Yurtdışı Borçlanma Torba Yasa 2019

4

Yurtdışı borçlanma torba yasasında neler var ? Malumunuz Türkiye Büyük Millet Meclisi’de 17 Temmuz 2019 tarihi itibariyle kabul edilen yeni torba yasada yurtdışında ikamet eden ya da çalışan Türk vatandaşlarını da yakından ilgilendiren önemli düzenlemeler yer almakta.

Yurtdışında çalışma ve ya resmi ikamet sürelerini Türkiye’de borçlanarak hizmetten saydırma hakkı olan Türk vatandaşlarının TBMM’de kabul edilen torba yasa ile beraber işleri bir hayli zorlaşacak. Bu yazımızda tek başlık halinde torba kanunda yurtdışı borçlanma işlemlerinde yapılacak değişiklikler hakkında detaylı bilgi verilecektir. Güncel borçlanma tutarları ve borçlanmada izlenecek yol konusunda ayrıntılı bilgi için https://sgkbilgisi.com/sgk-yurtdisi-borclanma/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yurtdışı borçlanma kalkacak mı ?

Konu ile ilgili en çok sorulan soruların başında yurtdışı borçlanması kalkıyor mu sorusu geliyor. Hayır borçlanma işlemi torba yasa ile kaldırılmayacak. Sadece bazı ve önemli düzenlemeler yapılacak. Yapılacak düzenlemeler ile borçlanma işlemleri borçlanma yapacaklar açısından biraz daha zorlaşacak. Torba yasada borçlanma ile ilgili getirilecek değişikliklere aşağıda ayrıntılı olarak yer verilmiştir.

Yurtdışı borçlanmada neler değişecek ?

Gelelim en önemli konuya. Torba kanunla borçlanma ile ilgili önemli olarak nitelendirilebilecek değişiklikler geliyor. Bunların en önemlisi olarak borçlanma tutarının artacak olmasını belirtebiliriz. Mevcut durumda en düşük borçlanma tutarı brüt asgari ücretin günlük tutarının %32’si, en yüksek ise bunun 7,5 katı olarak ödenmekte.

Torba kanunla günlük en düşük SGK yurt dışı borçlanma tutarı günlük brüt asgari ücretin %32’si yerine %45’i olarak, en yüksek ise bunun 7,5 katı olarak belirlendi. Bu da yüksek miktarda artışa neden olacak. Şu anda günlük en düşük borçlanma tutarı 27,28 lira iken torba kanunla beraber en düşük tutar 38,37 lira olacak. Bu da en az 3600 gün borçlanma yapacak birisinin 98.208 TL yerine 138.000 lira ödemesi anlamına gelmekte.

Bir diğer önemli düzenleme de artık yurtdışındaki sigorta başlangıcının Türkiye’de sayılmayacak olması. Düzenleme ile beraber yurtdışı sigorta başlangıcı Türkiye’de kabul edilen Almanya, Fransa, İsviçre, Avusturya gibi 18 ülkedeki sigorta başlangıç tarihi Türkiye’de sayılmayacak. Kişinin borçlanma tarihinden geriye dönük olarak işlemi yapılacak ve borçlanma işlemi bağkurdan yapılacak.

Borçlanma yapacak kişilerin borçlanmaları ssk yerine bağkurdan yapılacağından alınacak emekli maaşları da eskiye nazaran düşecek. Hem borçlanma tutarı artacak hem de emekli maaşı düşecek.

Yurtdışı borçlanma ssk emeklilik kaldırılıyor

Torba kanundan önce borçlanma işlemi Türkiye’de sigortalılık varsa o sigortalılık kolu üzerinden yapılıyordu. Yani örneğin Türkiye’de 1 günlük bile sigortalı çalışma ya da emekli sandığı çalışması varsa kişi kalan günlerini ssk ya da emekli sandığı kapsamında borçlanabilmekteydi. Torba yasa ile SSK kapsamında emekli olma kaldırılıyor.

Borçlanma başvurusu yapmadan önce halk arasındaki deyimi ile kendilerini sigortalı gösterme olayının bir hükmü kalmayacak.  Son çalışma ssk olsa bile borçlanılan hizmet bağkurdan sayılacak. Böylece kişi hem fazla borçlanma yapacak hem de düşük maaş alacak. Örneğin bağkurda en az borçlanılması gereken gün sayısı 5400 gün. Torba yasa ile beraber en az 5400 gün borçlanacak birisinin ödeyeceği borçlanma tutarı 207.198 lira olacak. Alınacak maaş ne olacak peki biliyor musunuz ? En fazla 1200 lira.

Yurtdışı torba yasa ne zaman başlayacak

Yasa TBMM’de 17 Temmuz 2019 tarihi itibariyle kabul edildi ve 01 Ağustos 2019 tarihinde yürürlüğe girecek. Bu yüzden borçlanma başvurusu yapacakların eski kanuna tabi olmak adına başvurularını bir an önce Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapmaları gerekiyor. Başvurularını 31 Temmuz 2019 tarihine kadar tamamlayanlar için eski hükümler geçerli olacak. 01 Ağustos 2019 tarihinden sonra başvuranlar için ise yeni yasa hükümleri geçerli olacak.

SGK yurtdışı borçlanma hakkındaki tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz.


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
4 Yorum
 1. Ömer

  SSK girişim 1985. Türkiyede 1425 gün sigortalılığım var. Askerliğimi yedek subay olarak yaptıktan sonra Rusyaya gittim. Uzun süredir Rusyada çalışıyorum. Türkiye ile Rusya arasında sosyal güvenlik anlaşması yok. Bu yurtdışı borçlanması yasa teklifi kabul edildiyse sosyal güvenlik anlaşması olsun olmasın her gurbetçi için geçerlimi.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Rusya ile Sosyal Güvenlik borçlanması olmadığından bu yasanın sizi etkileyen bir durumu yok.

   1. Ömer

    Ömer bey, bu durumda yurtdışı borçlanmamı şimdi bile yapsam, önceki kanunamı tabiyim, yani ssk emeklisi olabilirmiyim. Teşekkürler.

    1. Ömer Meriç

     Yok borçlanmayı bağkur kapsamında yapabilirsiniz. SSK kapsamında borçlanma olayı bitti. Benim size demek istediğim Rusya ile sözleşmede bir farklılık olmadığı. Borçlanma hükümleri yeni düzenleme doğrultusunda olur sizin için de.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.