Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım 2023 & EYT Emekli Maaşı

Ne kadar emekli maaşı alırım sorusu emekliliği yaklaşan ve hak edenlerin en çok sorduğu soruların başında gelmektedir. Emeklilik hiç şüphe yok ki biz çalışanların en büyük hayali. Emekli olunca yüksek maaş alma hayali de tabi ki. Mevcut Sosyal Güvenlik mevzuatına göre emeklilik hesaplaması bir hayli zordur. Bu yüzden ne kadar maaş alırım sorusunun cevabını ararken kafanızı karıştırmadan emekli maaşlarının nasıl hesaplandığı, ortalama emekli maaşlarının ne kadar olduğu, emekli olduğunuzda alabileceğiniz en düşük emekli maaşı konusunda sizlere kafa karıştırmayan anlaşılır bilgiler vermek istiyorum.

Ne kadar emekli maaşı alabilirim sorusunun cevabı için öncelikle emekli maaşlarının nasıl hesaplandığına kısaca değinelim. Yazıya geçmeden evvel şunu hatırlatmak isterim. Yazımızın devamında sigorta kolları esasında emekli olursam ne kadar alırım sorusunun cevabı primi asgari ücretten yatanlar için tahmini olarak belirtilen ve yaklaşık tutarlardır. Resmi bir bağlayıcılığı yoktur.

Emekli maaş hesabı nasıl yapılır?

Emekli olduğumda ne kadar maaş alırım sorusunun cevabı için öncelikle emekli maaşı hesabının nasıl yapıldığı konusunda bilgi sahibi olmak gerekiyor. Emekli maaşı hesaplama formülü karışıktır ve dolayısıyla burada anlatmaya kalksak sayfalarca yazmamız gerekir.

Sosyal Güvenlik sistemine göre emekli maaşı hesabında üç dönem aralığında geçen hizmetlerin büyük bir önemi bulunmaktadır. Bu dönemler 2000 yılı öncesi, 2000-2008 arası ve 2008 sonrası. Hizmetinizin geçtiği yıllar daha doğrusu toplam hizmet içerisinde 2000 yılı öncesinde geçen hizmetiniz fazla ise alabileceğiniz emekli maaşı bir hayli yüksek olabilecektir. Sebebi ise en yüksek aylık bağlama oranının 2000 yılı öncesinde geçen hizmetlere uygulanması.

2000-2008 arası hizmetleriniz varsa 2000 yılı önceki hizmetlere nazaran daha düşük aylık bağlama oranı uygulanırken 2008 sonrası hizmetler için ise aylık bağlama oranı maalesef ki maalesef tam bir felaket.2008 yılından sonraki dönemlerde hizmetleri bulunan ve 2023 yılı itibariyle emekli olanların çoğu maalesef tam bir hayal kırıklığına uğramakta. Sebebi de yukarıda da bahsettiğimiz üzere 01.10.2008 sonrası 5510 Sayılı Kanunla getirilen yeni emeklilik hesaplama sistemi.

2000 öncesi hizmetler için aylık bağlama oranı neredeyse %80 iken 2008 sonrası için bu oran %40. Doğal olarak da asgariden primleri yatmış ve 2000 yılından önce emekli olan birisinin maaşının şu an emekli olanın maaşının neredeyse 2 katından fazla olması da bundan kaynaklı.

Yüksek emekli maaşı alma yolları nelerdir?

Yüksek emekli maaşı nasıl alınır merak ediyorsanız cevabı için doğru yerdesiniz. Aşağıdaki yolları takip etmeniz halinde emekli maaşınızda ciddi bir artış olacaktır. Yüksek emekli maaşı alabilmek için tabi ki prime esas kazancın diğer ismi ile emekliliğe esas kazancınızın yüksek olması gerekir. Çalışma hayatınız boyunca primleriniz hep asgariden ödendiyse alabileceğiniz emekli maaşınızın da düşük olması gayet normal olur. Yüksek emekli maaşı alabilmeniz için;

 • Sigortanızın gerçek maaşınız üzerinden ödenmesine dikkat edin. İşveren maaşın asgari kısmını bankaya yatırarak gerisini elden veriyorsa tamamı üzerinden sigortaya bildirim yapmasını sağlayın. Unutmayın ki eksik yatırılan primler emekli maaşınızın düşük olmasına neden olacaktır.
 • Ek 5 tarım sigortası ya da tarım bağkuru gibi kapsamlarda prim ödemeyin ya da ödemeniz gerekiyorsa da prim tutarınızı biraz yükseltin. Bu sigorta kolları ortalama prime esas kazancınızı düşürerek düşük emekli maaşı almanıza neden olacaktır.
 • Bağkur kapsamında prim ödemekte iseniz tabandan ödeme yerine imkanınız varsa primlerinizi yükselterek biraz daha yüksek tutarlardan prim ödemeye çalışın.
 • Emeklilik için gerekli olan prim gün sayısını tamamladıysanız ve imkan varsa prim ödemeyi bırakın. Zira yukarıda da bahsettiğimiz üzere sebebi 2008 sonrası hizmetler için aylık bağlama oranı.

Gelelim emekli olsam ne kadar maaş alabilirim  sorusunun cevabına.

Bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım?

Aşağıda ayrı başlıklar altında 4a ssk, 4b bağkur ve 4c emekli sandığı kapsamında primleri asgariden ödenmiş olanların 2023 yılında emekli olmaları halinde önceki yıllar verileri de esas alınarak ortalama emekli maaşları konusunda bilgi verilmiştir. Belirtilen tutarlar ortalama maaş tutarlarıdır. Primleri asgariden ödenenler için 2023’te ortalama emekli maaşları aşağıdaki tabloda SSK, bağkur ve emekli sandığı için ayrı ayrı verilmiştir. Ayrıca yazımızın devamında ayrıntılı maaş bilgileri sunulmuştur. 

KapsamOrtalama emekli maaşı
4/1-a ( SSK)4500-5000 TL
4/1-B ( Bağkur)4500-5000 TL
4/1-C ( Emekli Sandığı)7000-8000 TL
SSK/Bağkur malulen emekli maaşı4500-5000 TL

4a ne kadar emekli maaşı alırım?

Ne kadar emekli maaşı alırım 4A 2023 sorusunu bize sıklıkla sormaktadırlar. İşte SGK ne kadar emekli maaşı alırım sorusunun cevabı.

 • Eğer hizmetlerinizin tamamı 2000 yılından önce ise alabileceğiniz ortalama emekli maaşı 5500-6000 TL arasında,
 • Hizmetlerinizin bir kısmı 2000 öncesi diğer kısmı 2000-2008 arası ise ortalama 4500-5000 TL arasında,
 • 2000 öncesi, 2000-2008 arası ve 2008 sonrası olarak dağıldıysa en düşük 4500 TL ,
 • Ağırlıklı olarak 2008 sonrası ise bu durumda da en düşük 4500 emekli maaşı alabilirsiniz.

Peki bugün emekli olsam mı mantıklı yoksa prim ödemeye devam etmek mi? Eğer SSK kapsamında prim gün sayısı ve sigorta süresini tamamladıysanız emeklilik dilekçenizi vermenizi tavsiye ederim. Emekli olunca ne kadar maaş alacaksınız hesaplamak için hemen ssk emekli maaşı hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

3600 günden emekli olursam ne kadar maaş alırım ?

3600 günden emeklilik SGK kapsamında kısmi emeklilik kollarından birisiniz.  Peki 3600 günden bugün emekli olsam kaç para alırım? 2023 yılında 3600 gün üzerinden emekli olacaklar için de hizmetin geçtiği dönem aralıklarına göre alınacak emekli maaşı tutarı hesaplanmakta. Buna göre;

 • Emeklilik maaşı hesaplama formülüne göre 2000 öncesi hizmeti ağırlıklı olanlar 5000-5500 TL,
 • 2000 öncesi ile 2000-2008 arası hizmeti olanlar 4500-5000 TL arasında,
 • Diğerleri ise en düşük 4500 TL  emekli maaşı alabilecektir.

Emekli olursam ne kadar maaş alırım ssk sorgulamasını Sosyal Güvenlik Kurumu’nun geliştirmiş olduğu emekli maaşı hesaplama sistemi ile kolayca hesaplayabilirsiniz. Sorgulama sonucunda şimdi emekli olursam ne kadar maaş alırım , bugün emekli olursam maaşım ne kadar olur, emekli olunca ne kadar maaş alabilirim v.s. gibi sorularınızın cevabını alabilirsiniz. 3600 günden emekli maaşı ne kadar başlıklı yazımızdan daha fazla ayrıntı edinebilirsiniz.

4a emekli maaşı hesaplama robotu 2023

4a ssk kapsamında şu an emekli olsam ne kadar maaş alırım sorusunun cevabını Sosyal Güvenlik Kurumu’nun emekli maaşı hesaplama sisteminden hizmet bilgilerinizi girerek kendiniz de hesaplayabilirsiniz. Emekli maaşı hesaplamasını buradan yapabilirsiniz: ssk ne kadar maaş alırım hesaplama

Bağkurdan emekli olursam ne kadar maaş alırım ?

Bağkurdan bugün emekli olsam kaç lira alırım sorusunun cevabı giriş tarihi ve prim gün sayısına göre farklılık gösterir;

 • Bağkur 9000 gün üzerinden esnaflıktan, şirket ortaklığından, isteğe bağlı bağkurdan emekli olacakların en düşük maaşı 5000-5500 TL, 
 • Bağkur 25 yıldan yani 9000 günden tarımdan/çiftçilikten emekli olanlar en düşük 4500 lira, 
 • Bağkur 5400 gün üzerinden esnaflıktan, şirket ortaklığından, isteğe bağlı bağkurdan emekli olacaklar en az 4500 TL, 
 • Bağkur 15 yıldan yani 5400  günden tarımdan/çiftçilikten emekli olanlar da en düşük 4500 TL emekli maaşı alabilecekler.

Devlet memuru olarak şimdi emekli olsam ne kadar maaş alırım?

Memurlarında cevabını merak ettiği soruların başında ne kadar emekli maaşı alırım 2023 zammıyla birlikte bugün emekli olan ne kadar maaş alırım sorusu gelmekte. İşte devlet memuruyum şu an emekli olursam ne kadar maaş alırım sorusunun cevabı;

 • 2023 yılında emekli olacak memurlara ödenecek en düşük emekli maaşı tutarı ortalama 7500-8500 TL civarındadır.
 • Ortalama olarak bağlanacak emekli maaşı ise 7000-8000 TL aralığındadır.

Malulen bugün emekli olsam ne kadar alırım ?

Malulen emekli olursam kaç para alırım? Çalışmaya devam edip normal mi emekli olsam yoksa malulen mi emekli olsam gibi sorular malulen emeklilik hakkında en çok sorulan bazı soruların başında gelmektedir. Aslında malulen emekli olursam ne kadar maaş bağlanır sorusunun cevabı gayet basit. Normal emekli olduğunuzda alacağınız emekli maaşına yakın olur malulen emekli maaşınız.

 • SSK ya da bağkur kapsamında emekli olacaklara ödenecek ortalama 2023 malulen emekli maaşı  en az 4.500,00 TL olacaktır.
 • Tabi prime göre size daha yüksek emekli maaşı bağlanabilir. Vermiş olduğum bu tutarlar yaklaşık tutarlar.

Malulen emeklilik şartları ve maaşı konusunda daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var. O zaman hemen malulen emeklilik maaşı ve şartları sayfamızı ziyaret edin.

Vergi indiriminden bugün emekli olursam ne kadar maaş alırım?

Engelli emeklilik kapsamında sgk şimdi emekli olursam ne kadar maaş alırım? Yukarıdaki sorular çoğaltılabilir ve sıklıkla da bize sorulmakta. Malulen emeklilik ile engelli emeklilik birbirinden farklı şeylerdir. Bu kapsamda alınacak emekli maaşları da en düşük 4500-5000 lira olacaktır.

Ne kadar emekli maaşı alırım e-devlet hesaplama nasıl yapılır ?

Şu anda emekli olsam ne kadar maaş alırım hesaplaması e-devlet üzerinden maalesef yapılamamaktadır. Emekli aylığı hesaplaması yani bugün emekli olsam ne kadar maaş alabilirim hesaplaması yapılan uygulamalar e-devlete eklenmemiştir. Sadece ssk için ve yukarıda bağlantısı verilen sayfadan şu an emekli olsam ne kadar alırım konusunda online hesaplama yapılabilmektedir.

Emekli olunca ne kadar maaş alacağım Sorgula?

Sorgulama işlemini SSK için 4/a emekli maaşı hesaplama, bağkur için 4/b emekli maaşı hesaplama, emekli sandığı için de 4/c emekli maaşı hesaplama uygulamalarından yapabilirsiniz.

Emekli maaşı ne kadar olacak 2023

01 Ocak 2023 tarihinden itibaren ortalama en düşük emekli maaşı 4500-5000 TL aralığında olacak.

Asgari emekli maaşı ne kadar?

Primleri hep asgariden ödenen sigortalılar için 2023’te ilk defa bağlanacak aylık en düşük 4500-5000 TL aralığında olacaktır.

Asgari Ücret emekli maaşı ne kadar?

Asgari ücretle çalışarak emekli olan ve tüm çalışma hayatı sürecinde primleri asgariden yatırılanların alabileceği 2023 ortalama emekli maaşı 4500-5000 TL aralığında olacaktır.

5/5 - (4 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım 2023 & EYT Emekli Maaşı” üzerine 142 yorum
 1. Merhaba 1995 den beri sigorta girişim var 8000 den fazla günüm var sigortam en düştükten yattı eyt ile emekli olursam ortalama ne kadar emekli maaşı alabilirim (4a ssk)

  Cevapla
  • Merhaba. En düşük emekli maaşı 5500 TL. Eğer hep düşükten ödendiyse ortalama 5500-6000 TL arasında maaş alırsınız. SGK aylık hesaplama uygulamasından bir hesaplayın dilerseniz.

   Cevapla
 2. Iyi günler Ömer Bey, 2008 yilindan beri yurtdisinda calisiyorum. 1996 Kasim – 2008 Eylül aylari arasinda Türkiye`den SGK ödemem mevcut. Toplamda 3917 günlük hizmet kaydim mevcut. 720 de 1 cocugum icin borclanma yapmayi planliyorum. Geri kalacak olan 363 günü ödemeden EYT ye basvurabilirmiyim, yoksa 363 günü ödemem gerekiyorsa bunu nasil yapabiliyoruz. Yardimci olabilirseniz cok sevinirim

  Cevapla
  • Merhaba. 5000 gün gerekli normalde EYT kapsamında emeklilik için. 5000 günü tamamladığınızda yaş şartı olmayacak. 3600 gün için yaş şartının ne olacağı şu an için net değil.

   Cevapla
 3. Merhabalar19/10/1987 İşe giriş tarihim88 Yılında 147 günüm var 90/ 92Tarihlerinde iki çocuk Doğum borçlanması yatırdım2003/2005 tarihlerinde bağ kurulu çalıştım2017/2021sgklı Çalıştım toplamda 3605 günüm var Emekli olursam ne kadar maaş alırım 3600Günden

  Cevapla
 4. Merhabalar sigorta girişim Temmuz 1992 ssk daha sonra Bağkur. Son üç buçuk yıl ssk.sigortadan bana 49 yaş 5665 gününden emekli olacaksınız sskdan dendi.10 mart 2023 itibari ile normal emekli olabilirsiniz dendi.Eytliyim kanun çıkmadığından henüz bekleyeyim mi yoksa 15 şubat itibari ile dilekcemi vereyimmi hangisi daha avantajlı olur.primler asgari ücret üzerinden. 1974 mart doğumlu kadın

  Cevapla
 5. Merhaba, ssk(4A) çalışanıyım. Prim asgari ücret üzerinden yatırıldı.5250 prim günüm var. İlk işe başlama 23.06.2005. ve halen çalışmaktayım. 18 yıl sigortalık sürem ve %70 engel oranım var. Engellik durumum da işe başladıktan sonra oluştu(07.01.2019) Bu verilere göre malulen emekli olmam durumunda ne kadar maaş alabilirim? Teşekkürler..

  Cevapla
 6. 1994 sigorta girişliyim ve 4982 gün prim ödemem var. 2004 yılında 22 gün askerlik hizmetim var. Bu hizmeti borçlandığım takdirde 5000 günü geçiyorum.
  2015 yılında Amerikan vatandaşı oldum. Türkiye’de emekli olmak için kesin dönüş yapmam gerekir mi?

  Cevapla
 7. merhaba ömer Bey,
  Emekli sandiginda 13,5 yil birikimim var.Memurluk süresi icinde üniversiteyi kendi adima bitirdim. yüksek ögretim icin gecen süreyi borclana bilirmiyim?
  EYT,den faydalanabilirmiyim ?
  cok slm

  Cevapla
 8. merhaba
  1998 girişliyim ve 6500 ustu prım gunum var eyt den emeklı olursam maas düşükmü hesaplanır yoksa geciktirirsek mi düşer aklımda kalan büyük bir soru 43 yaşındayım suan yüksekten yatıyor primlerimiz acaba bekledikce yükselir mi yada düşermi emekli maası ( son 3 yıldır yaklaşık 20000 den yatıyor prımlerımız )

  Cevapla
 9. Merhaba
  1992 ssk girisim var ve toplam ssk dan 1260 gunum var. 2012 yilinda sonra istege bagli sigorta primi odemekteyim su an toplam 4643 var . EYT den emekli nasil olabilirim. Tesekurler

  Cevapla
  • Merhaba. İsteğe bağlı bağkur ödüyorsanız 5400 gün ve 58 yaşa tabiisiniz. EYT’de 5400 günle yaş şartı düşebilir. Net cevabı için biraz daha beklemeniz gerekiyor.

   Cevapla
 10. İyi günler,

  EYT kapsamında 3600 gün primi olan emekli olabiliyor mu? Yoksa 5000 prim gününü tamamlaması mı gerekiyor?

  Teşekkürler…

  Cevapla
  • Merhaba. 5000 gün ve 20 yıllık sigorta süresi kadınlar için bildiğimiz kesin şart. 3600 gün için yaş indirimi bekleniyor. Kadınlarda 3600 günden yaş şartı muhtemelen 50’ye düşebilir.

   Cevapla
 11. Merhaba
  1993 girisliyim yasim 51.
  3680 pirim gunum var . eyt kapsaminda emekli olacagim insallah..
  bana bosuna 5000 gune tamamlamak icin borclanma yapma arada maas farki cok yok dedikleri icin eyt yi bekledim..
  Yukarida ki yazinizda 4500 ile 5000 arasi maas alabilir demissiniz.. Butun calisma hayatim 2008 den oncesine ait.. sanirim maasimi bu civarda dusunmem dogru olur degil mi.. Ve gercekten 5000 ile arasinda cok fark yok mu ?
  tesekkurler

  Cevapla
 12. iyi günler…
  4500 günüm var 500 günlük doğum baorçlanması yapıcam
  p.e.k basamak değeri 9450 gözüküyor
  doğum borçlanmasını bu fiyat üzerinden yapsam emekli maaşım yükselir mi?

  Cevapla
 13. Selam
  SSK işe giriş tarihim 03.04.1994 ödenen prim 120
  2000 sonrası bağkur ödenen prim 5677 gün
  2016 sonrası tekrar sgk ödenen prim 2102
  2022 bağkur tekrar 240 gün
  Toplam iki kurumdaki gün sayısı 8139 gün
  Buna göre emekli aylığım ne kadar olur 2023’te
  Cevaplarsanız çok memnun olurum saygılar.

  Cevapla
 14. Merahabalar Ömer bey. 2004 yılından beri yurtdışında çalışıyorum. Daha önce hesaplatmış olduğum günlerimi bu yıl içinde ödemek istiyorum. Bunu yurtdışından yapabilir miyim? ve yurt dışı borçlanma 4b den ödeniyor , fakat Ben SSK lı olarak emekli olmak istiyorum. Bunun için ne yapmam gerekiyor bilgi verebilirseniz çok sevinirim. 1891 günüm 4a dan ödenmiş olarak kayıtlarda görünmektedir.

  Cevapla
 15. Merhaba;
  1989 aralık ayı memuriyete başlama zamanım.
  Sorum şu: 2022 aralık ayında emekli olmam mı mantıklı yoksa 2023 ocak ayını beklemelimiyim?
  Teşekkürler.

  Cevapla
 16. merhaba 1999 haziran itibarı ile memuriyete geçtim,temmuz 2022 ile de meslekten çıkarıldım.SGK ya emeklilik dilekçesi verdim.Acaba kazanmış olduğum 5 yıllık yıpranma hesaba eklenirmi

  Cevapla
Yorum yapın