Yurtdışı Borçlanma 2018 Emeklilik Sor!

8

Yurtdışında ikamet eden ya da yurtdışında anlaşmalı ülkelerde ikamet eden Türk vatandaşlarının bu ülkelerdeki çalışma sürelerini borçlanarak Türkiye’de emekli olma hakkı var. Yurtdışı borçlanması dediğimiz bu borçlanma yöntemi ile siz de yurtdışındaki çalışma sürelerinizi borçlanarak Türkiye’de emeklilik hakkı elde edebilirsiniz.  

Yurtdışı emeklilik hakkında yanlış bilinen birçok durum bulunmaktadır. Biz bu yazımızda mümkün olduğunca anlaşılabilir bir şekilde yurtdisi borclanmasi 2018 yılında ne kadar ödeneceği ve yurtdisi borclanma işlemlerinin nasıl yürütüleceği konusunda size bilgi vereceğiz.

Emeklilik günlük kac lira 2018 ?

Yurtdisi emeklilik borçlanması yapacaksanız 2018 yılında ödeyeceğiniz günlük en düşük borçlanma tutarı 21,65 TL dir. En yüksek günlük yurt disi borclanma 2018 yılında 162,37 TL dir. 

Siz dilerseniz yurtdışı borçlanmasını en düşük tutardan yapabilir ya da yüksek emekli maaşı için 2018 yurtdışı borçlanmasını biraz daha yukarı tutarlarda ödeyerek emeklilik hakkı elde edebilirsiniz.

01 Ocak 2019 tarihi ile 31 Aralık 2019 tarihleri arası tutarlar için: 2019 yurt dışı borçlanma ne kadar?

Sgk yurtdışı borçlanma şartları nelerdir?

Sgk yurtdışı borçlanması yapabilmeniz için Türkiye ile uzun vade Sosyal Güvenlik sözleşmesi olan ülkelerden birisinde resmi olarak çalışmış olmanız gerekir. Türk vatandaşı olan ev hanımları çalışma sürelerinin yanında anlaşmalı ülkedeki resmi ikamet sürelerini de borçlanma hakkına sahip.

Sgk yurtdışı borçlanması  yapabilmeniz için Türkiye’de daha önceden sigorta, bağkur v.s. girişinizin olması şartı aranmaz. Eğer hiç sigorta, bağkur girişi olmadan sgk yurtdışı emeklilik başvurusu yaparsanız hizmet borçlanmanız bağkurdan yapılır.

Ancak genelde bizim vatandaşlar ssk emeklilik yurtdisi borçlanması yapmadan önce Türkiye’de sigortalı olarak çalışırlar. Tabi bunu yapmak kesinlikle mantıklı. Zira bağkurdan normal emeklilik için 9000 gün gerekiyor ve şartları ağır. Şartları ağır olduğu gibi alınan emekli maaşı da sskya göre düşük oluyor. Bu durumda yurt dışı ssk borçlanması başvurusu yapmadan önce;

 • Türkiye’de ssk kapsamında bir işyerinde fiili olarak çalışmanızı tavsiye ederim. Bunu izinde iken yapmanız gerekir. Ayrıca fiili olması gerekir. Hiç Türkiye’de olmayıp kendimi bir işyerinde sigortalı göstereyim yoluna sakın başvurmayın. SGK emniyet giriş çıkışlarınızdan Türkiye’de sigortalı olduğunuz dönemde yurt dışında olduğunuzu tespit ederse hizmeti iptal eder. Hakkınızda soruşturma açar ve sgk yurtdisi emeklilik başvurunuzu reddeder. Onun için çalışmanın fiili olmasına özen gösterin. 1 günlük sigorta bile yeterlidir. Önemli olan son çalışmanın ssk kapsamında olması.
 • SSK lı çalıştıktan sonra borçlanma başvurunuzu yapabilirsiniz.

Yurtdışında bazı anlaşmalı ülkelerdeki sigorta başlangıcı Türkiye’deki ilk sigorta başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Bu ülkeler Almanya, Hollanda,Azerbaycan, Bosna Hersek, Çek Cumhuriyeti, Kebek, Hollanda, İsviçre, Slovakya, Makedonya, Lüxemburg, Kanada, Hırvatistan, Gürcistan, Avusturta, Arnavutluk, Fransa, Belçika..

Yurtdışı emeklilik 2018 başvurusu nereye ve nasıl yapılır?

Borçlanma başvurunuzu Türkiye’de nüfusa kayıtlı olduğunuz ilin SGK müdürlüğü yurt dışı borçlanma işlemleri servisine yapabilirsiniz. Başvuruda istenen belgeler şunlardır;

 • Yurtdışı emeklilik borçlanması başvuru formu (indir)
 • Kimlik fotokopiniz,
 • Yurt dışındaki sigorta emeklilik kasasında almış olduğunuz ve türkçeye çevrilmiş onaylı hizmet belgeniz,
 • Eğer ev hanımı olarak başvuru yapılacaksa ilgili makamdan alınan ikamet belgesi.

Yurtdisi sigorta borclanma başvurunuzu yaptıktan sonra SGK size belirtmiş olduğunuz adrese ödemeniz gereken tutarı gösteren borçlanma tahakkuk cetvelini gönderir. SGK tarafından gönderilen bu yazıyı tebliğ aldıktan sonra 3 ay içerisinde ödeme yapmanız gerekiyor. Eğer tebliğ edilen tutarı tebliğ tarihinden itibaren en geç 3 ay içerisinde ödemezseniz borçlanma başvurunuz iptal edilir. Yeniden borçlanma için yeniden talep şartı aranır.

Yurtdışı borçlanma 3600 gün nasıl olur?

3600 günden emeklilik başlıklı yazımızda ayrıntılı anlattığımız üzere 3600 günle emeklilik sadece ssk kapsamında geçerli olan bir emeklilik türüdür. Bu kapsamda emeklilik için işe ilk başlangıç tarihinizin 08.09.1999 tarihinden önce olması gerekir. Bu durumda ssk 3600 gün borçlanması yaparak emekli olabilirsiniz.

Yurtdisi emeklilik 2018 emekli maaşı ne kadar?

yurtdisi borclanma 2018 yılında alınacak emekli maaşı borçlanma yaptığınız sürelere ve borçlanmayı düşük tutardan mı yoksa yüksekten mi yatırdığınıza göre farklılık gösterir. Eğer tabandan borçlanma yaparsanız borçlanma yapacağınız sürelere göre değişkenlik gösterse de ortalama emekli maaşınız 1200-1400 TL arasında olacaktır. Emekli olunca ne kadar maaş alırım 2018 başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederim.Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
8 Yorum
 1. Ahmet

  Değerli kardeşim,
  1950 doğumluyum. İsviçre de 1985 yılında sigorta girişim var. İsviçreden emekliyim ve çifte vatandaşım. Türkiye de daha önce 230 gün sigortam var. Türkiye de emekli olabilir miyim kaç gün borçlanmam gerekir ve toplam ne kadar öderim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet Türkiye de de emeklilik hakkınız var. Toplamda 3600 günle emekli olursunuz. Günlük borçlanma tutarı 2018 yılında en düşük 21.64 TL

 2. zeynep

  merhaba ben 1964 doğumluyum 1984 senesınde birleşik arap emirliklerinde işe başladım 1990 yılına kadar orda çalıştım acaba orda çalışmamı borçlanabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bildiğim kadarı ile pasaport giriş çıkışları ile yapılabilmekte. Ama emin değilim. SGK’dan bilgi alın lütfen bu konuda.

 3. halil

  ömerbey eşim 1971 dogumlu 1989 işe gırışı var toplamda 3200 sgk var 570 gunde bagkur 850 gunde sılınen bagkurumuz var nasıl emeklı ederız mumkunse saolun

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eşinizin doğum tarihi ile işe giriş ilk tarihini ay gün ve yıl olarak yazabilir misiniz lütfen?

 4. mürüvet hafeez

  ben 16.03.1964 doğumluyum.birleşik arap emirliklerinde 1986 ekim kuofor olarak ilk işe girdim çaliştim ve orada evlendim kızım orda 1989 yılında doğdu 1990 yılında dubaı dan ayrıldık.2000 yılındada australyaya gittik oradada 5 sene çalıstım.2006 yılı eylul ayında itibarende 2 sene bagkur lu çalıstım 2014 den beride devamlı s.g.k.lı olarak çalışıyorum .ve 1989 ve 1997 dogumluda iki cocuğum var.dubaıdaki çalışmamamı sayılabilirmiyim ve çocuk borçlanmasıda yapıp ne zaman emeklı olabilirim.saygılar.teşekürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef Dubai ile uzun vade yani emeklilik alanında ülkemiz ile imzalanmış Sosyal Güvenlik Sözleşmesi yok. Bu yüzden Dubaide geçen ikamet ya da çalışma sürelerini borçlanma hakkınız bulunmuyor. 2006 yılı başlangıcına göre sigortadan emekli olabilmeniz için 7000 gün ve 58 yaşı tamamlamalısınız.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.