Engelli Vergi İndirimi 2020

4

Engelli vergi indirimi düzenlemesi en az %40 ve üzeri engeli olanlara verilen en önemli haklardan birisidir. Malumunuz en az %40 ve üzeri raporu olanlar gelir vergisinden rapor oranına göre gelir vergisi indirimi almakta ve bu kişiler maaşlarına engellilik durumundan kaynaklı olarak ilave ödeme almaktadırlar.

İşte alınan bu indirim engellilik indirimi diğer adı ile sakatlık indirimi olarak tanımlanmaktadır. %40 üzeri raporu olup vergi indiriminden yararlananların 01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında yararlanabilecekleri vergi indirimi tutarları belli oldu. Buna göre tutarlar ve hesaplanma şekli aşağıdaki gibi olacaktır.

2020 engelli vergi indirimi hesaplama

Bildiğiniz gibi brüt asgari ücret 2020 yılının tamamı için 2.943,00 TL olarak belirlendi. Aylık olarak maaşınızdan yapılacak gelir vergisi indirim oranı yukarıda belirtilen tutarların %15’i oranında olacak

Malumunuz net asgari ücret 2020 yılının tamamında bekar ve çocuksuz çalışan için 2.324,70 TL olarak belirlendi.Engelli olarak alabileceğiniz net maaş ise engel dereceniz ve engelli indirim oranına göre aşağıdaki tutarlar eklenerek hesaplanacaktır.

Engelli vergi indirimi başvuru 2020

Başvuruyu bağlı olduğunuz vergi dairesine yapmanız gerekiyor. Başvuru için işyerinizde çalıştığınıza dair yazı almanız yeterli. Daha sonra vergi dairesine gidin ve sakatlık indirimi için sevkinizin yapılmasını talep edin. Vergi dairesi sizi tam teşekküllü bir devlet hastanesi ve ya üniversite hastanesine sevk eder. Hastaneden gelen rapor vergi dairesi sağlık kurulunca değerlendirilir ve engel oranı yani vergi indirim oranı belirlenir.

Engelli dereceleri 2020

Bildiğiniz gibi engelliler engel oranına göre Kanunen belirlenen oranlara göre derecelendirilmekte.Buna göre;

 • Birinci derece engelliler çalışma gücünü en az %80 ve üzerinde kaybedenler,
 • İkinci derece engelliler çalışma gücünü en az %60 ve üzeri kaybedenler,
 • Üçüncü derece engelliler ise çalışma gücünü en az %40 ve üzeri kaybedenler olarak tanımlanabilir.

Engelli vergi indirimi maaşa ne kadar yansır 2020

Engelli indirim tutarları aşağıda belirtilmiştir. Engel oranına göre belirlenen indirim tutarları aşağıdaki gibidir. Belirlenen tutarlar yıllık olarak yapılacak indirim tutarlarıdır. Bu tutarlar ödenecek gelir vergisinden aylık olarak düşülür.

2020 sakatlık indirimi tutarları

Gelir vergisinden engellilik durumuna göre yapılacak indirim tutarları aşağıdaki gibi olacaktır;

 • Birinci derece engelliler için 1.400,00 TL,
 • İkinci derece engelliler için 790,00 TL,
 • Üçüncü derece engelliler için ise: 350,00 TL.

Engelli asgari ücret 2020

Normal çalışan için aylık net asgari ücret 31 Aralık 2020 tarihine göre asgari geçim indirimi dahil 2324,70 liradır. Engelli çalışanlar engel oranlarına göre yukarıda belirtilen tutarlarda ilave ödeme aldıklarından aldıkları net asgari ücret normal çalışanlara göre farklı olabilmektedir. 2324,70 liralık net maaş üzerine engellilik indirimi tutarını ekleyerek alabileceğiniz net maaşı hesap edebilirsiniz.

Normal çalışanlar için brütten nete maaş hesaplaması için https://sgkbilgisi.com/brutten-nete/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Medeni durumunuz ve çocuk sayınıza göre yararlanabileceğiniz asgari geçim indirimi tutarlarını da net maaşa ilave etmeniz gerekiyor. Güncel AGİ tutarlarına https://sgkbilgisi.com/asgari-gecim-indirimi/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Engelli vergi indirimi emeklilik 2020

En az %40 üzeri engel raporunuz varsa ve vergi indiriminden yararlanıyorsanız yaş şartına takılmadan erken emeklilik hakkından yararlanabilirsiniz. Engelli emeklilikte emeklilik için gerekli olan sigortalılık süresi ve prim gün sayısı şartı ilk defa sigortalı olarak işe başladığınız tarih ve engel oranınıza göre belirleniyor.

Hemen https://sgkbilgisi.com/engelli-emeklilik-tablosu/ sayfamızı ziyaret ederek ne zaman emekli olabileceğinizi hesap edebilir ve emekli olmanız durumunda alabileceğiniz emekli maaş tutarını öğrenebilirsiniz.

Engelli vergi indirimi hakkındaki tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

4 Yorum
 1. Yusuf ALPTEKİN

  selamlar. kamuda 399 khk ile çalışan sözleşmeli bir memurum. 1970 doğumlu ve Eylül 1999 girişliyim. 2019 yılı Nisan ayından itibaren geçerli olmak üzere 1 yıl süreli %60 engelli raporum var ve aynı tarihten geçerli olmak üzere sürekli vergi indiriminden yararlanmaktayım. engelli raporum 3 farklı hastalıktan dolayı tarafıma verildi. engelli raporu, vergi indirimi veya malulluk seçeneklerinden herhangi biriyle müracaat edersem emekli olabilirmiyim. bilgi verebilirseniz memnun olurum..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Siz raporunuz ve dilekçe ile Kurumunuza müraacat ediniz. Emekli olup olamayacağınız konusunda bilgi talep ediniz. Bunun nihai kararını kurumunuz verir. Eğer olumlu gelirse emeklilik dilekçenizi sonradan da verebilirsiniz.

  2. Tayfun Sönmezyuva

   Merhaba
   Asgari ücret ile çalışıp 2. Derece Engelli vergi indirimi emekli maaşı ne kadar.

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Bekar ve çocuksuz iseniz 2389 TL. Eğer evli ve çocuklu iseniz asgari geçim indirimine göre maaş artar.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.