Engelli Vergi İndirimi 2020

24

Engelli vergi indirimi düzenlemesi en az %40 ve üzeri engeli olanlara verilen en önemli haklardan birisidir. Malumunuz en az %40 ve üzeri raporu olanlar gelir vergisinden rapor oranına göre gelir vergisi indirimi almakta ve bu kişiler maaşlarına engellilik durumundan kaynaklı olarak ilave ödeme almaktadırlar.

İşte alınan bu indirim engellilik indirimi diğer adı ile sakatlık indirimi olarak tanımlanmaktadır. %40 üzeri raporu olup vergi indiriminden yararlananların 01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında yararlanabilecekleri vergi indirimi tutarları belli oldu. Buna göre tutarlar ve hesaplanma şekli aşağıdaki gibi olacaktır.

2020 engelli vergi indirimi hesaplama

Bildiğiniz gibi brüt asgari ücret 2020 yılının tamamı için 2.943,00 TL olarak belirlendi. Aylık olarak maaşınızdan yapılacak gelir vergisi indirim oranı yukarıda belirtilen tutarların %15’i oranında olacak

Malumunuz net asgari ücret 2020 yılının tamamında bekar ve çocuksuz çalışan için 2.324,70 TL olarak belirlendi.Engelli olarak alabileceğiniz net maaş ise engel dereceniz ve engelli indirim oranına göre aşağıdaki tutarlar eklenerek hesaplanacaktır.

Engelli vergi indirimi başvuru 2020

Başvuruyu bağlı olduğunuz vergi dairesine yapmanız gerekiyor. Başvuru için işyerinizde çalıştığınıza dair yazı almanız yeterli. Daha sonra vergi dairesine gidin ve sakatlık indirimi için sevkinizin yapılmasını talep edin. Vergi dairesi sizi tam teşekküllü bir devlet hastanesi ve ya üniversite hastanesine sevk eder. Hastaneden gelen rapor vergi dairesi sağlık kurulunca değerlendirilir ve engel oranı yani vergi indirim oranı belirlenir.

Engelli dereceleri 2020

Bildiğiniz gibi engelliler engel oranına göre Kanunen belirlenen oranlara göre derecelendirilmekte.Buna göre;

 • Birinci derece engelliler çalışma gücünü en az %80 ve üzerinde kaybedenler,
 • İkinci derece engelliler çalışma gücünü en az %60 ve üzeri kaybedenler,
 • Üçüncü derece engelliler ise çalışma gücünü en az %40 ve üzeri kaybedenler olarak tanımlanabilir.

Engelli vergi indirimi maaşa ne kadar yansır 2020

Engelli indirim tutarları aşağıda belirtilmiştir. Engel oranına göre belirlenen indirim tutarları aşağıdaki gibidir. Belirlenen tutarlar yıllık olarak yapılacak indirim tutarlarıdır. Bu tutarlar ödenecek gelir vergisinden aylık olarak düşülür.

2020 sakatlık indirimi tutarları

Gelir vergisinden engellilik durumuna göre yapılacak indirim tutarları aşağıdaki gibi olacaktır;

 • Birinci derece engelliler için 1.400,00 TL,
 • İkinci derece engelliler için 790,00 TL,
 • Üçüncü derece engelliler için ise: 350,00 TL.

Engelli asgari ücret 2020

Normal çalışan için aylık net asgari ücret 31 Aralık 2020 tarihine göre asgari geçim indirimi dahil 2324,70 liradır. Engelli çalışanlar engel oranlarına göre yukarıda belirtilen tutarlarda ilave ödeme aldıklarından aldıkları net asgari ücret normal çalışanlara göre farklı olabilmektedir. 2324,70 liralık net maaş üzerine engellilik indirimi tutarını ekleyerek alabileceğiniz net maaşı hesap edebilirsiniz.

Normal çalışanlar için brütten nete maaş hesaplaması için https://sgkbilgisi.com/brutten-nete/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Medeni durumunuz ve çocuk sayınıza göre yararlanabileceğiniz asgari geçim indirimi tutarlarını da net maaşa ilave etmeniz gerekiyor. Güncel AGİ tutarlarına https://sgkbilgisi.com/asgari-gecim-indirimi/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Engelli vergi indirimi emeklilik 2020

En az %40 üzeri engel raporunuz varsa ve vergi indiriminden yararlanıyorsanız yaş şartına takılmadan erken emeklilik hakkından yararlanabilirsiniz. Engelli emeklilikte emeklilik için gerekli olan sigortalılık süresi ve prim gün sayısı şartı ilk defa sigortalı olarak işe başladığınız tarih ve engel oranınıza göre belirleniyor.

Hemen https://sgkbilgisi.com/engelli-emeklilik-tablosu/ sayfamızı ziyaret ederek ne zaman emekli olabileceğinizi hesap edebilir ve emekli olmanız durumunda alabileceğiniz emekli maaş tutarını öğrenebilirsiniz.

Engelli vergi indirimi hakkındaki tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

24 Yorum
 1. Yusuf ALPTEKİN

  selamlar. kamuda 399 khk ile çalışan sözleşmeli bir memurum. 1970 doğumlu ve Eylül 1999 girişliyim. 2019 yılı Nisan ayından itibaren geçerli olmak üzere 1 yıl süreli %60 engelli raporum var ve aynı tarihten geçerli olmak üzere sürekli vergi indiriminden yararlanmaktayım. engelli raporum 3 farklı hastalıktan dolayı tarafıma verildi. engelli raporu, vergi indirimi veya malulluk seçeneklerinden herhangi biriyle müracaat edersem emekli olabilirmiyim. bilgi verebilirseniz memnun olurum..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Siz raporunuz ve dilekçe ile Kurumunuza müraacat ediniz. Emekli olup olamayacağınız konusunda bilgi talep ediniz. Bunun nihai kararını kurumunuz verir. Eğer olumlu gelirse emeklilik dilekçenizi sonradan da verebilirsiniz.

  2. Tayfun Sönmezyuva

   Merhaba
   Asgari ücret ile çalışıp 2. Derece Engelli vergi indirimi emekli maaşı ne kadar.

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Bekar ve çocuksuz iseniz 2389 TL. Eğer evli ve çocuklu iseniz asgari geçim indirimine göre maaş artar.

 2. Ayten

  Merhaba ben ozel sektörde çalışıyorum %40 engel raporum var vergi indirimi icin basvuru yaptim asgari ücret üzerinden vergi indirimi ne kadar alirim tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Aylık olarak maaşınıza ortalama ilave 30 TL yansıyacaktır.

 3. raziye

  bekar çocuk var 1 tane % 67 engelliyim ne maaş alırım özel sektör

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sayfamızda Agi hariç bet asgari ücret ile çocuk sayısına göre yararlanabileceğiniz tutarlar mevcut. Bakarak hesap yapabilirsiniz.

 4. selo

  merhaba,
  6300 iş günüm var, %64vergi indirim emekli oldum. ne kadar maaş alırım . sgk ortama 1500 der , çok düşük bu pirime göre.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ödenen prim gün sayısına göre değil ortalama kazanca göre hesaplanıyor maaş.

   1. selo

    ortalama kazanç derken anlamadım mesela asgari
    ücret ile ne kadar maaş alırım

    1. Ömer Meriç

     Asgari ücret üzerinden ortalama 1200 TL civarında maaş alırsınız.

 5. Şahin

  Askeri üçret le engelli çalişiyorm 80 engellim ne kadar maaŞ almam lazım 2530 değil mi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yazımızda net asgari ücret, Agi ve engel oranları mevcut. Buna göre net maaş hesabı yapabilirsiniz. O civarda olması gerekiyor.

 6. hasan

  meriç bey merhaba. engel oranım % 67 evliyim eşim çalışmıyor 3 çocugum var. özel şirket asgari ücret’le çalışıyorum sizden ricam net cevap vermeniz olacak ne kadar maaş almam gerekiyor.teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Normal şartlarda engelli indirimi hariç size ödenmesi gereken net maaş 2480 civarı. Buna yazımızda belirtilen engelli indirim tutarını da ilave ederek net maaşınızı hesap edebilirsiniz.

 7. Nazan

  Merhaba. 1/4 kademe 3600 katsayı eczacı olarak kamuda çalışmaktayım. 2 çocuk ve bekar bayanım. %60 engelli sürekli raporum var. Aylık ne kadar maaş artışı alırım..760 tl -2. Derece deniliyor. Bu aylık maaş+760 tl anlamına mı geliyor. Teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kamu için hesaplama konusunda bilgim yok maalesef. Kurumunuzun muhasebe biriminden bilgi almanızı öneririm.

 8. HASAN

  MERHABA %42 ENGELLİ RAPORUM VAR. (SÜREĞEN-KRONİK) VERGİ İNDİRİMİ İÇİN GELİR İDARESİNE BAŞVURUDA BULUNDUM. ORANI %19 A DÜŞÜRMÜŞLER.BÖYLE BİR YETKİLERİ VAR MI ? (%42 ENGELLİ RAPORU İLE) 27 YIL 7461 GÜN SGK PİRİM GÜN SAYIM VAR. VERGİ İNDİRİMİNDEN FAYDALANMADAN ENGELLİ EMEKLİ OLABİLİR MİYİM ? MERİÇ BEY.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Vergi indiriminden emeklilik için en az %40 ve üzeri rapor gerekli. Verilen rapora itiraz hakkınız var. İtiraz edebilirsiniz. % 19 ile emekli olma şansınız yok maalesef.

 9. MUSTAFA DEMİR

  Engellilerde SGK indirimi yapılırmı? Teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Hayır indirim yok.

 10. Osman

  Ankaradan evrak kaç günde geliyor 4 a kamu personeli olarak 6000 günü olan kaç para maaş alır teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu ara minimum personel çalışıyor tedbir amaçlı. Maaş hesabı için ortalama kazancınızı bilmek gerekir. Bilmediğimiz için hesaplama yapabilmemiz zor maalesef.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.