Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonra Ne Zaman Maaş Bağlanır 2021 ?

18

Emeklilik dilekçesi verdikten sonra ne zaman maaş bağlanır sorusu emekliliğe başvuru yapmış ve aylığın bağlanmasını bekleyen herkes tarafından merak edilmektedir. Emeklilik için gerekli olan prim gün sayısı, sigortalılık süresi şartı ve yaş şartını tamamladıktan sonra emeklilik dilekçesi verilmesi gerekiyor. Dilekçe verildikten sonra SGK tarafından dosya inceleniyor ve gerekli şartlar sağlanıyorsa aylık bağlanıyor.

Emeklilik dilekçesi verdikten sonra cevabı merak edilen sorular emekli maaşı ne zaman bağlanır, ilk emekli maaşı ne zaman yatar sorularıdır. Emeklilik başvurusundan sonra maaş ne zaman bağlanır konusunda merak etmiş olduğunuz sorularınızın cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Emeklilik dilekçesi ne zaman verilir ?

Bu konuda özellikle emeklilik dilekçesi kaç gün önceden verilmeli sorusu sık sorulmakta. SGK Tahsis Talep ve Beyan Formu’nu diğer adıyla emeklilik başvuru formunu emeklilik için gerekli olan prim günü, sigortalılık süresi ve yaş şartını tamamladığınız tarihten hemen sonra vermeniz gerekir. Emekli olmak için gerekli olan şartlar arasında sayılan prim gün şartı, yaş şartı ya da sigortalılık süresi şartlarından birisi tamamlanmadan dilekçe vermemek gerekiyor. Diyelim ki 01 Haziran 2021 tarihinden sonra aylık hak ediliyorsa dilekçenin 02 Haziran 2021 tarihinde verilmesi gerekiyor.

Henüz emeklilik talebinizi vermediyseniz adım adım SGK emeklilik dilekçesi nasıl doldurulur konusunda tüm detaylar için hemen sgk gelir aylık talep formu nasıl doldurulur sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emeklilik dilekçesinden sonra maaş ne zaman bağlanır ?

Peki emeklilik dilekçesi verdikten ne kadar süre sonra maaş alınır ? Emekli aylığı talep tarihini takip eden aybaşından itibaren bağlanır. Yani diyelim ki 15 Mayıs 2021 tarihi itibariyle emekli olabilmek için gerekli olan tüm şartları sağladınız. Bu durumda dilekçenizi 16 Mayıs 2021 itibariyle verebilirsiniz. Aylığınız ise 16 Mayıs’tan itibaren değil 01 Haziran 2021 tarihinden itibaren bağlanır. Dolayısıyla emekliliği hakettiğiniz tarihten itibaren dilekçenizi hemen verin.

Eğer vermiş olduğum örnekte Mayıs ayı yerine talebi 01 Haziran ve sonrasında iletmiş olsanız emekli maaşında bir aylık kaybınız olur ve aylık 01 Temmuz 2021 tarihinden itibaren bağlanırdı.

Emekli maaşı kaç günde bağlanır 2021

Aslında emekli maaşı ne kadar sürede bağlanır sorusunun tek bir cevabı yoktur. Emekli dilekçesi verildikten sonra herkes için emekli maaşının bağlanma süresi farklılık gösterebilmektedir. İlk emekli maaşının bağlanma süresi aşağıdaki kriterlere göre farklılık gösterir.

 • Başvuru yaptığınız Sosyal Güvenlik Merkezi’nin iş ve işlem yoğunluğuna göre değişir. Örneğin İstanbul’daki bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nin diğer illerdeki Sosyal Güvenlik Merkezleri’ne göre iş ve işlem yoğunlu kıyaslanamayacak kadar fazladır.
 • Eğer birden fazla sigorta kolunda hizmetiniz varsa hizmet birleştirmesi yapılacağından emekli maaşı bağlanma süresi değişecektir. Yani aynı anda ssk, bağkur, emekli sandığı v.s. hizmeti varsa bir de bunların içerisine yurtdışı borçlanma, askerlik borçlanması v.s. eklenirse tabi ki aylık geç bağlanacaktır.
 • Eğer tek sigorta kolunda hizmet varsa emekli maaşı daha çabuk bağlanacaktır.

Yukarıdaki kriterler tabi ki emekli maaşının bağlanma süresi üzerinde etkilidir. Ancak ortalama emekli maaşı bağlanma süresi 2-3 ay civarıdır. En iyi ihtimalle başvurunuzu takip eden ayın maaş ödeme döneminde aylık alırsınız. Bu da zaten 1 aya tekabül eder. Yani en hızlı bağlanan emekli maaşını bile 1 ay sonra alırsınız.

Emeklilik kağıdı ne zaman gelir ?

Talebinize istinaden aylık bağlandıktan sonra aylığın bağlandığına dair yazı tarafınıza posta ile gönderilir. Gelecek olan bu yazıda emekli maaşınızı alacağınız tarih, alacağınız net maaş ve ek ödeme tutarı ile birikmiş ödeme bilgileri yer alır. Gelen yazıdaki tarihte ve belirtilen bankadan maaşınızı kimliğiniz ile birlikte giderek çekebilirsiniz.

Emeklilik dilekçesini verdikten sonra sağlıktan yararlanma

Eğer işten çıkış yaparak ya da bağkuru aktifken yani devam ederken başvuru yaptıysanız emeklilik başvuru tarihinden itibaren 99 gün daha sigortadan yararlanırsınız bu durumda ayrıca GSS primi ödemenize gerek kalmaz. Ancak başvuru tarihi itibariyle hali hazırda herhangi bir sosyal güvenceniz yoksa Genel Sağlık Sigortası kapsamında prim ödeyerek emekli maaşınız bağlanana kadar sağlıktan yararlanmanız gerekiyor.

Emeklilik dilekçesi sorgulaması nasıl yapılır ?

Emeklilik talebinde bulunduktan sonra talebinizin ne aşamada olduğunu, yapılan işlemler hakkındaki süreci ve tüm detayları SGK evrak takip sisteminden takip edebilirsiniz. Emekli dilekçesi sorgulama yapmak için hemen emeklilik evrak takibi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emekli maaşı sorgulaması nasıl yapılır ?

Başvuru yaptıktan sonra maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını E devlet sisteminden sorgulayabilirsiniz. E devlet sisteminde aşağıda verilen bağlantılara T.C. ve e-devlet şifresi ile giriş sağlayarak sorgulama yapabilirsiniz.

İlk emekli maaşı ne kadar alırım 2021

Alabileceğiniz ilk emekli maaşı çeşitli kriterlere göre farklılık gösterir.  Herkes için sabit bir emekli maaşı yoktur . Ya da en düşük emekli maaşı şu kadar olur da diyemeyiz. Ama yazımı okursanız alabileceğiniz maaş konusunda bilgi sahibi olursunuz.

Ancak ilk emekli maaşı ödeme tarihinde aylığın birisi peşin ödenir. Hemen takip eden ayın başından bağlanırsa 1,5 aylık alırsınız. Yukarıda vermiş olduğum örnekte 16 Mayıs 2021  tarihinde başvuran kişinin maaşı 01 Haziran 2021 tarihinden bağlanırsa ve ilk maaş dönemi olan 20 Nisan 2021 tarihinde maaşını alacağını varsaydığımızda bu kişi 1,5 aylık maaşını alır.

İlk emekli maaşı ne kadar olur ve ne kadar yatar hakkında tüm detaylar için hemen  ilk emekli maaşı ne zaman yatar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlk emekli maaşı kaç günlük ödenir ?

Emekli maaşı talep tarihini takip eden ay başından bağlanır. Genel olarak bir sonraki ay da ödenir. Bu durumda ortalama 2,5 aylık olarak ödenir. Eğer daha uzun sürerse talep tarihini takip eden aybaşından hesaplanacak ve 1 maaş da ilave olacak şekilde hesaplama yapılır.

İlk emekli maaşı hangi bankaya yatar ?

Emeklilik talep formunda maaş ödemesi almak istediğiniz banka ve şubeyi belirttiyseniz ilk emekli maaşından itibaren aylığınız bu bankaya gönderilir. Ancak herhangi bir banka belirtmezseniz ve burayı boş bırakırsanız aylığınız Ziraat Bankasına gönderilir.

Emekli maaşları ayın kaçında ödenir?

Devlet memurları ile hak sahiplerinin maaşları her ayın başında ödenir. SSK ve Bağkur’da ise tahsis/sicil numarasının son rakamına göre aylık ödenecek tarih farklılık gösterir.

Bağkur emekli maaşları ne zaman ödenir ?

4b yani Bağ-Kur emekli maaşlarının ödeneceği tarih bağkur sicil numarasının son rakamına göre belirlenir. Eğer bağkur sicil numarasının son rakamı;

 • 5,9 ve ya 7 ise her ayın 25’inde,
 • 1 ve ya 3 ise 26’sında,
 • 4, 6 ve ya 8 ise 27’sinde,
 • 0 ve ya 2 ise 28’inde emekli maaşınızı alırsınız.

SSK emekli maaşları ne zaman ödenir ?

SSK’da maaş ödenme tarihi tahsis numarasının son rakamına göre belirlenir. Bağkurda tahsis numarası yine bağkur numarası iken sskda bu durum farklıdır. Aylık bağlanan emeklilere tahsis numarası verilir ve emekli maaşlarının ödeneceği tarih de bu tahsis numarasının son rakamına göre belirlenir.

Eğer ssk tahsis numaranızın son rakamı;

 • 9 ise her ayın 17’sinde,
 • 7 ise 18’inde,
 • 5 ise 19’unda,
 • 3 ise 20 sinde,
 • 1 ise 21’inde,
 • 8 ise 22’sinde,
 • 6 ise 23’ünde,
 • 4 ise 24’ünde,
 • 2 ise 25’inde,
 • 0 ise 26′ sında alabilirsiniz.

Emeklilik dilekçesi verdikten sonra ne zaman çalışabilirim ?

SGK’nın emeklilik talebinizi işleme alabilmesi için işveren tarafından işten çıkışınızın yapılması gerekir. Eğer çalışmaya devam ederken başvuru yapacaksanız çıkışın verilerek girişin “02-Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar” olarak yeniden yapılması ve verilecek aylık prim hizmet belgelerinin de yine bu kod ile verilmesi gerekir. Eğer çıkış verilmez ya da sigorta kodu değiştirilmezse emekli maaşı talebiniz SGK tarafından reddedilir.

Emeklilik tahsis no ne zaman verilir ?

Emeklilik dilekçesi kaç günde sonuçlanır konusunda ayrıntılı bilgi verdikten sonra gelelim bu sorunun cevabına. Aslında emekli kağıdı kaç günde gelir kısmında bu sorunun cevabı da gizli. Emeklilik başvurusundan sonra eğer emeklilik için gerekli prim günü, yaş ve diğer şartları sağladıysanız ilk işlem tahsis no verilmesi olmaktadır. Zaten emeklilik tahsis numarası verildikten sonra da ortalama en geç 1,5-2 ay içerisinde ödeme yapılmaktadır.

Kaç para emekli maaşı alırım hesaplama

Emekli maaşları herkes için aynı olmaz. Dolayısıyla burada emekli olmanız halinde şu kadar maaş alırsınız demek yanlış olur. Bize ilk prim ödenme tarihi, hangi sigorta kapsamında olduğunuz, toplam prim hizmet sürenizi yorum kısmından yazmanız durumunda ortalama olarak ne kadar emekli maaşı alabileceğiniz konusunda hesaplama yapabiliriz

18 Yorum
 1. Turgut

  02 09 2021 dilekçemi vereceğim
  Benim maaş brutum3.600
  3.700 civarında ne kadar emekli maaşı alırım tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son brüt maaş değil ortalama kazanç önemli. Sadece verdiğiniz bu bilgi ile maaş hesaplaması yapmak imkansız maalesef.

 2. Gökhan Gök

  Merhaba. Bir hafta önce emeklilik dilekçemi verdim. Ancak işveren olarak sgk prim borcum var. İşveren olarak sgkya borcum şahsi emekliliğimi etkilr mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır bu borç emekli olmanıza engel değil.

 3. Orhan

  Hocam bagkurdan 18yil 4680gun ile calisma kaybiyla41yuzdeyle emekli olacam dogum 01051972 pirimim nisan da doluyor nisan basinda ayin 2sinde emeklilk basvurusu yapabilirmyim yada dogum tarihinine göre yapilir bizde yas sarti yok saygilarimla

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Prim günü ve sigortalılık süresi şartını sağladığınız tarihten itibaren dilekçe verebilirsiniz. Yaş şartı aranmaz.

 4. Abidin

  Merhaba engelli bir birey olarak emeklilik için sgk ya başvurdum hastaneye sevk edildim. İlk ise giris malül karari çıktı. 2004 sigorta girisim var hangi şartlarda emekli olabilirim. Aydınlatırsanız çok sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 15 yıl 3600 şartına tabii olursunuz sanırım. Yine de SGK’ya da sormanız yararlı olacaktır.

 5. Ramazankiliboz

  Slm ben 21 07 1967 doğumluyum sigorta başlangıcı 01 10 1989 5446 günüm var ne zaman emekli olurum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 5450 günü tamamlamanız durumunda emekli dilekçesi verebilirsiniz.

 6. Sadullah

  Babam 1966 doğumlu. Askerlik borçlanması ile birlikte çiftçi bağkur sigorta başlangıç tarihi 1993 yılının 1 Kasım tarihi görünüyor. 9000 prim gününü 1 Mart 2021 tarihinde tamamlıyor. 2 Mart 2021 de emeklilik için dilekçe vereceğiz. Bu şartlarda bağlanacak ortalama emekli maaşı ne kadar olur.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 1500-1700 TL arasında olur emekli maaşı.

 7. kazım yurtseven

  30.09.2020 tarihinde emeklilike dilekçemi verdim. ssk tahsis numarama göre her ayın 24 ünde olacak şekilde emekli maaşı ayarlandı. 24.10.2020 tarihinde herhangi bir maaş ödemesi yapılmadı. 24.11.2020 tarihinde de tek maaş olacak şekilde ödeme yapıldı . 30.09.2020-24.10.2020 arasındaki süreç için ödeme olmaz mı ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Normalde talep tarihini takip eden ay başı yani 01 Kasım 2020 tarihi itibariyle bağlanması gerekiyor maaşınızın. Belirtiğiniz tarihler arasında ve ilave de 1 maaş olmak kaydı ile toplu ödeme yapılması gerek. SGK ile görüşmenizde yarar var.

 8. Seval

  Merhabalar.Esim 07.12.2020 tarihi itibariyle emekli olabilmeyi hak ediyor.08.12.2020 tarihte emeklilik başvurusunda bulunduğu takdir de Ocak 2021 de belli olacak olan emekli maaş zammından yararlanabilecek mi?yani bağlanacak olan maaş zamlı maaş mi olacak?Sorumu cevaplarsanız çok sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet yararlanabilir 2021/0cak zammından.

 9. Ersel

  1980 doğumluyum 1994 girişim var 1996 da odenmislik var sigortadan emeklilik dilekçesi verdim senden engelli olarak başvurdu 40080gun isteniyor dediler askerlik borçlanması yaptım yatirdim mart 24 dilekçe verdim SSK ya ne zaman emekli maaşı bağlanır birde bagkurum var 12 gn toplanması uzun surermi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu aralar biraz uzun sürüyor aylık bağlanması. Birşey söylemek zor ancak ortalama 1.5 iki ay içerisinde sonuçlanıyor.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.