Ek 5 Tarım Sigortası Hakkında Her Şey!

81

Ek5 tarım sigortası ssk kapsamında sigorta ödemesi yapılabilen  sigorta koludur. Bu sigorta kapsamında prim ödemesi yapabilmeniz için tabi ki birtakım şartları sağlıyor olmanız gerekiyor.

Ek 5 tarım ssk konusunda merak ettiğiniz tüm soruların cevabını bu yazımızdabulabilirsiniz. Eğer yazının içerisinde cevabınızı bulamadıysanız yazı sonundaki kısımdan bize sorabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası şartları ?

Ek 5 tarım sigortası uygulaması mevzuatımıza ilk defa 2011 yılından itibaren girmiştir. 6111 Sayılı Kanunla 5510 Sayılı Kanuna eklenen Ek 5 ‘inci madde ile tarım ve ya orman işlerinde süreksiz çalışan işçilerin prim ödeyerek emekli olma hakkı verilmiştir.

Dolayısıyla ek 5 tarım sigortası kapsamında prim ödemesi yapabilmeniz için;

 • Tarım ve ya orman işlerinde süreksiz yani gündelik, mevsimlik işlerde v.s. çalışıyor olmanız gerekiyor.

Ha bu kesinlikle şart mı yani ben illa tarım ve ya orman işlerinde mi çalışıyor olmam lazım ek 5 ödemem lazım sorusunu sorduğunuzu duyar gibiyim. Kanunen böyle bir zorunluluk var evet. Ancak uygulamada buna pek de dikkat edilmiyor. Yani tahminimce şu an Ek 5 sigorta ödeyenlerin belki yarısından fazlasının tarım ya da orman işleri ile bir ilgisi yok.

Bu sigorta kolunda prim ödemesi yapabilmek için yukarıda aranan tarım ve orman işlerinde çalışıyor olma şartının yanında ayrıca;

 • Ziraat Odası/İl ya da ilçe tarım müdürlüklerinde aktif çiftçilik kaydınızın olmaması,
 • Aktif  vergi kaydınızın ya da şirket ortaklığı kaydınızın olmaması gerekiyor.

Eğer yukarıda belirtilen tüm şartları sağlıyorsanız tabi (tarım ve ya orman işlerinde gündelikçi v.s. çalışıyor olmak şartı esnek) ek 5 tarım sigortası başvurusu yapabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası başvurusu nasıl yapılır ?

Ek 5 tarım başvurusunu ikamet adresinizin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapmanız gerekiyor. Başvuruda istenen belgeler şunlardır;

 • Ek 5 tarım sigortası form. Buradan indirebilirsiniz >>>> ek-5 tarım sigorta formu indir
 • Ziraat odasından ya da il/ilçe tarım müdürlüklerinde çiftçilik kaydınızın olmadığına dair belge.
 • Kimlik fotokopisi.

Ek 5 tarım sigortası formu nasıl doldurulur ?

Ek 5 tarım sigortası forumu aşağıdaki gibidir;

ek-5-dilekcesi-doldurma
ek-5-tarim-sigortasi-formu-nasil-doldurulur

Ek 5 tarım başvuru formunun doldurmak için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • Evrağın üst numarasındaki T.C. kimlik numarası kısmına 11 haneli T.C. numaranızı yazın. SSK sicil numaranızı biliyorsanız sigorta sicil numarası kısmına yazın bilmiyorsanız boş bıraksanız da olur.
 • Evrağın A-SİGORTALININ KİMLİK / ADRES BİLGİLERİ kısmında kimlik ve adres bilgilerinizi ayrıntılı olarak yazın.
 • B- SİGORTALININ SOSYAL GÜVENLİK BİLGİLERİ kısmını boş bırakın. Çok önemli bir bölüm değil.
 • C- KÖY/ MAHALLE MUHTARLIĞI VE TARIM İL/İLÇE MÜDÜRLÜĞÜ ONAYLARI kısmında 14’üncü bölüm muhtar tarafından doldurulup onaylayacak. Muhtar bu kısımda tarım işlerinde süreksiz olarak çalıştığınızı onaylamış olacak.
 • 15’inci kısım ise bağlı olduğunuz İl/ilçe tarım müdürlüğü tarafından doldurulacak.
 • D- BEYAN VE TAAAHÜTLER kısmında hangi SGK’ya başvuracaksanız o SGM’nin ismini yazın. KADIKÖY SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİNE/KADIKÖY-İSTANBUL gibi.

  5510 sayılı Kanunun 82 nci maddesi gereğince primlerimi …………………… TL (alt/üst/diğer) üzerinden ödeyeceğimi beyan ediyorum 

Bu kısma ise hangi kazanç üzerinden prim ödemesi yapacağınızı beyan ediyorsunuz. Eğer boş bırakırsanız asgari tutar üzerinden tesciliniz yapılır. Buraya brüt tutar yazmanız gerekir. Asgari ücretin günlük en düşük brüt tutarını yazarsanız en düşük primlerden aylık prim ödemesi yaparsınız. Bu tutarı bilmiyorsanız boş bıraksanız bile yine en düşük kısımdan tesciliniz açılır.

Eğer brüt asgari ücretin günlük tutarının 7,5 katını yazarsanız bu durumda en yüksekten tesciliniz açılır. Ya da kendiniz belirlediğiniz bir tutarı belirtebilir ve emeklilikte yüksek maaş almak için avantajlı hale getirebilirsiniz.

 • 2018 yılı için günlük brüt asgari ücret 67,65 TL. En düşükten ödemek isterseniz bunu yazmalısınız. En düşük ek 5 tarım sigortası primi 2018 yılı için 583,00 TL dir.
 • En yüksekten ödemek istiyorsanız 2018 yılı için bu kısma 507,35 yazmanız lazım. Bu durumda aylık ödeyeceğiniz prim tutarı 4372,50 TL olacaktır.

Bildiğiniz üzere ek5 tarım emekli maaşları normal sskya göre biraz daha düşüktür. Eğer emekli olduğunuzda yüksek maaş alma hayali kuruyorsanız tabandan ek 5 ödemek yerine biraz daha yüksekten ödemenizi tavsiye ediyorum.

Ek 5 tarım sigortası başvuru formu ile ilgili anlatacaklarım bu kadar. Kafanıza takılan kısımları yazının altından sorabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası nasıl dondurulur ?

Ek 5 tarım sigortasını aşağıdaki durumlardan birisi ile dondurabilir/durdurabilir/iptal edebilirsiniz;

 • Sigortalı bir işte çalışmaya başladığınızda Ek 5 tarım sigortayı durdurmanız gerekir. Bunun için dilekçe vermelisiniz. Otomatik olarak durmaz.
 • Esnaflık vergi kaydınız ya da şirket ortaklığınız başladığında zorunlu olarak 4b bağkurlu olmanız gerektiğinden Ek 5 tarım sigortasının durdurulması gerekir. Bunun için de dilekçe vermeniz gerekir otomatik olarak durmaz.
 • Emekli olduğunuzda isteğe bağlı ek5 sigortayı durdurmak için dilekçe vermeniz gerekir. Otomatik olarak durmaz.

Ek 5 tarım sigortasını durdurmak için iki seçeneğiniz var. Birisi dilekçe tarihi itibariyle durdurulmasını sağlamak diğeri ise prim ödemenizin yettiği tarihten itibaren durdurmak. Eğer ek 5 sigorta kapsamında birikmiş borcunuz varsa ve bu prim borcunu da ödeme durumunuz yoksa dilekçe vererek borcu sildirebilirsiniz. Ancak bu durumda hizmetinizin de silineceğiniz ve daha sonra bu süreleri hizmet satın alma yolu ile alamayacağınızı belirtmek isterim. Bu husus çok önemli çünkü. 

Dediğim gibi dilerseniz dilekçe tarihi itibariyle de durduruabilirsiniz. Bu durumda prim borcunuz olursa gecikme zammı ve faizi işlemeye devam eder ancak en azından ileride bu süreleri yeniden borçlanma hakkınız olur. Ek 5 tarım sigortasından çıkış için dilekçe örnekleri aşağıdaki gibidir.

Ek 5 tarım sigortası dondurma dilekçesi örneği

Dilekçe tarihi itibariyle durdurma dilekçesi örneği;

…………..Sosyal Güvenlik Merkezine

Müdürlüğünüzde …………………………… sicil ve …………………………… T.C. numarası ile …../…../20 tarihinden beri Ek 5 tarım sigortası kapsamında tescilim bulunmaktadır. Ek 5 tarım sigortamın ……/…../20 tarihi itibariyle kapatılması hususunu,

Arz ederim. 

Eğer prim borcunuz varsa ve bu borçla birlikte hizmetin de silinmesini istiyorsanız dilekçe aşağıdaki gibi olmalı;

 

…………..Sosyal Güvenlik Merkezine

Müdürlüğünüzde …………………………… sicil ve …………………………… T.C. numarası ile …../…../20 tarihinden beri Ek 5 tarım sigortası kapsamında tescilim bulunmaktadır. Ek 5 tarım sigortamın prim borcumun yettiği tarih itibariyle kapatılması ve borçlarımın silinmesi hususunu,

Arz ederim. 

Ek 5 tarım sigortası borcu sorgulama

4/a ek/5 tarım sigortalılar borç sorgulamasını E devlet sisteminden kolayca yapabilirsiniz. www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu/Ek5-Ek6-5G-30 Günden Az İBS Tescil Kaydı ve Borç dökümü menüsünden ek 5 tarım borç sorgulaması yapabilirsiniz. Sorgulama ekranına giriş için >>> ek5 tarım sigortası borcu sorgulama

ek 5 tarım sigortası borç sorgulama tc ile şifresiz yapılacak bir uygulama yok. Sadece e devlet sisteminden sorgulama yapabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası nereye ödenir ?

Prim borçlarınızı tüm banka ve PTT şubelerinden, ATM’lerden, mobil ve ya internet bankacılığından SGK ödemeleri-Ek5/Ek6/5g /4a Kısmi İBS/Topluluk menüsünden T.C. numaranız ile sorgulama yaparak ödeyebilirsiniz.

Ayrıca kredi kartınız ile SGK kredi kartı ile ödeme sisteminden ek 5 sigorta ödemenizi yapabilirsiniz. SGK kredi kartı ile prim ödeme uygulamasına T.C. numaranız ve E devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra Sorgu Türü: Diğer Tahsilatlar ve Sorgu Tipi: SGK ödemeleri-Ek5/Ek6/5g /4a Kısmi İBS/Topluluk menüsünü kullanarak ödeme yapabilirsiniz. SGK kredi kartı ile ödeme sistemine buradan giriş yapabilirsiniz >>>> kredi kartı ile ek 5 tarım sigortası ödeme

Ek 5 tarım sigortası atm’den nasıl yatırılır ?

Öncelikle her banka ATM’sinden 4 a ek 5 tarım sigortası ödemesinin yapılamadığını belirtmek istiyorum.  ATM’den ek 5 ödenebilen başlıca bankalar Ziraat Bankası, Halk Bank ve Vakıf Bank. ATM’de SGK ödemeleri-Ek5/Ek6/5g /4a Kısmi İBS/Topluluk menüsünden T.C. numaranız ile ek 5 tarım borcu ödemesi yapabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Bu kapsamda prim ödemesi yaptığınızda daha erken emekli olabilirsiniz. Zira ek5 sigorta kapsamında ödenen primler eski ismi ile ssk yeni adı ile 4a hizmeti olarak değerlendirilir. Dolayısıyla ssk kapsamında emeklilik bağkura ve diğer sigorta kollarına göre daha esnek olduğundan daha erken emekli olma hakkı elde edebilirsiniz.

Tabi bu avantajının yanında dezavantajı da var. Bu da alınacak emekli maaşının normal sskya göre düşük olması. Bu da önemli bir husus olsa gerek.

Ek 5 tarım sigortası aile yardımı alabilir mi?

Bildiğiniz üzere çalışmayan eş için aile yardımından yararlanabilmeniz için eşin ücret karşılığı çalışmıyor olması gerekir. Ek 5 tarım sigortasının tanımında tarım  ve ye orman işlerinde ücret karşılığında çalışma ibaresi bulunduğundan 4 a ek 5 tarım sigortalılar eş için eş yardımından yararlanılmaz. Eğer hem isteğe bağlı sigorta ödeyip hem eş yardımından yararlanmak istiyorsanız ödeyebileceğiniz tek sigorta kolu isteğe bağlı bağkurdur. Sadece bu kapsamda prim ödemesi yapanların eş yardımı kesilmez. Ancak bu sigorta kolunda emeklilik koşullarının bağkura göre değerlendirildiğini de özellikle hatırlatmak isterim.

Ek 5 tarım sigortası ayda kaç gün ödeniyor?

Bu soru ek 5 le ilgili en çok kafa karıştıran hususların başında gelmektedir. Ek5 sigortalısının hizmeti sisteme 30 gün olarak yansır bunda bir sıkıntı yok. Ancak prime esas kazanç hesabı yani emekliliğe yansıyacak kazanç 2018 yılı için brüt asgari ücretin 25 günlük tutarı üzerinden hesaplanıyor. Takip eden yıllarda ise her yıl bir gün artacak ve 2023 yılında ek 5 sigortalıları da brüt asgari ücretin tam tutarı üzerinden prim ödemesi yapmış olacak. Yani 2019 yılında 26 gün, 2020 yılında 27 gün, 2021 yılında 28 gün, 2022 yılında 29 gün ve 2023 yılında 30 gün üzerinden prim ödemesi yapılacak.

Daha somut anlatmak gerekirse 2018 yılında brüt asgari ücret 2029,50 TL. Normal sigortalının prime esas kazancı 30 tam gün üzerinden yani 2029,50 TL olarak sisteme yansırken ek 5 sigortalısının hizmeti 25 günlük brüt kazanç üzerinden yani 1691,25 TL üzerinden sisteme yansımakta. Dolayısıyla emeklilikte de her ikisi arasında %20-25 civarında bir fark oluşmakta.

Ek 5 tarim bagkur arasındaki fark nedir?

Ek 5 sigortası ssk kapsamında isteğe bağlı prim ödemesi yapılan bir sigorta kolu iken 4b tarım bağkuru ise Ziraat Odalarına ya da tarım müdürlüklerine çiftçi kaydı olanların zorunlu olarak tabi olması gereken sigorta koludur. Her ikisinde de prime esas kazanç sisteme aynı yansır. Gün hesabı da yukarıdaki gibidir. Alınacak emekli maaşı konusunda aralarında fark yok. İkisi de aynı.

Ek 5 tarım sigortası borcu kaç ay olursa sağlıktan yararlanamam?

Bu kapsamda son ödeme vadesi geçmiş prim borcunuzun iki aydan fazla olması halinde sağlık güvencesinden yararlanamazsınız. Ayrıca borçlu iken Ek 5 tarım sigortasını terk edip bağkura, genel sağlık sigortasına ya da diğer isteğe bağlı sigorta kollarına geçiş yaptığınızda sağlıktan yararlanabilmeniz için ek 5 sigorta borcunu da kapatmak zorundasınız. Yani diyelim ki Ek 5 sigortasını kapatıp bağkura geçtiniz. Bağkuru düzenli ödüyorsunuz ama ek5 borcunuz var. İşte bu durumda ek5 borcunuzu ödemeden bağkurdan da yararlanamazsınız.

Ek 5 tarım sigortası kredi çekebilir mi ? 

Bordro düzenlemesi olmayan isteğe bağlı bir sigorta kolu olduğundan kredi verip vermemek tamamen banka inisiyatifindedir. Kredibilite yani kredi alabilme durumu da etkilidir. Kredi alıp alamayacağınız ya da ne kadar kredi alma hakkınız olduğu konusunda bankalardan teklif isteyebilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası doğum borçlanması

Bildiğiniz üzere kadınların ilk sigorta, bağkur v.s. başlangıç tarihinden sonra doğan 3 çocuk için doğum borçlanması hakkı vardır. Doğum borçlanması yapabilmeniz için çocuğun doğum tarihinden sonraki 24 aylık sürede adınıza prim ödenmemiş olması gerekir. Ek 5 tarım sigortası kapsamında iken doğum borçlanması yapabilirsiniz. Ancak ben bunu tavsiye etmiyorum.

Eğer doğum borçlanması yapacaksanız ek 5 sigortadan ayrılıp sigortalı bir işe girin ve sonra doğum borçlanmasına başvurun. Bu sizin için daha avantajlı olacaktır.

Ek 5 tarım sigortası doğum parası alabilir mi?

Diğer isteğe bağlı sigorta kollarında olduğu gibi ek5 kapsamındakiler de Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir defaya ödenen mzirme yardımı ya da analık doğum parası alamazlar. Nedeni ise oldukça basittir. Ek5 sigorta primi ödeyenlerden sadece iş kazası ve meslek hastalığı primi tahsil edilir. Kısa vade primi olan analık sigortası primi alınmaz. Durum böyle olunca bu kapsamdakilere emzirme ödeneği ya da Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ödemiş olduğu rapor parası ödenmez.

Ek 5 tarım sigortası hizmet dökümü

e devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu-SGK Hizmet Dökümü menüsünden ek 5 tarım hizmetlerinizi kontrol edebilirsiniz. ek 5 sigortasında sadece prim ödemesi yaptığınız dönemler hizmet dökümünüzde görünür. Prim ödemesi yapmadığınız ve borçlu olduğunuz dönemler sistemde hizmet olarak görünmez.

Ek5 tarım sigortası emeklilik şartları

Ek 5 tarım sigortası iptali

Ek 5 Tarım Sigortası Doğum Borçlanması Şartları


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
81 Yorum
 1. Abdulgafur savaç

  Merhaba! Ben abdulgafur 4 yıl boyunca ek 5 SSK borcumu ödemedim ve bu 4 yıl içinde normal SSK lı olarak çalıştığım zamanlar oldu. 4 yıllık borç içinde bu ssk lı olarak çalıştığım aylar düşerek mi hesaplanıyor. Ve SGK affı Ek5 kapsıyor mu? Af var ise ne zaman yürürlüğe girecek

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet SGK affı Ek 5 tarım sigortası borçlarını da kapsamıyor. 4 yıl içerisinde SSK kapsamında çalıştığınız sürelerin düşmesi gerekiyor. Bunun için SGK’ya tescilin güncellenmesi için dilekçe ile başvuru yaptıktan sonra 31 Temmuz 2018 tarihine kadar da yapılandırma başvurusu yapabilirsiniz.

 2. Yakup

  Ek 5 bağkur iptal ettirdiģimde önceki yatırdığım paralar geri ödeniyormu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ödediğiniz primlerin iadesi söz konusu değil.

 3. İsmail

  Merhaba 1 ay önce zorunlu tarim sigortası girişi yaptım simdi sskli bir ise girecem şart olarak günlerin silinmesini istiyorlar acaba bu mümkün mu daha hic odeme yapmadım iptal edebilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Zorunlu tarım sigortası derken tarım bağkuru mu ek 5 tarım sigortası mı?

 4. Abdullah

  Ek 5 tarım sigortasını kapatıp sigortalı bir işe başladıktan sonra sigortalı işten ayrıldığımızda yeniden ek 5 tarım sigortası ödemeye devam edebiliyormuyuz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşe girince dilekçe ile durdurun. İşten ayrılınca da yeniden dilekçe ile başlatabilirsiniz.

 5. Abdullah

  yeniden başlatmak istediğimizde aşağıdaki cevabı verdiler şimdi nasıl bir yol izleyeceğiz ve bundan önceki ek 5 ten yaptırdıklarımız ne olacak prim günü olarak sayılacak mı ya da boşa mı gitmiş olacak

  “Bir işveren tarafından hizmet akdine tabi çalıstırılan sigortalılar 5510 sayılı kanunun 4.maddesinin 1.fıkrasının a bendi kapsamında zorunlu olarak sigortalı sayılırlar öte yandan 5510 sayılı kanun ek 5 inci maddesi kapsamındaki sigortalılık istege baglı bir sigortalılıktır zorunlu sigortalılık süresi sona erdiğinde istege bağlı ek 5 sigortalılıgının baslatılması mümkün deildir “

  1. Ömer Meriç

   Hocam burada bir yanlışlık var. Evet isteğe bağlı sigorta doğru. Dilekçe ile başlatabiliyorsunuz ama sigorta çıkışından sonra. Otomatik başlamaz ama dilekçe ile başlatabiliyorsunuz. Genelgede var ama genelge numarası ve ilgili hükmü hatırlayamadım.

 6. haktan

  Hocam merhaba. 2014 yılından bu yana ek 5 tarım sigortasına kayıtlıyım ve prim ödüyorum. Ancak 2018 şubattan itibaren aylık primlerimi yatırmadım. Borçlu olduğum ayları sildirmem mümkün mü? Eylül 2018 de dahil 8 aylık ödenmemiş prim borcum var. Bu 8 ayı sildirip tekrar Ekim 2018 itibariyle tekrar prim yatırmaya devam edebilir miyim? Yoksa sildirdikten sonra hiç tarım ek 5 kaydım olmamış gibi sigortam kapanacak mı? Genel bilgilendirme yaparsanız sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Borçlu olduğunuz aylara ilişkin tüm borçları sildirme hakkınız var. Tabi 8 aylık hizmet de silinir bununla birlikte. Bunun için dilekçe vermelisiniz. Tescil kaydınızın prim ödemelerinin yettiği son ay itibariyle durdurma talebi vermelisiniz. Bu işlemi yaptırdıktan ek 5 tarım sigortanızı yine dilekçe ile yeniden başlatma hakkınız var.

 7. haktan

  Hocam bilgi almak için sosyal güvenlik merkezine gittim. Bana; borçlarını sildirirsin ve tarım ek5 sigortalılığın kapanır. Hiç tarım ek5 kaydın olmamış gibi olur dediler. Sizin söylediğinizden anladığım, 8 aylık ödenmemiş prim borcumun silinmesi için dilekçe verip tarım ek 5 sigortalılığımı durdurmak istediğimi beyan edicem. Borçlarım silindikten sonra dilekçe ile tekrar başlatabilirim. Bana aksini iddia etmelerini mümkün değil değil mi? Bir de bu borç sildirme ve durdurma talebi ne kadar günde sonuçlanır? İlginiz için teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Öyle şey olur mu hocam. Ödemiş olduğunuz kısım hizmetten saydırılır. Gerisi silinir. İşlem aslında basit ama ne kadar sürer bu iş yoğunluğuna göre değişir.

 8. bahar

  ıyi akşamlar . annem için ek 5 ten emeklilik başvurusu yapmıştık . ödenmeyen prim borçlarını bu ağustos ayı içerisinde ödeyemedik toplu olarak . sadece çok cüzi bir miktarını yatirmistik . Bize bu konuda yardımcı olan sigortacı şahsiyet bildirim vs gelecek demişti bildirimde gelmedi ve aftan yararlanma süresinin bittiğini ifade etti sgk. Bunun için ne yapabiliriz. annem emekli olabilir mi . annemin yaşi 61 . şimdiden teşekkürler .

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emeklilik durumunu hesap edebilmemiz için annenizin sigorta başlangıcı ve toplam hizmet süresi gerekli. Öncelikle bunları yazar mısınız lütfen.

 9. mehmet

  ömer bey merhaba ben 3.5 yıl ek 5 sıgorta yatırdım fakat ikametgahımın bir yıldan fazlası tarım yaptığım yerde ondan sonrası farklı yerde devam ediyor benim abinde aynen benim gibi 3.5 yıl ek 5 ödedi askerlik borçlanması ile emeklilik müracaatını yaptı müracaat yaptığı il ek 5 yaptırdığımız il fakat onun ikametgahı istanbulda ama yılın 8 ayını tarım yaptığı ilde yaşıyor genelde bugün evraklarını ikamet ettiği ile göndermişler bir pröblem çıkarmı teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Bir sorun olmaz şikayet olmadığı sürece.

 10. Adem

  Yaklaşık 9 ay ek 5 tarım sigortası yatırdım ve sigortalı bir işe girince sgk ye dilekçe verip ek 5 tarım sigortası kapattım. İşten çıktığımdan tekrar ek 5 tarım sigortasını nasıl başlatabilirim.Şehir merkezinde ikamet ettiğimden ek 5 tarım sigortasına engel teşkil eder mi.teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Aslında tarım ile uğraşmıyorsanız ek 5 tarım sigortası ödeme hakkınız yok kanunen. Ancak bunun tespiti ancak şikayet halinde mümkün olabilmekte. Dilekçe ile ek 5 tarım sigortasını yeniden başlatabilirsiniz.

 11. sedat

  merhaba;
  2006 yılın da 8 ay ek 5 sigortalı olarak çalıştım askere giderken kapattım ,askerden gelince 2009 dan bu zamana kadar da normal sigortalı olarak çalışıyorum,tarım sigortası ödemelerim sitemde görünmüyor ama sigorta girişim 2006 görünüyor,ek 5 de ödenen günlerimi nasıl sigortaya aktarabilirim ya da görebilirim?yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sizinki eski tarım sigortası kapsamında. Onlar için sgk ya talepte bulunmanız lazım. SGK nın hizmetlerinizi işlemesi gerekiyor.

 12. ESER YILMAZ

  Selamlar .07/09/1975 doğumluyum. ssk girişim 07/09/1999. 2013 den beri ek sigorta pirimi ödüyorum.Toplamda 4622 prim günüm var.Ne zaman sistemden çıkmalıyım ve 1260 gün ssk lı olarak çalışmalıyım. Teşekkürler..Askerlik 1996-1997….

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Zaten ek 5 tarım sigortası da ssk kapsamında hizmet sayılıyor. Dolayısıyla 3,5 yıl hesabında dikkate alınıyor. Askerlik borçlanması yapmanız halinde 57 yaş ve 5900 günle emekli olabilirsiniz. Toplamda askerlikle beraber 5900 günü tamamladığınız tarihte ayrılabilirsiniz.

   1. Murat

    Hocam 2002 tarihinde süreksiz tarım işçisi olarak tarım sigortası ödemeye başladım..üzerine kayıtlı oldugum kişi beni devamlı sigortanı iptal ettilirim diye sikıştırmakta..acaba benim istegim sigortamı iptal ettirebilirmi…teşekkürler

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Bahsettiğiniz şey eğer isteğe bağlı tarım ssk ise sizin talebiniz olmadan iptal edilemez merak etmeyin.

 13. Ünal

  Hocam ek 5 tarım sigortası 5 yıldır düzenli olarak ödüyorum. SGK nin %5 indiriminden faydalanamiyorum.
  Bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Ek 5 tarım sigortasında 5 puanlık indirim söz konusu değil maalesef.

 14. hasan

  ek 5 falan yok sgkd nereden uyduruyorsunuz hiçbir şekilde ek 5 hizmet dökümü alabileceğimiz bir özellik bulunmamaktadır ek 5 tarımla ilgili ödemelerinmiz geçmişte yaptırdığımız hiçbir sigorta gözükmüyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Eski 2925 Tarım ssk zamanında yapmış olduğunuz ödemeler sisteme işlenmediyse SGK Hizmet dökümünde görünmez. Ancak Ek 5 sigortalılık prim ödemelerini yaptıysanız kesinlikle SGK Hizmet Dökümünüzde görünür. Biz var olmayan birşeyi varmış gibi göstermeyiz. Sizin deyiminizle uydurmayız emin olun.

 15. İlknur

  Merhaba annem 67 doğumlu. 2010 sigorta giriş yılı. 2014ten beri de ek 5 yatırıyoruz. Ama şuan yatırmakta zorlanıyoruz. Ben sgk lıyım annemi benim üzerime geçirmek istiyorum. Bunun için ek 5i kapatmamız gerektiğini söylediler. Kapattığımız zaman yatırdığımız günler boşa gider mi? Yaşı geldiğinde o günleri toptan yatırabilir miyiz? Ayrıca şuanki şartlarda hangi yıl emekli olur?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Anneniz 58 yaş 7200 günü ya da 5400 gün 61 yaşı tamamlaması halinde emekli olur. Ek 5 sigortayı durdurmadan sizden yararlanamaz. Bu da yeterli değil ayrıca gelir testi başvurusu da yapması gerekir. Ek 5 kapatınca yatırılan günler boşa gitmez. Ancak kapattıktan sonra boşta geçen süreleri borçlanma hakkı olmaz.

 16. Ersin

  Ömer bey merhaba,
  Ben memurum, eşim de ek5 tarım sigortalısı.. eş yardımı için sgk nın aldığı bir karar var.. orman işlerinde calışsa da her gün calışacağı garanti olmadığı için eşi eş yardımı alabilir şeklinde.. bu yazıyı bulup kuruma verdim.. tamam dediler eş yardımı almaya devam ediyorum.. tahakkuk daha once alamazsın demişti ve bana zimmet cıkarmıştı ama karari gösterince tamam dediler.. yıllardır alıyorum.. eger dediginiz gibi ise bana bi ton daha zimmet çıkacak gibi..umarım çıkmaz..ne dersiniz..

  1. Ömer Meriç

   Hocam malumunuz memurun eş yardımı alabilmesi için eşin ücret karşılığı bir işte çalışmıyor olması gerekiyor. Ek5 tarım sigortanın tanımı 5510 Sayılı SGK kanununda tarımda ücret karşılığı çalışanlar olarak yapılır. Zaten çalışmanın olduğu tarihlerde sigortanın yapılması gerekir. Süreklilik arz eden bir sigorta değil. Kanuna göre tarımda fiili çalışma varsa ücret de elde ediliyordur. Ücret varsa sigorta da zorunludur. Sizin sigorta sürekli devam ettiğine göre tarımda da sürekli kazanç elde ediyor gibi yorumlanması gerekir. Sonradan başınız ağrımasın diye yazıyorum bunları. Saygılar.

 17. Merve Yıldız

  Merhaba Ek 5 sigortasını dondurduktan sonra önceki dönemlere ait borcumuz da yok ise sağlık sigortası yardımından kaç ay daha yararlanırım?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ek5 kapattıktan sonra sağlık da bitiyor. 99 gün sürmüyor yani.

 18. Merve Yıldız

  Merhaba Ömer Bey biz ek 5 tarım sigortasını durdurma dilekçesi verip durdurdukları önceki aylara ait bir borcumuz yok sağlık sigortasından ne kadar süre daha yararlanabilirsiniz ya da ya da sadece sigortayı yatıran kişi olarak babam mı sağlıktan bı süre daha yararlanmaya devam edebilir yardımcı olursanız sevinirim

 19. neslihan can

  Hocam merhaba,
  Annem için yaklaşık 4 senedir tarım sigortası ödemekteyiz.Ve prim gününü tamamlamasına 6 ay kaldı.Fakat 6 ay kadar ödeme yapamayacağız.tekrar ödemeye başladığımızda herhangi bir faiz yada kalan 6 ödemenin örneğin 10 aya uzaması gibi bir durum söz konusu mudur?Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Faiz işler ama 10 aya uzaması gibi bir durum olmaz.

 20. neslihan can

  Teşekkür ederim…

 21. orhan

  merhaba ek 5 gecikmiş borçlarda mesela 2 yıldır ödenmeyen bir borç ta ara ara ödeme yapılabilir mi ve hangi taksit miktarı belirlenir 2 yıl önceki mi son ödeme taksidi mi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet ara ara ödeme yapabilirsiniz. Belirlediğiniz tutar kadar ödeme yaparsınız.

 22. MAKBULE TOKER

  sayın yorumcu
  eşimin su an 4.000 tl ek 5 e borcu var
  ekonomik sartlardan borc yatırılamıyor
  ilaç ihtiyacı var
  eş üzerine saglık tan yararlanmak için dondurma işlemi geçiçi sure uygulama
  yapmam dogru olur mu borçlanma alt ust sınır miktarı nedir.
  iyi çalışmalar dileklerimle.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dondurma olmaz. Durdurabilirsiniz. Eşin güvencesi varsa eşin sağlık sigortasından yararlanır. Borçlanma alt üst sınırı derken neyin borçlanması ?

 23. Fatih

  Hocam ek5 sigortasını iki yıl önce kapattırdım 19 ay prim borcum var bu borcu sildirebilirmiyim veya taksitlendirebilirmiyim taksitlendirilebiliyorsa taksitlendirip genel sağlık sigortasından yararlanabilirmiyim teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer o zaman durdurma dilekçesi verdiyseniz şimdi sildirme hakkınız yok. Taksitlendirme de yapılmıyor. Borcun tamamını ödemeden GSS’den yararlanamazsınız.

 24. Osman

  Hocam 2013te ek 5 başladı bir müddet ededim.sora maddi sıkıntıdan dolayı son 10ayı ödeyemedim.bitiş kapanış tarihi2015in 3ayıdır.sürekli gecikme zammı işliyor.ben bu borcu tamamen sildire bilir miyim.sildirirsem ödedigim günlerde silinirmi.şu an ödemek istiyorum ama gecikme faizle iki katı oldu ne yapmalıyım teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dilekçe ile borçlu olduğunuz süreye ait borcu ve günleri sildirebilirsiniz. Ödemiş olduğunuz kısımla ilgili bir sorun olmaz. Diğer bir seçenek ise yapılandırma beklemek. Yapılandırma çıkarsa faiz silinir borcun anaparası üzerinden taksitlendirme yapılır.

 25. Fatih

  Merhaba,
  Annemin 01/12/1997 yılında kapıcılıktan sigorta başlangıcı var ve sadece 60 gün sigortası ödenmiş. 2013/10’dan 2014/01e kadar temizlik görevlisi olarak 91 gün sigortası ödendi. 3600 primi tamamlaması için tarım sigortası yaptırdık. Şuanda 1070 (1997, 2013 ve 2014 SSK primleri dahil) primi tamamladık. Buradan yani tarım sigortası üzerinden 3600 primi doldurduğunda emekli olması mümkün mü? Yoksa tarım sigortası bu kapsamda değil mi? Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 3600 günle emeklilik hakkınız var. Devam edebilir bu kapsamda.

 26. mustafa

  Merhaba…
  Benim ek5 tarım sigortam birkaç gün bir yerde çalıştım diye iptal olmuş.Tekrar nasıl ek5 e geçebiliri? Lütfen yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dilekçe ile ek5 dosyanızın olduğu SGK’ya başvurarak işten çıkış tarihi itibariyle yeniden başlatabilirsiniz.

   1. Mustafa

    Çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz.Varolun.

 27. ugur

  merhaba ben ek 5 tarım sigortası oduyorum borcum var odıyemıyorum fakat dondurmak ıstıyorum benım yatırdığım parayı gerı alabılme sansım varmı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef yatırdığınız kısmı iade alma hakkınız yok. Ancak prim borcunuz varsa borçtan dolayı dondurma hakkından yararlanabilirsiniz.

   1. Suleymam

    Merhaba.babamin ek 5 tarım sigortası ağustos 2018 yılında kapattırdı.02.02.2019 tarihinde tekrar açtırdı e devlette 4700 kusur prim borcu gözüküyordu parayı yatırmadık henüz ama suan borç gözükmüyor!borcu yoktur diyor aydinlatirsaniz sevinirim

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Bağlı olduğunuz Sgk ile görüşün. Sistemden bakılması gerekir.

 28. Talha

  Merhaba acil cevap lütfen babam ek 5 yatıyordu 3600 günü doldurunca ek5 durdur du ama yanlışlıkla ziraat odalarına üye oldu bagkur tekrar başladı şimdi babam bagkur donduracak tekrar ek 5 den 3600 günü bize şart koşacaklar mı lütfen çok acil

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır sıkıntı olmaz. Öyle bir şart getirilmez.

 29. Yıldıray akyüzlü

  10.10.1995 4a kapsamında 80 günlük sigorta 01.01.2005 den 2012’nin 5.ayına tarım bağkuru 4a kapsamında olan 8.ayın 2015 den ek-6 olan şoför sigortasına geçiş yaptım.2019’un 4.ayına kadar ödeme yaptım.bana ssk’dan söylenen 54 yaş 5675 günden emekli olacağımı söylediler.Günümü tamamlayıp emekli dilekçemi verdim.E-devlet ‘imde görünen ek-6 sigortam silindi.yeterli cevap alamadığımdan şuan hala beklemekteyim.
  31.03.2012 tarım terk talep tarihi resen tarafıma 01.06.2018 tarım bağkuru açılmış.tekrar terk talep tarihi 30.04.2019’dur.ne yapmam gerekiyor? İlginize teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağlı olduğunuz SGK ile iletişime geçmeniz yararlı olacaktır. Size dosya incelenerek net bilgi verilecektir. Dosyayı görmeden yorum yapma şansımız yok maalesef.

 30. ayşe

  iyi günler. 22 mayıs 1985 doğumluyum . 27 kasım 2014 tarihinden itibaren aralıksız olarak, en düşük oranından ek 5 ödemesi yapıyorum. 1624 gün ödedim.sigortalı bir işe girsem hangisinden emekli olabilirim? normal sigortadan emekli olursam tarım sigortasından ödediklerim boşuna mı gider? ayrıca normal sigortadan emekli olduğum zaman ek 5 li olduğum sigortalılık süreleri normal sigorta ile birleştiriliyor mu? ek 5 ten emekli olmam için kaç gün ve kaç yaş gerekli? ek 5 için ödemem gereken günlerin tamamını ödedikten sonra emeklilik yaşıma kadar normal sigortalı olarak çalışsam emeklilik maaşım da artar mı? cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ek 5 hizmeti de 4a yani ssk kapsamında hizmet olarak geçer. Normal sigortaya geçseniz de aylık ssk kapsamında bağlanır. Ancak ek5 ile normal sigorta arasında şu an prime esas kazanç farkı var. Ek 5 daha düşük kazanç üzerinden ödeniyor ve bu da emekli olduğunuzda düşük maaş almanıza neden oluyor. Ssk kapsamında emekli olabilmek için 7200 gün ve 58 yaşı tamamlamanız gerekiyor. Mümkün olduğunca ve imkan varsa sigortalı olarak çalışın.

   1. Ayşe

    çok teşekkür ederim Ömer Meriç Bey. ALLAH razı olsun. siz de olmasanız kime sorarız bunları. peki ödeyemediğim zaman ek 5i ileride tekrar açmak üzere belli bir süreliğine durdursam ödeyemediğim günler için çok faiz işler mi ? bir de ek 5i durdurduğum zaman sağlık sigortası için mecburen Gss ödemem lazım demi?

    1. Ömer Meriç

     Rica ederim ne demek:). Ek 5 faizi enflasyona göre değişir. Eş ya da çocuklar üzerinden güvenceniz yok mu? Gss üzerinden yararlanmak için ek5 borcunu kapatmanız lazım.

     1. Ayşe

      Evlenmediğim için eş sebebiyle güvencem yok. babam vefat etti ama babamın sigortası yoktu. annemin kendi sigortası da yok. yani hiç kimseden güvencem yok.annem tekrar başkası ile evlenmişti. üvey babam da öldüğü için , annem üvey babamdan dolayı emekli sandığından maaş alıyor. annem öldükten sonra üvey babamdan anneme kalan maaş bana geçer mi?

     2. Ömer Meriç

      Üvey babanızdan dolayı maaş alma hakkınız yok maalesef Ayşe HANIM.

 31. Ayşe

  tamam teşekkür ederim .sağolun yardımlarınız için.

  1. Ömer Meriç

   Rica ederim. İyi günler.

 32. Bilal

  Merhaba ömer bey ben ek5 2 sene yatırdım sonrada 2 sene borçlandım şimdide işyeri açıyorum yanı bagkurlu oldum bu yatıramadıgım 2 senenin silinmesini istemiyorum bu şekilde dondurabilirmiyim yavaş yavaş yatırmak istiyorum yada nasıl olur yardımcı olursanız sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ek5 tarım sigortasını bağkurlu olduğunuz için durdurun. Borcu sonradan da ödersiniz dondurulmaz. Dilekçe verirken borcun silinmesinden falan bahsetmeyin sakın.

 33. Bilal

  Yani ek5 sigortamı durdurmak için dilekçe vereceğim durduktan sonra ben sonradan borcumu yatıra bileceğim doğru anlamışmıyım
  Borcum danda bahsetmiyecem

  1. Ömer Meriç

   Aynen hocam. Doğru anlamışsınız. Şöyle yazmanız yeterli. 11.07.2019 tarihi itibariyle bağkurum açıldığından Ek 5 tarım sigortamın 10.07.2019 tarihinde durdurulmasını talep ediyorum gibi.

 34. medine

  merhabalar benim babamın sigorta girişi 05.12.1995 ama düzenli olarak sigortalı çalışmamış şu an gün sayısı 2114 ve babam şu an sigortalı çalışırken ek 5 tarım sigortasıda ödüyor 2000 küsür günde ek 5te var bu ikisinin gün sayısını birleştiriyolar mı acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigortalı çalışırken ek 5 olmaz. İkisi aynı zamanda ödeniyor ise ek 5 iptal edilir. Çakışma yoksa iptal edilmez. Ek5 sigorta da ssk hizmeti sayıldığından hizmet otomatik birleşiyor.

 35. memurbeyy

  Ömer bey kayıtlı e posta adresimden ulaşabilir misiniz çoğu bilgiler hatalı burada paylaştığınız.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hatalı olan bilgiler hangileri? Söyleyin düzeltelim.

   1. memurbeyy

    Öncelikle ek5 isteğe bağlı bir sigortalılık değildir. tarım sigortasıdır bu sigortayı ödeyen kişilerin tarım işlerinde çalışması gerekir. En baştan en sona ara ara hatalı bilgiler mevcut.

    1. Ömer Meriç

     İsteğe bağlı yazılmış evet o düzeltildi. Yazımızın devamında gerekli şartlar verilmiştir zaten. Tarım ve orman işlerinde süreksiz çalışanların yararlanabileceği onun haricinde ödeme yapanların ileride sorun yaşayacağı da belirtilmiştir. Yazıdaki bilgiler 5510 Sayılı Kanunun Ek 5’inci maddesi esas alınarak yazılmuıştır. Yazı baştan sona yanlış değildir. Sadece isteğe bağlı yazılması hata olmuştur. Saygılar.

 36. memurbeyy

  Ömer bey baştan sona hatalı bilgiler demedim zaten baştan sonra ara ara hatalı bilgiler var diye mevcut başvuru farklı Ek-5 tarım sigortasının eski başvuru formu buradaki kayıtlı belge

  1. Ömer Meriç

   Evet eski başvuru formu. Ama yenisinden tek farkı Ziraat Odası bölümü. Ziraat Odasından zaten kişi kaydı olmadığına dair belge istemekte.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.