İş Kazası Bildirimi Nasıl Yapılır ?

0

İş kazası bildirimi nasıl yapılır sorusu işyerinde iş kazası olması durumunda işverenler tarafından bize çok sorulan soruların başında geliyor. Bildiğiniz gibi işyeri sınırları içerisinde meydana gelen bir kaza iş kazası sayılmakta ve işveren tarafından kazanın oluş tarihinden itibaren kanunen belirlenen süre içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirim zorunluluğu bulunmaktadır.

İş kazası bildirimini süresinde yapmayan işverenler hakkında idari para cezası uygulanmaktadır. Bu yazımızda iş kazası bildirim işlemleri ve vizite giriş iş kazasi girişi nasıl yapılır v.s. konularında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

İş kazası bildirim süresi

Sgk iş kazası bildirimi süresi 5510 Sayılı Sosyal Güvenlik Kanununa göre belirlenmekte olup iş kazasının oluş tarihinden sonraki 3 iş günü içerisinde bildirilmesi gerekmektedir. Hesaplama gördüğünüz üzere işgünü üzerinden yapılmakta ve iş kazasının olduğu gün hesaba dahil edilmemektedir.

İş kazası bildirimi süresi örnek 1 

21 Mart 2019 Perşembe günü iş kazası meydana gelmiştir. Bu durumda iş günü hesaplaması yaptığımızda işverenin iş kazası girişini en geç 27 Mart 2019 tarihi Salı günü saat 23.59’a kadar yapması gerekmektedir. Gördüğünüz üzere Cumartesi ve Pazar günleri iş günü olarak kabul edilmediğinden iş kazası giriş süresi hesabında dikkate almadım.

Aynı şekilde resmi tatil ve bayram tatilleri de sgk iş kazasi girişinde işgünü olarak nitelendirilmez.

İş kazası bildirimi örnek 2

20 Nisan 2019 Cumartesi tarihinde meydana gelen iş kazası için iş kazası bildirimi süresi son tarihi 26 Nisan Cuma’dır.. Gördüğünüz üzere iş kazasının olduğu 20 Nisan tarihini hesaba katmadım. Cumartesi ve Pazar günleri zaten işgünü olmadığından o  da hesaba dahil edilmedi. 23 Nisan 2019 Salı günü de resmi tatil olduğundan hesaba dahil edilmedi.

Vizite giriş iş kazası

4a SSK kapsamında çalışanlar için iş kazasi giriş işlemleri elektronik ortamdan yapılmakta. Tabi İş kazası bildirim uygulamasından iş kazasi girişi yapılabilmesi için işverenin e bildirge şifresi gerekmektedir.

İş kazası bildirimi sgk işlemleri için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

  • İş kazası bildirimi uygulamasına E bildirge kullanıcı kodu (T.C numarası) ve işyeri şifresi ile giriş yapın. Buradan sisteme giriş yapabilirsiniz ⇒ iş kazası bildirim uygulaması
  • Sisteme giriş yaptıktan sonra sırayla istenen tüm bilgileri girerek devam edin.

İş kazası bildirim girişi sırasında giremediğiniz bir kısım olursa yazı altındaki kısımdan bana sorabilirsiniz.

Memur iş kazası bildirimi nasıl yapılır ?

Devlet memurları için de iş kazası bildiriminin iş kazası oluş tarihinden sonraki en geç 3 iş günü içerisinde elektronik ortamda yapılması gerekmektedir. İş kazası bildirimini elektronik ortamda yapmayan kamu idarelerine Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından idari para cezası uygulanmaktadır.

İş kazası bildirimi için bildirim işlemlerini yapacak kullanıcıya bağlı Sosyal Güvenlik Merkezi tarafından bildirim yetkisi verilmesi gerekmektedir. Kullanıcıya yetki tanımlandıktan sonra bildirim işlemi elektronik ortamda kolayca yapılabilecektir.

Eğer yetki varsa hemen https://uyg.sgk.gov.tr/IsKazasiBildirimISV4C/ sayfasından memur iş kazası bildirim işlemini tamamlayabilirsiniz.

İş kazası bildirim formu

Sistemden bildirim yapamadığınız durumlarda bildirim için kanuni süreyi geçmemek adına form ile yapabilirsiniz. İşkazası bildirimi için formu buradan indirebilirsiniz >>>> iş kazası bildirim formu indir

Sgk iş kazası bildirimi kayıt başarısız hatası

İş kaza bildirimi sırasında ya da tüm bilgileri girdikten sonra onay kısmında çeşitli hatalar alabilirsiniz. Öncelikle işkazasi bildirimi yapacağınız kişi işe yeni başlayan birisi ise ve henüz aylık prim ve hizmet belgesini vermediyseniz sistem bu çalışanı işyerinde çalışıyor görmez ve iş kazası bildirimini kabul etmez. Bu durumda yapmanız gereken şey eğer ay tamamlandıysa aylık prim ve hizmet belgesini bildirebilir henüz ay tamamlanmadıysa e bildirge ekranında hesap fişi girerek problemi çözebilirsiniz. Hesap fişi girince de sistem bu çalışanı görecektir.

Eğer bunu hallettiyseniz ve hala sgk iş kazası girişinde hata alıyorsanız muhtemelen bilgilerin bir kısmını eksik ya da yanlış girmişsinizdir. Bunu da kontrol edin. Eğer hala hata varsa ve giriş yapamıyorsanız sorun sistemden kaynaklı olabilir. İş kazası oluş tarihinden sonraki 3. işgünene kadar eğer sgk iş kazasi bildirimini yapamadıysanız formla SGK’ya bildirin. Zira bildirmediğiniz takdirde işyeriniz hakkında idari para cezası uygulanacaktır.

İş kazası bildirmeme cezası

İş kazasını oluş tarihinden itibaren en geç 3 iş günü içerisinde bildirmediğinizde 6331 Sayılı Kanun gereği işyeri hakkında idari para cezası uygulanır. Uygulanacak ceza tutarı ve oranları işyerinin tehlike sınıfına ve işyerinde çalışan sayısına göre farklılık göstermekte.

İş kazası sgk bildiriminin geç yapılması halinde uygulanacak idari para cezalarına ilişkin tablo aşağıdadır;

is-kazasi-bildirilmezse-ceza
is-kazasi-gec-bildirme-cezasi

Güncel idari para cezası tutarları için https://sgkbilgisi.com/is-kazasi-gec-bildirim-cezasi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İş kazası rapor girişi

İş kazasından dolayı geçici iş göremezlik raporu alan çalışanın Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan rapor parası alabilmesi için sgk kaza bildirimi yanında ayrıca çalışmadığına dair bildiriminin de elektronik ortamda yapılması gerekiyor. Çalışan için iş kazası çalışmazlık girişinin SGK vizite uygulamasından yapılması gerekmektedir.

Sisteme giriş yaptıktan sonra işçinin T.C numarası ile rapor sorgulaması yaparak raporu görüntüleyebilir ve detay görüntüle dedikten sonra onay verebilirsiniz. Sistemde zaten raporun başlangıç tarihi karşınıza otomatik olarak gelir. Bitim tarihini ise raporun bittiği tarih olarak girmeniz gerekir. Eğer işçi uzun süreli bir istirahat raporu aldıysa ve siz kısmi çalışmazlık girişi yapacaksanız bu durumda bitim tarihini giriş yaptığınız tarih olarak girmeniz gerekiyor. Kısmi çalışmazlık girişi yapılan bir raporun kalan kısmını yine daha sonra vizite uygulamasından görüntüleyerek onaylayabilirsiniz.

Eğer vizite uygulamasında çalışanın raporu görünmüyorsa ya hastane tarafından rapor sisteme girilmemiştir ya da işçi işe yeni başlayan ve henüz hizmeti bildirilmeyen bir işçidir. Eğer yeni başlamışsa ve raporu size düşmemişse ancak hastane tarafından da rapor girişi yapıldığına eminseniz bu durumda manuel çalışmazlık girişi ekranından bildirimi manuel olarak yapmanız gerekiyor. Burada raporun başlangıç tarihini girdikten sonra bitiş tarihini iş başı tarihi olarak girmeniz gerekir.

İş kazası rapor girişi/çalışmazlık bildirimi için hemen https://sgkbilgisi.com/sgk-calismadigina-dair-bildirim-islemleri/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İş kazası bildirimi hakkındaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.