SGK Soru Sor & EYT Uzmanı & Ücretsiz Danışma

SGK soru sor ve sorulan bu sorunun cevabını almak günümüz şartlarında bir hayli zorlaşmıştır. Doğru bilgiye erişim bir hayli zor olmaya başlamıştır. Sosyal Güvenlik mevzuatının geniş olması, değişkenlik göstermesi ve dolayısıyla sürekli güncelleniyor olması bir işlem hakkında tek doğruya ulaşmayı maalesef zorlaştırmakta. Biz de sayfamıza ekleyeceğimiz bu hizmet ile SGK konusunda yaşadığınız problemler ile ilgili doğru bilgiye hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlayacağız. Eğer siz de SGK sorularımı kime sorabilirim diyorsanız doğru yerdesiniz.

Peki sgk ya soru sormak istiyorum nereye sorabilirim, sgk ya soru sormak için telefon numarası kaç? Sorunuzu sormanız için sizden herhangi bir ücret istemiyoruz ve üyelik şartı da yok. Yapmanız gereken yazının sonundaki yorum bölümünden eposta adresinizi, adınızı soyadınızı ve sorunuzu yazarak bize göndermek. Sorunuz kısa süre içerisinde uzman ekibimiz tarafından cevaplanacak ve mail adresinize gönderilecektir. 

Sgk soru sorma ( hangi soruları sorabilirim)

Yazının sonundaki ssk soru sorma bölümünden;

 • Emeklilik  işlemleri ve ne zaman emekli olabilirim ile ilgili sorularınızı,
 • Yurt dışı SGK borçlanma işlemleri
 • İşsizlik maaşı ile ilgili sorularınızı,
 • Kıdem tazminatı ile ilgili sorularınızı,
 • İhbar tazminatı ile ilgili sorularınızı,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu işveren işlemleri ile ilgili sorularınızı,
 • Genel Sağlık Sigortası ve yeşil kart ile ilgili sorularınızı,
 • Bakım parası ve engelli maaşı ile ilgili sorularınızı,
 • 657 Sayılı Devlet memurları kanunu ile ilgili sorularınızı,
 • İsteğe bağlı sigorta ile ilgili sorularınızı,
 • Kısacası Sosyal Güvenlik ve Çalışma Mevzuatı ile ilgili tüm sorularınızı sorabilirsiniz.
 • Sgk uzmanı soru sorduğunuzda sorunuzu en kısa sürede yanıtlayacaktır.

Sgk uzmanına soru sor, nasıl sorabilirim ?

Yukarıda belirtilen konuların hepsi ve yazamadığımız özellikle Sosyal Güvenlik, yurtdışı borçlanma işlemleri, emeklilik şartları ve alınacak ortalama emekli maaşı, işveren teşvik ve bildirge işlemleri, muhtasar ve prim hizmet beyannamesi kısacası iş hukuku ve Sosyal Güvenlik Hakkındaki tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Sgk soru sorma hattı numarası kaç ?

Sgk soru sorma telefonu 170’tir. Telefon ile sgk uzmanlarına soru sormak istiyorsanız telefonunuzdan 170 numaralı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Sgk soru cevap hattını arayabilirsiniz. Telefonda sgk ile ilgili soru sormak istiyorum dediğinizde sizi çağrı merkezinde ilgili kişiye aktarırlar.

Sgk online soru sormak ( En çok sorulan sorular)

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sgk ile ilgili soru sormak için geliştirdiği online bir platform/uygulama bulunmamaktadır. Bu hususta sadece Alo-170 hattı üzerinden sgk telefonla soru sormak mümkündür. Geliştirilen sgk ile ilgili soru sorma uygulaması bulunmamaktadır. Bize çok sorulan bazı sorular ve cevapları aşağıdaki gibidir.

Sgk ile ilgili soruları nereye sorabilirim ?

SGK ya da emeklilik ile ilgili soru sormak için en doğru yerin sayfamız olduğunu söyleyebilirim. Uzmanlarımız tamamen ücretsiz olarak sizlere hizmet vermektedirler. Ömer Meriç sgkbilgisi sayfasını tamamen ücretsiz hizmet vermek adına kurmuş, Türkiye’nin açık ara en iyi SGK uzmanlarından birisidir. Bu nedenle Sgk ile ilgili kime soru sorabilirim sorusunun cevabı kesinlikle SGK Bilgisi olacaktır.

E devletten sgk soyadı değişikliği nasıl yapılır ?

Evlilik, boşanma ya da taleple soyadı değişikliği yaptığınızda bu değişiklik Sosyal Güvenlik Kurumu’na yansımamakta. Yansıması için dilekçe ile başvuru yapmanız gerekiyor. Soyadı değişikliklerinde e devlet üzerinden başvuru ya da güncelleme yapılamamakta.

Uavt sgk nedir ?

E-Bildirge ekranında yer alan UAVT-Uluslararası Veri Tabanı sisteminin açılımından oluşur. İşveren adres ve iletişim bilgilerinin uluslararası veri tabanına işlenmesi için kullanılan bir sistemdir. İşveren buradaki adresini güncellemeden işlemlere devam edemeyebilmekte.

Sigortalı çalıştırmaya ara verme nasıl yapılır ?

Online olarak çıkış verilmesi yeterlidir. Sigortalı çalışmaya ara verdiğinizde Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirme zorunluluğunuz bulunmamaktadır.

Bağkur sicil no kaç hanelidir ?

Bağ-Kur numarası 10 haneden oluşmaktadır. Tarım/Çiftçi bağkur numarası “7” ile başlarken esnaf, şirket ortaklığı, muhtarlık v.s. bağkur numarası “0 ya da 1” ile başlamaktadır.

Vergi numarası kaç hanelidir ?

İlk defa vergi kaydı açtıran kişiler için vergi numarası T.C. kimlik numarasıdır ve 11 haneden oluşmaktadır. Bunun haricinde ise vergi numarası standart olarak 10 haneden oluşmaktadır.

Şirket isminden vergi numarası sorgulaması nasıl yapılır ?

Sadece şirket unvanı ile vergi numarası sorgulaması yapamazsınız. Ancak ticaret sicil gazetesine üye olarak şirketin unvanı ile sorgulama yapabilir ve varsa ticaret sicil gazetesinden detayları görüntüleyebilirsiniz.

Vergi kimlik no ile işyeri sorgulaması nasıl yapılır ?

Vergi kimlik numarası ile şifresiz olarak ve online sorgulama yapabileceğiniz bir uygulama bulunmamaktadır. Vergi dairesine sorabilirsiniz.

Ssk işyeri no ile firma sorgulaması nasıl yapılır ?

SGK işyeri sicil numarası ile firma sorgulaması yapılabilmesi online olarak mümkün bulunmamaktadır.

Ehliyet sınavına kendi arabamla girebilir miyim ?

Ehliyet sınavına kendi aracınız ile girebilmeniz mümkün değildir. Belirlenen araç ile girmek zorundasınız.

Yıpranmalı emeklilik hesaplaması nasıl yapılır ?

Bilindiği gibi bazı meslek grupları özellikle yer altında çalışanlar, maden işçileri ile kolluk kuvvetleri fiili hizmet zammından yararlanır ve çalıştıkları her yıla alacakları ilave fiili hizmet zammı ile birlikte erken emeklilik hakkı elde ederler. Fiili hizmet zammı nedir, kimler kaç gün yararlanır başlıklı yazımızdan konu hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Dilerseniz ilk prim ödeme tarihinizi ve sigortalılık bilgilerinizi bize yorum kısmından sorun ne zaman ve hangi şartlarda emekli olabileceğinizi biz hesap edelim.

Sigortada kaçıncı basamaktayım ?

SSK kapsamındaki sigortalılar için basamak bulunmamaktadır. En düşük aylık sigorta primi brüt asgari ücret üzerinden hesaplanmakta ve en yüksek ise bunun 7,5 katına kadar bildirilebilmektedir. Güncel emeklilik prime esas kazancınıza E-devlette SGK Tescil ve Hizmet Dökümü bölümünden bakabilirsiniz. Bağkur kapsamındaki sigortalılar için ise basamak düzenlemesine 01 Ekim 2008 tarihi sonrasında son verildi.

Sgk dilekçe cevap süresi nedir ?

Dilekçelerin Bilgi Edinme Kanunu kapsamında Kurumlara intikal tarihinden itibaren en geç 15 gün içerisinde cevaplanması gerekmektedir. Bu durumda Sosyal güvenlik Kurumu’na verilen dilekçeler için de geçerlidir.

Lütfen soru sormadan önce SGK Bilgisi Youtube sayfamıza abone olabilir misiniz ? Abone bağlantısı aşağıda paylaşılmıştır. Sgk soru sormak istiyorum ve hızlı cevap almak istiyorum diyorsanız lütfen 10 saniyenizi ayırın ve sayfamıza abone olun.

SGK Bilgisi Youtube sayfasına abone ol( Abone olmayanların soruları cevaplanmayacaktır)

SGK danışma hattı kaç?

SGK danışma hattı numarası 170’tir. Bu numarayı haftanın 7 günü 24 saat arayarak Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkındaki sorularınızı sorabilirsiniz.

170 numarası nedir?

Alo-170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı bilgi ve şikayet hattıdır.

SGK ile nasıl iletişime geçebilirim?

Mesai saatleri içerisinde Sosyal Güvenlik Merkezlerinin telefon numaralarından arayarak ya da Alo170 hattından erişebilirsiniz.

4.3/5 - (10 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“SGK Soru Sor & EYT Uzmanı & Ücretsiz Danışma” üzerine 2.954 yorum
 1. MERHABA 01.09.1995 GİRİŞLİ 4C EMEKLİ SANDIĞINA BAĞLI ÖĞRETMENİM .EYT KAPSAMINDA DİLEKÇEMİ EMEKLİ OLMAK İÇİN VERECEĞİM .EMEKLİ MAAŞIM VE TAZMİNATIMIN NE OLACAĞI HAKKINDA BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ. TEŞEKKÜR EDERİM.

  Cevapla
 2. Merhaba. Ssk 3600 ve bağkur 5400 Kısmi emeklilikte hizmetler birleştiriliyor mu? Mesela örnek 1000 gün bağkur, 2600 gün ssk, toplam 3600 gün gibi, pirim günlerinde belli bir şart var mı? son 1260 günü ssk vs. olacak gibi şartları var mı mesela? Tşk ederim.

  Cevapla
 3. 1997 yılında şirket çalıştığım halde 1 nci dönem 120 günlük sigortamı sel aldı bahanesiyle yatırmamış.Bu 120 günü şuan kendim yatırma şansım var mı

  Cevapla
 4. Selamün aleyküm 28.08.1981 doğumluyum. 4a başlangıç 1.10.1997 72 gün. 4b başlangıcı 1.10.2008 toplamda 5262 günüm var. Şimdi bağkurumu kapatip 4a’lı olarak işe baslarsam kac yaşında kac prim günü ile emekli olabilirim.

  Cevapla
  • Eğer tazminat almak için gereken prim gün sayısı ve sigortalılık süresi şartını sağlıyorsanız SGK’dan yazı alarak işverene başvurabilir ve tazminatınızı talep edebilirsiniz.

   Cevapla
 5. hocam merhabalar işe giriş bağkur 1999.6 ayı 1400 gün akabinde arada hiç boşluk yok 2820 günde 2925 tarım ssk var emekli olabilirmiyim

  Cevapla
 6. Eyt den emekli olup aynı firmada çalışmak istemezsem ihbar süresi olmadan yani hiç beklemeden anında ayrılabilir miyim?(kıdem tazminatını alarak)

  Cevapla
 7. Ömer bey merhabalar kolay gelsin dün Eyt ile ilgili toplantı vardı. Şimdi sgk ile emeklilik prim günü kesin kaç gün oldu acaba öğrenebilir miyim.

  Cevapla
   • Tabiki prim ödeme tarihim 1998/02 gözüküyor, ama tescil tarihide giriş tarihinde 01.06.1998 olarak görünüyor şuan 5200 günüm var kalan prim gününü kaç gün borçlanma yaparak emekli olabilirim. Bir sorum daha olacak borçlanma yaptıktan sonra günler hemen hizmet dokumune işleniyor mu ? Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

    Cevapla
    • 5975 günü tamamlamanız gerekiyor. Sigorta başlangıç tarihinden sonra doğan çocuk varsa ve çocuğun doğum tarihinden sonraki 24 aylık sürede adınıza prim ödenmediyse borçlanma yapabilirsiniz.

     Cevapla
     • Ömer bey yanlış anlaşılma olmaması adına tekrar teyid etmek istiyorum yaş sarti kalkti biliyorum 1998 girisliyim doğum borçlanması yaparak 5975 günü tamamladığım zaman emekliyim değil mi ? Sonradan birsey çıkmaz umarım yaştan dolayı yaşımda bu adada 42 kesinlestirmek istedim kusura bakmayın. Bizlerin de kafadi karıştı durmadan birsey çıktığı için

     • Merhaba ömer bey ben 0105 1993 girşliyım ve 2005 tarım sigortası nda kayıt oldum ve 3600 günümü doldurmuşum eyt den yararlanabilirmiyim bu konda beni bilgilendirseniz çok sevinirim

 8. Iyi Gunler,

  1995.10 sgk girisim var 4606 gun 4a pirimim var yurtdisi 1160 gun yurtdisi borclandigimda hangi koldan emekli olabilrim 4a mi yoksa 4b den mi?

  Cevapla
 9. İyi akşamlar güzel insan.ben 14.08.1978 doğumluyum, 01.10.1996 SSK girişim var (30 gün). 01.12.2004 de tarım SSK ya gectim (2925). 3762 günüm var. Ödemeyi durdum eytli miyim, emekli olabilir miyim? 99 öncesi yaş şartı kalktı ama 99 ile 2008 arasında girenleri yaş şartı gözüküyor bı aydınlatabilir misiniz teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhaba. SSK girişiniz 01.10.1996 olduğu için EYT kapsamındasınız büyük ihtimalle. Ama net cevabı için ancak SGK genelgesini gördükten sonra size bilgi verebilirim.

   Cevapla
 10. Nisan 1979 doğumluyum.2002 yılı temmuz ayından bu yana sigortalı olarak çalısıyorum.Bunun son 5 yılı belediyede sözleşmeli memur olarak.Yeni cıkan yasa ile memurluğa geçersem eger emeklilik sartlarım degisir mi yani emekli sandigi icin suan.olan pirimlerim sayilmaz yeni bastan mi baslar.Yani 25 yil calismak zorunda miyim acaba.Şimdiden teşekkürler

  Cevapla
   • Merhaba. 01.10.1996 ile 31.12.1996 tarihlerinde 90 gün ssk primim var. 08.04.2004 ten (6800 gün)beri kesintisiz bağkurum var. eyt’den faydalanabilir miyim? ve hangi kapsamda faydalanabilirim? şimdiden teşekkür ederim ve iyi günler dilerim.

    Cevapla
    • Merhaba. Mevcut taslağa göre biraz zor gibi bağkur kapsamında yararlanmanız. Ancak SSK’ya geçerek 3,5 yıl fiili çalışma şartı ile SSK kapsamında emeklilik hakkınız olur. Şu anki duruma göre böyle. Yine de bir netleşmesini bekleyelim.

     Cevapla
Yorum yapın