2019 Yurtdışı Borçlanma Nasıl Yapılır ?

18

Sosyal Güvenlik mevzuatımıza göre yurt dışında Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı ülkelerde ikamet eden ya da çalışan Türk vatandaşlarının bu ikamet ya da çalışma sürelerini Türkiye’de borçlanarak emeklilik hakları bulunmaktadır. 2019Yurtdışı borçlanma olarak tanımlanan bu haktan yararlanabilmek tabi belli şartlara bağlanmıştır. Eğer siz de yurtdışı borçlanması yapacaksanız başvuru işlemleri, takip etmeniz gereken yol ve diğer tüm işlemler konusunda bu yazımızda ayrıntılı bilgi bulabilir ayrıca dilerseniz yazının sonunda yurtdışı borçlanması ile emeklilik 2019 konusunda merak ettiğiniz tüm sorularınızı sorabilirsiniz.

2019 yurtdışı borçlanma ile emeklilik şartları nelerdir?

Yurtdışı borçlanma yönetmeliğine ve kanuna göre borçlanabileceğiniz süreler anlaşmalı ülkelerdeki;

 • Çalışma süreleri,
 • Ev hanımlığı süreleri,
 • İşsizlik maaşı alınan sürelerdir.

Yurt dışı borçlanmasından yararlanabilmeniz için ayrıca çalışma ya da ikamet sürelerinde türk vatandaşı olmanız gerekiyor. Türk vatandaşlığından çıktıysanız sadece Türk vatandaşlığında geçen çalışma sürelerini ya da resmi ikamet sürelerini borçlanabilirsiniz.

Yurtdışı borçlanma ne kadar 2019

Talebi 01 Ocak 2019-31 Aralık 2019 tarihleri arasında SGK’ya iletmeniz halinde ödeyeceğiniz günlük en düşük borçlanma tutarı 27,28 TL iken en yüksek ise 204,60 TL olacaktır.

Yurtdışı borçlanma günlük ne kadar 2018?

Ödenecek en düşük yurtdışı borçlanma tutarı talepte bulunduğunuz tarihte geçerli olan brüt asgari ücretin günlük tutarının %32’sidir. En yüksek yurtdışı borçlanma günlük tutarı ise bunun 7,5 katıdır. Örneğin 1 günlük yurtdışı borçlanma asgari tutar 2018 yılı için 21,64 TL iken en yüksek ise 162,00 TL dir.

Yurtdışı borçlanma aylik ne kadar alırım 2019 ?

Borçlanma sonucu alınabilecek emekli maaşı borçlanma yapılacak hizmet sürelerine göre farklılık göstermektedir. Herkes için eşit emekli maaşı yoktur. Borçlanma yapacağınız hizmet sürelerinizi bize yazının sonundaki Soru Sor bölümünden yazmanız halinde ne kadar emekli maaşı alabileceğinizi hesaplayabiliriz. 

2019 Yurtdişi borçlanma anlaşmali ülkeler hangileridir ?

Aşağıdaki tabloda Uzun Vade kısmı altında Evet olarak belirtilen tüm ülkelerde geçen çalışma süreleri, işsizlik maaşı alınan süreler ve ev hanımlığı süreleri borçlanma kapsamındadır. Yurtdışı borçlanması anlaşmalı ülkeler listesi aşağıdaki gibidir;

uzun-vade-sozlesmeli-ulkeler
yurtdisi-borclanma-sozlesme-imzalanmis-ulkeler

2019 yurtdışı borçlanma başvurusu nereye ve nasıl yapılır?

Borçlanma başvuru yapabilmeniz için öncelikle yurtdışı borçlanma formunu doldurmanız gerekiyor. Yurtdisi calisma borclanma ve ev hanımlığında geçen sürelerin borçlanması için başvuru formunu buradan indirebilirsiniz >>> yurtdışı borçlanma başvuru formu indir

Yurtdışı borçlanma başvuru formuna ek olarak vermeniz gereken yurtdışı borçlanma belgeleri şunlardır;

 • Yurtdışı borçlanma beyan ve taahhüt belgesi (indir)
 • Çalışma sürelerini gösterir onaylı hizmet cetveli,
 • İşsizlik maaşı alınan Kurum’ndan işsizlik maaşı ödeme sürelerini gösterir belge,
 • Ev hanımları için resmi olarak hangi tarihten itibaren ikamet ediyorsa ona ilişkin Belediyeden v.s. alınmış resmi yazı.
 • Kimlik fotokopiniz.

Borçlanma başvurunuzu ikametinizin ya da Nüfus kaydınızın bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden ya da posta yolu ile yapabilirsiniz. Eğer posta yolu ile başvuru yapacaksanız başvurunuzu taahhütlü olarak göndermenizi öneririm.

Borçlanma başvurusu yaparken borçlanılacak süre kısmına kesinlikle en eski tarihten en yeni tarihe doğru borçlanma talebinizi iletin. Eğer borçlanmak istediğiniz gün sayısı ya da tarih aralığı belirtmezseniz Sosyal Güvenlik Kurumu beyan ettiğiniz hizmet belgesindeki en yeni tarihten en eski tarihe doğru borçlanma işlemini tamamlar. Bu da alacağınız emekli maaşını büyük oranda etkiler. Yapmanız gereken işlem en eski tarihten en yeni tarihe doğru borçlanma talebinde bulunmak. En avantajlı olanı budur.

Yurtdışı borçlanma başlangıç tarihi nasıl hesaplanır, yurtdışındaki sigorta girişi Türkiye’de sayılır mı? 

Borçlanmada bazı ülkelerdeki sigorta başlangıcı Türkiye’de de sigorta başlangıcı olarak sayılıyor ve emeklilik için şartlar bu ülkedeki işe giriş tarihine göre hesaplanıyor. Aşağıda belirtilen ülkelerin haricindeki çalışma süreleri ile ev hanımlığı borçlanma sürelerinde Türkiye’de işe giriş varsa bu tarihten geriye dönük borçlanılan süre kadar giriş geriye çekilir ve emeklilik şartları buna uygun olarak hesaplanır. Türkiye’de hiç çalışmanız yoksa borçlanmayı ödediğiniz tarihten geriye dönük olarak borçlandığınız gün sayısı kadar işe giriş tarihi geri çekilir.

İşe giriş tarihi Türkiye’de de sayılan ülkeler şunlardır;

Slovekya, Makedonya,Lüksemburg, KKTC, KEBEK, Kanada, İsviçre, Hollanda, Hırvatistan, Gürcistan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Bosna Hersek, Belçika, Azerbaycan, Avusturya, Arnavutluk, Almanya.

Yurtdışı borçlanma talebinde bulundum, yurtdışı borçlanma bedelini ödemek asıl iptal edebilirim?

Borçlanma talebinize istinaden SGK size borçlanma tahakkuk cetveli gönderir. Bu cetveli tebliğ aldıktan sonra ödemek için 3 aylık süreniz vardır.Tebliğden sonra 3 ay içerisinde ödeme yapmazsanız işlem kendiliğinden iptal edilir. Ayrıca iptal için bir başvuru yapmanıza gerek yok.

Dilerseniz tamamını değil de çıkartılan borcun bir kısmını da ödeyebilirsiniz. Bu durumda ödeme yaptığınız tutar kadar borçlanma yapılır.

Yurtdışı borçlanma takip nasıl yapabilirim?

Yurtdışı borçlanma sgk takip işlemini online olarak yapabileceğiniz bir uygulama henüz geliştirilmedi.

Yurtdışı borçlanması için kredi veren bankalar 2019

Yurtdışı borçlanma banka kredisi ile de ödenebilmekte. Yurt dışı hizmet borçlanması için kredi veren yurtdışı borçlanma anlaşmalı bankalar dönem dönem değişmektedir. Bu kapsamda bağlanan emekli maaşının kredi borcuna bağlanması suretiyle bankalar kredi tahsis edebilmekte. Ama şu banka ile anlaşma var demek zor. Zira bu sürekli değişmekte. Siz bunu kendiniz internetten araştırarak ya da bankalar ile görüşmek suretiyle konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yurtdışı borçlanmasıyla emekli olanlara çalışma hakkı veriliyor mu?

Temel olarak Türkiye’de borçlanma yapıp emekli olduktan sonrta yurtdışında çalışma hakkınız yok. Ancak bu durumun bazı istisnaları da var tabi. Bulunduğunuz ülkenin SGK ile sözleşme kapsamına göre ikamet ettiğiniz ülkede belirli saatlerde part time olarak çalışma hakkınız var. Bunu borçlanma talebinde bulunurken SGK’dan öğrenebilirsiniz.

Yurtdışı borçlanma ödeme süresi kaç aydır?

SGK tarafından borçlanma tahakkuk cetvelinin size tebliğ tarihinden itibaren 3 aydır. 

Yurt dışı hizmet borçlanması konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundan sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
18 Yorum
 1. Ali Ceviz

  İyi günler ben yabancı bayraklı gemilerde çalışan bir denizciyim. Yurtdışı borçlanması yapmak istiyorum bunun için emeklilik yaşımın yaklaşmış olması mı lazım yoksa çok daha erkenden hizmet belgeleri ile borçlanma yapıp ödeyebilir miyim? Ayrıca çalışmış olduğum geminin bayrağı Marshall adaları fakat anlaşma yapılan ülkeler arasında yok. Biz denizciler için özel bir durum söz konusu mu? Veyahutta borçlanma yaparken ayrı bir ücretlendirme tarzı var mıdır? Benim gibi birçok denizcinin de merak etmiş olduğu bir konu olduğunu düşünüyorum. Ayrıca borçlanma yaptığım zaman geriye yönelik yapmış olduğum senelerdeki prim değeri mı dikkate alınacaktır yoksa başvuru yaptığım senedeki mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Ali BEY.
   Borçlanma işlemini herhangi bir zaman yapabilirsiniz. Yaşın yaklaşmış olma şartı aranmıyor. Malumunuz Marshall anlaşmalı ülkeler arasında değil. Borçlanma hakkınızın olacağını düşünmüyorum. Tabi gemi adamları için özel bir durum var mı bunu bilmiyorum gerçekten. Başvuru yaptığınız senedeki borçlanma tutarları üzerinden borçlanma hesaplanır.

 2. Halil Senol

  Ömer Bey merhaba, ben Almanya`da yasiyorum. Yurt disi emeklilik hakkindan yararlanmak istiyorum. Emekli olduktan sonra calisma hakkim var mi? Part Time calisma olasiligi nedir?
  Yanitiniz icin simdiden tesekkür ediyorum.
  Iyi calismalar.
  H. Senol

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Maalesef Türkiyede emekli olduktan sonra part time da olsa çalışma hakkınız yok.

 3. Recep

  Ben 01.02.1956 doğumluyum ve Almanya’da çalışmaktaydım, 2016 yılında Almanya’da malulen emekliliğe başvurdum bana Türkiye’den de 1973-1976 yılları arasında çalışmış olmam sebebiyle bazı sgk evrakları geldi onları da doldurup gönderdim 2 yıl sonra bana 2016 yılında 278 lira yaşlılık aylığı bağlandığı ve birikmiş aylıklarımın ziraat bankasına gönderildiği bildirildi. Türkiye’ye gittiğimde bu parayı çektim daha sonra 08.11.2018 de yurtdışı borçlanma dilekçemi verdim. 15.01.2019 tarihinde 3600 iş gününü tamamlamam gereken 2403 gün için 52024 lirayı yatırıp makbuzunu SGK’ya elden verdim
  E-Devletten baktığımda yurtdışı borçlanma yaptığım görülüyor ama alacağım maaş hala 278 lira yaşlılık aylığı olarak görülüyor
  SGK anasayfada kimlik numaram ve tahsis numaramla maaş hesaplaması yaptırdığımda kırmızı yazı ile “daha önce yaşlılık aylığı aldığınızdan yeniden hesaplama yapılmamaktadır!” Yazısı çıkıyor Bu ne anlama geliyor maaşımı nasıl ne zaman öğrenebilirim
  Lütfen cevap verirseniz sevinirim saygılarımla

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Recep BEY. Başvurunuz ve ödeme işleminiz yeni olduğundan aylık bağlanma süreci biraz uzun sürebilir. Bu süreçte beklemekten başka yapacak bir şey yok. SGK aylık bağlama yazısını size tebligatla gönderecektir.

 4. Esat

  Isvicreden Prim Transferi yapmak icin Kesin Dönüs sarti aranmiyor yazmissiniz. Diger bütün siteler kesin dönüs sarti var diyor.
  Siz eminmisiniz ??
  Isin gercegi nedir bilgilendirirseniz sevinirim.
  Saygilar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Esat BEY. Kesin dönüş şartı aranıyor. Daha önce nerede vermişim o bilgiyi ? Yanlışlıkla yazmış olabilirim. Nerede o bilgi ona göre düzeltelim..

 5. Ziya Albayrak

  Merhaba,
  1968 dogumluyum ve 1995 sonu itibari ile Almanya da yasiyorum.
  Türkiye de ilk sigorta girisim,: 15.12.1991, Son: 22.12.1995, Türkiye de Toplam Sigorta 1341 gün.
  Almanya da ilk sigorta girisi: 01.07.1996 – ve halen calismaktayim.
  Izinle Alman varandasligina gecis tarihi : 13.10.2005. Sorularim su sekilde:
  1 – 3600 gün üzerinden 60 yasinda emekli olmak istiyorum. Olabilir miyim?
  2 – Yurtdisi borclanmayi 3600 e tamamlamak istiyorum ve eksik 2259 icin su borclanma tarihlerini sectim 23.12.1995 – 31.03.2001. Asgari miktar uzerinden ödemek istiyorum. Ne kadar emekli ayligi alabilirim.
  3- Yukardaki alinan tarihler dogru ve en uygun tarihler degilse, benim icin, borclanmaya yönelik en uygun zaman araligi ne olmalidir?
  4 – Borclanmayi asgari yerine 2 kati üzerinden yapar isem, emekli maasim ne kadar degisir.
  Ilginize ve yardimlariniza simdiden tesekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1- Vatandaşlıktan çıktığınız tarihe kadar olan çalışmanız 3600 günü tamamlamak için yeterli ise 3600 gün ve 60 yaşla emekli olursunuz.
   2-Tarih aralığı doğru. O tarih aralığını borçlanmanız halinde ortalama 1600-1800 TL arasında emekli maaşı alırsınız.
   3- tarih seçimi en mantıklı olanı.
   4-2 katı yaparsanız 3000 TL ye yakın alırsınız.

   1. Ziya Albayrak

    Merhaba Ömer Bey,
    çok hızlı cevabınız için size teşekkür ederim. Son bir sorum olacak:
    Almanya daki çalışmalarımla ilgili döküm için Rentenversicherung dan alacağım döküm yeterli mi? Yoksa detaylı olarak her çalıştığım yerden belge mi eklemem gerek? Ya da belge eklememe hiç gerek yok mu?
    İyi pazarlar.
    Selamlar

    1. Ömer Meriç

     Belirttiğiniz yer emekli kasası sanırım. Ordan alacağınız belge yeterli. Tüm işyerlerinden almanıza gerek yok. Bizden de selam ve saygılar.

 6. erkan.a

  Sayın Yetkili,

  İlk SGK giriş Tarihim 01.02.1990 . Doğum tarihim 01.04.1968.

  Askerliğimi 15.02.1988- 08.08.1989 tarihileri arası yaptım. 90 gün askerlik borçlanmasını yaptığımda 51 yaşımda 1.650 gün yurtdışı borçlanması ve 90 gün askerlik borçlanması yaparak emekli olabilecek olduğum SGK bildirildi. Şu an SGK kayıtlı gün sayım 3735 gün. Bu borçlanmaları yaparsam 5.450 günden emekli olabiliyorum.

  Yurtdışına 01.01.1993 tarihinde gittim ve 2000 yılında izinli alman vatandaşlığına geçtim. Bu durumda türk vatandaşı iken geçen süreler SGK da hesaplanması gerekiyor. Yurtdışı ve Askerlik borçlanması için müracaatta bulundum. Yurtdışı borçlanmasını en eski tarihten en yeni tarihe doğru borçlanmak istediğimi dilekçeme yazdım. 2013 yılından bu yana SGK pirimlerim İşyerimden hep yüksek memblağdan yatırıldı ve son almış olduğu aylık brüt maaşım 6000 tl civarı.

  Bu bağlamda benim alabilecek olduğum emeklilik maaşı ne kadar olabilir?

  Şimdiden değerli cevabınız ve emekleriniz için teşekkür ederim.

  Saygılarımla

  Erkan Açıkgöz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Erkan Bey. Son birkaç yıl bildirilen yüksek kazançtan ziyade ortalama kazanç önemli emekli maaş hesabında. Sizin için de hesaplama yapabilmek zor görünüyor. Kusura bakmayın. Saygılar.

 7. ALİ İHSAN KILINÇKAYA

  Merhaba,01 Aralık 1961 doğumluyum,Belçika emeklilik kasasından aldığım belge 1986 yılından,2002 yılına kadar Belçika’da yaşadım ve çalıştım,2003 yılında Türkiye’ye taşındım,Türkiye de yaşıyorum. 2008 yılında sigortalı 230 gün çalışmışlığım var . 1982 ,1983 askerliğimi Ankara er olarak yaptım “540 gün askerlik borçlanması yapmak için belgeleri askerlik şubesinden aldım”
  05 mayıs 2019 tarihinde , ön bilgi ve prim hesaplaması yaptırdım. Yurtdışı borçlanması , SGK kurumu çalışanı , yurtdışı borçlanma talep dilekçesinde ; çalışılan süre + boşta geçen süre seceneklerini secmemi istedi ,Yurtdışı hizmetlerimin 4460 gün olarak belirledi ,1986 dan ileriye doğru , dilekçedeki kısıma el yazısı ile yazmamı istedi . Soru 1 – SGK çalışanının hesaplamaları,önerileri benim için faydalımı,dilekçedeki secenekler arasında hangileri benim için doğru bir secim olur ,Soru 2 -: Bu yazdıklarımdan yola çıkarsak ne kadar emekli maaşı alaçağım. Soru 3 – Emekli maaşımın 3000 tl ye yakın veya üstünde olması için ne yapılmalı Soru 4 – SGK ya yurtdışı borçlanma yaparak emekli maaşı almam için ve askerlik borçlanmasıyla birlikte SGK YA ne kadar ödemem gerekiyor Saygılarımla,İyi çalışmalar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam.
   1- En eski hizmetten en yeniye doğru borçlanma talebi avantajlı olanıdır. Dolayısıyla tavsiye doğrudur.
   2- Ortalama 1600 civarında olması lazım.
   3- Bu durumda normal borçlanma tutarının iki katı üzerinden borçlanma yapmanız gerekir. Yani günlük yaklaşık 55 lira üzerinden borçlanma yapmanız lazım.
   4- şu anda günlük borçlanma tutarı 27.28 lira. Borçlanma yapacağınız gün ile çarpın.

 8. Ahmet

  Selamlar ben1966 doğumluyum sigorta girişim 1.10.1990 askerlik borçlanması yapınca 1.4.89 geliyor 5450 den Emekliyim 638 gün sigorta 540 gün askerlik 1.10.2008 den sonra 945 bağkur 3330 de yurtdışı borçlanması yatıracağım bunu 16.5.2011 den itibaren yapacağım sizce ne kadar maaş alırım cevabınız için şimdiden teşekkür ederim saygılar sunarım AHMET AKALIN

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ortalama 1200-1300 lira gibi bir rakam ödenir sanırım.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.