Bebek Bakıcı Ücretleri 2020

6

Bebek bakıcı ücretleri bakıcı çalıştıracak anneler tarafından en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Çalışan annelerin en büyük sorularından birisi  bebeklerine kimin bakacağıdır. Bebek bakıcıları özellikle çalışan anneler için büyük önem arz etmektedir. Zira anne bebeğini gözü kapalı teslim etmek ister. 2020 asgari ücretin belli olması ile birlikte çalışanlara ödenmesi gereken asgari maaş tutarları da belli oldu.

Bebek bakıcı ücretleri ödenirken asgari ücretin dikkate alınması gerekmektedir. Zira Kanunen asgari ücretin altında maaş ödemek yasaktır. Yazımızda 01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arası ortalama bebek bakıcısı maaşları konusunda bilgi sahibi olabilir, ayrıca bakıcı sigortası nasıl yapılır konusunda da bilgi bulabilirsiniz.

Evde bakıcı sigortası nasıl yapılır ?

Bakici sigortasi için SGK’ya bildirim ve prim ödeme işlemleri oldukça kolaydır. Bakıcı sigortası ev hizmetlerinde Ek 9 10 günden fazla çalışanlar kapsamında yapılmaktadır. Bebek bakıcısı sigortasını yaptırmak istiyorsanız Ek 9 10 günden fazla çalışanlar başvuru formu ile SGK’ya bir defa başvurmanız yeterli olacaktır.

Bakıcı sigorta teşvik şartları ve sgk bakıcı sigortası nasıl yapılır , başvuru için gerekli evraklar nelerdir, prim ne kadar ödenir konularında detaylı bilgi için https://sgkbilgisi.com/sgk-bakici-sigortasi-nasil-yapilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bakıcı teşvik 2020

Evde bakıcıya sigorta yaptıracaksanız devletin sağlamış olduğu bakıcı sgk sigorta prim şartlarını bilmeniz faydanıza olacaktır. Bebek bakıcısı sigortası için yararlanabileceğiniz iki önemli teşvik bulunmaktadır. Bunlardan birisi 7103 Sayılı Kanunla getirilen 4447-19. madde teşviği diğeri ise 4447/10. madde sigorta prim teşviği.

Tüm teşvikler için şartlar, teşvikli olarak aylık prim tutarları ve teşvikten nasıl yararlanabileceğinizi öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/sgk-tesvikleri/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bebek bakıcı maaşı ne kadar 2020

Malumunuz bebek bakıcıları da dahil tüm ev hizmetleri çalışanları gelir vergisinden muaftırlar. Bu yüzden net maaş hesaplaması yapılırken bebek bakıcıları için asgari ödenecek maaşın asgari geçim indirimi hariç olarak yapılması gerekmektedir. 2020 yılında asgari ücret net olarak asgari geçim indirimi hariç 2501,55 TL olacaktır. Bu durumda tam zamanlı olarak ay içerisinde çalışan bebek bakıcısına kanunen ödenmesi gereken maaş 2.501,55 TL ‘den az olamaz.

Tabi belirttiğimiz tutar kanunen zorunlu olan tutardır. Çoğu ailenin bebek bakıcısına ödeyeceği miktar bunun çok çok altında olabilmekte. Bu yüzden bebek bakıcılarına ortalama olarak ödenen en düşük maaş 600 TL’den başlamakta ve 4000-5000 gibi rakamlara ulaşabilmektedir. Ödenecek bakıcı fiyatı ailenin takdirine, bulunduğunuz bölgedeki fiyat politikasına, işinizde ne kadar uzman olduğunuza v.s. gibi birçok kritere göre farklılık göstermektedir.

Tekrar hatırlatmakta fayda olacağını düşündüğüm için ödenmesi gereken net maaşın asgari ücretten az olmaması gerektiğini belirtmek isterim.

Yarım gün bakıcı fiyatları 2020

Yukarıda tam zamanlı çalışan bir bakıcı için ödenmesi gereken maaşlar konusunda bilgi verilmiştir. Yarım gün çalışanların maaşlarının da bu oranlar esas alınarak hesap edilmesi gerekir. Bildiğiniz üzere iş kanununa göre haftalık çalışma saati 45 saattir. Bunun 2/3’ü altındaki çalışma da yarı zamanlı çalışma olarak sayılır. Maaş hesaplaması yaparken bu hususları göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Bebek bakıcısı sigorta primi 2020

Aylık olarak ödenecek sigorta primleri işveren ve bakıcının durumuna ve teşvikten yararlanma durumuna göre farklılık gösterir. Bazı teşviklerde gerekli şartlar sağlanıyorsa 12 ay boyunca primin tamamını devlet karşılıyorken bazılarında ise en az 24 ay boyunca devlet karşılıyor. Sayfamızdan teşvik şartlarına göz attıktan sonra aylık ödemeniz gereken prim tutarları için https://sgkbilgisi.com/bakici-sigorta-primi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz..

Bebek bakıcısı ücretleri ve bakıcı sigortası konusundaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

6 Yorum
 1. aliyar

  asgari ücret 2020 lira olarak belirlendi bu durumda çocuk bakıcısına kanunen en az kaç lira maaş ödememiz gerekiyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. AGİ hariç net asgari ücret tutarını ödemeniz gerekiyor. Bu da 2019 yılı için en düşük 1828,00 TL.

 2. Alper

  Merhaba Ömer Bey,
  Ev hizmetleri çalışanları gelir vergisinden muaf ise, Ocak ayı için asgari ücret için çıkan 326,20 TL gelir vergisi ile birlikte 1828+326,20=2154,20 TL ödenmesi gerekmez mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Hesaplama yanlış yapılmış. Gerekli düzeltme yapıldı. 2174.30 TL den az olamaz. Brüt ücretten sadece sgk işçi payı yani yüzde 14 ve işsizlik prim payı yüzde 1 kesinti yapılması gerekiyor.

 3. Uğur Gündüz

  Ömer Bey Merhaba,

  Yazınızı ve yorumları okudum fakat kafam çok karıştı; 10 günden fazla çalışan çocuk bakıcımız için 2.020,90 TL ‘ mi, 1.828 TL mi yoksa 2.174,30 TL mi ödeme yapmalıyız?

  İyi çalışmalar dilerim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Uğur BEY.2174,30 lira ödemeniz gerekiyor.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.