Yeni Torba Yasada Neler Var 2019

Yeni torba yasada neler var. Son günlerde okuyularımızın cevabını en çok merak ettiği soruların başında geliyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne ekonomik düzenleme ağırlıklı yeni bir torba yasa teklifi verildi.  Torba yasa ekonomi alanında bir hayli önemli düzenlemeler içermekte.

Tabi bizim takipçiler tarafından asıl merak edilen husus ise torba yasada emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili düzenleme var mı, bağkur affı var mı ya da geriye dönük bağkur tescili olacak mı gibi sorular sorulmakta. Evet borç yapılandırması var ve daha fazlası da var. Torba yasa tüm maddelerinin başlıklar halinde yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Torba yasa 2019

TBMM’ye verilen torba kanunda önemli düzenlemeler yer alacak. Genelde bu düzenlemeler ekonomi alanında olsa da şirketleri ilgilendiren önemli bazı düzenlemeler de mevcut. Şimdi ayrı başlıklar altında buna değinelim. Yazının sonunda ise EYT yasası çıkacak mı, bağkur affı yer alıyor mu gibi sorularınızın cevabını da bulabilirsiniz.

Bireysel emeklilik sistemi düzenlenecek

Daha güçlü bir bireysel emeklilik sistemi için çalışmaalar yürütülecek. Otomatik katılımlı bireysel emeklilik sistemi ile ilerleyen zamanlarda yürürlüğe girmesi beklenen kıdem tazminatı fonunun birleşimi sağlanacak. Böylece çalışanlara emeklilikte ya da işten ayrıldıklarında ekonomik olarak daha güçlü olabilmeleri yönünde katkı sağlanacak.

Yurtdışı telefonlarına imei çakılmayacak

Malumunuz yurtdışından gelen telefonların imei kaydı olmadan Türkiye’de kullanımı mümkün olmuyor. İmei kayıt ücretini ödemek istemeyenler ise çareyi başka bir telefonun imeisini mevcut telefona klonlamak halk arasındaki adı ile imeiyi çakarak buluyor. Torba yasa ile bunun önüne geçilecek.

Klonlanmış ya da diğer bir ifade ile imei çakılmış telefonlar en geç 4 ay içerisinde kullanıma kapatılacak.

Şirket borçlarına yeniden yapılandırma

Malumunuz geçen seneden günümüze kadar birçok şirket ya konkordato ilan etti ya da iflas etti. İşte hükümet bu durumun önüne geçebilmek adına birtakım düzenlemeler yapmak için adım atıyor. Bu adımlardan birtanesi de borçların yeniden yapılandılması.

Şirketlere bazı teşviklerin verilmesi ve borçlarının bankalar nezdinde yeniden yapılandırılması sağlanacak.

Yurtdışı çıkış harcı 50 lira olacak

Bildiğiniz gibi yurtdışına Türk pasaportu ile çıkış yapan vatandaşlardan havaalanında vergi alınıyor. Alınan bu vergi yurtdışı harcı olarak tanımlanıyor. Mevcut durumda bu verginin tutarı 15 lira iken torba yasa ile tutar 50 liraya çıkarılacak.

Varlık barışı süresi 6 ay uzatılacak

Varlık barışı yurtdışında yaşayan türk vatandaşlarının yurtdışındaki varlıklarını Türkiye’ye getirmesi durumunda tutar gözetilmeksizin getirilen paranın vergiden muaf sayılmasına ilişkin bir düzenlemedir. Varlık barışından yararlanma süresi 6 ay daha uzayacak.

Torba yasada bağkur affı

Bağkur affı yani bağkur borçlarına yeniden yapılandırma borçluların ortak beklentisi. Bağkur affı olacak mı konusunu biz ayrı bir başlık altında ve detaylı olarak ele aldık. Bağkur affı ne zaman çıkacak ve nasıl olacak, yapılandırma nasıl uygulanacak konusunu merak ediyorsanız hemen https://sgkbilgisi.com/bagkur-affi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Torba yasada EYT düzenlemesi

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderilen torba yasada emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili bir düzenleme yer almıyor. Ancak mevcut durumda bir düzenleme üzerinde çalışıldığı aldığımız duyumlar arasında.

Torba yasa hakkındaki yorumlarınızı, yasada yer almasını istediğiniz beklentilerinizi ve tüm sorularınızı aşağıdaki yorum kısmından iletebilirsiniz. 

Yorumlar (38)
Yorum Ekle
 • Elmas

  Bağkur borcum nedeniyle hastanelerde bakinamiyorum… ne yapmam gerekiyor sgk dan yararlanmam için?

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Yeni yasa ile prim borcu olan bağkurlu sağlıktan yararlanabilecek. Ama düzenlemenin çıkması en erken 2018 Haziran ayını bulur. Bugün itibariyle borçlu iken yararlanma hakkınız yok maalesef.

   • Elmas

    Bagkur borclarina aftan yararlanabilirmiyim?

    • Ömer Meriç

     Yararlanırsınız tabi. Ancak ödeme yapmanız gerekir tabi. Yapılandırma yapmanız ve taksitleri de düzenli ödemeniz gerekir.

 • engin

  6736 YAPILANDIRMADAN SGK ve VERGİ borçlarımı yapılandırıp taksitlerimi ödüyorum.Yeni yapılandırma yasasında eski yapılandırmada taksitlerini düzenli ödeyenlere indirim ya da toplu kapatma gibi avantajlar bulunuyor mu?Bilgilendirme için şimdiden teşekkür ederim

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Evet yeni torba yasda 7020 ve 6736 sayılı yasalar kapsamında prim borçlarını yapılandırmış olanlara kalan borçlarını peşin ödemeleri halinde Yİ-ÜFE’de %90 indirim yapılacak.

 • birisi

  Kyk yapılandırılması ne zaman başlar ?

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Haziran itibariyle başvurular başlar büyük ihtimalle.

 • Mustafa Kamil

  Bu torba yasalarda emlak vergi borcu af ya da yapılanma gelmiyor mu?

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Vergi borçları af kapsaminda. Emlak vergisi borçları da yeniden yapılandırma kapsamında olacak.

 • Emel

  SGK prim affı var mı? işverenler çalışanlarının geçmiş aylara ait primlerini yükseltebilirler mi?

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Evet prim borç yapılandırması var ancak geçmiş yıllara ait prim yükseltmekten kastınız ne anlamadım.

 • NUR

  ASKERLİK BORÇLANMASI İÇİN TAKSİTLENDİRME OLUYORMU

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır maalesef yok.

 • yücel demircioğlu

  01/08/2017 itibarihine kadar benimde 4888 tl pirim borcu 1210 tl de cezası olduğu gözüküyo bu yapılandırma ile 18 taksit ödeme yapmam halinde toplam ne kadar para yatırmam gerekir birde 31 temmusa kadar yapılandırma yapmassam bu borçtan kurtulmam mümkünmüdür ( pirim gün sayılarımdan vazgeçmek kaydı ile ) aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler kolay gelsin efendim

  • Ömer Meriç

   Merhaba hocam hangi kapsamda borçlusunuz bunu belirtmemişsiniz?

   • yücel demircioğlu

    teşekkürler hocam ama toplam ödenmiş olan 8 yıl 7 ay 7 gün yani toplam 3,097 gün var ve borç değil ödenmiş olan şimdi isteğe bağlı yatırmaya kalksan 6,5 sene ödeme yapman lazım ki 5400 günü tamamlıyasın yaş zaten olmuş 64 oda mümkün yada mantıklı değil olur tarafı olmadığı için geri almaya kalksak pirimleri tutar ne kadar olur acaba teşekkürler

    • Ömer Meriç

     İade prim tutarını hesaplamam mümkün değil maalesef hocam.

     • yücel demircioğlu

      teşekkürederim kolay gelsin iyi çalışmalar hocam

 • yücel demircioğlu

  bağkur hocam işyerim vardı ondan kaynaklı olarak oluşan borç şu anda kapatmış durumdayım ama malesef borç var sigortalı çalıştığım dönemlerde işverenin verdiği izinler ve raporlu olduğum günler dahi kısacası sigortanın yatmadığı günlerden kaynaklanan borçlar bunlar hocam tekrar teşekkürler

  • Ömer Meriç

   Merhaba tekrar hocam. Dilerseniz borcu yapılandırıp ödeme yapabilirsiniz. Eğer 31 Temmuz 2018 tarihine kadar ödemezseniz 31 Mayıs 2018 tarihi ve öncesi tüm borçlarınız silinir ve hizmet de dondurulur.

   • yücel demircioğlu

    selamın aleyküm hocam öncelikle bayramınız kutlu olsun ve iyi çalışmalar dilerim daha önce bu konu altında size bişi danışmıştım bağkur borcuyla ilgili 9 ay yani 6,500 tl gibi bir borcumun olduğunu ve borçtan nasıl kurtulacağımı ve sizde 31 temmusa kadar başvuru yapmadığım taktirde borcun silineceğini bildirdiniz ve nitekimde dediğiniz gibi oldu 5 ağustosta baktığımda borç sıfır tl gözüküyodu yani silinmişti ama 4 gün önce tekrar kontrol ettiğimde daha önceki borç yani 6,500 tl borçlu olduğum gözüküyo bu durumda borcum silinmemişmi oluyo veya öyleyse 5 ağustosta neden borcum sıfır çıkmıştı teşekkürler

    • Ömer Meriç

     Merhaba hocam. Yapılandırma başvuru tarihi 27 Ağustos 2018 tarihine kadar uzatıldı. Bundan kaynaklı olabilir. 31 Ağustos itibariyle silinmiş olur. Ama dilekçe ile de başvuru yaparak hemen sildirebilirsiniz.

     • yücel demircioğlu

      çok teşekkürler hocam zamanın uzadığını duymamıştım rahatlattınız beni bi konu daha danışmak istiyorum yüksek müsadenizle annem 16,02,1954 doğumlu 20,04,1982 tarihinde bağkurlu olmuş üzerinde kamyon olduğu için ve 27,11,1990 tarihinde terk etmiş hatta biriken borçlar yapılandırma ile ödenmiş ve çıkan af ile bir kısmı silinmiştir buna göre annemin 8 yıl 7 ay 7 gün bağkuru mevcut ve babam vefat ettiği için ölüm aylığı almakta buna göre annem kendi adına bağkurdan emekli olma ihtimali varmıdır malum yaşı 64 olduğu için çalışma imkanıda bulunmamaktadır ve doğumlarda bağkurdan önce olduğu için borçlanma imkanıda bulunmamaktadır eğer emekli olamıyacaksa pirimlerini geri almayı düşünüyoruz ne kadar para alabiliriz o pirimler karşılığında teşekkür ederim iyi çalışmalar hocam

     • Ömer Meriç

      Merhaba hocam tekrar. Annenizin emekli olabilmesi için en az 5400 güne ihtiyacı var. Eğer bağkurda borçtan dolayı dondurulan hizmet süresi ile birlikte 5400 günü tamamlıyorsa bu kanun kapsamında yapılandırma fırsatını kaçırmayın. Yaklaşıyorsa bile 5400 güne bana kalırsa borçlanıp ödeyin. Geri kalanını isteğe bağlı bağkurdan tamamlar. Prim iadesi almanızı kesinlikle önermem. Anneniz kendi bağkur undan emekli olduğunda hem babanızdan aylık almaya devam eder hem de kendi maaşını alır. Tabi ölüm aylığı yüzde 75 ten yüzde 50 ye düşer.

 • yücel demircioğlu

  merhaba hocam zaten günlerim dolu şu anda yaşı bekliyorum o yüzdende gün sorunum olmadığına göre en mantıklısı borcu ödememek ve günleri dondurmak fakat bu durumda ilerki yıllarda tekrar bana borç olarak çıkarmı sigortalı çalışmaya başlayınca falan yani yoksa ebedi olarak her şartta bu borçtan kurtulurmuyum

  • Ömer Meriç

   Bu hizmet sürelerini ileride borçlanmak zorunda değilsiniz. Emeklilikte karşınıza çıkmaz. Tamamen size bağlı borçlanıp borçlanmamak.

   • yücel demircioğlu

    çok teşekkürler hocam ilgi alakanıza çok teşekkür ederim kolay gelsin

    • Ömer Meriç

     Rica ederim. İyi geceler.

 • hüseyin

  isteğe bağlı bağkurlu olupta 8 yıl önce bağkurunu dondurmuş olan bir kişi geriye dönük borçlanma ödeyebilirmi bu kanunla isteğe bağlı bağkurluları kapsayan bi hak varmı?bağkurluluktan sonra olan doğumları borçlanabilirmi bunula ilgili bir düzenleme varmı? varsa nasıl başvuru olacak aydınlatırsanız sevinirim saygılar

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef isteğe bağlı bağkurda geriye dönük borçlanma ile ilgili yeni bir düzenleme yok. Bağkur girişinden sonra doğan çocuk için borçlanma hakkınız var. Önce doğan için yok.

 • Ülbiye Ağaç

  SGK öncesi doğum borçlanması ile ilgili yasa çıkıyormu acaba

 • Ülbiye Ağaç

  Doğum borçlanması SGK öncesi çıkıyormu acaba

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır maalesef yok bu düzenleme.

 • yücel demircioğlu

  selamın aleyküm hocam kolay gelsin öncelikle benim tekrar bi sorum olucaktı kusura bakmassanız sigorta öncesi doğumlarda borçlanma söz konusu değil fakat günlü doğan fakat doğumda ölen çocuk için borçlanma olurmu

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Doğum tarihi ile ölüm tarihi arasındaki süreyi borçlanabilirsiniz.

   • yücel demircioğlu

    doğumda öldüğü için bu durum söz konusu değil o zaman teşekkür ederim iyi bayramlar hocam

    • Ömer Meriç

     Rica ederim iyi bayramlar.