Yurtdışı Borçlanma 2019 Yurtdışı Borçlanma Emeklilik Maaşı Ne Kadar ?

Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenecek yurtdisi borclanma hesaplaması brüt asgari ücrete göre yapılmakta. 2019 brüt asgari ücret tutarlarının belli olması ile birlikte 01 Ocak 2019 tarihi ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında ödenecek en düşük ssk yurtdisi borclanma gunluk tutarı ile yurt disi borclanma 2019 en yüksek tutarları da belli oluyor. Yazımızda 2019 ssk emeklilik yurtdisi borclanma hesaplama konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca yurtdışı borçlanması emekli maaşı ne kadar konusuna da değineceğiz. Yurtdisi emeklilik konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki Soru Sor bölümünden sorabilirsiniz . Ayrıca yurtdisi emeklilik son durum gelişmelerini de sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Yurtdışı borçlanma günlük ne kadar 2019

Eğer yurtdisi emeklilik borclanma talebinizi 31 Aralık 2018 tarihine kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’na gönderirseniz yurtdışı borçlanması 2018 tutarları üzerinden hesaplama yapılır. Ancak 01 Ocak 2019 tarihinden sonra göndermeniz halinde ise sgk yurtdışı borçlanma hesaplaması 2019 yılı sgk yurtdisi emeklilik borçlanma tutarları üzerinden yapılır. Yurtdisi borclanmasi 2018 günlük en düşük tutar 21,65 TL iken en yüksek ise 162,00 TL dir.

Yurtdışı emeklilik 2019 borçlanma tutarları ise günlük olarak  en düşük 27,28 TL, en yüksek ise 204,65 TL dir.

Yurtdışı borçlanma hesaplama programı 2019

Aşağıdaki program aracılığı ile yurtdışı borçlanması için ödeyebileceğiniz en düşük ve en yüksek borçlanma tutarlarını hesaplayabilirsiniz. Borçlanmak istediğiniz gün sayısını yazmanız yeterli.

Yurtdisi emeklilik sartlari nelerdir ?

Yurt disi emeklilik başvurusu yapabilmeniz için bazı şartları sağlamanız gerekiyor. yurtdışı borçlanma şartları aşağıdaki gibidir;

 • Türk vatandaşı olmak. Türk vatandaşlığından çıktıysanız Türk vatandaşlığında geçen çalışma sürelerini ve ev hanımlığı sürelerini borçlanabilirsiniz. Mavi kartlılar için de aynı durum geçerli.
 • Türkiye ile Sosyal Güvenlik sözleşmesi olan ülkelerden birisinde ikamet ediyor ya da çalışıyor olmanız,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na yurtdışı emeklilik borçlanması başvurusu için istenen belgeler ve yurtdışı emeklilik başvuru formu ile başvurmanız gerekiyor.

Ayrıntılı bilgi için sgk yurtdışı borçlanması başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

Hangi süreler sgk borçlanması kapsamında ? 

Anlaşmalı ülkelerde geçen ev hanımlığı süreleri ( kadınlar için), resmi çalışma süreleri ile 1 yıla kadar olan işsizlik süreleri sgk yurtdışı emeklilik için borçlanılabilecek süreler kapsamındadır.

Yurtdışı borçlanması ile emeklilik başvurusu nereye yapılır, sgk yurtdışı borçlanma başvurusu için gerekli belgeler nelerdir ?

Yurtdışı sgk borçlanma başvurunuzu Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapmanız gerekiyor. Ssk borclanmasi için başvurunuzu Türkiye’de kaydınız varsa kaydınızın bağlı olduğu SGK’ya, yoksa herhangi bir SGK’ya yapabilirsiniz.

Ssk yurtdisi emeklilik başvurusu için istenen başlıca belgeler ise şunlardır;

 • Yurtdisi emeklilik borclanmasi başvuru formu. ( indir) 
 • Yurt dışı borçlanma beyan ve taahhütname belgesi ( indir)
 • Ev hanımı sürelerini borçlanacaksanız belediye ya da benzeri resmi kurumdan aldığınız ikametgah belgesi,
 • Çalışma süreleri ve işsizlik maaşı süreleri için onaylı hizmet belgesi,
 • Kimlik fotokopiniz.

Sgk anlaşmalı ülkeler 2019, yurtdışı borçlanması anlaşmalı ülkeler hangileridir ?

Yurtdışı borçlanması konusunda Sgk anlaşmalı ülkeler tablosu aşağıdaki gibidir. Uzun vade-Evet olan ülkeler borçlanma hakkınızın olduğu ülkelerdir.

yurtdisi-borclanma-sozlesme-imzalanmis-ulkeler

Yurtdışı borçlanma 3600 gün ile nasıl yapılıyor ?

Eğer Türkiye’de ya da Slovekya, Makedonya,Lüksemburg, KKTC, KEBEK, Kanada, İsviçre, Hollanda, Hırvatistan, Gürcistan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Bosna Hersek, Belçika, Azerbaycan, Avusturya, Arnavutluk, Almanya ülkelerin birinde ilk çalışmaya başladığınız tarih 08.09.1999 tarihinden önce ise ve son çalışma kapsamınız Türkiye’de ssk ise 3600 gün borçlanarak ve gerekli olan yaş şartını da sağlamanız halinde 3600 gün üzerinden emekli olabilirsiniz.

yurtdışı emeklilik borçlanması hesaplamasına değindikten sonra gelelim yurtdışı emeklilik maaşı ne kadar sorusunun cevabına.

Yurtdışı emeklilik maaşı ne kadar 2019

Aslında herkes için tek bir emekli maaşı yoktur. Yurtdışı borçlanma ile alabileceğiniz emekli maaşı birçok kritere göre farklılık gösterebilir. Bunlar hizmet borçlanması yapacağınız süreler, Türkiye’de çalışma varsa bu çalışmaların geçtiği süreler, borçlanma tutarının tabandan mı ya da yüksekten mi yapmanıza göre farklılık gösterebilmekte.  Taban tutarlardan borçlanma yapmanız ve Türkiye’de çalışma varsa bu çalışmaların da asgariden ödenmiş olması koşulu ile yurtdışı borçlanma yapmanız halinde alabileceğiniz ortalama 2019 emekli maaşları aşağıdaki gibi olacaktır;

 • Eğer hizmetlerinizin/borçlanma sürelerinin tamamı 2000 yılından önce ise ortalama 1600-1800 TL arasında,
 • Eğer hizmetin/borçlanma sürelerinin bir kısmı 2000 yılından önce bir kısmı da 2000-2008 arası ise ortalama 1400-1600 TL arasında,
 • Eğer hizmetin/borçlanma sürelerinin bir kısmı 2000 yılından önce, bir kısmı 2000-2008 arası ve bir kısmı da 2008 sonrası ise ortalama 1200-1400 TL arasında
 • Hizmetlerin/borçlanma sürelerinin tamamı 2000 yılından sonra ise ortalama 1000-1200 TL arasında emekli maaşı alırsınız.

SGK yurtdışı borçlanması konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Yorumlar (0)
Yorum Ekle