İnternetten Engelli Vergi İndirimi Başvurusu Nasıl Yapılır ?

İnternetten engelli vergi indirimi başvurusu kolayca yapabilirsiniz. Bildiğiniz üzere en az yüzde 40 ve ya üzerinde engeli olanların kendileri ile bakmakla yükümlü oldukları kişiler için vergi indirimi diğer adı ile sakatlık indirimi hakkı bulunmaktadır. Engelli indirimi ile birlikte kişiler çalışırken daha yüksek maaş alabilmekte ve hem de erken emeklilik hakkı elde edebilmekte. Engellilik vergi indirimi başvurusunu interaktif vergi dairesinden online olarak kolayca yapabilirsiniz. Yazımızın devamında engellilik vergi indirimi başvuru işlemleri, interaktif vergi dairesi engelli indirimi başvurusunda izlenecek yol ve engelli vergi muafiyeti başvurusu hakkında tüm detayları bulabilirsiniz.

Engellilik vergi indiriminden kimler yararlanır ?

Engellilik indiriminden yararlanabilecek kişiler şunlardır;

 • 4a SSK kapsamında bir işyerinde çalışanlar ile bakmakla yükümlü olduğu kişiler,
 • Emekli sandığı kapsamında çalışan devlet memurları ile bakmakla yükümlü olunanlar,
 • Serbest meslek erbapları ile bakmakla yükümlü olunanlar,
 • Basit usülde vergi vergi mükellefleri ( Sadece kendileri için başvuru yapabilirler ).

Sigortalı çalışanlar için engel derecelerine göre asgari ücrete ilave ödenecek indirim tutarları ve daha fazla bilgi için hemen Engelli Vergi İndirimi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Engellilik vergi indiriminden kimler yararlanamaz ?

Bu kapsamda sağlanacak indirim hakkından;

 • Serbest bölgelerdeki işletmelerde çalışanlar,
 • Gemi adamları,
 • Gelir vergisine tabi olmayan diğer ücretliler(kapıcılar v.b.),
 • Yurtdışında inşaatlarda çalışanlar

Ücretlerinden gelir vergi kesintisi olmadığı için vergi indirimi talep edemezler.

Engellilik vergi indirimi için gerekli evraklar nelerdir ?

Vergi indiriminden yararlanmak için gerekli evraklar şunlardır;

 • Vergi dairesine engelli indirim dilekçesi ( elden ya da aşağıda anlatıldığı şekilde internet vergi dairesi üzerinden verilebilir) ,
 • Dilekçeye ek olarak çalışılan işyerinde çalıştığına dair işveren kaşeli ve imzalı yazı;
 • Eğer işe yeni başlayan sigortalı ise işe giriş bildirgesi, işten çıkış varsa son aya ait SGK Tescil ve Hizmet Dökümü belgesi.
 • Daha önceden alınmış olan bir sağlık kurulu heyet raporu varsa aslı ya da aslı gibidir sureti,
 • Bakmakla yükümlü kişiler için başvuru yapılacaksa bakmakla yükümlülük belgesi ( SGK’dan alınabilir ).

İnternetten Engellilik Vergi İndirim Dilekçesi nasıl verilir ?

Engelli vergi indirimi başvuru evraklarına ilave olarak dilekçeyi online olarak interaktif vergi dairesi üzerinden kolayca verebilirsiniz.

 • Öncelikle buradan T.C. ve e-devlet şifreniz ile internet vergi dairesine giriş yapın ⇒ interaktif vergi dairesi giriş.
 • Anasayfaya giriş yaptıktan sonra İŞLEM BAŞLAT-Engellilik Vergi İndirim Dilekçesi menüsünü takip edin.
 • Çıkan kısımda “Uyarı bölümünü okudum, kabul ediyorum.”  kutucuğunu işaretleyerek DEVAM edin.
 • Sonraki sayfada eğer başvuruyu kendiniz için yapıyorsanız “Kendi adıma başvuru”, bakmakla yükümlü olduğunuz kişi için yapıyorsanız “Bakmakla yükümlü olunan kişi/kişiler adına başvuru” kutucuğunu seçerek devam edin.
 • Açılan sayfada eğer ssk kapsamında çalışıyorsanız “Hizmet erbabıyım.” kutucuğunu,   Basit usül vergi mükellefi ya da serbest meslek erbabı iseniz “Serbest meslek erbabıyım/Basit usule tabi mükellefim.” kutucuğunu,  Devlet memuru iseniz “Kamu Çalışanıyım” kutucuğunu işaretleyin.
 • Sonraki sayfada eğer elinizde önceden aldığınız heyet raporu varsa “Sağlık Kurulu Raporum Var”, yoksa “Hastaneye Sevk İstiyorum” kutucuğunu işaretleyin.
 • Eğer sağlık raporunuz varsa Başvurunuza işlem yapılabilmesi için müracaat tarihinizden itibaren 15 gün içerisinde engellilik raporunuzu (hastane veya noter tarafından aslı gibidir olarak onaylanmış sureti veya aslı) müracaat ettiğiniz ilgili Vergi Dairesi Başkanlığı/Defterdarlık Gelir Müdürlüğü Engellilik Servisine teslim etmeniz gerekmektedir. Belgelerinizi teslim etmemeniz durumunda başvurunuz geçersiz sayılacaktır.
 • Hastaneye Sevk İstiyorum diyerek devam ettiğinizde Sevk istediğiniz hastane ile ilgili bilgileri girmeniz gerekmektedir. Hastane İl, İlçe ve isim bilgilerini yazdıktan sonra devam edin.
 • Sonraki sayfada Çalıştığınız İşyerine Ait Bilgileri Yazınız.
 • Onay sayfasında girmiş olduğunuz tüm bilgileri kontrol ederek ONAYLA demeniz halinde başvuru işlemi sonlanmış olacaktır.

Başvurunuza istinaden eğer sağlık raporu var dediyseniz en geç 15 gün içerisinde bu raporu vergi dairesine vermeniz gerekiyor. Eğer hastaneye sevk istemişseniz bu durumda Vergi Dairesi size hastaneye sevk yazısı gönderecektir. Siz de bu arada yukarıda istenen evrakları hazırlamalısınız.

Vergi indirimi emeklilik tablosu

Engelli indirimi ile erken emeklilik hesaplaması yapmak, vergi indiriminden emeklilik tablosuna göz atmak ve ne zaman emekli olacağınızı öğrenmek için hemen Engelli Emeklilik Tablosu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Vergi indirim belgesi nasıl alınır ?

İnternet vergi dairesinden ya da vergi dairesi engelli indirimi dilekçesi ile başvurunuzu yapıp süreç tamamlandıktan sonra belgeyi bağlı olduğunuz Vergi Dairesinden alabilirsiniz. Ayrıca vergi indirim kartınızı da talep edebilirsiniz.

Engelli vergi indirimi ne zaman sonuçlanır ?

Gerekli evraklar ve dilekçe ile başvuru yapıldıktan sonra eğer son 6 ay içerisinde aldığınız bir engelli raporu yoksa Vergi Dairesi tarafından tam teşekküllü bir üniversite ya da devlet hastanesine sevkiniz yapılır. Heyete girersiniz ve bu rapor Vergi Dairesine gönderilir. Daha sonra Kurul tarafından değerlendirme yapılır ve engel yani vergi indirim oranı belirlenir. Bu sürecin tamamlanması bağlı olunan vergi dairesine göre farklılık gösterir. Ortalama olarak 2-3 ay içerisinde sonuçlanır.

Engelli vergi indirimi sorgulama nasıl yapılır ?

Sorgulama işlemi e-devletten yapılamamakta. Her bir vergi dairesinin internet sitesi üzerinden T.C. numarası ve dosya numarası ile sorgulama yapılabilmekte.

Ankara engelli Vergi indirimi sorgulama

Sorgulama işlemi online olarak yapılamamaktadır. Ankara Vergi Dairesi’ne bağlıysanız bağlı olduğunuz Vergi dairesini telefonla arayarak ya da bizzat giderek sonucu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Engelli vergi indirimi işyeri yazısı

Engelli vergi indirimine başvurabilmeniz için işyerinizden bir yazı almanız gerekmektedir. Yazı hazır bir yazıdır ve işyeri muhasebecinizden talep edebilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın