Yeni SGK, Vergi, Bağkur Affı Geliyor

SGK ve vergi borçlarının yeniden yapılandırma düzenlemesini içerecek torba yasanın önümüzdeki günlerde Meclise gelmesi bekleniyor. Son dakika haberlerine göre yeni SGK/Vergi affı düzenlemesi 31.12.2022 tarihi ve öncesi SGK prim borçları, cezalar, vergi borçları, trafik cezaları, öğrenim kredisi borçları gibi tüm borçları kapsayacak.

Borçlar taksitlendirilecek

Gelecek olan yeni yasa ile 31.12.2022 tarihine kadar ödenmemiş Vergi ve SGK borçları ile diğer cezalar yeniden yapılandırılacak.

  • Borçlar için gecikme zamları ve faizleri silinecek.
  • Ana para üzerinden 36 aya kadar taksit imkanı sağlanacak.
  • İdari para cezası, trafik cezası, köprü geçiş cezaları gibi cezaların gecikme zammı ve faizleri silinerek ana paranın da bir kısmından vazgeçilecek.

Bağkura ihya affı gelecek

Özellikle EYT düzenlemesi ile birlikte bağkurda dondurulan hizmet süresi olan milyonlarca kişi şimdi ihya affını bekliyor. Yeni yasa büyük ihtimalle ihya borçlarını da kapsayacak ve bağkurda dondurulan hizmet süresi olanlar bunları ilgili dönemlerin primleri üzerinden yapılandırma kapsamında yeniden satın alabilecek. Nasıl yapıldığı hakkında bilgi için silinen bağkur günlerini geri alma sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur sildirme düzenlemesi gelecek

Torba yasa ile bağkur borç sildirme düzenlemesi de bekleniyor. Buna göre 31.12.2022 tarihine kadar ödenmemiş prim borçları yapılandırma son ödeme tarihine kadar ödenmez ya da yapılandırılmaz ise silinebilecek ve hizmetler dondurulabilecek. Ayrıntılar için bağkur borcu sildirme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Öğrenim kredisi borçlarının faizi silinecek

Öğrenim kredisi borçlarının gecikme zammı ve faizi silinerek ana para üzerinden taksitle ödenmesi sağlanacak. Daha önce yapılan düzenleme yeterli olmamıştı. Şimdi bu af kanunu ile birlikte borçların yeniden yapılandırılması sağlanacak.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın