Yurtdışı Borçlanma Belgesi Nasıl Alınır ?

2

Yurtdışı borçlanma belgesini e devlet sisteminden kolayca alabilirsiniz. E devlet sisteminde yurtdışı borçlanması yapacaklar için yeni ve güzel bir hizmet uygulamaya açıldı. Borçlanma yapacaklar yeni açılan hizmet aracılığı ile yurtdışı borçlanma belgesi e devlet sistemi üzerinden alarak SGK’ya verebilecek ve borçlanma işlemini tamamlayabilecek.

Bu belge borçlanma başvurusu için yeterli sayılacak ve başvuru yapacak kişiden ayrıca çalışma belgesi ya da ev hanımlığı sürelerini gösteren belge istenmeyecek. Peki belge nasıl alınır, nasıl sorgulanır ?

Yurtdışı borçlanma belge sorgulama

Sorgulama işlemi oldukça basit. Ancak bu işlemi yapabilmek için e devlet şifresi sahibi olmak gerekiyor. Şifresi olanlar direk sisteme giriş sağlayabilir. Şifresi olmayanların ise en yakın PTT şubesinden öncelikle şifre almaları gerekecek.

Şifre temininin ardından borçlanma belgesini alabilmek için öncelikle www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numarası ve e devlet şifresi ile sisteme giriş sağlanması gerekiyor. Sisteme giriş sağlandıktan sonra ise sırasıyla Kurumlar-Aİle, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı-Yurtdışı Borçlanma Belge Sorgulama menüsü aracılığı ile belge alınabilecektir. Dilerseniz https://www.turkiye.gov.tr/avsh-yurtdisi-borclanma-belge-sorgulama bağlantısı aracılığı ile direk giriş sağlayabilirsiniz.

Yurtdışı borçlanma belge doğrulama

Bu belgenin gerçek olup olmadığına ilişkin doğrulama işlemi de SGK tarafından e devlet sistemi üzerinden alınan belgenin barkod numarasının girişi suretiyle yapılacak. Doğrulama işlemi için şifre gerekmiyor. https://www.turkiye.gov.tr/avsh-yurt-disi-calisma-belgesi-dogrulama bağlantısına giriş sağlandıktan sonra Barkod No kısmı doldurularak Devam Et denildiğinde sistem belgenin doğrulamasını sağlayacaktır.

Yurtdışı borçlanma başvurusu

Kısaca değinmek gerekirse başvuru işlemleri SGK’ya yapılıyor. Başvuru elden ya da posta yolu ile yapılabilmekte. Başvuru için gerekli olan belgeler aşağıda sıralanmıştır. Bu belgeler ile SGK’ya başvuru yaptıktan sonra SGK talebinize istinaden borçlanma hesabı yapacak ve ödemeniz gereken tutarı gösteren tebligatı belirttiğiniz adrese yollayacak. Yazıyı tebliğ aldıktan sonra en geç 3 ay içerisinde ödeme yapmanız gerekir. Ödeme yapmadığınızda işlem iptal olacaktır.

Yurtdışı borçlanma kapsamında günlük borçlanma tutarları ve başvuruda izlenecek yol hakkında tüm detaylar için hemen https://sgkbilgisi.com/sgk-yurtdisi-borclanma/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yurtdışı borçlanma başvuru formunu doldurmakta zorlanıyor musunuz? Merak etmeyin adım adım nasıl doldurulur anlattık ve örnek doldurulmuş formu da hazırladık. Nasıl doldurulduğunu öğrenmek ve örnek forma göz atmak için https://sgkbilgisi.com/yurtdisi-borclanma-basvuru-formu-nasil-doldurulur/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yurtdışı borçlanma başvurusu için gerekli evraklar

Başvuruda istenen belgeler yurtdışı borçlanma başvuru formu, borçlanma beyan ve taahhüt belgesi, çalışma belgesi ya da ev hanımlığı sürelerini gösterir belgeler ile kimlik ya da pasaport fotokopiniz. Gerekli tüm evraklar ve daha fazla ayrıntı için https://sgkbilgisi.com/yurtdisi-borclanmasi-icin-gerekli-evraklar-nelerdir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yurtdışı borçlanma belgesini yukarıda belirttiğimiz şekilde artık e devlet sisteminden alabileceksiniz. Ayrıca Çalışma Konsolosluğu ya da emeklilik kasasına bu belge için başvuru yapmanıza gerek kalmadı.

Yurtdışı borçlanma konusundaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

2 Yorum
 1. Hüseyin Usta

  Iyi Aksamlar benim sorum su sekilde hanim icin biz 31 Temmuz da yurtdisi borclanma yaptik simdi bize bir yazi geldi yazida
  9 cu soru ve 11 ci soruda cift isaretlemisim benim surum ben simdi yeniden dogru sekilde yurtdisi boclanma talep dilekcesi doldursam yollasam olurmu
  Bu dilekceyi 31. temmuz dan sayilirmi sayilmazmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dilekçeyi düzeltme vermeniz gerekiyor. Bunu yapıyor mu sgk geriye dönük bilmiyorum inanın. Bir şekilde irtibata geçmenizi öneririm.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.