Yurtdışı Emeklilik Kalkıyor mu ?

21

Yurtdışı emeklilik kalkıyor mu ? Malumunuz yurtdışında Türkiye ile emeklilik alanında sözleşme imzalamış ülkelerde ikamet eden ya da çalışan Türk vatandaşlarının bu çalışma ya da ikamet sürelerini borçlanarak Türkiye’de emekli olma hakkı bulunuyor. Borçlanma hakkının kaldırılacağı iddiaları sürekli gündeme gelmekte.

Yurtdışı borçlanma ile ilgili önemli düzenlemeler yapıldı ve bu düzenlemelerden birçok kişi etkilendi. Bu yazımızda hem getirilen yeni düzenlemeleri hem de borçlanma hakkının tamamen kaldırılıp kaldırılmayacağı hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Yurtdışı emeklilik şartları nelerdir ?

Yurtdışında çalışanların Türkiye’de emekli olması için aranan şartlar şu şekildedir;

 • Yurtdışında Türkiye ile Sosyal Güvenlik Sözleşmesi olan ülkelerde resmi olarak çalışmış ya da ikamet etmiş olmanız,
 • Yurtdışı borçlanma formu ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapmanız,
 • Emeklilik için gerekli olan diğer şartları sağlamanız.
 • Güncel borçlanma tutarları, daha ayrıntılı şartlar ve daha fazlası için hemen sgk yurtdışı borçlanma günlük ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yurtdışı borçlanma 3600 günden kimler emekli olabilir ?

Türkiye’de ya da yurtdışında anlaşmalı ülkelerden birisinde 08.09.1999 tarihi ve ya öncesinde girişi olan ve SSK kapsamında toplamda 3600 günü tamamlayan kişiler SSK’dan 3600 günle emeklilik hakkı elde edebilmektedir. Eğer daha önce borçlanma yapmadıysanız şu an bağkurdan borçlanma yapıldığından SSK’da 3600 günle emekli hakkınız olmayacaktır. 5400 günle Yurtdışı emeklilik yaşı şartını da sağlamanız halinde aylık bağlanır.

Yurtdışı borçlanma başvurusu için gerekli belgeler nelerdir ?

Yurtdışı emeklilik borçlanması başvurusu için istenen belgeler şunlardır;

 • Yurtdışı borçlanma formu  ( indir).Borçlanma başvuru formunu doldururken zorlanıyor musunuz ? Adım adım nasıl doldurmanız gerektiğine yer verdik. Ayrıca örnek bir form da doldurduk. Formun nasıl doldurulduğunu öğrenmek ve örnek forma göz atmak için sgk yurtdışı borçlanma formu nasıl doldurulur sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Yurtdışı hizmet borçlanması beyan ve taahhüt belgesi ( indir) .
 • Bağlı olduğunuz kasadan almış olduğunuz çalışma belgesi diğer adı ile hizmet cetveli,
 • Ev hanımları için ikamet süresi borçlanılacaksa bağlı olduğunuz belediyeden alacağınız ikamet belgesi.
 • Kimlik fotokopisi.
 • Gerekli belgeler ülkeden ülkeye farklılık gösterebilir. Gerekli tüm belgeler için hemen yurtdışı borçlanması için gerekli evraklar  sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz.

Sgk yurtdışı emeklilik işlemleri nasıl yapılır ?

Yukarıdaki belgelerle Türkiye’de nüfus kaydınızın olduğu İlin SGK yurt dışı işlemleri servisine başvuru yapmanız gerekiyor. Başvurunuz üzerine ödeyeceğiniz borçlanma tutarı hesaplanarak size tebliğ edilir. Tebligatı aldıktan sonra en geç 3 ay içerisinde ödeme yapmanız gerekiyor. Ödeme yaptıktan sonra emeklilik dilekçesi ile SGK’ya başvuru yapmanız gerekiyor.

Eğer borçlanma başvurusu yaparken emeklilik talep formunu verdiyseniz ödeme yaptıktan sonra yeniden bu formu vermenize gerek yok. Ama sadece borçlanma başvuru formu ve gerekli belgeleri verdiyseniz SGK ödeme yaptıktan sonra size otomatik olarak maaş bağlamaz. SGK tahsis talep formu ile ayrıca başvuru yapmanız gerekiyor.

Yurtdışı borçlanma ile emeklilik kalkıyor mu ?

Yurtdışı emeklilik borçlanma ile ilgili 2019/Ağustos ayı itibariyle çok önemli düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemelere göre borçlanma tutarları yükseltildi. Türkiye’de son çalışmaya bakılmaksızın tüm borçlanma işlemlerinin bağkur kapsamında yapılması düzenlemesi getirildi. Bu düzenlemeden daha önce başvuru yapanlar etkilenmeyecek ancak yeni başvuru yapanların emekli olabilmesi için en az 5400 gün borçlanması gerekecek. Son çıkan torba yasada borçlanmanın tamamen kaldırılmasına ilişkin bir hüküm yer almadı.

Yurtdışı borçlanmasıyla emekli olanlara çalışma hakkı

Son yapılan düzenlemelerle yurtdışı borçlanma yaparak Türkiye’de emekli olanların artık bulundukları ülkelerde yarı zamanlı çalışma hakları olacak. Minijob olarak nitelendirilen küçük işlerde kısmi süreli olarak çalışanların Türkiye’de emekli maaşları kesilemeyecek. Kanuni düzenleme resmi gazetede yayımlandı ve yürürlüğe girdi.

Yurtdışı borçlanması ile emekli olacaksanız alacağınız emekli maaşını hesaplamak için Yurtdışı borçlanması yapanlar ne kadar maaş alır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yurtdışı emeklilik sorgulaması nereden yapılır ?

Eğer emekli maaşınız bağlandıysa E-devlette Sosyal Güvenlik Kurumu bölümünde;

 • SSK emekli maaşı sorgulamasını 4/A aylık bilgisi,
 • Bağkur emekli maaşı sorgulamasını 4/b aylık bilgisi,
 • Emekli sandığı aylık sorgulamasını 4/c Aylık Bilgisi menülerinden sorgulayabilirsiniz.

Henüz emekli maaşınız bağlanmadıysa ve yeni başvuru yaptıysanız e-devlette SGK emeklilik evrak takibi bölümünden sorgulama yapabilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

21 Yorum
 1. Durmuş Avcı

  Meriç Bey merhaba ben KKTC den malulen emekli oldum tc de yurtdisi borclanmasi yaparak günümü 4749 güne tamamladım. Bagkur 28/5 den sevk alıp 100/40 maluliyet le emekli olmak için başvurdum fakat Red geldi 1991 ssk girisliyim 100/100 engelli raporum var kalp yetmezliği den kalıcı kalp pili ve hipertansiyon dan dolayı nasıl bir yol izlememiz tavsiye edersiniz saygılarımla.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Madem %100 neden SGK ret veriyor onu anlayamadım ?

 2. Cahit

  1975 doğumluyum 2000 Ocak ayında Hollanda ya geldim ve Şubat ayında işe girdim. Toplam çalışmam 5 yıl kadar.Turkiyeden sigorta girişim yok 1995/96 askerlik yaptım.
  Ben emekli olmak için ne kadar ödemem gerekiyor ve ne zaman emekli olabilirim.(İlerde TR dönüş yapmayı düşünüyorum)
  Slmlar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Türkiye’de bağkurdan emekli olursunuz. 5400 gün borçlanmanız halinde 62 yaşı tamamladığınızda, 9000 gün borçlanmanız halinde 60 yaşı tamamladığınızda emekli olursunuz. 2021 yılı için en düşük günlük borçlanma tutarı 44 TL.

 3. Ümit

  Merhaba Meric Bey.Ben 27seneden beri almanya da Yasiyorum. Türkiye de calismiligim yok. Yeni cikacak kanuna göre benim ssk dan emekli olabilmem imkanim varmi. Bana bir yön gösterbilirseniz cok memnun olurum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Türkiyede ssk kapsamında çalışma yoksa sskdan emekli olma hakkınız olmaz. 31 Temmuz 2019 tarihine kadar Türkiyeye gelerek ssk kapsamında giriş yapma ve borçlanma başvurusu imkanı varsa yapın. Yoksa yapacak bir şey yok maalesef.

 4. Teoman Erdi

  Teşekkür ederim Meriç Bey , başvurumu yapıp 5000 gün üzerinden Ve eksiklerimi ödemeye bölüm bölüm ödemeye başlasam nasıl olur. .? 2021 yılı temelli dönüş yapacağım. Günlük kur yükseliyor . Kazanılmış hak geri alınmaz. Eğer yurtdışından emeklilik hakkı kalkarsa diye düşünüyorum.. Böyle kanun çıkarsa bizim emeklilik suya düşer..

  1. Ömer Meriç

   Kalkmaz hocam merak etmeyin. Ama dediğiniz gibi parça parça borçlanma yapabilirsiniz.

   1. Teoman Erdi

    Teşekkür ederim Meriç Bey .. Allah’a emanet olun. Hayırlı Günler diliyorum

 5. Teoman ERDİ

  13.02.1963 doğumlu. 1980 yılında Sigortalı oldum .3 sene sigortalıydım. 1.5 sene askerlik görevini yaptım. 1988 yılından beri İsviçre de çalışıyorum. Yurtdışından emekli başvurusu yapabilirmiyim.? Şu an halen çalışmaktayım. Ne yapabilirim. Nasıl bir süreçi takip etmeliyim. Yardımcı olabilirseniz müteşekkir olurum.. Saygılarımla

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. İsviçrede çalıştığınız süre boyunca Türkiyeden emeklilik hakkınız olmaz maalesef. Ancak toplamda hizmet sürenizi 5000 güne tamamlarsanız ve İsviçre çalışmasını bırakırsanız TR den emeklilik hakkınız var.

 6. Hakan

  Maaşı kestirmek için ne yapması gerekiyor emekli maaşı isteyince kestiriliyor mu cevabınız için teşekür ederim çok hızlı bir dönüş oldu 🙂

  1. Ömer Meriç

   Maaşı kestirmek için 1 günlük sigortalı çalışması yeterli. Kesilir direk. Taleple kesilmez.

   1. Hakan

    Teşekkür ederim son 1 sorum daha var sizi yormak istemiyorum yalnız bu kişi tamamen yurtdisi borclanma ile emekli olmadi isteğe bağlı sigortalılık ve son 3,5 yıl ssk lı bildirimle emekli oldu yinede Türkiye de 1 gün çalışırsa maaşı kesilir mi?

    1. Ömer Meriç

     Farketmez kesilir de gerçekten yapacak mısınız.? Bence çok anlamsız.

    2. Süleyman

     Merhabalar Meriç Bey kolay gelsin .0 4 09 1973 doğum tarihim 13 11 1995 SSK girişim var 4581 günüm var 570 gun askerlik borclanmam var sigorta girişim askerlikten sonra oldu eyt çıkarsa yararlanirmiyim

     1. Ömer Meriç

      Merhaba. Evet eyt gelirse yararlanabilirsiniz.

 7. Hakan

  Kolay gelsin bir tanıdık yurt dışında 8 yıl çalışmıştı ancak emeklilik için 5 yıllık borçlanma yetiyor diye 3 yılı borclanmadı şimdi emekli maaşı alıyor ancak isterse yine de fazladan o kalan o 3 yılı borclanabilir mi borçlansa bi avantajı olur mu ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Borçlanma hakkı var ama gerek yok. Bunun için maaşı kestirmesi, borçlanma yapması ve sonra yeniden maaş başvurusu yapması gerekiyor. Sizce mantıklı mı? Bence değil. Zaten maaşta da avantaj sağlamaz.

   1. Jale

    Anneden babadan yetim aylıgı alıyordum.şikayet olup denetimden para cezası aldım 2022 af çıkarma 60 ay taksit dediler evim var üzerime ne yapmalıyım.Lütfen bilgilendirirseniz memnun olurum Teşekkürler

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Yeni bir SGK affı yakın zamanda çıkabilir. Ancak sizin borçları kapsar mı bekleyip görmek lazım. Kesin bir şey diyemem.