2022 Bebek Bakıcı Ücretleri Ne Kadar Oldu ?

20

Bebek bakıcı ücretleri bakıcı çalıştıracak anneler tarafından en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Çalışan annelerin en büyük sorularından birisi  bebeklerine kimin bakacağıdır. Bebek bakıcıları özellikle çalışan anneler için büyük önem arz etmektedir. Zira anne bebeğini gözü kapalı teslim etmek ister. 2022 asgari ücretin belli olması ile birlikte çalışanlara ödenmesi gereken asgari maaş tutarları da belli oldu.

Bebek bakıcı ücretleri ödenirken asgari ücretin dikkate alınması gerekmektedir. Zira Kanunen asgari ücretin altında maaş ödemek yasaktır. Yazımızda 01 Ocak 2022-31 Aralık 2022 tarihleri arası bebek bakıcıları ne kadar maaş alıyor, ayrıca bakıcı sigortası nasıl yapılır konusunda da bilgi bulabilirsiniz.

Evde bakıcı sigortası nasıl yapılır ?

Bakıcı sigortası için SGK’ya bildirim ve prim ödeme işlemleri oldukça kolaydır. Bakıcı sigortası ev hizmetlerinde Ek 9 10 günden fazla çalışanlar kapsamında yapılmaktadır. Bebek bakıcısı sigortasını yaptırmak istiyorsanız Ek 9 10 günden fazla çalışanlar başvuru formu ile SGK’ya bir defa başvurmanız yeterli olacaktır.

Bakıcı sigorta teşvik şartları ve sgk bakıcı sigortası nasıl yapılır , başvuru için gerekli evraklar nelerdir, prim ne kadar ödenir konularında detaylı bilgi için sgk bakıcı sigortası nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bakıcı teşvik şartları 2022

Evde bakıcıya sigorta yaptıracaksanız devletin sağlamış olduğu bakıcı sgk sigorta prim şartlarını bilmeniz faydanıza olacaktır. Bebek bakıcısı sigortası için yararlanabileceğiniz iki önemli teşvik bulunmaktadır. Bunlardan birisi 7103 Sayılı Kanunla getirilen 4447-19. madde teşviği diğeri ise 4447/10. madde sigorta prim teşviği.

 • 4447/10. madde yani 6111 teşviğinde işveren olarak aylık brüt ücretin %17’si oranında prim ödersiniz. Bu teşvikten yararlanabilmek için işe alınan kişinin son 6 aylık dönemde sigortalı olmaması ve daha önce bu teşvikten yararlanmamış olması gerekiyor. Bu durumda 24 ay boyunca teşvikten yararlanırsınız. Online olarak İşkur kaydını yapmanız durumunda da ilave 6 ayla birlikte toplamda 30 ay boyunca teşvikten yararlanma hakkınız olacaktır.
 • Bir diğer önemli teşvik de 27103 yani 4447-19. madde teşvikidir. Bu teşvikten yararlanabilmek için işe alınacak kişinin İşkur kaydının olması ve son 3 aylık dönemde herhangi bir kapsamda sigortalı çalışmamış olması gerekiyor. Bu durumda en az 12 ay boyunca sigorta priminin tamamını devlet öder.

Tüm teşvikler için şartlar, teşvikli olarak aylık prim tutarları ve teşvikten nasıl yararlanabileceğinizi öğrenmek için hemen  güncel sgk teşvikleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bebek bakıcı maaşı ne kadar 2022

Malumunuz bebek bakıcıları da dahil tüm ev hizmetleri çalışanları gelir vergisinden muaftırlar. Bu yüzden net bebek bakıcılığı fiyatları maaş hesaplaması yapılırken gelir vergisi ve agi hesaplaması dikkate alınmamalıdır.

 • Bu durumda tam zamanlı olarak ay içerisinde çalışan bebek bakıcısına kanunen ödenmesi gereken tam gün bakıcı fiyatları 2022 yılında en düşük 4253,83 TL ‘den az olamaz.
 • Tabi belirttiğimiz çocuk bakıcısı fiyatları kanunen zorunlu olan tutardır. Çoğu ailenin bebek bakıcısına ödeyeceği çocuk bakıcısı maaşları bunun çok çok altında olabilmekte. Bu yüzden bebek bakıcılarına ortalama olarak ödenen en düşük bebek bakıcı fiyatları 750 TL’den başlamakta ve bebek bakım ücretleri 4000-5000 gibi rakamlara ulaşabilmektedir.
 • Ödenecek bakıcı fiyatı ailenin takdirine, bulunduğunuz bölgedeki fiyat politikasına, işinizde ne kadar uzman olduğunuza v.s. gibi birçok kritere göre farklılık göstermektedir. Tekrar hatırlatmakta fayda olacağını düşündüğüm için ödenmesi gereken evde çocuk bakımı fiyatlarının asgari ücretten az olmaması gerektiğini belirtmek isterim.

Yarım gün bakıcı fiyatları 2022

Yukarıda tam zamanlı çalışan bir bakıcı için ödenmesi gereken bebek bakıcısı fiyatları konusunda bilgi verilmiştir. Yarım gün bebek bakım ücreti de bu oranlar esas alınarak çocuk bakıcı maaşının hesap edilmesi gerekir. Bildiğiniz üzere iş kanununa göre haftalık çalışma saati 45 saattir.

Bunun 2/3’ü altındaki çalışma da yarı zamanlı çalışma olarak sayılır. Yarım gün bebek bakıcı maaşları hesaplaması yaparken bu hususları göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Bu kapsamda yarım gün bakıcı ücreti hesaplamasına göre 2022 yılı için yarım gün çalışan bakıcıya ödenmesi gereken net bebek bakıcısı maaşları tutarı en düşük 2835,00 TL civarında olmaktadır. 

İkiz bebek bakıcısı fiyatları ne kadar ?

Malumunuz bir bebeğe bakmakla ikiz bebeğe bakmak arasındaki zorluk iki katına çıkacaktır. Tabi bu durum bebek bakıcısı maaşının iki katı olarak ödenmesi gerektiği anlamına gelmeyecektir. 2022 yılı için ödenmesi gereken en düşük net çocuk bakıcı fiyatlarını yukarıda belirttik. Maaş bu tutardan düşük olamaz tabi sigorta da yapılacaksa. Bunun dışında ödenecek net maaş işverenle bakıcının arasındaki anlaşmaya bağlıdır.

Bebek bakıcısı sigorta primi 2022

Aylık olarak ödenecek sigorta primleri işveren ve bakıcının durumuna ve teşvikten yararlanma durumuna göre farklılık gösterir. Bazı teşviklerde gerekli şartlar sağlanıyorsa 12 ay boyunca primin tamamını devlet karşılıyorken bazılarında ise en az 24 ay boyunca devlet karşılıyor. Sayfamızdan teşvik şartlarına göz attıktan sonra aylık ödemeniz gereken güncel teşvikli ve teşviksiz prim tutarları için bakıcı sigorta primi hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

20 Yorum
 1. Çiğdem

  Merhabalar haftanın dört günü 8:30 ve 18 arası sadece perşembe 19′ a kadar bebek bakıyorum.3500 ücret alıyorum sigortam yok.Buna cuma gününü de ekleyecekler sanırım neler talep edebilirim yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigortanızın yapılması gerekiyor öncelikle. Eğer haftalık çalışma saati 45 saati buluyorsa 30 gün üzerinden sigorta yapılmalı ve en düşük ücret asgari ücret tutarında ödenmeli.

 2. Buse

  Merhaba günde 3 saat çocuk bakıcılığı için fiyatı ne kadardır 🙂

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ayda kaç saat çalışacak toplamda bu önemli. Toplam çalışma saatini 7,5’a bölün. Çıkan tutar üzerinden yazımızdaki maaşları esas alarak hesaplama yapın.

 3. Zehra

  Merhaba günde
  1 hafta günlük 2 saat sabah
  2 hafta günlük 2 saat 15 ,17 arası
  3 hafta günlük 2 Saat 23 01 arası
  İki çocuk bakımı ne kadar eder
  Çalışanlar vardiyalı ve onların evinde bakılacak
  Sigorta yok

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çalıştıkları her 7,5 saat için bir günlük sigorta bildirimi yapmalısınız. Buna göre yazımızdan sigorta primi ve maaş hesaplaması yapabilirsiniz.

 4. Nazan

  2022 aylık magaş nekadar oldu tam gün

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yazıda net ve kısmi 2022 tutarları mevcut.

 5. şennur

  merhaba devlet destekli çocuk bakım maaşı ne kadar oldu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Devlet destekli çocuk bakım maaşı nedir ?

 6. Aysun

  Merhabalar ben bebek bakiyorum. Sabah 9’dan aksam 6 Ya kadar .sigorta yapicaklar ve ayni zamanda ev isleri temizlik te yapiyorum maasim nekadar olmali benim .simdiden tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yazımızda 2021 yılı için en düşük net maaş belirtilmiştir. Bunun altında olamaz. Üzeri ise sizinle işveren arasındaki anlaşmaya bağlı.

 7. Özge

  Yazıda Agi hariç asgari ücret 3040,88 denmiş ama 3040,88-268,31tl değil mi?
  Agi dahil 3049,88 diye biliyorum. Bakıcıya agi verilmek zorunda mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Asgari geçim indirimi ödenmiyor. Gerekli düzeltme yapıldı. 3040,88 TL net maaş ödenmesi gerek asgari ücret üzerinden.

 8. Uğur Gündüz

  Ömer Bey Merhaba,

  Yazınızı ve yorumları okudum fakat kafam çok karıştı; 10 günden fazla çalışan çocuk bakıcımız için 2.020,90 TL ‘ mi, 1.828 TL mi yoksa 2.174,30 TL mi ödeme yapmalıyız?

  İyi çalışmalar dilerim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Uğur BEY.2174,30 lira ödemeniz gerekiyor.

 9. Alper

  Merhaba Ömer Bey,
  Ev hizmetleri çalışanları gelir vergisinden muaf ise, Ocak ayı için asgari ücret için çıkan 326,20 TL gelir vergisi ile birlikte 1828+326,20=2154,20 TL ödenmesi gerekmez mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Hesaplama yanlış yapılmış. Gerekli düzeltme yapıldı. 2174.30 TL den az olamaz. Brüt ücretten sadece sgk işçi payı yani yüzde 14 ve işsizlik prim payı yüzde 1 kesinti yapılması gerekiyor.

 10. aliyar

  asgari ücret 2020 lira olarak belirlendi bu durumda çocuk bakıcısına kanunen en az kaç lira maaş ödememiz gerekiyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. AGİ hariç net asgari ücret tutarını ödemeniz gerekiyor. Bu da 2019 yılı için en düşük 1828,00 TL.