Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Alırım 2022 ?

93

Bugün emekli olsam ne kadar alırım sorusu emekliliği yaklaşan ve hak edenlerin en çok sorduğu soruların başında gelmektedir. Emeklilik hiç şüphe yok ki biz çalışanların en büyük hayali. Emekli olunca yüksek maaş alma hayali de tabi ki. Mevcut Sosyal Güvenlik mevzuatına göre emeklilik hesaplaması bir hayli zordur. Bu yüzden ne kadar maaş alırım sorusunun cevabını ararken kafanızı karıştırmadan emekli maaşlarının nasıl hesaplandığı, ortalama emekli maaşlarının ne kadar olduğu, emekli olduğunuzda alabileceğiniz en düşük emekli maaşı konusunda sizlere kafa karıştırmayan anlaşılır bilgiler vermek istiyorum. Ne kadar emekli maaşı alabilirim sorusunun cevabı için öncelikle emekli maaşlarının nasıl hesaplandığına kısaca değinelim.

Yazıya geçmeden evvel şunu hatırlatmak isterim. Yazımızın devamında sigorta kolları esasında emekli olursam ne kadar alırım sorusunun cevabı primi asgari ücretten yatanlar için tahmini olarak belirtilen ve yaklaşık tutarlardır. Resmi bir bağlayıcılığı yoktur.

Emekli maaş hesabı nasıl yapılır ?

Emekli olduğumda ne kadar maaş alırım sorusunun cevabı için öncelikle emekli maaşı hesabının nasıl yapıldığı konusunda bilgi sahibi olmak gerekiyor. Emekli maaşı hesaplama formülü karışıktır ve dolayısıyla burada anlatmaya kalksak sayfalarca yazmamız gerekir.

Sosyal Güvenlik sistemine göre emekli maaşı hesabında üç dönem aralığında geçen hizmetlerin büyük bir önemi bulunmaktadır. Bu dönemler 2000 yılı öncesi, 2000-2008 arası ve 2008 sonrası. Hizmetinizin geçtiği yıllar daha doğrusu toplam hizmet içerisinde 2000 yılı öncesinde geçen hizmetiniz fazla ise alabileceğiniz emekli maaşı bir hayli yüksek olabilecektir. Sebebi ise en yüksek aylık bağlama oranının 2000 yılı öncesinde geçen hizmetlere uygulanması.

2000-2008 arası hizmetleriniz varsa 2000 yılı önceki hizmetlere nazaran daha düşük aylık bağlama oranı uygulanırken 2008 sonrası hizmetler için ise aylık bağlama oranı maalesef ki maalesef tam bir felaket.2008 yılından sonraki dönemlerde hizmetleri bulunan ve 2022 yılı itibariyle emekli olanların çoğu maalesef tam bir hayal kırıklığına uğramakta. Sebebi de yukarıda da bahsettiğimiz üzere 01.10.2008 sonrası 5510 Sayılı Kanunla getirilen yeni emeklilik hesaplama sistemi. 2000 öncesi hizmetler için aylık bağlama oranı neredeyse %80 iken 2008 sonrası için bu oran %40. Doğal olarak da asgariden primleri yatmış ve 2000 yılından önce emekli olan birisinin maaşının şu an emekli olanın maaşının neredeyse 2 katından fazla olması da bundan kaynaklı.

Yüksek emekli maaşı alma yolları nelerdir ?

Yüksek emekli maaşı nasıl alınır merak ediyorsanız cevabı için doğru yerdesiniz. Aşağıdaki yolları takip etmeniz halinde emekli maaşınızda ciddi bir artış olacaktır.

Yüksek emekli maaşı alabilmek için tabi ki prime esas kazancın diğer ismi ile emekliliğe esas kazancınızın yüksek olması gerekir. Çalışma hayatınız boyunca primleriniz hep asgariden ödendiyse alabileceğiniz emekli maaşınızın da düşük olması gayet normal olur. Yüksek emekli maaşı alabilmeniz için;

 • Sigortanızın gerçek maaşınız üzerinden ödenmesine dikkat edin. İşveren maaşın asgari kısmını bankaya yatırarak gerisini elden veriyorsa tamamı üzerinden sigortaya bildirim yapmasını sağlayın. Unutmayın ki eksik yatırılan primler emekli maaşınızın düşük olmasına neden olacaktır.
 • Ek 5 tarım sigortası ya da tarım bağkuru gibi kapsamlarda prim ödemeyin ya da ödemeniz gerekiyorsa da prim tutarınızı biraz yükseltin. Bu sigorta kolları ortalama prime esas kazancınızı düşürerek düşük emekli maaşı almanıza neden olacaktır.
 • Bağkur kapsamında prim ödemekte iseniz tabandan ödeme yerine imkanınız varsa primlerinizi yükselterek biraz daha yüksek tutarlardan prim ödemeye çalışın.
 • Emeklilik için gerekli olan prim gün sayısını tamamladıysanız ve imkan varsa prim ödemeyi bırakın. Zira yukarıda da bahsettiğimiz üzere sebebi 2008 sonrası hizmetler için aylık bağlama oranı.

Gelelim emekli olsam ne kadar maaş alabilirim  sorusunun cevabına.

Bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım ?

Aşağıda ayrı başlıklar altında 4a ssk, 4b bağkur ve 4c emekli sandığı kapsamında primleri asgariden ödenmiş olanların 2022 yılında emekli olmaları halinde önceki yıllar verileri de esas alınarak ortalama emekli maaşları konusunda bilgi verilmiştir. Belirtilen tutarlar ortalama maaş tutarlarıdır.

SSK’dan bugün emekli olsam kaç para maaş alırım  ?

SSK kapsamındaki sigortalılar bugün emekli olsam ne maaş alırım sorusunu bize sıklıkla sormaktadırlar. İşte bugün emekli olsam ne kadar emekli maaşı alırım sorusunun cevabı.

 • Eğer hizmetlerinizin tamamı 2000 yılından önce ise alabileceğiniz ortalama emekli maaşı 2800-3000 TL arasında,
 • Hizmetlerinizin bir kısmı 2000 öncesi diğer kısmı 2000-2008 arası ise ortalama 2600-2800 TL arasında,
 • 2000 öncesi, 2000-2008 arası ve 2008 sonrası olarak dağıldıysa en düşük 2500 TL ,
 • Ağırlıklı olarak 2008 sonrası ise bu durumda da en düşük 2500 emekli maaşı alabilirsiniz.

Peki bugün emekli olsam mı mantıklı yoksa prim ödemeye devam etmek mi? Eğer SSK kapsamında prim gün sayısı ve sigorta süresini tamamladıysanız emeklilik dilekçenizi vermenizi tavsiye ederim. Emekli olunca ne kadar maaş alacaksınız hesaplamak için hemen ssk emekli maaşı hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

3600 günden emekli olursam ne kadar maaş alırım ?

3600 günden emeklilik SGK kapsamında kısmi emeklilik kollarından birisiniz.  Peki 3600 günden bugün emekli olsam kaç para alırım, 3600 günle bugün emekli olsam ne kadar maaş bağlanır ? 2022 yılında 3600 gün üzerinden emekli olacaklar için de hizmetin geçtiği dönem aralıklarına göre alınacak emekli maaşı tutarı hesaplanmakta. Buna göre;

 • 2000 öncesi hizmeti ağırlıklı olanlar 2800-3000 TL,
 • 2000 öncesi ile 2000-2008 arası hizmeti olanlar 2600-2800 TL arasında,
 • Diğerleri ise en düşük 2500 TL  emekli maaşı alabilecektir.

Emekli olursam ne kadar maaş alırım ssk sorgulamasını Sosyal Güvenlik Kurumu’nun geliştirmiş olduğu emekli maaşı hesaplama sistemi ile kolayca hesaplayabilirsiniz. Sorgulama sonucunda şimdi emekli olursam ne kadar maaş alırım , bugün emekli olursam maaşım ne kadar olur, emekli olunca ne kadar maaş alabilirim v.s. gibi sorularınızın cevabını alabilirsiniz. 3600 günden emekli maaşı ne kadar başlıklı yazımızdan daha fazla ayrıntı edinebilirsiniz.

4a emekli maaşı hesaplama robotu 2022

4a ssk kapsamında şu an emekli olsam ne kadar maaş alırım sorusunun cevabını Sosyal Güvenlik Kurumu’nun emekli maaşı hesaplama sisteminden hizmet bilgilerinizi girerek kendiniz de hesaplayabilirsiniz. Emekli maaşı hesaplamasını buradan yapabilirsiniz: ssk ne kadar maaş alırım hesaplama

Bağkurdan emekli olursam ne kadar maaş alırım ?

Bağkurdan bugün emekli olsam kaç lira alırım, tarım çiftçi bağkurluyum şimdi emekli olsam kaç para maaş alırım? İşte cevabı.

 • Bağkur 9000 gün üzerinden esnaflıktan, şirket ortaklığından, isteğe bağlı bağkurdan emekli olacakların en düşük maaşı 2500 TL, 
 • Bağkur 25 yıldan yani 9000 günden tarımdan/çiftçilikten emekli olanlar en düşük 2500 lira, 
 • Bağkur 5400 gün üzerinden esnaflıktan, şirket ortaklığından, isteğe bağlı bağkurdan emekli olacaklar en az 2500 TL, 
 • Bağkur 15 yıldan yani 5400  günden tarımdan/çiftçilikten emekli olanlar da en düşük 2500 TL emekli maaşı alabilecekler.

Devlet memuru olarak şimdi emekli olsam ne kadar maaş alırım ?

Memurlarında cevabını merak ettiği soruların başında ne kadar emekli maaşı alırım 2022 zammıyla birlikte bugün emekli olan ne kadar maaş alırım sorusu gelmekte. İşte devlet memuruyum şu an emekli olursam ne kadar maaş alırım sorusunun cevabı;

 • 2022 yılında emekli olacak memurlara ödenecek en düşük emekli maaşı tutarı ortalama 3500-3700 TL civarındadır.
 • Ortalama olarak bağlanacak emekli maaşı ise 3500-4000 TL aralığındadır.

Malulen bugün emekli olsam ne kadar alırım ?

Malulen emekli olursam kaç para alırım, malulen emeklilik kapsamında ne kadar emekli maaşı bağlanır? Çalışmaya devam edip normal mi emekli olsam yoksa malulen mi emekli olsam gibi sorular malulen emeklilik hakkında en çok sorulan bazı soruların başında gelmektedir. Aslında malulen emekli olursam ne kadar maaş bağlanır sorusunun cevabı gayet basit. Normal emekli olduğunuzda alacağınız emekli maaşına yakın olur malulen emekli maaşınız.

 • SSK ya da bağkur kapsamında emekli olacaklara ödenecek ortalama 2022 malulen emekli maaşı  en az 2500,00 TL olacaktır.
 • Tabi prime göre size daha yüksek emekli maaşı bağlanabilir. Vermiş olduğum bu tutarlar yaklaşık tutarlar.

Malulen emeklilik şartları ve maaşı konusunda daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var. O zaman hemen malulen emeklilik maaşı ve şartları sayfamızı ziyaret edin.

Vergi indiriminden bugün emekli olursam ne kadar maaş alırım?

Engelli emeklilik kapsamında sgk şimdi emekli olursam ne kadar maaş alırım, malulen emeklilik ile engelli emeklilik aynı mı? Engelli olarak bağkurdan bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım?Yukarıdaki sorular çoğaltılabilir ve sıklıkla da bize sorulmakta. Malulen emeklilik ile engelli emeklilik birbirinden farklı şeylerdir. Bu kapsamda alınacak emekli maaşları da en düşük 2500 lira olacaktır.

Ne kadar emekli maaşı alırım e-devlet hesaplama nasıl yapılır ?

Şu anda emekli olsam ne kadar maaş alırım hesaplaması e-devlet üzerinden maalesef yapılamamaktadır. Emekli aylığı hesaplaması yani bugün emekli olsam ne kadar maaş alabilirim hesaplaması yapılan uygulamalar e-devlete eklenmemiştir. Sadece ssk için ve yukarıda bağlantısı verilen sayfadan şu an emekli olsam ne kadar alırım konusunda online hesaplama yapılabilmektedir.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

93 Yorum
 1. BANU DİNÇER

  merhaba,
  01.10.1996 işe başlangıç tarihim. 08.06.2018 tarihte ayrıldım.
  7.885 çalışma günüm vardır. 25 yıl 3 ay 18 gün çalıştım
  şu an 43 yaşındayım. 1978 doğumluyum
  08.06.2018 tarihinde işten ayrıldım.
  en son 4.803 tl tutarında prime esas kazanç gösterilmiştir. bu tarihten sonra 4 ayda 2.750 tl tutarında gösterilen ödemem var.
  emekli olunca ne kadar maaş alabilirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Asgari net maaşlar şu an 2500 TL. Sizinkinin ne kadar olacağını hesaplamak imkansız maalesef.

 2. Bülent Hezenci

  Merhabalar. 01.01.1991 sigorta girişim. (staj başlangıcım) Şu an 7622 gün primim oldu. 2003 – 2015 yılları arası 12 yıl gazetecilik yaptım ve yıpranma hakkım var. 2000 öncesi 796 gün, 2000 – 2008 arası 2197 gün, 2008 sonrası 3069 gün. toplam 6062 gün. ne zaman emekli olabilirim ve ne kadar maaş alabilirim. teşekkürler…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Primler asgari üzerinde ödenmiştir sizin tahminimce. Bu durumda bir hesaplama yapmak zor maalesef.

 3. Metin TUNÇ

  Merhaba, Ocak 1957 doğumluyum. Benim sigorta başlangıcım Ekim 1977 “gün hatırımda değil” 1242 gün pirim ödenmişliğim var. Bunun en az 1000 günü asgari ücretin üzerinde pirim ödendi. 610 gün askerlik (20 ay) yaptım. 3600 günden bugün emekli olsam, 2022 yılında 3600 gün üzerinden ne kadar maaş alabilirim. Bunu sorma nedenim şu. 2020 yılı için bugünden isteğe bağlı borçlansam, aylık 1548 TL ödemem gerekiyor. Askerlik hariç yaklaşık 68 ay ödersem, 105.264 TL ödeyeceğim. Yaklaşık Ayrıca 610 günlük askerlik borçlanması içinde günlüğü 57.43 TL’den 610 gün için yaklaşık olarak 35.000 TL ödeyeceğim. Pirimler ve Askerlik borçlaması için toplam 140.296 TL ödeyeceğim. Yaşım 65 olduğu için bugün yaşlılık aylığı alsam 1296 TL alırmışım. Şimdi 3600 günden emekli olsaydım, alacağım ücret ise 1600-1700 TL arası olacaktı. Şimdi sorarım size 140 bin lira ödeyip 1600 TL almaktansa, yaşlılık aylığı almak daha mantıklı değilmidir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tam olarak anlayamadım sizin hizmet durumlarını. Şu anda en düşük emekli maaşı 1500 TL. Tahminim bu limit 01 Ocak 2022 tarihinden itibaren yükseltilebilir. Yani en düşük emekli maaşı 1750-2000 TL gibi rakamlara gelebilir. Bu benim öngörüm. Borçlanma ve diğer tutarları ödediğinizde alacağınız maaş ve diğer hususların mantıklı olup olmayacağını değerlendirmek ise sizin kendi takdiriniz.

 4. Nadide

  Merhaba iyi çalışmalar, ben devlet memuruyum 30/09/2009 göreve başlangıcım, kademe ve kıdem 6/1, prim gün sayım ise 3630, geçen hafta kanser hastası olduğum için heyetten %80 engelli raporu aldım. Bu şekilde vergi indiriminden emekli olabiliyor muyum eğer olabiliyor isem maaş olarak ne kadar alıyorum. Şimdiden teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kanser hastası iseniz malulen emeklilik hakkından yararlanırsınız. Vergi indiriminden emeklilik için gün sayınız yeterli değil. Güncel emekli sandığı emekli maaşları yok elimde maalesef.

 5. Enver

  15/05/1963 doğumluyum. 1976 sigorta başlangıcım var. 2200 gün bağkur ve sigorta ödedim. Bunun yaklaşık 1500 günü 2000 öncesi. 2015 sonrası 700 gün bağkur ödendi. Şimdi ise 4300 gün bağkur yapılandırma başvurusu yapacağım. Tahminen ne kadar ödeme yaparım ve ne kadar maaş bağlanır. Teşekkürler…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ne kadar ödeme yapacağınız hakkında bir yorum yapamam. Ama ödenen primler hep asgari ya da yakın tutarlardan ödendiyse ortalama 1700-1800 TL arasında emekli maaşı bağlanır.

 6. ethem

  hayırlı akşamlar ömre bey 01.04.1973 dogumluyum işe giriş tarihi 25.03.1987 pirim günüm 6771 bu şartlrda emekli olurmuyun

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Ethem BEY. Günü tamamlamışsınız. Yaş olarak 50 yaşı tamamlamanız lazım. Bu durumda 01.04.2023 tarihinden itibaren emeklilik dilekçenizi verebilirsiniz.

 7. Suna

  02.11.1974 doğumluyum ise giriş tarihim 06.02.1991 yaş olarak 47 yaşinda emekli oluyorum ama gunlerim tam olmadığı için doğum borclanması yapmak istiyorum eğer yaparsam emekli maaşımı düşükmü alırım birde ne kadar alırım şimdiden tşkr ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maaşı düşürmez doğum borçlanması. Prim ve doğum borçlanması sürelerinizi 2000 öncesi ve sonrası olacak şekilde yazar mısınız lütfen.

  2. Serhat Bahri

   01.02.1973 doğum 07.10.1997 işe giriş askerlik sonrası işe giriş oldu.Prim gün sayım 6500 halen çalışıyorum bu durumda ne yapmam gerekiyor erken emekli olmak için şimdiden teşekkürler

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. 5 ay askerlik borçlanmanız durumunda 56 yaş 5825 günle emekli olabilirsiniz.

 8. ercan

  Merhaba, babam 01.01.1966 doğumlu, sigorta girişi 01.01.1991, sigortadan 150 günü var, tarım bağkur girişi 01.01.1996, tarım bağkurundan 2848 günü var, esnaf bağkur girişi 01.03.2004 senaf bağkurundan da 349 günü var şu an toplam 3347 hizmet günü var.Emekli olabilmesi için bağkurdan mı ya da sskdan mı devam etmesi gerekiyor. Ek 5 tarım sigortasından devam edip eksik günleri yatırmamız mantıklı olur mu ? Ek 5 den devam etmemiz durumunda aylık ne kadar maaş alır. Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkur kapsamında 58 yaş 5400 gün ile SSK kapsamında ise 3600 gün 60 yaş ile emekli olur. Her ikisi kapsamında en düşük emekli maaşı 1500 TL olur.

 9. ferhat

  merhaba .annem 1947 doğumlu.sigorta girişi 01.07.1994 dür. sgk olarak giriş yapılmıştı.1317 gün 4b den günü vardır. 2295 gün de 4a dan günü vardır. toplam günü 3612 gündür. 21.01.2021 tarihinde emeklilik evraklarını sgk ya teslim etti. en son ek5 tarım dan prim yatırarak emekli oldu. maaşı ne kadardır? ne zaman maaş almaya başlayabilir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ortalama 1500 TL emekli maaşı bağlanacaktır.

 10. Arzu

  Slm annem 1 1 1997 ssk giris 407 gunu var disardan emekliolmak istiyor yasi suan 57.nasil emekli edebilirz birde allah korusun vefat durumunda yatirdiginiz ucretler ne oluyor. Babamin massiyla beraber kendi yatirdigimiza devam edebilirmiyiz..ssk li olarak devam etmek istiyrz.birde ssk emeklisi olmasini istiyorum..bize ek 5 tarim sigortasi dediler..sskli degilde bagkur emeklisimi oluyor ek 5 tarim bu demekmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ek 5 ssk hizmeti olarak sayılır. Sskdan emekli olabilmesi için 3600 günü tamamlaması gerek. Bana kalırsa gerek yok. Ödenecek prim ve sonunda alınacak emekli maaşı çok mantıklı değil.

 11. Mehmet ali

  Merhaba 1979 doğumluyum askerlik borçlanmamı ödedim ve tarihim 1.9.1999 a çekildi 6148 gün primim yatmış oldu sizce Yaş bekliyorken sağlıkta eşimin üzerinden yararlanıp ödemesem ne değişir?
  Ya da SGK yatmaya devam ederse emekliliğimde maaşa yansır mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bence primi fazlasıyla ödemişsiniz. Eşinizden yararlanmak daha mantıklı olacaktır.

 12. sebati

  ben sigarta başlangıç 1988 biraz bagkur son üç yıl ek5 5450 gün nekadar maaş bağianır

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hep asgari yani en düşük aylık primler üzerinden ödendiyse 1500 TL alırsınız.

 13. Ismail

  Merhaba. Babamin askerlik borçlanmasını yatiracagiz. 1983-1985 arasi yapmış.1963 doğumlu ve ilk dosyasi alttaki linkini koyduğum resimdeki gibi. Haricen ayri dosyada 3 yıl tarim bagkuru var. Maaşını etki etmesi için Primini yüksek mi yatiralim yoksa normal mi. Hangi Aylık bağlama oranına tabi oluruz.

  1. Ömer Meriç

   İsmail BEY, Yüksek ödemek tabi ki maaşa olumlu olarak yansır. Ama değer mi derseniz bence değmez. Ben olsam asgariden yatırırım ancak tercih sizin tabi ki.

 14. Ali Taşkınmeriç

  18.05.1993 ssk girişim var.1.7.2007 tarım bağkura girdim.3.3.2016 da ssk lı olarak halen çalışıyorum.3131 günümü ihya işlemiyle tekrar alacam.ocak 2021 de emeklilik dikekçesi versem aylık ne bağlanır.Maaş bağlama 2000 öncesi var,2000 ile 2008 var.2016 dan ssk 12.12.2020 tarihine kadar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hep asgariden ödendi ise ortalama 1600 TL civarında emekli maaşı bağlanır.

 15. Besime

  İyi günler Ömer bey
  Ben evde dikiş yaparak vergi muaf belgesi alıp Bağkur ödüyorum 05.10.2017 girişliyim dogumtarihi 25.02.1971
  Şu an 1444 lira ödüyorum ne zaman emekli olurum ve ne kadar maaş alırım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emekli olmak için 9000 gün 58 yaşı ya da 5400 gün 61 yaşı tamamlamanız gerekmekte. Daha çok anlayacağınız.

 16. kenan

  merhabalar 600 gün özel sigortam var.memuriyet olarak askerliği borclandım ödedim 9360 gün 4/c li pirimim var.ne kadar emekli maaşı alırım.%47 engelli raporumun bir katkısı artısı olurmu saygılar başarılar

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar Kenan BEY. Emekliliğe esas kademe ve dereceniz, unvanınız, mezuniyet bilginiz ve emekli sandığı kapsamında toplam hizmet sürenizi yazar mısınız ?

 17. şener

  Ömer Bey,

  1996-2003 arası 2640 gün ödenmiş çiftçi bağkurum, 2003-2010 arası 13-ek 63 terk kodlu ihya yapabileceğim bağkur borcum var, halen 2010 yılından devam etmekte olan SSK 4A lı olarak 3640 günüm var. Sormak istediğim ihya yapmak bana emekli olduğumda avantaj sağlar mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hizmet ihtiyacı yoksa gerek yok. Artı katkı sağlamaz.

 18. İbrahim

  10.03.1980 doğumluyum 2002 sigortaya girişim 4a sigortamda 4624 prim gün sayım var. %40 engelli raporum var. Emekli olmama yetermi. Emekli olmama yeterse şu an için ne kadar emekli maaşı alırım.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İlk sigorta başlangıç tarihinden sonra 19 yıllık sürenin geçmesi gerekiyor. Bu şart sağlanınca emekli olursunuz. Primler asgari ücret üzerinden ödendi ise 1500 lira maaş alırsınız.

 19. Mehmet

  Merhaba Ömer bey, emeklilik hesaplamasına hep asgari ucretten odendiyse 1500 TL alır diyorsunuz, söyle durumlar var fabrikada benim maaş asgari ücret fakat üç ayda tam maaş ikramiye veriliyor bayramlarda harçlık yakacak parası ve yaptığım mesailer var, bordoyada yansıyor hepsi vergi kesiliyor, böyle olunca 2020 şartlarında maaş 3500 gibi oluyor , bu emeklilik hesabına hepsi dahil ediliyormu, böyle bı durumda emekli olsam en düşük emekli maaşından ne kadar fazla alırım ,. Rakamsal örnekle aciklarmisiniz

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Belirttiğiniz ikramiye ve fazla ödemelerin bir kısmı brüt maaşa dahil ediliyor. Zaten şu kadar maaş alırsınız demek yanlış olmaktadır. Bizim belirttiğimiz tutarlar yalnızca yaklaşık ve tahminidir. Siz bugün emekli olsanız belirttiğiniz şartlarda en fazla 1500 TL maaş alırsınız.

   1. Mehmet

    İkramiye ve fazla ödemelerin hepsi bordroya işleniyor Ömer bey, bordrolara baktım hep, maaşım yüksek gözüküyor ,

    Bide 2000 2008 Arası 650 gün, 2008 2018 arası 3500 günüm var , tahmini ne kadar emekli maaşı olur bugünkü şartlarda

    1. Ömer Meriç

     Bilemiyorum Mehmet Bey. Birşey diyemem :). Emekli maaş hesabı öyle kolay birşey değil maalesef.

 20. Osman

  Ömer Bey merhaba,
  En düşük emekli maaşının 1.500 TL olmasını sağlayacak düzenleme kabul edildi mi? 5400 gün üzerinden emekli olanlar için de mi en düşük emekli maaşı 1.500 TL olacak? Yoksa oransal bir düşme var mı?
  Teşekkürler, İyi Çalışmalar…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yürürlükte şu anda. 5400 günden olanları da kapsıyor diye biliyorum ama emin değilim.

 21. recep karaca

  merhaba ben 2000.01.05.ssk giris var ve yuzde 48 engelliyim 4850 gunum var bu durumda emekli olsam ne kadar maas alirim bide maasim yuksekten yatiyor asgari ucret degil saygilar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yüksekten yatıyor ise maalesef bir hesap yapamayız.

 22. MUHAMMET

  5510 un 4 maddesinın 6 bendine göre emeklılık nedir. 8500 gün prım ödemesi olan memur ne kadar maaş alır normal emeklılıgımı bekleyelim yoksa bu maddeden emekli olmak daha avantajlımı hangını tercih edelim.10 08 1970 dogum 12 17 1993 giriş

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 5510/4-6 nedir anlamadım? Prim gününden ziyade çalıştığınız görev kadro ile emekliliğe esas derece ve kademe önemli alınacak maaşta.

 23. Mahmut Altan YAZICIOĞLU

  Merhaba
  4A…01.09.1992……5362 gün
  4B..27.12.1993…….7546 gün
  4C..31.03.1995………450 gün
  birleştirme yapıldı ve 9532 gün olarak 4B den emekli olacağım. Fazla ödenen primler maaşıma katkıda bulunuyor mu. Emekli maaşım ne kadar olabilir.
  09.05.2020 tarihinde emekli olabiliyorum.
  cevap vermenizi rica eder sağlıklı günler dilerim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Prim ödemeleriniz asgariden ödendi ise en düşük Aylık tutarı 1500 lira olacaktır. Tahminimce ortalama 1700 civarı maaş bağlanır size ama bu kesin değil sadece tahmini.

 24. İsmail

  25.05.1982 SGK girişliyim 3284 günüm var 3600 tamamladıktan sonra vergi indirimi maaşı ne kadar olur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Prim ödemeleriniz asgari üzerinden yapıldıysa ortalama 1200 lira maaş alırsınız.

 25. MUSTAFA K.ZEYBEK

  GÜZEL HİZMET VE YARDIMLARINIZDAN DOLAYI TEŞEKKÜRLER ÖMER BEY…..

  1. Ömer Meriç

   Rica ederim. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bize.

 26. mustafa k.zeybek

  Ömer bey 25 yıl hizmeti olan memur en düşük memur maaşı 2700 lira alıyorsa aynı memur %60 engelli raporuyla emekli olursa maaşı düşükmü olur aynı memur maaşınımı alır.

  1. Ömer Meriç

   Yaklaşık aynı maaş ödeniyor. Arada 100-200 lira fark olabiliyor. Yani engelli maaşı daha düşük oluyor.

 27. Pınar

  Merhaba
  Yurtdışı borçlanma ödemesinin büyük bir kısmını yatırdıktan sonra prim günlerim geriye doğru sayıldı. Dolayısıyla emekli maaşı 4000 prim gününe 1200 gösteriyor. Oysa Türkiye’de çalışma bitiş tarihinden itibaren ileriye doğru sayılmasını bekliyordum. Üç ay içinde 5900 güne tamamlamak için kalan 1400 prim gününü de yatıracaktım ama toplam maaş 1500 tl civarı olacağından tereddüt ediyorum. İşlemi iptal edip yatırılan parayı geri alıp tekrar başvurmak yüksek maaş almak için daha iyi değil mi?
  Yurtdışı Borçlanma Talep Formu’ndan 11.Bölümdeki kutulardan 1.’sini işaretlediğim için sanırım.
  Bu durumun dilekçeyle düzeltilmesi mümkün mü?
  Tahakkuk için verilen 3 ay içinde mi düzeltilmesi gerekir?
  Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Borçlanma başvurusunu ne zaman yapmıştınız ? Borçlanma tebligatını aldığınız süreden sonra 3 aylık süre doldu mu ?

   1. Pınar

    Başvuru tarihi 29 Temmuz 2019. Üç aylık süre henüz dolması, 6 mart’ta dolacak.

    1. Ömer Meriç

     Düzeltilmesi gerek diye biliyorum. Bağlı olduğunuz Sgk ile iletişime geçmenizi öneririm.

 28. mustafa k.zeybek

  Balıkesirde ne çalıştığım kurum ne sgk cevap veremedi,Ankara da Kamu görevlileri daire Başkanlığından cevap alamadım.Son çare size ve cimer e yazdım.

  1. Ömer Meriç

   Rapora göre değerlendirme yapılması gerek. Ondan dolayı dedim sizin Kurum diye. Kurumunuzun talebinizi üst yazı ile SGK’ya göndermesi ve cevap talep etmesi gerekmekte.

 29. MUSTAFA K. ZEYBEK

  10 08 1970 DOGUMLU 17/12/1993 EMEKLI SANDIGI GIRIŞ 2240 SSK 2005 TEN İTİBAREN 657 SAYILI MEMURUM. %61 ENGELLİ RAPORUM VAR.BU ŞARTLARDA EMEKLİ OLABİLIRMİYİM MAAŞ NE TAZMİNAT NE ALRIM.18 YILMEMURİYETVAR.2000 öncesi 1400 günüm var.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dediğiniz şartlarda emekli olabileceğinizi düşünüyorum. Emekli maaşı hesaplamak zor. Mevcut raporunuz ve dilekçe ile Kurumunuza başvurarak emeklilik şartlarınız hakkında bilgi talep edin. Kurumunuz size raporu da esas alarak emeklilik şartlarınızı bildirecektir.

 30. Merdan

  Merhaba Meriç bey aşağıda ki bilgilerime istinaden ne zaman emekli olurum? Ne kadar emekli maaşı alırım?
  Teşekkür ederim..
  Yaşım 49 – bay
  SGK giriş 5-8-1988
  Toplam prim günüm 7094
  2000 öncesi gün 813 /// 2000-2008/2010 gün 2711
  2008-2010 arası gün 3570
  Gösterge 9475 aylık bağl.oranı 68.00
  Ört.Yıllık kazanç 30.556.80 Aylık bağl. Oranı 2 53.00
  Ört .Aylık kazanç 13.367.10 Aylık bağl. Oranı 3 39.61

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 51 yaşı tamamlamanız durumunda emekli olursunuz. Alabileceğiniz emekli maaşı hakkında bir tutar belirtmek zor.

 31. asiye

  5600 gün üzerinden emekli dilekçemi verdim
  2000 önesi aylık bağ oranı 62.00(1765)
  2000 /2008 arası aylıkbağlama 45.00(2118)
  2008/10 sonrası 31,12(1720)
  gösterge 9475

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu veriler ile aylık hesaplamam mümkün değil. Dilekçe verdiyseniz zaten kısa süre içerisinde alacağınız maaş netleşecektir.

 32. Esra Yaşar

  Merhaba, SSK ilk giriş tarihi: 20.09.2002. Yaş: 38 Cinsiyet:Bayan
  2002 ile 01.01.2008 arası toplam:1.552 gün prim ödendi.
  01.01.2008 ile 08.11.2019 arası toplam:3.416 gün prim ödendi.
  Toplam :4.968 gün ödenen prim var. 4500 günden 58 yaşında emeklilik hakkımı kazandım.
  Asgari ücretten prim ödeyerek 7.000 günü tamamlayıp emekli olmamın emeklilik maaşıma olumlu yönde etkisi olur mu? Yoksa prim ödemeyip 58 yaşında 4500 günden emekli olsam bir şey farketmez mi?

  Teşekkür ederim..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Arada %20-25 arasında maaş farkı var. Devam etmenizi öneririm. Zaten emeklilik yaşınıza daha var.

 33. sündüz

  merhaba ben 20 01 2020 tarihinde müracaat edersem 3600 günden emekli olacağım ama benim 4b 2019 gün borcum var ne kadar borç çıkar emekli olursam ne kadar alırım maaşım asgari ücret işe başlama tarihim 10 03 1994

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkurda ne kadar borcunuz çıkar bilemiyorum. Sgkya uğrayarak hesaplatabilirsiniz. 2000 öncesi ne kadar hizmetiniz var?

 34. Recep

  2000 öncesi 2000 gün 2001. 160 gün
  2013 sonrası 2550 gün pirimler hep asgarî Ücretli olarak ödendi ve halen asgari ücretli olarak çalışıyor emekliliğe 700 günümüz var bunu EK 5 tarım siğorta sı yatırırsak emekli maaş ı ne kadar düşer ne kadar ssk 4a olursa ne kadar maaş bağlanır

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ek 5 ödemenizi önermem. Belirttiğiniz prim gün sayısı ile ortalama emekli maaşı 1200 lira olur.

 35. mehmet hanifi erkek

  sgk girişim 1988 bagkur 6sene 6 ay sgk 1441 vergi indirimim /46 emekli olsam nekadar maas alırım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Primler hep asgari üzerinden ödendi ise ortalama 1000 lira civarı alırsınız.

 36. Nuri

  15 mart 1991 bağ.baş.12 basamak 01_03_2003 terk ,02_01_2006 .SSK 4a baş.kamu sürekli işçi devam 28,08,1969 d.ask.borç.ne kadar ödersem 1 yıl kznrm

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Hizmetler fskrlı olduğundan ve şu an priminiz asgari üzerinden ödendiğinden maalesef maaş hesabı yapamam. Saygılar.

 37. Aysel

  3.3.1971 doyumluyum işe ilk başlama tarihi 20.11.1993 olup 3 gun çalışmışlıgım var 24.03.1994 tarihinde doğum yaptım ve daha sonra 31.08.2000 tarihinde tekrar kamuya işe gitdim ve halen çalışmaktayım. dogum borçlanmasını yaparsam emekli olduğumda maaşım ne kadar artar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Doğum borçlanması maaşınızı çok etkilemez. Ancak emekli olacağınız yaşı değiştirir. Erken emeklilik ise amacınız borçlanma yapmanız mantıklı.

 38. ibrahim

  Merhabalar,

  02.03.1962 doğumluyum. SSK işe giriş tarihi 01.09.1980 bugüne kadar 169 gün sigortalılık vardır. Askerliği mi 20 ay olarak 02.11.1982 – 02.07.1984 tarihinde tamamladım. 02.02.2012 tarihinde tarım bağkur’ una kayıt yaptırıp şuana kadar tarım bağkurun da 1768 prim günüm mevcuttur. İlçe tarım müdürlüğün de kaydım 29.12.2006 yılında olması sebebiyle tarım bağkuru borçlanması mümkün müdür ?

  Eğer normal emeklilik mümkün değilse;
  Şuan kanser teşhisi konulmuştur. Malulen emeklilik için yaş ve prim şartlarım kurtarıyor mu ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kaydı 2006 yılına çekme şansınız yok maalesef. Prim ödeme gün sayınız malulen emeklilik başvurusu için yeterli. Malulen emeklilik için başvuru yapabilirsiniz. Olup olamayacağınıza SGK sağlık kurulu karar verir.

 39. Cem Kubalas

  Merhabalar,
  İşe giriş tarihimden sonra(banka özel sandığı) yedek subay olarak askerlik hizmetimi yaptım ve tam bir yıl sonra tekrar aynı işime geri döndüm. Yedek subay olarak yapmış olduğum süre ve banka özel sandığı yıllarım 2000 yılından çok önce idi. Yedek subaylıkta geçen süreleri ”2000 yılı öncesi çalışma günlerime nasıl eklete bilirim?”
  yedek subaylıkta geçen sürelerimi ekletebilmem durumunda aylık 60 küsür lira TL fazla aylık almam söz konusu olabiliyor…tarif edilen aritmetiğe göre…
  Mümkün mü?

  Teşekkürler
  Cem KUBALAS

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Yedek subaylık hizmetlerinin eklenmesi için Kamu Görevlileri Daire Başkanlığına dilekçe ile başvurmanız gerekiyor.

 40. ibrahim guder

  merhaba 2000öncesi 1680 gun2000 2008 arası2411 gun2008 2010 sonrası1448 toplam 5539gun ne kadar maas alirım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba sigorta mı bağkur mu ve asgariden mi ödendi hep primler?

 41. mehmet cumali çoban

  merhaba 25.10.1968 doğumluyum 16.11.1989 tarihinde bagkur girişim var 1485 gün bagkur yatırdım 1994 yılında sigorta girişim oldu 6574 gün sigortam var şu anda çalışmıyorum nekadar emekli maaşı alırım sorusunda 1203 tl gözüküyor askerliğimi borçlansam 25.10.2018 emekli olacam maaşımda değişiklik olurmu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hizmete ihtiyacınız yoksa askerlik borçlanmayın. Değiştirmez maaşı.

 42. gonca

  merhaba. 6628 günüm var. ne kadar maaş alabilirim,, 146,775.04 tl

 43. gonca

  merhaba. 6628 günüm var. ne kadar maaş alabilirim,,

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hangi kapsamda 6628 gününüz var bir de ne zaman başladınız? Hizmetler ağırlıklı olarak 2008 öncesi mi sonrası mı? Bu bilgiler de gerekli.

 44. şaban ertek

  bugün emekli olsam nekadar maaş ala bilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hizmet ve kazanç bilgilerinizi yazın lütfen.