Yurtdisi Emeklilik Kalkıyor mu ?

0

Malumunuz yurtdışında Türkiye ile emeklilik alanında sözleşme imzalamış ülkelerde ikamet eden ya da çalışan Türk vatandaşlarının bu çalışma ya da ikamet sürelerini borçlanarak Türkiye’de emekli olma hakkı bulunuyor. Daha önce yurt disi emeklilik şartları başlıklı yazımızda yurt dışı borçlanması nasıl yapılır, başvuru yeri ve başvuruda istenen belgeler v.s. gibi tüm konularda ayrıntılı bilgi vermiştik. Yurtdisindan emeklilik düzenlemesi kalkıyor mu konusundaki sorunun cevabını ise yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Yurtdışı sigorta borçlanması düzenlemesi kalkıyor mu ?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 2015-2019 yıllarını kapsayan strateji planında yurtdışı emeklilik borçlanması ile ilgili şu hüküm yer almaktadır:

” Yurt dışı hizmetlere ilişkin borçlanma hakkı, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın haklarının korunması ve ülkeye döviz kazandırılması amacıyla verilmiş olsa da bu hizmetin sosyal güvenlik sisteminin aktüeryal dengesi üzerinde olumsuz etki yarattığı tartışılmaktadır. Onuncu Kalkınma Planında da bu durum sosyal güvenlik sisteminin uzun dönemli mali sürdürülebilirliğini zayıflatan faktörlerden biri olarak sayılmıştır. Bu kapsamda, Kurumumuz yeni plan döneminde yurt dışı
borçlanma uygulamasını gözden geçirecektir”

Yukarıdaki hükümden de anlaşılacağı üzere Sosyal Güvenlik Kurumu yurt dışı borçlanmasının aktüeryal denge üzerinde olumsuz etki yaratması gerekçesi ile gözden geçirileceği belirtilmektedir.

Ancak ülkemizin 2018 yılının ikinci yarısında ekonomik olarak zor bir sürece girmiş olması ve bu sürecin önümüzdeki yıl da devam edecek olması ve kaynak ihtiyacı düşünüldüğünde yurtdisi borclanma hakkının kaldırılması gibi bir düzenleme geleceğini düşünmüyoruz.

Bu aralar özellikle yurt dışında yaşayan gurbetçilerimiz yoğun olarak 2019’da yurtdışı borçlanması kalkıyor mu, yurtdisi borclanmasi başvurumuzu hemen yapalım mı gibi sorular sormaya başladılar. Sosyal sigortalar kurumu yurtdisi emeklilik borçlanma düzenlemesinin kaldırılması gibi bir düzenleme şu an için yok. Bu yüzden içiniz rahat olsun.

Yurtdışı emeklilik şartları nelerdir ?

Yurt dışı emeklilik şartlarını şu şekilde kısaca sıralayabiliriz;

  • Yurtdışında Türkiye ile Sosyal Güvenlik Sözleşmesi olan ülkelerde resmi olarak çalışmış ya da ikamet etmiş olmanız,
  • Yurtdisi borclanma formu ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapmanız,
  • Emeklilik için gerekli olan diğer şartları sağlamanız.

Sgk yurtdışı emeklilik işlemleri için gerekli belgeler ve yurtdışı borçlanma dilekçesi

Yurtdisi emeklilik borclanması başvurusu için istenen belgeler şunlardır;

  • Yurtdışı borçlanma formu  ( indir)
  • Yurtdışı hizmet borçlanması beyan ve taahhüt belgesi ( indir) 
  • Bağlı olduğunuz kasadan almış olduğunuz çalışma belgesi diğer adı ile hizmet cetveli,
  • Ev hanımları için ikamet süresi borçlanılacaksa bağlı olduğunuz belediyeden alacağınız ikamet belgesi.
  • Kimlik fotokopisi.

Yurtdışı borçlanması nasıl yapılır ?

Yukarıdaki belgelerle Türkiye’de nüfus kaydınızın olduğu İlin SGK yurt dışı işlemleri servisine başvuru yapmanız gerekiyor. Başvurunuz üzerine ödeyeceğiniz borçlanma tutarı hesaplanarak size tebliğ edilir. Tebligatı aldıktan sonra en geç 3 ay içerisinde ödeme yapmanız gerekiyor. Ödeme yaptıktan sonra emeklilik dilekçesi ile SGK’ya başvuru yapmanız gerekiyor. Eğer borçlanma başvurusu yaparken emeklilik talep formunu verdiyseniz ödeme yaptıktan sonra yeniden bu formu vermenize gerek yok. Ama sadece borçlanma başvuru formu ve gerekli belgeleri verdiyseniz SGK ödeme yaptıktan sonra size otomatik olarak maaş bağlamaz. SGK tahsis talep formu ile ayrıca başvuru yapmanız gerekiyor. SGK emeklilik tahsis talep formu nasıl doldurulur başlıklı yazımızdan hem formu indirebilir hem de nasıl doldurulduğu konusunda da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yurtdışı borçlanmasıyla emekli olanlara çalışma hakkı veriliyor mu ?

Yurtdisi emeklilik borçlanması ile Türkiye’den aylık bağlananların resmi olarak yurtdışında yaşadıkları ülkede çalışma hakları bulunmamakta. Daha önce yarı zamanlı çalışma hakkı verilmesi düzenlemesi çıkacağı söylenmişti ancak bu düzenleme çıkarılmadı. Özetle yurtdışı borçlanmasıyla emekli olanlara çalışma hakkı şu an için yok.

Yurtdışı sigorta başlangıcı türkiyede sayılırmı ?

Aşağıdaki ülkelerden birisinde resmi olarak sigorta başlangıcınız varsa bu başlangıç Türkiye’de sigorta başlangıcı olarak sayılır. Bu ülkeler Almanya, Avusturya, Slovekya, Makedonya, Lüksemburg, KKTC, Kebek, Kanada, İsviçre, Hollanda, Hırvatistan, Gürcistan, Çek Cumhuriyeti, Bosna Hersek, Belçika, Azerbaycan, Arnavutluk.

Yurtdışı borçlanma ile emeklilik konusundaki sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.