Yurtdışında Yaşayanların GSS Borcu Nasıl Silinir ?

Yurtdışında Yaşayanların GSS Borcu nasıl silinir ? Genel Sağlık Sigortası uygulaması;

 • Türk vatandaşı olan,
 • Nüfus kayıtlarında birinci ikamet adresi Türkiye olan,
 • En önemlisi de Türkiye’de herhangi bir Sosyal Güvencesi olmayan herkes için zorunludur.

Eğer yukarıdaki durumlar size uyuyorsa siz de Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından zorunlu olarak re’sen yani diğer adı ile otomatikman genel sağlık sigortası kapsamına alınırsınız. Peki tamam ama ben yurtdışında ikamet ediyorum, Türkiye’de yaşamıyorum ve sağlık hizmeti almıyorum. Yine de ödemek zorunda mıyım ? Hayır değilsiniz tabi ki. Ama bunun için yapmanız gerekenler var. Yurtdışında ikamet edenlerin genel sağlık sigortası hakkında izlemeleri gereken yol detaylı olarak aşağıda verilmiştir. Bunu yapmanız halinde borçlarınız geriye dönük silinmiş olacaktır.

Yurtdışı GSS yurtdışı borç sildirme nasıl yapılır ?

Yurtdışında yaşayanların Türkiye’de GSS ödemesi zorunlu değildir. Eğer geçmişte yurtdışında ikamet ettiğiniz ya da çalıştığınız sürelerle çakışan genel sağlık sigortası tesciliniz  varsa bunları da sildirebilirsiniz. Şimdi yapmanız gerekenler sırasıyla şu şekilde.

1- Öncelikle GSS E-devlet sorgulaması yapın

İlk önce genel sağlık sigortası tescil ve borç sorgulaması yapın. GSS tescili açılan dönemlerde yurtdışında çalıştığınız ya da ikamet ettiğinizden emin olun. Ona göre hareket edin.

2-Nüfustaki birinci adresinizi değiştirin

GSS tescil bilgilerinizi sorguladınız ve tescil kayıtlarının yurtdışı ikamet ve ya çalışma süreleri ile çakıştığını tespit ettiniz. Bu durumda ikinci olarak yapmanız gereken adres sorgulamak ve birinci adres yani yerleşim yeri adresiniz hala Türkiye görünüyorsa bunu değiştirmek.

 • Adres sorgulamasını e-devlette Nüfus ve Vatandaşlık İşleri- Yerleşim Yeri (İkametgah) ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama menüsünden yapabilirsiniz.
 • T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle adres sorgulama ekranına buradan giriş yapabilirsiniz ⇒ Nüfus ikamet adresi sorgulama.

Adres sorgulamasından sonra eğer birinci adresiniz yurtdışında ikamet ettiğiniz adres ise bununla ilgili bir şey yapmanız gerekmez. Ama adres TR ise bu durumda değiştirmeniz gerekiyor. Nüfus adres değişiklik işlemleri;

 • Türkiye’de herhangi bir Nüfus Müdürlüğünden,
 • Eğer yurtdışında iseniz Türk Konsolosluğundan yapılabilmektedir.

Adres beyanında bulunurken Taşınma Tarihi kısmı oldukça önemlidir. Zira GSS borcunun geriye dönük silinebilmesi için taşınma tarihini ilk defa resmi olarak yurtdışına çıkış tarihi olarak bildirmenizde yarar vardır.

Örneğin adresiniz 01.01.2010 tarihinden beri Türkiye ancak siz de 01.07.2011 tarihinde ilk defa yurtdışına çıkış yapmış olun. Adres TR kaldıysa ve Türkiye’de sosyal güvenceniz yoksa sistem sizi 01.01.2012 tarihi itibariyle genel sağlık sigortası kapsamına alır. Bu durumda siz 14.07.2021 tarihinde Nüfusa adres değişikliği için başvurduğunuzda taşınma tarihini 14.07.2021 olarak beyan ederseniz borçların tamamı direkt olarak silinmez ve yurtdışı giriş çıkış belgesine göre işlem yapılır. Ama siz taşınma tarihini 01.07.2011 olarak beyan ederseniz GSS borcu direkt silinir. Bu yüzden çıkış tarihini gösterir pasaport ya da yurtdışı giriş çıkış belgesi ile taşınma tarihini ilk çıkış tarihi olarak beyan edin.

3- Yurtdışı giriş çıkış belgesi sorgulaması yapın ve indirin

Taşınma tarihinin geriye dönük olarak girilemediği durumlarda GSS tescil ve borç kaydının silinebilmesi için devreye giriş çıkış belgesi girer.  Bu belge esas alınarak sadece varsa 01.01.2012 tarihinden sonra Türkiye’de bulunduğunuz süreler için GSS kaydı açılır, geri kalan kısım silinir. Eğer adres beyanında taşınma tarihi geriye dönük verdiyseniz bunu SGK’ya ibraz etmeniz gerekmez. Ama değilse bu belge de gerekli olacak. Belgeyi e-devlette T.C. numaranızla yurtdışı giriş çıkış belgesi sorgulama sayfasından alabilirsiniz.

4-Son olarak GSS iptal dilekçesi verin

Yukarıdaki aşamaları tamamladıktan sonra son olarak dilekçe ile ikamet olarak bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurmalısınız. Dilekçeyi elden ya da posta yolu ile verebilirsiniz.

 • Genel sağlık sigortası sildirme dilekçesini buradan indirebilirsiniz ⇒ GSS borç iptali dilekçesi indir.
 • Dilekçede …./…./201.. tarihinden beri yurtdışında yaşadığımdan dolayı GSS ’nin durdurulması, kutucuğunu işaretlemeniz gerekmektedir.

Yukarıdaki tüm aşamaları tamamladıktan sonra artık borcunuz silinmiş olacaktır. Güncel ve yıllar itibariyle genel sağlık sigortası prim tutarlarına genel sağlık sigortası primi ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

GSS borcu olanlar yurtdışına çıkabilir mi ?

Genel sağlık sigortası geçmiş prim borçları için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından şu an icra takibi yapılmıyor. Böyle olduğu için bu borçlar yurtdışına çıkış için engel teşkil etmiyor.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Yurtdışında Yaşayanların GSS Borcu Nasıl Silinir ?” üzerine 10 yorum
 1. merhaba yurdisinda kaliyorum 2001 den beri fakat adres beyani yapmadim taki 2016 kadar 2016 dan sonra adres beyani yaptim fakat 2016 önce bana gss borc görunuyor. Bu borcu silmek icin illaki konsolosluktan belgeler gereklimi sormamin sebebi turk konsoloslugu benden cok uzak.Bu islemleri konsolusluk olmadan nasil yaparim
  not:Turkiyeye giris cikis yabanci pasaportla yapiyorum 2005 ten beri.

  Cevapla
 2. Merhaba. Yurtdışında ikamet ettiğimi tespit edip borclarımı ve gss sildirdiğimde daha sonra türkiyeye geldiğimde devlet hastanelerinde muayene tedavi görebilir miyim?

  Cevapla
Yorum yapın