Sgk Soru Sor ( Tüm Sorularınızı Sosyal Güvenlik Uzmanına Sorabilirsiniz )

1607

SGK soru sorma ve sorulan bu sorunun cevabını almak günümüz şartlarında bir hayli zorlaşmıştır. Doğru bilgiye erişim bir hayli zor olmaya başlamıştır. Sosyal Güvenlik mevzuatının geniş olması, değişkenlik göstermesi ve dolayısıyla sürekli güncelleniyor olması bir işlem hakkında tek doğruya ulaşmayı maalesef zorlaştırmakta. Biz de sayfamıza ekleyeceğimiz bu hizmet ile SGK konusunda yaşadığınız problemler ile ilgili doğru bilgiye hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlayacağız. Eğer siz de Sgk sorularımı kime sorabilirim diyorsanız doğru yerdesiniz.

Peki sgk ya soru sormak istiyorum nereye sorabilirim, sgk ya soru sormak için telefon numarası kaç? Sorunuzu sormanız için sizden herhangi bir ücret istemiyoruz ve üyelik şartı da yok. Yapmanız gereken yazının sonundaki yorum bölümünden eposta adresinizi, adınızı soyadınızı ve sorunuzu yazarak bize göndermek. Sorunuz kısa süre içerisinde uzman ekibimiz tarafından cevaplanacak ve mail adresinize gönderilecektir. 

Sgk soru sorma ( hangi soruları sorabilirim)

Yazının sonundaki ssk soru sorma bölümünden;

 • Emeklilik  işlemleri ve ne zaman emekli olabilirim ile ilgili sorularınızı,
 • Yurt dışı SGK borçlanma işlemleri
 • İşsizlik maaşı ile ilgili sorularınızı,
 • Kıdem tazminatı ile ilgili sorularınızı,
 • İhbar tazminatı ile ilgili sorularınızı,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu işveren işlemleri ile ilgili sorularınızı,
 • Genel Sağlık Sigortası ve yeşil kart ile ilgili sorularınızı,
 • Bakım parası ve engelli maaşı ile ilgili sorularınızı,
 • 657 Sayılı Devlet memurları kanunu ile ilgili sorularınızı,
 • İsteğe bağlı sigorta ile ilgili sorularınızı,
 • Kısacası Sosyal Güvenlik ve Çalışma Mevzuatı ile ilgili tüm sorularınızı sorabilirsiniz.
 • Sgk uzmanı soru sorduğunuzda sorunuzu en kısa sürede yanıtlayacaktır.

Sgk uzmanına soru sor, nasıl sorabilirim ?

Yukarıda belirtilen konuların hepsi ve yazamadığımız özellikle Sosyal Güvenlik, yurtdışı borçlanma işlemleri, emeklilik şartları ve alınacak ortalama emekli maaşı, işveren teşvik ve bildirge işlemleri, muhtasar ve prim hizmet beyannamesi kısacası iş hukuku ve Sosyal Güvenlik Hakkındaki tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Sgk soru sorma hattı numarası kaç ?

Sgk soru sorma telefonu 170’tir. Telefon ile sgk uzmanlarına soru sormak istiyorsanız telefonunuzdan 170 numaralı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Sgk soru cevap hattını arayabilirsiniz. Telefonda sgk ile ilgili soru sormak istiyorum dediğinizde sizi çağrı merkezinde ilgili kişiye aktarırlar.

Sgk online soru sormak ( En çok sorulan sorular)

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sgk ile ilgili soru sormak için geliştirdiği online bir platform/uygulama bulunmamaktadır. Bu hususta sadece Alo-170 hattı üzerinden sgk telefonla soru sormak mümkündür. Geliştirilen sgk ile ilgili soru sorma uygulaması bulunmamaktadır. Bize çok sorulan bazı sorular ve cevapları aşağıdaki gibidir.

Sgk ile ilgili soruları nereye sorabilirim ?

SGK ya da emeklilik ile ilgili soru sormak için en doğru yerin sayfamız olduğunu söyleyebilirim. Uzmanlarımız tamamen ücretsiz olarak sizlere hizmet vermektedirler. Ömer Meriç sgkbilgisi sayfasını tamamen ücretsiz hizmet vermek adına kurmuş, Türkiye’nin açık ara en iyi SGK uzmanlarından birisidir. Bu nedenle Sgk ile ilgili kime soru sorabilirim sorusunun cevabı kesinlikle SGK Bilgisi olacaktır.

E devletten sgk soyadı değişikliği nasıl yapılır ?

Evlilik, boşanma ya da taleple soyadı değişikliği yaptığınızda bu değişiklik Sosyal Güvenlik Kurumu’na yansımamakta. Yansıması için dilekçe ile başvuru yapmanız gerekiyor. Soyadı değişikliklerinde e devlet üzerinden başvuru ya da güncelleme yapılamamakta.

Uavt sgk nedir ?

E-Bildirge ekranında yer alan UAVT-Uluslararası Veri Tabanı sisteminin açılımından oluşur. İşveren adres ve iletişim bilgilerinin uluslararası veri tabanına işlenmesi için kullanılan bir sistemdir. İşveren buradaki adresini güncellemeden işlemlere devam edemeyebilmekte.

Sigortalı çalıştırmaya ara verme nasıl yapılır ?

Online olarak çıkış verilmesi yeterlidir. Sigortalı çalışmaya ara verdiğinizde Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirme zorunluluğunuz bulunmamaktadır.

Bağkur sicil no kaç hanelidir ?

Bağ-Kur numarası 10 haneden oluşmaktadır. Tarım/Çiftçi bağkur numarası “7” ile başlarken esnaf, şirket ortaklığı, muhtarlık v.s. bağkur numarası “0 ya da 1” ile başlamaktadır.

Vergi numarası kaç hanelidir ?

İlk defa vergi kaydı açtıran kişiler için vergi numarası T.C. kimlik numarasıdır ve 11 haneden oluşmaktadır. Bunun haricinde ise vergi numarası standart olarak 10 haneden oluşmaktadır.

Şirket isminden vergi numarası sorgulaması nasıl yapılır ?

Sadece şirket unvanı ile vergi numarası sorgulaması yapamazsınız. Ancak ticaret sicil gazetesine üye olarak şirketin unvanı ile sorgulama yapabilir ve varsa ticaret sicil gazetesinden detayları görüntüleyebilirsiniz.

Vergi kimlik no ile işyeri sorgulaması nasıl yapılır ?

Vergi kimlik numarası ile şifresiz olarak ve online sorgulama yapabileceğiniz bir uygulama bulunmamaktadır. Vergi dairesine sorabilirsiniz.

Ssk işyeri no ile firma sorgulaması nasıl yapılır ?

SGK işyeri sicil numarası ile firma sorgulaması yapılabilmesi online olarak mümkün bulunmamaktadır.

Ehliyet sınavına kendi arabamla girebilir miyim ?

Ehliyet sınavına kendi aracınız ile girebilmeniz mümkün değildir. Belirlenen araç ile girmek zorundasınız.

Yıpranmalı emeklilik hesaplaması nasıl yapılır ?

Bilindiği gibi bazı meslek grupları özellikle yer altında çalışanlar, maden işçileri ile kolluk kuvvetleri fiili hizmet zammından yararlanır ve çalıştıkları her yıla alacakları ilave fiili hizmet zammı ile birlikte erken emeklilik hakkı elde ederler. Fiili hizmet zammı nedir, kimler kaç gün yararlanır başlıklı yazımızdan konu hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Dilerseniz ilk prim ödeme tarihinizi ve sigortalılık bilgilerinizi bize yorum kısmından sorun ne zaman ve hangi şartlarda emekli olabileceğinizi biz hesap edelim.

Sigortada kaçıncı basamaktayım ?

SSK kapsamındaki sigortalılar için basamak bulunmamaktadır. En düşük aylık sigorta primi brüt asgari ücret üzerinden hesaplanmakta ve en yüksek ise bunun 7,5 katına kadar bildirilebilmektedir. Güncel emeklilik prime esas kazancınıza E-devlette SGK Tescil ve Hizmet Dökümü bölümünden bakabilirsiniz.

Bağkur kapsamındaki sigortalılar için ise basamak düzenlemesine 01 Ekim 2008 tarihi sonrasında son verildi. Bağkurlular da asgari ücret ve 7,5 katına kadar olan aralık arasında aylık bağkur primi ödemekteler.

Sgk dilekçe cevap süresi nedir ?

Dilekçelerin Bilgi Edinme Kanunu kapsamında Kurumlara intikal tarihinden itibaren en geç 15 gün içerisinde cevaplanması gerekmektedir. Bu durumda Sosyal güvenlik Kurumu’na verilen dilekçeler için de geçerlidir.

Lütfen soru sormadan önce SGK Bilgisi Youtube sayfamıza abone olabilir misiniz ? Abone bağlantısı aşağıda paylaşılmıştır. Sgk soru sormak istiyorum ve hızlı cevap almak istiyorum diyorsanız lütfen 10 saniyenizi ayırın ve sayfamıza abone olun.

SGK Bilgisi Youtube sayfasına abone ol


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

1.607 Yorum
 1. Yavuz Efeoğlu

  Merhaba, 08/03/1962 doğumluyum. 10/09/1979 SSK girişim var.Şuan 4337 gün primim var.Halen çalışmakta olduğum işyerinde 8.ayımı doldurdum. Sorularım:
  1)3600 günden emeklilik dilekçesini verirsem ne kadar maaş bağlanır, işyerinden kıdem tazminatı alabilir miyim, emeklilik işlemleri ne kadar sürer?
  2) 5000 günü doldurmak maaş farkı yaratır mı? Askerlik (550 gün)borçlanması yaparsam katkısı olur mu?
  Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1-SGK’dan tazminat yazısı alarak işyerine emeklilik gerekçesi ile çıkacağınızı bildirmeniz halinde işverenin size tazminat ödemesi gerekir. En düşük emekli maaşı şu an 2500 TL. Size ne kadar bağlanır bilmiyorum. Emekli maaşının bağlanması ortalama 1-1,5 ay sürmekte.
   2-Fark yok. Dilekçe vermenizi öneriyorum. Askerliğe boşuna para vermeyin.

 2. hatice çelik

  merhaba kırtasiye esnafıyız çalışanım kızım pandemi sürecinde muhasebe ayda 5 gün çalışıyor 25 gün çalışmıyor gösterdi .ödenek alıyordu.1 ay ödenek aksadı alamadı sgk ya bildirdi onlarda muhasebeciniz itiraz etsin düzeltilir dediler.Muhasebecimiz sgk ya bidirdi düzeltilicegine inceleme başlatmiş.Sonuçta kızımı ifadeye çağırdılar bir sürü sorular sormuşlar ne kadar çalıştın neden çalışmadın gibi.Neyse sonrada muhasebeden o 1 aya ait bir sürü evraklar defterleri dökümanları istediler.15 gün içersinde getirmesini istemişler.Muhasebede evrakları 15 günü geçirmiş zamanında vermemiş sgk ya .İnceleme bitti evrakları geri verdiler ama birşey söylememişler muhasebecimize evrakları geç getirdiniz ceza alacaksınız demişler sadece .İşin özeti bu sonuç ne olur ne ceza gelir.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kayıt ve belge ibraz etmeme cezası yüksek. Muhasebeciniz nasıl böyle bir hata yapıyor. Eğer işletme defterine tabi iseniz brüt asgari ücretin 6 katı yani yaklaşık 30.000 TL, bilanço esasına tabi iseniz brüt asgari ücretin 12 katı yani 60.000 TL idari para cezası uygulanır. SGK idari para cezaları başlıklı yazımızdan güncel cezalara göz atabilirsiniz.

   1. hatice çelik

    tesekkürler .peki pandemi sürecinde toplam 10 ay bu şeklide kısa çalışma ödeneği aldı kızım ama sadece 1 ayı incelemeye almışlar diğer aylarıda incelerlermi. bir sey dememişler ama .evrak geç teslimi haricinde Başka ceza gelebilirmi kısa çalışma ile ilgili inanmamışlar 5 gün değil 25 gün çalışmış demişler. dükkana gelen kargo evraklarını isteyeceğiz demişler. tekrar sagolun .

    1. Ömer Meriç

     Rica ederim. Başka ne çıkabileceği konusunda bir şey diyemeyiz maalesef. Denetmen raporunu beklemek lazım.

 3. Kardelen

  Merhaba. Babam 20. 12. 1969 doğumlu. Sigorta giriş tarihi 07.05.2010. Çıkış tarihi 28.05 2014. TOPLAM 4A Uzun Vade PÖGS 1463 gün yatırılmış. 4A SGK lı. 2022 yılında sigortanın devamını kendisi yatırırsa emekli olabilir mi? Ne zaman emekli olur? Kaç yaşında emekli olur?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Babanız 5400 gün 63 yaş ya da 7200 gün 60 yaş ile SSK’dan emekli olabilir. Kalan hizmet sürelerini çalışarak ya da isteğe bağlı prim ödeyerek tamamlayabilirsiniz.

 4. ismail

  merhabalar iyi çalışmalar 9600 prim 49 yaşında ve 12 ay civarı yıpranma hakkı bulunan kişi(babam) işveren tarafından artık çalıştıramayız risk teşkil ediyor heyet raporu alarak emekli edelim demesi sonucu ben devlet hastanesinden randevu alarak günümü bekliyorum öncesinden konuştuğum doktorlar vasıtasıyla genetik bir rahatsızlık olduğu için en az yüzde 50 rapor çıkacağını öğrendim bu şekilde varsayarak ilerleyelim fakat sgkya hiç gitmedim aktif çalıştığı için öncelikle çalıştığı yerden tazminat alması ve emekli olmasını istiyorum hastanede bilgi almak için gittiğimde aktif çalışıp çalışmadığı soruldu çalıştığı söyledim işyerinden çalıştığına dair bir belge ile heyete girmem gerektiği söylendi sormak istediğim soru asıl hastaneden aldığım rapor sonucunu işverene götürdükten sonramı başlıyacak işlemler emekliliğini işveren mi talep edicek yada nasıl bir yol izlemem gerekiyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Vergi indiriminden emeklilik hakkından bahsediyorsanız Vergi Dairesi’ne indirim için başvurmanız gerekiyor. Vergi dairesinden engel durumuna göre indirim yazısını aldıktan sonra aynı yazı ile SGK’dan eğer engelli emeklilik şartlarını da sağlıyorsa kıdem tazminatı yazısı alırsınız. Bu yazı ile işyerinden tazminatını alarak ayrılır ve sonrasında SGK’ya emeklilik dilekçesini babanız kendisi verir.

 5. Yusuf Lale

  Merhabalar
  12.05.1988 dogumluyum. A4 Tescil başlangıcım 04.08.2008 yılında sigortalı olarak
  işe başladım. Askerlik nedeniyle 12.02.2011 yılında tazminatımı alarak işi bıraktım. Askerden gelünce 22.05.2012 tarihinde sigorlata başlangıcıyka işe başladım. Kısmi emeklilik yoluyla tazminatımı alarak işten ayrılmak istiyorum. Bu mümkünmü. Birde bu yolla işten ayrıldıktan sonra başka firmada işe başlangıcım yapıldıgında sigorta işlemleri kaldıgı yerden devam edermi ? Şimdiden teşekkür ediyorum. Cevabınızı bekliyorum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kısmi emeklilik yolu ile işten ayrılarak tazminat alabilmeniz için 4500 gün ve 25 yıllık sigortalılık süresi şartlarını sağlamanız gerekmektedir. Siz bu şartları sağlamıyorsunuz.

 6. ONUR CAN

  Merhaba biz Şubat ayında bir şirket kurduk ve yaşım 23 muhasebecimiz bize SGK nın genç girişimci desteğine başvurduğunu söyledi bugün SGK’ya girdiğimde 6800₺ civarı bır bağkur borcu görünüyor bu güncelleme eksikliği ile alakalımı ya da silinebilir mi bilgilendirirseniz çok sevinirim iyi günler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SGK’ya genç girişimci dilekçesi ve Vergi Dairesinden aldığınız yazı ile başvurdunuz mu ? Cevabınız muhtemelen hayır. Çünkü başvursaydınız bu borç çıkmazdı. Yapmanız gereken vergi dairesinden genç girişimci yazısını alarak dilekçe ile birlikte SGK’ya vermek. Genç girişimci mükellefiyeti başlama tarihi itibariyle genç girişimci teşviki tanımlanır. Borçlarınız da silinir.

 7. mustafa

  Merhaba 30,04,1982 doğumluyum 01,07,1994 sgk başlangıç tarihim.
  3365 gün sgk prim günüm 2980 gün bagkur prim ödedim toplam 6345 günüm oldu. dükkanımı devrettim tekrar ssk lı olarak işe girdim prim ödememe gerek varmı eyt çıkarsa faydalanabilirmiyim. Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. EYT’nin nasıl olacağı hakkında net bir hüküm yok. Mevcut durumda şarltarınız bağkura göre değerlendirilir. SSK’ya geçer ve en az 3,5 yıl boyunca SSK kapsamında prim öderseniz emeklilik şartlarınız SSK’ya geçer.

 8. Serap

  İyi akşamlar Meriç bey benim bir sorum olacak cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler ben 2018 yılında bazı durumlardan dolayı yaş haddini beklemek suretiyle istifa etmek zorunda kalan bir öğretmenim emeklilik başvuru için birkaç ay kaldı fakat bir sorun var hizmet dökümünün sonunda kişinin hizmet kayıtlarında hatalı kayıtlar tespit edilmiştir, emeklilik yaşı ve tarihi hesaplanamamaktadir yazıyor ayrıca toplam hizmet sıfır kıdem aylığı hizmeti sıfır ve diğerleri de sıfır görünüyor bu hatanın düzeltilmesi için son çalıştığım kuruma mı yoksa SGK ya mı başvurmalıyım lütfen bir yol gösterin maddi olarak sikintidayim emekli olmak zorundayım il SGK’ya mı ilçe SGK ya mı başvurmalıyım cvp için şimdiden teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. E-devlet kayıtlarına takılmayın. sistemde bazen öyle hatalar olabilmekte. Siz zamanı geldiğinde emeklilik talebinizi verin.

 9. Suna babacan

  Türkiyede dondurdugum emekliligimi artık her ay almak istiyorum

  1. Ömer Meriç

   Emeklilik dilekçesi vermeniz gerekiyor. Gelir, aylık, ödenek talep belgesi nasıl doldurulur sayfamızı ziyaret ederek formu nasıl doldurup gönderebileceğiniz hakkında bilgi bulabilirsiniz.

 10. Suna babacan

  Merhaba ömer bey benim sorum 14,10,2010 da emekli olmak için paramı yatırmıştım bu zamana kadar durdurdum hic bir sekilde aylık almadım kapattırmıştım şimdi ise açtırmak istiyorum ben almanyadayım açtırmam için türkiyeyemi gitmeliyim yoksa burdanda actırabilirmiyim eger burdan actırabilisem neler yapmalıyım işlerininiz kolay gelsin

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Neyi açtıracaksınız anlayamadım ?

 11. Ali Topuz

  Kendim ve eşim için aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkür ederim.
  Kolay gelsin.

  1. Ömer Meriç

   Rica ederim. İyi günler dilerim.

 12. Ali Topuz

  Merhaba Ömer bey. Eşimin 1987-1995 arası 2987 gün bağkur ve 2018-2022 Nisan arası 1265 gün tarım işçisi sigortası var. Eşim 30.08.1966 doğumlu. 3600 güne göre hangi tarihte emekli emekli olur. TEŞEKKÜRLER..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 58 yaşı tamamlaması halinde emekli olur. Yani 30.08.2024.

 13. Ali Topuz

  Ön lisans mezunu 3000 ek göstergeden 1inci derece 4.kademeden emekli öğretmenim. Öğretmenlik kanununa göre 3600 ek göstergeden faydalanabilir mi yim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 3600 ek gösterge uygulaması çıkarsa evet yararlanabilirsiniz. Ama tam olarak kimi kapsıyor tabi ki henüz net değil.

 14. Sebahat

  Merhaba, ben 1963 doğumluyum ve 1996 tarihli sgk başlangıcım var. 4503 prim gün sayım var, aralarda çalışmadım. 5900 günden emekliliğe hak kazanıyorum ancak bu primi doldurmadan 3600 gün den emekli olsam emekli aylığım arasında ne kadar bir maaş farkı olur? Bu ay 3600 gün için emeklilik dilekçemi versem, Temmuz zammından faydalanmam daha mı avantajlı? yoksa Temmuz dan sonra emekli olsam aynı zam oranı bana bağlanacak aylığa yansır mı? Teşekkürler..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Fark olacağını sanmıyorum. Ama bu konuda net bir hesap yapmak ya da tutar belirtebilmek maalesef imkansız.

 15. Tahsin

  Kolay gelsin Ömer bey…1974 dogumluyum…01.06.2004 sgk girişim..20.11.1999 ve 20.03.2001 tarihleri arasinda yedek subaylik yaptim…4a 6075 günüm var..4c yedeksubaylik 450 günüm var.bunun 90 günü fiili hizmet suresi…4 aylik yedek subay kurs okulu borclanmasi yapsam ve 90 günlük fiili hizmet suresiyle birlikte sgk giriş tarihim nasil olur…Olusacak durumla isyerinden kidem tazminati alabilirmiyim…tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sanırım 20.08.1999 tarihine çekiliyor. Bu durumda kendi isteğinizle işten ayrıldığınızda kıdem tazminatı hakkınız oluşmuş olacak.

   1. Tahsin

    Eger sgk girişi 20.08.1999 olursa kac yaşında emekli olabilirim…

    1. Ömer Meriç

     58 yaşında emekli olabilirsiniz.

 16. Furkan

  Merhaba ben 15 yıldır bir işyerinde çalışıyorum ve 15 yıldır maaşımın bir kısmını elden alıyorum, işveren elden verdiği para zarfinin icine üzerine kendi el yazısı ile yazdığı pusula koyuyor,
  Örnek; 5900 banka
  2350 elden
  200 yemek
  Toplam: 8450 TL gibi.
  Bu pusulalardan elimde 40 kadarı duruyor
  ayriyeten daha önce işyerinde ayrılan arkadaşlarımda eksik maaş aldığına dair şahitlik ederiz dediler.
  Bu pusulalarin kanuni bir geçerliliği olabilirmi ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Buna hakim karar verir. Birşey demek zor.

 17. çağrı aksu

  Merhabalar Üstad. Sgk ile anlaşması olmayan (Suriye uyruklu) yabancı işçi için çalışma izni aldık. bu Suriyeli işçinin işe giriş bildirgesinde sigorta kolu olarak 12 kodu ile sgk ile anlaşması olmayan ülkeler olarak girişi yapıldı. bu yabancı personel için aylık prim ve hizmet bildirgesi verirken 01-kodu ile: tüm sigorta kolları/yabancı uyruklu olarak mı yoksa 10-kodu ile: anlaşmaya tabi olmayan yabancı kodu ile mi bildirim yapılacaktır.
  Ayrıca bu yabancı işçi eğer anlaşma olan bir ülke vatandaşı olsa idi bu seferki giriş bildirgesindeki girişi anlaşması olan ülke olarak yapılacak ve aylık prim ve hizmet bildirgesi verilirken 01-tüm sigorta kolları/yabancı uyruklu olarak mı yoksa 15-kodu ile anlaşmalı ülke yabancı kodu ile mi bildirim yapılacaktır. bilgilendirmeleriniz için şimdiden çok teşekkür ederiz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ben herkes için tüm sigorta kolları olan 01 kodu ile giriş yapılıyor diye biliyorum açıkçası. Sorunuzun cevabını net olarak bilmiyorum. Alo170 hattını arayarak bir danışın isterseniz.

 18. Ali

  Ben 1eylül 1970 doğumluyum ilk işe giriş tarihim 14 09 1992 tarihi ssk 1 ay girişim var Askere 1990 yılında gittim 1997 yılında esnaf bağkurundan 7850 gün çalıştım ayrıldım 1261 günümün dolmasına 6 ay civarında kaldı hala çalışıyorum asgari ücretli olarak Ben Emekli olurken daha çok maaş almam için bürolardan yardım al dilekçe verirken kriterler var dediler aynı şartları taşıyan iki kişi birisi çok diğeri az maaş alıyor dediler ben nasıl bir yol izleyim hem erken hemde çok maaş alayım sorguladım 2897 TL emekli olursan maaş alırsın diyor daha çok maaş almak için aracılık yapanlara gitmem işe yarar mı 500 TL ile 1000 TL benden para alacaklar buna değer mi vereyim mi selamlar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Aracılık yapanlar yüksek maaş almanız için ne yapacak ki onu anlamadım. Yüksek maaş almak için geçmişten bu yana ortalama kazancın yüksek olması gerekiyor. Aracı bunu yapamaz. Kalan 6 altı ayı tavandan bile ödeseniz yine de maaşınızda kayda değer bir artış olmayacak. Bu nedenle eğer yapabiliyorsanız kalan prim ödemeleri için kazancı yükseltebildiğiniz kadar yükseltin. Başka zaten yapılacak bir şey yok sizin için.

 19. Eyüp

  Merhaba
  İsmim eyyup 1975 doğumlu 1996 bağkur girisliyim ve 4500 prim günüm var .ancak 6ay önce yüzde 46 oran engelli raporum var müracaat ettim red cevabı geldi ne yapmam lazım?yardımcı olur musunuz? İki

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Neye müraacat ettiniz ret geldi anlamadım ?

 20. Kevser

  Merhaba ben şimdi sigorta mi baslatim 6 ay doldurdum doğum parasi alabilirim miyim geçen yıldan yatan prim yok yinede faydanabilir miyim rapor aldimmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SGK’dan analık ödemesi ve emzirme yardımı alabilirsiniz.

 21. Birol Şenol

  iyi akşamlar cevabınız için şimdiden teşekkürler 27. 01 . 1964 doğumluyum sigorta başlangıcım 4 a olarak 10 günüm var diğer günler 4 b olarak 3713 günüm var hizmete başlama tarihi 4 a 21.08. 1992 4 b hizmete başlama tarihi 19 . 01. 2012 askerden sonra sigortalıyım askerliğimi borçlanırsam ve 4 a veya 4 b hangisinden daha erken emekli olabilirim şimdiden çok teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaşta sorun yok. Toplamda 5400 günü tamamlamanız durumunda bağkurdan emekli olabilirsiniz. Askerliğin de tamamını borçlanmanızı öneririm.

 22. Erdal Akyıldız

  Merhaba.Milli Eğitimde Öğretmenim ilk sigorta girişim 1992 de memuriyete başlama yılım 18.09.2001 kendi mebbis imde derece/kademe 1/3 görünmeme rağmen sgk da 1/1 de görünüyorum bunun nedeni bir hatamı? yoksa zaten böylemi? ve hata durumunda maaşımda ve emekliliğimde sorun varmı? bu konulara pek hakim olmadığım için kafama takıldı zaman ayırırsanız çok sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Doğrusu sanırım SGK’ya bildirilen. Kurumunuzdan konu hakkında bilgi edinmelisiniz. Ben de açıkçası bu konularda çok bilgi sahibi değilim. Emekli sandığı başlı başına bir dünya 🙂

   1. Erdal Akyıldız

    Yardımlarınız ve cevap için teşekkürler 🙂

    1. Ömer Meriç

     Rica ederim iyi günler dilerim.

  2. Kadriye

   Hangi kodla bildirilen eksik günleri kendimiz 30 güne tamamlayabiliriz? Ay içindeki eksik günlerimizi 30 güne tamamlamak için işe girişimizin kısmi istihdam olarak mı girilmeli?

   1. Ömer Meriç

    06 kısmi istihdam ve 07 puantaj ile bildirilen hizmetleri 30 güne tamamlayabilirsiniz.

  3. Kadriye

   Merhaba, doğum tarihim 1970.
   sgk ilk giriş tarihim 03.12.2007. Gün sayım ise 1929.
   İsteğe bağlı tarım sigortasından emekli olma imkanım var mıdır? Teşekkürler.

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Ek 5 tarım sigortasından bahsediyorsanız bunun için tarımda süreksiz işlerde çalışıyor olma şartı aranmaktadır. Bu kapsamda prim öderseniz SSK kapsamında hizmet sayılır. SSK’dan 58 yaş 7000 gün ya da 4500 gün 58 yaş ve 25 yıl sigortalılık şartları ile emekli olabilirsiniz.

 23. Fatma candan

  merhabalar,15.12.1953 doğumluyum 4 b 705 gün prim,4a 1700 gün prim var ilk işe giriş tarihim 21.10.1976, (ilk 923 gün 4-a sonra 705 gün 4-b ve en son 777 gün) 3 doğumdan 1.cocuğum 10.01.1976,2. çocuk 20.02.1981 ve 3. çocuk 15.3.1982 şuan ek-5 prim ödemesi yapıyorum ,2. ve 3. çocuğum için doğum borçlanması yapsam 3600 primi doldurduğum takdirde emekli 4 -a mı yoksa 4-b emekli olabilirim, doğum borçlanması nasıl yapılabilir, bu ay ek-5 ödemeli miyim ?.bu konularda yardımcı olursanız çok sevinirim, iyi çalışmalar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplamda 3600 gün tamamlandığında emekli olursunuz. Son çalışma sskda ya da ek-5 tarım sigortasında ise borçlanma da SSK kapsamında olur. 3600 güne tamamlanırsa bu ay ek 5 ödenmesi gerekmez.

 24. Kadriye

  Merhaba, doğum tarihim 1970.
  sgk ilk giriş tarihim 03.12.2007. Gün sayım ise 1929.
  4500 prim günümü tamamladığımda emekli olabiliyorum sanırım. Kalan gün sayısından 1311 günü işte çalışarak tamamlasam kalan 1260 günü de isteğe bağlı Ödemiş olsam sgk dan emekli olabilir miyim? Örneğin; Bu yaklaşık 3,5 yıllık çalışacağım bölümde 1 ayda kısmi zamanlı 15 günlük çalışıp kalan 15 günlük sürenin primini ödeyerek 1 aya tamamlamamla olur mu? Yoksa bir ayda 30 gün işe gitmemle mi olması gerekir? Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SSK’dan 4500 gün 25 yıllık sigorta süresi ve 58 yaşla emekli olma hakkınız var. 3,5 yılın hesabında son 7 yıl içerisindeki hizmetin hangisi 3,5 yıldan fazla yani 1260 günden fazla ise o sigorta koluna göre emeklilik şartları hesaplanır. Bunu göz önünde bulundurarak hareket edin.

   1. Kadriye

    Peki bu 3,5 yıl çalışma süresinde 1 ayın 15 günü çalışıp geriye kalan 15 günlük kısımda eksik prim gününü ödeyerek tamamlasak yine olur mu? Yoksa tam 30 gün mü çalışmak gerekli?

    1. Ömer Meriç

     Kısmi süreli olarak SSK kapsamında tamamlayabilirsiniz. Olur o şekilde. Ama her ayın eksik gününü takip eden ayın sonuna kadar ödemeli ve tamamlamalısınız.

     1. Hakan karaca

      Iyi günler. 43 yasinda erkeğim. Mayis 2005 yılında ilk sigorta girişim var. (1439 gun)
      Aralık 2010 yılında tarim bagkura geçtim. Ordanda 11 yil 4 ay 16 günüm var.
      Soru 1: sigorta dan emekli olabilirmiyim. Ne yapmam gerek?
      Soru 2: tarim bagkurdan emekli olmam icin kac gün daha ödemem gerekli?
      Soru 3: bunlardan hangisi daha avantajlı?

     2. Ömer Meriç

      Merhaba.
      1- Sigortadan emekli olabilirsiniz. Bunun için sigortaya geçerek en az 3,5 yıl boyunca prim ödemelisiniz. 60 yaş 7000 gün ya da 4500 gün 60 yaş ve 25 yıllık sigortalılık süresi şartları ile SSK’dan aylık bağlanır.
      2-Tarım bağkurundan 60 yaş 9000 günle ya da 63 yaş 5400 günle emekli olabilirsiniz.
      3- Prim gününün daha az gerekliliği nedeni ile SSK avantajlı. Emekli maaşlarında bir fark kalmadı.

     3. Kadriye

      Ama işe giriş bildirgesinde yazan “… ev hizmetlerinde 30 günden az çalışıyor mu? Kısmına, hayır denmesi 1 ayda kalan 15 günün ödenmesine mani oluşturur mu?

     4. Ömer Meriç

      Evet. 30 günden az bildirecekseniz orayı evet işaretlemeniz gerekmektedir.

    2. Tahsin

     Merhaba Ömer Bey..01.04.1974 dogumluyum…4a sgk girisim 01.06.2004 ve 6045 günüm var..
     20.11.1999 ve 20.04.2001 tarihleri arasinda yedek subaylik yaptim…astegmenlik baslangic 15.04.2009
     Astegmenlik bitis 14.04.2001
     Fiili hizmet zammiyla birlikte 450 günüm var..Yedek Subay okulu baslangic tarihi sgk baslangic tarihi olurmu?
     Fhz ve yedek subay okuluyla birlikte sgk giriş tarihim tam olarak hangi tarih olur?
     16 yildir calistigim isyerinden kidem tazminati alabilirmiyim?
     Askerlik borclanmasi yaparak EYT kapsamina girebilirmiyim..

     1. Ömer Meriç

      Merhaba. Fiili hizmet zammı ile birlikte giriş tarihi 08.11.1999 olur. SGK’dan kıdem tazminatı yazısı alırsınız. EYT hakkında konuşmak anlamsız. Çünkü ortada bir yasa yok.

     2. Tahsin

      Merhaba Ömer bey…08.11.1999 la kidem tazminati yazisi alirsiniz demissiniz…bunun icin girisimin 08.09.1999 oncesi olmasi gerekmiyormu?Askerlik borclanmasi yaparak yedek subay kurs okulunu 15 yil 3600 gun şartlarını tasiyabilirmiyim…Fiili hizmet suresi 90 gun 08.11.1999 tarihini 3 ay one cekermi

     3. Ömer Meriç

      90 günlük fiili hizmet zammı işe girişi 90 gün geriye çekiyor. Bu durumda 20.08.1999 oluyor işe girişiniz sanırım. Eğer yedek subaylık başlangıcı 20.11.1999 ise.

     4. Tahsin

      Yedek subay okulu baslangici 20.11.1999 ve 4 ay sürdü…bu 4 ayi borclanirsammi giris tarihim fiili hizmet süresiyle birlikte 20.08.1999 olur…

     5. Ömer Meriç

      Aynen o süreleri borçlanmanız gerekiyor. Borçlanma ve fiili hizmet zammı ile birlikte giriş 20.08.1999 oluyor. SGK’dan da teyidini yaptıktan sonra yapmanızı öneririm işlemi.

  2. Kadriye

   Anlayamadım. 1 ayda 15 gün eksik primimi tamamlayabilmem için işverenin mi “…. 30 günden az çalışıyor mu?” kısmına evet işaretlemesi gerekli?

 25. ahmet mercan

  merhaba. belediyede çalışıyorum. daha doğrusu belediyeye bağlı sular idaresinde çalışıyorum. khk ile taşeron firmadan belediye şirketine geçtik. yaklaşık 9 yıldır burada çalışmaktayım. iş yeri çalışanları ve amirler beni psikoloijik olarak neredeyse bitirdiler. bir kaç yıldır ilaç tedavisi görüyorum. işten ayrılmak istiyorum ama tazminatımı vermiyorlar. sigortam 2000 yılında başladığı için tazminatımı vermiyorlar. ne yapabilirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Normalde kendi isteğinizle ayrıldığınızda tazminat hakkınız yok. Eğer toplamda 7000 günü tamamladıysanız SGK’dan kıdem tazminatı yazısı alabilir ve onunla işten ayrıldığınızda tazminatınız ödenebilir. Eğer 7000 günü tamamlamadıysanız, askerlik yaptıysanız ve askerlik süreniz 2000’den önce ise ve borçlanma yapılması durumunda giriş tarihiniz 08.09.1999 tarihinden önceye çekilebiliyorsa bu durumda 3600 gün için kıdem tazminatı yazısı alabilirsiniz.

 26. aynur

  Merhaba Kurumda sözleşmeli olarak çalışıyordum 2008 sonrası memur kadrosuna (emekli sandığı) geçirildik. Emekli olunduğunda emekli sandığından emekli babamın maaşı bağlanırmı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Alamazsınız.

 27. Oğuz TUNA

  Merhaba, iyi çalışmalar.
  İsmim Oğuz TUNA. Size web sitenizden yazdım ancak hata verdiği için buradan ulaşmaya çalıştım.
  25/06/1988 sgk girişliyim. doğum tarihim 11/06/1971. emekli aylığına hak kazanmak için 5450 gün prim ödemem gerekiyormuş.
  şu anda 4698 gün prim ödemem var ve 752 gün daha prim ödemem gerekiyor. haziran ayında emekli olabilmem için borçlanma yapacağım…
  ANCAK askerlik gün sayım 450 gün… 752 günü tamamlamıyor FAKAT Türk firmaları ile yurtdışında proje bazlı işlerde çalışıyorum.
  Örneğin Kenya’da, Uganda’da, Türkmenistan’da, Ekvator ginesi’ne çalıştım. Bu ülkeler arasında sadece Kenya, Türk konsolosluğundan aldığım çalışma belgesi var .
  tek başına Kenya’dan aldığım yaklaşık 300 günlük çalışma belgesi emekli olmama yetmiyor. diğer ülkelerden bu belgeyi almadım ama e-devlet üzerinde o ülkelerde çalıştığım görünüyor.
  SGK çalışma hayatımın kısa bir bölümü 18 yaş altında geçtiğinden; bu dönemin sayılmadığını duydum.
  SONUÇ olarak: aslında yurtdışı çalışmalarım fazlası ile yetiyor ama Kenya dışından başka bir ülkede konsolosluktan belge almadığım için sorun olur mu?
  Haziran 2022 tarihinde ( 2 ay sonra ) nasıl emekli olabilirim. Şimdiden çok teşekkür ederim ve iyi çalışmalar dilerim.
  NOT: halen Uganda’da bir projede çalışıyorum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Belirttiğiniz ülkelerin hiçbirisi sosyal güvenlik sözleşmesi olan ülkeler değil. Çalışma belgesi ile SGK borçlanma yapar mı bilmiyorum, ama fikrimi sorarsanız yapacağını sanmıyorum. Yani belki ben yanlış biliyorum ama sosyal güvenlik sözleşmesi olmayan ülkelerden alınacak çalışma belgesi ile de borçlanma yapılamaz diye biliyorum.

   1. oğuz

    Ömer bey öcelikle teşekkür ederim. Bu ülkelerle anlaşma yok fakat ben Türk firması ile gidiyorum. bu sebeple e-devlet üzerinden tüm hizmet dökümünde bu firmalar görünüyor anvcak firmalar prim gün sayısı yatırmıyor ve sadece sağlık primi yatıyor. bu şekilde olduğu için faydalanamam mı. iyi günler dilerim

    1. Ömer Meriç

     İşveren sadece kısa vade primlerini ödüyor. Bu süreler emeklilikten sayılmıyor. Borçlanma yapılabildiğini sanmıyorum bu sürelerin. Ama emin olmak adına SGK’ya da sorabilirsiniz.

 28. Şuheda Karaman

  Merhaba. Geçici köy koruculuğu yaptım. 442 sayılı Kanun’un Ek 16 ve Ek 17 nci maddeleri uyarınca Geçici Köy Korucularının emekli edilerek aylık bağlanması ve tazminat ödenmesi istemiyle SGK YA başvuruda bulunucam. Dilekçeyi hangi SGK dairesine veya müdürlüğüne yazmam gerekiyor?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hangi birimin baktığını bilmiyorum maalesef. Alo-170 hattını arayarak sorabilirsiniz.

 29. Aynur kahraman

  2008 sonrası Babamdan 4a dan yetim Aylığı almaktayım 2 ay önce annemi kaybettim 4b den yarım aylık bağlandı statüler farklı olunca tam bağlanır biliyordum avukat yanlışlık var dedi uzmana sormak istedim teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 5510 Sayılı Kanuna göre en yüksek maaşın tamamı diğerinin yarısı ödenir. Tabi ki hisse oranları da göz önünde bulundurularak. İşlem doğru.

 30. Asuman

  İyi akşamlar Almanya’da hastalıktan dolayı erken emekli oldum 49 yaşındayım Türkiye SSK dan 3600 günümü doldurdum 58 yaşında emekli olacakmışım sorum Türkiye’den de malülen erken emeklilik için başvurabilirmiyim
  Saygılar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Olmuyor diye biliyorum. Durumunuzun ülkeler arasındaki ikili Sosyal Güvenlik sözleşmesi esas alınarak değerlendirilmesi lazım.

 31. Halise

  Merhaba. SGK haksız olarak 1670 TL borç çıkardı. İptal da edemiyorum. Sorun şu : Eşimden dolayı ölüm aylığı almakta iken annemden dolayı yetim aylığına başvurdum. Kendi iş yerimi çalıştırdığım için bu aylık bağlanmadı ama aylığım iptal edildi. Bu konuda personel yeterli bilgilendirme yapmamıştı. Tekrar kendi aylığıma başvurdum fakat aylığımı iptal edip tekrar başvurduğum için SGK 2 aylık maaş kadar ceza yediğimi söyledi. SGK bu aylığı iptal ederken diğer aylığa geçemeyeceğimi bilmez mi? Neden iptal ediyorsun ki madem geçemeyeceksem. Çıkarılan bu borcun yasal dayanağı var mıdır?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef SGK’da bu tür hatalar olabilmekte. Gecikme zammı ve faizi olmadan parayı almaları gerekiyor buna dikkat edin. Yasal dayanak 5510 Sayılı Kanun ve ilgili emeklilik genelgesi.

 32. ASL

  Merhaba , Babam Mayıs 1974 doğumlu, özel sektör çalışanı, askerlik borçlanmasını yaptı, ilk işe giriş tarihi Eylül 1997, prim günü 8250. Eylül 2022 tarihinde 25 yıllık süresini tamamlayıp yaş dışında normal emeklilik şartlarını sağlamış oluyor. 57 yaşında emekli aylığı bağlanacak.

  Bugün işten 15 yıl 3600 gün koşulu ile tazminat alarak ayrılırsa, 59 yaşında emekli aylığı bağlanacak olarak tespitim var.

  Sorum: 15 yıl 3600 gün koşulu ile işten tazminat alarak ayrılırsa, 25 yıllık süreyi tamamladığı Eylül 2022 tarihinden sonra yaş dışında normal emekliliğe hak kazanmış olur mu? 57 yaşında normal emekli maaşı bağlanır mı?
  Yoksa 15 yıl 3600 gün koşulu ile tazminat alarak ayrıldığı için yaşlılık aylığı bağlanma koşullarına tabi olarak 59 yaşı beklemesi mi gerekecek.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Normal emeklilik şartları ile emekli olur. Tazminat yazısı emeklilik şartlarını ya da tarihini değiştirmez.

   1. Faysal

    Slm 1/2/2022 emeklilik başvurumu yaptım 9/2/2022 de alacağım maaş tarafıma bildiridi daha sonra 1 martta 2021 buyume rakamı yuzde11 açıklandı maaşım 9 şubatta belirtilen rakam 22 martta yattı bu buyume rakamı yansımadı nasıl bi yol izlemeliyim tşk ler

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Yansımaz diye biliyorum. Yazılı olarak bağlı olduğunuz SGK’ya başvurabilirsiniz bilgi için.

 33. Nursel

  Merhaba Aralık 1974 doğumluyum sigorta başlangıç Eylül 2006 9000 gün sigorta pirimim var 53 yaş emekli olur diyor. Bu 53 yaş girdiğim yıl mi yoksa bitirdim yıl mı (2026 yılı aralık mi 2027 Aralık mi)

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İlk prim ödeme tarihi 2006 ise 53 yaş olmaz. Yanlışınız var.

 34. Himmet Özdinç

  Merhaba 2003 yılında öğretmen kadrosundan emekli oldum. Emekli ikramiyesi ve maaşımı buna göre aldım. Öğretmen iken yaptığım belediye başkanlığı görevi nedeni ile 2005 de çıkan bir kanun ile ek gösterge ve görev tazminatının bu makamdan alma hakkı elde etmişim. Ancak bu kanundan 2018 de haberim oldu. SGK başvurdum kurum maşımı bu makama göre düzenledi. Sorum şu. 2005 ile 2018 tarihlerinde alamadığım görev ve makam tazminat farklarını alabilirmiyim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu konu hakkında net bilgi sahibi değilim. SGK’ya sorun isterseniz. Alo-170 hattından ya da.

 35. saban

  71 dogumluyum ssk girisim 06/11/1995 3500 gunum var 92 deaskerligimi yaptim ayrica aktif olmayan bagkurum bar ziraat odasi kaydim var sorum su eksik kalan primimi bagkurdan satin alabilirmiyim ayrica nezaman emekli olurum tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 13 ay askerlik borçlanırsanız 54 yaş 5675 gün ile emekli olabilirsiniz. 3600 günden 60 yaşında emekli olabilirsiniz. Bağkurda tescil varsa ve borçtan dolayı dondurulan hizmet süreleri varsa bunları satın alabilirsiniz.

   1. Sevil

    Merhaba,
    01.06.1998 tarihinde sigorta girişim yapıldı. Toplam prim gun sayım 5638. Bildiğim kadarıyla emeklilik için 337 gün daha prim ödemem gerekiyor. Bunu doğum borçlanması ile ödersem ya da asgari ucretin iki üç katı bir maaşla çalışarak ödersem emekli maaşımda ne kadar fark yaratır? Son 337 gün için asgari ücretten, doğum borclanmasından veya daha yüksekten prim odenmesi emeklilik maaşımda büyük bir fark yaratır mı?
    Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Büyük bir fark olmaz. Borçlanma 2008 öncesi ise borçlanarak tamamlamak daha mantıklı olacaktır.

 36. derya

  merhaba annem 1958 doğumlu. 1995-1996 yıllarından 270 gün tarım sigorta primi bulunmaktadır.Şu anda tarım bağkurlu olup ikisini birleştirip aradaki günleri borçlanabilirmiyiz ya da emekliliğe hak kazanabilmesi için başka yapılabilecek bir yol varmıdır?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Aradaki boşluk toplu olarak ödenmez. Emekli olabilmesi için SSK’da en az 3600 günü, bağkurda ise en az 5400 günü tamamlaması gerekiyor.

 37. TURGAY

  Merhaba 1971 doğumluyum 1988 /2-3 döneminde 85 gün sigortalı olarak resmi kurumda çalıştım. 11/02/1991 ila 25/06/1993 yıları arası 14 ay 5434 4/c li olarak vekil öğretmenlik yaptım. 01/10/1993 tarihinden itibaren (5434 4/c ) kadrolu olarak devlet memurluğunda çalışmaktayım. (Askerliğimi borçlanmadım) 4/c li göreve başlama tarihim 1993 gözükmekte ve 2024 te emekli olacağım gözükmekte. 1991 olması gerekmez mi. 1991 olursa emeklilik yaşım öne çekilir mi, yanlışlık varsa ne yapmam gerek . TEŞEKKÜRLER-KOLAYGELSİN

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 11.02.1991 tarihindeki giriş de emekli sandığı olduğu için bu giriş esas alınarak hesaplanması gerekiyor. Eğer bu hizmetler sisteme işlenmediyse yani T.C. numaranızla sorgulama yaptığınızda görünmüyorsa sistem ondan dahil etmiyor olabilir. Ancak şu var. Emekli sandığında 08.09.1999 tarihinden önce başlayanlar için giriş tarihinden ziyade 23.05.2002 tarihine kadar 25 yılı doldurmaya kalan süreye göre hesaplama yapılır.

 38. Levent Özalp

  Merhaba. Annem mart 2011-ocak 2022 arası tarım Bağ-Kur primini ödedi. Daha sonra mart 2003-mart 2011 tarihleri arasında sigortalılığın tespiti için dava açtı ve lehine sonuçlandı. Emeklilik için yaşı tutuyor. Öncelikle emeklilik hakkını kazanmak için yetecek süre kadar prim ödeyip emekli olabilir mi? Tamamını ödemesi gerekiyorsa bu ihya kapsamında mı olmak zorunda? Son olarak da geçmişteki lehe kanunların hiçbirinden yararlanamaz mı? Şimdiden teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2003-2011 arası bağkurdan ise kısmi ihya yapamazsınız. Tamamını borçlanmanız gerekir. Geçmiş yasalardan yararlanamazsınız. Yeni bir yapılandırma kanunu beklemeniz gerekiyor.

 39. Mahmut

  Merhabalar, 71 doğumluyum ve 1989 girişliyim. Allah nasip ederse temmuzda emekli olacağım. Hocam benim öğrenmek istediğim askerliğimi 1996-1998 yılları arasında 18 ay yaptım. 2000 öncesi aylık bağlama oranım 72.50 toplamda 8940 gün primim var askerlik borçlanması yaparsam maaşa ne kadar etkisi olur, yatırmaya değer mi? Birde 9000 prim olunca maaşa etkisi olur mu? Şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SSK’dan olacaksınız sanırım. 9000 gün olması ekstra bir şey değiştirmez. Ben olsam askerlik ödemem. Ödediğim para maaşa etki etmeyecek çünkü. Ama yine de tercih sizin.

 40. Orhan EKİCİ

  Normal emeklilik olmadığı için enflasyona göre yılda 2 kez maaşı artan memur emeklisi gibi değil de dul-yetimler gibi düşük sabit bir maaş mı alırım acaba kısmi emekli olunca diye düşünmüştüm..Ayrıca,şöyle yazıyor bir yerde:
  5400 Günden Emekli Olan Ne Kadar Emekli Maaşı Alır ?
  5400 günden emekli olmak isteyen vatandaşlar, normal emeklilere göre düşük maaş almaktadır. 5400 günden emekli olmak isteyenler, kısmi emekli sayıldığı için maaşlar prime göre farklılık göstermektedir.

  Tarım / Çiftçi bağkuru kapsamında 5400 günden emekli olacak vatandaşlar en düşük 2.500 TL emekli maaşı alacaklardır.
  Esnaf bağkuru kapsamında 5400 günden emekli olacak vatandaşlar en düşük 2.500 TL emekli maaşı alacaktır.
  Emekli sandığı kapsamında 15 yıldan emekli olacak vatandaşlar ise 2.500 TL maaş alacaktır.
  Kusura bakmayın,derdim sizi bilmiyor ya da yanlış biliyor durumuna düşürmek değil..Doğruyu öğrenmek..Artı herkesin herşeyi bilmesi mümkün değil..

  1. Ömer Meriç

   Daha önce de dediğim gibi belirttiğiniz maaşlar SSK ve bağkur için geçerli. Emekli sandığında maaş o kadar düşük olmaz. Evet kısmi maaş alacaksınız ama 2500 TL de olmaz yani.

 41. Orhan EKİCİ

  Ömer Bey, merhabalar..
  Ekim 1986’da SSK’lı olarak işe başladım..Eylül 1992’de memurluğa geçtim..SSK’de toplam 1250 prim günüm ,Emekli Sandığı’nda toplam yaklaşık 6000 prim günüm var..61 yaşımı doldurup Emekli Sandığı’ndan kısmi emekli olmak istiyorum…Ocak 2022 itibarıyla en düşük memur emekli maaşı 4 bin 275 tl diye biliyorum..Fakat bir yerde 2.500 tl alırsınız diye yazıyor..Hangisi doğru? Ayrıca yakında EYTliler ile ilgili yasa çıkarsa bana bir faydası olur mu? Teşekkürler..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2500 TL olan maaş SSK ve bağkur için geçerli. En düşük emekli sandığı maaşı sizin de dediğiniz gibi 4200 TL civarında.

 42. Sibel Tokmak

  Merhaba 01.02.1999 başlangıçlı 870 gün sigortam var. Bu ay iki çocuğa doğum borçlanmamı yaptım. 1440 +870=2310 gün sigortam oldu. Kalanını isteğe bağlı ödemeyi düşünüyorum. Ama SSK dan emekli olmak istiyorum. SSK dan emekli olabilmek için bir süre çalışmamı söylemiştiniz. Bu çalışma süresinde bir sınır var mı? En az veya en çok ne kadar çalışmalıyım? Ben Kayseri de yaşıyorum. Başka şehirde sigortalı çalışmamın bir sıkıntısı var mı? İlginiz için teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba tekrar Sibel HANIM. 2310 günün ( borçlanmalar dahil) tamamı ssk ise bağkurdan 1260 günü geçmeyecek şekilde isteğe bağlı sigorta ile dışarıdan ödeme yapabilirsiniz. Fiili olması kaydı ile halk arasındaki adı ile kendinizi sigortalı göstermemeniz kaydı ile başka şehirde sigortalı çalışmanızda bir sakınca yok.

 43. Betül bahadır

  Merhaba , nezaman emekli olabilirim ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İlk sigorta başlangıç tarihiniz ile doğum tarihinizi ay, gün ve yıl olarak yazabilirseniz hesaplayalım.

 44. Sevcan Şahin

  Merhaba
  71 doğumluyum 49 yaş 5600 iş gününe tabiyim.1153 gün doğum borçlanması yapıp ödemesini gerçekleştirip emeklilik dilekcemi verdim,ancak e devlet üzerinden hizmet dökümüme baktığımda 2008 yılında şirket ortagı göründüğüm söylenerek 2009 ve 2010 ve 2011 mart ayına kadar öğretmenlik yaptığım yıllar 4b ye kaydırılıp terk edilmiş yazıyor,dolayısıyla 5173 güne indirilmiş pirim ödemelerim.
  Bu durumu nasıl düzeltebilirim?
  4b de ki bu günleri emekliligim için nasıl saydırabilirim? Nasıl emekliliğe ulaşabilirim?
  (4a

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. O tarihleri borçlanabilirsiniz. Ayrıca bağkurda çakışmasından dolayı ssk hizmetleriniz iptal edildiyse SSK’da adınıza yatan sigorta hissesinin bağkur borcuna aktarılması gerekiyor. Eğer bu işlem yapılmadıysa önce bunu yaptırın. Belki SSK’da adınıza yatan ödeme eksik hizmeti karşılayabilir.

 45. Hasan OCAK

  Sayın Ömer Meriç,
  1416 sayılı Kanuna göre 1994-2004 yılları arasında MEB adına yurtdışında lisans, yüksek lisans ve doktora yaptım. 2004 yılının Mart ayında bir devlet üniversitesinde göreve başladım ve halen görevime Prof. Dr. olarak devam etmekteyim. 1416 sayılı Kanun “yurt dışında resmi öğrenci olarak geçirmiş oldukları öğrenim sürelerinin 18 yaşının tamamlanmasından sonraki döneme ait olan kısmının tamamını veya bir bölümünü” borçlanma hakkı tanımaktadır. Kanuna göre lisans öğrenimimi borçlandırabilir miyim? SGK’nın borçlanmayı yapan ilgili birimi tarafıma sürekli çelişen bilgiler vermektedir. Kanunda lisans, yüksek lisans veya doktora ayırımı yapılmamaktadır. Sizin bu konudaki görüşünüz nedir? Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Hasan BEY. Bu konuda muallak yaşanıyor hep. Ben de açıkçası net bir bilgi sahibi değilim.

 46. Kevser

  Merhaba. Babam tır şoförü olarak çalışmaktaydı. İş nedeniyle yurtdışında bulunduğu sırada rahatsızlandı ve hastaneye kaldırıldı. Daha sonra ambulans ile Türkiye ye geldi ve 08/11/2021 tarihinde vefat etti. Annem ev hanımı ve 2 ay kadar sonra kendisine ölüm aylığı bağlandı. Daha sonra SGK ya iş yeri ile ilgili şikayette bulunduk ve babamın yaşadığı durum iş kazası olarak tespit edildi. Biz bu iş kazası sonucu vefat nedeniyle annemin ödeme alacağını bu şekilde öğrendik. Babamın vefatından itibaren işlemler 15 ay sonra tamamlandı. Bize toplu ödeme 34.000 TL ve aylık 2.800 TL ödeme ile ilgili yazı geldi. Fakat annem adına Bankaya yatırılan tutar 15.000 TL dir. Kesintinin neden olduğunu sorduğumuzda ölüm aylığı alındığı için toplu ödemenin %50 olarak ödendiğini belirttiler.
  İş kazası ile ilgili yapılacak ödemenin 2.800 TL olduğunu ve ölüm aylığı + bu ödemeyi aylık olarak alacağını belirttiler. Eğer iş kazası için yapılan toplu ödemede %50 kesinti yapılıyorsa, bu durumda aylık ödenecek iş kazası ödemesinde de % 50 kesinti olması gerekmez mi? Toplu ödemelerde böyle bir kesinti yapılıyor mu?
  Bu konularda bilgi rica ederim. İyi çalışmalar dilerim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Gelir ve aylık birleştiğinde yüksek olanın tamamı düşük olanın yarısı ödenir. Sizin için de bu şekilde işlem yapılmış. Yanlış bir uygulama yok gibi görünüyor.

 47. kemal

  Merhaba hocam

  Ben 2018 Yılında İki Farklı Firmada Sigortalı Olarak Çalışmıştım Yani 2 Farklı Yerden Prim Ödemesi Oldu. Ben Şuan SGK dan Ödenen Primlerimin İadesini Alabilir miyim Yoksa Emeklilik Yaşını mı Beklemem Gerekiyor.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer birden fazla prim yatan işletmelerde toplam kazanç brüt asgari ücretin tavanını aşıyorsa aşan kısmı için emeklilik yaşını beklemeden iade alabilirsiniz.

 48. Süleyman SAPMAZ

  Ömer bey iyi günler, Eşim (bayan)20.09.1994 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığında öğretmen olarak göreve başladı. Kesintisiz olarak bu güne kadar çalıştı. Liseyi meslek lisesinde okuduğu için 03.10.1988 tarihinde bakanlık tarafından staj esnasında sigortası yapılmış. E Devlette emeklilik işlemlerini sorguladığımız zaman 51 yaşında emekli olabileceği yazıyor. Ancak yine e devlette bulunan çalışma hayatım bölümünde 03.10.1988 tarihinde sigorta girişi olduğu için emekli gün sayısı 0 olarak gözükmekte. İşin aslı konusunda yardımcı olursanız çok seviniriz. selam ve saygılarımla.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çalışma hayatım uygulaması staj girişini de dahil ederek hesaplıyor bu doğru değil. Staj girişi emeklilikte sayılmaz.52 yaşı tamamlaması halinde emekli olur eşiniz.

 49. S. CAN

  Merhaba: 05.06.1972 doğumluyum ve bayanım SSK 01/07/1997 17/07/1997 16 gün, SSK 01/12/1997 31/12/1997 29 gün, SSK 01/01/1998 30/09/1999 629 gün, Bağkur 11/11/1999 31/07/2001 619 gün, SSK 01/01/2002 31/12/2004 1079 gün, Bağkur 01/01/2005 09/02/2022 6159 gün ve bağkur devam ediyor. toplamda 8531 gün sigortalılık ne zaman emekli olurum kolay gelsin.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Verdiğiniz bilgilere göre 54 yaşını tamamlamanız durumunda yani 06.06.2026 tarihinden itibaren emekli olabiliyorsunuz. Yine de SGK’ya başvurun net olarak oradan da bilgi alınız.

 50. Tülay

  Merhabalar, 3 yıl 7 aydır bir iş yerinde çalışıyorum. İşten ayrılacağımı şefim uzun süredir biliyor. 3600 yasasından yararlanıyorum. İstifa vereceğim fakat nasıl bir yol izlemeliyim? İstifa verdiğim gibi çıkabiliyor muyum? Ya da istifayı verdikten sonra beklemem gereken bir süre var mı? Alacak 12 gün de ücretli iznim var, istifamı verdikten sonra bu izni kullanabiliyor muyum?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 3600 günden tazminat hakkınız doğduysa öncelikle SGK’dan tazminat yazısı almanız gerekiyor. Sonra bu yazı ve bir dilekçe ile işyerine başvurarak emeklilik nedeni ile işten ayrılış talebinizi iletmeniz gerekiyor. Yıllık izin ya kullandırılması ya da parasının ödenmesi gerekir. Ayrıca ihbar süresi kadar çalışıp çalışmayacağınız sizinle işveren arasındaki anlaşmaya bağlı.

 51. Yasin Yalçıner

  Merhaba 26.09.1968 doğumluyum 01.01.1987 SGK girişim 5380 gün ssk 2460 bağkur toplam 7840 günüm var. son 7 yıl şartı 1261 gün şartı uymadığı için yani son yediyılda bağkur günüm daha fazla olduğu için sgk 28.temmuz 2020 emeklilik başvurumu reddedti. ve dava açtım 1. mahkemeyi kazandım istinafa gitti onu da kazandım 20 ocak 2022 de temyize gitti sgk. şu an yargıtayda temyiz de. benim size sormak istediğim dava sonuşlandığında 01.01.2020 itibariyle emekli maaşı bağlanacak. ne kadar emekli maaşı bağlanır. e-devlet sgk maaş hesaplama da sorguladığımda 2460 gün bağkur günlerim olduğundan onları da katıyor sistem yanlış oluyor kanaatindeyim.
  hesaplama da GÖSTERGE 9475 AYLIK BAĞLAMA ORANI 71 – ORTALAMA YILLIK KAZANÇ 7.999 AYLIK BAĞLAMA ORANI 2 : 57 Bunlar doğru fakat 3 .kısım da bağkur günlerimi de hesaplıyor yanlış oluyor ben sadece ssk günlermle emekli olucam. 2008/10 sonrası hesaplamaya esas 512 günüm var 25.02.2019 – 28.07.2020 arası 512 gün 16 ay 28 gün. prime esas toplam kazanç 25.925 tl çıkıyor ne kadar maaş bağlanır 01.01.2020 tarihi itibariyle

 52. Halil

  İyi günler, Ben Toki Konutlarında ikamet etmekteyim. İkamet ettiğim Ada 8 blok ve 192 daireden oluşmaktadır. Site yönetimi 2013 ile 2019 yılları arasındaki 4 bina görevlisinin sigorta primleri yatırmamış ve Geçen hafta il defa olmak üzere SGK İl Müdürlüğü ben dahil bütün site sakinlerine ödenmeyen borç için ödeme emri gönderdi. Her ay düzenli olarak aidatlarımı yatırdığım halde şuan faiziyle birlikte yaklaşık 1000 Tl borç ödememi, ödemez isem icra yolu ila alacaklarını belirtmişler yazıda, ayrıca yazıda mahkemeye taşınmasının ödeme yapılmamasına engel olmayacağınıda belirtmişler, ne yapmam gerekir, gidip parayı yatırmalımıyım, veya yatırdıktan sonra mı mahkemeye taşımalımıyım, bilgi verebilirseniz çok teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef ödemeniz gerekiyor. Yapılacak bir şey yok. Mahkemeye verseniz de bir şey değişmez. Ancak şu var. Ceza gelen tarihlerde siz orada ikamet etmiyorsanız hak iddia edebilirsiniz.

 53. Sadık Girgin

  Merhaba kolay gelsin 1962 dogumlu, 1ocak 1986sgk girişliyim. Bağkurda toplamda 3395gunum var son 3 yıldır ise aktif olarak sigortaliyim. 4a’da ise 1537gunum var 3600gunden emekli olabiliyormuyum 15yil sigortalilik suremi 2016da tamamladim. 3600den emekli olamaz isem askerliği borclanmam gerekir mi cevabiniz için şimdiden çok teşekkür ediyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son 7 yıla ait hizmetin 3,5 yıldan fazlası SSK olursa SSK’dan 3600 gün ve 60 yaşla emekli olabilirsiniz. O şartı çalışarak yerine getirmeniz gerekir. Son 3,5 yıl şartını borçlanma ile yerine getiremezsiniz.