Zorunlu Bes Nedir, Nasıl Çıkılır ?

Zorunlu bes diğer ismi ile otomatik bireysel emeklilik sistemi uygulaması ilk defa 01 Ocak 2017 tarihinden itibaren uygulanmaya başlandı. 01 Ocak 2017 tarihinden itibaren 1000 üzeri çalışanı olan işyerleri sisteme dahil edilmiştir. Sonrasında ise çalışan sayısına göre diğer işyerleri de sisteme dahil edilmiştir. En son 01 Temmuz 2018 tarihi itibariyle 10-49 arası çalışanı olan işyerleri de sisteme dahil edilmiş ve 45 yaş altı çalışanları otomatik bireysel emeklilik kapsamına alınmıştır.

Zorunlu bes diğer ismi ile otomatik bireysel emeklilik sistemi uygulaması ilk defa 01 Ocak 2017 tarihinden itibaren uygulanmaya başlandı. 01 Ocak 2017 tarihinden itibaren 1000 üzeri çalışanı olan işyerleri sisteme dahil edilmiştir. Sonrasında ise çalışan sayısına göre diğer işyerleri de sisteme dahil edilmiştir. En son 01 Temmuz 2018 tarihi itibariyle 10-49 arası çalışanı olan işyerleri de sisteme dahil edilmiş ve 45 yaş altı çalışanları otomatik bireysel emeklilik kapsamına alınmıştır.

Son olarak da 01 Ocak 2019 tarihinden itibaren 5-9 arası çalışanı olan işyerleri ve çalışanları zorunlu bes kapsamına alındı. Bu yazımızda zorunlu bireysel emeklilik nedir,  bes ten nasıl çıkılır, bireysel emeklilikten ne zaman çıkabilirim, otomatik katılımdan nasıl çıkılır v.s. konularında bilgi aktarmaya çalışacağız.

Bes ne demek ?

Bes Bireysel Emeklilik Sistemi kelimelerinin kısaltılmış halidir. Bireysel emeklilik sistemi ise kişilere en az 56 yaş ve 10 yıllık katkı payı ödemesinin yapılması kaydı ile ikinci bir emeklilik imkanı sağlayan birikim sistemi olarak tanımlanabilir.

Zorunlu BES Nedir, Ne işe yarar ?

Yazının giriş kısmında da açıkladığımız üzere 45 yaş altı sigortalı çalışan ya da devlet memurlarının otomatik olarak dahil edildiği bireysel emeklilik türlerinden birisidir. Bu sistemde çalışanların maaşlarından belirlenen oranda her ay katkı payı kesilir ve bireysel emeklilik fonlarına aktarılır.

Bireysel emeklilik hakkında bilinmesi gerekenler

Aslında çalışanların bireysel emeklilik konusunda yanlış bildikleri şey bunun SGK tarafından uygulanıyor oluşu. Bireysel Emeklilik sistemi SGK ile ilgili değildir. Bağımsız Bireysel Emeklilik Şirketleri tarafından uygulanan bir sistemdir.

Bu sistemde belli oranda katkı payı ödedikten ve gerekli olan yaş şartını sağladıktan sonra emekli olabiliyorsunuz. Aslında sisteme bireysel emeklilik sistemi yerine bireysel birikim sistemi demek daha mantıklı. Zira sistemde 56 yaşı ve 10 yıllık katkı payı ödeme süresini tamamladığınızda biriken tutarı dilerseniz toptan alabiliyor, dilerseniz de aylık olarak kendi belirlediğiniz tutarlarda bireysel emeklilik şirketi size ödeme yapabiliyor. Kalan paranız da fonlarda değerlenmeye devam ediyor.

Bireysel emeklilik sisteminde yatırmış olduğunuz katkı payları kendi belirlediğiniz faizli/faizsiz fonlarda değerlendiriliyor. Tabi her ay yatırdığınız tutara ilave olarak devlet tarafından %25 oranında katkı payı sağlanıyor. Otomatik diğer adı ile zorunlu bireysel emeklilik sistemine;

  • 45 yaş altı çalışan iseniz otomatik olarak dahil ediliyorsunuz.
  • Brüt ücretiniz üzerinden %3 oranında bireysel emeklilik katkı payı kesiliyor. Güncel bes kesinti tutarlarını öğrenmek ve Zorunlu bes hesaplamak için hemen bireysel emeklilik kesinti hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
  • Sisteme her ay ödemiş olduğunuz katkı payına ilave olarak devlet de %25 oranında size katkı ödemesi yapıyor. Yani siz 100 lira katkı payı ödediyseniz bu tutar devlet katkısı ile birlikte 125 TL olarak yansıyor sisteme.
  • Sistemde 10 yıllık süre ve 56 yaşı tamamladığınızda ve emekliliği hak ettiğinizde biriken toplam tutara ilave olarak %5 daha devlet katkı payı sağlanıyor.
  • Yukarıdaki durumlar göz önüne alındığında tabi ödeme durumunuz da uygunsa sistemde kalmaya devam etmek avantajlı olacaktır.

Bireysel emeklilikten ne zaman çıkabilirim ?

Gelelim bir diğer konu olan Zorunlu BES iptal işlemine. Otomatik katılım sistemine dahil olduktan ve sözleşme size tebliğ edildikten sonra dilerseniz 6 ay içerisinde ayrılabilirsiniz. Bu durumda ödemiş olduğunuz katkı payından herhangi bir kesinti yapılmaz. Kendi isteğiniz ile katılmış olduğunuz BES sisteminden de herhangi bir zamanda çıkabilirsiniz. Ancak devlet desteği ve sisteme ödemiş olduğunuz katkı paylarından kesinti olacağını ve ayrılmadan önce hesaplatmanız gerektiğini tekrar hatırlatmak isterim.

Bireysel emeklilikten nasıl çıkılır ?

Sisteme dahil edilen çalışanların en çok sordukları soruların başında bireysel emeklilikten nasıl çıkarım, bireysel emeklilik ayrılma talep formu nasıl doldurulur soruları gelmekte. Aslında bes sisteminden nasıl çıkılır sorusunun cevabı çok basit. Eğer sistemde kalmayı düşünmüyorsanız sözleşme size tebliğ edildikten sonra en geç 6 ay içerisinde ayrılmanızı öneririm. İlk 6 ay ayrıldığınızda maaşınızdan kesilen katkı payları tarafınıza kesintisiz olarak iade edilir.

Sistemden ayrılmak aslında çok basit ama çalışanlar maalesef bu konuda zorlanıyor. Öncelikle şunu belirtmem gerekir ki bu işlemi Bireysel Emeklilik Şirketini telefonla arayarak halledemezsiniz. Otomatik BES’ten ayrılma formu/dilekçesini doldurarak ya tarayıp mail ortamında Bireysel Emeklilik Şirketi’ne göndermeniz ya da posta yoluyla şirketin merkez adresine göndermeniz gerekmektedir. Bazı şirketler telefon ile ayrılma talebinizi ilettiğinizde ayrılma için gerekli olan başvuru formlarını mail adresinize gönderiyor. Ama bunları doldurup tarayıp maille ya da posta yolu ile göndermenizi talep ediyorlar.

Eğer bireysel emeklilik şirketinin size gönderdiği standart ayrılma formu yoksa aşağıda vermiş olduğumuz formu doldurarak ve kimlik fotokopinizi de ekleyerek bireysel emeklilik şirketinizin merkez adresine posta yolu ile gönderebilirsiniz. Şirketin merkez adresine internetten ulaşabilirsiniz. Bireysel emeklilik ayrılma dilekçesini buradan indirebilirsiniz >> zorunlu bes ayrılma dilekçesi.

Bireysel emeklilik ayrılma talep formu nasıl doldurulur ?

Yukarıda örnek ayrılma talep formu verilmiştir. Formu doldurmak oldukça basittir. Zaten sizden T.C. numaranız, adınız soyadınız ve banka hesabına ilişkin İBAN numaranız gibi belgeler istenir. Bunları doldurmanız yeterli olacaktır. Yine de formu doldururken dikkat edilmesi gerekenler ile bes çıkış işlemleri hakkında ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz besten nasıl çıkılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bireysel emeklilik sisteminden ayrılma kesinti hesaplama

Peki Zorunlu BES kesintisi ne kadar ? Bireysel emeklilik ayrılma hesaplama yani sistemden çıktığınızda size ne kadar ödeme yapılacağı konusunda bilgiyi dilerseniz çağrı merkezinden öğrenebilirsiniz. Onun haricinde hesaplama yapabileceğiniz bir sistem ya da uygulama bulunmuyor.

Bireysel emeklilik sorgulaması nasıl yapılır ?

İnternet üzerinden ya da mobil üzerinden sorgulama yapmak için kullanıcı adı ve şifrenizi emeklilik şirketinizden almanız gerekiyor. Eğer kullanıcı adınız varsa emeklilik şirketinin resmi sayfası üzerinden kullanıcı girişi yaparak emeklilik sözleşmeniz hakkındaki tüm detaylara ulaşabilirsiniz. Aşağıda zorunlu ve bireysel emeklilik için hangi firmada kaydınızın olduğunu sorgulamak için link paylaşılmıştır. E-devletten genel olarak bilgi alabilirsiniz.

Zorunlu bes sorgulaması nasıl yapılır ?

Adınıza otomatik olarak açılan ya da kendi isteğinizle katılmış olduğunuz bireysel emeklilik planları hakkındaki bilgilere e-devletten erişebilirsiniz. E-devlette bireysel emeklilik sorgulama sayfasına T.C . numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yaparak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Zorunlu BES ne zaman başladı ?

45 yaş altı çalışanlar için zorunlu bireysel emeklilik sistemi uygulaması 01.01.2017 tarihinden itibaren başladı. İşyerindeki çalışan sayıları esas alınarak son geçiş tarihi 01.01.2019 tarihinden itibaren tamamlanarak 45 yaş altı tüm çalışanların sisteme dahil olmaları sağlandı.

Memurlarda zorunlu BES ne zaman başladı ?

Peki memurlara ve öğretmenlere zorunlu BES ne zaman başladı ? Kamuda kadrolu çalışan memurlar ve öğretmenlerden 45 yaş altında olanlar 01.01.2017 tarihinden itibaren otomatik katılımlı diğer adı ile zorunlu bireysel emeklilik sistemine dahil edilmişlerdir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın