Ek 9 10 Günden Fazla

71

Ek 9 10 günden fazla Ev hizmetlerinde çalıştırmış olduğunuz hizmetçi, bakıcı, bekçi v.s. gibi çalışanınız eğer ay içerisinde 75 saatten diğer adı ile 10 günden fazla çalışıyorsa bu kişileri ev hizmetleri diğer ismi ile SGK Ek9  10 günden fazla çalışanlar kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmeniz gerekiyor. Ek9 10 günden fazla başvuru işlemleri, sigorta prim teşviklerinden yararlanma şartları, ev hizmetleri prim ödeme ve işçinin çıkış işlemleri konusunda merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Eğer çalışanınız ay içerisinde 10 günden az (75 saatten az) çalışıyorsa bildirim ve prim ödeme işlemleri konusunda bilgi için https://sgkbilgisi.com/sgk-ek9-10-gunden-az-calisanlarin-prim-ve-odeme-islemleri/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.  10 günden fazla konusunda detaylı bilgi ise yazımızın devamında..

Ek9 10 günden fazla başvuru

Evinizde ay içerisinde 75 saatten fazla yani 10 günden fazla çalışanınız varsa bu kişinin sigorta bildirimini Sosyal Güvenlik Kurumu’na kolayca yapabilirsiniz. Üstelik başvuru için öyle çok belge de istenmez. Başvuru için istenen belgeler şunlardır;

Ek9 SGK Ev hizmetleri başvuru formunda yer alan C- YARARLANILACAK PRİM TEŞVİKLERİ kısmındaki sigorta teşviklerinden yararlanma şartlarına dilerseniz kısaca değinelim. Unutmayın ki ek9 10 günden fazla prim tutarı teşvikten yararlanma durumuna göre farklılık gösterir. Ek9 10 günden fazla teşvik şartları konusunda detaylı bilgi yazımızın devamında.

Ek 9 10 günden fazla form

Başvuruda kullanılacak form ve form ile vermeniz gereken belgeler yukarıda verilmiştir. Başvuru formunu pdf formatında indirerek bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapabilirsiniz.

Ek 9 10 günden fazla teşvik

Ev hizmetleri kapsamında 10 günden fazla çalıştırdığınız sigortalılar için yararlanabileceğiniz birçok sigorta prim teşviki bulunmakta. Bu teşviklerin hem çalışan hem de işveren açısından gerekli şartları bilmeniz ve teşvikte primin ne kadarının karşılandığına hakim olmanız sizin için avantajlı olacaktır. Başvuru formunda yer alan ve yer almayan ev hizmetleri sigorta teşvikleri aşağıdaki gibidir.

Teşvikli ve teşviksiz olarak ev hizmetleri kapsamında ödenen güncel sigorta prim tutarlarına https://sgkbilgisi.com/ev-hizmetlerinde-calisanlarin-sigorta-primi/ sayfamızdan göz atabilirsiniz.

5510 sayılı Kanunun 81 inci maddesinin (1) bendi

Bu teşvikten yararlanabilmeniz için prim ödemelerinizi düzenli yapmanız ve geçmiş dönem prim borçlarınızın olmaması yeterli. Haricinde bir şart aranmaz. Prim oranında 5 puanlık indirim sağlar. Normalde bir çalışan için brüt kazancın %37,5’i oranında prim ödemesi yapılırken bu teşvik yani 5510/5 puanlık indirim kapsamında brüt kazanç üzerinden %32,5 oranında prim ödemesi yaparsınız. Başvuru formunda bu kutucuğu işaretlemeyi unutmayın sakın.

Ev hizmetleri 6111 teşviki

4447/10. madde teşvik uygulaması diğer adı ile 06111 sayılı kanun indiriminden yararlanabilmeniz için geçmiş dönem prim borcunuzun olmaması, prim ödemelerinizi de düzenli yapmanız gerekir. Bunun haricinde aranan şartları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Evhizmetleri kapsamında işe alınan kişinin işe alındığı tarihten önceki son 6 aylık dönemde sigortalı çalışmamış olmas,
 • Daha önce başka bir işyerinde bu teşvikten yararlanmamış olması,
 • Erkek ise 18-29 yaş arası olması gerekir.( Bayanlarda ve İşkur’a kayıtlı işsizlier arasından işe alınan erkeklerde yaş şartı aranmaz)

Yukarıdaki şartları sağlamanız halinde 24 ay süre ile bu teşvikten yararlanırsınız. İşkur kaydı varsa ek 6 ay daha teşvikle birlikte toplamda 30 ay teşvikten yararlanabilirsiniz.

Bu teşvik kapsamında işçinin brüt kazancu üzerinden %17 oranında prim ödemesi yaparsınız. Normalde prim ödeme oranının %37,5 olduğunu düşündüğümüzde bir hayli indirim aldığınızı belirtmek isterim.

Eğer sigortalınız bu teşvik şartlarını sağlıyorsa teşvik kutucuğunu kesinlikle işaretleyin.

4447 sayılı Kanunun 50 nci maddesi 

Diğer ismi ile 15921 teşviği olarak adlandırılır. Teşvikten yararlanabilmeniz için ev hizmetleri kapsamında işe aldığınız çalışanın işe alınma tarihi itibariyle İŞKUR’dan işsizlik maaşı alıyor olması gerekiyor.Tabi bunun haricinde prim ödemelerinizi düzenli yapmanız ve geçmiş döneme ilişkin borçlarınızın da olmaması gerekiyor. Onun haricinde şart aranmaz. Bu şartların sağlanması halinde ek9 10 günden fazla prim hesaplaması toplam brüt kazancın %33,5’i oranında prim devlet tarafından karşılanır.

27103 sayılı teşvik

Başvuru formunda bu teşvik seçeneği yer almıyor. Ancak en avantajlı teşvik olarak tanımlayabiliriz. Bu teşvikte gerekli şartları sağlayan kişilerin en az 15 ay boyunca sigorta priminin tamamını devlet karşılıyor. Hemen https://sgkbilgisi.com/27103-tesvik-sartlari-nelerdir/ sayfamızı ziyaret ederek şartları öğrenebilirsiniz.

Ayrıca hemen https://sgkbilgisi.com/sgk-tesvikleri/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek9 10 günden fazla prim ödemesi nasıl yapılır ?

Başvuruyu yaptıktan sonra ilk ek9 10 günden fazla prim ödemesini takip eden ayın sonuna kadar ödemeniz gerekiyor.Zaten borç tahakkuku da takip eden ayın başı itibariyle oluşuyor.  Örneğin 15 Eylül 2019 tarihi itibariyle işe aldığınız çalışan için prim borç tahakkuku 01 Ekim 2019 tarihinden itibaren sistemde görünür. Siz de 2019/Ekim ayına ilişkin 16 günlük ek9 10 günden fazla prim borcunu 31 Ekim 2019 tarihine kadar ödemeniz gerekir.

Ödeme işlemleri işveren T.C. numarasu üzerinden tüm bankalardan, anlaşmalı bankaların ATM’lerinden, mobil ve ya internet bankacılığı şubelerinden, kredi kartı ile SGK prim ödeme sisteminden yapılır. Ödeme menüsü bankalarda SGK Ödemeleri- Ek 9 10 günden fazla ödeme ya da ek 9 10 günden az ödeme menüsünden yapılır.

Ek9 10 günden fazla prim ödemesi e devlet

Sgk ek9 10 günden fazla ödemesini e devlet sisteminde yer alan SGK Kredi kartı ile prim ödeme uygulaması üzerinden işveren T.C. Kimlik numarası ile giriş yaparak ödeyebilirsiniz. Kredi kartı ile prim ödeme sistemine buradan giriş yapabilirsiniz >> SGK kart ile prim ödeme sistemi.

Sisteme T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra;

 • Sorgu Türü: Diğer Tahsilatlar seçeneğini seçtikten sonra,
 • Sorgu Tipi kısmında 10 günden az çalışan primini ödemek için 60 Ek-9 10 Günden Az Tahsilatı,
 • On günden fazla çalışan primini ödemek için 61 Ek-9 10 Günden Fazla tahsilatı seçeneğini,
 • Eğer ev hizmetlerinde 10 günden az çalışan iseniz ve hizmetlerinizi kendiniz tamamlayacaksanız 62 Ek-9 Hizmet Tamamlama Tahsilatı seçeneğinden giriş sağlamanız gerekiyor.

Ek9 10 günden fazla prim ödemesi sorgulama

E devlet şifreniz varsa yukarıda belirtilen menülerden sorgulama yaptığınızda tüm borcunuzu görüntülersiniz.

Ek9 10 günden fazla işten çıkarma

Ev hizmetlerinde çalışan sigortalıyı işten çıkarmak için de yukarıda vermiş olduğum ek9 10 günden fazla dilekçesi ile başvuru yapmanız yeterli. Başvuru formunda çıkış kısmında yer alan bilgileri doldurmanız, işveren ve çalışan kimlik fotokopilerini eklemeniz yeterli olacaktır. Çıkış başvurusunu en geç sigortalının işten ayrıldığı tarihi takip eden 10’uncu güne kadar yapmanız gerekiyor. Aksi halde geç bildirimden kaynaklı olarak idari para cezası uygulanabilir.

SGK Ek 9 10 Günden fazla ev hizmetleri konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

71 Yorum
 1. Hüseyin ÖZEL

  27. 11. 2017 DEN BERİ SGK Ek9 10 günden fazla pirim ödüyoruz. Teşviklerle beraber aylık 330 TL civarı ödüyorduk. Ancak son ay (Eylül) Tahakkukuna SGK Mosip ten bakınca 1000 TL üzerinde bir borç olduğunu gördük. Tüm ayları düzenli ödememize rağmen bu rakamı anlamdıramadık. Yardımcı olursanız seviniriz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Sistem geçen ayın ödemesini borçlara mahsup etmemiş. Yapmanız gereken Sgk muhasebe servisine uğrayarak ödemeyi düzelttirmek. Sonrasında düzelecektir.

 2. Habibe

  6 aydır SGK Ek 9 10 günden fazla prim ödüyorum. aylık 350 civarı ödeme yapıyordum. ancak bu ay borca bakınca 1667 tl gibi bir rakam gördüm. Ben de diğer yorumcu gibi düzenli ödemelerimi yaptım hep..SGK genel Müdürlüğüne gittim. Ama kimse konu halinde bilgi sahibi değil…Programsal bir hata olabileceğini söylediler. Ama kesin olarak bilmiyorlar…Ay sonuna kadar bekleyin dediler. Yardımcı olamadılar..ne yapmalıyım bilemedim? Teşekkürler…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Biraz daha bekleyin. sistemsel sorun mevcut. Eğer düzelmezse SGK Muhasebe birimi ile görüşün. Geçen ay yatırmış olduğunuz tutarı borca manuel mahsup etmeleri gerekebilir.

 3. Turan

  Yeni bebeğimiz için evimize 10 günden fazla çalışan bakıcı almak istiyoruz.Almayı düşündüğümüz bakıcı 3 ay öncesine kadar sigortalı olarak yine benzer bir evde 1 yıl boyunca sigortalı çalışmış.Söylediğine göre 1 yıl çalışma süresince işveren kendisi için %50 ye yakın sigorta pirim indirimi almış.Eğer biz bu bayanı işe alırsak %100 pirim desteği alabilir miyiz?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Sanırım bir önceki işyerinde 4447/10. madde teşviğinden yararlanmış. Bu durumda siz 4447/19. madde teşviğinden yararlanırsınız. 3. aydan itibaren 18. aya kadar primin tamamını devlet öder. Tabi gerekli diğer şartları da sağlamanız gerekir. 700 TL sgk bakıcı desteği başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz şartlar için.

 4. Özgür

  Merhaba bebeğimizin bakımı için evimizde ilk defa hafta içi 5 gün süre ile bakıcı çalıştıracağız . Prim gün 20 gün mü olmalı? 2.bir soru Bakıcı adayımız şuanda işsizlik maaşı alıyor. Biz 4447-19 madde teşviğinden yararalanabilir miyiz?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son 3 ay içerisinde 10 günden fazla sigortası yoksa yararlanır hocam. Bildireceğiniz gün sayısında toplam çalışma süresi önemli. Her 7,5 saatlik çalışma 1 gün eder. Buna göre hesaplama yapabilirsiniz. 4447-19. madde kapsamında bildirim yapacaksanız 30 günden bildirin zaten. 18 ay boyunca prim ödemeyeceksiniz zaten.

 5. Tuncay

  Merhaba. Alzheimer hastası annem için yabancı uyruklu bir bayan bakıcı tutmayı düşünüyoruz. Söz konusu kişinin çalışma izni var ve sigortası hali hazırda daha önce çalıştığı yerce ödeniyor sigortasını kendi üzerimize alıp o şekilde çalıştırmayı düşünüyoruz. Bununla ilgili bir teşvik alabilirmiyiz ayrıca ödeyeceğimiz prim miktarının ne kadar olacağı konusunda bilgi verebilirseniz sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sadece 5510/05 puanlık indirimden yararlanabilirsiniz. Aylık ödeyeceğiniz prim tutarı 660 TL olur.

 6. benay

  haftanın 5 günü günde 4 saat temizlik yapacak birisi gelecek.. ben onun sigortasını nasıl yatıracağım. yatım gün çalışacağı için daha az yatıracağım değil mi ve herhangi bir indirimden yararlanabilir miyim. kendisi geçen ay bir yerden ayrılmış ve sigortası 1 sene boyunca yatmış…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ay içerisinde toplam çalışma saatini 7.5 ile bölün. Çıkan gün sayısı kadar bildirim yapmanız gerekiyor. Herhangi bir teşvikten yararlanma hakkınız yok. Bildirim işlemleri konusunda yazımızda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

 7. tekin

  Merhaba. Ek9 10 günden fazla kapsamında bakıcı çalıştırmaktayız. Yılın ilk 5 ayı 345 TL ödeme yaptık. 6. ay 245 TL ödeme yaptık. 7. ayda borç görünmediği için ödeme yapmazken 8.ayda 245 TL lik ödeme yaptık. 9.ay için sistemde borcunuz yoktur ibaresiyle karşılaştığım için bir ödeme yapamadık. Bir hata olabilirmi ??. İndirim hakkımızı kaybetmek istemiyorum. Bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hata olabilir. Ay sonuna doğru tekrar sorgulama yapmanızı öneririm.

 8. Gulsah

  Merhaba
  Ek 9 10 günden fazla prim ödemesi 1 yıldan fazladır yapıyorum. Geçen ay ödemeyi biraz geciktirdim Geçen ay 570 civarı bir ödeme yapmıştım bu ay ödemem 659,60 TL çıktı. Ödememi geciktirdiğim için mi anlayamadım. Fark 100 lira civarı olunca asgari ücret teşviki kalkmış olabilir mi? Bilginizi rica ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Asgari ücret desteği sona erdi. Ondan kaynaklı sanırım.

 9. Hatice duysak

  Ek 9 10 gunden fazla prim odemesi ekranda 90 tl gözüküyordu ben de ay sonunda odeyeyim bir yanlışlık var dedim unutmuşum 2 gün gec yatırdım aldigim teşvik yanar mi cevabiniz için simdiden teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Geç ödediğiniz ayın teşviği yanar. Ama borcu sıfırlamanız halinde diğer dönemlerde teşvikten yararlanırsınız.

 10. Serkan KAYA

  merhaba,
  ek 9 10 günden fazla ödemesini daha evvel garanti internet bamkacılığından yapabiliyordum ama şu an sistem buna izin vermiyor ,bu işlemi devlet bankalarında veya internetten yapabilirmiyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet yapabilirsiniz hocam sorun değil.

 11. Emir ACAR

  Merhaba Ömer Bey,
  biz de bu yıl doğan kızımız için bakıcı çalıştırmaya başladık, yukarıdakı bütün şartları sağlıyoruz ama bu teşvik çıkmadan bir kaç gün önce (yine 2018 Eylül ayında) ev dosyası açtırdım. Şu anda %50 pim desteği alıyoruz ve 2 aydır yaklaşık 350TL civarında prim ödüyoruz. bu durumda bizim 700TL’lik destekten yararlanma şansımız var mı? Varsa bu otomatik olarak mı olur, yoksa ilgili SGK müdürlüğüne gidip yeniden başvuru mu yapmam gerekir?
  Teşekkür ederim,

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Eğer 4447-19. madde için teşvik şartlarını sağlıyorsanız dilekçe ile SGK’ya başvuru yapmanız gerekiyor. İlk tescilden sonraki 3. aydan itibaren yararlanabiliyorsunuz ilgili teşvikten. Bilginiz olsun.

   1. Emir ACAR

    Merhaba Ömer Bey,
    Öncelikle teşekkür ederim. Dediklerinizi aynen yaptım ve bu yeni teşvikten de faydalandırdırlar, geçmişe yönelik(2 aylık) biraz fark çıktı tabi ama önümüzdeki 18 ay boyunca yeni teşvikten faydalanacağız. Benim bakıcımızın emeklilik koşulları ile ilgili bir sorum daha olacaktı. Onu size nasıl iletebilirim. Bu başlığın altını farklı bir konu ile doldurmak istemem.
    Çok sağolun vakit ayırdığınız için,
    İyi günler dilerim,

    1. Ömer Meriç

     Emir BEY yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Sizden ricam işlemi nasıl yaptığınız ve süreç hakkında burada iki satır yazarsanız en azından sizin durumda olanlara da yardımcı olmuş oluruz. SSK emeklilik şartları başlıklı yazımızdan bakıcınızın emeklilik ile ilgili sorusunu sorabilirsiniz.

 12. tuba

  Merhaba, başvurumuz sırasında 550 sayılı kanunda belirtilen teşvik kutucugunu işaretlemedim, konu ile ilgili bilgim olmadığı için. Sonradan değişiklik yapılabiliyor mu? Tşk ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bunu otomatik veriyor zaten. İlk aya ait prim ödemenizi yaparken bana yazarsanız değerlendirme yapabiliriz. Başka teşvik var mı yararlanabildiğiniz ?

 13. Mehmet

  Ömer Bey merhaba,
  Öncelikle zaman ayırdığınız ve verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.
  Yaklaşık 2,5 yıldır ek-9 10 günden fazla kapsamında bakıcı çalıştırmaktayız. Bakıcımız yarım gün çalışmasına rağmen 30 gün üzerinden prim ödemesi yapıyorduk. Teşviklerin ve asgari ücret desteğinin süresi bittiği için son ay 659 TL ödeme yaptım. Prim ödemesi çok arttığı için çalışma günü sayısını değiştirmeyi düşünüyoruz.
  1) Günlük 22 TL gibi düşünebilir miyiz ödemeyi? 20 güne düşürsek çalışma süresini 440 TL gibi bir ödeme mi çıkar yoksa hesaplaması daha farklı mı?
  2) 2019 yılı ödemesi için tahmini bir rakam verebilir misiniz? 660 TL olan ödeme ne kadar olabilir sizce?
  3) Primlerin fazla olması ve kızımız da büyüdüğü için bakıcıyı çıkartmayı da düşünüyorum. Bu durumda kıdem tazminatı ödemem gerekir mi?
  4) Son olarak bakıcımız işten çıktıktan belli bir süre sonra tekrar işe alsak , 4447/19 maddesinden yararlanma şansımız var mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam.
   1-2018 yılı için günlük yaklaşık 22 lira oluyor bu doğru.
   2- Asgari ücretin ortalama yüzde 20-25 arası artmasını bekliyoruz. Primler de bu oranda artacaktır.
   3-iş çıkışını vermeniz halinde tazminat ödemeniz gerekir.
   4- işvereni değiştirmeniz gerekir. Aynı bakıcı için yararlanmak adına bakıcının en az 3 ay sigortası olmaması gerekir.

 14. Murat Emre

  Merhaba. Bebeğim için bakıcıyla anlaştık. Şu an işkurda kayıtlı işsiz. İlk defa işveren olacağım. 700 tl lik teşvikten yararlanabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet yararlanırsınız. Yapmanız gereken ek9 10 günden fazla başvuru formunda 4447-19. madde ( 7103 sayılı Kanun) teşviğini işaretlemeniz. Yanlız 3. aydan itibaren yararlanırsınız bu teşvikten bilginiz olsun.

 15. Tamer

  Merhaba hocam ev hizmetlerinde EK/9 kapsamında 4447/geçici19 dan faydalanmak istiyoruz. Çalışacak kişinin ve çalıştıracak kişinin şartları 5510/81-ve 4447/geçici10 bu iki teşvik şartlarına uygun işveren ilk defa işveren olacak ve ilk defa bildirge verecek işçi ise işkura kayıtlı 1 yıldır işsiz.4447/geçici19 a girmeden önceki 3 aylık sürede en avantajlı olarak faydalanmak için hangi teşvik kutucuğunu işaretlemeliyiz veya fazla kutucuk işaretleme hakkımız varmı nasıl bir yol izlemeliyiz.Bilgilendirirseniz sevinirim teşekkür ler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. İlk 3 ay 6111 yani 4447/10. Madde teşviğinden sonraki 3 ay da 4447/19. Madde teşviğinden yararlanırsınız.

   1. Tamer

    Ömer hocam çok teşekkür ederim iyiki varsınız.

    1. Ömer Meriç

     Rica ederim hocam. İyi günler dilerim.

   2. Tamer

    Merhaba Ömer hocam üstteki daha önceki soruma ek olarak bir sorum daha olacak,biz işveren olarak çalıştırcağımız işçiyi İŞKUR’a işveren olarak kayıt olup İŞKUR’dan talep etme şartı varmı İŞKUR’danmı talep etmemiz gerkiyor böyle bir zorunluluğumuz varmı yada direk işçiyle beraber SGK işveren servisine gidip bildirgeyi imzalayıp verebilirmiyiz.İşçi ve işveren olarak teşvik şartalarına uygunuz. Bilgi verebilirseniz sevinirim.

    1. Ömer Meriç

     Böyle bir zorunluluk yok. İşkur’a sistem üzerinden kayıt yapılması yeterli. Sonrasında başvuru formunu SGK’ya vereceksiniz. Hepsi bu kadar.

     1. Tamer

      Çok teşekkür ler hocam çalıştıracağımız kişi işkura kayıtlı işsiz.Bizde sistem üzerinden işkur’a işveren olarak işveren kaydımı yapacagız doğrumu anlıyorum tekrar teşekkür ler.

     2. Ömer Meriç

      İşveren olarak kayıt yapmayacaksınız. İşçinin kayıtlı olması yeterli. Kayıtlı ise ev hizmetleri tescilini başlatabilirsiniz.

 16. aslı ayan

  Ömer hocam merhaba 2016 yılında evde bakıcı desteğinden faydalandım her türlü indirimi aldım bakıcıma sgk desteğimi devam ettirdim bakıcımın sgk ödemesi 345 tl 2020 yılına kadar teşvikler uzamış diyorlar sgkyı devam ettirmek istiyorum ocak ayınca benim her türlü indirimim bitiyor mu yoksa devam edicek miyim şimdiden çok teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Teşvik süreniz ne kadar ise o kadar ay yararlanırsınız. Uzama durumu yok.

 17. aslı ayan

  hocam öncelikle cok teşekkürler şimdi sgk ne kadar öderim peki

  1. Ömer Meriç

   Eğer teşvik süresi sona erdiyse 659 TL ödersiniz. Yılbaşından sonra asgari ücrete bağlı olarak zamlanır.

 18. zafer

  merhaba,evde çalıştırmış olduğum yabancı çalışanın prim borcu kalmış ve geciktirmekteyim.Şuan çalışmıyor bende.Fakat tüm ilişkisini bitirdim hem çalışma izni olarak hemde siglorta.Bunun yapılandırması mevcut mu yada taksitle ödeme imkanım varmıdır.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an için yapılandırma hakkınız yok maalesef. Yeni bir yasa çıkmasını bekleyebilir ya da mevcut hali ile ödeme yapabilirsiniz.

 19. himmet kurt

  on günden fazla yaşlılara baktırmak için bir bakıcı buldum sgg dan bir kereye mahsus damga vergisi yatması gerektiğini söylediler bankaya gittim biz almıyıyoruz dediler deftardarlığa gittim maliyeye gideceksin dediler maliyeye gittim senin borcun yok dediler başka vergi dairelerini sor dediler ben bu damga vergisini nereye yatırabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Damga vergisi ödeyeceğiniz aylık primin içinde çıkar. Ayrıca bir yere ödemeniz gerekmez. Keşke dolaşmadan önce sorsaydınız 🙂

 20. Fatma

  Merhaba size daha önce soru sordum ama yine tekrar başka sorum var isteğe bağlı ev hanımı el işi teşvik ten yararlaniyorum kızımin çocuğuna bakıyorum bakıcısı olarak SSK giriş yapsam teşfik lerinden hangisinden yararlanabilirmi bir sorum daha var kızım özel sektör de çalışıyor ama bu ay sonunda iş çıkışı olacak gibi tekrar bir işe giriş yapması uzar ise ve çocuğu 20 aylık oldu yine de teşfikli ödeme yapabilirmiyiz ödemelerimizi şimdi den teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Fatma Hanım. Hangi teşvik şartlarını sağlıyorsunuz bunu buradan tespit etmem mümkün değil. Teşvik şartları ayrıntılı olarak sayfamızda mevcut. Ayrıca hangi teşvikte ne kadar prim ödemesi yapacağınıza dair de bilgiler mevcut. Lütfen sormadan önce göz atın.

 21. HİMMET KURT

  ben himmet kurt iyi ki varsınız cevabınız için çok teşekkür ederim sizlerin sayesinde bir çok şeyi karşılıksız öğreniyoruz

  1. Ömer Meriç

   Rica ederim hocam. Yardımcı olabiliyorsam ne mutlu bana.

 22. VOLKAN

  Merhaba hocam hali hazırda ssk 4 a lı olarak 30 gün üzerinden çalışan bir kişi ayrıca Ek 9 kapsamında 10 günden fazla sigortalı olabilir mi?Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet olabilir herhangi bir sakıncası yok.

 23. Ayhan

  Merhaba hocam
  Yatalak olan annem için eşim yardımcı bir bayanı 10 günden fazla olarak 4447 -10 ile sigortaladı. Yardımcı hanım daha önce sigortalı olarak çalışmamış. İlk olarak bizde1 aralık itibariyle başladı. Bu ay sigorta pirimi 688.50 tl olarak geldi. Sanırım önümüzdeki ay artış da olacakmış. Biz 3 ay düzenli pirim ödedikten sonra devlet teşviğinden yararlanabilecek miyiz? Yoksa ödemeye demam mıedeceğiz. Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. İlk 3 ay ödeme yaptıktan sonra teşvik değişikliği için Sgk ya dilekçe ile başvurun. Eğer bakıcının sizde işe başlamadan önce İşkura kaydı varsa 15 ay süre ile primin tamamını devlet öder.

 24. Ayhan

  Ömer bey,
  çok teşekkür ederiz.

 25. Ertürk Ergüder

  Ömer bey merhabalar. 3 ay once 4447 19 maddeden teşvik başvurusu yapmistim. Ilk 2 ay 831 tl ödedim. Bu ay 441 tl borç çıkmış. Acaba teşvik dışı kalmış olabilir miyim? Ya da 150 tl asgari geçim indiriminden bahsediyordunuz ondan yararlanmış olabilir? Şimdiden teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Muhtemelen 150+150 yani toplamda 300 liralık asgari ücret desteği bu ay yansıdı. Ondan kaynaklıdır.

 26. Tamer.

  Tüm cevaplar için çok teşekkür ler Ömer hocam,inanın kurumlardan tam doğru bilgi alamıyoruz.İyiki varsınız.

  1. Ömer Meriç

   Rica ederim. Siz de iyiki varsınız. Siz olmazsanız ben de olamam:)

   1. Tamer

    Ömer hocam ilk ay bir defaya mahsus ödeyeceğimiz damga vergisi tutarı 2019 yılı için nekadar bilgi verebilirmisiz.Teşekkür ler.

    1. Ömer Meriç

     35 Lira civarı olması gerekiyor.

     1. Tamer

      Merhaba Ömer bey ilk defa ev hizmetlerinde EK/9 kapsamında işçi için 4447/geçici19 dan faydalanmak istiyoruz. Çalışacak kişinin ve çalıştıracak kişinin şartları 5510/81-ve 4447/geçici10 bu iki teşvik şartlarına uygun işveren ilk defa işveren olacak ve ilk defa bildirge verecek işçi ise işkura kayıtlı 1 yıldır işsiz. 4447/geçici19 a girmeden önceki 3 aylık sürede 4447/geçici10 dan ve 3 ay sonrasında 18 ay 4447/geçici19 dan müracaat için bugün sgk ya gittik fakat görevli kişi 4447/geçici19 a geçmeden önce 10 günden fazla sigortalı olmama şartı var ilk 3 ay 4447/geçici10 dan faydalanıp sonrasında 4447/geçici19 a geçemezsiniz Ek9 için sistem izin vermez bu sadece normal işyerleri için sistem izin veriyor dedi. 4447/geçici19 dan18 ay prim desteği için ilk 3 ay normal prim ödersiniz sadece asgari ücret desteği 150 tl den faydalanırsız 3 ay sonrada 4447/geçici19 dan 15 ay faydalanabilirsiniz dedi her ilde farklı uygulamamı var anlayamadım konu hakkında bilgi verebilirmisiniz..

     2. Ömer Meriç

      Merhaba tekrar. Aslında dediğiniz şekilde yararlanma hakkınız var ancak SGK Ev Hizmetleri programı buna izin vermiyor. Artık ilk 3 ayın primini 150 liralık indirimle ödeyeceksiniz. Sonrasında ise 4447/19. maddeden yararlanırsınız.

 27. Tamer

  Merhaba hocam ilginiz için teşekkür ler.Şimdi ilk 3 ay 150 lira indirim sonrasında 15 ay 4447/19. maddeden yani toplamda 18 ay dedikleri bumu doğrumudur hocam sizide çok sordum bu ara hakkınızı helal edin:)

  1. Ömer Meriç

   Evet öyle olacak hocam.

 28. Ezgi

  merhabalar ömer Bey. Çocuğuma baktığı için annemin sigortasını yatırmak istiyorum fakat bundan 3-4 yıl önce başka bir işveren tarafından teşvikten yararlandı.Şimdi tekrar yararlanabilirmiyiz acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer 6111 teşviki ise tekrar yaralanma hakkı olmaz. Ancak 27103 teşvikinden yararlanma hakkınız olur.

 29. ahmet

  İyi gunler Ek9 fazla prim odemelerini surekli yatirmamiza ragmen Ssk surekli borc cikariyor bilerek soygun yapiliyor elimizde. Makbuzlar olmasina ragmen 2 bin kusur borc cikarilmis.Ssk ye gidiyorsun borc odenmemis duruyor.Odenmemisse makbuz ne oluyor.Resmen bir grup ya da sebeke milletten harac topluyor ya da ustunu ortmeye calisiyor ozellikle mersin toroslar ssk si.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Önceki dönemlerde eksik ödenen prim borcundan dolayı teşvik hakkınız iptal olmuş olabilir. Sistemsel bir hatadan kaynaklı da olabilir. SGK tarafından incelenmesi gerek sistem üzerinden.

 30. Fatma öz

  Merhaba 2019yılında 680tl prim ödüyorum, 2020 ek9primim kaç tl olacak zam veya indirim olacakmı?olacaksa hangi ayda olacak?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 75 TL asgari ücret desteği düştükten sonra ödemeniz gereken aylık prim 2020 de 881 tl olacak.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.