SGK SMS Bilgilendirme: Kayıt, Güncelleme, İptal Nasıl Yapılır ?

6

SGK sms bilgilendirme hakkında tüm detaylar yazımızda. Sosyal Güvenlik Kurumu teknolojik gelişmeleri yakından izleyen bir Kurum. E devlet sistemine entegresi sağlanmış birçok uygulaması ile kişiler işlemlerini online olarak kolayca yapabilmekte. SGK’nın sağlamış olduğu önemli ve yararlı uygulamalardan birisi de sms ile bilgilendirme sistemidir. SGK sms sistemine kayıt olarak SGK tarafından size ödeme yapıldığında, ilaç aldığınızda, muayene olduğunuzda, işe girişiniz yapıldığında ya da işten çıkışınız verildiğinde , prime esas kazancınız değiştiğinde v.s. cep telefonunuza bilgi gelmesini sağlayabilirsiniz.

Sistemin bize göre sağladığı en büyük yarar özellikle muayene ve ilaç katılım paylarının anlık olarak cep telefonunuza göndermesi. Böylece eczanede sizden olası fazla para alımının da önüne geçmiş olabiliyorsunuz. Ayrıca rapor parası alacaksanız ya da şahıs ödemeniz varsa bankaya gönderildiğinde anında cep telefonunuza mesaj gelmektedir. Bir diğer avantajı ise e reçete numarasının da anlık olarak cep telefonuza gönderilmesi. Doktorunuz e reçeteyi yazar yazmaz cep telefonuzu reçete numarası ve yazılan ilaç hakkında bilgiler gelmektedir. Kısacası sistem oldukça yararlıdır ve de ücretsizdir.

Sgk sms bilgilendirme sistemi kayıt

Sgk sms bildirme sistemine kayıt işlemi de oldukça basittir. Ancak sgk sms bildirimi sistemine kayıt olabilmeniz için e devlet şifresi sahibi olmanız gerekiyor. Eğer e devlet şifreniz yoksa PTT’den e devlet şifresi temin edebilir ya da internet bankacılığı kullanıyorsanız internet bankacılığı ya da mobil bankacılık kanalı ile de e devlet sistemine kolayca giriş sağlayabilirsiniz.

Sgk cep telefonu bilgisi beyan

Sgk ilaç sms bilgilendirme sistemine kayıt ya da mevcut telefon numaranızı güncellemek için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • E devlet sistemine www.turkiye.gov.tr adresinden ya da mobilden T.C. numaranız ve şifreniz ile giriş yapın.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu-SGK Cep Telefonu Bilgisi Beyan menüsüne gelin. Dilerseniz buradan direk giriş yapabilirsiniz : sgk sms ile bilgilendirme uygulamasına giriş.
 • Açılan ekranda cep telefonu numaranızı başında sıfır olmadan yazın. Bilgilendirme metnini okudum onaylıyorum kutucuğunu işaretledikten sonra KAYDET butonuna basmanız yeterli olacaktır.
 • Hepsi bu kadar. Böylece sgk sms bilgilendirme sistemi kayıt işlemi tamamlanmış olacaktır. Bundan sonra ilaç aldığınızda, muayene olduğunuzda, SGK’dan ödeme aldığınızda v.s. tüm bilgiler cep telefonunuza ücretsiz olarak gönderilecektir.

Sgk cep telefonu kaydetme

Yukarıda sgk cep telefonu kaydı için tüm aşamalar adım adım anlatılmıştır. Bu yolu takip ederek kolayca telefon numaranızı sisteme kaydedebilirsiniz.

E reçete sms bilgilendirmesi

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sms kayıt sistemine bir kere kayıt olduğunuzda artık doktor tarafından yazılan elektronik reçete bilgileri telefonunuza gelmeye başlayacaktır. Eğer kayıtlı olduğunuz halde reçete numaranız ya da Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan sms alamıyorsanız e devlet sisteminde numaranızı güncellemeniz ya da iptal edip yeniden girmeniz gerekmektedir. Bunu yapmanıza rağmen sorun hala devam ediyorsa SGK ile iletişime geçebilirsiniz.

Sgk sms bilgilendirme ücretli mi ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere sgk sms bildirimi tamamen ücretsizdir. Sgk sms bilgilendirme servisi kaydı için de sizden herhangi bir ücret talep edilmez.

Sgk telefon güncelleme

Güncelleme işlemi de çok basit. Sgk sms bilgilendirme sistemindeki telefon numaranızı güncellemek için yukarıda vermiş olduğumuz menüden giriş sağlayarak cep telefonu numaranızı değiştirmeniz ve kaydetmeniz yeterli olacaktır.

Sgk sms bilgilendirme iptali

sgk sms sisteminden mesaj gelmesin istemiyorum diyorsanız bu işlem de oldukça basit. Yapmanız gereken yukarıda vermiş olduğumuz E devlet sistemindeki Sosyal Güvenlik Kurumu-SGK Cep Telefonu Bilgisi Beyan menüsünden numaranızı silmek. Sildikten sonra artık SGK’dan cebinize mesaj gelmeyecektir.

SGK’dan kısa mesaj ile bilgi alma

SGK tarafından sağlanan diğer bir hizmet ise mesaj ile bilgi alma. Aşağıdaki tabloda hangi işlem için nasıl bilgi alacağınız ve nasıl mesaj göndereceğiniz konusunda bilgi mevcuttur. Örneğin adınıza ne kadar prim ödendiğini, emekli maaşızın ne kadar olduğunu, sağlık aktivasyonunuzun olup olmadığını v.s. mesaj yolu ile kolayca öğrenebilirsiniz.

sgkya mesaj atma
sgkya mesaj gönderme

Sgk’dan gelen bilgilendirme mesajı

Sms sistemine kayıt olduğunuzda Sosyal Güvenlik Kurumu’nda adınıza yapılan tüm işlemler ile ilgili artık cebinize mesaj gelecektir. Adınıza evrak kaydedildiğinde, adınıza SGK’dan bir ödeme çıktığında kısaca bir işlem yapıldığında bilgilendirme yapılır. Ayrıca özel hastanede muayene olduğunuzda SGK tarafından karşılanan tutarlar ile ilgili de bilgi mesajı gelebilir. Böyle bir mesaj gelirse bilgi amaçlıdır dikkate almayınız.

Sgk giriş çıkış sms bilgilendirme

Sms sistemine kayıt olduğunuzda sigortalı olarak işe girişiniz yapıldığında ya da çıkışınız yapıldığında cep telefonunuza giriş ve çıkış işlemleri ile ilgili bilgilendirme mesajları gelir.

SGK sms ile bilgilendirme sistemi konusundaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

6 Yorum
 1. Nurgül

  Sgkdan SMS almak istemiyorum sürekli mesaj geliyor ne yapmam lazım?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yazımızda da anlatıldığı üzere dilerseniz e devlet sisteminden iptal edebilir ya da Sgkya dilekçe ile başvurarak iptal edebilirsiniz.

 2. Adem

  Peki bu beyanı çocuklarımız için nasıl yapacağız malum 15 altı yaş için e devlet şifreside alamıyoruz.
  bilikcia@gmail.com

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çocuklar için SGK’dan dilekçe ile verebilirsiniz. SGK tanımlayabilir sisteme.

 3. Saliha kanca

  Bu işlemleri yapıyorum ama telefonunuz ssk da kayıtlı değil diyor.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SGK’ya dilekçe vererek de kayıt ettirebilirsiniz. Sistemsel bir hata olabilir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.