Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonra Ne Zaman Maaş Bağlanır 2020 ?

0

Emeklilik dilekçesi verdikten sonra ne zaman maaş bağlanır sorusu emekliliğe başvuru yapmış ve aylığın bağlanmasını bekleyen herkes tarafından merak edilmektedir. Emeklilik için gerekli olan prim gün sayısı, sigortalılık süresi şartı ve yaş şartını tamamladıktan sonra emeklilik dilekçesi verilmesi gerekiyor. Dilekçe verildikten sonra SGK tarafından dosya inceleniyor ve gerekli şartlar sağlanıyorsa aylık bağlanıyor.

Emeklilik dilekçesi verdikten sonra cevabı merak edilen sorular emekli maaşı ne zaman bağlanır, ilk emekli maaşı ne zaman yatar sorularıdır. Emeklilik başvurusundan sonra maaş ne zaman bağlanır konusunda merak etmiş olduğunuz sorularınızın cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Emeklilik dilekçesi ne zaman verilir ?

SGK Tahsis Talep ve Beyan Formu’nu diğer adıyla emeklilik başvuru formunu emeklilik için gerekli olan prim günü, sigortalılık süresi ve yaş şartını tamamladığınız tarihten hemen sonra vermeniz gerekir. Emekli olmak için gerekli olan şartlar arasında sayılan prim gün şartı, yaş şartı ya da sigortalılık süresi şartlarından birisi tamamlanmadan dilekçe vermemek gerekiyor. Diyelim ki 01 Haziran 2020 tarihinden sonra aylık hak ediliyorsa dilekçenin 02 Haziran 2020 tarihinde verilmesi gerekiyor.

Henüz emeklilik talebinizi vermediyseniz adım adım SGK aylık, gelir ve talep formu nasıl doldurulur konusunda tüm detaylar için hemen https://sgkbilgisi.com/tahsis-talep-formu/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emeklilik dilekçesinden sonra maaş ne zaman bağlanır ?

Emekli aylığı talep tarihini takip eden aybaşından itibaren bağlanır. Yani diyelim ki 15 Mayıs 2020 tarihi itibariyle emekli olabilmek için gerekli olan tüm şartları sağladınız. Bu durumda dilekçenizi 16 Mayıs 2020 itibariyle verebilirsiniz. Aylığınız ise 16 Mayıs’tan itibaren değil 01 Haziran 2020 tarihinden itibaren bağlanır. Dolayısıyla emekliliği hakettiğiniz tarihten itibaren dilekçenizi hemen verin.

Eğer vermiş olduğum örnekte Mayıs ayı yerine talebi 01 Haziran ve sonrasında iletmiş olsanız emekli maaşında bir aylık kaybınız olur ve aylık 01 Temmuz 2020 tarihinden itibaren bağlanırdı.

Emekli maaşı kaç günde bağlanır 2020

Aslında emekli maaşı ne kadar sürede bağlanır sorusunun tek bir cevabı yoktur. Emekli dilekçesi verildikten sonra herkes için emekli maaşının bağlanma süresi farklılık gösterebilmektedir. İlk emekli maaşının bağlanma süresi aşağıdaki kriterlere göre farklılık gösterir.

 • Başvuru yaptığınız Sosyal Güvenlik Merkezi’nin iş ve işlem yoğunluğuna göre değişir. Örneğin İstanbul’daki bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nin diğer illerdeki Sosyal Güvenlik Merkezleri’ne göre iş ve işlem yoğunlu kıyaslanamayacak kadar fazladır.
 • Eğer birden fazla sigorta kolunda hizmetiniz varsa hizmet birleştirmesi yapılacağından emekli maaşı bağlanma süresi değişecektir. Yani aynı anda ssk, bağkur, emekli sandığı v.s. hizmeti varsa bir de bunların içerisine yurtdışı borçlanma, askerlik borçlanması v.s. eklenirse tabi ki aylık geç bağlanacaktır.
 • Eğer tek sigorta kolunda hizmet varsa emekli maaşı daha çabuk bağlanacaktır.

Yukarıdaki kriterler tabi ki emekli maaşının bağlanma süresi üzerinde etkilidir. Ancak ortalama emekli maaşı bağlanma süresi 2-3 ay civarıdır. En iyi ihtimalle başvurunuzu takip eden ayın maaş ödeme döneminde aylık alırsınız. Bu da zaten 1 aya tekabül eder. Yani en hızlı bağlanan emekli maaşını bile 1 ay sonra alırsınız.

Emeklilik kağıdı ne zaman gelir ?

Talebinize istinaden aylık bağlandıktan sonra aylığın bağlandığına dair yazı tarafınıza posta ile gönderilir. Gelecek olan bu yazıda emekli maaşınızı alacağınız tarih, alacağınız net maaş ve ek ödeme tutarı ile birikmiş ödeme bilgileri yer alır. Gelen yazıdaki tarihte ve belirtilen bankadan maaşınızı kimliğiniz ile birlikte giderek çekebilirsiniz.

Emeklilik dilekçesini verdikten sonra sağlıktan yararlanma

Eğer işten çıkış yaparak ya da bağkuru aktifken yani devam ederken başvuru yaptıysanız emeklilik başvuru tarihinden itibaren 99 gün daha sigortadan yararlanırsınız bu durumda ayrıca GSS primi ödemenize gerek kalmaz. Ancak başvuru tarihi itibariyle hali hazırda herhangi bir sosyal güvenceniz yoksa Genel Sağlık Sigortası kapsamında prim ödeyerek emekli maaşınız bağlanana kadar sağlıktan yararlanmanız gerekiyor. GSS başvurusu yapmak ve ödenecek güncel tutarı öğrenmek adına hemen https://sgkbilgisi.com/genel-saglik-sigortasi-basvuru/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emeklilik dilekçesi sorgulama

Emeklilik talebinde bulunduktan sonra talebinizin ne aşamada olduğunu, yapılan işlemler hakkındaki süreci ve tüm detayları SGK evrak takip sisteminden takip edebilirsiniz. Emeklilik dilekçesi sorgulaması yapmak için hemen https://sgkbilgisi.com/sgk-evrak-takibi-sgk-varide-no-ile-evrak-takip/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emekli maaşı sorgulama

Başvuru yaptıktan sonra maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını E devlet sisteminden sorgulayabilirsiniz. E devlet sisteminde;

 • SSK emekli maaşı için Sosyal Güvenlik Kurumu-4A Hizmetleri-4A aylık bilgisi menüsünden
 • Bağkur emekli maaşı sorgulaması için Sosyal Güvenlik Kurumu-4BHizmetleri-4B aylık bilgisi menüsünden,
 • Emekli sandığı için Sosyal Güvenlik Kurumu-4C Hizmetleri-4C aylık bilgisi menüsünden sorgulama yapabilirsiniz.

İlk emekli maaşı ne kadar 2020

Alabileceğiniz ilk emekli maaşı çeşitli kriterlere göre farklılık gösterir.  Herkes için sabit bir emekli maaşı yoktur . Ya da en düşük emekli maaşı şu kadar olur da diyemeyiz. Ama yazımı okursanız alabileceğiniz maaş konusunda bilgi sahibi olursunuz.

Ancak ilk emekli maaşı ödeme tarihinde aylığın birisi peşin ödenir. Hemen takip eden ayın başından bağlanırsa 1,5 aylık alırsınız. Yukarıda vermiş olduğum örnekte 16 Mayıs 2020  tarihinde başvuran kişinin maaşı 01 Haziran 2020 tarihinden bağlanırsa ve ilk maaş dönemi olan 20 Nisan 2020 tarihinde maaşını alacağını varsaydığımızda bu kişi 1,5 aylık maaşını alır.

İlk emekli maaşı ne kadar olur ve ne kadar yatar hakkında tüm detaylar için hemen https://sgkbilgisi.com/ilk-emekli-maasi-ne-zaman-yatar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlk emekli maaşı kaç günlük ödenir ?

Emekli maaşı talep tarihini takip eden ay başından bağlanır. Genel olarak bir sonraki ay da ödenir. Bu durumda ortalama 2,5 aylık olarak ödenir. Eğer daha uzun sürerse talep tarihini takip eden aybaşından hesaplanacak ve 1 maaş da ilave olacak şekilde hesaplama yapılır.

İlk emekli maaşı hangi bankaya yatar ?

Emeklilik talep formunda maaş ödemesi almak istediğiniz banka ve şubeyi belirttiyseniz ilk emekli maaşından itibaren aylığınız bu bankaya gönderilir. Ancak herhangi bir banka belirtmezseniz ve burayı boş bırakırsanız aylığınız Ziraat Bankasına gönderilir.

Emekli maaşları ayın kaçında ödenir?

Devlet memurları ile hak sahiplerinin maaşları her ayın başında ödenir.

SSK ve Bağkur’da ise tahsis/sicil numarasının son rakamına göre aylık ödenecek tarih farklılık gösterir.

Bağkur emekli maaşları ne zaman ödenir ?

4b yani Bağ-Kur emekli maaşlarının ödeneceği tarih bağkur sicil numarasının son rakamına göre belirlenir. Eğer bağkur sicil numarasının son rakamı;

 • 5,9 ve ya 7 ise her ayın 25’inde,
 • 1 ve ya 3 ise 26’sında,
 • 4, 6 ve ya 8 ise 27’sinde,
 • 0 ve ya 2 ise 28’inde emekli maaşınızı alırsınız.

SSK emekli maaşları ne zaman ödenir ?

SSK’da maaş ödenme tarihi tahsis numarasının son rakamına göre belirlenir. Bağkurda tahsis numarası yine bağkur numarası iken sskda bu durum farklıdır. Aylık bağlanan emeklilere tahsis numarası verilir ve emekli maaşlarının ödeneceği tarih de bu tahsis numarasının son rakamına göre belirlenir.

Eğer ssk tahsis numaranızın son rakamı;

 • 9 ise her ayın 17’sinde,
 • 7 ise 18’inde,
 • 5 ise 19’unda,
 • 3 ise 20 sinde,
 • 1 ise 21’inde,
 • 8 ise 22’sinde,
 • 6 ise 23’ünde,
 • 4 ise 24’ünde,
 • 2 ise 25’inde,
 • 0 ise 26’sında alabilirsiniz.

Emeklilik dilekçesi verdikten sonra ne zaman çalışabilirim ?

SGK’nın emeklilik talebinizi işleme alabilmesi için işveren tarafından işten çıkışınızın yapılması gerekir. Eğer çalışmaya devam ederken başvuru yapacaksanız çıkışın verilerek girişin “02-Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar” olarak yeniden yapılması ve verilecek aylık prim hizmet belgelerinin de yine bu kod ile verilmesi gerekir. Eğer çıkış verilmez ya da sigorta kodu değiştirilmezse emekli maaşı talebiniz SGK tarafından reddedilir.

Emeklilik işlemleri hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.