SGK Çalışmadığına Dair Bildirim İşlemleri

2

Hastalıktan, iş kazasından, doğumdan v.s. rapor alan çalışanların Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan rapor parası alabilme şartlarından birisi de işveren tarafından çalışmazlık girişinin yapılmış olmasıdır. İşveren tarafından çalışılmadığına dair bildirim süresi içerisinde yapılmadığında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından işverene idari para cezası uygulanmaktadır. Bu yazımızda çalışılmadığına dair bildirim genelgesine göre çalişmadiğina dair bildirimi işlemleri ile çalışmadığına dair bildirimin geç verilmesi halinde uygulanacak cezai işlem konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Çalışılmadığına dair bildirim girişi nasıl yapılır ?

Çalışılmadığına dair bildirim girişi işleminin elektronik ortamda nasıl yapılacağı hususuna geçmeden önce sgk çalışmadığına dair bildirim girişi yerine geçecek işlemleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Çalışanın eksik gün sebebini aylık prim ve hizmet belgesinde ya da muhtasar ve prim hizmet beyannamesinde “01-İstirahat kodu” olarak göstermeniz elektronik çalişilmadiğina dair bildirim girişi yerine geçer.
 • SGK vizite giriş uygulamasından elektronik çalışılmadığına dair bildirim ya da manuel çalışmazlık bildirimi bildirim yerine geçer.

Çalışılmadığına dair bildirim tebliğine göre yukarıda belirtilen şekillerde çalışmadığına dair bildirimin yapılmaması halinde SGK tarafından idari para cezası uygulanır.

E çalışılmadığına dair bildirim işlemlerini SGK vizite giriş sisteminden işveren e bildirge kullanıcı kodunuz ve işyeri şifreniz ile girerek yapmanız gerekiyor. E sgk çalışılmadığına dair bildirim ekranında buradan giriş yapabilirsiniz >>> e sgk çalışılmadığına dair bildirim girişi

Elektronik çalışılmadığına dair bildirim işlemleri ekranına giriş yaptığınızda tarihe göre rapor sorgulaması yapabilir ya da işçi T.C. numarası ile de sorgulama yapabilirsiniz. Ayrıca çalışılmadığına dair bildirim girişi ekranından manuel çalışmazlık girişi de yapabilirsiniz.

Çalışılmadığına dair bildirim giriş süresi nedir?

Çalışılmadığına dair bildirim girişi kaç gün içerisinde yapılmalı sorusu işverenler tarafından sıklıkla sorulmakta. Her aya ilişkin çalışılmıdığna dair bildirim girişini raporun bitimini takip eden ayın 23’üne kadar yapmanız gerekiyor. Örneğin 22 Mayıs 2018 tarihinde başlayıp 10 Haziran 2018 tarihinde biten bir geçici iş göremezlik raporu için işveren çalişilmadiğina dair bildirim girişini en geç 23 Temmuz 2018 tarihine kadar yapmanız gerekiyor. Bunun için de her ayın 23’ünde bildirge göndermeden önce çalışılmadığına dair bildirim işlemleri ekranından tarihe göre rapor sorgulama yapmanızı öneririm.

Yukarıda da belirttiğim üzere illa ki elektronik çalişilmadiğina dair bildirim işlemleri menüsünden bildirim yapmak zorunda değilsiniz. Aylık prim ve hizmet belgesinde ya da muhtasar prim ve hizmet beyannamesinde çalışanı “01-İstirahat kodu” ile bildirmeniz ye da raporlu olduğu sürelerde çalışmamıştır kısmını işaretlemeniz e sgk çalişilmadiğina dair bildirim yerine geçer ve ayrıca elektronik çalışılmadığına dair bildirim işlemleri menüsünden bildirim yapmanız gerekmez.

Çalışılmadığına dair bildirim cezası ne kadar?

İşçi çalışmadığına dair bildirim süresinde yapılmadığında İPC uygulanmaktadır. Çalişmadiğina dair bildirim girişi Sgk’ya yukarıda belirttiğim şekilde yapmadığınız takdirde;

 • Hiç bildirim yapmazsanız çalışan başına brüt asgari ücretin yarısı tutarında çalışılmadığına dair bildirim cezası uygulanır.
 • Geç bildirim yapmanız halinde ise çalışan başına brüt asgari ücretin 1/10’nu tutarında çalişilmadiğina dair bildirim cezasi uygulanır.

Çalişilmadiğina dair bildirim cezasi indirimi ne kadar?

Çalışılmadığına dair bildirim girişi cezası tarafınıza tebliğ edildikten sonra 15 gün içerisinde ödemeniz halinde toplam %25 indirim uygulanır.

Çalışılmadığına dair bildirim girişi cezası itiraz hakkım var mı?

Çalişilmadiğina dair bildirim cezasina itirazı ceza tarafnıza tebliğ edildikten sonra en geç 15 gün içerisinde yapabilirsiniz. Sgk çalışılmadığına dair bildirim cezasına itirazınızı tebliğ tarihinden itibaren 16. gün yaptığınızda itirazınız direk reddedilir.

Eğer yukarıda belirtildiği şekilde bildirim işlemlerini yapmadıysanız çalışılmadığına dair bildirim girişi ceza itirazınız zaten reddedilir. Ancak çalişilmadiğina dair bildirim girişi Sgk bildirimini belirttiğim herhangi bir şekilde yaptıysanız bu durumda çalışılmadığına dair bildirim girişi idari para cezası itirazınız kabul edilir ve uygulanan ceza iptal edilir.

Çalışılmadığına dair bildirim e devlet sisteminden yapılır mı ?

E bildirge çalışılmadığına dair bildirim işlemi yukarıda belirtildiği gibi Vizite uygulamasından yapılmakta. Sgk elektronik çalışılmadığına dair bildirim işlemleri e devlet sisteminden yapılamıyor.

İşçilerin çalışmadığına dair bildirim zorunluluğu kaldırıldı mı?

Yukarıda belirtilen hükümler doğrultusunda işyerinde işçi çalışmadığına dair bildirimini yapmanız gerekiyor. Sigortalının işyerinde çalışmadığına dair bildirimin kaldırılması gibi bir düzenleme söz konusu değil.

Manuel çalışılmadığına dair bildirim işlemleri nereden ve nasıl yapılır ? manuel çalışılmadığına dair bildirim işlemleri iptali yapılabilir mi?

Çalışılmadığına dair bildirim raporu manuel girişini ve iptalini yukarıda linkini vermiş olduğum SGK vizite uygulamasından yapabilirsiniz.

Çalişilmadiğina dair bildirim formu ve işlemleri konusundaki tüm sorularınızı yazımızın sonundaki Soru Sor bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
2 Yorum
 1. ishak başer

  Merhabalar
  Sigortalı Çalışan

  1- 28.05.2018 Tarihinde Hastaneye Yatmış
  2- 14.06.2018 Tarihinde Taburcu Olmuş.
  3- 20.06.2018 Tarihinde 20 Günlük Raporu Almış. ( tek doktor imzasıyla )

  Şuana kadar hiç bir işlem yapmadık. konuyla ilgili bilgi vermeniz mümkünmüdür.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Rapor bitiminde SGK Vizite uygulamasından çalışmadığına dair bildirim yapabilirsiniz.Ayrıca aylık prim ve hizmet belgesinde eksik çalıştığı günleri 01-İstirahat kodu ile eksik gün olarak gösterebilirsiniz. Tabi bu zorunlu değil size kalmış yani.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.