Sgk Soru Sor

746

SGK soru sorma ve sorulan bu sorunun cevabını almak günümüz şartlarında bir hayli zorlaşmıştır. Doğru bilgiye erişim bir hayli zor olmaya başlamıştır. Sosyal Güvenlik mevzuatının geniş olması, değişkenlik göstermesi ve dolayısıyla sürekli güncelleniyor olması bir işlem hakkında tek doğruya ulaşmayı maalesef zorlaştırmakta. Biz de sayfamıza ekleyeceğimiz bu hizmet ile SGK konusunda yaşadığınız problemler ile ilgili doğru bilgiye hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlayacağız

.Peki sgk ya soru sormak istiyorum nereye sorabilirim, sgk ya soru sormak için telefon numarası kaç? Sorunuzu sormanız için sizden herhangi bir ücret istemiyoruz ve üyelik şartı da yok. Yapmanız gereken yazının sonundaki yorum bölümünden eposta adresinizi, adınızı soyadınızı ve sorunuzu yazarak bize göndermek. Sorunuz kısa süre içerisinde uzman ekibimiz tarafından cevaplanacak ve mail adresinize gönderilecektir. 

Sgk soru sorma

Yazının sonundaki ssk soru sorma bölümünden;

 • Emeklilik  işlemleri ve ne zaman emekli olabilirim ile ilgili sorularınızı,
 • Yurt dışı SGK borçlanma işlemleri
 • İşsizlik maaşı ile ilgili sorularınızı,
 • Kıdem tazminatı ile ilgili sorularınızı,
 • İhbar tazminatı ile ilgili sorularınızı,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu işveren işlemleri ile ilgili sorularınızı,
 • Genel Sağlık Sigortası ve yeşil kart ile ilgili sorularınızı,
 • Bakım parası ve engelli maaşı ile ilgili sorularınızı,
 • 657 Sayılı Devlet memurları kanunu ile ilgili sorularınızı,
 • İsteğe bağlı sigorta ile ilgili sorularınızı,
 • Kısacası Sosyal Güvenlik ve Çalışma Mevzuatı ile ilgili tüm sorularınızı sorabilirsiniz.

Sgk uzmanı soru sorduğunuzda sorunuzu en kısa sürede yanıtlayacaktır.

Sgk uzmanına soru sor

Yukarıda belirtilen konuların hepsi ve yazamadığımız özellikle Sosyal Güvenlik, yurtdışı borçlanma işlemleri, emeklilik şartları ve alınacak ortalama emekli maaşı, işveren teşvik ve bildirge işlemleri, muhtasar ve prim hizmet beyannamesi kısacası iş hukuku ve Sosyal Güvenlik Hakkındaki tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Sgk soru sorma hattı

Sgk soru sorma telefonu 170’tir. Telefon ile sgk uzmanlarına soru sormak istiyorsanız telefonunuzdan 170 numaralı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iletişim hattını arayabilirsiniz. Telefonda sgk ile ilgili soru sormak istiyorum dediğinizde sizi çağrı merkezinde ilgili kişiye aktarırlar.

Sgk online soru sormak

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sgk ile ilgili soru sormak için geliştirdiği online bir platform/uygulama bulunmamaktadır. Bu hususta sadece Alo-170 hattı üzerinden sgk telefonla soru sormak mümkündür. Geliştirilen sgk ile ilgili soru sorma uygulaması bulunmamaktadır.

Bize çok sorulan bazı sorular ve cevapları aşağıdaki gibidir.

E devletten sgk soyadı değişikliği

Evlilik, boşanma ya da taleple soyadı değişikliği yaptığınızda bu değişiklik Sosyal Güvenlik Kurumu’na yansımamakta. Yansıması için dilekçe ile başvuru yapmanız gerekiyor. Soyadı değişikliklerinde e devlet üzerinden başvuru ya da güncelleme yapılamamakta.

Uavt sgk nedir ?

E-Bildirge ekranında yer alan UAVT-Uluslararası Veri Tabanı sisteminin açılımından oluşur. İşveren adres ve iletişim bilgilerinin uluslararası veri tabanına işlenmesi için kullanılan bir sistemdir. İşveren buradaki adresini güncellemeden işlemlere devam edemeyebilmekte.

Sigortalı çalıştırmaya ara verme

Online olarak çıkış verilmesi yeterlidir. Sigortalı çalışmaya ara verdiğinizde Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirme zorunluluğunuz bulunmamaktadır.

Bağkur sicil no kaç haneli

Bağ-Kur numarası 10 haneden oluşmaktadır. Tarım/Çiftçi bağkur numarası “7” ile başlarken esnaf, şirket ortaklığı, muhtarlık v.s. bağkur numarası “0 ya da 1” ile başlamaktadır.

Vergi numarası kaç haneli

İlk defa vergi kaydı açtıran kişiler için vergi numarası T.C. kimlik numarasıdır ve 11 haneden oluşmaktadır. Bunun haricinde ise vergi numarası standart olarak 10 haneden oluşmaktadır.

Şirket isminden vergi numarası sorgulama

Sadece şirket unvanı ile vergi numarası sorgulaması yapamazsınız. Ancak ticaret sicil gazetesine üye olarak şirketin unvanı ile sorgulama yapabilir ve varsa ticaret sicil gazetesinden detayları görüntüleyebilirsiniz.

Vergi kimlik no ile işyeri sorgulama

Vergi kimlik numarası ile şifresiz olarak ve online sorgulama yapabileceğiniz bir uygulama bulunmamaktadır. Vergi dairesine sorabilirsiniz.

Ssk işyeri no ile firma sorgulama

SGK işyeri sicil numarası ile firma sorgulaması yapılabilmesi online olarak mümkün bulunmamaktadır.

SGK ve Çalışma Mevzuatı ile ilgili tüm sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz 

746 Yorum
 1. Mustafa

  Merhaba kolay gelsin. Benim haberim olmadan işveren sigorta çıkışımı yapmış olup ve tekrar giriş yapılmış ve ben bunu e devlette SGK dökümüne baktığımda fark ettim herhangi bi yasal hakkım var mı bir de işsizlik maaşına engel midir bu arada güvenlik görevlisiyim yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer “06-Nakil” işten çıkış kodu ile dediğiniz işlem yapıldıysa sorun olmaz. Burada özlük haklarınız ile ilgili bir kayıp olmamakta.

 2. Mustafa Kaya

  Eniştem 48 yaşında 2020 yılı ocak ayında vefat etti, kendisi bağkurluydu. Daha önce bağkur silme işlemi yapmış. Normalde 1800 günden ablam emekli olabilecekken, 1800 günü doldurmadığından, ihya gerekliliği doğdu, af gelirse (ihya işlemi yaptırıp) borcu yatırıp ablamı emekli edeceğiz, bu çıkan son af da 1-ihya işlemi varmı, 2- resmi gazetede yayınlandımı, sayısını bana iletebilirmisiniz. Şimdiden teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet çıkacak olan torba yasada ihya affı da var. Resmi gazetede henüz yayımlanmadı. Sayfamızı takipte kalın torba yasa son dakika gelişmeler hakkında bilgi sayfamızda verilecektir.

 3. Seyhan

  Merhaba ben şehit çocuğuyum kpss sınavına girdim öğretmenlik atamalarında herhangi bir önceliğimiz var m?
  Kpss puanımıza ek puan ekleniyor mu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır kpssde öncelikli atama yok bildiğim kadarı ile. İlave puan verilmedi de söz konusu değil maalesef.

 4. Hacer

  Selam ben 1 ay önce malullük icin başvuru yaptım hastane islemlerim tamamlandi sgk ya ulaşmış bugün itibarıyla İzmir sosyal güvenlik il mudurlugunden İzmir sosyal güvenlik il mudurlugunden bölge sağlık kuru servisine sağlık kurulu raporu taratilarak kurum sağlık kuruluna gönderilmiş gelen evrak beklemede yazıyor anlamini öğrenmem için yardım edermisiniz teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sağlık kurulunda işlem yapılmak ÜZERE bekliyor. Orada değerlendirme yapılır ve sonrasında karar verilir dosyanın olduğu Sgkya gönderilir.

 5. Damla

  Merhaba
  Babamı 2001 de kaybettim ve 1981 de ben doğduğumdababam emekliymiş . Annemi de 2007 de kaybettim ve 2012 yılında evlendiğimde babamdan 750 tl emekli maaş desteği alıyordum. Şimdi boşanma durumum var ve ayrı eve çıkacağım ancak babamdan ne kadar maaş alabileceğimi bilmediğim için hayatımı idame ettirmek için ne kadar bir kiraya çıkmam gerektiğini ogrenmem gerekiyor.
  Hesabıma göre 2012 de asgari ücret net 701 tl iken ben 750 alıyordum simdi ise asgari ücretin neti 2.350 tl civarı ancak son gelişmeleri bilmediğim için hesaplayamıyorum. Bu konuda ne yapmalıyım.
  Şimdiden teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Bunu bilebilmek ne yazık ki mümkün değil. Ancak tek çocuksanız ve sizden başka maaş alan da yoksa en düşük 750 TL bağlanır.

 6. Aysun Yuksel

  Merhaba
  15/07/1978 dogumlu bir bayanim 06/10/1995 sigorta girisim mevcuttur.184 pirim gunum var.1998 de dogum yaptim.%87 engel raporum mevcut.Ne kadar pirim odersem emekli olabilirim.Bilgi verebilirseniz cok tesekkur ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer %87 engel raporunuz varsa toplamda 3600 günü tamamlamanız halinde engelli emeklilik hakkından yararlanabilirsiniz.

 7. Bekir TUNÇKILIÇ

  Sayın ömer bey
  ben ordu vazife malülüyüm emekli maaşı almaktayım her yıl şehit ve gazi çocuklarına eğitim öğretim yardımı yapılıyor benim çocuğumda lise son sınıfa kadar aldı bu yıl anadolu üniversitesi açık öğretim fakültesine kayıt oldu açık öğretim öğrencileri bu haktan yararlanabiliyormu
  konu hakkında bilgi vermenizi rica ederim
  Saygılar iyi çalışmalar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet açıköğretim öğrencileri de yararlanma hakkına sahip. Alabilirsiniz.

 8. Bahri ÇİÇEK

  Konu: Emeklilik maaşına konulan haciz

  1981 yılından bu yana çok düzenli devletine vergi veren SGK ve vergi borçlarını düzenli ödeyen Şahıs firmasından Ltd.Şti.’ye dönüşüp, dönüştükten sonra bile bu zamana kadar vergisini ödeyen bir firmaydık. Daha sonra dolandırıldıktan sonra işimizi, evimizi , her şeyimizi kaybettik ve maalesef toparlanamadık. Tek maaşlı olduğumdan başka bir gelirim yok eşim de çalışmıyor ayrıca kirada oturuyorum. Oğlum tıp fakültesinde öğrenci ve masrafları fazla. Ayrıca şehir dışında ve kirada oturuyor. Geri kalan SGK ve Vergi Borçlarını ödeyemez hale geldim, çok zor durumdayım, geçimimi sağlayamıyorum. Bundan dolayı aldığım 2.100 TL maaşımın dörtte birine haciz geldi kesintiye uğradı. Bu mağduriyetimin giderilmesi için bize nasıl yardımcı olabilirsiniz , ne yapmamız gerekiyor?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Durumunuza üzüldüm. Allah yardımcınız olsun. Sosyal Güvenlik Kurumu prim ve ya vergi borcundan dolayı emekli maaşının dörtte birini kesebilir. Ne yazık ki kanunen bunun için yapılacak bir şey yok.

 9. Riza

  %80 engelli raporum var raporum sürekli babamdan yetim maasi aliyorum (malul cocuk)
  Bu maasi ömür boyu alir miyim ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer rapor sürekli ise evet ömür boyu alırsınız.

 10. Fatma Demirel

  Ömer bey ;
  Merhaba
  Ben de anlamaya boşa para ödemeyeyim diye tekrar tekrar soruyorum. Kusura bakmayın sizi de yoruyorum. Ama sgk tarafından da tanıdığım kişiler ısrarla satın almam yönünde bilgi veriliyor. Bu yüzden kendimde araştırıp sebep bulmaya çalışıyorum.
  Acaba bu aşağıdaki kanuna istinaden mi satın almanız gerekir diyorlar acaba? Başka bir sebepte bulamadım açıkçası.

  23.5.2002 Tarihi ve Öncesinde Memur Olanların Durumu
  Kadın memurların 20 hizmet yılını doldurmalarına kalan süreye göre tespit edilen tamamlanması gerekli yaş koşulları aşağıdaki gibidir.

  . Kadınların 23.5.2002 tarihi itibariyle 20 hizmet yılını tamamlamasına kalan süre Gerekli yaş Şartı
  1 2 yıl veya daha az 40
  2 2 yıldan fazla- 3 yıl ve daha az 41
  3 3 yıldan fazla- 4 yıl ve daha az 42
  4 4 yıldan fazla- 5 yıl ve daha az 43
  5 5 yıldan fazla- 6 yıl ve daha az 44
  6 6 yıldan fazla- 7 yıl ve daha az 45
  7 7 yıldan fazla- 8 yıl ve daha az 46
  8 8 yıldan fazla- 9 yıl ve daha az 47
  9 9 yıldan fazla- 10 yıl ve daha az 48
  10 10 yıldan fazla- 11 yıl ve daha az 49
  11 11 yıldan fazla- 12 yıl ve daha az 50
  12 12 yıldan fazla- 13 yıl ve daha az 51
  13 13 yıldan fazla- 14 yıl ve daha az 52
  14 14 yıldan fazla- 15 yıl ve daha az 53
  15 15 yıldan fazla- 16 yıl ve daha az 54
  16 16 yıldan fazla- 17 yıl 55
  17 17 yıldan fazla 58

  1. Ömer Meriç

   Doğru olabilir evet kusura bakmayın bu kısmı atladım ben de. O zaman şöyle yapalım. Eğer hemen emekli olmayı düşünmüyorsanız Cimer üzerinden SGK’ya emeklilik şartlarınızı bildirilmesi ile ilgili talepte bulunun. Net olarak hesap edilsin. Yanlışlık olmasın.

 11. Fatma Demirel

  Ömer hocam merhabalar.
  Daha önce sormuştum cevaplamıştınız. E devlette emeklilik yaşım 01.05.2023 görünüyordu. Bağkur hizmetim ilave edildiğinde emeklilik yaşımın 01.05.2022 olacağını söylemiştiniz cevabınızda.
  Arada 8 ay ücretsiz izin boşluğum vardı ve bunu satın almanıza gerek yok demiştiniz. Fakat bize söylenen 2002 kanuna göre 48 yaşında emekli olabilmeniz için bu ücretsiz 8 ay izni satın almanız gerektiği yönünde. Siz prim gününüz dolu gerek yok dediniz fakat diğer taraf var diyor. Tekrar bakabilir misiniz 8 ayı almamız gerekiyor mu gerekmiyor mu?
  Hizmet Bilgilerim:
  01.05.1992 Bağkur giriş 14.02.1993 bağkurdan ayrılış
  01.02.1993 Memur işe başlama ve hala çalışmaya devam.
  30.10.1995-10.07.1996 arası (8 ay 10 gün) doğumdan sonra ücretsiz izin kullanımım var.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Fatma HANIM tekrar.
   O süreyi borçlanmanız gerekmiyor. Neden ödeyesiniz ki normal emeklilik için size 20 yıllık hizmet yani 7200 gün yetiyor. Zaten 7200 günü fazlasıyla doldurmuş olmuyor musunuz şu an ?

 12. Fatma Demirel

  Teşekkürler Ömer Hocam. E devlette emeklilik tarihim 01.05.2023 gösteriyor oyüzden sorma gereği duydum. Acaba bağkurlu günler katılmadan mı hesaplıyorlar ondan mı sizin yazdığınızla 1 yıl atıyor acaba?

  1. Ömer Meriç

   Tabi bağkuru dahil etmeden hesaplıyor. Bağkur dahil edilmediğinde 01.05.2023 olur. Bağkur dahil edildiğinde 01.05.2022 olur.

 13. Fatma Demirel

  Kadın
  01.05.1974 doğumluyum.
  4b li 289 günüm var. Giriş 01.05.1992
  4c li 9.720 gümüm var. Giriş 01.02.1993 ve halen adliye yazı işleri müdürü olarak çalışmaktayım.
  1995 doğumlu bir kızım var ve doğumdan sonra 8 ay gibi ücretsiz izin boş günüm var.
  Bu şartlara göre ne zaman emekli olabilirim? Ayrıca daha erken emeklilik için bir formül var mıdır?
  Bilgi ve desteğiniz için şimdiden teşekkür ediyor iyi çalışmalar diliyorum.

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar Fatma HANIM. 48 yaşı tamamlamanız durumunda yani 01.05.2022 tarihi itibariyle emekli olabilirsiniz. Toplamda 7200 günü tamamlamış olduğunuz için doğum borçlanması yapmanıza gerek yok.

 14. Asli

  Hocam ii akşamlar ben eşim için soru sormak istiyordun eşimin maden işçisi 2008 den önce sigortası var fakat 2009 1 ayından itibaren yer alti yovmiyesi var kaç yaşında emekli olur eğer askerlik borçlanmasını ödesek erken emekli olur mu

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Eğer fiili hizmet zammı varsa buna göre hesaplanması gerekir. SGK’ya hesaplatmanızı öneririm.

 15. ilhan algün

  Merhaba Eşim 28/10/1993 yılında kurumsal firmada çalıştı firma şu anda faal firmadan çıkış tarihi 04/06/1996 yılına kadar çalıştı. Eylül 2020 tarihinde firmadan bu tarihlerde eşimin aralıksız olarak orada çalıştığının teyit,ini aldık.bu süre içerisinde yatması gereken pirim gün sayısı 948 gün. fakat yatan gün sayısı 728 gün. bu sorun için kime yada nereye baş vurmam gerekiyor. İkinci bir sorum da eşim 19/03/1990 tarihinde doğum yaptı o tarihten önce sigortası yok idi fakat 10/12/1990 tarihinde işe girmiş 22 gün çalışmış sonra ayrılmış.geriye kalan 1991 ve 1992 yılları çalışmamış. işe giriş tarihinden sonraki boş olan günlerinin pirimini doğum borçlanması olarak yatırabilir miyiz. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer elinizde o tarihlerde çalıştığına dair belge ya da bildirge varsa bunları işyeninin bağlı olduğu SGK’ya vererek işletmeniz gerekiyor. Arşiv kayıtlarından incelenmesi gerek onların. Doğumdan önce sigorta yoksa doğum borçlanması yapamazsınız.

 16. AYNUR

  DOĞUM TARİHİ : 11.01.1966 ,, SGK İŞE GİRİŞ TARİHİ: 16.11.1998,, (kadın) PRİM ÖDEME GÜN SAYISI:2134 …
  KONU: 1999 SENESİ ÖNCESİ 3600 GÜN PRİM ÖDEME KAPSAMINDA..
  1-İSTEGE BAGLI SİGORTALI OLABİLİRMİ?
  2-NE ZAMAN EMEKLİ OLUR ?
  3-İSTEGE BAGLI SİGORTALI OLURSA PRİM ÖDEME GÜN SAYISI ,YANİ EMEKLİLİK GÜN SAYISI UZARMI?
  4-İSTEGE BAGLI AYLIK ÖDEME TUTARI NEDİR ?
  SAYGILARIMLA…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1-İsteğe bağlı olarak sigorta ödemesi yapılamıyor.
   2-3600 gün 58 yaş ile ssk kapsamında emekli olur.

 17. kenan

  21.08.1966 dogumluyum 01 11 1997 de ssk baslangıcım var 6350 gün pirim var askerligimi 1993 de bitirdim kac gün borclansam en erken emekli olabilirim acaba iyi günler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 6 ay askerlik borçlanmanız gerekiyor. Bu durumda en erken 21.08.2022 tarihinde emekli olabilirsiniz.

 18. Mustafa

  Hocam Alo 170 SGK’yı arayıp sorduk bi kesinti olur ama ne kadar olduğunu söyleyemeyiz dediler lütfen siz bize bir yardımcı olun biz şu an 941 lira Bağkur isteğe bağlı sigorta primi ödüyoruz 20 ay daha ödemeyi düşünüyoruz ileride 7 sene sonra prim geri iade almak istediğimizde bu 20 ay ödediğimiz 941 liranın bize ne kadarı geri ödenecek yeni yılda zam gelebilir ama siz 941’den hesaplayın sadece aylık 941 lira olarakta söyleseniz olur Net rakam veremiyorsanız bile en fazla kaçta kaç oranında en az kaçta kaçta kaç oranında bir kesinti olabilir onu bile söyleseniz çok makbule geçer. Zaten 7 sene sonra TL olarak alacağımız için geçtiğimiz 7 senede dövizin geldiği durumu düşünürsek yine zararımız olması büyük ihtimal ama en azından üstüne ekstra büyük bir kesintide olacaksa haberimiz olsun.

  1. Ömer Meriç

   Hocam iade brüt maaş üzerinden gerçekleştirilir. Yani şu an brüt maaş 2943 TL. Anapara olarak bunun yüzde 20 si yani bugün şartlarında 588 TL si iade edilir.

 19. Ali PEKER

  01.11.1989 tarihinde maliye bakanlığına bağlı vergi dairesi müdürlüğünde ilk defa kadro karşılığı sözleşmeli olarak ssk (sigortalı ) göreve başladım. aynı kurumda ara vermeden 15.12.1993 tarihinde emekli sandığına tabi oldum ve hiç ara vermeden halen devam etmekteyim doğum tarihim 24.07.1970 dir ne zaman emekli olabilirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Ali BEY. 51 yaşı tamamladığınızda yani 24.07.2021 tarihinden itibaren emekli olursunuz.

 20. ÜNAL

  Merhabalar..sgk girişim 07.07.2004’tür.1979 gün var.sgk primlerim asgari ücretten ödendi.sonra 10.05.2013 tarihinde engelli memur olarak başladım.devam ediyorum.%64 rapor oranım var.2615 gün var.buna göre engelli olarak ne zaman emekli olurum ve ne kadar emekli aylığı bağlanır?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplamda 3960 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz. Maaş konusunda bir hesaplama yapamam maalesef.

 21. skabayel@gmail.com

  merhabalar

  Eşim 04.05.1979 doğumlu. 13.09.2001 tarihinde öğretmen olarak başladı. yaklaşık 15 yıllık hizmet sonunda görevden istifa etti. Emekli hakkı elde etmek için neler yapabilir. Aylıksız izinlerini de borçlanırsak hizmet süresi yaklaşık 16 yıl 6 ay kadar oluyor.

  Aydınlatıcı bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eşiniz 5400 günle 60 yaşı tamamladığında emekli olabilir. Eğer bağkurdan 9000 güne tamamlarsa 58 yaşında, SSK kapsamında 7000 güne tamamlarsa yine 58 yaşında emekli olur. Ama en az 3,5 yıl ssk kapsamında çalışmak şartı ile tabi.

 22. Hakan Kocaaağalar

  Merhaba Ömer Bey,

  Ben babam için size bazı şeyler sormak istiyorum.. Sgk kurumuna ne zaman gitsek sürekli farklı cevaplar farklı mağduriyetler yaşıyoruz.

  1967 Doğumlu babam, 18 ay askerlik yaptı. 1986 SGK girişi mevcut, 1996 yılında şirket kurdu ve bağkura geçti şuan prim vs borcu yok, sgk ya 2 yıl önce gittiğimizde emeklisiniz dediler, üst servise çıktık değilsiniz dediler seneye gel dediler şimdi yine gittik yine aynı bilinmezlik şaka gibi bir durum ne yapmamız gerekiyor?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son çalışması bağkur mu ve bağkurda toplam ne kadar gün hizmeti var ? SSK tam işe giriş tarihi ne zaman ve sskda prim gün sayısı ne kadar ?

 23. yücel

  merhaba,
  işyeri 1 temmuzda iş akdinin feshini bildiren bir yazı gönderdi,yazıda 18 ağustosta iş akdinin fesh edileceği yazıyor,
  soru 1;yaklaşık 10 yıldır bu firmada çalışıyorum ihbar süresinin 56 gün olması gerekmezmi,49 gün verilen ihbar süresi kanuna uygunmudur?
  soru 2:3 aydır kısa çalışma ödeneği alıyorum,kıdem tazminatı hesaplanırken kısa çalışma ödeneğinden aldığım ücrette bu hesaplamaya dahil olacakmı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1- Evet ihbar süresinin 8 haftadan yani 56 günden az olmaması gerekir.
   2- Bildiğiniz üzere tazminat son brüt maaş üzerinden hesap edilir. Dolayısıyla kısa çalışma sürecindeki brüte göre hesaplanır.

 24. erhan kandil

  1979 doğumluyum, 1994 ssk giriş fakat okuldan, 2004 pirim başlangıcı, 2007 den beri kamuda işçi olarak çalışmaktayım. kıdem tazminatımı alıp istifa etmem için daha ne kadar çalışmam lazım.

  1. Ömer Meriç

   7000 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz.

 25. Engin

  Merhaba,
  1- 05.04.2000 tarihinden beri halen özel bir bankada 20 küsür yıldır sürekli çalışmaktayım. 7.530 gün primim var. Askerliğimin bir kısmını borçlanarak sigortalılık baş.tarihimi 05.08.1999 ‘a çektim. Kendim istifa etsem Kıd.Tazminatı alabilirmiyim.

  2- Aylık brüt ücretim 3.604 TL dir. Brüt ücretim kadarda senede 4 kere düzenli ikramiye almaktayım ( 14.416 TL). 120 gün ‘de kullanmadığım iznim vardır. Kendim istifa etsem verdiğim bilgilere göre ortalama ne kadar Kıd.Tazminatı alırım.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1- Evet tazminat alma hakkınız var.
   2-ikramiyenin de dahil edildiği son 12 aylık brüt kazanç ortalamasını yazar mısınız

 26. HASAN SERTDEMİR

  iyi günler babam vefat etti yetim aylığı alıyordum ama liseden sonra üniversite gitmediğim için kesildi yetim aylığım kesintiye uğrayarak annemin üstüne geçti yani anneme geçince aldığımız para biraz düştü. 21 yaşındayım üniversite başladım tekrar yetim aylığı almak için sgk gittim form verdiler doldur ankara yollayın dediler fakat sormayı unuttuğum bir sorum var. bu maaşı tekrar üstüme alınca verilen para yeniden artar mı çünkü dediğim gibi benden anneme geçince verilen parada azalma olmuştu. Eğer kendi üstüme alınca artarsa geçmişe yönelik eksik aldığımız parayı da talep edebilir miyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Annenize geçince neden düştü onu anlamadım ? Sizden başka maaş alan çocuk var mı ? Sizin maaş %25 olur hisse daha doğrusu. Geriye dönük alma hakkınız olmaz maalesef. Başvuru tarihini takip eden ay başından bağlanır.

   1. HASAN SERTDEMİR

    hayır tek çocuğum benim aldığım para anneme geçince düştü yani bunun nedenini bilmiyorum daha fazla kesinti oldu .

    1. Ömer Meriç

     Normalde annenizin hissesi yüzde 50 dir. Siz maaştan çıktığınız zaman dizin yüzde 25 olan maaş hisseniz de annenize geçer ve toplamda yüzde 75 olarak artması gerekir. Ama siz azaldı dediniz. Burada tek ihtimal şu kalıyor. Geçmişten yersiz olarak aldığınız bir ödeme borç oluşturularak annenizden kesilmiş olabilir. Sgkdan detaylı bilgi almanızı öneririm.

 27. ali

  merhabalar 1969 doğumluyum.1991 7 ay sigorta girişim,5600 pirim günüm doldu,çalışmaya devam ediyorum,89/91 arası askerliğimi yaptım,1 yıl geriye çektirmek için en az askerliğimin kaç gününü yatırmam yeterlidir.2750 maaş alıyorum çalışmaya devam etmem dahilinde emeklilik maaşımda nasıl bir etkilenme olur teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2 ay askerlik borçlanmanız yeterli olur. 2021 de doğum tarihinizde emekli olursunuz. Maaş konusunda bir yorum yapamam.

 28. Cem SOY

  20.11.1990 yılında iki ay prim yatırdım ve 1997 yılında öğretmenliğe başladım. Sgk emeklilikte öğretmenliğe başladığım 1997 tarihini baz aldı. Bildiğim kadarıyla işe başlamada sigorta başlangıç tarihi önemli aradaki 7 yılı emekliliğime saydıra bilmek ve emeklilik yaşımı geriye çekmek için ne yapabilirim bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
  Saygılarımla

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emekli sandığı ssk girişini giriş olarak esas almamakta. O dönem için öyleydi. Maalesef onun için yapacak birşey yok.

 29. Horwath

  Merhabalar
  Ek9 10 günden fazla sigortalı çalışanım var evde bakıcılık yapan anneme bakan. İşten ayrılması için ihbar ve ibraname adı altında bir kağıt imzalatmam gerekiyor bunun nasıl olacağına dair bir format gönderebilirmisiniz. 8 aydır çalışıyor kendisi ve tüm alacaklarını ödiycem

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bir mali müşavirden destek almanızı öneririm.

 30. Yalcın

  Merhaba meric bey 1969 doğumluyum ssk baslangicim agustos 1993 toplam ssk pirimim 4527 gün 2011 yilinda bir iş kurup vergiye tabi oldum hali ile bağ-kurlu oldum fakat hiç ödeme yapmadım ve 2019 ocak ayında vergi mükellef inden ciktim şuan yaştan dolayı iş bulma durumunda yok askerliğimi 1989 ile 1991 yılları arasinda yaptim askerligimi borçlansam geri kalan eksik pirimleri bag-kurdan odeyebilirmiyim ayrica ssk sanki bag-kur,danmi ne zaman emekli olabilirim ilginiz ve bilginiz için cok tesekur ediyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Askerliği de borçlanmanız halinde emeklilik için size gerekli olacak gün sayısı 5600 gün olacaktır. Bağkurda 2018/Haziran sonrası borç vardır. Bunu ödeyin. Eğer eksik prim kalırsa 3,5 yılı aşmamak kaydı ile bağkurdan devam edebilirsiniz. Emeklilik şartlarınız yine SSK’dan hesaplanır.

 31. ali ihsan tekin

  06.07.1969 doğumluyum.19.08.1991 sigorta girişim.5621 pirim günüm oldu.halen çalışmaya devam etmekteyim. 1989.1991 tarihleri arasında 18 ay sigortadan önce askerliğimi yaptım.sorum; pirim günüm dolduğu için emekliliğimi 1 yıl geriye aldırabilmem için askerliğimi en az nekadar yatırsam 1 yıl geriye çekebilirim. birde 2760 tl maaş alıyorum.çalışmaya devam etmemin maaşımda yükselmesine faydası olurmu .teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Askerliği 3 ay borçlanmanız yeterli olacaktır. Çalışmaya devam etmeniz durumunda ortalama kazanç önemli. Asgariden yapıyorsa olumsuz etkiler. Ancak gerçek kazanç üzerinden yatıyorsa tabi ki faydası olur.

 32. Mustafa

  Hocam Babadan Dul yetim maaşı almak kadın sigortalının 58 yaşında kendi toplu prim iadesi almasına engel teşkil eder mi? Teşkil ederse yetim maaşını iptal edip primlerini iade alıp tekrar yetim aylığına başvurabilir mi?

  1. Ömer Meriç

   Hayır engel teşkil etmez. Kendi sigortasından dolayı emeklilikten vazgeçmiş oluyor çünkü.

   1. Mustafa

    Peki hocam annemin Bağ-Kur’da 5000 günü var annem eğer emekli olmadan vefat ederse annemin toplu para prim ödemesini bizim almamız mümkün mü? 2 kardeşiz Evli bir kız kardeşim var sadece

    1. Ömer Meriç

     Evet tabi ki alırsınız. Kanuni veraseler hak sahibidir. Ancak anneniz emekli olursa vefatı durumunda prim iadesi yapılmaz.

     1. Mustafa

      Dedem SSK 2008 öncesi emeklisi annem dedemden yetim maaşı alıyor 60/f’li olarak görünüyor 60/f’nin 60/c1’den farkı artıları eksileri nedir acaba hocam?

     2. Ömer Meriç

      60/f emekliliktir. Emeklilerin maaşından %10 ilaç katılım payı kesilir ve tüm hastanelerden yararlanırlar. 60C ise yeşil karttır. Yeşil Kart Nasıl Alınır, Yeşil Kart Sorgulama 2020 sayfamızdan detaylı bilgi bulabilirsiniz.

 33. Mustafa

  Hocam yaşlılık toplam geri prim ödemesi hakkında 2003 girişli Bağ-Kur’a göre 5400 prim gününden mi az olması gerekiyor yoksa sadece 9000 prim gününden az olması yeterli mi yaş şartını doldurunca prim geri ödeme alma hakkını kaybetmemek için?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Anlamadım sorunuzu tam olarak Mustafa BEY. Eğer demek istediğiniz prim iadesi ise yaş şartının sağlanması gerekir. 60 yaş şartı sağlanırsa prim iadesi alınır.

   1. Mustafa

    Hocam belli bir günü doldurduktan sonra direkt otomatik olarak emekli olup prim iade hakkını kaybediyormuşsun Bağ-Kur’a göre bu sınır 5400 gün mü yoksa 9000 gün mü? onu sormak istemiştim

    1. Ömer Meriç

     Öyle bir şey yok. Prim iade hakkınız her zaman var. Prim iadesi için normalde yaş şartının sağlanması gerekir. Yaş şartı da sizdeki başlangıç tarihine göre 60 yaştır. Onun dışında bağkurda normal emeklilik için gerekli prim gün sayısı 9000 gün, yaştan emeklilik için gerekli olan sayı ise 5400 gündür.

     1. Mustafa

      Hocam yani 60 yaşında Kadın için 58 toplam primimiz 9000 günü geçse bile istersek Bağ-Kur’dan emekli olmayıp bütün primlerimizi geri iaade alabiliyoruz kesin olaraktan doğru mu anladım yasada bir engel yok?

     2. Ömer Meriç

      Evet isterse emekli olur isterse prim iade alır. Ama o şartları sağladıktan sonra prim iadesi almak çok da mantıklı değil zaten. Primlerin tamamı iade edilmiyor. Sadece sigortalı hissesi iade ediliyor.Örneğin 2020 yılı için aylık prim 900 lira civarındayken iade talep ettiğinizde 200-300 TL arası bir iadesi olur. Çünkü yatırmış olduğunuz primlerin hepsi emeklilik primi değil ve tamamı iade edilmez.

 34. Aynur

  1977 doğumluyum 1992 tarihinde staj sigortam 1995 yılında normal sigorta başlangıcım bulunmakta. 1995 sonrası 3 doğumum bulunmakta şu an 1800 gün sigorta günüm var. Doğum borçlanması yaparak 3600 günden kaç yaşında emekli olabilirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Staj girişi zaten sayılmıyor. 3600 günden 58 yaşında emekli olursunuz.

 35. Mustafa

  İyi günler Ben 02/02/1975 doğumluyum 18 yaşından önce 01/10/1989 yılından ssk girişim var ve 10 günlük prim var arada boşluk var ve 16/11/1998 yılından itibarende hiç kesintisiz Ssk var ve şu anda toplam 7731 günüm var ne zaman emekli olabilirim şimdiden teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 51 yaşı tamamlamanız durumunda emekli olursunuz. Yani emeklilik tarihiniz 02.02.2026.

 36. Halil

  Merhaba ömer bey 15.2.1972 dogumluyum bagkurdan 5130 günüm var. Giris tarihim 1.2.2003 hastaneden erken yaslanma raporu alarak emekli olabilir miyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer yüzde 40 üzeri rapor alırsanız emeklilik şansınız olacaktır.

 37. Erhan

  14.04.2020 tarihinde korona virüs tedbirleri kapsamında sağlık ocağından 14 gün rapor aldım doktor raporu sisteme girmemiş uyarimiz üzerine raporu sisteme 05.06 2020 tarihinde sisteme girdi aynı gün muhasebede sistemde göründü doktorun geç girdiğinden dolayı SGK herhangi bir şekilde cezai işlem uygularmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Raporun size elektronik ortamda tebliğ tarihi önemli. Geç tebliğ olduğu için İPC uygulanmaz.

 38. Hakan şannan

  05.05.1976 doğumluyum. 10.06.2000 tarihinde SSK ilk girişim vardır. SSK da şu an 7200 günüm bulunmaktadır. 02.12.1998-31.03.1999 arası 10 gün yedek subay okulunda eğitimdeydim. 31.03.1999-20.03.2000 arası yedek subaylıktan dolayı emekli sandığına prim yattı. SGK Giriş tarihim emekli sandık prim başlangıç günü mü kabul edilir? 12 aylık yedek subaylıktan dolayı ek 3 ay yıpranma verilir mi? Verilir ise Giriş tarihini öne çeker mi? Yedek subay eğitimde geçen 120 borçlanma emeklilik yaşını geriye götürür mü?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yedek subaylık giriş tarihi ilk işe giriş tarihi olarak kabul edilir evet. Ek 3 ay verilir ve bu da 3 ay erkene çeker diye biliyorum. 4 aylık eğitim süresini de borçlandığınızda 57 yaşa çekiyor emeklilik yaşını.

 39. Alpaslan Çamur

  SGK girişim 1995. Toplam prim gün sayım 4817 . 1997 yılında askere gittim 18 ay askerlik yaptım. 1999 öncesi 90 gün primim var. Askerlik borçlanması yapsam emekli maaşımı artırır mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Askerlik süresi 2000 öncesi olduğu için borçlanmanız halinde alacağınız emekli maaşını olumlu yönde etkiler.

 40. YUSUF DURGUN

  merhaba ömer bey 15/12/1971 dogumluyum 21/07/1986 sigortalı işe başladım 25/08/2008 işten ayrıldım .prime Esas kazanç/basamak degeri 808 ek gösterge 93. bu şartlarda ne zaman emekli olabilirim maaş ne kadar alırım (NOT.ŞU PİRİM YATIRMIYORUM YENİ ASGARİ ÜÇRETTEN ÇALIŞMAYA BAŞLARSAM MAAŞIMDA AZALMA OLURMU TEŞEKKÜRLER

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ortalama kazanç önemli emekli maaşında. Bu yüzden bir hesaplama yapmak zor. Ancak eğer asgari ücret üzerinde prim ödediyseniz tekrar asgari ücretten prim ödemeniz durumunda ortalama düşeceğinden emekli maaşı da düşer.

 41. yavuz

  iyi günler ömer bey herkesi aydınlattığınız için tesekkür ederim benimde size bir sorum olacaktı cevaplarsanız çok memnun olurum babam 1973 senesinde fransada çalışmaya başlamış 1984 senesine kadar çalışmış sonrasında orada emekli yaşı 60 mış babam 58 yaşında emekli olmuş 2003 yılında erken olmuş ama maaşı 115 euro alıyor sizce bu normalmi teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Bunu severek yapıyorum :). Çalıştığı süre ve primler esas alınarak bağlanıyor. Bence normal ama dilekçe göndererek yeniden hesaplanmasını talep edebilirsiniz.

 42. Gül

  Merhabalar; emeklilik için prim gün sayım 225 gün eksikti.4b isteğe bağlı sigorta yaptırdım. Mayısın 15 inde 225 günüm doluyor illa Mayıs ayını tammı odemem gerekiyor SGK ya gitsem Mayıs 15 inde iptal edebilirmiyim bu zor günlerde fazladan 470 TL ödemek istemiyorum. İsteğe bağlı sigorta yaparken istedikleri tarihte giriş yapıyorlar çıkışta olabilirmi. Şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Olabilir tabi ki sıkıntı olmaz. Ama birkaç gün fazla olsun yine de. Örneğin 20’si gibi kapatabilirsiniz.

 43. cansu

  Merhaba, SGK tarafından PTT’ye yatırılan rapor parasını çekme süresi nedir acaba? Bu konuda bir kısıt bulunmakta mıdır?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İki ay süresi var. İki ay içerisinde almazsanız para SGK emanet hesaplarına döner. SGK ödemeleri için hesap tanımlaması yapmanızı öneririm. Böylece ödemeleriniz banka hesabınıza gelir. Hesap tanımlaması yapmak için E-Devlet Rapor Parası Banka Tanımlama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 44. Ali

  Çok sağolun birkaç sorum daha olacak rica etsem.Babamı emekli yapamayacağız anlaşılan.muhtac aylığı için 65 yaşına gelince başvursak sağlıktan yararlanabilir mi? bir de bu 2340 gün için prim iadesi istesek alacağı paraya değer mi

  1. Ömer Meriç

   65 yaşına gelince başvuru yapabilirsiniz. Gelir durumu uygunsa aylık bağlanır ve sağlıktan da yararlanır. Prim iadesi almayın önermem. Çok komik rakamlar çıkıyor ortaya.

 45. Ali

  Teşekkür ederim.2029 yılında bu 2340 gün üzerine ve borçlanma yaparak mı emekli olmasını deneyeceğiz yoksa 65 yaş aylığı için mi uğraşmalıyız yaşı gelince sizce hangisi mantıklı

  1. Ömer Meriç

   Yaşı geldiğinde toplu borçlanma olmuyor maalesef. Yapmanız gerekn o tarihe kadar 4500 günü isteğe bağlı ya da çalışarak tamamlamaya çalışmak. Yalnızca askerlik borçlanması yapabilir.

 46. Ali

  Merhaba Ömer Bey.Babam 1961 doğumlu ve ilk sigorta girişi 2004.ve prim gün sayısı 2340.Bu ise giriş sonrası da aralıksız değil hep giriş çıkışlar oldu.Şuan da çalışma fırsatı yok .Babamın emekli olma ihtimali var mı ne yapmalıyız yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 4500 gün ve 60 yaşı, ayrıca 25 yıllık sigorta süresini tamamlaması gerek yaştan emeklilik için. Bu durumda 2029’dan önce emekli olamaz. Normal emeklilik için ise 7000 gün 60 yaşı tamamlamalı. Arada boşta geçen süreleri maalesef borçlanma hakkı bulunmamakta.

 47. Nurten taşan

  1966 doğumluyum 7 Ekim 1988 yılında isteğe bağlı 4B bağ-kur başlangıcım var 1998 yılında bağ-kur’u dondurdum 2003 doğumlu 1 çocuğum var doğum borçlanması yaparsam ne zaman emekli olabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkurda tam olarak ne kadar hizmetiniz var ?

 48. levent sezgin

  cevabınız için çok teşekkürler. askerlik borçlanmamın yeterli olduğunu yada olmadığını hesaplayıp sonrasında emeklilik işlemlerini başlatsalardı böyle bir durumla karşılaşılmazdı. sgk sisteminin ne kadar eksikliklerle dolu olduğunu insan yaşayınca anlıyor. başkasının, memurun hatasını ben ödemek zorunda kalacağım. 2 günlük eksik ödeme için ki ben onların söylediği eksik prim gün sayısının 2 gün fazlasını ödememe rağmen, 473 dediler ben 475 üzerinden yatırdım, 4 maaş kaybediyorum. bu iki günü yani 55 tl yi maaşımdan kesebilirlerdi. saygı ve sevgilerimle.

  1. Ömer Meriç

   Maalesef öyle. Haklısınız. Ancak çok yapılacak birşey yok. Saygılar.

 49. levent sezgin

  merhabalar
  emeklilik şartlarını yerine getirdiğim 20 aralık 2019 tarihinden 3 gün önce askerlik borçlanmasıyla eksik prim günlerimi tamamlamak için
  sgk ya başvuru yaptım. bana 473 gün prim eksiğimin olduğunu söylediler. ben 475 gün olarak 2 fazlasıyla ödemeyi yaptım. bugün öğrendim ki emeklilik dosyam ve müracatım eksik prim nedeniyle reddedilmiş. sgk nın yanlış hesap yapması emekli olamamama sebep oldu. primlerimden 2 tanesi aylık 30 gün sınırını aşmış ve 4 gün iptal edilmiş. netice olarak aralık ayı itibarı ile değil, eğer 2 gün daha ödersem nisan ayından itibaren olacakmış. bu durumda aralık ayından itibaren maaşlarımın tamamını hak kaybı olmadan nasıl alabilirim. primlerim isteğe bağlı , normal sigorta primleri ve askerlik borçlanması şeklindeydi. saygılar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Aylık başvuru tarihi itibariyle tüm şartları sağlamış olmanız gerekiyor. Bu durumda prim gün sayısını tamamlayıp tekrar başvuru yaptığınız tarihi takip eden ay başından bağlanır maaş. Aralıktan itibaren toplu olarak alamazsınız maalesef.

 50. ali

  merhabalar,
  Askerlik Borçlanması hakkında
  1978 doğumluyum 29.02.1998-27.08.1999 tarihleri arasında askerlik yaptım. 20 06 2000 yılı SGK girişim oldu askerlik borçlanması yaparsam hepsini mi borçlanmam gerek yoksa bir kısmını m, hangi tarihleri borçlanmam gerek birde SGK girişim geri tarihe gidermi EYT çıkarsa yararlanabilir miyim bilgi verebilir misiniz. şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 10 ay askerlik borçlanması sizin için yeterli olacaktır. Bu durumda 60 yaş yerine 58 yaş ile emekli olursunuz. Eyt çıksın da daha sonra durumu değerlendirelim 🙂

 51. Oktay

  Endusuk emekli maaşı Nisan ayından itibaren 1500tlye çıktığı söylendi yani zamlı maaşlar bu aymi yoksa Mayıs ayindami zamlı olarak verilcek

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu ay itibariyle 1500 lira olacak.

 52. AHMET SEVEN

  MERHABA.1 NİSAN 1969 DOĞUMLUYUM.ASKERLİĞİMİ AĞUSTOS 1993-ŞUBAT 1995 ARASI 19 AY OLARAK YAPTIM.İŞE BAŞLAMA TARİHİM 01 HAZİRAN 1995 PRİM GÜN SAYIM 8341 ASKERLİK BORÇLANMASI YAPARAK EMEKLİLİK YASIMI NE KADAR ÖNE ÇEKEBİLİRİM.TEŞEKKÜRLER

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 13 ay askerlik borçlanmanız durumunda 55 yaş yerine 54 yaşı tamamladığınızda yani 01 Nisan 2023 tarihinde emekliliği hak edersiniz.

 53. Aziz

  Merhabalar. Ben devlet memuruyum, eşim ev hanımı, iki çocuğumuz var, dolayisiyla benim üzerimden Genel Sağlık Sigortasi hizmeti alıyorlar. Eşimin evlilikten önce 650 güne yakın SSK prim ödemesi var. Acaba eşimi isteğe bağlı Bağ-Kur primlerini mi ödesem, yoksa BES hesabı mı açsam daha avantajlı olur? Cevaplarsanız sevinirim, hayırlı günler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İkisinin avantaj ve dezavantajları farklı. Sosyal Güvence açısından isteğe bağlı bağkur ödemeniz daha mantıklı olacaktır. Yani en azından ben olsam öyle yaparım.

 54. Mikail

  Azerbaycanda çalışırken firma türkiyede sigortamı yatırdı .sgk bunu kabul etmiyor ve siğortamı sildi .emekli olamadım ve hiç bir geri ödeme de yapmıyorlarmış bunun hakkında ne yapabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dava açmaktan başka yapacak birşey yok maalesef.

 55. Oktay

  Mrb ben aylık 1180 TL sürekli iş göremezlik maaşı alıyorum maaşım yüzde 70den bağlandı sorum şu en düşük emekli maasi 1500tl ye çıktı bu gelen artisdan hisse oranına göre bizede yansirmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır iş kazası gelirlerine zam gelmeyecek.

 56. Melih Doğan

  01 11 1988 sgk girişli olarak halen termik santralda çalışmaktayım.51 yaş şartına tabiyim. Meslek gurubum yıpranma gubuna giriyor ama ben bu durumda yıpranmadan faydalanabiliyormuyum.emekilik yaşımı öne çekiyormu. Teşekürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Meslek grubunuzun giriyor olması yeterli değil. İşyerinizin bu kapsamda bildirim yapması gerekiyor ki yıpranma payından yararlanabilin. Eğer bu şekilde bildirim yapılmadı ise fiili hizmet zammından yararlanamazsınız.

 57. Gülo

  Merhabalar ben malunen emekli hemşireyim akıl hastalığı nedeniyle hiçbir yerde çalışamıyorum. Kocam 04.06.2014 te vefat etti. Rahmetli babam emekli öğretmen 02.02.2013 te vefat etti. Maddi olarak büyük sıkıntılar çekiyorum hiçbir malım mülküm yok. Babamdan dolayı dul ve yetim maaşı almak istiyorum. Alabilir miyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kendi adınıza emekli olduğunuz için babanızdan aylık alamazsınız.

 58. Şule demir

  Merhaba sigortalı olarak işe başladığım için babamdan aldığım yetim aylığım kesildi. Evleneceğim zaman evlilik yardımı alabilecek miyim. Nasıl hesaplarım?İşçi emeklisi babam. Maaş 2003te bağlandı. Ben 18 yaşında işe girdim (2012)

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Resmi nikah tarihinde aktif ölüm aylığı olmazsa çeyiz yardımı alamazsınız. Ancak işyerinden evlilik tazminatı alma hakkınız olur.

   1. Şule Demir

    Yani benim aldığım maaş işe girdiğim zaman kesildi sadece annem aldığı için alamıyor muyum?

    1. Ömer Meriç

     Hayır öyle birşey yok. Resmi nikah tarihinde aktif aylık varsa çeyiz yardımı ödenir. Yoksa ödenmez.

 59. Oktay

  Biraz önce cumhurbaşkanımız en dusuk emekli maaşı1500lira olduğunu açıkladı bende iş kazasından dolayı yüzde 53maluliyet raporun var sürekli iş göremezlik maaşı alıyorum 1179 lira bu gelen zamdan yararlanabilirmiyim maaşında biraz farklılık olurmu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İş kazası gelirlerinin bu kapsamda olacağını sanmıyorum.

 60. Hayrettin ikbel

  İyi gÜnler doğum tarihim 15 11 1973 ssk girişim 15 yaşında 1 8 1988 ödenmiş7500 günüm var buna göre ne zaman emekli olurum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 15.11.2024 tarihinden sonra emeklilik dilekçenizi verebilirsiniz.

 61. Fatma Yıldız

  Merhaba Ömer bey ben 28/8/1977doğumlu bayanım.01/01/1989işe giriş tarihim..22ay isteğe bağlı ödenmiş ,.geri kalan 4/a olarak ödenmiş toplamda 3673ödenmiş primim var…2çocuğum oldu işi bırakınca.. size soracağım şudur emekli olmak için nasıl bir yol izlemeliyim isteğe bağlı mı ödemeliyim? çocuk borçlanması mı yapmalımıyım ?en erken ve en kârlı emekli olmak için nasıl bir yol izlemeliyim ?tşk ederim kolaylıklar dilerim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaşla ilgili bir sıkıntınız yok. Toplamda 5300 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz. Son çalışmanızın ssk olması kaydı ile çocuk borçlanması yapabilirsiniz.1440 gün de çocuk borçlanması eder. Geri kalan eksik günü de ssk kapsamında tamamlamanız halinde emekli olursunuz.

 62. Asli

  Devlet hastanesinde babasının sigortasıyla çocuğu dış teli taktirabilir mi ücret ödenir mi odenirse kac tl oder

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigorta kapsamında yapılır ama ne kadar ödeme çıkıyor tam olarak bilmiyorum. Hastane mutemet servisinden bilgi alabilirsiniz.

 63. Osman

  Teşekkür ederim Ömer Meriç bey. Ayrıca İskur üzerinden de işsizlik maaşına başvurmuştum onaylanmadi yani iskur üzerinden de bu çıkış bildirgesi var görebiliyorum. Baska herhangi bir sebebi olabilir mi Sgk iptal olmamasının nedeni. Ayrıca Sgk aktif ancak herhangi bir prim ödemesi yok. Tekrardan çok teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Önceki kayıtlardan birisi açık kalmıştır. Yani illa ki bir çıkış bildirgesi verilmedi ve sizin sağlık devam ediyor. Bu yüzden Sgkya uğrayın.

 64. Osman

  Merhabalar hayırlı günler. Ben yaklaşık 5 buçuk yıl kesintisiz çalıştığım şirketimden bir hatam yüzünden işte çıkarıldim. İşten çıkış tarihim 28.06.2019 dur. E devlette İşten Çıkış bildirgesi var ve gözüküyor ancak e devlette halen Çalışan olarak gözüküyorum ve Sgk Aktif gözüküyor ayrıca halen Sagliktan yani sgk dan faydalanabiliyorum ve iptal olmamış. Bildiğim kadarıyla en fazla 100 gün yararlanabiliyorum. Size sorum bunun sebebi ne olabilir yani Sgk neden iptal olmadi 100 günü geçtikten sonra. Teşekkürler iyi çalışmalar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sgk işten çıkış bildirgenizi vermemiş olabilir. Sizin gördüğünüz işten çıkış bildirgesi değil aylık prim ve hizmet belgesinde görünen çıkış. Vakit kaybetmeden yarın en yakın Sgkya uğrayın. İşten çıkış bildirgenizin verilip verilmediğini sorun. Büyük ihtimal verilmemiştir.

 65. sadettin topcuoğlu

  merhabalar 1966 doğumlu 10 01 1985 sigorta girişliyim ödenmiş 3327 gün pirimim var 3600 günle nasıl ve nezaman emekli olabilirim yada cezaevinde gecen gün(1990 yılı) ve askerlik te gecen gün( 1986 yılı) 2011 yılından önce olduğunda oradan kalan pirim borçlanması ile 56 yaşında emekli olabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 3600 gün ile 60 yaşı tamamlamanız halinde emekli olursunuz. Borçlanma süreleri önemli değil. Borçlanma da dahil 3600 günün tamamlandığı tarihe göre hesap edilir.

 66. Emre

  Yüzde doksan ağır engelliyim 2016 yılı şubat ayı SSK girişim var 2020 şubat ayında ise isteğe bağlı sigorta primi ödemeye başladım.Sorum şu önümüzdeki bir iki yıl içinde ssk lı bir işe girsem ödediğim bu primler malulen emeklilik için doldurmam gereken 1800 güne dahil edilirmi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet tabi ki dahil edilir.

 67. Oktay mantar

  Emekli intibak yasası onaylandimi onaylandı işe yüzde 53maluliyetim var sürekli iş goremezlik maaşı alıyorum bende yararlanabiliyormuyum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an öyle bir yasa çalışması yok.

 68. ismail tarhan

  ömer bey ben 2010 yılında emekli oldum. emekli olduğum işyerinde çalışmaya devam ediyorum. işyerim yaklaşık 1 yıldır hergün çalışmama rağmen beni ve tüm emeklileri 15 gün sigortalı gösteriyor. bundan tazminat hesaplanırken kaybım varmıdır. varsa ne yapmalıyım.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tazminatınızın tam olarak hesap edilmesi gerekiyor. Gün olarak değil geçen süre üzerinden hesap edilmesi gerek yani.

 69. yüksel

  Merhaba 13.03.1960 erkek doğumluyum. 01.08.200 – 28.02.2011 tarihleri arasında 3780 gün bağkur ödemesi yaptım. daha sonra sigortaya geçiş yaparak 01.07.2011 – 04.12.2017 tarihleri arasında 2320+(390 askerlik) 2710 gün sigorta ödemesi yaptım.
  30.08.1999 – 30.08.2000 tarihleri arasında 390 gün askerlik ödemesi yaptım. bu şartlarda ne zaman emekli olurum ve ortalama emekli maaşım ne kadar olur. NOT: benim hesaplatmalarıma göre 14 mart 2020 yılında emekli olabilirsin denildi teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer askerliği borçlandıysanız evet 14.03.2020 tarihinden sonra emeklilik dilekçesi verebilirsiniz.

 70. Mustafa arici

  Mrb kar hocam benimde bı sorum olacaktı babamı aralik 2019 ayında kaybettik babam SGK emeklisi annem babamın maaşını almaya başladı dedem ise bagkurlu 1992 tarihinde vefat etti dedemin maaasini talep ettigimizde bize 2017 deki yasayı göstererek alamayacagimizi söylediler bunun için izlememiz gereken yol var mıdır yoksa hiç uğraşmayalim mi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bazı istisnai durumlar var bunu bilmek lazım. Öncelikle anneniz adına CİMER Üzerinden talep oluşturun. Her iki aylığı alıp alamayacağınızı sorun. Gelecek cevaba göre hareket edersiniz.

 71. Ali

  Abim 2004 te surekli engelli raporuyla emekli oldu.2012 de otv den yararlanmak icin tekrar muayene oldu sonuc %19 cikti.ama emeklilik hakki devam etti.2018 de kontrol muayenesine cagirdilar sonuc %49 cikti surekli rapor.haklari devam etti.2019 da yazi geldi tekrar muayeneye cagrildi .Denizliye gonderdiler.sonuc%29 cikti .haklari elinden alinir mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. benim anlamadığım %19 çıktı ise aylık nasıl devam ediyor ? %40 altında düştüğünde kesilir diye biliyorum. Bir yanlışlık var bu işte.

 72. Fahrettin

  Iyi günler ilk sigorta girişi 7 ay 1989 29 Ekim 1971 dogumluyum toplam prim günüm 5675 prim günü yeterli olduğu için prim ödemiyorum benim sorum şu askerlik ödemesi yaparak emekli olduğumda maasımı yükseltebilirmiyim ödediğim askerlik ödemesi 99 yılı öncesi prim günü sayılır I tesekkur ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bence gerek yok askerlik ödemesine. Ama asgari üzerinde yaparsanız borçlanmayı kısmen faydası olabilir.

 73. Nilay

  1978 doğumluyum. 4A’lı olarak 7239 hizmet günüm bulunmaktadır. Sigorta başlangıç tarihim 01 Aralık 1998. 3 Ay önce işimden ayrıldım (çıkarıldım). Son çalıştığım iş yerinde 5600 TL brüt maaşım bulunmaktaydı. Son 3 senedir aynı maaş üzerinden çalışıyordum. Şimdi eski işverenim “İşbaşı Eğitim Programı Teşviki” kapsamında beni yeniden işe almak istemekte. 6 Ay süreli bir teşvik olduğunu, teşvik süresinin bitiminde beni eski maaşım ile çalıştırmaya devam edebileceğini belirtti. Ayrıca teşvik süresince oluşacak maaş farkını da (eski aldığım maaş ile devletin ödeyeceği meblağ arasındaki farkı) kendisinin ödeyebileceğini söyledi. Ben kendisine “Yani bu süreçte asgari ücret üzerinden mi sigortalı olacağım?” gibi sorular sordum. O da bu kadar detaylı bilmediğini belirtti. Bu teşvik ile ilgili:
  1. Ben mühendisim ve ~ yirmi yıl boyunca o iş yerinde çalıştım . Bu durumda işbaşı eğitim teşviki benim için geçerli mi?
  2. Teşvik süresince asgari ücretten mi sigortalı olacağım? Eğer böyle ise bu durum ileride emekli olduğumda emekli maaşımı ne kadar etkiler?
  3. Eski işverenim beni eski maaşımla sigortalı olarak işe alsa bu teşvikten nasıl ve ne kadar faydalanabilir?
  4. Teşvikten yararlanma sonrasında eski işverenim beni yeniden işten çıkarmaya kalkarsa işsizlik maaşımı almaya devam edebilir miyim? Bu teşvik daha sonra alacağım işsizlik maaşını meblağ ya da süre olarak düşürür mü?
  Geri dönüşünüz ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürler…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1-Bundan emin değilim. İşkur’a sormanızda fayda var.
   2-Mühendisler için belirlenen brüt asgari ücret var. tam olarak tutarı bilemiyorum ama brüt ücretiniz bu tutarın altında olamaz.
   3- Teşvik süresi bildiğim kadarı ile 1 yıl ama İşkur’la ilgili ve uzmanlık alanım olmadığı için net bilgi sahibi değilim.
   4- İşveren tarafından çıkış verilirse işsizlik ödeneği alırsınız. Son 3 yıl içerisinde 600 gün prim şartı aranmakta.

 74. Aybüke

  Annem vefat eden sgk emeklisi babamdan maaş alıyor .Bağkur çiftçi emeklisi babasından da maaş alabilirmi .

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır her iki maaşı alma hakkı yok.

 75. Dilek

  Merhaba
  Annem 2017 yılında bagkurdan demekli oldu.Ancak 1985-1988 yıllarında yurtdışında 3 yıl kaldı ve orada hangi birimden bilmiyorum ama 3 yıl fransız hükümetinden her ay yardım parası aldı.Adına bir sosyal haklar için kayıt açılmış sanırım.Sonra türkiye ye döndü bir daha gitmadi.Şimdi 60 yaşında yurtdışından da emekli olabilir mi yada yaşlılık maaşı alabilir mi ne yapmamız lazım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bunu yurtdışında ilgili emeklilik kasasına sormanız gerekiyor. Bilmiyorum maalesef.

 76. doğukan

  25/09/1965 doğumluyum.ssk girişim 1984 yatmış pirim günüm 1700 gün.3500 gün dondurulmuş bağkur primim var.ödenmemiş yani.2011 yılında bağkurum donduruldu.2011 yılından sonra 500 gün ssklı çalıştım.nasıl emekli olabilirim bağkur mu ssk mı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkurda dondurulan süreleri borçlanın. Hizmetinizin son 7 yılı içinde ssknın da 3.5 yıldan fazla olması şartı ile emekli olursunuz.

 77. HasanÖğütlü

  Emekliyim 10/05/2012 tarihinden caşlımaktayım iş veren hiç SGK kaydı yapmadı 10/02/2020 tarihinde SGK kayıt yaptırdı iş veren işten çıkarırsa tazminat alabilir miyim .teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Normalde tazminatınızı ödemek zorunda. Sigortanızı da yapması gerekirdi.

 78. Safiye

  Merhabalar. Daha oncede yazmistim. 2018 2019 yillari arasinda 300 prim gunum var. 2019 ekim sonu isten ayrildim. 2020 ocak ayinda tekrar sigortam yatmaya basladi. 32. Haftama grmek uzereyim. Rapor alacagim calisamaz raporu alirsam bazi yerlerde rapor oncesi son 3 aylik primlere bakilip hesaplanir diyor. Ama kasim aralik ayim bos 52 gunluk falan prim gunum olucak . Hesaplama rapor dan onceki son 3 ay mi yoksa tam prim yatan 2019 ekim oncesi aylar olarak mi hesaplanicak.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Doğum öncesindeki son 3 aylık kazanca bakılır. Toplam kazanç prim ödenen günlere bölünerek hesaplama yapılır.

 79. MEHMET POYRAZ

  DOĞUM TARİHİM . 12.03.1971
  SİGORTALI İŞE GİRİŞ TARİHİM : 10.12.1989
  SSK SİGORTALI HİZMET SÜREM : 5.485 GÜN
  EMEKLİ SANDIĞI HİZMET SÜREM : 6 YIL ( 2.160 GÜN ) SİLAHLI KUVVETLERDEN
  FİİLİ HİZMET SÜREM : 540 GÜN ( SİLAHLI KUVVETLERDEN )
  ASKERLİK HİZMETİNİ BORÇLANIP YATIRDIM : 540 GÜN
  ASKERLİK BAŞLANGIÇ TARİHİM : 28.02.1991
  YUKARIDAKİ BİLGİLERE GÖRE NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM. DİLEKÇEYİ NE ZAMAN VERMELİYİM. İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Benim hesabıma göre 52 yaşın bitmesi gerek. Yani bu durumda 12.03.2023 tarihinden sonra dilekçe verebiliyorsunuz. Ancak fiili hizmet düşülecekse bu durumda 1 yaş çeker ve 12.03.2022 tarihi olur. Burada çok istisnai durum var ve net bilgi vermek zor. Yazılı olarak SGK’ya sormanızı öneririm.

 80. Tuğçe

  Merhaba Ömer Bey,
  1980 doğumluyu. Sigorta girişim 02/1996. Prim ödeme günüm doldu ve ozel bir bankadan tazminatımı alarak 2017 yılında ayrıldım. Şu anda başka bir özel bankada çalışmaya devam ediyorum. Prim ödemem dolduğundan şu anda çalışmamın emekli maaşıma etkisi olacak mıdır? Ayrıca son 3,5 yıl nerede çalışırsan oradan emekli olnuyorsa son 3,5 yılım iki farklı yerden ödendiyse hangisinden emekli olacağım? Konu hakkında bilgilerinizi rica ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emeklilikte ortalama kazanç esas alınır. Çalışma hayatı boyunca adınıza ödenen tüm primler hesaplamada dikkate alınır. İkisi de özel banka ise sigorta ssk kapsamında ödenir. Bu durumda son 3.5 yıl durumu sizin için geçerli değil.

 81. Ceylan

  Merhaba 4 aydir bir isyerinde sigortali olarak calisiyorum 1 haftalik hamileyim suan esimle resmi nikah yapamadik bazı sorunlardan dolayi dogum parasi alma hakkım var mi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Analık ödemesinde resmi nikah şartı aranmıyor. Alırsınız. Sadece 1 defaya mahsus olarak ödenen Emzirme parasını alamazsınız.

 82. MineTunçer

  Babam 2004 yilinda oldu. Ve ben tek basima olum maasi almaya basladim.Dulum. Baska bir aylikta almiyorum. Sgk 2 dilekce verdim. Hisse oranim %25. Bu oran yanlis olduguna dair. Tek maas alan benim. Fakat bana dogru diyip hesaplarda yanlislik yok deniyo. . Yardimci olurmusunuz tes. Ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yüzde 50 olması gerek hissenin. Ama bazı geçiş süreleri var ve istisna da olabilir. Dilekçe yazın tekrar itiraz edin bence.

 83. Güner sarı

  01.10.1991 ilk staj başlama tarihim SGK sitesinde güncellendi. Şu an mevcut. 01.10.1994 sigortalı olarak işe başladım 15 10.1995 ayrıldım. Memuriyete 13.95.1996 da başladım emekli sandığı olarak halen çalışıyorum. Rahatsızım ilk kez 2916 da 2 yıl süreli Yüzde 43 engelli raporu verdiler. Sonra 2 yıl daha uzattılar yine yüzde 43 . Emeklilik için başvurdum 18 yıldan engelli olarak olumsuz geldi rapor oranını Ankara SGK heyet kurulu yüzde 21 e düşürmüş herkes şaşkın durumda. Nasıl 22 puan düşer diye. Benim durumum nolucak ne zaman emekli olurum. Cpap solunum makinası kullanıyorum şu an . HiZmet birleştirmesi yaptım.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Her ne kadar staj başlangıcı sistemde görünür olsa da ilk işe giriş olarak esas alınmaz ve sigortalılık süresinde de dikkate alınmaz. Puanın neden düştüğü konusunda bir fikir belirtemeyiz. İtiraz edebilirsiniz isterseniz.

 84. NİHAT KADI

  İŞVEREN E BİLDİRGE İŞLEMLERİNDE 46486 NOLU KANUN KALKTI MI

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yeniden uzatılmadı diye biliyorum. 2020/Ocak itibariyle bitti bu teşvik.

 85. Safiye

  Geçici iş göremezlik ödeneginde hesaplama nasil yapilir . Eğer sigorta priminde bosluk varsa en son yatan aylar uzerindenmi hesaplanarak elde edilir sonuç?? Mesela nisanda dogum yapacagim ve 3 ocaktan itibaren sigortam devam ediyor ama 32.haftayi doldurdugumda 90 gune tamamlanmiyor . Ama onceki is yerimde aktif bir yildan fazla calistim. Ekim sonunda isten ayrilip ocakta yeniden basladim ise hesaplanirken nasil olucak bosluklardan dolayi odenekte eksik yatma gibi bi sorun olurmu . Yardimci olursaniz sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Ödenek eksik yatmaz. Son 3 ay tamamı ödendiyse toplam kazanç 90 a bölünür. Ama sizin durumda örneğin 1.5 aylık prim ödendiyse son 3 ay içinde toplam kazanç 45 e bölünerek ödenecek günlük rapor parası hesap edilir. Bir eksik olmaz merak etmeyin.

 86. Alişah Er

  Ömer Meriç Bey selamlar. Sorunum şu; “Yabancı“ çocuk bakıcımız için Ev hizmetlerinde Çalışma İzni başvurusu yaptık ve olumlu sonuçlandı. Şahsım üzerinde işveren kaydı açılmak suretiyle 31.01.2020 tarihinden itibaren çalışma izni var. Fakat henüz sgk bildirimini yapmadık. Teşvik İle ilgili olarak 27103 sayılı teşvikten sanırım yararlanamıyorum çünkü diğer şartları sağlasak da bakıcımızın işkur kaydı yok. Bu saatten sonra işkura kayıt ettirmek sonuç verir mi?
  Eğer tahmin ettiğim gibi 27103’den faydalanamıyorsak;
  24 ay süre ile 6111’den (4447/10) faydalanma şansımız var mıdır? Bakıcımız yabancı ve kadın.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşkur kaydı geriye dönük yapamazsınız. 6111 Teşvikinden 24 ay süre ile yararlanabilirsiniz şartlar sağlanıyorsa.

   1. ALİŞAH ER

    Cevabınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim Ömer Bey. Sitenizden ve sizden aldığım bilgiyi maalesef kurumdan dahi alamadım.
    Şartlarımız sağlanıyor. Bu durumda okuduklarımdan anladığım kadarıyla 2943 tlden sigorta başlattığımda 6111’den ilk 3 ay yararlanamayıp 1103,62 tl, sonra ki aylarda ise 500,31 tl ödeyeceğim. Doğru mudur?

    1. Ömer Meriç

     6111’de öyle birşey yok hocam. İlk aydan itibaren yararlanırsınız. Eğer başvuru formunu verirken 4447/10. madde yani 6111 Teşvik seçeneğini seçmediyseniz SGK sadece 5510 Teşvikle açmıştır. Eğer başvuru formunu verdiyseniz ve bu kısmı doldurmadıysanız şimdi dilekçe ile başvurarak teşvik talebinde bulunmanız gerek.

     1. ALİŞAH ER

      Çok çok teşekkür ederim Ömer Bey. Yardımlarınız için minnettarım.

     2. Ömer Meriç

      Rica ederim. Saygılar.

 87. Sultan

  Merhaba Ömer Bey
  Doğum tarhim 1978,1995 yılında Evlenerek isvicreye geldim. İşe ilk giriş tarihim 2001 yılı ve aralıkla çalışmışlıgım var. Türkiyede 2017 yılında 5 günlük SSK dan girişim var. En erken kac yaşında ve kac gün icin borclanma yapmalıyım. Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Biliyorsunuz son değişikliklerle yurtdışında geçen süreleri ve ya çalışmaları Türkiye’de ssk kapsamında borçlanma hakkınız olmamakta. Bağkurdan 5400 gün borçlanmanız halinde 61 yaşında emekli olursunuz.

   1. Sultan

    Ömer Bey
    Ben 30.07.2019 tarihinde Yurtdışı Emeklilik icin başvurmuştum. 5400 iş günden veya 9000 iş günden olsam nasıl olur.
    TEŞEKÜRLER

    1. Ömer Meriç

     Eğer başvuru varsa bu durumda ssk kapsamında borçlanma hakkınız da var. Sgk ile görüşerek netleştirmenizi öneririm.

 88. shade

  ben 09.11.1981 doğumlu erkek
  ilk işe giriş tarihi : 01.10.1997 (staj)
  ilk sigorta başlangıç tarihi : 25.09.1998 ( 15 gün lük sigortam var )
  askere gidiş tarihim : 21.05.2014 – 21.08.2015 (15 ay askerlik yaptım)
  bağkur başlangıç tarihim : 15.09.2012
  bu güne kadar 2134 gün sigorta 2576 gün bağkurum var toplam 4810 gün
  ben e devletten nezaman emekli olurum a girdiğimde
  4a ile olursam : 57 yaş +5900 pirim +25 yıl sigortalı diyor
  4b ile olursam : 58 yaş + 5400 pirim yada 57 yaş + 9000 pirim diyor

  doğru ise ben 4b 58 yaş + 540 gün le emekli olmam en avantajlı gibi geliyor sizce doğrumu düşünüyorum ( birde herkes sigortanın emekli maaşı daha fazla sigortaya gec diyor sizce ne yapmam gerek
  ayrıca benim aklımda başaka bir konuda var
  şimdi pirim günlerini doldurduktan sonra yatırılan pirimler hem gereksiz hem de maaşı düşürüyormuş benim ikinci planımda yaşımı beklerken iş yerimi eşimin üstüne yapıp onun pirimlerini yatırmak( böylece hem fazla pirim ödemicem hemde aynı ayda ikisini ödeme gücüm olmadığından.)

  eşimin doğum tarihi : 21.12.1979
  ilk işe giriş tarihi : 01.11.1996 (staj)
  ilk sigorta başlangıç tarihi : 21.06.2006
  05.10.2009 da da bir çocuğumuz oldu
  toplam 181 günlük sigortası var
  şimdi eşimide e devletten sorgulattığımda
  4a ile 58 yaş 4500 pirim + 25 yıl sigortalı
  şartı en mantıklısı geliyor
  şimdi eşimin sigortadan emekli olması için 9 yıl bağkur yapıp son 3 yıl sigorta ya geçirirsem onuda emekli ederim diye düşünüyorum şimdi bu bilgilerle sizce doğru bir yolmu çizmişim
  yada ansıl bir yol çizmeliyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sizin yapmanız gereken vakit kaybetmeden sigortaya geçmek ve 3,5 yılı tamamladıktan sonra durdurmak. 5400 günden emeklilik hem kısmi emekliliktir hem de bağkur kapsamında olacağı için alacağınız emekli maaşı düşük olacaktır.
   Gelelim eşinize. Bence işyerinizi eşiniz adına yapın. O bağkurlu olsun siz de onun yanında sigortalı olun. SSK 4500 gün de kısmi emekliliktir maaşı düşük olur onu hatırlatmak isterim.

 89. nur

  merhabalar. Özel bir üniversite hastanesinden prof kadrosu ile sgk lı emeklisi oldum. Tekrar aynı kurumda çalışmıyorum. Bir ayı geçti hala emeklilik tazminatım yatırılmadı. Emekli olduğum kurumun merkez müdürü emekli olup çalışmaya devam edenleri örnek gösterip daha biz onları bile ödemedik diyerek benim ödemem ile ilgili net bir şey söylemiyor. SGK dan belgelerimi alırken memurlara tazminatımın zamanında yatırmaları için bir önlem alabilir miyim dedim. Gerek yok ödenir denilmişti bana. Bu durumda bana ne önerirsiniz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer işveren ödemeyecek gibiyse öncelikle noterden ihtar çekmeniz gerekiyor. İhtarnamede belirtilen süre içerisinde yine ödeme yapılmazsa arabulucuya başvurmanız gerekiyor.

 90. Ahmet

  Merhaba Ömer Bey
  Doğum Tarihim 1974.Isvicrede 1992 Ocak ayından itibaren sigortalı çalışmaktayım. 30.7.2019 yılında SGK Emeklilik icin bașvurdum ve birgün sonra 1 gün Türkiyede çalıșmıșlıgım var. Emeklilik bașvurum SSK dan değilde Bağkur dan kabul edildi. 9000 iș gününden toplam 245633TL hesap cıktı bugünkü alacagım maaşın 1800-1900 TL.olacagı söylendi. Emekli yaşımın 55.Daha 9 yılım var şu anda alacağım maşımın aha cok yükselecegi söylendi. Dogrumu? İsvicreyle Türkiyeyle özel anlaşması varmı?Bașvuru yaptıgım tarihden geriye 25 yıl sayılmış yani 1994 ama benim işe giriş tarihim 1992.Emekli olmama daha 9 Yıl görüküyor.9 Yıl daha boçlanmammı lazım?
  Teşekürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu 9000 güne ait borçlanma tutarını ödedikten sonra yaşınız geldiğinde Türkiyede emekli olursunuz ama İsviçre de çalışmıyor ya da Sosyalden yardım almıyor olmak koşulu ile. Aksi halde 65 yaşı beklemeniz gerekir. Ortalama emekli maaşı 1800-1900 TL civarında olacaktır.

   1. Ahmet

    9 yıl sonra Emekli maașım yüksek olurmu. Yoksa 1800-1900 arasında kalırmı?
    Teşekürler

    1. Ömer Meriç

     O günkü şartlarda bağlanır maaş. Güncelleme katsayıları esas alınır yani. 1800-1900 olarak kalmaz.

 91. Nilay

  1978 doğumluyum. 4A’lı olarak 7239 hizmet günüm bulunmaktadır. Sigorta başlangıç tarihim 01.12.1998. 2 Ay önce işimden ayrıldım. Son çalıştığım iş yerinde 5.600 TL brüt maaşım bulunmaktaydı. Son üç senedir aynı maaş üzerinden çalışmaktaydım. Asgari ücretle bir işe girdiğim taktirde emekli maaşım düşer mi? Önceki brütüme yakın miktarlı bir iş bulamadığım taktirde çalışmamam durumunda emekli maaşım ne olur? Yani asgari ücretle de olsa çalışmak mı yoksa çalışmamak mı? Emekli maaşım bu durumlardan nasıl etkilenir? Ya da bunların yerine ayda 15 gün çalışarak asgari ücret aldığımda mı (15 gün sigortalı olup 15 gün için asgari ücret aldığımda brütüm yine yüksek olacak) emekli maaşım yüksek olur?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bundan sonraki süreçte asgari ücret ile çalışmanız mantıklı olmayacaktır. Bu ortalama kazancınızı düşürür. Dolayısıyla alacağınız emekli maaşını da düşürür. 2943 TL üzerinden 15 günlük prim olursa düşmemiş olur ortalama.

   1. Nilay

    Geri dönüşünüz için teşekkürler

 92. Hasan

  Merhabalar Ömer Bey, Eşim Kamuda 2000 yılının Eylül ayında öğretmen olarak göreve başladı. Şu anda 6810 gün pirim ödeme gün sayısı var.Kamudaki görevinden istifa edip özel sektörde sigortalı olarak işine devam etmek isterse bugüne kadar ki emeklilik kesenekleri ile ilgili bir hak kaybı yaşar mı? Emeklilik yaşı geldiğinde emekli ikramiyesini alabilir mi? Ayrıca ücretsiz izinde geçirilen sürelerin pirimlerini dışardan ödeyerek pirim ödeme gün sayısına ekleyebilir mi? Teşekkürler.Hasan

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emeklilik ikramiyesi alamaz diye biliyorum. Yine de Emekli sandığı ile görüşüp netleştikten sonra bu kararı vermenizi öneririm.

 93. Solmaz

  Merhaba benim sorum ben ewlenmeden once ölmüs babamın emekli maasını alıyordum ama ewlendıkten sonra kesıldı bosandıgım zamn maası hemn alma gıbı bırseyım varmı merak edıyorum hemn cevp verırsenız coo sewınırım hocam tesekkur ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Boşandıktan sonra aylığı talep edersiniz. Takip eden aybaşı itibariyle bağlanır. 1,5-2 ay sürüyor ortalama bağlanma süresi.

 94. arif kaba

  sgk sicil nomu öğrenmek istiyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. E devlet sisteminden ya da herhangi bir Sgkdan sorgulama yapabilirsiniz.

 95. Musa

  Tsk ederim hocam ben cevabımı aldım

  1. Ömer Meriç

   Rica ederim. İyi geceler.

 96. Musa

  Tsk ederim hoca kantin işleten arkadaşim var arda kendimi göstermek istiyorum sonuçta iş yerimi kayp etmiyecem dogrumu birde benim bagkurum ne olacak birde sözleşme geregi işyerimi devr edemiyorum

  1. Ömer Meriç

   Bağkur durur. Ancak diğer işyerindeki çalışmanın fiili olması gerekir. Eğer şikayet olursa başınız ağrır.

 97. Musa

  Merhaba hocam toplam 7 yıldır bagkurluyum ve okul kantini işletiyorum toplamda 1200 günde önceden SGK pirimim var benim sorum SGK dan emekli olmak istiyorum bunun için su anki işyerim resmi oldugu için bagkurdan SGK ya nasıl geçiş yapabilirim bagkurdan cıksam işimden olacam bunun Bir çözümü varmı tsk ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tek çözüm başka bir işyerinde sigortalı çalışmak. Ya da işyerini eşiniz adına devredip kendiniz aynı işyerinde sigortalı olabilirsiniz. Ama bu durumda da eşinize bağkur çıkar.

 98. Kemal OLCA

  Merhabalar Sayın yetkili 10 ocak 2020 tarihinde SGK nın ne kadar emekli maaşı alırın sayfasına baktığımdaki tutardan 15 ocak 2020 tarihindeki baktığım tutar yaklaşık 275 TL düşük bunun sebebini öğrenmek istiyorum.İyi çalışmalar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son zamlara istinaden henüz uygulama güncellenmemiş olabilir. Genellikle yılbaşında yanlış hesaplama yapıyor sistem.

 99. canan

  ben aralık ayında 14/12/2019 girişim oldu 23/12/2019 çıkış verildi aralık ayında maaşımı yine aldım ama ben maaş almak için tekrar talep ettim ocakta ödeme yapılması lazımken 3 kız kardeşin benden dolayı 3 de ocak maaş ödenmemiş şubatta ödenecekmiş sigorta bena öyla yazı yazmış,aralık ayındaki çalışmadan dolayı aralık aylığını hak etmiyorsunuz ancak bu tutar hesabınıza gönderildiği için ocak aylığını bu borca kesiyor diye bana böyle cvp vermişler.

  1. Ömer Meriç

   Yersiz ödenen maaşı geri istemişler bu durumda. Yersiz ödeme durumunda borç diğer kardeşlere de yansıyor.

 100. canan

  3 kız kardeş 27/01/2020 maaş almamız gerekiyor benim 8 sgk günü olup tekrar maaş alim diye talep ettim diğer iki kişinin de maaşıda neden 27/02/2020 yatacak burdan bir haksızlık yok mu hocam

  1. Ömer Meriç

   İşte haksızlık var. Ondan diyorum ayrıca bana göre yanlışlık da var. Tekrar sgk ile görüşün. Dosya yeniden gözden geçirilsin eğer istisna bir durum da varsa size bilgi verilir.

 101. canan

  ocak maaşı yatırılmamış demek istiyorum

 102. canan

  3 kız kardeş emekli maaşı alıyoruz babamdan kızlardan biri sgk işe başladı 8 sgk var sonra tekrar maaş için talep etti normalde 27/01/2020 maaş almamız lazımken 27/02/2020 maaş yatacakmış neden bir aylık maaşımı kesiyorlar öğrenmek istiyorum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sizin maaş neden kesilsin ki onu anlamadım? Bir yanlışlık var bu işte.

 103. Sultan

  Merhaba
  Bağkur Prim Borcunu ödeyen ve yașa takılanlar, sağlıktan hizmetlerinden yaralanıyorlarmı? Eșimin saglık güvencesi yok oda yaralanıyormu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer güvence yoksa zorunlu olarak GSS kapsamına geçmeniz gerekiyor. Sizin ya da eşinizin adına açılması gerekiyor.

 104. Taner akça

  Merhabalar hocam. 2005 yılından itibaren kamu üniversitesi mediko sosyal merkezinde radyoloji teknikeri olarak geçici işçi kadrosunda çalışmaktayım. Şimdiye kadar hizmet fiili zammı hiç yatırılmadı. Bu konuda geçmişe dönük haklarımı talep edebilirmiyim. Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Normalde olması gerekiyor. Ama geriye dönük olmaz maalesef.

 105. Mustafa

  Merhaba, 1969 doğumluyum. 01/12/1990 SSK girişim var. SSK primlerim şu şekildedir.
  2000 yılı öncesi =69
  2000/2008 arası=966
  2008 sonrası=4050 günüm var. Askerliğimi 1994 yılında yaptım. 200 gün askerlik borçlanırsam, nekadar maaş alırım. (Yani askerlik borçlanması maaşımı nekadar arttırır?) Sonucu mail adresime gönderirseniz memnun olurum. Saygılar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hep asgari üzerinden prim ödemesi yapıldıysa 1250 civarı bağlanır. 200 gün çok etkilemez.

 106. Sakine

  Merhabalar annem Almanya’da yaşayan biri ile evlilik yaptı henüz gidip yerleşemeden boşanma davası açıldı çekişmeli olarak 3 yıldır boşanmasını bekliyoruz sürekli dava uzuyor bugün özel hastaneye gittik ve sigortasının olmadığını söylediler neden böyle olmuştır bizim ne yapmamız gerek bunun için bilgi veririrseniz çok sevinirim şimididen teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eşi yurtdışında ise annenizin de güvencesi olmadığından zorunlu olarak GSS kapsamına geçmesi gerekiyor. Evlilik tarihinden itibaren borç çıkartılır. Bu borcu öderseniz sağlık açılır.

 107. ersoy

  merhaba 2009 da iş kazası geçirdim o tarihte ilk çıkan raporum %21 oranındaydı maaşım asgari ücret üzerinden yatmıştı akabinde şirketi mahkemeye verdim gerçek maaşım ortaya çıktı rapor oranım %25 olarak belirlendi şimdi ben gerçek maaşımdan veya rapor oranımdan doğan farkı nasıl alabilirimmahkeme kararları elimde yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Mahkeme kararı ve dilekçe ile Sgkya başvuru yapın.

 108. Murat

  Merhaba hocam 1974 dogumluyum.1992 yilinin 6.ayi sgkgirisim vardir 25 yil 53 yas 5600 gune tabiyim.
  Su anda Halen sgk li olarak calismaktayim 27 sene ve 6626 gunun doldurdum fazlasiyla, ve emeklilikte yasa takildim 53.yasina
  Halen sigortali olarak calisiyorumn bana zarari varmidir ?emekli maasim ilerde dusermi?isyerleri sigortasiz calistirmiyo ,ayrilmalimiyim ne yapmami lazim nasil bir yol izlemeliyim aydinlatirsaniz sevinirim..simdiden tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2008 sonrası hizmet arttıkça ortalama aylık bağlama oranı düşeceğinden alacağınız emekli maaşı da kademeli olarak düşecektir. Şu da var tabi fazladan ödenen primler de aylık bağlama oranını yükseltmekte. Eğer çalışmak zorundaysanız devam edin. Çok da fazla etkilemez.

 109. İbrahim

  Iyi gunler babam 1993 te arabistanda 8 ay calismis baslangic sayilirmi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Başlangıç sayılmaz. Ama borçlanma hakkı var.

 110. Cahit Balcı

  Merhabalar. 1976 Doğumluyum. SGK girişim 1997 yılı. Emeklilik için istenilen 5700 gün ve 56 yaş sınırı. 5900 gün çalışmam var. Emekliliğime 13 yıl var. Bu 13 yıl çalışarak prim yatırmama gerek var mıdır?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bana kalırsa gerek yok. 2008 sonrası hizmet arttıkça ortalama aylık bağlama oranı düşer ve alacağınız emekli maaşının düşmesine neden olur.

 111. Hakan akbulut

  10/03/1969 dogum tarihliyim15/01/1994-15/01/2000tarihleriarasinda tsk da gorev yaptim01/11/2003-07/31/2007tarihleri arasinda bakur hizmetim var2016tarihinden bugune 1177gun ssk odemem var.fhz ssk dan emekli olursam yastan dusermi ve ne zaman hangi kurumdan emekli olurum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet düşer diye biliyorum. Ancak net bir emeklilik tarihi hesabı yapamam maalesef. Birden fazla hizmet var yanlışlık olmasın. Siz Sgkya yazılı olarak sorun emeklilik tarihinizi bildirsinler size.

 112. tarık

  merhaba kısa çalışma ödeneğinden 3 ay faydalanan biri tekrardan aynı işyerinde 1080 şartını tamamlayıp işten çıkarılsa dahi eksik işsizlik maaşımı alır?işsizlik maaşından 10 yıl boyunca kısa çalışma suresındeki tutar ve sure düşer dıyorlar doğrumu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşsizlik maaşı için gerekli 600 gün şartı sağlanırsa alır. Diğer sorunuzu anlamadım.

 113. Ayşe Çağaç

  Merhaba , dogum tarihim 1.3.1968 dir. 1.12.1987 işe giriş tarihi. 4a sigortalı (506 sigorta statüsü bordro) 1032 gün çalışma sürem var.1994 ve 2005 te iki doğum yaptım . 3600 günden emekli olabilir miyim? primlerimi tamamlayınca 58 yaşını beklemek gerekir mi?Ek-5 tarım SSK kapsamından prim ödeyebilir miyim.Ek-5 kapsamından doğum borçlanması yapabilir miyim. SGk kurumunun bana dediği 3 yıl 2 ay çalışıp (4a kapsamında) bu arada doğum borçlanması yapıp tamamını ödemem. bunundada 58 yaşını beklemem gerekir mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplamda 3600 gün ve 58 yaşı tamamlamanız halinde emekli olursunuz. Her iki şartın birlikte sağlanması zorunlu.

 114. Yıldırım Çerçi

  Merhaba, Babam 1940 doğumludur. 1964 yılında sigortalı(4a) olarak 22 gün çalışmış ve 2013 yılına kadar 22 gün dışında yatan herhangi bir primi olmamıştır. 2013 yılında Ek-5 yatırmaya başladık. 900 gün askerlik süresi vardır.(2,5 yıl). Askerlik borçlanmasını yatırıp 3600 ‘ü tamamladığımızda emekli olabiliyor mu? Ayrıca bu 3200 prim-60 yaş babam için geçerli oluyor mu? Cevap için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Askerlik borçlanması dahil toplamda 3600 günü tamamladığında emekli olabilir.

 115. Adnan ACARI

  14 Temmuz 1975 doğumlu yum.01/10/1996 yılında SGK 4a kapsamın da çalışmaya başladım.04 Temmuz 2019 da Kıdem tazminatımı alarak işimden ayrıldım.Ayrıldığımda
  2000 yılı öncesi 961 gün
  2000 yılı ile 2008 yılının 10.cu ayına kadar 3119 gün
  2008-10.cu Ay sonrası 3979 gün
  SGK kurumuna toplam 7929 gün 4a prim yatırılmıştır. Bu primlerin 19 yılı 2000 yılından sonra en üs seviye tavandan sgk prımi ödenmiştir.
  5 Temmuz 2019 da 4C emekli sandığı,657 tabi devlet memuru olarak çalışmaya başladım( şehit çocuğuydum istihdam hakkımı değerlendirdim)
  Sorularım şöyle olucak;
  – 4a ve 4c sgk birleştirilecekmi?
  -birleşrilecek ise ne zaman birleştirmeliyim
  – Birleştirdiğimde 4a daki günlerim sayılıp gecen günler eklenip derece ve kademe bilgilerimde değişiklik olucakmı?
  -Emekli olduğumda maaş farkı 4a sgk ve 4c emekli sandığıyla kıyaslandığında çok mu düşük olucak?
  – son olarak ne zaman emekli olabilirim?
  konuyla ilgili olarak nasıl bir yol izlemem gerektiğini söylerseniz sevinirim. teşekkürler
  saygılarımla,
  Adnan ACAR

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Birleştirme dilekçenizi hemen vermenizi öneririm. Kademe ve derecenizi etkilemez 4a hizmetleri. Emekli maaşınız ortalama kazanç esas alınarak hesap edilir ancak memuriyet prime esas kazancı düşük olduğundan bu kapsamda ödenen primler kazancı düşürür ve ssk ya göre daha düşük maaş almanıza neden olur. Hafta içi hatırlatın tam emeklilik tarihinizi de hesaplayım.

 116. Erol Cabuk

  merhaba Ömer Bey 1.1.1978-1.1.1988 arasini 3600 gün borclanma icin Aydin SSK,ya basvurdum Tescil Tarihi,17. 7 .1919 ,ben Almanyaya döndükten sonra 16.10.1919,da Türkiye adresine bildiri gelmis 98000,- TL ödemem gerekiyor . Türkiyede calismisligim yok diye 4b ,den yapmislar heryerde okuyorum Mahkeme karari var Almanyada calisilan günler Türkiyede SSK,liymis gibi sayilacak diye 1. sorm neden böyle yapildi.2. sorum :4 b,de ne kadar Aylik baglanir,yani su anda ne kadar .hale calismaktayim kismetse 1.10.2022.den itibaren Emekli olacagim Aylik almaya ozaman baslayacagim,o Zamana kadar yapilan Zamlardan bende faydalanabiliyormuyum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Türkiye’de çalışma yoksa borçlanma Bağkurdan yapılır. Mahkeme kararları sadece o davayı bağlar. Geneli etkilemez. 01.10.2022 tarihinde bağkurdan emekli olabileceğinize emin misiniz ? Zira 3600 gün borçlanma bağkurdan emekli olmak için yeterli değil. En az 5400 gün gerekir.

 117. Senem Beypinar

  Merhaba Sgk dan 5600 prim gunum var,.İlk ise giris Mayis 2000.
  7000 gune tamamlamak icin istege bagli primimi en dusukten odesem emekli maasim cok duser mi bagkur oldugu icin.
  Emeklilik surem uzar mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İsteğe bağlıyı 1260 günden fazla ödememeniz gerekiyor. Aksi halde emeklilik haklarınız bağkura geçer ve bağkurdan emeklilik için 9000 günü tamamlamanız istenir. İsteğe bağlı bağkur prime esas kazancı asgari ücret kadardır ortalama kazancınızı düşürmez ancak imkan varsa çalışarak ödemenizi tavsiye ederim.

 118. Ahmet Savur

  Merhaba;

  Eşim ücretli öğretmen olarak çalışıyordu, 2019 yılı Haziran ayı itibari ile işinden ayrıldı. Ben özel banka çalışanıyım özel sandığa bağlıyım. Eşimin sağlık yardımından yararlanması için banka sandığına başvurduğumda “SPAS Müstehaklık/Provizyon alır” durumda olduğu için yararlanamayacağı bu durumun sonlandırılması gerektiği bildirildi. SGK çıkışı 150 gün önce yapılmış olmasına rağmen SPAS Müstehaklığı devam ediyor. Bu durum nasıl düzeltilebilir.
  Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Muhtemelen İlçe Milli Eğitim SGK işten çıkış bildirgesini vermedi ve sistem de aktif olarak görüyordur. Herhangi bir SGK’dan bunu düzelttirebilirsiniz. Spas sistemi üzerinden tescilin kapatılması gerekiyor.

 119. Berat Tarkan

  Merhaba,

  1974 doğumlu(46 yaşındayım)/01.04.1997 SSK girişliyim ve yaklaşık 30 gün sonra prim süremi doldurmuş olacağım.
  30 gün sonra günümü doldurduğumda yapmam gereken herhangi bir şey varmı?
  yönlendirmeniz için şimdiden teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Günü doldurduktan sonra ne yapacaksınız ? Prim ödemeyi bırakacak mısınız ? Eğer bunu soruyorsanız prim ödemeyi bırakmanızı öneririm. SSK’dan ayrıldıktan sonra sağlıktan 99 gün daha yararlanırsınız. Sonrasında ise eğer eşiniz ya da çocuklarınız üzerinden güvenceniz yoksa GSS kapsamında prim ödeyerek sağlıktan yararlanabilirsiniz.

 120. ATİLA GÜÇLÜ

  merhabalar 20.01.2018 tarihinde ticari aracımla trafik cezası tarafıma yazıldı.trafik polisi yanlışlıkla arkamdaki aracın ehliyet numarasını benim aracıma kesilen cezanın ceza kağıdına yazmış bulundu.30.09.2019 tarihinde tanımadığım kişi olan o arkamdaki aracı kullanan şahıs benim aracımı kullanıyo gibi gözükmüştür bu yüzden belirttiğim tarihte bana tarafıma ssk ceza tutanağı düzenlemiş olup benden işyeri bildirgesi cezası uygulamıştır. aynı cezanın yanlışlıkla olduğunu il trafik müdürlüğünden bulup cezanın tekrar doğru şekilde düzenlenmesi olmuştur. bu düzeltme yazısı il trafik müdürlüğü tarafından ssk kurumuna bildirilmiştir.ancak benim ticari aracımla oğlumla beraber bulunuyoduk ve trafik sorgulamasında oğlumun ehliyet numarası sorgulandığından aynı ceza oğlumun üzerine yazılmıştır. yukarıdaki açıklamalarımın sonucuna göre aynı ceza ssk kurumu tarafından ilgisi olmayan kişinin üzerinden iptal edilip oğlum benim ticari aracımda ceza tutanağı düzenlendiği için aynı cezayı oğlumu sigortasız çalıştırdığım şeklinde yorumlayıp tekrar ceza düzenleneceğini bildirmektedir.oğlum aynı zamanda kendine ait işyeri olup zaten bir sgk çatısı altındadır.oğlum dilekçe ile o an aracımızda bir ticari mal olmadığını sadece özel araç olarak aracı kullandığımızı sgk kurumuna bildirdik oğlumdan dolayı bu cezanın bana uygulanması doğrumudur bu ceza iptali mümkünmüdür izlemem gereken yol nedir iyi çalışmalar..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Belirttiğiniz durum mevcutsa ceza uygulanmaması gerekiyor. Öncelikle SGK ceza uygularsa tebliğ tarihinden itibaren en geç 15 gün içerisinde cezaya itiraz etmelisiniz. İtirazınızı buraya yazdığınız şekilde ayrıntılı olarak yazın ve resmi belgeler elinizde varsa bunları da ekleyin. Eğer SGK yine red verirse tek şansınız kalıyor o da mahkemeye vermek.

 121. YASEMİN

  merhaba ömer bey tekrar bir sorum daha olacak yarım çalışma ödeneği alıyorum sgk e bildirge yaparken belge türü olarak 47 yarım çalışma ödeneği mi seçiliyor ben seçmeye çalıştığımda seçilen belge türü bildrimi yapmak için tescil kaydınız uygun değildir uyarısı vererek seçtirmiyor ben belge türü olarak hep tüm sigorta kolları ve 5510 kanun no seçerek onayladım yanlış mı yaptım acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Yasemin HANIM. İyisiniz umarım:). Yaptığınız işlemde yanlış birşey görünmüyor. Sistemsel olabilir. Biraz bekleyip denemenizi öneririm.

   1. YASEMİN

    YANİ 47 YARIM ÇALIŞMA ÖDENEĞİMİ OLMALIYDI BELGE TÜRÜ OLARAK TEMMUZ AYINDAN BERİ HATA VERİP 47 KODUNU SEÇTİRMİYOR ZATEN

    1. Ömer Meriç

     Belge türünden emin değilim maalesef. Dilerseniz Sgkya bir sorun.

   2. YASEMİN

    BU ARADA İYİYİM SAĞOLUN SİZ DE İYİSİNİZDİR UMARIM

 122. Umahan Güngör Özol

  Sayın hocam; Özel banka sandığı emeklisi bekar bayan s.s.k. emeklisi babasından yetim aylığı alabilirmi? Cevabınız için peşinen teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kendi adına emekliliği olduğu için babadan alamaz maalesef.

 123. İbrahim Yüksek

  Merhabalar
  Öncelikle böyle faydalı bir hizmet vermenizden dolayı sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

  • Doğum Tarihim: 23/05/1971
  • İlk işe giriş tarihim: 1/7/1986
  • Toplam Uzun Vade Gün Sayım: 5339
  • Sigorta Kolum: 4a
  • Sigorta Statüm: APHB

  SORULAR:
  • Halen özel bir üniversitede profesör olarak çalışmaktayım.
  • Şimdiye kadar memuriyetim bulunmamakta.
  • 4-a lı olarak 49 yaş ve 5300 gün şartını tamamlayarak 23/05/2020 tarihinde emekli olabileceğim.
  • Bu yıl başında bir devlet üniversitesinde göreve başlamayı düşünüyorum.
  • 1 ekim 2008 den önce memuriyetim bulunmadığından memurluğa geçerek 4-c li olarak emekli olmamın 9000 gün tamamlama ve emeklilik yaşımın 60 olma şartlarını karşıma çıkaracağı gibi emekli maaşımın da daha az bağlanacağı şeklinde duyumlarım var.
  • Şu anda memuriyete geçmem mi yoksa 4-a lı olarak emekli olduktan sonra memur olmam mı benim için daha avantajlıdır?
  • 4-a lı olarak emekli olduktan sonra memur olmam durumunda emekliliğim iptal edilip sonrasında –şartlar yerine geldiğinde- 4-c statüsünden mi emekli olurum? Yoksa 4-a emekli maaşım devem eder. Aynı zamanda memur olarak çalışmaya devam edebilir miyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar değerli Hocam,
   Emekli sandığı kapsamında ssk hizmeti ile birlikte toplamda 9000 günü ve 60 yaşı tamamladığınızda emekli olursunuz. Eğer memuriyete geçecekseniz emekli olmadan önce ya da sonra geçişin bir farkı olmaz. Emekli olduktan sonra 4c kapsamına geçerseniz emekli maaşınız kesilir. Emekli sandığında çalışmanız 3,5 yıldan fazla olursa bu durumda emeklilik hükümleri emekli sandığına geçer ve emeklilik şartları bu kapsamda hesap edilir.

 124. halil erat

  merhabalar. 15.11.1968 d.luyum. 20.09.1993 tarihinde memur oldum 1990-1991 arası 1 yıl sigotalılık süresi ile 18 ay askerlik süresini hizmetime eklettim. emeklilik için 52 yaşına tabiyim. 2016 yılının 10 ncu ayında KHK ile ihraç oldum.
  SORU: sigorta sayıldığı için hemde khk ile ihraç olduğum için emekli ikramiyesi alamazmışım bunun için ne yapmalıyım. 2. sorum:EYT yasası çıkarsa ihraç olanlarda emekli olabilecekmi olacaksa geçmişe dönük hak kaybı ne olacak.
  ilginiz için teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İkramiye konusunda net bilgi sahibi değilim maalesef. Ancak KHK ile ihraç edilmiş olmanız emekli aylığı almanıza engel değil. Gerekli şartları sağladığınızda aylık bağlanabilir.

 125. Ali yiğit

  Selamlar 15.03.1991 tarihinde bağkur girişim vardı ancak prim odemem olmadı, 2018 yılında çıkan aftan yararlanarak bağkur borcumu ödedim. 2862 gün bağkur dan var. 28.02.2002 tarihinde ssk girişim var ve hala ssk lı olarak çalışmaktayım 5726 günüm var. 01.01.1972 dogumluyum bağkur günlerimi ssk ile nasıl birleştirebilirim, bağkur primlerim emeklilikte nasıl etkiler ne zaman emekli oluyorum. Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkuru borçlanıp ödediğinize göre giriş tarihiniz 15.03.1991 olarak sayılır. SSK kapsamında 52 yapı tamamladığınızda emekli olursunuz. Emeklilik dilekçesi verdiğinizde hizmet birleştirilir.

 126. Salicu

  Bilgi için teşekkür ederim. Çalışmazlık girişi nasıl yamam gerektiğiyle alakalı bilgi verirseniz çok sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Bildiğim kadarı ile e devlet üzerinden bildirim yapılabiliyor artık. Eğer bu mümkün değil ise bağlı olduğunuz Sgkya giderek form ile bildirim yapmanız gerekiyor.

  2. Mustafa

   Hocam 60/c1 yeşil kart sigortası ile özelde daha çok fatura çıkartılıyormuş. Ama anneden babadan eşden yararlanıyorsan özel hastaneler daha avantajlıymış bu konuda daha detaylı bilgi verebilir misiniz acaba?

   1. Ömer Meriç

    Detaylı bilgi yazımızda mevcut Mustafa BEY. Zaten Kurumdan aylık alırken yeşil karttan yararlanma hakkınız olmaz.

    1. Mustafa

     Anladım hocam yeşil kartlı olursak özel hastanelerin paylarını devlet karşılamıyor sanırım ama kendi sigortan olursa veya babadan eşden yararlanıyorsan özel hastanelerde yeşil kartlılara göre daha az ücret çıkartılıyor.Hocam yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim işinizde kolaylıklar dilerim.

     1. Ömer Meriç

      Rica ederim saygılar.

 127. Salicu3

  Merhabalar
  Hasta bakıcımız rapor aldığı zaman ssk dan rapor parası alabiliyormu? Birde işten çıkartmayı düşünüyoruz tazminat hakkı varmı ve bizim yapmamız gereken ve dikkat etmemiz gereken bir konu varmı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer rapor tarihinden önce en az 90 gün varsa ödeme alır. Sizin çalışmazlık girişi yapmanız gerek ama. Eğer iş çıkışını siz veriyorsanız ve en az 1 yıllık çalışma varsa tazminat da ödemeniz gerekir.

 128. mehmet levent yılmaz

  1969 dogumluyum.1.3.1987 sgk giriş var.35 gün.daha sonra 1992 bagkuer giriş 5775 gün. sonra tekrar 2014 de ssk.halaaktif sigortalıyım .1100 gün var ne zaman emekli olurum .eyt beni etkilermi saygılar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SSK kapsamında 1260 günü tamamladığınızda emekli olursunuz. EYT çıkana kadar sizin emeklilik tarihi gelir zaten. EYT’ye gerek kalmaz :).

 129. engin

  Merhaba sormak istediğimiz,
  1992 den 1997 ye kadar geçen sürede primler sürekli eksik yatırılmış
  askerlikten sonraki dönemde ise 1999 2004 yılları arasında hiç prim ödemesi yapılmamış ve sonra da firmada kapanmış
  bu durumda eksik yatan primler için bir şey yapılabilir mi acaba?
  yaş:1977 başlangıç:1992

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef yapılacak bir şey yok.

 130. HÜSEYİN GEDİK

  merhaba .ben 1966 doğumluyum. ilk işe girişim 20,09,1987 den 40 gün sigortalı çalıştıktan sonra 04,1988 tarihinde bağkurlu oldum. 4 yıl sonra iş yerimi kapattım. ama bağkura hiç pirim ödemedim. daha sonra sigortalı olma tarihim 2003, bu tarihten sonra aralıksız devam ederek tabi olduğum 5375 gün sigortalılığımı doldurdum. 29,08,2019 tarihinde 5399 ile emeklilik dilekçemi verdim. fakat red cevabı geldi. sgk ya gittiğimde bağkur çakışması nedeni ile 290 günüm ssk dan silindiği için emekli işlemi red edilmiş. bağkur sistemine baktığım zaman hizmet yılı sıfır , borç sıfır gözüküyor. silinmiş hepsi. çalışma dönemlerimde çakışmadığına göre böyle bir şey mümkün müdür. benden bağkura başvurarak ihya yapmam isteniyor. ssk günlerin silinince ben hak mağduru olmuyor muyum. ne yapmam lazım. ne olur fikirleriniz benim için çok onemli. şimdiden ilginize teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çalışma dönemleri ile çakışma yoksa mümkün değil. Ancak yapılan işlem göz önünde bulundurulursa çalışma dönemi ile çakışan gün var anlaşılıyor. Bunun çözümü için SGK’ya uğramanız gerekiyor. Yani çözüm yeri orası. Maalesef yapılacak bir şey yok.

 131. hale

  Merhabalar, 2020 mart ayında 25 yılımı dolduruyorum. Ancak emeklilik için yaşı beklemek durumundayım.2 doğum yaptım bunların yaştan indirimi söz konusu olabiliyor mu bunu öğrenmek istiyorum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef doğum borçlanmasının yaş üzerinde bir etkisi yok.

 132. çağla

  Merhaba babam 1964 doğumlu, 1988 yılında Bağkur girişi var, 50 yaşında emekli olabileceği söylenmişti. Fakat babam 2 defa geriye dönük vergi kapattırdığı için emekli olması için 3buçuk yıl prim gün sayısı eksik kaldığını öğrendik. Öğrendiğimizde ise babam 54 yaşındaydı. Prim gün sayısı tamamlanmasa bile 58 yaşında yaştan dolayı emekli olabileceği söylenmişti. Benim sorum şu; babam şu an 56 yaşında, ve 3buçuk yıl eksik günü var eyt çıkarsa eğer eksik gün sayısı olsa bile eyt’den faydalanabilir mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. EYT’den babanızın yararlanabileceğini sanmıyorum. Olası bir düzenleme çıksa bile sigortalılar açısından çıkacağını tahmin etmekteyiz. Tabi yasa belli olmadan yorum yapmak ne kadar doğru bilemiyorum.

 133. Zafer

  Merhabalar;
  09.07.1969 doğumluyum. 31.03.1993 ile 30.09.1969 tarihleri arasında askerlik hizmetimi tamamladım. 01.11.1993 sigorta başlangıç tarihim. 10.08.1999 tarihinde memuriyete başladım. Gün itibariyle 21 yıl, 1 ay, 6 gün hizmet sürem bulunmakta olup 23.05.2002 tarihindeki hizmet sürem 4 yıl, 6 ay, 9 gündür. Emeklilik yaşım sistemde 54 yaş ve 25 yıl olarak görüntüleniyor ancak askerlik hizmetim ihya edilmemiş deniliyor. 25 yıldan önce emekli olma ihtimalim bulunmakta mıdır? Askerlik borçlanması yapmam gerekiyor mu? Cevaplarınız için şimdiden teşekkkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emekli sandığından emeklilik için toplamda en az 25 yıl yani 9000 günü tamamlamanız gerekiyor. Eğer eksik günler varsa askerlik borçlanarak tamamlama hakkınız bulunuyor.

 134. Murat

  Merhabalar.Toplam GSS prim borcum 1646 TL.Ana borç 1366 TL.Borcun faizi 280 TL.Toplamda 22 dönem.E-Devlet’den SGK’nın; Provizyon ve müstehaklık hizmetinde sorgulama yaptığında şöyle bir uyarı çıkıyor ; “Son bir yıl içinde 30 gün gss prim gün sayısı olmadığı için, provizyon verilememiştir.”
  Buna göre 29 Mart Cumhurbaşkanlığı kararı gereğince 30 günlük prim 76 TL yatırdığımda sağlık hizmetlerinden faydalanabilir miyim ? Tahlil, radyolojik tetkikler, tedavi giderlerini kendi cebimden mi öderim ? eczaneden ilaç alırken cebimden mi öderim ? Şimdiden teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Prim ödemenize gerek yok. Üniversite ve devlet hastanesinde ücretsiz muayene olabilirsiniz. Ancak ilaçları cebinizden ödemeniz gerekiyor.

   1. Murat

    Kusura bakmayın tekrar rahatsız ediyorum ama bu durumda sadece muayene ücretsiz oluyor sanırım.mr, tomoğrofi,tahlil vs. kendi cebimden mi ödemek durumundayım ? Çapraz bağ ameliyatım var burada tedavi masraflarını kendim mi karşılamak durumundayım devlet hastanesinde ? ?

    1. Ömer Meriç

     Bildiğim kadarıyla tüm bu masraflar ücretsiz karşılanmakta. Devlet hastanesinin muhasebe servisine bir danışın isterseniz.

 135. Hanife

  Merhaba benim size iki sorum olacak.annem ve babam yaklaşık 11 yıl Avusturya’da yaşamış ve annemi yurtdışı borçlanmasıyla emekli ettik kendisi şu an 68 yaşında.babam ve annem için orada kaldıkları için oradan para alabilmeleri mümkünmü. Birde 3 çocuk Avusturya doğumlu ve ben 40 yaşındayım oraya gitme hakkım varmı şimdiden teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu soruları Avusturya emeklilik kasası ile konsolosluğuna iletmeniz gerekiyor. Bizim mevzuatımız ile ilgili değil. Bilgim yok açıkçası.

 136. Kadir

  16 ay askerlik borçlanıp 1 yıl erken emekli olacağım diyelim tamam . Ben 25 yılımı doldurduğum icin bu 16 ay askerlik borçlanmasını tekrar geri alamazmiyim.
  Diğer bir sorum ise ben ankaradan bu işle ilgilenen birine durumumu anlattığımda 5 ay askerlik borçlanmam yeterli demişti. Kesin olarak doğrumu bu 16 ay borçlanma işi.
  Kolay gelsin şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Valla hesaplattığınız kişi nasıl hesapladı bilmiyorum. Bir şey diyemem. Ancak benim hesabıma göre 16 ay gerekiyor. 25 yıl doldurmuş olmanızın bir anlamı yok bu işlemde. Bir yaş geri çekilebilmesi için borçlanma yapmanız gerek.

 137. Kadir

  Merhaba Ömer bey
  -Doğum tarihim: 25.03.1969
  -Bağkur başlangıç: 04.09.1992
  -Bağkur bitiş: 2017 ( 9000 küsür pirim günüm var)
  -Askerlik başlangıç tarihim: 02.03.1989
  -Askerlik bitiş tarihim: 02.09.1990 (18 ay)
  Ben pirim günümü ve 25 yılımı doldurdum ancak yaşa takıldım. Benim sorum emekliligimi 1 yıl geri çekmek için kaç gün yada kaç ay askerlik borçlanmam gerekiyor. Ne zaman emekli olabilirim? Bana ne yapmam gerektiği konusunda yol gösterirmisiniz.Teşekkürler iyi çalışmalar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Normal şartlarda emeklilik yaşınız 53. 16 ay askerlik borçlanmanız halinde 52 yaşı tamamladığınızda yani 25.03.2021 tarihinden itibaren emekli olursunuz.

 138. Ece

  01.09.1997 tarihinde 4a (işçi)kapsamında 61 gün prim yatırıldı.
  27.09.2002. Tarihinde 4c (memur) kapsamında 5070 gün prim yatırıldı.
  Doğum borçlanmasına tabi 1080 günüm var. Prim yatırılmadı(aylıksız izin kullandım)
  1979 doğumluyum.
  İatifa etmek istiyorum. Yurtdısına tasınacagım.
  Haklarımı kaybetmeden en uygun hangi yöntemi secerek emekliliğimi devam ettirebilirim.
  Bag kurdan emekli olabilirmiyim nasıl?
  Sgk mı bagkurmu ssk mı hangisi daha faydalı olur benim için.

  İstege baglı dısardan prim ödeme için istifadan altı ay içinde basvurmak gerekiyormus.
  – [ ] Şahsen mi basvuru yapılır(yurtdısında olacagım için)
  – [ ] Ödemeler düzenli ay ay mı yoksa ileriki bir tarihte toplu ya da taksitli mi olur
  – [ ] Aylık ne kadar ödeme yapılır

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bana kalırsa en mantıklısı 3.5 yıl sigortalı çalışıp öyle bırakmak. Ama emekli sandığı kapsamında prim ödemek istiyorsanız emekli sandığından çıkış yaptıktan sonra isteğe bağlı ödeme yapmak için başvuruyu elden ya da posta yolu ile gönderebilirsiniz. Ödeme emekli keseneğinize göre farklılık gösterir. Ödeme ay ay yapılır.

 139. ceyhun

  Merhaba 4c emekli sandığından 05.09.2019 da evrak kontrol için memura gönderildi yazıyor ne kadar sürer acaba bu işlem??

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşleminiz nedir acaba?

  2. ceyhun

   Emeklilik işlemi…Emekli olmak için…İyi çalışmalar

   1. Ömer Meriç

    Aylık bağlanması genelde ortalama 1-1,5 ay sürebilir. Bunun için net bilgi vermek zor maalesef.

 140. Engin

  Merhaba
  1978 doğumluyum.7200 primim ve 20 yıllık sigortalılık sürem var. 05.04.2000 ilk sigorta başlangıç tarihimdir.bu tarihten beri aralıksız özel bankada çalışıyorum. Askerliğimi sigortamdan önce yaptığımdan bir kısmını saydırarak sigortalılık başlangıç tarihimi 08.09.1999 öncesine çektim. Eyt’nin, eylül 1999 öncesi gibi çıktığını farzedelim.
  Sigortalılık sürem 20 yıl olduğundan, 5 yıl daha bekleyerek yani 46 yaşımda emekli olabilirmiyim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. EYT düzenlemesi yok şu anda. Muhtemel bir düzenleme nasıl olur şimdiden kestirmek zor. Beklemek gerek bunun için.

 141. Erdal Doğan

  Merhaba Hocam 26.08.1988ssk girisliyim 02.01.1960dogumluyum 01.02.2018de 3652gunden emekli basvurusu yaptim fakat izmir sgk den hiç cevap almadım maaşım yada hangi bankadan maaş alacağım şimdiden öğrenmek mumkun mu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Başvuru üzerinden baya bir süre geçmiş. Bence başvuru yaptığınız sgk ile iletişime geçin.

 142. Oğuz

  Merhaba sayın yetkili
  Kasım 1975 doğumluyum.Kasım 1993 tarihinden sigorta girişim var.54 yaş ve 5675 güne tabiyim.2015 yılında işten çıkarıldım.İş bulamadım.4900 gün sigorta prim ödemem var.Kalan 775 günü iş bulamadığım için bağkur ile ödeyeceğim.Bağkur primi en düşük 818 TL acaba 1200 TL gibi fazla bir ödeme yapsam emeklilikte daha yüksek maaş alma gibi bir faydası olurmu?tesekürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kısmen daha yüksek emekli maaşı almanızı sağlar tabi ki. Ortalama kazancı yükseltir az da olsa.

 143. Ümit

  15.07.1995 sigorta girişim var. 3210 gün primim var 14.11.2013 tarihinde memurluğa geçtim. 1998 yılında 18 ay askerlik yaptım. Birleştirme ve askerliği borçlanmadım. Ödersem benim için avantajmıdır.5434 sayılı kanuna göremi 5510 sayılı kanuna göremi emekli süresi hesaplanır. Kaç yaşında emekli olurum.Halen memurluğa devam etmekteyim. Engelli çocuk babasıyım. Ne yaparsam benim için emekliliğimde avantaj sağlar.. Teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Memurluktan haklarınız 5510 sayılı kanuna göre hesaplanır. Ama ssk ve askerlik süresi kadar ilk memuriyet girişinden itibaren geri çekilir. 60 yaşında emekli olursunuz. Engelli çocuk size emeklilikte bir avantaj sağlamıyor. Ama eşiniz için erken emekli olma hakkı sağlar.

 144. Engin

  Merhaba
  1978 doğumluyum.7200 primim ve 20 yıllık sigortalılık sürem var. 05.04.2000 ilk sigorta başlangıç tarihimdir.bu tarihten beri aralıksız özel bankada çalışıyorum. Askerliğimi sigortamdan önce yaptığımdan bir kısmını saydırarak sigortalılık başlangıç tarihimi 08.09.1999 öncesine çektim. Bu durumda Eyt çıkarsa faydalanabilirmiyim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ortada bir EYT yasası yok. Dolayısıyla yararlanıp yararlanamayacağınız şimdiden söylemek anlamsız olur.

 145. gizem alkan

  merhaba ben 28 yaşında özel bir şirkette çalışmaktayım. adım Gizem Alkan. geçen ay 1959 dğumlu babamı beklemediğimiz bir zaman diliminde kaybettik.Annemle babam boşandığı için tek varisim. babam emekli olmasına 3 ay pirim eksiği varken vefat etti (yaş 60) sgk ya sorduğumuzda vefat ettiği için emekliliğe hak kazandıgı söylendi fakan ben çalıştığım için aylığı bana bağlanamyor. benim sorum şu ; aylığından feragat edip pirimlerinin bir kısmını alabilirmiyim?kendim emekli olucamı düşünerek ,babamın pirimlerinin yüzde 25 ödenebilirmi ? teşekürler iyi çalışmalar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.Primlerin %25’i değil tamamı iade edilir.İade hesaplaması ödenen primlerin tamamı üzerinden değil sadece sigortalı hissesine isabet eden kısımlar iade edilir. Ayrıntılı bilgi için https://sgkbilgisi.com/ssk-birikmis-parami-almak-istiyorum/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 146. Bahadır Demir

  Merhaba hocam 1981 ekim doğumluyum 5.9 .1998 sigortaya girişim var eyt çıkarsa ne zaman emekli olurum pirim günüm şu an 6600 teşekkür ediyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. EYT’nin sizi kapsayacağını düşünmüyorum :). Yaşınız bir hayli genç.

 147. mutlu

  Belediye şirketi tarafından sonradan personel ihtiyacı nedeniyle işçi alımı yapılmıştır.bu personeller için idare ve ve şirket arasındaki sözleşme bir yıla tabi tutulmuş.ssk ya işyeri tescili yapılırken işin süresiyle ilgi yapılan sözleşme verilmemiş sürekli iş yeri olarak açılmış.personellerin sözleşme bitim tarihlerinde sigortaya çıkış bildirilmesi diğer yılın sözleşmesine görede giriş işlemleri gerekiyormu çünkü sözleşme tekrarlanıp ertesi yıla tekrar devam ediyor..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Geçici bir iş değilse yapılan işlem doğru. Sürekli işyeri dosyası olarak açılacak. Aynı dosya üzerinden örneğin 31 Aralık 2019 çıkış 01 Ocak 2020 giriş olarak girilmesi gerekiyor. Yeni dosya açılmayacak.

 148. Hakan akım

  01.09.1999 tarihinde Askeri okula başlayıp başarılı bir şekilde 30.08.2000 tarihinde mezun oldum ve göreve başladım. Ancak 01.09.1999 tarihinde 18 yaşında olmadığım için ve kazai rüşt almadığım için memuriyete başlangıç tarihim (Doğum tarihi 10.04.1982) 18 yaşına girdiğim tarih 10.04.2000 olarak baz alınmaktadır. Sormak istediğim konu emekli sandığı kanuna göre 08.09.1999 öncesi ve sonrası diye yapılan ayrımda ben, öncesi grubunamı,sonrası grubuna dahilim. Çünkü fiili hizmet zammının 3 yıla inmesi vb gibi konularda çok farklılıklar oluşmaktadır. Birde eyt gündemdeki şekilde çıkarsa ondan faydalanma şansım var mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emin olmamak ile beraber sonrası gruba dahilsiniz diye düşünüyorum. Ama bunu SGK’ya sormanız daha iyi olacaktır. Yazılı olarak bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

 149. Fatih

  Ömer Bey Olumlu Cevap Gelmedi 2016 yılında müracat ettik dilekçe ile.Ama tüm bilgilere baktığımda internette ve sorduğum uzmanlara göre almalısınız diyorlar.
  Bu durumda ne yapmalıyız?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Fatih BEY tekrar. Kuruma bilgi dilekçesi mi verdiniz yoksa aylık talebinde mi bulundunuz ? Aylık talebinde bulunup red aldıysanız dava açabilirsiniz. Sadece bilgi dilekçesi verdiyseniz dilekçenin mahiyeti ile alakalı Alo-170 ya da Bimer’e başvuru yapabilirsiniz.

   1. Fatih

    Aylık talebinde bulunduk dilekçe ile olumsuz dönüş yaptılar.
    Birde şunu sormak istiyorum Dedemin Tarım Bağkurlu olması Yani Normal Bağkurlu olmaması bağlanmama nedeni olabilir mi?

    1. Ömer Meriç

     Onunla alakası yok. Bence bu işin uzmanı bir avukata danışarak dava açılabilir. Ancak bu uygulamada bazı istisnai durumlar var. SGK haklı da olabilir. O istisnai durumları iyi bilmek gerekir.

 150. Fatih

  Merhaba;

  Size Annem için bir soru sormak istiyorum.

  Babam 2016 yılının mayıs ayında vefat etti.Babam Ssk emeklisiydi.Annem Babamdan dolayı dul maaşı alıyor şimdi.

  Dedem 1992 yılında vefat etti ve çiftçi bağkurluydu.

  Annem dedemden bu durumda yetim aylığı alabilir mi?Yani hem dul hem yetim aylığı alabilir mi?
  Annemin dul maaşından başka geliri yok.(1700-1800 tl arası geliri)

  Bizi bu konuda aydınlatırsanız çok memnun oluruz.
  Teşekkürler
  İyi Çalışmalar..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dedeniz 2008 öncesi vefat ettiği ve biri ssk birisi bağkur olduğu için her iki aylık da alabilir. Emin olmak adına önce bunu Sgkya yazılı olarak sorun. Olumlu cevap gelirse aylığa başvurabilirsiniz.

 151. FATİH

  SAYIN YETKİLİ
  01/11/1973 doğumluyum.18 yaş altı prim gün sayım 240 ve 1 Ocak 1990 da bitmişti.Memur olarak işe başlama tarihim 13/09/1996 dır.Ne zaman ve kaç yaşta emekli olurum teşekkürler iyi çalışmalar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 56 yaşı tamamlamış olduğunuz 01.11.2029 tarihinden itibaren emekli olabilirsiniz.

 152. Ferman Nisan

  Merhabalar.
  Almanyadan yurt disi borclanma yoluyla sgk pirim borclarimi yatirdim.yasimi dlodurdum.Sigortali bir iste calismiyor ,hicmir sosyal ödenek almiyorum.sadece.Adima kayitli seyhat acentam var.
  Adima kayitili is yerinin bulunmasi bas vuru yapmama engel olurmu ?
  Saygilarimla
  Ferman Nisan

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer bağımsız olarak yaşlılık primi ödüyorsanız Türkiye de maaş almanıza engel olabilir.

   1. Ferman N.

    Merhabalar
    Saglik sigortam özel bir sigorta sirketinde.SGK`nin anlasmali oldugu Almanya sosyal sigortasina kayitli degilim.herhangi bir özel sigortaya emeklilik icin pirim ödemiyorum. yaslilik piriminden kastiniz bumu ? yaslilik pirimi konusunu biraz acabilirmisiniz?

    1. Ömer Meriç

     Yaşlılık primi şu şekilde. Örneğin Türkiye de acentası olan birisi bağkurlu olur. Bağkur kapsamında prim öder. Aynı zamanda emeklilik primi de bunun içindedir. Eğer siz de bağımsız olarak bu şekilde resmi olarak prim ödüyorsanız çalışır olarak kabul edilirsiniz ve aylık bağlanmaz.

     1. Ferman N.

      Almanya`da Bagkur gibi bir kurum olmadigindan herhangi bir kuruma bir yaslilik pirimi ödemiyorum.anladigim kadariyal basvurumu yapmamda bir sakinca olmamasi lazim.

      Saygilarimla

     2. Ömer Meriç

      Bu durumda olmaması gerekiyor. Emeklilik başvurunuzu yapabilirsiniz. Siz ve tanıdığınız herkes Sgk ile ilgili tüm sorularını bize ücretsiz sorabilir. Saygılar.

 153. Yxlon

  Merhabalar. Kamu sektöründe 1999 yılında işe başladım. 2007 temmuz ayından itibaren x ray işinde çalışmaktayım.2008 Ekim ayından Bu zamana kadar 1600 gün fiili hizmet 32 a dan primim yatmış. Bu kadar prim emekliliğimde öne çekermi.ayrıca kaç gün ilave gün eklenir. 32 a dan sadece çalıştığımız günler yatıyor. İyi günler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bildiğim kadarı ile bu işte çalışanlara her 360 gün karşılığı 90 gün Fiili hizmet zammı veriliyor. Toplamda en fazla 1800 gün için alınıyor.

 154. ömer tekin

  merhaba ben 2925 tarım ssk sı yatırıyodum 3600 günü doldurduk sonra ssk mı durduma dilekçemi kuruma bildirmediğim için 1 yıl mejmur devam etmek zorunda kaldım yeni işyerim de bana sigorta yaptı benim yeni ssk mı devam edecek yoksa 2925 tarım ssk mıdevam edecek vereceniz bilgiden dolayı tesekür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigortalı işe başladıysanız tarım sigortasının durdurulması gerekiyor.

 155. salicu

  merhabalar;

  Yanımda çalışmakta olan hasta bakıcım rapor alıp emekli olucak. Emekli olduktan sonra sigortasını yatırmaya devam edersem ne gibi artısı eksisi ne olucak ne kadar yatırıcam çünkü ben şuan teşvikten faydalanıyorum. Konuyla alakalı bilgi verebilirseniz sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer malulen emekli olursa sigortalı çalışamaz. Aylığı kesilir. Ancak engelli vergi indirimi kapsamında olursa yanınızda sigortalı çalışmaya devam edebilir. Emekli olduktan sonraki çalışmaların sigortalıya hiç bir faydası bulunmuyor. Siz de herhangi bir teşvikten yararlanamazsınız.

 156. Arzu balci

  Merhabalar 20/06/1973 doğum tarihim 20/07/1998 işe giriş an itibari ile 3276 günüm var 2013 2012 yillarinda olan SGK primlerim ödenmediği ve işyerleri şaibeli bulunduğu için 389 gün primim silindi halbuki benimle hiç alakası yok işverenim suçlu bu konuda ben ne işyeri değiştirdim nede SGK ile ilgili birşeyler yaptım aynı yerde çalıştım bu süre boyunca birden fazla giriş çıkış yapılmış ve farklı işyerleri gösterilmiş bunu nasıl ispat ederim ve 3600 günle emekli olma şansım var diye biliyorum cevap verirseniz sevinirim teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 3600 gün 58 yaşı tamamladığınızda emekli olma hakkınız var. İptal edilen günleri ancak mahkeme ile ispat ettirebilirsiniz. Dava açmanız gerekiyor yani.

 157. abdülbaki KABAK

  sayın ömer bey 1973 doğumluyum mart 2002 yılında 4-a lı oldum, 2007 yılında kas hastalığına yakalandım.bana yüzde 79 rapor verdiler,540 gün askerlik borçlanması yaptım,uzun yıllardır EK-5 sigortasından pirim yatırıyorum,şu anda 3700 gün pirimim var. Bana yıllar önce VERGİ İNDİRİM HAKKIYLA 17 yıl hizmet 3970 gün pirimle emekli olabilecegim söylenmişti doğrumudur. raporumu yenilemem gerekir mi. Daha doğrusu nasıl emekli olurum,son aylarımı bir işyerinde çalışarak mı doldurmalıyım, siz ne tavsiye edersiniz,emeginiz için tşk ederim.Saygılar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Engelli kapsamında emeklilik hakkı elde debilmeniz için sigortalı çalışmaya başlamanız ve sigortalı çalışırken vergi indirimi için vergi dairesine başvurmanız gerekiyor. Buradan gelecek rapor oranına göre yeniden değerlendirme yapılarak emeklilik şartlarınız hesaplanabilir.

 158. Cem

  Merhaba 1971 doğumluyum sigorta başlangıcım 08.1991, 1996 ve 2003 yılları arasında 8.yıl boyunca İrtibari hizmet kapsamında çalıştım. Çalışma dönemim yaklaşık 7,5 yıl. Emeklilik yaşı hesaplamasında bu geçerli olacakmı yoksa bu uygulama için aynı işyerinde 10.yıl çalışma şartı mı geçerli? 2008 yılında yapılan değişiklikte sanki 10 yıl şartı kaldırılmış gibi anlıyorum ama net değil.
  (Şu anda 9125 gün primim var ve 53 yaşımı bekliyorum)

  İyi Çalışmalar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 10 yıl şartı yok diye biliyorum ben de. Ancak en doğru bilhiyi SGK’ya yazılı olarak başvurarak alabilirsiniz.

 159. sevil

  Merhaba. İsmim Sevil. 1996 10.ay sigorta girişliyim. özel bir şirkette yaklaşık 4 yıl çalıştım. Şu anda da eşim son 1 buçuk yildır ev kadınları isteğe bağlı Esnaf sigortası yatırmakta. Son 3 buçuk yılı sigortalı bir işte çalışırsam 5400 günden 53 yaşında emekli olacağım söylenmişti. Şu anda ev kadınları için Esnaf muaflığı (evde üretilen ürünleri internet üzerinden satma) durumundan yararlanarak Bağkurdan sigortalılıga geçebilir miyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet geçebilirsiniz. Dilerseniz isteğe bağlı ek 5 ssk da ödeyebilirsiniz ancak ben önermiyorum. Bunun yerine son 3,5 yılı bir işyerinde sigortalı olarak geçirmeniz daha iyi olacaktır.

 160. Eda

  Acil cevap verirseniz sevinirim

 161. mehmet levent yılmaz

  iyi günler27 04 1969 dogumluyum 01.03.1987 sgk giriş daha sonra 15.10 1992 bagkur 5800 gün var.sonra 2014 yılında sgk giriş su ana kadar 1000 gün hizmet var ne zaman emekli olabilirim teşekkür eder saygılar sunarım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigorta kapsamında 1260 günü tamamladıktan sonra emeklilik dilekçenizi verebilirsiniz.

 162. Cem

  4a 19.09.2003 tarihinde 12 günlük girişim var o tarihten bu yana 2005 yılında birde askerlik dönemim var.askerlik dönemim devlet tarafından ödendi mi bilmiyorum fakat 19.09.2003 tarihinden bu güne kadar hiç ödeme yapmadım 20 yıldır kosovada yasıyorum ben nasıl emekli olabilirim lütfen cevap yazin borçlanabilirmiyim veya ne kadar ödeme yapmam gerekiyor..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Türkiye’de emeklilik için 4500 gün 60 yaş ya da 7000 gün 60 yaşı tamamlamalısınız. Devlet askerlik sürelerini karşılamıyor maalesef. Kosova anlaşmalı ülkeler arasında yer almıyor. Bu yüzden bu ülkedeki çalışmaları Türkiye’de borçlanamazsınız.

 163. songül erkan

  iyi günler bana bugün bir mesaj geldi 12.04.2019 tarihinde şehir hastanesinde muayne olmuştum657 e tabi memur olarak görev yapıyorum ve bugünkü gelen mesajda 12.04.2019 tarihinde kayseri şehir hastanesi isimli sağlık kurulısından almış olduğunuz tedavi için kurumumuzca 166.87 tl karşılanmıştır. diye bu ne demek benim sigortam var bu ücret benim maaşımdanmı kesilecek bilgi verirseniz sevinirim iyi günler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SGK tarafından hastaneye tedaviniz için karşılanan tutar hakkında bilgilendirme mesajı bu. Yani SGK diyor ki siz bir tedavi için hastaneye başvurdunuz biz bu tedavi için hastaneye 166 lira ödedik. Bilgi amaçlı. Maaşınızdan herhangi bir kesinti yapılmaz.

 164. NURİ YILDIRIM

  MERHABA ;
  01.12.1988 GIRISLIYIM 29.08.2020 TARIHINDE EMEKLI OLABILIYORUM SSK INTERNET SITESINDE NE KADAR EMEKLI MAASI ALABILIRIM SITESINDE VERILERIMI YAZDIGIMDA BU GUNUN TARIHINI VEREREK 4190.15 TL MAAS BAGLANACAGINI EK ODEME 167.61 TL OLDUGUNU YAZIYOR ACABA BU TUTARLAR DOGRULTUSU DOGRUMUDUR. SIZCE NE KADAR MAAS BAGLANIR BUGUNE KADAR KAZANCLARININ TOPLAMI 607.567,54 TL

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bizim hesap yapabilmemiz çok zor. Ancak SGK sisteminin hesapladığı maaş tutarı genelde alabileceğiniz ortalama maaştır.

 165. selcuk ercan

  Merhabalar

  4A kapsamında sigortalı olarak çalışmaktayım….. 1968 doğumluyum

  Askerliğimi 1989 yılında 18 ay erbaş olarak yaptım.

  İlk işe Giriş Tarihim : 01.09.1990

  28 yıllık sigortalılık sürem ve Toplam 9.00 Prim ödeme gün sayım var…Askerlik borçlanması yaparak 1 yıl erken emekli olmak istiyorum.

  24.05.1988 – 23.11.1989 Dönem 51 yaşa göre tam olarak KAÇ GÜN ASKERLİK borçlanması yapmam gerekiyor,

  borçlanma karşılığı SGK ya en az ne kadar ödeyeceğim

  bu borçlanma ile, alacağım emekli maaşını ne yönde etkilenecek..yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim…saygılarımla

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 10 ay askerlik borçlanmanız yeterli olur. Günlük borçlanma tutarı 27.28 lira. Buna göre hesaplama yapın. Maaşa pek etki etmez.

 166. erhan kaba

  slm ömer bey benim 1994 den 119 günüm var ssk da ama ssk numarası bana ait olduğu halde isim farklı bunu nasıl düzeltebilirim ikici sorumsa ben meslek yüksek okulu mezunuyum 1991 de giriş yaptım okula bi yerden duyduğuma göre meslekyüksek okulu okuma süresini prim ödemesi yaparak ödeyebiliyormussunuz eğer böyle bir şey varsa ssk girişim 1991 e düşermi bu arada ssk numaram meslek lisesindeki staj döneminde verilmişti

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SGK’ya dilekçe ile başvurarak düzelttirebilirsiniz. Staj ya da çıraklık kapsamındaki başlangıçlar sayılmıyor ve borçlanılması gibi bir hakkınız da yok maalesef.

 167. Atilla

  Merhabalar,
  21.02.1971 doğumluyum. 16.06.1986 tarihinde ilk sgk girişim yapıldı. 2006 yılına kadar aralıklarla sgk giriş çıkışım mevcut . 2006 yılından 2012 yılına kadar bir şahıs şirketi kurdum ancak bağkur ile ilgili ödeme yapamadım, şu an 4b .bağkur kayıtlarında işe başladığım gün bağkur ilişiğim kesilmiş gözüküyor. Gün sayısı 4b bağkur kayıtlarında sıfır. 2012 yılından itibaren kesintisiz şekilde çalıştığım firma tarafından sigorta bildirimlerim yapılıyor. Hesaplamalarımıza göre 2019 yılı ekim ayında sgk dan emekli olabiliyorum.
  Ancak 2014 yılında başka bir firmada sgklı olarak çalışırken, tek ortaklı bir anonim şirket kuruluşunu yaptım. Uzun süredir gayrifaal olan bu şirketi kapatma konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Bu şirketin oluşumdan bugüne kadar sgk hizmetimde hiç kesinti olmadı. Şirket kapanışı yapmadan sgk dan emekli olmanın bir yöntemi varmıdır, bunun için ne tür işlemler yapmam gerek yardımcı olabilirseniz sevinirim .

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emeklilik şartlarını sağladıktan sonra başvurunuzu yapın. Şirketin aktif olması aylık bağlanmasına engel teşkil etmez. Zaten sigortalı çalışma olduğu için bağkur açılmaz.

 168. Duru

  Merhaba Hocam, Doğum tarihim:1977. Sigorta başlangıç 25.01.2001 4094 çalışma ile ve 411 isteğe bağlı prim ödemem var.Kısmi emeklilik şartı olan 4500 günü tamamladım.Bundan sonrası için ne yapmalıyım? Dışarıdan ödemeye devam edersem,son 3.5 yıl sigortaya geçmek gerkiyormuş. Eğer geçemezsem ve bu zamana kadar ödeme yaparsam bana avantaj ya da dezavantajı ne olur?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 58 yaşında emekli olursunuz. Bekleyin birşey yapmanıza gerek yok. Prim ödemeye de devam etmenizi önermem.

   1. Duru

    Bilgi için teşekkür ederim.Sgk’daki yetkili kişi ile görüştüğümde, ödemeye devam edersem maaşı yüksek alabileceğimi belirtmişti.Daha öncesinde başka bir yetkili de; 4500 günü tamamlayıp, sonrasında çalışmayı önermişti.Primi 1507 tl olarak ödüyorum.Ödemeye devam edersem, maaşa bir etkisi olur mu? İsteğe bağlı ödeme aktif durumda yaşı beklersem, şu an için gidip bir işlem yaptırmam gerekir mi? Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

    1. Ömer Meriç

     2008 sonrası hizmetler için aylık bağlama oranı %40. Hal böyle olunca prim ödemeye devam ettikçe maaşın düşeceğini söyleyebiliriz. Ancak şu da var tabi. 4500 günden emeklilik kısmı emeklilik türüdür.

     1. Duru

      Anladım, bu durumda ilk başta söylediğiniz daha mantıklı görünüyor.Yardımınız için tekrar teşekkür ederim.

 169. özcan

  Doğum tarihim 08.04.1975 , 04.10.1993- 29.06.1997 tarihleri arasında Polis Akademisinde okudum. 14.07.1997 yılında Emniyet Teşkilatına atandım. 21.03.2001-21.11.2001 arasında 8 ay kısa dönem askerlik yaptım. Askerlik süremi borçlanıp ödedim. 14.11.2017 tarihinde istifa ederek ayrıldım. 17.11.2017 yılından bu yana sigortalı olarak çalışıyorum. Eğitim süremi 3 yıl 8 ay 23 gün borçlandım ancak henüz ödemedim. Eğitim süremi borçlanmam emekliliğimi süre ve ücret yönünden nasıl etkiler. Borçlanma süremi ödeyip ödememe durumuma göre hangi tarihte emekli olabilirim. Ayrıca emeklilik zamanım gelince halen çalıştığım işten ayrılmadan emeklilik işlemini başlatmak için son çalıştığım işten ayrılmam gerekir mi. emeklilik işlemi için ayrılmam gerekirse dilekçeyi verdikten ne kadar zaman sonra tekrar aynı işime devam edebilirim. Saygılar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emekli sandığı için emeklilik süresi ve maaş hesabı yapamam. Zira Fiili hizmet zammının net olarak hesaplanması gerekir. Eğer sigortada 3.5 yıldan fazla prim öderseniz emeklilik haklarınız sigortaya geçer. Emeklilik talebi için tabi ki çıkış yapılması gerekiyor. Çalışmaya devam edebilirsiniz ancak işveren çıkış verip bir sonraki gün 2 kodu yani sosyal güvenlik destekleme primine tabi çalışanlar kodu ile bildirmeli.

   1. özcan

    Fiili hizmet zammı 4 yıl 10 ay 23 gün buna göre ve yukarıda verdiğim bilgiler ışığında tekrar değerlendirebilir misiniz.
    Borçlanma süremi ödeyip ödememe durumuma göre hangi tarihte emekli olabilirim.
    Eğitim süremi 3 yıl 8 ay 23 gün borçlandım ancak henüz ödemedim.

    1. Ömer Meriç

     Sgkya yazılı olarak sormanızda fayda var. Arada farklılıklar oluyor. Kusura bakmayın lütfen.

 170. demir kan

  merhaba, kardeşim 2022 %40 engelli aylığı almakta çalışmıyor. annemin babası vefat etti %25 oranında maaşından yararlanacak annem de çalışmıyor bu durumda engelli aylığı kesilir mi ? ya da 60 c/1 durumu değişir mi ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hane halkı kişi başı gelir asgari ücretin net tutarının üçte birinden fazla olursa kesilir. Önemli olan ortalama gelir.

 171. Mutlu ERDOĞAN

  Hocam merhaba Polis Memuruyum 30.12.2009 tarihinde mesleğe girdim psikaytri ve nörolojiden d dilimi rapor verdiler malulen emekli olma ihtimalim var yalnız memuriyette 10 yılımı tamamlamadım 1800 gün hizmetimi fazlasıyla yaptım. fakat meslekten önce 2007 yılında ücretli öğretmenlik yaptım yani 4A sigorta girişim var bu şekilde malulen emekli olursam maaş alabilirmiyim yoksa maaşsızmı emekli ederler emeklilik için memuriyet yılına mı bakıyorlar yoksa ilk sigorta girişine mi yardımcı olursanız sevinirim saygılar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Malulen emeklilik için gerekli olan prim ve sigortalılık süresi şartını sağlıyorsanız. Aylık bağlanması gerekir kanaatimce.

 172. Ali Koç

  Merhaba ben 05.09.2008 tarihinden itibaren ortağı bulunduğum limited şirkette 4a (SGK) olarak 2017 yılına kadar çalıştım. Ve 2017 yılında limited şirket ortaklığından ayrılıp sigortalı olarak farklı bir yerde çalışmaya devam etmekteyim. Bugün adresime gelen bir zarf ile şok yaşadım ve zarfta sadece ortak olarak çalıştığım dönemdeki sigorta sürelerimin iptal edileceği yazıyordu ve bu durumda ben sizce ne yapmalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkür ediyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 05.09.2008 tarihinden sonraki sigortalı çalışmalar kesintisiz miydi ? Yani 2017 yılına kadar 1 gün bile olsa boşluk oldu mu ?

   1. Ali Koç

    Ortaklıktan 2016 Temmuz ayında ayrıldım ve ortaklığım bitikten sonra dahi sigortam kesintisiz 2017 Mart ayına kadar 30 gün ödendi. 2017 Mart, Nisan, Mayıs aylarında boşluk var ancak ben ortak değildim yani devretmiştim limited şirketimi. Geçtiğimiz gün SGK dan bana gelen bir kağıtta bu yıllardaki sigortalarım BağKur en alt basamak olarak işlenip sigortamın iptal edileceği yönünde idi ve SGK gittim oradaki arkadaşlarda sağ olsunlar bir bilgi vermiyor çünkü onlarda tam bilmediklerini sadece kendileri gelen yazıya göre bizlere bu şekilde kağıt yolladıklarını söylüyorlar

    1. Ömer Meriç

     Hocam dediğim gibi eğer 01 Ekim 2008 tarihinden sonra kesintisiz olarak sigorta ödendiyse yapılan işlem hatalı. Bunun düzeltilmesi gerekiyor. İşi bilen sağlam bir danışman ile itiraz dilekçesi yazmanızı öneririm.

 173. Cumhur ÜLGEN

  Merhaba.Annem Emekli Sandığı emeklisidir.2014 yılında ölen SSK emeklisi babamın ölüm aylığını da almaktadır.1977 yılında ölen Bağkur Emeklisi Dedemden de ayrıca ölüm aylığı alabilirmi..Teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır alamaz. Babadan aylık alabilmek için kendi adına aylık ya da gelir sahibi olmaması gerekir.

 174. erdal

  emekli sandığı maluliyet sağlık kurulu malul saydı kabul olduğunu söylediler aynı zamanda emekli sandığıda aynısını söyledi kurumdan onay istendi onaylandı şimdi ise emekli sandığı mahkeme kararı sağlık kurulu raporu istiyor yazı elime ulaşmadı emekli sandığını aradığımda söylediler içeriğini sordum temsilci onu göremiyoruz kafam karıştı vasilik isteniliyormu malulen emeklilikte vasim var mahkeme kararı ile yada yeniden sağlık kurulu raporumu alıcagım surekli raporu istiyorlar bende alıyorum aynı raporu sürec uzatıyorlar hiç birşey anlamadım bu işten hem kabul oluyor hemde bu seferde mahkeme sağlık kurulu raporu diyorlar baştan söyleseler oda yok malul sayılıyorum yeniden mahkeme sağlık kurulu rapor diyorlar değerlendirme yaparmısınız bilgi istiyorum teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sürecin tamamlanmasını bekleyeceksiniz. Devam eden bir süreç hakkında yorum yapmak doğru değil.

 175. Engin

  Merhaba,
  Ağustos 1999 sigorta başlangıcım var. 20 yıldır arakıksız özel bir bankanın emeklilik sandığına tabi olarak çalışıyorum.prim günüm yüksekten ödenerek tavandan fazlasıyla doldurdum.(7100).
  Sorum şu;
  Şuan itibari ile istifa edip tazminatımı alırsam, yeni bir işe başladığımda tabandan yani düşükten yatacak olan primim 20 yıldır en yüksekten yattığı halde emekli aylığımı düşürürmü.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tabi ki düşürür. Bu çalışmadan sonra düşükten ödeyeceğiniz her tutar ortalama kazancı düşürür.

 176. Abdulkadir

  Kurumunuzdan ………… Tahsis numarası ile %60 Engelli olmamla kaynaklı Yetim Aylığı almaktaydım. Ayrıca Sözleşmeli memur olarak 24.09.1990 ‘ da T.C Emekli Sandığına tabii PTT Başmüdürlüğü’nde çalışmaya başladım.
  25.08.2010 tarihinde rahatsızlığımdan dolayı emekli oldum. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Hizmet Akdiyle Çalışanlar Emeklilik Daire Başkanlığının 11.02.2015 tarih ve 2651 sayılı yazıları ile, Hizmet Akdiyle Çalışanlar Emeklilik Daire Başkanlığınca yapılan inceleme sonucunda, ……… tahsis numarası ile aylık almakta olduğum, Emekli olmam nedeniyle 25.08.2010 tarih itibariyle aylıkları kesilmiş olduğu ve tarafıma 25.08.2010 tarih ve 24.02.2015 süresince 40.552,93 TL yersiz ödemenin yapıldığı tespit edilmiştir. Her ay Emekli Maaşından 4/1 oranında 11.04.2015-11.05.2016 tarihler arasında toplam 5.190.40 TL kesinti yapılmıştır.
  11.05.2016 tarihi ile maaş kesintisi durdurulup, 22.02.2018 tarihinde tekrar tahakkuk edilip İlamsız Takiplerde Ödeme Emri gönderildi ve İcra yoluyla tahsil edilmesi istendi. Buna karşı itiraz hakkımı kullanarak 07.03.2018 tarihinde Mardin İcra Müdürlüğü’ne İtiraz Dilekçesi gönderdim. İtirazıma karşı tarafıma herhangi bir tebligat ve yazı iletilmedi.
  18.05.2018 tarihinde Resmi Gazete de yayımlanan 7143 sayılı kanuna göre hesaplanan borç tutarını 31.08.2018 tarihinde toplam 41.729.91 TL ödeme yaptım ayrıca İcra ve Mahkeme Masrafları için de 21.12.2018 tarihin de toplam 6.737.68 TL ödeme yaptım.
  Yukarıda belirttiğim durumlardan dolayı Sosyal sigorta kurumundan emekli olan babam vefatından dolayı almakta olduğu emekli maaşı %80 ortopedik daimi engelli olduğumdan dolayı yetim maaşını tarafıma baglanırmı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an kendi sigortalılığınızdan dolayı aylık alıyorsanız ayrıca babanızdan alamazsınız. Ancak kendi emekli maaşınız kesildi ise ve evli değilseniz alma hakkınız var.

 177. Levent Danacı

  01.03.1990 SGK girişim var 30 gün.ara vermeden 10 ay isteğe bağlı sigorta yatırdım.1 yıl 8 ay 8 gün
  Yeniden Mecburi Sigortalılık 01.03.1995 20.12.2002 7 yıl 9 ay 19 gün
  Yeniden Mecburi Sigortalılık 01.03.2011 21.12.2012 1 yıl 9 ay 21 gün
  Yeniden Mecburi Sigortalılık 21.03.2014 14.04.2014 0 yıl 0 ay 25 gün
  Yeniden Mecburi Sigortalılık 01.12.2014 30.05.2015 0 yıl 6 ay 0 gün Bu tarihler arası bağkurluyum. Sicil No için Toplam Hizmet Süreniz: 8 yıl 2 ay 5 gün
  Hizmet Türü Başlangıç Tarihi Terk/Talep Tarihi Hizmet Süresi
  Mecburi (Tarım) Sigortalılık 26.12.2002 28.02.2011 8 yıl 2 ay 5 gün Bu tarihler arası tarım bağkurluyum2013 ün başından bugüne kadarda sigorta lıyım.devam ediyor.sorum:prim yatırmayı durdurayımmı maaşım düşermi.askerlik borçlanması na gerek varmı.bağkur ve sigortayı birleştireyimmi.ne zaman nerden emekli olurum.nası bir yol izleyim.ne kadar maaş alırım.doğum 30/05/1970 levent Danacı.saygılarımla.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer tarım kaydınız devam etmiyorsa sigorta ödemeyi bırakın bence. Tarım devam ediyorsa işten çıktığınızda bağkur devreye gireceğinden kaydı sildirmeniz ya da sigortaya devam etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Bu şartlarda sigortadan 52 yaşı tamamladığınızda emekli olursunuz. Birleştirme dilekçesi vermenize gerek yok. Sigortadan emekli olacaksınız. 30.05.2022 tarihinden sonra dilekçe vermelisiniz.

 178. Salih ŞENOL

  12.12.1967 doğumluyum sgk girişim 01.11.1991 180 günde askerlik borçlanması yatırdım Ne zaman emekli olurum.Prim gün sayım 8250 dir

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 12.12.2020 tarihinden sonra emeklilik dilekçesi verebilirsiniz.

  2. AHMET AYDIN

   Ömer bey merhabalar, 10.09.1978 doğumluyum 01.09.1995 yılı ile 05.06.1996 yılları arasında kaza-i rüşt raporu ile vekil öğretmenlik yaptım.16.08.1999 tarihinde sgk lı olarak işe başladım.SSK’ya sigorta başlangıcımın 1995 yılındaki öğretmenliğimden itibaren sayılması için başvurdum. Ancak 18 yaşımdan küçük olduğumdan dolayı hizmetimin geçersiz sayıldığı iletildi.(SGK BAŞVURDUM) Şuan 6037 gün sayım var. Hizmet başlangıcımın vekil öğretmenliğe sayılması için ne yapmam gerekiyor? Bu tarihler arasında vekil öğretmenliği yaptığım ilçe milli eğitimden yazılarda elimde mevcut, bunlar bir mahkeme sürecinde işe yarar mı? hakkımı nasıl ararım? kısaca benim hizmet başlangıç tarihim 18 yaşına girdiğim 10.09.1996 yılını saydırabilmem için hangi yolu izlemem gerekir? eğer bu koşullar sağlanırsa hangi tarihte emekli olabilirim.

   Benim 01.09.1995 yılı ile 05.06.1996 yılları arasında geçen hizmet sürecimi sgk gibi neden bir yerde göremiyorum. Sadece görev yaptığım ilçe milli eğitimden dilekçe ile cvp bulabildim. Bu hakkım kayıp olma olasılığı var mıdır?

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. 18 yaş altında geçen hizmet sayılmasa bile sigorta başlangıcı sayılması gerekir diye biliyorum. Elinizdeki yazı ile Kamu Görevlileri Sigortalı Tescil Daire Başkanlığı Ankara adresine öncelikle dilekçe yazarak hizmetin sisteme işlenmesini talep edin. Ancak öyle görebilirsiniz. Normal şartlarda 58 yaş ve 5975 günle emekli oluyorsunuz.

    1. AHMET AYDIN

     Merhabalar Ömer bey, öncelikle bilgilendirme için teşekkür ederim. Benim 18. yaş günüm 10.09.1996 yılı oluyor, memuriyet bitiş günüm ise 05.06.1996 hali ile 3 aylık bir durum söz konusu… sorduğum bir kaç yer bana sigorta başlangıç tarihin otomatikman 18. yaşına girdiğin gün olarak sayılır dediler ama net bir bilgi yok sisteme girdiğimde SSK’ lı olarak işe girdiğim ilk tarih olan 16.08.1999 olarak görünüyor. Bu düzeltme ancak emeklilik olunca mı? düzeltilir. Bu bilgiyi tam olarak nereden öğrenebilirim.

     1. Ömer Meriç

      Emekli sandığı hizmetlerini şimdi de işletirsiniz. O zaman e devlet sisteminde görünür. Ama başlangıç sayılır mı bilemiyorum. Memuriyet olduğu için sayılmıyor olabilir.

 179. Ayten

  Merhaba ömer bey ben 1976 dogumluyum 43 yasındayım 1996 sigorta girişim var 1 cocuk borçalnması ile toplam birlikte 850 gun primim var istege bağlı ödegeceğim kaç yaşında emekli olurum ve odemekten vazgeçersem verdiğim parayı geri alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SSK kapsamında emeklilik için en az 3600 günü tamamlamanız gerekiyor. Prim iadesi alabilmeniz için emeklilik için gerekli olan yaş şartını sağlamış olmanız lazım.

 180. Engin

  Merhaba,
  05.04.2000 sigorta giriş tarihinden bugüne kadar özel bir bankada (19 yıldır) aralıksız çalışıyorum.askerliğimi sigorta başlangıcımdan önce yaptığımdan 8 ayını saydırarak sigorta başlangıcımı 08.09.1999 öncesine çektim.
  An itibari ile istifa etsem tazminat alabilirmiyim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet 3600 günden yazı aldıktan sonra emeklilik gerekçesi ile ayrılmanız halinde işveren tazminat ödemek zorundadır.

 181. MUHİTTİN

  29,12,2014 te işe girişim var 17,03,2019 te istifa ettiğm için işsizlik maaşı almadım.

  26,03,2019 da başka bir iş yerinde ssk lı oldum.

  işsizlik maaşını almaya ne zaman hak kazanırım. ve ne kadar süre alabilirim. teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu işyerinde çıkış verilirse işveren tarafından alabilirsiniz diye düşünüyorum. Ayrılmadan önce İşkur’a danışmanızı öneririm ama. Yanlış bir şey olmasın.

 182. Ayhamfılız

  08.11.1971 doğumluyum 92 yılında askerden geldim 15.07.1993 SSK başlangıcım var şu an 5829 prim günüm var ve 54 yaşı bekliyorum. Askerliği ödeyip emeklilik yaşımı geri çekebilirmiyim. Çekersem kaç yıl geri gelir. Maaşımı şu an hesaplattıgımda 1880 TL ediyor. Eğer askerligi borclanırsam alacağım maaşı ekkilermi.Ve askerligi 54 yaşıma 1,5 yıl kala borclanırsam banka emekli maaşımı istinaden kredi verirmi.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 8 ay askerlik borçlanmanız 1 yaş geri çekilmesine yetiyor. Maaşı çok etkilemez. Yapmanızı öneririm.

   1. Ayhamfılız

    Bana bugünkü cevabınızı 8 ay askerilk borçlanmanın bir yıl geri çeker demişsiniz. Ben 18 ay askerlik yaptım. Askerliğin tamamını borclsnırsam yani 18 ay kaç yıl geri çeker. Yada askerlik borclanmasının bir sınırımı var 8 ay gibi. Askerlik borclaaşını ödeyecek durumum olmadığı için bunu 54 yaşıma askerlik borclanma süresi kadar yaklastıgımdamı yapmalıyım. Teşekkürler.

    1. Ömer Meriç

     Yok tamamını borçlanmanıza gerek yok. 8 ay 1 yaş geri çekiyor. Tamamını borçlanmanız değiştirmiyor. Bu borçlanmayı istediğiniz zaman yaparsınız.

 183. Kemal

  İyi akşamlar hocam,karı koca SSK emeklisi olan,çocukları evli olan eşlerden biri ölürse diğerine Hangi Oranda aylık bağlanır?teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yüzde 50 oranında bağlanır.

 184. ASKIN KARA

  Merhaba.1971 dogumluyum…1993 mayis ayindan Bir aylik SSK girisim var ve .22/01/97 tarihinde memur oldum.21 yil 4 aylik memuriyetim var.Yurt disinda evlendigim icin memuriyetimi birakmayi düsünuyorum. nasil emekli olabilirim diye sormak istemistim(Bir Yillik ücretsiz izin kullandim…Askerlik 28 gün bedelli)

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 5400 günü tamamlamış olduğunuzdan dilerseniz 5400 günle gerekli yaş şartını sağladığınızda emekli olabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise 9000 günü yani 25 yılı tamamlamak.

 185. SEDA ELMAS

  ÖLEN EŞİMDEN EMEKLİ MAAŞİ ALIYORUM SGK dan , OĞLUM 19 YAŞİNDA ÖĞRENCİ BEN EVLENDİĞİMDE MAAŞİN TÜMÜNÜ OĞLUM ALABİLİYORMU…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çocuk tek başına aylık alacaksa şu andaki aylığı 2 katına çıkar. Tamamını alamaz.

   1. Seda

    Kesinti nekadar olur cok olurmu 1664 tl alıyorum..

    1. Ömer Meriç

     Sizin maaş tamamen kesilir. Çocuk da şu an aldığı maaşın 2 katını alır.

 186. Murat birol Yüce

  merhaba. Ömer Bey.2010 yılından beri aynı firmada çalışıyorum. 2016 yılında, toplam işgünüm ve 25 yılımın dolduğu ayda kıdem tazminatıma mahsuben firmadan para istedim. verebileceklerini ama kesinlikle kişisel nedenlerle istifa dilekçesi yazıp imzalamam konusunda baskı yaptılar. “Haklarımı aldım ve istifa ediyorum “dedim. Sonrası ilginçtir ki, istifa ile sigorta çıkışı yapmalarına ramen aynı firmada bugüne kadar kesintisiz çalışmaya devam ettim. Bu arada diğer firmalarından daha düşük sgk primi ile sigortalı gösterdiler. İstifa ettirildiğim firmada 2016 dan bu tarafa bütün dilekçeler yazışmalar evraklarda benim imzam vardır. Hepsi bende mevcuttur.Yani diğer firmada çalışıyorken istifa ettirildiğim firmadada kesintisiz çalışıyorum halen ve 2018 de de 2 ay resmi sigorta yaptılar. İmzam bulunan yüzlerce dilekçeler yazışma ve evraklar büyük ispat olurmu ve fiilen çalıştığım için zaman aşımı varmıdır. Tşk. Ömer Bey..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet olabilir. Tabi bunun kararını gerekli incelemeyi yaptıktan sonra SGK denetmeni verir. Ancak fiili çalışma varsa ve dediğiniz gibi evraklarda da hep sizin imzanız varsa lehinize karar verilecektir.

 187. Murat birol Yüce

  Belirsiz Kısmi Süreli Sözleşme ile 11 gün çalışıyorken,yeni bir sözleşme yapılmadan sonraki aylarda (22 Ay) 30 gün süreli çalıştırıldım.SGK ya 30 gün bildirildi ama prim miktarı aynı kaldı.SGK nın gözünden kaçtı.Son prim ödemesi 22. ay sonunda yine Mayıs 2016 da 30 gün olarak yapıdı. Yani Kısmi Süreli 11 gün için 2500 tl gösterilirken 30 gün bildirim için orantılı artırılıp 6818 TL gösterilmeliydi. SGK nın gözünden kaçtı ve bu 22 ay devam etti.SGK nın hatası var.Durumu SGK ya bildirirsem eğer, Prim Tahsil Etme görevi SGK ya ait olup,SGK alacaklarında zaman aşımı süresi 10 yıl mıdır. Örneğin halen aynı yerde çalıştığım için şimdi ayrıldığımda veya emekli olunca 2024 yılında SGK ya bildirebilirmiyim. Düzeltilirmi. Tşk.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bunun için denetmen incelemesi yapılması gerekli. Bunda zaman aşımı olmaz.

 188. tülay zeynep yaşar

  sayın yetili 1968 doğumlu kardeşimin 1992 yılına ait 1 aylık sigorta girişi var. emekli olması iin en sağlıklı nasıl bir yol izleyebiliriz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. En mantıklısı 3600 günü tamamlamak. Ssk kapsamında erken emekli olabilir.

 189. mehmet levent yılmaz

  iyi günler…27 nisan 1969 dogumluyum.1.03.1987 ssk girisim var.daha sonra1.10.1992 bagkur giriş 2014 yılına kadar5775 gün hizmetim var.daha sonra19.11.2014tekrar ssk basladı 950 gün prim var.halen sgk lı olarak çalısmaktayım.ne zaman emkli olabilkirim.tesekkür eder saygılar sunarım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaş ve prim olarak sorun yok. Ssk kapsamında 1260 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz.

   1. mehmet levent yılmaz

    ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM…BAŞARILAR

 190. Engin

  Merhaba
  1978 doğumlu ve 05.04.2000 sigorta girişliyim. 7200 primim ve 19 yıl sigortalılığım var. Askerliğimi sigortamdan önce yaptığımdan borçlanma yaparak sigorta başlangıç tarihimi 08.09.1999 tarihinden önceye çektim. Bu durumda;
  Olduki EYT yasalaşırsa sadece sigortalılık sürem olan 25 yılı doldurduğumda (6 yıl sonra)yasadan faydalanarak emekli olabilirmiyim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Önce bir EYT çıksın da öyle değerlendirelim. Zira çıkacak mı ya da çıkarsa nasıl çıkacak, kimleri kapsayacak hususları net değil.

 191. Hakan

  Merhaba 24 yaşında engelli oğlum var ama bana bağlı değil çalışacağım ve aile geliri yukseliyor verilen engelli maaşı geri istenirmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Aynı hanede yaşayanların geliri dikkate alındığı için çalışmanız halinde ortalama gelir artacağından yeniden hesaplama yapılabilir.

 192. AYCAN

  Merhabalar annem ölen babamın maaşını alıyor.kendi babası da ölmüş ikiside sgk li sorum şu annem kendi babasının bende kendi babamın maaşını alabilirmiyim alabilirsek ne kadar kesinti olur bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Anneniz her iki maaşı alamaz. Eşinden alabilir.

 193. AYCAN

  Merhabalar ben ölen babamdan maaş alıyordum işe girdigim için bu aylık kesildi sonrasında işsiz kaldigim ama maaşa bağlanmak için dilekçe daha doğrusu geç dilekçe verdiğim için genel sağlık sigortasindan borç çıktı daha yeni babamın üzerine döndüm ama geçmişe dönük gss borcumu ödemem gerekiyormu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Aylık başlama tarihinden sonraki dönem için gss borcu varsa bu borç silinir. Ancak güvence olmayan dönem için gss ödemeniz gerekiyor.

 194. ömer yıldız

  15.07.1973 doğumluyum. 01.01.1990 tarihinde sigortalı oldum ve 436 sigorta primim var. 15.07.1996 tarihinde emniyette göreve başladım. 15.04.2001 tarihinde aynı bakanlığa bağlı başka birimi yatay geçiş yaptım. halen görevdeyim. askerliği borçlandım. ne zaman emekli olurum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Fiili hizmetten yararlanma süreniz de olduğundan net bir hesap yapamam maalesef. SGK’ya yazılı olarak emeklilik şartlarınızı sormanız daha yararlı olacaktır.

 195. ENGİN

  21 ocak 1983 doğumluyum ve 06 temmuz 2002de ilk işe girişim 3150 yeraltı 1800 yerüstü toplam 4950 yevmiyem var yeraltında calisirsam ne zaman emekli olurum veya yer üstünde calisirsam ne zaman emekli olurum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Normal şartlarda SSK kapsamında emekli olabilmeniz için 7000 gün ve 60 yaşı tamamlamanız gerekiyor. Yararlanmış olduğunuz fiili hizmet zammı süresi yaştan düşülür. Ona göre hesaplayın.

 196. Rukiye

  Merhaba ben şuan doğum iznindeyim rapor başlangıcım 17.01.2019 ,Rapor bitiş tarihim 08.04.2019,ben işten ayrılmak istiyorum istifamı 25.03.2019 tarihinde verirsem eğer kaç günlük rapor parası almış olurum yardımcı olursanız sevinirim ..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Raporlu iken ayrılamazsınız. Bitimi beklemeniz gerekli.

   1. rukiye

    Benim işten ayrılma sebebim evlilik tazminatı alabilmem için 170 sgk arayıp istifanızı verebilirsiniz raporunuz bölünebilir diye söylediler

    1. Ömer Meriç

     Bu durumda rapor ödemesi işten çıkış tarihinden sonraki 9 uncu güne kadar yapılır.

 197. aylin sonat

  merhaba,
  15 şubat 1977 doğumluyum. 10.06.1996 4 b den 2300 toplam gün sayım var, sonrasında 2 Nisan 2003 4 a girişi ile 5178 iş günü çalışmam var, ne zaman emekli olmaya hak kazanırım? şimdiden teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplamda 5825 günü tamamlamanız gerekiyor. Yaş olarak da 52’yi tamamlayacaksınız. Yani bu durumda en erken 15 Şubat 2029 tarihinde emekli olursunuz.

 198. Akif tunalı

  Merhaba annem 2006 yılında 2925 kanun sayılı ek5 tarım sigortası yapmıştık.Ancak o dönemde yarı dönemli yani sene 365 günlük periyodun 180 günü ödemesini yaptık.suandada 2006 yılından beri hiç aksama olmadan ödeme yaptık.suanda emekli olması için 7 senesinin kaldığını öğrendik.yaşı 65 bir an önce emekli olması için ne g gerekli yada sigortasını iptal ettiğimizde ödemiş olduğumuz primleri geri alabilir miyiz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplamda 3600 günü tamamlaması halinde emekli olması gerekir. Anneniz kaç doğumlu?

 199. Yusuf Karatepe

  Merhaba. 30.08.1999 yılında astsubay olarak göreve başladım. Doğum tarihim 02.07.1981. Kasım 2017 yılında açığa alındım. Ve Halen açıktayım. Emekli sandığına keseneğşm su an da 1/2. Su anda e-devlet üzerinde 18 yıl 5 ay görev süresi + 4 yıl 8 ay 19 gün fhz sürem bulunuyor. Bu şartlarda nasıl emekli olabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yıpranmalı meslekler ile ilgili emekli hesabı yapamıyorum maalesef. Farklılıklar oluyor hesapta.

   1. Eda

    Merhaba çeyiz parasına basvurduk 3 ay olmak üzere evrak takipte baktığımda hak sahibi tahsis islemlerinde 30/05/2019 da gelen evrak dosyasına kaldırılmış yazıyo bu ne demek bitti mi işlemler ödeme gonderilecekmi ne zaman yatar hesaba

    1. Ömer Meriç

     Merhaba Eda Hanım. Evrak açıklaması ile bir yorum yapmak imkansız maalesef. En yakın Sgk ya yarın uğrayarak ödemenin ne durumda olduğunu öğrenebilirsiniz.

 200. onur

  merhaba. radyoloji teknikeri olarak mobil sağlık tarama aracında yeni çalışmaya başladım.
  1)sigortamın kodu ne olmalı?
  2)bu işte arta kalan zamanım oluyor ve başka bir şirkette mesela muhasebeci olarak çalışma durumum varmıdır? 2 iş yerinde çalışabilir miyim?.
  teknikerlik diplomam üzerinden araç ve çalışma yetkisi alındı. atom kurumuna e devletten benim üzerimden işlemler yapıldı.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Aynı anda iki işyerinde birden çalışmada sgk kanununa göre bir sakınca yok. İşyeriniz ile sözleşmeniz de aksi bir hüküm yoksa çalışabilirsiniz. Koda ayrıca bakmak lazım. Meslek kodları listesinden bakınız. Sayfamızda mevcut.

 201. orhan

  hocam 2016 yılında ağır engelli bakıma muhtaç olarak malulen emekli oldum 2000 yılı öncesi aylık bağlanma oranı 53.00 2000-2008-10 arası 60.00 2008-10 sonrası 40.00 olarak hesaplanıp bağlanmış hata varmı itiraz edeyimmi saygılar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hesaplamada hata olmaz kolay kolay. İtiraz etmeniz birşey değiştirmez.

 202. Sahin

  Mrb ismim sahin 07/04/1974 dogumluyum 10/10/1996 ssk girisim 4570 gunum var ayrica 496 gun ciftci bagkurum var 1. sorum ne zaman emekli olurum 2. Sorum ayni isyerinde 16 senedir calismaktayim kendi istegimle ayrilsam tazminat alabilirmitim not.1994/1996 yillarida 550 gun askerlik yaptim tsk

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 1 yıl askerlik borçlanmanız halinde 55 yaş ve 5750 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz. Sgkdan kıdem tazminatı alabilir yazısını aldıktan sonra bu yazı ile işverene başvurmanız halinde kendi isteğiniz ile ayrılsanız bile işveren tazminat ödemek zorundadır.

   1. Sahin

    Tesekkur ederim

 203. cemil özhan

  Mrb, 02/02/1969 doğumluyum 01/09/1987 meslek lisesi stajer olarak sigortalı oldum..01/11/1992 fiili olarak işe başladım ve aralıksız olarak hala devam etmekteyim. 9400 gün ödenmiş primim var..90/92 yıllarında 18 ay askerlik yaptım..sormak istediğim..emekliliği erkene çekmek için askerlik borçlanmasını ne kadar yapmalıyım ne kadar öne çeker ve borçlanmayı taban fiyatdan mı ödemeliyim yüksek ödersem maaşıma etkisi ne olur ve ne zaman emekli olurum..Vereceğiniz bilgiler için şimdiden TEŞEKKÜRLER ….

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Staj girişi zaten sayılmıyor emeklilikte. Askerliğin tamamını borçlanmanız halinde 1 yaş geri çekiliyor. 53 yaş yerine 52 yaşında emekli olabiliyorsunuz. Bence tabandan yapın. Fazla para ödemeye gerek yok. Zaten gün sauyınız oldukça fazla. Maaşınıza artı yönde yansıyacaktır.

 204. Dursun

  Kolay Gelsin. Biraz karışık gibi;
  01.03.1978 doğumluyum.
  30.08.1997 tarihinde Uzman Jandarma (3466 S.K.-Kadrolu askerlik yapmadan girdim) olarak göreve başladım-19.09.2017 tarihinde görevimden istifa ettim.
  22.07.1991 tarihinde 13 yaşımdayken sigortalı işe başladım yaz aylarında (5 yıl da) 295 gün 17.06.1996 tarihinde 18 yaşıma girdiğimde de 104 gün sigortalı çalıştım. Toplam 399 gün Çalışırken, SSK yı Hizmet birleştirme yaparak Defterdarlığa fark ödemesi/hizmet borçlanması yaptım. Uzman Jandarma okulu sigorta ve emeklilikten şuan sayılmıyor.

  1- SGK Gn.Md.lüğü 18 yaş altı sigorta gün sayısı kadar emekliliği geri-aşağı çeker diyor.
  2- Kademeli emeklilik (5434 sayılı Kanunun geçici 205) hesabında 18 yaş altı sigortaların emeklilik hesabından sayılmayacağına dair ibare yok (başka kanunlarda var) 18 yaş altı nasıl sayılır ve hesaplanır, etkisi nedir.
  3- Kademeli hesabında ……tarihe kadar çalışmış olmak derken 1991 (ilk işe girişim ayrıca yaşım 13 dü)’ i mi hesaplayacağım yoksa 1996’da 18 yaşıma girdiğim gün mü yoksa 18 yaşımdaki ilk sigortalı günüm mü
  4- Okul sayılmazken yıpranma ile birlikte ne zaman emekli olurum,
  5- Okul sayılırsa ne zaman emekli olurum. (Okul sayılırsa yıpranması oluyor mu)

  Şu an işçi olarak çalışamıyormuşum kıdem tazminatı ve emekli olunca maaş hakkı kaybı olmasın diye 3,5 yıl kuralından dolayı. Bununla ilgili 2829 sayılı kanun hala geçerli mi? İyi Çalışmalar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Hocam.
   Emekli sandığı emeklilik hesabında ve özellikle yıpranmalı mesleklerde çalışanların emeklilik hesabını yapamıyorum. Çünkü farklılık olabilmekte. Kuruma yansıyan ve emeklilik yaşından düşecek yıpranma süreleri farklılık teşkil ettiğinden emeklilik şartı belirtmek zor oluyor.
   Emekli sandığı diğer sigorta kollarındaki girişi kabul etmez.Dolayısıyla 13 yaşındaki sigorta girişiniz sayılmaz ancak sigortalı çalıştığınız gün sayısı kadar emekli sandığı geri çekilir. 3,5 yıldan fazla çalışmadığınız sürece tazminat ve ikramiyede sorun olacağını sanmıyorum. Ancak bunu yapmadan önce SGK’dan görüş istemenizi öneririm.

   1. Dursun

    sağolun teşekkür ederim

 205. mehmet seven

  merhaba sgk 7143 sayılı kanunla ilgili olarak 1 ve 2 taksitleri 28 şubat 2019 a kadar olan süre içinde ödedim .şubat 2019 ayı 3 ve 4 taksitleri ödemeyemedim 3 ve 4 üncü taksitleri mart 2019 da ödersem yapılandırmam bozulmamış olurmu teşekkür eder.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bozulmaması gerekiyor hocam. Ödeyebilirsiniz.

 206. Mehmet

  İyi günler. Ben yaklaşık 5 yıllık bir astsubayimdim 2 ay önce ihraç edildim. 4c de paramı alabilir miyim. Çok ihtiyacım var çünkü. Herhangi bir para alamaz mıyım ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef herhangi bir ödeme alma hakkınız yok.

 207. furkan

  Merhaba benim oğlum 24 yaşında ve engelli maaşı almakta ben asgari ücretle çalışıyorum evde 4 kişiyiz ve diğer ay emekli olacağım oğlum verilen engeeli maaşı ben emekli oldum diye kesilirme ne yapmam lazım lütfen yardımcı olun?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Biliyorsunuz engelli maaşında hane halkı ortalama geliri önemli. Eğer kişi başı ortalama geliriniz net asgari ücretin 1/3’ünün üzerine çıkarsa engelli aylığı kesilebilir.

  2. Metehan Bilal

   Merhabalar. Nisan 1974 dogumluyum. 28.02.1994 te askere gittim. 18 ay askerlik hizmeti yaptım. 16.06.1997 de polis memuru olarak memuriyete başladım. Askerlik oncesi 171 gun ssk var. Temmuz 2017 de maassiz emekliliği hakettim. Sistem 07.2021 tarihinde maasli emeklilik gösteriyor. Kendi devrem 18 ay askerlik borclanmadi yaptı. 09.2018 tarihinde maasli emekliligi haketti. Benim 27.5 yıl yıpranma ile birlikte hizmet surem var. Askerliği ne kadar borçlanarak emeklilik tarini ne kadar geriye cekebilirim. Tesekkurler

   1. Ömer Meriç

    Merhabalar hocam. Yıpranmalı meslekler için maalesef hesap yapamıyorum. Farklılıklar olmakta.Bu yüzden konu hakkında SGK’ya yazılı olarak başvurup cevap isteyin.

 208. SERAP

  Merhaba
  01.04.2003 te sigortalı olarak işe başladım.15.02.2019 Tarihinde işten ayrıldım. İsteğe bağlı sigorta ödeyebilirmiyim?
  14.09.1972 doğumluyum.
  Ne kadar süre daha prim ödemem gerekli..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sİgortadan 7000 gün ve 58 yaşı tamamladığınızda emekli olabilirsiniz. İsteğe bağlı ek5 ssk kapsamında kalan primlerinizi tamamlayabilirsiniz.

 209. Kaan

  Merhaba,
  07.08.1995 – 31.12.1999 arası 1584 gün dondurulmuş Bağ-Kur prim borçlarımın ihyası için 27.09.2018 de SGK ya dilekçe verdim. Dilekçe cevabı 19.02.2019 da tarafıma bildirildi.Bağ-Kur bana 36.969 TL. borç çıkarttı.( bağ-Kur a girişim 07.08.1995 dir. fakat hiç prim yatırılmadı.)
  4A giriş tarihim 24.07.2000 dir. Bağ-Kur a ihya dilekçesi vermemdeki amaç emeklilik yaşımı daha erkene çekmektir.Bağ-Kur ihyasını gerçekleştirirsem emekli olma yaşım 55 yaşına düşecek aksi halde 4A girişine göre 60 yaşında emekli olabileceğim.Bu bağlamda size sormak istediğim sorular,
  1- İhya borcunu ödemezsem ilerki tarihlerde Bağ-Kur a tekrar ihya talebinde bulunabilirmiyim.
  2- 7143 sayılı yasa ile 27.08.2018 tarihine kadar başvuru tarihinden 1 ay sonra bağ-Kur a ihya dilekçesi verdim.27.08.2018 tarihinden önce prim borçlarını hesaplatmış olsaydım borç ne kadar çıkardı.
  3-Çıkartılan prim borçlarının bir kısmını ödesem.Geri kalan prim borçlarını tekrar dondurabilirmiyim. En azından sigorta giriş tarihini 1995 yılı yaptırabilirmiyim.
  4- İlerki dönemde tekrar bağ-Kur prim yapılandırması ile ilgili tekrar yasa çıkarmı ?
  Bilgilerinizi rica ederim.
  İyi çalışmalar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1- Evet tekrar talep hakkınız hep var. Ancak bu borç yapılandırma kapsamında olduğundan çok büyük avantaj sağlıyor. Normalde çıkacak borç çok daha yüksek olabilir.
   2- Fazla birşey değişmez. Taksit ödeme süresi uzatıldığı için bu haktan yararlanma hakkınız var.
   3- Kısmi ödeme hakkınız yok. Tamamını ödemeniz gerekiyor.
   4- Böyle bir ihtimal her zaman var.

 210. bulut canatan

  24ü oldu ama maaşım yatmadı neden acaba bugun 24u ayın

 211. bulut canatan

  ayın 24unde maas alyorum emeklı maasını ama oda pazar gunune denk gelyor pazar gunu maasım yatarmı atmlerden cekeblrmym acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yatması gerekiyor hocam. Atmden alabilirsiniz.

   1. bulut canatan

    kesin yatcakmı acaba

 212. ÜNAL TULGAR

  Sayın Uzman 2004 yılında 25 yıl en üstten prim ödeyerek emekli oldum.O zaman ödediğim prim asgari ücretlinin ödediği primin 4-5 katı idi.Bugüne geldiğimizde bir emekli asgari ücretlinin aldığı maaşın 2 katı bile olmayan bir emekli maaşı almaktayım.Bunun sebebi nedir?
  25 yıl devlete 4-5 asgari ücretlinin primini 1 ayda ödedim,şimdi neredeyse bu iyileştirmeler devam ederse bir asgari ücretli emeklisiyle aynı emekli maaşını alacağım.Bu Hakmı yoksa zamanında Maaşım yanlışmı hesaplanmış?Cevabınızı merakla bekliyorum.Şimdiden teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Maaş yanlış hesaplanmış ya da doğru hesaplanmış diye birşey diyemem. Dosyanızın ayrıntılı incelenmesi gerekiyor. Prim ödemelerini son zamanlar mı yüksek ödediniz yoksa en baştan beri mi yüksekti? Ne kadar maaş alıyorsunuz?

 213. erhan

  merhabalar annem vefat eden babamdan maaş alıyordu ssk idi aldığı kurum.Sonra öğrendikki annem babasındanda maaş alabiliyormuş babasıda bağkur olduğu için kesin alırsınız dediler başvurduk evet annem hem babasından maaş alıyor hem kocasından maaş alıyor.Ancak bir gün bize postadan bir yazı geldi izmire müfettiş görüşmeye çağırmış babasından maaşı yeni bağlandığı için toplu bir ödeme olacak teyze sana demişler.Aradan 4 ay geçtikten sonra bir yazı daha geldi annemin kardeşinin bağkura 8 bin lira borçlanması varmış annemede 13 bin lira para yatırılcakmış.ödeme günü geldiğinde 5bin tl yatırıldığını gördük ölmüş teyzemin borcunu annemin üzerinden almışlar bizim teyzem için kesilen parayı geri alma şansımız varmı.?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Bu parayı alma şansınız yok maalesef. Çünkü maaşla ilgili oluşturulan bir borç varsa diğer hak sahiplerinden kesilmesi gerekir. Doğrusu yapılmış yani.

 214. serdar soysal

  24.11.1976 doğumluyum 10.05.1993 tarihinde işe başladım ve şu an primim 7850 gün acaba yasa çıksa ne zaman emekli olurum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Önce yasa çıkması lazım. Yasanın nasıl ve ne şekilde çıkacağı ya da kimleri kapayıp kimleri kapsamayacağı en önemlisi de çıkıp çıkmayacağı belli değil.

 215. ercan

  Hayirli gunler Ben 2014 ten beri sozlesmeli personel olarak calisiyorum (657 tabi). Bu gunlerde istifa etmeyi dusunuyorum istifa ettigim takdirde tazminat alabilir miyim? Simdide teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İstifa halinde tazminat ödenmez hocam.

   1. ercan

    Hocam ben sozlesmeli memur olarak calisiyorum bu sene sozlesmeli ogretmenlige atandim yolluk alabilir miyim acaba.

    1. Ömer Meriç

     Ödenmez diye biliyorum ama yine de Kuruma bir sorun.

 216. Azize Eren Toprak

  Selamlar.Ev hanımıyım.Son 10 yıldır çalışmıyorum.Dışarıdan isteğe bağlı ödüyorum.İşe ilk girişim 24.09.1998
  24.09.1998 – 31.01.2007 arası yapı kredi bankasında çalıştım.Banka özel sandık primim 3007 gün
  20.06.2007 – 23.08.2007 arası thy’de çalıştım.SSK primim 63 gün.
  03.10.2009 – 20.02.2019 arası isteğe bağlı yatırdım.İsteğe bağlı primim 3449 gün oldu.
  Hizmet birleştirdim.Sistemde görünüyor.Toplam prim gün sayım 6519
  -Ne zaman emekli olabilirim?
  -İsteğe bağlı prim öderken 2012 senesinde doğum yaptım.Borçlanabilir miyim?2 sene kazandırır deniyor.
  -Son 3.5 senede isteğe bağlı ödedim diye bağkur’dan emekli olacağımı okudum.Öyleyse toplam 7200 güne mi ulaşmam gerekiyor?yani 7200-6519=681 gün daha mı isteğe bağlı prim ödemeliyim?Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son 7 yıl içerisindeki toplam hizmet arasında bağkur 3,5 yıldan fazla olduğundan bağkurdan emekli olursunuz. Toplamda 7200 günü tamamlamanız gerekiyor. Yaş olarak da 58 yaşı tamamlayacaksınız.

 217. Doğan

  Hocam merhaba.sigorta başlangıç tarihim 1986 daha sonra 1987-1989 yılları arasında Kamuda Mevsimlik işçi olarak çalıştım.1989 da askere gittim.1991de askerden geldim.Çalıştığım kurumda işe başlayamayınca 1991-1995 arası vekil öğretmenlik yaptım.1996 Yılında çalıştığım kurumda tekrar işe başladım ve 2019 yılı başında emekli oldum.Çalıştığım kurumdan kıdem tazminatını aldım.Ama vekil öğretmenlikte çalıştığım günlerin kıdem tazminatını alamadım.Vekil öğretmenlikte geçen günlere ait kıdem tazminatı alma hakkım varmı ?teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır o süreler için tazminat ödemesi yapılmaz.

 218. ALİ

  ali dizgin sgk 01/11/1986 girişim yapilmiş prim ödenmemiş 01/01/1987 ödemiş sgk beni 87 sayıyor bu aradaki 2/ ay lık bunun sayılması için ne yap mam gerekır ara 1 sene atıyor benim 11/12/1969

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer prim ödenmesi yapılmadıysa işyeri arşivinden o dönem için bildirge verilip verilmediğini sorgulayın. Eğer verildi ve Sgk işlemediyse geriye dönük işlem yapılabilir.

 219. kemal

  1977 dogumluyum.işe giriş 13.10.1999. askerdeyken sigorta tesçili yapılmış .ben askerdeyken 157 sigorta ödenmiş. toplam 4519günüm var.12.01.2001de tekrar sig.ödenmeye baslandı .şimdi şunu ögrenmek istiyorum.askerdeki sigorta başlangıcı veödenen prim silinirmi.silinirse sig. başlangıçı 12.01.2001 mi olur.şayet olursa askerlik ödersem eylül 1999 altına düşermi .ne zaman emekli olurum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şikayet yoksa silinmemesi gerekir. Askerlik başlangıç tarihi ne zaman resmi olarak?

   1. kemal

    merhaba askerlik tarihi 21.11.1998 sigorta tesçil 13.10. 1999 bir sonraki sigorta ödemesi 13.01 2001 silinirse benim yararıma olurmu.emeklilik sartlarım ne olur. slinirse eylül 1999 altına düşer mi.

    1. Ömer Meriç

     Merhaba tekrar. İlginç bir durum olmuş sizinki. Mantıken askerde olan bir kişi sigortalı çalışamayacağından iptal edilmesi gerekir. Ancak SGK uygulamarı bu konuda nasıl oluyor net bilgi sahibi değilim. Askerdeki sigorta iptal olsa bile askerliğin tamamını borçlandığınızda zaten ilk sigorta başlangıcından geriye geliyor ve 1999/09 altına düşüyor.

    2. kemal

     MERİÇ BEY O ZAMAN SİZİN DEDİGİNİZ GİBİ OLURSA EMEKLİLİK SARTIM 5975 GÜN 58 YAŞ MI OLUR

     1. Ömer Meriç

      Aynen öyle olur hocam.

   2. KEMAL

    ASKERLİK BASLANGIÇ 21.11.1998

  2. fehmi

   merhaba.01.01.1962 doğumluyum.ssk başlangıç tarihi 01.10.1979 dur. benim askerlik dahil 657 ye tabi 34 yıllık memuriyet hizmetim var çalışmaya devam etmekteyim.bu hizmet haricinde 6 yıl 3 ay özel sektör ssk hizmetim vardır.yani toplam hizmetim 40 yıldır.emekli sandığından temmuz 2019 da emekli olmayı düşünüyorum.maaş bağlama oranım yüzde kaçtır.Beni aydınlatırsanız sevinirim.

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Bu konuda bilgi sahibi değilim maalesef Fehmi BEY.

 220. Zeynep

  İşveren asgari ücretli için sgk birimi için aylık nekadar ödüyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yararlanılan teşviğe göre değişir. Normalde 150 liralık asgari ücret desteği ile beraber 680 TL civarında.

 221. Yusuf

  selamün aleyküm kolay gelsin benim babamın 01 ,03,1995te sadece 80 gün sigorta girişi var 01,06,2018 bagkur var emekli olabilmesi için sigortayamı girsin yoksa bagkura devammı etsin devam etsede kaç yıl daha ödemesi gerekir .

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. En erken sigortadan emekli olur. 3600 günü tamamlaması gerekir.

 222. Canan Can

  Sayın yetkili;
  Rahmetli Babam dan 4A SSK yetim maaşı alıyorum ( tek evladıyım Annemde vefat etti ),SSK dan eski çalışmışlıklarımı isteğe bağlı emekliliğe baş buru yaptım babamdan aldığım maaşın kesileceğini biliyorum; sorum çeyiz parası alabilirmiyim.. Nereye müracaat edeceğim?Teşekürler
  Saygılarımla.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çeyiz parası sadece evlilik halinde ödenir. Sigortalı çalışma halinde ödenmez.

 223. İbrahim

  İyi gunler babam 1968 dogumlu 1993 un 11. Ayında arabistanda 6 ay calismis turkiyede ilk giris tarihi 1996nin 12. Ayı arabistan baslangıc sayılırmi ne zaman emekli olur.askerlik 18 ay yaptı.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Arabistan sigorta başlangıcı sayılmaz. 6 ay ise borçlanma yapması halinde borçlandığı süre kadar geri çekilir. Askerliğini ne zaman yaptı babanız ?

   1. İbrahim

    1989 da yaptı.

    1. Ömer Meriç

     13 ay askerlik borçlanması halinde 55 yaş 5750 günle emekli olabiliyor.

 224. saim

  annem 2011 yılında malulen emeklilik için dava açtı, 2013 yılında babam vefat etti annem dul maaşı almaya başladı,annemin davası 2018 yılında sonuçlandı.07.02.2011 tarihli sağlık kurulu raporuna istinaden emekliliğinin başlaması diye mahkeme kararı çıktı,bu kararla birlikte kuruma başvurduk kurum annemin dul maaşını yarıya indirdi,alacağımız birikmiş paradanda 30.000 tl sini kurum bizden geri aldı,gerekçe olarakta kurumdan iki maaş yani kendisi emekli olduğu için dulluk maaşının yarısını almalı diye bir yazı verdiler,ben kuruma itiraz ettim her iki maaşta tamdan bağlanır diye bununla ilgili dilekçemi kuruma verdim,daha sonraki araştırmamda bir genelge daha buldum kurum olumsuz bir görüş bildirirse ne yapmalıyım yatdımlarınızı bekliyorum teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kurumun yaptığı işlem doğru. Kişi çalışırsa ya da kendi sigortalılığından dolayı aylık bağlanırsa dul maaşını %50 oranında alabilir. Geriye dönük olarak yapıldığı için dul maaşının bağlandığı tarihten sonraki fazla ödenen kısım istenebilir.

   1. saim

    üçtane genelge buldum genelgede her iki aylık tamdan bağlanır diyor

    1. Ömer Meriç

     Bilemiyorum hocam. Bağlı olduğunuz SGK ile iletişime geçin.

 225. Arif

  Benim kyk borcum başlamış bitmiş bana haber gelmedi bugün gördüm. Birde gecikme zammı uygulanmış onları ödemek zorundamıyım yoksa geçikme faizi silinebiliyor mu .

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Şu an kyk borçları için yeniden yapılandırma yok. Eğer çıkarsa gecikme zammını sildirebilirsiniz. Mevcut durumda faizi ile birlikte ödemeniz gerekir.

   1. Arif

    Öyle birşey gündem de var mı peki yapılandırma gelecek mi.

    1. Ömer Meriç

     Şu an için yok hocam.

 226. coşkun

  30.10.2013 den karşilikli olarak iş den ayrildim geriye dönük 5 yil zaman aşimi varmiş bu zaman aşimi beni etkiliyormu etkilese bile 2 aydan kaybediyorum almam için ne yapmam gerekiyor tşk ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Neyi alacaksınız hocam? Kıdem tazminatı mı?

 227. Buse

  Merhaba esim devlet memuru 2019 17 subat tarihinde emeklilik hak ediyordu basina gelen talihsiz durumdan oturu hapis cezasi aldi suanda mahkum subat 5 itibaren ssim askerlik borclanmasi yapmadi dilekce vermisti ama.oee olmadi simdi esimin toplu parasina emekliligine nasil yansir bu durum bilgilendirirmisiniz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sorunuzu tam anlamayadım!

 228. KEMAL

  01.01.1990 tarihinde ssk’lı oldu. 436 gün primim var. 15.07.1996 tarihinde emniyet müd.ne polis memuru olarak göreve başladım. 5 yıl polis memuru olarak görev yaptım. grev yaptığım esnada askerliği yaptım ve askerlik borçlanmasını ödedim. 15.04.2001 tarihinde aynı bakanlığın başka bir birimine yatay geçiş yaptım ve halen görevdeyim. benim ne kadar hizmetim bulunmaktadır. emniyet müd. görev yaptığım sırada yıpranma payı nasıl veriliyor.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Polislikte/emniyet görevinde geçen her 360 gün için 90 gün fiili hizmet süresi veriliyor. Yani polislik hizmetiniz 5 yıl ise bu 1800 gün eder. 450 günlük fiili hizmet zammı ile birlikte 2250 gün olarak esas alınması gerekir.

   1. Öner

    Peki toplam hizmetim ne kadardir

    1. Ömer Meriç

     Önceki sorunuzu bulamadım hocam soru neydi kusura bakmayın?

 229. Serhat

  Efendim merhaba
  Ben 17.12.2012 yılından beri aynı firmada çalışıyordum. 28 Ocak 2019 yılı itibariyle benimle iş akdi iptal edildi şirketim tarafından.
  Bu süreçte bana 2018 yılında 2000₺ net maaş veriyorlar. Şirket prosedürü olan zam artışı imzasız şekilde 2450 ₺ olacağı bildirildi+prim+ 400₺ yemek Kartı ve de araba veriyorlardı. Ama çıkacağım bildirilince zammı geri çektiler ve asgari ücret üzerinden bana 2558*6 = 15348₺ verileceği bildirildi. Ben imza atmadım.
  Bu süreçte 2018 de bana 2000 + 1500₺ prim sabit veriyorlardı. Bunu şahit ile ıspatlayabilirim.
  En uzun ve gece kalmalı yolculuklara beni yolladılar hiç mesai vermediler.
  Geçen sene olan 21 gün iznimi kullandım. Bu sene iznimin olmadığını belirttiler.
  Benim burada yapabileceğim hiç bir şey yok mu?
  Bana yardımcı olursanız sevinirim.
  İyi akşamlar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Hesaplama işlerinde uzman birisi ile görüşerek öncelikle alacaklarınızı net olarak hesaplayıp işverenden talep etmeniz gerekiyor. Sonrasında ise arabulucu ve çözülmez ise mahkemeye gitmeniz gerekir.

 230. necdet

  02.02.1996 ssk girişim var sskdan 3402 günüm var 2010 yılında bağkurlu oldum 5yıl2 ay 26 gün ödenmiş günüm var 2016 yılında tekrar ssk oldum 640 gün ödenmişliğim var en kolay nasıl emeklı olurum nekadar prım ödemem gerkli

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Doğum tarihinizi ay gün ve yıl olarak yazar mısınız?

 231. Sevil

  5400 gün 818 tl. Esnaf bağkur primi ödeyen birisi şu an emekli olsa nekadar maaş alır?

 232. Sevil

  1996 2000 yılları arası 3yıl 8 ay sigortalı olarak çalıştım. Şu anda 43 yaşındayım.2018 ocak ayından bu yana bağkur primi ödemekteyim. Ocak ayında 818.Tl oldu. Geçen yıl son 3 buçuk yılı sigortalı bir işe girip tamamlarsam 5400 günden 53 yaşında emekli olacağım söylenmişti. 53 yaş Emekli olma yaşı değişti mi?Aylık 818 tl. Ödüyorum. Şu an için emekli olursam maaşım nekadar olur?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşe giriş tam tarihinizi yazarsanız emeklilik yaşınızı hesap edebilirim ? Bağkurda 3,5 yılı tamamlamamaya dikkat edin. Yoksa emeklilik durumu bağkura geçer. Verdiğiniz bilgilerle emekli maaşı hesabı yapmam imkansız.

  2. Cem

   Merhabalar
   Babam 1954 doğumlu 1969 sigorta girişli ama ne yazık ki sigorta günleri az 982 iş günü var.
   10 ay kadar yurtdışında çalışmış nasıl ve hangi şartlarda emekli olabilir.
   Teşekkürler
   Kolay gelsin

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Ssk kapsamında en az 3600 prim gününü tamamlaması halinde emekli olur. En erkeni bu olur babanız için.

 233. hasan

  hocam merhaba annem 21.10.1964 doğumlu 54 yaşında 01.04.2004 girişli tarım bağkurlu 4 kardeşiz kardeşlerim 1993 1994 1998 1999 doğum tarihli annemin şuan ziraat odasındaki kaydını sildirdik sgk gittiğimizde yatırmanın bir anlamı olmadığını söylediler 60 yaşında emekli olacağını söylediler 4a geçersek 58 yaşında prim doldurmayla beraber emekli olabileceğini söylediler hocam sizce ne yapmalıyız en erken nasıl emekli olabilir 4b-4a arasında emekli maaşları arasındaki fark ne kadardır durdurmamızımı yoksa 4a geçmemizimi önerirsiniz. Şimdiden çok teşekür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Anneniz bağkurdan 5400 gün ve 60 yaşı tamamlamanız halinde emekli olur. Sskya geçmesini önermem. Ssk da 4500 gün 58 yaş ve 25 yıllık sigorta süresi şartını sağlaması gerekiyor. Bu şartı 2029 da sağlamış oluyor. Sskdan normal emeklilik için ise 7000 gün ve 58 yaşı tamamlaması gerekiyor. Bu durumda bağkurdan devam edip 5400 günü tamamlaması daha mantıklı olacaktır. Emekli maaşı ssk ve tarım bağkurunda farklıdır ancak yaştan emekli olacağı için arada şok da fark olmuyor.

   1. hasan

    hocam bize dedikleri son 3.5 yılını sgk devam ettirirse daha erken emekli olur ve daha fazla emekli maaşı alabileceğini söylediler şimdi sizde sgk önermiyorum diyorsunuz şuan durdurduk 5400 günü tamamladı sadece yaşı bekliyoruz şuan bende şöyle düşünüyorum eğer arada 400 tl fark olursa sigortadan son 3.5 yılını devam ettirmeyi düşünüyorum

    1. Ömer Meriç

     Tabi ki 7000 güne tamamlarsanız alabileceğiniz maaş fazla olur. Ona bir şey demiyorum. Arada şu kadar fark olur demek yanlış. Bugünki şartlarda 5400 günle ortalama maaş 800 TL civarında iken normal aylık ise 1100 TL civarında olmakta.

 234. Fatih

  Slm hocam istege bagli bagkurda kac yil pirim ödüyoruz bide emeklilik yaşı kac bayanlar için tşk ceyiz yardimindan haberim yokdu yeni oldu evleneli 9 yil oldu yardim parasini alabilirmiyiz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaştan emeklilik için 5400 gün normal emeklilik için 9000 gün gerekir. Çeyiz parasında zaman aşımı 5 yıldır. Süre dolduğundan alamazsınız.

 235. İlgün

  Merhaba. 2017 yılında vefat eden bağkurlu eşimden dul maaşı alıyorum. 1984 yılında vefat eden ssklı babamdan da yetim maaşı alabilmem mümkün müdür? İki maaşı aynı anda almak olası mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İki maaşı aynı anda alamazsınız. Eşiniz 2008 öncesi vefat etmiş olsaydı alabilirdiniz. Ama yine de SGK ya yazılı olarak başvurmanızı öneririm çünkü bazı istisnai durumlar var.

 236. Cemal

  Hocam iyi akşamlar ise giriş tarihim05.1997.dogum tarihim 13.09 1977.askerden önce işe girdim.ssklı olarak calıstim.05.2008 de 2925 tarima yazildim.2011 de bana borc cikarttilar ve ek 5 tarima gecirdiler.2008 den bu yana ödüyorum .şu anda 4100 primim var.hangi şartlarda emekli olabilirim.veya ek5i dondurup normal sskli işe girsem sskdan mi emekli olsam hangisini tavsiye edersiniz.şimdiden teşekkürler hocam.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tabi ki normal sskya geçmeniz daha avantajlı olacaktır. İşe başlangıç tarihiniz tam olarak nedir ?

 237. Başar

  Merhaba, 01.01.1979 tarihli işe girişli annemin (doğum tarihi 05.07.1960) toplamda 1520 gün ssk primi bulunmakta olup 21.01.2019 tarihi itibari ile çalıştığı iş yerinden ayrılmıştır (2014-2019 yılları arası sigorta primi aralıksız yatmıştır). İşsizlik maaşına başvurur isek, bu maaş ile isteğe bağlı sigorta primi ödeyebilir miyiz, eğer öder isek 2019 yılı itibari ile prim ücreti ne kadar olacaktır? Ayrıca 1980 ve 1984 doğumlu 2 çocuğu bulunan annemin, doğum borçlanması da dahil olmak üzere ne zaman emekli olabilir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Anneniz toplamda 3600 günü tammalarsa emekli olur. İşsizlik maaşı alırken isteğe bağlı bağkur ödeyebilirsiniz. Maaş kesilmez. 2019 yılı için aylık prim tutarı 818 TL.

 238. Ferhat

  1966 doğumluyum
  1984 sgk girişim var
  1300 gün 4a
  3800 gün 4b hizmet sürem var mevcut
  SGK lı bi işte halen çalışmaktayım
  Ne zaman emekli olurum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hesaplama yapabilmeniz için sigorta ve bağkur ilk başlangıç tarihiniz, ayrıntılı hizmet bilgileri gerekli.

   1. Ferhat

    Doğum 15-07-1966
    SSK giriş 01-09-1984:327 gün var
    Bağkur giriş çıkış 01-06-2000/25-12-2016 yaklaşık 5750 gün var
    Bağkurdan sonra ssk tekrar giriş 26-12-2016 halen ssk lı işte çalışmaya devam etmek deyim

    1. Ömer Meriç

     Merhaba tekrar. SSK’dan devam edin tekrar bağkura geçmeyin sakın. Sigortada 3,5 yılı yani 1260 günü tamamlayınca emekli olursunuz. Eğer kesintisiz geliyorsa 2020/06. ay gibi tamamlamış oluyorsunuz 3,5 yıl şartını.

 239. Engin

  Merhaba,
  1- Sigorta başlangıcım da olan 5.4.2000 yılından beri Özel bankada çalışmaktayım.7000 prim günüm dolduğunda(8 ay var)tazminatımı alarak istifa etmek istiyorum.7000 günün tamamını bankada doldurmuş oluyorum.
  Fakat bankadan emekli olmak istiyorum. İstifam sonrası Bankadan emekli olabilmem için başka bir yerde çalışmamalımıyım. Yada belli bir süre varmı?

  2- 7000 prim günümü doldurup kendim istifa ettiğimde tazminat hesaplamasında, sadece brüt ücret ve düzenli ikramiye mi ödeniyor. düzenli yemek ücretide tazminata dahil edilirmi.yani çalışan kendisi istifa ederse tazminat hesaplamasında hangi kalemler hesaplanır?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Engin BEY.
   1-Bu konuda bankanız tarafından uygulanan bir hüküm yoksa başka yerde çalışabilirsiniz. Bu durumda emekli maaşınız son çalışmanızın olduğu sigorta koluna göre bağlanır ama tabi ortalama kazancınız esas alınır.
   2-Yemek ücretinin bir kısmı prime esas kazanca dahil edilmez. Bu yüzden kıdem tazminatı hesabında dikkate alınmaz. Prime esas kazanca dahil edilen kısım tazminat hesabına da dahil edilir.

 240. ahmet tekin

  abi sorunun devamı kusura bakma hemen esnafılıgı kapatmam lazımmıs.ıda kaydını falan hemen durudrmam lazımmıs.derhal sıgortalı bı yerde gostermem lazımmış.30,09.1978 dogum-02.12.1996 esnafa gırıs -22 yıl 20 gun odenmış gun. sigorta olursa 46 da emeklı olacakmısım.esnaf devcam ederse 54 yasımda kolay gelsın.

  1. Ömer Meriç

   Hocam merhaba tekrar. Baktığınız arkadaş bir kere daha gözden geçirsin bu işlere bakmayı. Sigortada 02.12.1996 tarihinde başlangıcı olanlar 56 yaş ve 5825 şartlarına tabi. Dilerseniz en yakın SGK Merkezine giderek bir de oraya hesaplatın. Ama dediğim gibi yani şartlar. SSK’ya geçmek sizin için yaşta avantaj sağlamayacak.

 241. ahmet tekin

  slam abı gecen sormusdumda aklım karıstı sızede sormak ısdedım.30,09,1978 dogumlu bayım.02,12,1996 dan beri esnaf bagkurum var.suan 22 yıl 20 gunum olmuş.borcumda yok.bu ıslere bakan bırısıne sordurdumda sıgortaya gecersem kalan gunlerımı 35 ay kaldısigortaya gecersem .emeklılı yasım 46 olacakmış.esnafdan devam edersem 54 yasımda olacakmısım.ne yapem abi kafam karıstı .sıgortaya gecsem gercekden emeklı yasımı one cekermi.kolay gelsın ıyı gunler.

 242. Kadir alkan

  Meraba kardesim malulen emeklilik için başvurdu bu başvurusunda kabul oldu son çalıştığı iş yerinde bir yıllık tazminatını almak istedi fakat ssk da 3600 gün primi olması gerektiğini söylemişler kendisinin 3200 günü var emeklilik hakkını kazanmasına rağmen tazminatını neden alamiyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Öyle şey mi olur. Tazminat alabilme durumlarından birisi de emeklilik hakkı elde etmektir. İşveren ödemek zorunda.

 243. Metin

  Merhaba
  12.11.1980 doğumluyum sigorta başlangıcım 02.10.1998 6014 gün prim ödemem var ne zaman emekli olurum
  Ayrıca şuan emekli olsam internetten baktığımda 1350 lira emekli maaşı alırsınız diye gösteriyor bizim sigortamız yüksekten ödeniyo şuan brüt 4500 civarı üzerinden ödeniyo

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 7000 gün ve 60 yaşı tamamlamanız halinde emekli olabilirsiniz. Ortalama kazancınıza göre emeklilik hesabı yapılıyor. Son kazanca göre değil. Sistemin hesaplamış olduğu maaş alabileceğiniz yaklaşık maaştır.

   1. Metin

    1998 girişliyim 60 yaş demişsiniz 57 değilmi

    1. Ömer Meriç

     Pardon. 1999/10. ay gibi düşündüm sanırım. Evet 57 yaşa tabisiniz.

 244. Alkan

  Ömerbey 1990 ssk girişliyim kaç günü doldurduktan sonra çalışmayarak ssk ödenebiliyor yani böyle bi kanun çıkacak dediler çıktımı

  1. Ömer Meriç

   Çalışmayarak SSK’dan kastınız nedir ? İsteğe bağlı ssk ise şimdi de ödeyebilirsiniz. Bununla ilgili ayrıca bir çalışma bulunmuyor.

   1. Alkan

    İsteğe bağlı ssk yoktu daha önce bağkur ödenebiliyordu yenimi değişti. Ben 90 girişliyim sadece 20 günlük prim yatmış 3600 den dışardan ödeyip emekli olabilirmiyim ssk dan76 doğumluyum

    1. Ömer Meriç

     Ek5 tarım ssk kapsamında kalan günlerinizi isteğe bağlı olarak tamamlayabilirsiniz.

     1. Alkan

      Son bi soru bu tarım sigortasından emekli olunca aylık normal ssk dan düşükmü olur

     2. Ömer Meriç

      Tabi ki düşük olur. Yüzde 20 civarında bir fark var arada.

  2. Aydın

   Ömer bey ben esnafım 20 yıldır pirim ödüyorum bağkura bunu 25 değilde 30 yıl ödesem emekli aylığım daha fazla olurmu

   1. Ömer Meriç

    Yok hocam ben ödememenizi öneririm. Çok fazla etkisi olmaz. Ama yine de takdir sizin.

 245. enver

  1975 dogumluyum 01 04 2005 bagkur 01 10 2009 Ssk oldum 4500 kısmi emeklilim varmı artı Çalıştim 10 yıllık tazminatımı alabilirmiyim Ömer bey

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.4500 gün için 25 yılı tamamlamak gerekiyor. 7000 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz

 246. mehmet kalyenci

  20.03.1967 doğumluyum.1994 yılı 11.ayından itibaren 19 ay askerlik yaptım. 02.01.1996 tarihinde sigorta girişim var .kesintisiz sigortam devam ediyor.Askerliği ne kadarlık kısmını borçlanırsam hangi yıl,borçlanmazsam hangi yıl emekli olurum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 60 gün askerlik borçlanmanız yeterli. Tamamını borçlanmayın. Bu durumda 55 yaşı tamamladığınızda yani en erken 20.03.2022 tarihinde emekli olabilirsiniz.

 247. Dursun ali gurbuz

  Hayirli gunler 2006 yilinda emekli oldum su an 2800 tl maas aliyorum intibaktan yaralanirmiyim tesekkur ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet çıkarsa yararlanırsınız.

 248. Oğuz

  İyi çalışmalar.28 nisan 1979 doğumluyum.6 mart 2009 da işyeri açtım ve ilk defa bağkura prim yatırmaya başladım.prim ödemelerim 2 aralık 2015 yılına kadar sürdü.bu tarihten sonra hiç prim ödemesi yapamadım ama işyerimi hala aralıksız işletiyorum.emeklilik için hangi şartlara tabiyim ve bundan sonra nasıl birşeyler yaparsam benim için avantajlı olur tavsiye ve tecrübelerinizi aktarırsanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Bağkurda 9000 gün 60 yaş ile emeklilik hakkınız var. Kapsamı değiştirmenize gerek yok. Bu kapsamda prim ödemeye devam edebilirsiniz.

 249. AYTEN

  Merhaba Ömer Bey,

  Eşim 1996 yılında vefat etti kızımla birlik yaklaşık 1.100 TL maaş almaktayız . Babam ise 2 sene önce vefat etti. Ben feragat edip babamın maaşının %50 si için başvursam kızımda eşimden kalan maaşın %50 sini alabilir mi? Her ikisi kurumda BAĞ-KUR dur.
  Şimdiden yardımınız için teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır feragat etme hakkınız yok maalesef. İki aylıktan birisini alabilirsiniz. Yüksek olan bağlanır.

 250. halil

  iyi günler kolay gelsin şimdi benim babam yurt dışı ve yurt içinde baya çalıştı babam sonra yurt içinde sigortalı çalışırken 98 yılında iş kazası sonucu vefat etti, anneme ölüm aylığı bağladılar benim sorum şu iş kazası sonucu 1 saat bile olsa sigortalı bu aylık bağlanıyor peki kalan primler için yapabileceğimiz birşey varmı bunun hakkında bilgi istiyordum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kalan primler diye birşey olmaz. Toplam bildirilen primler üzerinden aylık hesaplanır ? Anneniz iş kazası geliri ve ölüm aylığını birlikte mi alıyor yoksa sadece ölüm maaşı mı alıyor ? Babanızın toplam prim gün sayısı neydi bir de ?

   1. halil

    Ömer Bey sadece bir maaş alıyor oda kaza sigortası olan maaş 1300 tl civarı yanlış hatırlamıyorsam babamın 20 yıla yakın yurt dışı çalışmışlığı var 2000 üstü de Tr de primi var.

    1. Ömer Meriç

     Neden iş kazası geliri de almıyor? Normalde iş kazası sonucu vefat halinde iki maaş bağlanması gerekiyor.

     1. halil

      Bilmiyorum sadece birtane maaş bağladılar bunun araştırmasını nereden yapabiliriz peki bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.

     2. Ömer Meriç

      Eğer iş kazası sonucu vefat ettiyse ve sadece bir aylık bağlandıysa üzülürüm. Çok kaybınız var. Vakit kaybetmeden Pazartesi günü bağlı olduğunuz Sgk iş kazası ve meslek hastalığı servisine giderek durumu anlatın. Bir bakılsın. Olmazsa yeni başvuru yapabilirsiniz.

 251. Burhan

  1996 yılında 3aylik ssk girişim var 1998 yılında bagkurlu oldum halen devam ediyor yalnız 2010 da çok acı ve ızdırablı bir kaza pençeyle bodrum kapısında bulunan bir çivıyı çıkartmak isterken pense yı sol göz mü darbe sonucu kaybetim ameliyatlar yaptım başarı lı olamadım sol gözüm hiç görmüyor bende artık ilk defa size sormak istedim acaba özürlü durumum bana artı eksileri ne emeklilik durumum ne cevaplar şansız minettar olurum hayırlı akşamlar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Malulen emeklilik için başvuru yapabilirsiniz hocam. Sağlık kurulu da uygun görürse emekli olabilirsiniz.

 252. Ahmet tekin

  Merhaba benim sorum 30.09.1978 doğumlu bayim.02.12.1996 dan beri hiç boşluksuz esnaf bağ-kur luyim.borcumda yok.22 yıl 20 günüm olmuş.sigortaya gecsem benim bir avantajim olacak mı onu merak ediyorum.simdidien teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maaş olarak bir avantajı olmaz. Zaten bağkurda da prim gününü doldurmanıza az kalmış. Sigortaya geçmek avantaj sağlamaz size.

 253. Yaşar Güvenç

  Öncelikle kolay gelsin…
  01.01.1970 doğumluyum 01.11.1988 işe giriş tarihimden 70 gün. 1996 tarihinde yatırdığım 540 gün askerlik borcum. 1997 yılında kayıt olduğum istege bağlı sigortadan 120 gün.Ve 2006 yılının 7 ayında kayıt olduğum ve ödemeye devam ettigim tarım sigorta (2925) ile toplam gün sayım 2965 dir.Sorum ne zaman emekli olurum borçlanma yapabilirmiyim bilgilendiriseniz sevinirim.Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ssk kapsamında toplamda 5400 günü tamamlamanız halinde 01.01.2021 tarihinden sonra emekli olursunuz. Borçlanma şansınız yok.

 254. Gülçin Üçüncüoğlu

  Merhabalar,
  05.05.1976 doğumluyum ve SGK girişim 15.12.1997. Aralık 2018 sonu itibariyle prim gün sayım 5.283.
  Miras sebebiyle babamdan kalan atölyenin yönetim kuruluna üye olmam sebebiyle 2018 Nisan civarı Bağ-kur’a da dahil oldum ancak çalışmaya devam ediyorum ve dolayısıyla SGK’dan sigortam devam ediyor.
  SGK üzerinden prim günüm dolduğunda çalışmayı bırakırsam Bağkur’a prim ödemem gerekecek mi ve Bağ-Kur’da da kaydım olduğu için emekli aylığımda düşüş olur mu ?

  Çok teşekkür ederim.
  Gülçin Üçüncüoğlu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigortan ayrılınca bağkur otomatik devreye girer. Bağkur kapsamında ödenecek prim aylığınızı düşürmez ancak 3,5 yıldan fazla ödemeniz halinde emeklilik şartlarınız bağkura geçer bilginiz olsun.

 255. Süleyman eker

  Benim e.devletde ilk işe başlama tarihim 01.10.1993 fakat hizmet dökümünde ilk pirim 01.08 1995 de yatmış. 01.10.1993de 3 ay sigortalı çalışmam görünmüyor. Emeklilik hesaplamada hangisi değerlendirilecek. Gözükmeyen o 3 ay için ne yapmam lazım.teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İlk defa prim ödenmeye başlanan tarih esas alınır. Yani 01.08.1995. Gözükmeyen hizmet ile ilgili çalışmanızın olduğu işyerinin bağlı bulunduğu SGK sigortalı tescil servisi ile görüşmeniz gerekiyor.

 256. Aydın

  Ömerhocam 99 başlangıçlı isteğe bağlı bağkurluyum 74 doğumluyum 9 yıldırda dükkan açtım vergi mükellefi olarak pirim ödüyorum 10. Basamaktayım bu durumda kaç yaşında emekli olurum şu an 25. Yılını dolduranlar kaç lira civarı aylık alıyorlar daha yüksek emekli aylığı almak için kaç yıl nekadar fark ödesem nekadar yüksek aylık alırım teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Hocam. Bağkur başlangıç tarihiniz tam olarak nedir? Ortalama emekli maaşı şu an 1200 TL civarı. Yüksek aylık için primi yükseltmeniz lazım. Son bir kaç yıl değil genel ortalamanın yüksek olması lazım.

   1. Aydın

    20.4.1999 bağkur başlangıcı aralıksız ödendi 9 yıldır dükkan açtım yine bağkur devam etti 20 yul oomak üzere şimdi yüksek yatırsam 5 sene yüksek emekli olmam ozaman bunun için yapabileceğimiz birşey varmı bağkurda en yüksek aylık nekadar tahmini

    1. Ömer Meriç

     9000 gün 58 yaşı tamamlamanız halinde emekli olursunuz. En yüksek emekli maaşı diye bir şey yok. Ortalama prime esas kazanç üzerinden hesaplanır maaş. Örneğin taban kazanç 2019 yılında 2558 TL. Tavan ise bunun 7.5 katı. Bu kazançlar arasında prim ödemesi yapabilirsiniz. Aylık kazancın yüzde 40 o civarında oluyor.

 257. ekrem tastan

  merhabalar 1986 doğumluyum işe giriş tarihim 2003 bağkur ssk karşık 3800 günüm var ssk devam suan şimdi 4500 gün yaş 59 dan mı yoksa 7000 gün yaş 60 dan mı emekli olacağım ayrıca 25 yıllık hizmet süresi 7000 güne zorlamıyormu zaten iyi günler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Normal emeklilik için ssk kapsamında 60 yaş 7000 gün ile, Kısmi emeklilik için ise 4500 gün 60 yaş ve 25 yıllık sigortalılık süresi şartını sağlamanız gerekiyor.

 258. BURHAN TANRIVERDİ

  29/09/1959 doğumluyum ilk sigorta çıkışım 2004 ve şu anda 3997 günüm var askerlik borçlanması yaptığımda 4500 güne tamamlanıyor fakat kısmi emeklilikte 25 yılık hizmet süresi istenmektedir. benim yaştan dolayı emekli olabilme şansım nedir. 25 yılı beklersem 70 yaşında emekli olabiliyorum erken emeklilik nedir ve benim şansım ne kadardır. kafam karıştı hangi şarta bakacağımı şaşırdım bir yol göstermenizi rica ediyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigortadan emeklilik için 25 yıllık sigorta şartı aranıyor. Size tavsiyem bağkura geçmeniz. Bağkurda 1260 gün boyunca prim ödemeniz halinde emekli olursunuz.

 259. Mahmut Ergün

  Kolay gelsin, benim 09/02/1988 tarihinde sigorta girişim var ancak prim yatmamış, daha sonra 01/02/1993 tarihinde 107 gün prim yatmış, 19/01/1995 tarihinde devlet memuru olarak çalışmaya başladım, 02/11/2018 tarihinde memuriyeten çıkarıldım, 18 aylık askerlik borçlanmamı yaptım, ne zaman emekli olabilirim emekli ikramiyesi alabilirmiyim saygılarımla

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İkramiye konusunda net bir bilgim yok.Öncelikle toplam hizmet sürenizi 9000 güne tamamlamanız gerekiyor emekli olabilmek için. Ayrıca doğum tarihiniz nedir yazmamışsınız ?

 260. Mustafa

  12 06 1993 te ssk girişim var.Devlette memur olarak 30 09 1999 tarihinden itibaren 19 yıl çalıştıktan sonra istifa ettim.4 yıl ssk lı olarak asgari ücret üzerinden çalıştım.Bunları birleştirip emekli olmayı planlıyorum.Merak ettiğim soru emekli maaşının hesaplamasında hangi çalışma süresi dikkate alınacak?Hizmet süreleri birleştirip mi hesaplanak? buna göre ortalam emekli maaşı ne olur tesekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tüm hizmetler üzerinden ortalama prime esas kazancınız üzerinden hesaplama yapılır. Ne kadar maaş alabileceğiniz konusunda maalesef bir hesap yapamam. İyi günler dilerim.

 261. Alkan

  Ömer bey benim işe giriş tarihim 1990 ve sadece 20 gün gözüküyo 2 de çocuktan dolayı doğum borçlanması olur. Şimdi sigortalı işe girsem 3600 den kaç yaşında emekli olurum doğum tarihim 1976 ve 3600 den emekli aylığı tahmini nekadar şu an alanlar için ssk için soruyorum teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 58 yaş ve 3600 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz. Şu an ortalama emekli maaşları 1000-1200 TL arasında.

 262. Celasın Razi Özder

  2018 yılında afdan faydalanarak birikmiş bağkur primlerimi ödedim.. 2966 gün.. Yanlız 4a 4b çakışması dan dolayı 592 günüm silindi.. Bu 592 günü askerlik borçlanmasına saydırabilirmiyim.. Veya bu 592 günün parasını iade ederler i.. Teşekkür ediyorum..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigortalı hissesi iade edilebilir. SGK ile görüşmenizi öneririm. Askerlik borçlanması ayrı bir işlem. Eğer askerlik yaptığınız sürelerde prim ödemesi yoksa askerlik borçlanması yapabilirsiniz tabi ki.

   1. Celasın Razi Özder

    Ben çakışmadan dolayı silinen 592 günümü tekrar nasıl gün sayıma ekletebilirim.. Parayı İade almaktan öte asıl düşüncem o..

    1. Ömer Meriç

     Onu ekleme hakkınız yok maalesef hocam.

 263. İlyas

  20.03.1970 doğumluyum.
  1988 yılında bir özel şirket de işe başladım ve 6191 gün 26 yıl orda çalıştım
  2014 sonunda ise yüzde 43 bir yıl süreli engelli raporum ile emekli olmak için vergi indirimi yazısı ile engelli raporum ile SGK ya başvuru da bulundum.
  Neticede iş yerinden 2015 in ocak ayının sonunda ayrıldım ve emekli oldum.Emekli
  Maaşı almam devam ederken sürekli olarak verilen 43 raporum dolmadan tekrardan hastane te başvuru da bulundum ve engelli raporum 55 sürekli olarak verildi.
  Aradan yıllar geçti ve SGK yazılı bir kağıt ile bana yeniden emekli maaşı mın devam etmesi için tebliğ ettiği bir hastaneden yeniden kurul raporu
  Almam gerektiğini söyledi ve maaş ım rapira göre devamı belli olacak yazılıydı.
  O hastane dende 54 rapir aldım ve yeniden emekli maaşı kesilecek veyahut devam edecekmi diye bir başka hastaneye sevk ederek rapor sonucu na göre kararını verecek maaşı kesilecek mi devammı edecek diye karar verileceği belirtildi ve engelli raporum 50 olarak da yeniden verildi fakat bu sefer de 50 olarak elime raporu verdiler ama iki yıl süreli hâle geldi.
  Şimdi öyle bir hâle geldim ki perişan bir vaziyet içinde yim.
  SGK’dan tebligat bekliyorum belki devam belki de maaşı mı keserek emeklilik maaşı mı vermeyecek şekilde yazılı bir kağıt gelecek.
  Yani şu hâle bir bakın neler yaşıyorum.
  Ortalama 4 yıl içinde 4 tane engelli raporum var.
  Belki bidaha isteyecek ler.
  Fakat 55 olarak verilen geçmişte ki sürekli raporum arada kaynadı.
  Şimdi ne yapmalıyım saygılarımla arz ederim.
  Süreç devam ediyor bu en son aldığım rapor sonucunu bildirimine göre verilecek olan karar ı bekliyorum..
  En son aldığım rapor tarihi 6 Aralık 2018 .
  (İki yıl süreli raporu 50).
  Bu verilerin rapor tarihi ise 6 Aralık 2020 de son buluyor.
  Ve benim normal emeklilik şartları ise zaten 20.03.2021 idi.
  Yani raporum bitimi ile bu tarih arasında 105 günlük fark var.
  Belki bir daha kurula sevk edecek belkide artık maaş devam edecek.
  Artık bu süreç beni yordu..
  Bekleyip 2021 mart ayında normal emeklilik için yaşı tamamlayıp başvuru da mı bulunsam bilmiyorum ama bir yol bulamadım…
  Neden böyle oluyor ve neler olacak bilmiyorum.
  Neler yapacağımı bilmiyorum..
  İki arada bir derede kaldım..
  Her hastane farklı olarak rapor sonucu verdi .
  Benim yıllardır hastalıklarım var iken tedavi altında olduğum halde neden böyle bir şey yaşıyorum.
  Pişman ettirdiler beni. Her yıl sürekli olarak ilaçlar kullanıyorum. Bunlar ı kafama göre kararını vermiyorum.neticede doktor tarafından yapılan değerlendirme sonucunda ortaya çıkan hastalıklar ve verilen ilaçlar kullanıyorum.
  14 yıldır kalp hastalığı kapak hastalığı tansiyon.
  6 yıldır astım hastalığı.
  17 yıldır bel fıtığı tedavisi ve sonundada 2013 de açık ameliyat.bel fıtığı ameliyatı sonrası yine haliyle belde yeniden fıtıklarının devam etmesi.
  2 yıl önce de trigeminal nevralji tedavisi görüyorum.
  Aşırı obezitem var.
  Ayrıca yeni bir hastalık olarak ağır uyku apnesi tedavi si görüyorum.
  Bunlar ın yarısını bile engelli raporum a puan verilmemiş olması beni üzüyor.
  Yani ayrı ayrı doktor tarafından verilen rapor lar ayrı puanları ile sonucu farklılık göstermektedir.
  Yani hastalik larım artarken bile raporum süreli hâle geldi.
  Sürekli olarak verilen geçmişte ki raporum arada kaynadı.
  Şu anda bu haldeyim ve SGK sonucu bekliyorum.
  Bakalım nasıl bir yazı tarafıma gelecek.
  Mağduriyet imi bildirdim.
  Rica etsem tarafıma mail olarak cevap verirseniz sevinirim teşekkürler sağolun hocam.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Öncelikle geçmiş olsun Allah yardımcınız olsun diyelim. Malumunuz tedavi ile iyileşebilen hastalıklardan malulen ya da engelli olarak emekli olanları SGK kontrole tabi tutuyor. Kontrolden sonra eğer engelliliği/maluliyeti devam ediyorsa aylık ödenmeye devam ediliyor. Sizin de son kontrolden sonra anladığım kadarıyla zaten engelliliğinizin devam ettiği raporla belgelenmiş. Bu süreçte beklemeniz gerekiyor. Başka birşey yapmayın. Normal emeklilik tarihi geldiğinde engelli maaşını kestirerek normal emekliliğe geçmenizi öneririm. Böylece bu eziyetten de kurtulmuş olursunuz.

   1. ilyas

    çok teşekkür ederim.

   2. İlyas

    Teşekkürler sağolun hocam.
    Emekli maaşı devam edecek anladığım kadarıyla öyle yazmışsınız.
    İki yıl sonra da normal emeklilik için arada sadece 105 gün var.
    Bekleyip tekrardan başmı vurmak gerekir.velevki rapor surem biterse.
    Yoksa tekrar başvuru yapmak gerekiyor mu..
    Sgk bu süreç de 105 gün maaş ödemezse tekrar başvuru yapınca da devamı belli mi olur..
    Geriye dönük maaş ödemezse tekrar benden borçlanma gibi bir şey istenmez herhalde öyle değil mi.rica etsem
    Teşekkürler sağolun

    1. Ömer Meriç

     Evet rapor oranı en az yüzde 40 üzeri olduğu için devam eder.aradaki 105 günlük sürede kaybınız olmasın diye yine rapor çıkartın bence. Normal aylık zamanı geldiğinde ise aylığı normal emekliliğe çevirme için başvuru yapmanız gerekiyor.

 264. HARUN

  Malulen emeklilikle ilgili sorum vardi başvuru sürecim uzadı hala devam etmekte bu 2018 başlarında başvurmuştum hala devam etmekte bununla ilgili olarak bu sürede ilaçlarımı alabilmek için bir işte 1 ay süreli çalıştım sonra çalışmadığım için çıkardılar bu sürede 1 AYLIK bir sigortam yattı malulen emekliliğine bir sorun cikarirmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Çalışmamanız gerekirdi. Maaş bağlanması ile ilgili sorun olabilir. Sgk ile görüşerek konuyu netleştirmenizi öneririm.

 265. Murat

  3.1.1975 doğumluyum.askerligimi1995/1997 yıllarında yaptım1.1.2001bagkur girişim var.8.9.2008 de sgk lı olarak çalışmaya başladım.toplam6411 günüm var.askerligimin bir ayını borclansam sigortami1995 cekebilirmiyim.bu şartlarda ne zaman emekli olurum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Normal şartlarda ssk kapsamında 7000 gün ve 60 yaşı tamamlamanız halinde emekli olursunuz. Askerlik borçlanmanız halinde giriş askerlik tarihine çekilmez. İlk başlangıç tarihinden borçlandığınız gün sayısı kadar geri çekilir. Yaklaşık 16 ay askerlik borçlanmanız halinde 58 yaşında emekli olursunuz.

 266. Melike

  Merhabalar
  23.09.2013 tarihi işe başlayış tarihim 2019 yılında evlilik dolayısıyla işten ayrılmayı düşünüyorum. E devlette görünen son brüt ücret 4668 tl. 2019 Nisan ayını baz alırsak ne kadar tazminat hak ederim? Yardımcı olabilir misiniz. Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 26.500 TL tazminat alırsınız.

 267. Filiz Saritaş

  İssizlik maasi 10 aldik baska ise basladim kesildi. 1 sene sonra issizlik maasini yanlis hesaplamisiz 5000 tl ve faiziyle geri istoyor iskur ve icraya vermis. Bunda bizim bir sucumuz yok yanlis yaspmislarsa. Bu konuda yardimci olurmusunuz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yersiz olarak ödendi ise geri isteyebilirler. Ancak faizi isteyemezler sizden. Burada sizin bir suçunuz yok çünkü.

 268. Kadir

  Selamun aleyküm hocam annem 1968 doğumlu önceden 1995 yıllarında falan 10 15 günlük sigortası var bunu nasıl emekli yapabiliriz toptan para yatırmak hiç sorun değil ne kadar olursa olsun

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Toptan para yatırarak emekli etme imkanınız yok maalesef. Eğer sigorta başlangıç tarihinden sonra doğan çocuk varsa her bir çocuk için 720 güne kadar doğum borçlanması yapabilir. Onun haricinde ssk kapsamında emekli olabilmesi için en az 3600 günü tamamlaması gerekiyor. İsteğe bağlı ssk kapsamında prim ödemesi yaparak kalan hizmet sürelerini tamamlayabilirsiniz.

 269. Birsen

  Ben kamu çalışanı idim. 16 yıl devlet memuru olarak çalıştım.sonra işten çıkarıldım. Kamu çalışanı iken 3 yıla yakın doğum nedeniyle ücretsiz izin kullandım her iki çocuğumda da. Doğum borçlanması yapabilir miyim. Yapsamda 20 yılı doldurmuyor 15 ayım yetersiz geliyor galiba. Bu durumda nasıl ve hangi şartlarla emekli olabilirim. Sgk lı işte çalışsam memuriyetten ikramiye alamıyorum sanırım. Peki ne yapabilirim. Bilgilendirir misiniz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Doğumdan sonraki 24 aylık sürede adınıza prim ödenmeyen süreleri borçlanma hakkınız var. Kalan hizmet sürenizi eğer ikramiyeye engel teşkil etmez ise isteğe bağlı bağkur kapsamında tamamlayabilirsiniz.

 270. Cengiz

  Merhabalar ben 1972 dogumluyum ve 01.02.1989 4a girişli 851gün prim ödemesi var.Askerligimi tavandan ödesem askerlik yapmıs oldugum tarihtenmi yoksa bugündenmi hesaplanıyor. Birde nasıl ve ne zaman emekli olabilirim? Geriye dönük ödeme yapabilirmiyim?Yardımcı olursanız sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 51 yaş 5450 günü ya da 3600 gün 60 yaşı tamamlamanız halinde emekli olursunuz. Askerlik borçlanmasına ait hizmet askerlik yaptığınız süreye işlenir. Ama ben olsam tavandan ödeme yapmam. Çok da etkisi olmaz maaşa.

 271. Emrah

  İyi çalışmalar. Babam 14.10.1959 doğumlu sigorta girişi 1981 yılı. 1993-96 yılları arası esnaflık yapmış, farklı yıllarda şirkette çalışmış, 3200 gün civarı primi var, 2000 yılında özel bir şirkette çalışırken iş kazası geçiriyor (vinçten düşüyor) bu nedenle süresiz iş göremezlik ödeneği almakta. SSK dan emekli olabileceğini öğrendim. Hangi şartlarda nasıl emekli olabilir bunu öğrenmek istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim