Sgk Soru Sor ( Tüm Sorularınızı Sosyal Güvenlik Uzmanına Sorabilirsiniz )

1045

SGK soru sorma ve sorulan bu sorunun cevabını almak günümüz şartlarında bir hayli zorlaşmıştır. Doğru bilgiye erişim bir hayli zor olmaya başlamıştır. Sosyal Güvenlik mevzuatının geniş olması, değişkenlik göstermesi ve dolayısıyla sürekli güncelleniyor olması bir işlem hakkında tek doğruya ulaşmayı maalesef zorlaştırmakta. Biz de sayfamıza ekleyeceğimiz bu hizmet ile SGK konusunda yaşadığınız problemler ile ilgili doğru bilgiye hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlayacağız. Eğer siz de Sgk sorularımı kime sorabilirim diyorsanız doğru yerdesiniz.

Peki sgk ya soru sormak istiyorum nereye sorabilirim, sgk ya soru sormak için telefon numarası kaç? Sorunuzu sormanız için sizden herhangi bir ücret istemiyoruz ve üyelik şartı da yok. Yapmanız gereken yazının sonundaki yorum bölümünden eposta adresinizi, adınızı soyadınızı ve sorunuzu yazarak bize göndermek. Sorunuz kısa süre içerisinde uzman ekibimiz tarafından cevaplanacak ve mail adresinize gönderilecektir. 

Sgk soru sorma ( hangi soruları sorabilirim)

Yazının sonundaki ssk soru sorma bölümünden;

 • Emeklilik  işlemleri ve ne zaman emekli olabilirim ile ilgili sorularınızı,
 • Yurt dışı SGK borçlanma işlemleri
 • İşsizlik maaşı ile ilgili sorularınızı,
 • Kıdem tazminatı ile ilgili sorularınızı,
 • İhbar tazminatı ile ilgili sorularınızı,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu işveren işlemleri ile ilgili sorularınızı,
 • Genel Sağlık Sigortası ve yeşil kart ile ilgili sorularınızı,
 • Bakım parası ve engelli maaşı ile ilgili sorularınızı,
 • 657 Sayılı Devlet memurları kanunu ile ilgili sorularınızı,
 • İsteğe bağlı sigorta ile ilgili sorularınızı,
 • Kısacası Sosyal Güvenlik ve Çalışma Mevzuatı ile ilgili tüm sorularınızı sorabilirsiniz.
 • Sgk uzmanı soru sorduğunuzda sorunuzu en kısa sürede yanıtlayacaktır.

Sgk uzmanına soru sor, nasıl sorabilirim ?

Yukarıda belirtilen konuların hepsi ve yazamadığımız özellikle Sosyal Güvenlik, yurtdışı borçlanma işlemleri, emeklilik şartları ve alınacak ortalama emekli maaşı, işveren teşvik ve bildirge işlemleri, muhtasar ve prim hizmet beyannamesi kısacası iş hukuku ve Sosyal Güvenlik Hakkındaki tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Sgk soru sorma hattı numarası kaç ?

Sgk soru sorma telefonu 170’tir. Telefon ile sgk uzmanlarına soru sormak istiyorsanız telefonunuzdan 170 numaralı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iletişim hattını arayabilirsiniz. Telefonda sgk ile ilgili soru sormak istiyorum dediğinizde sizi çağrı merkezinde ilgili kişiye aktarırlar.

Sgk online soru sormak ( En çok sorulan sorular)

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sgk ile ilgili soru sormak için geliştirdiği online bir platform/uygulama bulunmamaktadır. Bu hususta sadece Alo-170 hattı üzerinden sgk telefonla soru sormak mümkündür. Geliştirilen sgk ile ilgili soru sorma uygulaması bulunmamaktadır. Bize çok sorulan bazı sorular ve cevapları aşağıdaki gibidir.

E devletten sgk soyadı değişikliği nasıl yapılır ?

Evlilik, boşanma ya da taleple soyadı değişikliği yaptığınızda bu değişiklik Sosyal Güvenlik Kurumu’na yansımamakta. Yansıması için dilekçe ile başvuru yapmanız gerekiyor. Soyadı değişikliklerinde e devlet üzerinden başvuru ya da güncelleme yapılamamakta.

Uavt sgk nedir ?

E-Bildirge ekranında yer alan UAVT-Uluslararası Veri Tabanı sisteminin açılımından oluşur. İşveren adres ve iletişim bilgilerinin uluslararası veri tabanına işlenmesi için kullanılan bir sistemdir. İşveren buradaki adresini güncellemeden işlemlere devam edemeyebilmekte.

Sigortalı çalıştırmaya ara verme nasıl yapılır ?

Online olarak çıkış verilmesi yeterlidir. Sigortalı çalışmaya ara verdiğinizde Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirme zorunluluğunuz bulunmamaktadır.

Bağkur sicil no kaç hanelidir ?

Bağ-Kur numarası 10 haneden oluşmaktadır. Tarım/Çiftçi bağkur numarası “7” ile başlarken esnaf, şirket ortaklığı, muhtarlık v.s. bağkur numarası “0 ya da 1” ile başlamaktadır.

Vergi numarası kaç hanelidir ?

İlk defa vergi kaydı açtıran kişiler için vergi numarası T.C. kimlik numarasıdır ve 11 haneden oluşmaktadır. Bunun haricinde ise vergi numarası standart olarak 10 haneden oluşmaktadır.

Şirket isminden vergi numarası sorgulaması nasıl yapılır ?

Sadece şirket unvanı ile vergi numarası sorgulaması yapamazsınız. Ancak ticaret sicil gazetesine üye olarak şirketin unvanı ile sorgulama yapabilir ve varsa ticaret sicil gazetesinden detayları görüntüleyebilirsiniz.

Vergi kimlik no ile işyeri sorgulaması nasıl yapılır ?

Vergi kimlik numarası ile şifresiz olarak ve online sorgulama yapabileceğiniz bir uygulama bulunmamaktadır. Vergi dairesine sorabilirsiniz.

Ssk işyeri no ile firma sorgulaması nasıl yapılır ?

SGK işyeri sicil numarası ile firma sorgulaması yapılabilmesi online olarak mümkün bulunmamaktadır.

Ehliyet sınavına kendi arabamla girebilir miyim ?

Ehliyet sınavına kendi aracınız ile girebilmeniz mümkün değildir. Belirlenen araç ile girmek zorundasınız.

Yıpranmalı emeklilik hesaplaması nasıl yapılır ?

Bilindiği gibi bazı meslek grupları özellikle yer altında çalışanlar, maden işçileri ile kolluk kuvvetleri fiili hizmet zammından yararlanır ve çalıştıkları her yıla alacakları ilave fiili hizmet zammı ile birlikte erken emeklilik hakkı elde ederler. Fiili hizmet zammı nedir, kimler kaç gün yararlanır başlıklı yazımızdan konu hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Dilerseniz ilk prim ödeme tarihinizi ve sigortalılık bilgilerinizi bize yorum kısmından sorun ne zaman ve hangi şartlarda emekli olabileceğinizi biz hesap edelim.

Sigortada kaçıncı basamaktayım ?

SSK kapsamındaki sigortalılar için basamak bulunmamaktadır. En düşük aylık sigorta primi brüt asgari ücret üzerinden hesaplanmakta ve en yüksek ise bunun 7,5 katına kadar bildirilebilmektedir. Güncel emeklilik prime esas kazancınıza E-devlette SGK Tescil ve Hizmet Dökümü bölümünden bakabilirsiniz.

Bağkur kapsamındaki sigortalılar için ise basamak düzenlemesine 01 Ekim 2008 tarihi sonrasında son verildi. Bağkurlular da asgari ücret ve 7,5 katına kadar olan aralık arasında aylık bağkur primi ödemekteler.

Sgk dilekçe cevap süresi nedir ?

Dilekçelerin Bilgi Edinme Kanunu kapsamında Kurumlara intikal tarihinden itibaren en geç 15 gün içerisinde cevaplanması gerekmektedir. Bu durumda Sosyal güvenlik Kurumu’na verilen dilekçeler için de geçerlidir.

1.045 Yorum
 1. Hikmet

  01.11.1975 doğumluyum 01.07.2004 bağkura girişim var 2013 yilina kadarkesintisiz ödemem var 2013 yilin yarisi ile 2014 yili ile 630 gunum silndi 06 koduyla 01.05 2015 tekrar başladi kafam cok karisik yanlişlikla e devletten ihya talepte bulundum nisan oldu börcunu bitirmedi diyor ekradan nasil silinir kafam cok karişik beni bilgilendiriseniz cok sevinecem allah sizle olsun

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İhyayı yapılandırma kapsamında mı yapmıştınız yoksa yapılandırma sona erdikten sonra mı ? Eğer yapılandırma kapsamında ise 30 Nisan 2021 son ödeme tarihi. Bu tarihten sonra sistemden düşer. Eğer yapılandırma harici yaptıysanız bu durumda size tebliğ tarihinden itibaren 3 ay içerisinde ödenmesi gerekir. Bu süre sonunda sistemden düşer.

 2. Yasemin YILDIRIM

  Merhaba,
  Kasım 2001 de memuriyete başladım. 9 ay sonra istifa ettim. Eylül 2004 de öğretmen olarak atandım. 8.5 aylık 2ay +6,5 ay) ücretsiz doğum iznim var.

  Toplamda 16 yıl 0 ay 17 gün emekliliğe esas çalışma sürem var. İstifa edip iştirakçi olmak istiyorum.

  Kaç yıl ve ortalama ne kadar geri ödeme yapmam gerekir?

  Ödemelerde taksit uygulanıyor mu?

  Doğum borçlanması ödeyeceğim primleri azaltır mı? 

 3. Çağan Aydın

  1971 doğumlu hekimim. Kasim1996 da sigortalı olarak özel bir hastanede işe başladım.8 ocak 1998 de ayrıldım.26 kasım 1998 de uzmanlık eğitimim için devlet memuru olarak yeniden çalışmaya başladım. 17 aralık 2005 tarihine dek görev yaptım. 12 şubat ila 17 nisan 2006 arasında yine sigortalı olarak özel bir hastanede çalıştım. 26 ağustos 2006 tarihinde bir kamu hastanesine uzman tabip olarak atandım. O tarihten bugüne dek kesintisiz çalışıyorum kamuda 21 yıl 6 ay ve ssk 4A 452 gün çalışmam mevcut. Askerliğimi ihtisas sırasında 1 ay bedelli sıhhiye er olarak yaptım.
  Öncelikle 1.hangi statüden ne vakit emekli olurum.
  2. Devlet hizmeti dışı çalışmalarımı birleştirmem gerekir mi ve ne zaman birleştirmek uygun olur. Türk kizilayinda 1 yıllık çalışmam kamu yani memuriyete sayılır mi? Bazı özel kurumlar (hastane) kapanmış ya da el değiştirmiş hekim olarak çalıştığımı gösterir belgeyi nasıl ve hangi yolla almalıyım?
  3. ağustos 2018 tarihinde çıkan fiili hizmet zammı beni de etkiler mi,emekli yaşını öne çeker mi? Buna hak kazanmak için kanun tarihinden itibaren 10 yıl çalışmış olma koşulu var mıdır? Özel sektöre geçersem fiili hizmet zammım yine devam eder mi?
  4. Hizmet birleştirmede sigortalı geçen süreler emeklilikte 25 yillik devlet memuru olarak çalışmış olma koşulu içinde değerlendirilir mi?

  Cevabınız için teşekkür eder kolaylıklar dlerim.
  Çağan Aydın

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Hocam.
   1- Emekli sandığı kapsamında emekli olacaksınız.
   2- Emeklilik dilekçesi verdiğinizde hizmet birleştirme yapılır. Birleştirme işlemleri artık kısa sürüyor. Eskisi gibi uzun sürmüyor. Herhangi bir belge almanıza gerek yok. En son çalışmanın olduğu SGK diğer çalışmaların olduğu SGK’lardan elektronik ortamda hizmetlerinizi ister ve birleştirir.
   3- Fiili hizmet zammı kapsamına doktorlar alınmadı diye biliyorum. O konuya çok vakıf değilim açıkçası. Ama doktorlar da alındıysa bu durumda 2018’den sonraki fiili hizmete tabi çalışma süresi için hak ettiğiniz süre emeklilik yaşından düşülür. 10 yıl çalışma şartı yok.
   4-Evet değerlendirilir.
   Umarım cevap verebildim sorularınıza. Saygılarımla.

 4. Zöhre

  İyi günler. Ben babamın emekliliği için birşey sormak istiyorum. Babam 1983-1986 yılında Suudi Arabistan’da çalıştı. Oradan 981 günlük primi var. Daha sonrada Türkiye’ de 2005 yılından beri çalışıyor. Türkiye’deki toplam primi 4800 gün. İki yılda Askerliği var. Bu durumda şuanda borçlanarak emekli olabiliyor mu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Suudi Arabistan’daki başlangıç TR’de sayılmıyor diye biliyorum. Ancak yüzde yüz emin değilim. Türkiye’de 2005 sigorta başlangıcına göre emeklilik için 7000 gün ve 60 ya şartını sağlaması gerekiyor.

 5. Hüseyin

  Merhabalar. 1997 myo kayıt olup 2 yıl okudum. 2001 de 18 ay askerlik yaptım. 2004 mart 1 den itibaren tsk da görev yapıyorum. 01.10.1999 tarihinde 186 gün ssk var. Sorum şu. 1997 yılında öğrenim borçlanması yapılırmı. Yaparsam emeklilik yaş kriterim ne olur. İyi çalışmalar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emin değilim ama bildiğim kadarı ile borçlanma hakkınız var. Emeklilik şartlarınızı değiştirir tabi.

 6. Ümit

  Merhabalar.eşim için  tarım ek5 sigortası ödüyorduk.belli bi süre sobra borc coğalınca sigortayı sgk ya dilekce yazarak kapattırdık.borcuda yapılandırdık ama ödemedik. Benimde ek 5 sigortam vardı bende borctan dolayı kapattırdım sigortamı.borcumuda yapılandırdım taksitlerimi düzenli ödüyorum. Gss sağlık sigortasından faydalanıyorduk.ama bugün gss provizyon vermiyor.sağlıktan yararlanamıyorum.bunun sebebi nedir. Diger bir sorum ise eşimin ek5 tarım sigortasına olan borcunu sildirebilirmiyiz.nede olsa onun sigortasını kapattırdık.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sağlıktan yararlanamama birçok nedene bağlı olabilir. SGK ile görüşerek nedenini sorabilirsiniz. Eşinizin prim borçlarını bir dilekçe vererek sildirme hakkınız var.

 7. Necmi

  Esim aralik 1972 dogumlu
  Bayan esim 1992 eylul prim yatma
  1988 staj.
  6500 prim var calismiyor suan.
  2004 2006 dogum var.
  Dogum borclanmasi ile hemen emekli olabilirmi
  Ne kadar yatirmamiz lazim olursa tabii..

  1. Ömer Meriç

   Eşinizin 49 yaşı tamamlaması gerekiyor. Prim günü olarak eksiği yok. Dolayısıyla doğum borçlanmasına gerek yok. Aralık 2021’de doğum tarihinden itibaren emeklilik dilekçesi verebilir.

 8. MURAT

  Ömer Bey merhabalar. Size bir sorum olacaktı. Ben özel bir şirkette 12 saat üzerinden güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum. Hafta tatilim bazen 6 günde 1 bazen ise 7 ya da 8 günde 1 olarak değişiyor. Ama normalde izin günümüz olduğu günlerde çalışıyorum ve şirket o fazla gün için mesai vermiyor. Bu durumda SGK ya şikayet etsem bir sonuç alabilir miyim ? Ya da nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Teşekkürler..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şikayet edebilirsiniz. Elbette yasaya aykırı bir durum varsa sonuç çıkacaktır.

 9. Ahmet

  Hocam merhaba 78 SSK girişim var. Gün sayım 2194. 2009 da bağkur girişim var yatan gün sayım 914. 330 bağkur yapılandırma var emekli olabilirim yaş 61. Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplamda 3600 gün ile ssk kapsamında emekli olma hakkınız var.

 10. Ayşe Dilek

  Merhaba, Malülen emeklilikle ilgili sorular sormuştum fakat yine sitenizden engelli erken emeklilik diye bi kavram olduğunu öğrendim.26.12.1997 den beri Sağlık Bakanlığı’na bağlı bir hastanede lisans mezunu hemşireyim.6 yıl önce böbrek nakli oldum halen devam eden başka hastalıklarla birlikte yüzde 93 özür raporum var. Maaşta vergi indiriminden yararlanıyorum.24. yılımı çalışıyorum ama artık zorlanıyorum emekli olmak istiyorum.Engelli erken emekli olabilir miyim? Maaş, ikramiye vs.hesaplama farklı mı oluyor?

  1. Ömer Meriç

   Önceki sorunuzu da yanıtladım Ayşe Hanım. Malulen emeklilik ile engelli emeklilik arasında maaş olarak çok fark yok. Ama engelli emeklilik daha avantajlı olur.

 11. samed

  merhaba 1960 dogumluyum 1978 ssk gırıs tarihim ,3108 ssk gunum var ,2009 da bagkur gısım var bagkurgun sayım 914 gun, ssk dan emeklı olabılırmıyım tesekkerler,

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet 3600 gün ile emeklilik hakkınız var.

 12. Sibel ERGIL DOĞDU

  Merhaba 1991_1993 yillarinda ticaret meslek lisesinde iken yapmiş oldugum stajim var.Ilk işe başlama tarihim 1995 yili …toplamda 5500 ustu prim gunum var.2007 ve 2013 yillarinda yapmiş olduğum dogumlarim var.yeni cika yasa ile stajyer olarak çalışmiş kadinlar icin yeni duzenleme ile ben de dogum borçanmasi yaparak ilk işe girş tarihimi staj tarihim.olan 1991 yilı için doğum borçlanması yapabiliyor muyum ?yani dogum borclanması ile tarihi ö e cekebiliyor muyum?ona gore dovum borçlanmasi yapacaģim tesekkurler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef doğum borçlanması işe giriş tarihinizi geri çekmez. Dolayısıyla emeklilik şartlarınızı değiştirmez.

 13. Ramazan ÖZAY

  SSK 01.08.1992 2472 prim BAĞKUR 04.10.2000 5590 prim 1970 doğumluyum askerlik borçlanması yaparsam ne zaman emeki olurum?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 04 10 2000 tarihinden beri bağkur mu ödüyorsunuz? Askerliği ne zaman yaptınız?

   1. Ramazan ÖZAY

    30.05.1990

    1. Ömer Meriç

     15 ay askerlik borçlanmanız durumunda ssk kapsamında 52 yaş ile emekli olursunuz. Ancak son 7 yıla ait hizmetin en az 3,5 yılının SSK olması gerekiyor.

 14. Mesut Özçamur

  2008 de bir şirkete işbaşı yaptım 2011 de haberim olmadan 1 sene çıkış yapılmış sigortasız çalışmışım 2013 te tekrar giriş yapılmış 2019 da mobink uygulanarak işten ayrılmak zorunda bırakıldım ne yapabilirim şirkete SSK tarafından nekadar ceza bana ne karı olur dava açarsam Teşekkür ederim şimdi den

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer sigortasız olduğunuz süre için sigortalı olduğunuz tespiti yapılırsa brüt asgari ücretin 2 katı tutarında her bir ay için işverene ceza uygulanır. O dönemin brüt asgari ücreti üzerinden. Sizin de tazminat hakkınız olur.

  2. Mesut

   Merhaba 10sene izin kullanmadım karşılığında ücrette almadım nasıl bir yol izlemeliyim nekadar alırım 2008 işe giriş 2019 çıkış

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Şu anki brüt kazancınız üzerinden hesaplanır. Dilerseniz yıllık izin hesaplama sayfamızdan hesaplama yapabilirsiniz.

 15. BÜLENT

  Syn. Ömer MERİÇ merhabalar

  SGK girişim 01.01.1995 tarihi itibarı ile aynı işyerinde çalışmaktayım.
  işverenim ; 31.11.2019 tarihinde SGK lı olduğum şirketi devretti.
  ben hala daha devir olan şirkette SGK lı olarak gözüküyorum fakat 31.11.2019 tarihinden günümüze kadar hiçbir şekilde SGK primlerim ödenmiyor. bu durumun bana herhangi bir zararı varmı ? eğer var ise ;
  Kendi isteğimle işten çıkış yapabilirmiyim.
  KIDEM TAZMİNATI hakkım ne olur.
  teşekkürler….

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Neden sigortanız ödenmiyor ? Bununla ilgili bence SGK’ya şikayet talebinde bulunun. SGK’dan tazminat alabilir yazısı alma hakkınız var. Bunu alarak işverene verip bu gerekçe ile işten çıkışınızı verirseniz size tazminat ödemek zorunda olurlar.

 16. Tülin nevruz

  Merhaba
  1981 doğumlu bir bayanım .10/102005 tarihinde işe başladım.2017 raihinde ayrıldım.toplam 4066 gün hizmet sürem var .iki çocuğum var.e devletten n zaman emekli olabilir dediğimde 58 yaş 7000 gün prim ödeme veya 58 yaş 25 yıl sigortalılık süresi 4500 gün prim ödeme şeklinde bilgi vermektedir .ben doğum borçlanması ile 4066 olan gün sayımı 4500 e tamamladığımda ve yaşı beklediğimde emekli aylığına hak kazanabiliyorım sanırım.peki 7000 gün 58 yaş şartı ile 4500 gün 25 yıl sigortalılık ve 58 yaş arasında benim aylık tutarı anlamında bir kaybım oluyor mu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 4500 günden emeklilik kısmi emeklilik, 7000 günden emeklilik ise normal emekliliktir. İkisi arasında yaklaşık %15-20 civarında maaş farkı vardır.

 17. atakan

  iyi günler ilk ssk girişim ssk olarak 4a ücretli öğretmen 2005 yılında başladım bugüne kadar da devam ettim bazen ay içinde 17 gün bazen de 15 13 gün gibi yatırlıd ama 13 sene sonunda 1450 civarı günüm var bu 4a ssk statüsündedir ve geçici iş akdi gibi bir statüdedir benim merak ettiğim bu prim gününün üzerine toptan 3000 gün gibi bir gün yatrısam 4500 ü bulsam ve öyle bıraksam yaşım daha genç ama yaşım geldiğinde emekli olabilir miyim ve eğer böyleyse 3000 gün toplu ödemenin maliyeti kaç lira olur 210 bin veya 120 bin gibi bir fiyat çıkarıyorlar tam emin değilim kaç lira olur eğer böyle bir hak varsa?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef öyle bir borçlanma hakkınız yok kanunen.

   1. atakan

    peki bu prim günü ile elden ödeme şeklinde en fazla nasıl tamamlayabilirim 4a ssk kalmak şartıyla yani bağkura dönüşmeden

    1. Ömer Meriç

     İsteğe bağlı olarak sadece ek 5 tarım SSK var. Onun dışında ssk kapsamında elden sigorta ödeme hakkınız yok. İsterseniz isteğe bağlı bağkur ödeyebilirsiniz.

     1. atakan

      ek 5 tarım ssk aylık en az 781 tl ödeniyor diye biliyorum ben bunu 1500 gün üzerine 3000 günlük daha ekleyip yaklaşık toplam 85 bin tl olarak topluca ödesem 4500 günlük ssk primim olur mu? 2005 girişliyim

     2. Ömer Meriç

      Toplu ödeme hakkınız yok Atakan BEY. Ek 5 tarım ssk primi şu an aylık 1151 TL. 781 TL değil.

     3. atakan

      emekli olurken eb fazla kaç gün ödenebilir ve aylık 1151 tl ise ücretli öğretmenlerin ayda 15 gün yatırılıyorsa diğer 15 gün için bu miktarın yarısı olan 550 tl civarında mı yatırılacak

     4. Ömer Meriç

      Atakan Bey. Anlaşamıyoruz sizinle. Geriye dönük ödemek istiyorsanız böyle bir hakkınız yok. Yani ücretli öğretmenlikte 30 günden az yatan süreleri bugün tamamlama hakkınız yok.

     5. atakan

      peki her ay ek 5 tarım sigortasına 15 günden az yatan olarak elden yatırmak istesem böyle bir hakkım var mı aylık olarak bundan sonrası için diyorum ve bu 15 gün için kaç tl eder ayrıca bağkur a mı dönüşür yoksa 4a ek 5 tarım ssk olarak mı kalır

     6. Ömer Meriç

      Sizin dediğiniz sigorta 2925 tarım sigortası. O kalktı. Ek 5 ödeyebilirsiniz. Aylık 30 gün üzerinden ödeniyor o sigorta. Hizmetler ssk kapsamında.

     7. atakan

      peki bilmediğim için soruyorum ücretli öğretmenlerin aylık 15 gün gibi yarım ödenen sigortaları 2925 tarım sigortası ile mi ödeniyordu eğer öyleyse bu şimdi ek 5 tarım sigortasına mı dönüştü çünkü önceden 2925 iken ben yatmayan günleri elden ödeyebiliyordum ama bana ssk dan böyle ödersen bağkur a dönüşür denmişti şimdi ek 5 için aynı şeyi yapamaz mıyım aylık olarak eksik günler için diyorum

     8. Ömer Meriç

      Ücretli öğretmenlikle 2925 tarım ssk ya da EK 5 ssknın yakından uzaktan alakası yok Atakan BEY.

     9. atakan

      o zaman ücretli öğretmen ssk 4a gözüken tam adı ne oluyor ek 5 olmuyor 2925 te olmuyor tam formatı nedir bize ödenen ssk nın çnükü 4a yazıyor anlamadım

     10. Ömer Meriç

      5510 Sayılı Kanuna göre 4/1-a kapsamında sigortalılık yani eski adı ile SSK kapsamında hizmet sayılır.

     11. atakan

      5510 Sayılı Kanuna göre 4/1-a kapsamında sigortalılık hakkında eksileri ve artıları nelerdir 15000 gün 5510 Sayılı Kanuna göre 4/1-a kapsamında sigortalı olan biri en erken nasıl emekli olabilir 2005 girişliyim ve bu sigortalılık türünde aylık elden ödeme var mı

     12. atakan

      pardon 1500 gün olacaktı yanlış yazılmış

     13. Ömer Meriç

      4500 gün 60 yaş ile ya da 7000 gün 60 yaş ile emekli olursunuz. Bu sigorta kolunda dışarıdan ödeme yapma tek yolu ek 5 tarım sigortası. Başka bir yolu yok.

     14. atakan

      2005 girişli olduğum için 60 yaş ve 4500 gün ssk olarak veya 7000 gün olursa bağkur olarak emekli olabilirim doğru mu anladım

     15. Ömer Meriç

      Hayır SSK kapsamında yaştan ( kısmi) emeklilik için 4500 gün normal emeklilik için 7000 gün gerekiyor.

 18. Ahmet

  Ömer bey benim sorum ortağı olduğum şirkette 2007 ve 2008 yılı arasında sigortaliydim bu zaman içerisinde şirket kooperatife ait inşaat ta iş yapıyorduk ancak ödeme alamayınca borç batağına düştük böyle olunca haciz işlemleri olunca şirketi n merkezini taşıdık başka semtte bir dükkan tuttuk çünkü merkez olan yere hacizler geliyordu bu arada hem ssk ile ilgili işçi giriş çıkış bevraklarini her ay gonderiyorduk ancak yeni tuttuğumuz dükkanda bulunamıyorduk o sıra ssk evrakları oraya gittiği zaman evrakları almadigimizdan ssk bu yeri sahte yer diye kabul ermiş o günkü hizmetlerimiz sahte gösterilmiş biz şirket olarak her yapılandırmada evraklarımızı ssk yapılandırması için gönderdik ayrıca ssk denetmenine ifadelerimizi verdik onlarda bizi şirket olarak savcılık dava açsın diye evrakları savcılığa gönderdi yaklaşık 20 gün önce savcılıktan bana gelen yazı var yazıda kovuşturmaya gerek olmadığını ve evrakta sahtecilik olmadığını belirtmiş benim sizden öğrenmek istediğim bu savcılık yazısı nedeni ile o sahte günlerimiz geri verilirmi bunu söylerseniz memnun olurum iyi günler dilerim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bir işyeri için sahte ya da şüpheli ibaresini sosyal güvenlik denetmenleri koymakta. Kaldırma işlemi de yine onların elinde. Yani birşey demek zor maalesef.

 19. Mahmut

  1997 yılında engelli kadrosundan kendi ilime öğretmen olarak atandım. Geçirdiğim çocuk felçi sebebiyle 2 yaşından beridir engelliyim ve uzun bacak bireysi ile yürüyorum. 2011 yılında idarecilik sınavlarına başvurduğumda(engelli olmam sebebiyle sınav yerimin alt katta olmasını istemiştim) bulunduğum ilin Milli Eğitim müdürlüğü engelli olmadığımı ifade ederek beni normal bireyler gibi üst katta sınava soktular. Daha sonra vergi indiriminden yararlanabileceğim ve erken emeklilik hakkımın olduğu söylendi. Bende 2011 yılında engellilik oranımın belirlenmesi için bulunduğum ildeki devlet hastanesine başvuru yaptım % 42 engelli raporu verildi. Yapmış olduğum vergi indirimi başvurusu Ankara’da toplanan kurulca da onaylandı vergi indiriminden yararlanmaya başladım.2016 yılındaki hain darbe girişiminden sonra 1Eylül 2016 tarihinde hiçbir açıklama yapılmadan memurluktan ihraç edildim. Göreve döneceğim umuduyla 1 yıla yakın bir süre bekledim. Ancak herhangi bir gelişme olmadı evli üç çocuk babası olmam sebebiyle işte bulamadım geçim sıkıntısı çekmeye başlayınca SGK’ya 2017 Ağustos ayında emeklilik başvurusu yaptım. Önce telefonla yaptığım görüşmede SGK yetkilileri emekli olmamda bir sıkıntı olmadığını prim olarak süreyi doldurduğumu ifade etmelerine rağmen gönderdikleri cevabi yazıda emekli olamayacağımı ifade ettiler. Hatta engelli olmadığımı bile söylediler. Halbuki engelli raporuyla öğretmenliğe atandım, askerlikten muafım, vergi indiriminden yararlandım. Sonuç olarak SGK’ya dava açtım ilk mahkeme SGK’nın ifade ettiği 5534 ve 5510 sayılı kanunlara ve en önemlisi iştirakçi olmamam sebebiyle emekli olamayacağım kararını verdi. Bende bir üst mahkemeye itiraz ettim.2019 yılında da Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından terör örgütü üyeliği suçlamasıyla ilgili Takipsizlik aldım. Yine göreve döndürülmedim onun içinde ayrıca dava açtım. Emekli olamama sebebim halen çalışıyorken başvuru yapmamış olarak gösterildi ama bana bu fırsat verilmedi. Sizden isteğim emeklilik hakkım var mı yoksa ne yapmam gerektiği konusunda bana yardımcı olmanız. Saygılrımla….

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Normalde halihazırda görevde olsanız engelli emeklilik hakkınız var. Emin olmamakla birlikte bildiğim kadarıyla emekli sandığında engelli emekli hakkı elde edebilmeniz için aktif olarak çalışan olmanız gerekmektedir. Görevden bir şekilde ihraç edilen ya da kendi isteği ile ayrılanlar görevde değilken engelli emeklilik hakkından yararlanamazlar. 3,5 yıl ssk kapsamında çalışabilirseniz ve %42 engelli raporunuz varsa ancak ssk kapsamında bir hakkınız olabilir.

 20. Sultan E.

  Selamlar,
  1994 senesinde baslamis oldugum memuriyet gorevimden 13 sene 3 ay hizmet verdikten sonra istifa ettim. Hemen sonrasinda “istirakci” olarak primlerimi odedim. Gerekli prim odemelerimi Bayan 20 sene uzeri) tamamladim ve maas baglanmasi icin gerekli yasima girdikten sonra, yaslilik maasi baglanmasi icin Ankara’ya muracaat yaptim. Muracaat tarihinden sonra yaklasik 3 ay gecmesine ragmen, Ankara’nin , son calistigim il olan Mersin’e yeni yazi yolladigini ogrendim. Mersin ile irtibata gectigimde ise onlar sadece benim fiili calistigim hizmeti gorduklerini ve Ankara ya yazi yazarak, disaridan odeme yaptigim sure icin bilgi isteyeceklerini bildirdiler. Bu prosedur ve surec normalmidir? Mersin’in yazi yollayip bilgi istemesi yerine , bu islemleri Ankara nin tamamlamasi gerekiyor diyo dusunuyorduk!? Bu sekilde surec karmasik ve cok uzayacak gibi gozukuyor.
  Dusunceleriniz ve tavsiyelerinizi almak istemekteyiz.
  Pesinen tesekkur ederiz.
  Saygilar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Süreç normal. Tüm kayıtlar bazen sistemde olmayabilmekte. Bu yüzden gerekli yazışmalar yapılmakta. Emekli maaşı olarak bir kaybınız olmaz. Sürecin tamamlanmasını beklemekten başka yapılacak bir şey yok.

   1. Sultan E.

    Ozur dilerim net olmamis yazim: Yani, Mersin, bizdeki calisma suresi su kadar diyerek yaziyi Ankara ya yollamali ve Ankara, zaten disardan odeme bilgileri kendilerinde oldugundan , tekrar Mersin ile yazismaya gerek olmadan islemlere devam etmeli diyedusunuluyor! Ama, nedense, mersin, odemelrin bilgisinide Ankaradan istiyor ve ondan sonra , tekrar Ankaraya mi yolliyacak hepsini!? Bosuna tekrar ve zaman kaybi gibi gozukup, mantiksiz geliyor!? Tabi dusunemedigimiz bir konu olabilir! sizin bilgi ve goruslerinizi onemsiyoruz. Sagolun.

    1. Ömer Meriç

     Bilemiyorum neden böyle bir şey isteniyor. Yani şunu demekten başka bir şey gelmiyor maalesef aklıma : Demek ki yazılması gerekiyor.

 21. Ahmet

  Merhaba benim size sormak istediğim.
  Ben Emekliyim ve hiç evlenmedim öldüğümde emekli maaşımın kız yeğenlerimden birine bırakabilirmiyim bunu öğrenmek istiyorum teşekkür ederim iyi günler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kanunen emekli aylığı bağlanabilecek kişiler yani hak sahibi sayılabilecekler: eş, anne, baba ve çocuklardır. Yiğeniniz alamaz.

 22. Didem

  Merhaba
  Geçici 20 madde özel banka sandığından emekli oldum hali hazırda babamdan yetim maaşı alıyorum evli degilim babamdan yetim maaşı almaya devam edebilir miyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kendi adınıza aylık aldığınızdan babanızdan dolayı alamazsınız.

 23. Ayşe Elif

  Merhaba,
  SSK emeklisi dul bayanım.SSK emeklisi babam 2016 yılında vefat etti. Kendi emekli aylığım olduğundan dolayı vefat eden babamdan yetim aylığı alabilir miyim ? %50 sinin alınabildiğini söylüyorlar.Yardımlarınızı rica ederim.
  Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maaşı eşinizden mi alıyorsunuz?

   1. Ayşe Elif

    Merhaba,

    Hayır kendi emekli maaşım var.

    1. Ömer Meriç

     Kendi emekli maaşı varsa anne ya da babadan aylık alamaz.

  2. Muhammet gök

   03/03/1979 doğumluyum.
   İlk işe girişim 30/10/2000 de emekli sandığı (4c)
   2003 -2012 yılları arasında SSK lı (4a) olarak çalıştım. 3144 günüm var.
   2012 temmuzdan bu yana imam hatip olarak emekli sandığına (4c) bağlıyım.
   Nasip olursa 2039 yılında 4c den emekli olacağım.

   Sorum şu
   4c den emekli olduğumda SSK (4a) lı çalışmalarım boşa mı gidecek?
   Ya da bana ne gibi faydası olacak?

   Muhammet gök
   İmam hatip

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. SSK’lı çalışmalar boşa gitmez. Hem prim günü hesabında hem de emekli maaşı hesabında dikkate alınır.

 24. Hikmet

  01.11.1975 doğumluğum 01.07.2004 tarim bağkura girisim var 2013 yilina kadar kesintisiz odemem var 2013 yilin yarisi ile 2014 yilim silindi 01 05.2015.#06 koduyla tekrar basladi mart 2021 yilinda 5400 gunum doluyor kismi emekllik dilekcisi versem daha prim ödemek zorulu olurmu kafam cok karişik beni biraz aydinlatirsaniz cok sevinecem allah sizle olsun

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Erkek mi kadın mı? Erkek ise 5400 62 yaş kadın ise şartlar 5400 gün 60 yaş. 5400 günü tamamladığınızda bağkuru kapatmak için faaliyeti durdurmanız gerekmekte.

 25. Mensur

  Mrb. 15.10.1980 dogumluyum. Sdk baslangic tarihim 01.09.1999. 4a dan 1981, 4b den 2670 gun primim var ve hala istege bagli olarak primlerimi odemeye devam ediyorum. 4a dan emekli olabilmek icin son 3.5 yil 4a ya gecip hizmet birlestirme yapmam gerektigini biliyorum fakat o zamani nasil hesaplicam bilemiyorum. Sizden rica etsem tam tarih olarak ne zaman 4a ya gecmem lazim yardimci olurmusunuz gec kalmak istemiyorum.kolay gelsin

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SSK kapsamında 58 yaş ve 5975 güne tabisiniz. Bu durumda en geç 54 yaşında sskya geçmeniz gerekmektedir. 3,5 yıl boyunca fiili olarak ssklı çalışmanız lazım.

  2. Mensur

   Omer bey öncelikle sorumu yanitladiginiz icin tsk ederim. Bayan oldugumu belirtmeyi unuttum.o yuzden emekliklik yadim 56 galiba degilmi.gun konusuna gelirsek benim
   1981+2670=4651 toplam gun sayim
   5975-4651=1324 kalan gun sayim
   1324-1260=64 gün
   Yani iki ay daha bagkurdan primimi odeyip ssk ya gecip 3.5 yilda ssk dan prim.odemem getekiyor degilmi.dogru anlamisim

   1. Ömer Meriç

    Pardon :). Soracaktım ayıp olur dedim sormadım. Bu durumda 56 yaş 5975 gün şartına tabiisiniz. Toplam prim gün sayısı en az 5975 gün olmalı. SSK ve bağkur dahil yani. Önemli olan son 7 yıla ait hizmetin en az 3,5 yılının ssk kapsamında olması.

 26. yaşar

  22,08,1994 – 31,10,1995 Tarihine kadar (4/a) 400 gün SSK var (4/c li çalışır iken eklettim 2007 yılında )eklettim ama Hitapda değerlen dirilmedi yazıyor
  24,11,1995- 24,05,1997 arası askerlik 540 gün saydırdım
  01,12,1997- 01,09,1998 arası (4/a) 268 gün SSK var (4/c li çalışır iken eklettim 2007 yılında ) eklettim ama Hitapda Değerlendirilmedi yazıyor
  16,06,1999-01,08,2016 arası 4/c olarak görev yaptım 4 yıl 1 ay yıpranmam var sgk görünüyor
  01,08,2016- 12,02,2021 açıktageçti her ay için 15 ödendi
  Emeklilikte 53 Yaşa tabidir 20/02/2024 tarihinde emekliliğe hak kazanır FHZ nedeniyle 4 YIL 1 AY öne çekilmiştir.yazıyor
  SORUM; SSK hizmetleri niye değerlendirilmiyor, DEGERLENDİRİLMESİ GEREKLİ İSE NE YAPMALIYIM KANUN MADDELERİ İLE BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM
  Ben 53 yaşamı yoksa 52 veya 51 yaşa mı tabi olmalıydım? görüşleriniz nedir ne yapmalıyım
  hatalı kayıt var ise hangi yolu izlemeliyim şimdiden teşekkürler.
  Doğum tarihim 20/04/1975
  NE zaman emekli olurum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Durum biraz karışık ve bu bilgiler ile size net emeklilik tarihi belirtmek zor. SSK hizmeti neden değerlendirilmedi onu da bilemeyiz. Bence siz Cimerden bu şekilde açık bir talep oluşturun. İlgili birim size cevaplasın.

 27. Hüseyin Aydın

  Merhaba, özel bir şirkette muhasebe elemanı olarak çalışmaktayım. Haftanın 6 günü 08:00-18:00 olarak çalışmaktayım. Haftalık çalışma saatim 45 saati aşıyor fakat ek bir ödeme alamıyorum. Bunun yasal mevzuatta bir geçerliliği var mıdır?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır yok tabi ki. İş kanununa göre haftalık çalışma süresi 45 saattir. Bunu aşan sürelerin fazla mesai olarak sayılması ve size mesai ücreti ödenmesi gerekmektedir.

 28. Yasin TORUN

  Merhaba.
  Ben 26.01.1980 doğumluyum.
  20.03.1998’de ilk defa ssk numarası aldım ve 47+48=95 gün özel sektörde ssk’lı olarak çalıştım.
  1.09.2003 ila9.07.2005 tarihleri arası667 gün çiftçi bağkur’u yatırdım.
  2004 yılında “%54 oranında iş için engelli raporu” aldım ama vergi indirimi raporum yok.
  9.07.2005 ila 23.10.2012 tarihleri arasında 2614 gün kamuda ssk’lı olarak çalıştım.
  23.10.2012’de “memur olarak atandığımdan görevimden ayrılmak istiyorum” diye dilekçe yazarak 24.10.2012’de kamudan işçi olarak ayrılıp başka bir kamu kurumunda devlet memuru oldum.
  24.10.2012 tarihinden bu yana devlet memuruyum.
  1-Hangi tarihte emekli olurum?
  2-Memur olarak emekli olduğumda, işçi olarak çalıştığım süreler için ikramiye yada emekli maaşımı etkiler mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1- Emekli sandığı kapsamında 60 yaş ve 9000 günle emekli olursunuz.
   2- farklı kuruma geçtiyseniz ikramiye ödenmez diye biliyorum ama emin değilim.

 29. Cevdet

  2 eylül 1991 de terhis oldum 18 ay asker lik yaptım emekliliğimi 1 sene öne çekmek için sadece 1991 mayıs ayını 30 gün olarak sigortasını ödesem bır ay olarak yeterli olmazmı? 6 ay ödeme zorunlumu?12 05 1970 doğum. işe giriş 01 11 1991. Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Hayır en az 6 ay borçlanmanız gerekiyor. 1 yaş çekebilmesi için.

 30. Ali Karaca

  İyi Akşamlar. Benin soruma cevap verdiniz. Teşekkür ederim. Ama ben konuyu anlayamadım. 13 ay borçlanma yaparak 55 yasını doldurunca emekli olursunuz dediniz. Benim doğum tarihim 12/05/1966 İlk sigorta girişim 24/12/1996 Askerlik yapma tarihim 1992 de kısa donem olarak 180 gün askerlık yaptım. Benim normal şartlarda emekli olma tarihim galiba 12/05/2022 dır. Yani 180 gün askerlik ödemesini yapsam emekli olmam 180 gün öne çekilirmi. Ayrica 13 ay borçlanma nasıl yapabilirim teşekurler.

  1. Ömer Meriç

   Eğer kısa dönem ise maalesef olmuyor bu durumda. En az 13 ay borçlanma gerekiyor. Bu durumda dediğiniz gibi 56 yaşı tamamlamanız gerek. Yani emeklilik tarihiniz 12.05.2022 olacaktır.

 31. TARANA KARA

  Merhaba.Ben,Azerbaycanda 25.5 yıllık calıştım ve sonra TC kabul ettim.Universitede ders ucretli olarak calışıyorum ve,dogal olarak cok az primim var(calıştıgın saatın primini yatırıyorlar).Sorum boyle:Bakuda ki yıllarımı ve primlerimi SGK ya baglıya bilirmiyim emekli olmak için? 19. 12.2006 SGK girişim ve 814 günüm var.03.09.1958 dogumluyam.Bildiğim kadar ,kadrolu olsaydım Emekli sandık kabul ediyor.Eger SGK-BAGKUE-Emekli sandık birleşmişse,belke kanunda degişiklik olmuş.Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Türk vatandaşı mısınız?

 32. Ali Karaca

  Merhaba. Ben 24.12.1996 ssk girişim var. Doğum tarihim 12.05.1966 dir. 1992 tarihinde 6 ay askerlik yaptım. 6500 ssk günüm var. Askerlik ödersem ne zaman emekli olurum. Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 13 ay borçlanmanız halinde 55 yaşı tamamladığınızda emekli olursunuz.

 33. Cevdet

  Merhabalar.
  12 05 1970 doğumluyum
  Mart 1990 askere gittim
  Ağustos 1991’de terhis oldum Askerliğimi 18 ay yaptım
  1 Kasım 1991’de ilk sigorta girişim
  Emekliliğimi bir sene öne çekmek için kaç ay askerlik borçlanması yapmam lazım teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 6 ay askerlik borçlanması yapmanız yeterli olacaktır.

 34. Filiz Bozkurt

  Merhaba… 4/A li olarak çalışmaktayım. Sigortalılık başlangıç tarihim 01.11.1989 ve bu tarihe gore 20 yil ve 5375 prim gunu uzerinden 46 yasa tabi olduğumu biliyorum. Halen yatmis olan prim gun toplamim 2146 gun ve 2 çocuğum mevcut olup herhangi bir çocuk borçlanması yapmis degilim. Bu şartlar gözönüne alındığında 3600 gun emeklilik şartlarından yararlanarak emekli olabilir miyim, sayet 3600 den yararlanma sansim varsa ne zaman emekli olabileceğimi öğrenebilir miyim? Şimdiden teşekkürler…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 3600 günle 58 yaşı tamamlamanız durumunda emekli olabilirsiniz.

 35. Çağan

  İyi akşamşar annem 14 03 1961 doğumlu 4.10.2000 girişi var 716 gün 4/a günü var 4/b 4685 günü var evde ev işi yaparak (örgü yapıp satma)vergiden muaf 1068 lira son ödeme miktarımız aylık marrta 5400 günden emekli 4b den olması için dilekçe vericez ama alacağı maaş çok karışık bu konuda bilgi alabilirmiyim teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 1500 TL maaş alır.

 36. Murat Tuncel

  İyi günler doğum tarihim 03.07.1972 Sigortalı (4A) başlangıcım 01.08.1994 tarihinde , 01.02.1992/01.05.1993 tarihleri arası 15 ay askerliğimi yaptım ancak borçlanma yapmadım. 31.01.2021 tarihine kadar 2695 gün primim var, Ayrıca 20.09.2004 tarihinde çiftçi Bağkur kaydım var ancak prim günüm yok, 2004-2009 tarihleri arasında her hangi bir prim kaydım yok 2009 sonrasında parça parça yıllarda (4A) prim günlerim var. Bu şartlarda çiftçi Bağkur borçlanması yapabilirmiyim ve (4A) sigortalı olarak hangi şartlarda emekli olabilirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Askerliği borçlanmanız durumunda 53 yaş 5600 günle emekli olabilirsiniz. Eğer çiftçi bağkurunda prim borcundan dolayı dondurulan hizmet süreleriniz varsa bunları borçlanabilirsiniz.

 37. Osman

  Öncelikle böyle bir hizmet verdiğiniz için teşekkürler benim sorum ek5 le ilgili 2020 Mart ayinin 31 inde ek5 sigorta yaptırdım malum covid19 olduğu için iş sıkıntısından dolayı kısmetse 5525 prim günüm bu haziranın 11 inde doluyor
  sigorta baslangicim askerden önce 20.08.1990 ondan sonra 2023 e kadar kısmetse yaş dolmasını bekliyecem ek5 sigortaya kadar özel sektörden çoğu brutten yatan 5093 günüm var ben kısmetse 5525 gün dolunca ek5 sigorta yatırmaya devam etsem kısmetse emekli olunca bana faydası olur mu olursada nasıl bir faydası olur tabii bu arada özel sektörde iş bulana kadar yoksa nasıl olsa primim doldu deyip ek5 sigortayı keseyimmi ek5i başladığımda 1200 TL olarak yatiriyordum şimdi artışla 1250 TL oldu bu tutar sizce yuksekmi yeterlimi birde ek5in emekliliğe ne gibi katkısı oluyor ve fayda sağlıyor kolay gelsin

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Anladığım kadarıyla sigortalı çalışırken primleriniz yüksek tutarlardan ödenmiş. Bu yüzden eğer imkan varsa ek 5 yerine daha yüksek kazançlarla ssk kapsamında devam etmenizi tavsiye ederim. Zira Ek 5 tarım ssk alacağınız emekli maaşını düşürebilir.

 38. Müzeyyen

  Merhaba. Ben ve annem babamdan emekli maaşını alıyoruz. Ben işe girmedim henüz ama en kısa zamanda gircem. İşe girmeden bana verilen kısmı anneme devretmek istiyorum. Bunun için ne yapmam gerekiyo ? Ve bunu SGK ya gitmeden e devlet üzerinden yapabilir miyim ? Yani devir işlemini teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşe giriş yapıldıktan sonra bu mümkün. İşe girişten önce emekli maaşınızı annenize devredemezsiniz.

 39. MURAT

  Ömer Bey vermiş olduğunuz cevaplar için teşekkür ederim. İyi çalışmalar..

  1. Ömer Meriç

   Rica ederim. Saygılar

 40. Sahra

  Sağlık riski karşısında Sosyal Güvenlik sisteminden sağlanan hizmetler neler hocam

 41. Necmi

  Iyi gunler
  1972 dogumlu
  Bayan esim 1988 staj baslangici
  1992 temmuz prim baslangici
  Dogumlar 2004ve 2006
  Dogum borclanmasi ile staj baslangici hemen emekli olabilirmi?
  Ne kadar ucret yatirmamiz lazim ve ne kadar ay ucret yatirmamiz lazim.
  6400 prim var .
  1988 1 ay ucret yeterlimi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2021 doğum tarihinden itibaren emeklilik dilekçesi verebilir.

 42. MURAT

  Ömer BEY ilk sigorta giriş tarihim 25.10.2007 yılı. Teşekkür ederim..

  Bu başlangıç tarihine göre isteğe bağlı işten ayrıldığınızda kıdem tazminatı ödenebilmesi için toplamda 7000 prim gününü tamamlamanız ve SGK’dan tazminat alabilir yazısı almanız gerekmektedir.

  Ömer Bey peki iş yerini kanunen 12 saat çalıştırmak yasak olduğu için mahkemeye versem, sizce kazanır mıyım ? Bir de sizce mahkemeyi kazanma ihtimalim var mı ?

  1. Ömer Meriç

   Kanunen haftalık çalışma süresi üzerinde sizi çalıştıramazlar. Bunu gerekçe gösterip zorlayıcı nedenden dolayı çıkış yapılabilir. Ancak mahkeme ne yönde bir karar verir bilemem.

 43. Açelya

  Hocam iktisadi gelişme seviyesi sosyal güvenlik harcamalarının arasındaki ilişkinin önemini açıklar mısınız

 44. sertan

  Merhabalar
  Sertan baris aktas
  Sertan.baris.aktas@windowslive.com
  Subat 05 / 1975 doğumluyum
  Ekim 1 / 1990 da staj yaptim vede sgk numaram var. Fakat bir gun bile yatmadi. Sonra 2 tane meslegimle ilgili farkli üniversite okudum 1995 te meslek yuksek okulu ve 1998 de teknik egitim fakultesi ( 4 yillik universiteyi 3 yilda ) mezun oldum. Kasim 1998 yilinda kisa donem 8 ay askerlik yaptim. Ekim 11 / 1999 yilinda MEB da meslek lisesi ogretmenligine basladim Ekim 8 / 2007 yilinda istifa ettim. ( son maasimi almadim.) Vede Kanadaya gocmen olarak geldim. Halen kanadada yasiyorum.petrol ile ilgili isciyim. Sorular
  1- emekli sandigindan emekli olma sansim varmi ? Eger varsa sartlari ne ? Kac yasinda emekli olabilirim? Ne kadar odemeliyim?
  2- ssk baslangicini sgk kabul edermi? Yurtdisi borclanmasi yaparsam kac yasinda emekli olabilirim.? Veya emekli olabilmek icin ne yapmaliyim.?
  3- esim bu yilin sonunda emekli olacak turkiyede sgk miz yok esimin emeklisinden bende hastahanelerden faydalanabilirmiyim?
  Teşekkür ederim saygilar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1-5400 gün ile emekli sandığından emekli olabilirsiniz. Emekli sandığı toplam hizmet süreniz neydi ?
   2-Yurtdışı borçlanmasını artık sadece bağkur kapsamında yapabiliyorsunuz. SSK kapsamında yapılamıyor maalesef.
   3-Türkiye’de 6 aydan fazla ikamet şartı var. Eşiniz bu şartı sağlamazsa emekli maaşı üzerinden sağlıktan yararlanamaz. Dolayısıyla siz de yararlanamazsınız.

 45. Engin

  Merhaba,
  04.08.1999 sigortalılık başlangıcım var ve 6 ay önce 20 küsür yıldır aralıksız çalıştığım bankadan tazminatımı alarak istifa ettim.Toplam pirimim’de 7.500 gibi. 42 yaşında erkeğim.Yani emeklilik için yaş bekliyorum sanırım. Size iki konuda danışmak istiyorum;
  1-bundan sonra emeklilik için 58 yaşımı bekleyene dek sigortalı olarak çalışmasam benim için daha iyi mi olur sizce.banka emekli aylığı yüksek çünki.
  2- GSS ödemek istemiyorum.eşim sigortalı çalışıyor.onun üzerinden sgk’lı olmam yada kendim GSS ödemem beni herhangi bir şekilde mağdur edermi. Çünki 58 yaşıma kadar banka dışında farklı bir yerden sigortalı olmak istemiyorum.bankadan emekli olmak istiyorum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1-Çalışmamanız daha mantıklı.
   2-Eşinizin üzerinde sigortalı olabilirsiniz. Ayrıca GSS ödemenize gerek yok. Hiç başvuru yapmasanız bile sistem eşinizin üzerinden otomatik olarak sağlığınızı açacaktır.

 46. ÖZLEM YILMAZ

  Hocam kusura bakmayın.Peki şöyle yapabilirmiyiz 5 sene bir yerde çalışıp 2 çocuğu ödeyip 3600 e tamamlayıp emekli olabiliyormuyuz.

  1. Ömer Meriç

   Evet çalışabilirsiniz. Bunda bir sakınca yok. İki çocuk için toplamda 1440 güne kadar borçlanma yapma hakkınız bulunmakta.

 47. ÖZLEM YILMAZ

  Hocam yani çalışarakmı tamamlamam gerekiyor 3600 günü.Pirim ödeyerek 3600 den emeklilik yokmu?

  1. Ömer Meriç

   Maalesef isteğe bağlı ssk yok. Ek 5 tarım SSK var sadece dışarıdan ssk ödenebilen. Onda da tarımda süreksiz işlerde çalışıyor olma şartı aramakta.

 48. ÖZLEM YILMAZ

  Merhaba hocam 14.06.1979 doğumluyum SSK girişim 22.11.1996 toplam ödenmiş prim gün sayım 338 2 çocuğum var doğum tarihleri 2000-2012 .Hocam ben bundan sonra çiftçi bağkuru ödeyip çocukları da ödeyip 3600 e tamamlayıp emekli olabilirmiyim. Yoksa isteğe bağlı sigortamı ödemem gerekir .Çiftçi bağkuru ile isteğe bağlı sigortanın emekli maaşları çok farklı olurmu.Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çiftçi bağkuru ya da isteğe bağlı sigorta ile devam ederseniz 3600 günden ssk kapsamında emekli olamazsınız. Sizin ssk kapsamında devam etmeniz lazım. Prim gününü 3600 güne tamamlamanız durumunda 58 yaşında emekli olursunuz.

 49. Açelya

  Hocam ben 19 yaşındayım okuyorum yeşil kartliyim maddi yönden destek alabiliyormuyum

  1. Ömer Meriç

   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından hem alabileceğiniz yardımlar hakkında bilgi alabilir hem de başvuru yapabilirsiniz. Birçok yardım bulunmaktadır. Örneğin giyecek yardımı, kömür yardımı, para yardımı gibi. Bunların hangilerinin sizin duruma uygun olduğunu öğrenmek için Vakfa uğramanız gerekmekte.

 50. Açelya

  Hocam genel sağlık sigortası’nın ekonomik büyüme sizce nasıl etkisi bulunur

  1. Ömer Meriç

   Bence hiç bir etkisi olmaz. Zaten çoğu kişi primi ödemiyor. Ödeyen de devletten bunu fazlasıyla ve kat be kat çıkartıyor. Örneğin aylık GSS primi 2021 yılında 107 TL. Ancak siz bu sigorta ile özel hastanede en ufak bir operasyon geçirseniz bile SGK bunun binlerce lirasını karşılıyor. Mevcut sistemde zaten SGK’nın açık vermemesi imkansız.

 51. Açelya

  Hocam bulamıyorum.sgk sayfasında link bıraksanız
  artan sosyal güvenlik harcamalarının sosyal güvenlik sistemini krize düşürmemesi için hangi tedbirler alınıyor

  1. Ömer Meriç

   Elimde sayfa linki yok. Ama SGK genellikle 5 yıllık periyotlarla yayımlamakta alınacak tedbirleri.

 52. Arzu

  Merhabalar. 1983 dogumluyum. 09.2006 tarihinde sigorta baslangicim var. Toplam 946 gunluk sigorta primim var. 2010 yilinda yuzde 40 engelli raporuyla kamuya gectim . 2018 de kamudan ayrildim. 2020 yilinda engelli raporum yuzde seksen oldu. Toplamda 3562 gunluk primim var. Ne zaman ve ne sekilde emekli olabilirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yanlış bilmiyorsam %40 raporla emekli olabilmeniz için 4680 gün ve 18 yıllık sigortalılık süresi şartlarını sağlamanız gerekiyor. Bu hesaba göre siz sigortalılık şartlarını 2024/9. ayda sağlıyorsunuz.

 53. Necla

  2008 girişliyim pirim ödüyorum son zamanlarda pandemiden dolayı pirim ödeyemiyorum borçlanıyorum iptalı nasıl yaparım ödedikleri geri alırmıyım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İptali olmaz. Prim iadesini de emeklilik için gerekli olan yaş şartını sağladığınızda alabilirsiniz.

 54. Özlem uyanık

  Merhaba 1974 doğumluyum 1990 yılı çıraklık sigortası girişim var .uzun vadeli 2004 yılından beri çalış maktayım. 1994 de doğum yaptım doğum borçlanması yapma hakkımı kullandığımda emeklilik erken yaşa çekilirmi.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 1990 yılındaki çıraklık girişine istinaden 1994’te doğan çocuk için doğum borçlanması hakkınız var. Ancak borçlanma yapıldığında 2004 yılından borçlanma yaptığınız süre kadar giriş geri çekilir. Bu da emeklilik şartlarınızı değiştirmez.

 55. Açelya

  Merhaba hocam artan sosyal güvenlik harcamalarını sosyal güvenlik sistemini krize düşurmemesi için hangi tedbirler alınıyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Açelya HANIM,
   Sorunuz çok güzel ama cevabı oldukça uzun. SGK sayfasında var detaylı bilgiler bununla alakalı.

 56. MURAT

  Ömer BEY ilk sigorta giriş tarihim 25.10.2007 yılı. Teşekkür ederim..

  1. Ömer Meriç

   Bu başlangıç tarihine göre isteğe bağlı işten ayrıldığınızda kıdem tazminatı ödenebilmesi için toplamda 7000 prim gününü tamamlamanız ve SGK’dan tazminat alabilir yazısı almanız gerekmektedir.

 57. Zafer

  Merhaba
  Şu an 1.derece vergi indiriminden erken emeklilik hakkımı kazanmış bulunmaktayım.Ssk sitesinde emekli maaşım 2100 tl görünüyor.Benim sorum emeklilik dilekçemi verip emekli olursam sitede görünen 2100 tl maaşı mı alacağım yoksa düşer mi bir de emekli olurken çalıştığım şirketten emeklilik tazminatı alabilir miyim şu an çalıştığım yerde 2.5 senedir çalışıyorum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ortalama o civarda maaş bağlanır. Evet emeklilik tazminatınızın ödenmesi gerekir.

 58. ugur

  gss gelır testı yaptırmak ıstedım ama benden sgk dan ek 2 belgesı ıstedı sgk uzun zaman once bana yolladıgını ıdda edıyo ben boyle bı belge almadım 2 kez de verılmecegenı soyledıler oyuzden ek2 belgesı olmadıgı ıcınde gss yardımcı olamıyo ne yapmam gerekır lutfen yardımcı olun sımdıden teskurler

  1. Ömer Meriç

   Sosyal Yardımlaşmaya o şekilde belirtin. SGK size gönderdiği evrağın bir çıktısını versin. Bunu vermek çok zor değil. Bu evrakla başvurun gelir testine.

 59. Ozer çakar

  696 khk hastanede teknisyenim meslek kodum diger elektrik teknisyeni geciyor ama ben elektrik is yapmiyorum bilmiyorumda bilgisayar programlama mezunuyum meslek kodumu degistirilebilir mi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet hastane hem güncel hem de geriye dönük değişiklik yapabilir.

 60. MURAT

  Merhabalar. Ben bir şirkette güvenlik görevlisi olarak 12 saat çalışma esasına göre 10 yıldır çalışmaktayım. Hafta da 1 gün olmak üzere hafta tatilim var. Artık 12 saat üzerinden daha fazla çalışmak istemiyorum, ve kıdem ve ihbar tazminatımı alarak çıkmak istiyorum. Bunun için ne yapmam gerekiyor. Teşekkür ederim…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İlk defa sigorta başlangıç tarihiniz ne zaman?

 61. Meltem

  Merabalar kurumsal bi sirkette calisiyorum dogum yaptim gectigimiz ekim ayinda ucretsiz izne ayrildim mart sonu isbasi yapacagim fakat esimi isten cikardilar maddi olarak zorlanacagimiz icin ucretsiz iznimi bozup ise erken baslayabiliyormuyum gecerli bi mazeretmidir bunu merak ediyorum yardimci olursaniz sevinirim tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşveren kabul ederse tabi ki olur. Dilekçe verin işyerinize kabul edileceğini düşünüyorum

 62. Ahmet

  Merhaba ben malulen emekliyim en son olarak pandemiden dolayı eklerle emekli maaşım 1500 lira ölmüştür şimdi emekli maaşı ne kadardır size kolay gelsin

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yine 1500 TL olarak ödenir.

 63. Ali

  Her ikiside Ssk emeklisi olan eslerden birinin vefat etmesi durumunda sag kalan es vefat eden esininde maasini alabiliyormu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet alır ama tamamını değil. Yarısını alabilir.

 64. Melda

  Cok tesekkur ederim cvplariniz icin son olarak ben sgk ne zaman emekli olurum sitesinden sgk ilk giris /dogum tarihi bilgilerimi yazdigimda emeklilik yasim 41,sigortalilik surem 20 yil,5000 prim gunu ile emekli olabilecegim yaziyordu sizin 48 yas demeniz daha dogru o zaman diye dusunuyorum.sgk ilk giris tarihimde 10 yasinda olmam yasimi 8 yil ileri atmis olabilirmi ?

  1. Ömer Meriç

   Orası neye göre hesaplıyor bilmiyorum. Benim hesabıma göre dediğim gibi oluyor.

 65. Kemal

  ŞARTLARDA KONUMUMA GÖRE NE ŞEKİLDE EMEKLİ OLURUM
  Merhaba 22.10.1964 dogumluyum ilk işe başlama 22.09.1980 sgk 4a 45 yaş 5000 gün şartları sgk emeklili olmak için yeterli a
  HANGİ skerlik borçlanması dahil sgk toplam 3133 gün 01.10.2008 istege baglı zorunlu bagkurlu oldum 1180 gün prim ödedikten sonra ayrıldım halen 657 4c emekli sandıgı baglı çalışmaktayım şu an 5282 gün prim ödemem oldu sgk yaşlılık aylığı için hazırlık dilekçesi verdim e devlet evrak takibinde önce emeli olur yazdılar sonra yanlış yazmışız dediler 3600 günden emekli olma şartlarınıda 2010 yılı 1 ay doldurduğum için etki etmiyor 4b bagkura yönlendirdiler son 7 yıl hükmüne göre en çok 1180 günle bagkur mevcut 4 C memuriyete devam ettikçe son 7 yıl nedeniyle sgk lılıgım azalmakta oysa 4 b (5400 gün58 yaş)tamam degil 4 c de memur emeklisi için yetersiz memur olarak…1029……. gün halen devam ediyorum bu durumda nasıl yapacagımı bilemiyorum 5400 güne tamamlayarak 4b bagkur 58 yaşı doldurmayı beklemek bir seçenek 5400 günü tamamlamadan 58 yaşı doldurup sgk dan 5390 toplam günle emekli olabilirmiyim son yedi yılda bu durumda 4 b -4 c olacak . Kamuda oluşan 3 yıl kıdem tazminatı ve yolluk haklarım istifa ettigim nasıl olacak birde 59 yaştan gün almammı gerek yaşı doldurmam için. Memur olarak 1181 günü geçirirsem son 7 yılda en çok 4 c olursa ayrılıp yaşı beklesem nasıl durum ortaya çıkar bagkur emekliline engel oluştururmu bir uzman gözüyle ne yapmalıyım hangi seçenek lehime olur Ayrıca memur yaştan nasıl emekli olunur muhtemelen 5400 günü doldurunca yaşı beklemek için ayrılacagım bag kur emeklilik için. Kamudan ayrılışı nasıl bir dilekçeyle yapmalıyım .
  SGK 1980 başlama 3133 gün ( askerlik borçlanması dahil )
  BAĞKUR 2008 yılı başlama (zorunlu istege baglı) bitiş 2012 yılı 1180 gün
  EMEKLİ SANDIĞI 18.02. 2018 başlama halen devam ediyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar Kemal BEY. O kadar çok soru var ki. Cevaplamaya kalksam 1 sayfa dolusu yazmam gerekir. Bence bir SGK uzmanından destek alın bu konuda. Oturun bu soruların hepsini tek tek sorun ve sizin için hangisi en avantajlı ise ona göre hareket edin.

 66. Melda

  Beyfendi oncelikle tesekkur ederim cevabiniz icin simdi benim 3 cocuk borclanmasiyla 2160 gun borclanabiliyorum.1380gun sgk+740 gunbagkur+2160gun dogum borclanmasi ile toplam 4280 gun yapiyor.son 25 ayim bagkurlu yatiriyorum ayrilisimi yapip sgk li bir isyerinden calismaya baslarsam kalan 5225-4280=955 gunu sgk olarak tamamlarsam o zaman kadar yasimda 50 kusur oluyor zaten emekli olabiliyormuyum.yani?

  1. Ömer Meriç

   Evet yaşta sıkıntı yok. Dediğiniz yolu takip edin. 5225 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz.

 67. Melda

  01.03.1974 dogumlu bayanim.26.09.1984 girisli sgk girisim var.4tane cocuk sahibiyim hepside ilk sgk girisimden yillar sonra dogdu.1384 gun sgk,762gun bagkur gun sayim.mevcut.Ne zaman emekli olurum bagkurdan mi sgk dan mi emekli olurum dogum borclanmasi yapabilir miyim tesekkurler..cvp email adresime gonderirseniz sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 5225 günü tamamlamanız halinde 48 yaşında emekli olursunuz. 3600 günle 56 yaşında emekli olursunuz.

 68. metin

  merhaba çok teşşekkür ederim yanıtladığınız için devlet memurları için emeklik yaşı 65 demişsiniz o zaman ben devlet memuru mu sayılıyorum khk ile kadroya geçtim. üniversite de iki kızımı okuttuğum için emekli olmak istemiyorum. zorla emeklilğimi verirler diye çok korkuyorum çok sağolun efndim

  1. Ömer Meriç

   Yani kadroya alındıysanız memur sayılırsınız. Sürekli işçi kadrosunda değilseniz tabi. Eğer memur kadrosunda iseniz 65 yaşından önce emekliliğe ayıramazlar sizi.

 69. metin

  merhaba 15.03.1971 doğumluyum işe giriş tarihim 24.04.1987 kyk ile kadroya geçtim ve emeklilik yaşım geldi ancak emekli olmak istemiyorum. beni hemen emekli yaparlar mı lütfen sorumu yanıtlayınız teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. devlet memurları için resen emeklilik yaşı 65. İstisnai bir durum olmadığı sürece 65 yaşından önce sizi emekliliğe ayıramazlar.

 70. Göksal

  Selam Ömer bey Yurtdışı borçlanma da 1000 iş günümü ssk ödedim geriye 2600 gün kaldı mali durumundan dolayı 2600 iş günü yerine 300 gün 500 gün gibi ödeme talebinde bulunabilirmiyim sınırlama varmı duyduğuma göre mecbur 3600 iş gününü 3 seferde ödeme zorunluluğu varmış doğrumu
  Teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sınırlama yok. Ancak şu anda başvuru yapmanız halinde borçlanma işleminiz SSK kapsamında yapılmaz bağkur kapsamında yapılır. Yasa değişti yani.

 71. Umut HAKSEVER

  Ömer Bey ”5400 günü tamamladığınız için yaştan emekli olacaksınız. Net olarak emeklilik yaşınızı SGK’ya hesaplatın” demişsiniz..
  Ben biraz anlama özürlüyüm de kusura bakmayın..”5400 günle emekli sandığından kısmi emeklilik için 61 yaşını doldurmak şart” diye biliyordum.Siz ”Sgk’ya gidip net emeklilik yaşınızı hesaplatın” dediğinize göre 61 yaşımı doldurmadığım halde benim emekli olma ihtimalim var şu an..Doğru mu? Yani emeklilik yaşından kasıt kendi yaşım değil o zaman.İlk işe başlangıcımdan bugüne kadar geçen zamanla veya çalıştığım yıllarla alakalı. Öyle mi?
  Peki SGK ile kamu bankaları arasında dün imzalanan protokol gereği krediyle emeklilk imkanı geldi..Bu benim içim de geçerli mi?
  Teşekkürler..

  1. Ömer Meriç

   Hayır “61 yaşımı doldurmadığım halde benim emekli olma ihtimalim var şu an” böyle bir şey demiyorum. Emekli sandığı emeklilik yaşı hesaplaması hakkında çok net bilgi sahibi değilim. Sadece 5400 gün gerekli diyorum. Kredi sizin için geçerli değil. Borcu olan ve bu borçları yapılandırması durumunda emekli olabilecekler için geçerli.

 72. Aydan

  Oglum 22 yaşında yetim maasi alıyor babasından üniversite son 4 sınıf bitti fakat mezun ölemedi 4 dersi var.bu dönem kaydını yenilememiş pandemi nedeniyle kulak arkası yapmis.ocak 2021 de maaşı kesildi.5 şubat gibi keyfini yenileyecek.aldigimiz bilgiye göre e devletten maas başvurusu yapın dediler.kayit yenilendikten sonra.ne zaman maasi geçer.bi de bilgiler doğrumu.tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kaydı yeniledikten sonra e devletten başvuru yapabilirsiniz. Dedikleriniz doğru.

 73. Saime

  Merhaba ben 72 yaşında bir bayanım işe giriş tarihim 17/12/1963 toplam iş günüm 820 1970.1971 ve 1973 doğumlu üç tane çocuğum var ben nasıl emekli olabilirim lütfen yardım edermisiniz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emekli olabilmek için toplamda en az 3600 günü tamamlamanız lazım. 3 çocuk için borçlanma yapabilirsiniz. Kalanı dışarıdan sigorta ödeme yolu ile tamamlama hakkınız var.

 74. Umut HAKSEVER

  Ömer Bey tekrar merhaba..
  ”Devlet memurluğundan 5400 günle emekli olursunuz. Tam net yaş hesabının yapılması gerek. SGK’dan yaptırabilirsiniz” demişsiniz..Emekli Sandığı’nda benim 6261 günüm var fakat 61 yaşımı 14.11.2025’de dolduracağım.Tam net yaş hesabından kastınız nedir? İyi günler..

  1. Ömer Meriç

   Şunu demek istedim. Emekli sandığında normal emeklilik için 9000 gün gerek. Yaştan ise 5400 gün. Siz 5400 günü tamamladığınız için yaştan emekli olacaksınız. Net olarak emeklilik yaşınızı SGK’ya hesaplatın dedim.

 75. Muhammet Ali Kaysar

  Sayın Meriç
  Ablam 1957 Doğumlu.
  29.04.1998 Tarihinde isteğe bağlı sigortalı olarak Bağkur dan sigortalılığını başlattı. Maddi imkansızlık nedeniyle 31.01.2000 Tarihinden sonra primlerini ödeyemediği için, e-devletten baktığımda şu anda Terk Etmiş Sigortalı olarak gözükmektedir.
  7256 Sayılı Kanun dan yararlanmak için,4B kapsamında durdurulan hizmetlerin ihyası için yine e-devletten başvurduğumda “İsteğe bağlı sigortalı olduğunuz için ihya talebinde bulunamazsınız!” demektedir.
  Sizden istirhamım, son çıkan yapılandırma kanunundan yararlanarak ihya talebinde bulunmak için Yargı yolu dahil bir yolu olup olmadığı hakkında bigi almaktır.
  Saygılarımla.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İsteğe bağlı sigortalılar için prim borcundan dolayı iptal edilen ya da isteğe bağlı olarak kapatılan tesciller için sonradan ihya yapılamaz. Yargı yolu ile de yapabileceğiniz bir şey yok maalesef.

 76. Umut HAKSEVER

  Merhaba .Aşağıdaki bilgilerimle SSK’dan veya Emekli Sandığı’ndan ne şekilde emekli olurum? 3600 günle erken emekliliğim de mümkün mü? Teşekkürler..
  Doğum : 14.11.1964
  SSK’lı işe başlangıcım : 01.10.1986
  Devlet memurluğuna girişim : 21/02/1990
  Memurluktan ayrılış: 29.09.2011
  SSK’lı en son çalışmam: 31.10.2013-30.06.2014 (240 gün)
  Emekli Sandığı toplam : 6261 prim günü
  SSK toplam : 1469 prim günü

  1. Ömer Meriç

   SSK’dan emekli olabilmeniz için son 7 yıla ait hizmetin en az 3,5 yılının ssk kapsamında olması gerekiyor. Devlet memurluğundan 5400 günle emekli olursunuz. Tam net yaş hesabının yapılması gerek. SGK’dan yaptırabilirsiniz.

 77. Onur Sevimli

  Merhabalar Kasım/2020 de issiz Kalıp Aralık 2020 de İşsizlik Onaylandı. Ocak 2021 De ödeme Planina Göre Almaya Başlayacagım. Sorum Şu Asgari ucret ve issizligide gelen zamlardan faydalanabiliyormuyuz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır. İşten ayrılmadan önceki son 4 aylık kazanca göre hesaplandığından 2021 zammı sizi etkilemez.

 78. Selma o.

  Merhaba; bir sorum olacak.Yarım gün çalıştığım işyerinde sigorta primlerimi işveren kendi isteğiyle tam gün çalışıyor gibi yatırmış işten çıktıktan sonra analık rapor ödemesi ve işsizlik maaşından faydalandım.simdi kafamı kurcalayan bu şekilde olması mevzuata aykırı bir durum mudur yoksa bu benim hakkım olan para mıdır. Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hakkınız olan bir ödeme tabi. Fiili çalışma kaydı aranıyor. Eğer bu şart varsa sıkıntı yok.

 79. aliekber karagöz

  merhabalar . ben aliekber karagöz 21-09-1969 doğumluyum.01-04-1991 tarihli ssk girişim var ve toplamda 6937 günüm var ve aktif çalışmıyorum.1992 mart ayında 15 ay askerlik yaptım.2021 yılının eylül ayında emekli olacağım. ortalama yıllık kazancım 16588 ve aylık kazancım 4984 görünüyor ssk da alacağım emekli aylığı 2841 tl ve ek 113 tl görünüyor. askerlik ödemesi yapıp günümü 7200 e çıkarmamın bana faydası olur mu. askerliğimi kaç gün ve kaç paradan borçlanmamın bana faydası olur. teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bence borçlanmanıza gerek yok. Gün sayınız zaten olması gerekenden fazla.

 80. Bilge kagan

  Kolay gelsin ben emniyette saglik sorunlarindan dolayi sgk beni malul etti rapor dogrultusunda bende sinif degistirerek gih sininfinda calisiyorum simdi ekpss sinavindan iyi puan aldim ocak ayinda atama olacak malullugumu kaybetmek istemiyorum emekliligimi isteyip oylemi tercih yapip baska kuruma atanayim bilemedim emeklilik hakkimi atandigim kurumda sonradan tekrar istemem halinde kullanabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu konu hakkında net bilgi sahibi değilim maalesef.

 81. Fedai

  Merhaba (bay) 1970 doğumluyum 1989 2002 arası bağkur a kayıtlıyım 1989 1995arası şoförler odası girişimi 1995 2002 arasıvvergi dairesinden 1989 1995 arasını eve icracı gelmesinde sildirmiştim ihya kanunda yaralanamıyorum 30 04 2021de emekl olacaktım2026da emekli olacam 30 04 2021 emekli olmam neyapmam gerkiyor yardımcı olursanız sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tam anlamadım bağkur girişiniz tam olarak ne zaman? Toplam ne kadar hizmet süreniz var.? Kabul edilmeyen nedir? Bunları net yazarsanız ben de net cevap verebilirim.

 82. Umut

  Merhaba Ömer Bey.
  Doğum : 14.11.1964
  SSK’lı işe başlangıcım : 01.10.1986
  Yedeksubaylığım : 1988-89
  Devlet memurluğuna girişim : 21/02/1990
  Memurluktan toplam 3 istifa,sonuncusu 29.09.2011’de 4/1 iken
  SSK’lı en son çalışmam: 31.10.2013-30.06.2014 (240 gün)
  Emekli Sandığı toplam : 6261 prim günü
  SSK toplam : 1469 prim günü
  SSK’dan emeklilik için 1020 gün daha çalışmam,Emekli Sandığından içinse 61 yaşımı doldurmam gerektiği söyleniyor. Doğrumu? Peki 3600 günle erken emekli olamazmıyım? Ya da geriye dönük prim ödeme veya borçlanma ile? SSK veya Emekli Sandığı ile maaşım çok farkedermi? Psikolojik sorunlarımdan ve yaşımdan dolayı 2014’ten beri iş bulup çalışamıyorum..%40 ve üzeri rapor alabilirsem 2022’den maaş alabilirim değilmi? Peki bu maaş 61 yaşımı doldurduğumda Emekli Sandığından alacağım emekli maaşını ve emekli ikramiyesini olumsuz etkilermi? Saygılarımla..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Durumunuz biraz karmaşık ve sorularınızın cevabı oldukça uzun. Burada cevaplamak mümkün değil ne yazık ki tüm bu soruları. Sosyal Güvenlik Kurumuna yazılı olarak talapte bulunun. Onlar size gerekli bilgilendirmeyi yapacaktır.

 83. Tuncay kuş

  21.11.1976 doğumluyum. Tekstil fabrikasında çalışmaktayım. İlk işe giriş tarihim 28.12.1999. Askerliğimi 1997_1999 yılları arasında 18 ay yaptım. Şuanda 7400 ödenmiş prim günüm var. Sözleşmeli büro personeli olarak kamuya atanma durumum var. Sorum şu:
  4c olarak ne zaman emekli olurum
  4a primlerimi birleştirme yapıldığında maaşa dereceye ve emekliğime artı ve eksileri nelerdir nasıl bir yol izlememi önerirsiniz. Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emekli sandığı giriş tarihinden ssk hizmeti kadar geri çekilir. Sanırım sizinki askerlikle beraber 08.09.1999 tarihi öncesine çekilir. Eğer bu tarih öncesine çekilirse 58 yaş ve 9000 gün ile emekli sandığından emekli olursunuz. Ama emekli sandığı kapsamında en az 3,5 yıl çalışmak kaydı ile tabi. SSK hizmeti kademe ve derecenizi etkilemez.

 84. fatih

  Merhaba,

  Babam 21.12.2020 tarihinde erişkinler için engellilik sağlık kurulu raporu aldı, %82 oranındadır ve 2 yıl geçerlidir. Muhtemelen malülen emekli olmak için şartları sağlıyordur ama emin değilim. İlk işe giriş tarihi 12.01.1989 tarihidir ve 4A toplam uzun vade gün sayısı 8531’dir. 1 yılı aşkın süredir hastalığından ötürü çalışamamaktadır. Annemle beraber kalmaktadırlar, annem de çalışmıyor ve herhangi bir gelirleri yoktur, sağlık imkanlarından yeşilkart aracılığı ile faydalanmaktadırlar.

  Şuanda nüfus cüzdanında küçük yazıldığından ötürü 51 yaşını beklemektedir ve yaklaşık 13 ay vardır. Öğrenmek istediğim ilk husus şu, 2 yaş küçük yazıldığını nüfus müdürlüğü aracılığıyla ispatlayıp normal yaşında olduğunu gösterip emekliliğe hak ettiğini size gösterip emekli olabilir mi ? Zamanında nüfus müdürlüğüne yaklaşık 2 yıl geç götürüldüğü için şuan yaşı olduğundan küçük görünüyor.

  Öğrenmek istediğim bir diğer hususta şudur: Babam malülen emekli olsa, yaşı uygun olduğu zaman normal emeklilik sisteminde alacağı ücret daha fazla ise bu emeklilik sistemine geçemez mi 13 ay sonra ? İnternette birçok kaynakta bunun mümkün olduğu yazıyor fakat bazı SGK personelleri bunun mümkün olmadığını, malülen emekli olunduysa bunun bu şekilde devam edeceğini ve normal emeklilik sistemine geçilemeyeceğini söylüyorlar. Bu konularda beni bilgilendirirseniz çok mutlu olurum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1-Sonradan yapılan yaş değişikliği SGK tarafından kabul edilmiyor. İşe giriş tarihinde geçerli olan doğum tarihi esas alınıyor.
   2- Geçebilir ancak şöyle olur. Malulen emekli iken sigortalı olarak normal girişi yapılır. Maaşı kesilir. Sigortalı çıkışı yapıldıktan sonra yeniden başvurur ve dilekçesinde emekli maaşının normal bağlanmasını talep eder. Böylece normale döner. Ancak şunu söylemek isterim size malulen emeklilik ile normal emekli maaşı arasında çok bir fark yok.

 85. ismail

  İyi günler dilerim benim sorum eşim için eşim 01,09,1970 doğumlu 01,01,1995 tarihinde ssk ait 135 gün pirim yatırmış lığı var. Daha sonra 11,03,1996 -30,04,2004 tarihleri arasında isteğe bağlı bağ kur primleri bulunmakta.
  01,05,2020 tarihinden itibaren ssk primleri yatırılmakta toplamda yatan prim gün sayısı bu gün itibarıyla 3263 gün bulunmakta 2010 doğumlu çocuğum var onuda borçlanma yapıp 3600 günden emekli olunuyor mu yada önere bileceğiniz başka emekli olma yolları varmı. saygılar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eşinizin sskdan emekli olabilmesi için en az 3.5 yıl fiili olarak ssk kapsamında çalışması gerekiyor. Toplamda 5750 gün tamamlarsa hemen emekli olur. 3600 günle ise 58 yaşı tamamlaması halinde emekli olur.

 86. Can

  Merhaba. 28 yaşındayım. Bildiğim kadarıyla 3 yıldır gss borç primi ödemekle yükümlüyüm. Şu ana kadar herhangi bir gelir tespiti yaptırmadım.Gerek e devlet üzerinden gerek sgk dan gss sorgulaması yaptığımda üzerime herhangi bir borç gözükmüyor. Fakat hastaneye gittiğimde ücretsiz muayene olamıyorum. Bu sistemsel bir hata mıdır acaba? Bunun dışında ilerleyen zamanlarda toplu olarak borçlandırmaya maruz kalır mıyım ya da özellikle gelir testi yaptırırsam bundan önceki senelerin borçlarını toplu bir biçimde talep ederler mi? Şimdiden teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Herhangi bir sosyal güvenceniz yoksa gss kapsamında tescil açılmak zorunda. Normalde sistem açar ama bazen kaçırabiliyor. Sizinki de öyle olmuş galiba. Vakit kaybetmeden Sgkya giderek açtırmanızı öneririm.

 87. Haluk

  09.07.1970 doğumluyum.ilk işe giriş tarihim
  01.11.1986.toplam sgk prim günüm 4837
  Halen çalışıyorum sgk primlerim 6000tl brüt üzerinden yatıyor.geçmişe yönelik sildirdiğim bağkurum var.şuan geriye yönelik 8100tl ödersem 540 gün bağkurum var askerliğimi 570 gün yaptım.
  1. Sorum askerlik borçlanması ve geriye yönelik bağkuru ödersem bağkur sgk ya dahil edilip emekli olabilirmiyim
  2.sorum şuan 6000tl brüt üzerinden yatırılan işime devam edip emeklilikte daha yüksek maaş alabilirmiyim çok farkedermi 2.5 yılda
  Biraz tefferualı oldu kusura bakmayın lütfen
  Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplamda 5300 güne ihtiyacınız var.
   1-Evet 5300 günü tamamlayacağınız için emekli olursunuz.
   2-Bence borçlanın ve emekli olun.

 88. ensar

  1965 doğumluyum 04.12.1996 bağkur girişim var bağkur hizmet sürem 2.366 gün 2016 ssk girişim 358 günüm var ne zaman emekli olabilirim ve hangi şartlarda
  birde 15 yıllık sigorta süresinden kasıt pirim mi yoksa yıl olarak mı 3600 gün şartı ile emekli olabilir miyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SSK kapsamında 3.5 yıl şartını sağlamanız ve toplamda 5825 günü tamamlamanız durumunda emekli olursunuz. Yine ssk kapsamında 3.5 yılı tamamlamanız halinde 60 yaş şartının da tamamlanması kaydı ile emekli olursunuz.

 89. İsmail bey

  Ömer bey hayırlı akşamlar. İkisi de emekli eşlerden birinin vefatı halinde,kalana maaş bağlanırken birinin bagkur digerinin ssk emeklisi olmasi avantaj mıdır? Yoksa ikisi de ayni olsa da farketmiyor mu? Farklı olmasi fayda sağlar diye bildiğimden ona göre plan yaptım. Cevabınıza göre annemi-babamı yapilandirmayla primini odeyip yaşı bekleyecez yada planladığımız gibi birinin 2018den buyana gününü dondurup 3.5yil ssk ödeyerek tamamlayacam yaşı beklerken. Şimdiden teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Farketmez. Eşlerden ikisi de emekli ise kendi maaşının tamamını eşin maaşının ise yarısını alır. Bu ssk ya da bağkur farketmez.

 90. Murat

  Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Peki isteğe bağlı sigortadan emekli olmam için kaç gün ve kaç yaş gerekiyor?

  Tarih bilgilerimi belirtmiştim zaten… başlangıcım 2006.

  1. Ömer Meriç

   9000 gün ve 60 yaşı tamamlamanız gerek.

 91. Murat

  Eğer lazım olursa tam tarih vereyim.

  Sigorta başlangıç tarihi 21 aralık 2006 ve en son 4 mayıs 2014 te sigortam yapıldı.

 92. Murat

  Merhaba. 36 yaşındayım, 684 ‘4a’ prim günüm var (evet biraz az çünkü çoğunlukla freelance özel eğitmen olarak çalıştım) .

  Sigorta başlangıç tarihi aralık 2006 ve en son 2014 mayısta sigortam yapıldı.

  İsteğe bağlı sigorta yaptırmak istiyorum fakat 4b (bağkur) olduğunu öğrendim. Bundan sonra ist. bağlı olarak prim günümü tamamlarsam 4a dan mı yoksa 4b den mi emekli olurum?

  Geçmişteki 4a primlerim ssk dan emekli olmama yardımcı olur mu acaba?

  Yanıtlarsanız çok sevinirim. İyi çalışmalar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İsteğe bağlı sigorta 4b yani bağkur kapsamında hizmet olarak geçer. Eğer 3.5 yıldan fazla bağkur kapsamında prim öderseniz emeklilik şartlarınız bağkur kapsamında hesap edilir. 3.5 yıldan az olmak kaydı ile isteğe bağlı bağkur kapsamında prim ödemesi yapabilirsiniz. SSK kapsamında 7000 gün ve 60 yaş ile emeklilik Hakkınız var.

 93. Orhan

  1990ssk21gun98yilina kadar579gun sonra 2004bagkur su an3982gun yuzde41 calisma kaybı surekli bagkurdan 4680gunu tabiyim benim sormak istedigim bagkura sordum 18yil sarti 2022de doluyo diyor ssk baslangicini 18yila saymiyor ssk başlangıcını neden saymiyor sigortalilik suresine ne yapmalıyım normalde sigorta baslangici ile 30yillik sigortaligim var biraz uzun oldu kusura bakmayin saygilar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bir yanlışlık var. SSK başlangıcı ile beraber 18 yıl şartını sağlıyorsunuz. Başvuru yapabilirsiniz

 94. Hasan

  Egm personeliyim.1995 işe giriş. 06.01.2017 khk ile son buldu,SGK hitap ta 26.12.2020. Tarihinde emeklilik hakediyorum.emeklilik dilekçemi aralık ayında mı. Yoksa ocak 2021 tarihinde mi verirsem emekli aylığım fazla bağlanır birde tazminat Hakkı’mda var bilgilendirirseniz teşekkürler iyi günler,

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bunun için kesin bir şey diyemem. Elimde veriler yok maalesef. Ben olsam hakettiğim tarihten itibaren hemen verirdim dilekçeyi. Ancak tercih sizin.

 95. ensar

  1965 doğumluyum 1996 bağkur girişim var bağkur hizmet sürem 2366 .2016 ssk girişim 358 günüm var ne zaman emekli olabilirim ve hangi şartlarda
  birde 15 yıllık sigorta süresinden kasıt pirim mi yoksa yıl olarak mı 3600 gün şartı ile emekli olabilir miyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkur tam başlangıç tarihinizi yazar mısınız ?

 96. Ayten

  D.t.1.4.1966. (Kadın)
  İşe b.tarh.26.6.1986
  Ek 5 ten ödeme.2027 gün
  Tarım bağkuru 960 gün
  2 çocuk borçlanma olabilir
  Ne zaman emekli olabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 5150 günü tamamlamanız durumunda hemen, 3600 günü tamamlamanız durumunda 01.04.2024 tarihinden itibaren emekli olabilirsiniz.

 97. Fatih

  Merhaba iyi günler.Adım fatih ben eşimin emekliliği hak edebilmesi için ne yapmam gerekir bunun hakkında bilgi almak istiyorum.Eşimin doğum tarihi 04.12.1979.İlk sgk işe giriş tarihi 01.05.1999 dur.toplam ödenen sgk prim gün sayısı 505 gün. Bağkur prim olarakta başlangıç tarihi 10.02.2000 ile 31.10.2002 tarihleri arasinda 1000 günlük prim ödemesi vardır.
  2002-2008-2017 yıllarında doğan 3 çocuğum var ve bu tarihlerde herhangi bir sgk ödemesi olmadı.Ben 6 yıllık doğum borçlanmasını ödesem geriye kaç gün prim ödemem gerekir.primleri bağ kur mu sgk olarak mı ödemeliyim.ödenmiş olan bağkur ödemeleri sgk prim gün sayısına ekleniyor mu?Eşim kaç yaşında emeklilik hakkı kazanır?Teşekürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Borçlanma yapmadan önce eşiniz sigortalı çalışmaya başlasın ve SSK kapsamında borçlanma yapın. Eşiniz SSK kapsamında 3600 gün 58 yaş ya da 55 yaş 5975 günden emekli olur.

 98. Zeki duran

  Hocam e. Devlet ekranda. 6500.5400. 2900.borc.görünüyordu.şimdi sadece. 6500 var. Neden. Ablamadım

  1. Ömer Meriç

   İşlem yapılıyor olabilir SGK’da. Bekleyin biraz daha sonra kontrol edin.

 99. Yıldıray

  Ömer bey yorumlara aydınlatıcı cevap verdiğiniz için öncelikle teşekkürler. Benim sorum şu ; 02.02.1965 doğumluyum. 4A giriş 10.10.1995 tir. 01.01.2005 tarihinden 2012 ye kadar 7 yıl 3 ay tarım Bağ-Kur ü ödedim. 2012 den 2015 e kadar 4A ödedim. 2015 ten 2019 a kadar 30 gün tam süreli 4A kapsamında olan Ek6 ödedim. 18 ay askerliğimi yatırıp günümü doldurdum ve emeklilik dilekçemi verdim. Yatırmış olduğum Ek6 günlerini tarım bağkuruna aktarmışlar. Son 7 seneye bakınca bağkurun öne geçtiğini belirtip 1261 gün daha ödemem gerektiğini söylediler. Tarım bağkurunu kapatmadıgım için emekliliğimi iptal ettiler. Dilekçemi verene kadar Ek6 günlerim e-devlette görünüyordu. Defalarca SSK Kurumuna gittiğimde bir sorun olmadıgını söylediler. Herşey emeklilik dilekçemi verince başladı. Nasıl bir yol izlemeliyim ? Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer tarım kaydı devam ettiyse maalesef yapılacak bir şey yok. Son 7 yıl içerisinde ssk hizmetinin 3,5 yıldan fazla olması gerekiyor ssk kapsamında emekli olabilmeniz için.

 100. Semra sürgit

  Annem 15.01.1960 dogumlu
  01.09.1999sgk girişli ve 3729 gunu var daha sonra
  01.08.2011 de emeklı sandıgına gectı ve halen devlet memuru olarak çalışmakta ne zaman emekli olabilir.
  İyi çalışmalar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer bağkur kesintisiz ise sanırım 7200 gün 58 yaş şartına tabi. Şartları sağlamış oluyor yani kısaca

 101. İsmail

  3 ay önce girdiğim işten ayrılmak istedim. Şirkete ayrılmak istediğimi söyledim onlarda 14 gün süre verdiler ama benim hemen işten ayrılmam gerekiyordu onlarda olmaz dedi. Bende işten ayrılmak istedigim günden 1 hafta sonra işe gitmedim. Şirket bana ne gibi işlem uygular

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Devamsızlık nedeni ile çıkış verebilirler. Ya da derhal çıkış verip tazminat isteyebilirler, ihbar tazminatı.

 102. Cevad

  İyi akşamlar efendim 4530 gün borçlanma karşılığında 59.555 ihya tutarı çıktı. Ayrıca babam 2005 9. ay tarım Bağ-Kuru girişi, 01.03.2011 esnaf bağkuru giriş, 2019aralık ayında tekrar tarıma geçti 26 bin liralıkta ayrıca bi yapılandırma çıktı. Toplamda 85 binliralık bi borç çıktı. 1960 Ocak doğumlu ve hiç ödeme yok. Ne zaman emekli olur bu para haricinde ödeme olacakmı teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Dedikleri gibi 62 yaşı tamamladığında yani 2022 Ocak ayından itibaren emekli olur. Başka bir borç çıkacağını sanmıyorum ama yine de SGK’dan teyidini yapın.

 103. Cevad

  İyi akşamlar efendim. Babam 1960 doğumlu 2005-2011 tarım , 2011-2019 esnaf Bağkur 2019 sonrası tekrar tarım Bağ-Kur’lu yaptık.yapılandırma yaptık ihya toplam 80 kusur gibi bi Mevla çıktı. 62 yaş ile emekli olacak inş. Babam 61 yaşında. Kalan 1 yıl için herhangi bir ödeme yapacakmıyız

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer 15 yıllık hizmet tamamlanmışsa kalan 1 yılı ödemenize gerek yok.

 104. İPEK

  Ömer Bey merhaba.pazartesi günü bir ailede ev yardımcısı olarak işe başlayacağım.teşvikten yaralanıp 7103’den sigorta yapacaklar.bu teşvikten ne kadar süre ile faydalanabilirim.teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşkur kaydınız da varsa 18 ay verir sistem. İlk 3 ay normal ödenir ve sonraki 15 ayın tamamını devlet öder.

 105. Fatih Enes Taşkın

  SGK PİRİM BORCUM VAR BU DURUMDA SİSTEM ÜZERİNDEN TAKSİTLENDİRME YAPABİLİR İYİM.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer bahsettiğiniz gss prim borcu ise herhangi bir başvuru yapmanız gerekmiyor. Otomatik olarak yapılandırıldı o borçlar.

 106. Berkant

  Ömer bey merhaba..
  …. ile baslayan 13 haneli sgk sicil numarası acilimı anlami nedir.

  1999 yili ocak ayinda yukaridaki sicil numarası verilerek ise ilk girişim yapıldi.2 aylik bir calismam sonrasinda isten çıkışım yapildi.06.10.1999 yilinda baska bir işe başladım.sorum suan işe ilk giris tescil tarihi 06.10.1999 olarak gözüküyor.gercekte olmasi gereken 1999 ocak ayi.yalniz bir durum var 1999 0cak ayindaki 2 aylik sgk calismalarim 2 ye bölünerek 2000 yılı 25 gun 2001 yılı için 45 gün olarak kayıta geçmiş durumda.ben bu yıllarda calismadim.1999 ocak sgk tescil tarihi silinerek 2000 2001 yilina yazılarak yer değişikligi yapılmış.1999 ocak ayı tescilim olursa emeklilik için 5975 gün 58 yaş olmasi gerekir.06.10.1999 yılı tescil olduğu zaman 7000 gün yaş 60 oluyor.Bu durumda ne yapmalıyım bu yanlışlığı nasıl düzeltebilirim.Bana yardımcı olurmusunuz.Teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigorta sicil numaranız o. Baştaki 06 Ankara bölgesinde çalıştığınız anlamına gelir. Sonraki 4 hane çalıştığınız yani size numara verilen ilk yıl. Daha sonraki da sıradan verilen bir numara. Eğer tescil ve prim günlerinin yanlış olduğunu düşünüyorsanız elinizdeki belgeler ve bir dilekçe ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurarak düzeltilme talebinde bulunabilirsiniz.

 107. cem demircan

  Merhabalar. 1978 dogumluyum, 1994 E.M.L. staj yaptım ve sigorta numarası aldım. 21 Şubat 1998 yılında askere gittim. Aynı sigorta numarası ile 2000 temmuz ayında uzun vade sigorta primim ödenmeye başladı. Askerlik ödemesi yaparsam eğer sigorta başlangıç tarihi 21 subat 1998 mi olur, yoksa ödediğim gün kadar gerimi gelir? Ödersem eğer ne kadarını ödemem gerekir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Staj girişi başlangıç sayılmaz. Askerlik borçlandığınız süre kadar Temmuz 2020 tarihinden geriye çekilir. 10 ay civarı askerlik borçlanmanız size yeterli olacaktır.

 108. mustafa ak

  2000 ecevit affı ile 10 yıllık ödeme yaptım girişim 2000 yılı oldu bagkura şirket kuruluşu 1994 ğirisimi bu yıla çekebilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır tescili daha öncesine çekme hakkınız yok.

 109. Erkan

  İyi çalışmalar.sorumu cvplarsanız seviniriz. 4A ek 5 tarım sigorta 02.01.2013-31.07.2016 tarihleri arasında 3 yıl 7ay prim borcu var ve donduruldu.ve dıger 12 yıl bağkur borcu mevcut. Yapılandırmadan yararlanıp bagkurdan emekli olmak istiyoruz. Son 7 yıl sıgortada en çok SGK 4 a ek 5 tarım daha fazla. 31 .07.2016çıkış tarihini SGK dan değiştirip primi düşürebilir mıyız.cezalı işlem olsa da , Ne yapmamız gerekir. 15 yıl 5400 şartına göre bagkur.dan

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer ek 5 kapsamında prim azaltmak ise bahsettiğiniz bu mümkün değil maalesef. Sorunuz bu muydu?

 110. Mustafa

  2008-2012 arası mecburi sigortalılık vardı,onu yapılandırıp ödeyemedik #13-Ek-63 Terki şuanda böyle gözüküyor.Bunu yapılandırabilirmiyiz? teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Evet yapılandırabilirsiniz. E-devletten ya da formla başvuru yapabilirsiniz.

 111. Günay

  Merhabalar Terk açıklama:#13-Ek-63 Terki bağkur borcumda bu yazıyor bu borcumu yapılandıramazmıyım. Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu kod 2015/05 dönemi öncesi borçtan dolayı dondurulan hizmet sürelerinizi gösterir. Yapılandırma kapsamında bu süreleri ihya etme hakkınız var.

 112. Talip

  Merhaba 03.02.1965 doğumlu sigorta başlangıcı 1981 mecburi sigortalılıktan 01/10/2008 – 2012 arasi 4 yıl 3 ay bağkuru vardı . Şuanda terk etmiş sigortalı gözüküyor .Terk Açıklama:#13-Ek-63 Terki
  Bunu yapılandırabilirmiyiz? Şuanda sigortalı çalışmaktayım. 2035 sigortalı gün sayısı 540 gün kıbrısta çalışmışlığı var. Ne zaman emekli olabilirim? Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tabi ki prim borcundan dolayı dondurulan ve silinen süreleri yapılandırma kapsamında ödeme hakkınız bulunmakta.

 113. Talip

  Merhaba 03.02.1965 doğumlu sigorta başlangıcı 1981 mecburi sigortalılıktan 01/10/2008 – 2012 arasi 4 yıl 3 ay bağkuru vardı . Şuanda terk etmiş sigortalı gözüküyor . Bunu yapılandırabilirmiyiz? Şuanda sigortalı çalışmaktayım. 2035 sigortalı gün sayısı 540 gün kıbrısta çalışmışlığı var. Ne zaman emekli olabilirim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet o arada dondurulan hizmet süresini ihya hakkınız var.

 114. Himmet

  Merhaba. İş göremezlik raporum işveren ekranına düşmediği için manuel olarak giriş yapıldı. Ancak üzerinden 10 gün geçmesine rağmen edevletten kontrol ettiğimde bir giriş göremiyorum. Acaba bir sıkıntı olurmu girilmemiş olabilirmi. Yada birazdaha beklemelimiyim. Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Manuel onaylanan raporlar sgk onay ekranına düşmediği için ödeme geç yapılabilir. Bağlı olduğunuz sgkyı arayarak durumu bildirin. Manuel bildirim yapıldığını söyleyin ki ödeme yapsınlar.

 115. yağmur uğur

  merhaba 2012 den 2018 e kadar bağkurumu dondurmuştum yani 6 sene ödemedim yapılandırma için başvuruda bulundum peşin ödeme yapıcam sizce ortalama ne kadar borcum çıkar

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Maalesef bilemiyorum.

 116. KENAN ÇELİKKAN

  Merhaba Ömer bey Eşim 28/06/2019 ek 9 ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanlar kapsamında sigortalı oldu ilk 3 ay işvereni pirim ödedi daha sonra bu güne kadar pirim ödemek istediğinde borcunuz bulunmamaktadır diyor Hizmet dökümüne baktığımızda sigortalı görünüyor teşvik uygulaması bu kadar uzun sürermi bilgilendirirseniz sevinirim TEŞEKÜRRLER

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. tahminimce size teşvik 18 ay verilmiş. Bu ay da teşvikten yararlanırsınız. Bundan sonraki aylar için prim tahakkuk eder

 117. Yeliz

  Merhaba vefat eden babamın vefatına kadar olan 3 haftalık emekli maaşını varisleri alabiliyormu.Maaş gününe 1 hafta kala vefat etti

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 3 haftalık ödenmez. Vefat tarihinden son yatacağı için bu ayın maaşını çekemezsiniz.

 118. Hakan Özdemir

  İyi akşamlar,
  Öncelikle bir durum tespiti yaparak sizi bilgilendirmek istiyorum.
  Şuan SSK statüsü ile çalışmaktayım 3656 prim gün sayım mevcut, buna 164 gün askerlik borçlanıp 3820 güne çıkartıyorum, ödenmiş bağkur prim günlerim de 1169, TOPLAMDA ise 4980 günüm var. SGK tarafından 5300 den emeklilik hakkı tanınmıştır. Buna göre 320 gün eksiğim oluyor.
  Şimdi esas sorum şöyle ki; 63 terk kodu ile 1755 + 1356 prim gün sayısı ve 76 terk kodu ile 176 prim gün sayısı kurum tarafından durdurulmuştur. Torba yasadaki yapılandırmadan yararlanarak sadece eksik kalan prim gününü bağkurdan borçlanabilir miyim?
  Tabi burda son 2520 günün 1261 prim günü esasını dikkate alırsam bağkurdan 90 günü borçlanmam ssk statüsünden emekli olabileceğimi düşünmekteyim.
  Çok uzatmadan sorumu kısaca tekrarlamak isterim. Bağkurdan terklerimin torba yasa kapsamında bir kısmını yapılandırma olasılığım var mıdır?
  İlgi ve alakanıza şimdiden teşekkür eder, corona virüssüz günler dilerim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dondurulan hizmet sürelerini kısmi olarak borçlanamazsınız, tamamını almanız gerekir.

 119. Esra karaorman

  10.11.1995. Tarihinden31.12.1995tarhine kadar ev hanımı olarak Bağkurdan yurt dışı borçlanması yaptım ve 04.06.2009 tarihinde ödeme yaptım

  1. Ömer Meriç

   Esra Hanım,
   58 yaş ve 7200 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz.

 120. ensar

  iyi günler 1965 doğumluyum bağkur girişim 04.12.1996
  şuan toplam 2366 hizmet sürem var 2016 itibarıyla ssk girişim var nasıl ve ne zaman emekli olabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 3600 gün 60 yaş ya da 56 yaş 5825 gün ile emekli olursunuz.

 121. Ahmet

  Merhaba işyerim 2018temmuz ayında 3 günlük eksik çalışma gün nedenini 4 maddesi olarak girmiş doğru aslında fakat şu an farklı büyük bir şirkette işe kabul edildim sadece son aşam olan evrak kontrolünde 4a hizmet dökümünde 3 gün çalışmamam 4 maddesinden girildiği sıkıntı çıkarılıyor bunun değiştirilme ihtimali varmıdır? Gerçekten hayatım söz konusu varsa izlemem gereken yolu iletme konusunda desteğinize ihtiyacım var.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer işten çıkış kodunun değiştirilmesinden bahsediyorsanız evet işveren Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvurarak bunun düzeltilmesini talep edebilir ve düzeltilebilir. Bir cezası da yok.

 122. Esra karaorman

  01.02.1975 dogumluyum 10.11.1995 yilinda Almanyaya Isci esi olarak gittim. 15.10.2006 yilinda ciftci bakurluyum ve Halen ciftcilik yapiyorum.2010 yilinda 60 Gün yurtdisi borclanmasi yaptim.sorum: bu sartlarda ne Zaman Emekli olabilirim ve hangi kurumdan emekli olmam avantajli ssk mi bagkurmu.tesekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Esra HANIM. Almanya’da ilk başlangıç tarihiniz ne zaman ? Yani borçlandığınız hizmet süresi hangi döneme ait.

 123. Melike

  Merhaba benim annem 1969 doğumlu
  2006 sigorta girişi bar 16 yıldır çalışıyor iade alabilir mi ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Neden iade almayı düşünüyorsunuz? Ödemeye devam etsin şartları sağlandığında emekli olsun.

 124. Kürşad Bozbey

  2004 yılı başı itibariyle sigorta girişim bulunmakta, bu zamana kadar yaklaşık 2000 gün açığım bulunmakta, bu günleri ne şartla satın alabilirim?

  Saygılarımla

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Boşta geçen sürelerin borçlanılması mümkün bulunmamakta.

 125. Musa

  İyi akşamlar Ömer bey babam Musa uslu 22.07.1962 doğumlu 09.03.1990 yılında bağkur başlangıcı olduğu halde başlangıç 04.10.2000 tarihinde görünüyor başlangıç 27.12.2006 tarinde SSK girişi basladi ve halen devam etmektedir buna göre emekli ne zaman olurum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.09.03.1990 olarak sayılamaz giriş. 04.10.2000 olarak kabul edilir. Bu giriş tarihine göre normalde ssk kapsamında 60 yaş ve 7000 güne tabii. Ancak askerlik yaptıysa ve 13 ay borçlanırsa bu durumda 58 yaş ve 5975 günle emeklilik hakkı olabilir.

 126. Musa

  Merhaba iyi akşamlar babam için bir soru sormak istiyorum 1990 2000 yıllar arası bağkur vardır ancak sistemde bu on yıl gözükmüyor 2000 11. Ayında bağkur başlangıcı görünüyor 2006 6.ayinda sigorta başlangıcı vardır ve halen devam etmektedir buna göre emekli olmaya ne Zaman hak kazanirim

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Emeklilik hesaplaması için net olarak hizmet bilginiz gerekmekte. Sadece bu bilgilerle hesaplama yapamam ne yazıkki.

 127. Kamil SAVUR

  Merhaba Ömer bey ben kızım adına bir soru sormak istiyorum. Kızım ÇİĞDEM AKIN . 04.07.1974. doğumlu olup ilk SSK. kayıdı 01.05.1997 ile 05.05.1997. 5 .gündür Bağkur 01.03.2000. ile 31.07.2006. arasında 2310. gündür. 01.10.2006 .ile 31.12.2013. arası 2925.sayılı tarım sigortasına .1310. gün ödenmiştir, Toplam prim günü 3625. gün olup EYT. Kanunu çıkar ise 3600. gün. ile Tarım sigortasındann ne zaman emekli olur. Teşekkür ederim. Saygılarımla.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Kamil BEY. EYT düzenlemesi yok ne yazık ki şu an. Tarım sigortası da olduğundan orada hesaplama biraz karmaşık. Bu yüzden SGK’ya net emeklilik hesaplaması yaptırmanız tavsiyemdir.

 128. Polat

  Merhaba!
  Özel sektörde bir bayiide depo sorumlusu olarak görev yapıyorum. İşe başlarken maaş konuşmadık. Bize yeni bir sistem getireceklerini ve işler rayına oturana kadar idare etmemizi istediler. Üzerinden 16 ay geçti ve herhangi bir düzenleme yapılmadı maaş konusunda. Bende yöneticiye çıkıp konuştum. Zam istemiyorum. Bana mesai ücretimi verin dedim. Kabul etmediler.
  Yaklaşık iki aydır saat 18:00 da kapatıyoruz.(ben ve arkadaşlar) Kasımın son günü benden kalmamı istediler ben kabul etmedim ve ertesi gün tartıştık. Şimdi benden istifa etmemi istiyorlar. Ayrıca stok açığını bana ödetmek istiyorlar. Bu konuda bana yardımcı olur musunuz? Ne yapmam lazım? Teşekkür ederim. İyi çalışmalar!

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sizi istifaya zorlayamazlae. Böyle bir hakları yok.

 129. Canan

  Merhaba. 15 gün önce doğum yaptım şuan 4bli personel alımı için başvuru yaparsam atandığım taktirde doğum izni kullanabilirmiyim. Yani daha öncesinde çalışmadan doğumdan sonra işe başladığımda doğum izni hakkım oluyormu oluyorsa nekadar izin kullanabilirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Doğum sonrası 8 hafta izin hakkınız var. Bu süre kadar kanuni izniniz olur.

 130. Mehmet Ali Sancak

  EYT liyim.9500 prim günüm var.02.11.2020 tarihinde manisa SGK ‘ya başvurarak emeklilik. Dilekçemi verdim.Sadece matbu bir form doldurdum.o kadar
  süreç nasıl işliyor.Emekli maaşım ne zaman bağlanır
  Şimdiden çok teşekkür ede

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Hayırlı olsun. Şimdi yapmanız gereken beklemek. Emekli maaşınız 01 Aralık 2020 tarihinden itibaren bağlanır. Korona ve yapılandırmadan dolayı belki süreç uzayabilir. En geç 1,5-2 ay içerisinde maaşınızı almış olursunuz.

 131. Mustafa Y

  Merhaba Ömer bey.
  Eşime ait bilgiler aşağıdadır, kendisinin hizmet yılı eksik midir? Sgk ya göre haziran 2022 de 49 yaşını doldırunca emekli olacak görünüyor.
  Doğum tarihi 4 haziran 1973
  Staj başlangıcı 1 şubat 1989 – bu sayılmıyormuş
  İlk isigortalı işe giriş 1 Eylül 1992
  Son işyerindenden çıkış 7 haziran 2010
  Son 10 yıldır eşim ev hanımı, çalışmıyor.
  Oğlumuzun doğumu Nisan 2004, tek çocuk

  Eşime hizmet süresinin eksik olduğunu düşünüyor (Eylül 1992-haziran 2010 arası yaklaşık 18 yıl)
  Toplam prim gün sayısı 5714 (4.a)

  2 yıl daha çalışması mı gerekiyor?mevcut durumda tekrar çalışmadan 2022 haziranında emekli maaşına hak kazanabilir mi?

  Teşekkür ederim
  Mustafa

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eşinizin emeklilik için 5600 günü tamamlaması gerekiyor. Sizin dediğiniz gibi eğer 5714 günü varsa zaten gün şartını sağlamış oluyor tekrar sigortalı çalışmasına gerek yok.

 132. . İbrahim Özen

  muhtar primini kendi ödediyse emekli oldugunda tazminat alabiliyormu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır öyle bir şey yok.

 133. Abdullah

  Ömer Bey Selamlar, 1966 dogumluyum 1991 yilinda Bagkura girisim var.tek bir ay prim ödemisim sonra sonra kapatim
  önceside 1988 ve 1990 yilari arasinda yurt disi calismam var 742 gün yurt disi borclanmam cikti
  acaba bu yeni cikan yasayla ihya yoluyla emekli olabilrmiyim toplu olarak borcumu ödersem Ne kadar prim ödemem gerekir beni bu konuda aydinlatirsaniz sevinirim,Tskler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkurdan normal emeklilik için 9000 günü tamamlamanız lazım. 9000 günü tamamlarsanız hemen emekli olursunuz. 5400 günle ise 58 yaşında emekli olursunuz. Buna göre değerlendirin ve SGK’dan ihya edebileceğiniz gün sayısını öğrenin.

 134. Gülnihal

  Merhaba 1988 doğumluyum ilk sgk primim 2006 yılında yatmıştır. Fakat 1995 yılında oyunculuk yaptığım bir sinema filmi ve yine o yıllarda çeşitli reklam ve filmlerde oyunculuk yapmışlığım var ve hiç birinde yapımcı tarafından sigorta başlangıcım yapılmamıştır. Kendimi bu yıllarda nasıl sigortalı yaptırabilirim? Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef o yıllar için geriye dönük sigorta girişi yaptırma hakkınız yok.

 135. Önder Aydın

  Merhaba
  1978 doğumluyum ilk sgk başlangıcım 20.02.1997 ödenmiş prim gün sayım 4241 ve 15.03.2016 tarihinde sgk çıkışım oldu.Bu durumda 540 gün askerlik borçlanması yapıp sonrasında kalan prim günlerimi isteğe bağlı sgk ile ödersem hangi statüden (bağ -kur’mu sgk’mı) emekli olurum?Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kalan günleri ek tarım SSK kapsamında öderseniz her durumda sskdan emekli olursunuz. Ama isteğe bağlı bağkurdan öderseniz bu durumda 1260 günden az olması durumunda yine ssk kapsamında emekli olursunuz. 1260 gün yani 3.5 yıldan fazla bağkur ödememeniz gerek.

 136. Mustafa

  Merhaba kolay gelsin. Benim haberim olmadan işveren sigorta çıkışımı yapmış olup ve tekrar giriş yapılmış ve ben bunu e devlette SGK dökümüne baktığımda fark ettim herhangi bi yasal hakkım var mı bir de işsizlik maaşına engel midir bu arada güvenlik görevlisiyim yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer “06-Nakil” işten çıkış kodu ile dediğiniz işlem yapıldıysa sorun olmaz. Burada özlük haklarınız ile ilgili bir kayıp olmamakta.

 137. Mustafa Kaya

  Eniştem 48 yaşında 2020 yılı ocak ayında vefat etti, kendisi bağkurluydu. Daha önce bağkur silme işlemi yapmış. Normalde 1800 günden ablam emekli olabilecekken, 1800 günü doldurmadığından, ihya gerekliliği doğdu, af gelirse (ihya işlemi yaptırıp) borcu yatırıp ablamı emekli edeceğiz, bu çıkan son af da 1-ihya işlemi varmı, 2- resmi gazetede yayınlandımı, sayısını bana iletebilirmisiniz. Şimdiden teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet çıkacak olan torba yasada ihya affı da var. Resmi gazetede henüz yayımlanmadı. Sayfamızı takipte kalın torba yasa son dakika gelişmeler hakkında bilgi sayfamızda verilecektir.

 138. Seyhan

  Merhaba ben şehit çocuğuyum kpss sınavına girdim öğretmenlik atamalarında herhangi bir önceliğimiz var m?
  Kpss puanımıza ek puan ekleniyor mu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır kpssde öncelikli atama yok bildiğim kadarı ile. İlave puan verilmedi de söz konusu değil maalesef.

 139. Hacer

  Selam ben 1 ay önce malullük icin başvuru yaptım hastane islemlerim tamamlandi sgk ya ulaşmış bugün itibarıyla İzmir sosyal güvenlik il mudurlugunden İzmir sosyal güvenlik il mudurlugunden bölge sağlık kuru servisine sağlık kurulu raporu taratilarak kurum sağlık kuruluna gönderilmiş gelen evrak beklemede yazıyor anlamini öğrenmem için yardım edermisiniz teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sağlık kurulunda işlem yapılmak ÜZERE bekliyor. Orada değerlendirme yapılır ve sonrasında karar verilir dosyanın olduğu Sgkya gönderilir.

 140. Damla

  Merhaba
  Babamı 2001 de kaybettim ve 1981 de ben doğduğumdababam emekliymiş . Annemi de 2007 de kaybettim ve 2012 yılında evlendiğimde babamdan 750 tl emekli maaş desteği alıyordum. Şimdi boşanma durumum var ve ayrı eve çıkacağım ancak babamdan ne kadar maaş alabileceğimi bilmediğim için hayatımı idame ettirmek için ne kadar bir kiraya çıkmam gerektiğini ogrenmem gerekiyor.
  Hesabıma göre 2012 de asgari ücret net 701 tl iken ben 750 alıyordum simdi ise asgari ücretin neti 2.350 tl civarı ancak son gelişmeleri bilmediğim için hesaplayamıyorum. Bu konuda ne yapmalıyım.
  Şimdiden teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Bunu bilebilmek ne yazık ki mümkün değil. Ancak tek çocuksanız ve sizden başka maaş alan da yoksa en düşük 750 TL bağlanır.

 141. Aysun Yuksel

  Merhaba
  15/07/1978 dogumlu bir bayanim 06/10/1995 sigorta girisim mevcuttur.184 pirim gunum var.1998 de dogum yaptim.%87 engel raporum mevcut.Ne kadar pirim odersem emekli olabilirim.Bilgi verebilirseniz cok tesekkur ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer %87 engel raporunuz varsa toplamda 3600 günü tamamlamanız halinde engelli emeklilik hakkından yararlanabilirsiniz.

 142. Bekir TUNÇKILIÇ

  Sayın ömer bey
  ben ordu vazife malülüyüm emekli maaşı almaktayım her yıl şehit ve gazi çocuklarına eğitim öğretim yardımı yapılıyor benim çocuğumda lise son sınıfa kadar aldı bu yıl anadolu üniversitesi açık öğretim fakültesine kayıt oldu açık öğretim öğrencileri bu haktan yararlanabiliyormu
  konu hakkında bilgi vermenizi rica ederim
  Saygılar iyi çalışmalar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet açıköğretim öğrencileri de yararlanma hakkına sahip. Alabilirsiniz.

 143. Bahri ÇİÇEK

  Konu: Emeklilik maaşına konulan haciz

  1981 yılından bu yana çok düzenli devletine vergi veren SGK ve vergi borçlarını düzenli ödeyen Şahıs firmasından Ltd.Şti.’ye dönüşüp, dönüştükten sonra bile bu zamana kadar vergisini ödeyen bir firmaydık. Daha sonra dolandırıldıktan sonra işimizi, evimizi , her şeyimizi kaybettik ve maalesef toparlanamadık. Tek maaşlı olduğumdan başka bir gelirim yok eşim de çalışmıyor ayrıca kirada oturuyorum. Oğlum tıp fakültesinde öğrenci ve masrafları fazla. Ayrıca şehir dışında ve kirada oturuyor. Geri kalan SGK ve Vergi Borçlarını ödeyemez hale geldim, çok zor durumdayım, geçimimi sağlayamıyorum. Bundan dolayı aldığım 2.100 TL maaşımın dörtte birine haciz geldi kesintiye uğradı. Bu mağduriyetimin giderilmesi için bize nasıl yardımcı olabilirsiniz , ne yapmamız gerekiyor?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Durumunuza üzüldüm. Allah yardımcınız olsun. Sosyal Güvenlik Kurumu prim ve ya vergi borcundan dolayı emekli maaşının dörtte birini kesebilir. Ne yazık ki kanunen bunun için yapılacak bir şey yok.

 144. Riza

  %80 engelli raporum var raporum sürekli babamdan yetim maasi aliyorum (malul cocuk)
  Bu maasi ömür boyu alir miyim ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer rapor sürekli ise evet ömür boyu alırsınız.

 145. Fatma Demirel

  Ömer bey ;
  Merhaba
  Ben de anlamaya boşa para ödemeyeyim diye tekrar tekrar soruyorum. Kusura bakmayın sizi de yoruyorum. Ama sgk tarafından da tanıdığım kişiler ısrarla satın almam yönünde bilgi veriliyor. Bu yüzden kendimde araştırıp sebep bulmaya çalışıyorum.
  Acaba bu aşağıdaki kanuna istinaden mi satın almanız gerekir diyorlar acaba? Başka bir sebepte bulamadım açıkçası.

  23.5.2002 Tarihi ve Öncesinde Memur Olanların Durumu
  Kadın memurların 20 hizmet yılını doldurmalarına kalan süreye göre tespit edilen tamamlanması gerekli yaş koşulları aşağıdaki gibidir.

  .Kadınların 23.5.2002 tarihi itibariyle 20 hizmet yılını tamamlamasına kalan süreGerekli yaş Şartı
  12 yıl veya daha az40
  22 yıldan fazla- 3 yıl ve daha az41
  33 yıldan fazla- 4 yıl ve daha az42
  44 yıldan fazla- 5 yıl ve daha az43
  55 yıldan fazla- 6 yıl ve daha az44
  66 yıldan fazla- 7 yıl ve daha az45
  77 yıldan fazla- 8 yıl ve daha az46
  88 yıldan fazla- 9 yıl ve daha az47
  99 yıldan fazla- 10 yıl ve daha az48
  1010 yıldan fazla- 11 yıl ve daha az49
  1111 yıldan fazla- 12 yıl ve daha az50
  1212 yıldan fazla- 13 yıl ve daha az51
  1313 yıldan fazla- 14 yıl ve daha az52
  1414 yıldan fazla- 15 yıl ve daha az53
  1515 yıldan fazla- 16 yıl ve daha az54
  1616 yıldan fazla- 17 yıl55
  1717 yıldan fazla58

  1. Ömer Meriç

   Doğru olabilir evet kusura bakmayın bu kısmı atladım ben de. O zaman şöyle yapalım. Eğer hemen emekli olmayı düşünmüyorsanız Cimer üzerinden SGK’ya emeklilik şartlarınızı bildirilmesi ile ilgili talepte bulunun. Net olarak hesap edilsin. Yanlışlık olmasın.

 146. Fatma Demirel

  Ömer hocam merhabalar.
  Daha önce sormuştum cevaplamıştınız. E devlette emeklilik yaşım 01.05.2023 görünüyordu. Bağkur hizmetim ilave edildiğinde emeklilik yaşımın 01.05.2022 olacağını söylemiştiniz cevabınızda.
  Arada 8 ay ücretsiz izin boşluğum vardı ve bunu satın almanıza gerek yok demiştiniz. Fakat bize söylenen 2002 kanuna göre 48 yaşında emekli olabilmeniz için bu ücretsiz 8 ay izni satın almanız gerektiği yönünde. Siz prim gününüz dolu gerek yok dediniz fakat diğer taraf var diyor. Tekrar bakabilir misiniz 8 ayı almamız gerekiyor mu gerekmiyor mu?
  Hizmet Bilgilerim:
  01.05.1992 Bağkur giriş 14.02.1993 bağkurdan ayrılış
  01.02.1993 Memur işe başlama ve hala çalışmaya devam.
  30.10.1995-10.07.1996 arası (8 ay 10 gün) doğumdan sonra ücretsiz izin kullanımım var.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Fatma HANIM tekrar.
   O süreyi borçlanmanız gerekmiyor. Neden ödeyesiniz ki normal emeklilik için size 20 yıllık hizmet yani 7200 gün yetiyor. Zaten 7200 günü fazlasıyla doldurmuş olmuyor musunuz şu an ?

 147. Fatma Demirel

  Teşekkürler Ömer Hocam. E devlette emeklilik tarihim 01.05.2023 gösteriyor oyüzden sorma gereği duydum. Acaba bağkurlu günler katılmadan mı hesaplıyorlar ondan mı sizin yazdığınızla 1 yıl atıyor acaba?

  1. Ömer Meriç

   Tabi bağkuru dahil etmeden hesaplıyor. Bağkur dahil edilmediğinde 01.05.2023 olur. Bağkur dahil edildiğinde 01.05.2022 olur.

 148. Fatma Demirel

  Kadın
  01.05.1974 doğumluyum.
  4b li 289 günüm var. Giriş 01.05.1992
  4c li 9.720 gümüm var. Giriş 01.02.1993 ve halen adliye yazı işleri müdürü olarak çalışmaktayım.
  1995 doğumlu bir kızım var ve doğumdan sonra 8 ay gibi ücretsiz izin boş günüm var.
  Bu şartlara göre ne zaman emekli olabilirim? Ayrıca daha erken emeklilik için bir formül var mıdır?
  Bilgi ve desteğiniz için şimdiden teşekkür ediyor iyi çalışmalar diliyorum.

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar Fatma HANIM. 48 yaşı tamamlamanız durumunda yani 01.05.2022 tarihi itibariyle emekli olabilirsiniz. Toplamda 7200 günü tamamlamış olduğunuz için doğum borçlanması yapmanıza gerek yok.

 149. Asli

  Hocam ii akşamlar ben eşim için soru sormak istiyordun eşimin maden işçisi 2008 den önce sigortası var fakat 2009 1 ayından itibaren yer alti yovmiyesi var kaç yaşında emekli olur eğer askerlik borçlanmasını ödesek erken emekli olur mu

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Eğer fiili hizmet zammı varsa buna göre hesaplanması gerekir. SGK’ya hesaplatmanızı öneririm.

 150. ilhan algün

  Merhaba Eşim 28/10/1993 yılında kurumsal firmada çalıştı firma şu anda faal firmadan çıkış tarihi 04/06/1996 yılına kadar çalıştı. Eylül 2020 tarihinde firmadan bu tarihlerde eşimin aralıksız olarak orada çalıştığının teyit,ini aldık.bu süre içerisinde yatması gereken pirim gün sayısı 948 gün. fakat yatan gün sayısı 728 gün. bu sorun için kime yada nereye baş vurmam gerekiyor. İkinci bir sorum da eşim 19/03/1990 tarihinde doğum yaptı o tarihten önce sigortası yok idi fakat 10/12/1990 tarihinde işe girmiş 22 gün çalışmış sonra ayrılmış.geriye kalan 1991 ve 1992 yılları çalışmamış. işe giriş tarihinden sonraki boş olan günlerinin pirimini doğum borçlanması olarak yatırabilir miyiz. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer elinizde o tarihlerde çalıştığına dair belge ya da bildirge varsa bunları işyeninin bağlı olduğu SGK’ya vererek işletmeniz gerekiyor. Arşiv kayıtlarından incelenmesi gerek onların. Doğumdan önce sigorta yoksa doğum borçlanması yapamazsınız.

 151. AYNUR

  DOĞUM TARİHİ : 11.01.1966 ,, SGK İŞE GİRİŞ TARİHİ: 16.11.1998,, (kadın) PRİM ÖDEME GÜN SAYISI:2134 …
  KONU: 1999 SENESİ ÖNCESİ 3600 GÜN PRİM ÖDEME KAPSAMINDA..
  1-İSTEGE BAGLI SİGORTALI OLABİLİRMİ?
  2-NE ZAMAN EMEKLİ OLUR ?
  3-İSTEGE BAGLI SİGORTALI OLURSA PRİM ÖDEME GÜN SAYISI ,YANİ EMEKLİLİK GÜN SAYISI UZARMI?
  4-İSTEGE BAGLI AYLIK ÖDEME TUTARI NEDİR ?
  SAYGILARIMLA…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1-İsteğe bağlı olarak sigorta ödemesi yapılamıyor.
   2-3600 gün 58 yaş ile ssk kapsamında emekli olur.

 152. kenan

  21.08.1966 dogumluyum 01 11 1997 de ssk baslangıcım var 6350 gün pirim var askerligimi 1993 de bitirdim kac gün borclansam en erken emekli olabilirim acaba iyi günler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 6 ay askerlik borçlanmanız gerekiyor. Bu durumda en erken 21.08.2022 tarihinde emekli olabilirsiniz.

 153. Mustafa

  Hocam Alo 170 SGK’yı arayıp sorduk bi kesinti olur ama ne kadar olduğunu söyleyemeyiz dediler lütfen siz bize bir yardımcı olun biz şu an 941 lira Bağkur isteğe bağlı sigorta primi ödüyoruz 20 ay daha ödemeyi düşünüyoruz ileride 7 sene sonra prim geri iade almak istediğimizde bu 20 ay ödediğimiz 941 liranın bize ne kadarı geri ödenecek yeni yılda zam gelebilir ama siz 941’den hesaplayın sadece aylık 941 lira olarakta söyleseniz olur Net rakam veremiyorsanız bile en fazla kaçta kaç oranında en az kaçta kaçta kaç oranında bir kesinti olabilir onu bile söyleseniz çok makbule geçer. Zaten 7 sene sonra TL olarak alacağımız için geçtiğimiz 7 senede dövizin geldiği durumu düşünürsek yine zararımız olması büyük ihtimal ama en azından üstüne ekstra büyük bir kesintide olacaksa haberimiz olsun.

  1. Ömer Meriç

   Hocam iade brüt maaş üzerinden gerçekleştirilir. Yani şu an brüt maaş 2943 TL. Anapara olarak bunun yüzde 20 si yani bugün şartlarında 588 TL si iade edilir.

 154. Ali PEKER

  01.11.1989 tarihinde maliye bakanlığına bağlı vergi dairesi müdürlüğünde ilk defa kadro karşılığı sözleşmeli olarak ssk (sigortalı ) göreve başladım. aynı kurumda ara vermeden 15.12.1993 tarihinde emekli sandığına tabi oldum ve hiç ara vermeden halen devam etmekteyim doğum tarihim 24.07.1970 dir ne zaman emekli olabilirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Ali BEY. 51 yaşı tamamladığınızda yani 24.07.2021 tarihinden itibaren emekli olursunuz.

 155. ÜNAL

  Merhabalar..sgk girişim 07.07.2004’tür.1979 gün var.sgk primlerim asgari ücretten ödendi.sonra 10.05.2013 tarihinde engelli memur olarak başladım.devam ediyorum.%64 rapor oranım var.2615 gün var.buna göre engelli olarak ne zaman emekli olurum ve ne kadar emekli aylığı bağlanır?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplamda 3960 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz. Maaş konusunda bir hesaplama yapamam maalesef.

 156. skabayel@gmail.com

  merhabalar

  Eşim 04.05.1979 doğumlu. 13.09.2001 tarihinde öğretmen olarak başladı. yaklaşık 15 yıllık hizmet sonunda görevden istifa etti. Emekli hakkı elde etmek için neler yapabilir. Aylıksız izinlerini de borçlanırsak hizmet süresi yaklaşık 16 yıl 6 ay kadar oluyor.

  Aydınlatıcı bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eşiniz 5400 günle 60 yaşı tamamladığında emekli olabilir. Eğer bağkurdan 9000 güne tamamlarsa 58 yaşında, SSK kapsamında 7000 güne tamamlarsa yine 58 yaşında emekli olur. Ama en az 3,5 yıl ssk kapsamında çalışmak şartı ile tabi.

 157. Hakan Kocaaağalar

  Merhaba Ömer Bey,

  Ben babam için size bazı şeyler sormak istiyorum.. Sgk kurumuna ne zaman gitsek sürekli farklı cevaplar farklı mağduriyetler yaşıyoruz.

  1967 Doğumlu babam, 18 ay askerlik yaptı. 1986 SGK girişi mevcut, 1996 yılında şirket kurdu ve bağkura geçti şuan prim vs borcu yok, sgk ya 2 yıl önce gittiğimizde emeklisiniz dediler, üst servise çıktık değilsiniz dediler seneye gel dediler şimdi yine gittik yine aynı bilinmezlik şaka gibi bir durum ne yapmamız gerekiyor?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son çalışması bağkur mu ve bağkurda toplam ne kadar gün hizmeti var ? SSK tam işe giriş tarihi ne zaman ve sskda prim gün sayısı ne kadar ?

 158. yücel

  merhaba,
  işyeri 1 temmuzda iş akdinin feshini bildiren bir yazı gönderdi,yazıda 18 ağustosta iş akdinin fesh edileceği yazıyor,
  soru 1;yaklaşık 10 yıldır bu firmada çalışıyorum ihbar süresinin 56 gün olması gerekmezmi,49 gün verilen ihbar süresi kanuna uygunmudur?
  soru 2:3 aydır kısa çalışma ödeneği alıyorum,kıdem tazminatı hesaplanırken kısa çalışma ödeneğinden aldığım ücrette bu hesaplamaya dahil olacakmı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1- Evet ihbar süresinin 8 haftadan yani 56 günden az olmaması gerekir.
   2- Bildiğiniz üzere tazminat son brüt maaş üzerinden hesap edilir. Dolayısıyla kısa çalışma sürecindeki brüte göre hesaplanır.

 159. erhan kandil

  1979 doğumluyum, 1994 ssk giriş fakat okuldan, 2004 pirim başlangıcı, 2007 den beri kamuda işçi olarak çalışmaktayım. kıdem tazminatımı alıp istifa etmem için daha ne kadar çalışmam lazım.

  1. Ömer Meriç

   7000 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz.

 160. Engin

  Merhaba,
  1- 05.04.2000 tarihinden beri halen özel bir bankada 20 küsür yıldır sürekli çalışmaktayım. 7.530 gün primim var. Askerliğimin bir kısmını borçlanarak sigortalılık baş.tarihimi 05.08.1999 ‘a çektim. Kendim istifa etsem Kıd.Tazminatı alabilirmiyim.

  2- Aylık brüt ücretim 3.604 TL dir. Brüt ücretim kadarda senede 4 kere düzenli ikramiye almaktayım ( 14.416 TL). 120 gün ‘de kullanmadığım iznim vardır. Kendim istifa etsem verdiğim bilgilere göre ortalama ne kadar Kıd.Tazminatı alırım.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1- Evet tazminat alma hakkınız var.
   2-ikramiyenin de dahil edildiği son 12 aylık brüt kazanç ortalamasını yazar mısınız

 161. HASAN SERTDEMİR

  iyi günler babam vefat etti yetim aylığı alıyordum ama liseden sonra üniversite gitmediğim için kesildi yetim aylığım kesintiye uğrayarak annemin üstüne geçti yani anneme geçince aldığımız para biraz düştü. 21 yaşındayım üniversite başladım tekrar yetim aylığı almak için sgk gittim form verdiler doldur ankara yollayın dediler fakat sormayı unuttuğum bir sorum var. bu maaşı tekrar üstüme alınca verilen para yeniden artar mı çünkü dediğim gibi benden anneme geçince verilen parada azalma olmuştu. Eğer kendi üstüme alınca artarsa geçmişe yönelik eksik aldığımız parayı da talep edebilir miyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Annenize geçince neden düştü onu anlamadım ? Sizden başka maaş alan çocuk var mı ? Sizin maaş %25 olur hisse daha doğrusu. Geriye dönük alma hakkınız olmaz maalesef. Başvuru tarihini takip eden ay başından bağlanır.

   1. HASAN SERTDEMİR

    hayır tek çocuğum benim aldığım para anneme geçince düştü yani bunun nedenini bilmiyorum daha fazla kesinti oldu .

    1. Ömer Meriç

     Normalde annenizin hissesi yüzde 50 dir. Siz maaştan çıktığınız zaman dizin yüzde 25 olan maaş hisseniz de annenize geçer ve toplamda yüzde 75 olarak artması gerekir. Ama siz azaldı dediniz. Burada tek ihtimal şu kalıyor. Geçmişten yersiz olarak aldığınız bir ödeme borç oluşturularak annenizden kesilmiş olabilir. Sgkdan detaylı bilgi almanızı öneririm.

 162. ali

  merhabalar 1969 doğumluyum.1991 7 ay sigorta girişim,5600 pirim günüm doldu,çalışmaya devam ediyorum,89/91 arası askerliğimi yaptım,1 yıl geriye çektirmek için en az askerliğimin kaç gününü yatırmam yeterlidir.2750 maaş alıyorum çalışmaya devam etmem dahilinde emeklilik maaşımda nasıl bir etkilenme olur teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2 ay askerlik borçlanmanız yeterli olur. 2021 de doğum tarihinizde emekli olursunuz. Maaş konusunda bir yorum yapamam.

 163. Cem SOY

  20.11.1990 yılında iki ay prim yatırdım ve 1997 yılında öğretmenliğe başladım. Sgk emeklilikte öğretmenliğe başladığım 1997 tarihini baz aldı. Bildiğim kadarıyla işe başlamada sigorta başlangıç tarihi önemli aradaki 7 yılı emekliliğime saydıra bilmek ve emeklilik yaşımı geriye çekmek için ne yapabilirim bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
  Saygılarımla

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emekli sandığı ssk girişini giriş olarak esas almamakta. O dönem için öyleydi. Maalesef onun için yapacak birşey yok.

 164. Horwath

  Merhabalar
  Ek9 10 günden fazla sigortalı çalışanım var evde bakıcılık yapan anneme bakan. İşten ayrılması için ihbar ve ibraname adı altında bir kağıt imzalatmam gerekiyor bunun nasıl olacağına dair bir format gönderebilirmisiniz. 8 aydır çalışıyor kendisi ve tüm alacaklarını ödiycem

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bir mali müşavirden destek almanızı öneririm.

 165. Yalcın

  Merhaba meric bey 1969 doğumluyum ssk baslangicim agustos 1993 toplam ssk pirimim 4527 gün 2011 yilinda bir iş kurup vergiye tabi oldum hali ile bağ-kurlu oldum fakat hiç ödeme yapmadım ve 2019 ocak ayında vergi mükellef inden ciktim şuan yaştan dolayı iş bulma durumunda yok askerliğimi 1989 ile 1991 yılları arasinda yaptim askerligimi borçlansam geri kalan eksik pirimleri bag-kurdan odeyebilirmiyim ayrica ssk sanki bag-kur,danmi ne zaman emekli olabilirim ilginiz ve bilginiz için cok tesekur ediyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Askerliği de borçlanmanız halinde emeklilik için size gerekli olacak gün sayısı 5600 gün olacaktır. Bağkurda 2018/Haziran sonrası borç vardır. Bunu ödeyin. Eğer eksik prim kalırsa 3,5 yılı aşmamak kaydı ile bağkurdan devam edebilirsiniz. Emeklilik şartlarınız yine SSK’dan hesaplanır.

 166. ali ihsan tekin

  06.07.1969 doğumluyum.19.08.1991 sigorta girişim.5621 pirim günüm oldu.halen çalışmaya devam etmekteyim. 1989.1991 tarihleri arasında 18 ay sigortadan önce askerliğimi yaptım.sorum; pirim günüm dolduğu için emekliliğimi 1 yıl geriye aldırabilmem için askerliğimi en az nekadar yatırsam 1 yıl geriye çekebilirim. birde 2760 tl maaş alıyorum.çalışmaya devam etmemin maaşımda yükselmesine faydası olurmu .teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Askerliği 3 ay borçlanmanız yeterli olacaktır. Çalışmaya devam etmeniz durumunda ortalama kazanç önemli. Asgariden yapıyorsa olumsuz etkiler. Ancak gerçek kazanç üzerinden yatıyorsa tabi ki faydası olur.

 167. Mustafa

  Hocam Babadan Dul yetim maaşı almak kadın sigortalının 58 yaşında kendi toplu prim iadesi almasına engel teşkil eder mi? Teşkil ederse yetim maaşını iptal edip primlerini iade alıp tekrar yetim aylığına başvurabilir mi?

  1. Ömer Meriç

   Hayır engel teşkil etmez. Kendi sigortasından dolayı emeklilikten vazgeçmiş oluyor çünkü.

   1. Mustafa

    Peki hocam annemin Bağ-Kur’da 5000 günü var annem eğer emekli olmadan vefat ederse annemin toplu para prim ödemesini bizim almamız mümkün mü? 2 kardeşiz Evli bir kız kardeşim var sadece

    1. Ömer Meriç

     Evet tabi ki alırsınız. Kanuni veraseler hak sahibidir. Ancak anneniz emekli olursa vefatı durumunda prim iadesi yapılmaz.

     1. Mustafa

      Dedem SSK 2008 öncesi emeklisi annem dedemden yetim maaşı alıyor 60/f’li olarak görünüyor 60/f’nin 60/c1’den farkı artıları eksileri nedir acaba hocam?

     2. Ömer Meriç

      60/f emekliliktir. Emeklilerin maaşından %10 ilaç katılım payı kesilir ve tüm hastanelerden yararlanırlar. 60C ise yeşil karttır. Yeşil Kart Nasıl Alınır, Yeşil Kart Sorgulama 2020 sayfamızdan detaylı bilgi bulabilirsiniz.

 168. Mustafa

  Hocam yaşlılık toplam geri prim ödemesi hakkında 2003 girişli Bağ-Kur’a göre 5400 prim gününden mi az olması gerekiyor yoksa sadece 9000 prim gününden az olması yeterli mi yaş şartını doldurunca prim geri ödeme alma hakkını kaybetmemek için?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Anlamadım sorunuzu tam olarak Mustafa BEY. Eğer demek istediğiniz prim iadesi ise yaş şartının sağlanması gerekir. 60 yaş şartı sağlanırsa prim iadesi alınır.

   1. Mustafa

    Hocam belli bir günü doldurduktan sonra direkt otomatik olarak emekli olup prim iade hakkını kaybediyormuşsun Bağ-Kur’a göre bu sınır 5400 gün mü yoksa 9000 gün mü? onu sormak istemiştim

    1. Ömer Meriç

     Öyle bir şey yok. Prim iade hakkınız her zaman var. Prim iadesi için normalde yaş şartının sağlanması gerekir. Yaş şartı da sizdeki başlangıç tarihine göre 60 yaştır. Onun dışında bağkurda normal emeklilik için gerekli prim gün sayısı 9000 gün, yaştan emeklilik için gerekli olan sayı ise 5400 gündür.

     1. Mustafa

      Hocam yani 60 yaşında Kadın için 58 toplam primimiz 9000 günü geçse bile istersek Bağ-Kur’dan emekli olmayıp bütün primlerimizi geri iaade alabiliyoruz kesin olaraktan doğru mu anladım yasada bir engel yok?

     2. Ömer Meriç

      Evet isterse emekli olur isterse prim iade alır. Ama o şartları sağladıktan sonra prim iadesi almak çok da mantıklı değil zaten. Primlerin tamamı iade edilmiyor. Sadece sigortalı hissesi iade ediliyor.Örneğin 2020 yılı için aylık prim 900 lira civarındayken iade talep ettiğinizde 200-300 TL arası bir iadesi olur. Çünkü yatırmış olduğunuz primlerin hepsi emeklilik primi değil ve tamamı iade edilmez.

 169. Aynur

  1977 doğumluyum 1992 tarihinde staj sigortam 1995 yılında normal sigorta başlangıcım bulunmakta. 1995 sonrası 3 doğumum bulunmakta şu an 1800 gün sigorta günüm var. Doğum borçlanması yaparak 3600 günden kaç yaşında emekli olabilirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Staj girişi zaten sayılmıyor. 3600 günden 58 yaşında emekli olursunuz.

 170. Mustafa

  İyi günler Ben 02/02/1975 doğumluyum 18 yaşından önce 01/10/1989 yılından ssk girişim var ve 10 günlük prim var arada boşluk var ve 16/11/1998 yılından itibarende hiç kesintisiz Ssk var ve şu anda toplam 7731 günüm var ne zaman emekli olabilirim şimdiden teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 51 yaşı tamamlamanız durumunda emekli olursunuz. Yani emeklilik tarihiniz 02.02.2026.

 171. Halil

  Merhaba ömer bey 15.2.1972 dogumluyum bagkurdan 5130 günüm var. Giris tarihim 1.2.2003 hastaneden erken yaslanma raporu alarak emekli olabilir miyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer yüzde 40 üzeri rapor alırsanız emeklilik şansınız olacaktır.

 172. Erhan

  14.04.2020 tarihinde korona virüs tedbirleri kapsamında sağlık ocağından 14 gün rapor aldım doktor raporu sisteme girmemiş uyarimiz üzerine raporu sisteme 05.06 2020 tarihinde sisteme girdi aynı gün muhasebede sistemde göründü doktorun geç girdiğinden dolayı SGK herhangi bir şekilde cezai işlem uygularmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Raporun size elektronik ortamda tebliğ tarihi önemli. Geç tebliğ olduğu için İPC uygulanmaz.

 173. Hakan şannan

  05.05.1976 doğumluyum. 10.06.2000 tarihinde SSK ilk girişim vardır. SSK da şu an 7200 günüm bulunmaktadır. 02.12.1998-31.03.1999 arası 10 gün yedek subay okulunda eğitimdeydim. 31.03.1999-20.03.2000 arası yedek subaylıktan dolayı emekli sandığına prim yattı. SGK Giriş tarihim emekli sandık prim başlangıç günü mü kabul edilir? 12 aylık yedek subaylıktan dolayı ek 3 ay yıpranma verilir mi? Verilir ise Giriş tarihini öne çeker mi? Yedek subay eğitimde geçen 120 borçlanma emeklilik yaşını geriye götürür mü?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yedek subaylık giriş tarihi ilk işe giriş tarihi olarak kabul edilir evet. Ek 3 ay verilir ve bu da 3 ay erkene çeker diye biliyorum. 4 aylık eğitim süresini de borçlandığınızda 57 yaşa çekiyor emeklilik yaşını.

 174. Alpaslan Çamur

  SGK girişim 1995. Toplam prim gün sayım 4817 . 1997 yılında askere gittim 18 ay askerlik yaptım. 1999 öncesi 90 gün primim var. Askerlik borçlanması yapsam emekli maaşımı artırır mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Askerlik süresi 2000 öncesi olduğu için borçlanmanız halinde alacağınız emekli maaşını olumlu yönde etkiler.

 175. YUSUF DURGUN

  merhaba ömer bey 15/12/1971 dogumluyum 21/07/1986 sigortalı işe başladım 25/08/2008 işten ayrıldım .prime Esas kazanç/basamak degeri 808 ek gösterge 93. bu şartlarda ne zaman emekli olabilirim maaş ne kadar alırım (NOT.ŞU PİRİM YATIRMIYORUM YENİ ASGARİ ÜÇRETTEN ÇALIŞMAYA BAŞLARSAM MAAŞIMDA AZALMA OLURMU TEŞEKKÜRLER

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ortalama kazanç önemli emekli maaşında. Bu yüzden bir hesaplama yapmak zor. Ancak eğer asgari ücret üzerinde prim ödediyseniz tekrar asgari ücretten prim ödemeniz durumunda ortalama düşeceğinden emekli maaşı da düşer.

 176. yavuz

  iyi günler ömer bey herkesi aydınlattığınız için tesekkür ederim benimde size bir sorum olacaktı cevaplarsanız çok memnun olurum babam 1973 senesinde fransada çalışmaya başlamış 1984 senesine kadar çalışmış sonrasında orada emekli yaşı 60 mış babam 58 yaşında emekli olmuş 2003 yılında erken olmuş ama maaşı 115 euro alıyor sizce bu normalmi teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Bunu severek yapıyorum :). Çalıştığı süre ve primler esas alınarak bağlanıyor. Bence normal ama dilekçe göndererek yeniden hesaplanmasını talep edebilirsiniz.

 177. Gül

  Merhabalar; emeklilik için prim gün sayım 225 gün eksikti.4b isteğe bağlı sigorta yaptırdım. Mayısın 15 inde 225 günüm doluyor illa Mayıs ayını tammı odemem gerekiyor SGK ya gitsem Mayıs 15 inde iptal edebilirmiyim bu zor günlerde fazladan 470 TL ödemek istemiyorum. İsteğe bağlı sigorta yaparken istedikleri tarihte giriş yapıyorlar çıkışta olabilirmi. Şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Olabilir tabi ki sıkıntı olmaz. Ama birkaç gün fazla olsun yine de. Örneğin 20’si gibi kapatabilirsiniz.

 178. cansu

  Merhaba, SGK tarafından PTT’ye yatırılan rapor parasını çekme süresi nedir acaba? Bu konuda bir kısıt bulunmakta mıdır?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İki ay süresi var. İki ay içerisinde almazsanız para SGK emanet hesaplarına döner. SGK ödemeleri için hesap tanımlaması yapmanızı öneririm. Böylece ödemeleriniz banka hesabınıza gelir. Hesap tanımlaması yapmak için E-Devlet Rapor Parası Banka Tanımlama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 179. Ali

  Çok sağolun birkaç sorum daha olacak rica etsem.Babamı emekli yapamayacağız anlaşılan.muhtac aylığı için 65 yaşına gelince başvursak sağlıktan yararlanabilir mi? bir de bu 2340 gün için prim iadesi istesek alacağı paraya değer mi

  1. Ömer Meriç

   65 yaşına gelince başvuru yapabilirsiniz. Gelir durumu uygunsa aylık bağlanır ve sağlıktan da yararlanır. Prim iadesi almayın önermem. Çok komik rakamlar çıkıyor ortaya.

 180. Ali

  Teşekkür ederim.2029 yılında bu 2340 gün üzerine ve borçlanma yaparak mı emekli olmasını deneyeceğiz yoksa 65 yaş aylığı için mi uğraşmalıyız yaşı gelince sizce hangisi mantıklı

  1. Ömer Meriç

   Yaşı geldiğinde toplu borçlanma olmuyor maalesef. Yapmanız gerekn o tarihe kadar 4500 günü isteğe bağlı ya da çalışarak tamamlamaya çalışmak. Yalnızca askerlik borçlanması yapabilir.

 181. Ali

  Merhaba Ömer Bey.Babam 1961 doğumlu ve ilk sigorta girişi 2004.ve prim gün sayısı 2340.Bu ise giriş sonrası da aralıksız değil hep giriş çıkışlar oldu.Şuan da çalışma fırsatı yok .Babamın emekli olma ihtimali var mı ne yapmalıyız yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 4500 gün ve 60 yaşı, ayrıca 25 yıllık sigorta süresini tamamlaması gerek yaştan emeklilik için. Bu durumda 2029’dan önce emekli olamaz. Normal emeklilik için ise 7000 gün 60 yaşı tamamlamalı. Arada boşta geçen süreleri maalesef borçlanma hakkı bulunmamakta.

 182. Nurten taşan

  1966 doğumluyum 7 Ekim 1988 yılında isteğe bağlı 4B bağ-kur başlangıcım var 1998 yılında bağ-kur’u dondurdum 2003 doğumlu 1 çocuğum var doğum borçlanması yaparsam ne zaman emekli olabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkurda tam olarak ne kadar hizmetiniz var ?

 183. levent sezgin

  cevabınız için çok teşekkürler. askerlik borçlanmamın yeterli olduğunu yada olmadığını hesaplayıp sonrasında emeklilik işlemlerini başlatsalardı böyle bir durumla karşılaşılmazdı. sgk sisteminin ne kadar eksikliklerle dolu olduğunu insan yaşayınca anlıyor. başkasının, memurun hatasını ben ödemek zorunda kalacağım. 2 günlük eksik ödeme için ki ben onların söylediği eksik prim gün sayısının 2 gün fazlasını ödememe rağmen, 473 dediler ben 475 üzerinden yatırdım, 4 maaş kaybediyorum. bu iki günü yani 55 tl yi maaşımdan kesebilirlerdi. saygı ve sevgilerimle.

  1. Ömer Meriç

   Maalesef öyle. Haklısınız. Ancak çok yapılacak birşey yok. Saygılar.

 184. levent sezgin

  merhabalar
  emeklilik şartlarını yerine getirdiğim 20 aralık 2019 tarihinden 3 gün önce askerlik borçlanmasıyla eksik prim günlerimi tamamlamak için
  sgk ya başvuru yaptım. bana 473 gün prim eksiğimin olduğunu söylediler. ben 475 gün olarak 2 fazlasıyla ödemeyi yaptım. bugün öğrendim ki emeklilik dosyam ve müracatım eksik prim nedeniyle reddedilmiş. sgk nın yanlış hesap yapması emekli olamamama sebep oldu. primlerimden 2 tanesi aylık 30 gün sınırını aşmış ve 4 gün iptal edilmiş. netice olarak aralık ayı itibarı ile değil, eğer 2 gün daha ödersem nisan ayından itibaren olacakmış. bu durumda aralık ayından itibaren maaşlarımın tamamını hak kaybı olmadan nasıl alabilirim. primlerim isteğe bağlı , normal sigorta primleri ve askerlik borçlanması şeklindeydi. saygılar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Aylık başvuru tarihi itibariyle tüm şartları sağlamış olmanız gerekiyor. Bu durumda prim gün sayısını tamamlayıp tekrar başvuru yaptığınız tarihi takip eden ay başından bağlanır maaş. Aralıktan itibaren toplu olarak alamazsınız maalesef.

 185. ali

  merhabalar,
  Askerlik Borçlanması hakkında
  1978 doğumluyum 29.02.1998-27.08.1999 tarihleri arasında askerlik yaptım. 20 06 2000 yılı SGK girişim oldu askerlik borçlanması yaparsam hepsini mi borçlanmam gerek yoksa bir kısmını m, hangi tarihleri borçlanmam gerek birde SGK girişim geri tarihe gidermi EYT çıkarsa yararlanabilir miyim bilgi verebilir misiniz. şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 10 ay askerlik borçlanması sizin için yeterli olacaktır. Bu durumda 60 yaş yerine 58 yaş ile emekli olursunuz. Eyt çıksın da daha sonra durumu değerlendirelim 🙂

 186. Oktay

  Endusuk emekli maaşı Nisan ayından itibaren 1500tlye çıktığı söylendi yani zamlı maaşlar bu aymi yoksa Mayıs ayindami zamlı olarak verilcek

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu ay itibariyle 1500 lira olacak.

 187. AHMET SEVEN

  MERHABA.1 NİSAN 1969 DOĞUMLUYUM.ASKERLİĞİMİ AĞUSTOS 1993-ŞUBAT 1995 ARASI 19 AY OLARAK YAPTIM.İŞE BAŞLAMA TARİHİM 01 HAZİRAN 1995 PRİM GÜN SAYIM 8341 ASKERLİK BORÇLANMASI YAPARAK EMEKLİLİK YASIMI NE KADAR ÖNE ÇEKEBİLİRİM.TEŞEKKÜRLER

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 13 ay askerlik borçlanmanız durumunda 55 yaş yerine 54 yaşı tamamladığınızda yani 01 Nisan 2023 tarihinde emekliliği hak edersiniz.

 188. Aziz

  Merhabalar. Ben devlet memuruyum, eşim ev hanımı, iki çocuğumuz var, dolayisiyla benim üzerimden Genel Sağlık Sigortasi hizmeti alıyorlar. Eşimin evlilikten önce 650 güne yakın SSK prim ödemesi var. Acaba eşimi isteğe bağlı Bağ-Kur primlerini mi ödesem, yoksa BES hesabı mı açsam daha avantajlı olur? Cevaplarsanız sevinirim, hayırlı günler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İkisinin avantaj ve dezavantajları farklı. Sosyal Güvence açısından isteğe bağlı bağkur ödemeniz daha mantıklı olacaktır. Yani en azından ben olsam öyle yaparım.

 189. Mikail

  Azerbaycanda çalışırken firma türkiyede sigortamı yatırdı .sgk bunu kabul etmiyor ve siğortamı sildi .emekli olamadım ve hiç bir geri ödeme de yapmıyorlarmış bunun hakkında ne yapabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dava açmaktan başka yapacak birşey yok maalesef.

 190. Oktay

  Mrb ben aylık 1180 TL sürekli iş göremezlik maaşı alıyorum maaşım yüzde 70den bağlandı sorum şu en düşük emekli maasi 1500tl ye çıktı bu gelen artisdan hisse oranına göre bizede yansirmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır iş kazası gelirlerine zam gelmeyecek.

 191. Melih Doğan

  01 11 1988 sgk girişli olarak halen termik santralda çalışmaktayım.51 yaş şartına tabiyim. Meslek gurubum yıpranma gubuna giriyor ama ben bu durumda yıpranmadan faydalanabiliyormuyum.emekilik yaşımı öne çekiyormu. Teşekürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Meslek grubunuzun giriyor olması yeterli değil. İşyerinizin bu kapsamda bildirim yapması gerekiyor ki yıpranma payından yararlanabilin. Eğer bu şekilde bildirim yapılmadı ise fiili hizmet zammından yararlanamazsınız.

 192. Gülo

  Merhabalar ben malunen emekli hemşireyim akıl hastalığı nedeniyle hiçbir yerde çalışamıyorum. Kocam 04.06.2014 te vefat etti. Rahmetli babam emekli öğretmen 02.02.2013 te vefat etti. Maddi olarak büyük sıkıntılar çekiyorum hiçbir malım mülküm yok. Babamdan dolayı dul ve yetim maaşı almak istiyorum. Alabilir miyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kendi adınıza emekli olduğunuz için babanızdan aylık alamazsınız.

 193. Şule demir

  Merhaba sigortalı olarak işe başladığım için babamdan aldığım yetim aylığım kesildi. Evleneceğim zaman evlilik yardımı alabilecek miyim. Nasıl hesaplarım?İşçi emeklisi babam. Maaş 2003te bağlandı. Ben 18 yaşında işe girdim (2012)

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Resmi nikah tarihinde aktif ölüm aylığı olmazsa çeyiz yardımı alamazsınız. Ancak işyerinden evlilik tazminatı alma hakkınız olur.

   1. Şule Demir

    Yani benim aldığım maaş işe girdiğim zaman kesildi sadece annem aldığı için alamıyor muyum?

    1. Ömer Meriç

     Hayır öyle birşey yok. Resmi nikah tarihinde aktif aylık varsa çeyiz yardımı ödenir. Yoksa ödenmez.

 194. Oktay

  Biraz önce cumhurbaşkanımız en dusuk emekli maaşı1500lira olduğunu açıkladı bende iş kazasından dolayı yüzde 53maluliyet raporun var sürekli iş göremezlik maaşı alıyorum 1179 lira bu gelen zamdan yararlanabilirmiyim maaşında biraz farklılık olurmu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İş kazası gelirlerinin bu kapsamda olacağını sanmıyorum.

 195. Hayrettin ikbel

  İyi gÜnler doğum tarihim 15 11 1973 ssk girişim 15 yaşında 1 8 1988 ödenmiş7500 günüm var buna göre ne zaman emekli olurum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 15.11.2024 tarihinden sonra emeklilik dilekçenizi verebilirsiniz.

 196. Fatma Yıldız

  Merhaba Ömer bey ben 28/8/1977doğumlu bayanım.01/01/1989işe giriş tarihim..22ay isteğe bağlı ödenmiş ,.geri kalan 4/a olarak ödenmiş toplamda 3673ödenmiş primim var…2çocuğum oldu işi bırakınca.. size soracağım şudur emekli olmak için nasıl bir yol izlemeliyim isteğe bağlı mı ödemeliyim? çocuk borçlanması mı yapmalımıyım ?en erken ve en kârlı emekli olmak için nasıl bir yol izlemeliyim ?tşk ederim kolaylıklar dilerim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaşla ilgili bir sıkıntınız yok. Toplamda 5300 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz. Son çalışmanızın ssk olması kaydı ile çocuk borçlanması yapabilirsiniz.1440 gün de çocuk borçlanması eder. Geri kalan eksik günü de ssk kapsamında tamamlamanız halinde emekli olursunuz.

 197. Asli

  Devlet hastanesinde babasının sigortasıyla çocuğu dış teli taktirabilir mi ücret ödenir mi odenirse kac tl oder

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigorta kapsamında yapılır ama ne kadar ödeme çıkıyor tam olarak bilmiyorum. Hastane mutemet servisinden bilgi alabilirsiniz.

 198. Osman

  Teşekkür ederim Ömer Meriç bey. Ayrıca İskur üzerinden de işsizlik maaşına başvurmuştum onaylanmadi yani iskur üzerinden de bu çıkış bildirgesi var görebiliyorum. Baska herhangi bir sebebi olabilir mi Sgk iptal olmamasının nedeni. Ayrıca Sgk aktif ancak herhangi bir prim ödemesi yok. Tekrardan çok teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Önceki kayıtlardan birisi açık kalmıştır. Yani illa ki bir çıkış bildirgesi verilmedi ve sizin sağlık devam ediyor. Bu yüzden Sgkya uğrayın.

 199. Osman

  Merhabalar hayırlı günler. Ben yaklaşık 5 buçuk yıl kesintisiz çalıştığım şirketimden bir hatam yüzünden işte çıkarıldim. İşten çıkış tarihim 28.06.2019 dur. E devlette İşten Çıkış bildirgesi var ve gözüküyor ancak e devlette halen Çalışan olarak gözüküyorum ve Sgk Aktif gözüküyor ayrıca halen Sagliktan yani sgk dan faydalanabiliyorum ve iptal olmamış. Bildiğim kadarıyla en fazla 100 gün yararlanabiliyorum. Size sorum bunun sebebi ne olabilir yani Sgk neden iptal olmadi 100 günü geçtikten sonra. Teşekkürler iyi çalışmalar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sgk işten çıkış bildirgenizi vermemiş olabilir. Sizin gördüğünüz işten çıkış bildirgesi değil aylık prim ve hizmet belgesinde görünen çıkış. Vakit kaybetmeden yarın en yakın Sgkya uğrayın. İşten çıkış bildirgenizin verilip verilmediğini sorun. Büyük ihtimal verilmemiştir.

 200. sadettin topcuoğlu

  merhabalar 1966 doğumlu 10 01 1985 sigorta girişliyim ödenmiş 3327 gün pirimim var 3600 günle nasıl ve nezaman emekli olabilirim yada cezaevinde gecen gün(1990 yılı) ve askerlik te gecen gün( 1986 yılı) 2011 yılından önce olduğunda oradan kalan pirim borçlanması ile 56 yaşında emekli olabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 3600 gün ile 60 yaşı tamamlamanız halinde emekli olursunuz. Borçlanma süreleri önemli değil. Borçlanma da dahil 3600 günün tamamlandığı tarihe göre hesap edilir.

 201. Emre

  Yüzde doksan ağır engelliyim 2016 yılı şubat ayı SSK girişim var 2020 şubat ayında ise isteğe bağlı sigorta primi ödemeye başladım.Sorum şu önümüzdeki bir iki yıl içinde ssk lı bir işe girsem ödediğim bu primler malulen emeklilik için doldurmam gereken 1800 güne dahil edilirmi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet tabi ki dahil edilir.

 202. Oktay mantar

  Emekli intibak yasası onaylandimi onaylandı işe yüzde 53maluliyetim var sürekli iş goremezlik maaşı alıyorum bende yararlanabiliyormuyum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an öyle bir yasa çalışması yok.

 203. ismail tarhan

  ömer bey ben 2010 yılında emekli oldum. emekli olduğum işyerinde çalışmaya devam ediyorum. işyerim yaklaşık 1 yıldır hergün çalışmama rağmen beni ve tüm emeklileri 15 gün sigortalı gösteriyor. bundan tazminat hesaplanırken kaybım varmıdır. varsa ne yapmalıyım.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tazminatınızın tam olarak hesap edilmesi gerekiyor. Gün olarak değil geçen süre üzerinden hesap edilmesi gerek yani.

 204. yüksel

  Merhaba 13.03.1960 erkek doğumluyum. 01.08.200 – 28.02.2011 tarihleri arasında 3780 gün bağkur ödemesi yaptım. daha sonra sigortaya geçiş yaparak 01.07.2011 – 04.12.2017 tarihleri arasında 2320+(390 askerlik) 2710 gün sigorta ödemesi yaptım.
  30.08.1999 – 30.08.2000 tarihleri arasında 390 gün askerlik ödemesi yaptım. bu şartlarda ne zaman emekli olurum ve ortalama emekli maaşım ne kadar olur. NOT: benim hesaplatmalarıma göre 14 mart 2020 yılında emekli olabilirsin denildi teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer askerliği borçlandıysanız evet 14.03.2020 tarihinden sonra emeklilik dilekçesi verebilirsiniz.

 205. Mustafa arici

  Mrb kar hocam benimde bı sorum olacaktı babamı aralik 2019 ayında kaybettik babam SGK emeklisi annem babamın maaşını almaya başladı dedem ise bagkurlu 1992 tarihinde vefat etti dedemin maaasini talep ettigimizde bize 2017 deki yasayı göstererek alamayacagimizi söylediler bunun için izlememiz gereken yol var mıdır yoksa hiç uğraşmayalim mi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bazı istisnai durumlar var bunu bilmek lazım. Öncelikle anneniz adına CİMER Üzerinden talep oluşturun. Her iki aylığı alıp alamayacağınızı sorun. Gelecek cevaba göre hareket edersiniz.

 206. Ali

  Abim 2004 te surekli engelli raporuyla emekli oldu.2012 de otv den yararlanmak icin tekrar muayene oldu sonuc %19 cikti.ama emeklilik hakki devam etti.2018 de kontrol muayenesine cagirdilar sonuc %49 cikti surekli rapor.haklari devam etti.2019 da yazi geldi tekrar muayeneye cagrildi .Denizliye gonderdiler.sonuc%29 cikti .haklari elinden alinir mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. benim anlamadığım %19 çıktı ise aylık nasıl devam ediyor ? %40 altında düştüğünde kesilir diye biliyorum. Bir yanlışlık var bu işte.

 207. Fahrettin

  Iyi günler ilk sigorta girişi 7 ay 1989 29 Ekim 1971 dogumluyum toplam prim günüm 5675 prim günü yeterli olduğu için prim ödemiyorum benim sorum şu askerlik ödemesi yaparak emekli olduğumda maasımı yükseltebilirmiyim ödediğim askerlik ödemesi 99 yılı öncesi prim günü sayılır I tesekkur ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bence gerek yok askerlik ödemesine. Ama asgari üzerinde yaparsanız borçlanmayı kısmen faydası olabilir.

 208. Nilay

  1978 doğumluyum. 4A’lı olarak 7239 hizmet günüm bulunmaktadır. Sigorta başlangıç tarihim 01 Aralık 1998. 3 Ay önce işimden ayrıldım (çıkarıldım). Son çalıştığım iş yerinde 5600 TL brüt maaşım bulunmaktaydı. Son 3 senedir aynı maaş üzerinden çalışıyordum. Şimdi eski işverenim “İşbaşı Eğitim Programı Teşviki” kapsamında beni yeniden işe almak istemekte. 6 Ay süreli bir teşvik olduğunu, teşvik süresinin bitiminde beni eski maaşım ile çalıştırmaya devam edebileceğini belirtti. Ayrıca teşvik süresince oluşacak maaş farkını da (eski aldığım maaş ile devletin ödeyeceği meblağ arasındaki farkı) kendisinin ödeyebileceğini söyledi. Ben kendisine “Yani bu süreçte asgari ücret üzerinden mi sigortalı olacağım?” gibi sorular sordum. O da bu kadar detaylı bilmediğini belirtti. Bu teşvik ile ilgili:
  1. Ben mühendisim ve ~ yirmi yıl boyunca o iş yerinde çalıştım . Bu durumda işbaşı eğitim teşviki benim için geçerli mi?
  2. Teşvik süresince asgari ücretten mi sigortalı olacağım? Eğer böyle ise bu durum ileride emekli olduğumda emekli maaşımı ne kadar etkiler?
  3. Eski işverenim beni eski maaşımla sigortalı olarak işe alsa bu teşvikten nasıl ve ne kadar faydalanabilir?
  4. Teşvikten yararlanma sonrasında eski işverenim beni yeniden işten çıkarmaya kalkarsa işsizlik maaşımı almaya devam edebilir miyim? Bu teşvik daha sonra alacağım işsizlik maaşını meblağ ya da süre olarak düşürür mü?
  Geri dönüşünüz ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürler…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1-Bundan emin değilim. İşkur’a sormanızda fayda var.
   2-Mühendisler için belirlenen brüt asgari ücret var. tam olarak tutarı bilemiyorum ama brüt ücretiniz bu tutarın altında olamaz.
   3- Teşvik süresi bildiğim kadarı ile 1 yıl ama İşkur’la ilgili ve uzmanlık alanım olmadığı için net bilgi sahibi değilim.
   4- İşveren tarafından çıkış verilirse işsizlik ödeneği alırsınız. Son 3 yıl içerisinde 600 gün prim şartı aranmakta.

 209. Aybüke

  Annem vefat eden sgk emeklisi babamdan maaş alıyor .Bağkur çiftçi emeklisi babasından da maaş alabilirmi .

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır her iki maaşı alma hakkı yok.

 210. Dilek

  Merhaba
  Annem 2017 yılında bagkurdan demekli oldu.Ancak 1985-1988 yıllarında yurtdışında 3 yıl kaldı ve orada hangi birimden bilmiyorum ama 3 yıl fransız hükümetinden her ay yardım parası aldı.Adına bir sosyal haklar için kayıt açılmış sanırım.Sonra türkiye ye döndü bir daha gitmadi.Şimdi 60 yaşında yurtdışından da emekli olabilir mi yada yaşlılık maaşı alabilir mi ne yapmamız lazım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bunu yurtdışında ilgili emeklilik kasasına sormanız gerekiyor. Bilmiyorum maalesef.

 211. doğukan

  25/09/1965 doğumluyum.ssk girişim 1984 yatmış pirim günüm 1700 gün.3500 gün dondurulmuş bağkur primim var.ödenmemiş yani.2011 yılında bağkurum donduruldu.2011 yılından sonra 500 gün ssklı çalıştım.nasıl emekli olabilirim bağkur mu ssk mı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkurda dondurulan süreleri borçlanın. Hizmetinizin son 7 yılı içinde ssknın da 3.5 yıldan fazla olması şartı ile emekli olursunuz.

 212. HasanÖğütlü

  Emekliyim 10/05/2012 tarihinden caşlımaktayım iş veren hiç SGK kaydı yapmadı 10/02/2020 tarihinde SGK kayıt yaptırdı iş veren işten çıkarırsa tazminat alabilir miyim .teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Normalde tazminatınızı ödemek zorunda. Sigortanızı da yapması gerekirdi.

 213. Safiye

  Merhabalar. Daha oncede yazmistim. 2018 2019 yillari arasinda 300 prim gunum var. 2019 ekim sonu isten ayrildim. 2020 ocak ayinda tekrar sigortam yatmaya basladi. 32. Haftama grmek uzereyim. Rapor alacagim calisamaz raporu alirsam bazi yerlerde rapor oncesi son 3 aylik primlere bakilip hesaplanir diyor. Ama kasim aralik ayim bos 52 gunluk falan prim gunum olucak . Hesaplama rapor dan onceki son 3 ay mi yoksa tam prim yatan 2019 ekim oncesi aylar olarak mi hesaplanicak.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Doğum öncesindeki son 3 aylık kazanca bakılır. Toplam kazanç prim ödenen günlere bölünerek hesaplama yapılır.

 214. MEHMET POYRAZ

  DOĞUM TARİHİM . 12.03.1971
  SİGORTALI İŞE GİRİŞ TARİHİM : 10.12.1989
  SSK SİGORTALI HİZMET SÜREM : 5.485 GÜN
  EMEKLİ SANDIĞI HİZMET SÜREM : 6 YIL ( 2.160 GÜN ) SİLAHLI KUVVETLERDEN
  FİİLİ HİZMET SÜREM : 540 GÜN ( SİLAHLI KUVVETLERDEN )
  ASKERLİK HİZMETİNİ BORÇLANIP YATIRDIM : 540 GÜN
  ASKERLİK BAŞLANGIÇ TARİHİM : 28.02.1991
  YUKARIDAKİ BİLGİLERE GÖRE NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM. DİLEKÇEYİ NE ZAMAN VERMELİYİM. İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Benim hesabıma göre 52 yaşın bitmesi gerek. Yani bu durumda 12.03.2023 tarihinden sonra dilekçe verebiliyorsunuz. Ancak fiili hizmet düşülecekse bu durumda 1 yaş çeker ve 12.03.2022 tarihi olur. Burada çok istisnai durum var ve net bilgi vermek zor. Yazılı olarak SGK’ya sormanızı öneririm.

 215. Tuğçe

  Merhaba Ömer Bey,
  1980 doğumluyu. Sigorta girişim 02/1996. Prim ödeme günüm doldu ve ozel bir bankadan tazminatımı alarak 2017 yılında ayrıldım. Şu anda başka bir özel bankada çalışmaya devam ediyorum. Prim ödemem dolduğundan şu anda çalışmamın emekli maaşıma etkisi olacak mıdır? Ayrıca son 3,5 yıl nerede çalışırsan oradan emekli olnuyorsa son 3,5 yılım iki farklı yerden ödendiyse hangisinden emekli olacağım? Konu hakkında bilgilerinizi rica ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emeklilikte ortalama kazanç esas alınır. Çalışma hayatı boyunca adınıza ödenen tüm primler hesaplamada dikkate alınır. İkisi de özel banka ise sigorta ssk kapsamında ödenir. Bu durumda son 3.5 yıl durumu sizin için geçerli değil.

 216. Ceylan

  Merhaba 4 aydir bir isyerinde sigortali olarak calisiyorum 1 haftalik hamileyim suan esimle resmi nikah yapamadik bazı sorunlardan dolayi dogum parasi alma hakkım var mi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Analık ödemesinde resmi nikah şartı aranmıyor. Alırsınız. Sadece 1 defaya mahsus olarak ödenen Emzirme parasını alamazsınız.

 217. MineTunçer

  Babam 2004 yilinda oldu. Ve ben tek basima olum maasi almaya basladim.Dulum. Baska bir aylikta almiyorum. Sgk 2 dilekce verdim. Hisse oranim %25. Bu oran yanlis olduguna dair. Tek maas alan benim. Fakat bana dogru diyip hesaplarda yanlislik yok deniyo. . Yardimci olurmusunuz tes. Ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yüzde 50 olması gerek hissenin. Ama bazı geçiş süreleri var ve istisna da olabilir. Dilekçe yazın tekrar itiraz edin bence.

 218. Güner sarı

  01.10.1991 ilk staj başlama tarihim SGK sitesinde güncellendi. Şu an mevcut. 01.10.1994 sigortalı olarak işe başladım 15 10.1995 ayrıldım. Memuriyete 13.95.1996 da başladım emekli sandığı olarak halen çalışıyorum. Rahatsızım ilk kez 2916 da 2 yıl süreli Yüzde 43 engelli raporu verdiler. Sonra 2 yıl daha uzattılar yine yüzde 43 . Emeklilik için başvurdum 18 yıldan engelli olarak olumsuz geldi rapor oranını Ankara SGK heyet kurulu yüzde 21 e düşürmüş herkes şaşkın durumda. Nasıl 22 puan düşer diye. Benim durumum nolucak ne zaman emekli olurum. Cpap solunum makinası kullanıyorum şu an . HiZmet birleştirmesi yaptım.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Her ne kadar staj başlangıcı sistemde görünür olsa da ilk işe giriş olarak esas alınmaz ve sigortalılık süresinde de dikkate alınmaz. Puanın neden düştüğü konusunda bir fikir belirtemeyiz. İtiraz edebilirsiniz isterseniz.

 219. NİHAT KADI

  İŞVEREN E BİLDİRGE İŞLEMLERİNDE 46486 NOLU KANUN KALKTI MI

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yeniden uzatılmadı diye biliyorum. 2020/Ocak itibariyle bitti bu teşvik.

 220. Safiye

  Geçici iş göremezlik ödeneginde hesaplama nasil yapilir . Eğer sigorta priminde bosluk varsa en son yatan aylar uzerindenmi hesaplanarak elde edilir sonuç?? Mesela nisanda dogum yapacagim ve 3 ocaktan itibaren sigortam devam ediyor ama 32.haftayi doldurdugumda 90 gune tamamlanmiyor . Ama onceki is yerimde aktif bir yildan fazla calistim. Ekim sonunda isten ayrilip ocakta yeniden basladim ise hesaplanirken nasil olucak bosluklardan dolayi odenekte eksik yatma gibi bi sorun olurmu . Yardimci olursaniz sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Ödenek eksik yatmaz. Son 3 ay tamamı ödendiyse toplam kazanç 90 a bölünür. Ama sizin durumda örneğin 1.5 aylık prim ödendiyse son 3 ay içinde toplam kazanç 45 e bölünerek ödenecek günlük rapor parası hesap edilir. Bir eksik olmaz merak etmeyin.

 221. Alişah Er

  Ömer Meriç Bey selamlar. Sorunum şu; “Yabancı“ çocuk bakıcımız için Ev hizmetlerinde Çalışma İzni başvurusu yaptık ve olumlu sonuçlandı. Şahsım üzerinde işveren kaydı açılmak suretiyle 31.01.2020 tarihinden itibaren çalışma izni var. Fakat henüz sgk bildirimini yapmadık. Teşvik İle ilgili olarak 27103 sayılı teşvikten sanırım yararlanamıyorum çünkü diğer şartları sağlasak da bakıcımızın işkur kaydı yok. Bu saatten sonra işkura kayıt ettirmek sonuç verir mi?
  Eğer tahmin ettiğim gibi 27103’den faydalanamıyorsak;
  24 ay süre ile 6111’den (4447/10) faydalanma şansımız var mıdır? Bakıcımız yabancı ve kadın.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşkur kaydı geriye dönük yapamazsınız. 6111 Teşvikinden 24 ay süre ile yararlanabilirsiniz şartlar sağlanıyorsa.

   1. ALİŞAH ER

    Cevabınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim Ömer Bey. Sitenizden ve sizden aldığım bilgiyi maalesef kurumdan dahi alamadım.
    Şartlarımız sağlanıyor. Bu durumda okuduklarımdan anladığım kadarıyla 2943 tlden sigorta başlattığımda 6111’den ilk 3 ay yararlanamayıp 1103,62 tl, sonra ki aylarda ise 500,31 tl ödeyeceğim. Doğru mudur?

    1. Ömer Meriç

     6111’de öyle birşey yok hocam. İlk aydan itibaren yararlanırsınız. Eğer başvuru formunu verirken 4447/10. madde yani 6111 Teşvik seçeneğini seçmediyseniz SGK sadece 5510 Teşvikle açmıştır. Eğer başvuru formunu verdiyseniz ve bu kısmı doldurmadıysanız şimdi dilekçe ile başvurarak teşvik talebinde bulunmanız gerek.

     1. ALİŞAH ER

      Çok çok teşekkür ederim Ömer Bey. Yardımlarınız için minnettarım.

     2. Ömer Meriç

      Rica ederim. Saygılar.

 222. Sultan

  Merhaba Ömer Bey
  Doğum tarhim 1978,1995 yılında Evlenerek isvicreye geldim. İşe ilk giriş tarihim 2001 yılı ve aralıkla çalışmışlıgım var. Türkiyede 2017 yılında 5 günlük SSK dan girişim var. En erken kac yaşında ve kac gün icin borclanma yapmalıyım. Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Biliyorsunuz son değişikliklerle yurtdışında geçen süreleri ve ya çalışmaları Türkiye’de ssk kapsamında borçlanma hakkınız olmamakta. Bağkurdan 5400 gün borçlanmanız halinde 61 yaşında emekli olursunuz.

   1. Sultan

    Ömer Bey
    Ben 30.07.2019 tarihinde Yurtdışı Emeklilik icin başvurmuştum. 5400 iş günden veya 9000 iş günden olsam nasıl olur.
    TEŞEKÜRLER

    1. Ömer Meriç

     Eğer başvuru varsa bu durumda ssk kapsamında borçlanma hakkınız da var. Sgk ile görüşerek netleştirmenizi öneririm.

 223. shade

  ben 09.11.1981 doğumlu erkek
  ilk işe giriş tarihi : 01.10.1997 (staj)
  ilk sigorta başlangıç tarihi : 25.09.1998 ( 15 gün lük sigortam var )
  askere gidiş tarihim : 21.05.2014 – 21.08.2015 (15 ay askerlik yaptım)
  bağkur başlangıç tarihim : 15.09.2012
  bu güne kadar 2134 gün sigorta 2576 gün bağkurum var toplam 4810 gün
  ben e devletten nezaman emekli olurum a girdiğimde
  4a ile olursam : 57 yaş +5900 pirim +25 yıl sigortalı diyor
  4b ile olursam : 58 yaş + 5400 pirim yada 57 yaş + 9000 pirim diyor

  doğru ise ben 4b 58 yaş + 540 gün le emekli olmam en avantajlı gibi geliyor sizce doğrumu düşünüyorum ( birde herkes sigortanın emekli maaşı daha fazla sigortaya gec diyor sizce ne yapmam gerek
  ayrıca benim aklımda başaka bir konuda var
  şimdi pirim günlerini doldurduktan sonra yatırılan pirimler hem gereksiz hem de maaşı düşürüyormuş benim ikinci planımda yaşımı beklerken iş yerimi eşimin üstüne yapıp onun pirimlerini yatırmak( böylece hem fazla pirim ödemicem hemde aynı ayda ikisini ödeme gücüm olmadığından.)

  eşimin doğum tarihi : 21.12.1979
  ilk işe giriş tarihi : 01.11.1996 (staj)
  ilk sigorta başlangıç tarihi : 21.06.2006
  05.10.2009 da da bir çocuğumuz oldu
  toplam 181 günlük sigortası var
  şimdi eşimide e devletten sorgulattığımda
  4a ile 58 yaş 4500 pirim + 25 yıl sigortalı
  şartı en mantıklısı geliyor
  şimdi eşimin sigortadan emekli olması için 9 yıl bağkur yapıp son 3 yıl sigorta ya geçirirsem onuda emekli ederim diye düşünüyorum şimdi bu bilgilerle sizce doğru bir yolmu çizmişim
  yada ansıl bir yol çizmeliyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sizin yapmanız gereken vakit kaybetmeden sigortaya geçmek ve 3,5 yılı tamamladıktan sonra durdurmak. 5400 günden emeklilik hem kısmi emekliliktir hem de bağkur kapsamında olacağı için alacağınız emekli maaşı düşük olacaktır.
   Gelelim eşinize. Bence işyerinizi eşiniz adına yapın. O bağkurlu olsun siz de onun yanında sigortalı olun. SSK 4500 gün de kısmi emekliliktir maaşı düşük olur onu hatırlatmak isterim.

 224. nur

  merhabalar. Özel bir üniversite hastanesinden prof kadrosu ile sgk lı emeklisi oldum. Tekrar aynı kurumda çalışmıyorum. Bir ayı geçti hala emeklilik tazminatım yatırılmadı. Emekli olduğum kurumun merkez müdürü emekli olup çalışmaya devam edenleri örnek gösterip daha biz onları bile ödemedik diyerek benim ödemem ile ilgili net bir şey söylemiyor. SGK dan belgelerimi alırken memurlara tazminatımın zamanında yatırmaları için bir önlem alabilir miyim dedim. Gerek yok ödenir denilmişti bana. Bu durumda bana ne önerirsiniz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer işveren ödemeyecek gibiyse öncelikle noterden ihtar çekmeniz gerekiyor. İhtarnamede belirtilen süre içerisinde yine ödeme yapılmazsa arabulucuya başvurmanız gerekiyor.

 225. Ahmet

  Merhaba Ömer Bey
  Doğum Tarihim 1974.Isvicrede 1992 Ocak ayından itibaren sigortalı çalışmaktayım. 30.7.2019 yılında SGK Emeklilik icin bașvurdum ve birgün sonra 1 gün Türkiyede çalıșmıșlıgım var. Emeklilik bașvurum SSK dan değilde Bağkur dan kabul edildi. 9000 iș gününden toplam 245633TL hesap cıktı bugünkü alacagım maaşın 1800-1900 TL.olacagı söylendi. Emekli yaşımın 55.Daha 9 yılım var şu anda alacağım maşımın aha cok yükselecegi söylendi. Dogrumu? İsvicreyle Türkiyeyle özel anlaşması varmı?Bașvuru yaptıgım tarihden geriye 25 yıl sayılmış yani 1994 ama benim işe giriş tarihim 1992.Emekli olmama daha 9 Yıl görüküyor.9 Yıl daha boçlanmammı lazım?
  Teşekürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu 9000 güne ait borçlanma tutarını ödedikten sonra yaşınız geldiğinde Türkiyede emekli olursunuz ama İsviçre de çalışmıyor ya da Sosyalden yardım almıyor olmak koşulu ile. Aksi halde 65 yaşı beklemeniz gerekir. Ortalama emekli maaşı 1800-1900 TL civarında olacaktır.

   1. Ahmet

    9 yıl sonra Emekli maașım yüksek olurmu. Yoksa 1800-1900 arasında kalırmı?
    Teşekürler

    1. Ömer Meriç

     O günkü şartlarda bağlanır maaş. Güncelleme katsayıları esas alınır yani. 1800-1900 olarak kalmaz.