Ek 5 Tarım Sigortası Nedir, Formu Nasıl Doldurulur?

Ek 5 tarım sigortası ssk kapsamında sigorta ödemesi yapılabilen  sigorta koludur. Bu sigorta kapsamında prim ödemesi yapabilmeniz için tabi ki birtakım şartları sağlıyor olmanız gerekiyor. Ek 5 tarım ssk konusunda merak ettiğiniz tüm soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. Eğer yazının içerisinde cevabınızı bulamadıysanız yazı sonundaki kısımdan bize sorabilirsiniz.

Ek 5 ne demek?

Tarımda ya da orman işlerinde süreksiz olarak yani geçici süre ile çalışanların sigorta kapsamına alınması için ilk defa 01.03.2011 tarihinden itibaren 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa eklenen sigorta koludur.

Ek 5 hangi sigorta kolu kapsamında hizmet sayılır ?

Bu kapsamda ödenen primler 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4/1-a eski adı ile SSK kapsamında hizmet olarak sayılmaktadır. Emeklilik şartları SSK kapsamında hesaplanmaktadır.

Ek 5 tarım sigortası şartları nasıldır ?

Ek 5 tarım sigortası uygulaması mevzuatımıza ilk defa 2011 yılından itibaren girmiştir. 6111 Sayılı Kanunla 5510 Sayılı Kanuna eklenen Ek 5 ‘inci madde ile tarım ve ya orman işlerinde süreksiz çalışan işçilerin prim ödeyerek emekli olma hakkı verilmiştir. Dolayısıyla ek 5 tarım sigortası kapsamında prim ödemesi yapabilmeniz için;

 • Tarım ve ya orman işlerinde süreksiz yani gündelik, mevsimlik işlerde v.s. çalışıyor olmanız gerekiyor.
 • Ha bu kesinlikle şart mı yani ben illa tarım ve ya orman işlerinde mi çalışıyor olmam lazım ek 5 ödemem lazım sorusunu sorduğunuzu duyar gibiyim.
 • Kanunen böyle bir zorunluluk var evet. Ancak uygulamada buna pek de dikkat edilmiyor.
 • Yani tahminimce şu an Ek 5 sigorta ödeyenlerin belki yarısından fazlasının tarım ya da orman işleri ile bir ilgisi yok.

Ek 5 kapsamında emeklilik şartlarınızı ve tarihini öğrenmek için hemen ek 5 tarım sigortası emeklilik şartları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası kimler yaptırabilir ?

Bu sigorta kolunda prim ödemesi yapabilmek için yukarıda aranan tarım ve orman işlerinde çalışıyor olma şartının yanında ayrıca;

 • Ziraat Odası/İl ya da ilçe tarım müdürlüklerinde aktif çiftçilik kaydınızın olmaması,
 • Aktif  vergi kaydınızın ya da şirket ortaklığı kaydınızın olmaması gerekiyor.

Eğer yukarıda belirtilen tüm şartları sağlıyorsanız tabi (tarım ve ya orman işlerinde gündelikçi v.s. çalışıyor olmak şartı esnek) ek 5 tarım sigortası başvurusu yapabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası primi ne kadar ödenir ?

Ödenecek prim tutarları brüt asgari ücret üzerinden hesap edilmekte. Dolayısıyla asgari ücretin artışı ile birlikte primler de yükselmekte. Asgari ücret üzerinden güncel Ek-5 prim tutarlarını öğrenmek için hemen ek5 tarım sigortası ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası nasıl yapılır ?

Ek 5 tarım başvurusunu ikamet adresinizin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapmanız gerekiyor. Başvuruda istenen belgeler ve ek5 tarım sigortası formu örneği aşağıda verilmiştir;

 • Ek 5 tarım sigortası form. Buradan indirebilirsiniz ⇒  ek-5 tarım sigorta formu indir.
 • SGK Ek 5 formunu muhtara, Ziraat odasına ve il/ilçe tarım müdürlüklerine imzalatın ve ardından gerekli belgeleri ekleyerek bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurun.
 • Ziraat odasından ya da il/ilçe tarım müdürlüklerinde çiftçilik kaydınızın olmadığına dair belge.
 • Kimlik fotokopisi.

Ek 5 tarım sigortası formu

Ek 5 tarım sigortası forumu aşağıdaki gibidir;

ek 5 dilekçesi doldurma
ek5 tarım sigortası başvuru formu örneği

Ek 5 formu nasıl doldurulur ?

Ek 5 tarım başvuru formunun doldurmak için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • Evrağın üst numarasındaki T.C. kimlik numarası kısmına 11 haneli T.C. numaranızı yazın. SSK sicil numaranızı biliyorsanız sigorta sicil numarası kısmına yazın bilmiyorsanız boş bıraksanız da olur.
 • Evrağın A-SİGORTALININ KİMLİK / ADRES BİLGİLERİ kısmında kimlik ve adres bilgilerinizi ayrıntılı olarak yazın.
 • B- SİGORTALININ SOSYAL GÜVENLİK BİLGİLERİ kısmını boş bırakın. Çok önemli bir bölüm değil.
 • C- KÖY/ MAHALLE MUHTARLIĞI VE TARIM İL/İLÇE MÜDÜRLÜĞÜ ONAYLARI kısmında 14’üncü bölüm muhtar tarafından doldurulup onaylayacak. Muhtar bu kısımda tarım işlerinde süreksiz olarak çalıştığınızı onaylamış olacak.
 • 15’inci kısım ise bağlı olduğunuz İl/ilçe tarım müdürlüğü tarafından doldurulacak.
 • D- BEYAN VE TAAAHÜTLER kısmında hangi SGK’ya başvuracaksanız o SGM’nin ismini yazın. KADIKÖY SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİNE/KADIKÖY-İSTANBUL gibi.

  5510 sayılı Kanunun 82 nci maddesi gereğince primlerimi …………………… TL (alt/üst/diğer) üzerinden ödeyeceğimi beyan ediyorum 


 • Bu kısma ise hangi kazanç üzerinden prim ödemesi yapacağınızı beyan ediyorsunuz. Eğer boş bırakırsanız asgari tutar üzerinden tesciliniz yapılır. Buraya brüt tutar yazmanız gerekir. Asgari ücretin günlük en düşük brüt tutarını yazarsanız en düşük primlerden aylık prim ödemesi yaparsınız. Bu tutarı bilmiyorsanız boş bıraksanız bile yine en düşük kısımdan tesciliniz açılır.
 • Eğer brüt asgari ücretin günlük tutarının 7,5 katını yazarsanız bu durumda en yüksekten tesciliniz açılır. Ya da kendiniz belirlediğiniz bir tutarı belirtebilir ve emeklilikte yüksek maaş almak için avantajlı hale getirebilirsiniz.
 • Bildiğiniz üzere ek5 tarım emekli maaşları normal sskya göre biraz daha düşüktür. Eğer emekli olduğunuzda yüksek maaş alma hayali kuruyorsanız tabandan ek 5 ödemek yerine biraz daha yüksekten ödemenizi tavsiye ediyorum.
 • Ek 5 tarım sigortası başvuru formu ile ilgili anlatacaklarım bu kadar. Kafanıza takılan kısımları yazının altından sorabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası ödenmediğinde ne olur ?

İki aydan fazla ek 5 tarım sigortası ödenmezse sağlıktan hem kendiniz hem de bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler yararlanamaz. Ayrıca borca faiz işler. Bunun haricinde ise ek 5 ödenmediğinde isteğe bağlı bağkurdaki gibi otomatik silinmesi söz konusu olmaz. Ödenmediğinde borç dondurma ve sildirme işlemleri hakkında detaylar yazımızın devamında verilmiştir.

Ek 5 tarım sigortası dondurma işlemi nasıl yapılır ?

Ek 5 tarım sigortasını aşağıdaki durumlardan birisi ile dondurabilir/durdurabilir/iptal edebilirsiniz;

 • Sigortalı bir işte çalışmaya başladığınızda Ek 5 tarım sigortayı durdurmanız gerekir. Bunun için dilekçe vermelisiniz. Otomatik olarak durmaz.
 • Esnaflık vergi kaydınız ya da şirket ortaklığınız başladığında zorunlu olarak 4b bağkurlu olmanız gerektiğinden Ek 5 tarım sigortasının durdurulması gerekir. Bunun için de dilekçe vermeniz gerekir otomatik olarak durmaz.
 • Emekli olduğunuzda isteğe bağlı ek5 sigortayı durdurmak için dilekçe vermeniz gerekir. Otomatik olarak durmaz.

Ek 5 tarım sigortasını durdurmak için iki seçeneğiniz var. Birisi dilekçe tarihi itibariyle durdurulmasını sağlamak diğeri ise prim ödemenizin yettiği tarihten itibaren durdurmak. Eğer ek 5 sigorta kapsamında birikmiş borcunuz varsa ve bu prim borcunu da ödeme durumunuz yoksa dilekçe vererek borcu sildirebilirsiniz. Ancak bu durumda hizmetinizin de silineceğiniz ve daha sonra bu süreleri hizmet satın alma yolu ile alamayacağınızı belirtmek isterim. Bu husus çok önemli çünkü. 

Dediğim gibi dilerseniz dilekçe tarihi itibariyle de durduruabilirsiniz. Bu durumda prim borcunuz olursa gecikme zammı ve faizi işlemeye devam eder ancak en azından ileride bu süreleri yeniden borçlanma hakkınız olur. Ek 5 tarım sigortasından çıkış için dilekçe örnekleri aşağıdaki gibidir.

Ek 5 tarım sigortası kapatma dilekçesi

Dilekçe tarihi itibariyle durdurma dilekçesi örneği;

 • …………..Sosyal Güvenlik Merkezine
 • Müdürlüğünüzde …………………………… sicil ve …………………………… T.C. numarası ile …../…../20 tarihinden beri Ek 5 tarım sigortası kapsamında tescilim bulunmaktadır. Ek 5 tarım sigortamın ……/…../20 tarihi itibariyle kapatılması hususunu,
 • Arz ederim. 

Eğer prim borcunuz varsa ve bu borçla birlikte hizmetin de silinmesini istiyorsanız ek 5 tarım sigortası iptal dilekçesi örneği aşağıdaki gibi olmalı;

 • …………..Sosyal Güvenlik Merkezine
 • Müdürlüğünüzde …………………………… sicil ve …………………………… T.C. numarası ile …../…../20 tarihinden beri Ek 5 tarım sigortası kapsamında tescilim bulunmaktadır. Ek 5 tarım sigortamın prim borcumun yettiği tarih itibariyle kapatılması ve borçlarımın silinmesi hususunu,
 • Arz ederim. 

Ek 5 tarım sigortası iptali nasıl gerçekleştirilir ?

Ek 5 tarım sigortasını her zaman için isteğe bağlı olarak kapatabilirsiniz, iptal edebilirsiniz. Yukarıda da belirttiğimiz üzere dilerseniz dilekçe tarihi, dilerseniz ödemenizin yettiği son tarih itibariyle iptal işlemi yapılabilir. Ayrıca sigortalı çalışmaya başladığınızda, bağkurlu olduğunuzda ya da emekli olduğunuzda da ek 5 tarım sigortasının iptal edilmesi gerekiyor. Böyle bir durum olduğunda dilekçe ile bağlı olduğunuz SGK’ya başvurmanız gerekiyor.

Ek 5 tarım sigortası kaç ay ödenmezse iptal olur ?

Ek 5 isteğe bağlı bağkur gibi değildir. Belli bir dönem ödenmediğinde iptal olması söz konusu değildir. İptal durumu yukarıda ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

Ek 5 tarım sigortası borç sildirme

Bu kapsamda prim borcunuzu dilerseniz;

 • Son ödeme tarihi itibariyle sildirebilirsiniz.
 • Eğer hiç ödeme yapmadıysanız tescil tarihi itibariyle dilekçe vererek iptal ettirebilirsiniz.
 • Yukarıdaki her iki durumda prim borcu olan döneme ait hizmetler de sonradan borçlanılamayacak şekilde kalıcı olarak silinir.
 • Eğer prim borçlusu olduğunuz dönemlere ait hizmetleri kaybetmek istemiyorsanız yeniden yapılandırma yaparak ve sadece ana para tutarlarını ödeyerek borcu taksitlerle ödeyebilirsiniz.

Ek 5 borç sorgulaması nasıl gerçekleştirilir ?

4/a ek/5 tarım sigortalılar borç sorgulamasını E devlet sisteminden kolayca yapabilirsiniz. www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu/Ek5-Ek6-5G-30 Günden Az İBS Tescil Kaydı ve Borç dökümü menüsünden ek 5 tarım borç sorgulaması yapabilirsiniz. Ek 5 sigorta sorgulama ekranına giriş için ⇒ ek5 tarım sigortası borcu sorgulama.

Ek 5 tarım sigortası borç sorgulama tc ile nasıl yapılır ?

Ek 5 tarım sigortası borç sorgulama tc ile şifresiz yapılacak bir uygulama yok. Sadece e devlet sisteminden sorgulama yapabilirsiniz. Dilerseniz en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayarak ek-5 tarım sigortası borç sorgulama tc ile yapabilirsiniz. Ayrıca mobil ya da internet bankacılık uygulamalarını kullanıyorsanız SGK Ödeme- SGK ödemeleri-Ek5/Ek6/5g /4a Kısmi İBS/Topluluk  menüsünden ek 5 tarım sigortası sorgulaması yapabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası hizmet dökümü sorgulama

E devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu-SGK Hizmet Dökümü menüsünden ek 5 tarım hizmetlerinizi kontrol edebilirsiniz. Ek 5 sigortasında sadece prim ödemesi yaptığınız dönemler hizmet dökümünüzde görünür. Prim ödemesi yapmadığınız ve borçlu olduğunuz dönemler sistemde hizmet olarak görünmez.

Ek 5 tarım sigortası sağlıktan yararlanma şartları nasıldır ?

Bu kapsamda son ödeme vadesi geçmiş prim borcunuzun iki aydan fazla olması halinde sağlık güvencesinden yararlanamazsınız. Ayrıca borçlu iken Ek 5 tarım sigortasını terk edip bağkura, genel sağlık sigortasına ya da diğer isteğe bağlı sigorta kollarına geçiş yaptığınızda sağlıktan yararlanabilmeniz için ek 5 sigorta borcunu da kapatmak zorundasınız. Yani diyelim ki Ek 5 sigortasını kapatıp bağkura geçtiniz. Bağkuru düzenli ödüyorsunuz ama ek5 borcunuz var. İşte bu durumda ek5 borcunuzu ödemeden bağkurdan da yararlanamazsınız.

Ek 5 tarım sigortası doğum borçlanması yapabilir mi ?

Bildiğiniz üzere kadınların ilk sigorta, bağkur v.s. başlangıç tarihinden sonra doğan 3 çocuk için doğum borçlanması hakkı vardır. Doğum borçlanması yapabilmeniz için çocuğun doğum tarihinden sonraki 24 aylık sürede adınıza prim ödenmemiş olması gerekir. Ek 5 tarım sigortası kapsamında iken doğum borçlanması yapabilirsiniz. Ancak ben bunu tavsiye etmiyorum. Eğer doğum borçlanması yapacaksanız SSK ek 5 sigortadan ayrılıp sigortalı bir işe girin ve sonra doğum borçlanmasına başvurun. Bu sizin için daha avantajlı olacaktır.

Ek 5 tarım sigortası işsizlik maaşı alabilir mi ?

Peki ek 5 ödeyen işsizlik maaşı alabilir mi ? İşsizlik maaşı alabilmenin temel şartlarından birisi kişi adına işten çıkış tarihindeki son 3 sene içerisinde işsizlik primi ödenmiş olması. Ek 5 kapsamındakiler işsizlik priminden muaftırlar ve işsizlik primi ödemezler. Dolayısıyla bu kapsamdakiler sigortalılığı terk etmeleri halinde işsizlik ödeneğinden yararlanamazlar.

Ek 5 tarım sigortası doğum parası alabilir mi ?

Diğer isteğe bağlı sigorta kollarında olduğu gibi ek5 kapsamındakiler de Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir defaya ödenen mzirme yardımı ya da analık doğum parası alamazlar. Nedeni ise oldukça basittir. Ek5 sigorta primi ödeyenlerden sadece iş kazası ve meslek hastalığı primi tahsil edilir. Kısa vade primi olan analık sigortası primi alınmaz. Durum böyle olunca bu kapsamdakilere emzirme ödeneği ya da Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ödemiş olduğu rapor parası ödenmez.

Ek 5 tarım sigortası kredi çekebilir mi ?

Bordro düzenlemesi olmayan isteğe bağlı bir sigorta kolu olduğundan kredi verip vermemek tamamen banka inisiyatifindedir. Kredibilite yani kredi alabilme durumu da etkilidir. Kredi alıp alamayacağınız ya da ne kadar kredi alma hakkınız olduğu konusunda bankalardan teklif isteyebilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası hangi bankalara yatırılıyor ?

Prim borçlarınızı tüm banka ve PTT şubelerinden, ATM’lerden, mobil ve ya internet bankacılığından SGK ödemeleri-Ek5/Ek6/5g /4a Kısmi İBS/Topluluk menüsünden T.C. numaranız ile sorgulama yaparak ödeyebilirsiniz.

Ek-5 tarım sigortası internetten ödeme nasıl yapılır ?

Ayrıca kredi kartınız ile SGK kredi kartı ile ödeme sisteminden ek 5 sigorta ödemenizi yapabilirsiniz.

 • SGK kredi kartı ile prim ödeme uygulamasına T.C. numaranız ve E devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra Sorgu Türü: Diğer Tahsilatlar ve Sorgu Tipi: SGK ödemeleri-Ek5/Ek6/5g /4a Kısmi İBS/Topluluk menüsünü kullanarak ödeme yapabilirsiniz.
 • SGK kredi kartı ile ödeme sistemine buradan giriş yapabilirsiniz ⇒ kredi kartı ile ek 5 tarım sigortası ödeme.

Ek 5 tarım sigortası atm’den nasıl yatırılır ?

Öncelikle her banka ATM’sinden 4 a ek 5 tarım sigortası ödemesinin yapılamadığını belirtmek istiyorum.  ATM’den ek 5 ödenebilen başlıca bankalar Ziraat Bankası, Halk Bank ve Vakıf Bank. ATM’de SGK ödemeleri-Ek5/Ek6/5g /4a Kısmi İBS/Topluluk menüsünden T.C. numaranız ile ek 5 tarım borcu ödemesi yapabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası avantajları nelerdir ?

Bu kapsamda prim ödemesi yaptığınızda daha erken emekli olabilirsiniz. Zira ek5 sigorta kapsamında ödenen primler eski ismi ile ssk yeni adı ile 4a hizmeti olarak değerlendirilir. Dolayısıyla ssk kapsamında emeklilik bağkura ve diğer sigorta kollarına göre daha esnek olduğundan daha erken emekli olma hakkı elde edebilirsiniz. Tabi bu avantajının yanında dezavantajı da var. Bu da alınacak emekli maaşının normal sskya göre düşük olması. Bu da önemli bir husus olsa gerek.

Ek 5 tarım sigortası aile yardımına engel mi ?

Bildiğiniz üzere çalışmayan eş için aile yardımından yararlanabilmeniz için eşin ücret karşılığı çalışmıyor olması gerekir. Ek 5 tarım sigortasının tanımında tarım  ve ye orman işlerinde ücret karşılığında çalışma ibaresi bulunduğundan 4 a ek 5 tarım sigortalılar eş için eş yardımından yararlanılmaz. Eğer hem isteğe bağlı sigorta ödeyip hem eş yardımından yararlanmak istiyorsanız ödeyebileceğiniz tek sigorta kolu isteğe bağlı bağkurdur. Sadece bu kapsamda prim ödemesi yapanların eş yardımı kesilmez. Ancak bu sigorta kolunda emeklilik koşullarının bağkura göre değerlendirildiğini de özellikle hatırlatmak isterim.

Ek 5 tarım sigortası ayda kaç gün ödeniyor ?

Bu soru ek 5 le ilgili en çok kafa karıştıran hususların başında gelmektedir. Ek5 sigortalısının hizmeti sisteme 30 gün olarak yansır bunda bir sıkıntı yok. Ancak prime esas kazanç hesabı yani emekliliğe yansıyacak kazanç 2020 yılı için brüt asgari ücretin 27 günlük tutarı üzerinden hesaplanıyor. Takip eden yıllarda ise her yıl bir gün artacak ve 2023 yılında ek 5 sigortalıları da brüt asgari ücretin tam tutarı üzerinden prim ödemesi yapmış olacak. Yani  2021 yılında 28 gün, 2022 yılında 29 gün ve 2023 yılında 30 gün üzerinden prim ödemesi yapılacak.

Ek 5 tarım bağkur arasındaki fark nedir ?

Ek 5 sigortası ssk kapsamında isteğe bağlı prim ödemesi yapılan bir sigorta kolu iken 4b tarım bağkuru ise Ziraat Odalarına ya da tarım müdürlüklerine çiftçi kaydı olanların zorunlu olarak tabi olması gereken sigorta koludur. Her ikisinde de prime esas kazanç sisteme aynı yansır. Gün hesabı da yukarıdaki gibidir. Alınacak emekli maaşı konusunda aralarında fark yok. İkisi de aynı.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Ek 5 Tarım Sigortası Nedir, Formu Nasıl Doldurulur?” üzerine 173 yorum
 1. Merhaba,
  01.02.1999 hizmete başladım , 4a 4560 günüm var. 140-150 gün ek 5 yatırıp,daha sonradan istege bagli sigortaya gecis yapmayı düşünüyorum. Mantıklı mı?

  Yanıtla
 2. Benim annemin ve babamın tarlaları var. Babam ziraat odasına kayıtlı. Fakat benim üzerime herhangi bir tarla tapusu yok ve ben ziraat odasına kayıtlı değilim. Ailemin tarlalarında yılın belirli dönemlerinde bahçe işlerini yaptım. 2014 sonundan itibaren de ek5 tarım sigortası oldum. Ağustos ayında da emekli oldum.
  Sormak istediğim, ailemin bahçe veya tarlalarında yılın belirli dönemlerinde çalışmam ek 5 sigorta koşullarımı sağlar değil mi? Yani kimisinin ek 5 sigortası tarlada çalışmadığı için iptal edilecek diye duyuyoruz. Benim ailemin tarla ve bahçelerinde çalışmam dolayısıyla ek 5 sigortam iptal edilir mi?

  Yanıtla
 3. merhaba haziran 83 doğum 16 YAŞINDA İŞE GİRİŞ 05/07/1999 SSK 4A 1100 GÜN PRİM 2011 DEN SONRA EK 5 TARIM 4100 GÜN PRİM TOP.5300 GÜN EYT LİMİYİM 5000/5975 GÜNLEMİ KAÇ YILINDA EMEKLİ OLURUM ?

  Yanıtla
  • Merhaba. 5975 gün gerekiyor size emeklilik için. Ayrıca 2001 doğum tarihinize 25 yıl eklemeniz lazım. Yani 5975 gün şartı ile 2026 doğum tarihinizden itibaren emekli olabilirsiniz.

   Yanıtla
 4. Merhabalar. Benim 2015 den 2021 Eylül dahil olmak üzere ek 5 sigortam vardı. 2021 Ekim ayında maaşlı bir işe girdim. Şimdi bu ay itibari ile işten çıkışım verilecek. Bu durum da işsizlik maaşı alabilirmiyim?

  Yanıtla
 5. Merhaba! Kolay gelsin. Benim babam önce. Tarımdan sonra de ek 5 den yararlandı. SGK çıkarttığı teklif üzerine 40.000 tl verip şartları doldurup emekli oldu. Yanlız şimdi bir çok yerde görüyoruz tarım ile hiç ilgisi olmayanlar ödediği paralar yanıyormuş. Böyle bir durum olabilir. Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılar

  Yanıtla
 6. Merhaba. e-devletten EK5/EK6/5G/30 Günden Az İBS Tescil Kaydı ve Borç Dökümü sayfasına girince borç gözüküyor bu borcu nasıl ve nerden sildirebiliriz? Kaydı da sildirmek istiyoruz ne yapmamız gerekli ?

  Yanıtla
  • Merhaba. Hangi kapsamda borç var? Ek 5 m, 6 mı ? Yoksa isteğe bağlı sigorta mı ? Bağlı olduğunuz SGK’ya son ödeme ya da tescil tarihi itibariyle silinmesi talebini içeren dilekçe ile başvurmanız durumunda borç silinebilir. Ama kapsama göre de değişebilir durum bilginiz olsun.

   Yanıtla
 7. ömer bey cevap için tesekurler ama ondada askerligi yatırıdıgımda 4 b kapsamında askerlik borcanması görünecek oda bana sıkıntı yaratır ben hepsini 4 a kolundan görünmek istiyorum sanıırm ben büyük bir ihitmale ek 5 yaptırıcam ne yapalım 8-9 ay için sıkıntı yapmazlar herhalde ama uzun süre ödersen bir sıkıntı olabilir ,neyse hayırlsı artık ha baska bir yol daha var ben dilendirmeyim sen anladın onu :)) ondana 5 kişiden fazla bes mez deyip duruyorlar iş güvenli vs.. şirketlere göre rısk sıralamas falan var onuda arastırdım yaklasık 5 aydır bu işlere kafa yoruyorum ama malesef bir sonuca varmadım ha obür yolu da ek 5 de biri şikayet ederse sıkıntı yaratır diye acaba öbür türlü yaparsam ne avantajlarım olur diye arastırdım tekrar ilgi alkanız için tesekurederim

  Yanıtla
 8. merhbalar ömer bey ben 4.a sigorta kollundanım ,ilk sigorta girişim 1993 ocak , 1974 dogumluyum 4967 günüm var askerli 550 gün yaptım askerligi soradan 4 a kolundan toplu yatımak isityorum ama yine günüm eksik oluyor yaklasık 7 ay bir yerlerde görünmem gerekiyor malum gerek şu anki şartlar uzun zamandır işsizim pandemi ve cok öncesi ,şimdi beni ek 5 e yönlendirdiler biraz arastırıdım yani cok özürdilerim sacma bir sistem yapmışlar direk 4 a istege baglı prim ödemek olamazmıydı ,diger emekli sandıgı yada bakurda oldugu gibi , biri şikayet ederse ceza yersin yani benim anladıgım tarım kolunu 4 a ssk koluna birleştimişler ikisi ayrı ayrı olsaydı olmazmıydı? hakikaten bu sistemi yapanı anlamak mümkün degil ee iş bulamıyorum işsisim dışardan emekli olmak için istege baglı yatırmak istersende yani bir sıkıntı ben nasıl bir yol izlemeliyim millet gibi 2 yıl 3 yatırmıyacagım en fazla 8-9 ay gibi yatımayı düşünüyorum beni yönlendirin en saglıklı ne yapmalıyım mutlaka sigortamı tamamlamalıyım

  Yanıtla
 9. Merhaba.babamin 1983 yilinda 25 gunluk sigorta girisi var.bu tarihten sonra bir giris olmadi.2011 kasim ayindan bugune kadar da ek 5 oduyoruz.18 ay askerlik var. Ne zaman emekli olur diye soracaktim.tesekkur ederim

  Yanıtla
 10. Ek5 sigortalılıktan emekliliği gelen sigortalı birisi ödemek istemediği prim borçlarını sildirerek emekli olur mu?

  Yanıtla
 11. Merhabalar, Babam sağlık sorunları nedeni ile iş yerinden ayrıldı. Şuan işsizlik maaşı alıyor, ek 5 girişi yapılırsa işsizlik maaşı kesilir mi.

  Yanıtla
 12. Teşekkür ederim Ömer bey, çok soru sordum kusura bakmayın, ülke olarak takılıp kaldık bu konulara , yazıları okuyorum 2008 den sonra aylık bağlama oranı çok düşük o yüzden emekli maaşı az oluyor diyorlar , yüksek prim ödemek ilerde iyi ama az maaş bağlanınca çok prim ödeyip parayı oraya bağlamak mantıksız geliyor bana, haksizmiyim,. Sayenizde planlama yapıyoruz , Hayırlı işler dilerim size

  Yanıtla
  • Kusurluk bir durum yok Mehmet Bey. Her zaman buradayız sizin için. İnanın sizin şu an ek 5 hakkında öğrendiklerinizi bu işin içindeki sgk memuru bilmez. İşin detaylarıdır bunlar. Ek 5 kapsamında 2023 yılında prime esas kazanç normal ssk ile eşitlenecek. Ama o tarihe kadar 27,28,29 olarak gidecek bu da kısmen de olsa emekli maaşınızın düşük olmasına neden olacak. Ama çok fazla etkilemez rahat olun.

   Yanıtla
 13. Merhabalar Ömer bey, ek 5 te prime esas kazanç Eylül 2020 itibariyle 27 günlük olduğundan emekli maaşını düşürür mü, hesabı yapınca aylık 100 TL gibi eksik ödeme oluyor, bide 4500 günle emeklilik için biraz fazla gün odesek mesela 4800 gün ödeyip bıraksak eksik ödenen primi tam ödenmiş gibi dengelermi acaba

  Yanıtla
 14. Teşekkür ederim Ömer bey, Allah razı olsun sizden, burada yapılan soru cevapları baştan sona okudum kelimesi kelimesine , sizin bilgilerinizi kaçırmamak için başkalarına verdiğiniz cevapları ezberledim diyebilirim, prime esas kazanç diyosunuz fakat ben onu başlangıçta ödemek istediğim iz miktarı yazıp dilekçeyi veriyoruz diye anladım, bu hesabi siz biliyosunuz 120 TL gibi rakam bildirsek olurmu peki ,. Ağustos ta 7 günlük düşük miktarda ödedim,.

  Yanıtla
  • Zaten bildirim tarihinizden sonraki kısım için değişir. 120 TL bildirirseniz aylık ödeme tutarı 1117 TL gibi bir rakam olur. Yani bugün tarihi itibariyle değişirse bugünden sonraki kısmı yeni artmış tutar üzerinden hesap edilir. Reklam yapmayı ve önermeyi unutmayın :).

   Yanıtla
 15. Teşekkür ederim Ömer bey, ben eşime biraz fazla olsun diye 27 günden hesap yapılıyormuş ya ,. eşit olması için 1200 TL aylık prim ödemek istiyorum, biraz fazla olsun,. 4500 gün olunca ödemeyi birakicam, o yüzden 1200 TL üzerinden ödemek istiyorum Ömer bey

  Yanıtla
  • Prime esas kazanç beyanını bu durumda 130 lira olarak güncelletmemiz gerekiyor. 130 lira yapılırsa aylık 1210 TL prim ödemiş oluyorsunuz. Şöyle bir dilekçe yazın bağlı olduğunuz SGK’ya;

   ….. Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,
   Kurumunuzun …………… T.C. numaralı Ek 5 tarım sigortalısıyım. Prime esas kazanç beyanımın …/…/… tarihi itibariyle günlük 130 TL olarak güncellenmesi hususunda gereğini arz ederim.

   Yanıtla
 16. Anlamadınız dilekçeyi verirken daha 1200 TL yazdım ödemek istediğim fiyatı, olmazsa eğer dediğiniz dilekçeyi nasıl yazicam , SGK daku bayan fazla odeyemezsiniz dedi

  Yanıtla
  • Mehmet BEY, bu mümkün olmasa ben mümkün demem. Taban primi 7,5 katına kadar arttırma hakkınız var. Şimdi siz aylık ne kadar ödeme yapmak istiyorsunuz bana iletin ben ona göre size bir dilekçe örneği hazırlayım bununla başvurun.

   Yanıtla
 17. Günaydın Ömer bey, eşime ek 5 açtım geçen ay , 1200 TL yazdım ödemek istediğim kısma, fakat 913 TL borç çıkıyor , SGK yi aradım standarttır dedi arttiramazsiniz dedi , sizin yazılarınızda arttırılır diye yazdınız , ne yapmalıyım yanlışlık bizde mi acaba

  Yanıtla
  • Merhaba. Var olan borçtan fazla yatıramazsınız. Benim yazıda bahsettiğim prime esas kazancı arttırmaktır. Bunun için ayrıca dilekçe yazmanız gerekiyor SGK’ya primleri yükseltmek için.

   Yanıtla
 18. Merhaba Ömer bey, ek 5 SSK ödedik 4500 güne gelince ödemeyi bıraktık diyelim, sağlıktan bir süre daha yararlanirmi acaba, bide GSS ödemeye basvurabilirmiyiz

  Yanıtla
  • Merhaba Mehmet BEY. Ek 5 sigortasını terk ettiğiniz zaman sonraki gün sağlık kapanır. Belli bir süre yararlanamıyorsunuz. Kapattıktan sonraki gün genel sağlık sigortası açtırabilirsiniz.

   Yanıtla
 19. Merhaba Ömer bey , bı sorum olacak size, eşim 1982 doğumlu , işe girişi ekim 2007 fabrikaya, SSK yani , emeklilik için hangi şartlara tabi

  , bı yazi okudum 2002 ve 2005 arası girişli 52 yaş, 2005 ve 2008 arası girişli kadınların emeklilik yaşı 54 yazıyor nedir anlayamadım , acaba ne olduğunu ve eşimin emeklilik için hangi şartları var soyleyebilirmisiniz

  Yanıtla
 20. Çok teşekkür ederim Ömer bey, ne demek öneririm tabiki, sayenizde gelecek ve evlatlarımız için planlama yapıyoruz, Allah razı olsun, sizi facete takip etmek istedim bulamadım, e mail de gelmiyor nasıl bulucam face yada Instagram da.

  Ömer bey bı konu daha danışayım planlama için, eşimin günlerini ek 5 SSK ile yüksek ödemeyi düşünüyorum, elden para ödemek tabiki zorluyor, sizin demenize göre 4500 günle emeklilik yüzde 20 daha az maaş alacak, hesabı yapınca aradaki 2500 güne ödediğim parayı emekli olunca 20 yılda ancak amorti edecek ,. O yüzden eşime 4500 güne kadar ek 5 SSK ödeyip durdurabilir miyim 4500 günle emekli ligi beklesin,. Sizce olurmu ve tavsiyeniz nedir,

  Yanıtla
  • Facebook ve instagram hesaplarımız var. Oradan takip edebilirsiniz. Sgk bilgisi olarak arayın. 4500 günü tamamlayıp beklemek de mantıklı. Olabilir. Fazla ödeme yapmaktansa.

   Yanıtla
 21. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler Ömer bey, çok az bağlanıyor,emekli olmakta boşuna desenize ,

  Peki emekli olmadan vefat halinde aynı şartlar geçerlimi,

  Yanıtla
  • Ölüm aylığı için ssk kapsamında en az 900 bağkur kapsamında ise en az 1800 gün gerek. Bu şartlar sağlanıyorsa aylık bağlanır. Bağlanacak aylık tutarında aynı şartlar geçerli. Rica ederim :). Destek için bir arkadaşa önerin yeter :))

   Yanıtla
 22. Teşekkür ederim sizede iyi bayramlar dilerim, tam anlamadım Ömer bey daha ayrıntılı anlatır mısınız, hiç anlamıyorum bu işlerden, bı kızım benim bı kızım hanımın maaşını alirmi yani, rakamsal olarak da örnek verirmisiniz

  Yanıtla
  • Şöyle olur. Her ikinizin de maaşını alırlar. Örneğin siz 1000 lira eşiniz de 1000 lira alıyor olsun. Vefat ettiniz. Bir kızınız maaş alırsa her birinizin maaşının yarısını alır yani toplamda 1000 lira alır. İki kız alırsa o zaman her ikinizden 250 lira alırlar ve toplamda her kız 500 lira maaş alır.

   Yanıtla
 23. Merhaba Ömer bey nasılsınız, bir sorum olacak size ,şimdiden teşekkürler Allah razı olsun,

  Bizim iki kızımız var hanımla ben SSK kapsamında sigorta liyiz , inşallah yaşımız geldiğinde emekli olacağız, İlerleyen zaman da illaki toprak olup gideceğiz, o zaman evlenmedikleri takdirde yada bosandiklari taktirde bir kızıma benim bir kızıma hanımın emekli maaşı bağlanır mı , bağlanırsa da tam maaş bağlanır dimi, ayrıntılı bilgi verir misiniz rica etsem

  Yanıtla
  • Merhaba. İyiyim siz nasılsınız. İyi bayramlar dilerim. Eğer bekar olurlarsa ve sigortalı çalışma olmazsa alırlar. Çocuklarda maaş hissesi yüzde 25 normalde. Ama tek başına aylık olursa yüzde 50 olur.

   Yanıtla
 24. Evet sigortalı çalışmıyorum şuan , işsizlik maaşı bitti bana mesaj geldi GSS kaydınız otomatik yapıldı diye, bende GSS ödüyorum, gidip bakmalimiyim Bağkur kaydı actilarmi diye, siz deyince içime şüphe düştu şimdi, actilarsa bile eşime ödeyeceğim için hem Bağkur hem GSS iptal olur dimi,.

  Yanıtla
Yorum yapın