Bebek Bakıcı Ücretleri 2024 & Teşvikli Sigorta Primi

Bebek bakıcı ücretleri bakıcı çalıştıracak anneler tarafından en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Çalışan annelerin en büyük sorularından birisi  bebeklerine kimin bakacağıdır. Bebek bakıcıları özellikle çalışan anneler için büyük önem arz etmektedir. Zira anne bebeğini gözü kapalı teslim etmek ister. Bebek bakıcı ücretleri ödenirken asgari ücretin dikkate alınması gerekmektedir. Zira Kanunen asgari ücretin altında maaş ödemek yasaktır. Yazımızda 2024 yılı için bebek bakıcıları ne kadar maaş alıyor ve ayrıca bakıcı sigortası nasıl yapılır konusunda da bilgi bulabilirsiniz.

Evde bakıcı sigortası nasıl yapılır ?

Bakıcı sigortası için SGK’ya bildirim ve prim ödeme işlemleri oldukça kolaydır. Bakıcı sigortası ev hizmetlerinde Ek 9 10 günden fazla çalışanlar kapsamında yapılmaktadır. Bebek bakıcısı sigortasını yaptırmak istiyorsanız Ek 9 10 günden fazla çalışanlar başvuru formu ile SGK’ya bir defa başvurmanız yeterli olacaktır.

Bakıcı sigorta teşvik şartları ve sgk bakıcı sigortası nasıl yapılır , başvuru için gerekli evraklar nelerdir, prim ne kadar ödenir konularında detaylı bilgi için sgk bakıcı sigortası nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bakıcı teşvik şartları 2024

Evde bakıcıya sigorta yaptıracaksanız devletin sağlamış olduğu bakıcı sgk sigorta prim şartlarını bilmeniz faydanıza olacaktır. Bebek bakıcısı sigortası için yararlanabileceğiniz iki önemli teşvik bulunmaktadır. Bunlardan birisi 7103 Sayılı Kanunla getirilen 4447-19. madde teşviği diğeri ise 4447/10. madde sigorta prim teşviği.

 • 4447/10. madde yani 6111 teşviğinde işveren olarak aylık brüt ücretin %17’si oranında prim ödersiniz. Bu teşvikten yararlanabilmek için işe alınan kişinin son 6 aylık dönemde sigortalı olmaması ve daha önce bu teşvikten yararlanmamış olması gerekiyor. Bu durumda 24 ay boyunca teşvikten yararlanırsınız. Online olarak İşkur kaydını yapmanız durumunda da ilave 6 ayla birlikte toplamda 30 ay boyunca teşvikten yararlanma hakkınız olacaktır.

Tüm teşvikler için şartlar, teşvikli olarak aylık prim tutarları ve teşvikten nasıl yararlanabileceğinizi öğrenmek için hemen  güncel sgk teşvikleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bebek bakıcı maaşı ne kadar 2024

Malumunuz bebek bakıcıları da dahil tüm ev hizmetleri çalışanları gelir vergisinden muaftırlar. Bu yüzden net bebek bakıcılığı fiyatları maaş hesaplaması yapılırken gelir vergisi ve agi hesaplaması dikkate alınmamalıdır.

 • Bu durumda tam zamanlı olarak ay içerisinde çalışan bebek bakıcısına kanunen ödenmesi gereken tam gün bakıcı fiyatları 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle en düşük 17.002,00 TL ‘den az olamaz.
 • Tabi belirttiğimiz çocuk bakıcısı fiyatları kanunen zorunlu olan tutardır. Çoğu ailenin bebek bakıcısına ödeyeceği çocuk bakıcısı maaşları bunun çok çok altında olabilmekte. Bu yüzden bebek bakıcılarına ortalama olarak ödenen en düşük bebek bakıcı fiyatları 4500-5000 TL’den başlamakta ve bebek bakım ücretleri 20.000 gibi rakamlara ulaşabilmektedir.
 • Ödenecek bakıcı fiyatı ailenin takdirine, bulunduğunuz bölgedeki fiyat politikasına, işinizde ne kadar uzman olduğunuza v.s. gibi birçok kritere göre farklılık göstermektedir. Tekrar hatırlatmakta fayda olacağını düşündüğüm için ödenmesi gereken evde çocuk bakımı fiyatlarının asgari ücretten az olmaması gerektiğini belirtmek isterim.

Yarım gün bakıcı fiyatları 2024

Yukarıda tam zamanlı çalışan bir bakıcı için ödenmesi gereken bebek bakıcısı fiyatları konusunda bilgi verilmiştir. Yarım gün bebek bakım ücreti de bu oranlar esas alınarak çocuk bakıcı maaşının hesap edilmesi gerekir. Bildiğiniz üzere iş kanununa göre haftalık çalışma saati 45 saattir.

Bunun 2/3’ü altındaki çalışma da yarı zamanlı çalışma olarak sayılır. Yarım gün bebek bakıcı maaşları hesaplaması yaparken bu hususları göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Bu kapsamda yarım gün bakıcı ücreti hesaplamasına göre 01 Ocak 2024tarihinden itibaren yarım gün çalışan bakıcıya ödenmesi gereken net bebek bakıcısı maaşları tutarı en düşük 9.067-10.000 TL civarında olmaktadır. 

İkiz bebek bakıcısı fiyatları ne kadar ?

Malumunuz bir bebeğe bakmakla ikiz bebeğe bakmak arasındaki zorluk iki katına çıkacaktır. Tabi bu durum bebek bakıcısı maaşının iki katı olarak ödenmesi gerektiği anlamına gelmeyecektir. 2024 yılı için ödenmesi gereken en düşük net çocuk bakıcı fiyatlarını yukarıda belirttik. Maaş bu tutardan düşük olamaz tabi sigorta da yapılacaksa. Bunun dışında ödenecek net maaş işverenle bakıcının arasındaki anlaşmaya bağlıdır.

Günlük bakıcı fiyatları

Günlük bakıcı fiyatları günübirlik olarak bebeklerine baktırmak isteyen annelerin araştırdığı konudur. Günlük bakıcı fiyatları ilden ile ve çeşitli kriterlere göre değişebilmektedir. Günlük 400 TL’ye bakan da var 1000 TL’ye göre. Asgari ücrete göre hesapladığımızda 2024 için günlük ödenmesi gereken en düşük tutar ise 566,73 TL civarında. 

Bebek bakıcısı sigorta primi 2024

Aylık olarak ödenecek sigorta primleri işveren ve bakıcının durumuna ve teşvikten yararlanma durumuna göre farklılık gösterir. Bazı teşviklerde gerekli şartlar sağlanıyorsa 12 ay boyunca primin tamamını devlet karşılıyorken bazılarında ise en az 24 ay boyunca devlet karşılıyor. Sayfamızdan teşvik şartlarına göz attıktan sonra aylık ödemeniz gereken güncel teşvikli ve teşviksiz prim tutarları için bakıcı sigorta primi hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bebek bakıcı aylığı nasıl alınır?

0-24 ay aralığında çocuğu olan ve çalışan anneler Avrupa Birliği destekli proje kapsamında çalıştırdığı bakıcının maaş ve sigorta prim desteğini devletten alabilmektedir.

Devlet bakıcı parası veriyor mu?

0-24 ay aralığında çocuğu olan çalışan annelere belirli şartların sağlanması kaydı ile devlet bakıcı desteği ödemektedir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Bebek Bakıcı Ücretleri 2024 & Teşvikli Sigorta Primi” üzerine 32 yorum
 1. Meraba ben evimde sabah 7 ila 3 arası bebek bakım ücreti hafta ici sadece bakım ücreti ve SSK nekadar olmalı ayrı ayrı cevap verir misiniz tesekkur ederim

  Yanıtla
 2. Merhabalar ben evde iki tane çocuk bakıyorum biri 7 yaşında biri 5 yaşında bazen sabah 8.30’dan akşam 8.00’e kadar bazen de saat 12’den 8’e kadar ne kadar almam lazım artı anneleri yemeklerini getiriyor benim net ne kadar almam lazım

  Yanıtla
 3. Merhabalar haftanın dört günü 8:30 ve 18 arası sadece perşembe 19′ a kadar bebek bakıyorum.3500 ücret alıyorum sigortam yok.Buna cuma gününü de ekleyecekler sanırım neler talep edebilirim yardımcı olursanız sevinirim.

  Yanıtla
  • Merhaba. Sigortanızın yapılması gerekiyor öncelikle. Eğer haftalık çalışma saati 45 saati buluyorsa 30 gün üzerinden sigorta yapılmalı ve en düşük ücret asgari ücret tutarında ödenmeli.

   Yanıtla
  • Merhaba. Ayda kaç saat çalışacak toplamda bu önemli. Toplam çalışma saatini 7,5’a bölün. Çıkan tutar üzerinden yazımızdaki maaşları esas alarak hesaplama yapın.

   Yanıtla
 4. Merhaba günde
  1 hafta günlük 2 saat sabah
  2 hafta günlük 2 saat 15 ,17 arası
  3 hafta günlük 2 Saat 23 01 arası
  İki çocuk bakımı ne kadar eder
  Çalışanlar vardiyalı ve onların evinde bakılacak
  Sigorta yok

  Yanıtla
  • Merhaba. Çalıştıkları her 7,5 saat için bir günlük sigorta bildirimi yapmalısınız. Buna göre yazımızdan sigorta primi ve maaş hesaplaması yapabilirsiniz.

   Yanıtla
 5. Merhabalar ben bebek bakiyorum. Sabah 9’dan aksam 6 Ya kadar .sigorta yapicaklar ve ayni zamanda ev isleri temizlik te yapiyorum maasim nekadar olmali benim .simdiden tesekkurler

  Yanıtla
 6. Yazıda Agi hariç asgari ücret 3040,88 denmiş ama 3040,88-268,31tl değil mi?
  Agi dahil 3049,88 diye biliyorum. Bakıcıya agi verilmek zorunda mı?

  Yanıtla
 7. Ömer Bey Merhaba,

  Yazınızı ve yorumları okudum fakat kafam çok karıştı; 10 günden fazla çalışan çocuk bakıcımız için 2.020,90 TL ‘ mi, 1.828 TL mi yoksa 2.174,30 TL mi ödeme yapmalıyız?

  İyi çalışmalar dilerim.

  Yanıtla
 8. Merhaba Ömer Bey,
  Ev hizmetleri çalışanları gelir vergisinden muaf ise, Ocak ayı için asgari ücret için çıkan 326,20 TL gelir vergisi ile birlikte 1828+326,20=2154,20 TL ödenmesi gerekmez mi?

  Yanıtla
  • Merhaba hocam. Hesaplama yanlış yapılmış. Gerekli düzeltme yapıldı. 2174.30 TL den az olamaz. Brüt ücretten sadece sgk işçi payı yani yüzde 14 ve işsizlik prim payı yüzde 1 kesinti yapılması gerekiyor.

   Yanıtla
 9. asgari ücret 2020 lira olarak belirlendi bu durumda çocuk bakıcısına kanunen en az kaç lira maaş ödememiz gerekiyor

  Yanıtla
  • Merhaba. AGİ hariç net asgari ücret tutarını ödemeniz gerekiyor. Bu da 2019 yılı için en düşük 1828,00 TL.

   Yanıtla
Yorum yapın