Yeni Kimlik Kaç Günde Gelir 2024 & Bunu Yap Hızlandır

Yeni kimlik kaç günde gelir? Bu soru yeni çipli kimliklere başvuracakların ya da başvuranların en çok sorduğu soruların başında gelmektedir. Aslında yeni kimlik kartı kaç günde gelir sorusunun cevabı başvurulan Nüfus Müdürlüğü’nün ve o anki kimlik başvuru sayısına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak ilk zamanlarda olduğu gibi çok uzun sürmemektedir. Bu yazımızda yeni kimlik kaç günde çıkar, yeni kimlik ne zamana kadar alınmalı ve bu süreçte takibi nasıl yapılır gibi konu hakkında sık sorulan soruların cevabını bulabilirsiniz.

Yeni kimlik hemen veriliyor mu?

Yeni kimlik kartı kaç günde çıkar konusu ile birlikte sık sorulan sorulardan bir tanesi de kimlik hemen veriliyor mu, başvuru esnasında mı çıkartılıyor soruları olmakta. Kimliğe başvurduğunuz anda kimliklerin basılması ya da teslim edilmesi mümkün değildir. Kimlikler basım merkezinde basılmakta ve Nüfus Müdürlüğü’nün sisteme kaydetmesi sonrasında sırası geldiğinde basılabilmektedir. Dolayısıyla hemen verilememekte ve bir süre sonra kargo ile teslim edilmektedir. Aşağıda yeni kimlik ne kadar sürede gelir alt başlığında ortalama ne kadar sürede geldiği hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir.

Yeni kimlik aynı günde çıkar mı?

Yeni kimlikler aynı gün içerisinde çıkmıyor. Başvurunuz Nüfus Müdürlüğünde tamamlandıktan sonra ortalama 7-10 gün içerisinde adrese gönderiliyor.

Yeni kimlik kaç TL 2024

Yeni kimlik kartı ne zaman gelir sorusunun cevabına geçmeden önce kısaca kimlik çıkarma ücretinden bahsedelim. Kimlik ücreti 2024 yılı için 130 TL’dir. Bu ücreti Nüfus Müdürlüklerinde veznelere yatırabileceğiniz gibi PTT ya da bankalar ile online bankacılık kanallarından da ödeyebilirsiniz.

Yeni kimlik ne zaman gelir ?

Gelelim asıl konumuz olan biyometrik kimlik kaç günde çıkar  sorusunun cevabına. Kimliklerin ortalama teslim süresi başvuru tarihinden itibaren 1 haftadır. Ancak kimlik yenileme kaç gün sürer sorusunun cevabı herkes için aynı olmayacaktır. Örneğin Ankara merkezde ikamet eden birisine teslim süresi 3-4 gün olabilirken doğunun bir köyünde ikamet eden kişilere teslim süresi ortalama 10 gün olabilmektedir. Yeni kimlikler kaç günde veriliyor sorusuna yaklaşık bir süre belirtmek gerekirse 7 gün içerisinde ortalama olarak teslim edildiğini söyleyebiliriz.

Kayıp nüfus cüzdanı kaç günde çıkar ?

Kimliğinizi kaybettiğinizde hemen herhangi bir Nüfus Müdürlüğü’ne başvurarak yeni kimlik başvurusu yapmanız gerekiyor. Eğer kimlik kayıpsa cezai işlem de uygulanır. Sonrasında yeni kimlik başvurunuz alınır ve bu esnada size geçici kimlik belgesi verilir. Yukarıda yeni kimliğim ne zaman gelir başlığında da belirttiğimiz gibi ortalama 1 hafta içerisinde yeni kimliğiniz ikamet adresinize teslim edilir.

Geçici kimlik belgesi kaç günde çıkar ?

Kayıp kimlik ya da kimlik yenileme başvurusu yapıldığında tarafınıza başvurunun hemen ardından size geçici kimlik belgesi verilir. Yeni kimlik gelene kadar geçici kimlik belgesi yeni kimlik belgesi yerine kullanılır. Yukarıda yeni kimlikler kaç günde teslim ediliyor başlığında da belirttiğimiz gibi kimlik ortalama teslim süresi 1 haftadır.

Kargoya verilen kimlik kaç günde gelir?

Kargoya teslim edildi mesajı size ulaştıktan sonra ortalama en geç 2-3 iş günü içerisinde kargo teslimatı yapılmaktadır.

Yeni kimlik takip nasıl yapılır ?

Yeni kimlik kargo takip ve süreci E-devlet sistemi üzerinden takip edebilirsiniz.

  • Yeni kimlik takip sorgulaması için buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle çipli kimlik takip sorgulama sistemine giriş yapabilirsiniz ⇒ T.C. Kimlik kartı başvuru durumu sorgulama.
  • Aynı sayfanın altında “……………..numaralı posta takip koduna ait gönderi detaylarını görüntülemek için tıklayın” bölümünü tıklayarak direk kimliğim nerede PTT gönderi takip uygulamasına da giriş yapabilirsiniz.
  • Eğer e-devlet şifreniz yoksa PTT gönderi takip sisteminde size gelen takip numarası ile de sorgulama yapabilirsiniz.

Eski kimliği yeni çipli kimlik kartına yükleyebileceğinizi biliyor musunuz ? Basit bir işlemle yeni ehliyet başvurusuna gerek kalmadan direk eski ehliyeti kimliğe yükletebilirsiniz. Detaylar ve izlemeniz gereken yol için çipli kimlik ile ehliyet nasıl birleştirilir sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yeni kimlik kaç günde gelir yorumlar

Yeni kimlik kaç günde gelir yorumlar için içeriğimizin alt kısmına göz atabilirsiniz. Alt bölümde yeni kimlik başvurusu yapanların kimliklerini kaç günde aldıkları konusunda yorumlar bulunmaktadır. Siz de konu hakkındaki görüşlerinizi ve yorumlarınızı ilgili bölümden iletebilirsiniz.

Yeni kimlik 1 günde çıkar mı?

1 günde çıkması mümkün değildir. Çünkü kimlikler Nüfus Müdürlüklerinde değil merkezden basılarak gönderilmektedir. Ortalama 7-10 gün içerisinde gelmektedir.

Yeni kimlik en hızlı nasıl alınır?

Normalde 7-10 gün içerisinde gelmektedir. Bazen bu süre uzayabilmektedir. Yurtdışına çıkacaksanız başvuru esnasında çıkış biletinizi de gösterirseniz daha hızlı sonuçlanacaktır.

Yeni kimlik hafta sonu gelir mi?

Kimlik kartı dağıtımı PTT tarafından yapılmaktadır. Bu nedenle hafta sonu dağıtım yapılmamaktadır.

Kimlik aynı gün veriliyor mu?

Aynı gün verilmemektedir. Başvurudan sonra yaklaşık 7 gün içinde adrese teslim edilmektedir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın