Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım 2024 & EYT Emekli Maaşı

Ne kadar emekli maaşı alırım sorusu emekliliği yaklaşan ve hak edenlerin en çok sorduğu soruların başında gelmektedir. Emeklilik hiç şüphe yok ki biz çalışanların en büyük hayali. Emekli olunca yüksek maaş alma hayali de tabi ki. Mevcut Sosyal Güvenlik mevzuatına göre emeklilik hesaplaması bir hayli zordur. Bu yüzden ne kadar maaş alırım sorusunun cevabını ararken kafanızı karıştırmadan emekli maaşlarının nasıl hesaplandığı, ortalama emekli maaşlarının ne kadar olduğu, emekli olduğunuzda alabileceğiniz en düşük emekli maaşı konusunda sizlere kafa karıştırmayan anlaşılır bilgiler vermek istiyorum.

Ne kadar emekli maaşı alabilirim sorusunun cevabı için öncelikle emekli maaşlarının nasıl hesaplandığına kısaca değinelim. Yazıya geçmeden evvel şunu hatırlatmak isterim. Yazımızın devamında sigorta kolları esasında emekli olursam ne kadar alırım sorusunun cevabı primi asgari ücretten yatanlar için tahmini olarak belirtilen ve yaklaşık tutarlardır. Resmi bir bağlayıcılığı yoktur.

Emekli maaş hesabı nasıl yapılır?

Emekli olduğumda ne kadar maaş alırım sorusunun cevabı için öncelikle emekli maaşı hesabının nasıl yapıldığı konusunda bilgi sahibi olmak gerekiyor. Emekli maaşı hesaplama formülü karışıktır ve dolayısıyla burada anlatmaya kalksak sayfalarca yazmamız gerekir.

Sosyal Güvenlik sistemine göre emekli maaşı hesabında üç dönem aralığında geçen hizmetlerin büyük bir önemi bulunmaktadır. Bu dönemler 2000 yılı öncesi, 2000-2008 arası ve 2008 sonrası. Hizmetinizin geçtiği yıllar daha doğrusu toplam hizmet içerisinde 2000 yılı öncesinde geçen hizmetiniz fazla ise alabileceğiniz emekli maaşı bir hayli yüksek olabilecektir. Sebebi ise en yüksek aylık bağlama oranının 2000 yılı öncesinde geçen hizmetlere uygulanması.

2000-2008 arası hizmetleriniz varsa 2000 yılı önceki hizmetlere nazaran daha düşük aylık bağlama oranı uygulanırken 2008 sonrası hizmetler için ise aylık bağlama oranı maalesef ki maalesef tam bir felaket.2008 yılından sonraki dönemlerde hizmetleri bulunan ve 2024 yılı itibariyle emekli olanların çoğu maalesef tam bir hayal kırıklığına uğramakta. Sebebi de yukarıda da bahsettiğimiz üzere 01.10.2008 sonrası 5510 Sayılı Kanunla getirilen yeni emeklilik hesaplama sistemi.

2000 öncesi hizmetler için aylık bağlama oranı neredeyse %80 iken 2008 sonrası için bu oran %40. Doğal olarak da asgariden primleri yatmış ve 2000 yılından önce emekli olan birisinin maaşının şu an emekli olanın maaşının neredeyse 2 katından fazla olması da bundan kaynaklı.

Yüksek emekli maaşı alma yolları nelerdir?

Yüksek emekli maaşı nasıl alınır merak ediyorsanız cevabı için doğru yerdesiniz. Aşağıdaki yolları takip etmeniz halinde emekli maaşınızda ciddi bir artış olacaktır. Yüksek emekli maaşı alabilmek için tabi ki prime esas kazancın diğer ismi ile emekliliğe esas kazancınızın yüksek olması gerekir. Çalışma hayatınız boyunca primleriniz hep asgariden ödendiyse alabileceğiniz emekli maaşınızın da düşük olması gayet normal olur. Yüksek emekli maaşı alabilmeniz için;

 • Sigortanızın gerçek maaşınız üzerinden ödenmesine dikkat edin. İşveren maaşın asgari kısmını bankaya yatırarak gerisini elden veriyorsa tamamı üzerinden sigortaya bildirim yapmasını sağlayın. Unutmayın ki eksik yatırılan primler emekli maaşınızın düşük olmasına neden olacaktır.
 • Ek 5 tarım sigortası ya da tarım bağkuru gibi kapsamlarda prim ödemeyin ya da ödemeniz gerekiyorsa da prim tutarınızı biraz yükseltin. Bu sigorta kolları ortalama prime esas kazancınızı düşürerek düşük emekli maaşı almanıza neden olacaktır.
 • Bağkur kapsamında prim ödemekte iseniz tabandan ödeme yerine imkanınız varsa primlerinizi yükselterek biraz daha yüksek tutarlardan prim ödemeye çalışın.
 • Emeklilik için gerekli olan prim gün sayısını tamamladıysanız ve imkan varsa prim ödemeyi bırakın. Zira yukarıda da bahsettiğimiz üzere sebebi 2008 sonrası hizmetler için aylık bağlama oranı.

Gelelim emekli olsam ne kadar maaş alabilirim  sorusunun cevabına.

Bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım?

Aşağıda ayrı başlıklar altında 4a ssk, 4b bağkur ve 4c emekli sandığı kapsamında primleri asgariden ödenmiş olanların 2024 yılında emekli olmaları halinde önceki yıllar verileri de esas alınarak ortalama emekli maaşları konusunda bilgi verilmiştir. Belirtilen tutarlar ortalama maaş tutarlarıdır. Primleri asgariden ödenenler için 2024’te ortalama emekli maaşları aşağıdaki tabloda SSK, bağkur ve emekli sandığı için ayrı ayrı verilmiştir. Ayrıca yazımızın devamında ayrıntılı maaş bilgileri sunulmuştur. 

KapsamOrtalama emekli maaşı
4/1-a ( SSK)10.000-12.000 TL
4/1-B ( Bağkur)10.000-12.000 TL
4/1-C ( Emekli Sandığı)18.000-20.000 TL
SSK/Bağkur malulen emekli maaşı10.000-12.000 TL

4a ne kadar emekli maaşı alırım?

Ne kadar emekli maaşı alırım 4A 2024 sorusunu bize sıklıkla sormaktadırlar. İşte SGK ne kadar emekli maaşı alırım sorusunun cevabı.

 • Eğer hizmetlerinizin tamamı 2000 yılından önce ise alabileceğiniz ortalama emekli maaşı 12.000-13.000 TL arasında,
 • Hizmetlerinizin bir kısmı 2000 öncesi diğer kısmı 2000-2008 arası ise en düşük 10.000-12.000 TL,
 • 2000 öncesi, 2000-2008 arası ve 2008 sonrası olarak dağıldıysa en düşük 10.000,00 TL ,
 • Ağırlıklı olarak 2008 sonrası ise bu durumda da en düşük 10.000 TL emekli maaşı alabilirsiniz.

Peki bugün emekli olsam mı mantıklı yoksa prim ödemeye devam etmek mi? Eğer SSK kapsamında prim gün sayısı ve sigorta süresini tamamladıysanız emeklilik dilekçenizi vermenizi tavsiye ederim. Emekli olunca ne kadar maaş alacaksınız hesaplamak için hemen ssk emekli maaşı hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

3600 günden emekli olursam ne kadar maaş alırım ?

3600 günden emeklilik SGK kapsamında kısmi emeklilik kollarından birisiniz.  Peki 3600 günden bugün emekli olsam kaç para alırım? 2024 yılında 3600 gün üzerinden emekli olacaklar için de hizmetin geçtiği dönem aralıklarına göre alınacak emekli maaşı tutarı hesaplanmakta. Buna göre;

 • Emeklilik maaşı hesaplama formülüne göre 2000 öncesi hizmeti ağırlıklı olanlar 12.000-13.000 TL,
 • 2000 öncesi ile 2000-2008 arası hizmeti olanlar en düşük 10.000-12.000 TL
 • Diğerleri ise en düşük 10.000 TL  emekli maaşı alabilecektir.

Emekli olursam ne kadar maaş alırım ssk sorgulamasını Sosyal Güvenlik Kurumu’nun geliştirmiş olduğu emekli maaşı hesaplama sistemi ile kolayca hesaplayabilirsiniz. Sorgulama sonucunda şimdi emekli olursam ne kadar maaş alırım , bugün emekli olursam maaşım ne kadar olur, emekli olunca ne kadar maaş alabilirim v.s. gibi sorularınızın cevabını alabilirsiniz. 3600 günden emekli maaşı ne kadar başlıklı yazımızdan daha fazla ayrıntı edinebilirsiniz.

4a emekli maaşı hesaplama robotu 2024

4a ssk kapsamında şu an emekli olsam ne kadar maaş alırım sorusunun cevabını Sosyal Güvenlik Kurumu’nun emekli maaşı hesaplama sisteminden hizmet bilgilerinizi girerek kendiniz de hesaplayabilirsiniz. Emekli maaşı hesaplamasını buradan yapabilirsiniz: ssk ne kadar maaş alırım hesaplama

Bağkurdan emekli olursam ne kadar maaş alırım ?

Bağkurdan bugün emekli olsam kaç lira alırım sorusunun cevabı giriş tarihi ve prim gün sayısına göre farklılık gösterir;

 • Bağkur 9000 gün üzerinden esnaflıktan, şirket ortaklığından, isteğe bağlı bağkurdan emekli olacakların en düşük maaşı 10.000 TL, 
 • Bağkur 25 yıldan yani 9000 günden tarımdan/çiftçilikten emekli olanlar en düşük 10.000 TL
 • Bağkur 5400 gün üzerinden esnaflıktan, şirket ortaklığından, isteğe bağlı bağkurdan emekli olacaklar en az 10.000 TL
 • Bağkur 15 yıldan yani 5400  günden tarımdan/çiftçilikten emekli olanlar da en düşük 10.000 TL emekli maaşı alabilecekler.

Devlet memuru olarak şimdi emekli olsam ne kadar maaş alırım?

Memurlarında cevabını merak ettiği soruların başında ne kadar emekli maaşı alırım 2024 zammıyla birlikte bugün emekli olan ne kadar maaş alırım sorusu gelmekte. İşte devlet memuruyum şu an emekli olursam ne kadar maaş alırım sorusunun cevabı;

 • 2024 yılında emekli olacak memurlara ödenecek en düşük emekli maaşı tutarı ortalama 18.000-20.000 TL civarındadır.
 • Ortalama olarak bağlanacak emekli maaşı ise 18.000-19000 TL aralığındadır.

Malulen bugün emekli olsam ne kadar alırım ?

Malulen emekli olursam kaç para alırım? Çalışmaya devam edip normal mi emekli olsam yoksa malulen mi emekli olsam gibi sorular malulen emeklilik hakkında en çok sorulan bazı soruların başında gelmektedir. Aslında malulen emekli olursam ne kadar maaş bağlanır sorusunun cevabı gayet basit. Normal emekli olduğunuzda alacağınız emekli maaşına yakın olur malulen emekli maaşınız.

 • SSK ya da bağkur kapsamında emekli olacaklara ödenecek ortalama 2024 malulen emekli maaşı  en az 10.000 TL olacaktır.
 • Tabi prime göre size daha yüksek emekli maaşı bağlanabilir. Vermiş olduğum bu tutarlar yaklaşık tutarlar.

Malulen emeklilik şartları ve maaşı konusunda daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var. O zaman hemen malulen emeklilik maaşı ve şartları sayfamızı ziyaret edin.

Vergi indiriminden bugün emekli olursam ne kadar maaş alırım?

Engelli emeklilik kapsamında sgk şimdi emekli olursam ne kadar maaş alırım? Yukarıdaki sorular çoğaltılabilir ve sıklıkla da bize sorulmakta. Malulen emeklilik ile engelli emeklilik birbirinden farklı şeylerdir. Bu kapsamda alınacak emekli maaşları da en düşük 7.500,00 TL olacaktır.

Ne kadar emekli maaşı alırım e-devlet hesaplama nasıl yapılır ?

Şu anda emekli olsam ne kadar maaş alırım hesaplaması e-devlet üzerinden maalesef yapılamamaktadır. Emekli aylığı hesaplaması yani bugün emekli olsam ne kadar maaş alabilirim hesaplaması yapılan uygulamalar e-devlete eklenmemiştir. Sadece ssk için ve yukarıda bağlantısı verilen sayfadan şu an emekli olsam ne kadar alırım konusunda online hesaplama yapılabilmektedir.

Emekli olunca ne kadar maaş alacağım Sorgula?

Sorgulama işlemini SSK için 4/a emekli maaşı hesaplama, bağkur için 4/b emekli maaşı hesaplama, emekli sandığı için de 4/c emekli maaşı hesaplama uygulamalarından yapabilirsiniz.

Asgari emekli maaşı ne kadar?

Primleri hep asgariden ödenen sigortalılar için 2024’te ilk defa bağlanacak aylık en düşük 10.000 TL olacaktır.

Asgari Ücret emekli maaşı ne kadar?

Asgari ücretle çalışarak emekli olan ve tüm çalışma hayatı sürecinde primleri asgariden yatırılanların alabileceği 2024 ortalama en düşük emekli maaşı 10.000 TL olacaktır.

4.3/5 - (6 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım 2024 & EYT Emekli Maaşı” üzerine 190 yorum
 1. Ömer Bey iyi günler 20,12,2002 sgk girişim var. 4500 günüm doldu . 7000 güne tamamlamam mı mantıklı yoksa burakıp 58 yaşı beklemem mi, karar veremedim.

  Yanıtla
 2. merhaba ben eytlim maaşımda bağlandı girdiğim işyeri sigorta girişinı yanlış yapmıs ve maaşım kesildi,ben dilekce verdi işyeri dilekce verdi sonra bidaha dilekce verdim fakat bilgi vermediler sorun ne zaman cözülür yada benim yada işverinim yapması gereken başka bişey varmı,
  işten cıkısım olsa maasım tekrar bağlanır mı

  Yanıtla
  • İşverenin işe giriş bildirgesini düzelterek dilekçe vermesi yeterli olurdu aslında. Bağlı olduğunuz SGK işlem yapar. Ne zaman sonuçlanacağını da onlara sormanız gerekir.

   Yanıtla
 3. İyi günler Ömer bey
  1971 doğum tarihi
  15/08/1990 ssk giriş
  205 iş günü
  Yurtdışında yaşıyorum malulen emekliyim
  Türkiyede normal emekli nasıl olabilirim?

  Yanıtla
  • Merhaba. Oradaki kapsama ve yaşadığınız ülke ile sözleşmeye göre Türkiye’de sizin için net bir hesaplama yapılması gerekir. Türkiye’ye gelirseniz SGK yurtdışı servislerine uğrayın sizin için net bir hesap yapabilirler.

   Yanıtla
 4. Merhaba Ömer bey ben 1961 doğumluyum 1.10.1977 de Almanyada sigortalı olarak çalışıyorum 1.8.2024 te Almayadan emekli olacağım,ve Türkiye de 2018 de 10 günlük sigortam var. Türkiye den 3600 gün üzerinden borclanıp emekli olmak istiyorum, nekadar ödeme yapmam gerekiyor. Saygılarımla

  Yanıtla
  • Merhaba. 3600 günden emekli olamazsınız çünkü borçlanma SSK kapsamında olmuyor. Bağkurdan en az 5400 günden emekli olabilirsiniz. Yaş şartı da 58. 9000 gün borçlanırsanız yaş şartı yok.

   Yanıtla
 5. Ömer Bey tekrar merhaba Borclanma Basvuru Tarihi 2006 (Günlük 3,5 Dolar Borclanmasi) SGK ya Fiili Hizmet Giris Tarihi 1984 , Dogum Tarihi 1966 Hocam 2006 da sadece basvuruda bulundum ödeme yapmadim. Ödemeyi SSK 4a Kolu üzerinden ( 2006 da basvurdugum Dolar Borclanmasindan 3600 Prim Günü olarak) Ocak 2023 Tarihin de yaptim SGK da onayladi yani kabül gördü. Fakat ben 3600 Prim Gününün yeterli oldugunu düsünüyordum. Emeklilik bilgilerine baktigim da Prim Ödeme Gün Sayisi 3600 , Prim Gün Sayisi 5225 , Kalan Gün 1625 gözüküyor. Ömer Bey bu durumda benim icin 3600 Günmü , 5225 Günmü veya EYT mi Hangisi hem erken hemde maas bakimindan avantajli ise yazarsaniz cok memnun olurum cok sagolun Kolay gelsin.

  Yanıtla
  • 3600 gün kısmi emekliliktir. Onun için gereken yaş şartı 60 yaş. 5225 günü tamamlamanız halinde ise yaş şartı olmadan emeklilik hakkı elde edebiliyorsunuz.

   Yanıtla
   • Ömer Bey öncelikle vermis oldugunuz bilgiler icin tesekkürler , pekii mümkünse benim icin bu durum da eger bir empati yapacak olsaydiniz 3600 Prim Günümü yoksa 5225 Prim Günümü hangisi
    Maas ve Oran olarak daha avantajli olurdu , yani 5225 Prim Gününü tamamlayip hemen emekli olmaya degermi yoksa 60 yasimi beklemek mi.
    Ilgi ve alakaniz icin simdiden tesekkür ederim tekrar kolay gelsin Basarilar.

    Yanıtla
   • Merhaba

    Sigorta girişim Türkiye 2010 yılı. 2010 yil sonrası yurtdışında Kıbrısta yaşıyorum, ev hanımıyım nasıl emekli olabilirim. Önceden teşekkürler!

    Yanıtla
 6. Merhaba Ömer bey; Mart ayında Emekliliğe başvuru yaptığımda SGK maaş hesaplama robotuna hesaplatigimda alacak olduğum maaş 9.500 TL gözüküyordu, fakat şu an bağlanan 7,500 TL gözüküyor nasıl bir yol izlemem gerekiyor?
  Teşekkürler

  Yanıtla
 7. Ömer bey Merhaba kolay gelsin bundan yaklaşık 17 sene önce yurtdışı dolar borçlanması yapmıştım şuan yaş 57 işe giriş 84 ocak ayında 3600 günden ödeme yaptım fakat söyledikleri halde düzenleme ya yapmamışlar yada unuttular e devlete baktım 5225 gün borçlu çıkarmışlar fakat daha ödemedim öncelikle düzeltmek mümkünmü sonra kaç yaşında emekli olurum diğeride yüksek maaş için hangisi benim için daha avantajlı ilginiz için şimdiden teşekkürler. Mehmet K.

  Yanıtla
   • Ömer bey borçlandığım zaman yani 2006 da dolar zamanı 3600 meselesi pek gündemde değildi normal olan 5000 ,7200 ve 9000 günleri vardı zamanla yeni çıkan kanunlarla yaşım ve işe başlama gün itibarıyla olumlu olduğu için bende bu 3600 fırsatından faydalanmak istemiştim tabiide sgk yetgilileride buna olumlu cevap verince bende ocak ayında 3600 günden ödeme yaptım sgk daki arkadaşta 2006 daki ilk başvuru evrakını biz 3600 güne düzenleme yaparız dedi bende onlara güvenip tekrar yurtdışına döndüm.Ama bir ay sonra e devlete bir bakayım dedim acaba netice nasıl oldu diye maalesef onlar beni 5225 günden borçlandırıp daha 1625 gün eksiğiniz var ibaresini gördüm bir önceki yazıda yazdığım bu eksik olan 1625 günü ödemedim ve size danışma gereği duydum umarım mesele anlaşılmıştır.

    Yanıtla
    • Anladığım kadarıyla 3600 gün ödeme yaptınız. Bu durumda 3600 günle 60 yaşında emekli olursunuz. 1625 günü SSK kapsamında borçlanamazsınız. Bu nedenle kalan günleri SSK kapsamında borçlandığınız zaman emeklilik şartlarınız bağkura geçer.

     Yanıtla
     • Merhabalar Ömer Bey öncelikle kolay gelsin ne yapacağımı tam anlayamadığım için yazma gereği gördüm yaşım şuan 57 işe başlama tarihi 09.01.1984 şimdi benim durum 2006 da 4a ssk dan dolar borçlanması başvurmuştum.o zaman günlük 3,5 dolardı.Bu sene 18.01 2023 tarihinde bizzat SGK ya giderek durumumu aynen burdaki gibi anlatarak yaşımın avantajından faydalanıp 3600 günden borçlansam olurmu dedim onlarda yaşın müsait olur dediler bende hemen 3600 gün üzerinden parayı yatırdım.artık düzenlemeyimi unuttular yoksa bilerekmi yaptılar bilmiyorum.e devlete bilgi kontrol için baktığımda prim gününü 5225 yapmışlar ve 1625 gün eksik var gözüküyor.Ömer bey bu durum da benim için hem maaş hemde daha erken emekli olmak için müsbet önerinize ihtiyacım var sağolun teşekkürler kolay gelsin.

     • Merhabalar. Borçlanmayı ne zaman yapıp ödediniz? 2023 ise SSK kapsamında olmaz borçlanma bağkur kapsamında olur. Tam anlayamadım açıkçası sizin durumu.

 8. Merhabalar Ömer Bey,
  18.04.1973 dogumluyum.
  1988 de almanyaya geldim.
  28.06.1989 da Anne oldum.
  17.11.2003 yılında Türk vatandaşlığından çıkıp Alman vatandaşlığına geçtim.
  2018 de SGK,ya baş vuru yapıp 3784 gün borçlandım ve ödedim.
  Türkiyede 4 gün fiili olarak çalışmışlığım var.
  1990 yıllarda 2 defa Türkiyeye giriş ve çıkışlarım kayıt altına alınmadığı içinde 780 günümü SGK kabul etmedi ve ben borçlanamadım.
  Toplam 5375 günden eksik kalan 1591 günümü borçlanıp ödemek amacıyla Ocak 2023 te Türk vatandaşlığına geçtim.
  Almanyadan %60 engelli raporum var.
  Yaşım şu anda 50 ve ben 2 senedir Almanyadan malulen emekliyim.
  3600 günden ne zaman emekli olabilirim?
  Çok beklemem gerekirse kaç gün borçlanıp ödemem gerekiyorki hemen emekli oluyum.
  Türkiyede heyetle doktorlarla engelli raporu almak için uğraşmak istemiyorum.
  Lütfen beni bilgilendirirmisiniz?
  Selam ve Saygılarımla
  Beyhan

  Yanıtla
 9. Merhaba.
  Ben Almanya da yasiyorum. 01.08.1999 sigorta grisim var. 2019 5 günlük SSK girisi var. Ben SSK Dan Mi yoksa bagkur Dan Mi emekli olurum? Ve kac gün prim lazim

  Yanıtla
 10. Merhaba Ömer bey, Şubat 2023 dahil 5021 günüm var, 5450 günü tamamlamak için yurtdışı borçlanmaya başvurdum ve elden tebliğ aldım, asgari ya da azami olarak kalan 430 günü ödemem maaşa nasıl etki eder acaba? Yurtdışı borçlanma yapabileceğim dönem 2001-2010 arası, sgk sayfasında 2000 Öncesi 865, 2000-2008/10 Arası 404, 2008/10 Sonrası 3351 Toplam 4620 bilgisi var 15000 TL civarı maaş görünüyor, 430 günü 65000 TL olarak asgari ödemek maaşı ne kadar olumsuz etkiler ya da 430 gün için 450000 TL ödemek ne kadar olumlu etki yapar, cevaplarsanız sevinirim, teşekkürler.

  Yanıtla
  • Merhaba. Bunu hesaplayabilmek mümkün değil. Önceki ortalama kazancınız asgarinin üzerinde ise bunu da biraz yüksekten ödemek tabi ki ortalama kazancınızı ve emekli maaşınızı düşürmeyecektir.

   Yanıtla
   • Ömer bey, teşekkürler cevabınız için, evet kazancım asgarinin üstünde özellikle geçmişte (ama 2008 sonrasına denk geliyor) 7-8 katı olduğu zamanlarda oldu son dönemde değişken olduğu için 3-5 katı diyebilirim, net bir hesaplama yapılamasada benim netleştirmeye çalıştığım yüksekten ödemeye değip değmeyeceği? örneğin kalan 430 günü asgariden yaklaşık 65000 TL olarak ödemem eğer maaşda birkaç 100 TL düşüşe sebep olacaksa bu durumda düşüş olmasın diye fazladan asgarinin 3 katı ödemek yani 65000X3 veya 130000 TL fazla ödemeye değmeyebilir öyle değil mi? çünkü örneğin 300 TL kayıp yıllık 3600 TL yaparki fazla ödenen miktarın amorti edilmesi 35 yıldan fazla sürer. Yada en yüksekten ödenmesi ne kadar olumlu etkileyebilir? 5450 gün içinde eksik olan 429 gün ve katsayısı düşük son döneme denk geliyor, (yurtdışı borçlanma 2001-2010 arası ama 430 gün boçlanma sondan başlıyor diye biliyorum) varsayalım azami ödeme 15000 TL maaşı 17000 TL yaptı, 429X1125=482000TL-65000asgari= 417000 fazla ödeme /2000 TL getiri 208 ay yani 17 yıldan fazla zamanda amorti edecek tabii tüm bunlar varsayım, kesin olamasada optimum çözümü tecrübenizle yorumlarsanız sevinirim. Teşekkürler.

    Yanıtla
    • Borçlanmaları yüksekten ya da düşükten ödemek emekli maaşında kayda değer bir artış yapmıyor. Sadece bunu diyebilirim size. Sizin durumunuzda olan ben olsam yüksekten ödeyip de binlerce TL’me kıyamam. Gerek yok yani. Değmiyor. Ama dediğim gibi bu yönde tavsiyeler sunmuyorum kimseye. Karar sizin.

     Yanıtla
 11. Merhaba Ömer bey, ben 01.02.1999 sigorta girişliyim.5092 prim günüm var.23 yıllık sürem var.
  *Buna göre EYT li olmak için 883 gün daha yurtdışı borçlanması yaparsam SSK’lı olarak mı emekli olacağım?yoksa bağkurlu olarak mı sayılacağım yurtdışında olduğum için?
  *Ya da borçlanma yerine yurtdışında çalıştığım günleri transfer etme hakkım var mı?
  *SGK maaş hesaplama tablosunda 5500 tl.çıktı.Maaşımı yûkseltmek için yurtdışı borçlanmasını ne kadar yüksek ödersem maaşım yükselir?
  *Sizce prim mağduriyetini seçimler sebebiyle düzeltirler mi?
  *Bu sebeple beklemeli miyim yoksa hemen borçlanma yapıp emekli mi olmalıyım sizce?
  -Ömer bey düşünceniz benim için çok önemli.Teşekkür ederim şimdiden.Saygılar.

  Yanıtla
  • Merhaba.
   1-Eğer 5092 gün tamamı SSK ise yurtdışı borçlanmasını 883 gün yapsanız dahi şartlarınız yine SSK Kapsamında hesap edilir.
   2-Transfer için kesin dönüş şartı var.
   3- Maaş yükseltmek için borçlanmayı baya yüksekten ödemeniz lazım buna gerek yok, değmez.
   4- Prim mağduriyetinin düzeltileceğini düşünmüyorum.
   5-Bekleyecek bir şey yok bence ama karar sizin. Bu ülkede yarın ne olacağını bilemeyiz. Olmaz denilen her şey bir gecede oluyor. Size borçlanın emekli olun ya da bekleyin prim düzenlemesi çıkar diyemem.

   Yanıtla
   • Çok teşekkr ederim Ömer bey.Ben Fransa da internet üzerinden mikro firma açarak ara ara resim dersleri veriyorum ve burada fransız vatandaşlığını almak istiyorum , Fransa daki çalıştığım süreyi 64 yaşından sonra hak olarak vereceklerini söylüyorlar.Fransadan da 64 yaşında emeklilik alırsam Türkiye de ki emekliliğim yanar mı?
    *Çifte vatandaşlığı olan insanların her iki ülkeden de emeklilik alma hakkı var mı?(Benim Türkiye den alacağım emeklilik ilk olacak tabii ki)
    Tekrar teşekkür ederim emeğiniz ve zamanınız için.
    İyi günler.

    Yanıtla
    • Çifte vatandaş iseniz hem Türkiye hem de Fransa’dan emeklilik hakkınız var. Ancak şu konuda sizi uyarmak isterim. Türkiye’de emekli olduktan sonra Fransa’da emeklilik primine tabi olacak şekilde çalışamazsınız.

     Yanıtla
     • Ömer bey diplomamı fransızcaya çevirdim ve sözleşmeli öğretmenlik yapmak istiyorum.Ama burada otomatik prim günleri sayılıyor zaten.Ufak işler alıp yapsam dahi bana prim günleri sayıyor sistem vergi ödediğim için.Yani ufak işlerle de hayatımı ve Türkiye den alacağım emekli maaşıyla hayatımı devam ettiremem.Yetmiyor.Benim devletim bana taş mı ye diyor bu şekilde?”Ya da sen yine de öğretmenliğini yap ama Fransa dan emekli olma “mı demek oluyor bu?
      Teşekkür ederim.İyi günler dilerim.

     • Tekrar merhaba Ömer bey, ben yurtdışı borçlanması ile eksik 883 günümü ödeyerek 5975 günü tamamlayıp emekli aylığımı almaya başladıktan sonra 5000 prim gününü kabul ederlerse benim yatırmış olduğum fazla olan 883 günü devlet bana geri öder mi?Sizce seçime kadar 5000 hakkı verilir mi?Cevabınız için teşekkür ederim.

 12. Merhaba,
  4/A giriş: 01.08.1994 prim:7162 (online hesaplamaya göre 10000 TL civarı maaş görünüyor)
  4/B giriş: 07.03.2016 prim:2425 (online hesaplama yapılamıyor prim 5400 gün yok diye)

  Toplam: 9587 gün

  Son yedi yıl kuralına göre 4/B den emekli olabiliyorum.
  Sizce bu durumda maaş ne kadar düşer ?

  Yanıtla
   • Aslında cevabını aradığım soru şu;
    4/B den emekli olurken, 4/A daki yüksek ödenmiş primlerimin avantajı olacak mı ?
    Yani sırf 4/B primiyle emekli olan ile benim gibi primlerinin çoğu 4/A dan olanların farkı olur mu?

    Yanıtla
 13. Merhaba. Ben 1997 Temmuz ayından 2011 in Ekim ayına kadar Türkiye de çalıştım. Toplam 4282 gün çalışmışlığım var. 2012 yılından itibaren de Almanya da 9 yıl part time çalıştım. Eyt den emekli olmam için eksiğim baya var. Sorum şöyle ; borçlanma yapmadan Almanya da çalıştığım günleri emeklilik şartlarını transferle getirebilir miyim?
  Çok teşekkür ederim, iyi çalışmalar diliyorum

  Yanıtla
  • Merhaba. 5975 gün gerekiyor size. Eğer 2011 Ekim ayından sonra doğan çocuk varsa önce Türkiye’de o çocuklar için doğum borçlanması yapın. Sonrasında yurtdışı borçlanması yapın. Yurtdışı borçlanma bağkur kapsamında yapıldığından 1259 günden fazla borçlanmayın. Buna göre bir hesaplama yapınız.

   Yanıtla
 14. Merhaba 1995 den beri sigorta girişim var 8000 den fazla günüm var sigortam en düştükten yattı eyt ile emekli olursam ortalama ne kadar emekli maaşı alabilirim (4a ssk)

  Yanıtla
  • Merhaba. En düşük emekli maaşı 5500 TL. Eğer hep düşükten ödendiyse ortalama 5500-6000 TL arasında maaş alırsınız. SGK aylık hesaplama uygulamasından bir hesaplayın dilerseniz.

   Yanıtla
 15. Iyi günler Ömer Bey, 2008 yilindan beri yurtdisinda calisiyorum. 1996 Kasim – 2008 Eylül aylari arasinda Türkiye`den SGK ödemem mevcut. Toplamda 3917 günlük hizmet kaydim mevcut. 720 de 1 cocugum icin borclanma yapmayi planliyorum. Geri kalacak olan 363 günü ödemeden EYT ye basvurabilirmiyim, yoksa 363 günü ödemem gerekiyorsa bunu nasil yapabiliyoruz. Yardimci olabilirseniz cok sevinirim

  Yanıtla
  • Merhaba. 5000 gün gerekli normalde EYT kapsamında emeklilik için. 5000 günü tamamladığınızda yaş şartı olmayacak. 3600 gün için yaş şartının ne olacağı şu an için net değil.

   Yanıtla
 16. Merhabalar19/10/1987 İşe giriş tarihim88 Yılında 147 günüm var 90/ 92Tarihlerinde iki çocuk Doğum borçlanması yatırdım2003/2005 tarihlerinde bağ kurulu çalıştım2017/2021sgklı Çalıştım toplamda 3605 günüm var Emekli olursam ne kadar maaş alırım 3600Günden

  Yanıtla
 17. Merhabalar sigorta girişim Temmuz 1992 ssk daha sonra Bağkur. Son üç buçuk yıl ssk.sigortadan bana 49 yaş 5665 gününden emekli olacaksınız sskdan dendi.10 mart 2023 itibari ile normal emekli olabilirsiniz dendi.Eytliyim kanun çıkmadığından henüz bekleyeyim mi yoksa 15 şubat itibari ile dilekcemi vereyimmi hangisi daha avantajlı olur.primler asgari ücret üzerinden. 1974 mart doğumlu kadın

  Yanıtla
 18. Merhaba, ssk(4A) çalışanıyım. Prim asgari ücret üzerinden yatırıldı.5250 prim günüm var. İlk işe başlama 23.06.2005. ve halen çalışmaktayım. 18 yıl sigortalık sürem ve %70 engel oranım var. Engellik durumum da işe başladıktan sonra oluştu(07.01.2019) Bu verilere göre malulen emekli olmam durumunda ne kadar maaş alabilirim? Teşekkürler..

  Yanıtla
 19. 1994 sigorta girişliyim ve 4982 gün prim ödemem var. 2004 yılında 22 gün askerlik hizmetim var. Bu hizmeti borçlandığım takdirde 5000 günü geçiyorum.
  2015 yılında Amerikan vatandaşı oldum. Türkiye’de emekli olmak için kesin dönüş yapmam gerekir mi?

  Yanıtla
 20. merhaba ömer Bey,
  Emekli sandiginda 13,5 yil birikimim var.Memurluk süresi icinde üniversiteyi kendi adima bitirdim. yüksek ögretim icin gecen süreyi borclana bilirmiyim?
  EYT,den faydalanabilirmiyim ?
  cok slm

  Yanıtla
 21. merhaba
  1998 girişliyim ve 6500 ustu prım gunum var eyt den emeklı olursam maas düşükmü hesaplanır yoksa geciktirirsek mi düşer aklımda kalan büyük bir soru 43 yaşındayım suan yüksekten yatıyor primlerimiz acaba bekledikce yükselir mi yada düşermi emekli maası ( son 3 yıldır yaklaşık 20000 den yatıyor prımlerımız )

  Yanıtla
 22. Merhaba
  1992 ssk girisim var ve toplam ssk dan 1260 gunum var. 2012 yilinda sonra istege bagli sigorta primi odemekteyim su an toplam 4643 var . EYT den emekli nasil olabilirim. Tesekurler

  Yanıtla
  • Merhaba. İsteğe bağlı bağkur ödüyorsanız 5400 gün ve 58 yaşa tabiisiniz. EYT’de 5400 günle yaş şartı düşebilir. Net cevabı için biraz daha beklemeniz gerekiyor.

   Yanıtla
 23. İyi günler,

  EYT kapsamında 3600 gün primi olan emekli olabiliyor mu? Yoksa 5000 prim gününü tamamlaması mı gerekiyor?

  Teşekkürler…

  Yanıtla
  • Merhaba. 5000 gün ve 20 yıllık sigorta süresi kadınlar için bildiğimiz kesin şart. 3600 gün için yaş indirimi bekleniyor. Kadınlarda 3600 günden yaş şartı muhtemelen 50’ye düşebilir.

   Yanıtla
 24. Merhaba
  1993 girisliyim yasim 51.
  3680 pirim gunum var . eyt kapsaminda emekli olacagim insallah..
  bana bosuna 5000 gune tamamlamak icin borclanma yapma arada maas farki cok yok dedikleri icin eyt yi bekledim..
  Yukarida ki yazinizda 4500 ile 5000 arasi maas alabilir demissiniz.. Butun calisma hayatim 2008 den oncesine ait.. sanirim maasimi bu civarda dusunmem dogru olur degil mi.. Ve gercekten 5000 ile arasinda cok fark yok mu ?
  tesekkurler

  Yanıtla
 25. iyi günler…
  4500 günüm var 500 günlük doğum baorçlanması yapıcam
  p.e.k basamak değeri 9450 gözüküyor
  doğum borçlanmasını bu fiyat üzerinden yapsam emekli maaşım yükselir mi?

  Yanıtla
 26. Selam
  SSK işe giriş tarihim 03.04.1994 ödenen prim 120
  2000 sonrası bağkur ödenen prim 5677 gün
  2016 sonrası tekrar sgk ödenen prim 2102
  2022 bağkur tekrar 240 gün
  Toplam iki kurumdaki gün sayısı 8139 gün
  Buna göre emekli aylığım ne kadar olur 2023’te
  Cevaplarsanız çok memnun olurum saygılar.

  Yanıtla
 27. Merahabalar Ömer bey. 2004 yılından beri yurtdışında çalışıyorum. Daha önce hesaplatmış olduğum günlerimi bu yıl içinde ödemek istiyorum. Bunu yurtdışından yapabilir miyim? ve yurt dışı borçlanma 4b den ödeniyor , fakat Ben SSK lı olarak emekli olmak istiyorum. Bunun için ne yapmam gerekiyor bilgi verebilirseniz çok sevinirim. 1891 günüm 4a dan ödenmiş olarak kayıtlarda görünmektedir.

  Yanıtla
 28. Merhaba;
  1989 aralık ayı memuriyete başlama zamanım.
  Sorum şu: 2022 aralık ayında emekli olmam mı mantıklı yoksa 2023 ocak ayını beklemelimiyim?
  Teşekkürler.

  Yanıtla
 29. merhaba 1999 haziran itibarı ile memuriyete geçtim,temmuz 2022 ile de meslekten çıkarıldım.SGK ya emeklilik dilekçesi verdim.Acaba kazanmış olduğum 5 yıllık yıpranma hesaba eklenirmi

  Yanıtla
Yorum yapın