Yurtdışı Borçlanma Belgesi Nasıl Alınır ?

2

Yurtdışı borçlanma belgesini e devlet sisteminden kolayca alabilirsiniz. E devlet sisteminde yurtdışı borçlanması yapacaklar için yeni ve güzel bir hizmet uygulamaya açıldı. Borçlanma yapacaklar yeni açılan hizmet aracılığı ile yurtdışı borçlanma belgesi e devlet sistemi üzerinden alarak SGK’ya verebilecek ve borçlanma işlemini tamamlayabilecek.

Bu belge borçlanma başvurusu için yeterli sayılacak ve başvuru yapacak kişiden ayrıca çalışma belgesi ya da ev hanımlığı sürelerini gösteren belge istenmeyecek. Peki belge nasıl alınır, nasıl sorgulanır ?

Yurtdışı borçlanma belge sorgulaması nasıl yapılır ?

Sorgulama işlemi oldukça basit. Ancak bu işlemi yapabilmek için e devlet şifresi sahibi olmak gerekiyor. Şifresi olanlar direk sisteme giriş sağlayabilir. Şifresi olmayanların ise en yakın PTT şubesinden öncelikle şifre almaları gerekecek. Şifre temininin ardından borçlanma belgesini alabilmek için;

 • Öncelikle www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numarası ve e devlet şifresi ile sisteme giriş sağlanması gerekiyor.
 • Sisteme giriş sağlandıktan sonra ise sırasıyla Kurumlar-Aİle, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı-Yurtdışı Borçlanma Belge Sorgulama menüsü aracılığı ile yurtdışı çalışma belgesi alınabilecektir.
 • Dilerseniz yurtdışı borçlanma belgesi sorgulama bağlantısı aracılığı ile direk giriş sağlayabilirsiniz.

Yurtdışı borçlanma belge doğrulaması nasıl yapılır ?

Bu belgenin gerçek olup olmadığına ilişkin doğrulama işlemi de SGK tarafından e devlet sistemi üzerinden alınan belgenin barkod numarasının girişi suretiyle yapılacak.

 • Doğrulama işlemi için şifre gerekmiyor.
 • Yurtdışı borçlanma belge doğrulama bağlantısına giriş sağlandıktan sonra Barkod No kısmı doldurularak Devam Et denildiğinde sistem belgenin doğrulamasını sağlayacaktır.

Yurtdışı borçlanma başvurusu nasıl yapılır ?

Kısaca değinmek gerekirse başvuru işlemleri SGK’ya yapılıyor. Başvuru elden ya da posta yolu ile yapılabilmekte. Başvuru için gerekli olan belgeler aşağıda sıralanmıştır. Bu belgeler ile SGK’ya başvuru yaptıktan sonra SGK talebinize istinaden borçlanma hesabı yapacak ve ödemeniz gereken tutarı gösteren tebligatı belirttiğiniz adrese yollayacak. Yazıyı tebliğ aldıktan sonra en geç 3 ay içerisinde ödeme yapmanız gerekir. Ödeme yapmadığınızda işlem iptal olacaktır.

 • Yurtdışı borçlanma kapsamında günlük borçlanma tutarları ve başvuruda izlenecek yol hakkında tüm detaylar ve yurtdışı borçlanma hesaplaması yapmak için hemen SGK yurtdışı borçlanması günlük ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Yurtdışı borçlanma başvuru formunu doldurmakta zorlanıyor musunuz? Merak etmeyin adım adım nasıl doldurulur anlattık ve örnek doldurulmuş formu da hazırladık. Nasıl doldurulduğunu öğrenmek ve örnek forma göz atmak için  sgk yurtdışı borçlanma başvuru formu nasıl doldurulur sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yurtdışı borçlanma başvurusu için gerekli evraklar nelerdir ?

Başvuruda istenen belgeler yurtdışı borçlanma başvuru formu, borçlanma beyan ve taahhüt belgesi, çalışma belgesi ya da ev hanımlığı sürelerini gösterir belgeler ile kimlik ya da pasaport fotokopiniz. Gerekli tüm evraklar ve daha fazla ayrıntı için yurtdışı borçlanması için gerekli evraklar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yurtdışı borçlanma belgesini yukarıda belirttiğimiz şekilde artık e devlet sisteminden alabileceksiniz. Ayrıca Çalışma Konsolosluğu ya da emeklilik kasasına bu belge için başvuru yapmanıza gerek kalmadı.

Sgk yurtdışı borçlanma sorgulaması nasıl yapılır ?

Borçlanma sorgulama işlemlerinin online olarak takip edilebileceği uygulama tam anlamı ile bulunmuyor. Ancak evrak hareketleri ile borçlanmayı ödedikten sonra takibi SGK evrak takip ve hizmet dökümü sistemlerinden gerçekleştirebilirsiniz.

 • T.C. numarası ve e-devlet şifresi ile yurtdışı emeklilik evrak takibi ve sorgulama için buradan giriş yapabilirsiniz ⇒ SGK yurtdışı emeklilik evrak takibi.
 • Ödeme yaptıktan sonra hizmetlerinizin hizmet cetveline eklenip eklenmediğini ise yine buradan T.C. numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yaparak sorgulayabilirsiniz ⇒ SGK hizmet dökümü sorgulama.

Yurtdışı borçlanma konusundaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


2 Yorum
 1. Hüseyin Usta

  Iyi Aksamlar benim sorum su sekilde hanim icin biz 31 Temmuz da yurtdisi borclanma yaptik simdi bize bir yazi geldi yazida
  9 cu soru ve 11 ci soruda cift isaretlemisim benim surum ben simdi yeniden dogru sekilde yurtdisi boclanma talep dilekcesi doldursam yollasam olurmu
  Bu dilekceyi 31. temmuz dan sayilirmi sayilmazmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dilekçeyi düzeltme vermeniz gerekiyor. Bunu yapıyor mu sgk geriye dönük bilmiyorum inanın. Bir şekilde irtibata geçmenizi öneririm.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.