SGK Uzmanı Soru Sor & Ücretsiz Uzman Cevap Hattı

SGK uzmanı soru sor sayfamız ile kafanıza takılan tüm soruların cevabını alabilirsiniz. Günümüzde doğru bilgiye erişim bir hayli zor olmaya başlamıştır. Sosyal Güvenlik mevzuatının geniş olması, değişkenlik göstermesi ve dolayısıyla sürekli güncelleniyor olması bir işlem hakkında tek doğruya ulaşmayı maalesef zorlaştırmakta. Biz de sayfamıza ekleyeceğimiz bu hizmet ile SGK konusunda yaşadığınız problemler ile ilgili doğru bilgiye hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlayacağız. Eğer siz de SGK sorularımı kime sorabilirim diyorsanız doğru yerdesiniz.

Peki SGK’ya soru sormak istiyorum nereye sorabilirim? Sorunuzu sormanız için sizden herhangi bir ücret istemiyoruz ve üyelik şartı da yok. Yapmanız gereken yazının sonundaki yorum bölümünden eposta adresinizi, adınızı soyadınızı ve sorunuzu yazarak bize göndermek. Sorunuz kısa süre içerisinde uzman ekibimiz tarafından cevaplanacak ve mail adresinize gönderilecektir. 

SGK soru sorma ( hangi soruları sorabilirim)

SGK soru sormak istiyorum bölümünden;

 • Emeklilik  işlemleri ve ne zaman emekli olabilirim ile ilgili sorularınızı,
 • Yurt dışı SGK borçlanma işlemleri
 • İşsizlik maaşı ile ilgili sorularınızı,
 • Kıdem tazminatı ile ilgili sorularınızı,
 • İhbar tazminatı ile ilgili sorularınızı,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu işveren işlemleri ile ilgili sorularınızı,
 • Genel Sağlık Sigortası ve yeşil kart ile ilgili sorularınızı,
 • Bakım parası ve engelli maaşı ile ilgili sorularınızı,
 • 657 Sayılı Devlet memurları kanunu ile ilgili sorularınızı,
 • İsteğe bağlı sigorta ile ilgili sorularınızı,
 • Kısacası Sosyal Güvenlik ve Çalışma Mevzuatı ile ilgili tüm sorularınızı sorabilirsiniz.
 • Sgk uzmanı soru sorduğunuzda sorunuzu en kısa sürede yanıtlayacaktır.

SGK uzmanına soru sor, nasıl sorabilirim ?

Yukarıda belirtilen konuların hepsi ve yazamadığımız özellikle Sosyal Güvenlik, yurtdışı borçlanma işlemleri, emeklilik şartları ve alınacak ortalama emekli maaşı, işveren teşvik ve bildirge işlemleri, muhtasar ve prim hizmet beyannamesi kısacası iş hukuku ve Sosyal Güvenlik Hakkındaki tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Sgk soru sorma hattı numarası kaç ?

Sgk soru sorma telefonu 170’tir. Telefon ile SGK uzmanlarına soru sormak istiyorsanız telefonunuzdan 170 numaralı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı SGK soru cevap hattı arayabilirsiniz. Telefonda SGK ile ilgili soru sormak istiyorum dediğinizde sizi çağrı merkezinde ilgili kişiye aktarırlar.

SGK online soru sormak ( En çok sorulan sorular)

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sgk ile ilgili soru sormak için geliştirdiği online bir platform/uygulama bulunmamaktadır. Bu hususta sadece Alo-170 hattı üzerinden sgk telefonla soru sormak mümkündür. Geliştirilen sgk ile ilgili soru sorma uygulaması bulunmamaktadır. Bize çok sorulan bazı sorular ve cevapları aşağıdaki gibidir.

SGK ile ilgili soruları nereye sorabilirim ?

SGK ya da emeklilik ile ilgili soru sormak için en doğru yerin sayfamız olduğunu söyleyebilirim. Uzmanlarımız tamamen ücretsiz olarak sizlere hizmet vermektedirler. Ömer Meriç SGKbilgisi sayfasını tamamen ücretsiz hizmet vermek adına kurmuş, Türkiye’nin açık ara en iyi SGK uzmanlarından birisidir. Bu nedenle Sgk ile ilgili kime soru sorabilirim sorusunun cevabı kesinlikle SGK Bilgisi olacaktır.

EYT ile ilgili soruları kime sorabilirim

SGK uzmanı soru sor ücretsiz form aracılığı ile sorunuzu içerik altındaki yorum kısmından gönderebilirsiniz. Bu kapsamda EYT ile ne zaman ve hangi şartlarda emekli olabileceğiniz hakkında size net bir yol haritası oluşturabiliriz.

4.2/5 - (17 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“SGK Uzmanı Soru Sor & Ücretsiz Uzman Cevap Hattı” üzerine 4.235 yorum
 1. Merhaba. Yetim aylığı kesilince yeniden bağlatmak için hangi belgeler gerekiyor acaba? Ve online başvuru da yapabiliyor muyuz?

  Yanıtla
 2. Merhaba;
  4a emekli aylık bilgisi hesaplama kısmında
  Hesaplanan aylık ve ek ödeme kısımları var.Hangisi alacağımız emekli maaşını gösteriyor.Şimdiden teşekkürler.

  Yanıtla
 3. Merhabalar 2 temmuz 2024 yılında emekli olmak istiyorum.
  Yükselmesi beklenen kıdem tazminatı tavan fiyatından yararlanabilirmiyim?
  Yararlanabilmem için resmi gazetede yayınlaması gerekir diyen arkadaşlarım var.o yüzden sizin gibi uzman birine danışmak istedim.teşekkürler

  Yanıtla
 4. Merhabalar 2007 girişli devlet memuruyum 3 ay içinde malulen emekli olacağım. 6 ay askerlik yaptım. Bunu borçlanmak emekli maaşıma çok etki eder mi? mantıklı mı? Bi de mart ayında askerlik borçlanması için başvurmuştum halen taahhuk etmedi. 6 ay bekleme süresi başvuru tarihimden mi yoksa borcu yatırdığım tarihten mi başlıyor?

  Yanıtla
 5. Merhaba 30/03/1975 doğumluyum 05/01/1994 Bağkur girişim. Var 2010 yılına kadar 4300 öden miş Bağkur günüm var 2011-2017 yılları arasında KKTC sigortalı işçi olarak çalıştım 2109 günüm var 2017 TC döndüm günümüze bu güne kadar 700 gün SSK işçi olarak çalıştım 5675 ne tamam layıp 675 daha daha SSK şu çalışıp emekli olacağımı tahmin ediyorum benim öğren mek istediğim Kktc de çalıştığım günleri TC ne taşıyıp prim birleştirerek borçlan MS yapmadan para ödemeden kısmı emekli olabilir miyim bunu sormak istedim kismi emekli olabilirsem TC de çalışmaya SSK lı devam edip normal emekli ye çevire bilirmiyim yanlış bilmiyorsam 58 yasına geldim de KKTC günlerimi istenen şartlarda istenen güne tamam layamazsam ödenen primleri geri ödüyorlar bu hakkım yada Kıbrıs’tan da emekli hakkım ölürmü prim birleştirirsem.

  Yanıtla
 6. Merhabalar, Eşimin (Bayan) SGK girişi 2006 yılında, bu süreçte bir süre özelde ve sonra günümüze kadar devlette çalışarak toplam 4500 prim gününü tamamladı ve bu açıdan sistemde emeklilik için koşullar tamamlanarak sadece 58 yaşını bekleme durumuna geldi. Ancak e sistemde ayrıca 7000 günden emeklilik durumu da bulunmakta ve tabii ki tamamlanmamış. Şu an halen kamuda çalışmaya devam ediyor. Ayrıca henüz kullanmadığımız ya da işlem yapmadığıız yaklaşık 2 yıl + 6 ay (2 çocuk için ) doğum borçlanması da var.

  Şimdi 4500 günden istifa edip 58 yaşını beklese yaşı gelip emekli olduğunda zararı ne kadar olur? Sadece emekilik için okadar yıl daha çalışmasına değer mi , ne kadar değer bilemedik.

  Özetle ;
  40 yaşında 4500 den emekli olup 58 yaşını beklemek,
  40 yaşında doğum borçlanmasını yaparak 5400 prim ile işten çıkıp 58 yaşını beklemek,
  44 yaşına kadar çalışmaya devam edip doğum borçlanması da yaparak 7000 e tamamlayıp işten çıkarak 58 yaşını beklemek

  seçenekleri için, 58 yaşına geldiğinde emekli maaşında yaklaşık (kesin bir şey söyleyemeyeceğinizin farkındayım) % kaç farklılılar oluşur ?

  Tahminen de olsa birşey söylerseniz bizim için önemli olacak.

  Cevap vermeniz durumunda, cevabınızı belirtmiş olduğum mail adresime de göndermenizi rica ederim

  Teşekkürler
  Ahmet Öztürk

  Yanıtla
  • Merhaba. Son 7 yıl içerisindeki hizmetin 3,5 yıldan fazlası SSK ise 4500 günden 58 yaşı beklemek daha mantıklı. Mevcut sistemde daha fazla ödeme yapınca daha fazla maaş ödenmiyor ne yazık ki. O nedenle gerek yok bana göre.

   Yanıtla
   • Hızlı cevabınız için çok teşekkür ederim . Birde, dediğim gibi şimdiye kadar kamuda çalıştı ve 4500 prim günü tamamlandı ve SSK için yaş dısındaki emeklilik şartları sağlandı.

    Bundan sonra ise artık serbest çalışmak istiyor ve serbest çalışırken de Bağkurdan sigorta yatırması gerekiyormuş fakat biz bağkur emeklisi olmasını hiç istemiyoruz …

    58 yaşına kadar geçecek olan bu süreçte serbest çalışırsa, bağkurlu olmadan, 58 yaşında emekliliğinin yine SGK emeklisi olarak kalmasını nasıl sağlayabiliriz? SSGSS diye birşey de varmış serbest çalışırken primler ondan yatırılıp yine SGK lı olarak emekli olunabiliyor mu ? Yanıtlarsanız çok sevinirim…

    Ahmet Öztürk

    Yanıtla
    • Serbest çalışma derken eğer kendi adına iş kuracaksa ve bunu resmi yapacaksa aktif vergi kaydı açması gerekir, bunun sonucu da bağkurlu olur. Bağkur kapsamında ödenen primler 1260 günü geçmediği sürece sorun olmaz şartları SSK kapsamında devam eder.

     Yanıtla
    • Ömer mey tekrar merhaba, sorumu daha net ve spesifik bir biçimde sormak istedim.

     5510 dan kamuda 4500 gününü tamamlayıp yaşı beklemek üzere istifa eden bir bayan 58 yaşını beklerken bu süreçte Arabulucuk yapmak isterse, bağkurlu olmamak için ” Sigortasız bir şekilde Arabuluculuk yaparak” 58 yaşı geldiğinde yine SGK ‘dan emekli olabilir mi ? Yani başka bir yerde çalışmakta olmayan biri , arabuluculuk sigortasız yapılabilir mi?

     Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim

     Ahmet Öztürk

     Yanıtla
 7. Merhabalar ben 12/01/2017 tarihinden itibaren aynı kurumda çalışıyorum. EYT ile emekli oldum ama halen aynı yerde ara vermeden devam etmekteyim. Ben Cumartesi Pazar günü çalışmıyorum haftada 5 gün çalışıyoruz . Çalıştığım kurumdan 1 haftalık senelik izni kullanmak istedi. 28 haziran da başlamak kaydı ile 1 hafta istedim bana 5 temmuzda iş başı yapman gerekir dedi. Ben hesapladığımda 8 Temmuzda iş başı yapmam gerekir diye düşündüm. Acaba hangisi doğru prosüdür nasıl uygulanıyor bana açıklayıp bilgi verirseniz çok sevinirim.

  Yanıtla
   • Ama ben haftada beş gün çalışıyorum 6 Temmuz olursa Cumartesi gününe geliyor . Kafam karıştı şimdi işveren bana 5 Temmuzda yapman gerekir dedi. Benim hesabına göre 8 Temmuzda yapmam gerekiyor. Sizin de söylediğiniz 6 Temmuz şimdi hangisine iş başı tarihi olacak mantıken hafta sonu çalışma olmadığı için mecburen 8 Temmuz olacak sanırım doğrumu anladım.

    Yanıtla
 8. 1995 Tarihinde Bağkurlu olarak işe başlayan ve 2 yıl çalıştıktan sonra ara verip 1.6.1999 tarihinde Memur olarak işe başlayan, 1.3.2015 tarihinde istifa eden bir Doktor Emekli sandığından Emekli olabilir mi?

  Bu kişi şuan 50 yaşında ve herhangi bir işte çalışmıyor. Emekli olabilmesi için ne yapabilir ve nasıl Emekli olabilir

  Saygılar

  Yanıtla
 9. İyi akşamlar.engelli birey istemeden vergi indirimi belgesi alması için zorlamışlar kendisi kadrolu işçi SSK girişi 2008 öncesi ve kendisi vergi indirimi belgesi istemiyor raporuda süresiz.böyle bir şey mümkün mü.

  Yanıtla
 10. Hocam merhaba doğum borçlanması iki çocuk için 1.çocuk için 720 günü alıp 2.çocuk için sadece 4 ayını 120 gün olarak kısmı satın alabilirmiyiz.

  Yanıtla
 11. Merhabalar.
  2023 yılında aldığım toplam emekli maaş bordrosunu nereden bulabiliceğimi bana bildirirseniz çok memnun olurum.
  Hoşça kalın.

  Yanıtla
 12. Ömer bey merhaba. İnşallah iyisinizdir. Ben İlker Gür. Bana eyt vuruyor. SGK girişim 1.07.1993. Benim emekli olabilmem için 1440 gün gerekiyor. Geçen sene mayıs ayında sigorta müfettişi ile tanışmıştım, bana eksik günlerini borçlanarak, borç ödemesi yaparak emekli olabilirsin demişti. Ona göre evrak yaptığını va bana temmuz ayında ödeme çıktığını söyleyerek Ve benden 166.000 tl istedi, bende parayı gönderdim. Temmuz ayından beri beni oyalıyor. Ekimde emekli olacaksın dedi, sonra mart 2024 dedi. En son torba yasa çıkmış cumhurbaşkanı onayından sonra emekli olcaksın dedi. Ben ondan ödeme yaptığına dair dekont veya makbuz göndermesini istedim cevap vermiyor. Bana paranın yattığını yedi eminde tutulduğunu söyledi. Böyle bir şey var mı? Böyle bir torba yasa çıktı mı? Sigortacı tarafından dolandırıldım mı? Bana bilgi verebilir misiniz…

  Yanıtla
 13. Kardeşim 1974 doğumlu. 01.01.2004 tarihinde çiftçi bağkuru girişli. 5401 gün primi var.
  1993 yılında Almanya da 30 günlük sigortası çıktı ve evraklarını Alman makamlarından aldık. 1994 yılında 18 ay askerliği var.
  Yurtdışı borçlanmasını ve askerlik borçlanmasını yapıp 3.5 yıl sigorta ödersek başlangıç 1993 sayılıp 3.5 yıl sonunda emekli olabilir mi ?
  Cevap verip yardımcı olursanız bir garibi sevindirmiş olursunuz. Teşekkürler

  Yanıtla
 14. Merhaba Ömer bey.
  30,04. 1982 DOĞUMLUYUM
  01,07,1994 İLK İŞE GİRİŞ
  toplam gün sayım 7050
  bunun 2968 günü bagkur kalanı sgk
  şuan bagkurdan ayrıldıktan sonra 740 gündür ssklı olarak çalışmaktayım.
  ne zaman emekli olurum eyt limiyim 1261 i beklemelimiyim. yaşım 42
  teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • EYT kapsamındasınız girişe göre. 1260 gün şartı tamamlanmalı evet. Ayrıca giriş tarihine göre gereken prim gün sayısı şartını da sağlamanız gerekir.

   Yanıtla
 15. Merhaba.. Ben annemden ötürü yetim aylığı alıyorum. Part time bir işe girdiğimde iş sigortasız bile olsa Sgk’ya sgk bildirgesi gönderiliyormuş. Sgk bildirgesi nedeniyle yetim aylığım kesilir mi? ACİL cevap verirseniz sevinirim.

  Yanıtla
   • Yanıtınızı görmediğim için tekrar sormuş bulundum. Fakat İnternette sigorta yapılmasa bile iş veren tarafından sgk bildirgesi yapılması gerekir yazıyor. Bu nedenle sordum.

    Yanıtla
Yorum yapın