Engelli Vergi İndirimi Hesaplama 2021

50

Engelli vergi indirimi hesaplama konusunda ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz. Bu düzenleme en az %40 ve üzeri engeli olanlara verilen en önemli haklardan birisidir. Malumunuz en az %40 ve üzeri raporu olanlar gelir vergisinden rapor oranına göre gelir vergisi indirimi almakta ve bu kişiler maaşlarına engellilik durumundan kaynaklı olarak ilave ödeme almaktadırlar.

İşte alınan bu indirim engellilik indirimi diğer adı ile sakatlık indirimi olarak tanımlanmaktadır. %40 üzeri raporu olup vergi indiriminden yararlananların 01 Ocak 2021-31 Aralık 2021 tarihleri arasında yararlanabilecekleri vergi indirimi tutarları belli oldu. Yazımızın devamında engelli vergi indirimi nasıl hesaplanır, engeli vergi indirimi başvurusu nereye ve nasıl yapılır, engelli vergi indirimi sonuçları sorgulaması nasıl yapılır gibi konu hakkında tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

Engelli vergi indirimi başvuru 2021

Başvuruyu bağlı olduğunuz vergi dairesine yapmanız gerekiyor. Başvuru için işyerinizde çalıştığınıza dair yazı almanız yeterli. Daha sonra vergi dairesine gidin ve sakatlık indirimi için sevkinizin yapılmasını talep edin. Vergi dairesi sizi tam teşekküllü bir devlet hastanesi ve ya üniversite hastanesine sevk eder. Hastaneden gelen rapor vergi dairesi sağlık kurulunca değerlendirilir ve engel oranı yani vergi indirim oranı belirlenir. Başvuru işlemini e-devletten kolayca yapabilirsiniz. E-devletten başvuru için buradan T.C. ve e-devlet şifreniz ile başvuru sayfasına giriş yapabilirsiniz ⇒ engelli vergi indirimi e-devlet başvurusu.

Engelli vergi indirimi dilekçesi örneği 2021

Eğer başvurunuzu dilekçe ile yapacaksanız başvuru formunu buradan indirebilirsiniz ⇒ engelli indirimi başvuru formu indir. Dilekçeye ilave olarak işyerinde çalıştığınıza dair yazı, varsa daha önce almış olduğunuz sağlık kurulu raporlarını ekleyerek bağlı olduğunuz Vergi Dairesine başvuru yapmanız gerekmektedir.

Engelli dereceleri 2021

Bildiğiniz gibi engelliler engel oranına göre Kanunen belirlenen oranlara göre derecelendirilmekte. Buna göre;

 • Birinci derece engelliler çalışma gücünü en az %80 ve üzerinde kaybedenler,
 • İkinci derece engelliler çalışma gücünü en az %60 ve üzeri kaybedenler,
 • Üçüncü derece engelliler ise çalışma gücünü en az %40 ve üzeri kaybedenler olarak tanımlanabilir

Sakatlık indirimi hesaplama 2021

Bildiğiniz gibi brüt asgari ücret 2021 yılının tamamı için 3.577,50 TL olarak belirlendi. Aylık olarak maaşınızdan yapılacak gelir vergisi indirim oranı aşağıda belirtilen tutarların %15’i oranında olacak.

Malumunuz net asgari ücret 2021 yılının tamamında bekar ve çocuksuz çalışan için 2.825,90 TL olarak belirlendi. Engelli olarak alabileceğiniz net maaş ise engel dereceniz ve engelli indirim oranına göre aşağıdaki tutarlar eklenerek hesaplanacaktır.

2021 sakatlık indirimi tutarları

Gelir vergisinden engellilik durumuna göre yapılacak indirim tutarları aşağıdaki gibi olacaktır;

 • Birinci derece engelliler için 1.500,00 TL,
 • İkinci derece engelliler için 860,00 TL,
 • Üçüncü derece engelliler için ise: 380,00 TL.
 • Medeni durumunuz ve çocuk sayınıza göre yararlanabileceğiniz asgari geçim indirimi tutarlarını da net maaşa ilave etmeniz gerekiyor. Güncel AGİ tutarlarına asgari geçim indirimi tablosu sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Engelli vergi indirimi maaşa ne kadar yansır 2021

Engelli indirim tutarları aşağıda belirtilmiştir. Engel oranına göre belirlenen indirim tutarları aşağıdaki gibidir. Belirlenen tutarlar yıllık olarak yapılacak indirim tutarlarıdır. Bu tutarlar ödenecek gelir vergisinden aylık olarak düşülür.

Engelli indirimi hesaplama robotu

Daha önce engelli vergi indirimi hesaplama excel programı oluşturmuş ve program aracılığı ile engelli raporu indirim hesaplaması yapılmasına imkan sağlamıştık. Ancak veriler engelli vergi indirimi maaş hesaplaması yapanlar tarafından yanlış girildiğinden tabloyu kaldırdık. Hesaplama ile ilgili Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından geliştirilen ya da e-devlette yer alan bir uygulama bulunmamakta. Engel oranınızı bize yazın AGİ ve engellilik derecesi ile birlikte almanız gereken net maaş ve maaş engelli indirimi hesaplamasını biz yapalım.

Engelli asgari ücret ne kadar 2021

Normal çalışan için aylık net asgari ücret 31 Aralık 2021 tarihine göre asgari geçim indirimi dahil 2.825,90 liradır. Engelli asgari ücret hesaplaması normal çalışana göre farklı yapılmaktadır. Engelli çalışanlar engel oranlarına göre yukarıda belirtilen tutarlarda ilave ödeme aldıklarından aldıkları net asgari ücret normal çalışanlara göre farklı olabilmektedir. 2324,70 liralık net maaş üzerine engellilik indirimi tutarını ekleyerek alabileceğiniz net maaşı hesap edebilirsiniz.

Engelli vergi indirimi sorgulama 2021

Bu kapsamda yararlanmış olduğunuz indirim tutarları ile engelli indirimi derecesini online olarak sorgulayamazsınız. Bağlı olduğunuz vergi dairesinden bu konu hakkında bilgi talep edebilirsiniz. Ayrıca 189 numaralı vergi çağrı merkezini arayarak hem engelli vergi indirimi başvuru sorgulaması konusunda hem de diğer hususlarda bilgi alabilirsiniz.

Engelli vergi indirimi emeklilik 2021

En az %40 üzeri engel raporunuz varsa ve vergi indiriminden yararlanıyorsanız yaş şartına takılmadan erken emeklilik hakkından yararlanabilirsiniz. Engelli emeklilikte emeklilik için gerekli olan sigortalılık süresi ve prim gün sayısı şartı ilk defa sigortalı olarak işe başladığınız tarih ve engel oranınıza göre belirleniyor.

Hemen  engelli emeklilik hesaplama tablosu sayfamızı ziyaret ederek ne zaman emekli olabileceğinizi hesap edebilir ve emekli olmanız durumunda alabileceğiniz emekli maaş tutarını öğrenebilirsiniz.

Engelli yakını vergi indirimi 2021

Ücret karşılığı çalışan devlet memurları, ssk kapsamında sigortalı olanlar ile gerçek ya da basit usülde vergi mükellefi olan kişiler kendi engellilik durumundan dolayı vergi indiriminden yararlanabildikleri gibi bakmakla yükümlü oldukları eş, çocuk ya da anne ve babadan dolayı da indirimden yararlanma hakkına sahiptirler. Süreç ve başvuru işlemleri ise aynen yukarıda belirtildiği gibi olmalıdır.

Vergi indirimi raporu kaç ayda gelir 2021

Özürlü indirimi hesaplaması konusunda ayrıntılı olarak bilgi verdikten sonra gelelim başvurudan sonra indirim raporunun ne kadar süre içerisinde geldiğine. Başvuru tarihi itibariyle eğer son 6 ay içerisinde alınan bir heyet raporunuz yoksa Vergi Dairesi yeniden hastaneye sevk eder. Hastanede heyete girersiniz ve hastane bu raporu Vergi Dairesine yollar. Daha sonra vergi dairesi kurulu tarafından değerlendirilir ve engel derecesi belirlenir. Tüm bu süreç ortalama 3-4 ay sürer.

50 Yorum
 1. İsmail

  Merhaba
  3 yaşında %90 engelli kızım var ücretli çalışanım vergi indiriminden yaralanmak istiyorum ne yapmam gerekiyor birde hesaplama nasıl yapılıyor
  4300 TL + agi maaş alıyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Allah yardımcınız olsun. Vergi dairesine başvurun. Onlar sizi yönlendirir.

 2. Abdullah

  2 tane 1. Derece engelli çocuğum var ikisinde de ayrı ayrı ne yansır maaşa asgari ücret gösteriliyor 3 cocuk var eş çalışmıyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. hesaplama hakkında tam bilgim yok maalesef. İşyeri muhasebecinize hesaplatabilirsiniz.

 3. Erdoğan

  Beyin ameliyatı olmuşum adli tıp kurumundan %40 raporu aldım sigorta pirimim 4900 gün vergi indirimine başvuracağım raporum düşermiş düşmezse vergi indiriminden faydalanabilir miyim emekli olsam ne kadar maaş bağlanır.?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İlk sigorta başlangıç tarihiniz ne zaman ?

 4. Erdoğan

  %40 raporum var sigorta pirimim 4900 gün vergi indirimine başvuracağım emekli olsam ne kadar maaş bağlanır.?

 5. Hüseyin

  Kronik sürekli 44 engelli rapor aldım 1988 ssk girişim ve 9800 pirim şuan 5750 net maaş çalışıyor vergi iadesi için 10-10 2020 evrak sisteme işlenmiş ne kadar zamanda cevap gelir ve birde oranı düşürürler mi ? Şimdiden teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Koronadan dolayı süreç uzuyor biraz. Şu kadar sürede sonuçlanır demek zor. Oran konusunda da bir yorum yapamayız. Sonuçta buna heyet karar veriyor.

 6. nalan

  tsklr..

  1. Ömer Meriç

   Rica ederim. İyi günler.

 7. nalan

  birde nereye sikayet ve itiraz edebilirim bilgilendirirseniz sevinirim

  1. nalan

   kisaca emgelli vergi indirimi 127 tl hakkimiz olan parayi veriyor asgari geçim indirimini vermiyor
   buda net maas 2104 tl mis agi haric üzerine koyuyor bu nasıl bir hesaplama aklim almiyor hatalarını kabul etmiyorlar
   esimin agi hakki da 297.98
   cok arastirdim alabilecegimiz bu parayi vermiyor
   nereye sikayey edecem

   1. Ömer Meriç

    Asgari geçim indirimi ve vergi indirimi ile ilgili şikayeti de vergi dairesine yapmanız gerekiyor. Öyle hesaplama olmaz. Yanlış yapıyorlar.

  2. Ömer Meriç

   170 numaralı hattı arayarak hem detaylı bilgi alabilir hem de gerekirse şikayet talebi oluşturabilirsiniz.

 8. kazım

  universıte hstanesinde 44 engelli raporum var balhazer sıstemiyle hesplandı bu oranı tekrar dusurulurmu kukaktan 18 kardiyoliji 27 bel fıtıgından 7 iki ay oldu göndereli raporumu bilgilendirırsen sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Nereye göndermiştiniz raporu anlamadım tam olarak ?

   1. nalan

    hayırlı günler size engelli indirimi hakkinda bir sorum olacak. esim 3. derece engelli indiriminden oglumuzda 1.derece engelli indiriminden yararlanmasi gerekiyor
    fakat esim 1.5 yildir calistigi isyerinden 3.deece yararlanmasina ragmen indirim alamadı bem geçen ay uyardim işyerini oglumuzdan deneyelim 1.derece dedim demez olaydim ayligimizdan 180.tl kaybimiz oldu gittim isyerine bana biz netten hesaplama yapiyoruz ondandir diyor dogrumu
    üstelik boyle devam eder yasak diyor ne olur beni aydinlatin bu konuda
    esim asgari ucret net 30 gunluk 2400 alıyordu
    1.derece indirim uygulayınca
    30.gunluk 2.232 aldi bu haksizlilta nedir

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Net asgari ücret bekar ve çocuksuz çalışan için zaten 2324 liradan aşağı olamaz. Sizin eşinize ödenecek maaş neden 2200? Zaten burada bir yanlışlık var. İşyerinin engel derecesini de esas alarak hesaplama yapması gerek. Tekrar söyleyin. Olmazsa bakanlığa şikayet edersiniz.

     1. nalan

      gayet rahat şekilde kendilerinin hakli oldugunu soyluyor biz anlatsakta anlamazsiniz deyip sinirleniyorlar
      biz brut degil net uzerinden hesaplama yapariz maaslari siz vazgeçin bu indirimden yarariniza olur diyor dogrumu

 9. Muhsin

  Merhaba ben Muhsin 1997 sgk giriş 6000 pirim %47 engelim emekli olacagam ne kadar maaş bağlanır

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Primler asgari ücretten ödendi ise 1500 lira alırsınız.

 10. Osman

  Ankaradan evrak kaç günde geliyor 4 a kamu personeli olarak 6000 günü olan kaç para maaş alır teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu ara minimum personel çalışıyor tedbir amaçlı. Maaş hesabı için ortalama kazancınızı bilmek gerekir. Bilmediğimiz için hesaplama yapabilmemiz zor maalesef.

   1. Mehmet çıldır

    Merhaba ben vergi indirimi emeklisiyim yüzde 68 raporluyum asgari üçret özel sektördeyim ne kadar maaş alırım iyi günler

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Evli misiniz ?Evli iseniz eşiniz çalışıyor mu ve bakmakla yükümlü olduğunuz çocuk varsa yaşlarını ve sayısını yazın lütfen.

 11. MUSTAFA DEMİR

  Engellilerde SGK indirimi yapılırmı? Teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Hayır indirim yok.

 12. HASAN

  MERHABA %42 ENGELLİ RAPORUM VAR. (SÜREĞEN-KRONİK) VERGİ İNDİRİMİ İÇİN GELİR İDARESİNE BAŞVURUDA BULUNDUM. ORANI %19 A DÜŞÜRMÜŞLER.BÖYLE BİR YETKİLERİ VAR MI ? (%42 ENGELLİ RAPORU İLE) 27 YIL 7461 GÜN SGK PİRİM GÜN SAYIM VAR. VERGİ İNDİRİMİNDEN FAYDALANMADAN ENGELLİ EMEKLİ OLABİLİR MİYİM ? MERİÇ BEY.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Vergi indiriminden emeklilik için en az %40 ve üzeri rapor gerekli. Verilen rapora itiraz hakkınız var. İtiraz edebilirsiniz. % 19 ile emekli olma şansınız yok maalesef.

   1. Tahsin

    %57 engelli raporum var ve vergi indirimi aldım 3920 gün primim var sigorta girişim 11.12.2002 ne zaman emekli olurum

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. 4240 günü tamamlamanız şartı ile 11.12. 2021 tarihinden itibaren emekli olursunuz.

 13. Nazan

  Merhaba. 1/4 kademe 3600 katsayı eczacı olarak kamuda çalışmaktayım. 2 çocuk ve bekar bayanım. %60 engelli sürekli raporum var. Aylık ne kadar maaş artışı alırım..760 tl -2. Derece deniliyor. Bu aylık maaş+760 tl anlamına mı geliyor. Teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kamu için hesaplama konusunda bilgim yok maalesef. Kurumunuzun muhasebe biriminden bilgi almanızı öneririm.

 14. hasan

  meriç bey merhaba. engel oranım % 67 evliyim eşim çalışmıyor 3 çocugum var. özel şirket asgari ücret’le çalışıyorum sizden ricam net cevap vermeniz olacak ne kadar maaş almam gerekiyor.teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Normal şartlarda engelli indirimi hariç size ödenmesi gereken net maaş 2480 civarı. Buna yazımızda belirtilen engelli indirim tutarını da ilave ederek net maaşınızı hesap edebilirsiniz.

 15. Şahin

  Askeri üçret le engelli çalişiyorm 80 engellim ne kadar maaŞ almam lazım 2530 değil mi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yazımızda net asgari ücret, Agi ve engel oranları mevcut. Buna göre net maaş hesabı yapabilirsiniz. O civarda olması gerekiyor.

 16. selo

  merhaba,
  6300 iş günüm var, %64vergi indirim emekli oldum. ne kadar maaş alırım . sgk ortama 1500 der , çok düşük bu pirime göre.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ödenen prim gün sayısına göre değil ortalama kazanca göre hesaplanıyor maaş.

   1. selo

    ortalama kazanç derken anlamadım mesela asgari
    ücret ile ne kadar maaş alırım

    1. Ömer Meriç

     Asgari ücret üzerinden ortalama 1200 TL civarında maaş alırsınız.

 17. raziye

  bekar çocuk var 1 tane % 67 engelliyim ne maaş alırım özel sektör

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sayfamızda Agi hariç bet asgari ücret ile çocuk sayısına göre yararlanabileceğiniz tutarlar mevcut. Bakarak hesap yapabilirsiniz.

 18. Ayten

  Merhaba ben ozel sektörde çalışıyorum %40 engel raporum var vergi indirimi icin basvuru yaptim asgari ücret üzerinden vergi indirimi ne kadar alirim tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Aylık olarak maaşınıza ortalama ilave 30 TL yansıyacaktır.

 19. Yusuf ALPTEKİN

  selamlar. kamuda 399 khk ile çalışan sözleşmeli bir memurum. 1970 doğumlu ve Eylül 1999 girişliyim. 2019 yılı Nisan ayından itibaren geçerli olmak üzere 1 yıl süreli %60 engelli raporum var ve aynı tarihten geçerli olmak üzere sürekli vergi indiriminden yararlanmaktayım. engelli raporum 3 farklı hastalıktan dolayı tarafıma verildi. engelli raporu, vergi indirimi veya malulluk seçeneklerinden herhangi biriyle müracaat edersem emekli olabilirmiyim. bilgi verebilirseniz memnun olurum..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Siz raporunuz ve dilekçe ile Kurumunuza müraacat ediniz. Emekli olup olamayacağınız konusunda bilgi talep ediniz. Bunun nihai kararını kurumunuz verir. Eğer olumlu gelirse emeklilik dilekçenizi sonradan da verebilirsiniz.

  2. Tayfun Sönmezyuva

   Merhaba
   Asgari ücret ile çalışıp 2. Derece Engelli vergi indirimi emekli maaşı ne kadar.

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Bekar ve çocuksuz iseniz 2389 TL. Eğer evli ve çocuklu iseniz asgari geçim indirimine göre maaş artar.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.