Ek 9 10 Günden Fazla Başvuru, Ödeme, Çıkış İşlemleri

Ek 9 10 günden fazla Ev hizmetlerinde çalıştırmış olduğunuz hizmetçi, bakıcı, bekçi v.s. gibi çalışanınız eğer ay içerisinde 75 saatten diğer adı ile 10 günden fazla çalışıyorsa bu kişileri ev hizmetleri diğer ismi ile SGK Ek9  10 günden fazla çalışanlar kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmeniz gerekiyor. Ek9 10 günden fazla başvuru işlemleri, sigorta prim teşviklerinden yararlanma şartları, sgk 10 günden fazla ödeme ve ek9 10 günden fazla işten çıkarma konusunda merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Ek 9 10 günden fazla Ev hizmetlerinde çalıştırmış olduğunuz hizmetçi, bakıcı, bekçi v.s. gibi çalışanınız eğer ay içerisinde 75 saatten diğer adı ile 10 günden fazla çalışıyorsa bu kişileri ev hizmetleri diğer ismi ile SGK Ek9  10 günden fazla çalışanlar kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmeniz gerekiyor. Ek9 10 günden fazla başvuru işlemleri, sigorta prim teşviklerinden yararlanma şartları, sgk 10 günden fazla ödeme ve ek9 10 günden fazla işten çıkarma konusunda merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Eğer çalışanınız ay içerisinde 10 günden az (75 saatten az) çalışıyorsa bildirim ve prim ödeme işlemleri konusunda bilgi için  Ek 9 10 günden fazla ödeme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Ek 9 sgk 10 günden fazla konusunda detaylı bilgi ise yazımızın devamında..

Ek9 10 günden fazla başvurusu nasıl yapılır ?

Evinizde ay içerisinde 75 saatten fazla yani 10 günden fazla çalışanınız varsa bu kişinin sigorta bildirimini Sosyal Güvenlik Kurumu’na kolayca yapabilirsiniz. Üstelik başvuru için öyle çok belge de istenmez. ek 9 formu ile başvuru yeterlidir. Başvuru için istenen belgeler şunlardır;

Ek9 SGK Ev hizmetleri başvuru formunda yer alan C- YARARLANILACAK PRİM TEŞVİKLERİ kısmındaki sigorta teşviklerinden yararlanma şartlarına dilerseniz kısaca değinelim. Unutmayın ki ek9 10 günden fazla prim tutarı teşvikten yararlanma durumuna göre farklılık gösterir. Ek9 10 günden fazla teşvik şartları konusunda detaylı bilgi yazımızın devamında.

Ek 9 10 günden fazla formu indir

Başvuruda kullanılacak ek-9 formu ve ek9 formu ile vermeniz gereken belgeler yukarıda verilmiştir. Ek 9 formu pdf formatında indirerek bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapabilirsiniz.

Ek 9 10 günden fazla teşvik şartları nelerdir?

Ev hizmetleri kapsamında 10 günden fazla çalıştırdığınız sigortalılar için yararlanabileceğiniz birçok sigorta prim teşviki bulunmakta. Bu teşviklerin hem çalışan hem de işveren açısından gerekli şartları bilmeniz ve teşvikte primin ne kadarının karşılandığına hakim olmanız sizin için avantajlı olacaktır. Ek 9 10 günden fazla başvuru formunda yer alan ve yer almayan ev hizmetleri sigorta teşvikleri aşağıdaki gibidir.

Teşvikli ve teşviksiz olarak ev hizmetleri kapsamında ödenen güncel sigorta prim tutarlarına hev hizmetleri sigorta primi ne kadar sayfamızdan göz atabilirsiniz.

5510 sayılı Kanunun 81 inci maddesinin (1) bendi

Bu teşvikten yararlanabilmeniz için ek 9 prim ödemelerinizi düzenli yapmanız ve geçmiş dönem prim borçlarınızın olmaması yeterli. Haricinde bir şart aranmaz. Prim oranında 5 puanlık indirim sağlar. Normalde bir çalışan için brüt kazancın %37,5’i oranında sgk ödemeler-ek 9 10 günden fazla çalışan prim ödemesi yapılırken bu teşvik yani 5510/5 puanlık indirim kapsamında brüt kazanç üzerinden %32,5 oranında 10 günden fazla sgk ödemesi yaparsınız. Sgk ek 9 formunda bu kutucuğu işaretlemeyi unutmayın sakın.

Ev hizmetleri 6111 teşviki

4447/10. madde teşvik uygulaması diğer adı ile 06111 sayılı kanun indiriminden yararlanabilmeniz için geçmiş dönem prim borcunuzun olmaması, prim ödemelerinizi de düzenli yapmanız gerekir. Bunun haricinde aranan şartları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Evhizmetleri kapsamında işe alınan kişinin işe alındığı tarihten önceki son 6 aylık dönemde sigortalı çalışmamış olmas,
 • Daha önce başka bir işyerinde bu teşvikten yararlanmamış olması,
 • Erkek ise 18-29 yaş arası olması gerekir.( Bayanlarda ve İşkur’a kayıtlı işsizlier arasından işe alınan erkeklerde yaş şartı aranmaz)

Yukarıdaki şartları sağlamanız halinde 24 ay süre ile bu teşvikten yararlanırsınız. İşkur kaydı varsa ek 6 ay daha teşvikle birlikte toplamda 30 ay teşvikten yararlanabilirsiniz.Bu teşvik kapsamında işçinin brüt kazancu üzerinden %17 oranında prim ödemesi yaparsınız. Normalde prim ödeme oranının %37,5 olduğunu düşündüğümüzde bir hayli indirim aldığınızı belirtmek isterim.Eğer sigortalınız bu teşvik şartlarını sağlıyorsa teşvik kutucuğunu kesinlikle işaretleyin.

4447 sayılı Kanunun 50 nci maddesi

Diğer ismi ile 15921 teşviği olarak adlandırılır. Teşvikten yararlanabilmeniz için ev hizmetleri kapsamında işe aldığınız çalışanın işe alınma tarihi itibariyle İŞKUR’dan işsizlik maaşı alıyor olması gerekiyor.Tabi bunun haricinde prim ödemelerinizi düzenli yapmanız ve geçmiş döneme ilişkin borçlarınızın da olmaması gerekiyor. Onun haricinde şart aranmaz. Bu şartların sağlanması halinde ek9 10 günden fazla prim hesaplaması toplam brüt kazancın %33,5’i oranında prim devlet tarafından karşılanır.

27103 sayılı teşvik

Ev hizmetleri 10 günden fazla formunda bu teşvik seçeneği yer almıyor. Ancak en avantajlı teşvik olarak tanımlayabiliriz. Bu teşvikte gerekli şartları sağlayan kişilerin en az 15 ay boyunca sigorta priminin tamamını devlet karşılıyor. Hemen 27103 teşvik şartları nelerdir sayfamızı ziyaret ederek şartları öğrenebilirsiniz.

Ek9 10 günden fazla prim ödemesi nasıl yapılır?

Başvuruyu yaptıktan sonra ilk ek9 10 günden fazla prim ödemesini takip eden ayın sonuna kadar ödemeniz gerekiyor.Zaten borç tahakkuku da takip eden ayın başı itibariyle oluşuyor.  Örneğin 15 Eylül 2019 tarihi itibariyle işe aldığınız çalışan için prim borç tahakkuku 01 Ekim 2019 tarihinden itibaren sistemde görünür. Siz de 2019/Ekim ayına ilişkin 16 günlük ek9 10 günden fazla prim borcunu 31 Ekim 2019 tarihine kadar ödemeniz gerekir.

Ödeme işlemleri işveren T.C. numarası üzerinden tüm bankalardan, anlaşmalı bankaların ATM’lerinden, mobil ve ya internet bankacılığı şubelerinden, kredi kartı ile SGK prim ödeme sisteminden yapılır. Ödeme menüsü bankalarda SGK Ödemeleri- Ek 9 10 günden fazla ödeme ya da ek 9 10 günden az ödeme menüsünden yapılır.

Ek9 10 günden fazla prim ödemesi e devletten yapılır mı ?

Sgk ek9 10 günden fazla ödemesini e devlet sisteminde yer alan SGK Kredi kartı ile prim ödeme uygulaması üzerinden işveren T.C. Kimlik numarası ile giriş yaparak ödeyebilirsiniz. Kredi kartı ile prim ödeme sistemine buradan giriş yapabilirsiniz >> SGK kart ile prim ödeme sistemi.

Sisteme T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra;

 • Sorgu Türü: Diğer Tahsilatlar seçeneğini seçtikten sonra,
 • Sorgu Tipi kısmında 10 günden az çalışan primini ödemek için 60 Ek-9 10 Günden Az Tahsilatı,
 • On günden fazla çalışan primini ödemek için 61 Ek-9 10 Günden Fazla tahsilatı seçeneğini,
 • Eğer ev hizmetlerinde 10 günden az çalışan iseniz ve hizmetlerinizi kendiniz tamamlayacaksanız 62 Ek-9 Hizmet Tamamlama Tahsilatı seçeneğinden giriş sağlamanız gerekiyor.

Ek 9 10 günden fazla borç sorgulaması nasıl yapılır ?

Borç sorgulama işlemini de SGK kart ile prim ödeme sisteminde yukarıda ek 9 10 günden fazla prim ödemesi yapacağınız menü üzerindenn yapabilirsiniz. Ayrıca internet bankacılık kanallarında da T.C. numaranız ile SGK-sgk ek 9 10 günden fazla ödeme menüsünden toplam prim borcunuzu sorgulayabilirsiniz.

10 günden fazla prim ödeme sorgulaması nasıl yapılır ?

E devlet şifreniz varsa yukarıda belirtilen menülerden sorgulama yaptığınızda tüm borcunuzu görüntülersiniz. Daha önce sgk 10 günden fazla prim ödemelerinize ilişkin döküm istiyorsanız bunları da bağlı olduğunuz SGK’dan alabilirsiniz. Geçmiş Ek9 10 günden fazla prim ödemesi sorgulama işlemi e-devletten ya da başka online bir uygulama üzerinden şu an için yapılamamakta.

Ek9 10 günden fazla işten çıkış formu

Ev hizmetlerinde çalışan sigortalıyı işten çıkarmak için de yukarıda vermiş olduğum ek9 10 günden fazla dilekçesi ile başvuru yapmanız yeterli. Sgk ek 9- 10 günden fazla çalışanlar formunda çıkış kısmında yer alan bilgileri doldurmanız, işveren ve çalışan kimlik fotokopilerini eklemeniz yeterli olacaktır. Ev hizmetlerinde çalışanların işten çıkış bildirgesi ile çıkış işlemi başvurusunu en geç sigortalının işten ayrıldığı tarihi takip eden 10’uncu güne kadar yapmanız gerekiyor. Aksi halde geç bildirimden kaynaklı olarak idari para cezası uygulanabilir.

Ek9 10 günden fazla kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilir mi ?

Bildiğiniz üzere kısa çalışma ödeneği uygulaması özellikle Covid-19 ile birlikte iyice gündeme gelen konulardan birisi olmuştur. Kısa çalışma ödeneğinden ev hizmetlerinde 10 günden fazla sigortalı çalıştıranlar yararlanamamakta. Çünkü bu ödenekten yararlanacak işyerinin mücbir sebep kapsamında kapatılmış olması ya da faaliyetini azaltmış olması gerekmekte. Ancak bu kapsamda prim ödemesi yapanlar ücretsiz izin maaş desteğinden yararlanabilmekte.

Ek 9 10 günden fazla çalışanların hakları nelerdir ?

Ek-9 kapsamında 10 günden fazla çalışanların hakları sigorta kapsamında çalışanların hakları ile birebir aynıdır. Yani;

 • Bu sigorta emeklilik sigorta kolunda sayılır ve uzun vade sigorta primleri yatar.
 • Hastalık sigortası haklarından yararlanabilirsiniz.
 • SGK tarafından ödenen doğum, emzirme yardımı ödemelerinden yararlanabilirsiniz.
 • Kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı gibi haklardan yararlanabilirsiniz.
İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Ek 9 10 Günden Fazla Başvuru, Ödeme, Çıkış İşlemleri” üzerine 147 yorum
 1. Merhaba Ömer bey,

  Ev hizmetlerinde çalışanımız özel nedenlerle ayılmak istiyor, 2 yıl boyunca 4447/ 10 kapsamında primleri ödendi, ilgili açıklamalardan anladığım kadarıyla 10 günden fazla çalışanlar için geçerli olan bildirgenin (Ek 1) işten ayrılma bölümünü doldurduktan sonra kimlik fotokopileri ile işten ayrılma tarihinden itibaren 10 gün içinde SGK’ya başvuru yapmamın yeterli olacağını düşünüyorum, ilave bir belge veya bilgiye gerek var mıdır? Bir de çalışan kendisi ayrılacağı için tazminat hakkı doğmaz diye biliyorum.

  Son olarak yine 10 günden fazla ev hizmetlerinde çalıştıracağım yeni elemanım için de aynı teşvikten faydalanabilir miyim,

  Selamlarımla

  Cevapla
  • Merhaba. İşe girişi formla yaptıysanız çıkışı da dediğiniz gibi formla yapabilirsiniz. Ancak işe giriş kolay işverenlik kapsamında yapıldıysa işten ayrılışı elektronik ortamda yapmanız lazım. İşçi kendisi ayrılacaksa buna dair bir dilekçe almanızı öneririm. Bu durumda tazminat hakkı olmayacaktır.

   Cevapla
 2. merhaba,
  ek-9 kapsamında ev hizmetlisi olarak 3,5 yıl çalıştım. 1 mart 2022 işten çıkışım verildi.
  problem şu: tam 3,5 yıldır her ayın başında (en fazla 2 gün oynar) geçen aya ait primin gözüküyordu. yani şubat ayı 30 günlük pirimim mart’ın 2 sine kadar e devlete gözüküyordu… (sanırım ek9 kapsamıyla ilgili) yani diğer 4a lılar gibi önümüzde ki ayın 24 beklemiyorum. ama şubat 2022 pirim ödememi göremiyorum. bu gün martın 8 oldu ve şubat ayına ait hizmet hala yok. bunun 1 martta işten çıkışla ilgisi olabilir mi?
  işin kötü tarafı işkur’a başvurdum. işkur son 120 günü baz aldığından benim şubat ayı görünmediği için işkur’da işsizlik ödeneği vermeyecek.
  not 1: prim ödemesi yapıldı dekontlar var.
  not 2: ilgili sgk fiziken gidildi. onlarda olayı çözemedi. biraz daha bekleyin sonra gelin olmazsa ankara’ya bir yazı yazalım dediler.
  sizin fikriniz nedir ?

  Cevapla
  • Merhaba. Sistemden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Düzelecektir biraz bekleyin. Eğer düzelmezse bağlı olduğunuz SGK’nın arıza kaydı oluşturması gerekir bununla ilgili.

   Cevapla
 3. Merhaba bakıcı olarak çalışmaktayım yaklaşık 2 aydır işten çıkmak istediğimi belirtiyorum çalıştığım aileye lakin bir harekette bulunmuyorlar bunun için ne yapmalıyım. Benim yapabileceğim bir şey var mı ?

  Cevapla
  • Merhaba Ömer bey, 2020 kasim gibi ek 9 4447-19 teşviki ile çalışan bakicimizi işten ayrılışını yapmıştım. Yine aynı teşvik ile eşim için başvuru yapmak isterken bu teşvikten bir defa yararlanıldığını sgk çalışanı sistem üzerinden görerek yararlanamayacagimizi söylediği için başvurunun yapılmamasını dolayısıyla işten çıkış dilekçesi vererek bakicimizi işten çıkardım. Bu calisan yeni bir işe girdi fakat calistigi yeni is yerinde sigorta girişi yapılırken sigortalı olduğu görülmüş. Başta anlattığım gibi maalesef eşim üzerinden sigorta başlatmışlar. Oldukça bi meblağ borç görünüyor. Ne yapalibiriz lutfen yardımcı olur musunuz? Bu borç silinebilr mi? Sgk hatayı kabul edebilir mi? Çok teşekkür ediyorum şimdiden.

   Cevapla
   • Merhaba. Ortada hatalı yapılan bir tescil işlemi varsa ve fiili çalışma yoksa iptal edilmesi gerekir. Durumu anlatır ayrıntılı bir dilekçe ile SGK’ya başvurun. İptal edilmesi gerekir diye düşünüyorum.

    Cevapla
 4. Ek9 kapsamında çalışanımız işten ayrılacağını beyan etti. SGK bunun için istifa mektubu talep ediyor. İstifa mektubunda özellikle belirtilmesi gereken bir durum var mıdır?

  Cevapla
 5. Merhaba Ömer Bey, ev hizmetlerinde çalıştıracağım eleman için sgk’ye gitmeden e-devlet üzerinden başvuru yaptım. Elemanıma bir e-bildiri onayı gitmesi gerekiyormuş. 5 iş günü oldu fakat onay bildirisi falan gitmemiş. Bu bildiri ne kadar sürede gidiyor? Eleman çalışmaya başladı, bu bildiri gitmediği için sigorta başlama tarihinde sıkıntı yaşar mıyız? Teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhaba Ömer bey, ek9 10günden fazla başvuru edevlet üzerinden yapılıyormuş, Sosyal Güvenlik Kurumu işyeri bildirgesi bölümünden kapıcılık için başvuru yapılan kısma eklemişler. İşim olduğu için online başvuru yapayım dedim ama nace kodunda takılıp kalıyor 970010 kodu doğru girmeme rağmen deftere tabi olmayan işyerleri için seçilebilir yazısı çıkıyor neden olabilir?

   Cevapla
 6. Merhaba,

  Isveren olarak, EK 9 10 gunden fazla SGK basvurusunu SGK internet sitesi uzerinden “online” yapmak mumkun mu?

  Iyi gunler,
  Ceylan

  Cevapla
 7. Merhaba Meriç Bey;
  Ilk önce çok çok teşekkür ederim.Internette ek 9 ile arastirma yaparken sitenizi gördüm; sorulan her sorulara cevap verdiğiniz için.

  ilk kez bende gerçek kişi olarak (işveren) EK 9 10 günden fazla gün sayisi (30 gün) SGK ‘ya müracaatta bulundugum icin degerli bilgilerinize ihtiyacim oldugunu düşündüm. Çalışacak kişinin ve çalıştıracak kişinin teşvik şartlarına uygun olması düşüncesiyle;
  1- ise başlama 01.04.2021 bildirdim.
  2_ 4447/10.mad. tes.isaretledim.
  3_ Mayis ayinda 1.162.70 ve Haziran ayında 1.210.30 TL. DV dahil ödedim.

  ***Teşvikten faydalandım mi?
  ***Teşvik süresi ne kadar?
  ***Süre sonunda hangi teşvikten nasıl faydalanirim; ayni bakici icin ne yapmam lazım. ?
  ***işsizlik sigortası ödediğim primin içindemi ?
  ***Vergi dairesine benim gibi durumda olanlar dv ve/veya bildirimde 1 kişi için muhtasar beyanneme vermek gerekir mi ?
  Bu konularda bilgi verirseniz çok mutlu olurum.iyi çalışmalar

  Cevapla
  • Merhaba Hasan BEY. Herkesin sorusunu eksiksiz olarak ve bildiğim kadarıyla yanıtlamaya çalışıyorum.
   ***4447/10. madde teşviki 6111 Sayılı teşvik olarak adlandırdığımız teşviktir. 2021 yılı için aylık prim tutarı zamanında ödemeniz durumunda 608 TL’dir. Eğer siz 1210 TL ödediyseniz bu teşvikten yararlanmadığınız ve sadece 5 puanlık indirimden yararlanmış olduğunuz söylenebilir.
   ***İşsizlik sigortası ödediğiniz primin içinde.
   *** Ev hizmetleri vergiden muaf. Vergi dairesine herhangi bir bildirim yapmanıza gerek yok.
   Bağlı olduğunuz SGK ile görüşün. Neden 4447/10. madde teşvikinden yararlanamadığınızı öğrenin. Eğer sigortalı daha önce başka bir işyerinde bu teşvikten yararlandıysa ya da sizde başladığı tarihten önceki son 6 ayda bir yerde sigortalı ise teşvikten yararlanamazsınız. Bu teşvik şartlarını sağlamıyorsa 4447/19. madde yani 27103 teşviği için sorun derim.

   Cevapla
 8. merhaba Ömer bey
  hakkınız var mı derken? kafam karıştı şimdi 🙂 yani biz 3 senedir 30 gün üzerinden prim ödeyerek ev hizmetlisi çalıştırıyoruz. geçen iki sene hep asgari ücret desteği yansımıştı bize, bu sene neden yansımadı acaba?

  Cevapla
 9. Merhaba
  75 tl indirim hala uygulanmadı Ömer bey. Hala 1162 Tl ödüyoruz, Ne zaman yansır acaba bu indirim, senenin ortası geldi bu ne biçim iş anlamadık?

  Cevapla
 10. Merhaba, Ev hizmetlerinde çalışan yabancı bakıcımız var. Kendisini babam için almıştık. Çalışma izni alındı. Eylül 2020 de çalışma izni çıktı ve sigorta girişi yapıldı . 19. no’lu teşvikten de yararlanıyoruz. Çalışma izni 4 temmuz 2021 de sona eriyor. Babam vefat etmişti. Babamın vefatında sonra şu anda biz de çalışmaya devam ediyor. Anneme yardımcı oluyor. Temmuzdan sonra devam etmeyi düşünmüyoruz. İşten çıkartma yasağı ev hizmetlerini de kapsıyor mu? Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyiz.

  Cevapla
 11. Ömer Bey Merhaba,
  Yabancı çalışanımız için çalışma izni aldıktan sonra Ek9 10 günden fazla prim ödüyoruz. Fakat bunu ödediğime dair belgeyi dekont olarak nereden alabilirim. Ayrıca ödemesini yaptım ertesi gün bir daha ödeme gözüküyor.
  Bu neden kaynaklı olabilir. Yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
 12. merhabalar 01.03.2019 tarihinde ev hizmetleri 10 gunden fazla erkek calisan aldık evimizin bahce ev hizmetleri icin kendim ev hanımıyım benim uzerinden işlem yaptık ılk 3 ay ben odedim 15 aylık surecin kalanını devlet tarafından bizden sonra bu erkek calısan sıgortalı ıs bulamadı ve onu tekrar aynı sekılde ben kendı adıma tekrar alabılırmıyım yoksa baska bır sahıs uzerınden alabılırmıyız 2. kez yaralanabılırmı bu ılk 3 ay bızden sonrakılerı devlet tarafından odeme seklınde

  Cevapla
 13. Iyi çalışmalar Ömer bey 30.082020 tarihinde iş çıkışı yaptım. 09.12.2020 tarihi itibarıyle yeniden eşimin üzerinden başvuru yaptim.

  Cevapla
  • Bu durumda son 3 ay şartı sağlanıyor. Neden böyle bir şey dediler ki ? Anlamadım acaba son yasada bununla ilgili yeni bir düzenleme mi var. tam takip edemedim açıkçası.

   Cevapla
 14. Merhabalar Ömer. Daha önce vermiş olduğunuz bilgi sayesinde  ek9 10 günden fazla prim ödemesi için 4447-19. madde teşviğinden yararlanma fırsatımız oldu. Ağustos sonu itibariyle teşvik süremiz bittiği için iş çıkışı vermistik. Sizin tavsiyeniz üzerine 3 ay bekleyerek ayni çalışan icin ayni tesvikle bu sefer eşim üzerinden başvurumuzu bugün yaptık. Bugun sgk görevlisi ekrandan sorgulama yaparak 1.10.2020 tarihinden önce başvuru yapılması gerektiğini dolayısıyla teşvikten yararlanamayacagimizi söyledi. Bu durum hakkinda görüşünüz nedir? Başka nasil bir yol izleyebiliriz? Inanın tavsiyeleriniz bizim için cok onemli. Teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim.

  Cevapla
  • Merhaba. 01.10.2020 tarihinden önce neden başvuru yapmanız gerekiyormuş ben onu anlayamadım gerçekten ? Sizden çıkışı ne zaman vermiştiniz ve tekrar girişi hangi tarih itibariyle yapmıştınız ?

   Cevapla
 15. insanlara yardımcı olduğunuz içinTeşekkür ederim Allah’ın rahmeti ve bereketi sizin ve geçmişlerinizin üzerine olsun ek 9 elaman aldık 3: aydır primini ödüyoruz 425 lira 22 yaşında bayan hiç sigortası yoktu SSK girişinden sonra işkur kaydı yapıldı teşvik ten yaralanma durumunuz hakkında bilgi verirseniz sevinirim

  Cevapla
Yorum yapın