2019 Yurtdışı Borçlanma Ücretsiz Emeklilik Danışma !

6

Emeklilik hepimizin olduğu gibi yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın da en büyük hayali. Yıllarca çalıştıktan sonra bu çalışmamızın karşılığında güzel bir emekli maaşı almayı hayal ediyoruz. Yurtdışında yaşayan ve çalışan Türk vatandaşlarının hem bulundukları ülkede hem de Türkiye’de yurt disi borclanması yaparak emekli olma hakları bulunmakta. 2019 yurt disi emeklilik işlemleri, başvuruların nereye, nasıl yapılacağı bize zor gelse de aslında çok basit.

Biz size yurt disi borclanma işlemlerinizi kolaylaştırmak adına ücretsiz olarak danışma hizmeti vermek adına bu yazıyı yazıyoruz. Yurtdisi borclanma başvurusu yapmadan önce kafanıza takılanları, ödemeniz gereken tutarı, ne kadar maaş alabileceğinizi, gerekli belgeleri, başvuruyu nereye ve nasıl yapmanız gerektiği konusunda kısacası yurt dışı emeklilik işlemleri ile ilgili tüm sorularızı bize Yorum bölümünden sorabilirsiniz.  2019 yurtdışı sgk emeklilik ile ilgili tüm sorularınızı sabırla cevaplayacağımızdan emin olabilirsiniz. Yurtdisi emeklilik konusunda çok sorulan bazı sorular ve cevapları ise aşağıdaki gibidir.

2019 yurtdışı borçlanma hesaplaması nasıl yapılır, yurtdisi borclanmasi gunluk kac lira ?

Yurtdisi borclanma için ödemeniz gereken tutarı hesaplamadan önce Türkiye’deki ya da yurtdışındaki  ilk sigorta girişiniz, çalışma süreniz, ev hanımlı süreniz v.s. esas alınarak emeklilik için en az ne kadar gün borçlanmanız gerektiğinin tespiti yapılmalıdır.Borçlanmanız gereken gün sayısının tespiti yapıldıktan sonra yurtdışı borçlanması için ödemeniz gereken tutar borçlanacağınız gün sayısının günlük borçlanma tutarı ile çarpılması sonucu bulunuyor.

Yurtdisi emeklilik borclanma için günlük en düşük ve en yüksek tutarlar talepte bulunduğunuz tarihte geçerlik olan borçlanma tutarları esas alınarak hesaplanmakta. 2019 yılı için geçerli olan borçlanma tutarlarına sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Güncel  yurtdisi borclanma tutarlarına ve borçlanma ile ilgili tüm güncel gelişmelere yurtdışı borçlanma ne kadar 2019 başlıkı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

2019 yurtdisi borclanma formu nasıl doldurulur ?

Başvuruda vermeniz gereken iki formdan birisi yurtdisi borclanma dilekcesi diğeri ise yurtdışı borçlanma beyan ve taahhüt belgesidir. Yurtdisi borclanma talep dilekcesi nasıl doldurulur başlıklı yazımızdan formu ve taahhüt belgesini nasıl dolduracağınız adım adım anlatılmıştır. Bu yazımıza bakarak formları kolayca doldurabilirsiniz.

Yurtdışı askerlik borçlanması 2019

Eğer yurtdışındaki hizmet süreniz Türkiye’de borçlanmanız gereken gün sayısı için yeterli değilse askerlik sürelerinizi de ilave olarak borçlanmaya dahil edebilirsiniz.

2019 Yurtdışı borçlanması anlaşmalı ülkeler hangileridir ?

Yurtdişi borçlanma anlaşmali ülkelere ilişkin tablo aşağıdaki gibidir.

yurt dışı borçlanma sözleşme imzalanmış ülkeler

2019 yurtdisi borclanma emeklilik şartları nelerdir ?

Türk vatandaşı olmanız ve yukarıdaki tabloda Uzun vade kısmında Evet olarak geçen ülkelerden birisinde çalışmış olmanız, ev hanımı iseniz resmi olarak ikamet etmiş olmanız borçlanma için yeterlidir. Onun haricinde bir şart aranmıyor.

Yurtdisi borclanmasi icin gerekli belgeler nelerdir 2019?

Yurtdisi borclanma dilekcesi, beyan ve taahhüt belgesi ve bunlara ilave olarak çalışma durumunuz esas alınarak birtakım belgeler istenmektedir. Yurtdışı borçlanması için gerekli evraklar  başlıklı yazımızdan gerekli belgeler konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

2019 yurtdisi borclanma kalkiyormu ?

Şu an için böyle bir durum söz konusu değil. Ayrıntılı bilgi için yurtdışı borclanma kalkacak mı başlıklı yazımıyı okumanızı öneririm.

Yurtdisi borclanma taksitlendirme yapılıyor mu ?

Borçlanma tutarına ilişkin borçlanma tahakkuk cetvelini tebliğ aldıktan sonra en geç 3 ay içerisinde ödeme yapmanız gerekiyor. Ödemeyi peşin olarak yapabilirsiniz. Taksit seçeneği yok. Ancak yeterli paranız yoksa her yıl bir kısmını borçlanarak ödeyebilirsiniz.

Yurtdışı borçlanma banka kredisi veriliyor mu ?

Yurtdışı emeklilik için kredi veren banka bulunmamaktadır. SGK ile emeklilik borclanması için kredi sözleşmeli banka yoktur. Krediyi kendiniz çekmelisiniz.

Yurtdisi borclanma ile emeklilik ingiltere

İngiltere de uzun vade yani emeklilik konusunda Türkiye ile Sosyal Güvenlik sözleşmesi olan ülkelerden birisidir. İngilteredeki resmi çalışmalarınızı ya da ev hanımlığı sürelerinizi yukarıdaki hükümler çerçevesinde borçlanarak Türkiye’de emekli olma hakkınız var.

Yurtdışı borçlanma konusunda kafanıza takılan tüm soruları Yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
6 Yorum
 1. Hatice Karaca

  selamun aleykum ben 20.1.1970 dogumlu almanyaya 1.9.1980 geldim 1985 de burda is basi yaptim 1999 da alman vatandasi oldum 3 cocuk annesiyim . 2011 senesinde tekrar turk vatandasi oldum 2013 senesinde emeklilik icin basvuru yaptim ve ödemede bulundum ben ne zaman emekli olabilirim ve ne yapmam gerek

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Hatice Hanım. Toplam kaç gün borçlanma yapmıştınız? Bir de Almanyada 18 yaşını tamamladıktan sonra ilk sigorta başlangıç tarihiniz hangi tarihte?

 2. Murat erden

  İyi günler eşim almanyada 1989/1993 yılları arasında çalıştı yurtdışı borçlanması için müracat ettik yanlız sadece bu yıllar arasındaki borçlanmayı yapabildik ancak eşim 2011 yılına kadar almanyadan çıkışını almadı bu arada çok sefer giriş çıkış yaptı pasaportunda 2 adet giriş çıkış olmadıgı için emekli olamıyor bu konuda ne yapmamız gerekiyor teşekkür ederim bayan kendisi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sorunu anlayamadım neden borçlanma olmuyor. Resmi olarak ikameti yok mu Almanya da?

 3. Fatma zehra durmazee

  Iyi gunler 2001 de turkiyeden fransaya geldim ev hanimiyim turkiyede hic calismadim fransada 4 ay calismisligim var 17 senedir fransadayim turkiyeye kesin donus dusunuyorum borclanmadan nasil faydalanabilirim ne yapmam gerekiyor 37 yasindayim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yurt dışında ev hanımlığı kapsamında geçen süreleri borçlanma hakkınız var. Türkiyede son çalışma ssk olursa 7000 gün ve 58 yaş ile emeklilik hakkı elde edebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.