doğum sonrası yapılması gerekenler hakkında bilgilendirme sağlanıyor.
 • Ayrıca bu ziyaret sırasında bir de hediye paketi bırakılıyor. Hediye paketinde yer alanlar ise şu şekilde; bebeğin ve ilk ve temel ihtiyaçlarını karşılayacak paket, ateş ölçer, bebek yatağı ve battaniye.

İzmir büyükşehir belediyesi bebek bezi yardımı

İzmir Büyükşehir Belediye’si de “Hoşgeldin Bebek” kampanyası kapsamında ihtiyaç sahibi ailelere mama ve bez yardımı yapmaktadır. İzmir’de ikamet ediyorsanız mama ve bez parası başvurusunu buradan online olarak yapabilirsiniz İzmir Belediyesi mama bez yardımı başvurusu 2024. İzmir mama ve bebek bezi yardım başvurusu sadece 0-3 ay aralığındaki çocuklar için yapılabilmektedir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı mama ve Bez yardımı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı mama ve Bez yardımı ödeyen Bakanlıklar arasında değildir. Bu isim altında ödenen bir ödenek yoktur ancak muhtaç ailelere birçok program kapsamında ödenek ödenmektedir. Bunlara başvurularınızı yapabilirsiniz.

Bebek bez parası yardımı sorgulama nasıl yapılır ?

Bez mama yardım başvuru işleminden sonra yardım başvurusu yapanlar kendilerine ödeme ya da destek paketi çıkıp çıkmadığı konusunda sorgulama yapmak istiyorlar. Ancak E-devlette Vakıflar için ya da belediye bebek bezi yardımı ve mama yardımı sorgulaması yapmak için açılmış bir uygulama bulunmamaktadır. Mama bez yardımı sorgulamasını eğer varsa Vakıf ya da Belediye internet sayfasından online olarak yapabilirsiniz. Online sorgulama imkanı yoksa ilgili Müdürlüğü telefonla arayarak bilgi alabilirsiniz.

Bez ve mama yardımı harici devlet tarafından bir defaya mahsus olmak üzere ödenen doğum yardımı ödemenizi aldınız mı ? 600 TL’ye kadar ödenen bu yardımdan yararlanmak ve başvurmak için hemen doğum yardımı ne kadar 2024 başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bebek bezi ve mama yardımı nasıl alınır?

Bebek bezi ve mama yardımı için ikametinizin bağlı olduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına ya da bağlı olduğunuz Belediye Sosyal Hizmetler birimine başvurabilirsiniz. İstanbul Büyükşehir Belediye bez yardımı ödeyen belediyeler arasında yer almaktadır.

Devlet bebek bezi parası veriyor mu?

Devlet bebek bezi için bir sosyal yardım ödemiyor. Ancak Belediyelerin sosyal hizmet birimleri ihtiyaç sahibi ailelere bez/mama yardımı adı altında ödenek ödeyebiliyor.

Mama ve bez yardımını kimler alabilir?

Hane halkı kişi başı geliri net asgari ücretin 1/3’ü altında olan muhtaç ailelere ödenir.

Mama ve bez yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Başvuruları Vakıflara ya da Belediyelerin sosyal hizmetler birimlerine yapabilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın