Ek 9 10 Günden Fazla Başvuru, Ödeme, Çıkış İşlemleri

145

Ek 9 10 günden fazla Ev hizmetlerinde çalıştırmış olduğunuz hizmetçi, bakıcı, bekçi v.s. gibi çalışanınız eğer ay içerisinde 75 saatten diğer adı ile 10 günden fazla çalışıyorsa bu kişileri ev hizmetleri diğer ismi ile SGK Ek9  10 günden fazla çalışanlar kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmeniz gerekiyor. Ek9 10 günden fazla başvuru işlemleri, sigorta prim teşviklerinden yararlanma şartları, sgk 10 günden fazla ödeme ve ek9 10 günden fazla işten çıkarma konusunda merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Eğer çalışanınız ay içerisinde 10 günden az (75 saatten az) çalışıyorsa bildirim ve prim ödeme işlemleri konusunda bilgi için  Ek 9 10 günden fazla ödeme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Ek 9 sgk 10 günden fazla konusunda detaylı bilgi ise yazımızın devamında..

Ek9 10 günden fazla başvurusu nasıl yapılır ?

Evinizde ay içerisinde 75 saatten fazla yani 10 günden fazla çalışanınız varsa bu kişinin sigorta bildirimini Sosyal Güvenlik Kurumu’na kolayca yapabilirsiniz. Üstelik başvuru için öyle çok belge de istenmez. ek 9 formu ile başvuru yeterlidir. Başvuru için istenen belgeler şunlardır;

Ek9 SGK Ev hizmetleri başvuru formunda yer alan C- YARARLANILACAK PRİM TEŞVİKLERİ kısmındaki sigorta teşviklerinden yararlanma şartlarına dilerseniz kısaca değinelim. Unutmayın ki ek9 10 günden fazla prim tutarı teşvikten yararlanma durumuna göre farklılık gösterir. Ek9 10 günden fazla teşvik şartları konusunda detaylı bilgi yazımızın devamında.

Ek 9 10 günden fazla formu indir

Başvuruda kullanılacak ek-9 formu ve ek9 formu ile vermeniz gereken belgeler yukarıda verilmiştir. Ek 9 formu pdf formatında indirerek bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapabilirsiniz.

Ek 9 10 günden fazla teşvik şartları nelerdir?

Ev hizmetleri kapsamında 10 günden fazla çalıştırdığınız sigortalılar için yararlanabileceğiniz birçok sigorta prim teşviki bulunmakta. Bu teşviklerin hem çalışan hem de işveren açısından gerekli şartları bilmeniz ve teşvikte primin ne kadarının karşılandığına hakim olmanız sizin için avantajlı olacaktır. Ek 9 10 günden fazla başvuru formunda yer alan ve yer almayan ev hizmetleri sigorta teşvikleri aşağıdaki gibidir.

Teşvikli ve teşviksiz olarak ev hizmetleri kapsamında ödenen güncel sigorta prim tutarlarına hev hizmetleri sigorta primi ne kadar sayfamızdan göz atabilirsiniz.

5510 sayılı Kanunun 81 inci maddesinin (1) bendi

Bu teşvikten yararlanabilmeniz için ek 9 prim ödemelerinizi düzenli yapmanız ve geçmiş dönem prim borçlarınızın olmaması yeterli. Haricinde bir şart aranmaz. Prim oranında 5 puanlık indirim sağlar. Normalde bir çalışan için brüt kazancın %37,5’i oranında sgk ödemeler-ek 9 10 günden fazla çalışan prim ödemesi yapılırken bu teşvik yani 5510/5 puanlık indirim kapsamında brüt kazanç üzerinden %32,5 oranında 10 günden fazla sgk ödemesi yaparsınız. Sgk ek 9 formunda bu kutucuğu işaretlemeyi unutmayın sakın.

Ev hizmetleri 6111 teşviki

4447/10. madde teşvik uygulaması diğer adı ile 06111 sayılı kanun indiriminden yararlanabilmeniz için geçmiş dönem prim borcunuzun olmaması, prim ödemelerinizi de düzenli yapmanız gerekir. Bunun haricinde aranan şartları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Evhizmetleri kapsamında işe alınan kişinin işe alındığı tarihten önceki son 6 aylık dönemde sigortalı çalışmamış olmas,
 • Daha önce başka bir işyerinde bu teşvikten yararlanmamış olması,
 • Erkek ise 18-29 yaş arası olması gerekir.( Bayanlarda ve İşkur’a kayıtlı işsizlier arasından işe alınan erkeklerde yaş şartı aranmaz)

Yukarıdaki şartları sağlamanız halinde 24 ay süre ile bu teşvikten yararlanırsınız. İşkur kaydı varsa ek 6 ay daha teşvikle birlikte toplamda 30 ay teşvikten yararlanabilirsiniz.Bu teşvik kapsamında işçinin brüt kazancu üzerinden %17 oranında prim ödemesi yaparsınız. Normalde prim ödeme oranının %37,5 olduğunu düşündüğümüzde bir hayli indirim aldığınızı belirtmek isterim.Eğer sigortalınız bu teşvik şartlarını sağlıyorsa teşvik kutucuğunu kesinlikle işaretleyin.

4447 sayılı Kanunun 50 nci maddesi

Diğer ismi ile 15921 teşviği olarak adlandırılır. Teşvikten yararlanabilmeniz için ev hizmetleri kapsamında işe aldığınız çalışanın işe alınma tarihi itibariyle İŞKUR’dan işsizlik maaşı alıyor olması gerekiyor.Tabi bunun haricinde prim ödemelerinizi düzenli yapmanız ve geçmiş döneme ilişkin borçlarınızın da olmaması gerekiyor. Onun haricinde şart aranmaz. Bu şartların sağlanması halinde ek9 10 günden fazla prim hesaplaması toplam brüt kazancın %33,5’i oranında prim devlet tarafından karşılanır.

27103 sayılı teşvik

Ev hizmetleri 10 günden fazla formunda bu teşvik seçeneği yer almıyor. Ancak en avantajlı teşvik olarak tanımlayabiliriz. Bu teşvikte gerekli şartları sağlayan kişilerin en az 15 ay boyunca sigorta priminin tamamını devlet karşılıyor. Hemen 27103 teşvik şartları nelerdir sayfamızı ziyaret ederek şartları öğrenebilirsiniz.

Ek9 10 günden fazla prim ödemesi nasıl yapılır?

Başvuruyu yaptıktan sonra ilk ek9 10 günden fazla prim ödemesini takip eden ayın sonuna kadar ödemeniz gerekiyor.Zaten borç tahakkuku da takip eden ayın başı itibariyle oluşuyor.  Örneğin 15 Eylül 2019 tarihi itibariyle işe aldığınız çalışan için prim borç tahakkuku 01 Ekim 2019 tarihinden itibaren sistemde görünür. Siz de 2019/Ekim ayına ilişkin 16 günlük ek9 10 günden fazla prim borcunu 31 Ekim 2019 tarihine kadar ödemeniz gerekir.

Ödeme işlemleri işveren T.C. numarası üzerinden tüm bankalardan, anlaşmalı bankaların ATM’lerinden, mobil ve ya internet bankacılığı şubelerinden, kredi kartı ile SGK prim ödeme sisteminden yapılır. Ödeme menüsü bankalarda SGK Ödemeleri- Ek 9 10 günden fazla ödeme ya da ek 9 10 günden az ödeme menüsünden yapılır.

Ek9 10 günden fazla prim ödemesi e devletten yapılır mı ?

Sgk ek9 10 günden fazla ödemesini e devlet sisteminde yer alan SGK Kredi kartı ile prim ödeme uygulaması üzerinden işveren T.C. Kimlik numarası ile giriş yaparak ödeyebilirsiniz. Kredi kartı ile prim ödeme sistemine buradan giriş yapabilirsiniz >> SGK kart ile prim ödeme sistemi.

Sisteme T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra;

 • Sorgu Türü: Diğer Tahsilatlar seçeneğini seçtikten sonra,
 • Sorgu Tipi kısmında 10 günden az çalışan primini ödemek için 60 Ek-9 10 Günden Az Tahsilatı,
 • On günden fazla çalışan primini ödemek için 61 Ek-9 10 Günden Fazla tahsilatı seçeneğini,
 • Eğer ev hizmetlerinde 10 günden az çalışan iseniz ve hizmetlerinizi kendiniz tamamlayacaksanız 62 Ek-9 Hizmet Tamamlama Tahsilatı seçeneğinden giriş sağlamanız gerekiyor.

Ek 9 10 günden fazla borç sorgulaması nasıl yapılır ?

Borç sorgulama işlemini de SGK kart ile prim ödeme sisteminde yukarıda ek 9 10 günden fazla prim ödemesi yapacağınız menü üzerindenn yapabilirsiniz. Ayrıca internet bankacılık kanallarında da T.C. numaranız ile SGK-sgk ek 9 10 günden fazla ödeme menüsünden toplam prim borcunuzu sorgulayabilirsiniz.

10 günden fazla prim ödeme sorgulaması nasıl yapılır ?

E devlet şifreniz varsa yukarıda belirtilen menülerden sorgulama yaptığınızda tüm borcunuzu görüntülersiniz. Daha önce sgk 10 günden fazla prim ödemelerinize ilişkin döküm istiyorsanız bunları da bağlı olduğunuz SGK’dan alabilirsiniz. Geçmiş Ek9 10 günden fazla prim ödemesi sorgulama işlemi e-devletten ya da başka online bir uygulama üzerinden şu an için yapılamamakta.

Ek9 10 günden fazla işten çıkış formu

Ev hizmetlerinde çalışan sigortalıyı işten çıkarmak için de yukarıda vermiş olduğum ek9 10 günden fazla dilekçesi ile başvuru yapmanız yeterli. Sgk ek 9- 10 günden fazla çalışanlar formunda çıkış kısmında yer alan bilgileri doldurmanız, işveren ve çalışan kimlik fotokopilerini eklemeniz yeterli olacaktır. Ev hizmetlerinde çalışanların işten çıkış bildirgesi ile çıkış işlemi başvurusunu en geç sigortalının işten ayrıldığı tarihi takip eden 10’uncu güne kadar yapmanız gerekiyor. Aksi halde geç bildirimden kaynaklı olarak idari para cezası uygulanabilir.

Ek9 10 günden fazla kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilir mi ?

Bildiğiniz üzere kısa çalışma ödeneği uygulaması özellikle Covid-19 ile birlikte iyice gündeme gelen konulardan birisi olmuştur. Kısa çalışma ödeneğinden ev hizmetlerinde 10 günden fazla sigortalı çalıştıranlar yararlanamamakta. Çünkü bu ödenekten yararlanacak işyerinin mücbir sebep kapsamında kapatılmış olması ya da faaliyetini azaltmış olması gerekmekte. Ancak bu kapsamda prim ödemesi yapanlar ücretsiz izin maaş desteğinden yararlanabilmekte.

Ek 9 10 günden fazla çalışanların hakları nelerdir ?

Ek-9 kapsamında 10 günden fazla çalışanların hakları sigorta kapsamında çalışanların hakları ile birebir aynıdır. Yani;

 • Bu sigorta emeklilik sigorta kolunda sayılır ve uzun vade sigorta primleri yatar.
 • Hastalık sigortası haklarından yararlanabilirsiniz.
 • SGK tarafından ödenen doğum, emzirme yardımı ödemelerinden yararlanabilirsiniz.
 • Kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı gibi haklardan yararlanabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

145 Yorum
 1. hasan ali

  merhaba,
  ek-9 kapsamında ev hizmetlisi olarak 3,5 yıl çalıştım. 1 mart 2022 işten çıkışım verildi.
  problem şu: tam 3,5 yıldır her ayın başında (en fazla 2 gün oynar) geçen aya ait primin gözüküyordu. yani şubat ayı 30 günlük pirimim mart’ın 2 sine kadar e devlete gözüküyordu… (sanırım ek9 kapsamıyla ilgili) yani diğer 4a lılar gibi önümüzde ki ayın 24 beklemiyorum. ama şubat 2022 pirim ödememi göremiyorum. bu gün martın 8 oldu ve şubat ayına ait hizmet hala yok. bunun 1 martta işten çıkışla ilgisi olabilir mi?
  işin kötü tarafı işkur’a başvurdum. işkur son 120 günü baz aldığından benim şubat ayı görünmediği için işkur’da işsizlik ödeneği vermeyecek.
  not 1: prim ödemesi yapıldı dekontlar var.
  not 2: ilgili sgk fiziken gidildi. onlarda olayı çözemedi. biraz daha bekleyin sonra gelin olmazsa ankara’ya bir yazı yazalım dediler.
  sizin fikriniz nedir ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sistemden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Düzelecektir biraz bekleyin. Eğer düzelmezse bağlı olduğunuz SGK’nın arıza kaydı oluşturması gerekir bununla ilgili.

 2. Lucky

  Merhaba bakıcı olarak çalışmaktayım yaklaşık 2 aydır işten çıkmak istediğimi belirtiyorum çalıştığım aileye lakin bir harekette bulunmuyorlar bunun için ne yapmalıyım. Benim yapabileceğim bir şey var mı ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Noterden ihtar gönderin. Verdiğiniz süre içinde işten çıkış yapılmazsa SGK’ya başvurursunuz. SGK gereğini yapar.

  2. Ertürk Ergüder

   Merhaba Ömer bey, 2020 kasim gibi ek 9 4447-19 teşviki ile çalışan bakicimizi işten ayrılışını yapmıştım. Yine aynı teşvik ile eşim için başvuru yapmak isterken bu teşvikten bir defa yararlanıldığını sgk çalışanı sistem üzerinden görerek yararlanamayacagimizi söylediği için başvurunun yapılmamasını dolayısıyla işten çıkış dilekçesi vererek bakicimizi işten çıkardım. Bu calisan yeni bir işe girdi fakat calistigi yeni is yerinde sigorta girişi yapılırken sigortalı olduğu görülmüş. Başta anlattığım gibi maalesef eşim üzerinden sigorta başlatmışlar. Oldukça bi meblağ borç görünüyor. Ne yapalibiriz lutfen yardımcı olur musunuz? Bu borç silinebilr mi? Sgk hatayı kabul edebilir mi? Çok teşekkür ediyorum şimdiden.

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Ortada hatalı yapılan bir tescil işlemi varsa ve fiili çalışma yoksa iptal edilmesi gerekir. Durumu anlatır ayrıntılı bir dilekçe ile SGK’ya başvurun. İptal edilmesi gerekir diye düşünüyorum.

 3. Gürkan Kabar

  Ek9 kapsamında çalışanımız işten ayrılacağını beyan etti. SGK bunun için istifa mektubu talep ediyor. İstifa mektubunda özellikle belirtilmesi gereken bir durum var mıdır?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çıkış yasağı olduğu için istemişlerdir. Özel bir şey yazmanıza gerek yok.standart bir dilekçe yeterli olacaktır.

 4. Funda Kaya

  Merhaba Ömer Bey, ev hizmetlerinde çalıştıracağım eleman için sgk’ye gitmeden e-devlet üzerinden başvuru yaptım. Elemanıma bir e-bildiri onayı gitmesi gerekiyormuş. 5 iş günü oldu fakat onay bildirisi falan gitmemiş. Bu bildiri ne kadar sürede gidiyor? Eleman çalışmaya başladı, bu bildiri gitmediği için sigorta başlama tarihinde sıkıntı yaşar mıyız? Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Funda Hanım. Ne kadar sürede geldiği konusunda bir bilgim yok. İsterseniz bağlı olduğunuz SGK’ya bir danışın

  2. Hasan öztürk

   Merhaba Ömer bey, ek9 10günden fazla başvuru edevlet üzerinden yapılıyormuş, Sosyal Güvenlik Kurumu işyeri bildirgesi bölümünden kapıcılık için başvuru yapılan kısma eklemişler. İşim olduğu için online başvuru yapayım dedim ama nace kodunda takılıp kalıyor 970010 kodu doğru girmeme rağmen deftere tabi olmayan işyerleri için seçilebilir yazısı çıkıyor neden olabilir?

   1. Ömer Meriç

    Merhaba Hasan BEY. Çözümü hakkında bilgi sahibi değilim maalesef. SGK ile görüşün isterseniz.

 5. Ceylan

  Merhaba,

  Isveren olarak, EK 9 10 gunden fazla SGK basvurusunu SGK internet sitesi uzerinden “online” yapmak mumkun mu?

  Iyi gunler,
  Ceylan

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Ceylan HANIM. E-devlette açılması planlanıyordu ama henüz açılmadı bildiğim kadarıyla. Form ile başvursanız daha sağlıklı olur.

 6. Hasan t

  Merhaba Meriç Bey;
  Ilk önce çok çok teşekkür ederim.Internette ek 9 ile arastirma yaparken sitenizi gördüm; sorulan her sorulara cevap verdiğiniz için.

  ilk kez bende gerçek kişi olarak (işveren) EK 9 10 günden fazla gün sayisi (30 gün) SGK ‘ya müracaatta bulundugum icin degerli bilgilerinize ihtiyacim oldugunu düşündüm. Çalışacak kişinin ve çalıştıracak kişinin teşvik şartlarına uygun olması düşüncesiyle;
  1- ise başlama 01.04.2021 bildirdim.
  2_ 4447/10.mad. tes.isaretledim.
  3_ Mayis ayinda 1.162.70 ve Haziran ayında 1.210.30 TL. DV dahil ödedim.

  ***Teşvikten faydalandım mi?
  ***Teşvik süresi ne kadar?
  ***Süre sonunda hangi teşvikten nasıl faydalanirim; ayni bakici icin ne yapmam lazım. ?
  ***işsizlik sigortası ödediğim primin içindemi ?
  ***Vergi dairesine benim gibi durumda olanlar dv ve/veya bildirimde 1 kişi için muhtasar beyanneme vermek gerekir mi ?
  Bu konularda bilgi verirseniz çok mutlu olurum.iyi çalışmalar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Hasan BEY. Herkesin sorusunu eksiksiz olarak ve bildiğim kadarıyla yanıtlamaya çalışıyorum.
   ***4447/10. madde teşviki 6111 Sayılı teşvik olarak adlandırdığımız teşviktir. 2021 yılı için aylık prim tutarı zamanında ödemeniz durumunda 608 TL’dir. Eğer siz 1210 TL ödediyseniz bu teşvikten yararlanmadığınız ve sadece 5 puanlık indirimden yararlanmış olduğunuz söylenebilir.
   ***İşsizlik sigortası ödediğiniz primin içinde.
   *** Ev hizmetleri vergiden muaf. Vergi dairesine herhangi bir bildirim yapmanıza gerek yok.
   Bağlı olduğunuz SGK ile görüşün. Neden 4447/10. madde teşvikinden yararlanamadığınızı öğrenin. Eğer sigortalı daha önce başka bir işyerinde bu teşvikten yararlandıysa ya da sizde başladığı tarihten önceki son 6 ayda bir yerde sigortalı ise teşvikten yararlanamazsınız. Bu teşvik şartlarını sağlamıyorsa 4447/19. madde yani 27103 teşviği için sorun derim.

 7. Mustafa Yıldız

  merhaba Ömer bey
  hakkınız var mı derken? kafam karıştı şimdi 🙂 yani biz 3 senedir 30 gün üzerinden prim ödeyerek ev hizmetlisi çalıştırıyoruz. geçen iki sene hep asgari ücret desteği yansımıştı bize, bu sene neden yansımadı acaba?

  1. Ömer Meriç

   Şundan dolayı sordum. Eğer geçen sene sigortalı yoksa ya da örneğin yılın belli bir kısmı çalışma varsa destek olmayabiliyor. Geçen sene tam çalışma varsa yararlanmanız gerekiyor. Bağlı olduğunuz SGK ile görüşün. Sistemden baksınlar.

   1. Mustafa Yıldız

    tamamdır teşekkür ederim.

    1. akif

     2021 Yılı asgari ücret desteği başlamadı. verilmeme durumuda var

     1. Ömer Meriç

      Merhaba. Yansıdı diye biliyorum ben. Sizin destek ile alakalı bir problem olabilir mi acaba .

 8. Mustafa Yıldız

  Merhaba
  75 tl indirim hala uygulanmadı Ömer bey. Hala 1162 Tl ödüyoruz, Ne zaman yansır acaba bu indirim, senenin ortası geldi bu ne biçim iş anlamadık?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hakkınız var mı peki ? Yansıdı normalde asgari ücret destekleri.

 9. Ayşe

  Merhaba, Ev hizmetlerinde çalışan yabancı bakıcımız var. Kendisini babam için almıştık. Çalışma izni alındı. Eylül 2020 de çalışma izni çıktı ve sigorta girişi yapıldı . 19. no’lu teşvikten de yararlanıyoruz. Çalışma izni 4 temmuz 2021 de sona eriyor. Babam vefat etmişti. Babamın vefatında sonra şu anda biz de çalışmaya devam ediyor. Anneme yardımcı oluyor. Temmuzdan sonra devam etmeyi düşünmüyoruz. İşten çıkartma yasağı ev hizmetlerini de kapsıyor mu? Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyiz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşten çıkarma ev hizmetlerini de kapsıyor. İşin sona ermesi şeklinde çıkış kodu ile çıkış verilebilir.

 10. Ozan

  Ömer Bey Merhaba,
  Yabancı çalışanımız için çalışma izni aldıktan sonra Ek9 10 günden fazla prim ödüyoruz. Fakat bunu ödediğime dair belgeyi dekont olarak nereden alabilirim. Ayrıca ödemesini yaptım ertesi gün bir daha ödeme gözüküyor.
  Bu neden kaynaklı olabilir. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dekontu bankanızdan alabilirsiniz. Ödeme dökümünü ise Sosyal Güvenlik Kurumundan alabilirsiniz

 11. emine ercan

  merhabalar 01.03.2019 tarihinde ev hizmetleri 10 gunden fazla erkek calisan aldık evimizin bahce ev hizmetleri icin kendim ev hanımıyım benim uzerinden işlem yaptık ılk 3 ay ben odedim 15 aylık surecin kalanını devlet tarafından bizden sonra bu erkek calısan sıgortalı ıs bulamadı ve onu tekrar aynı sekılde ben kendı adıma tekrar alabılırmıyım yoksa baska bır sahıs uzerınden alabılırmıyız 2. kez yaralanabılırmı bu ılk 3 ay bızden sonrakılerı devlet tarafından odeme seklınde

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşe alımdan önceki son 3 ay sigortası olmaması gerek. Yararlanır diye biliyorum değişiklik yapılmadıysa.

 12. Ertürk Ergüder

  Iyi çalışmalar Ömer bey 30.082020 tarihinde iş çıkışı yaptım. 09.12.2020 tarihi itibarıyle yeniden eşimin üzerinden başvuru yaptim.

  1. Ömer Meriç

   Bu durumda son 3 ay şartı sağlanıyor. Neden böyle bir şey dediler ki ? Anlamadım acaba son yasada bununla ilgili yeni bir düzenleme mi var. tam takip edemedim açıkçası.

 13. Ertürk Ergüder

  Merhabalar Ömer. Daha önce vermiş olduğunuz bilgi sayesinde  ek9 10 günden fazla prim ödemesi için 4447-19. madde teşviğinden yararlanma fırsatımız oldu. Ağustos sonu itibariyle teşvik süremiz bittiği için iş çıkışı vermistik. Sizin tavsiyeniz üzerine 3 ay bekleyerek ayni çalışan icin ayni tesvikle bu sefer eşim üzerinden başvurumuzu bugün yaptık. Bugun sgk görevlisi ekrandan sorgulama yaparak 1.10.2020 tarihinden önce başvuru yapılması gerektiğini dolayısıyla teşvikten yararlanamayacagimizi söyledi. Bu durum hakkinda görüşünüz nedir? Başka nasil bir yol izleyebiliriz? Inanın tavsiyeleriniz bizim için cok onemli. Teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 01.10.2020 tarihinden önce neden başvuru yapmanız gerekiyormuş ben onu anlayamadım gerçekten ? Sizden çıkışı ne zaman vermiştiniz ve tekrar girişi hangi tarih itibariyle yapmıştınız ?

 14. Arif

  insanlara yardımcı olduğunuz içinTeşekkür ederim Allah’ın rahmeti ve bereketi sizin ve geçmişlerinizin üzerine olsun ek 9 elaman aldık 3: aydır primini ödüyoruz 425 lira 22 yaşında bayan hiç sigortası yoktu SSK girişinden sonra işkur kaydı yapıldı teşvik ten yaralanma durumunuz hakkında bilgi verirseniz sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Neden 425 TL onu anlamadım. 6111 ise 500 TL ödemeniz gerekiyor. Hangi teşvik tanımlı ki? Bunu ancak sgkdan öğrenebilirsiniz.

 15. Ertürk Ergüder

  Merhaba Ömer bey son çıkan torba yasada 4447 19 madde teşviki ile süre uzatması oldu mu? Bu teşvikten yararlanmayı bekliyordum. Bir diğer sorum torba yasada ek 9 ile çalıştırmak için yeni bir teşvik olanağı var mıdır? Teşekkür ederim iyi çalışmalar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet uzatılıyor. En mantıklı teşvik bu sizin için. 31 Aralık 2023 tarihine kadar uzayacak.

 16. Meliha Doygun

  Çok teşekkürler bilgi için. Yarın SGK’ya uğrayacağız.

  1. Ömer Meriç

   Rica ederim. Her zaman buradayız sizler için. Saygılar.

 17. Meliha Doygun

  Evet, 1 Mart’ta sigorta başladı. Nisan Mayıs Haziran ödeme yaptık. Temmuz ve sonrasında ödeme çıkmadı. Bu ay çıkmasını bekliyorduk ama gözükmüyor.

  1. Ömer Meriç

   Eğer 01 Mart’ta başladıysa 2020/Ağustos ayı itibariyle teşvik süresi sona ermiş olmakta. Dolayısıyla 2020/Eylül dönemi için sigorta priminin çıkması ve 31 Ekim 2020 tarihine kadar da ödemeniz gerekmekte. İşveren T.C. numarası ile Ek-9 10 günden fazla menüsünden borç sorgulaması yapın. Eğer çıkmıyorsa son ödeme tarihi geçmeden bağlı olduğunuz SGK ile görüşün. Sonra sıkıntı olmasın. Belki 6661 asgari ücret desteği alacağınız olabilir ve bu ayki borca mahsup edilmiş olduğundan borcunuz sistemde çıkmıyor olabilir.

 18. Meliha Doygun

  Merhaba Ömer Bey,

  Bakıcımız için 4417-19. madde teşviğinden yararlanmıştık. 3 ay ödeme yaptık, 15 ay borç çıkmadı. Şu an 16. aya gelmemize rağmen halen borç görünmüyor. Başta 3 ay ödeme yaptığımız için ve teşvik 18 ay olduğu için 3 ay daha mı ödemesiz geçecek acaba, yoksa bir hata mı sözkonusu.

  Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. İlk 3 ay yararlanamıyorsunuz. Bu ilk 3 ayı düşün. Sonraki 15 ayı ekleyin. Normalde tam olarak hangi ay bitiyordu ? Eylül sonu itibariyle mi ?

 19. Ertürk Ergüder

  Tesekkur ederim Ömer bey, şu bilgiye ulaştım
  Sigortalı yönünden aranılan şartlar
  1. İşe alındıktan aydan önceki üç ayda 10 gunden fazla sigortaliliklarinin bulunmamasi,
  2. İşkura kayıtlı işsiz olmasi,
  3. 1.1.2018 ila 31.12.2020 tarihleri arasinda özel sektör isverenlerince istihdam edilmeleri,
  Şeklinde şartlar belirtilmiş, buna göre sizin söylediğiniz gibi bi sorun gözükmüyor. Sanırım görüştüğüm memur bilgi sahibi degil.

  1. Ömer Meriç

   6111 teşvikinde sadece bir işyerinde yararlanabilmektedir. Ama 27103 te ben hiç öyle birşey görmedim. 3 ay işsiz kalması yetiyor.

 20. Ertürk Ergüder

  Merhabalar Ömer Bey daha öncede bilgilendirginiz konu için rahatsız ediyorum. 4447 19.madde ile çalışanımız için ödemesiz dönem ağustos ayında bitiyor iş çıkışı verip 3 ay sonra tekrar eşim üzerinden ayni sureci takip ederek 4447 19. Madde ile başvuru yapmamızı önermiştiniz. Bugün sgk memurları çalışanımız için bu teşvikten yalnız birkere yararlanabilecegimizi soyledi. Bu doğru mudur? Sgk dan inanın dogru bilgi almak çok zor şimdiden çok teşekkür ederim. Iyi çalışmalar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşçi esasında teşvikten tekrar yararlanmada 27103 sayılı yasada engel yok diye biliyorum. İşveren olarak bu sigortalı için sadece 1 kere yararlanırsınız evet ancak işçi açısından böyle bir hüküm yok diye biliyorum.

 21. mustafa

  ömer bey merhaba,
  ek 9 10 günden fazla kapsamında yanımda 1 tane ev hizmetlisi çalıştırıyorum. 1 temmuz’da zorunlu hale gelen; iş yeri hekimi ve iş sağlığı uzmanı bulundurmak zorundamıyım ?
  bu yasa yasa beni ilgilendiriyor mu ?
  teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sanırım ev hizmetlerini kapsamıyor. Zaten bu zorunluluk erteleniyor torba yasa ile.

 22. Ertürk Ergüder

  Peki iş çıkışını verip tekrar ayni teşvik ile eşimin yeni işvereni olarak devam etme şansımız var mıdır? Oluyorsa süreç hakkında bilginiz var mıdır?

  1. Ömer Meriç

   Olur şu şekilde olur. İş çıkışını verin. 3 ay işsizlik maaşı alır. 3 ay işsizlik maaşı aldıktan sonra eşiniz adına kayıt yaparsınız aynı eski süreç başlar.

 23. Ertürk Ergüder

  Malesef bizden önceki iş yerinde 6111 den yararlanmış. Çalışanımızı mağdur da etmek istemiyoruz. Ömer bey baska bir seçenek veya yol yok mudur?

  1. Ömer Meriç

   Yani devamı için yok maalesef. Sadece 5 puanlık prim indiriminden yararlanırsınız.

 24. Ertürk Ergüder

  Merhabalar Ömer Bey öncelikle bu platformda yapmış olduğunuz bilgilendirmeler için sonsuz teşekkürler. Daha önce vermiş olduğunuz bilgi sayesinde ek9 10 günden fazla prim ödemesi için 4447-19. madde teşviğinden yararlanma fırsatımız oldu. Dolayısıyla bu sürenin sonu yani 15 aylık ödemesiz dönem ağustos 2020 itibariyle dolacak. Bu durumda aynı teşvikten benim veya eşim için yararlanma imkanımız var mıdır? Ya da önerebileceğiniz halen yürürlükte olan teşvikler ve yararlanma yolları nelerdir? Şimdiden size çok teşekkür ederim iyi çalışmalar

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar Ertürk BEY. Vermiş olduğumuz bilgiler işinize yaradıysa ne mutlu bana :). Eğer sigortalınız işe aldığınız tarihte 6111 yani 4447/10. madde teşvik şartlarını da sağlıyorsa 9 ay da 6111’den yararlanırsınız. Bunda kısaca şartlar işe aldığınız tarihten önceki son 6 ay çalışmamış olması, daha önce başka işyerinde aynı teşvikten yararlanmamış olması şartı aranmakta. Eğer işe aldığınız tarihte bu şartlar sağlanıyorsa teşviği bittikten sonraki ay SGK ile görüşerek kalan süre için 6111’den yararlanmak istediğinizi iletmeniz gerekmektedir.

 25. Seda

  Meraba Ömer bey ek 9 on günden fazla çalışan ımla salgın hastalıktan dolayı işe ara verdik, ücretsiz izin desteĝinden yararlanmak istiyoruz sgk giriş yapmak için sistem şifresi ve işyeri şifresi istiyor bunu nasıl alabiliriz.Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ev hizmetleri için eksik gün bildirimini siz yapamazsınız. Formu doldurarak bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne vermeniz gerekiyor.

 26. Nursen

  Meraba ben ek 9 on günden fazla çalışan olarak covid 19 dolayısıyla işe gitmemekteyim kısa çalışma ödeneĝinden faydalanabilirmiyim.Teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Başvuruyu yapın. Ama olumlu gelir mi bilemiyorum gerçekten. İşkur karar veriyor buna.

 27. Kevser

  Bakıcımız işten ayrıldıktan sonra issizlik maaşı almak istiyor. Bunun için işten çıkış sebebi ve prim günü önemli sanırım. Isten çıkış sebebine, 18 isin sona ermesi yazsak sorun olmaz değil mi? Bir de 600 olan prim günü sayısı, cumhurbaşkanının coronavirus tedbir paketi kapsamında ev hizmetlerinde çalışanlar için de 450 güne düşürüldü mü? Cok teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   18 olur alabilir işsizlik ödeneği. İşsizlik ödeneği için indirilmedi şart. Kısa çalışma ödeneği için indirildi. İşsizlik ödeneğinde şart hala 600 gün.

 28. İsmail Altıntaş

  Merhaba, 19.02.2020 tarihinden beri sigortalı işçi çalıştırmaktayım.Fakat tahakkukları göremiyorum. sgk şifre ekranına girdiğimde şifre de yok gözüküyor. İşlemleri nereden yapıyoruz? E devlette de girecek yer bulamadım.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ev hizmetleri tahakkuklarını online olarak göremezsiniz. Sgkya sormanız gerekmekte.

 29. Burcu

  Merhaba,
  15.03.2018 tarihinden beri ek 9 10 günden fazla ev işleri çalışanı olarak sigortam ödeniyor. Bu ay 24 aylık teşvik bitti. Mart ayı için ne kadar prim ödemesi yapmam gerekiyor ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Normalde 868 lira aylık. Ama bu ay 75 liralık asgari ücret desteğinin başlaması bekleniyor. Asgari ücret desteği ile birlikte 793,00 TL ödersiniz.

 30. Kevser

  İşten çıkış durumunda sadece F bölümünü doldurmam yeterli mi? Çalışanımızın imzasına gerek var mı

  1. Ömer Meriç

   Çalışan imzası gerekmez. Sizin imzalamanız yeterli. Evet sadece çıkış bölümünü doldurmanız yeterlidir.

 31. mehmet doktaş

  ben işveren olarak eskişehirdeyim fakat çalışan annemin evinde bozüyükteydi eskişehir sgk ya bildirimi yapsam olurmu

 32. mehmet doktaş

  ev hizmetlerinde on günden fazla çalışanın işten ayrılmasını sgk ya gitmeden nasıl yapabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ev hizmetleri başvuru formunu ve çıkış kısmını doldurup kargo ile dosyanızın bulunduğu SGK’ya gönderebilirsiniz.

 33. Kevser

  Merhaba, yaklaşık 3 senedir bakıcımız var. Sigortasını da düzenli olarak ödüyoruz. Koronavirus sebebiyle iş yeri bize izin verdi, bu sebeple artık bakıcıya da ihtiyacımız kalmadı. Işten çıkış işlemleri için sgk ya bizzat başvuru yapmamız gerekiyor mu, sgk binaları vatandaşa açık mı bu süreçte, ya da bu işlemleri sgk merkezine gitmeden yapabilmemizin bir yolu var mı bilgi verebilir misiniz?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sgk açık. Online olarak yapılamıyor maalesef çıkış. Ek 9 10 günden fazla başvuru formu çıkış kısmını da doldurarak bağlı olduğunuz Sgkya elden ya da posta yolu ile vermeniz gerekiyor.

 34. İbrahim

  Ben ek 9 ongünde fazla 2,5 yıl teşvikten yararlandım ve mart 2020 de teşvik bitecek terk tarihini 31 mart olarakmo yazacağım. Teşvik uzama ihtimali varmı . Veya terk dilekçesi vermezsek devam edermi ne kadar pirim yatırmamız gerekir veys tekrar aynı yerden teşbikten ysrsrlanmak için ne yapmalıyım tşk

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Teşvik sadece 5 puanlık indirim olur devam ederseniz. Ödeyeceğiniz aylık tutar 881 lira olacaktır. Çıkış verin. 3 ay sigortasız kalsın. Bu arada işsizlik maaşı alsın. 3 aydan sonra eşiniz adına işverenlik kaydı açın. 12 ay boyunca primin tamamını devlet öder.

 35. Fatma öz

  Merhaba 2019yılında 680tl prim ödüyorum, 2020 ek9primim kaç tl olacak zam veya indirim olacakmı?olacaksa hangi ayda olacak?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 75 TL asgari ücret desteği düştükten sonra ödemeniz gereken aylık prim 2020 de 881 tl olacak.

 36. ahmet

  İyi gunler Ek9 fazla prim odemelerini surekli yatirmamiza ragmen Ssk surekli borc cikariyor bilerek soygun yapiliyor elimizde. Makbuzlar olmasina ragmen 2 bin kusur borc cikarilmis.Ssk ye gidiyorsun borc odenmemis duruyor.Odenmemisse makbuz ne oluyor.Resmen bir grup ya da sebeke milletten harac topluyor ya da ustunu ortmeye calisiyor ozellikle mersin toroslar ssk si.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Önceki dönemlerde eksik ödenen prim borcundan dolayı teşvik hakkınız iptal olmuş olabilir. Sistemsel bir hatadan kaynaklı da olabilir. SGK tarafından incelenmesi gerek sistem üzerinden.

 37. Ezgi

  merhabalar ömer Bey. Çocuğuma baktığı için annemin sigortasını yatırmak istiyorum fakat bundan 3-4 yıl önce başka bir işveren tarafından teşvikten yararlandı.Şimdi tekrar yararlanabilirmiyiz acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer 6111 teşviki ise tekrar yaralanma hakkı olmaz. Ancak 27103 teşvikinden yararlanma hakkınız olur.

 38. Tamer

  Merhaba hocam ilginiz için teşekkür ler.Şimdi ilk 3 ay 150 lira indirim sonrasında 15 ay 4447/19. maddeden yani toplamda 18 ay dedikleri bumu doğrumudur hocam sizide çok sordum bu ara hakkınızı helal edin:)

  1. Ömer Meriç

   Evet öyle olacak hocam.

 39. Tamer.

  Tüm cevaplar için çok teşekkür ler Ömer hocam,inanın kurumlardan tam doğru bilgi alamıyoruz.İyiki varsınız.

  1. Ömer Meriç

   Rica ederim. Siz de iyiki varsınız. Siz olmazsanız ben de olamam:)

   1. Tamer

    Ömer hocam ilk ay bir defaya mahsus ödeyeceğimiz damga vergisi tutarı 2019 yılı için nekadar bilgi verebilirmisiz.Teşekkür ler.

    1. Ömer Meriç

     35 Lira civarı olması gerekiyor.

     1. Tamer

      Merhaba Ömer bey ilk defa ev hizmetlerinde EK/9 kapsamında işçi için 4447/geçici19 dan faydalanmak istiyoruz. Çalışacak kişinin ve çalıştıracak kişinin şartları 5510/81-ve 4447/geçici10 bu iki teşvik şartlarına uygun işveren ilk defa işveren olacak ve ilk defa bildirge verecek işçi ise işkura kayıtlı 1 yıldır işsiz. 4447/geçici19 a girmeden önceki 3 aylık sürede 4447/geçici10 dan ve 3 ay sonrasında 18 ay 4447/geçici19 dan müracaat için bugün sgk ya gittik fakat görevli kişi 4447/geçici19 a geçmeden önce 10 günden fazla sigortalı olmama şartı var ilk 3 ay 4447/geçici10 dan faydalanıp sonrasında 4447/geçici19 a geçemezsiniz Ek9 için sistem izin vermez bu sadece normal işyerleri için sistem izin veriyor dedi. 4447/geçici19 dan18 ay prim desteği için ilk 3 ay normal prim ödersiniz sadece asgari ücret desteği 150 tl den faydalanırsız 3 ay sonrada 4447/geçici19 dan 15 ay faydalanabilirsiniz dedi her ilde farklı uygulamamı var anlayamadım konu hakkında bilgi verebilirmisiniz..

     2. Ömer Meriç

      Merhaba tekrar. Aslında dediğiniz şekilde yararlanma hakkınız var ancak SGK Ev Hizmetleri programı buna izin vermiyor. Artık ilk 3 ayın primini 150 liralık indirimle ödeyeceksiniz. Sonrasında ise 4447/19. maddeden yararlanırsınız.

 40. Ertürk Ergüder

  Ömer bey merhabalar. 3 ay once 4447 19 maddeden teşvik başvurusu yapmistim. Ilk 2 ay 831 tl ödedim. Bu ay 441 tl borç çıkmış. Acaba teşvik dışı kalmış olabilir miyim? Ya da 150 tl asgari geçim indiriminden bahsediyordunuz ondan yararlanmış olabilir? Şimdiden teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Muhtemelen 150+150 yani toplamda 300 liralık asgari ücret desteği bu ay yansıdı. Ondan kaynaklıdır.

 41. Ayhan

  Ömer bey,
  çok teşekkür ederiz.

 42. Ayhan

  Merhaba hocam
  Yatalak olan annem için eşim yardımcı bir bayanı 10 günden fazla olarak 4447 -10 ile sigortaladı. Yardımcı hanım daha önce sigortalı olarak çalışmamış. İlk olarak bizde1 aralık itibariyle başladı. Bu ay sigorta pirimi 688.50 tl olarak geldi. Sanırım önümüzdeki ay artış da olacakmış. Biz 3 ay düzenli pirim ödedikten sonra devlet teşviğinden yararlanabilecek miyiz? Yoksa ödemeye demam mıedeceğiz. Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. İlk 3 ay ödeme yaptıktan sonra teşvik değişikliği için Sgk ya dilekçe ile başvurun. Eğer bakıcının sizde işe başlamadan önce İşkura kaydı varsa 15 ay süre ile primin tamamını devlet öder.

 43. VOLKAN

  Merhaba hocam hali hazırda ssk 4 a lı olarak 30 gün üzerinden çalışan bir kişi ayrıca Ek 9 kapsamında 10 günden fazla sigortalı olabilir mi?Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet olabilir herhangi bir sakıncası yok.

 44. HİMMET KURT

  ben himmet kurt iyi ki varsınız cevabınız için çok teşekkür ederim sizlerin sayesinde bir çok şeyi karşılıksız öğreniyoruz

  1. Ömer Meriç

   Rica ederim hocam. Yardımcı olabiliyorsam ne mutlu bana.

 45. Fatma

  Merhaba size daha önce soru sordum ama yine tekrar başka sorum var isteğe bağlı ev hanımı el işi teşvik ten yararlaniyorum kızımin çocuğuna bakıyorum bakıcısı olarak SSK giriş yapsam teşfik lerinden hangisinden yararlanabilirmi bir sorum daha var kızım özel sektör de çalışıyor ama bu ay sonunda iş çıkışı olacak gibi tekrar bir işe giriş yapması uzar ise ve çocuğu 20 aylık oldu yine de teşfikli ödeme yapabilirmiyiz ödemelerimizi şimdi den teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Fatma Hanım. Hangi teşvik şartlarını sağlıyorsunuz bunu buradan tespit etmem mümkün değil. Teşvik şartları ayrıntılı olarak sayfamızda mevcut. Ayrıca hangi teşvikte ne kadar prim ödemesi yapacağınıza dair de bilgiler mevcut. Lütfen sormadan önce göz atın.

 46. himmet kurt

  on günden fazla yaşlılara baktırmak için bir bakıcı buldum sgg dan bir kereye mahsus damga vergisi yatması gerektiğini söylediler bankaya gittim biz almıyıyoruz dediler deftardarlığa gittim maliyeye gideceksin dediler maliyeye gittim senin borcun yok dediler başka vergi dairelerini sor dediler ben bu damga vergisini nereye yatırabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Damga vergisi ödeyeceğiniz aylık primin içinde çıkar. Ayrıca bir yere ödemeniz gerekmez. Keşke dolaşmadan önce sorsaydınız 🙂

 47. zafer

  merhaba,evde çalıştırmış olduğum yabancı çalışanın prim borcu kalmış ve geciktirmekteyim.Şuan çalışmıyor bende.Fakat tüm ilişkisini bitirdim hem çalışma izni olarak hemde siglorta.Bunun yapılandırması mevcut mu yada taksitle ödeme imkanım varmıdır.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an için yapılandırma hakkınız yok maalesef. Yeni bir yasa çıkmasını bekleyebilir ya da mevcut hali ile ödeme yapabilirsiniz.

 48. aslı ayan

  hocam öncelikle cok teşekkürler şimdi sgk ne kadar öderim peki

  1. Ömer Meriç

   Eğer teşvik süresi sona erdiyse 659 TL ödersiniz. Yılbaşından sonra asgari ücrete bağlı olarak zamlanır.

 49. aslı ayan

  Ömer hocam merhaba 2016 yılında evde bakıcı desteğinden faydalandım her türlü indirimi aldım bakıcıma sgk desteğimi devam ettirdim bakıcımın sgk ödemesi 345 tl 2020 yılına kadar teşvikler uzamış diyorlar sgkyı devam ettirmek istiyorum ocak ayınca benim her türlü indirimim bitiyor mu yoksa devam edicek miyim şimdiden çok teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Teşvik süreniz ne kadar ise o kadar ay yararlanırsınız. Uzama durumu yok.

 50. Tamer

  Merhaba hocam ev hizmetlerinde EK/9 kapsamında 4447/geçici19 dan faydalanmak istiyoruz. Çalışacak kişinin ve çalıştıracak kişinin şartları 5510/81-ve 4447/geçici10 bu iki teşvik şartlarına uygun işveren ilk defa işveren olacak ve ilk defa bildirge verecek işçi ise işkura kayıtlı 1 yıldır işsiz.4447/geçici19 a girmeden önceki 3 aylık sürede en avantajlı olarak faydalanmak için hangi teşvik kutucuğunu işaretlemeliyiz veya fazla kutucuk işaretleme hakkımız varmı nasıl bir yol izlemeliyiz.Bilgilendirirseniz sevinirim teşekkür ler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. İlk 3 ay 6111 yani 4447/10. Madde teşviğinden sonraki 3 ay da 4447/19. Madde teşviğinden yararlanırsınız.

   1. Tamer

    Ömer hocam çok teşekkür ederim iyiki varsınız.

    1. Ömer Meriç

     Rica ederim hocam. İyi günler dilerim.

   2. Tamer

    Merhaba Ömer hocam üstteki daha önceki soruma ek olarak bir sorum daha olacak,biz işveren olarak çalıştırcağımız işçiyi İŞKUR’a işveren olarak kayıt olup İŞKUR’dan talep etme şartı varmı İŞKUR’danmı talep etmemiz gerkiyor böyle bir zorunluluğumuz varmı yada direk işçiyle beraber SGK işveren servisine gidip bildirgeyi imzalayıp verebilirmiyiz.İşçi ve işveren olarak teşvik şartalarına uygunuz. Bilgi verebilirseniz sevinirim.

    1. Ömer Meriç

     Böyle bir zorunluluk yok. İşkur’a sistem üzerinden kayıt yapılması yeterli. Sonrasında başvuru formunu SGK’ya vereceksiniz. Hepsi bu kadar.

     1. Tamer

      Çok teşekkür ler hocam çalıştıracağımız kişi işkura kayıtlı işsiz.Bizde sistem üzerinden işkur’a işveren olarak işveren kaydımı yapacagız doğrumu anlıyorum tekrar teşekkür ler.

     2. Ömer Meriç

      İşveren olarak kayıt yapmayacaksınız. İşçinin kayıtlı olması yeterli. Kayıtlı ise ev hizmetleri tescilini başlatabilirsiniz.

 51. Murat Emre

  Merhaba. Bebeğim için bakıcıyla anlaştık. Şu an işkurda kayıtlı işsiz. İlk defa işveren olacağım. 700 tl lik teşvikten yararlanabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet yararlanırsınız. Yapmanız gereken ek9 10 günden fazla başvuru formunda 4447-19. madde ( 7103 sayılı Kanun) teşviğini işaretlemeniz. Yanlız 3. aydan itibaren yararlanırsınız bu teşvikten bilginiz olsun.

 52. Mehmet

  Ömer Bey merhaba,
  Öncelikle zaman ayırdığınız ve verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.
  Yaklaşık 2,5 yıldır ek-9 10 günden fazla kapsamında bakıcı çalıştırmaktayız. Bakıcımız yarım gün çalışmasına rağmen 30 gün üzerinden prim ödemesi yapıyorduk. Teşviklerin ve asgari ücret desteğinin süresi bittiği için son ay 659 TL ödeme yaptım. Prim ödemesi çok arttığı için çalışma günü sayısını değiştirmeyi düşünüyoruz.
  1) Günlük 22 TL gibi düşünebilir miyiz ödemeyi? 20 güne düşürsek çalışma süresini 440 TL gibi bir ödeme mi çıkar yoksa hesaplaması daha farklı mı?
  2) 2019 yılı ödemesi için tahmini bir rakam verebilir misiniz? 660 TL olan ödeme ne kadar olabilir sizce?
  3) Primlerin fazla olması ve kızımız da büyüdüğü için bakıcıyı çıkartmayı da düşünüyorum. Bu durumda kıdem tazminatı ödemem gerekir mi?
  4) Son olarak bakıcımız işten çıktıktan belli bir süre sonra tekrar işe alsak , 4447/19 maddesinden yararlanma şansımız var mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam.
   1-2018 yılı için günlük yaklaşık 22 lira oluyor bu doğru.
   2- Asgari ücretin ortalama yüzde 20-25 arası artmasını bekliyoruz. Primler de bu oranda artacaktır.
   3-iş çıkışını vermeniz halinde tazminat ödemeniz gerekir.
   4- işvereni değiştirmeniz gerekir. Aynı bakıcı için yararlanmak adına bakıcının en az 3 ay sigortası olmaması gerekir.

 53. tuba

  Merhaba, başvurumuz sırasında 550 sayılı kanunda belirtilen teşvik kutucugunu işaretlemedim, konu ile ilgili bilgim olmadığı için. Sonradan değişiklik yapılabiliyor mu? Tşk ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bunu otomatik veriyor zaten. İlk aya ait prim ödemenizi yaparken bana yazarsanız değerlendirme yapabiliriz. Başka teşvik var mı yararlanabildiğiniz ?

 54. Emir ACAR

  Merhaba Ömer Bey,
  biz de bu yıl doğan kızımız için bakıcı çalıştırmaya başladık, yukarıdakı bütün şartları sağlıyoruz ama bu teşvik çıkmadan bir kaç gün önce (yine 2018 Eylül ayında) ev dosyası açtırdım. Şu anda %50 pim desteği alıyoruz ve 2 aydır yaklaşık 350TL civarında prim ödüyoruz. bu durumda bizim 700TL’lik destekten yararlanma şansımız var mı? Varsa bu otomatik olarak mı olur, yoksa ilgili SGK müdürlüğüne gidip yeniden başvuru mu yapmam gerekir?
  Teşekkür ederim,

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Eğer 4447-19. madde için teşvik şartlarını sağlıyorsanız dilekçe ile SGK’ya başvuru yapmanız gerekiyor. İlk tescilden sonraki 3. aydan itibaren yararlanabiliyorsunuz ilgili teşvikten. Bilginiz olsun.

   1. Emir ACAR

    Merhaba Ömer Bey,
    Öncelikle teşekkür ederim. Dediklerinizi aynen yaptım ve bu yeni teşvikten de faydalandırdırlar, geçmişe yönelik(2 aylık) biraz fark çıktı tabi ama önümüzdeki 18 ay boyunca yeni teşvikten faydalanacağız. Benim bakıcımızın emeklilik koşulları ile ilgili bir sorum daha olacaktı. Onu size nasıl iletebilirim. Bu başlığın altını farklı bir konu ile doldurmak istemem.
    Çok sağolun vakit ayırdığınız için,
    İyi günler dilerim,

    1. Ömer Meriç

     Emir BEY yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Sizden ricam işlemi nasıl yaptığınız ve süreç hakkında burada iki satır yazarsanız en azından sizin durumda olanlara da yardımcı olmuş oluruz. SSK emeklilik şartları başlıklı yazımızdan bakıcınızın emeklilik ile ilgili sorusunu sorabilirsiniz.

 55. Serkan KAYA

  merhaba,
  ek 9 10 günden fazla ödemesini daha evvel garanti internet bamkacılığından yapabiliyordum ama şu an sistem buna izin vermiyor ,bu işlemi devlet bankalarında veya internetten yapabilirmiyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet yapabilirsiniz hocam sorun değil.

 56. Hatice duysak

  Ek 9 10 gunden fazla prim odemesi ekranda 90 tl gözüküyordu ben de ay sonunda odeyeyim bir yanlışlık var dedim unutmuşum 2 gün gec yatırdım aldigim teşvik yanar mi cevabiniz için simdiden teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Geç ödediğiniz ayın teşviği yanar. Ama borcu sıfırlamanız halinde diğer dönemlerde teşvikten yararlanırsınız.

 57. Gulsah

  Merhaba
  Ek 9 10 günden fazla prim ödemesi 1 yıldan fazladır yapıyorum. Geçen ay ödemeyi biraz geciktirdim Geçen ay 570 civarı bir ödeme yapmıştım bu ay ödemem 659,60 TL çıktı. Ödememi geciktirdiğim için mi anlayamadım. Fark 100 lira civarı olunca asgari ücret teşviki kalkmış olabilir mi? Bilginizi rica ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Asgari ücret desteği sona erdi. Ondan kaynaklı sanırım.

 58. tekin

  Merhaba. Ek9 10 günden fazla kapsamında bakıcı çalıştırmaktayız. Yılın ilk 5 ayı 345 TL ödeme yaptık. 6. ay 245 TL ödeme yaptık. 7. ayda borç görünmediği için ödeme yapmazken 8.ayda 245 TL lik ödeme yaptık. 9.ay için sistemde borcunuz yoktur ibaresiyle karşılaştığım için bir ödeme yapamadık. Bir hata olabilirmi ??. İndirim hakkımızı kaybetmek istemiyorum. Bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hata olabilir. Ay sonuna doğru tekrar sorgulama yapmanızı öneririm.

 59. benay

  haftanın 5 günü günde 4 saat temizlik yapacak birisi gelecek.. ben onun sigortasını nasıl yatıracağım. yatım gün çalışacağı için daha az yatıracağım değil mi ve herhangi bir indirimden yararlanabilir miyim. kendisi geçen ay bir yerden ayrılmış ve sigortası 1 sene boyunca yatmış…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ay içerisinde toplam çalışma saatini 7.5 ile bölün. Çıkan gün sayısı kadar bildirim yapmanız gerekiyor. Herhangi bir teşvikten yararlanma hakkınız yok. Bildirim işlemleri konusunda yazımızda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

 60. Tuncay

  Merhaba. Alzheimer hastası annem için yabancı uyruklu bir bayan bakıcı tutmayı düşünüyoruz. Söz konusu kişinin çalışma izni var ve sigortası hali hazırda daha önce çalıştığı yerce ödeniyor sigortasını kendi üzerimize alıp o şekilde çalıştırmayı düşünüyoruz. Bununla ilgili bir teşvik alabilirmiyiz ayrıca ödeyeceğimiz prim miktarının ne kadar olacağı konusunda bilgi verebilirseniz sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sadece 5510/05 puanlık indirimden yararlanabilirsiniz. Aylık ödeyeceğiniz prim tutarı 660 TL olur.

 61. Özgür

  Merhaba bebeğimizin bakımı için evimizde ilk defa hafta içi 5 gün süre ile bakıcı çalıştıracağız . Prim gün 20 gün mü olmalı? 2.bir soru Bakıcı adayımız şuanda işsizlik maaşı alıyor. Biz 4447-19 madde teşviğinden yararalanabilir miyiz?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son 3 ay içerisinde 10 günden fazla sigortası yoksa yararlanır hocam. Bildireceğiniz gün sayısında toplam çalışma süresi önemli. Her 7,5 saatlik çalışma 1 gün eder. Buna göre hesaplama yapabilirsiniz. 4447-19. madde kapsamında bildirim yapacaksanız 30 günden bildirin zaten. 18 ay boyunca prim ödemeyeceksiniz zaten.

 62. Turan

  Yeni bebeğimiz için evimize 10 günden fazla çalışan bakıcı almak istiyoruz.Almayı düşündüğümüz bakıcı 3 ay öncesine kadar sigortalı olarak yine benzer bir evde 1 yıl boyunca sigortalı çalışmış.Söylediğine göre 1 yıl çalışma süresince işveren kendisi için %50 ye yakın sigorta pirim indirimi almış.Eğer biz bu bayanı işe alırsak %100 pirim desteği alabilir miyiz?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Sanırım bir önceki işyerinde 4447/10. madde teşviğinden yararlanmış. Bu durumda siz 4447/19. madde teşviğinden yararlanırsınız. 3. aydan itibaren 18. aya kadar primin tamamını devlet öder. Tabi gerekli diğer şartları da sağlamanız gerekir. 700 TL sgk bakıcı desteği başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz şartlar için.

 63. Habibe

  6 aydır SGK Ek 9 10 günden fazla prim ödüyorum. aylık 350 civarı ödeme yapıyordum. ancak bu ay borca bakınca 1667 tl gibi bir rakam gördüm. Ben de diğer yorumcu gibi düzenli ödemelerimi yaptım hep..SGK genel Müdürlüğüne gittim. Ama kimse konu halinde bilgi sahibi değil…Programsal bir hata olabileceğini söylediler. Ama kesin olarak bilmiyorlar…Ay sonuna kadar bekleyin dediler. Yardımcı olamadılar..ne yapmalıyım bilemedim? Teşekkürler…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Biraz daha bekleyin. sistemsel sorun mevcut. Eğer düzelmezse SGK Muhasebe birimi ile görüşün. Geçen ay yatırmış olduğunuz tutarı borca manuel mahsup etmeleri gerekebilir.

 64. Hüseyin ÖZEL

  27. 11. 2017 DEN BERİ SGK Ek9 10 günden fazla pirim ödüyoruz. Teşviklerle beraber aylık 330 TL civarı ödüyorduk. Ancak son ay (Eylül) Tahakkukuna SGK Mosip ten bakınca 1000 TL üzerinde bir borç olduğunu gördük. Tüm ayları düzenli ödememize rağmen bu rakamı anlamdıramadık. Yardımcı olursanız seviniriz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Sistem geçen ayın ödemesini borçlara mahsup etmemiş. Yapmanız gereken Sgk muhasebe servisine uğrayarak ödemeyi düzelttirmek. Sonrasında düzelecektir.