Engelli Vergi İndirimi Hesaplama 2024 & Yeni Oranlar

Engelli vergi indirimi hesaplama konusunda ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz. Bu düzenleme en az %40 ve üzeri engeli olanlara verilen en önemli haklardan birisidir. Malumunuz en az %40 ve üzeri raporu olanlar gelir vergisinden rapor oranına göre gelir vergisi indirimi almakta ve bu kişiler maaşlarına engellilik durumundan kaynaklı olarak ilave ödeme almaktadırlar.

İşte alınan bu indirim engellilik indirimi diğer adı ile sakatlık indirimi olarak tanımlanmaktadır. %40 üzeri raporu olup vergi indiriminden yararlananların 01 Ocak 2024-31 Aralık 2024 tarihleri arasında yararlanabilecekleri vergi indirimi tutarları belli oldu. Yazımızın devamında engelli vergi indirimi nasıl hesaplanır, engeli vergi indirimi başvurusu nereye ve nasıl yapılır, engelli vergi indirimi sonuçları sorgulaması nasıl yapılır gibi konu hakkında tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

Engelli vergi indirimi başvuru 2024

Başvuruyu bağlı olduğunuz vergi dairesine yapmanız gerekiyor. Başvuru için işyerinizde çalıştığınıza dair yazı almanız yeterli. Daha sonra vergi dairesine gidin ve sakatlık indirimi için sevkinizin yapılmasını talep edin. Vergi dairesi sizi tam teşekküllü bir devlet hastanesi ve ya üniversite hastanesine sevk eder. Hastaneden gelen rapor vergi dairesi sağlık kurulunca değerlendirilir ve engel oranı yani vergi indirim oranı belirlenir. Başvuru işlemini e-devletten kolayca yapabilirsiniz. E-devletten başvuru için buradan T.C. ve e-devlet şifreniz ile başvuru sayfasına giriş yapabilirsiniz ⇒ engelli vergi indirimi e-devlet başvurusu.

Engelli vergi indirimi dilekçesi örneği 2024

Eğer başvurunuzu dilekçe ile yapacaksanız başvuru formunu buradan indirebilirsiniz ⇒ engelli indirimi başvuru formu indir. Dilekçeye ilave olarak işyerinde çalıştığınıza dair yazı, varsa daha önce almış olduğunuz sağlık kurulu raporlarını ekleyerek bağlı olduğunuz Vergi Dairesine başvuru yapmanız gerekmektedir.

Engelli dereceleri 2024

Bildiğiniz gibi engelliler engel oranına göre Kanunen belirlenen oranlara göre derecelendirilmekte. Buna göre;

 • Birinci derece engelliler çalışma gücünü en az %80 ve üzerinde kaybedenler,
 • İkinci derece engelliler çalışma gücünü en az %60 ve üzeri kaybedenler,
 • Üçüncü derece engelliler ise çalışma gücünü en az %40 ve üzeri kaybedenler olarak tanımlanabilir

Sakatlık indirimi hesaplama 2024

Bildiğiniz gibi brüt asgari ücret 2024 yılının tamamı için 20.000,50 TL olarak belirlendi. Asgari ücretli çalışanlar ise artık gelir vergisinden muaf olacaklar.  Dolayısıyla engelli olup brüt ücreti asgari ücret esas alınarak bildirilenler engelli vergi indiriminden yararlanamayacaklar. Brütü asgari ücretin üzerinde olanlar ise yine aşağıda belirlenen oranlar üzerinden engelli vergi indiriminden yararlanmaya devam edebilecekler.

2024 sakatlık indirimi tutarları

Gelir vergisinden engellilik durumuna göre yapılacak indirim tutarları aşağıdaki gibi olacaktır;

Birinci derece engelliler için6.900,00 TL
İkinci derece engelliler için 4.00,00 TL
Üçüncü derece engelliler1.700,00 TL

Engelli vergi indirimi maaşa ne kadar yansır 2024

Engelli indirim tutarları yukarıda belirtilmiştir. Engel oranına göre belirlenen indirim tutarları yukarıda gibidir. Belirlenen tutarlar yıllık olarak yapılacak indirim tutarlarıdır. Bu tutarlar ödenecek gelir vergisinden aylık olarak düşülür.

Şunu tekrar hatırlatmam gerekiyor. Eğer brüt ücretini asgari ücret kadar bildiriliyorsa asgari ücrete kadar olan brüt tutardan gelir vergisi kesintisi olmadığı için engelli indiriminden de yararlanamazsınız.

Engelli memur vergi indirimi maaşa ne kadar yansır?

Engelli memurlar da vergi indiriminden yararlanarak az da olsa maaşlarına ilave ödeme almaktadırlar. Engel derecelerine göre vergi indirim tutarları tablosu yukarıda paylaşılmıştır. Devlet memurları da yıllık olarak aynı tutarlarda vergi indirimi almaktadır.

Engelli indirimi hesaplama robotu

Daha önce engelli vergi indirimi hesaplama excel programı oluşturmuş ve program aracılığı ile engelli raporu indirim hesaplaması yapılmasına imkan sağlamıştık. Ancak veriler engelli vergi indirimi maaş hesaplaması yapanlar tarafından yanlış girildiğinden Engelli vergi indirimi hesaplama robotu kaldırdık. Hesaplama ile ilgili Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından geliştirilen ya da e-devlette yer alan bir uygulama bulunmamakta. Engel oranınızı bize yazın AGİ ve engellilik derecesi ile birlikte almanız gereken net maaş ve maaş engelli indirimi hesaplamasını biz yapalım.

Engelli asgari ücret ne kadar 2024

Normal çalışan için aylık net asgari ücret 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle 17.002,00 TL olacaktır. Brüt ücreti asgari ücretten bildirilecek engelliler herhangi bir ilave ödeme ve engelli indirimi almayacağı için diğer çalışanlarla aynı maaşı alacaklardır. Brüt kazancı brüt asgari ücret üzerinde olanlar kesilen gelir vergisine göre engel oranı da esas alınarak gelir vergisinden indirim alabilecekler ve aynı zamanda bu kişiler asgari geçim indiriminden de yararlanabileceklerdir.

Engelli vergi indirimi sorgulama 2024

Bu kapsamda yararlanmış olduğunuz indirim tutarları ile engelli indirimi derecesini online olarak sorgulayamazsınız. Bağlı olduğunuz vergi dairesinden bu konu hakkında bilgi talep edebilirsiniz. Ayrıca 189 numaralı vergi çağrı merkezini arayarak hem engelli vergi indirimi başvuru sorgulaması konusunda hem de diğer hususlarda bilgi alabilirsiniz.

Engelli vergi indirimi emeklilik 2024

En az %40 üzeri engel raporunuz varsa ve vergi indiriminden yararlanıyorsanız yaş şartına takılmadan erken emeklilik hakkından yararlanabilirsiniz. Engelli emeklilikte emeklilik için gerekli olan sigortalılık süresi ve prim gün sayısı şartı ilk defa sigortalı olarak işe başladığınız tarih ve engel oranınıza göre belirleniyor. Hemen  engelli emeklilik hesaplama tablosu sayfamızı ziyaret ederek ne zaman emekli olabileceğinizi hesap edebilir ve emekli olmanız durumunda alabileceğiniz emekli maaş tutarını öğrenebilirsiniz.

Engelli yakını vergi indirimi 2024

Engelli yakını vergi indirimi hesaplama da aynen içeriğimizde anlatıldığı gibi yapılmaktadır. Ücret karşılığı çalışan devlet memurları, ssk kapsamında sigortalı olanlar ile gerçek ya da basit usülde vergi mükellefi olan kişiler kendi engellilik durumundan dolayı vergi indiriminden yararlanabildikleri gibi bakmakla yükümlü oldukları eş, çocuk ya da anne ve babadan dolayı da indirimden yararlanma hakkına sahiptirler. Süreç ve başvuru işlemleri ise aynen yukarıda belirtildiği gibi olmalıdır.

Vergi indirimi raporu kaç ayda gelir 2024

Özürlü indirimi hesaplaması konusunda ayrıntılı olarak bilgi verdikten sonra gelelim başvurudan sonra indirim raporunun ne kadar süre içerisinde geldiğine. Başvuru tarihi itibariyle eğer son 6 ay içerisinde alınan bir heyet raporunuz yoksa Vergi Dairesi yeniden hastaneye sevk eder. Hastanede heyete girersiniz ve hastane bu raporu Vergi Dairesine yollar. Daha sonra vergi dairesi kurulu tarafından değerlendirilir ve engel derecesi belirlenir. Tüm bu süreç ortalama 3-4 ay sürer.

Engelli vergi indirimi bordro örneği

Brüt ücreti asgari ücrete göre bildirilenlerin bordrosu normal çalışan bordrosu ile birebir aynıdır. Eğer ücretiniz asgari ücretten fazla ise bordronuzu muhasebecinizden talep edebilirsiniz.

Geriye dönük engelli vergi indirimi hesaplama

Vergi indirimi hakkı vergi dairesinden onay alındığı tarihten itibaren başlar. Bu tarihten öncesi için engelli raporuna göre işlem yapılamaz. Vergi dairesinden vergi indirim onayı geldikten sonra indirim alınabilmektedir.

Aşağıdaki içerikler de ilginizi çekebilir;

Engelli vergi indirimi neye göre hesaplanır?

Engelli vergi indirimi engel dereceleri esas alınarak hesaplanır. Her bir engelli derecesi için belirlenen tutarlar yıllık olarak gelir vergisi matrahından düşürülür.

Vergi indirimi için engel oranı kaç olmalı?

Çalışanların vergi indirimi kapsamından yararlanabilmeleri için engel oranının en az %40 ve üzerinde olması gerekmektedir.

Yüzde 50 engelli kaçıncı derece?

Engel oranı yani vergi indirimi %40-59 arasında olanlar üçüncü derece engelli sayılmaktadır.

Engelliler için doğalgazda indirim var mı?

Engelli raporu nedeni ile doğalgaz ya da elektrikte ek bir indirim düzenlemesi bulunmamaktadır.

3.4/5 - (5 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Engelli Vergi İndirimi Hesaplama 2024 & Yeni Oranlar” üzerine 140 yorum
 1. Merhaba vergi indiriminden emekli oldum 2.derece engellilik durumum dolayısıyla .emekli maaşıma ek bir rakam 1 kez ödendi .aylık ödenmiyormu

  Yanıtla
 2. Ömer Bey Merhaba,
  Benim engel oranım yüzde 58 süresiz raporum var. Bekar ve çocuğum yok
  Net maaşım 12.000 tl olup, kira sosyal ve yakacak yardımı alıyorum
  özel sektörde Vergi indirimi için bugün başvuruda bulunacağım.
  maaşıma yansıması ne kadar olur

  Yanıtla
  • Merhaba. Kademe, derece, mezuniyet ve unvanınız maaş üzerinde etkilidir. Ayrıca ne kadar süre çalıştığınız, başlama tarihiniz ve prim ödenen dönemler de hesaplamayı etkiler. Net şu kadar alırsınız demek bu nedenle imkansızdır.

   Yanıtla
 3. Merhaba %86 raporum var. Asgari ücretli çalışanım 2006 işe girişliyim 3600 günden vergiden emekli olursam ne kadar emekli maaşı bağlanır.

  Yanıtla
 4. Merhaba Ömer bey sigorta girişim 1992 prim 6230 gün sgk var doğum tarihim 1974 engel oranım % 45 emeklilik başvurusu yaparsam ne kadar maaş bağlanır tabandan SSK ödendi.

  Yanıtla
 5. Merhaba ,

  Engelli indiriminden faydalanmak istiyorum engelli vasisi olarak 1 derece rapor durumu ½ 80 üzerinde , aylık vergi matrahım 3100 TL memurum .. bundan faydalanabilir miyim ? yoksa vergi matrahımın zorunlu olarak 5000 TL üzerinde mi olmalı ..

  Teşekkürler

  Yanıtla
 6. %42engelli raporu ve vergi indiririm var kamuda 24 yıl 8500 prim tavandan yatıyor sgk, nın aylık hesaplama robotunda çıkan rakamı alırmıyım teşekkür ederim kolay gelsin.

  Yanıtla
 7. Merhaba ben 2011 girişliyim3600 tamamladım özel sektörde çalışıyorum yüzde 40 raporum var vergi indirimden henüz yararlanmadım emekli olabilirmiyim şuan

  Yanıtla
  • Merhaba. Bu şekilde hesaplayamayız. Brüt kazancınız gerekli hesaplama için. Bordro hesaplaması yapılabilen uygulamalar var. Oralardan hesaplamanızı öneririm.

   Yanıtla
 8. Merhabalar benim %87 süresiz raporum var vergi indirimine baş vurdum kabul edildi asgari ücret ile çalışıyorum evli 4 çocuk babasıyım eşim çalışmıyor sigorta girişim 2006 Ocak 1.634 gün bağkur 3.300 gün sigorta var suan sigortalı çalışıyorum emekliliğe baş vurucam nasip ise ne kadar maaş alırım

  Yanıtla
 9. Merhaba (işe giriş tarihi 01/04/1999 işten çıkış tarihi 25/09/2021 engelli oranım yüzde 32 vergi indiriminden yararlanabilirmiyim ve ikisiden erken emekli olabilir miyim tşk ederim kolay gelsin

  Yanıtla
 10. Merhaba ben 1999 SSK girişim var yüzde elli raporum var vergi indirimine müracaat ettim ne kadar maaş alırım

  Yanıtla
 11. Merhaba benim 3.derece engelli raporum var.Özel sektöründe çalıyorum.Maaşım henüz zamlanmadi.Ancak 2021 den buyana 3500 TL alıyorum Raporum ile birlikte 3557 TL almaktayım.Raporumu da iş yerine bildirmiştim.Ancak 3 derecede raporum olmasına rağmen bodroda 4.derece yazmakta ben bu durumda eksik bir paramı almaktayım? Eğer öyleyse ne kadar olmalı bunu nasıl dizeltebilirim.Şimdiden teşekkür ederim…

  Yanıtla
  • Merhaba. 4. derece diye bir derece yok zaten. 1,2 ve 3. derece var. 01 Ocak 2022 tarihinden itibaren asgari ücrete kadar olan kısım için vergi kesilmeyeceğinden gelir vergisi ve engelli indirimi asgari ücrete kadar olan kısım için söz konusu olmayacaktır.

   Yanıtla
  • Yüzde 90 rapor alınırsa kamu çalıştırmıyor bilginize kamu çalişaniyim 2021de 400tl alıyordum 1 derece sağlık raporu 88 engel sürekli YAZMASI .ŞART BIRDAHA GIRMEZSIN heyete surekli yazmazise her sene girecen heyete

   Yanıtla
 12. Merhaba çalıştığım yerde tansiyonum 17/10 çıkıyordu doktorumuzun takibiyle dahiliyede hipertansiyon tanısı konuldu ve raporlu ilaç kullanacağım engelli raporu veya vergi indiriminden faydalanabilir miyim

  Yanıtla
  • Merhaba. Sigortalı çalışıyorsanız SGK’ya başvurabilirsiniz. Çalıştığınız sürenin 1/4’ü oranında hizmet eklenir. Eklenen bu süre emeklilik yaşınızdan da indirilir.

   Yanıtla
 13. Merhaba
  Şuan devlet memuru olarak çalışıyorum yüzde 90 engelli çocuğum var. Vergi indiriminden faydalanmak istiyorum. Gelir bürüt 6831 net maaş 5267. vergi indiriminden faydalanmak istesem maaşıma net olarak ne kadar yansır. (hesaplamayı 2022 son düzenlemelerden ve asgari ücret vergi indirimlerini dikkate alınarak yapılırsa eğer)
  Teşekkürler iyi çalışmalar.

  Yanıtla
  • Merhaba. Asgari ücrete kadar olan kısım için gelir vergisi yok. Zaten burada bir indirim uygulanmaz. Üzeri kısım için uygulanır. Bordro uzmanı değilim maalesef net olarak bir hesap çıkartamam.

   Yanıtla
 14. 1.derece engelliyim sorum şu 5004 lira asgari ücretin üzerinde maaş alan 1. Derece engelli örneğin 5100 lira brüt maaş alıyorsa 2000 TL indirim ile 300 tl maaşa yansır mı yoksa 5004 liradan 5100 liraya kadar olan aradaki fark kadarmı yansır

  Yanıtla
  • Merhaba. 5004 brüt üzerinden maaş hesaplaması yapılırsa 4253 TL alırsınız. 5004 üzerinde bildirilirse üzerindeki rakam için gelir vergisi, agi ve engelli indirimi hesaplanır.

   Yanıtla
 15. MERHABALAR BEN MEHMET DURMAZ 09.04.1999 DOĞUMLUYUM. 18.07.2014 SİGORTA(SSK 4/A) GİRİŞLİYİM. %66 SÜREKLİ ENGELLİ RAPORUM VAR. NE ZAMAN ENGELLİ EMEKLİ OLURUM? EMEKLİ OLMAM İÇİN İLLAKİ VERGİ İNDİRİMİNDEN YARARLANMAM GEREKİYOR MU ? VERGİ İNDİRİMİNDEN YARARLANMAZ İSEM NE OLUR?

  Yanıtla
  • Merhaba. Raporla erken emeklilik hakkı istiyorsanız evet vergi indirimine başvurmanız gerekiyor. Eğer belirlenecek vergi indirim oranı %40 üzerinde olursa ve toplamda da 3600 günü tamamladıysanız emekli olabilirsiniz.

   Yanıtla
 16. Merhaba Meriç Bey

  01.12.1998 sgk girişliyim 7228 gün prim ve % 58 engel oranım var. sgk vergi matrahım edevlette baktığımda 26.800 tl görünüyor. doğum tarihim 1979. ne kadar emekli maaşı alırım. son 20 yıl sürekli sgk tavanından yattı sgk prim ve vergilerim..Teşkkürler kolay gelsin

  Yanıtla
 17. Merhabalar ,
  benim babam 54 yaşında maliyeden vergi indirimi ile başvurduk emeklilik için. Hastanede heyete de girdi 2 gün önce.
  4B girişi 10.09.1996 bağkur girişli ve 4B den toplamda 917 günü var . 4A dan ise 2549 günü var 4A da ise ilk kaydı Haziran 2005 . Yani toplamda 3466 günü var. Şuanda da çalışıyor. Benim sormak istediğim yüzde 40 üstü alırsa ilk işe giriş tarihi olarak Bağkur u yani 4B yi de kabul ederler mi ? Ederler ise raporu alırsa 3600 den emekli olabilir mi?
  Ayrıca şunu da sormak istiyorum emekli olursa en az alacağı emekli maaşı ortalama ne kadar olur ?
  Cevaplarsanız sevinirim .
  İyi günler dilerim

  Yanıtla
   • Teşekkür ederim hocam.
    3600, 3760 ve 3920 gün şartları da var .
    Babamın Bağkur girişi 1996 yılı . Şimdi yukarıda bahsettiğim gün şartları raporların oranlarına göre mi yoksa giriş yılına göre mi hesaplanıyor onu anlamadım.

    Yanıtla
    • Merhaba ben yüzde 56 engelli biri olarak emekli çalışanımız askeri ücrete çalışıyorum 2 de tam ikramiye var maaşa bölük bu şekilde nekadar maaş alirim

     Yanıtla
     • Merhaba. Net olarak hesaplayabilmem mümkün değil. İşyeri muhasebe servisinizden alabilirsiniz bordronuzu 2022 maaşınız hesaplandıktan sonra.

 18. Merhaba; Ben 09/1997 sgk girişliyim özel sektörde yaklaşık 2400 gün 05/2013 te de devlet memuru olarak göreve başladım. Burada da yaklaşık 3000 günüm var engel oranım % 45 cp sürekli . Gün ve yaş sınırlarını geçtiğimi biliyorum ama ; 1- Bugün emekli olsam emekli maaşı ne alırım ? 2- a- ÖMSS için 2012 de verdiğim engelli raporu emekli olurken geçerli olur mu ? 2 -b- Yoksa yeni rapor isterler mi ? Ve seçenek ne olursa olsun 2 rapordan biri Ankaraya onaya gider mi ?

  Not: 09/2020 de Ötv raporu için kurula girdim . % 94 gelmesi gerekirken kurul (puan kırılan branş ile ilgili dr kurulda yok ve muayene eden dr fikri alınmıyor ayrıca elimde muayene eden dr’un epikriz var engel oranın %50 diye ama kurul kendi kafasına göre %50 yerine %10 yazıyor) % 89 da bıraktı . Olay şuan özel idare mahkemesinde. Eğer mahkeme raporu %94 düzeltin veya %9x olarak düzeltin derse bu rapor ile emekliliğe başvurabilir miyim? Rapor ankaraya onaya gider mi ?

  Yanıtla
  • Merhaba.
   1- Emekli maaşı kademe ve dereceye göre belirlenir. 15 Temmuz 2021 tarihinden sonra hesaplayın. Hesaplama yapılan siteler var. Oradan güncel olarak hesaplayabilirsiniz.
   2- Bunu bilemem. Heyet raporu ise ve tam teşekküllü hastaneden alındı ise kabul edebilirler. Raporu verirsiniz uygun görülmezse yeniden sevk edip yeni rapor talep edebilirler.

   Yanıtla
 19. Merhaba,
  %52 rapor ile eylül 2006 sigorta girişim mevcut. prim gün sayısı 3290 gün civarı.
  3. derece kapsamındayım ve erken emeklilik şartları için bekliyorum. emekli olmak için bekleme süresi 18 yıl 4200 prim günü müdür?
  güncel 5100 tl brüt maaş ile bağlanabilecek emekli aylığı tahmini oranda ne olur? yada hesaplaması nasıldır?
  teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba. 4400 gün 20 yıllık sigorta süresi şartlarını sağladığınız zaman emekli olursunuz. Maaş son brüte göre değil de ortalama kazanca göre hesaplanır. Sizin için bir tutar belirtmem zor.

   Yanıtla
 20. Merhaba iyi günler benim sigorta girişim 24 05 2001 yaş büyütme 06 12 2001 1986 dan 1983 olarak değiştirilmiş sigorta prim gün 5300 var yüzde 54 raporum var ne zaman emekli olurum teşekkürler

  Yanıtla
   • Merhaba Ömer bey asgari ücret + 195 tl çocuk yardımı + 245 TL aile yardımı 402 TL agi dahil net olarak 3402 TL maaş almaktayım buna artı olarak aylık ortalama 500 TL prim alıyorum. Sorum şu 2 tane 1. Derece engelli bebeğim var engelli vergi indiriminden faydalandigimda maaşıma ne kadar katkı sağlar. Hesaplamada yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

    Yanıtla
 21. Iyi aksamlar ben mesut acik kalp amiliyati oldum 3 kabakcim deyisdi bide hiper tansiyonum cikdi engelli rapor aldim %44 vergi dayresine verdim ssk acilisin 1996 .pirimimde 5385 .maisim askeri ucretden fazla yatdi sizce emekli olurmuyum cvb bekliyom

  Yanıtla
 22. ben vergi indirimi aldım 100/95 ile emeklilik baş vurusu yaptım kabul olmadı sebep ben 1600 bakur yatırdım ssk pirimim 6000 ama konun diyorki 15 sene 4500 gün yeter vergi indirimi alırsan emekli olursun 6000 günle 31 yıl çalışlmış yok sayılıyor toplam 7600 günle emekli olamadım nasıl bir yol izlemeliyim bakurdan sonra 1261 yatırmam lazımmış lütven nasıl bir yol çizmeliyim

  Yanıtla
     • sonra bakuru nasıl tamamlarım ssk 1261 yatırmam dahamı mantıklı çünkü raporum 8 ay kaldı bitmesine nasıl bir yol iz li yim sizin fikriniz ne ne yapmalıyım eyt çıksa bile emek liilk hak etmiyorum artık herhalde pişman oldum işyeri açmak la

     • Selamin aleykum hocam benimde 100de 44 engelim var temmuz ayinda evraklarimi vergi dairesine verdim olk ise baslama tarihim aralik 1993 prim gun sayisi ise 8500 ve 18 yili askin ayni isyerinde calismaktayim nekadar emeklimaasi alirim bilgi verirseniz sevinirim tsk eder h geceler dilerim

     • Merhaba. Maaş ortalama prime esas kazanca göre hesaplanır. Ne kadar maaş alabileceğinizi hesaplayamam. Ama asgariden ödendiyse 1700-1800 civarı alırsınız en düşük.

 23. Merhaba
  3 yaşında %90 engelli kızım var ücretli çalışanım vergi indiriminden yaralanmak istiyorum ne yapmam gerekiyor birde hesaplama nasıl yapılıyor
  4300 TL + agi maaş alıyorum

  Yanıtla
 24. 2 tane 1. Derece engelli çocuğum var ikisinde de ayrı ayrı ne yansır maaşa asgari ücret gösteriliyor 3 cocuk var eş çalışmıyor

  Yanıtla
  • Merhaba öncelikle geçmiş olsun bende sizinle aynı kaderi yaşıyorum 2 tane ağır engelli bebeğim var bahsettiğiniz indirime basvuru yaptınız mı Sonuc ne oldu bilgi verirseniz sevinirim

   Yanıtla
   • Merhaba 2012 tarihten itibaren çocuğumun üzerinde vergi indirimi çalıştığım şirketten yaralaniyordum rapor yüzde 68 ikinci derece 2022 ocak ay itibariyle şirket muhasebesi kaptığını söylüyor doğrumu maaşım 4890 tl dır kalkmadıysa maaşıma ne kadar yansır

    Yanıtla
    • Merhaba. Asgari ücrete kadar olan kısımdan gelir vergisi kesilmiyor. Dolayısıyla asgari ücrete kadar olan bölüm için engelli indiriminden yararlanmak mümkün değil. Asgari ücretin üzerinde olan bölüm için indirim yapılıyor.

     Yanıtla
 25. Beyin ameliyatı olmuşum adli tıp kurumundan %40 raporu aldım sigorta pirimim 4900 gün vergi indirimine başvuracağım raporum düşermiş düşmezse vergi indiriminden faydalanabilir miyim emekli olsam ne kadar maaş bağlanır.?

  Yanıtla
 26. Kronik sürekli 44 engelli rapor aldım 1988 ssk girişim ve 9800 pirim şuan 5750 net maaş çalışıyor vergi iadesi için 10-10 2020 evrak sisteme işlenmiş ne kadar zamanda cevap gelir ve birde oranı düşürürler mi ? Şimdiden teşekkürler

  Yanıtla
  • kisaca emgelli vergi indirimi 127 tl hakkimiz olan parayi veriyor asgari geçim indirimini vermiyor
   buda net maas 2104 tl mis agi haric üzerine koyuyor bu nasıl bir hesaplama aklim almiyor hatalarını kabul etmiyorlar
   esimin agi hakki da 297.98
   cok arastirdim alabilecegimiz bu parayi vermiyor
   nereye sikayey edecem

   Yanıtla
   • Asgari geçim indirimi ve vergi indirimi ile ilgili şikayeti de vergi dairesine yapmanız gerekiyor. Öyle hesaplama olmaz. Yanlış yapıyorlar.

    Yanıtla
  • 170 numaralı hattı arayarak hem detaylı bilgi alabilir hem de gerekirse şikayet talebi oluşturabilirsiniz.

   Yanıtla
 27. universıte hstanesinde 44 engelli raporum var balhazer sıstemiyle hesplandı bu oranı tekrar dusurulurmu kukaktan 18 kardiyoliji 27 bel fıtıgından 7 iki ay oldu göndereli raporumu bilgilendirırsen sevinirim

  Yanıtla
   • hayırlı günler size engelli indirimi hakkinda bir sorum olacak. esim 3. derece engelli indiriminden oglumuzda 1.derece engelli indiriminden yararlanmasi gerekiyor
    fakat esim 1.5 yildir calistigi isyerinden 3.deece yararlanmasina ragmen indirim alamadı bem geçen ay uyardim işyerini oglumuzdan deneyelim 1.derece dedim demez olaydim ayligimizdan 180.tl kaybimiz oldu gittim isyerine bana biz netten hesaplama yapiyoruz ondandir diyor dogrumu
    üstelik boyle devam eder yasak diyor ne olur beni aydinlatin bu konuda
    esim asgari ucret net 30 gunluk 2400 alıyordu
    1.derece indirim uygulayınca
    30.gunluk 2.232 aldi bu haksizlilta nedir

    Yanıtla
    • Merhaba. Net asgari ücret bekar ve çocuksuz çalışan için zaten 2324 liradan aşağı olamaz. Sizin eşinize ödenecek maaş neden 2200? Zaten burada bir yanlışlık var. İşyerinin engel derecesini de esas alarak hesaplama yapması gerek. Tekrar söyleyin. Olmazsa bakanlığa şikayet edersiniz.

     Yanıtla
     • gayet rahat şekilde kendilerinin hakli oldugunu soyluyor biz anlatsakta anlamazsiniz deyip sinirleniyorlar
      biz brut degil net uzerinden hesaplama yapariz maaslari siz vazgeçin bu indirimden yarariniza olur diyor dogrumu

 28. Ankaradan evrak kaç günde geliyor 4 a kamu personeli olarak 6000 günü olan kaç para maaş alır teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba. Bu ara minimum personel çalışıyor tedbir amaçlı. Maaş hesabı için ortalama kazancınızı bilmek gerekir. Bilmediğimiz için hesaplama yapabilmemiz zor maalesef.

   Yanıtla
   • Merhaba ben vergi indirimi emeklisiyim yüzde 68 raporluyum asgari üçret özel sektördeyim ne kadar maaş alırım iyi günler

    Yanıtla
    • Merhaba. Evli misiniz ?Evli iseniz eşiniz çalışıyor mu ve bakmakla yükümlü olduğunuz çocuk varsa yaşlarını ve sayısını yazın lütfen.

     Yanıtla
 29. MERHABA %42 ENGELLİ RAPORUM VAR. (SÜREĞEN-KRONİK) VERGİ İNDİRİMİ İÇİN GELİR İDARESİNE BAŞVURUDA BULUNDUM. ORANI %19 A DÜŞÜRMÜŞLER.BÖYLE BİR YETKİLERİ VAR MI ? (%42 ENGELLİ RAPORU İLE) 27 YIL 7461 GÜN SGK PİRİM GÜN SAYIM VAR. VERGİ İNDİRİMİNDEN FAYDALANMADAN ENGELLİ EMEKLİ OLABİLİR MİYİM ? MERİÇ BEY.

  Yanıtla
  • Merhaba. Vergi indiriminden emeklilik için en az %40 ve üzeri rapor gerekli. Verilen rapora itiraz hakkınız var. İtiraz edebilirsiniz. % 19 ile emekli olma şansınız yok maalesef.

   Yanıtla
 30. Merhaba. 1/4 kademe 3600 katsayı eczacı olarak kamuda çalışmaktayım. 2 çocuk ve bekar bayanım. %60 engelli sürekli raporum var. Aylık ne kadar maaş artışı alırım..760 tl -2. Derece deniliyor. Bu aylık maaş+760 tl anlamına mı geliyor. Teşekkür ederim

  Yanıtla
  • Merhaba. Kamu için hesaplama konusunda bilgim yok maalesef. Kurumunuzun muhasebe biriminden bilgi almanızı öneririm.

   Yanıtla
 31. meriç bey merhaba. engel oranım % 67 evliyim eşim çalışmıyor 3 çocugum var. özel şirket asgari ücret’le çalışıyorum sizden ricam net cevap vermeniz olacak ne kadar maaş almam gerekiyor.teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba. Normal şartlarda engelli indirimi hariç size ödenmesi gereken net maaş 2480 civarı. Buna yazımızda belirtilen engelli indirim tutarını da ilave ederek net maaşınızı hesap edebilirsiniz.

   Yanıtla
  • Merhaba. Yazımızda net asgari ücret, Agi ve engel oranları mevcut. Buna göre net maaş hesabı yapabilirsiniz. O civarda olması gerekiyor.

   Yanıtla
 32. merhaba,
  6300 iş günüm var, %64vergi indirim emekli oldum. ne kadar maaş alırım . sgk ortama 1500 der , çok düşük bu pirime göre.

  Yanıtla
  • Merhaba. Sayfamızda Agi hariç bet asgari ücret ile çocuk sayısına göre yararlanabileceğiniz tutarlar mevcut. Bakarak hesap yapabilirsiniz.

   Yanıtla
 33. Merhaba ben ozel sektörde çalışıyorum %40 engel raporum var vergi indirimi icin basvuru yaptim asgari ücret üzerinden vergi indirimi ne kadar alirim tesekkurler

  Yanıtla
 34. selamlar. kamuda 399 khk ile çalışan sözleşmeli bir memurum. 1970 doğumlu ve Eylül 1999 girişliyim. 2019 yılı Nisan ayından itibaren geçerli olmak üzere 1 yıl süreli %60 engelli raporum var ve aynı tarihten geçerli olmak üzere sürekli vergi indiriminden yararlanmaktayım. engelli raporum 3 farklı hastalıktan dolayı tarafıma verildi. engelli raporu, vergi indirimi veya malulluk seçeneklerinden herhangi biriyle müracaat edersem emekli olabilirmiyim. bilgi verebilirseniz memnun olurum..

  Yanıtla
  • Merhaba. Siz raporunuz ve dilekçe ile Kurumunuza müraacat ediniz. Emekli olup olamayacağınız konusunda bilgi talep ediniz. Bunun nihai kararını kurumunuz verir. Eğer olumlu gelirse emeklilik dilekçenizi sonradan da verebilirsiniz.

   Yanıtla
   • Merhaba özel sektörde çalışıyorum, maaşım asgari ücretin üzerinde, engel oranım %79, 1 yillik. raporumu Eylül 2021 tarihinde aldım , aralığın 7 sinde vergi dairesine başvurdum, vergi indirim sonucu ne zaman belli olur. Maaşıma indirim ne kadar yansır? Şimdiden teşekkürler.

    Yanıtla
    • Merhaba. Asgari ücrete kadar olan kısım için yeni düzenlemede bir engelli indirimi alamıyorsunuz. Asgari ücreti aşan kısım kadar engellilik indirimi uygulanacak. Ne zaman sonuçlanacağını bilemem. Maaşınıza da tam olarak ne kadar yansıyacağını öğrenmek için detaylı hesaplama gerekiyor.

     Yanıtla
   • Yüzde 53engelli raporum var 4936 TL maaşla çalışıyorum bana ne kadar vergi indirimi yansır vergiden muaf durumdayım

    Yanıtla
  • Merhaba
   Asgari ücret ile çalışıp 2. Derece Engelli vergi indirimi emekli maaşı ne kadar.

   Yanıtla
   • Merhaba. Bekar ve çocuksuz iseniz 2389 TL. Eğer evli ve çocuklu iseniz asgari geçim indirimine göre maaş artar.

    Yanıtla
    • Merhaba meriç bey 1987/2/1.ssk girişim var 3100 gün var bağkurdar 595gun toplam günüm 3695vardir 2008 tarih de sonrası ssk bagkurum yok yaşim 52 engelli raporum varyusde 48 süresiz vergi indirimden faydalanıp 3600günden emekli olabilirmiyim sayğilar

     Yanıtla
     • Merhaba. Vergi indiriminiz yoksa bir işyerinde sigortalı çalışmaya başlayarak vergi indirimi için başvuru yapmalısınız. Eğer yüzde 48 olarak onaylanırsa emekli olabilirsiniz.

Yorum yapın