SGK SMS Bilgilendirme: Kayıt, Güncelleme, İptal Nasıl Yapılır ?

8

SGK sms bilgilendirme hakkında tüm detaylar yazımızda. Sosyal Güvenlik Kurumu teknolojik gelişmeleri yakından izleyen bir Kurum. E devlet sistemine entegresi sağlanmış birçok uygulaması ile kişiler işlemlerini online olarak kolayca yapabilmekte. SGK’nın sağlamış olduğu önemli ve yararlı uygulamalardan birisi de sms ile bilgilendirme sistemidir. SGK sms sistemine kayıt olarak SGK tarafından size ödeme yapıldığında, ilaç aldığınızda, muayene olduğunuzda, işe girişiniz yapıldığında ya da işten çıkışınız verildiğinde , prime esas kazancınız değiştiğinde v.s. cep telefonunuza bilgi gelmesini sağlayabilirsiniz.

Sigorta sms bilgilendirme sisteminin bize göre sağladığı en büyük yarar özellikle muayene ve ilaç katılım paylarının anlık olarak cep telefonunuza göndermesi. Böylece eczanede sizden olası fazla para alımının da önüne geçmiş olabiliyorsunuz. Ayrıca rapor parası alacaksanız ya da şahıs ödemeniz varsa bankaya gönderildiğinde anında cep telefonunuza mesaj gelmektedir. Bir diğer avantajı ise e reçete numarasının da anlık olarak cep telefonuza gönderilmesi. Doktorunuz e reçeteyi yazar yazmaz cep telefonuzu reçete numarası ve yazılan ilaç hakkında bilgiler gelmektedir. Kısacası sistem oldukça yararlıdır ve de ücretsizdir.

Sgk sms bilgilendirme sistemi nasıl yapılır ?

Sgk sms bildirme sistemine kayıt işlemi de oldukça basittir. Ancak sgk sms bildirimi sistemine kayıt olabilmeniz için e devlet şifresi sahibi olmanız gerekiyor. Eğer e devlet şifreniz yoksa PTT’den e devlet şifresi temin edebilir ya da internet bankacılığı kullanıyorsanız internet bankacılığı ya da mobil bankacılık kanalı ile de e devlet sistemine kolayca giriş sağlayabilirsiniz.

Sgk cep telefonu bilgisi beyan işlemi nasıl yapılır ?

Sgk ilaç sms bilgilendirme sistemine kayıt ya da mevcut telefon numaranızı güncelleme işlemleri e-devlet üzerinden kolayca yapılabilmekte. Sgk telefon kaydetme işlemleri için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • E devlet sistemine www.turkiye.gov.tr adresinden ya da mobilden T.C. numaranız ve şifreniz ile giriş yapın.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu-SGK Cep Telefonu Bilgisi Beyan menüsüne gelin. Dilerseniz buradan direk giriş yapabilirsiniz : sgk sms ile bilgilendirme uygulamasına giriş.
 • Açılan ekranda cep telefonu numaranızı başında sıfır olmadan yazın. Bilgilendirme metnini okudum onaylıyorum kutucuğunu işaretledikten sonra KAYDET butonuna basmanız yeterli olacaktır.
 • Hepsi bu kadar Sgk telefon numarası kaydetme işlemi tamamlanmış oldu . Böylece sgk sms bilgilendirme sistemi kayıt işlemi tamamlanmış olacaktır.
 • Sgk cep telefonu kaydetme işlemini tamamladıktan sonra ilaç aldığınızda, muayene olduğunuzda, SGK’dan ödeme aldığınızda v.s. tüm bilgiler cep telefonunuza ücretsiz olarak gönderilecektir.

E-reçete sms bilgilendirmesi nasıl yapılır ?

Sgk mesaj bilgilendirme bir kere kayıt olduğunuzda artık doktor tarafından yazılan elektronik reçete bilgileri telefonunuza gelmeye başlayacaktır. Eğer kayıtlı olduğunuz halde reçete numaranız ya da Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan e reçete sms bilgilendirmesi yani sms alamıyorsanız e devlet sisteminde numaranızı güncellemeniz ya da iptal edip yeniden girmeniz gerekmektedir. E reçete telefon güncellemesini yapmanıza rağmen sorun hala devam ediyorsa SGK ile iletişime geçebilirsiniz. Eğer e-reçete numaranızı kaybettiyseniz nasıl alabileceğiniz hakkında bilgi için e-reçete numaramı nasıl alabilirim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk sms bilgilendirme ücretli mi ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere sgk sms bildirimi tamamen ücretsizdir. Sgk sms bilgilendirme servisi kaydı için de sizden herhangi bir ücret talep edilmez.

Sgk telefon güncellemesi nasıl yapılır ?

Sgk telefon numarası güncelleme işlemi de çok basit. Sgk sms bilgilendirme sistemindeki telefon numaranızı değiştirmek ya da Sgk numara güncellemek için yukarıda vermiş olduğumuz menüden giriş sağlayarak cep telefonu numaranızı değiştirmeniz ve kaydetmeniz yeterli olacaktır.

Sgk sms bilgilendirme iptali nasıl yapılır ?

sgk sms sisteminden mesaj gelmesin istemiyorum diyorsanız bu işlem de oldukça basit. Yapmanız gereken yukarıda vermiş olduğumuz E devlet sistemindeki Sosyal Güvenlik Kurumu-SGK Cep Telefonu Bilgisi Beyan menüsünden numaranızı silmek. Sildikten sonra artık SGK’dan cebinize mesaj gelmeyecektir.

SGK’dan kısa mesaj ile bilgi alma nasıl yapılır ?

SGK tarafından sağlanan diğer bir hizmet ise mesaj ile bilgi alma. Aşağıdaki tabloda hangi işlem için nasıl bilgi alacağınız ve nasıl Sgk mesaj gönderme yapabileceğiniz konusunda bilgi mevcuttur. Örneğin adınıza ne kadar prim ödendiğini, emekli maaşızın ne kadar olduğunu, sağlık aktivasyonunuzun olup olmadığını v.s. mesaj yolu ile kolayca öğrenebilirsiniz.

sgkya mesaj atma
sgkya mesaj gönderme

Sgk’dan gelen bilgilendirme mesajı nedir ?

Sms sistemine kayıt olduğunuzda Sosyal Güvenlik Kurumu’nda adınıza yapılan tüm işlemler ile ilgili artık cebinize mesaj gelecektir. Adınıza evrak kaydedildiğinde, adınıza SGK’dan bir ödeme çıktığında kısaca bir işlem yapıldığında bilgilendirme yapılır. Ayrıca özel hastanede muayene olduğunuzda SGK tarafından karşılanan tutarlar ile ilgili de bilgi mesajı gelebilir. Böyle bir mesaj gelirse bilgi amaçlıdır dikkate almayınız.

Sgk giriş çıkış sms bilgilendirmesi nedir ?

Sms sistemine kayıt olduğunuzda sigortalı olarak işe girişiniz yapıldığında ya da çıkışınız yapıldığında cep telefonunuza Sgk işe giriş çıkış sms bildirimi her defasında yapılmış olacaktır. Eğer işe girişiniz ya da işten çıkışınız olduğunda telefonunuza mesaj gelmiyorsa Sgk mesaj almak için yukarıda belirtilen menüden ve e-devlet üzerinden Sgk numara kaydetme işlemini tamamlamanız gerekmektedir.  Eğer sigorta giriş çıkış mesajı almak istemiyorsanız iptal yapabilirsiniz.

SGK bilgilendirme mesajı KURUMUMUZCA KARŞILANMIŞTIR ne demek ?

Eğer daha cep telefonu numaranızı Sgk’ya telefon numarası kaydetme işlemini yaptıysanız özel hastanelerde muayene ya da tedavi olmanız durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu size SGK tarafından karşılanan tutara ilişkin bilgilendirme mesajı yollar. Örneğin ameliyat oldunuz ve siz 500 TL ödediniz. Ancak bu ameliyatın toplam bedeli 2000 TL olsun ve 1500 TL tutarındaki kısmını da SGK karşılamış olsun. İşte bu durumda Sgk telefon kayıt sistemine kayıtlı olduğunuz için karşılanan 1500 TL tutarı için bilgilendirme mesajı gönderilir. Bu şekilde gelen Sgk bildirim mesajı ile ilgili bir şey yapmanıza gerek yoktur.

SGK sms ile bilgilendirme sistemi konusundaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


8 Yorum
 1. Fethi

  Hocam merhaba, iki farklı e devlette aynı numarayi girebiliyor muyuz?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet girebilir hocam sıkıntı yok.

 2. Saliha kanca

  Bu işlemleri yapıyorum ama telefonunuz ssk da kayıtlı değil diyor.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SGK’ya dilekçe vererek de kayıt ettirebilirsiniz. Sistemsel bir hata olabilir.

 3. Adem

  Peki bu beyanı çocuklarımız için nasıl yapacağız malum 15 altı yaş için e devlet şifreside alamıyoruz.
  bilikcia@gmail.com

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çocuklar için SGK’dan dilekçe ile verebilirsiniz. SGK tanımlayabilir sisteme.

 4. Nurgül

  Sgkdan SMS almak istemiyorum sürekli mesaj geliyor ne yapmam lazım?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yazımızda da anlatıldığı üzere dilerseniz e devlet sisteminden iptal edebilir ya da Sgkya dilekçe ile başvurarak iptal edebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.