Sgk Soru Sor ( Tüm Sorularınızı Sosyal Güvenlik Uzmanına Sorabilirsiniz )

1360

SGK soru sorma ve sorulan bu sorunun cevabını almak günümüz şartlarında bir hayli zorlaşmıştır. Doğru bilgiye erişim bir hayli zor olmaya başlamıştır. Sosyal Güvenlik mevzuatının geniş olması, değişkenlik göstermesi ve dolayısıyla sürekli güncelleniyor olması bir işlem hakkında tek doğruya ulaşmayı maalesef zorlaştırmakta. Biz de sayfamıza ekleyeceğimiz bu hizmet ile SGK konusunda yaşadığınız problemler ile ilgili doğru bilgiye hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlayacağız. Eğer siz de Sgk sorularımı kime sorabilirim diyorsanız doğru yerdesiniz.

Peki sgk ya soru sormak istiyorum nereye sorabilirim, sgk ya soru sormak için telefon numarası kaç? Sorunuzu sormanız için sizden herhangi bir ücret istemiyoruz ve üyelik şartı da yok. Yapmanız gereken yazının sonundaki yorum bölümünden eposta adresinizi, adınızı soyadınızı ve sorunuzu yazarak bize göndermek. Sorunuz kısa süre içerisinde uzman ekibimiz tarafından cevaplanacak ve mail adresinize gönderilecektir. 

Sgk soru sorma ( hangi soruları sorabilirim)

Yazının sonundaki ssk soru sorma bölümünden;

 • Emeklilik  işlemleri ve ne zaman emekli olabilirim ile ilgili sorularınızı,
 • Yurt dışı SGK borçlanma işlemleri
 • İşsizlik maaşı ile ilgili sorularınızı,
 • Kıdem tazminatı ile ilgili sorularınızı,
 • İhbar tazminatı ile ilgili sorularınızı,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu işveren işlemleri ile ilgili sorularınızı,
 • Genel Sağlık Sigortası ve yeşil kart ile ilgili sorularınızı,
 • Bakım parası ve engelli maaşı ile ilgili sorularınızı,
 • 657 Sayılı Devlet memurları kanunu ile ilgili sorularınızı,
 • İsteğe bağlı sigorta ile ilgili sorularınızı,
 • Kısacası Sosyal Güvenlik ve Çalışma Mevzuatı ile ilgili tüm sorularınızı sorabilirsiniz.
 • Sgk uzmanı soru sorduğunuzda sorunuzu en kısa sürede yanıtlayacaktır.

Sgk uzmanına soru sor, nasıl sorabilirim ?

Yukarıda belirtilen konuların hepsi ve yazamadığımız özellikle Sosyal Güvenlik, yurtdışı borçlanma işlemleri, emeklilik şartları ve alınacak ortalama emekli maaşı, işveren teşvik ve bildirge işlemleri, muhtasar ve prim hizmet beyannamesi kısacası iş hukuku ve Sosyal Güvenlik Hakkındaki tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Sgk soru sorma hattı numarası kaç ?

Sgk soru sorma telefonu 170’tir. Telefon ile sgk uzmanlarına soru sormak istiyorsanız telefonunuzdan 170 numaralı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iletişim hattını arayabilirsiniz. Telefonda sgk ile ilgili soru sormak istiyorum dediğinizde sizi çağrı merkezinde ilgili kişiye aktarırlar.

Sgk online soru sormak ( En çok sorulan sorular)

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sgk ile ilgili soru sormak için geliştirdiği online bir platform/uygulama bulunmamaktadır. Bu hususta sadece Alo-170 hattı üzerinden sgk telefonla soru sormak mümkündür. Geliştirilen sgk ile ilgili soru sorma uygulaması bulunmamaktadır. Bize çok sorulan bazı sorular ve cevapları aşağıdaki gibidir.

E devletten sgk soyadı değişikliği nasıl yapılır ?

Evlilik, boşanma ya da taleple soyadı değişikliği yaptığınızda bu değişiklik Sosyal Güvenlik Kurumu’na yansımamakta. Yansıması için dilekçe ile başvuru yapmanız gerekiyor. Soyadı değişikliklerinde e devlet üzerinden başvuru ya da güncelleme yapılamamakta.

Uavt sgk nedir ?

E-Bildirge ekranında yer alan UAVT-Uluslararası Veri Tabanı sisteminin açılımından oluşur. İşveren adres ve iletişim bilgilerinin uluslararası veri tabanına işlenmesi için kullanılan bir sistemdir. İşveren buradaki adresini güncellemeden işlemlere devam edemeyebilmekte.

Sigortalı çalıştırmaya ara verme nasıl yapılır ?

Online olarak çıkış verilmesi yeterlidir. Sigortalı çalışmaya ara verdiğinizde Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirme zorunluluğunuz bulunmamaktadır.

Bağkur sicil no kaç hanelidir ?

Bağ-Kur numarası 10 haneden oluşmaktadır. Tarım/Çiftçi bağkur numarası “7” ile başlarken esnaf, şirket ortaklığı, muhtarlık v.s. bağkur numarası “0 ya da 1” ile başlamaktadır.

Vergi numarası kaç hanelidir ?

İlk defa vergi kaydı açtıran kişiler için vergi numarası T.C. kimlik numarasıdır ve 11 haneden oluşmaktadır. Bunun haricinde ise vergi numarası standart olarak 10 haneden oluşmaktadır.

Şirket isminden vergi numarası sorgulaması nasıl yapılır ?

Sadece şirket unvanı ile vergi numarası sorgulaması yapamazsınız. Ancak ticaret sicil gazetesine üye olarak şirketin unvanı ile sorgulama yapabilir ve varsa ticaret sicil gazetesinden detayları görüntüleyebilirsiniz.

Vergi kimlik no ile işyeri sorgulaması nasıl yapılır ?

Vergi kimlik numarası ile şifresiz olarak ve online sorgulama yapabileceğiniz bir uygulama bulunmamaktadır. Vergi dairesine sorabilirsiniz.

Ssk işyeri no ile firma sorgulaması nasıl yapılır ?

SGK işyeri sicil numarası ile firma sorgulaması yapılabilmesi online olarak mümkün bulunmamaktadır.

Ehliyet sınavına kendi arabamla girebilir miyim ?

Ehliyet sınavına kendi aracınız ile girebilmeniz mümkün değildir. Belirlenen araç ile girmek zorundasınız.

Yıpranmalı emeklilik hesaplaması nasıl yapılır ?

Bilindiği gibi bazı meslek grupları özellikle yer altında çalışanlar, maden işçileri ile kolluk kuvvetleri fiili hizmet zammından yararlanır ve çalıştıkları her yıla alacakları ilave fiili hizmet zammı ile birlikte erken emeklilik hakkı elde ederler. Fiili hizmet zammı nedir, kimler kaç gün yararlanır başlıklı yazımızdan konu hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Dilerseniz ilk prim ödeme tarihinizi ve sigortalılık bilgilerinizi bize yorum kısmından sorun ne zaman ve hangi şartlarda emekli olabileceğinizi biz hesap edelim.

Sigortada kaçıncı basamaktayım ?

SSK kapsamındaki sigortalılar için basamak bulunmamaktadır. En düşük aylık sigorta primi brüt asgari ücret üzerinden hesaplanmakta ve en yüksek ise bunun 7,5 katına kadar bildirilebilmektedir. Güncel emeklilik prime esas kazancınıza E-devlette SGK Tescil ve Hizmet Dökümü bölümünden bakabilirsiniz.

Bağkur kapsamındaki sigortalılar için ise basamak düzenlemesine 01 Ekim 2008 tarihi sonrasında son verildi. Bağkurlular da asgari ücret ve 7,5 katına kadar olan aralık arasında aylık bağkur primi ödemekteler.

Sgk dilekçe cevap süresi nedir ?

Dilekçelerin Bilgi Edinme Kanunu kapsamında Kurumlara intikal tarihinden itibaren en geç 15 gün içerisinde cevaplanması gerekmektedir. Bu durumda Sosyal güvenlik Kurumu’na verilen dilekçeler için de geçerlidir.


1.360 Yorum
 1. yavuz burak

  Merhabalar;
  Babamın ilk işe giriş tarihi 01.07.1995. 54 yaşında emekli olabilmesi için askerlik borçlanması yapmayı düşünüyoruz. 26.05.1988-25.11.1989 tarihleri arasında askerliği görünüyor. Ancak bu Borçlanmayı yetecek kadar yani SGK hesabına göre 14 ay mı yapmalıyız ? 18 ay yapsak bu aradaki fazladan 4 ayın bize ne faydası olur maaş etkisi ne kadardır ?
  Şimdiden teşekkürler…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet 14 ay 1 yaş geriye çekiyor. Fazlasını ödemenize gerek yok. Maaşta bir fayda sağlamaz.

 2. Ahmet

  Ömer bey merhaba benim işe başlama 30-03-1987 . doğum 07-05-1973. Şuan toplam gün sayım 6225. 2020 Haziran dan bu yana sgk .
  2020.6/2011.6.arası ek 6 olarak yattı . 2011 -2008 arası ssk..2007-2001 arası bağkur onun gün sayısı ekli değil 97-87 arasıda ssk ödendi emekli olunca hangisinden faydalanabilirim şuan çalıştığım günler nasıl bir etki gösterir

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sanırım son 7 yıl içerisinde SSK hizmeti 3,5 yıldan fazla. Bu durumda SSK’dan emekli olursunuz. Tüm hizmet kollarında geçen hizmetler hesaba dahil edilir.

 3. M.Yakup Kılıç

  S.A.Hocam belediye başkanlığı makam ve görev tazminatı ile alakalı bir sorum var.Babam 01.01.1960 doğumlu olup 1994-1999 yılları arasında seçimle 5 yıl belediye başkanlığı yaptı.2014 yılında 5640 prim gün ile ssk dan (özel sektör) emekli oldu.11.08.2016 tarihinde de vefat etti.Vefatından sonra (01.09.2016) anneme dul ve kardeşime yetim aylığı bağlandı.Sorum 2008 tarihinde çıkan 5510 sayılı Kanuna istinaden hak sahipleri olarak makam ve görev tazminatı alabilir miyiz? Ya da alabilmek için yapılacak birşeyler var mı?Şimdiden teşekkür eder.Hayırlı çalışmalar dilerim…

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Makam tazminatı hakkında bilgi sahibi değilim inanın. Ama SGK’ya yazılı olarak talepte bulunup böyle bir hakkınızın olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

 4. Rıza

  Merhaba Ömer Bey,

  Askerliğimi yedek subay olarak yaptım. 4 yedek subay okulu süresini borçlanmayı düşünüyorum. Benim sorum, bu 4 aylık yedek subay okuluna fiili hizmet süresi zammı uygulanıyor mu. Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır uygulanmıyor.

 5. ayşen

  Merhaba Ömer Bey,
  Ssk emekliliği için prim günü ve 20 yıllık süremi doldurdum. 1 sene sonra da yaş şartım sağlanıyor. Sgk sitesinde yaklaşık 2000 lira gibi bir emekli maaşı alabileceğim gözüküyor. Bu 1 yıllık süreçte, ayda bir gün tavandan işe girmemin emekli maaşıma olumlu ya da olumsuz bir etkisi olur mu?. Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 1 gün ortalamanın genelini etkilemez. son güne değil ortalama kazanca göre hesaplama yapılır.

 6. Halis

  Merhabalar Ömer bey, 12.03.1975 doğumluyum 31.07.1998 yılında uzman jandarma olarak göreve başladım ve halen çalışmaktayım 13.12.1994–09.06.1995 tarihleri arasında vekil öğretmenlik yaptım ve hizmet birleştirme işlemlerimi tamamladım hitapta görebiliyorum. Size sormak istediğim hususlardan birincisi vekil öğretmenlik yaptığım süre hizmetten sayılıp emeklilik tarihimi öne çeker mi yoksa çalıştığım süreye mi eklenir, diğer hususta çalışmaya devam edersem tam olarak ne zaman emekli olabilirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sanırım sizin ücretli öğretmenlik hizmetleri emekli sandığı kapsamında. Bu durumda emeklilik yaş şartını değiştirmesi gerekir. SGK’ya yazılı olarak emeklilik şartlarınız konusunda dilekçe göndermeniz bence daha yararlı olacaktır.

   1. Halis

    ikisi de hitapta 4c olarak gözüküyor evet emekli sandığı kapsamında cevabınız için tekrar teşekkür ederim

 7. İlhan yaktu

  Ömer bey
  17.09.2021 tarihinde bir tam maaş 3591 TL olacaktı. Yanlış yazmışım

 8. İlhan yaktu

  Ömer bey
  11.08.2021 tarihinde emeklilik dilekçesi verdim. 01.09.2021 tarihinde emekli maaşı bağlandı. 06.09.2021 tarihinde sgk birikmiş tutar olarak 1915 tl bankaya yatırdı. 17.08.2021 tarihinde ise bir tam maaş 3591 TL yatırdı. Bu ödenen tutarlar doğrumudur. Ben eksik ödeme yapıldığını düşünüyorum. Sizden alacağım cevaba göre sgk ya başvuru yapacağım. Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba İlhan BEY ? Neye göre eksik hesaplandığını düşünüyorsunuz ? Maaşınızın az olduğunu mu düşünüyorsunuz ?

   1. İlhan yaktu

    Ömer bey
    11.08.2021 ile 17.09.2021 tarihleri arasında birikmiş tutar artı 17.09.2021 bir tam maaş olması gerekmiyormu bana toplamda maaşımla birlikte sgk 5506 TL yatırdı. Yanlış mı düşünüyorum.ilginiz için teşekkür ederim

    1. Ömer Meriç

     17’sinde bir tam maaş ve 17 günlük tutar ödenmesi gerekir. Net maaşınızı bilemediğim için tam olarak şu kadar almanız gerekir ya da SGK yanlış yapmıştır diyemem.

     1. Mehmet oktay

      Mehmet OKTAYI 02.05.1966 ilk girişim 04.04.1986 vekil öğretmenlik 60 gün yaptım ondan sonra askere gittim 18 ay 1992 ile 1993 yılları arasında 180 gün vekil öğretmenlik onda sonra ssk li çalıştım 2500 günüm var 2009 ile 2014 yılları arasında 5 yıl ilçe belediye başkanlığı yaptım şuan an ssk li çalışıyorum emekli olmak için emekli olmak için en uygun yöntemi nasıldır yardımcı olursanız sevinirim ayriyeten belediyeden kıdem tazminatı alabilrmiyim belediye ek göstergesinde emekli olabilirmiyim bu konularda yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla

     2. Ömer Meriç

      Toplamda 5300 prim günü ile SSK’dan emekli olabilirsiniz.

    2. Mehmet oktay

     Mehmet OKTAYI girişim 1986 vekil öğretmenlik 60 gün yaptım ondan sonra askere gittim 18 ay 1992 ile 1993 yılları arasında 180 gün vekil öğretmenlik onda sonra ssk li çalıştım 2500 günüm var 2009 ile 2014 yılları arasında 5 yıl ilçe belediye başkanlığı yaptım şuan an ssk li çalışıyorum emekli olmak için emekli olmak için en uygun yöntemi nasıldır yardımcı olursanız sevinirim ayriyeten belediyeden kıdem tazminatı alabilrmiyim belediye ek göstergesinde emekli olabilirmiyim bu konularda yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla

     1. Ömer Meriç

      Merhaba. Ücretli öğretmenlik kapsamında ilk sigorta giriş tarihinizi tam olarak yazabilir misiniz ? Bir de doğum tarihinizi ay, gün ve yıl olarak belirtin lütfen. Buna göre size en erken emeklilik için yol haritası çizeceğim.
      Belediye başkanlığı kapsamında tazminat ya da başka ödeme yapılmıyor diye biliyorum. ama o hususta net bilgi sahibi değilim maalesef.

 9. DİLARA

  MERHABA : 1995 4C Lİ MEMUR OLARAK GÖREVE BAŞLAYIP 25 YIL ARALIKSIZ ÇALIŞTIKTAN SONRA 15 AGUSTOS 2020 DE İSTİFA ETTIM : SGK RESMİ YAZISINA GÖRE 03/11/2021 DE EMEKLİLİK HAKKIM MEVCUT. EMEKLİLİK DİLEKÇEMİ KASIMDA MI ? OCAK 2022 DE Mİ VERMEM EMEKLİ İKRAMİYE VE MAAŞ İÇİN AVANTAJLI OLACAKTIR ? BİLGİ EDİNMEK İSTEDİM TEŞEKKÜR EDERİM

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bence Kasım’da verin. Maaş olarak kaybınız olmasın.

 10. Faruk

  Merhaba Ömer Bey
  Ben güvenlik görevlisi olarak günde 11 saat ayda toplam 20 çalış 10 izin olarak saat olarak toplamda 220 saat çalışıyorum. 220 saat çalıştığım için yasal aylık 195 saatin üstü olan 25 saati fazla mesai olarak alıyorum bordroda. Benim size sorum 14 günlük yıllık izine bunun karşılığında günlük 7.5 saat ile çarpıp 105 saat verişmiş ama geri kalan günleri doğrumu yanlışmı hesaplamışlar emin değilim maaşımda bir sıkıntı var. Size göre ben o ay toplamda kaç saat çalışmış oluyorum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Faruk BEY. Bordro ve parametreler konusunda uzman değilim maalesef. Uzman birisinden destek alsanız daha iyi olacak.

 11. Erol senturk

  Merhabalar 12 ocak 1962 doğumluyum 20 ocak 1982 sigorta başlangıcım. 1999 a kadar 275 gun 2008 eylüle kadar1950 gün sonrasında 2350 toplamda4580 pirim günüm var.1988 de 90 gün bedelli askerliği var borçlanma yapmadım. Pandemi döneminde 15 ay yarım çalıştım kısa çalışmadan 270 gün kaybim var borçlanarak odeyebilirmiyim.4 aydır fiilen çalışmıyorum ancak bir yakınım yanında SSK li görünüyor 1200 TL yine ben ödüyorum. Emekli olmak için 5075 günü mu doldurayım yoksa SSK yine durdurup mevcut pirim gün üzerinden 60 yaşı doldurduğum 13 ocak 2022 de mi emekliliğe müracaat edeyim hangisi avantajlı olur alacağım maaş ne kadar fark eder.aydinlatirsaniz mutlu olurum saygılarımla.

  1. Ömer Meriç

   bence 3600 günü bekleyin. Borçlanarak ödeyeceğiniz tutar alacağınız maaşa değmez. MEvcut durumda alacağınız maaş zaten 5075 günü tamamladığınızda alacağınız emekli maaşı ile yaklaşık olarak aynı olacaktır.

  2. Erol senturk

   Tekrar merhaba 3600 gün den emekli olursam ne kadar maaş alırım 5075 gün olursa ne kadar alırım 2008 öncesi pirim günlerinin etkisi olmazmi teşekkürler.

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Ne kadar alacağınız konusunda maalesef bir tutar belirtemem.

 12. ALİ ÇALLI

  EMEKLİLİK BAŞVURUM: 06/08/21
  9/9/21 DE SMS GELDİ BİRİKMİŞ AYLIK 2.144 TL. BANKAYA HAVALE EDİLDİ DİYE.
  EMEKLİ YAZISINDA “AYLIK VE EK ÖDEME 2.573 TL” VE “BİRİKMİŞ AYLIK : 4.717” OLARAK BELİRTİLMİŞ.
  İLK MAAŞ ÖDEME 26/10/21 İTİBARIYLA BAŞLAYACAK YAZIYOR.
  EYLÜL MAAŞI İÇİN 26/09 DA BANKAYA GİTTİM. 4.634 – 2.061 = 2.573 TL HAVALE GELMEMİŞ.
  SGK’DAN BİRİKMİŞLERİ PARÇALAYARAK GÖNDERİYORLAR DEDİLER. EYLÜL MAAŞINI TAM ALMIYORSUNUZ DEDİLER. KAFAM KARIŞTI. YORUMLARINIZI RİCA EDERİM. TEŞEKKÜRLER.

  1. Ömer Meriç

   Ali bey sorunuzu buradaki yazı altından cevapladım bir göz atın isterseniz: Birikmiş Emekli Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

   1. Elif

    Şehit çocuğum var iş hakkında. İse sokmak istiyorum girdiği zamn babadan aldığı maaş kesilir mi aldığı burs kesilir mi bilgi verirmisiniz

 13. Ali Karaca

  İyi Akşamlar. Ben kamu kuruluşunda mevsimlik işçi olarak çalışmaktayim. kamu kuruluşunda mevsimlik çaliştiğim bazi senelerde o sene içinde yani mevsimlık iş hakkım askıya alınınca diğer özel sektör de de çalişiyordum. sigortali olarak. Ama mevsimlık çaliştiğim kamu sektörunde ki gün ile özel sektordeki çalıştıgim gün bir birleriyle çakişmiş. Yani mevsimlik çaliştiğim gigortali gün ile özel sektor sigortali gün ayni güne denk geliyor. Vede sigorta günü olarak çakışan günler ayri ayri gösterilmektedir. Boyle çakişan gün olarak toplam 5 veya 6 senede 60 gün çakişmis durumda. . Benim emeklilik günü hesaplanirken. çakışan günlerden hangiisini sayacaklar. hangisini saymayacaklar. Bilgi verirseniz sevinirim Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Aynı dönemde en fazla 30 gün sayılır. 30 günü geçen süreler sayılmaz.

 14. Sadi

  Merhaba ben 4A çalışan şu an 9000 prim 1995 yılında beri sigortalıyım 2027 yılında 55 yaşdan emeklilik gözüküyor.askerlik ödemesi yapmak istiyorum biraz daha öne çekmek için size sorum askerlik borçlanmasıni asgariyeden mi azamiden mi ödememem gerekir bi fark var mı primim o zamana fazlasıyla doluyor ne yapmam gerekli tşkler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Askerlik bağkurdan önce ise öne çeker. Değilse çekmez. Bence çok yüksekten ödemenize gerek yok. Kayda değer bir fark olacağını sanmam.

   1. Sadi

    Bagkur yok ömer bey,önce askerlik sonra sgk dan sigorta başlandı

    1. Ömer Meriç

     Bu durumda askerlik borçlanması emeklilik şartlarınızı değiştirmez. Borçlanma yapmanıza gerek yok.

     1. Feti sel

      Merhaba
      1970 doğumluyum 1988-93 arası 2520 gün bağkur,,2008-9 arası yine 600 gün bağkur ve 2010-21 yılları 2200 gün SGK prim günüm var.normalde 130 gün daha ödersem emekli oluyorum ama 1998-2008 yılları arası dondurulmuş 3600 gün bağkur primim vardı,şimdi yaşa ile bunu canlandırıp 8900prim gününe ulaşıyorum. hemen emekli olabiliyorum.bu durum(canlandırma) maaşımı arttırır mı,düşürür mü? Saygılarımla

     2. Ömer Meriç

      Merhaba. Maaşınızı arttırmaz. 3600’e göre bence tam tersi düşürür maaşı. Ama daha erken emekli olabileceğiniz için daha mantıklı gibi görünüyor.

 15. bla

  merhabalar, 01.07.1988 gısır tarıhlı 1971 dogumluyum.emeklılık hakkım 51 yas ve ocal 18 ıtıbarıyle hak kazNıyorum. OZ KONSU bUYUME HIZI ,FAIZ VE EMEKLILIK ZAMMI 2021 ıtıbarıyle goze alındıgında emeklılık dılekcemı Aralık 2021 de mı yoksa Ocak 2022 de mı vermem gereklı.Bırde dılekceyı 1 ay onceden verebılıyormuyum.Ocak 2022 de emeklı dılekcemı versem 18 ınden mı yoksa once mı vermem benım avantajıma olur.Bılgı verırısenı cok sevınırım. Not: 25 yıl ve uzun vadede gss odemelerım devam ettıgı ıcın 5800 gunum var..saygılar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Net veriler yok elimde ama geçen yıllara baktığımızda Aralık ayında verenler daha avantajlı oldu. Siz nasıl yaparsınız bilmiyorum ama ben olsam Aralıkta verirdim dilekçeyi.

 16. Erkin

  Merhaba Eşim 1979 Doğumlu ve sigorta ilk girişi 1996 yılı stjerlik olarak başladı, sonrasında 1997-Ocak ayında ilk işe giriş ile toplam 2 sene (720 gün) bir iş hayatı oldu ve primleri tam ödendi, şuan ev hanımı ve 1 çocuk sahibi, isteğe bağlı sigorta ödemesine başvurursak kaç gün prim ödememiz gerekecektir ve kaç yaşında emekli olabilecektir? Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İsteğe bağlı sigorta bağkur hizmeti olarak geçer. Eşizin bağkurdan emekli olabilmesi için en az 5400 günü tamamlaması ve 56 yaşı da bitirmesi gerekiyor.

 17. SEVAL CAN

  Üstadım Merhaba, 01.07.1997 sgk giriş 1997-2000 yılları arasında isteğe bağlı sgk primi olmak üzere toplamda 1899 gün sgk günüm var. 11.11.1999 yılında ilk bağkur kaydım var. Bağkur sigortalılığım halen devam etmekte olup 6620 gün. Ne zaman emekli olurum ve son 3,5 yıl esnaflığım devam ederken sgk primi ödesem sizce daha yüksek maaş alırmıyım. Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Doğum tarihinizi yazmamışsınız. Prim gün sayınız emeklilik için yeterli. SSK’ya geçmenize ve 3,5 yıl fazladan prim yatırmanıza gerek yok.

   1. SEVAL CAN

    Üstadım doğum tarihim 05.06.1972

    1. SEVAL CAN

     Ayrıca esnaflığım devam etmek zorunda peki bağkur prim ödemeye devam etsem emekli olunca maaşıma nasıl yansır pozitif yada negatif

    2. Ömer Meriç

     Bu durumda 51 yaşı tamamladığınız tarih olan 05.06.2023 tarihinden itibaren emekli olursunuz. Kayıt devam ediyorsa mecburen ödemeye de devam etmelisiniz. Maaşı çok değiştirmez fazla ödeme.

     1. SEVAL CAN

      Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar üstadım.

 18. hande

  merhaba. %60 engelli raporum var. bekarım. serbest avukatlık yapıyordum. şuan çalışmıyorum. sağlık güvencemi emekli öğretmen babam üzerinden sağlıyorum.
  18.04.2007 4a tescil tarihim ve 253 gün prim sayım var edevlette aktif görünüyor , 01.10.2008 4b tescil tarihim var 1293 gün prim sayım var e devlette işi bırakma görünüyor. ayrıca 01.02.2006 yılında avukatlık staj borçlanmam var. son geçmişe dönük borçların ihyası yasası ile 34.500 lira karşılığında 2370 gün prim borcumu yatırırsam malulen veya engelli vergi indirimi ile emekliliği hak ediyormuşum.
  Sormak istediğim
  hangi emeklilik türünü tercih etmeliyim hangisi avantajlı.
  sonuçta 35 bin lira gibi bir para yatırmam gerektiği için ortalama elime geçecek olan emekli maaşı kaç lira olur ve nezaman almaya başlayabilirim.
  babam öldükten sonra maaşından faydalanma hakkım var mı
  ilginize teşekkür ederim. iyi günler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Hande HANIM,
   Doğuştan ya da ilk defa prim ödeme tarihinden önceki bir rahatsızlıktan kaynaklanan bir engel durumunuz varsa bu durumda bağkurdan 5510-28/5 maddesi kapsamında emeklilik hakkınız olur. Ortalama emekli maaşları 1600-1700 TL civarındadır. Şimdi bunun bir süreci var ? Önce SGK’ya başvurursunuz. Elinizde son 6 ay içerisinde alınmış bir engelli raporu varsa emekli olup olamayacağınızın tespitini SGK heyeti yapar. Rapor yoksa sizi hastaneye sevk eder. Bu süreç tamamlandı mı ? Emekli olabileceğinizi kim söyledi ?

   1. hande

    öncelikle teşekkür ederim.
    sigorta da çalışan memurlarla görüştüm. 2006 yılı avukatlık borçlanması ile birlikte geçmişe dönük 2370 gün primi tutarı 35000 lirayı yatırdığım taktirde 15 yıl hizmet 3916 gün prim günü olacak. 45 günlük prim daha yatırdığımda 3960 gün prim ve 15 yıl çalışma süresi dolmuş olacak. şuan elimde %60 engelli raporum var.

    1. Ömer Meriç

     SGK elinizdeki o rapora göre işlem yapmaz. 15 yıl 3960 günü tamamladıktan sonra 5510/28. madde kapsamında emeklilik talebinde bulunursunuz. SGK sizi tahminimce tekrar hastaneye sevk edecektir.

 19. murat şahin

  İyi günler
  doğum tarihim 21.10.1973
  ssk girişim 01.09.1995 bu tarihten
  1998 temmuzuna kadar ssk ile devam ettim sonrasında temmuz 1998 den ağustos 2012 ye kadar bağkur arada tekrar ssk ve şubat 2013 den aralık 2013 e kadar tekrar bağkur ve sonrasında hep ssk olarak prim günümü doldurdum

  toplam bağkur dahil 8023 günüm var ve bunun 2644 günü 4 a geri kalanı 4 b

  sorum şu askerlik öncesi ssk girişim yok 26.02.1993 ve 26.09.1994 arası askerliğimi er olarak yaptım

  ne kadar süre askerlik borçlanması yapmalıyım ki emeklilik yaşım bir yıl geri gelsin ve yapacağım askerlik borçlanmasını hangi miktardan yaparsam emekli aylığıma katkısı olur.
  cevap için şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. En az 16 ay askerlik borçlanmanız lazım. Bu durumda 54 yaşı tamamladığınız tarih olan 21.10.2027 tarihinden itibaren SSK kapsamında emekli olabilirsiniz. Günlük en düşük askerlik borçlanması 2021 yılı için 31,39 TL. Ne kadar yüksekten öderseniz maaşınıza yansıması o kadar yüksek olacaktır.

  2. Turgay güreç

   Merhaba , maliyeden %52 engelli vergi indirim yazım var, ilk ssk işe giriş tarıhim den önce yedek subay lik 31.03.2203 31.11.2003 yaptım,hizmet dökümün de gözükmediğinde dilekçe verdim, sorum fiili hizmet zammı bu dilekçeye istinaden oda sistem de görükür mü yoksa onun içinde ayrı bir başvuru yapılılacak mı,ve hizmet birleştir me gerekir mi,emeklilik için zira 6-7 ayım kaldı.teşekürler şimdidden

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Hizmet dökümüne tamamının işlenmesi gerekiyor. Dilekçe verdiyseniz işlenmesini bekleyin.

 20. haydar göksülük

  merhaba , 1991 ssk girişliyim 9400 gün primim var son 17 yıl maaşım yüksek yattı ,sgk sistemi 4700 maaş göstermekte , doğum tarihim 10.09.1973
  soru 1 : maaş bağlanmasına 5 yıl var , bu şekilde kalırsa ( sgk yatmadan ) maaş artışım nasıl olur ,
  soru 2 : eğer kalan yıllarda sgk asgari yatmaya devam ederse maaşım bağlanırken düşermi
  tşk ederim .

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1- Güncelleme katsayıları değişeceğinden günün şartlarına göre hesaplanır.
   2-Evet. Ortalama kazanç düşer ve dolayısıyla alabileceğiniz maaş da düşer.

 21. Feramuz

  Merhaba iyi günler sigorta başlangıç tarihim 15.07.1991- 15.08.1991 arası 20 gün, daha sonraki sigortam 01.03.1994 askerliğim 26.02.1990 – 26.08.1991 arası, ancak askerlik yaptığım yer OHAL bölgesi kapsamında 56 gün izin (25×2) defa ben tek izin kullandığım için(30 gün) önce teskereye geldim. 28.07.1991 (hatırladığım) hemen çalışmaya başlayıp sigortalı oldum. Ancak sigortamın bir kısmı geriye dönük yapılmış şimdi sgk diyorki sen o tarihte asker gözüktüğün için sigortalı olamazsın senin sigorta başlangıcı 01.03.1994 diyor 540 gün askerlik borçlanmamı 1998 de borçlandım 2000 yılına kadar ödedim. Sgk 1991 deki sigorta başlangıcını kabul ederse 52 yaşında 17.09.2022 de emekli oluyorum. Etmezse 17.09.2023 de 53 yaşında emekli oluyorum ama 1 yıl kaybım oluyor. Askerlik şubesine gittim hangi tarihler arasında izinli olduğum tarihler gözükmüyor sadece 66 gün izin yaptığım gözüküyor terhis tarihide 26.08.1991 olarak gözüküyor o tarihlerde hiç izin kullanmayan Asker arkadaşlar 2 ay erken terhis oldu ama onlarında terhis tarihi 26.08.1991 tarihi gözüküyor Öğrenmek istediğim erken terhis olanlar sigortalı olarak çalışamazlarmı? benim durumum bu beni aydınlatırsanız memnun olurum doğum tarihim: 17.09.1970 sigorta +bağkur+sigorta:8575 gün

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer izin gününüze denk geliyorsa bunu belgelemeniz ve mahkemeye vermeniz gerekiyor. SGK resmi olarak askerlik süreleri ile çakışan hizmet sürelerini kabul etmez.

 22. melih can

  Merhaba, annem ve ananem vefat eden dedemden dul ve yetim maaşı almaktalar, ananem de iki ay önce vefat etti, ancak annemin maaşında her hangi bir artış olmadı, bunun için ne yapması gerekiyor?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu anda tek başına maaş alıyorsa maaşın iki katına çıkması yani hisse oranının en az yüzde 50 olması gerekiyor. Bunun için dilekçe yazmanız gerekiyor.

   1. melih

    Teşekkürler, dilekçeyi yazdık, acaba geçmiş ayları da alabilir mi annem.

    1. Ömer Meriç

     Eksik ödenen ayların da birikmiş olarak iade edilmesi gerek. Dilekçede aylık bağlama oranının ölüm tarihi itibariyle güncellenmesi ve geçmiş aylıkların da ödenmesi talebini iletin.

 23. Damla

  Merhaba, ben 5 sene önce babamı kaybettim, borçlarından ötürü de reddimiras yaptım. Şimdi sormak istediğim SGK’dan bana ikidir kurumumuza olan borçlarınızdan dolayı 7326 sayılı kanun gereği 31 Ağustos’a kadar elektronik ortamdan veya SGK Kastamonu İcra Servislerine müracaat edebilirsiniz diye mesaj geliyor. Alo 170 aradığımda benim adıma GSS,4A,4B de herhangi bir borç gözükmüyor kendim e-devletten baktığımda da borcum çıkmıyor ama acaba babamın bir borcu vardı da ondan mı bana mesaj geliyor diye öğrenmek istiyorum. Herhangi bir borcu varsa reddimiras yaptığım için ben ödemek zorunda değilim değil mi yanlış mı biliyorum acaba yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Babanızın ya da sizin numaranızın sistemde kayıtlı olduğu başka birisinin borcu olabilir. Ondan size mesaj geliyordur. Sizin adınıza borç yoksa telaş etmeyin. Takılmayın mesaja. Zaten reddi miras yaptıysanız borçtan da sorumlu değilsiniz.

 24. Hafize

  Merhaba.
  05.09.1979 ssk başlangıcım. 1818 gün prim ödemem var. Toplu ödeme ile emekli olabilir miyim? Toplu ödeme masrafı ne olur? Ne kadar emekli maaşı alırım?
  2013 yılında vefat eden eşimden ölüm aylığı alıyorum. Emekli olursam bu aylık kesilir mi?
  Saygılar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigorta başlangıç tarihinden sonra doğan 3 çocuk için 2160 güne kadar borçlanma hakkınız var. 3600 günle 58 yaşı tamamlamanız durumunda emekli olursunuz. Eşinizden aldığınız maaş kesilmez. Eğer tek başınıza aylık alıyorsanız %75’ten %50’ye düşer hisse oranı. Çocuklarla birlikte maaş alıyorsanız bu durumda aylık tutarınız ve hisse oranınız değişmez.

 25. Tuncer Çelik

  Merhaba 01.01.1989 yılı ssk girişim 1990 yılına kadar ödemiş pirimlerim var ve daha sonra 04.05 1993 yılında bağkur girişim var ve halen aktif bağkur pirimi ödemekteyim 10500 gün ödenmiş primlerim var yaşım 51 bağkura gidip ne zaman emekli olurum diye sorduğumda bana 53 yaşında emekli olabileceğimi söyledi 1993 yılından itibaren hesapladı ama benim sigorta başlangıcım 1989 dan hesap edilirse şu an emekli olmam gerekiyor ama bağkur bana 1993 yılından hesaplayarak emekli olabileceğim yaşı 53 yani iki yıl daha beklemem gerektiğini söylüyor başlangıç tarihimin 1989 yılından itibaren olması gerekmezmi ne yapmalıyım nereye müracaat etmeliyim teşekkür ederim
  Not : halen esnaf olarak çalışmaya devam etmekteyim bağkur ödemelerimi kesintisiz her ay yapıyorum hiç borcum yok gün sayım 1500

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Tuncer BEY. Bağkur SSK’yı direk başlangıç olarak almaz. SSK’da toplam prim ödenen gün sayınız nedir ? Yazabilir misiniz.

   1. Nilüfer OCUNGAN

    Merhaba Ömer bey ben1976 doğumluyum 01.02.1995 yılında özel bir yurtta belirtmen olarak 13 haziran 1995 tarihine kadar çalıştım fakat ssk sicil numaram açılmış hiç prim ödenmemiş ayrıca işten çıkışımda bildirilmemiş şuan iş yeri kapandı ve sahibi vefat etti .Kendim 2001 yılında Devlet memuru olarak tekrar işe başladım erken emekli olabilmem için 1995 yılındaki çalışmışlığımı nasıl kanıtlarım mahkemeye ayrıca ceza bu durumda kime gider nasıl bir yol izlemeliyim şimdiden teşekkür ederim

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. İşverenin bağlı olduğu SGK’da dosya açıksa bu dosyada size ait bildirgelerin olması bir ihtimal. Eğer varsa bunlar sisteme girilebilir ve borç çıkarsa bu borçlar da yapılandırılarak ödenebilir. Eğer bunlar bulunamıyorsa sizin elinizde kanıtlayıcı belge ve şahit varsa mahkemeye başvurmanız gerekiyor. Eğer mahkeme lehinize karar verilirse günler işlenir. Cezası yok ama primler faizi ile birlikte ödenir. Ödemelerden kanuni varisler sorumlu olur.

 26. Hatice

  Merhaba ömer bey annem 01.01.1964 doğumlu işe giriş tarihi 01.12.1989 şu an ek 5 tarımdan primleri ödeniyor. Uzun vade gün sayısı 2053 3600’den emekli olabilmesi için kaç yıl daha prim ödememiz lazım ne zaman emekli olabilir.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplam prim gün sayısı 3600 olana kadar ödeme yapmanız gerekiyor. Zaten 3600 günü tamamladığında emekli olur. Eğer 01.12.1989 tarihinden sonra doğan çocuk varsa her çocuk için 720 güne kadar ve toplamda 3 çocuğa kadar borçlanma yapıp daha erken tamamlayabilir.

 27. Emir

  ÖMER BEY Merhaba. Ocak 2002 girişli bir birey 7 bin gününü doldurduğu vakit kendi isteği ile ayrılıp tazminatını alabiliyor diye biliyorduk. İşyerine(devlet hastanesi) bu sorulduğu vakit ayrılsak bile tazminatını alamayacağını söyledi. Bizim planımızda 7 bin gün dolunca ayrılıp tazminatı alıp yaşımızın gelmesini beklemek vardı. Şimdi ne yapmamız gerekiyor. Söyledikleri gibi Yaş dolduktan sonra mı Tazminat hakkımızı alabiliyoruz. Bize yardımcı olursanız seviniriz. Teşekkürler…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Emir BEY. Kamuda sözleşmeye göre farklı durumlar söz konusu olabilir. Ama SSK kapsamında olanlar için söylüyorum. Prim günü ve sigortalılık süresi şartı sağlandığında yaş şartı beklenmeden kişi kendi isteği ile işten çıkabilmekte ve bu durumda tazminat ödemesi yapılabilmekte.

 28. CEM

  1990 DA SİGORTA BASLAMIŞ AMA HİÇ PRİM YATMAMIŞ TAKİ 1997 SENESİNDE YATMAYA BASLAMIŞ NE YAPMALIYIM YARDIM EDERMİSİNİZ

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Elinizde kanıtlayıcı belgeler varsa dava açabilirsiniz. Başka yapacak bir şey yok.

 29. MURAT

  Merhaba Ömer BEY. Benim size bir sorum olacaktı. Ben güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum. İşverenimiz bulunduğumuz nizamiye içerisine ve kamera odasına kamera takmak istiyor. Acaba bu yasalara ve hukuka göre uygun mudur. Bir de bunun için yasal bir yol var mıdır.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Murat BEY. Benim uzmanlık alanım değil bu konu. Dilerseniz uzman birisine danışın.

 30. özlem

  merhaba.4 yıl çalıştığım yerden oğlumun psikolojik durumu nedeniyle ayrılıyorum.tazminat alma hakkım var mı?veya işsizlik maaşı için kendi çıkıyor olmam yeterli mi? toplam prim günüm 5044.teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kendi isteğiniz ile çıktığınızda tazminat ya da işsizlik ödeneği hakkınız olmaz.

 31. Emirhan Çelik

  Merhabalar. Annem 01.01.2001 tarihli işe girişi bulunmakta, çalışmakta olduğu iş yerinde 20.yılını tamamlamasına az kaldı ve 7000 prim gün sayısını doldurdu. Kendi isteği ile 20.yılını doldurduktan sonra ayrılmak istiyor. 1966 doğumlu olduğundan 2-3 sene daha yaşından dolayı emekliliğe hak kazanamıyor. İşten ayrılıp kıdem tazminatını alma imkanı var mıdır. Yoksa yaşını bekleyip emekliliği hak kazandıktan sonra mı kıdem tazminatı hakkı doğuyor. Bizi bilgilendirirseniz çok seviniriz. Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 7000 günü tamamladığında yaş beklemeden SGK’dan kıdem tazminatı yazısı alarak işten ayrılması halinde tazminat hakkı olur.

 32. Şerife

  Merhaba iyi günler eşim 10.07.2021 tarihinde vefat etti kendisi Bağ-Kur emeklisi babam 21.09.2007 tarihinde vefat etti ve SSK emeklisi hem eşimden hem de babamdan maaş alabilir miyim ? Cevaplarsanız sevinirim kolay gelsin

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Alamazsanız maalesef.

   1. aras

    merhaba.yılımı doldurdum.yıllık iznini kullnmadan işten çıkmak zorunda kaldım.senelik iznimi ücret olarak alabilir mym?

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Tam bir yılı tamamladıysanız evet ücret olarak ödenmesi gerekir.

 33. Akif

  Merhaba,
  6769 gün 4A gün sayım var, askerde de 271 gün yedek subaylık nedeniyle 4C primim var. Toplamda 7000 iş gününü doldurmuş oluyorum, kıdem tazminatı alabilirmiyim, Alo 170 destek hattı primleri birleştirmek için başvuru yapmam ve bunun 1 sene kadar süreceğini iletti. Yakında işten 9 yıldan fazla süre çalıştığım firmamdan kendi isteğimle ayrılacağım , ayrılırken kıdem tazminatı almam mümkünmüdür, nasıl hareket etmeliyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşe giriş tarihiniz tam olarak nedir ? Sanırım 08.09.1999-30.04.2008 arası ki 7000 gün dediniz. Eğer öyle ise ve toplamda 7000 günü tamamladıysanız ve emekli sandığı hizmetleriniz sistemde mevcutsa bağlı olduğunuz SGK’ya başvurarak kıdem tazminatı yazısı alabilirsiniz. Öyle 1 yıl falan sürmüyo. Efsanevi konuşmuş memur arkadaş.

 34. Burçin Üçsular

  Merhaba… 24.09.1975 tarih doğumlu… Kadınım… İşe giriş tarihim 01.03.1993…. Çıkış tarihim 23.08.2012…
  6631 prim günüm… Primlerim brütten ödendi… Ne zaman emekli olabilirim… 19 sene 5 ay oluyor çalışma tarihlerinin arası… 20 seneyi doldurmamış mı oluyorum… 49 yaş emekli olmak gerekiyor ama bu 20 sene bana sorun çıkarır mı? Daha önce sorduğumda 15 sene yeterli demişlerdi ama 49 yaş için yeterli mi? Şimdiden teşekkür ediyorum…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.49 yaşı tamamlamanız halinde emekli olursunuz. Yani 24.09.2024 emekli dilekçesi verebileceğiniz tarih. Sigortalılık süresi şartını sağlıyorsunuz. Bu süre ilk sigorta başlangıç tarihinden itibaren geçen tüm süredir. Sadece çalışılan süre değildir.

 35. Hülya

  Merhaba ben SSK’dan emekliyim ölen annemin bağkur aylığını alabilir miyim net bir cevap istiyorum lütfen.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kendi adınıza aylık aldığınız için anne ya da babanızın SSK/bağkur emekli maaşını alamazsınız.

 36. Murat

  Selamlar,
  Kardeşimin GSS prim borcu olarak 5000 TL gibi bir borcu görünüyor. Bugüne gelir testi yaptırmamış, yaptırdığı taktirde haneye giren toplam maaş 1900 TL ve hanede yaşayan kişi sayısı iki(2)dir. Üniveristeden 1 sene önce mezun oldu, ve herhangi bir işte çalışmıyordu. 2021 nisan ayı itibariyle ise yedek subay olarak askerlik görevini yerine getiriyor ve yaklaşık 7500 TL gibi bir maaş alıyor.
  Şuan gelir testi yaptırması durumunda muhtemel gss prim borcu sıfırlanmasından faydalanabilir mi?
  Askerlik süresince halihazırda yeni gss prim borcu oluşmayacağı için, gelir testi askerlik sürecinden bağımsız olarak askerlik öncesi döneme kadar mı hesaplanır?

  Saygılarımla…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Gelir testi şu an güncel durumu esas alınarak yapılır. Bu durumda ücretli çıkar. Yedek subaylık bittikten sonra başvursun gelir testine.

 37. Semra

  11.05.1975 tarih doğumluyum. 01.10.1999 tarihinde Vakıfbank’ ta çalışmaya başladım. 28.05.2011 tarihinde bu işten kendi isteğimle ayrıldım. 27.09.2004 tarihinde maliye bakanlığında çalışmaya başladım. 2009, 2012, 2016 yıllarında olmak üzere 3 doğum yaptım ve üç çocuğum var. 1. doğumda 9 ay, 2. doğumda 22 ay ücretsiz izin aldım. 3 doğumda doğum öncesi ve doğum sonrası ücretli izinlerimi kullandım. Vakıfbank’ta sigortalı olarak çalışmamı birleştirdim. Vakıfbank çalıştığım süre yaklaşık 20 ay, maliyede fiili çalışmam 14 yıl 1 aydır. Halen devam ettiğim işte emekliliğe esas ek göstergem 3600’dır. Yakın zamanda (bir ay içinde) işten istifa etmek istiyorum. 15 Ağustos 2021 tarihinde ayrılırsam 9 yıl dışardan memur olarak prim ödemesi yapmam, emeklilik maaşı için 12 beklemem gerekiyor. 1999 yılında mart mayıs aylarında vekil öğretmen olarak çalıştım. Ancak çalıştığım okul sigortamı yatırmamış, okuldan bordroları aldım sigortaya gittim ancak mahkemeden kazanırsam sigortalılığım erkene çekilebileceğini söylediler. 2019 yılında avukata gittiğimde zamanaşımına uğradığını hatta hak düşürücü süre olduğunu ve davayı kazanamayacağımı söyledi. Kazanırsam eski yasaya tabi olacak ve 20 yıl prim ödemem ve daha erken yaşta emekli olmam mümkün olacaktı.

  Sorumlarım şunlar:

  1- Vekil öğretmenlik konusunda davayı kazanmam mümkün mü?

  2- İstifa ettikten sonra 5434 sayılı kanuna göre dışardan prim yatırarak 3600 gösterge ile emekli olmak istiyorum. Temmuz 2021 bordromda devlet emekli keseneği tutarı 2.241, TL kişi emekli keseneği 992 TL gözüküyor. Bu sistemle aylık ne kadar prim öderim? Bu sistemle 3600 primli yüksek maaşla emekli olabilir miyim?

  3- 3 çocuğumdan dolayı doğum borçlanması yapmak istersem 2021 yılı için 38,16 TL asgari ödeme olduğunu öğrendim. Asgariden yatırsam yeterli mi yoksa azami tutardan yatırmak mı daha avantajlı?

  4- Doğum borçlanması yaparsam 3 çocukla ilgili 6 yıl doğum borçlanması yapabilir miyim, yapabilirsem asgari ve azami olarak ödemem gereken tutar ne kadar?

  5- İşten ayrıldıktan sonrada doğum borçlanması için başvurabilir miyim?

  6- Doğum borçlanması yapmak mı (bir içinde tek seferde ödenmesi gerektiğini dikkate alırsak) yoksa 5434 sayılı kanuna göre dışardan aylık yatırmak mı mali açıdan daha avantajlı?

  7- Doğum borçlanmasını 3 çocuk için birden değil de aralıklarla birer çocuk için yapabilir miyim?

  Kısa zamanda cevaplarsanız çok sevinirim. Bir ay içinde işimden ayrılmayı düşündüğüm için ayrılmadan yapmam gerekenler için zaman çok önemli. Cevaplasanız da cevaplamasanız da çok teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1- bence mümkün. Davaya gerek olmadan da aslında yapılabilir. Bu hizmetler emekli sandığı mı ? Yani ücretli öğretmenlik süreleri.

   2- isteğe bağlı emekli sandığı sigorta priminin ne kadar olduğunu bilmiyorum maalesef.
   3-. Bence asgariden yatırın . Diğer türlü hem çok fazla tutar hem de değmez alacağınız maaşa.
   4- doğum tarihinden sonraki 24 ay içerisinde prim ödenmeyen tüm süreyi borçlanma hakkınız var. Asgari tutar ya da bunun 7.5 katına kadar olan tutar üzerinden borçlanma yapabilirsiniz.
   5- bildiğim kadarı ile evet. SSK ve Bağ-Kur da eminim yapılıyor ama emekli sandığı için net bir cevap veremeyeceğim.
   6- bence borçlanma daha avantajlı.
   7- Evet parça parça yapma hakkınız var.

   1. özlem

    merhaba Ömer bey. 01.05.2017 de başladığım işimden 01.07.2021 çıkarıldım.01.10.2021 de tekrar başlamam istendi.bu seneki iznim yanar mı?

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Yıllık izin hakkı sözleşme feshinden dolayı yeniden başlar. Bir yılı tamamladıktan sonra yıllık izin hakkınız oluşur.

     1. özlem

      tekrar meşguledecğim bu seneki yıllık izninin ücretini alma şansım var mı?

     2. Ömer Meriç

      Kullanmadığınız yıllık izin sürelerine ait ücretleri alabilirsiniz tabi ki.

 38. Fatma.N.

  Merhaba 1 yıl çalıştım. 1996 yılında. SSK girişim de 96. Eşimin sağlık yardımından yararlanmak için SSK ilişiği yoktur yazısı istedi eşimin bankasi. 98 de aldım verdim. Şimdi 3600 ile emekli olmak istiyorum. Nasıl yapabilirim. 72 doğumlu bayanım. TSK.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emekli olabilmeniz için en az 3600 prim gününü doldurmanız gerekmektedir. Sigorta başlangıç tarihinden sonra doğan 3 çocuğa kadar doğum borçlanması yapabilirsiniz. Haricini isteğe bağlı ya da çalışarak tamamlamanız gerek.

 39. Nazlı

  Merhaba annem 21 haziranda vefat etti. bağkur emeklisiydi 2100TL alıyordu, ben kuruma 28 haziranda başvuru yaptım. Sorum şu bana aylık ne zaman bağlanır ve ne kadar alırım? birde kurban ikramiyesini alabilecek miyim? Birden fazla soru sorduğum için kusura bakmayın lütfen.. Şimdiden çok teşekkürler…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 01 Temmuz itibariyle bağlanır. Eğer tek maaş alacak olan siz iseniz aylık bağlama oranı %50 olur. Yarısını alırsınız yani. Emekli bayram ikramiyesinden de yararlanırsınız.

   1. Nazlı

    Evet tek ben maaş alacağım. Yalnız E devletten baktığımda gelen evrak beklemede yazıyor bu ne demek anlamadım.

    1. Ömer Meriç

     Maaşın yarısını alırsınız o halde Nazlı HANIM. Eğer yüzde 25 bağlanırsa itiraz edin sonrasında. Gelen evrak beklemede demek evrağın kayda alındığı ve işlem yapılmak üzere beklediği anlamına gelir.

 40. Engin

  Merhabalar, 16 haziran 2021 de emeklilik dilekçesi verdim. 21 haziran 2021 de sgk dan tarafıma aylık emekli maaşımı,birikmiş alacak tutarımı, maaş günümü ve bankamı içeren bilgi yazısı geldi.Temmuz ayında da birikmişimi çekebileceğim belirtiliyordu(24 temmuz). Bu durumda 5 temmuzda açıklanan enflasyon rakamlarından sonra kesinleşen emekli maaş zammı bana da uygulanırmı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emin değilim ama Temmuz zammından yararlanamıyorsunuz diye biliyorum.

   1. Engin

    Merhabalar, sizden sonra sn. Sezgin Özcan ın aşağıdaki Sözcü gazetesindeki yazısını gördüm. Kafam karıştı.

    Emeklilik başvurusunda uygun zaman
    Sezgin Özcan
    Güncellenme
    01:25, 27/06/20

    Her yıl sonunda olduğu gibi, mayıs-haziran ayları geldiğinde de temmuz ayından önce mi sonra mı emekli olmanın daha avantajlı olacağı ya da hangi durumda hak kaybının söz konusu olacağına/olmayacağına ilişkin sorular yoğunlaşır.

    Sorunun temel nedeni de emekli aylıklarına temmuz ayında yapılacak zammın, emekli aylığına yansımasında yaşanan tereddüt.

    ★★★

    6 Temmuz’da yaşını da doldurarak emekliliğini hak edecek olan EYT’li (Emeklilikte Yaşa Takılan) okurumun da birkaç kişiden aldığı farklı bilgi nedeniyle kafası karışmış. “Emeklilik için en uygun ne zaman başvuruda bulunmam gerek? Kimisi gününde, kimisi bir ay önce diyor. Temmuz zammından dolayı kaybım oluyor mu” diye sormuş.

    Sorunun yanıtının, gelen benzer sorulara da yanıt olması için önce, teknik detayına girmeden emekli aylığının hesabı ve bağlanma tarihi ile ilgili temel bilgi paylaşmam yararlı olacak.

    ★★★

    Emekli aylığı, 4/a (SSK) ve 4/b (Bağ-Kur) sigortalıları açısından, emeklilik başvurusunun yapıldığı yılın başı itibarıyla hesaplanıyor. Hesaplanan bu aylık, başvurunun yapıldığı yıla ait ocak aylığı olup, aylığın başlangıç tarihinin yılın ilk altı aylık dönemine rastlaması halinde ocak döneminde emekli aylıklarına yapılan zam oranında, yılın ikinci altı aylık dönemine rastlaması halinde ise öncelikle ocak döneminde, daha sonra da temmuz döneminde emekli aylıklarına yapılan zam oranları kadar artırılıyor.

    Hesaplanan emekli aylığı, başvuru tarihini izleyen aybaşından geçerli olmak üzere bağlanıyor.

    Bu bağlamda, yılın hangi ayında emeklilik başvurusunda bulunulursa bulunulsun, ocak ve temmuz aylarında emekli aylıklarına yapılan zamlar, emekli aylıklarına yansıtılmış oluyor. Ayın hangi gününde başvurulmuş olunursa olunsun, emekli aylığı izleyen aybaşından itibaren bağlanıyor.

    ★★★

    Örneğin, ocak-haziran aylarında emekli olunması halinde, ocak ayı itibarıyla hesaplanan 100 birim emekli aylığı, ocak ayında emekli aylıklarına yapılan yüzde 4 zam oranında artırılarak 104 birim olarak bağlanıyor. Temmuz ayı geldiğinde, emekli aylıklarına yüzde 5 zam yapıldığını varsayarsak, emekli aylığı temmuzdan itibaren 109.2 birim oluyor.

    Temmuz-aralık döneminde emekli olduğunda ise, yine ocak ayı itibarıyla hesaplanan 100 birim emekli aylığı, önce ocak ayında emekli aylıklarına yapılan yüzde 4 zam oranında artırılarak 104 birim, sonra temmuz ayında yapılan yüzde 5 zam oranında artırılarak, 109.2 birim olarak bağlanıyor.

    ★★★

    Buna göre, okurum emekliliğe hak kazanacağı 6 Temmuz ila 31 Temmuz tarihleri arasında emeklilik başvurusunda bulunduğunda, 2020 Ocak ayı itibarıyla hesaplanacak olan aylığı, önce 2020 Ocak zammı, sonra 2020 Temmuz zammı oranında artırılarak, 1 Ağustos 2020 tarihinden geçerli olmak üzere bağlanacak. Herhangi bir hak kaybı söz konusu olmayacak.

   2. Sinan

    Merhaba, eşim Ebru hanım, 1970 doğumlu. İlk SGK girişi 1997. 2006 yılına kadar aralıksız çalıştı. 2006 veya 2007 yılında benim sağlık yardımından yararlanmak için SGK üyeliğini iptal ettik. Simdi, emekli olmak için; 3600 gün ile kismi emeklilik veya yasinda normal emeklilikicin ne yapmaliyiz. Mumkunse artik calismadan emeklilik hakkinin olmasini istiyorum. Degerli yardimlariniz için simdiden tesekkur ederim. Saygılarımla,

    1. Ömer Meriç

     Merhaba Sinan BEY. Eşinizin toplam prim gün sayısı nedir ? Bir de ilk sigorta başlangıç tarihinizi ay, gün ve yıl olarak yazabilir misiniz ?

     1. Sinan

      3100 gün prim odenmisligi var. Sigorta baslangici 30.11.1997 . Tesekkurler

     2. Ömer Meriç

      Bu durumda 3600 günle 58 yaşı tamamlaması, normal emeklilik için ise 54 yaş 5975 günün tamamlanması gerekir. Sigorta giriş tarihinden sonra doğan 3 çocuğa kadar ve her çocuk için 720 güne kadar borçlanma yapabilirsiniz. Kalan hizmet sürelerini de isteğe bağlı tamamlayabilirsiniz.

     3. Sinan

      Daha sigortalilikta 10. Yılında sgk Dan çıktı. Bu sorun yaratmaz mi acaba. Yani 15 yıllık veya 20 yıllık sigortalilik kismini yerinde getiremiyor. Yoksa yanlış mi düşünüyorum. Yoksa ben 2870 gunu dışarıda istege bagli odeyerek 54 yaşında emekli ederim. Mumkunse elbette..

     4. Ömer Meriç

      Sigortalılık süresi ilk prim ödeme tarihinden sonra geçen tüm süre esas alınarak hesaplanır. Yani sadece çalışma süresi sigortalılık süresi olarak hesaplannaz. Dışarıdan ödeme yapacaksanız SSK kapsamında ödeme yapmanız lazım. Bu da sadece ek 5 tarım SSK ile mümkün.

 41. melike

  merhaba, 05.08.1984 doğumluyum, 10.11.2006 tarihinde 11 gün 4a ssk prim günüm var. Daha sonra 22.08.2013 tarihinde muafiyet belgesi olan isteğe bağlı ev kadını sigortası olarak 2650 (7 yıl 4 ay 10 gün) 4b sigortam var. hala devam ediyor.
  —- 19.11.2007 doğumlu bir çocuğum var
  —- 23.04.2015 doğumlu bir çocuğum daha var
  bir kaç sorum olacaktı yardım ederseniz çok sevinirim.
  1-En erken nasıl emekli olabilirim? daha ne kadar 4b yatırsam emekli olurum? yada 4a yatırsam dahamı az yatırmalıyım?
  2- Çocuk borçlanması yapabilir miyim?
  3- Emekli olsam? eşimde vefat etse(4a’lı) onun maaşınıda alabilir miyim?
  4- Emekli olsam? eşimde vefat etse ? babamda banka emeklisi(emekli sandığı) onunda maaşından alabilirmiyim?
  5- Emekli olmasam? eşim vefat etse yine babam ve eşimin maaşını alabilirmiyim?
  6- boşansam? yine babamdan ve kendi emekli maaşımdan alabilir miyim?
  7- Durumum kötü şimdi prim yatırmayı durdursam sonra devam edebilirmiyim?
  8- sgk dan 2650 gün yatırdığım paraya geri istesem ne kadar alabilirim? DEĞERMİ sizce?
  ( çok geç emekli olacaksam yatırmamayı ve geri istemeyi düşünüyorum)

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Melike HANIM.
   1- Bağkurdan 9000 gün 58 yaş, SSK kapsamında ise 7000 gün 58 yaş ile emekli olursunuz. SSK kapsamında devam edebilirseniz daha iyi olur.
   2-19.11.2007 tarihinde doğan çocuk için 720 güne kadar borçlanma yapabilirsiniz. Ancak anladığım kadarıyla 2015 yılında doğan çocuğun doğum tarihi ve sonrasında 24 ay süre ile bağkur kapsamındasınız. Bu durumda borçlanma yapamazsınız. İlk çocuk için yapabilirsiniz sadece.
   3- Kendi maaşınızın tamamını, eşin maaşının yarısını alırsınız.
   4- Babanızdan aylık alamazsınız. Kendi adınıza emekli olduğunuzda.
   5- Sadece eşten maaş alabilirsiniz. Hem eşten hem babadan alamazsınız.
   6- Kendi adınıza bir aylık olursa babadan aylık alamazsınız.
   7- Durdurup sonra devam edebilirsiniz. Sakınca yok.
   8-Değmez kesinlikle. Almamanızı öneririm.

   1. melike

    ömer bey çok teşekkür edrerim, ömer bey 7000 güne göre 12-13 yıl 9000 güne göre 17 yıl yatırmam lazım, 3600 güne tamamlayıp durdursam, emekli olma ihtimalim varmıdır? 65 yaşında falan ?

    1. Ömer Meriç

     Rica ederim. 3600 günle emeklilik hakkınız bulunmuyor. SSK’dan 4500 gün ile, bağkurdan 5400 gün ile yaştan emekli olma hakkınız var.

 42. emre

  merhaba,
  tek paylı anonim şirketi sahibiyim.bu şirketi 29/12/2020 tarihinde karlılık oranı hesaplayarak geçmiş dönem borçlarını bilerek bedelini ödeyerek satın aldım.şirketin güncel sgk borcu 200 bin liradan az.benim hesaplamalarıma göre bu borcu kapatmak vardı ve fiyattan da düşmüştük.dönemimde kullanılan krediler var hala ödenmekte.fakat hesaplarımıza uymadı hiç ödeme yapamadık.şu anda devir aşamasındayız.başka biri satın alacak.bu satıştan sonra ben krediler ve sgk borçlarından sorumlu olur muyum? veya başka sorumlu olacağım borçlar var mı?
  şimdiden teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Emre Bey. Sözleşmede tüm borç ve alacaklarla birlikte devir olacağını yazmanız lazım. Aksi durumda devir tarihinden önceki tüm borçlardan siz sorumlu olursunuz.

 43. hayri rüstem bingöl

  01 04 1986 sgk işe girişim var 30 10 1966 doğumluyum 2200 çalışma günüm var askerlik borçlanma hakkım var .gün eksiğim olmasa 49 yaşında emekli olabiliyordum. sayın hocam, size sorum gün eksiğimi borçlanarak emekli olabiliyormuyum? tc no ……….. saygılarımla , kolay gelsin.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. En erken emeklilik tarihiniz 3600 günü tamamlamanız halinde 30.10.2026 olacaktır. TC bilginizi internette paylaşmayın. Ben sildim T.C. nizi riski olduğunu hatırlatmak isterim.

   1. hayri rüstem bingöl

    ilginiz için çok teşekkür ederim.kolay gelsin.. sgk nın isteği üzerine her hangi bir devlet bankasına borçlanarak emekli olunabiliyormuş sizce böyle birşey varmı.? bilgilendirebilirsen çok memnun olacağım.Saygılarımla kolay gelsin.

    1. Ömer Meriç

     Rica ederim. Boşta geçen bir sürenin borçlanması yapılamaz. Öyle bir şey yok yani. Eğer askerlik yaptıysanız bu süreleri borçlanabilirsiniz. Yurtdışında çalıştıysanız bu süreleri borçlanabilirsiniz. Onun dışında boşta geçen bir süreyi borçlanmak mümkün bulunmamaktadır.

 44. Oya

  Merhaba ben 2021 Mart ayında vefat eden Bağkur emeklisi eşimin maaşını alıyorum kızımla beraber, 1991 yılında vefat eden SSK emeklisi babamın maaşınada başvurdum fakat 2017 yılında yasa değişti 2 maaş alamazsınız denilip RED verildi bana. Başka gelirim yok evim yok hiç bir şey yok evlenmedim de.
  Lütfen bana yardımcı olur musunuz inanın çok zor durumdayım kimse doğru düzgün cevap vermiyor bana.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Oya HANIM. Başvurmuşsunuz ve gerekli cevap da verilmiş. Yapılacak bir şey yok ne yazık ki.

  2. Mert

   Merhaba Ömer bey anne ek tarım 5 emekli .baba emekli sandigi memur emekli .boşanmış tek kız çocuğu var .sigorta yok bir geliri yok .anne baba emekliden her iki maasi alabilir mi.yada nekadar alabilir yüzdesi varmidir.her iki maaşın tamamı mı alinir.tesekkur ederim.iyi calismalar

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Her ikisini de alabilir diye biliyorum. Aylık bağlama oranı her ikisinde de %25 olacak sanırım. Ancak ölüm tarihlerine göre bazı istisnalar olabilmekte. Yine de SGK’dan net bilgi almakta yarar var.

 45. Selim Güneş

  Merhaba,
  22/04/1970 doğumluyum askerlik görevini 1990/1992 yılları arasında 18 ay yaptım
  İlk sigorta başlangıç tarihim 01/02/1996 dır ve halen daha çalışmaktayım 25 yıl hizmet ve 9 bin prim günüm var. 550 gün askerlik borçlanmasını yaparsam emekli olma tarihim ne olur?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 3 ay borçlanmanız yeterli. Tamamını borçlanmanıza gerek yok. Bu durumda 55 yaşı tamamladığınız tarih olan 22.04.2025 tarihinden itibaren emekli olabilirsiniz.

 46. Ahmet

  Hocam merhaba ilk sşk girişim 2005 4a. 2009 da yer altı girişim var 4000 gün. 400 gün yer üstü sigortam var 1988 doğumluyum yer altı sigortadan ne zaman emekli olabilirim (180 gün fili hizmet zammına tabiyim) kolay gelsin.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 7000 gün 60 yaş ile SSK kapsamında emekli olabilirsiniz.

 47. Murat Eroglu

  Merhaba, Uzun yıllar SSK’lı çalışandım, prim günüm fazlasıyla doldu ve hep üst limitten yatırıldı. Emeklilik için yaşı bekliyorum. en son çalıştığım iş yerinden ayrıldım. Sonrasında 3 ortağımla birlikte limited şirket kurdum. Otomatik olarak Bağkurlu oldum. Aylık Bağkur ödemelerini yapıyorum. 1.Sorum, iş yeri sahibi omam sebebiyle Bağkur zorunlu diye biliyorum, ancak başka bir işletmede SSK’lı olursam değişir? İkincisi ise Bağkurlu olmamın emekli maaşına negatif etkileyeceğini biliyorum, bu konuda nasıl önlem alabilirim? Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Murat bey. SSK kapsamında emekli olmak istiyorsanız 3.5 yıldan fazla bağkur primi ödememeniz lazım. Eğer sskya geçerek yine tabandan prim ödenecek ise bağkur ödemeye devam etseniz de olur.

   1. Murat Eroglu

    Cevabınız için teşekkürler Ömer bey. 3.5 yıl sonunda tabandan SSK ve aynı zamanda Bağkur ödemeye devam etmeliyim anladığım. Şirket sahibi olduğum için Bağkur’dan çıkamıyorum. Tabandan ödemek, emekli maaşımı düşürür mü?

    1. Ömer Meriç

     Ortalama kazancı düşürür. Bu da emekli maaşınızın düşmesine neden olur.

 48. Mustafa

  Merhaba ben yaştan emekliyim. Bu ay emekli maaşım yatmadı ve e-devlette 4A Emeklilik kaydında emekli maaşım kesilmiş olarak görünüyor. Geçen ay özel bir şirkette çalışmaya başladım bununla ilgisi var mıdır?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bende yüzde 99 onunla alakalı. Emekli olarak değil de çalışan olarak gİriş yaptılarsa maaş kesilir. Eğer öyle ise işveren bir an önce işe giriş bildirgesi ve beyanname verdiyse düzeltsin . Sonra siz emeklilik servisine dilekçe verin. Yoksa kesilen aylıkları alamazsınız. Düzeltme süresi var.

 49. Serdar Akman

  Merhaba. 18.04.1963 doğumluyum. İlk sigortalanma tarihim 1.10.1981. 1988 yılına kadar aralıklarla 240 gün primim var. 15.07.2000 den beri kamuda aralıksız, emekli sandığına tabi çalışmaktayım. 7200 toplam prim günüm var. Ne zaman ve hangi statüde emekli olurum. Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Serdar Bey. Askerliği ne zaman yaptınız ?

   1. Serdar Akman

    Askerliğimi 1994 yılında 2 ay kısa dönem olarak yaptım Meriç bey.

    1. Serdar Akman

     Özür dilerim, Ömer bey…

    2. Ömer Meriç

     Estağfurullah serdar bey. 2 aylık askerlik süresini de borçlanırsanız emekli sandığı kapsamında 58 yaş ve 9000 gün ile emekli olursunuz. Askerlik borçlanması yapmazsanız 9000 gün 60 yaş emeklilik şartlarınız.

     1. Serdar Akman

      Teşekkür ederim.

     2. Serdar Akman

      Ömer bey, bazı özel nedenlerle işten ayrılmak zorundayım. Bu durumda ne yapmamı önerirsiniz. İstifa halinde tüm emeklilik haklarımı kayeder miyim?

     3. Ömer Meriç

      5400 günü tamamlamış olduğunuz için emeklilik ikramiyesi ve maaş hakkınız saklı kalır. Ayrılmanız gerek ise bu yolu izleyebilirsiniz.

 50. Metin

  Merhaba,
  Ben 1971 Şubat doğumluyum.1991 yılından öğrenci iken almış olduğum ve prim ödenmemiş sigorta numarası üzerine , 15-11-1998 yılında başlamış olduğum 22 yıl,7 ay aralıksız hizmet sürem var. 1996 Ağustos ile 1998 Şubat arasında 18 ay askerlik görevim oldu. Bunu henüz borçlanmadım. Bu sürenin tamamını mı , yada ne kadarlık süresini borlanmam gerekir? Ve benim emklilik tarihimi ne kadar öne çeker?
  Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Metin Bey. Hizmetler SSK mı?

   1. Metin

    Omer Bey,
    Tamami kesintisiz SSK.

    1. Ömer Meriç

     Staj sigortası başlangıç olarak sayılmıyor bildiğiniz gibi. Normalde 57 yaşa tabiisiniz. Askerliğin tamamını borçlanmanız gerekiyor. Bu durumda 56 yaşı tamamladığınız tarihte emekli olabilirsiniz.

 51. Emin

  Merhaba kolay gelsin. 17.03.1977 doğumluyum. 01.07.2000 tarihinde polis memuru olarak mesleğe girişim var. 1998 yılında askerlik hizmetimi yaptım ve 550 gün primini ödeyerek saydırdım. Meslekten önce sigorta girişim yok. Sgk nın resmi twetter hesabında mesleğe başlamadan önce askerlik yapanların bu hizmetin primini ödeyerek saydırmaları halinde ödenen gün sayısı kadar sgk girişini öne çekebileceği paylaşılmış ama biz buna istinaden başvuru yaptığımızda bunun mümkün olmadığı cevabını alıyoruz. Konu ile ilgili olarak sizlerin hesaplamasına göre ne zaman emekli olabilirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Emin Bey. Askerlik yaptığınız süre kadar geri çekilir bu doğru. Fiili hizmet zammı da düşülür. Bununla birlikte sizin için net bir hesap yapmam mümkün değil. SGK’ya yazılı olarak dilekçe yazın. Hesaplasınlar ve size yazılı cevap versinler.

 52. Salih

  Eşimin doğum tarihi 02.05.1979. İşe giriş tarihi:10.11.2015 Toplamda 835 günü var. 13.07.2020 tarihinde doğum yaptı.Şu an çalışmıyor.Doğum borçlanması ile ilgili bilgi verir misiniz.Ayrıca ne zaman ve kaç yaşında emekli olabilir.Emekli olması için kaç lira ödeme yapması gerekir.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eşinizin emekli olabilmesi için 7200 gün 58 yaşı ya da 5400 gün 61 yaşı tamamlaması gerek. Doğum borçlanması çocuğun doğum tarihinden sonraki 24 aylık süre değerlendirilir. Doğumdan sonraki 24 aylık sürede adına hiç prim yatmadıysa 720 güne kadar borçlanma yapabilirsiniz.

 53. M.melih oktay

  1986 da vekil 6 ay vekil öğretmenlik yaptım daha sonra ssklı çalıştım şuan 2400 günüm 4a olarak var bir dönemde ilçe belediye başkanlığı yaptım şuan ssk li olarak çalışıyorum askerlik borçlanması ne derece yatsam emekleme yansır artı kıdem tazminatı belediyeden alabilirmiyim belediye başkanlığının ek göstergesidir emekli olabilirmiyim bu konularda bana bir yol gösterseniz çok sevinirim selamlar saygılar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ücretli öğretmen olarak sigorta başlangıç tarihiniz tam olarak nedir ? Askerliği ne zaman ve kaç gün yaptınız ? Bunları yazarsanız net bir emeklilik rotası çizebilirim. Belediye kıdem tazminatı ödenmez diye biliyorum ama net bilmiyorum.

   1. M.melih oktay

    04/04/1986ilk giriş askerlikte 06/05/1986 selamlar

    1. Ömer Meriç

     SSK için emeklilik şartlarınız 5300 gün 49 yaş ya da 3600 gün 60 yaş.

 54. Fatma candan

  merhabalar,15.12.1953 doğumluyum 4 b 705 gün prim,4a 1400 gün prim var ilk işe giriş tarihim 21.10.1976, 3 doğumdan 1.cocuğum 10.01.1976,2. cocuk 20.02.1981 ve 3. çocuk 15.3.1982 şuan ek-5 prim ödemesi yapıyorum ,ne zaman ve ne kadar doğum borçlanması yapabilirim ve doğum borçlanması birlikte ne zamana kadar ödeme yapmalıyım. iyi çalışmalar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Fatma Hanım. SSK kapsamında 3600 günü tamamlamanız durumunda emekli olursunuz. Doğum borçlanması sigorta başlangıç tarihinden sonra doğan çocuk için maksimum 720 güne kadar yapılır. Eğer çocuğun doğum tarihinden sonraki 24 aylık sürede adınıza prim ödenmediyse borçlanma yapılır. Eğer ödendiyse ödenen süreler düşülür.

  2. Selim

   Merhaba 13,04,2021 yılında emeklilik dilekçemi verdim, 19 ay bağkurdan ihya hakkımı kullandım,yeterli olmayınca 8 ay askerlik borçlanması yaptım,iki ay bekledim cevap gelmedi,sgk ya gittiğimde yaklaşık 500 gün daha bağkurdan silinmiş borcum olduğunu,onları da almam gerektiğini söylediler,onun parasını da yatırdım,dosyamı emeklilik servisine gönderdiklerini bilgisini verdiler,öğrenmek istediğim ,maaşım dilekçeyi verdiğim tarihtenmi yoksa borcumu ödediğim tarihtenmi geçerli olucak .teşekkür ederim

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Borcu ödediğiniz tarihi takip eden ay başından bağlanır.

 55. Emre

  2010 yılında memur oldum 4c den 4200 prim günüm var işimden ayrıldım 31 yaşındayım dışardan bağkur yada ssk dan prim ödeyerek ne zaman ve hangi şartlarda emekli olabilirim ?..teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SSK kapsamında 7200 bağkur kapsamında ise 9000 gün 60 yaş ile emekli olursunuz.

 56. Vefa

  Merhaba. Ben öğrenciyim. Staj için okulum sgkmı 24.06.2021 yaptı. Staj yapacağım şirkette başladığım gün 16.04.2021 tarihinde inşaat işcisi olarak yaptı. E devlette 2 sigorta gözüküyor. Bu durum herhangi bir sorun yaratır mı? Okulun yaptığı staj sgksında aksaklık çıkar mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kanunen birden fazla işyerinde sigortalı olmakta bir sakınca yok. Olabilirsiniz.

 57. Naime Gül

  Merhabalar rahmetli annem vefat ettikten sonra babam o zamanki bir kanun sayesinde annemi emekli edip biz çocuklarına maaaş kalmasını sağlamış yıllardır biz iki kardeş annemiz üzerinden %50 %50 maaş alıyorduk ve babam rahmetli olmadan önce kardeşimin yaşı 25e geldiğinde maaşının kesileceğini kız çocuk olduğum için bana bağlanacağını söylerdi kardeşimin maaşı kesildi ve başvuru yaptım maaşın üzerime devrolması için ben başvuru yapınca sgknın bana dediği size zaten fazla para veriliyormuş maaşınız geri alınacak ve bana bu ay maaşım yatmadı bu konuda benim bir suçum yokken neden benim maaşım kesiliyor benim üstelik başka gelirim yokken.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Naime Hanım. Üzüldüm adınıza. Ama hatalı bir işlem varsa maaşı kesebilir SGK. Faizsiz olması gerekir ama bu işlemin.

 58. Emine

  Merhaba. Babam 1970 doğumlu 96 dan itibaren tütünle uğraşıyor dolayısıyla tütünden emekli olacak. Bu durumda emeklilk yaşı kaç olur?
  Bir de borç sorgulama ve yapılandırma aynı anda mı oluyor yoksa borcu öğrendikten sonra yapılandrma yapılmasa olur mu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Emine hanım. 57 yaş 9000 gün hizmet ile emekli olur. Tam tarihi yazmadığınız için askerlik de dahil 56 olması da mümkün. Tevfikat işlenecek önce. Sonra geri çekilecek ve yapılandırma yapılacak. Son aşamada borcu öğrenme şansınız olur. Ödemezseniz 2021 mayıs ayı öncesi borç silinir ama sonrası kalır.

 59. Ayşen

  Merhaba 1995 yılında özel bir bankada işe başladım 23sene çalıştım kendi isteğim ile ayrıldım emekli olmama 10 sene var• Banka özel sandık ve primim yüksekten yatmaktaydı• şimdi başka bir yerde SGK lı olarak daha düşük maaş ile işe başlarsam. Bu emekli maaşını nasıl etkiler. Bankadan emekli olma istiyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ortalama kazanç düşeceğinden alacağınız emekli maaşını da düşürür.

 60. Süveyla Özdemir

  Merhabalar 1969 doğumluyum.

  01.10.1993 tarihinde ilk kez işe başladım. 603 günüm var.
  Toplam 1208 gün ise tarım sigortam var.
  1996 ve 2003 doğumlu iki çocuğum var. Doğum borçlanması yapıp mı emekli olmalıyım yoksa ev hanımları için yeni çıkan sigorta yasasından mı faydalansam daha karlı olurum.Doğum borçlanması yaparsam ne kadar ödemem gerekecek.Acıklarsanız sevinirim.Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Süveyla Hanım. Ev hanımları için yeni bir yasa yok. O haber yalan. Doğum borçlanması yapabilirsiniz.3600 gün 58 yaş ile SSK kapsamında emekli olursunuz.

 61. Süleyman Duysak

  Selamlar,
  Kızım 7/7/89 doğumlu olup 3 yıllık ssk çalışmışlığı vardır. Şu an çalışmıyor ev hanımıdır.isteğe bağlı sigortaya devam edebilirmiyiz.Aylık ödemeler ne kadardır.veya başka bir öneriniz varmıdır.teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SSK kapsamında devam etmesi daha mantıklı olur. Ek 5 tarım SSK için şartlar sağlıyorsa o kapsamda prim ödemesi yapabilir. Aylık prim 2021 yılı için 1100 TL civarı

 62. aynur

  merhaba. Benim sgk girişim 13.09.1993 tarihinde lisede staj ile başladı. Sonraki girişim 03/2002 .. halen aktif çalışıyorum şuandaki primim 4942. Nezaman emekli olurum ve ne kadar prim ödemem gerekecek emeklilik için ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Staj girişi sayılmıyor maalesef. Mevcut durumda 7000 gün ve 58 yaş ile ya da 4500 gün 58 yaş ile SSK kapsamında emeklilik hakkınız var.

 63. Gizem kara

  4 yaşında evlatlık olarak verilmişim resmen evlatlık verildiğim ailemin nüfüsündayım .
  Biyolojik annem 1999 depreminde vefat etmiş şimdi ben de eşimden ayrıldım ve ölen biyolojik annemin emekli maaşını alabilirmiyim ?

  Bununla ilgili şartlar nelerdir ve nereye hangi evraklarla başvurmalıyım ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Gizem Hanım. Resmi olarak biyolojik anne üzerine kayıt yoksa maaş alamazsınız.

 64. Mustafa

  Ben 1 kasım 2018den itibaren A ve B firmasında çalışıyorum ve iki yerden sigortam yatıyor. A firmasında asgari ücret üzerinden brütüm mevcutken B firmasında aylık 9bin TL brütüm mevcut olup toplamda aylık 12bin TL brütüm bulunmaktadır. Mart 2020de B firmasında işten çıkışım verildi. Nisan 2020de A firması üzerinden kısa çalışma ödeneği bağlandı. Kısa çalışma ödeneği hesaplanırken kurumun hatalı hesaplama yaptığını düşünüyorum. Mevzuatta son 12 aylık ortalama aylık kazanç üzerinden hesaplama yapılacağı belirtilirken benim ödeneğim hesaplanırken son 12 ay içerisindeki tüm brüt kazançlar toplanmış (yaklaşık 144bin TL) ve hatalı bir şekilde 12’ye bölünmesi icap edecekken 24’e bölünmüş ve 2900 TL ödenek bağlanmıştır. Tavan ücret üzerinden ödenek almam gerekirken yanlış hesaplama ile yaklaşık 1200 TL daha düşük ödenek aldığımı düşünmekteyim. Konu ile alakalı işkur ile görüşmemde memurların konu hakkında çelişkili, hatalı yanlış veya doğru olup olmadığını bilmediğimiz, mevzuatın nasıl yorumlandığı ile alakalı ikna edici bir fikire sahip olmadıklarına tanık oldum. Kuruma yazılı başvuruda bulunmadan önce sizlere danışmak ve sizlerden bilgi almak istiyorum. Ödeneğin hesaplanmasında aylık ortalama hesaplaması nasıl yapılır, eksik hesaplama mevcutsa haklarımı alabilir miyim, hesaplama hatası ile fazla ödenek bağlandı ise fazla yapılan ödeme tarafımdan talep edilir mi, bahsedilen brüt ücretler üzerinden hesaplama hatası mevcut mudur, teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Mustafa Bey. Sosyal güvenlik mevzuatı açısından ay 30 gün yıl ise 360 günü geçemez. Yani bir dönemde gün sayınız 30 dan fazla olsa bile emeklilik için en fazla 30 gün alınır. Ancak kazançta durum farklıdır. Birden fazla işyerinde çalışma varsa kazancın tamamı tavanı geçmeyecek şekilde esas alınır. Şimdi kısa çalışma ödeneği hesaplamasında da aynı şeyin olması gerektiğini düşünüyorum. Yani günü 30 ve kazancı toplam olarak esas almaları ve sizin dediğiniz gibi hesaplanması gerektiğini düşünüyorum ben de. Tabi kendi genelgelerinde bir istisna var mı bunla ilgili bilmiyorum. Ama yazılı olarak başvurup hakkınızı aramanızı öneririm.saygolar.

 65. Ali

  Merhaba.. çalıştığım iş yerinde (bir sitede havuz ve bahçe bakımı yapıyorum, 5 yıldır calismaktayim) işverenim beni sabah 06.30 ve 20 saatleri arasinda calistirmak istiyor..yani fazladan calistiriyor..ve herhangi bir mesayi vermiyor..lojmanda kaliyorum ve elktrik su ucreti odemiyorum..işverenim istedigi saat araliginda calismayi kabul etmedigim için sozlememi fesetmekle tehdit ediyor..bu durumda kidem ve ihbar tazminatimi alabilir miyim..kendisinin dediğine göre alamazmişim..bu durumda ne yapabilirim? Cevabiniz için şimdiden cok teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Fazla çalışma zorla yaptırılamaz. Sadece bu gerekçe ile iş sözleşmenizi feshedemez. Eğer feshederse tazminat ödemek zorunda kalır.

 66. Mehmet

  Merhaba hocam.
  01.01.2007 girişim var. Toplamda 4200 günüm var. Son iş yerinde 3600 günü doldurdum. SGK dan kağıt alıp iş yerinden kendi isteğimle cikarsam kıdem tazminatı alabilir miyim?
  Şimdi den Teşekkürler.
  Saygılarımla

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef 3600 günle emeklilik hakkınız olmadığı için tazminat hakkınız da yok. 7000 günü tamamlamanız durumunda SGK’dan yazı alacak tazminatlı ayrılabilirsiniz.

 67. HAKAN UZUN

  Merhabalar,
  Doğum tarihim 05.03.1974, SGK girişim 01.01.1993, hizmet sürem(28 yıl) ve prim ödeme günüm (9300) doldu.
  Yani EYT’ liyim. Halen sigortalı olarak çalışmaktayım. Emekli olmak için 54 yaşında olmam gerekiyor.
  Emekli olana kadar sigorta ödemelerini yaptığım her yıl için emekli maaşım düşeceği söylenmektedir.
  Çıkışımı yapıp eşim üzerinden SGK’dan faydalansam olur mu?
  Bu durumda ne yapmamı tavsiye edersiniz.
  Konu hakkında değerli bilgilerinizi paylaşmanızı arz eder iyi çalışmalar dilerim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba HAKAN BEY. Düşürmez aslında ama 2008 sonrası prime esas kazanç arttı mı düşüyor. Yani terk etmek daha mantıklı.

 68. AHMET

  MERHABA,
  03.12.1976 DOĞUMLUYUM. ERKEK
  01.04.1996 YILINDAN SSK GİRİŞİM VAR. TOPLAMDA 1871 GÜNÜM VAR.
  23.01.2008 YILINDA BAĞKUR GİRİŞİM VAR. TOPLAMDA 4253 GÜNÜM VAR.
  NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM VE YÜKSEK MAAŞ İÇİN NE YAPABİLİRİM.
  TEŞEKKÜRLER

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sskya geçerek en az 3.5 yıl prim ödemeniz halinde 56 yaşını tamamladığınızda yani 03.12.2032 tarihinde emekli olursunuz. Yüksek emekli maaşı almak için yüksek kazançtan prim ödemeniz lazım.

 69. Serpil

  Merhaba 33 yaşındayım 2009 SGK girişim 3957 gün sayım var kıdem tazminatı alma hakkım varmıdır ? 5400 günü doldurdugumda 25 yıl sigortalik süresi dolmasi gerekirmi

  1. Ömer Meriç

   5400 günü tamamladığınızda tazminat hakkınız olur. 25 yılı tamamlamak zorunda değilsiniz.

 70. Berke

  iyi günler ilk ssk girişim ssk olarak 4a ücretli öğretmen 2005 yılında başladım bugüne kadar da devam ettim bazen ay içinde 17 gün bazen de 15 13 gün gibi yatırlıd ama 13 sene sonunda 1450 civarı günüm var bu 4a ssk statüsündedir ve geçici iş akdi gibi bir statüdedir benim merak ettiğim bu prim gününün üzerine toplu para yatırabilir miyim böylece emeklilik için yaşımı beklemek gibi bir imkanım olur mu?bilgilendirirseniz sevinirim.teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SSK kapsamında yani yeni adı ile 4a kapsamında hizmet sayılır. SSK kapsamında 7000 gün ve 60 yaş ya da 4500 gün 60 yaş ve 25 yıllık sigortalılık süresi şartları ile emekli olursunuz. Askerlik yaptıysanız sadece askerlik sürelerini borçlanırsınız. Toplu borçlanma yok.

   1. Berke

    iyi günler cevabınız için teşekkürler ancak merak ettiğim toplu ödeme için yeni ekonomik reform da bir madde vardı şu an bu geçerli mi acaba

    1. Ömer Meriç

     Hayır. Toplu ödeme ile ilgili bir düzenleme yok yeni yasada.

 71. mustafa

  Merhaba, 35 yaşındayım 2002 yılında sigorta başlangıcım oldu şu anda 4680 gün sigorta pirimim mevcut benden istenen pirim gün sayısı 7000 olarak gösteriyor 7 sene sonra pirimim doluyor fakat yaş bekliycem 60 yaş olarak biliyorum sormak istediğim kamuda çalışıyorum pirimlerim brüt maaş üzerinden yatıyor 657/4D Kamu işçisiyiz ileride emekli maaşımız düşük olurmu birde gün sayımız dolduğunda yaş bekleyene kadar çalıştığımız her yıl için bizde maaş düşermi teşekkür ederim iyi çalışmalar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 7000 gün ve 60 yaşa tabiisiniz. İşçi olduğunuz için kadrolulara göre emekli maaşı yönünden şanslısınız. Çünkü prime esas kazanç gerçek maaş üzerinden hesaplanıyor. Fazladan ödenen süre hem ikramiye hem de maaş olarak size artı yönde dönecektir.

 72. HasanPkby

  iyi günler 1978 doğumlu olup sgk girişim 1997 askerliğimi ise 1998 ve 1999 yılları arasında yaptım. Pirimim ise şuan 6000. Bir görüşe göre 2000 öncesi sgk lıların maaş hesaplaması

  Gösterge rakamı için; Kişinin yıllık ortalama kazancı hesaplanır. Bu hesaplama yapılırken son 10 yılın kazancı değerlendirilir. Daha sonra kişinin son 10 yıldaki kazancı 10’a bölünür, yıllık ortalama kazancı bulunur. Bu hesaplama sonrasında bulunan değer, gösterge tablosu ile karşılaştırılarak en yakın değer, gösterge rakamı olarak kabul edilir.

  Katsayı için; Katsayı için değer 12000 kabul edilmektedir.

  Aylık bağlanma oranı; Aylık bağlanma oranı hesaplamasında ise oran %60 kabul edilmektedir.

  Bu değerlere göre 2000 yılından önce 4A SGK girişi olan bir kişinin maaşının hesaplanması için kullanılan formül;

  Gösterge rakamı X Aylık bağlama oranı X Katsayı = 4A emekli maaşı şeklindedir.
  Diger hesaplama ise 2000 öncesi %75, 2000/2008 arası %50 gibi 2008 ve günümüz %35
  Sanırım. 2000 onceside 90 gün pirimim mevcut 4A yani. Bugünkü maaş hesaplamamda ise 2200 civarında bir rakam çıkıyor. Askerliği tavandan yatırmammi maasimi arttırır, yoksa ilk maaş hesaplamadaki seçenektemi maaş artar, çünkü son 10 yılım baz alınırsa askari ücretin iki katı maaşım var, brüt 7000 civarında son on yıldır böyle ama öncesi askari ücret. Bir fikir beyan ederseniz veya yonlendirirseniz çok mutlu olurum, çok teşekkür ederim iyi günler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Hasan BEY. Aylık hesaplamaları hakkında uzman değilim. Yanlış bilgi verip sizi yanlış yönlendirmek istemem açıkçası. Kusura bakmayın.

 73. Cemil

  Kolay gelsin iyi çalışmalar dilerim ben kamu hastanesinde engelli kamu işçisi olarak çalışmaktayım 15.12.2004 yılı ssk girişim var engelim %51 lakin vergi indirimine hiç başvurmadım emekli olmam için kamu dahi olsa bunu yapmak zorunda mıyım birde efendim şöyle bir durumum var son aldığım maaşım 4700 tl Allah bereket versin ortalama ne kadar emekli maaşı bağlanır acaba ve ne zaman emekliye ayrılırım şimdiden teşekkür ederim kolay gelsin iyi çalışmalar dilerim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Engelli vergi indirimine başvurmanız gerekiyor evet engelli emeklilik için. Emekli maaşı ortalama kazanca göre hesaplanır son maaşa göre değil. Bu veriler elimizde olmadığından sizin için bir hesaplama yapamam maalesef.

 74. Murtaza

  05/03/1969 Murtaza Şahin

   Sene 1986 Haziran 30 gün  SSK

  1987 Haziran  15 gün SSK

  Uzmanlık 1460 gün 15/10/1993-15/10/1997 Yıpranma 1 yıl

  (1998-2003) 1415 gün SSK 

  20/01/2005 -12/06/2021 İnfaz Koruma Memurluğu

  Askerlik borçlanması yok.

  Ne zaman emekli olabilirim acil.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Murtaza Bey. Birden fazla hizmet var ve bunlara yıpranma payı da dahil. Net olarak hesaplama yapmak biraz zor. Sosyal güvenlik kurumu na dilekçe ile başvurun size yazılı olarak net bir cevap verilsin.

 75. ahmet kalan

  Merhaba 06.05.1969 doğumluyum. SSK lı işe girişim :01.04.1997 4A prim gün sayım : 4758 15.08.2011 den itibaren 4C li çalışmaya devam ettim 4C li prim gün sayım :3600 Halen 4C li çalışıyorum. Emeklilik için kalan hizmet sürem ve yaşım nedir. Hizmet birleştirmesi yapmadım gereklimi . Yardımınız için teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Ahmet BEY. Hizmet birleştirme için dilekçenizi şimdi verseniz daha iyi olur. Emeklilikte fazladan beklemezsiniz. SSK başlangıç ve bitiş tarihlerinizi tam olarak yazabilirseniz emeklilik hesabınızı da net olarak yapabilirim.

 76. Aysel

  1972 dogumluyum 1987 ssk girisim
  2441 gün sigortam var
  3 cocuktan dogum borclanmasi yaparak kac yasimda kac gunden emekli olabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 3600 gün ile 58 yaşında emekli olursunuz. İşe ilk giriş tarihinizi tam olarak yazarsanız normal emeklilik şartlarınızı da hesaplayabilirim.

   1. aysel

    19.02.1987 ilk girişim

    1. Ömer Meriç

     Bu durumda normal emeklilik şartlarınız 43 yaş 5150 gün olur. 3 çocuk için doğumdan sonraki 24 aylık sürede adınıza prim ödenmediyse 2160 güne kadar doğum borçlanması yapabilirsiniz.

 77. Hüseyin

  1964 dogumluyum
  ssk girisim 1984
  2144 gün ssk
  864 gün yatmis bagkurum var ne zaman emekli olabilirim
  Silinen Bagkurumu borclandirip yatirsam emekli olmam icin bi işe yarar mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SSK kapsamında 3600 gün 60 yaş ile bağkur kapsamında ise 5400 gün 58 yaş ile emekli olursunuz. Bağkurda silinen prim varsa bunları ihya edebilirsiniz.

   1. hüseyin

    peki nasıl bir yol izlemeliyim şuan çalışamıyorum emekli olmak için ne yapabilirim

    1. Ömer Meriç

     Askerlik yaptıysanız borçlanma yapabilirsiniz. Geri kalan hizmet süresini Ek 5 tarım SSK kapsamında tamamlayabilirsiniz.

 78. Mert

  Merhaba hocam ben 3 yıldır bir işte çalışıyorum kasımda askere gidecegimden dolayı ağustos ayında işi bırakmak istiyorum ben işten ayrıldıktan sonra tazminat alabilecekmiyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Askerlik sevk belgesi ile işyerine başvurarak işten çıkmanız halinde işveren tazminat ödeyebilir. Diğer türlü kendiniz ayrıldığınızda işveren ödemek zorunda değil.

 79. Berivan

  Merhaba ben iki ay önce doğum yaptım ama hala emzirme parası gelmedi nedenini öğrene bilirmiyim tesekurlee

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Nedeni hakkında bağlı olduğunuz SGK ile görüşmeniz lazım. Bugüne kadar ödenmesi gerekirdi.

 80. Savaş

  Merhaba benim öğrenmek istediğim bir konu var kendim SGK lı primlerimi doldurmuş olarak özel bir kurumda çalışıyorum benim ve kardeşimle ortak olduğum bir ticari taksimiz var bundan dolayı bağkur prim borcum olabilirmi bunu öğrenmek istiyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Savaş Bey. Eğer sigorta primleriniz 30 tam gün üzerinden ödeniyorsa ayrıca bağkur çıkmaz.

 81. Ümran

  Merhaba 1975 doğumluyum 1996 yılı ssk girişim var son üç yıldır 4b bağkurluyum başka yerden ssk geçiş yaparsam bağkur borçlanmam olurmu ssk dan emekli olabilirmiyim kısaca sorunsuz emekli olmam için üzerimdeki iş yerini devretmem gerekirmi teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşyeri aktifken başka bir işyerinde fiili olması kaydıyla sigortalı olmanızda bir sakınca yoktur.

 82. Ayşe

  Nisan 2016 da emekli oldum. Ancak aynı iş yerinde çalışmaya devam ediyorum. Şimdi işten ayrılırsam tazminat alamıyorum. Ancak emekli maaşını iptal ettirerek bir süre sonra tekrar emeklilik başvurusu yaparak tazminatın alınabileceğini duydum. Böyle bir şey yapılabilir mi? Bu yasal mı ?
  Sakıncalı bir durum oluşur mı? Emeklilik iptali için nasıl bir yol izlenmeli, yani kuruma mı yoksa direk SGK ya mı başvurulmalı? Bilgilendirirseniz çok sevinirim. Çok teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba AYŞE HANIM. Bu şöyle olabiliyor :
   -İşyerinde sigorta bildiriminizin tüm sigorta kolları kapsamında bildirilmesini talep edeceksiniz.
   -Giriş ve bildirim tüm sigorta kollarından yapıldığında emekli maaşınız kesilecek.
   -İşveren tarafından 1 aylık normal çalışma bildirimi yapıldığında Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan tazminat alabilir yazısı alacaksınız.
   -Bu yazıyla işverenden çıkışınızı ve tazminatınızı talep edeceksiniz.
   -Böylece işveren ödemek zorunda olacak tazminatınızı.
   Yasal olmayan bir tarafı yok. Söylediklerimin hepsi kanunen size verilmiş haklar.

 83. Hakan Öz

  Merhaba İsmim Hakan Öz. 21.05.1976 doğumluyum.Sigorta giriş tarihim 15.09.1998. sigortalılık süremi sistemde hesapladığımda yaklaşık 2 yıl 6 ay gibi bir hizmet sürenin tamamlanması gerektiğini görüyorum.Emekli olma yılımı ise 2033 olara görüyorum.Sizlere şu soruyu sormak isterim.Kalan 2 yıl 6 ay karşılığı isteğe bağlı sigorta primini toplu olarak yatırırsam hemen emklilik için başvuru yapıp emekli maaşı almaya hak kazanabilir miyim. Şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla,

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Hakan BEY. Kalan süreyi toplu ödemek ve yaş şartını erkene çekmek gibi bir düzenleme yok ne yazık ki. Kalan eksik süre boyunca isteğe bağlı sigorta kapsamında prim ödemeniz ya da bir yerde çalışarak primi tamamlamanız gerekiyor. Ayrıca gerekli olan yaş şartını her durumda tamamlamak zorundasınız.

 84. Merve

  Merhabalar.ben doğum öncesi rapor izni aldım.fakat 56 gün doldu yani rapor günüm bitti.ne yapmam lazım tekrardan rapor mu almam lazım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Merve HANIM. Doğum olduysa doğum sonrası rapor girilir. İşveren doğum öncesi rapor için bildirim yapar ve SGK da öder. Eğer doğum olmadıysa bekleyin doğum gerçekleştikten sonra bu işlem yapılacak.

 85. Kenan altınbaş

  İsmim kenan öncelikle tşk.ederim.2000 öncesi1784 gün 2000ile 2008 arası 3140 gün 2000 sonrası 4268 günüm var.17.09.1972 dogumluyum. 17.09.1989 ssk girişim .Bugün emekli olsam ne kadar alrım.2.sorumda 2000 öncesi gunumü 465 gun askerlik günü ödeyerek emekli m.aasımı arttırabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Kenan BEY. 465 gün askerlik çok da etki etmez. Primler hep asgariden ise ortalama 1650-1750 civarı olur tahminimce emekli maaşı.

 86. Ali Karaca

  İyi Akşamlar Ben Doğum tarihim 12/05/1966 dır . ilk sigorta girişim 24/12/1996 dır. Şu an 6500 gümüm var. 1991 -1992 döneminde kısa dönem olarak 6 ay askerlık yaptım. Benim için 6 ay askerlık ödemesini yapsam emekli olma tarihini öne çekebilirmiyim. Yukarda belirtiğim şartlara göre ne zaman emeklı almak için muracaat edebilirim. bilgi verirsenız sevinirim. Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Askerlik borçlanması yaş şartını değiştirmiyor maalesef sizin için. 56 yaşı tamamlamanız halinde yani 12.05.2022 tarihinde emekli olursunuz.

 87. Şule

  Anne babasını kaybetmiş,babasından yetim aylığı alan biri sigortalı işe girerse yetim aylığı kesilir mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet kesilir. Tek istisna eğer üniversitede okuyorsa ve 25 yaş altında ise kesilmiyor. Bir de emekli sandığı yetim maaşı da SSK kapsamında çalışmaya başlayınca kesilmiyor.

 88. Ahmet

  Emekli astsubayım. Ders ücreti karşılığı kamu kurumunda öğretmenlik yapmak maksadı ile 1 haziran 2021 tarihinde sözleşme imzaladım. SGK dan adıma gönderilen yazıda kamu kurumlarında çalışamayacağım beyan edilmekte 15 gün içerisinde cevap verilmez ise aylığım kesileceği bildirildi. Henüz hiç bir derse girmedim ücret almadım. Nasıl bir yol izlemeliyim. Çalıştığım kurum SGK ya yazı yazıyor. Sonucunu bekleyelim diyorlar. Ben sözleşmeyi fesh etmek istiyorum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emekli olarak çalışabilirsiniz diye biliyorum. Normal çalışan olarak giriş yapılmışsa bu yazının gelmesi normaldir. Gelecek yazıyı de bekleyebilirsiniz. Tercih sizin.

 89. huriye kamalı

  merhaba 01.01.1968 doğumlu bayanım. ssk girişim10.06.1991 100 günüm var. 04.08.1992 ve 24.02.1998 yıllarında doğan iki çocuğum var. 09.11.2019 yılından beri isteğe bağlı ödüyorum. 3600 gün ile emekli olamam içim ne yapmam gerekir. teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İsteğe bağlıyı bağkur kapsamında mı ödüyorsunuz ? Eğer SSK kapsamında 3600 günle emekli olmak istiyorsanız ssk kapsamında devam etmeniz gerekiyor. 3600 gün 58 yaş ile sskdan emekli olursunuz. SSK kapsamında değilseniz sskya geçtikten sonra doğum borçlanması için başvuru yapmanızı öneririm.

   1. huriye kamalı

    ömer bey cevabınız için teşekürler. isteğe bağlıyı 4b olarak ödüyorum . günüm dolmadan 1-2 ay önce 4a çalışsam ve doğum borçlanmamı yapsam bildiğim kadarıyla en son 1260 gün hangi statüde ödeme yaparsam oradan emekli olabiliyorum öyleyse 1 ay bile çalısam ve borçlanmamı yapsam ssk dan emekli olabiliyorum. anladığım kadarıyla

    1. Ömer Meriç

     Öyle değil maalesef Huriye hanım. Son 7 yıldaki hizmete bakılır. Hangisi 3.5 yıldan fazla ise o kapsamda şartlar hesaplanır. Bu durumda en az 3.5 yıl boyunca SSK kapsamında prim ödemeniz gerekiyo.

 90. Ali

  Merhaba 1998 yılında çalıştığım işyerinde bir şahıs kalp krizinden vefat etmişti.O tarihte Cumhuriyet savcısı tarafından işyeri çalışanı olarak benimde bilgi sahibi olarak ifadem alınmıştı.Bu belge ile Sgk ya sigorta başlangıcı olması için başvuru yapabilirmiyim yada iş mahkemesine sigorta tespiti için başvurabilirmiyim.Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Mahkemeye verebilirsiniz. Ama hakimin kanaati ne olur bilemem.

 91. Didem filiz

  30.10.1997 işe giriş tarihim. 1974 doğumluyum. Prim ve gün sayımı doldurdum. Yaşı doldurabilmek için arada 7 yıl fark var. 4c statüsündeyim. Yaşı beklemeden devlet memurluğundan ayrılmak istiyorum. Görevden ayrılmak için istifa dilekçesi mi yazmam gerekiyor?
  7 yıl geçtikten sonra yaşımı doldurduğumda mı ikramiyeve maaşı alabilirim? İstifa ettiğim için haklarım kaybolur mu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Prim gün sayısı ve sigorta süresini tamamladıysanız istifa dilekçesi verebilirsiniz. Yaşı tamamladığınızda emekli maaşı ve ikramiye bağlanır.

 92. NİHAL

  Anne evlenince yetim aylığı alan çocuğa annenin maaşı devrolurmu?evetse anne evlendikten sonramı SGK’ya başvuracak?evlenmeden önce mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Anne evlendiğinde çocuk tek başına aylık alacaksa annenin maaşının tamamı geçmez çocuğa. Yarısı yani hisse olarak %25’si geçer. Toplamda bu durumda çocuk hisse oranı %50 olur.

 93. Mehmet

  Sayın Ömer bey1 şey daha sormak istiyorum benim kısmetse haziranın 11 inde prim dolacağı için ek5 sigortami ne zaman kapatmam gerekiyor malum ek5 ödemesini 1 ay sonra yatırıyorum yani Mayıs primini Haziran haziraninkinide temmuzda haziranın primini Haziran içinde yatiripmi ek5 i kapatmam uygun olur yoksa temmuzda yatırıp kapattirabilirmiyim birde genel sağlık sigorta hakkında bilgi edinebilirmiyim genel sağlık sigortasını nasıl baslatabilirim ve internet üzerinden mobil bankacılık aracılığıyla para yatırırken ne diye yatırılıyor teşekkürler kolay gelsin

  1. Ömer Meriç

   12’si itibariyle dilekçe verebilirsiniz. 12 günlük kısmını Temmuz ayı sonuna kadar ödeyebilirsiniz. Ek 5 sona erdikten 9 gün sonra genel sağlık sigortasını başlatabilirsiniz. Bunun için de bağlı olduğunuz SGK’ya başvurmanız gerekiyor. GSS primi mobil bankacılıkta TC numarası ile GSS Prim ödemesi menüsünden yatırılır.

 94. KADİR KUMTAS

  Merhaba,
  1973 doğumluyum.
  ilk olarak 02.10.1993 -31.03.1994 tarihleri arası Bağkura kayıt oldum. Akabinde 11.09.1996 yılında ilk defa sigorta girişim oldu. Zaman içerisinde farklı tarihlerde farklı banka kurumlarında çalışma hayatım oldu.Bu banka kurumlarından bazılarında SSK kaydım oldu ancak bazı banka kurumlarında bankanın kendi özel sandıklarına bağlı kalarak çalıştım. özel bankaya ilk işe giriş tarihim 01.03.2007 yılında olmuştur. Askerliğimi .08.2003-07.2004 yılları arasında yedek subay olarak yaptım. Yukarıda giriş ve çıkış tarihlerine göre toplam hizmet sürem aşağıdaki gibidir. 182 gün 4B
  4566 gün 4A
  300 gün 4C
  3065 gün Özel Banka sandık
  1-Bu şekilde en erken ne zaman ve ne şekilde emekli olabilirim.
  2-En iyi şartlarda emekli olabilmek için mevcut primlerimi birleştirmek mi doğru olur yoksa bu şekilde emeklilik tarihine kadar bekletmek mi doğru olur.
  3-Hizmet birleştirmesi yapılması doğru olacaksa , özel sandığı SGK ya mı taşımam mı?, yoksa SGK y mı özel sandığa taşımak daha doğru olur.
  4-yasal mevzuat gereği , emeklilik yaşına 7 yıl kala, son 1060 gün primin emeklilik şartlarını belirlediği göz önüne alınacak olursa eğer, en iyi şartlarda emekli olmak için ne yapmak lazım ..
  Yukarıda belirtilen hususlarda bilgilerinizi rica ederim.
  Teşekürler. iyi çalışmalar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Kadir BEY. İşin içine banka sandığı girince açıkçası net bir hesap yapamıyorum :). Kusura bakmayın. Bu şekilde SGK’ya yazılı olarak emekli olacağınız tarihi öğrenmek için dilekçe yazarsanız onlar size net bilgi vereceklerdir.

 95. Ahmet Acar

  Merhabalar,02.01.1970 doğum.25.09.1994 sigorta başlangıcı.askerlik 27.08 1990-04.03.1992 bitiş.pirim günüm 4707.ne zaman emekli olabilirim.ne kadar askerlik borçlanması yaparsam,ne kadar emeklilik yaşım geriye gelir.tesekkurler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 130 gün askerlik borçlanmanız yeterli. Bu durumda 54 yaş ve 5675 günü tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

 96. Mehmet

  Sayın Ömer bey öncelikle soruma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim önerinizi dikkate alıp kısmetse primim dolunca ek5 sigortasını kesecem yanlız bu konuda aklıma şöyle bir soru takıldı prim dolduğu halde ek5 yatırmaya devam etsem misal 6000 gün olana dek yatırsam kısmetse emeklilik hakkı kazanınca bu fazladan 475 gün emekli maaşıma katkı sağlamazmı acaba tekrar teşekkür ediyor kolay gelsin diyorum

  1. Ömer Meriç

   Fazladan ödenen primler 2008/10 dönemi sonrası olduğundan ne yazık ki olumsuz yönde yönde etkiliyor. hele ki ek 5 ortalama kazancı daha kötü etkiler. Primi doldurunca bırakın siz.

 97. Mehmet

  Öncelikle böyle bir hizmetten dolayı teşekkür ediyorum benim sorum ek5 sigorta ile sigorta girişim 1 Ağustos 1990 geçen sene Mart ayının son günü ek5 sigorta başlattım malum korona virüs pandemisinden sonra iş sıkıntısı halis olunca kısmetse emekli olmam için 5525 prim gerekiyor askerlik borçlanmamda yok bu haziranın 11 inde kısmetse 5525 primim dolacak ve yaşı bekliyecem ben primim dolunca sigortalı 1 işe yeniden başlayıncaya kadar bu pandemide gerçi biraz zor ama ek5 prim yatırmaya devam edeyim mi yoksa nasıl olsa 5525 primim doldu diye düşünüp ek5 sigortamı iptalmi edeyim eğer prim dolduğu halde ek5 i yatırmaya devam edersem bana kısmetse emekli olunca maaşıma katkısı olurmu olursa ne kadar olur ek5 i yılbaşından önce 1200 yılbaşından sonrada zamla 1250 TL yatırdım normal işyeri SGK toplamım 5097 gün bunun çoğu brütten yattı bunları şundan yazdım kısmetse yaşım dolunca (dolmasına 2 sene var daha) sizin uzmanlığınıza göre bana emekli maaşı ne kadar bağlanır kolay gelsin tekraren teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Prim gününü tamamladıktan sonra kesinlikle ek5 ödemeye devam etmeyin. fazladan ödeme size ek olarak yansımaz. Eğer sigorta primleriniz hep asgari tutarlar üzerinden ödendi ise 1600-1700 TL gibi bugün şartlarında tabi maaş bağlanır.

 98. hakan kaya

  10 ağustos 1968 doğumluyum. 29.09.1992 de pratisyen hekim olarak işe başladım. ocak 2006 da istifa edip özel hastanede çalışmaya başladım. 2010 mart ayında tekrar devlet memurluğuna döndüm. 2010 Ekim ayında devletten tekrar istifa ettim ( 18 yıl sigortalılık süresi varken). özel hastanede çalışmaya başladım. Ağustos 2021 de emekli olacağım. Emekli sandığı ikramiyemi alabilirmiyim.

  Cevabınız için şimdiden teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır SSK kapsamında emekli olacağınız için emekli sandığı size ikramiye ödemez.

 99. Defne

  Merhaba,SGK işe giriş tarihim 2000.dogum yılım 1984 .Bı yakınımın yaninda ev hizmetinde (bakım temizlik) çalışıyorum.30 gun.Asgeri ücret alıyorum.Benim sigorta ödemem işveren için ne kadar ücret öder?Birde devlet teşviği varmı,internette araştırdığım da bir yıl tesfik var devlet pirim borcunu bir yıl ödüyor sonra işveren devam ediyor diyor bu bilgi doğru müdur?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yararlanmış olduğunuz aylık sigorta teşvikine göre ödenecek prim değişir ? İşveren hangi teşvikten yararlanıyor bilginiz var mı ?

   1. Defne

    4447/10 bu trafikten yararlansa ne kadar pirim oder

    1. Ömer Meriç

     2021 yılı için 608 TL.

 100. ALİ ÇUBUK

  MERHABA, YEDEK SUBAY GÜNLERİM 4/C TESCİL HİZMETTE GÖRÜNÜYOR.MEMURUM. ANCAK HİZMET GÜNLERİM GÖRÜNMESİNE RAĞMEN PEK-GÖSTERGE TUTAR VE MAAŞ VE KESİNTİ SIFIR GÖZÜKÜYOR. SORUM ŞU BU ŞEKİLDE OLURSA HİZMETTEN SAYILIR MI? EMEKLİ AYLIĞI VE EMEKLİ İKRAMİYESİNDE
  GÜN OLARAK GÖRÜNEN ANCAK KESENEK OLARAK GÖRÜNMEYEN SÜRELER SAYILIR MI CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM .ÇOK ACİL VE ÖNEMLİ.TEŞEKKÜRLER

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eski hizmet olduğu için görünmüyor muhtemelen. Ama emekli ikramiye ve maaş hesabında dikkate alınır.

 101. ferudun karakayış

  merhaba
  01/12/1987 ssk girişim var
  06/06/1990 ssk çıkış üzerime ticari minübüs aldım bağkura geçtim

  üzerimde ticari araç varken 1993 yılında bi işyerinde ssk lı olarak çalışmaya başladım

  1993-ve 2001 seneleri arasında hem bağkur hem ssk ödedim
  full boşluksuz

  2001 yılında bağkur terk yaptım ama hala üzerime kayıtlı araç vardı
  2010 yılına kadar bağkur ödemedim ssk ödendive o yıl aracı devrettim bağkur bana
  52,000 tl borç çıkardı borcuda bu aradaki ssk primlerimden kapattı

  o günden 2020/12.aya kadar ssk lı devam ettim

  12,ayda emeklilik dilekçemi verdim
  fakat maaş hesaplama sitesinde emekli maaşım 3500 tl bağlanacağı şeklinde görünmesine karsılık 2800 tl bağlandı
  sebebide 2000 senesi öncesi bağkur primlerimin geçerli olması oldu tahminim ssk primlerim silindi
  haliyle ödenen bağkur primlerim düşük olduğu için maaş düşük geldi
  fakat silinen ssk primlerimin iadesi olmuyormuş zaman aşımı varmış

  onuda geçtim bu primler neden bağkur primlerime aktarılmadı ve düşük maaş bağlandı
  bundan sonra ne yapabilirim veya bunu nasıl düzelttirebilirim
  iyi çalışmalar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Feridun Bey. Sanırım önce başlayan sigorta kuralı esas alınarak hizmet çakışmasından dolayı SSK hizmetleriniz iptal edilmiş. Bunun için yapılacak bir şey yok maalesef.

 102. İbrahim

  Yaklaşık 1 ay önce işten çıktım.toplamda 3 ay 10 gün çalıştım.ise girerken işveren ilk bir ay birbirimizi görelim sonra sigortani baslatacagim dedi.1 ay sonra aklımızda yapacağız dendi 3 ay geçince de şuan borçların var bizi idare et dendi.Sonrasinda işyerinde uyumsuz biri vardı sürekli bana takılıp münakaşaya giriyordu söylediğimde de sen onu görmezden gel vs diyorlardi herseferinde son olarak yine bana takılınca dayanamadım işten çıktım.Sonrasinda çalıştığım 3 ay 10 gün için sigorta yapılmadı bir karsiligi olacakmi dedigimde bunun pesinemi düştün ödeyecek olsam devlete öderdim dendi. Merak ettiğim benim bu durumla ilgili bir hakkım varmı.Varsa bu haklar nedir ve nekadardir.Kolay gelsin şimdiden teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba tabi ki hakkınız var. İşyerini Alo 170 hattını arayarak şikayet edin. Gerekli denetim yapılır ve eğer kanıtlayabilirseniz sigorta yapılmayan dönemler için hizmet kazandırılır. Ayrıca işverene yüklü miktarda idari para cezası uygulanır.

   1. İsmail kaya

     

    Merhaba, babam 1964 doğumlu. İlk sigorta girişi 1980. 1984 yılında askere giderken, o sıralar sigorta girişi de yapılmış. 40 günlük bir çakışma var. Babam şimdi vefat. 382 gün sigortalı çalışmış. Mezarda emeklilik için ne yapılabilir? Askerlık borçlanması bize ne kadara mal olur? Çalışmadan dolayı eksik kalan günleri tamamlamak için en son sigortalı çalıştığı yere başvurma durumumuzda bir maliyeti olur mu? Uzun bir soru oldu, teşekkür ederim şimdiden.

    1. Ömer Meriç

     Merhaba İsmail BEY. Babanızın vefat tarihi nedir ?

     1. İsmail kaya

      Ekim 2005

     2. Ömer Meriç

      Askerlik süresi ile birlikte 900 güne tamamlanabilirse aylık bağlanabilir. Askerlik günlük borçlanma tutarı 2021 yılı için 31,39 TL.

     3. Burcu

      İsteğe bağlı prim ödeyip, şu an bağkur emekli maaşı alan biri, bu emekliliğini iptal edip yetim aylığı alabilir mi acaba?

     4. Ömer Meriç

      Merhaba. Hayır mümkün değil bu maalesef.

   2. İsmail kaya

    Ekim 2005

    1. Ömer Meriç

     Askerlik borçlanması ile birlikte 900 güne tamamlamak mümkünse ölüm aylığı bağlanır.

 103. Rabia

  Merhabalar 3600 gün doldurunca kıdem tazminatı alabilirmiyim 2016 SSK girişliyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer 08.09.1999 tarihinden önce sigorta başlangıcınız yoksa 3600 günden tazminat alamazsınız.

 104. Selma taş

  İyi günler efendim babamın emekli aylığını alıyorum iki çocuğum var onların çocuk parasını alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çocuk parasından kastınız nedir ? SGK tarafından öyle bir ödenek ödenmiyor. Sosyal yardımlaşma muhtaç ailelere ödeyebiliyor. Orayla görüşebilirsiniz.

 105. Mehmet Said Taşan

  Merhaba 2017 yılında isteğe bağlı sigorta yaptırdım 1 sene kadar ödeme yapıp daha sonra yapmadım sigortamı iptal ettirip yatırdığım tutarı geri almam mümkünmü.Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yatırdığınız tutarları iade alamazsınız. Ama sigortayı son borçlu olduğunuz tarihten itibaren kapattırabilirsiniz.

 106. Ayben

  Merhabalar halk eğitim merkezinde usta öğretici olarak çalışıyorum hamileyim doğum ile ilgili haklarım nelerdir doğum ücreti alabilir miyim diye merak ediyorum nerelere başvuru yapmam gerekiyor teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Doğum analık ödemesi alabilmeniz için öncelikle doğum tarihinden önceki son 1 sene içerisinde en az 90 gün sigortanızın olması gerekiyor. SGK primleriniz hangi belge türü ile ödeniyor. SGK hizmet dökümünde var bu bilgi. Bunu yazabilir misiniz bana.

 107. Osman

  Merhaba Ömer bey,
  5.5 1969 doğumluyum,şubat 1987 SSK işbaşlangıç girişim ve 180 gün prim ödenmişliğim var.31.8.89-28.2.91 askerliğim var.
  1.2 1992 Almanyada işe başladım halen çalışıyorum.

  Soru1.
  3600 gün yurtdışı borçlanması yapabilirmiyim.

  2.askerliği borçlanırsam 3600 gündenmi düşer,yani 550 gün askerlik+180 gün ödenmiş prim,geri kalanımı 3600 güne tamamlamam gerekiyor.yani dilekçede 1.2.1992-1.2.2000 tarihleri arasında yazarak belirtmem yeterli olurmu.
  3.özetle benim şartlarıma göre en uygun tavsiyeniz ne olur,ne zaman emekli olurum,nekadar maaş alırım.

  Şimdiden teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   Türkiyede SSK kapsamında borçlanma hakkınız yok. Dolayısıyla 3600 güne Ssk kapsamında borçlanma ile tamamlama yapamazsınız.
   Bağkurdan borçlanma hakkınız var sadece.orda da 5400 günle emekli olabilirsiniz.

 108. Cenk eker

  Merhaba,
  21.11.1969 Doğumluyum.
  8413 ödenmiş prim günüm var.
  31.03.1994 Asteğmen (asteğmen öğrencilik eğitim 3 ay)
  17.07.1995 Askerlik bitiş
  17 .07.1995 tarihinden beri günümüze kadar Özek sektör çalışanıyım.
  Ne zaman emekli olurum.
  Sevgi ve saygılarımla

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Cenk BEY. Asteğmenlik eğitim süresi hariç toplam hizmet süresi 12 ay mı ?

   1. Cenk eker

    Tekrar merhaba.
    31.03.1994 Askerlik başlangıç
    30.06.1994 Asteğmenlik
    17.07.1995 Terhis

    1. Ömer Meriç

     Benim hesabıma göre vermiş olduğunuz bilgiler ile emeklilik için 55 yaşı tamamlamanız gerek. Yani bu durumda 2024 te doğum tarihiniz itibariyle emekli olabilirsiniz.

 109. Ege

  Merhaba,

  05.11.2020 tarihinde 25 yaşına girdim. O tarihten bu güne kadar GSS borcum oluşmuş ve gecikme zammı eklenmiş. Geçen aylarda e-devletten kontrol ettiğimde böyle bir borç görünmüyordu. Bu konuda tarafıma bilgilendirme yapılmadı. Bugün sigortalı işe başladım lakin GSS borcumun oluştuğu zaman aralığında gelirim yoktu+pandemi şartlarında bir sağlık sorunu sonucu hastaneye gitsek doktorlar geri çeviriyor. Kullanamadığımız sağlık hizmetinin borcunu niye ödüyoruz. Birden bire sistemde beliren bu borca itiraz edebilir miyim? Süreç ve aşamalar nelerdir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İtiraz etseniz de birşey değişmez. Sigortalı işten ayrılmanız durumunda gelir testi başvurusu yapmanızı tavsiye ederim. Eğer gelir testi sonucu yeşil kart çıkarsa borç geriye dönük silinebilir.

 110. Mehmet

  selamlar iyi bayramlar.ortağı olduğum şirket battı. şu an sigortalı bir işte çalışıyorum. borcumun bizimle ilgili kısmını fazlasıyla ödedim.diğer ortaklar ödemeye yanaşmadıgı icin yine gelip beni buldu alacaklı banka.müteselsil lik den ben hala genel borçtan sorumluyum.şu sigortalı bir işte çalışıyorum. maaşımın 1/4 kesiliyor. ödememem gereken borcu ödüyorum maalesef.bundan nasıl kurtulabilirim.şuana kadar bagkur lu idim.ssk dan emekli olmam icin 42 ay sigortalı bir işte çalışma zorunluluğu varmış. maaşımı kaptırmamak icin nasil bir yol izlemeliyim.babam evini satıp hissem kadarının fazlasıyla ödedi. kalan borç benim değil. ama şirket müdürü olduğum icin benim üstüme geliyorlar.diğer ortaklar çalışmadığı icin bulamıyorlar. işin özü ben maaşımı kaptırmamak icin nasil bir yol izleyebilirim.isteğe bağlı sigorta veya çiftçi bagkuru yada başka bir yol varmı .cevabınız icin teşekkür ederim. saygılar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ek 5 tarım SSK kapsamında kalan sürelere ait prim ödemesi yapılabilir. Şirket ortaklığı aktif değilse bu kapsamda prim ödemesi yaparak kalan süreyi tamamlayabilirsiniz.

 111. Mehmet

  Kolay gelsin
  Aynı iş yerinde hem görevimi hem de şoför olarak hizmet etmek istiyorum. SGK da şoför olarak kayittim yok 2 kayıt yapabilir miyiz.Mesai olarak şoförluk yapabilir miyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Aynı işyerinde birden fazla sigorta yapılamaz.

 112. Naci

  Merhaba
  19.10.1984 doğumluyum
  01.09.2001 tarihinde askeri öğrenci statüsü başladı
  07.02.2002 tarihinde kaza-i rüşt kararı aldım
  30.08. 2002 tarihinde Astsubay olarak mesleğe başladım.
  Şuana kadar kesintisiz olarak mesleğimi icra ettim.
  Ne zaman emekli olurum?

 113. ARZU B

  MERHABA!
  PANDEMİ DÖNEMİNDE NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ İLE İŞTEN AYRILANLARIN EMEKLİLİK HESAPLAMASI DEĞİŞTİ Mİ? YANİ BU SÜRE ZARFINCA SİGORTAMIZ NE OLDU? EMEKLİLİĞİMİZİ ŞLERİ ATACAK MI BU DURUM? DEVLET ADİL BİR ÇÖÜZÜM SUNCAK MI BİZLERE?
  TEŞEKKÜRLER

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sorunuzu tam olarak anlayamadım. Bu süreler neden engel olsun ki.

 114. Yusuf

  Selamlar
  01.01.1995 yılında sigortalı olarak işe başladım ve 25 yıldır sözleşmeli olarak belediyede çalışmaktayım . Prim gün sayım 8322 Yaşım 46
  Şimdilerde devlet memurluğuna geçmem sö konusu
  Şayet devlet memuru olursam benim için avantaj ve dezavantajları nelerdir (emeklilik, çalışma basamağı vs.)
  Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Neden kadroya geçeceksiniz ki ? Bana kalırsa maaş ve ikramiye açısından sözleşmeli daha avantajlı. Ayrıca daha erken emekli olursunuz. Bence biraz araştırarak tekrar değerlendirin bu durumu derim. Yine de tercih sizin.

 115. Hasan Çelik

  Merhaba
  01.02.2000 tarihinde sigortam başladı. Farklı işlerde çalıştım son işimde 7 yıldır çalışmaktayım. 22.06.2021 de 7000 iş günüm doluyor. Sgk dan yazı alıp istifa edip kıdem tazminatımı alabilirmiyim . Eğer işten bu sekilde ayrılabiliyorsam son çalıştığım haziran ayının sigortasının sistemlere yansıtılmasını temmuz ayını sonunu beklemek zorundamıyım. 7030 gün çalışmak istemiyorum.
  Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sistemde 7000 günün görülmesi lazım SGK tarafında. Yoksa yazı verilmez.7000 gün görüldükten sonra yazı alarak tazminat ile işten çıkabilirsiniz.

 116. Muhammet hafız gel

  Merhaba ben 28.02 1969 doğumluyum 08.07.1993 yılında sıgorta girişim var yaklaşık 7000 gün doldurdum şu anda yaş bekliyorum benim sorum askerlik yatırırsam emekli olma yılını geriye çekermi vereceyiniz bilgi için şimdiden teşekkürler.

 117. Sezai

  3300 prim günü ve 1996 SSK girişi bulunan ve ek5 ödeyen bir bayan için doğum borçlanma imkanı var ise 5900 gün 53 yaşımı yoksa 3600 gün 59 yaşı mı önerirsiniz.
  Sonuçta üç çocuk borçlanması için 2021 yılı için 82 bin₺ ödeyecek.
  Hangisi daha iyi emekli maaşı kıyas edildiğinde çok fark olur mu
  Siz olsanız ne yaparsınız

 118. Hikmet

  01.11.1975 doğumluyum 01.07.2004 bağkura girişim var 2013 yilina kadarkesintisiz ödemem var 2013 yilin yarisi ile 2014 yili ile 630 gunum silndi 06 koduyla 01.05 2015 tekrar başladi kafam cok karisik yanlişlikla e devletten ihya talepte bulundum nisan oldu börcunu bitirmedi diyor ekradan nasil silinir kafam cok karişik beni bilgilendiriseniz cok sevinecem allah sizle olsun

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İhyayı yapılandırma kapsamında mı yapmıştınız yoksa yapılandırma sona erdikten sonra mı ? Eğer yapılandırma kapsamında ise 30 Nisan 2021 son ödeme tarihi. Bu tarihten sonra sistemden düşer. Eğer yapılandırma harici yaptıysanız bu durumda size tebliğ tarihinden itibaren 3 ay içerisinde ödenmesi gerekir. Bu süre sonunda sistemden düşer.

 119. Yasemin YILDIRIM

  Merhaba,
  Kasım 2001 de memuriyete başladım. 9 ay sonra istifa ettim. Eylül 2004 de öğretmen olarak atandım. 8.5 aylık 2ay +6,5 ay) ücretsiz doğum iznim var.

  Toplamda 16 yıl 0 ay 17 gün emekliliğe esas çalışma sürem var. İstifa edip iştirakçi olmak istiyorum.

  Kaç yıl ve ortalama ne kadar geri ödeme yapmam gerekir?

  Ödemelerde taksit uygulanıyor mu?

  Doğum borçlanması ödeyeceğim primleri azaltır mı? 

 120. Çağan Aydın

  1971 doğumlu hekimim. Kasim1996 da sigortalı olarak özel bir hastanede işe başladım.8 ocak 1998 de ayrıldım.26 kasım 1998 de uzmanlık eğitimim için devlet memuru olarak yeniden çalışmaya başladım. 17 aralık 2005 tarihine dek görev yaptım. 12 şubat ila 17 nisan 2006 arasında yine sigortalı olarak özel bir hastanede çalıştım. 26 ağustos 2006 tarihinde bir kamu hastanesine uzman tabip olarak atandım. O tarihten bugüne dek kesintisiz çalışıyorum kamuda 21 yıl 6 ay ve ssk 4A 452 gün çalışmam mevcut. Askerliğimi ihtisas sırasında 1 ay bedelli sıhhiye er olarak yaptım.
  Öncelikle 1.hangi statüden ne vakit emekli olurum.
  2. Devlet hizmeti dışı çalışmalarımı birleştirmem gerekir mi ve ne zaman birleştirmek uygun olur. Türk kizilayinda 1 yıllık çalışmam kamu yani memuriyete sayılır mi? Bazı özel kurumlar (hastane) kapanmış ya da el değiştirmiş hekim olarak çalıştığımı gösterir belgeyi nasıl ve hangi yolla almalıyım?
  3. ağustos 2018 tarihinde çıkan fiili hizmet zammı beni de etkiler mi,emekli yaşını öne çeker mi? Buna hak kazanmak için kanun tarihinden itibaren 10 yıl çalışmış olma koşulu var mıdır? Özel sektöre geçersem fiili hizmet zammım yine devam eder mi?
  4. Hizmet birleştirmede sigortalı geçen süreler emeklilikte 25 yillik devlet memuru olarak çalışmış olma koşulu içinde değerlendirilir mi?

  Cevabınız için teşekkür eder kolaylıklar dlerim.
  Çağan Aydın

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Hocam.
   1- Emekli sandığı kapsamında emekli olacaksınız.
   2- Emeklilik dilekçesi verdiğinizde hizmet birleştirme yapılır. Birleştirme işlemleri artık kısa sürüyor. Eskisi gibi uzun sürmüyor. Herhangi bir belge almanıza gerek yok. En son çalışmanın olduğu SGK diğer çalışmaların olduğu SGK’lardan elektronik ortamda hizmetlerinizi ister ve birleştirir.
   3- Fiili hizmet zammı kapsamına doktorlar alınmadı diye biliyorum. O konuya çok vakıf değilim açıkçası. Ama doktorlar da alındıysa bu durumda 2018’den sonraki fiili hizmete tabi çalışma süresi için hak ettiğiniz süre emeklilik yaşından düşülür. 10 yıl çalışma şartı yok.
   4-Evet değerlendirilir.
   Umarım cevap verebildim sorularınıza. Saygılarımla.

 121. Zöhre

  İyi günler. Ben babamın emekliliği için birşey sormak istiyorum. Babam 1983-1986 yılında Suudi Arabistan’da çalıştı. Oradan 981 günlük primi var. Daha sonrada Türkiye’ de 2005 yılından beri çalışıyor. Türkiye’deki toplam primi 4800 gün. İki yılda Askerliği var. Bu durumda şuanda borçlanarak emekli olabiliyor mu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Suudi Arabistan’daki başlangıç TR’de sayılmıyor diye biliyorum. Ancak yüzde yüz emin değilim. Türkiye’de 2005 sigorta başlangıcına göre emeklilik için 7000 gün ve 60 ya şartını sağlaması gerekiyor.

 122. Hüseyin

  Merhabalar. 1997 myo kayıt olup 2 yıl okudum. 2001 de 18 ay askerlik yaptım. 2004 mart 1 den itibaren tsk da görev yapıyorum. 01.10.1999 tarihinde 186 gün ssk var. Sorum şu. 1997 yılında öğrenim borçlanması yapılırmı. Yaparsam emeklilik yaş kriterim ne olur. İyi çalışmalar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emin değilim ama bildiğim kadarı ile borçlanma hakkınız var. Emeklilik şartlarınızı değiştirir tabi.

 123. Ümit

  Merhabalar.eşim için  tarım ek5 sigortası ödüyorduk.belli bi süre sobra borc coğalınca sigortayı sgk ya dilekce yazarak kapattırdık.borcuda yapılandırdık ama ödemedik. Benimde ek 5 sigortam vardı bende borctan dolayı kapattırdım sigortamı.borcumuda yapılandırdım taksitlerimi düzenli ödüyorum. Gss sağlık sigortasından faydalanıyorduk.ama bugün gss provizyon vermiyor.sağlıktan yararlanamıyorum.bunun sebebi nedir. Diger bir sorum ise eşimin ek5 tarım sigortasına olan borcunu sildirebilirmiyiz.nede olsa onun sigortasını kapattırdık.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sağlıktan yararlanamama birçok nedene bağlı olabilir. SGK ile görüşerek nedenini sorabilirsiniz. Eşinizin prim borçlarını bir dilekçe vererek sildirme hakkınız var.

 124. Necmi

  Esim aralik 1972 dogumlu
  Bayan esim 1992 eylul prim yatma
  1988 staj.
  6500 prim var calismiyor suan.
  2004 2006 dogum var.
  Dogum borclanmasi ile hemen emekli olabilirmi
  Ne kadar yatirmamiz lazim olursa tabii..

  1. Ömer Meriç

   Eşinizin 49 yaşı tamamlaması gerekiyor. Prim günü olarak eksiği yok. Dolayısıyla doğum borçlanmasına gerek yok. Aralık 2021’de doğum tarihinden itibaren emeklilik dilekçesi verebilir.

 125. MURAT

  Ömer Bey merhabalar. Size bir sorum olacaktı. Ben özel bir şirkette 12 saat üzerinden güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum. Hafta tatilim bazen 6 günde 1 bazen ise 7 ya da 8 günde 1 olarak değişiyor. Ama normalde izin günümüz olduğu günlerde çalışıyorum ve şirket o fazla gün için mesai vermiyor. Bu durumda SGK ya şikayet etsem bir sonuç alabilir miyim ? Ya da nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Teşekkürler..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şikayet edebilirsiniz. Elbette yasaya aykırı bir durum varsa sonuç çıkacaktır.

 126. Ahmet

  Hocam merhaba 78 SSK girişim var. Gün sayım 2194. 2009 da bağkur girişim var yatan gün sayım 914. 330 bağkur yapılandırma var emekli olabilirim yaş 61. Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplamda 3600 gün ile ssk kapsamında emekli olma hakkınız var.

 127. Ayşe Dilek

  Merhaba, Malülen emeklilikle ilgili sorular sormuştum fakat yine sitenizden engelli erken emeklilik diye bi kavram olduğunu öğrendim.26.12.1997 den beri Sağlık Bakanlığı’na bağlı bir hastanede lisans mezunu hemşireyim.6 yıl önce böbrek nakli oldum halen devam eden başka hastalıklarla birlikte yüzde 93 özür raporum var. Maaşta vergi indiriminden yararlanıyorum.24. yılımı çalışıyorum ama artık zorlanıyorum emekli olmak istiyorum.Engelli erken emekli olabilir miyim? Maaş, ikramiye vs.hesaplama farklı mı oluyor?

  1. Ömer Meriç

   Önceki sorunuzu da yanıtladım Ayşe Hanım. Malulen emeklilik ile engelli emeklilik arasında maaş olarak çok fark yok. Ama engelli emeklilik daha avantajlı olur.

 128. samed

  merhaba 1960 dogumluyum 1978 ssk gırıs tarihim ,3108 ssk gunum var ,2009 da bagkur gısım var bagkurgun sayım 914 gun, ssk dan emeklı olabılırmıyım tesekkerler,

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet 3600 gün ile emeklilik hakkınız var.

 129. Sibel ERGIL DOĞDU

  Merhaba 1991_1993 yillarinda ticaret meslek lisesinde iken yapmiş oldugum stajim var.Ilk işe başlama tarihim 1995 yili …toplamda 5500 ustu prim gunum var.2007 ve 2013 yillarinda yapmiş olduğum dogumlarim var.yeni cika yasa ile stajyer olarak çalışmiş kadinlar icin yeni duzenleme ile ben de dogum borçanmasi yaparak ilk işe girş tarihimi staj tarihim.olan 1991 yilı için doğum borçlanması yapabiliyor muyum ?yani dogum borclanması ile tarihi ö e cekebiliyor muyum?ona gore dovum borçlanmasi yapacaģim tesekkurler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef doğum borçlanması işe giriş tarihinizi geri çekmez. Dolayısıyla emeklilik şartlarınızı değiştirmez.

 130. Ramazan ÖZAY

  SSK 01.08.1992 2472 prim BAĞKUR 04.10.2000 5590 prim 1970 doğumluyum askerlik borçlanması yaparsam ne zaman emeki olurum?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 04 10 2000 tarihinden beri bağkur mu ödüyorsunuz? Askerliği ne zaman yaptınız?

   1. Ramazan ÖZAY

    30.05.1990

    1. Ömer Meriç

     15 ay askerlik borçlanmanız durumunda ssk kapsamında 52 yaş ile emekli olursunuz. Ancak son 7 yıla ait hizmetin en az 3,5 yılının SSK olması gerekiyor.

 131. Mesut Özçamur

  2008 de bir şirkete işbaşı yaptım 2011 de haberim olmadan 1 sene çıkış yapılmış sigortasız çalışmışım 2013 te tekrar giriş yapılmış 2019 da mobink uygulanarak işten ayrılmak zorunda bırakıldım ne yapabilirim şirkete SSK tarafından nekadar ceza bana ne karı olur dava açarsam Teşekkür ederim şimdi den

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer sigortasız olduğunuz süre için sigortalı olduğunuz tespiti yapılırsa brüt asgari ücretin 2 katı tutarında her bir ay için işverene ceza uygulanır. O dönemin brüt asgari ücreti üzerinden. Sizin de tazminat hakkınız olur.

  2. Mesut

   Merhaba 10sene izin kullanmadım karşılığında ücrette almadım nasıl bir yol izlemeliyim nekadar alırım 2008 işe giriş 2019 çıkış

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Şu anki brüt kazancınız üzerinden hesaplanır. Dilerseniz yıllık izin hesaplama sayfamızdan hesaplama yapabilirsiniz.

 132. BÜLENT

  Syn. Ömer MERİÇ merhabalar

  SGK girişim 01.01.1995 tarihi itibarı ile aynı işyerinde çalışmaktayım.
  işverenim ; 31.11.2019 tarihinde SGK lı olduğum şirketi devretti.
  ben hala daha devir olan şirkette SGK lı olarak gözüküyorum fakat 31.11.2019 tarihinden günümüze kadar hiçbir şekilde SGK primlerim ödenmiyor. bu durumun bana herhangi bir zararı varmı ? eğer var ise ;
  Kendi isteğimle işten çıkış yapabilirmiyim.
  KIDEM TAZMİNATI hakkım ne olur.
  teşekkürler….

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Neden sigortanız ödenmiyor ? Bununla ilgili bence SGK’ya şikayet talebinde bulunun. SGK’dan tazminat alabilir yazısı alma hakkınız var. Bunu alarak işverene verip bu gerekçe ile işten çıkışınızı verirseniz size tazminat ödemek zorunda olurlar.

 133. Tülin nevruz

  Merhaba
  1981 doğumlu bir bayanım .10/102005 tarihinde işe başladım.2017 raihinde ayrıldım.toplam 4066 gün hizmet sürem var .iki çocuğum var.e devletten n zaman emekli olabilir dediğimde 58 yaş 7000 gün prim ödeme veya 58 yaş 25 yıl sigortalılık süresi 4500 gün prim ödeme şeklinde bilgi vermektedir .ben doğum borçlanması ile 4066 olan gün sayımı 4500 e tamamladığımda ve yaşı beklediğimde emekli aylığına hak kazanabiliyorım sanırım.peki 7000 gün 58 yaş şartı ile 4500 gün 25 yıl sigortalılık ve 58 yaş arasında benim aylık tutarı anlamında bir kaybım oluyor mu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 4500 günden emeklilik kısmi emeklilik, 7000 günden emeklilik ise normal emekliliktir. İkisi arasında yaklaşık %15-20 civarında maaş farkı vardır.

 134. atakan

  iyi günler ilk ssk girişim ssk olarak 4a ücretli öğretmen 2005 yılında başladım bugüne kadar da devam ettim bazen ay içinde 17 gün bazen de 15 13 gün gibi yatırlıd ama 13 sene sonunda 1450 civarı günüm var bu 4a ssk statüsündedir ve geçici iş akdi gibi bir statüdedir benim merak ettiğim bu prim gününün üzerine toptan 3000 gün gibi bir gün yatrısam 4500 ü bulsam ve öyle bıraksam yaşım daha genç ama yaşım geldiğinde emekli olabilir miyim ve eğer böyleyse 3000 gün toplu ödemenin maliyeti kaç lira olur 210 bin veya 120 bin gibi bir fiyat çıkarıyorlar tam emin değilim kaç lira olur eğer böyle bir hak varsa?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef öyle bir borçlanma hakkınız yok kanunen.

   1. atakan

    peki bu prim günü ile elden ödeme şeklinde en fazla nasıl tamamlayabilirim 4a ssk kalmak şartıyla yani bağkura dönüşmeden

    1. Ömer Meriç

     İsteğe bağlı olarak sadece ek 5 tarım SSK var. Onun dışında ssk kapsamında elden sigorta ödeme hakkınız yok. İsterseniz isteğe bağlı bağkur ödeyebilirsiniz.

     1. atakan

      ek 5 tarım ssk aylık en az 781 tl ödeniyor diye biliyorum ben bunu 1500 gün üzerine 3000 günlük daha ekleyip yaklaşık toplam 85 bin tl olarak topluca ödesem 4500 günlük ssk primim olur mu? 2005 girişliyim

     2. Ömer Meriç

      Toplu ödeme hakkınız yok Atakan BEY. Ek 5 tarım ssk primi şu an aylık 1151 TL. 781 TL değil.

     3. atakan

      emekli olurken eb fazla kaç gün ödenebilir ve aylık 1151 tl ise ücretli öğretmenlerin ayda 15 gün yatırılıyorsa diğer 15 gün için bu miktarın yarısı olan 550 tl civarında mı yatırılacak

     4. Ömer Meriç

      Atakan Bey. Anlaşamıyoruz sizinle. Geriye dönük ödemek istiyorsanız böyle bir hakkınız yok. Yani ücretli öğretmenlikte 30 günden az yatan süreleri bugün tamamlama hakkınız yok.

     5. atakan

      peki her ay ek 5 tarım sigortasına 15 günden az yatan olarak elden yatırmak istesem böyle bir hakkım var mı aylık olarak bundan sonrası için diyorum ve bu 15 gün için kaç tl eder ayrıca bağkur a mı dönüşür yoksa 4a ek 5 tarım ssk olarak mı kalır

     6. Ömer Meriç

      Sizin dediğiniz sigorta 2925 tarım sigortası. O kalktı. Ek 5 ödeyebilirsiniz. Aylık 30 gün üzerinden ödeniyor o sigorta. Hizmetler ssk kapsamında.

     7. atakan

      peki bilmediğim için soruyorum ücretli öğretmenlerin aylık 15 gün gibi yarım ödenen sigortaları 2925 tarım sigortası ile mi ödeniyordu eğer öyleyse bu şimdi ek 5 tarım sigortasına mı dönüştü çünkü önceden 2925 iken ben yatmayan günleri elden ödeyebiliyordum ama bana ssk dan böyle ödersen bağkur a dönüşür denmişti şimdi ek 5 için aynı şeyi yapamaz mıyım aylık olarak eksik günler için diyorum

     8. Ömer Meriç

      Ücretli öğretmenlikle 2925 tarım ssk ya da EK 5 ssknın yakından uzaktan alakası yok Atakan BEY.

     9. atakan

      o zaman ücretli öğretmen ssk 4a gözüken tam adı ne oluyor ek 5 olmuyor 2925 te olmuyor tam formatı nedir bize ödenen ssk nın çnükü 4a yazıyor anlamadım

     10. Ömer Meriç

      5510 Sayılı Kanuna göre 4/1-a kapsamında sigortalılık yani eski adı ile SSK kapsamında hizmet sayılır.

     11. atakan

      5510 Sayılı Kanuna göre 4/1-a kapsamında sigortalılık hakkında eksileri ve artıları nelerdir 15000 gün 5510 Sayılı Kanuna göre 4/1-a kapsamında sigortalı olan biri en erken nasıl emekli olabilir 2005 girişliyim ve bu sigortalılık türünde aylık elden ödeme var mı

     12. atakan

      pardon 1500 gün olacaktı yanlış yazılmış

     13. Ömer Meriç

      4500 gün 60 yaş ile ya da 7000 gün 60 yaş ile emekli olursunuz. Bu sigorta kolunda dışarıdan ödeme yapma tek yolu ek 5 tarım sigortası. Başka bir yolu yok.

     14. atakan

      2005 girişli olduğum için 60 yaş ve 4500 gün ssk olarak veya 7000 gün olursa bağkur olarak emekli olabilirim doğru mu anladım

     15. Ömer Meriç

      Hayır SSK kapsamında yaştan ( kısmi) emeklilik için 4500 gün normal emeklilik için 7000 gün gerekiyor.

 135. Ahmet

  Ömer bey benim sorum ortağı olduğum şirkette 2007 ve 2008 yılı arasında sigortaliydim bu zaman içerisinde şirket kooperatife ait inşaat ta iş yapıyorduk ancak ödeme alamayınca borç batağına düştük böyle olunca haciz işlemleri olunca şirketi n merkezini taşıdık başka semtte bir dükkan tuttuk çünkü merkez olan yere hacizler geliyordu bu arada hem ssk ile ilgili işçi giriş çıkış bevraklarini her ay gonderiyorduk ancak yeni tuttuğumuz dükkanda bulunamıyorduk o sıra ssk evrakları oraya gittiği zaman evrakları almadigimizdan ssk bu yeri sahte yer diye kabul ermiş o günkü hizmetlerimiz sahte gösterilmiş biz şirket olarak her yapılandırmada evraklarımızı ssk yapılandırması için gönderdik ayrıca ssk denetmenine ifadelerimizi verdik onlarda bizi şirket olarak savcılık dava açsın diye evrakları savcılığa gönderdi yaklaşık 20 gün önce savcılıktan bana gelen yazı var yazıda kovuşturmaya gerek olmadığını ve evrakta sahtecilik olmadığını belirtmiş benim sizden öğrenmek istediğim bu savcılık yazısı nedeni ile o sahte günlerimiz geri verilirmi bunu söylerseniz memnun olurum iyi günler dilerim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bir işyeri için sahte ya da şüpheli ibaresini sosyal güvenlik denetmenleri koymakta. Kaldırma işlemi de yine onların elinde. Yani birşey demek zor maalesef.

 136. Mahmut

  1997 yılında engelli kadrosundan kendi ilime öğretmen olarak atandım. Geçirdiğim çocuk felçi sebebiyle 2 yaşından beridir engelliyim ve uzun bacak bireysi ile yürüyorum. 2011 yılında idarecilik sınavlarına başvurduğumda(engelli olmam sebebiyle sınav yerimin alt katta olmasını istemiştim) bulunduğum ilin Milli Eğitim müdürlüğü engelli olmadığımı ifade ederek beni normal bireyler gibi üst katta sınava soktular. Daha sonra vergi indiriminden yararlanabileceğim ve erken emeklilik hakkımın olduğu söylendi. Bende 2011 yılında engellilik oranımın belirlenmesi için bulunduğum ildeki devlet hastanesine başvuru yaptım % 42 engelli raporu verildi. Yapmış olduğum vergi indirimi başvurusu Ankara’da toplanan kurulca da onaylandı vergi indiriminden yararlanmaya başladım.2016 yılındaki hain darbe girişiminden sonra 1Eylül 2016 tarihinde hiçbir açıklama yapılmadan memurluktan ihraç edildim. Göreve döneceğim umuduyla 1 yıla yakın bir süre bekledim. Ancak herhangi bir gelişme olmadı evli üç çocuk babası olmam sebebiyle işte bulamadım geçim sıkıntısı çekmeye başlayınca SGK’ya 2017 Ağustos ayında emeklilik başvurusu yaptım. Önce telefonla yaptığım görüşmede SGK yetkilileri emekli olmamda bir sıkıntı olmadığını prim olarak süreyi doldurduğumu ifade etmelerine rağmen gönderdikleri cevabi yazıda emekli olamayacağımı ifade ettiler. Hatta engelli olmadığımı bile söylediler. Halbuki engelli raporuyla öğretmenliğe atandım, askerlikten muafım, vergi indiriminden yararlandım. Sonuç olarak SGK’ya dava açtım ilk mahkeme SGK’nın ifade ettiği 5534 ve 5510 sayılı kanunlara ve en önemlisi iştirakçi olmamam sebebiyle emekli olamayacağım kararını verdi. Bende bir üst mahkemeye itiraz ettim.2019 yılında da Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından terör örgütü üyeliği suçlamasıyla ilgili Takipsizlik aldım. Yine göreve döndürülmedim onun içinde ayrıca dava açtım. Emekli olamama sebebim halen çalışıyorken başvuru yapmamış olarak gösterildi ama bana bu fırsat verilmedi. Sizden isteğim emeklilik hakkım var mı yoksa ne yapmam gerektiği konusunda bana yardımcı olmanız. Saygılrımla….

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Normalde halihazırda görevde olsanız engelli emeklilik hakkınız var. Emin olmamakla birlikte bildiğim kadarıyla emekli sandığında engelli emekli hakkı elde edebilmeniz için aktif olarak çalışan olmanız gerekmektedir. Görevden bir şekilde ihraç edilen ya da kendi isteği ile ayrılanlar görevde değilken engelli emeklilik hakkından yararlanamazlar. 3,5 yıl ssk kapsamında çalışabilirseniz ve %42 engelli raporunuz varsa ancak ssk kapsamında bir hakkınız olabilir.

 137. Sultan E.

  Selamlar,
  1994 senesinde baslamis oldugum memuriyet gorevimden 13 sene 3 ay hizmet verdikten sonra istifa ettim. Hemen sonrasinda “istirakci” olarak primlerimi odedim. Gerekli prim odemelerimi Bayan 20 sene uzeri) tamamladim ve maas baglanmasi icin gerekli yasima girdikten sonra, yaslilik maasi baglanmasi icin Ankara’ya muracaat yaptim. Muracaat tarihinden sonra yaklasik 3 ay gecmesine ragmen, Ankara’nin , son calistigim il olan Mersin’e yeni yazi yolladigini ogrendim. Mersin ile irtibata gectigimde ise onlar sadece benim fiili calistigim hizmeti gorduklerini ve Ankara ya yazi yazarak, disaridan odeme yaptigim sure icin bilgi isteyeceklerini bildirdiler. Bu prosedur ve surec normalmidir? Mersin’in yazi yollayip bilgi istemesi yerine , bu islemleri Ankara nin tamamlamasi gerekiyor diyo dusunuyorduk!? Bu sekilde surec karmasik ve cok uzayacak gibi gozukuyor.
  Dusunceleriniz ve tavsiyelerinizi almak istemekteyiz.
  Pesinen tesekkur ederiz.
  Saygilar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Süreç normal. Tüm kayıtlar bazen sistemde olmayabilmekte. Bu yüzden gerekli yazışmalar yapılmakta. Emekli maaşı olarak bir kaybınız olmaz. Sürecin tamamlanmasını beklemekten başka yapılacak bir şey yok.

   1. Sultan E.

    Ozur dilerim net olmamis yazim: Yani, Mersin, bizdeki calisma suresi su kadar diyerek yaziyi Ankara ya yollamali ve Ankara, zaten disardan odeme bilgileri kendilerinde oldugundan , tekrar Mersin ile yazismaya gerek olmadan islemlere devam etmeli diyedusunuluyor! Ama, nedense, mersin, odemelrin bilgisinide Ankaradan istiyor ve ondan sonra , tekrar Ankaraya mi yolliyacak hepsini!? Bosuna tekrar ve zaman kaybi gibi gozukup, mantiksiz geliyor!? Tabi dusunemedigimiz bir konu olabilir! sizin bilgi ve goruslerinizi onemsiyoruz. Sagolun.

    1. Ömer Meriç

     Bilemiyorum neden böyle bir şey isteniyor. Yani şunu demekten başka bir şey gelmiyor maalesef aklıma : Demek ki yazılması gerekiyor.

 138. Ahmet

  Merhaba benim size sormak istediğim.
  Ben Emekliyim ve hiç evlenmedim öldüğümde emekli maaşımın kız yeğenlerimden birine bırakabilirmiyim bunu öğrenmek istiyorum teşekkür ederim iyi günler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kanunen emekli aylığı bağlanabilecek kişiler yani hak sahibi sayılabilecekler: eş, anne, baba ve çocuklardır. Yiğeniniz alamaz.

 139. Didem

  Merhaba
  Geçici 20 madde özel banka sandığından emekli oldum hali hazırda babamdan yetim maaşı alıyorum evli degilim babamdan yetim maaşı almaya devam edebilir miyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kendi adınıza aylık aldığınızdan babanızdan dolayı alamazsınız.

 140. Ayşe Elif

  Merhaba,
  SSK emeklisi dul bayanım.SSK emeklisi babam 2016 yılında vefat etti. Kendi emekli aylığım olduğundan dolayı vefat eden babamdan yetim aylığı alabilir miyim ? %50 sinin alınabildiğini söylüyorlar.Yardımlarınızı rica ederim.
  Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maaşı eşinizden mi alıyorsunuz?

   1. Ayşe Elif

    Merhaba,

    Hayır kendi emekli maaşım var.

    1. Ömer Meriç

     Kendi emekli maaşı varsa anne ya da babadan aylık alamaz.

  2. Muhammet gök

   03/03/1979 doğumluyum.
   İlk işe girişim 30/10/2000 de emekli sandığı (4c)
   2003 -2012 yılları arasında SSK lı (4a) olarak çalıştım. 3144 günüm var.
   2012 temmuzdan bu yana imam hatip olarak emekli sandığına (4c) bağlıyım.
   Nasip olursa 2039 yılında 4c den emekli olacağım.

   Sorum şu
   4c den emekli olduğumda SSK (4a) lı çalışmalarım boşa mı gidecek?
   Ya da bana ne gibi faydası olacak?

   Muhammet gök
   İmam hatip

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. SSK’lı çalışmalar boşa gitmez. Hem prim günü hesabında hem de emekli maaşı hesabında dikkate alınır.

 141. Hikmet

  01.11.1975 doğumluğum 01.07.2004 tarim bağkura girisim var 2013 yilina kadar kesintisiz odemem var 2013 yilin yarisi ile 2014 yilim silindi 01 05.2015.#06 koduyla tekrar basladi mart 2021 yilinda 5400 gunum doluyor kismi emekllik dilekcisi versem daha prim ödemek zorulu olurmu kafam cok karişik beni biraz aydinlatirsaniz cok sevinecem allah sizle olsun

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Erkek mi kadın mı? Erkek ise 5400 62 yaş kadın ise şartlar 5400 gün 60 yaş. 5400 günü tamamladığınızda bağkuru kapatmak için faaliyeti durdurmanız gerekmekte.

 142. Mensur

  Mrb. 15.10.1980 dogumluyum. Sdk baslangic tarihim 01.09.1999. 4a dan 1981, 4b den 2670 gun primim var ve hala istege bagli olarak primlerimi odemeye devam ediyorum. 4a dan emekli olabilmek icin son 3.5 yil 4a ya gecip hizmet birlestirme yapmam gerektigini biliyorum fakat o zamani nasil hesaplicam bilemiyorum. Sizden rica etsem tam tarih olarak ne zaman 4a ya gecmem lazim yardimci olurmusunuz gec kalmak istemiyorum.kolay gelsin

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SSK kapsamında 58 yaş ve 5975 güne tabisiniz. Bu durumda en geç 54 yaşında sskya geçmeniz gerekmektedir. 3,5 yıl boyunca fiili olarak ssklı çalışmanız lazım.

  2. Mensur

   Omer bey öncelikle sorumu yanitladiginiz icin tsk ederim. Bayan oldugumu belirtmeyi unuttum.o yuzden emekliklik yadim 56 galiba degilmi.gun konusuna gelirsek benim
   1981+2670=4651 toplam gun sayim
   5975-4651=1324 kalan gun sayim
   1324-1260=64 gün
   Yani iki ay daha bagkurdan primimi odeyip ssk ya gecip 3.5 yilda ssk dan prim.odemem getekiyor degilmi.dogru anlamisim

   1. Ömer Meriç

    Pardon :). Soracaktım ayıp olur dedim sormadım. Bu durumda 56 yaş 5975 gün şartına tabiisiniz. Toplam prim gün sayısı en az 5975 gün olmalı. SSK ve bağkur dahil yani. Önemli olan son 7 yıla ait hizmetin en az 3,5 yılının ssk kapsamında olması.

 143. yaşar

  22,08,1994 – 31,10,1995 Tarihine kadar (4/a) 400 gün SSK var (4/c li çalışır iken eklettim 2007 yılında )eklettim ama Hitapda değerlen dirilmedi yazıyor
  24,11,1995- 24,05,1997 arası askerlik 540 gün saydırdım
  01,12,1997- 01,09,1998 arası (4/a) 268 gün SSK var (4/c li çalışır iken eklettim 2007 yılında ) eklettim ama Hitapda Değerlendirilmedi yazıyor
  16,06,1999-01,08,2016 arası 4/c olarak görev yaptım 4 yıl 1 ay yıpranmam var sgk görünüyor
  01,08,2016- 12,02,2021 açıktageçti her ay için 15 ödendi
  Emeklilikte 53 Yaşa tabidir 20/02/2024 tarihinde emekliliğe hak kazanır FHZ nedeniyle 4 YIL 1 AY öne çekilmiştir.yazıyor
  SORUM; SSK hizmetleri niye değerlendirilmiyor, DEGERLENDİRİLMESİ GEREKLİ İSE NE YAPMALIYIM KANUN MADDELERİ İLE BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM
  Ben 53 yaşamı yoksa 52 veya 51 yaşa mı tabi olmalıydım? görüşleriniz nedir ne yapmalıyım
  hatalı kayıt var ise hangi yolu izlemeliyim şimdiden teşekkürler.
  Doğum tarihim 20/04/1975
  NE zaman emekli olurum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Durum biraz karışık ve bu bilgiler ile size net emeklilik tarihi belirtmek zor. SSK hizmeti neden değerlendirilmedi onu da bilemeyiz. Bence siz Cimerden bu şekilde açık bir talep oluşturun. İlgili birim size cevaplasın.

 144. Hüseyin Aydın

  Merhaba, özel bir şirkette muhasebe elemanı olarak çalışmaktayım. Haftanın 6 günü 08:00-18:00 olarak çalışmaktayım. Haftalık çalışma saatim 45 saati aşıyor fakat ek bir ödeme alamıyorum. Bunun yasal mevzuatta bir geçerliliği var mıdır?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır yok tabi ki. İş kanununa göre haftalık çalışma süresi 45 saattir. Bunu aşan sürelerin fazla mesai olarak sayılması ve size mesai ücreti ödenmesi gerekmektedir.

 145. Yasin TORUN

  Merhaba.
  Ben 26.01.1980 doğumluyum.
  20.03.1998’de ilk defa ssk numarası aldım ve 47+48=95 gün özel sektörde ssk’lı olarak çalıştım.
  1.09.2003 ila9.07.2005 tarihleri arası667 gün çiftçi bağkur’u yatırdım.
  2004 yılında “%54 oranında iş için engelli raporu” aldım ama vergi indirimi raporum yok.
  9.07.2005 ila 23.10.2012 tarihleri arasında 2614 gün kamuda ssk’lı olarak çalıştım.
  23.10.2012’de “memur olarak atandığımdan görevimden ayrılmak istiyorum” diye dilekçe yazarak 24.10.2012’de kamudan işçi olarak ayrılıp başka bir kamu kurumunda devlet memuru oldum.
  24.10.2012 tarihinden bu yana devlet memuruyum.
  1-Hangi tarihte emekli olurum?
  2-Memur olarak emekli olduğumda, işçi olarak çalıştığım süreler için ikramiye yada emekli maaşımı etkiler mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1- Emekli sandığı kapsamında 60 yaş ve 9000 günle emekli olursunuz.
   2- farklı kuruma geçtiyseniz ikramiye ödenmez diye biliyorum ama emin değilim.

 146. Cevdet

  2 eylül 1991 de terhis oldum 18 ay asker lik yaptım emekliliğimi 1 sene öne çekmek için sadece 1991 mayıs ayını 30 gün olarak sigortasını ödesem bır ay olarak yeterli olmazmı? 6 ay ödeme zorunlumu?12 05 1970 doğum. işe giriş 01 11 1991. Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Hayır en az 6 ay borçlanmanız gerekiyor. 1 yaş çekebilmesi için.

 147. Ali Karaca

  İyi Akşamlar. Benin soruma cevap verdiniz. Teşekkür ederim. Ama ben konuyu anlayamadım. 13 ay borçlanma yaparak 55 yasını doldurunca emekli olursunuz dediniz. Benim doğum tarihim 12/05/1966 İlk sigorta girişim 24/12/1996 Askerlik yapma tarihim 1992 de kısa donem olarak 180 gün askerlık yaptım. Benim normal şartlarda emekli olma tarihim galiba 12/05/2022 dır. Yani 180 gün askerlik ödemesini yapsam emekli olmam 180 gün öne çekilirmi. Ayrica 13 ay borçlanma nasıl yapabilirim teşekurler.

  1. Ömer Meriç

   Eğer kısa dönem ise maalesef olmuyor bu durumda. En az 13 ay borçlanma gerekiyor. Bu durumda dediğiniz gibi 56 yaşı tamamlamanız gerek. Yani emeklilik tarihiniz 12.05.2022 olacaktır.

 148. TARANA KARA

  Merhaba.Ben,Azerbaycanda 25.5 yıllık calıştım ve sonra TC kabul ettim.Universitede ders ucretli olarak calışıyorum ve,dogal olarak cok az primim var(calıştıgın saatın primini yatırıyorlar).Sorum boyle:Bakuda ki yıllarımı ve primlerimi SGK ya baglıya bilirmiyim emekli olmak için? 19. 12.2006 SGK girişim ve 814 günüm var.03.09.1958 dogumluyam.Bildiğim kadar ,kadrolu olsaydım Emekli sandık kabul ediyor.Eger SGK-BAGKUE-Emekli sandık birleşmişse,belke kanunda degişiklik olmuş.Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Türk vatandaşı mısınız?

 149. Ali Karaca

  Merhaba. Ben 24.12.1996 ssk girişim var. Doğum tarihim 12.05.1966 dir. 1992 tarihinde 6 ay askerlik yaptım. 6500 ssk günüm var. Askerlik ödersem ne zaman emekli olurum. Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 13 ay borçlanmanız halinde 55 yaşı tamamladığınızda emekli olursunuz.

 150. Cevdet

  Merhabalar.
  12 05 1970 doğumluyum
  Mart 1990 askere gittim
  Ağustos 1991’de terhis oldum Askerliğimi 18 ay yaptım
  1 Kasım 1991’de ilk sigorta girişim
  Emekliliğimi bir sene öne çekmek için kaç ay askerlik borçlanması yapmam lazım teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 6 ay askerlik borçlanması yapmanız yeterli olacaktır.

 151. Filiz Bozkurt

  Merhaba… 4/A li olarak çalışmaktayım. Sigortalılık başlangıç tarihim 01.11.1989 ve bu tarihe gore 20 yil ve 5375 prim gunu uzerinden 46 yasa tabi olduğumu biliyorum. Halen yatmis olan prim gun toplamim 2146 gun ve 2 çocuğum mevcut olup herhangi bir çocuk borçlanması yapmis degilim. Bu şartlar gözönüne alındığında 3600 gun emeklilik şartlarından yararlanarak emekli olabilir miyim, sayet 3600 den yararlanma sansim varsa ne zaman emekli olabileceğimi öğrenebilir miyim? Şimdiden teşekkürler…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 3600 günle 58 yaşı tamamlamanız durumunda emekli olabilirsiniz.

 152. Çağan

  İyi akşamşar annem 14 03 1961 doğumlu 4.10.2000 girişi var 716 gün 4/a günü var 4/b 4685 günü var evde ev işi yaparak (örgü yapıp satma)vergiden muaf 1068 lira son ödeme miktarımız aylık marrta 5400 günden emekli 4b den olması için dilekçe vericez ama alacağı maaş çok karışık bu konuda bilgi alabilirmiyim teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 1500 TL maaş alır.

 153. Murat Tuncel

  İyi günler doğum tarihim 03.07.1972 Sigortalı (4A) başlangıcım 01.08.1994 tarihinde , 01.02.1992/01.05.1993 tarihleri arası 15 ay askerliğimi yaptım ancak borçlanma yapmadım. 31.01.2021 tarihine kadar 2695 gün primim var, Ayrıca 20.09.2004 tarihinde çiftçi Bağkur kaydım var ancak prim günüm yok, 2004-2009 tarihleri arasında her hangi bir prim kaydım yok 2009 sonrasında parça parça yıllarda (4A) prim günlerim var. Bu şartlarda çiftçi Bağkur borçlanması yapabilirmiyim ve (4A) sigortalı olarak hangi şartlarda emekli olabilirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Askerliği borçlanmanız durumunda 53 yaş 5600 günle emekli olabilirsiniz. Eğer çiftçi bağkurunda prim borcundan dolayı dondurulan hizmet süreleriniz varsa bunları borçlanabilirsiniz.

 154. Osman

  Öncelikle böyle bir hizmet verdiğiniz için teşekkürler benim sorum ek5 le ilgili 2020 Mart ayinin 31 inde ek5 sigorta yaptırdım malum covid19 olduğu için iş sıkıntısından dolayı kısmetse 5525 prim günüm bu haziranın 11 inde doluyor
  sigorta baslangicim askerden önce 20.08.1990 ondan sonra 2023 e kadar kısmetse yaş dolmasını bekliyecem ek5 sigortaya kadar özel sektörden çoğu brutten yatan 5093 günüm var ben kısmetse 5525 gün dolunca ek5 sigorta yatırmaya devam etsem kısmetse emekli olunca bana faydası olur mu olursada nasıl bir faydası olur tabii bu arada özel sektörde iş bulana kadar yoksa nasıl olsa primim doldu deyip ek5 sigortayı keseyimmi ek5i başladığımda 1200 TL olarak yatiriyordum şimdi artışla 1250 TL oldu bu tutar sizce yuksekmi yeterlimi birde ek5in emekliliğe ne gibi katkısı oluyor ve fayda sağlıyor kolay gelsin

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Anladığım kadarıyla sigortalı çalışırken primleriniz yüksek tutarlardan ödenmiş. Bu yüzden eğer imkan varsa ek 5 yerine daha yüksek kazançlarla ssk kapsamında devam etmenizi tavsiye ederim. Zira Ek 5 tarım ssk alacağınız emekli maaşını düşürebilir.

 155. Müzeyyen

  Merhaba. Ben ve annem babamdan emekli maaşını alıyoruz. Ben işe girmedim henüz ama en kısa zamanda gircem. İşe girmeden bana verilen kısmı anneme devretmek istiyorum. Bunun için ne yapmam gerekiyo ? Ve bunu SGK ya gitmeden e devlet üzerinden yapabilir miyim ? Yani devir işlemini teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşe giriş yapıldıktan sonra bu mümkün. İşe girişten önce emekli maaşınızı annenize devredemezsiniz.

 156. MURAT

  Ömer Bey vermiş olduğunuz cevaplar için teşekkür ederim. İyi çalışmalar..

  1. Ömer Meriç

   Rica ederim. Saygılar

 157. Sahra

  Sağlık riski karşısında Sosyal Güvenlik sisteminden sağlanan hizmetler neler hocam

 158. Necmi

  Iyi gunler
  1972 dogumlu
  Bayan esim 1988 staj baslangici
  1992 temmuz prim baslangici
  Dogumlar 2004ve 2006
  Dogum borclanmasi ile staj baslangici hemen emekli olabilirmi?
  Ne kadar ucret yatirmamiz lazim ve ne kadar ay ucret yatirmamiz lazim.
  6400 prim var .
  1988 1 ay ucret yeterlimi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2021 doğum tarihinden itibaren emeklilik dilekçesi verebilir.

 159. MURAT

  Ömer BEY ilk sigorta giriş tarihim 25.10.2007 yılı. Teşekkür ederim..

  Bu başlangıç tarihine göre isteğe bağlı işten ayrıldığınızda kıdem tazminatı ödenebilmesi için toplamda 7000 prim gününü tamamlamanız ve SGK’dan tazminat alabilir yazısı almanız gerekmektedir.

  Ömer Bey peki iş yerini kanunen 12 saat çalıştırmak yasak olduğu için mahkemeye versem, sizce kazanır mıyım ? Bir de sizce mahkemeyi kazanma ihtimalim var mı ?

  1. Ömer Meriç

   Kanunen haftalık çalışma süresi üzerinde sizi çalıştıramazlar. Bunu gerekçe gösterip zorlayıcı nedenden dolayı çıkış yapılabilir. Ancak mahkeme ne yönde bir karar verir bilemem.

 160. Açelya

  Hocam iktisadi gelişme seviyesi sosyal güvenlik harcamalarının arasındaki ilişkinin önemini açıklar mısınız

 161. sertan

  Merhabalar
  Sertan baris aktas
  Sertan.baris.aktas@windowslive.com
  Subat 05 / 1975 doğumluyum
  Ekim 1 / 1990 da staj yaptim vede sgk numaram var. Fakat bir gun bile yatmadi. Sonra 2 tane meslegimle ilgili farkli üniversite okudum 1995 te meslek yuksek okulu ve 1998 de teknik egitim fakultesi ( 4 yillik universiteyi 3 yilda ) mezun oldum. Kasim 1998 yilinda kisa donem 8 ay askerlik yaptim. Ekim 11 / 1999 yilinda MEB da meslek lisesi ogretmenligine basladim Ekim 8 / 2007 yilinda istifa ettim. ( son maasimi almadim.) Vede Kanadaya gocmen olarak geldim. Halen kanadada yasiyorum.petrol ile ilgili isciyim. Sorular
  1- emekli sandigindan emekli olma sansim varmi ? Eger varsa sartlari ne ? Kac yasinda emekli olabilirim? Ne kadar odemeliyim?
  2- ssk baslangicini sgk kabul edermi? Yurtdisi borclanmasi yaparsam kac yasinda emekli olabilirim.? Veya emekli olabilmek icin ne yapmaliyim.?
  3- esim bu yilin sonunda emekli olacak turkiyede sgk miz yok esimin emeklisinden bende hastahanelerden faydalanabilirmiyim?
  Teşekkür ederim saygilar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1-5400 gün ile emekli sandığından emekli olabilirsiniz. Emekli sandığı toplam hizmet süreniz neydi ?
   2-Yurtdışı borçlanmasını artık sadece bağkur kapsamında yapabiliyorsunuz. SSK kapsamında yapılamıyor maalesef.
   3-Türkiye’de 6 aydan fazla ikamet şartı var. Eşiniz bu şartı sağlamazsa emekli maaşı üzerinden sağlıktan yararlanamaz. Dolayısıyla siz de yararlanamazsınız.

 162. Engin

  Merhaba,
  04.08.1999 sigortalılık başlangıcım var ve 6 ay önce 20 küsür yıldır aralıksız çalıştığım bankadan tazminatımı alarak istifa ettim.Toplam pirimim’de 7.500 gibi. 42 yaşında erkeğim.Yani emeklilik için yaş bekliyorum sanırım. Size iki konuda danışmak istiyorum;
  1-bundan sonra emeklilik için 58 yaşımı bekleyene dek sigortalı olarak çalışmasam benim için daha iyi mi olur sizce.banka emekli aylığı yüksek çünki.
  2- GSS ödemek istemiyorum.eşim sigortalı çalışıyor.onun üzerinden sgk’lı olmam yada kendim GSS ödemem beni herhangi bir şekilde mağdur edermi. Çünki 58 yaşıma kadar banka dışında farklı bir yerden sigortalı olmak istemiyorum.bankadan emekli olmak istiyorum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1-Çalışmamanız daha mantıklı.
   2-Eşinizin üzerinde sigortalı olabilirsiniz. Ayrıca GSS ödemenize gerek yok. Hiç başvuru yapmasanız bile sistem eşinizin üzerinden otomatik olarak sağlığınızı açacaktır.

 163. ÖZLEM YILMAZ

  Hocam kusura bakmayın.Peki şöyle yapabilirmiyiz 5 sene bir yerde çalışıp 2 çocuğu ödeyip 3600 e tamamlayıp emekli olabiliyormuyuz.

  1. Ömer Meriç

   Evet çalışabilirsiniz. Bunda bir sakınca yok. İki çocuk için toplamda 1440 güne kadar borçlanma yapma hakkınız bulunmakta.

 164. ÖZLEM YILMAZ

  Hocam yani çalışarakmı tamamlamam gerekiyor 3600 günü.Pirim ödeyerek 3600 den emeklilik yokmu?

  1. Ömer Meriç

   Maalesef isteğe bağlı ssk yok. Ek 5 tarım SSK var sadece dışarıdan ssk ödenebilen. Onda da tarımda süreksiz işlerde çalışıyor olma şartı aramakta.

 165. ÖZLEM YILMAZ

  Merhaba hocam 14.06.1979 doğumluyum SSK girişim 22.11.1996 toplam ödenmiş prim gün sayım 338 2 çocuğum var doğum tarihleri 2000-2012 .Hocam ben bundan sonra çiftçi bağkuru ödeyip çocukları da ödeyip 3600 e tamamlayıp emekli olabilirmiyim. Yoksa isteğe bağlı sigortamı ödemem gerekir .Çiftçi bağkuru ile isteğe bağlı sigortanın emekli maaşları çok farklı olurmu.Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çiftçi bağkuru ya da isteğe bağlı sigorta ile devam ederseniz 3600 günden ssk kapsamında emekli olamazsınız. Sizin ssk kapsamında devam etmeniz lazım. Prim gününü 3600 güne tamamlamanız durumunda 58 yaşında emekli olursunuz.

 166. Açelya

  Hocam ben 19 yaşındayım okuyorum yeşil kartliyim maddi yönden destek alabiliyormuyum

  1. Ömer Meriç

   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından hem alabileceğiniz yardımlar hakkında bilgi alabilir hem de başvuru yapabilirsiniz. Birçok yardım bulunmaktadır. Örneğin giyecek yardımı, kömür yardımı, para yardımı gibi. Bunların hangilerinin sizin duruma uygun olduğunu öğrenmek için Vakfa uğramanız gerekmekte.

 167. Açelya

  Hocam genel sağlık sigortası’nın ekonomik büyüme sizce nasıl etkisi bulunur

  1. Ömer Meriç

   Bence hiç bir etkisi olmaz. Zaten çoğu kişi primi ödemiyor. Ödeyen de devletten bunu fazlasıyla ve kat be kat çıkartıyor. Örneğin aylık GSS primi 2021 yılında 107 TL. Ancak siz bu sigorta ile özel hastanede en ufak bir operasyon geçirseniz bile SGK bunun binlerce lirasını karşılıyor. Mevcut sistemde zaten SGK’nın açık vermemesi imkansız.

 168. Açelya

  Hocam bulamıyorum.sgk sayfasında link bıraksanız
  artan sosyal güvenlik harcamalarının sosyal güvenlik sistemini krize düşürmemesi için hangi tedbirler alınıyor

  1. Ömer Meriç

   Elimde sayfa linki yok. Ama SGK genellikle 5 yıllık periyotlarla yayımlamakta alınacak tedbirleri.

 169. Arzu

  Merhabalar. 1983 dogumluyum. 09.2006 tarihinde sigorta baslangicim var. Toplam 946 gunluk sigorta primim var. 2010 yilinda yuzde 40 engelli raporuyla kamuya gectim . 2018 de kamudan ayrildim. 2020 yilinda engelli raporum yuzde seksen oldu. Toplamda 3562 gunluk primim var. Ne zaman ve ne sekilde emekli olabilirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yanlış bilmiyorsam %40 raporla emekli olabilmeniz için 4680 gün ve 18 yıllık sigortalılık süresi şartlarını sağlamanız gerekiyor. Bu hesaba göre siz sigortalılık şartlarını 2024/9. ayda sağlıyorsunuz.

 170. Necla

  2008 girişliyim pirim ödüyorum son zamanlarda pandemiden dolayı pirim ödeyemiyorum borçlanıyorum iptalı nasıl yaparım ödedikleri geri alırmıyım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İptali olmaz. Prim iadesini de emeklilik için gerekli olan yaş şartını sağladığınızda alabilirsiniz.

 171. Özlem uyanık

  Merhaba 1974 doğumluyum 1990 yılı çıraklık sigortası girişim var .uzun vadeli 2004 yılından beri çalış maktayım. 1994 de doğum yaptım doğum borçlanması yapma hakkımı kullandığımda emeklilik erken yaşa çekilirmi.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 1990 yılındaki çıraklık girişine istinaden 1994’te doğan çocuk için doğum borçlanması hakkınız var. Ancak borçlanma yapıldığında 2004 yılından borçlanma yaptığınız süre kadar giriş geri çekilir. Bu da emeklilik şartlarınızı değiştirmez.

 172. Açelya

  Merhaba hocam artan sosyal güvenlik harcamalarını sosyal güvenlik sistemini krize düşurmemesi için hangi tedbirler alınıyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Açelya HANIM,
   Sorunuz çok güzel ama cevabı oldukça uzun. SGK sayfasında var detaylı bilgiler bununla alakalı.

 173. MURAT

  Ömer BEY ilk sigorta giriş tarihim 25.10.2007 yılı. Teşekkür ederim..

  1. Ömer Meriç

   Bu başlangıç tarihine göre isteğe bağlı işten ayrıldığınızda kıdem tazminatı ödenebilmesi için toplamda 7000 prim gününü tamamlamanız ve SGK’dan tazminat alabilir yazısı almanız gerekmektedir.

 174. Zafer

  Merhaba
  Şu an 1.derece vergi indiriminden erken emeklilik hakkımı kazanmış bulunmaktayım.Ssk sitesinde emekli maaşım 2100 tl görünüyor.Benim sorum emeklilik dilekçemi verip emekli olursam sitede görünen 2100 tl maaşı mı alacağım yoksa düşer mi bir de emekli olurken çalıştığım şirketten emeklilik tazminatı alabilir miyim şu an çalıştığım yerde 2.5 senedir çalışıyorum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ortalama o civarda maaş bağlanır. Evet emeklilik tazminatınızın ödenmesi gerekir.

 175. ugur

  gss gelır testı yaptırmak ıstedım ama benden sgk dan ek 2 belgesı ıstedı sgk uzun zaman once bana yolladıgını ıdda edıyo ben boyle bı belge almadım 2 kez de verılmecegenı soyledıler oyuzden ek2 belgesı olmadıgı ıcınde gss yardımcı olamıyo ne yapmam gerekır lutfen yardımcı olun sımdıden teskurler

  1. Ömer Meriç

   Sosyal Yardımlaşmaya o şekilde belirtin. SGK size gönderdiği evrağın bir çıktısını versin. Bunu vermek çok zor değil. Bu evrakla başvurun gelir testine.

 176. Ozer çakar

  696 khk hastanede teknisyenim meslek kodum diger elektrik teknisyeni geciyor ama ben elektrik is yapmiyorum bilmiyorumda bilgisayar programlama mezunuyum meslek kodumu degistirilebilir mi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet hastane hem güncel hem de geriye dönük değişiklik yapabilir.

 177. MURAT

  Merhabalar. Ben bir şirkette güvenlik görevlisi olarak 12 saat çalışma esasına göre 10 yıldır çalışmaktayım. Hafta da 1 gün olmak üzere hafta tatilim var. Artık 12 saat üzerinden daha fazla çalışmak istemiyorum, ve kıdem ve ihbar tazminatımı alarak çıkmak istiyorum. Bunun için ne yapmam gerekiyor. Teşekkür ederim…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İlk defa sigorta başlangıç tarihiniz ne zaman?

 178. Meltem

  Merabalar kurumsal bi sirkette calisiyorum dogum yaptim gectigimiz ekim ayinda ucretsiz izne ayrildim mart sonu isbasi yapacagim fakat esimi isten cikardilar maddi olarak zorlanacagimiz icin ucretsiz iznimi bozup ise erken baslayabiliyormuyum gecerli bi mazeretmidir bunu merak ediyorum yardimci olursaniz sevinirim tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşveren kabul ederse tabi ki olur. Dilekçe verin işyerinize kabul edileceğini düşünüyorum

 179. Ahmet

  Merhaba ben malulen emekliyim en son olarak pandemiden dolayı eklerle emekli maaşım 1500 lira ölmüştür şimdi emekli maaşı ne kadardır size kolay gelsin

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yine 1500 TL olarak ödenir.

 180. Ali

  Her ikiside Ssk emeklisi olan eslerden birinin vefat etmesi durumunda sag kalan es vefat eden esininde maasini alabiliyormu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet alır ama tamamını değil. Yarısını alabilir.

 181. Melda

  Cok tesekkur ederim cvplariniz icin son olarak ben sgk ne zaman emekli olurum sitesinden sgk ilk giris /dogum tarihi bilgilerimi yazdigimda emeklilik yasim 41,sigortalilik surem 20 yil,5000 prim gunu ile emekli olabilecegim yaziyordu sizin 48 yas demeniz daha dogru o zaman diye dusunuyorum.sgk ilk giris tarihimde 10 yasinda olmam yasimi 8 yil ileri atmis olabilirmi ?

  1. Ömer Meriç

   Orası neye göre hesaplıyor bilmiyorum. Benim hesabıma göre dediğim gibi oluyor.

 182. Kemal

  ŞARTLARDA KONUMUMA GÖRE NE ŞEKİLDE EMEKLİ OLURUM
  Merhaba 22.10.1964 dogumluyum ilk işe başlama 22.09.1980 sgk 4a 45 yaş 5000 gün şartları sgk emeklili olmak için yeterli a
  HANGİ skerlik borçlanması dahil sgk toplam 3133 gün 01.10.2008 istege baglı zorunlu bagkurlu oldum 1180 gün prim ödedikten sonra ayrıldım halen 657 4c emekli sandıgı baglı çalışmaktayım şu an 5282 gün prim ödemem oldu sgk yaşlılık aylığı için hazırlık dilekçesi verdim e devlet evrak takibinde önce emeli olur yazdılar sonra yanlış yazmışız dediler 3600 günden emekli olma şartlarınıda 2010 yılı 1 ay doldurduğum için etki etmiyor 4b bagkura yönlendirdiler son 7 yıl hükmüne göre en çok 1180 günle bagkur mevcut 4 C memuriyete devam ettikçe son 7 yıl nedeniyle sgk lılıgım azalmakta oysa 4 b (5400 gün58 yaş)tamam degil 4 c de memur emeklisi için yetersiz memur olarak…1029……. gün halen devam ediyorum bu durumda nasıl yapacagımı bilemiyorum 5400 güne tamamlayarak 4b bagkur 58 yaşı doldurmayı beklemek bir seçenek 5400 günü tamamlamadan 58 yaşı doldurup sgk dan 5390 toplam günle emekli olabilirmiyim son yedi yılda bu durumda 4 b -4 c olacak . Kamuda oluşan 3 yıl kıdem tazminatı ve yolluk haklarım istifa ettigim nasıl olacak birde 59 yaştan gün almammı gerek yaşı doldurmam için. Memur olarak 1181 günü geçirirsem son 7 yılda en çok 4 c olursa ayrılıp yaşı beklesem nasıl durum ortaya çıkar bagkur emekliline engel oluştururmu bir uzman gözüyle ne yapmalıyım hangi seçenek lehime olur Ayrıca memur yaştan nasıl emekli olunur muhtemelen 5400 günü doldurunca yaşı beklemek için ayrılacagım bag kur emeklilik için. Kamudan ayrılışı nasıl bir dilekçeyle yapmalıyım .
  SGK 1980 başlama 3133 gün ( askerlik borçlanması dahil )
  BAĞKUR 2008 yılı başlama (zorunlu istege baglı) bitiş 2012 yılı 1180 gün
  EMEKLİ SANDIĞI 18.02. 2018 başlama halen devam ediyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar Kemal BEY. O kadar çok soru var ki. Cevaplamaya kalksam 1 sayfa dolusu yazmam gerekir. Bence bir SGK uzmanından destek alın bu konuda. Oturun bu soruların hepsini tek tek sorun ve sizin için hangisi en avantajlı ise ona göre hareket edin.

 183. Melda

  Beyfendi oncelikle tesekkur ederim cevabiniz icin simdi benim 3 cocuk borclanmasiyla 2160 gun borclanabiliyorum.1380gun sgk+740 gunbagkur+2160gun dogum borclanmasi ile toplam 4280 gun yapiyor.son 25 ayim bagkurlu yatiriyorum ayrilisimi yapip sgk li bir isyerinden calismaya baslarsam kalan 5225-4280=955 gunu sgk olarak tamamlarsam o zaman kadar yasimda 50 kusur oluyor zaten emekli olabiliyormuyum.yani?

  1. Ömer Meriç

   Evet yaşta sıkıntı yok. Dediğiniz yolu takip edin. 5225 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz.

 184. Melda

  01.03.1974 dogumlu bayanim.26.09.1984 girisli sgk girisim var.4tane cocuk sahibiyim hepside ilk sgk girisimden yillar sonra dogdu.1384 gun sgk,762gun bagkur gun sayim.mevcut.Ne zaman emekli olurum bagkurdan mi sgk dan mi emekli olurum dogum borclanmasi yapabilir miyim tesekkurler..cvp email adresime gonderirseniz sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 5225 günü tamamlamanız halinde 48 yaşında emekli olursunuz. 3600 günle 56 yaşında emekli olursunuz.

 185. metin

  merhaba çok teşşekkür ederim yanıtladığınız için devlet memurları için emeklik yaşı 65 demişsiniz o zaman ben devlet memuru mu sayılıyorum khk ile kadroya geçtim. üniversite de iki kızımı okuttuğum için emekli olmak istemiyorum. zorla emeklilğimi verirler diye çok korkuyorum çok sağolun efndim

  1. Ömer Meriç

   Yani kadroya alındıysanız memur sayılırsınız. Sürekli işçi kadrosunda değilseniz tabi. Eğer memur kadrosunda iseniz 65 yaşından önce emekliliğe ayıramazlar sizi.

 186. metin

  merhaba 15.03.1971 doğumluyum işe giriş tarihim 24.04.1987 kyk ile kadroya geçtim ve emeklilik yaşım geldi ancak emekli olmak istemiyorum. beni hemen emekli yaparlar mı lütfen sorumu yanıtlayınız teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. devlet memurları için resen emeklilik yaşı 65. İstisnai bir durum olmadığı sürece 65 yaşından önce sizi emekliliğe ayıramazlar.

 187. Göksal

  Selam Ömer bey Yurtdışı borçlanma da 1000 iş günümü ssk ödedim geriye 2600 gün kaldı mali durumundan dolayı 2600 iş günü yerine 300 gün 500 gün gibi ödeme talebinde bulunabilirmiyim sınırlama varmı duyduğuma göre mecbur 3600 iş gününü 3 seferde ödeme zorunluluğu varmış doğrumu
  Teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sınırlama yok. Ancak şu anda başvuru yapmanız halinde borçlanma işleminiz SSK kapsamında yapılmaz bağkur kapsamında yapılır. Yasa değişti yani.

 188. Umut HAKSEVER

  Ömer Bey ”5400 günü tamamladığınız için yaştan emekli olacaksınız. Net olarak emeklilik yaşınızı SGK’ya hesaplatın” demişsiniz..
  Ben biraz anlama özürlüyüm de kusura bakmayın..”5400 günle emekli sandığından kısmi emeklilik için 61 yaşını doldurmak şart” diye biliyordum.Siz ”Sgk’ya gidip net emeklilik yaşınızı hesaplatın” dediğinize göre 61 yaşımı doldurmadığım halde benim emekli olma ihtimalim var şu an..Doğru mu? Yani emeklilik yaşından kasıt kendi yaşım değil o zaman.İlk işe başlangıcımdan bugüne kadar geçen zamanla veya çalıştığım yıllarla alakalı. Öyle mi?
  Peki SGK ile kamu bankaları arasında dün imzalanan protokol gereği krediyle emeklilk imkanı geldi..Bu benim içim de geçerli mi?
  Teşekkürler..

  1. Ömer Meriç

   Hayır “61 yaşımı doldurmadığım halde benim emekli olma ihtimalim var şu an” böyle bir şey demiyorum. Emekli sandığı emeklilik yaşı hesaplaması hakkında çok net bilgi sahibi değilim. Sadece 5400 gün gerekli diyorum. Kredi sizin için geçerli değil. Borcu olan ve bu borçları yapılandırması durumunda emekli olabilecekler için geçerli.

 189. Aydan

  Oglum 22 yaşında yetim maasi alıyor babasından üniversite son 4 sınıf bitti fakat mezun ölemedi 4 dersi var.bu dönem kaydını yenilememiş pandemi nedeniyle kulak arkası yapmis.ocak 2021 de maaşı kesildi.5 şubat gibi keyfini yenileyecek.aldigimiz bilgiye göre e devletten maas başvurusu yapın dediler.kayit yenilendikten sonra.ne zaman maasi geçer.bi de bilgiler doğrumu.tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kaydı yeniledikten sonra e devletten başvuru yapabilirsiniz. Dedikleriniz doğru.

 190. Saime

  Merhaba ben 72 yaşında bir bayanım işe giriş tarihim 17/12/1963 toplam iş günüm 820 1970.1971 ve 1973 doğumlu üç tane çocuğum var ben nasıl emekli olabilirim lütfen yardım edermisiniz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emekli olabilmek için toplamda en az 3600 günü tamamlamanız lazım. 3 çocuk için borçlanma yapabilirsiniz. Kalanı dışarıdan sigorta ödeme yolu ile tamamlama hakkınız var.

 191. Umut HAKSEVER

  Ömer Bey tekrar merhaba..
  ”Devlet memurluğundan 5400 günle emekli olursunuz. Tam net yaş hesabının yapılması gerek. SGK’dan yaptırabilirsiniz” demişsiniz..Emekli Sandığı’nda benim 6261 günüm var fakat 61 yaşımı 14.11.2025’de dolduracağım.Tam net yaş hesabından kastınız nedir? İyi günler..

  1. Ömer Meriç

   Şunu demek istedim. Emekli sandığında normal emeklilik için 9000 gün gerek. Yaştan ise 5400 gün. Siz 5400 günü tamamladığınız için yaştan emekli olacaksınız. Net olarak emeklilik yaşınızı SGK’ya hesaplatın dedim.

 192. Muhammet Ali Kaysar

  Sayın Meriç
  Ablam 1957 Doğumlu.
  29.04.1998 Tarihinde isteğe bağlı sigortalı olarak Bağkur dan sigortalılığını başlattı. Maddi imkansızlık nedeniyle 31.01.2000 Tarihinden sonra primlerini ödeyemediği için, e-devletten baktığımda şu anda Terk Etmiş Sigortalı olarak gözükmektedir.
  7256 Sayılı Kanun dan yararlanmak için,4B kapsamında durdurulan hizmetlerin ihyası için yine e-devletten başvurduğumda “İsteğe bağlı sigortalı olduğunuz için ihya talebinde bulunamazsınız!” demektedir.
  Sizden istirhamım, son çıkan yapılandırma kanunundan yararlanarak ihya talebinde bulunmak için Yargı yolu dahil bir yolu olup olmadığı hakkında bigi almaktır.
  Saygılarımla.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İsteğe bağlı sigortalılar için prim borcundan dolayı iptal edilen ya da isteğe bağlı olarak kapatılan tesciller için sonradan ihya yapılamaz. Yargı yolu ile de yapabileceğiniz bir şey yok maalesef.

 193. Umut HAKSEVER

  Merhaba .Aşağıdaki bilgilerimle SSK’dan veya Emekli Sandığı’ndan ne şekilde emekli olurum? 3600 günle erken emekliliğim de mümkün mü? Teşekkürler..
  Doğum : 14.11.1964
  SSK’lı işe başlangıcım : 01.10.1986
  Devlet memurluğuna girişim : 21/02/1990
  Memurluktan ayrılış: 29.09.2011
  SSK’lı en son çalışmam: 31.10.2013-30.06.2014 (240 gün)
  Emekli Sandığı toplam : 6261 prim günü
  SSK toplam : 1469 prim günü

  1. Ömer Meriç

   SSK’dan emekli olabilmeniz için son 7 yıla ait hizmetin en az 3,5 yılının ssk kapsamında olması gerekiyor. Devlet memurluğundan 5400 günle emekli olursunuz. Tam net yaş hesabının yapılması gerek. SGK’dan yaptırabilirsiniz.

 194. Onur Sevimli

  Merhabalar Kasım/2020 de issiz Kalıp Aralık 2020 de İşsizlik Onaylandı. Ocak 2021 De ödeme Planina Göre Almaya Başlayacagım. Sorum Şu Asgari ucret ve issizligide gelen zamlardan faydalanabiliyormuyuz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır. İşten ayrılmadan önceki son 4 aylık kazanca göre hesaplandığından 2021 zammı sizi etkilemez.

 195. Selma o.

  Merhaba; bir sorum olacak.Yarım gün çalıştığım işyerinde sigorta primlerimi işveren kendi isteğiyle tam gün çalışıyor gibi yatırmış işten çıktıktan sonra analık rapor ödemesi ve işsizlik maaşından faydalandım.simdi kafamı kurcalayan bu şekilde olması mevzuata aykırı bir durum mudur yoksa bu benim hakkım olan para mıdır. Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hakkınız olan bir ödeme tabi. Fiili çalışma kaydı aranıyor. Eğer bu şart varsa sıkıntı yok.

 196. aliekber karagöz

  merhabalar . ben aliekber karagöz 21-09-1969 doğumluyum.01-04-1991 tarihli ssk girişim var ve toplamda 6937 günüm var ve aktif çalışmıyorum.1992 mart ayında 15 ay askerlik yaptım.2021 yılının eylül ayında emekli olacağım. ortalama yıllık kazancım 16588 ve aylık kazancım 4984 görünüyor ssk da alacağım emekli aylığı 2841 tl ve ek 113 tl görünüyor. askerlik ödemesi yapıp günümü 7200 e çıkarmamın bana faydası olur mu. askerliğimi kaç gün ve kaç paradan borçlanmamın bana faydası olur. teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bence borçlanmanıza gerek yok. Gün sayınız zaten olması gerekenden fazla.

 197. Bilge kagan

  Kolay gelsin ben emniyette saglik sorunlarindan dolayi sgk beni malul etti rapor dogrultusunda bende sinif degistirerek gih sininfinda calisiyorum simdi ekpss sinavindan iyi puan aldim ocak ayinda atama olacak malullugumu kaybetmek istemiyorum emekliligimi isteyip oylemi tercih yapip baska kuruma atanayim bilemedim emeklilik hakkimi atandigim kurumda sonradan tekrar istemem halinde kullanabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu konu hakkında net bilgi sahibi değilim maalesef.

 198. Fedai

  Merhaba (bay) 1970 doğumluyum 1989 2002 arası bağkur a kayıtlıyım 1989 1995arası şoförler odası girişimi 1995 2002 arasıvvergi dairesinden 1989 1995 arasını eve icracı gelmesinde sildirmiştim ihya kanunda yaralanamıyorum 30 04 2021de emekl olacaktım2026da emekli olacam 30 04 2021 emekli olmam neyapmam gerkiyor yardımcı olursanız sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tam anlamadım bağkur girişiniz tam olarak ne zaman? Toplam ne kadar hizmet süreniz var.? Kabul edilmeyen nedir? Bunları net yazarsanız ben de net cevap verebilirim.

 199. Umut

  Merhaba Ömer Bey.
  Doğum : 14.11.1964
  SSK’lı işe başlangıcım : 01.10.1986
  Yedeksubaylığım : 1988-89
  Devlet memurluğuna girişim : 21/02/1990
  Memurluktan toplam 3 istifa,sonuncusu 29.09.2011’de 4/1 iken
  SSK’lı en son çalışmam: 31.10.2013-30.06.2014 (240 gün)
  Emekli Sandığı toplam : 6261 prim günü
  SSK toplam : 1469 prim günü
  SSK’dan emeklilik için 1020 gün daha çalışmam,Emekli Sandığından içinse 61 yaşımı doldurmam gerektiği söyleniyor. Doğrumu? Peki 3600 günle erken emekli olamazmıyım? Ya da geriye dönük prim ödeme veya borçlanma ile? SSK veya Emekli Sandığı ile maaşım çok farkedermi? Psikolojik sorunlarımdan ve yaşımdan dolayı 2014’ten beri iş bulup çalışamıyorum..%40 ve üzeri rapor alabilirsem 2022’den maaş alabilirim değilmi? Peki bu maaş 61 yaşımı doldurduğumda Emekli Sandığından alacağım emekli maaşını ve emekli ikramiyesini olumsuz etkilermi? Saygılarımla..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Durumunuz biraz karmaşık ve sorularınızın cevabı oldukça uzun. Burada cevaplamak mümkün değil ne yazık ki tüm bu soruları. Sosyal Güvenlik Kurumuna yazılı olarak talapte bulunun. Onlar size gerekli bilgilendirmeyi yapacaktır.