Yaştan Emeklilik Şartları

0

Yaştan emeklilik Sosyal Güvenlik mevzuatımızda emeklilik türlerinden birisidir. Emeklilik için gerekli yaşı tamamlamış ancak prim gün sayısı normal emeklilik için eksik olanların daha az prim gün sayısı ile emekli olmasını sağlayan bir uygulamadır.

Yaş haddinden emeklilik olarak da tanımlanabilecek bu sistemde ssk ve bağkur sigorta kollarında yaştan erken emeklilik hakkındaki detayları bulabilirsiniz.

Yaş haddinden emeklilik

Yaştan emekli olunacak gerekli prim gün sayısı, sigortalılık süresi ve yaş şartı bulunulan kapsama göre farklılık göstermektedir. Bu yüzden tüm sigorta kollarında ayrı başlıklar altında vermekte fayda vardır.

Ssk yaştan emeklilik şartları

SSK’da ilk sigorta başlangıcına göre yaştan emekli olmak için gerekli prim gün sayısı farklılık göstermektedir.

Buna göre 08.09.1999 tarihinden önce sigortalı olan kadın ve erkekler ssk kapsamında 3600 prim gününü ve gerekli yaş şartını sağladıklarında emekli olabilmekteler. 3600 günden emekli olunacak yaş ise 15 yıl ve 3600 günün tamamlandığı tarihe göre belirlenmekte. 15 yılı ve 3600 günü tamamladığınız tarihe göre emeklilik yaşınızı hesaplamak ve ortalama emekli maaşınızı öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/3600-gunden-emeklilik-maasi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

08.09.1999-30.04.2008 tarihleri arasında ilk defa sigortalı olan kadın ve erkekler 4500 günü ve 25 yıllık sigortalılık süresini tamamladıklarında yaştan emekli olabilmekteler. Erkekler için yaş şartı 60 iken kadınlar için ise 58’dir. 4500 günden emekli olmanız durumunda alabileceğiniz ortalama emekli maaşı ve daha fazla bilgi için hemen https://sgkbilgisi.com/4500-gun-emeklilik-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlk olarak 01.05.2008 tarihi ve ya sonrasında ssk başlangıcı olan erkek ve kadınlar ise yaştan 5400 günle emekli olabilmekteler. Kadınlar için yaş şartı 61 iken erkekler için ise 63 yaştır. 5400 günden emeklilikte detaylı şartlar, emekli olmanız durumunda alabileceğiniz güncel emekli maaşı tutarı ve daha fazla ayrıntı için hemen https://sgkbilgisi.com/5400-gunden-emeklilik-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur yaş haddinden emeklilik hesaplama

Bağkurda yaştan emeklilik için gerekli prim gün sayısı başlangıç tarihine bakılmaksızın her durumda 5400 gündür. 08.09.1999 tarihinden önce başlangıcı olan kadınlar 56 yaş ile erkekler ise 58 yaş ile emekli olabilmekteler. 08.09.1999-30.04.2008 tarihleri arasında başlangıcı olan kadınlar 60, erkekler ise 62 bu tarihten sonra başlangıcı olan kadınlar ise 61, erkekler de 63 yaşında emekli olabilmekteler. Bağkur emeklilik şartları hakkında daha fazla detay için hemen https://sgkbilgisi.com/bagkur-emeklilik-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yaştan emeklilik hesaplama

Bize yazının sonundaki yorum kısmından ilk sigorta, bağkur başlangıç tarihinizi ve doğum tarihinizi yazmanız ve ayrıca prim gün sayınızı ayrıntılı olarak bildirmeniz durumunda yaştan ne zaman emekli olabileceğinizi ayrıntılı olarak bildirebiliriz.

Kaç gün primle emekli olunur ?

Yukarıda ssk ve bağkurda yaştan emeklilik için gereken en az prim gün sayıları verilmiştir. Normal emeklilikte gerekli olan prim gün sayısı ve diğer sigorta kollarında emeklilik için gerekli tüm prim gün sayısı şartları için hemen https://sgkbilgisi.com/emeklilik-tablosu/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yaş haddinden emeklilik maaşı ne kadar ?

Bu kapsamda alınacak ortalama emekli maaşı bulunulan sigorta kapsamına ve ödenen primlere göre farklılık gösterir. Tüm sigorta kolları bazında yaştan emeklilik halinde alabileceğiniz ortalama emekli maaşı tutarlarına https://sgkbilgisi.com/ne-kadar-emekli-maasi-alirim/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

58 yaşında emekli olma şartları

Yukarıda yaştan emeklilik ile ilgili şartlar detaylı olarak verilmiştir. Ayrıca yine yukarıda bağlantısı verilmiş olan emeklilik tablosu sayfamızı ziyaret ederek ilk sigorta başlangıç tarihinize göre detaylı emeklilik koşullarınıza göz atabilirsiniz.

Emeklilik hakkındaki tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.