Yurtdışı Emeklilik Kalkıyor mu ?

13

Yurtdışı emeklilik kalkıyor mu ? Malumunuz yurtdışında Türkiye ile emeklilik alanında sözleşme imzalamış ülkelerde ikamet eden ya da çalışan Türk vatandaşlarının bu çalışma ya da ikamet sürelerini borçlanarak Türkiye’de emekli olma hakkı bulunuyor. Borçlanma hakkının kaldırılacağı iddiaları sürekli gündeme gelmekte.

Yurtdışı borçlanma ile ilgili 2019 Ağustos ayından itibaren önemli düzenlemeler yapıldı ve bu düzenlemelerden birçok kişi etkilendi. Bu yazımızda hem getirilen yeni düzenlemeleri hem de borçlanma hakkının tamamen kaldırılıp kaldırılmayacağı hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Yurtdışı emeklilik şartları

Yurt dışı emeklilik şartlarını şu şekilde kısaca sıralayabiliriz;

 • Yurtdışında Türkiye ile Sosyal Güvenlik Sözleşmesi olan ülkelerde resmi olarak çalışmış ya da ikamet etmiş olmanız,
 • Yurtdisi borclanma formu ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapmanız,
 • Emeklilik için gerekli olan diğer şartları sağlamanız.

Güncel borçlanma tutarları, daha ayrıntılı şartlar ve daha fazlası için hemen https://sgkbilgisi.com/sgk-yurtdisi-borclanma/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yurtdışı borçlanma başvurusu için gerekli belgeler

Yurtdisi emeklilik borclanması başvurusu için istenen belgeler şunlardır;

 • Yurtdışı borçlanma formu  ( indir).Borçlanma başvuru formunu doldururken zorlanıyor musunuz ? Adım adım nasıl doldurmanız gerektiğine yer verdik. Ayrıca örnek bir form da doldurduk. Formun nasıl doldurulduğunu öğrenmek ve örnek forma göz atmak için https://sgkbilgisi.com/yurtdisi-borclanma-basvuru-formu-nasil-doldurulur/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Yurtdışı hizmet borçlanması beyan ve taahhüt belgesi ( indir) .
 • Bağlı olduğunuz kasadan almış olduğunuz çalışma belgesi diğer adı ile hizmet cetveli,
 • Ev hanımları için ikamet süresi borçlanılacaksa bağlı olduğunuz belediyeden alacağınız ikamet belgesi.
 • Kimlik fotokopisi.

Gerekli belgeler ülkeden ülkeye farklılık gösterebilir. Gerekli tüm belgeler için hemen https://sgkbilgisi.com/yurtdisi-borclanmasi-icin-gerekli-evraklar-nelerdir/ sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz.

Sgk yurtdışı emeklilik işlemleri

Yukarıdaki belgelerle Türkiye’de nüfus kaydınızın olduğu İlin SGK yurt dışı işlemleri servisine başvuru yapmanız gerekiyor. Başvurunuz üzerine ödeyeceğiniz borçlanma tutarı hesaplanarak size tebliğ edilir. Tebligatı aldıktan sonra en geç 3 ay içerisinde ödeme yapmanız gerekiyor. Ödeme yaptıktan sonra emeklilik dilekçesi ile SGK’ya başvuru yapmanız gerekiyor.

Eğer borçlanma başvurusu yaparken emeklilik talep formunu verdiyseniz ödeme yaptıktan sonra yeniden bu formu vermenize gerek yok. Ama sadece borçlanma başvuru formu ve gerekli belgeleri verdiyseniz SGK ödeme yaptıktan sonra size otomatik olarak maaş bağlamaz. SGK tahsis talep formu ile ayrıca başvuru yapmanız gerekiyor.

Yurtdışı emeklilik kalkıyor mu ?

Yurtdışı emeklilik borçlanma ile ilgili 2019/Ağustos ayı itibariyle çok önemli düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemelere göre borçlanma tutarları yükseltildi. Türkiye’de son çalışmaya bakılmaksızın tüm borçlanma işlemlerinin bağkur kapsamında yapılması düzenlemesi getirildi. Bu düzenlemeden daha önce başvuru yapanlar etkilenmeyecek ancak yeni başvuru yapanların emekli olabilmesi için en az 5400 gün borçlanması gerekecek. Son çıkan torba yasada borçlanmanın tamamen kaldırılmasına ilişkin bir hüküm yer almadı.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 2015-2019 yıllarını kapsayan strateji planında yurtdışı emeklilik borçlanması ile ilgili şu hüküm yer almaktadır:

” Yurt dışı hizmetlere ilişkin borçlanma hakkı, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın haklarının korunması ve ülkeye döviz kazandırılması amacıyla verilmiş olsa da bu hizmetin sosyal güvenlik sisteminin aktüeryal dengesi üzerinde olumsuz etki yarattığı tartışılmaktadır. Onuncu Kalkınma Planında da bu durum sosyal güvenlik sisteminin uzun dönemli mali sürdürülebilirliğini zayıflatan faktörlerden biri olarak sayılmıştır. Bu kapsamda, Kurumumuz yeni plan döneminde yurt dışı
borçlanma uygulamasını gözden geçirecektir”

Yukarıdaki hükümden de anlaşılacağı üzere Sosyal Güvenlik Kurumu yurt dışı borçlanmasının aktüeryal denge üzerinde olumsuz etki yaratması gerekçesi ile gözden geçirileceği belirtilmektedir.

Ancak ülkemizin ekonomik olarak zor bir sürece girmiş olması ve bu sürecin önümüzdeki yıl da devam edecek olması ve kaynak ihtiyacı düşünüldüğünde yurtdisi borclanma hakkının kaldırılması gibi bir düzenleme geleceğini düşünmüyoruz.

Bu aralar özellikle yurt dışında yaşayan gurbetçilerimiz yoğun olarak 2019’da yurtdışı borçlanması kalkıyor mu, yurtdisi borclanmasi başvurumuzu hemen yapalım mı gibi sorular sormaya başladılar. Sosyal sigortalar kurumu yurtdisi emeklilik borçlanma düzenlemesinin kaldırılması gibi bir düzenleme şu an için yok. Bu yüzden içiniz rahat olsun.

Yurtdışı borçlanmasıyla emekli olanlara çalışma hakkı

Yurtdisi emeklilik borçlanması ile Türkiye’den aylık bağlananların resmi olarak yurtdışında yaşadıkları ülkede çalışma hakları bulunmamakta. Daha önce yarı zamanlı çalışma hakkı verilmesi düzenlemesi çıkacağı söylenmişti ancak bu düzenleme çıkarılmadı. Yurtdışı borçlanma ile ilgili en son 2019/Ağustos ayında çıkarılan torba yasada da bu düzenleme yer almadı. Özetle yurtdışı borçlanmasıyla emekli olanlara çalışma hakkı şu an için yok.

Yurtdışı sigorta başlangıcı türkiyede sayılırmı ?

Aşağıdaki ülkelerden birisinde resmi olarak sigorta başlangıcınız varsa bu başlangıç Türkiye’de sigorta başlangıcı olarak sayılır. Bu ülkeler Almanya, Avusturya, Slovekya, Makedonya, Lüksemburg, KKTC, Kebek, Kanada, İsviçre, Hollanda, Hırvatistan, Gürcistan, Çek Cumhuriyeti, Bosna Hersek, Belçika, Azerbaycan, Arnavutluk.

Yurtdışı borçlanma ile emeklilik konusundaki sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

13 Yorum
 1. Hakan

  Kolay gelsin bir tanıdık yurt dışında 8 yıl çalışmıştı ancak emeklilik için 5 yıllık borçlanma yetiyor diye 3 yılı borclanmadı şimdi emekli maaşı alıyor ancak isterse yine de fazladan o kalan o 3 yılı borclanabilir mi borçlansa bi avantajı olur mu ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Borçlanma hakkı var ama gerek yok. Bunun için maaşı kestirmesi, borçlanma yapması ve sonra yeniden maaş başvurusu yapması gerekiyor. Sizce mantıklı mı? Bence değil. Zaten maaşta da avantaj sağlamaz.

 2. Hakan

  Maaşı kestirmek için ne yapması gerekiyor emekli maaşı isteyince kestiriliyor mu cevabınız için teşekür ederim çok hızlı bir dönüş oldu 🙂

  1. Ömer Meriç

   Maaşı kestirmek için 1 günlük sigortalı çalışması yeterli. Kesilir direk. Taleple kesilmez.

   1. Hakan

    Teşekkür ederim son 1 sorum daha var sizi yormak istemiyorum yalnız bu kişi tamamen yurtdisi borclanma ile emekli olmadi isteğe bağlı sigortalılık ve son 3,5 yıl ssk lı bildirimle emekli oldu yinede Türkiye de 1 gün çalışırsa maaşı kesilir mi?

    1. Ömer Meriç

     Farketmez kesilir de gerçekten yapacak mısınız.? Bence çok anlamsız.

 3. Teoman ERDİ

  13.02.1963 doğumlu. 1980 yılında Sigortalı oldum .3 sene sigortalıydım. 1.5 sene askerlik görevini yaptım. 1988 yılından beri İsviçre de çalışıyorum. Yurtdışından emekli başvurusu yapabilirmiyim.? Şu an halen çalışmaktayım. Ne yapabilirim. Nasıl bir süreçi takip etmeliyim. Yardımcı olabilirseniz müteşekkir olurum.. Saygılarımla

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. İsviçrede çalıştığınız süre boyunca Türkiyeden emeklilik hakkınız olmaz maalesef. Ancak toplamda hizmet sürenizi 5000 güne tamamlarsanız ve İsviçre çalışmasını bırakırsanız TR den emeklilik hakkınız var.

 4. Teoman Erdi

  Teşekkür ederim Meriç Bey , başvurumu yapıp 5000 gün üzerinden Ve eksiklerimi ödemeye bölüm bölüm ödemeye başlasam nasıl olur. .? 2021 yılı temelli dönüş yapacağım. Günlük kur yükseliyor . Kazanılmış hak geri alınmaz. Eğer yurtdışından emeklilik hakkı kalkarsa diye düşünüyorum.. Böyle kanun çıkarsa bizim emeklilik suya düşer..

  1. Ömer Meriç

   Kalkmaz hocam merak etmeyin. Ama dediğiniz gibi parça parça borçlanma yapabilirsiniz.

   1. Teoman Erdi

    Teşekkür ederim Meriç Bey .. Allah’a emanet olun. Hayırlı Günler diliyorum

 5. Ümit

  Merhaba Meric Bey.Ben 27seneden beri almanya da Yasiyorum. Türkiye de calismiligim yok. Yeni cikacak kanuna göre benim ssk dan emekli olabilmem imkanim varmi. Bana bir yön gösterbilirseniz cok memnun olurum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Türkiyede ssk kapsamında çalışma yoksa sskdan emekli olma hakkınız olmaz. 31 Temmuz 2019 tarihine kadar Türkiyeye gelerek ssk kapsamında giriş yapma ve borçlanma başvurusu imkanı varsa yapın. Yoksa yapacak bir şey yok maalesef.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.