Yurtdışı Borçlanma Belgesi Nasıl Alınır ?

0

E devlet sisteminde yurtdışı borçlanması yapacaklar için yeni ve güzel bir hizmet uygulamaya açıldı. Borçlanma yapacaklar yeni açılan hizmet aracılığı ile yurtdışı borçlanma belgesi e devlet sistemi üzerinden alarak SGK’ya verebilecek ve borçlanma işlemini tamamlayabilecek. Bu belge borçlanma başvurusu için yeterli sayılacak ve başvuru yapacak kişiden ayrıca çalışma belgesi ya da ev hanımlığı sürelerini gösteren belge istenmeyecek. Peki belge nasıl alınır, nasıl sorgulanır ?

Yurtdışı borçlanma belge sorgulaması nasıl yapılır ?

Sorgulama işlemi oldukça basit. Ancak bu işlemi yapabilmek için e devlet şifresi sahibi olmak gerekiyor. Şifresi olanlar direk sisteme giriş sağlayabilir. Şifresi olmayanların ise en yakın PTT şubesinden öncelikle şifre almaları gerekecek.

Şifre temininin ardından borçlanma belgesini alabilmek için öncelikle www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numarası ve e devlet şifresi ile sisteme giriş sağlanması gerekiyor. Sisteme giriş sağlandıktan sonra ise sırasıyla Kurumlar-Aİle, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı-Yurtdışı Borçlanma Belge Sorgulama menüsü aracılığı ile belge alınabilecektir. Dilerseniz https://www.turkiye.gov.tr/avsh-yurtdisi-borclanma-belge-sorgulama bağlantısı aracılığı ile direk giriş sağlayabilirsiniz.

Yurtdışı borçlanma belge doğrulaması nasıl yapılır ?

Bu belgenin gerçek olup olmadığına ilişkin doğrulama işlemi de SGK tarafından e devlet sistemi üzerinden alınan belgenin barkod numarasının girişi suretiyle yapılacak. Doğrulama işlemi için şifre gerekmiyor. https://www.turkiye.gov.tr/avsh-yurt-disi-calisma-belgesi-dogrulama bağlantısına giriş sağlandıktan sonra Barkod No kısmı doldurularak Devam Et denildiğinde sistem belgenin doğrulamasını sağlayacaktır.

Yurtdışı borçlanma başvurusu nasıl yapılır ?

Kısaca değinmek gerekirse başvuru işlemleri SGK’ya yapılıyor. Başvuru elden ya da posta yolu ile yapılabilmekte. Başvuru için gerekli olan belgeler aşağıda sıralanmıştır. Bu belgeler ile SGK’ya başvuru yaptıktan sonra SGK talebinize istinaden borçlanma hesabı yapacak ve ödemeniz gereken tutarı gösteren tebligatı belirttiğiniz adrese yollayacak. Yazıyı tebliğ aldıktan sonra en geç 3 ay içerisinde ödeme yapmanız gerekir. Ödeme yapmadığınızda işlem iptal olacaktır.

Yurtdışı borçlanma başvurusu için gerekli belgeler nelerdir ?

Başvuruda istenen belgeler yurtdışı borçlanma başvuru formu, borçlanma beyan ve taahhüt belgesi, çalışma belgesi ya da ev hanımlığı sürelerini gösterir belgeler ile kimlik ya da pasaport fotokopiniz. Yurtdışı borçlanması için gerekli evraklar başlıklı yazımızdan hem başvuru formlarını indirebilir hem de formların nasıl doldurulması gerektiği konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Yurtdışı borçlanma belgesini yukarıda belirttiğimiz şekilde artık e devlet sisteminden alabileceksiniz. Ayrıca Çalışma Konsolosluğu ya da emeklilik kasasına bu belge için başvuru yapmanıza gerek kalmadı.

Yurtdışı borçlanma konusundaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.