Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Alırım 2020 ?

25

Bugün emekli olsam ne kadar alırım sorusu emekliliği yaklaşan ve hakedenlerin en çok sorduğu soruların başında gelmektedir. Emeklilik hiç şüphe yok ki biz çalışanların en büyük hayali. Emekli olunca yüksek maaş alma hayali de tabi ki.

Mevcut Sosyal Güvenlik mevzuatına göre emeklilik hesaplaması bir hayli zordur. Bu yüzden ne kadar maaş alırım sorusunun cevabını ararken kafanızı karıştırmadan emekli maaşlarının nasıl hesaplandığı, ortalama emekli maaşlarının ne kadar olduğu, emekli olduğunuzda alabileceğiniz en düşük emekli maaşı konusunda sizlere kafa karıştırmayan anlaşılır bilgiler vermek istiyorum. Ne kadar emekli maaşı alabilirim sorusunun cevabı için öncelikle emekli maaşlarının nasıl hesaplandığına kısaca değinelim.

Emekli maaş hesabı nasıl yapılır?

Suan emeklı olsam ne kadar maas alırım sorusunun cevabı için öncelikle emekli maaşı hesabının nasıl yapıldığı konusunda bilgi sahibi olmak gerekiyor.

Sosyal Güvenlik sistemine göre emekli maaşı hesabında üç dönem aralığında geçen hizmetlerin büyük bir önemi bulunmaktadır. Bu dönemler 2000 yılı öncesi, 2000-2008 arası ve 2008 sonrası.

Hizmetinizin geçtiği yıllar daha doğrusu toplam hizmet içerisinde 2000 yılı öncesinde geçen hizmetiniz fazla ise alabileceğiniz emekli maaşı bir hayli yüksek olabilecektir. Sebebi ise en yüksek aylık bağlama oranının 2000 yılı öncesinde geçen hizmetlere uygulanması.

2000-2008 arası hizmetleriniz varsa 2000 yılı önceki hizmetlere nazaran daha düşük aylık bağlama oranı uygulanırken 2008 sonrası hizmetler için ise aylık bağlama oranı maalesef ki maalesef tam bir felaket.

2008 yılından sonraki dönemlerde hizmetleri bulunan ve 2020 yılı itirabiyle emekli olanların çoğu maalesef tam bir hayal kırıklığına uğramakta. Sebebi de yukarıda da bahsettiğimiz üzere 01.10.2008 sonrası 5510 Sayılı Kanunla getirilen yeni emeklilik hesaplama sistemi. 2000 öncesi hizmetler için aylık bağlama oranı neredeyse %80 iken 2008 sonrası için bu oran %40. Doğal olarak da asgariden primleri yatmış ve 2000 yılından önce emekli olan birisinin maaşının şu an emekli olanın maaşının neredeyse 2 katından fazla olması da bundan kaynaklı.

Yüksek emekli maaşı alma yolları

Yüksek emekli maaşı nasıl alınır merak ediyorsanız cevabı için doğru yerdesiniz. Aşağıdaki yolları takip etmeniz halinde emekli maaşınızda ciddi bir artış olacaktır.

Yüksek emekli maaşı alabilmek için tabi ki prime esas kazancın diğer ismi ile emekliliğe esas kazancınızın yüksek olması gerekir.Çalışma hayatınız boyunca primleriniz hep asgariden ödendiyse alabileceğiniz emekli maaşınızın da düşük olması gayet normal olur. Yüksek emekli maaşı alabilmeniz için;

 • Sigortanızın gerçek maaşınız üzerinden ödenmesine dikkat edin. İşveren maaşın asgari kısmını bankaya yatırarak gerisini elden veriyorsa tamamı üzerinden sigortaya bildirim yapmasını sağlayın. Unutmayın ki eksik yatırılan primler emekli maaşınızın düşük olmasına neden olacaktır.
 • Ek 5 tarım sigortası ya da tarım bağkuru gibi kapsamlarda prim ödemeyin ya da ödemeniz gerekiyorsa da prim tutarınızı biraz yükseltin. Bu sigorta kolları ortalama prime esas kazancınızı düşürerek düşük emekli maaşı almanıza neden olacaktır.
 • Bağkur kapsamında prim ödemekte iseniz tabandan ödeme yerine imkanınız varsa primlerinizi yükselterek biraz daha yüksek tutarlardan prim ödemeye çalışın.
 • Emeklilik için gerekli olan prim gün sayısını tamamladıysanız ve imkan varsa prim ödemeyi bırakın. Zira yukarıda da bahsettiğimiz üzere sebebi 2008 sonrası hizmetler için aylık bağlama oranı.

Gelelim emekli olsam ne kadar maaş alırım sorusunun cevabına

Bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım ?

Aşağıda ayrı başlıklar altında 4a ssk, 4b bağkur ve 4c emekli sandığı kapsamında primleri asgariden ödenmiş olanların 2020 yılında emekli olmaları halinde önceki yıllar verileri de esas alınarak ortalama emekli maaşları konusunda bilgi verilmiştir. Belirtilen tutarlar ortalama maaş tutarlarıdır.

Bugün emekli olsam kaç para maaş alırım (SSK)

SSK kapsamındaki sigortalılar emekli olsam ne kadar maas alırım sorusunu bize sıklıkla sormaktadırlar. İşte sskdan emekli olsam ne maaş alırım sorusunun cevabı.

 • Eğer hizmetlerinizin tamamı 2000 yılından önce ise alabileceğiniz ortalama emekli maaşı 1600-1800 TL arasında,
 • Hizmetlerinizin bir kısmı 2000 öncesi diğer kısmı 2000-2008 arası ise ortalama 1400-1600 TL arasında,
 • 2000 öncesi, 2000-2008 arası ve 2008 sonrası olarak dağıldıysa ortalama 1200-1400 TL arası,
 • Ağırlıklı olarak 2008 sonrası ise bu durumda 1000-1200  TL arasında emekli maaşı alabilirsiniz.

Peki bugün emekli olsam mı mantıklı yoksa prim ödemeye devam etmek mi? Eğer SSK kapsamında prim gün sayısı ve sigorta süresini tamamladıysanız emeklilik dilekçenizi vermenizi tavsiye ederim.Emekli olunca ne kadar maaş alacaksınız hesaplamak için hemen https://sgkbilgisi.com/ssk-emekli-maasi-hesaplama-ne-kadar-maas-alirim-diyenler-icin/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emekli olursam ne kadar maaş alırım ( SSK 3600 gün)

3600 günden emeklilik SGK kapsamında kısmi emeklilik kollarından birisiniz.  Peki 3600 günden bugün emekli olsam kaç para alırım, 3600 günle bugün emekli olsam ne kadar maaş bağlanır ?

2020 yılında 3600 gün üzerinden emekli olacaklar için de hizmetin geçtiği dönem aralıklarına göre alınacak emekli maaşı tutarı hesaplanmakta. Buna göre;

 • 2000 öncesi hizmeti ağırlıklı olanlar 1600-1800 TL, 2000 öncesi ile 2000-2008 arası hizmeti olanlar 1400-1600 TL arasında diğerleri ise ortalama 1000-1200 TL arasında emekli maaşı alabilecektir.

Emekli olursam ne kadar maaş alırım ssk sorgulamasını Sosyal Güvenlik Kurumu’nun geliştirmiş olduğu emekli maaşı hesaplama sistemi ile kolayca hesaplayabilirsiniz. Sorgulama sonucunda şimdi emekli olursam ne kadar maaş alırım , suan emekli olsam nekadar maas alirim, emekli olunca ne kadar maaş alabilirim v.s. gibi sorularınızın cevabını alabilirsiniz.

4a ssk kapsamında şu an emekli olsam ne kadar maaş alırım sorusunun cevabını Sosyal Güvenlik Kurumu’nun emekli maaşı hesaplama sisteminden hizmet bilgilerinizi girerek kendiniz de hesaplayabilirsiniz. Emekli maaşı hesaplamasını buradan yapabilirsiniz: ssk ne kadar maaş alırım hesaplama

Emekli olursam ne kadar maaş alırım ( Bağkur)

Bağkurdan bugün emekli olsam nekadar maaş alırım, tarım çiftçi bağkurluyum şimdi emekli olsam kaç para maaş alırım? İşte cevabı.

 • Bağkur 9000 gün üzerinden esnaflıktan, şirket ortaklığından, isteğe bağlı bağkurdan emekli olacaklar ortalama 1200-1400 TL arasında,
 • Bağkur 25 yıldan yani 9000 günden tarımdan/çiftçilikten emekli olanlar ise ortalama 900-1100 TL arasında emekli maaşı alabilecekler.
 • Bağkur 5400 gün üzerinden esnaflıktan, şirket ortaklığından, isteğe bağlı bağkurdan emekli olacaklar ortalama 900-1100 TL arasında,
 • Bağkur 15 yıldan yani 5400  günden tarımdan/çiftçilikten emekli olanlar ise ortalama 700-900 TL arasında emekli maaşı alabilecekler.

Şimdi emekli olsam ne kadar maaş alırım ( Memur)

Memurlarında cevabını merak ettiği soruların başında ne kadar emekli maaşı alırım 2020 zammıyla birlikte bugün emekli olan ne kadar maaş alırım sorusu gelmekte. İşte devlet memuruyum şu an emekli olursam ne kadar maaş alırım sorusunun cevabı;

2020 yılında emekli olacak memurlara ödenecek en düşük emekli maaşı tutarı ortalama 2200 TL civarındadır.

Ortalama olarak bağlanacak emekli maaşı ise 2200-2400 TL aralığındadır.

Bugün emekli olsam ( malulen emekli)

Malulenşimdi emekli olsam ne kadar maaş alırım, malulen emeklilik kapsamında ne kadar emekli maaşı bağlanır? Çalışmaya devam edip normal mi emekli olsam yoksa malulen mi emekli olsam gibi sorular malulen emeklilik hakkında en çok sorulan bazı soruların başında gelmektedir. Aslında malulen emekli olursam ne kadar maaş bağlanır sorusunun cevabı gayet basit. Normal emekli olduğunuzda alacağınız emekli maaşına yakın olur malulen emekli maaşınız.

SSK ya da bağkur kapsamında emekli olacaklara ödenecek ortalama 2020 malulen emekli maaşı  900-1100 TL arasındadır. Tabi prime göre size daha yüksek emekli maaşı bağlanabilir. Vermiş olduğum bu tutarlar yaklaşık tutarlar.

Malulen emeklilik şartları ve maaşı konusunda daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var. O zaman hemen https://sgkbilgisi.com/malulen-emeklilik-sartlari/ sayfamızı ziyaret edin.

Bugün emekli olursam ne kadar maaş alırım ( vergi indirimi)

Engelli emeklilik kapsamında sgk şimdi emekli olursam ne kadar maaş alırım, malulen emeklilik ile engelli emeklilik aynı mı? Engelli olarak bağkurdan bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım?

Yukarıdaki sorular çoğaltılabilir ve sıklıkla da bize sorulmakta. Malulen emeklilik ile engelli emeklilik birbirinden farklı şeylerdir.

Bu kapsamda alınacak emekli maaşları da ortalama 900-1100 TL arasında olacaktır.

İlk işe başlama tarihinizi, prim ödemelerinin geçtiği sigorta kolları ve gün sayılarını aşağıdaki yorum bölümünden yazmanız halinde ne kadar maaş alabileceğinizi hesap edebiliriz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

25 Yorum
 1. şaban ertek

  bugün emekli olsam nekadar maaş ala bilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hizmet ve kazanç bilgilerinizi yazın lütfen.

 2. gonca

  merhaba. 6628 günüm var. ne kadar maaş alabilirim,,

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hangi kapsamda 6628 gününüz var bir de ne zaman başladınız? Hizmetler ağırlıklı olarak 2008 öncesi mi sonrası mı? Bu bilgiler de gerekli.

 3. gonca

  merhaba. 6628 günüm var. ne kadar maaş alabilirim,, 146,775.04 tl

 4. mehmet cumali çoban

  merhaba 25.10.1968 doğumluyum 16.11.1989 tarihinde bagkur girişim var 1485 gün bagkur yatırdım 1994 yılında sigorta girişim oldu 6574 gün sigortam var şu anda çalışmıyorum nekadar emekli maaşı alırım sorusunda 1203 tl gözüküyor askerliğimi borçlansam 25.10.2018 emekli olacam maaşımda değişiklik olurmu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hizmete ihtiyacınız yoksa askerlik borçlanmayın. Değiştirmez maaşı.

 5. ibrahim guder

  merhaba 2000öncesi 1680 gun2000 2008 arası2411 gun2008 2010 sonrası1448 toplam 5539gun ne kadar maas alirım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba sigorta mı bağkur mu ve asgariden mi ödendi hep primler?

 6. Cem Kubalas

  Merhabalar,
  İşe giriş tarihimden sonra(banka özel sandığı) yedek subay olarak askerlik hizmetimi yaptım ve tam bir yıl sonra tekrar aynı işime geri döndüm. Yedek subay olarak yapmış olduğum süre ve banka özel sandığı yıllarım 2000 yılından çok önce idi. Yedek subaylıkta geçen süreleri ”2000 yılı öncesi çalışma günlerime nasıl eklete bilirim?”
  yedek subaylıkta geçen sürelerimi ekletebilmem durumunda aylık 60 küsür lira TL fazla aylık almam söz konusu olabiliyor…tarif edilen aritmetiğe göre…
  Mümkün mü?

  Teşekkürler
  Cem KUBALAS

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Yedek subaylık hizmetlerinin eklenmesi için Kamu Görevlileri Daire Başkanlığına dilekçe ile başvurmanız gerekiyor.

 7. ibrahim

  Merhabalar,

  02.03.1962 doğumluyum. SSK işe giriş tarihi 01.09.1980 bugüne kadar 169 gün sigortalılık vardır. Askerliği mi 20 ay olarak 02.11.1982 – 02.07.1984 tarihinde tamamladım. 02.02.2012 tarihinde tarım bağkur’ una kayıt yaptırıp şuana kadar tarım bağkurun da 1768 prim günüm mevcuttur. İlçe tarım müdürlüğün de kaydım 29.12.2006 yılında olması sebebiyle tarım bağkuru borçlanması mümkün müdür ?

  Eğer normal emeklilik mümkün değilse;
  Şuan kanser teşhisi konulmuştur. Malulen emeklilik için yaş ve prim şartlarım kurtarıyor mu ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kaydı 2006 yılına çekme şansınız yok maalesef. Prim ödeme gün sayınız malulen emeklilik başvurusu için yeterli. Malulen emeklilik için başvuru yapabilirsiniz. Olup olamayacağınıza SGK sağlık kurulu karar verir.

 8. Aysel

  3.3.1971 doyumluyum işe ilk başlama tarihi 20.11.1993 olup 3 gun çalışmışlıgım var 24.03.1994 tarihinde doğum yaptım ve daha sonra 31.08.2000 tarihinde tekrar kamuya işe gitdim ve halen çalışmaktayım. dogum borçlanmasını yaparsam emekli olduğumda maaşım ne kadar artar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Doğum borçlanması maaşınızı çok etkilemez. Ancak emekli olacağınız yaşı değiştirir. Erken emeklilik ise amacınız borçlanma yapmanız mantıklı.

 9. Nuri

  15 mart 1991 bağ.baş.12 basamak 01_03_2003 terk ,02_01_2006 .SSK 4a baş.kamu sürekli işçi devam 28,08,1969 d.ask.borç.ne kadar ödersem 1 yıl kznrm

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Hizmetler fskrlı olduğundan ve şu an priminiz asgari üzerinden ödendiğinden maalesef maaş hesabı yapamam. Saygılar.

 10. mehmet hanifi erkek

  sgk girişim 1988 bagkur 6sene 6 ay sgk 1441 vergi indirimim /46 emekli olsam nekadar maas alırım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Primler hep asgari üzerinden ödendi ise ortalama 1000 lira civarı alırsınız.

 11. Recep

  2000 öncesi 2000 gün 2001. 160 gün
  2013 sonrası 2550 gün pirimler hep asgarî Ücretli olarak ödendi ve halen asgari ücretli olarak çalışıyor emekliliğe 700 günümüz var bunu EK 5 tarım siğorta sı yatırırsak emekli maaş ı ne kadar düşer ne kadar ssk 4a olursa ne kadar maaş bağlanır

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ek 5 ödemenizi önermem. Belirttiğiniz prim gün sayısı ile ortalama emekli maaşı 1200 lira olur.

 12. sündüz

  merhaba ben 20 01 2020 tarihinde müracaat edersem 3600 günden emekli olacağım ama benim 4b 2019 gün borcum var ne kadar borç çıkar emekli olursam ne kadar alırım maaşım asgari ücret işe başlama tarihim 10 03 1994

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkurda ne kadar borcunuz çıkar bilemiyorum. Sgkya uğrayarak hesaplatabilirsiniz. 2000 öncesi ne kadar hizmetiniz var?

 13. Esra Yaşar

  Merhaba, SSK ilk giriş tarihi: 20.09.2002. Yaş: 38 Cinsiyet:Bayan
  2002 ile 01.01.2008 arası toplam:1.552 gün prim ödendi.
  01.01.2008 ile 08.11.2019 arası toplam:3.416 gün prim ödendi.
  Toplam :4.968 gün ödenen prim var. 4500 günden 58 yaşında emeklilik hakkımı kazandım.
  Asgari ücretten prim ödeyerek 7.000 günü tamamlayıp emekli olmamın emeklilik maaşıma olumlu yönde etkisi olur mu? Yoksa prim ödemeyip 58 yaşında 4500 günden emekli olsam bir şey farketmez mi?

  Teşekkür ederim..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Arada %20-25 arasında maaş farkı var. Devam etmenizi öneririm. Zaten emeklilik yaşınıza daha var.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.