Yeşil Kart Nedir, Yeşil Kart Başvurusu Nasıl Yapılır

0

Zorunlu Genel Sağlık Sigortası uygulaması hayatımıza ilk defa 01 Ocak 2012 tarihinden itibaren girmiştir. Bu tarihten sonra herhangi bir Sosyal Güvencesi olmayan, sigortalı çalışmayan, bağkurlu olmayan v.s. durumdaki kişiler zorunlu olarak Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınmıştır. Yeşil kart dediğimiz olay ise Genel Sağlık Sigortası işlemlerinin 01.01.2012 tarihinde birleşmesinden önce Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından muhtaç kişilere verilen ve sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanmasını sağlayan bir sistemdi. 

01 Ocak 2012 tarihinden itibaren Genel Sağlık Sigortası uygulamasının başlaması ile birlikte yeşil kart sağlık sigortası uygulaması da Sosyal Güvenlik Kurumu’na devredilmiştir. Önceden yeşil kart başvurusu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmakta iken şimdi sadece gelir testi başvurusu vakıflarca alınmakta. Yesil kart ile ilgili diğer tüm tescil işlemleri Sosyal Güvenlik Kurumu’na devredilmiştir. Tabi devirle birlikte yeşil kartın yeni ismi de 60c-1 olmuştur. Sebebi ise sgk yeşil kartlıların 5510 Sayılı Kanunun 60c kapsamında sayılması.

Gelelim yesil kart basvurusunun nereye yapıldığına, yesil kart basvurusu için gerekli şartlara.

Yeşil kart nasıl çıkarılır, yeşil kart kimlere verilir ?

Sgk yeşil kart başvurusu için öncelikle ikametinizin bağlı bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek gelir testi başvurusu yapmak istediğinizi beyan etmeniz gerekiyor. Vakıf öncelikle gelir testi başvurusu için bir takım formları doldurmanızı ister. Sizi çeşitli Kamu Kurumuna gönderir ve üzerinize kayıtlı gelir, aylık, tapu v.s. var mı onun sorgulamasını yapar.

Vakfın size verdiği formları tamamladıktan sonra yeşil kart sgk başvurusu alınır. Başvurunuz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Kurulu tarafından değerlendirilir. Eğer değerlendirilme ve araştırma sonucunda hane oturan kişilerin ortalama geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az ise gelir testi sonucunuz G0 yani yeşil kart olarak belirlenecektir. 2018 yılında hane halkı ortalama geliri 483 TL altında olanların gelir sonucu yeşil kart olarak belirlenmiş olacaktır.

Gelir testi sonuçlandıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvururarak yeşil kart tescilinizi açtırabilir  ve sağlık hizmetlerinden prim ödemeden ücretsiz olarak yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Eğer hane halkı ortalama geliri net asgari ücretin 1/3’ünden fazla ise bu durumda gelir testi sonucu 60g olarak belirlenir. 60g de prim ödeme oranı brüt asgari ücretin %3’dür.

Gelir testi sonucu 60g çıktı nasıl itiraz edebilirim?

Eğer gelir testi sonucuna itiraz edecekseniz, ödeme durumunuz yoksa ve yeşil kart istiyorsanız bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’nden yazı almanız gerekiyor. Bu yazı olmadan gelir testi itirazınız Vakıf tarafından kabul edilmez. 60g kapsamında tescilinizin yapıldığına dair yazıyı Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aldığınız tarihten itibaren en geç 1 ay içerisinde gelir testi sonucuna itiraz edebilirsiniz. İtirazınız kabul edilirse ve gelir testi sonucunuz g0 yani yeşil kart olarak belirlenirse prim ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Yeşil kart kaç günde çıkar?

Gelir testi başvurusunun sonuçlanma süresi genelde 1 haftadır. Gelir testi sonuçlandıktan sonra tescil için SGK’ya başvurmanız gerekiyor. Gelir testinin sonuçlanması işlemin bittiği anlamına gelmiyor.

Yeşil kartlılar nelerden faydalanır, yeşil kart neleri karşılıyor ?

Yeşil kartlılar sadece devlet hastanelerinde, aile hekimliklerinde, tıp fakültelerinde v.s. sağlıktan ücretsiz olarak yararlanır. Özel hastenelerde yeşil kart geçersizdir. Devlet hastanelerindeki tüm muayane, tahlil v.s. işlemler tamamen ücretsizdir.

Yeşil kart maaşı ne kadar ?

Yeşil kart maaşı olarak adlandırılan 2022 engelli maaşı engel sayılan muhtaç ailelere ya da 65 yaş üstü muhtaç kişilere ödenmektedir. Bu maaş 3 ayda bir ödenmektedir. 01 Ocak 2018 tarihi ile 30 Haziran 2018 arası üç aylık tutarı: 784,65 TL, 01 Temmuz 2018-31 Aralık 2018 arası ise 812,10 TL dir.

2022 engelli ve muhtaç maaşları 2019 yılında da şu şekildedir; 01 Ocak 2019-30 Haziran 2019 arası: 844,59 TL, 01 Temmuz 2019-31 Aralık 2019 arası ise 886,82 TL dir.

Yeşil kart maaşı nasıl alınır ?

Bu maaştan yararlanacak kişinin en az %40 ve üzeri engel raporunun olması ya da 65 yaş üstü olması gerekiyor. Ayrıca hane halkı ortalama net gelirinin de asgari ücretin 1/3’ünün altında olması gerekiyor.

Yeşil kart kimlere verilmez?

Hane halkı ortalama net geliri asgari ücretin 1/3’ünden fazla olanlar yeşil kartlı olamaz.

Yeşil kart başvurusu nereden yapılır?

Öncelikle gelir testi başvurusu yapmanız gerekiyor. Gelir testi başvurusu Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılmakta. Sonra ise yeşil kart tescili için SGK’ya başvurmanız gerekir.

Gelir testi sonucu sorgulaması nasıl yapılır?

Gelir testine başvuru yaptıktan sonra sonucu E devlet sisteminden kontrol edebilirsiniz. e devlet sisteminde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı-Gelir Testi sonucu sorgulama menüsünden gelir testi sonucunuza bakabilirsiniz. Sorgulamayı buradan yapabilirsiniz: yeşil kart gelir testi sorgulama

Yeşil kart ile ilgili merak ettiğiniz, kafanıza takılan soruları yazı sonundaki yorum kısmından sorabilirsiniz.Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.