SGK İşyeri Unvan Listesi ve SGK Hizmet Dökümü Nasıl Alınır ?

0

Çeşitli Kurum ya da Kuruluşlar ile özel sektör işyerleri sizden ustalık belgesi, çıraklık belgesi, işe giriş için v.s. gibi çeşitli işlemler için SGK hizmet dökümünüzü ve SGK işyeri unvan listesini isteyebilir. Bu yazımızda unvan listesinin ne olduğu ve nereden alındığı konusunda ayrıntılı bilgi bulabilir, yine SGK hizmet dökümü sorgulaması ve hizmet dökümünde yer alan parametrelerin ne anlama geldiği konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. 

SGK işyeri unvan listesi nedir ?

Sigortalı çalıştıran her işyerinin Sosyal Güvenlik Kurumu’nda tescilli bir dosyası bulunur. Dolayısıyla da işyeri sicil numarası olur. İşte unvan listesi ilk sigortalı çalışmaya başladığınız tarihten itibaren çalıştığınız tüm işyerlerinin SGK sicil numarası ile unvanlarının yer aldığı bir dökümdür.

SGK işyeri uvan listesinin bir örneği aşağıdaki gibidir;

isyeri-sgk-uvan-listesi
ssk-isyeri-unvan-tablosu

 

Belge yukarıdaki gibidir ve alt tarafında da belgenin onaylı olduğuna dair barkod ve numaralar vardır. Yukarıdaki belgede güvenlik amacı ile işyeri numarları ve unvan kısımları silinmiştir. Bu belgede yer alan;

İşyeri/Kurum/Sandık no:

İşyerinizin Sosyal Güvenlik Kurumu’nda tescilli olduğu numarayı gösterir.

Ünite

Bu kısım işyerinin hangi il ve ya ilçeye bağlı olduğunu gösteren bir koddur. Her SGM’nin ayrı bir kodu vardır. Her SGM ünite kodu ilin plaka numarası ile başlar. Örneğin İşyeriniz İstanbul’da ise 3401 gibi bir numara olur.

İşkolu kodu;

Bu kod işyerinizin tabi olduğu sektöre ilişkin koddur. Örneğin karayolu taşımacılığı kodu 4941’dir.

Mahiyeti kısmı;

Bu kısım işyerinizin özel sektör mü yoksa kamu işyeri mi olduğuna dair bilginin verildiği kısımdır. Özel sektör işyeri ise “özel”, kamu işyeri ise “kamu” yazar.

İşyeri Unvanı

Bu da çalıştığınız işyerinin unvanıdır. İşvereniniz Ali VELİ ise işveren adı yazar. Şirket ise unvan yazar.

SGK işyeri unvan listesi nereden alınır ?

SGK işyeri unvan listesi prim dökümü maalesef henüz online olarak alınamıyor. E devlet sisteminden ya da başka bir sistemden bu dökümü alabilmeniz şu an mümkün bulunmuyor.

Bu dökümü kimliğiniz ile birlikte size en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne giderek rehberlik servisinden alabilirsiniz.

SGK Hizmet dökümü nedir, nereden ve nasıl alınır ?

SGK hizmet dökümü ilk defa sigortalı tescil edildiğiniz tarihten itibaren tüm ssk, bağkur, emekli sandığı, banka sandığı, stajyerlik, çıraklık v.s. hizmetlerinizin, hizmet gün sayınızın ve prim tutarlarınızın yer aldığı bir dökümdür.

SGK hizmet cetvelinde yer alan bazı terimler ve anlamları ise şu şekildedir;

Sigorta kolu nedir?

Tabi olduğunuz sigorta kolu yer alır burada.

4a yazıyorsa ssk hizmeti,

4b yazıyorsa bağkur hizmeti,

4c yazıyorsa emekli sandığı hizmetinizin olduğunu anlayabilirsiniz.

Sigorta statüsü nedir ?

Burada hangi Kanuna tabi olduğunuz yazar. Örneğin 2008 sonrası hizmetler için 5510 S.K yazar. Öncesi için ise SSK’da 506 S.K, Bağkurda ise 2926 ya da 2925 S.K gibi terimler yazar.

Hizmet dökümü sicil no

Bu kısımda ssk, bağkur, emekli sandığı ya da diğer kapsamlardaki sicil numaranız yazar.

Meslek kodu

Çalışma Bakanlığı tarafından her bir meslek için meslek kodu belirlenmiştir ve artık hizmet dökümünde bunların yer alması zorunlu hale gelmiştir. Burada 6 haneli meslek kodunuz yazar.

P.E.K/Bsmk Dğr/Ek Gstrg kısmı

Bu kısımda emekliliğe esas brüt kazancınız yazar. P.E.K diğer anlamı prime esas kazançtır. 2018 yılında asgari brüt ücret 2029,50 TL dir ve bu kısımda asgari ücretle çalışıyorsanız 2029,50 TL olarak görürsünüz. Emeklilikte en önemli parametrelerden birisi budur. Prime esas kazancınız ne kadar yüksek olursa emekli olduğunuzda o kadar yüksek emekli maaşı alabilirsiniz.

Hizmet dökümü Eksik G.N. nedir?

4a ssk kapsamında çalışmakta iseniz ve ay içerisinde 30 günden az çalışmanız varsa işveren gününüzü 30 günden az bildirir. 30 günden az çalışma sebebiniz ne ise (örneğin rapor, ücretsiz izin v.s.) her bir nedenin bir SGK eksik gün kodu vardır ve işveren sizi bu kodla SGK’ya bildirir. Bu kısımda neden eksik günle çalıştığınızın kodu yer alır. Örneğin 01 yazıyorsa rapor aldığınız, 21 yazıyorsa ücretsiz izinde olduğunuz anlaşılır. Ayrıntılı bilgi için >> SGK eksik gün nedenleri

SGK hizmet dökümü nereden alınır, nasıl sorgulanır ?

SSK hizmet dökümü isimden sorgulama ya da tc kimlik no ile ssk sorgulama şifresiz yapabileceğiniz online bir platform bulunmamaktadır. Ayrıca SSK hizmet dökümü isimden sorgulama da yapılmamaktadır. Hizmet dökümünü size en yakın SGK’dan kimliğiniz ile birlikte alabileceğiniz gibi www.turkiye.gov.tr adresinden e devlet şifreniz ile de alabilirsiniz. E devlet giriş ssk hizmet dökümü sorgulaması için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

  • www.turkiye.gov.tr adresinden sisteme T.C. numaranız ve E devlet şifreniz ile giriş yapın.
  • Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu-Ortak 4a/4b/4c Hizmetler-SGK Tescil ve Hizmet Dökümü menüsünden sorgulama yapabilir ve resmi barkodlu çıktı alarak sizden isteyen Kurum, Kuruluş ya da işyerine verebilirsiniz.

Direk sorgulama ekranına buradan gidebilirsiniz >>>> sgk hizmet dökümü sorgulamaSitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.