İşten Çıkış Bildirgesi Aynı Gün Verilir mi ?

0

İşten çıkış bildirgesi hem işten çıkan çalışanlar hem de işçinin çıkışını veren işveren için büyük önem arz etmektedir. Daha önce işten çıkış belgesi örneği başlıklı yazımızda işten ayrılış bildirgesi örneği ve işten çıkış belgesi konusunda merak edilen tüm soruların cevabını yanıtlamıştık. Bu yazımızda ise işverenler tarafından bize en çok sorulan sgk işten çıkış belgesi aynı gün verilir mi ve çıkış bildirgesi son veriliş tarihi ne zaman konularında bilgi vermeye çalışacağız.

SGK iş çıkış belgesi son veriliş tarihi ne zaman ?

İşten ayrılan bir çalışan için işveren tarafından elektronik ortamda işten ayrılış bildirgesinin işten çıkış tarihini takip eden 10’uncu güne kadar verilmesi gerekmektedir. 10 günlük süre hesabını iş çıkış tarihinden sonraki günden başlayarak hesaplamanız gerekiyor. Yani 20 Şubat 2019 tarihinde işten çıkan bir çalışan için 10 günlük süreyi 21 Şubat 2019 tarihi itibariyle hesaplamaya başlamanız gerekiyor. Dolayısıyla bu sigortalı için işveren tarafından sgk çıkış belgesinin son veriliş tarihi 02 Mart 2019 olacaktır.

İşin sonlanması nedeniyle işten ayrılış bildirgesi geç verilirse ceza uygulanır mı ?

Sgk işten çıkış bildirgesini kanunen belirlenen süre içerisinde vermediğiniz takdirde geç verilen her bir bildirge için sigortalı başına fiil tarihinde geçerli brüt asgari ücretin 1/10’u tutarında idari para cezası uygulanır. Peki aynı gün işten çıkış yapılabilir mi ?

İşten ayrılış bildirgesi aynı gün verilebilir mi ?

Gelelim asıl konumuz olan işten çıkış aynı gün verilir mi sorusunun cevabına. İşten ayrılış bildirgesini işçinin çıktığı gün verebilirsiniz. Kanunen engel bir durum yok. Yani iş çıkış bildirgesinde her ne kadar 10 günlük süre hesabı iş çıkış tarihinden sonraki günden itibaren yapılmaya başlansa da aynı gün sgk işten ayrılış bildirgesini elektronik ortamda vermekte kanunen bir sakınca bulunmamakta.

İşten çıkış kodumu nasıl öğrenebilirim ?

Malumunuz her bir işten çıkış sebebi SGK’ya işten ayrılış kodları ile bildirilmekte. Çalışanlar açısından bu kodlar önem arz ettiğinden işten çıkışımı nasıl öğrenebilirim sorusunu da bize sıklıkla sormaktalar. İşçi çıkış bildirgesinin hangi nedenle ya da kodla verildiğini öğrenmek için maalesef online olarak sorgulama yapabileceğiniz bir uygulama bulunmamakta.

İşten çıkışınız verildikten sonra işten ayrılış formu örneğinin bir suretinin işveren tarafından size verilmesi gerekiyor. Eğer işveren işten çıkış bildirgesi örneğinin bir suretini size vermezse herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden sgk çıkış bildirgesini alabilirsiniz.

İşten ayrılış bildirgesi nereden alınır ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere online olarak e devlet sisteminden ya da başka bir platform üzerinden alınamamakta. Ya işverenizden alacaksınız ya da herhangi bir SGK’ya kimliğiniz ile uğrayarak almanız gerekiyor.

İşten ayrılış bildiriminiz iptal edilmiştir ne demek ?

Bazen işvereniniz tarafından elektronik ortamda girilen sgk işten ayriliş bildirgesi işveren tarafından çeşitli sebepler ile iptal edilebilmekte. Eğer sizin SGK sms sistemine cep telefonu numaranız kayıtlı ise sgk işten ayrılma iptali ile ilgili yapılan bu işlem size bildirim olarak gelebilir. İşten çıkışınızın gerçekten yapılıp yapılmadığı teyidi konusunda işvereniniz ile iletişime geçmeniz bu durumda sağlıklı olacaktır.

4a kapsamına ait işin sonlanması nedeniyle işten ayrılış bildiriminiz ne anlama gelir ?

Eğer sgk sms sistemine kayıtlı iseniz işveren tarafından yapılan çıkışınız yani sgk çıkış bildiriminiz sms ile size gelebilir. Bu sms işvereninizin iş çıkışınızı yaptığı anlamına gelir. Okuyucularımız tarafından sorulan 4-a kapsamına ait işin sonlanması ne demek sorusunun cevabı da budur.

İşten çıktıktan sonra sgk ya bildirmek gerekir mi ?

Çalışan olarak bildirim yapılması gerekmez. Zaten işveren de yukarıda belirtildiği üzere bildirimi yapmak zorundadır.

İşten ayrılış bildirgesi konusundaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.