Sgk Soru Sor ( Doğrudan Uzmana Sorun )

SGK soru sorma ve sorulan bu sorunun cevabını almak günümüz şartlarında bir hayli zorlaşmıştır. Doğru bilgiye erişim bir hayli zor olmaya başlamıştır. Sosyal Güvenlik mevzuatının geniş olması, değişkenlik göstermesi ve dolayısıyla sürekli güncelleniyor olması bir işlem hakkında tek doğruya ulaşmayı maalesef zorlaştırmakta. Biz de sayfamıza ekleyeceğimiz bu hizmet ile SGK konusunda yaşadığınız problemler ile ilgili doğru bilgiye hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlayacağız. Eğer siz de Sgk sorularımı kime sorabilirim diyorsanız doğru yerdesiniz.

SGK soru sorma ve sorulan bu sorunun cevabını almak günümüz şartlarında bir hayli zorlaşmıştır. Doğru bilgiye erişim bir hayli zor olmaya başlamıştır. Sosyal Güvenlik mevzuatının geniş olması, değişkenlik göstermesi ve dolayısıyla sürekli güncelleniyor olması bir işlem hakkında tek doğruya ulaşmayı maalesef zorlaştırmakta. Biz de sayfamıza ekleyeceğimiz bu hizmet ile SGK konusunda yaşadığınız problemler ile ilgili doğru bilgiye hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlayacağız. Eğer siz de Sgk sorularımı kime sorabilirim diyorsanız doğru yerdesiniz.

Peki sgk ya soru sormak istiyorum nereye sorabilirim, sgk ya soru sormak için telefon numarası kaç? Sorunuzu sormanız için sizden herhangi bir ücret istemiyoruz ve üyelik şartı da yok. Yapmanız gereken yazının sonundaki yorum bölümünden eposta adresinizi, adınızı soyadınızı ve sorunuzu yazarak bize göndermek. Sorunuz kısa süre içerisinde uzman ekibimiz tarafından cevaplanacak ve mail adresinize gönderilecektir. 

Sgk soru sorma ( hangi soruları sorabilirim)

Yazının sonundaki ssk soru sorma bölümünden;

 • Emeklilik  işlemleri ve ne zaman emekli olabilirim ile ilgili sorularınızı,
 • Yurt dışı SGK borçlanma işlemleri
 • İşsizlik maaşı ile ilgili sorularınızı,
 • Kıdem tazminatı ile ilgili sorularınızı,
 • İhbar tazminatı ile ilgili sorularınızı,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu işveren işlemleri ile ilgili sorularınızı,
 • Genel Sağlık Sigortası ve yeşil kart ile ilgili sorularınızı,
 • Bakım parası ve engelli maaşı ile ilgili sorularınızı,
 • 657 Sayılı Devlet memurları kanunu ile ilgili sorularınızı,
 • İsteğe bağlı sigorta ile ilgili sorularınızı,
 • Kısacası Sosyal Güvenlik ve Çalışma Mevzuatı ile ilgili tüm sorularınızı sorabilirsiniz.
 • Sgk uzmanı soru sorduğunuzda sorunuzu en kısa sürede yanıtlayacaktır.

Sgk uzmanına soru sor, nasıl sorabilirim ?

Yukarıda belirtilen konuların hepsi ve yazamadığımız özellikle Sosyal Güvenlik, yurtdışı borçlanma işlemleri, emeklilik şartları ve alınacak ortalama emekli maaşı, işveren teşvik ve bildirge işlemleri, muhtasar ve prim hizmet beyannamesi kısacası iş hukuku ve Sosyal Güvenlik Hakkındaki tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Sgk soru sorma hattı numarası kaç ?

Sgk soru sorma telefonu 170’tir. Telefon ile sgk uzmanlarına soru sormak istiyorsanız telefonunuzdan 170 numaralı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Sgk soru cevap hattını arayabilirsiniz. Telefonda sgk ile ilgili soru sormak istiyorum dediğinizde sizi çağrı merkezinde ilgili kişiye aktarırlar.

Sgk online soru sormak ( En çok sorulan sorular)

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sgk ile ilgili soru sormak için geliştirdiği online bir platform/uygulama bulunmamaktadır. Bu hususta sadece Alo-170 hattı üzerinden sgk telefonla soru sormak mümkündür. Geliştirilen sgk ile ilgili soru sorma uygulaması bulunmamaktadır. Bize çok sorulan bazı sorular ve cevapları aşağıdaki gibidir.

Sgk ile ilgili soruları nereye sorabilirim ?

SGK ya da emeklilik ile ilgili soru sormak için en doğru yerin sayfamız olduğunu söyleyebilirim. Uzmanlarımız tamamen ücretsiz olarak sizlere hizmet vermektedirler. Ömer Meriç sgkbilgisi sayfasını tamamen ücretsiz hizmet vermek adına kurmuş, Türkiye’nin açık ara en iyi SGK uzmanlarından birisidir. Bu nedenle Sgk ile ilgili kime soru sorabilirim sorusunun cevabı kesinlikle SGK Bilgisi olacaktır.

E devletten sgk soyadı değişikliği nasıl yapılır ?

Evlilik, boşanma ya da taleple soyadı değişikliği yaptığınızda bu değişiklik Sosyal Güvenlik Kurumu’na yansımamakta. Yansıması için dilekçe ile başvuru yapmanız gerekiyor. Soyadı değişikliklerinde e devlet üzerinden başvuru ya da güncelleme yapılamamakta.

Uavt sgk nedir ?

E-Bildirge ekranında yer alan UAVT-Uluslararası Veri Tabanı sisteminin açılımından oluşur. İşveren adres ve iletişim bilgilerinin uluslararası veri tabanına işlenmesi için kullanılan bir sistemdir. İşveren buradaki adresini güncellemeden işlemlere devam edemeyebilmekte.

Sigortalı çalıştırmaya ara verme nasıl yapılır ?

Online olarak çıkış verilmesi yeterlidir. Sigortalı çalışmaya ara verdiğinizde Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirme zorunluluğunuz bulunmamaktadır.

Bağkur sicil no kaç hanelidir ?

Bağ-Kur numarası 10 haneden oluşmaktadır. Tarım/Çiftçi bağkur numarası “7” ile başlarken esnaf, şirket ortaklığı, muhtarlık v.s. bağkur numarası “0 ya da 1” ile başlamaktadır.

Vergi numarası kaç hanelidir ?

İlk defa vergi kaydı açtıran kişiler için vergi numarası T.C. kimlik numarasıdır ve 11 haneden oluşmaktadır. Bunun haricinde ise vergi numarası standart olarak 10 haneden oluşmaktadır.

Şirket isminden vergi numarası sorgulaması nasıl yapılır ?

Sadece şirket unvanı ile vergi numarası sorgulaması yapamazsınız. Ancak ticaret sicil gazetesine üye olarak şirketin unvanı ile sorgulama yapabilir ve varsa ticaret sicil gazetesinden detayları görüntüleyebilirsiniz.

Vergi kimlik no ile işyeri sorgulaması nasıl yapılır ?

Vergi kimlik numarası ile şifresiz olarak ve online sorgulama yapabileceğiniz bir uygulama bulunmamaktadır. Vergi dairesine sorabilirsiniz.

Ssk işyeri no ile firma sorgulaması nasıl yapılır ?

SGK işyeri sicil numarası ile firma sorgulaması yapılabilmesi online olarak mümkün bulunmamaktadır.

Ehliyet sınavına kendi arabamla girebilir miyim ?

Ehliyet sınavına kendi aracınız ile girebilmeniz mümkün değildir. Belirlenen araç ile girmek zorundasınız.

Yıpranmalı emeklilik hesaplaması nasıl yapılır ?

Bilindiği gibi bazı meslek grupları özellikle yer altında çalışanlar, maden işçileri ile kolluk kuvvetleri fiili hizmet zammından yararlanır ve çalıştıkları her yıla alacakları ilave fiili hizmet zammı ile birlikte erken emeklilik hakkı elde ederler. Fiili hizmet zammı nedir, kimler kaç gün yararlanır başlıklı yazımızdan konu hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Dilerseniz ilk prim ödeme tarihinizi ve sigortalılık bilgilerinizi bize yorum kısmından sorun ne zaman ve hangi şartlarda emekli olabileceğinizi biz hesap edelim.

Sigortada kaçıncı basamaktayım ?

SSK kapsamındaki sigortalılar için basamak bulunmamaktadır. En düşük aylık sigorta primi brüt asgari ücret üzerinden hesaplanmakta ve en yüksek ise bunun 7,5 katına kadar bildirilebilmektedir. Güncel emeklilik prime esas kazancınıza E-devlette SGK Tescil ve Hizmet Dökümü bölümünden bakabilirsiniz.

Bağkur kapsamındaki sigortalılar için ise basamak düzenlemesine 01 Ekim 2008 tarihi sonrasında son verildi. Bağkurlular da asgari ücret ve 7,5 katına kadar olan aralık arasında aylık bağkur primi ödemekteler.

Sgk dilekçe cevap süresi nedir ?

Dilekçelerin Bilgi Edinme Kanunu kapsamında Kurumlara intikal tarihinden itibaren en geç 15 gün içerisinde cevaplanması gerekmektedir. Bu durumda Sosyal güvenlik Kurumu’na verilen dilekçeler için de geçerlidir.

Lütfen soru sormadan önce SGK Bilgisi Youtube sayfamıza abone olabilir misiniz ? Abone bağlantısı aşağıda paylaşılmıştır. Sgk soru sormak istiyorum ve hızlı cevap almak istiyorum diyorsanız lütfen 10 saniyenizi ayırın ve sayfamıza abone olun.

SGK Bilgisi Youtube sayfasına abone ol


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

1.821 Yorum
 1. Ahmet Yılmaz

  Merhabalar, iyi çalışmalar. Size iki sorum olacaktı müsaitseniz cevap verirseniz çok memnun olacağım: 1. Sorum: 2008 yılının Eylül ayında sözleşmeli öğretmen olarak atanıp Mart 2009’da kadroya geçtim. Derece/kademe yükselmesinde mart ayı baz alınıyor. Ona göre terfi alıyorum. Acaba eylül ayına göre mi derece/kadememin yükselmesi gerekiyor? Eğer öyleyse bunun için ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olabilir misiniz?
  2. Sorum: 3600 ek gösterge yasasına göre 2008 Eylül’de sözleşmeli atanıp sonra kadroya geçenler 2008 Eylül’de kadrolu atananlar gibi mi yoksa farklı mı etkilenecek? Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emekli sandığı uzmanlık alanım değil ama bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalışayım.
   1-2008/Eylül ayı esas alınır.
   2-3600 gösterge hakkında bilgim yok maalesef.

 2. Rana Kaçak

  Merhaba,
  sigortaya 07.07.1997 tarihli girişliyim. toplam 6427 günüm var. Hesaplayınca 12.000 TL emekllilik maaşı çıkıyor.

  EYT çıkarsa 4-5 aylık sigortalı çalışmam emekli maaşımı çok etkilemez diye düşünüyorum. 2007 Ocak ayında ve 2011 aralık aylarında iki doğumum var. 2007 için borçlanmayı ödesem 26.645 TL gibi bir rakam çıkıyor. Bu ücreti ödesem emekli maaşıma katkısı ne olur ? Bunu nasıl hesaplayabilirim. Bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

  Saygılarımla,

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Niye ödeme gereği duyuyorsunuz borçlanmayı? Zaten prim gününü tamamlamışsınız. 2000 sonrası hizmet olacağı için ortalama kazancınızı ve alacağınız emekli aylığını düşürür bence. Ama tercih sizin.

 3. Sedat

  Kolay gelsin23/05/1977 doğumluyum
  01/05/1992 de sgk basladi toplamda 4600 gün üm var askerliğimi borçlansam 18/ ay askerlik yaptim 1997 de gittim.eyt ciksa yarrarlanabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. EYT yasasında bir netlik yok. Giriş tarihine göre yararlanma hakkınız olur ama emeklilik için gereken minimum gün şartı sayısını da sağlamanız gerek.

 4. Oktay

  Merhaba hocam.08.09.1999 öncesi 6 gün s.s.k giriş.2005 sonrası memuriyet.işe giriş tarihine göre E.Y.T kapsamındamıyım.EY.T çıkması durumunda bende faydalanabilirmiyim.tsklr

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu sorunun net bir cevabı yok henüz. Yasa taslağı çıkınca net bilgi verebilirim.

 5. Tahsin

  Ömer bey merhaba..20.11.1999 ve 20.03.2001 tarihleri arasinda yedeksubaylik yaptim..astegmenlik tarih araligim 15.04.2000-14.04.2001 20.03.2001 tarihinde terhis olmama ragmen hizmet dokumune 14.04.2001 olarak islenmis..Sgkya dilekce verdim konuyla ilgili..çünkü 4a sgk girisim..2004 oldugundan 90 günlük fiili hizmet ve astegmenlik yaptigim tarih 360 gunle birlikte 08.eylul 1999 tarihine gelemedigim soylendi..yedek subay okulu borclanmasi kac gun yapabilirim…(16 ay yaptim)20.11.1999 olul baslangic tarihi…astegmenlik baslangic 15.04.2000…Bu iki tarih araligi kadar askerlim borclanmasi yapabilirmiyim…6615 gunum var…isyerinden kidem tazminati nasil alabilirim…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba daha önce de aynı soruyu sorduğunuzu hatırlıyorum ve cevaplamıştım.

   1. Tahsin

    Ömer bey size asil sormak istedigim 16 ay yedek subaylik yaptim..astegmenlik baslangic 15.04.2000..20.11.1999 tarihi yedek subay kurs okulu baslangic…askerlik borclanmasini 15.04.2000 ve 20.11.1999 arasi kac gün yapabilirim…yada askerlik borclanmasi yaparken yedek subay okulu baslangici olan 20.11.1999 tarihine kadar borclanabilirmiyim…

    1. Ömer Meriç

     SGK’ya sorun Tahsin BEY. Daha net bilgi alabilirsiniz.

 6. Mevlüt

  Merhaba benim çocuğum devlet memuru 2018 sen beri terfi ettirilmemiş itiraz üzerine13 bin fark ödemesi çıktı ancak mutemet 12 bin lirası emekli sandığındaki kesilecek demiş bu yasaklıdır 5434 sayılı kanunda ilgili madde varmı yanıtlarsanız memnun olurum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Konu hakkında bilgi sahibi değilim.

 7. K.Kılıç

  Merhabalar, Temmuz ayı bordrosunda 23 kişi bulunmaktadır. 27103 teşvik 2 personel için ortalama: 0, 8 personel için ortalama:16 olarak görülmektedir. Toplamda kaç personele 27103 teşvik tanımlaması yapılabilir?
  Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigortalı için belirtilen ortalama üzerinde olması kaydı ile yararlanacak kişi sayısında bir sınır bulunmamakta.

 8. Fatih uslu

  Merhabalar,4a dan emeklilik şartım 7000 gün prim,4b den emeklilik şartım 9000 gün.4a dan emekli olmak için 7000 güne 1261 kala mı işçi olarak çalışmam gerek yoksa 9000 güne 1261 kalamı işçi olarak çalışmam gerek?

  1. Ömer Meriç

   7000 güne 1261 gün kala en geç SSK’ya geçmeniz gerekiyor.

   1. Fatih uslu

    Hocam anladığım kadarıyla 4500 günle 4a kısmı emeklilik içinde geçerli galiba 4500 günün dolmasına 1261 kala 4b den 4a ya geçersek kısmı emeklilik primini doldurmuş oluyorum dimi?

    1. Ömer Meriç

     4500 ya da 7000 günden fark etmiyor. Dilekçe verdiğiniz tarih itibariyle son 7 yıla bakılır. Hangi sigorta kolunda hizmet 3,5 yıldan fazla ise o sigorta koluna göre şartlar değerlendirilir. Buna göre hesabınızı yapın.

 9. ersan parlak

  merhaba, iyi çalışmalar. sgk sayfasından kontrol ettiğimde sigorta başlangıcım 1997 ekim ayında başkasının ismi ve soyismi ile başlatılmış. sigorta sicil numaralarımız aynı gözüküyor. 3 aylık bir sigortalılık gözüküyor. eğer bu giriş bende kalırsa eyt li oluyorum. eğer bu hata denip çıkartılırsa sigorta başlangıcım 2002 oluyor. sadece isim ve soyisim değişik ama sicil numarası aynı ve o zamanlar tc numarası olmadı için tc yazılı değil. bu durumda ne olur? teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Önemli olan oradaki bilgiler değil sizin o tarihte çalışıp çalışmadığınız. Size ait değilse zaten çıkarılır. Giriş tarihiniz yani ilk defa çalışmaya başladığınız tarih 2002 ise bu tarih esas alınır sizin için.

 10. Fatih uslu

  Merhabalar ,Primleri minimum dan odenmis 9000 gün 4b emekli maaşı nin 5400 gün 4b emekli maaşına oranı nedir acaba?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Normalde %20-25 gibi fark olması gerek. Ama şu an herkese aynı maaş bağlanıyor.

 11. Murat Yetir

  Sadece burdan cevap veriyorsunuz galiba e posta linki goruntulenemiyor. Sayfa yok sorular/cevaplar sitede yok yorumuda mükerrer diyorsunuz ben yorum falan yazmadım. Daha önce

  1. Ömer Meriç

   Hocam merhaba. Soru cevap sayfamızı teknik problem nedeni ile kapatmak zorunda kaldık. Sorunuzu tekrar alabilir miyim? Kusura bakmayın daha önce sorduğunuz soruya ulaşamıyorum.

 12. Murat Yetir

  Hocam soruya cevap niteliğinde e posta mailime geldi fakat linke tıkladığımda 404 bu sayfa bulunamadı ya da kaldırılmış yazıyor verdiğiniz cevabı nasıl görebilirim. Linkte sgkbilgisi/sorular/cevaplar/347. Yazıyor sgkbilgisi.com un içindede bulamadım. Saygılar tekrar atabilirmisiniz.

 13. Ege

  06.09.1974 doğumluyum. Askerliğimi 1997-1998 yıllarında yedek subay olarak yaptım (21.07.1998 terhis tarihi). 03.08.2000’de de sgk kapsamında çalışmaya başladım. 2012’de hizmet birleştirme (Askerlik emekli sandığı ve sgk) yaptırdım. 2017’de işten ayrıldım. Epey bir süredir çalışmıyorum. E-devlet çalışma hayatım sayfası üzerinden yaptığım sorgulamadan aşağıdaki sonuçları elde ettim;
  4a TESCİLİNE GÖRE EMEKLİLİK BİLGİLERİNİZ;
  4a Tescil Başlangıç:03.08.2000
  Hizmete Başlama Tarihiniz:15.08.1997
  Yaşınız:47 yıl, 11 ay
  Prim Ödeme Gün Sayısı:5670
  Sigortalılık Süresi:24 yıl, 11 ay, 22 gün
  EMEKLİLİK ŞARTLARI (57 yaş / 5900 gün / 25 yıl)
  Kalan Yaş:9 yıl, 29 gün
  Kalan Prim Gün:230 gün
  Kalan Sigortalılık Süresi:7 gün
  230 günlük prim gün açığı var. Buna göre sgk’dan emekli olabilmek için (Yani 4a kapsamında);
  *EYT’den yararlanma imkanım var mı? Ne şekilde?
  *230 günlük prim gün açığından dolayı yararlanamayacaksam, bu açığı sigortalı olarak çalışıp kapatma dışında hangi alternatifler var? (Örneğin; 4 aylık askerlik borçlanması, ve akabinde 4 aylık isteğe bağlı sigortalılık vb.)
  *Bu kapsamda önerileriniz?
  Teşekkürler, Saygılarımla,

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. EYT kapsamındasınız normalde ama nasıl ve ne şekilde yararlanabileceğiniz yasa taslağı hazır olunca netleşir. Siz eksik gününüzü tamamlamaya bakın bu arada. Askerlik borçlanması ve kalanı da isteğe bağlı olarak prim ödeme sureti ile tamamlayabilirsiniz.

 14. Cem Kadir

  Merhabalar, 10.08.1980 Doğumluyum.. 01.09.1997 işe girişim 6768 pirim gün sayım var.. Eyt çıkması durumunda bu kapsama giriyormuyum. Çünkü, 10.08.1998 de 18 yaşımda oluyorum. Bu kafa karıştırıyor..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu sorunun cevabı için en azından EYT yasa taslağını görmemiz lazım. Net cevap veremiyorum şu an bu sorunuza.

 15. Orhan aydın

  Hocam merhabalar, İsteğe Bağlı Emeklilik bölümünde de sormuştum ama belki görmezsiniz diye burada da yazmak istedim kusura bakmayın.

  Annem 67 yaşında, ev hanımı. 2007 eylül’den beri isteğe bağlı sigortasını asgari düzeyden (şu an 2000 tl civarı) yatırıyorum. SGK’ya gittiğimizde “2 ekim itibari ile emekli olabileceksiniz” dendi ama ne kadar maaş alacağı söylenmedi. Güncel olarak ne kadar maaş alabileceğini öğrenebilir miyim? Herkes farklı bir şey söylüyor, sizinki kısmi olduğu için çok az alırsınız diyen var, 3000 tl alırsınız diyen var. Cevaplarsanız çok ama çok sevinirim,

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu anda en düşük emekli maaşı 3500 TL. Anneniz de bu tutarda bir maaş alır.

 16. Anıl

  Merhaba babam 1961 doğumlu bu yıl yaşını dolduruyor 60 yaş olarak fakat 3600e tamamlanabilmesi için 1500 gün eksiği var,yaşı doldurduğunda bunun borçlanmasını yapıp ödeyebilme imkanımız varmıdır?Şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplu borçlanma gibi bir hakkınız yok maalesef. Çalışarak ya da borçlanarak tamamlaması gerekiyor.

   1. Anıl

    Borçlanma nasıl oluyor bilgi verirmisiniz rica etsem

    1. Ömer Meriç

     Sadece askerlik borçlanması yapabilir babanız. Onun için de borçlanma başvuru formu ile SGK’ya başvurmanız lazım.

 17. TAYYAR YALÇIN

  cevabı buradan mı göreceğim

 18. TAYYAR YALÇIN

  Merhaba,
  detay lı aktarayım size..
  23.12.1971 doğumluyum,
  25.12.1989 SGK girişim, Askerlik dahil 7969 günüm mevcut
  14-08-1995 – 14.12.1996 arası 16 ay Yedeksubay olarak askerlik yaptım.
  sistem 52 yaş emeklilik gösteriyor, SGK başlangıcı asteğmenlikten dolayı 3 ay geri gidermi.?
  gider ise yaş 51 e düşüyor.

 19. TAYYAR YALÇIN

  Merhabalar,
  benim sorum Yedeksubay olarak askerliğin emekliliğe etkisi ile ilgili.
  2 durum söz konusu ;
  * biri SGK girişinin yedeksubay askerlikten önce olma durumu,
  * diğeri de SGK girişinin yedeksubay askerlikten sonra olma durumu.
  her iki durumdada Gün sayısı 4c olarak ilave oluyor.
  Benim sorum şu : SGK girişi önce ise yedeksubaylığın dörtte biri oranında sgk başlangıç tarihi geriye gider doğrumudur.?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Fiili hizmet zammından yararlandınız mı yedeksubaylık için?

 20. Ünal

  Merhaba ben 03.01.1974 doğumluyum 01.03.1990 sigorta başlangıcım 180 gün sigortalı çalışma günüm var. 1999 dan bu yana Almanya da yaşıyorum. Nasıl emekli olabilirim. Yurtdışı borçlanma hakkında bilgi almak istiyorum. Borcumu şimdimi ödeyim yoksa eyt kararınımı bekliyeyim yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Türkiye’de kalan hizmet süresini bağkurdan borçlanmanız gerekmektedir. 5400 gün ve 58 yaş şartları ile bağkurdan emekli olabilirsiniz.

 21. Adil Esenyel

  Selaminen Aleyküm Hayırlı Akşamlar Bir Sorum Olacak Bilgi Verirseniz Sevinirim.2.Kere Evlenip İki Eşide Ölen Bir Bayan SON Eşinin ve 10 Sene Önce Vefat Eden İlk Eşinin Aynı Anda İkisinden de MAAŞ Alırmı ALABİLİYORMU.Böyle Bir Yasa Varmı.( Dayısı Olan mı Alıyor ) Teşekkür Ederim Saygılar.

  1. Ömer Meriç

   A.s. Adil BEY. Her ikisinden alamaz. Tercih ettiğini alabilir diye biliyorum.

 22. Hasan Sarıkaya

  Hasan Sarıkaya 22/08/1974 doğ.1991 sig başlangıcim var 7000 günüm var SGK şu an emekli olsam bana 3100 TL maaş veriyor son 4 yılım yurtdışındayim
  Ben emekli maaşımı nasıl yukseltebilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yüksekten borçlanma yapabilirsiniz ama buna değmez Hasan BEY.

 23. Alkan Akkas

  2001 Eylül girişim var.
  7 temmuzda işten 3600 ile ayrılacağım
  Kıdem tazminatim hangi dönemden hesaplanır
  Temmuz zammını alabilirmiyin

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2001/Eylül başlangıcı varsa 3600 günle tazminat alamazsınız. 1999/09 dönemi ve öncesinde olması lazım girişin. Tazminat son brüt kazanç esas alınarak hesaplanır.

 24. Fatma candan

  Merhabalar, sgk’ya doğum borçlanması yapmak için gittiğimde 2001 yılında 355 gün prim ödemesinin başka birine ait olduğunu öğrendim, sgk dökümünde de görünüyor bu ay normal şartlarda doğum borçlanması ile birlikte 3600 tamamlayıp emekli olacağımı bekliyordum şimdi bu 355 gün eksik göründüğünü o nu tamamlamak gerektiğini söylediler bununla ilgili ne yapabilirim mağduriyetimin giderilmesi için (borçlanma, dilekçe ile başvurma ) çok teşekkür ederim, iyi çalışmalar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef size ait olmayan hizmetler için yapabileceğiniz bir şey yok. Eğer doğum borçlanması yapabiliyorsanız eksik hizmetlerinizi borçlanma ile tamamlayabilirsiniz.

 25. nida özaydın

  2000-2008 yılları arası 2370 iş günü 2000 öncesi 2208 i günü 2008 sonrası 4054 iş günü olmak üzere 8632 igünü ödemem var son 3,5 yılını sigortaya geçerek ödedim katsaylarım 2000 öncesi 75 2000-2008 arası 61 2008 sonrası 47.96 şu an 2388,17 + ek ödeme 96.15 ve 15.68 tl devlet hazinesinden olmak üzere 2500 tl yani en düşük maaşı alıyorum . ben bu maaşımın çok az olduğunu düşünüyorum sizce normal mi? teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu konuda bir hesaplama yapmak imkansız maalesef.

 26. Yaş Mağduru

  1993 yılından başlayan ve 94 yılı içinde 84 günlük (4A) sigorta kaydım var. Ancak o dönemde 18 yaşımı doldurmamıştım. Kasım 1999’da ise Memurluğa başladım. Sorularım şunlar;
  1.Sigorta başlangıç tarihim emeklilik hesaplamasında 18 yaşımı doldurduğum 1995 yılı kabul edilir mi?
  2.Bu mümkün değilse 4 aylık askerlik borçlanması ile 4c sigorta başlangıcımı Kasım 99’dan Temmuz 99’a kaydırma şansım var mı?
  3.Her iki ihtimalde de ne zaman emekli olabilirim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1-Hayır giriş olarak sayılmaz. Sadece ssk çalışması dahil edilir.
   2-Askerlik borçlanması ile çekebilirsiniz. 60 yaş yerine 58 yaşında emekli olursunuz.

 27. Fatih

  Merhaba. İlk sigorta başlangıcım 03.09.2004
  Şu an 4140 prim günüm var. 2012 yılından buyana %60 engelli raporum var. Bu şartlarda ne zaman emekli olabilirim. Ayrıca emeklilik sonrası çalışma hayatına devam edersem işverenden ve benden ne kadar oranda vergi kesintisi olacaktır. Engelli ve emekli olmuş bir çalışan iş yeri için avantaj mıdır dezavantaj mıdır?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer %60 raporu SGK da onaylarsa 18 yıl ve 4000 gün şartları ile emekli olabilirsiniz. Bu durumda 03.09.2022 tarihinden itibaren emekli olursunuz. Vergi indiriminden yararlanıyor musunuz?

   1. Fatih

    Evet 2021 Kasım ayindan beri yararlanıyorum. Diğer 2 sorumu da cevaplayabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

    1. Ömer Meriç

     Dediğim şartlarda ve tarihte emekli olursunuz. Gelir vergisi brüt asgari ücrete kadar olan kısım için alınmıyor. Üzeri için hesaplanıyor. Brütten nete hesaplama sayfamızda ayrıntıları var. İşe devam edebilirsiniz. Avantaj ya da dezavantajı yok.

 28. Gamze

  1.sorum babamı dört yıl önce kaybettim babam devlet memuruydu emekli emekli olduktan sonra vefat etti emekli sandığına bağlıydı sorum ise şu sigortalı işe girmeyi düşünüyorum babamda aldığım maaş kesilirmi üniversite öğrencisiyim aynı zamanda 2.sorum ise şu şekilde annemin babası yani dedemde emekli sandığına bağlı bir devlet memuruydu annemin eşinin ve kendi babasının aynı anda maaşını alma gibi bir hakkı varmı ikiside devlet memuru ve ikiside emekli sandığına bağlı ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 1- Maaşınızı almaya devam edersiniz (25 yaş altı ve üniversitede okumak şartı ile).
   2- Alamaz sanırım ama yine de SGK’ya sorabilirsiniz.

 29. Tuncay

  Yoksa 6 Kasım 2022 yerine ocak 2023 demi emeklilik dilek emi vereyim teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır o zammı alamazsınız. Zaten size bağlanacak maaş zamların yansıtıldığı maaş olur. Emeklilik hak ettiğiniz tarih itibariyle dilekçenizi verin bence. Fazla gecikmeyin.

 30. Tuncay

  Merhaba 6 Kasım 2022 de emekli olabiliyorum emekli olduğumda yapılacak olan 2022 temmuz zammını bende olabilmiyim

 31. YILMAZ kalkan

  Merhabalar 1990 sgk girişim var 94 – 96 arası askerliğimi borçlanırsam ekmekli maaşımı yüksekte bilirmiyim not 99 öncesi sigorta pirim gün sayım çok az 2023 ocak ayında emekliliği hak ediyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kısmen etkiler ama çok büyük bir etkisi olmaz.

 32. Murat Pak

  Merhaba haziran ayında ilk emekli maaşımı alacağım.Temmuz ayında yapılacak maaş artış zammından bende yararlanacak mıyım?Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet yararlanırsınız.

 33. Elif Akmanlı

  Ömer bey 01 02 1965 doğumluyum 15 03 2011 ilk sigorta başlangıç tarihim 4 a 511 gün 4 b 16 gün pirim ödemem var emeklilik hakkı kazanabilmek için ne kadar süre pirim ödemeliyim aylık ne kadar yatırmalıyım teşekkür ederim kolay gelsin

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SSK kapsamında 7200 gün 58 yaş, bağkurdan ise 9000 gün 58 yaşla emekli olursunuz. Yaştan emeklilik için ise her ikisinde de şart 5400 gün ve 61 yaş.

   1. Elif Akmanlı

    Burada önemli olan yaş mı yoksa pirim gün sayısı mı? 61 yaşıma geldiğimde prim gün sayısını tamamlayamamış oluyorum

    1. Ömer Meriç

     Hem yaş hem de prim günü. Her iki şartın birlikte sağlanması gerekiyor.

     1. Sevil

      1976 doğumlu bir bayanım. 21.10.1996 sigorta girişliyim. Yaklaşık 4 yıl sigortalı olarak çalışıp işten ayrıldım. 4 buçuk yıldır da Esnaf Bağkur prim ödemesi yapıyorum. 5400 günden 56 yaşında emekli olacağım diye biliyorum. Prim günümü tamamladığım zaman Eyt yasası çıkarsa yararlanabilir miyim.

     2. Ömer Meriç

      Merhaba. Evet 5400 gün ve 56 yaşla bağkurdan emekli olursunuz. EYT hakkında şu an yasa taslağı yok. Netleşmesini beklememiz gerekiyor.

   2. Suna

    merhaba ömer bey ben 1973 doğumlu 1991 girişli geriye dönük yurt dişi borclanmasi yaptim 20016 da izine gittigimde bir ay skorta girişim oldu 5632 gün primim var bu şartlarda ne zaman emekli olurum

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. İşe giriş tarihi tam olarak ne zaman ?

     1. Suna

      merhaba 06/0820016 girişli bir ay çalişma hayatim var yurtdişinda 02/06/1991 ile 02/06/2008kadar geriye dönük yurtdişi barclanmam var toplam 5632 gün primim var 197doğumluyum

     2. Ömer Meriç

      48 yaşı tamamlamanız halinde Türkiye’de emeklilik hakkınız var.

    2. Mehmet

     Merhabalar efendim,
     Doğum tarihim 15.6.1980,
     Sgk girişim 01.01.2005 (4A) görünüyor. 11 yıl 4A sigorta kapsamında çalıştım sonrasında memur (ogretmen) olarak atandım
     memuriyete başlama tarihim ise 22.02.2016 (4C) dır.
     askerlik hizmetimi ise memuriyet oncesinde ve hatta ilk sigorta girişimin oncesinde yaptim.
     Kasım 2002 (yedek subay öğrenciliği) ile başladı 4 ay öğrencilik 8 ay yedek subaylik yaptım. (Burada emekli Sicil no verildi 4C kapsamında)

     milli eğitim içerisinde hizmet puanı olarak birleştirme yaptırdım lakin sgk tarafinda bir işlem yaptırmadım. bu askerliğime dair sgk borçlanması veya hizmet birleştirme yapmamın ne faydasını görürüm veya bir tavsiyeniz var mıdır? Öğrenciliği ayrı yedek subayligi ayrı mı birleştirme yapmak gerekir acaba bir de sgk ilk başlangıç tarihi 2005 görünüyor bunu 2002 olarak gösterebilir miyim faydası olur mu acep?
     Şimdiden çok teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim 🙏

     1. Ömer Meriç

      Merhaba Mehmet BEY. Emekli sandığı kapsamında emeklilik şartlarınız 60 yaş ve 9000 gün. Borçlanma yapmanız bu şartları, emekli maaşınızı ve ya ikramiyenizi değiştirmez. Bu nedenle gerek yok. SS hizmet birleştirmesi için dilekçe vermediyseniz bunu vermeniz yeterli. Başka bir şey yapmanız gerekmez.