Ek 5 Tarım Sigortası Nedir, Nasıl Yapılır ?

158

Ek 5 tarım sigortası ssk kapsamında sigorta ödemesi yapılabilen  sigorta koludur. Bu sigorta kapsamında prim ödemesi yapabilmeniz için tabi ki birtakım şartları sağlıyor olmanız gerekiyor. Ek 5 tarım ssk konusunda merak ettiğiniz tüm soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. Eğer yazının içerisinde cevabınızı bulamadıysanız yazı sonundaki kısımdan bize sorabilirsiniz.

Ek 5 ne demek ?

Tarımda ya da orman işlerinde süreksiz olarak yani geçici süre ile çalışanların sigorta kapsamına alınması için ilk defa 01.03.2011 tarihinden itibaren 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa eklenen sigorta koludur.

Ek 5 tarım sigortası şartları nasıldır ?

Ek 5 tarım sigortası uygulaması mevzuatımıza ilk defa 2011 yılından itibaren girmiştir. 6111 Sayılı Kanunla 5510 Sayılı Kanuna eklenen Ek 5 ‘inci madde ile tarım ve ya orman işlerinde süreksiz çalışan işçilerin prim ödeyerek emekli olma hakkı verilmiştir. Dolayısıyla ek 5 tarım sigortası kapsamında prim ödemesi yapabilmeniz için;

 • Tarım ve ya orman işlerinde süreksiz yani gündelik, mevsimlik işlerde v.s. çalışıyor olmanız gerekiyor.
 • Ha bu kesinlikle şart mı yani ben illa tarım ve ya orman işlerinde mi çalışıyor olmam lazım ek 5 ödemem lazım sorusunu sorduğunuzu duyar gibiyim.
 • Kanunen böyle bir zorunluluk var evet. Ancak uygulamada buna pek de dikkat edilmiyor.
 • Yani tahminimce şu an Ek 5 sigorta ödeyenlerin belki yarısından fazlasının tarım ya da orman işleri ile bir ilgisi yok.

Ek 5 kapsamında emeklilik şartlarınızı ve tarihini öğrenmek için hemen ek 5 tarım sigortası emeklilik şartları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası kimler yaptırabilir ?

Bu sigorta kolunda prim ödemesi yapabilmek için yukarıda aranan tarım ve orman işlerinde çalışıyor olma şartının yanında ayrıca;

 • Ziraat Odası/İl ya da ilçe tarım müdürlüklerinde aktif çiftçilik kaydınızın olmaması,
 • Aktif  vergi kaydınızın ya da şirket ortaklığı kaydınızın olmaması gerekiyor.

Eğer yukarıda belirtilen tüm şartları sağlıyorsanız tabi (tarım ve ya orman işlerinde gündelikçi v.s. çalışıyor olmak şartı esnek) ek 5 tarım sigortası başvurusu yapabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası primi ne kadar ödenir ?

Ödenecek prim tutarları brüt asgari ücret üzerinden hesap edilmekte. Dolayısıyla asgari ücretin artışı ile birlikte primler de yükselmekte. Asgari ücret üzerinden güncel Ek-5 prim tutarlarını öğrenmek için hemen  sgk ek 5 tarım sigortası primi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası nasıl yapılır ?

Ek 5 tarım başvurusunu ikamet adresinizin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapmanız gerekiyor. Başvuruda istenen belgeler şunlardır;

 • Ek 5 tarım sigortası form. Buradan indirebilirsiniz ⇒  ek-5 tarım sigorta formu indir.
 • SGK Ek 5 formunu muhtara, Ziraat odasına ve il/ilçe tarım müdürlüklerine imzalatın ve ardından gerekli belgeleri ekleyerek bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurun.
 • Ziraat odasından ya da il/ilçe tarım müdürlüklerinde çiftçilik kaydınızın olmadığına dair belge.
 • Kimlik fotokopisi.

Ek 5 tarım sigortası formu

Ek 5 tarım sigortası forumu aşağıdaki gibidir;

ek 5 dilekçesi doldurma
ek5 tarım sigortası başvuru formu örneği

Ek 5 formu nasıl doldurulur ?

Ek 5 tarım başvuru formunun doldurmak için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • Evrağın üst numarasındaki T.C. kimlik numarası kısmına 11 haneli T.C. numaranızı yazın. SSK sicil numaranızı biliyorsanız sigorta sicil numarası kısmına yazın bilmiyorsanız boş bıraksanız da olur.
 • Evrağın A-SİGORTALININ KİMLİK / ADRES BİLGİLERİ kısmında kimlik ve adres bilgilerinizi ayrıntılı olarak yazın.
 • B- SİGORTALININ SOSYAL GÜVENLİK BİLGİLERİ kısmını boş bırakın. Çok önemli bir bölüm değil.
 • C- KÖY/ MAHALLE MUHTARLIĞI VE TARIM İL/İLÇE MÜDÜRLÜĞÜ ONAYLARI kısmında 14’üncü bölüm muhtar tarafından doldurulup onaylayacak. Muhtar bu kısımda tarım işlerinde süreksiz olarak çalıştığınızı onaylamış olacak.
 • 15’inci kısım ise bağlı olduğunuz İl/ilçe tarım müdürlüğü tarafından doldurulacak.
 • D- BEYAN VE TAAAHÜTLER kısmında hangi SGK’ya başvuracaksanız o SGM’nin ismini yazın. KADIKÖY SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİNE/KADIKÖY-İSTANBUL gibi.

  5510 sayılı Kanunun 82 nci maddesi gereğince primlerimi …………………… TL (alt/üst/diğer) üzerinden ödeyeceğimi beyan ediyorum 

 • Bu kısma ise hangi kazanç üzerinden prim ödemesi yapacağınızı beyan ediyorsunuz. Eğer boş bırakırsanız asgari tutar üzerinden tesciliniz yapılır. Buraya brüt tutar yazmanız gerekir. Asgari ücretin günlük en düşük brüt tutarını yazarsanız en düşük primlerden aylık prim ödemesi yaparsınız. Bu tutarı bilmiyorsanız boş bıraksanız bile yine en düşük kısımdan tesciliniz açılır.
 • Eğer brüt asgari ücretin günlük tutarının 7,5 katını yazarsanız bu durumda en yüksekten tesciliniz açılır. Ya da kendiniz belirlediğiniz bir tutarı belirtebilir ve emeklilikte yüksek maaş almak için avantajlı hale getirebilirsiniz.
 • Bildiğiniz üzere ek5 tarım emekli maaşları normal sskya göre biraz daha düşüktür. Eğer emekli olduğunuzda yüksek maaş alma hayali kuruyorsanız tabandan ek 5 ödemek yerine biraz daha yüksekten ödemenizi tavsiye ediyorum.
 • Ek 5 tarım sigortası başvuru formu ile ilgili anlatacaklarım bu kadar. Kafanıza takılan kısımları yazının altından sorabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası ödenmediğinde ne olur ?

İki aydan fazla ek 5 tarım sigortası ödenmezse sağlıktan hem kendiniz hem de bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler yararlanamaz. Ayrıca borca faiz işler. Bunun haricinde ise ek 5 ödenmediğinde isteğe bağlı bağkurdaki gibi otomatik silinmesi söz konusu olmaz. Ödenmediğinde borç dondurma ve sildirme işlemleri hakkında detaylar yazımızın devamında verilmiştir.

Ek 5 tarım sigortası dondurma işlemi nasıl yapılır ?

Ek 5 tarım sigortasını aşağıdaki durumlardan birisi ile dondurabilir/durdurabilir/iptal edebilirsiniz;

 • Sigortalı bir işte çalışmaya başladığınızda Ek 5 tarım sigortayı durdurmanız gerekir. Bunun için dilekçe vermelisiniz. Otomatik olarak durmaz.
 • Esnaflık vergi kaydınız ya da şirket ortaklığınız başladığında zorunlu olarak 4b bağkurlu olmanız gerektiğinden Ek 5 tarım sigortasının durdurulması gerekir. Bunun için de dilekçe vermeniz gerekir otomatik olarak durmaz.
 • Emekli olduğunuzda isteğe bağlı ek5 sigortayı durdurmak için dilekçe vermeniz gerekir. Otomatik olarak durmaz.

Ek 5 tarım sigortasını durdurmak için iki seçeneğiniz var. Birisi dilekçe tarihi itibariyle durdurulmasını sağlamak diğeri ise prim ödemenizin yettiği tarihten itibaren durdurmak. Eğer ek 5 sigorta kapsamında birikmiş borcunuz varsa ve bu prim borcunu da ödeme durumunuz yoksa dilekçe vererek borcu sildirebilirsiniz. Ancak bu durumda hizmetinizin de silineceğiniz ve daha sonra bu süreleri hizmet satın alma yolu ile alamayacağınızı belirtmek isterim. Bu husus çok önemli çünkü. 

Dediğim gibi dilerseniz dilekçe tarihi itibariyle de durduruabilirsiniz. Bu durumda prim borcunuz olursa gecikme zammı ve faizi işlemeye devam eder ancak en azından ileride bu süreleri yeniden borçlanma hakkınız olur. Ek 5 tarım sigortasından çıkış için dilekçe örnekleri aşağıdaki gibidir.

Ek 5 tarım sigortası kapatma dilekçesi

Dilekçe tarihi itibariyle durdurma dilekçesi örneği;

 • …………..Sosyal Güvenlik Merkezine
 • Müdürlüğünüzde …………………………… sicil ve …………………………… T.C. numarası ile …../…../20 tarihinden beri Ek 5 tarım sigortası kapsamında tescilim bulunmaktadır. Ek 5 tarım sigortamın ……/…../20 tarihi itibariyle kapatılması hususunu,
 • Arz ederim. 

Eğer prim borcunuz varsa ve bu borçla birlikte hizmetin de silinmesini istiyorsanız ek 5 tarım sigortası iptal dilekçesi örneği aşağıdaki gibi olmalı;

 

 • …………..Sosyal Güvenlik Merkezine
 • Müdürlüğünüzde …………………………… sicil ve …………………………… T.C. numarası ile …../…../20 tarihinden beri Ek 5 tarım sigortası kapsamında tescilim bulunmaktadır. Ek 5 tarım sigortamın prim borcumun yettiği tarih itibariyle kapatılması ve borçlarımın silinmesi hususunu,
 • Arz ederim. 

Ek 5 tarım sigortası iptali nasıl gerçekleştirilir ?

Ek 5 tarım sigortasını her zaman için isteğe bağlı olarak kapatabilirsiniz, iptal edebilirsiniz. Yukarıda da belirttiğimiz üzere dilerseniz dilekçe tarihi, dilerseniz ödemenizin yettiği son tarih itibariyle iptal işlemi yapılabilir. Ayrıca sigortalı çalışmaya başladığınızda, bağkurlu olduğunuzda ya da emekli olduğunuzda da ek 5 tarım sigortasının iptal edilmesi gerekiyor. Böyle bir durum olduğunda dilekçe ile bağlı olduğunuz SGK’ya başvurmanız gerekiyor.

Ek 5 tarım sigortası kaç ay ödenmezse iptal olur

Ek 5 isteğe bağlı bağkur gibi değildir. Belli bir dönem ödenmediğinde iptal olması söz konusu değildir. İptal durumu yukarıda ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

Ek 5 borç sorgulaması nasıl gerçekleştirilir ?

4/a ek/5 tarım sigortalılar borç sorgulamasını E devlet sisteminden kolayca yapabilirsiniz. www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu/Ek5-Ek6-5G-30 Günden Az İBS Tescil Kaydı ve Borç dökümü menüsünden ek 5 tarım borç sorgulaması yapabilirsiniz. Ek 5 sigorta sorgulama ekranına giriş için ⇒ ek5 tarım sigortası borcu sorgulama.

Ek 5 tarım sigortası borç sorgulama tc ile nasıl yapılır ?

Ek 5 tarım sigortası borç sorgulama tc ile şifresiz yapılacak bir uygulama yok. Sadece e devlet sisteminden sorgulama yapabilirsiniz. Dilerseniz en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayarak borcunuzu sorabilirsiniz. Ayrıca mobil ya da internet bankacılık uygulamalarını kullanıyorsanız SGK Ödeme- SGK ödemeleri-Ek5/Ek6/5g /4a Kısmi İBS/Topluluk  menüsünden borç sorgulaması yapabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası sağlıktan yararlanma şartları nasıldır ?

Bu kapsamda son ödeme vadesi geçmiş prim borcunuzun iki aydan fazla olması halinde sağlık güvencesinden yararlanamazsınız. Ayrıca borçlu iken Ek 5 tarım sigortasını terk edip bağkura, genel sağlık sigortasına ya da diğer isteğe bağlı sigorta kollarına geçiş yaptığınızda sağlıktan yararlanabilmeniz için ek 5 sigorta borcunu da kapatmak zorundasınız. Yani diyelim ki Ek 5 sigortasını kapatıp bağkura geçtiniz. Bağkuru düzenli ödüyorsunuz ama ek5 borcunuz var. İşte bu durumda ek5 borcunuzu ödemeden bağkurdan da yararlanamazsınız.

Ek 5 tarım sigortası doğum borçlanması yapabilir mi ?

Bildiğiniz üzere kadınların ilk sigorta, bağkur v.s. başlangıç tarihinden sonra doğan 3 çocuk için doğum borçlanması hakkı vardır. Doğum borçlanması yapabilmeniz için çocuğun doğum tarihinden sonraki 24 aylık sürede adınıza prim ödenmemiş olması gerekir. Ek 5 tarım sigortası kapsamında iken doğum borçlanması yapabilirsiniz. Ancak ben bunu tavsiye etmiyorum. Eğer doğum borçlanması yapacaksanız SSK ek 5 sigortadan ayrılıp sigortalı bir işe girin ve sonra doğum borçlanmasına başvurun. Bu sizin için daha avantajlı olacaktır.

Ek 5 tarım sigortası işsizlik maaşı alabilir mi ?

Peki ek 5 ödeyen işsizlik maaşı alabilir mi ? İşsizlik maaşı alabilmenin temel şartlarından birisi kişi adına işten çıkış tarihindeki son 3 sene içerisinde işsizlik primi ödenmiş olması. Ek 5 kapsamındakiler işsizlik priminden muaftırlar ve işsizlik primi ödemezler. Dolayısıyla bu kapsamdakiler sigortalılığı terk etmeleri halinde işsizlik ödeneğinden yararlanamazlar.

Ek 5 tarım sigortası doğum parası alabilir mi ?

Diğer isteğe bağlı sigorta kollarında olduğu gibi ek5 kapsamındakiler de Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir defaya ödenen mzirme yardımı ya da analık doğum parası alamazlar. Nedeni ise oldukça basittir. Ek5 sigorta primi ödeyenlerden sadece iş kazası ve meslek hastalığı primi tahsil edilir. Kısa vade primi olan analık sigortası primi alınmaz. Durum böyle olunca bu kapsamdakilere emzirme ödeneği ya da Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ödemiş olduğu rapor parası ödenmez.

Ek 5 tarım sigortası kredi çekebilir mi ?

Bordro düzenlemesi olmayan isteğe bağlı bir sigorta kolu olduğundan kredi verip vermemek tamamen banka inisiyatifindedir. Kredibilite yani kredi alabilme durumu da etkilidir. Kredi alıp alamayacağınız ya da ne kadar kredi alma hakkınız olduğu konusunda bankalardan teklif isteyebilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası hangi bankalara yatırılıyor ?

Prim borçlarınızı tüm banka ve PTT şubelerinden, ATM’lerden, mobil ve ya internet bankacılığından SGK ödemeleri-Ek5/Ek6/5g /4a Kısmi İBS/Topluluk menüsünden T.C. numaranız ile sorgulama yaparak ödeyebilirsiniz.

Ayrıca kredi kartınız ile SGK kredi kartı ile ödeme sisteminden ek 5 sigorta ödemenizi yapabilirsiniz. SGK kredi kartı ile prim ödeme uygulamasına T.C. numaranız ve E devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra Sorgu Türü: Diğer Tahsilatlar ve Sorgu Tipi: SGK ödemeleri-Ek5/Ek6/5g /4a Kısmi İBS/Topluluk menüsünü kullanarak ödeme yapabilirsiniz. SGK kredi kartı ile ödeme sistemine buradan giriş yapabilirsiniz ⇒ kredi kartı ile ek 5 tarım sigortası ödeme.

Ek 5 tarım sigortası atm’den nasıl yatırılır ?

Öncelikle her banka ATM’sinden 4 a ek 5 tarım sigortası ödemesinin yapılamadığını belirtmek istiyorum.  ATM’den ek 5 ödenebilen başlıca bankalar Ziraat Bankası, Halk Bank ve Vakıf Bank. ATM’de SGK ödemeleri-Ek5/Ek6/5g /4a Kısmi İBS/Topluluk menüsünden T.C. numaranız ile ek 5 tarım borcu ödemesi yapabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası avantajları nelerdir ?

Bu kapsamda prim ödemesi yaptığınızda daha erken emekli olabilirsiniz. Zira ek5 sigorta kapsamında ödenen primler eski ismi ile ssk yeni adı ile 4a hizmeti olarak değerlendirilir. Dolayısıyla ssk kapsamında emeklilik bağkura ve diğer sigorta kollarına göre daha esnek olduğundan daha erken emekli olma hakkı elde edebilirsiniz.

Tabi bu avantajının yanında dezavantajı da var. Bu da alınacak emekli maaşının normal sskya göre düşük olması. Bu da önemli bir husus olsa gerek.

Ek 5 tarım sigortası aile yardımına engel mi ?

Bildiğiniz üzere çalışmayan eş için aile yardımından yararlanabilmeniz için eşin ücret karşılığı çalışmıyor olması gerekir. Ek 5 tarım sigortasının tanımında tarım  ve ye orman işlerinde ücret karşılığında çalışma ibaresi bulunduğundan 4 a ek 5 tarım sigortalılar eş için eş yardımından yararlanılmaz. Eğer hem isteğe bağlı sigorta ödeyip hem eş yardımından yararlanmak istiyorsanız ödeyebileceğiniz tek sigorta kolu isteğe bağlı bağkurdur. Sadece bu kapsamda prim ödemesi yapanların eş yardımı kesilmez. Ancak bu sigorta kolunda emeklilik koşullarının bağkura göre değerlendirildiğini de özellikle hatırlatmak isterim.

Ek 5 tarım sigortası ayda kaç gün ödeniyor ?

Bu soru ek 5 le ilgili en çok kafa karıştıran hususların başında gelmektedir. Ek5 sigortalısının hizmeti sisteme 30 gün olarak yansır bunda bir sıkıntı yok. Ancak prime esas kazanç hesabı yani emekliliğe yansıyacak kazanç 2020 yılı için brüt asgari ücretin 27 günlük tutarı üzerinden hesaplanıyor. Takip eden yıllarda ise her yıl bir gün artacak ve 2023 yılında ek 5 sigortalıları da brüt asgari ücretin tam tutarı üzerinden prim ödemesi yapmış olacak. Yani  2021 yılında 28 gün, 2022 yılında 29 gün ve 2023 yılında 30 gün üzerinden prim ödemesi yapılacak.

Ek 5 tarım bağkur arasındaki fark nedir ?

Ek 5 sigortası ssk kapsamında isteğe bağlı prim ödemesi yapılan bir sigorta kolu iken 4b tarım bağkuru ise Ziraat Odalarına ya da tarım müdürlüklerine çiftçi kaydı olanların zorunlu olarak tabi olması gereken sigorta koludur. Her ikisinde de prime esas kazanç sisteme aynı yansır. Gün hesabı da yukarıdaki gibidir. Alınacak emekli maaşı konusunda aralarında fark yok. İkisi de aynı.

Ek 5 tarım sigortası hizmet dökümü sorgulama

E devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu-SGK Hizmet Dökümü menüsünden ek 5 tarım hizmetlerinizi kontrol edebilirsiniz. ek 5 sigortasında sadece prim ödemesi yaptığınız dönemler hizmet dökümünüzde görünür. Prim ödemesi yapmadığınız ve borçlu olduğunuz dönemler sistemde hizmet olarak görünmez.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

158 Yorum
 1. Firat

  Merhaba! Kolay gelsin. Benim babam önce. Tarımdan sonra de ek 5 den yararlandı. SGK çıkarttığı teklif üzerine 40.000 tl verip şartları doldurup emekli oldu. Yanlız şimdi bir çok yerde görüyoruz tarım ile hiç ilgisi olmayanlar ödediği paralar yanıyormuş. Böyle bir durum olabilir. Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sizin için geçti o. Bir denetim olursa da aktif olanlar denetlenir. Geriye dönük denetleme olacağını sanmam.

 2. Nur

  Merhaba. e-devletten EK5/EK6/5G/30 Günden Az İBS Tescil Kaydı ve Borç Dökümü sayfasına girince borç gözüküyor bu borcu nasıl ve nerden sildirebiliriz? Kaydı da sildirmek istiyoruz ne yapmamız gerekli ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hangi kapsamda borç var? Ek 5 m, 6 mı ? Yoksa isteğe bağlı sigorta mı ? Bağlı olduğunuz SGK’ya son ödeme ya da tescil tarihi itibariyle silinmesi talebini içeren dilekçe ile başvurmanız durumunda borç silinebilir. Ama kapsama göre de değişebilir durum bilginiz olsun.

 3. aykut kiraz

  ömer bey cevap için tesekurler ama ondada askerligi yatırıdıgımda 4 b kapsamında askerlik borcanması görünecek oda bana sıkıntı yaratır ben hepsini 4 a kolundan görünmek istiyorum sanıırm ben büyük bir ihitmale ek 5 yaptırıcam ne yapalım 8-9 ay için sıkıntı yapmazlar herhalde ama uzun süre ödersen bir sıkıntı olabilir ,neyse hayırlsı artık ha baska bir yol daha var ben dilendirmeyim sen anladın onu :)) ondana 5 kişiden fazla bes mez deyip duruyorlar iş güvenli vs.. şirketlere göre rısk sıralamas falan var onuda arastırdım yaklasık 5 aydır bu işlere kafa yoruyorum ama malesef bir sonuca varmadım ha obür yolu da ek 5 de biri şikayet ederse sıkıntı yaratır diye acaba öbür türlü yaparsam ne avantajlarım olur diye arastırdım tekrar ilgi alkanız için tesekurederim

  1. Ömer Meriç

   Şöyle yapın o zaman. Askerlik borçlanmasını yapın ödeyin ve ondan sonra isteğe bağlı bağkur yatırın. Emekli maaşı olarak bir kaybınız olmaz.

 4. aykut kiraz

  merhbalar ömer bey ben 4.a sigorta kollundanım ,ilk sigorta girişim 1993 ocak , 1974 dogumluyum 4967 günüm var askerli 550 gün yaptım askerligi soradan 4 a kolundan toplu yatımak isityorum ama yine günüm eksik oluyor yaklasık 7 ay bir yerlerde görünmem gerekiyor malum gerek şu anki şartlar uzun zamandır işsizim pandemi ve cok öncesi ,şimdi beni ek 5 e yönlendirdiler biraz arastırıdım yani cok özürdilerim sacma bir sistem yapmışlar direk 4 a istege baglı prim ödemek olamazmıydı ,diger emekli sandıgı yada bakurda oldugu gibi , biri şikayet ederse ceza yersin yani benim anladıgım tarım kolunu 4 a ssk koluna birleştimişler ikisi ayrı ayrı olsaydı olmazmıydı? hakikaten bu sistemi yapanı anlamak mümkün degil ee iş bulamıyorum işsisim dışardan emekli olmak için istege baglı yatırmak istersende yani bir sıkıntı ben nasıl bir yol izlemeliyim millet gibi 2 yıl 3 yatırmıyacagım en fazla 8-9 ay gibi yatımayı düşünüyorum beni yönlendirin en saglıklı ne yapmalıyım mutlaka sigortamı tamamlamalıyım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ek 5 kapsamında açarak risk almanıza gerek yok. İsteğe bağlı bağkur açtırın. 3,5 yıldan fazla ödemediğiniz sürece emeklilik şartlarınız SSK kapsamında devam eder zaten.

 5. Zeynep melek

  Tesekkur ederim

 6. Zeynep melek

  Merhaba.babamin 1983 yilinda 25 gunluk sigorta girisi var.bu tarihten sonra bir giris olmadi.2011 kasim ayindan bugune kadar da ek 5 oduyoruz.18 ay askerlik var. Ne zaman emekli olur diye soracaktim.tesekkur ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 3600 gün ve 60 yaş ile emekli olabilir.

 7. evren

  Tarim sigortali2925 biri tarla satin alsa 10 donum emekli olurken sorun olurmu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer çiftçilik yani çks kaydı açılmazsa sıkıntı olmaz.

 8. Ahmet Bal

  Ek5 sigortalılıktan emekliliği gelen sigortalı birisi ödemek istemediği prim borçlarını sildirerek emekli olur mu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet prim borçlusu olduğunuz dönemlerin hizmetini sildirme hakkınız var.

 9. Muhammet

  Merhabalar, Babam sağlık sorunları nedeni ile iş yerinden ayrıldı. Şuan işsizlik maaşı alıyor, ek 5 girişi yapılırsa işsizlik maaşı kesilir mi.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet kesilir. İşsizlik maaşı sona erdikten sonra Ek 5 açtırabilirsiniz.

 10. Mehmet

  Teşekkür ederim Ömer bey, çok soru sordum kusura bakmayın, ülke olarak takılıp kaldık bu konulara , yazıları okuyorum 2008 den sonra aylık bağlama oranı çok düşük o yüzden emekli maaşı az oluyor diyorlar , yüksek prim ödemek ilerde iyi ama az maaş bağlanınca çok prim ödeyip parayı oraya bağlamak mantıksız geliyor bana, haksizmiyim,. Sayenizde planlama yapıyoruz , Hayırlı işler dilerim size

  1. Ömer Meriç

   Kusurluk bir durum yok Mehmet Bey. Her zaman buradayız sizin için. İnanın sizin şu an ek 5 hakkında öğrendiklerinizi bu işin içindeki sgk memuru bilmez. İşin detaylarıdır bunlar. Ek 5 kapsamında 2023 yılında prime esas kazanç normal ssk ile eşitlenecek. Ama o tarihe kadar 27,28,29 olarak gidecek bu da kısmen de olsa emekli maaşınızın düşük olmasına neden olacak. Ama çok fazla etkilemez rahat olun.

 11. Mehmet

  Merhabalar Ömer bey, ek 5 te prime esas kazanç Eylül 2020 itibariyle 27 günlük olduğundan emekli maaşını düşürür mü, hesabı yapınca aylık 100 TL gibi eksik ödeme oluyor, bide 4500 günle emeklilik için biraz fazla gün odesek mesela 4800 gün ödeyip bıraksak eksik ödenen primi tam ödenmiş gibi dengelermi acaba

  1. Ömer Meriç

   Mehmet Bey çok takılmayın bunlara. 4500 gün yeterlidir. Fazladan ödenen gün prime esas kazanç ortalamasını değiştirmez.

 12. Mehmet

  Teşekkür ederim Ömer bey, Allah razı olsun sizden, burada yapılan soru cevapları baştan sona okudum kelimesi kelimesine , sizin bilgilerinizi kaçırmamak için başkalarına verdiğiniz cevapları ezberledim diyebilirim, prime esas kazanç diyosunuz fakat ben onu başlangıçta ödemek istediğim iz miktarı yazıp dilekçeyi veriyoruz diye anladım, bu hesabi siz biliyosunuz 120 TL gibi rakam bildirsek olurmu peki ,. Ağustos ta 7 günlük düşük miktarda ödedim,.

  1. Ömer Meriç

   Zaten bildirim tarihinizden sonraki kısım için değişir. 120 TL bildirirseniz aylık ödeme tutarı 1117 TL gibi bir rakam olur. Yani bugün tarihi itibariyle değişirse bugünden sonraki kısmı yeni artmış tutar üzerinden hesap edilir. Reklam yapmayı ve önermeyi unutmayın :).

 13. Mehmet

  Teşekkür ederim Ömer bey, ben eşime biraz fazla olsun diye 27 günden hesap yapılıyormuş ya ,. eşit olması için 1200 TL aylık prim ödemek istiyorum, biraz fazla olsun,. 4500 gün olunca ödemeyi birakicam, o yüzden 1200 TL üzerinden ödemek istiyorum Ömer bey

  1. Ömer Meriç

   Prime esas kazanç beyanını bu durumda 130 lira olarak güncelletmemiz gerekiyor. 130 lira yapılırsa aylık 1210 TL prim ödemiş oluyorsunuz. Şöyle bir dilekçe yazın bağlı olduğunuz SGK’ya;

   ….. Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,
   Kurumunuzun …………… T.C. numaralı Ek 5 tarım sigortalısıyım. Prime esas kazanç beyanımın …/…/… tarihi itibariyle günlük 130 TL olarak güncellenmesi hususunda gereğini arz ederim.

 14. Mehmet

  Anlamadınız dilekçeyi verirken daha 1200 TL yazdım ödemek istediğim fiyatı, olmazsa eğer dediğiniz dilekçeyi nasıl yazicam , SGK daku bayan fazla odeyemezsiniz dedi

  1. Ömer Meriç

   Mehmet BEY, bu mümkün olmasa ben mümkün demem. Taban primi 7,5 katına kadar arttırma hakkınız var. Şimdi siz aylık ne kadar ödeme yapmak istiyorsunuz bana iletin ben ona göre size bir dilekçe örneği hazırlayım bununla başvurun.

 15. Mehmet

  Günaydın Ömer bey, eşime ek 5 açtım geçen ay , 1200 TL yazdım ödemek istediğim kısma, fakat 913 TL borç çıkıyor , SGK yi aradım standarttır dedi arttiramazsiniz dedi , sizin yazılarınızda arttırılır diye yazdınız , ne yapmalıyım yanlışlık bizde mi acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Var olan borçtan fazla yatıramazsınız. Benim yazıda bahsettiğim prime esas kazancı arttırmaktır. Bunun için ayrıca dilekçe yazmanız gerekiyor SGK’ya primleri yükseltmek için.

 16. Mehmet

  Merhaba Ömer bey, ek 5 SSK ödedik 4500 güne gelince ödemeyi bıraktık diyelim, sağlıktan bir süre daha yararlanirmi acaba, bide GSS ödemeye basvurabilirmiyiz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Mehmet BEY. Ek 5 sigortasını terk ettiğiniz zaman sonraki gün sağlık kapanır. Belli bir süre yararlanamıyorsunuz. Kapattıktan sonraki gün genel sağlık sigortası açtırabilirsiniz.

   1. Mehmet

    Sorularımıza cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim, Allah razı olsun sizden, Ömer bey çalışma hayatınızda başarılar diliyorum, sizi her zaman takipteyim ,iyi günler dilerim

    1. Ömer Meriç

     Ne demek Mehmet BEY. Her zaman yanınızdayız. Yalnız çevreye tavsiye bekliyorum :).

 17. Mehmet

  Merhaba Ömer bey , bı sorum olacak size, eşim 1982 doğumlu , işe girişi ekim 2007 fabrikaya, SSK yani , emeklilik için hangi şartlara tabi

  , bı yazi okudum 2002 ve 2005 arası girişli 52 yaş, 2005 ve 2008 arası girişli kadınların emeklilik yaşı 54 yazıyor nedir anlayamadım , acaba ne olduğunu ve eşimin emeklilik için hangi şartları var soyleyebilirmisiniz

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. SSK kapsamında 7000 gün 58 yaş ile normal emekli olur. 4500 gün 58 yaş ile ise yaştan emekli olur.

   1. Mehmet

    Teşekkür ederim, size yazdığım bı yerde okudum 2002 ve 2005 arası girişli 52 yaş, 2005 ve 2008 arası girişli 54 yaşinda emeklilik yazıyor, o nedir acaba

    1. Ömer Meriç

     Onun ne olduğunu bilmiyorum. Herkes yazıyor bir şey. Yalan yanlış işte.

 18. Mehmet

  Çok teşekkür ederim Ömer bey, ne demek öneririm tabiki, sayenizde gelecek ve evlatlarımız için planlama yapıyoruz, Allah razı olsun, sizi facete takip etmek istedim bulamadım, e mail de gelmiyor nasıl bulucam face yada Instagram da.

  Ömer bey bı konu daha danışayım planlama için, eşimin günlerini ek 5 SSK ile yüksek ödemeyi düşünüyorum, elden para ödemek tabiki zorluyor, sizin demenize göre 4500 günle emeklilik yüzde 20 daha az maaş alacak, hesabı yapınca aradaki 2500 güne ödediğim parayı emekli olunca 20 yılda ancak amorti edecek ,. O yüzden eşime 4500 güne kadar ek 5 SSK ödeyip durdurabilir miyim 4500 günle emekli ligi beklesin,. Sizce olurmu ve tavsiyeniz nedir,

  1. Ömer Meriç

   Facebook ve instagram hesaplarımız var. Oradan takip edebilirsiniz. Sgk bilgisi olarak arayın. 4500 günü tamamlayıp beklemek de mantıklı. Olabilir. Fazla ödeme yapmaktansa.

 19. Mehmet

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler Ömer bey, çok az bağlanıyor,emekli olmakta boşuna desenize ,

  Peki emekli olmadan vefat halinde aynı şartlar geçerlimi,

  1. Ömer Meriç

   Ölüm aylığı için ssk kapsamında en az 900 bağkur kapsamında ise en az 1800 gün gerek. Bu şartlar sağlanıyorsa aylık bağlanır. Bağlanacak aylık tutarında aynı şartlar geçerli. Rica ederim :). Destek için bir arkadaşa önerin yeter :))

 20. Mehmet

  Teşekkür ederim sizede iyi bayramlar dilerim, tam anlamadım Ömer bey daha ayrıntılı anlatır mısınız, hiç anlamıyorum bu işlerden, bı kızım benim bı kızım hanımın maaşını alirmi yani, rakamsal olarak da örnek verirmisiniz

  1. Ömer Meriç

   Şöyle olur. Her ikinizin de maaşını alırlar. Örneğin siz 1000 lira eşiniz de 1000 lira alıyor olsun. Vefat ettiniz. Bir kızınız maaş alırsa her birinizin maaşının yarısını alır yani toplamda 1000 lira alır. İki kız alırsa o zaman her ikinizden 250 lira alırlar ve toplamda her kız 500 lira maaş alır.

 21. Mehmet

  Merhaba Ömer bey nasılsınız, bir sorum olacak size ,şimdiden teşekkürler Allah razı olsun,

  Bizim iki kızımız var hanımla ben SSK kapsamında sigorta liyiz , inşallah yaşımız geldiğinde emekli olacağız, İlerleyen zaman da illaki toprak olup gideceğiz, o zaman evlenmedikleri takdirde yada bosandiklari taktirde bir kızıma benim bir kızıma hanımın emekli maaşı bağlanır mı , bağlanırsa da tam maaş bağlanır dimi, ayrıntılı bilgi verir misiniz rica etsem

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İyiyim siz nasılsınız. İyi bayramlar dilerim. Eğer bekar olurlarsa ve sigortalı çalışma olmazsa alırlar. Çocuklarda maaş hissesi yüzde 25 normalde. Ama tek başına aylık olursa yüzde 50 olur.

 22. Mehmet

  Evet sigortalı çalışmıyorum şuan , işsizlik maaşı bitti bana mesaj geldi GSS kaydınız otomatik yapıldı diye, bende GSS ödüyorum, gidip bakmalimiyim Bağkur kaydı actilarmi diye, siz deyince içime şüphe düştu şimdi, actilarsa bile eşime ödeyeceğim için hem Bağkur hem GSS iptal olur dimi,.

  1. Ömer Meriç

   Kaydınızı bugüne kadar tespit etmedilerse bugün etmezler. Sormanıza gerek yok. Siz dediğiniz gibi yapın sıkıntı olmaz.

 23. Mehmet

  Normalde öyle bagkurlu olmam gerekiyor fakat fabrikada çalıştığım için Bağkur açılmıyor, sizde biliyorsunuz, işsizlik maaşı bitti bu yıl GSS ödüyorum, o yüzden Bağkur açılmıyor, ama eşimin üstünden sağlıktan yararlanicam, vede GSS iptal ettiricem o zaman Bağkur açmazlar dimi yanlışlıkla,. İkametgah imizin olduğu ilçe muhtari imzalayacak dimi

  1. Ömer Meriç

   Ama sigortalı çalışmıyorum diyorsunuz. Bu durumda kayıt olduğu için devreye bağkur girmesi lazım. GSS ya da ek 5 in bağkur ile bir ilgisi yok. Her biri kendi içerisinde kapsam.

 24. Mehmet

  Bı sorum daha var Ömer bey, eşime ek 5 SSK odiycem, bende GSS ödüyorum iptali için dilekçe vericem , eşimin üstünden sağlıktan faydalanicam , şuan fabrikada çalışmıyorum , üstüme arazi var cks veriyorum ziraat odası na kayitliyim , bana yanlışlıkla Bağkur kaydı açmazlar dimi , bu konu için ne dersiniz,. Öbür sorum da benim üstüme olan arazide eşimin çalışıyor olması ek 5 SSK için yeterli olurmu ,

  İkametgah imiz kasabadaydi ilçeye aldık ek 5 SSK formuna ilçedeki adresi yazdık, ilçe muhtarimi imzalar yoksa arazilerinin olduğu kasaba muhtarimi

  1. Ömer Meriç

   Normalde sizin bağkurlu olmanız gerekiyor. Sgk kaçırmış. Geçen sene hepsini tespit etmişlerdi. Ama ek 5 açacaksınız diye bunu kimse tespit etmez. Bağlı olduğunuz muhtara imzalatmanız gerekiyor formu.

 25. Mehmet

  Merhaba Ömer bey Allah sizden razı olsun, cevaplarınız sayesinde bilgilendik , emeklilik planı yapmış olduk, ben eşim için size soru sormuştum bir plan yaptım, şimdi 2020 yılı 23 Ağustos ta doğum borçlanması oduycem , hemen sonrasında 31 Ağustos ta ek 5 SSK için başvuru formunu vericem fakat siz demişsiniz formun verildiği ayda işlemeye başlar diye yazmışsınız, bu durumda ödediğim doğum borçlanması ek 5 SSK dan önce mi ödenmiş olur, siz önce doğum borçlanması yapın demiştiniz, bu durumda Eylül ayında mi ek 5 SSK başvuru formunu vermeliyim. Kendim içinde 88 TL GSS ödüyorum şuan. 31 Ağustos ta aynı anda hem ek 5 SSK formunu versem hem de GSS iptal olsun diye dilekçe versem Ağustos ayı GSS borcu olurmu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana :). Borçlanma başvurusunu yapıp ödedikten sonra bence ek 5 ssk formunu verin. Karışıklık olmasın malum Sgk sıkıntı biraz. Ek 5 başlayan tarihten 1 gün öncesinde gss durdurulur. Bunu sonradan da dilekçe ile yapabilirsiniz.

  2. Mehmet

   Yani 31 Ağustos ta ek 5 SSK başvuru formunu verirsem 30 ağustosta GSS durur diyorsunuz ağustosta GSS ödemeyeyim sonraki ay faizli borç çıkmaz herhalde, bide yapacağım doğum borçlanması ek 5 SSK ya geçmez dimi, fabrikadan çalıştığına işlenir, formun verildiği tarih 31 Ağustos olacağı için o ay kapsama alanında olacak sizin demenize göre

   1. Ömer Meriç

    Ek 5 başlamadan önce borçlanma başvurusu yapacaksınız. Bu durumda ek 5 kapsamında değil ssk kapsamında borçlanma yapılıyor. Bu yüzden ek 5 başlamadan önce doğum borçlanmasını tamamlayın. GSS de dediğiniz gibi 31 ağustosta başlarsanız 30 ağustosta durur.

 26. hasan

  ömer bey ek5 sigorta yaptırdım 31.03.2020 mart salı günü e devlette görüntülediğim bilgilerde beyan başlangıç tarihi 31.03.2020 beyan bitiş tarihi 28.02.2021 beyan kazanç 128.82 diye yazıyor bunun anlamı nedir acaba ne demek kolay gelsin teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Prime esas kazancı yüksekten mi beyan etmiştiniz? Yani asgari ücret üzerinde mi ödeyeceksiniz?

 27. hakan

  ömer bey ek5 sigorta yaptırınca bankaya parayı ne zaman ödememiz gerekiyor yani mart ayında başlayan sigortanın parasını mart ayı bitmedenmi ödemek gerekiyor yoksa nisan ayındamı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Normalde Nisan sonuna kadar zamanınız var. Ama prim tahakkuk edince isterseniz ödeyebilirsiniz.

 28. osman

  ek5 primi 1200 tl yatırsam bana yeteri kadar yarar sağlarmı normal sgk primimi doldurmama kısmetse 18 ay var ondan sonra kısmetse 1.5 sene yaşın dolmasını bekliyecem.birde sgk priminin yüksekten yatmasının bir önemi yok çünkü son 5 sene yüksekten yatsa emekli olunca yüksek maaş almana yeter diye bazı şeyler duyuyorum bu ne kadar doğru acaba kolay gelsin

  1. Ömer Meriç

   Son 5 sene değil çalışma hayatınızın tamamında adınıza yatan primlerin ortalaması alınır. Asgari ücret seviyesinde dediniz ben de 1100 civarı dedim. Üzeri size kalmış.

 29. osman

  öncelikle cevapladığınız için teşekkürler ikametgahı şu an an yaşadığım ankaradan nufüs müdürlüğündenmi yoksa memleketteki nufüs müdürlüğünden nakil yaptırmam gerekiyor 1100 veya 1200 den yatırınca kısmetse emekli olunca emekli maaşının yüksek olmasına katkısı olurmu acaba kolay gelsin

  1. Ömer Meriç

   Memlekette yapmanız gerek. Adresi taşıyacağınız hanedeki kişi ile birlikte Nüfusa gitmeniz gerek çünkü. Primi yüksek yatırmak ortalama kazancı yükseltir. Dolayısıyla emekli olduğunuzda tabandan ödeyene göre daha yüksek maaş alırsınız.

 30. osman

  öncelikle böyle bir hizmetten dolayı teşekkürler ömer bey benim aklıma takılan sorular şunlar ek5 tarım sigortası hakkında benim ikametgah ankarada kısmetse memlekette babamın arazisi üzerinden ek5 sigorta yaptırmak istiyorum malüm son kovit19 virisünden dolayı piyasada haliyle daralma oldu ben ek5 sigorta yaptırmak için kısmetse ankaradaki ikametimi köye nakil yaptırmam gerekiyormu bu şartmı acaba birde en az ne kadar para yatırmam lazımki ek5 için asgari ücretin üzerinde olsun. bu ek5 kısmetse emekli olduğum zaman emekli maaşıma nasıl bir katkı yapar bazı yerlerde okudum bilgi kirliliğinden dolayı soruyorum ek5 sigortası başvurulan tarihten itibarenmi başliyor yoksa sgk müdürlüğünden başvuran kişiye kağıt geldikten sonramı başliyor kolay gelsin yanıtlarsanız sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İkameti de taşısanız iyi olur. Aylık prim ödemeniz 1100 lira civarı olursa asgari ücret üzerinde olur. Ek 5 başvuru tarihinden itibaren başlar yazı alındıktan sonra değil.

 31. yusuf

  merhaba.öncelikle sağlıklı günler dilerim1970 doğumluyum,tarım bağkur4/b başlama:7/10/2009 -3750 gün prim mevcut.sizce bu şekilde devam mı edeyim.yoksa son 3,5 yıl 4/a ya mı geçeyim.ayrıca 5400 günle hangisinden daha erken emekli olurum?teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İlk defa 2008 sonrası başladığınız için son 3.5 yıl olayı sizin için geçerli değil. En fazla hizmet hangi kapsamda geçerse o sigorta koluna göre şartlar hesaplanır. Bağkurdan ve ya sskdan 5400 gün 63 yaş ile emekli olursunuz.

 32. muhammet oğuz

  Merhabalar ben 2014 te tarım sigprtası yaptırdım 4/a 2015 ocak ayında işe girdim dondurmadım devam ederken 2015 mayıs ayında işten çıktım ve 2017 de bana yaklasık 3000 tl gibi bir fiyat cıktı ödemem gereken 5 aylık ödedim şuan 2020 şubat ve mart ayını ödemedim ve tutara baktıgım da 4000 tl ödemem gereken ve gecikme cezası 2000 tl toplam 6000 tl tutar gözüküyor ? şuan baktıgım ise Tc kimlik numarası ile herhangi bir hareket/aktivasyon kaydı bulunamamıstır diyor ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigortalı çalıştığınız dönemler için Ek-5 tarım ssk borcu çıkarılamaz. Eğer aynı dönemde hem sigortalı çalışma hem ek 5 ssk varsa bunlara ilişkin iptalin yapılması gerekiyor. Dilekçe ile ek/5 dosyanızın bulunduğu SGK’ya başvuru yaparak düzelttirme yapabilirsiniz.

 33. Şenay

  Merhabalar ben 2014 te tarım sigortası yaptırdım o zaman 4/b idi ve ziraat odası kaydı isteniyordu
  4/a ya geçtikten sonra ziraat odası kaydı bulunmaması gerekiyor diyor emekli olduğum zaman bu bana problem çıkarır mı ? Kaydımı şimdi sildirmem gerekiyor mu?
  Bir de şimdi ek 5 sigortamı dondurmak istiyorum yaşımın dolmasına 7 yılım var pirimim dolmasına 4 senem kaldı emekli olmama yakın bu 4 yılı tekrar ödemeye başlayabilir miyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tarım sigortası ve tarım bağkuru birbirinden farklı şeyler. Bu yüzden sorunuzu da tam anlayamadım. Daha açık yazar mısınız lütfen.

 34. İdris yiğit

  Hocam merhaba benim ek 5 pirim borcum var hatırlamıyorum bunu sildirip iptal ettirme imkanım varmı yardımcı olurmusun

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yazımızda ayrıntılı anlatılmıştır. Dilekçe örneği de mevcut. Prim borcunuzu sildirebilirsiniz. Ama borçlu olduğunuz döneme ait hizmetler de silinir ve daha sonra borçlanamazsınız.

 35. Agmet

  Mbr hocam ben bi işte calisiyordum ek 5 tarım sigortası olarak gösterdiler 2016 da 01.06.2017 işten çıktım dilekçede vermedim şimdi bana 9000 tl borç geliyor bunu dilekçe ile sildirmem mümkün mü

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet borcunuzun tamamını sildirebilirsiniz. Borçlu olduğunuz dönemlere ait hizmetlerin de tamamı silinir bilginiz olsun.

 36. Mustafa

  İyi günler Ömer bey..
  Ek-5 tarım sigortası ödemekteyim.Bu arada askerlik borçlanmami yatırdım fakat e,-devlet te görünmüyor ne yapmalıyım ilerde sorun olur mu?
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Normalde askerlik borçlanmasının SGK hizmet dökümünde görünmesi gerek. Bağlı olduğunuz SGK ile görüşmenizi öneririm ileride sorun yaşamamak adına.

 37. memurbeyy

  Ömer bey baştan sona hatalı bilgiler demedim zaten baştan sonra ara ara hatalı bilgiler var diye mevcut başvuru farklı Ek-5 tarım sigortasının eski başvuru formu buradaki kayıtlı belge

  1. Ömer Meriç

   Evet eski başvuru formu. Ama yenisinden tek farkı Ziraat Odası bölümü. Ziraat Odasından zaten kişi kaydı olmadığına dair belge istemekte.

 38. memurbeyy

  Ömer bey kayıtlı e posta adresimden ulaşabilir misiniz çoğu bilgiler hatalı burada paylaştığınız.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hatalı olan bilgiler hangileri? Söyleyin düzeltelim.

   1. memurbeyy

    Öncelikle ek5 isteğe bağlı bir sigortalılık değildir. tarım sigortasıdır bu sigortayı ödeyen kişilerin tarım işlerinde çalışması gerekir. En baştan en sona ara ara hatalı bilgiler mevcut.

    1. Ömer Meriç

     İsteğe bağlı yazılmış evet o düzeltildi. Yazımızın devamında gerekli şartlar verilmiştir zaten. Tarım ve orman işlerinde süreksiz çalışanların yararlanabileceği onun haricinde ödeme yapanların ileride sorun yaşayacağı da belirtilmiştir. Yazıdaki bilgiler 5510 Sayılı Kanunun Ek 5’inci maddesi esas alınarak yazılmuıştır. Yazı baştan sona yanlış değildir. Sadece isteğe bağlı yazılması hata olmuştur. Saygılar.

 39. medine

  merhabalar benim babamın sigorta girişi 05.12.1995 ama düzenli olarak sigortalı çalışmamış şu an gün sayısı 2114 ve babam şu an sigortalı çalışırken ek 5 tarım sigortasıda ödüyor 2000 küsür günde ek 5te var bu ikisinin gün sayısını birleştiriyolar mı acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigortalı çalışırken ek 5 olmaz. İkisi aynı zamanda ödeniyor ise ek 5 iptal edilir. Çakışma yoksa iptal edilmez. Ek5 sigorta da ssk hizmeti sayıldığından hizmet otomatik birleşiyor.

 40. Bilal

  Yani ek5 sigortamı durdurmak için dilekçe vereceğim durduktan sonra ben sonradan borcumu yatıra bileceğim doğru anlamışmıyım
  Borcum danda bahsetmiyecem

  1. Ömer Meriç

   Aynen hocam. Doğru anlamışsınız. Şöyle yazmanız yeterli. 11.07.2019 tarihi itibariyle bağkurum açıldığından Ek 5 tarım sigortamın 10.07.2019 tarihinde durdurulmasını talep ediyorum gibi.

 41. Bilal

  Merhaba ömer bey ben ek5 2 sene yatırdım sonrada 2 sene borçlandım şimdide işyeri açıyorum yanı bagkurlu oldum bu yatıramadıgım 2 senenin silinmesini istemiyorum bu şekilde dondurabilirmiyim yavaş yavaş yatırmak istiyorum yada nasıl olur yardımcı olursanız sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ek5 tarım sigortasını bağkurlu olduğunuz için durdurun. Borcu sonradan da ödersiniz dondurulmaz. Dilekçe verirken borcun silinmesinden falan bahsetmeyin sakın.

 42. Ayşe

  tamam teşekkür ederim .sağolun yardımlarınız için.

  1. Ömer Meriç

   Rica ederim. İyi günler.

 43. ayşe

  iyi günler. 22 mayıs 1985 doğumluyum . 27 kasım 2014 tarihinden itibaren aralıksız olarak, en düşük oranından ek 5 ödemesi yapıyorum. 1624 gün ödedim.sigortalı bir işe girsem hangisinden emekli olabilirim? normal sigortadan emekli olursam tarım sigortasından ödediklerim boşuna mı gider? ayrıca normal sigortadan emekli olduğum zaman ek 5 li olduğum sigortalılık süreleri normal sigorta ile birleştiriliyor mu? ek 5 ten emekli olmam için kaç gün ve kaç yaş gerekli? ek 5 için ödemem gereken günlerin tamamını ödedikten sonra emeklilik yaşıma kadar normal sigortalı olarak çalışsam emeklilik maaşım da artar mı? cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ek 5 hizmeti de 4a yani ssk kapsamında hizmet olarak geçer. Normal sigortaya geçseniz de aylık ssk kapsamında bağlanır. Ancak ek5 ile normal sigorta arasında şu an prime esas kazanç farkı var. Ek 5 daha düşük kazanç üzerinden ödeniyor ve bu da emekli olduğunuzda düşük maaş almanıza neden oluyor. Ssk kapsamında emekli olabilmek için 7200 gün ve 58 yaşı tamamlamanız gerekiyor. Mümkün olduğunca ve imkan varsa sigortalı olarak çalışın.

   1. Ayşe

    çok teşekkür ederim Ömer Meriç Bey. ALLAH razı olsun. siz de olmasanız kime sorarız bunları. peki ödeyemediğim zaman ek 5i ileride tekrar açmak üzere belli bir süreliğine durdursam ödeyemediğim günler için çok faiz işler mi ? bir de ek 5i durdurduğum zaman sağlık sigortası için mecburen Gss ödemem lazım demi?

    1. Ömer Meriç

     Rica ederim ne demek:). Ek 5 faizi enflasyona göre değişir. Eş ya da çocuklar üzerinden güvenceniz yok mu? Gss üzerinden yararlanmak için ek5 borcunu kapatmanız lazım.

     1. Ayşe

      Evlenmediğim için eş sebebiyle güvencem yok. babam vefat etti ama babamın sigortası yoktu. annemin kendi sigortası da yok. yani hiç kimseden güvencem yok.annem tekrar başkası ile evlenmişti. üvey babam da öldüğü için , annem üvey babamdan dolayı emekli sandığından maaş alıyor. annem öldükten sonra üvey babamdan anneme kalan maaş bana geçer mi?

     2. Ömer Meriç

      Üvey babanızdan dolayı maaş alma hakkınız yok maalesef Ayşe HANIM.

 44. Yıldıray akyüzlü

  10.10.1995 4a kapsamında 80 günlük sigorta 01.01.2005 den 2012’nin 5.ayına tarım bağkuru 4a kapsamında olan 8.ayın 2015 den ek-6 olan şoför sigortasına geçiş yaptım.2019’un 4.ayına kadar ödeme yaptım.bana ssk’dan söylenen 54 yaş 5675 günden emekli olacağımı söylediler.Günümü tamamlayıp emekli dilekçemi verdim.E-devlet ‘imde görünen ek-6 sigortam silindi.yeterli cevap alamadığımdan şuan hala beklemekteyim.
  31.03.2012 tarım terk talep tarihi resen tarafıma 01.06.2018 tarım bağkuru açılmış.tekrar terk talep tarihi 30.04.2019’dur.ne yapmam gerekiyor? İlginize teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağlı olduğunuz SGK ile iletişime geçmeniz yararlı olacaktır. Size dosya incelenerek net bilgi verilecektir. Dosyayı görmeden yorum yapma şansımız yok maalesef.

 45. Talha

  Merhaba acil cevap lütfen babam ek 5 yatıyordu 3600 günü doldurunca ek5 durdur du ama yanlışlıkla ziraat odalarına üye oldu bagkur tekrar başladı şimdi babam bagkur donduracak tekrar ek 5 den 3600 günü bize şart koşacaklar mı lütfen çok acil

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır sıkıntı olmaz. Öyle bir şart getirilmez.

 46. ugur

  merhaba ben ek 5 tarım sigortası oduyorum borcum var odıyemıyorum fakat dondurmak ıstıyorum benım yatırdığım parayı gerı alabılme sansım varmı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef yatırdığınız kısmı iade alma hakkınız yok. Ancak prim borcunuz varsa borçtan dolayı dondurma hakkından yararlanabilirsiniz.

   1. Suleymam

    Merhaba.babamin ek 5 tarım sigortası ağustos 2018 yılında kapattırdı.02.02.2019 tarihinde tekrar açtırdı e devlette 4700 kusur prim borcu gözüküyordu parayı yatırmadık henüz ama suan borç gözükmüyor!borcu yoktur diyor aydinlatirsaniz sevinirim

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Bağlı olduğunuz Sgk ile görüşün. Sistemden bakılması gerekir.

 47. mustafa

  Merhaba…
  Benim ek5 tarım sigortam birkaç gün bir yerde çalıştım diye iptal olmuş.Tekrar nasıl ek5 e geçebiliri? Lütfen yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dilekçe ile ek5 dosyanızın olduğu SGK’ya başvurarak işten çıkış tarihi itibariyle yeniden başlatabilirsiniz.

   1. Mustafa

    Çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz.Varolun.

 48. Fatih

  Merhaba,
  Annemin 01/12/1997 yılında kapıcılıktan sigorta başlangıcı var ve sadece 60 gün sigortası ödenmiş. 2013/10’dan 2014/01e kadar temizlik görevlisi olarak 91 gün sigortası ödendi. 3600 primi tamamlaması için tarım sigortası yaptırdık. Şuanda 1070 (1997, 2013 ve 2014 SSK primleri dahil) primi tamamladık. Buradan yani tarım sigortası üzerinden 3600 primi doldurduğunda emekli olması mümkün mü? Yoksa tarım sigortası bu kapsamda değil mi? Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 3600 günle emeklilik hakkınız var. Devam edebilir bu kapsamda.

 49. Osman

  Hocam 2013te ek 5 başladı bir müddet ededim.sora maddi sıkıntıdan dolayı son 10ayı ödeyemedim.bitiş kapanış tarihi2015in 3ayıdır.sürekli gecikme zammı işliyor.ben bu borcu tamamen sildire bilir miyim.sildirirsem ödedigim günlerde silinirmi.şu an ödemek istiyorum ama gecikme faizle iki katı oldu ne yapmalıyım teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dilekçe ile borçlu olduğunuz süreye ait borcu ve günleri sildirebilirsiniz. Ödemiş olduğunuz kısımla ilgili bir sorun olmaz. Diğer bir seçenek ise yapılandırma beklemek. Yapılandırma çıkarsa faiz silinir borcun anaparası üzerinden taksitlendirme yapılır.

 50. Fatih

  Hocam ek5 sigortasını iki yıl önce kapattırdım 19 ay prim borcum var bu borcu sildirebilirmiyim veya taksitlendirebilirmiyim taksitlendirilebiliyorsa taksitlendirip genel sağlık sigortasından yararlanabilirmiyim teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer o zaman durdurma dilekçesi verdiyseniz şimdi sildirme hakkınız yok. Taksitlendirme de yapılmıyor. Borcun tamamını ödemeden GSS’den yararlanamazsınız.

 51. MAKBULE TOKER

  sayın yorumcu
  eşimin su an 4.000 tl ek 5 e borcu var
  ekonomik sartlardan borc yatırılamıyor
  ilaç ihtiyacı var
  eş üzerine saglık tan yararlanmak için dondurma işlemi geçiçi sure uygulama
  yapmam dogru olur mu borçlanma alt ust sınır miktarı nedir.
  iyi çalışmalar dileklerimle.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dondurma olmaz. Durdurabilirsiniz. Eşin güvencesi varsa eşin sağlık sigortasından yararlanır. Borçlanma alt üst sınırı derken neyin borçlanması ?

 52. orhan

  merhaba ek 5 gecikmiş borçlarda mesela 2 yıldır ödenmeyen bir borç ta ara ara ödeme yapılabilir mi ve hangi taksit miktarı belirlenir 2 yıl önceki mi son ödeme taksidi mi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet ara ara ödeme yapabilirsiniz. Belirlediğiniz tutar kadar ödeme yaparsınız.

 53. neslihan can

  Teşekkür ederim…

 54. neslihan can

  Hocam merhaba,
  Annem için yaklaşık 4 senedir tarım sigortası ödemekteyiz.Ve prim gününü tamamlamasına 6 ay kaldı.Fakat 6 ay kadar ödeme yapamayacağız.tekrar ödemeye başladığımızda herhangi bir faiz yada kalan 6 ödemenin örneğin 10 aya uzaması gibi bir durum söz konusu mudur?Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Faiz işler ama 10 aya uzaması gibi bir durum olmaz.

 55. Merve Yıldız

  Merhaba Ömer Bey biz ek 5 tarım sigortasını durdurma dilekçesi verip durdurdukları önceki aylara ait bir borcumuz yok sağlık sigortasından ne kadar süre daha yararlanabilirsiniz ya da ya da sadece sigortayı yatıran kişi olarak babam mı sağlıktan bı süre daha yararlanmaya devam edebilir yardımcı olursanız sevinirim

 56. Merve Yıldız

  Merhaba Ek 5 sigortasını dondurduktan sonra önceki dönemlere ait borcumuz da yok ise sağlık sigortası yardımından kaç ay daha yararlanırım?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ek5 kapattıktan sonra sağlık da bitiyor. 99 gün sürmüyor yani.

 57. Ersin

  Ömer bey merhaba,
  Ben memurum, eşim de ek5 tarım sigortalısı.. eş yardımı için sgk nın aldığı bir karar var.. orman işlerinde calışsa da her gün calışacağı garanti olmadığı için eşi eş yardımı alabilir şeklinde.. bu yazıyı bulup kuruma verdim.. tamam dediler eş yardımı almaya devam ediyorum.. tahakkuk daha once alamazsın demişti ve bana zimmet cıkarmıştı ama karari gösterince tamam dediler.. yıllardır alıyorum.. eger dediginiz gibi ise bana bi ton daha zimmet çıkacak gibi..umarım çıkmaz..ne dersiniz..

  1. Ömer Meriç

   Hocam malumunuz memurun eş yardımı alabilmesi için eşin ücret karşılığı bir işte çalışmıyor olması gerekiyor. Ek5 tarım sigortanın tanımı 5510 Sayılı SGK kanununda tarımda ücret karşılığı çalışanlar olarak yapılır. Zaten çalışmanın olduğu tarihlerde sigortanın yapılması gerekir. Süreklilik arz eden bir sigorta değil. Kanuna göre tarımda fiili çalışma varsa ücret de elde ediliyordur. Ücret varsa sigorta da zorunludur. Sizin sigorta sürekli devam ettiğine göre tarımda da sürekli kazanç elde ediyor gibi yorumlanması gerekir. Sonradan başınız ağrımasın diye yazıyorum bunları. Saygılar.

 58. İlknur

  Merhaba annem 67 doğumlu. 2010 sigorta giriş yılı. 2014ten beri de ek 5 yatırıyoruz. Ama şuan yatırmakta zorlanıyoruz. Ben sgk lıyım annemi benim üzerime geçirmek istiyorum. Bunun için ek 5i kapatmamız gerektiğini söylediler. Kapattığımız zaman yatırdığımız günler boşa gider mi? Yaşı geldiğinde o günleri toptan yatırabilir miyiz? Ayrıca şuanki şartlarda hangi yıl emekli olur?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Anneniz 58 yaş 7200 günü ya da 5400 gün 61 yaşı tamamlaması halinde emekli olur. Ek 5 sigortayı durdurmadan sizden yararlanamaz. Bu da yeterli değil ayrıca gelir testi başvurusu da yapması gerekir. Ek 5 kapatınca yatırılan günler boşa gitmez. Ancak kapattıktan sonra boşta geçen süreleri borçlanma hakkı olmaz.

 59. hasan

  ek 5 falan yok sgkd nereden uyduruyorsunuz hiçbir şekilde ek 5 hizmet dökümü alabileceğimiz bir özellik bulunmamaktadır ek 5 tarımla ilgili ödemelerinmiz geçmişte yaptırdığımız hiçbir sigorta gözükmüyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Eski 2925 Tarım ssk zamanında yapmış olduğunuz ödemeler sisteme işlenmediyse SGK Hizmet dökümünde görünmez. Ancak Ek 5 sigortalılık prim ödemelerini yaptıysanız kesinlikle SGK Hizmet Dökümünüzde görünür. Biz var olmayan birşeyi varmış gibi göstermeyiz. Sizin deyiminizle uydurmayız emin olun.

 60. Ünal

  Hocam ek 5 tarım sigortası 5 yıldır düzenli olarak ödüyorum. SGK nin %5 indiriminden faydalanamiyorum.
  Bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Ek 5 tarım sigortasında 5 puanlık indirim söz konusu değil maalesef.

 61. ESER YILMAZ

  Selamlar .07/09/1975 doğumluyum. ssk girişim 07/09/1999. 2013 den beri ek sigorta pirimi ödüyorum.Toplamda 4622 prim günüm var.Ne zaman sistemden çıkmalıyım ve 1260 gün ssk lı olarak çalışmalıyım. Teşekkürler..Askerlik 1996-1997….

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Zaten ek 5 tarım sigortası da ssk kapsamında hizmet sayılıyor. Dolayısıyla 3,5 yıl hesabında dikkate alınıyor. Askerlik borçlanması yapmanız halinde 57 yaş ve 5900 günle emekli olabilirsiniz. Toplamda askerlikle beraber 5900 günü tamamladığınız tarihte ayrılabilirsiniz.

   1. Murat

    Hocam 2002 tarihinde süreksiz tarım işçisi olarak tarım sigortası ödemeye başladım..üzerine kayıtlı oldugum kişi beni devamlı sigortanı iptal ettilirim diye sikıştırmakta..acaba benim istegim sigortamı iptal ettirebilirmi…teşekkürler

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Bahsettiğiniz şey eğer isteğe bağlı tarım ssk ise sizin talebiniz olmadan iptal edilemez merak etmeyin.

 62. sedat

  merhaba;
  2006 yılın da 8 ay ek 5 sigortalı olarak çalıştım askere giderken kapattım ,askerden gelince 2009 dan bu zamana kadar da normal sigortalı olarak çalışıyorum,tarım sigortası ödemelerim sitemde görünmüyor ama sigorta girişim 2006 görünüyor,ek 5 de ödenen günlerimi nasıl sigortaya aktarabilirim ya da görebilirim?yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sizinki eski tarım sigortası kapsamında. Onlar için sgk ya talepte bulunmanız lazım. SGK nın hizmetlerinizi işlemesi gerekiyor.

 63. Adem

  Yaklaşık 9 ay ek 5 tarım sigortası yatırdım ve sigortalı bir işe girince sgk ye dilekçe verip ek 5 tarım sigortası kapattım. İşten çıktığımdan tekrar ek 5 tarım sigortasını nasıl başlatabilirim.Şehir merkezinde ikamet ettiğimden ek 5 tarım sigortasına engel teşkil eder mi.teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Aslında tarım ile uğraşmıyorsanız ek 5 tarım sigortası ödeme hakkınız yok kanunen. Ancak bunun tespiti ancak şikayet halinde mümkün olabilmekte. Dilekçe ile ek 5 tarım sigortasını yeniden başlatabilirsiniz.

 64. mehmet

  ömer bey merhaba ben 3.5 yıl ek 5 sıgorta yatırdım fakat ikametgahımın bir yıldan fazlası tarım yaptığım yerde ondan sonrası farklı yerde devam ediyor benim abinde aynen benim gibi 3.5 yıl ek 5 ödedi askerlik borçlanması ile emeklilik müracaatını yaptı müracaat yaptığı il ek 5 yaptırdığımız il fakat onun ikametgahı istanbulda ama yılın 8 ayını tarım yaptığı ilde yaşıyor genelde bugün evraklarını ikamet ettiği ile göndermişler bir pröblem çıkarmı teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Bir sorun olmaz şikayet olmadığı sürece.

 65. bahar

  ıyi akşamlar . annem için ek 5 ten emeklilik başvurusu yapmıştık . ödenmeyen prim borçlarını bu ağustos ayı içerisinde ödeyemedik toplu olarak . sadece çok cüzi bir miktarını yatirmistik . Bize bu konuda yardımcı olan sigortacı şahsiyet bildirim vs gelecek demişti bildirimde gelmedi ve aftan yararlanma süresinin bittiğini ifade etti sgk. Bunun için ne yapabiliriz. annem emekli olabilir mi . annemin yaşi 61 . şimdiden teşekkürler .

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emeklilik durumunu hesap edebilmemiz için annenizin sigorta başlangıcı ve toplam hizmet süresi gerekli. Öncelikle bunları yazar mısınız lütfen.

 66. haktan

  Hocam bilgi almak için sosyal güvenlik merkezine gittim. Bana; borçlarını sildirirsin ve tarım ek5 sigortalılığın kapanır. Hiç tarım ek5 kaydın olmamış gibi olur dediler. Sizin söylediğinizden anladığım, 8 aylık ödenmemiş prim borcumun silinmesi için dilekçe verip tarım ek 5 sigortalılığımı durdurmak istediğimi beyan edicem. Borçlarım silindikten sonra dilekçe ile tekrar başlatabilirim. Bana aksini iddia etmelerini mümkün değil değil mi? Bir de bu borç sildirme ve durdurma talebi ne kadar günde sonuçlanır? İlginiz için teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Öyle şey olur mu hocam. Ödemiş olduğunuz kısım hizmetten saydırılır. Gerisi silinir. İşlem aslında basit ama ne kadar sürer bu iş yoğunluğuna göre değişir.

 67. haktan

  Hocam merhaba. 2014 yılından bu yana ek 5 tarım sigortasına kayıtlıyım ve prim ödüyorum. Ancak 2018 şubattan itibaren aylık primlerimi yatırmadım. Borçlu olduğum ayları sildirmem mümkün mü? Eylül 2018 de dahil 8 aylık ödenmemiş prim borcum var. Bu 8 ayı sildirip tekrar Ekim 2018 itibariyle tekrar prim yatırmaya devam edebilir miyim? Yoksa sildirdikten sonra hiç tarım ek 5 kaydım olmamış gibi sigortam kapanacak mı? Genel bilgilendirme yaparsanız sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Borçlu olduğunuz aylara ilişkin tüm borçları sildirme hakkınız var. Tabi 8 aylık hizmet de silinir bununla birlikte. Bunun için dilekçe vermelisiniz. Tescil kaydınızın prim ödemelerinin yettiği son ay itibariyle durdurma talebi vermelisiniz. Bu işlemi yaptırdıktan ek 5 tarım sigortanızı yine dilekçe ile yeniden başlatma hakkınız var.

 68. Abdullah

  yeniden başlatmak istediğimizde aşağıdaki cevabı verdiler şimdi nasıl bir yol izleyeceğiz ve bundan önceki ek 5 ten yaptırdıklarımız ne olacak prim günü olarak sayılacak mı ya da boşa mı gitmiş olacak

  “Bir işveren tarafından hizmet akdine tabi çalıstırılan sigortalılar 5510 sayılı kanunun 4.maddesinin 1.fıkrasının a bendi kapsamında zorunlu olarak sigortalı sayılırlar öte yandan 5510 sayılı kanun ek 5 inci maddesi kapsamındaki sigortalılık istege baglı bir sigortalılıktır zorunlu sigortalılık süresi sona erdiğinde istege bağlı ek 5 sigortalılıgının baslatılması mümkün deildir “

  1. Ömer Meriç

   Hocam burada bir yanlışlık var. Evet isteğe bağlı sigorta doğru. Dilekçe ile başlatabiliyorsunuz ama sigorta çıkışından sonra. Otomatik başlamaz ama dilekçe ile başlatabiliyorsunuz. Genelgede var ama genelge numarası ve ilgili hükmü hatırlayamadım.

 69. Abdullah

  Ek 5 tarım sigortasını kapatıp sigortalı bir işe başladıktan sonra sigortalı işten ayrıldığımızda yeniden ek 5 tarım sigortası ödemeye devam edebiliyormuyuz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşe girince dilekçe ile durdurun. İşten ayrılınca da yeniden dilekçe ile başlatabilirsiniz.

 70. İsmail

  Merhaba 1 ay önce zorunlu tarim sigortası girişi yaptım simdi sskli bir ise girecem şart olarak günlerin silinmesini istiyorlar acaba bu mümkün mu daha hic odeme yapmadım iptal edebilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Zorunlu tarım sigortası derken tarım bağkuru mu ek 5 tarım sigortası mı?

 71. Yakup

  Ek 5 bağkur iptal ettirdiģimde önceki yatırdığım paralar geri ödeniyormu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ödediğiniz primlerin iadesi söz konusu değil.

 72. Abdulgafur savaç

  Merhaba! Ben abdulgafur 4 yıl boyunca ek 5 SSK borcumu ödemedim ve bu 4 yıl içinde normal SSK lı olarak çalıştığım zamanlar oldu. 4 yıllık borç içinde bu ssk lı olarak çalıştığım aylar düşerek mi hesaplanıyor. Ve SGK affı Ek5 kapsıyor mu? Af var ise ne zaman yürürlüğe girecek

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet SGK affı Ek 5 tarım sigortası borçlarını da kapsamıyor. 4 yıl içerisinde SSK kapsamında çalıştığınız sürelerin düşmesi gerekiyor. Bunun için SGK’ya tescilin güncellenmesi için dilekçe ile başvuru yaptıktan sonra 31 Temmuz 2018 tarihine kadar da yapılandırma başvurusu yapabilirsiniz.