Sgk Soru Sor

411

SGK soru sorma ve sorulan bu sorunun cevabını almak günümüz şartlarında bir hayli zorlaşmıştır. Doğru bilgiye erişim bir hayli zor olmaya başlamıştır. Sosyal Güvenlik mevzuatının geniş olması, değişkenlik göstermesi ve dolayısıyla sürekli güncelleniyor olması bir işlem hakkında tek doğruya ulaşmayı maalesef zorlaştırmakta. Biz de sayfamıza ekleyeceğimiz bu hizmet ile SGK konusunda yaşadığınız problemler ile ilgili doğru bilgiye hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlayacağız

.Peki sgk ya soru sormak istiyorum nereye sorabilirim, sgk ya soru sormak için telefon numarası kaç? Sorunuzu sormanız için sizden herhangi bir ücret istemiyoruz ve üyelik şartı da yok. Yapmanız gereken yazının sonundaki yorum bölümünden eposta adresinizi, adınızı soyadınızı ve sorunuzu yazarak bize göndermek. Sorunuz kısa süre içerisinde uzman ekibimiz tarafından cevaplanacak ve mail adresinize gönderilecektir. 

Sgk soru sorma

Yazının sonundaki ssk soru sorma bölümünden;

 • Emeklilik  işlemleri ve ne zaman emekli olabilirim ile ilgili sorularınızı,
 • Yurt dışı SGK borçlanma işlemleri
 • İşsizlik maaşı ile ilgili sorularınızı,
 • Kıdem tazminatı ile ilgili sorularınızı,
 • İhbar tazminatı ile ilgili sorularınızı,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu işveren işlemleri ile ilgili sorularınızı,
 • Genel Sağlık Sigortası ve yeşil kart ile ilgili sorularınızı,
 • Bakım parası ve engelli maaşı ile ilgili sorularınızı,
 • 657 Sayılı Devlet memurları kanunu ile ilgili sorularınızı,
 • İsteğe bağlı sigorta ile ilgili sorularınızı,
 • Kısacası Sosyal Güvenlik ve Çalışma Mevzuatı ile ilgili tüm sorularınızı sorabilirsiniz.

Sgk uzmanı soru sorduğunuzda sorunuzu en kısa sürede yanıtlayacaktır.

Sgk uzmanına soru sor

Yukarıda belirtilen konuların hepsi ve yazamadığımız özellikle Sosyal Güvenlik, yurtdışı borçlanma işlemleri, emeklilik şartları ve alınacak ortalama emekli maaşı, işveren teşvik ve bildirge işlemleri, muhtasar ve prim hizmet beyannamesi kısacası iş hukuku ve Sosyal Güvenlik Hakkındaki tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Sgk soru sorma hattı

Sgk soru sorma telefonu 170’tir. Telefon ile sgk uzmanlarına soru sormak istiyorsanız telefonunuzdan 170 numaralı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iletişim hattını arayabilirsiniz. Telefonda sgk ile ilgili soru sormak istiyorum dediğinizde sizi çağrı merkezinde ilgili kişiye aktarırlar.

Sgk online soru sormak

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sgk ile ilgili soru sormak için geliştirdiği online bir platform/uygulama bulunmamaktadır. Bu hususta sadece Alo-170 hattı üzerinden sgk telefonla soru sormak mümkündür. Geliştirilen sgk ile ilgili soru sorma uygulaması bulunmamaktadır.

SGK ve Çalışma Mevzuatı ile ilgili tüm sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
411 Yorum
 1. SEVİM İZCİ

  MERHABA ÖMER MERİÇ BEY.. BİZLER EMEKLİLİKDE YAŞA TAKILANLAR NASIL SESİMİZİ DUYURACAĞIZ..YEREL SEÇİMLERDE GELDİ YAKLAŞTI .ŞU GÜNLERDE BİRŞEYLER OLABİLİRSİZDE YARDIMCI OLUN BASINDA BU HER GÜN GÜNCELLENSİN.

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar hocam. Bu konuda görüşleriniz değerli gündem oluşturmak adına. Meclis bugün itibariyle başladı. Gündeme gelmesini bekliyoruz Mecliste.

  2. Mustafa

   Merhabalar benim sorum bayanlar için doğum öncesi borç lanma çıkacakmı bağkurlular gibi sgk lirada eksik pirim için borçlanma çıkacakmı bu konuda bir çalışma varmı saygılarımla

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Şu an için bu konu hakkında bir düzenleme bulunmuyor.

 2. ümmü kaya

  mrh; ne zaman emekli olabilirim ve nerden emekli olabirim bunu sormak istiyorum. ilk giriş tarihim 01.08.1990 ‘dır. bağkur dan 03.01.2003 ve 30.06.2008 tarihleri arası 1977 günüm ve 01.05.2016 tarihinden bu yana halan bağkurluyum 871 gunüm var. yani bağkurdan toplam 2847 günüm var. 4a dan ise toplam 5761 günüm var. doğum tarihim 13.02.1972 olduğuna göre ve bu tarihe kadar da 135 gün daha bağkur ödemiş olursam ben kaç yaşından hangi kurumdan emekli olurum. teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkurda sakın 3,5 yılı yani 1260 günü geçmeyin. Emeklilik hakkınız bağkura geçer yoksa. Doğum tarihinizi ay gün ve yıl olarak yazabilir misiniz ?

 3. Hasan sert

  Hocam Eylül 7 sinden 14 üne kadar 14 ünden 24 kadar 24 ündende ekimin 14 üne kadar iş kazası raporum var bunlari parça parça mi alacam yoksa tamamen raporum bitincemi alacam rapor ücreti ni

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İlk rapor bittikten sonra işveren onaylasın onu alırsınız. İkinci rapor ise bittikten sonra ödenir yine. Rapor bitmeden ödeme yapılmaz.

   1. Erkan

    Ben 2014 ten beri sözleşmeli İKM olarak calismaktayım. 2018 KPSS sınavı ile 2019 Mart ayında MEB e ogretmen olarak atandım. Sozlesmelı infaz koruma memurlugundan istifa edıp öğretmenliğe gectim. Ben Sozlesmelı personel calısma esasları 7. Maddesine dayanarak iş sonu tazminatı alabilir miyim bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Bildiğim kadarıyla alma hakkınız yok hocam.

 4. Bahattin

  Şehit veya gazi çoğu olduğuma dair belgeyi nerden alabilirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu konu hakkında bilgim yok maalesef hocam.

 5. Ali

  Eşinden ayrılmış hiç sigortası olmayan bir bayan SSKlı annesinin ve babasının maaşlarını alabilirmi? Birisi 2006 birisi 2016 tarihinde vefat etti bu tarihler etkili olurmu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Her iki maaşı alamaz. Yüksek olan maaş bağlanır.

 6. Syedra Hote

  Ömer bey merhaba, iyi haftalar diliyorum. Size bir sorum olacak. Personelimiz muhasebe şefi görevinde. İki sezondur bizde çalışıyor. Geçen yıl belirli süreli hizmet sözleşmesi imzaladı ve sezon sonu çıkışını 5 numaralı sgk kodundan yaptık. Bu yılda belirli süreli hizmet sözleşmesi imzaladı ve yakında çıkışını yapacağız. Arkadaşımızın çıkışını yine 5 numaradan mı yapmalıyız? Bu durumda arkadaşımız işsizlik ödeneği alabilir mi? (bir yerde okudum bir defadan fazla üst üste belirli süreli iş sözleşmesi yapılmaz. yapılırsa belirsiz sayılır. Ancak biz sezonluk bir oteliz haklı bir nedene dayanarak belirli süreli sözleşme üst üste yapılır maddesi bize uygun mudur? Yoksa iki yıl üstüste belirli süzreli sözleşme belirsiz sayılırsa 5 nolu çıkış yanlış mı sayılır? 4 nolu çıkış mı uygulanmalıdır? “Aklımda deli sorular” 🙂 Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Uzun süredir yazmıyordunuz iyisiniz umarım :). Sorunuz güzel. Belirli süreli iş sözleşmesi sona eriyor olduğundan çıkışı yine 5 ile vermeniz gerekiyor. Eğer sigortalı çıkış tarihinden önceki son 4 ay kesintisiz çalıştıysa ve son 3 yıl içerisinde en az 600 gün sigortası varsa işsizlik maaşından yararlanır.

   1. Syedra Hotel

    Teşekkür ederim Ömer bey. Ben iyiyim, siz de iyisinizdir umarım. Arkadaşımızı (haklı sebebe dayalı üst üste iki kez-sezonluk otel olmamız) belirli süreli hizmet sözleşmesinin sona ermesi maddesi olan 5 numaradan çıkışını yapacağım o zaman.

    1. Ömer Meriç

     Teşekkürler iyiyim ben de. Bence bir sorun yok o şekilde verebilirsiniz çıkışı.

 7. Ferdi Erdal

  Mrb Ömer bey 01.09.2006 tescil tarihini var 4 b toplam _411 günüm vardı ama şimdi 01 işi bırakma yazıyor SSK li olarak çalışıyorum 1997 girisliyim beni aydınlatirsaniz sevinirim borc 0 gösteriyor oradaki günlerim nasıl olacak şimdiden teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkurda 2018 Haziran öncesi ödemediğiniz borcunuz varsa bu borç silinmiş ve hizmet dondurulmuş olabilir. Bağkur dosyanızın olduğu Sgk ile görüşmenizi öneririm.

 8. Ferdi Erdal

  Bu arada Ömer bey 1980 doğumluyum

 9. Mehmet emin

  Eğitim yardımları emekli maaş hesaplarına mı yatacak yoksa eskisi gibi bankaya gitmek mi lazı

 10. Mehmet emin

  Eğitim yardımları emekli maaş hesaplarına mı yatacak yoksa eskisi gibi bankaya gitmek mi lazı birde lise için nekadar ödenecek

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hocam emekli maaşınızı hangi bankadan alıyorsunuz

 11. Mehmet emin

  Ben 94 güneydoğu gazisiyim. Çatışmada başımdan sırtımda karnımdan sol diz kapağımdan omuzumda yaralandım sağ böbrek yok kalınbağırsağın yarısı yok karaciğer diyaframlar tamirli 95 yılında katti raporalarak gatadan 3 derece gazi oldum fakat 95 den bu günekadar sağ ayağımdan tedavi olmaktayım iki kez dizimden ameliyat oldu sağ ayağım sola göre ince birtürlü düzemiyor halen tedavideyim ben neden 3 dereceyim diğer gazilergibi rahat deyilim devamlı fizik tedavi alıyorum yıllardır 97 98 99 gazilerle tanışıyorum 1 kurşunla sağ veya sol böbrekleri alınmış adamlar 2 derece ben 5 kurşun yedim 27 aralık 1994 den bu yana halen tedavi olıyorum ve 3 dereceyim ne yapayım size soruyorum yoruldum artık hep kendim uğraştım derecemin 2 olmasını istiyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Öncelikle geçmiş olsun. Allah yardımcınız olsun. Bunun kararını veren sağlık kurulu. Yeniden sevk isteyebilir ve itiraz edebilirsiniz. Haricinde yapılacak bir şey yok maalesef.

 12. mehmet ali öztürk

  *1987 Nisan ayında SSK girişim var
  *4/A lı olarak 314 gün(1987-1988-2001)
  *4/B li olarak 1484 gün(1991-1995)
  *4/C li olarak 6440 gün(2002-2018)
  hizmet sürem ve prim ödemem var.
  TOPLAM 8038 gün hizmet günü..
  Bu bağlamdaki sorularım
  1-1998 yılında 01.09.1969 olan doğum tarihimi 01.09.1972 olarak DÜZELTME yaptırdım.Buna göre emeklilik için yaş hesabım düzeltilmiş doğum tarihime göre mi yoksa düzeltmeden önceki doğum tarihime göre mi heaplanacak?
  (Araştırmalarıma göre 18 yaşından sonra ve herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna giriş tarihinden sonra yapılan yaş düzeltmeleri dikkate alınmayıp kayıt tarihindeki doğum tarihi dikkate alınıyormuş.Ama teyit ederseniz çok sevinirim.)
  2-Şu anki yasaya göre 25 hizmet yılım dolunca yaş hesabı yapılırsa 51 yaşın da mı yoksa 56 yaşında mı emekli olabirim?Yine araştırmalarıma göre 1987 Mayıs ayında 4/A lı olduğumdan 2002 MAYIS Baz alınınca Yaş 51 olarak buldum ama teyite muhtaç)
  3-2020 yılının Haziran ayında memurluktan istifa edip 4/C li olarak 3 ay sonrayani Eylül 2020 de 4/C li olarak emekli olursam 4/A li olarak çalıştığım 19 yılın ikramiyesini kurumumdan talep edebilir miyim?Zira istenen 7000 gün prim ödeme gün sayısını aşıyorum ve böyle bir talebimin reddedilmeyeceğini düşünüyorum.
  Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.
  İyi çalışmalar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1. Yaş düzeltmesini ilk sigorta, bağkur vs. Giriş tarihinden sonra yaptıysanız bu durumda düzeltme yapmadan önceki yaş esas alınır. Öncesinde yaptıysanız yeni tarih esas alınır.
   2. Net emeklilik tarihi hesabı için doğum tarihinizi sigorta başlangıç tarihinden önce mi sonra mı değiştirdiniz bunu bilmem gerekiyor. Bir de memuriyet başlangıç tarihinizi tam olarak yazın.
   3. Neden istifa edip 3 ay çalışacaksınız onu anlamadım?

 13. Salih

  Merhaba . 13.09.1993 lise staj dönemine ait sigorta numarası var ama prim yok. 15.03.2003 tarihinde sigorta girişi var. Prim günü 5200..askerlik başlangıcı 21 kasım 1998 askerlik borçlandırması yapsam çalıştığım işyerinden kıdem tazminatı alabilirmiyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Staj başlangıcı maalesef emeklilikte sayılmıyor. Askerlik borçlansanız bile emeklilik için gerekli olan sigortalılık süresi şartını sağlamadığınız için emekkilik gerekçesi ile kıdem tazminatı alamazsınız.

 14. Ahmet Atam

  Merhaba. Bakıcı olarak işe alacapım kişi şuan halihazırda ev hizmetleri ek 9 on günden fazla kapsamında başkası tarafından sigortalı. Önümüzdeki ay beraber çalışmaya başlayacağız. İşkura başvurup 3 ay bekledikden sonra sigorta pirimini ödemeye başlamayı düşünüyorum. Ancak o zaman 2019 yılına girmiş olacapız. Bu teşvik sadece 2018 için mi yoksa 2019 da işe alınanlar için de devam edecek midir? Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. 2019 yılında da geçerli hocam. Yararlanabilir.

 15. Mesut TORUN

  Vazife malülü cocuğuyum geçen yıl lisedeyken aldığım eğitim öğretim yardımı bu yıl evrakları gödermeme rağmen yatmadı fax çekin dediler aradığımda çektim sgk evrak sorgulama da EVRAK ÖDEMELER DAİRE BAŞKANLIĞINA SEVK EDİLDİ YAZIYOR bu ne demek ve neden yatmamış olabilir

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Henüz başvurunuz sonuçlanmamış olabilir. Biraz daha beklemenizi öneririm.

 16. Ersin

  Kooperatif başkan ve üyeleri Sgk dan bir inşaat dosyası yada devamli işyeri açıp kendi bünyelerinde hizmet akdı kapsamında ( sekreter ,büro elemanı,beden işçisi v.b ) actiklari dosyadan 4/a kapsamında sigortalı olarak çalışabilirler mi bununla ilgili mevzuat genelge var mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tabi ki çalışan var ise zaten dosya açılıp o sigortalının ilgili dosyadan bildirilmesi gerekiyor.

 17. MERVE

  Merhabalar
  Eşim yaşıyor sgk emeklisi ben emekli değilim .babam 1996 yılında vefat etti .annem maaşı almaya devam etti 2015 yılında annem vefat etti.babam bağkur emeklisi ben başvuruda bulunsam babamın emekli maaşından yararlanabilirmiyim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer resmi nikahlı olarak evli iseniz babanızdan dolayı aylık alamazsınız.

 18. SONER KARASLAN

  Merhabalar mail adresinizi rica edebilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sorunuzu buradan iletebilirsiniz.

 19. Hüseyin

  Merhaba Ömer bey.01.01.1972 doğumluyum.13.06.1988 yılında ssk girişim var,135 gün. 01.01.1990 bagkurlu olarak işyerimi işlettim.1992 de askere gittim, iş giriş çıkışlarım oldu kendi iş yerimde,2013 yılına kadar düzensiz prim ödemelerim oldu,bu arada geriye dönük borçlarımı sildirdim. e devletten bakınca toplam olarak 9 yıl 1 ay 15 gün ( 3285 ) yazıyor. 2015
  2016 yılında ssk girişim oldu düzensiz olarak. 2017 beri halen ssk lı olarak çalışıyorum kasım ayı dahil yazarsam ssk lı olarak 930 gün. şimdi ben erken emekli olma ihtimalim nedir, lütfen beni aydınlatırmısınız,şimdiden çok teşekkür ederim,esenkalın.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sizin için en erken emeklilik yolu SSK kapsamında. SSK’dan 3600 gün 60 yaşı ya da 52 yaş 5525 günü tamamlamanız halinde emekli olabilirsiniz.

 20. mehmet levent yılmaz

  iyi günler 27.04.1969 dogumluyum.1.03.1987 işe giriş 35 gün hizmet daha sonra 1.10.1992 bagkur giriş 2014 yılına kadar 5775 gün var.daha sonra 19.11.2014 tekrar sgk başladı 900 günüm var .hala sgklı çalışıyorum.nezaman emekli olabilirim.tesekkürler saygılar sunarım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ssk kapsamında 1260 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz. Yaş şartını sağlamış oluyorsunuz günü tamamlayana kadar.

   1. mehmet levent yılmaz

    ilginize çok teşekkür ederim

 21. HACI

  meraba hocam ben 3600 den son çalıştığım işimden ayrılmak istyrm 4 sene yirmi gün oldu tazminatımı nasıl hesaplarım yani ne kadar alırım hocam ben asgari ücretle çalışıyorm bunun içinde geçim indirimi ve çocuk parası hesaplanıyormu ayrıca hocam tazminatım maşımla birlikte yatırmalılarmı maşımı 8 inde alıyorum 3600 kağıdını 22 .11.2018 de şirkete verdim hocam daha önce 3600den yararlanmıştım bu ikinci olacak saygılarımla

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ortalama tazminat tutarınız 8300 TL olacaktır. Genelde tazminatı maaştan sonra öder işveren. Ne zaman ödeyeceği işverene kalmış ancak kanunen bir ay içerisinde ödenmesi gerekir. Eğer ödenmezse yargı yoluna başvuru hakkınız var.

 22. burhan

  bir yıl askerlik borçlanması yapacam nereye ilk müracat yapmalıyım ne kadar zaman alır bu işlem

 23. burhan

  askerlik borçlanmasında vergi indirimi m var yatıracam parada etkilermi saygılar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. son sigorta kapsamınız nedir ? Onu yazmamışsınız. eğer ssk ise son çalışmanızın olduğu işyerinin bağlı bulunduğu SGK’ya başvuru yapabilirsiniz. Yoğunluğa göre işlemin süresi değişebilir ancak genelde uzun sürmüyor. Eğer sigortalı çalışıyorsanız askerlik borçlanması için ödeyeceğiniz tutar vergiden indirilir.

 24. sadık

  merhaba 2004…….2008 yıllarında basıt usul olarak vergi verdim muhasebecim bağkur cıkarmadı şimdi ise devletin ustalık belgesi ala bilmek için 1ay veya 2 ödemek istiyorumki bağkur görünmesini bu sayede ustalık balgesi alma hakkım olsun.bu konu ile nasıl bie yol almalıyım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. 2008/10.aydan önce ise ve bağkur tescili hiç yapılmadıysa şu an o tarihlere açtırma hakkınız yok maalesef.

 25. Hasan

  Merhaba hocam ağır uyku apnesi teşhisi konuldu cpap cihazı kullanıyorum ayriyeten böbrek taşı ameliyatı olacağım 2.5.1997 giriş 6550 günüm var bunun 8 yılı yeraltından maden sigortası nasıl bir yol izlemeyim engelli olarak emekli olabilir miyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Öncelikle vergi indirimi için başvuru yapmanızı öneririm. Eğer yüzde 40 ve ya üzeri rapor gelirse emekli olabilirsiniz. Bir diğer seçenek de direk malulen emeklilik için başvurmak.

 26. Hasan

  Merhaba omer hocam 2/5/1997 girisliyim yaşım 40 şu an 6550 günüm var 2010/2018 Mart ayına kadar yeraltından maden sigortası ödendi ..benim size sorum ağır derecede uyku apnesi teşhisi konuldu cpap cihazı kullanıyorum ayriyeten böbrek taşı ameliyatı olacağım bu durumda ne yapmalıyım engelli emekli olabilir miyim ? Ayriyeten dediğim gibi 8 yıl yeraltından maden sigortam var madenden emekli olmam için kaç güne ihtiyacım var hangi yolu izlememi önerirsiniz omer hocam

 27. Emre doğan

  Merhaba
  Babam 1960 doğumlu 1982 yılından girişli 3 günlük bir sigorta girişi var. Biz 2011 yılından bu yana ek 5 ile isteğe bağlı sigortasını ödüyoruz yaşından ötürü 2019 yılında 3600 gün primi ile emekli oluyor. Emekli maaşı ne kadar olur sizce?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Ek 5 kapsamında emekli maaşı ortalama 800-900 arasında olur ama emekli olabileceğinden emin misiniz? Zira 3600 günle emeklilik için en az 60 yaşı tamamlamanız gerekir.

 28. Hasan

  Çok özür diliyorum biraz sert konuscam ayıp değilmi niye millet i kandırıyorsunuz !!!!dün geceden beri10 tane mesaj attım dalga geçer gibi cvbnz surda burada deyip milletin zamanını niye çalıyorsunuz şikayet edicem sizi gerçekten

  1. Ömer Meriç

   Hasan Bey dünden beri sorunuzu iki defa cevapladım. Size cevap vermek gibi bir zorunluluğum yok ama tekrar cevap veriyorum. Öncelikle Sgkya malulen emeklilik için başvuru yapmanız gerekiyor. Malulen emeklilik için en az yüzde 60 ve üzeri rapor gerekiyor. Eğer kabul edilmezse bu durumda vergi indiriminden emeklilik için başvuru yapabilirsiniz. Kimse ile dalga geçtiğimiz yok. Biz burada herkese tek tek cevap veriyoruz. Bunun için kanuni bir zorunluluğumuz da yok. Hangi gerekçe ile şikayet edeceksiniz acaba merak ettim?

 29. Hasan

  Sinirden yiprandim gerçekten cevabınız nerede Ömer bey cevabınızı ben niye göremiyorum oraya buraya yönlendiriyorsunuz Facebook tan yazdım yok mailimde yok soru cevaplarda yok gösterin nerede cevabiniz

  1. Ömer Meriç

   Facebook üzerinden de verdim cevap. Buradan sorduğunuz sorulara cevap verilemeyecek artık. İyi geceler.

 30. Atilla koçak

  Lokantada kendi motorumla kuryelik yapıyordum.işe gireli bir ay oldu mesai saatinde kaza yaptım.Ayak bileğimde kırık var platin takılacak.hastanede trafik kazası olarak girmişler.Patronda yanımızdaydı Bilerek veya bilmeyerek görmemişler.muhasebe iş kazasına çevirelim dememiş veya işlerine gelmemiş Bende bunu farkettim iş kazasına çevirmek istedim hastane iş yeri tutanağı ve visite kağıdı istedi işyerinden.Bunu muhasebeye almaya gittiğimde hastaneye gşriş yapalı 5 gün olmuştu.sgk ya iş kazasını 3 gün içinde bildirmediklerinden işyeri 7,8 bin tl ceza yiyecekmiş.Patronda trafik kazası olarak kalsın ceza yemeyelim diyor.iş kazası olarak ne kadar fark alırsan 200 300 ben vereyim diyor.Sorum şu trafik kazasıyla iş kazası arasında maddi olarak çok fark var mı işverenle mi anlaşmalıyım yoksa iş kazasına çevirirsem haklarım daha mı fazla olur.Acil cvp larsanız çok sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Trafik kazası ile iş kazası tamamen farklı şeyler. Sizin olay iş kazası ve tabi ki iş kazası olarak bildirim yapılması gerekiyor. Tabi bu durumda işverene idari para cezası uygulanır. İşverenden alacaklarınız yönünden tabi ki iş kazası daha önemli.

   1. Atilla koçak

    Cvp için teşekkürler hocam maddi kaybım olurmu trafik kazası olarak kalırsa iş kazasına göre patronunda ceza almasını istemem fakat trafik kaxası olarak kalırsa benim haklarım kayba uğrayacaksa iş kazasına hemen çevirmemiz lazım

    1. Ömer Meriç

     Hocam bu size bağlı. Eğer dava açacaksınız zaten iş kazası olarak bildirim yapılması gerekiyor. Dava falan açmayı düşünmüyorsanız bırakın böyle kalsın.

 31. Esma

  Meraba ben malulen emekliligine bas vurdum 1800 gunden parami da yatirdim hastanede heyete girdim hastane yani butun hastaliklarimin doktorlari iran verdi oranlarimin toplami100%135 oran almama ragmen bulundugum sgk mudurlugu ret verdi engelli sayilmiyormusum itiraz etti ankara sgk genel mudurlugune gonderdik orasi da engelli saymadi beni fiziksel ugzularim da eksik yok fakat 2 kalcam da bir dizim de pilatin mevcut buyuk kucuk eklem yerlerim de deformeler ve de his kaybi ve de kemiklerim de buyuk sikintilr var amaliyat da edilmiyo sonuc olarak nasil bir hesap yapiyo ki sgk bana 100%135 vermelerine ragmen beni engelli saymiyolar napa bilirim bu ara da emeklilik bas vurumu almanya borclanmasi yapmisdik 2 dogumum var almanyadan benim yasim da 42 sim diden cok tesekkur ederim saygilar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Bu karar tamamen sağlık kurulu ile ilgili. Bir yorum yapmak anlamsız olacaktır. Yeniden itiraz için malulluk oranında artış gerekir. Onun haricinde yapacak bir şey yok.

 32. Ali

  2016 yilinda issizlik maasi aldim ve daha sonrasinda 2017 den itibaren ayni sirkette ( 30.11.2018 ) e kadar bir yili kesintisiz olarak 603 gun sigortam yatti iskura basvuru yaptigimda bana gelen cevapta pirim gun sayimin 577 olmasindan dolayi maas alamiyacagim msj geldi , sigorta cikisim yapildi. 12. Ay icin ayni sirkette sigortami devam ettirebilir miyim maas alabilmek icin ya da nasil bir yol izleyebilirim ( bu arada 2016 da yatan 156 gunluk sigortam son uc yilin icine dahil olmuyor mu ? )

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer son 3 yıl içinde en az 600 gün varsa ödenmesi gerekir. Bence son 3 yıl içindeki gün sayınız 600 den eksik. Aksi halde maaşın bağlanması gerekir. İtiraz ettiniz mi acaba?

 33. Hasan

  Bütün cevapları bana göndermek zorunda değilsiniz Ömer bey ! Bütün cevaplariniz adresine geliyor

  1. Ömer Meriç

   Mail listesine abone olmuşsunuz. Kendiniz de çıkabilirsiniz ama ben çıkardım. Mail gelmeyecek artık size.

 34. Ergl

  Ben çocuk bakıcısı olarak işe başladım ama doldurduğumuz kağıtta 4447 nin 19. Maddesi olmadığı için 10. Maddesinden yararlanacakmışız sgk böyle yapmış. Benim sormak istediğim halen işkur kaydım yok yani işkur kaydım olmadan bu işe başladım şimdi yaptırsam ve işverenim sonra dilekçe verse sgk ya 19. Madde için bir ay sonrasında yinede bu 19. Maddeden yararlanırmıyız teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşe giriş tarihinden önce olması gerekir İŞKUR kaydınızın. Şimdi işsiz olmadığınız için İşsizlik kaydı da yapamazsınız.

   1. Ergl

    Ömer bey peki bu teşfikten yararlanabilmek için ne yapmalıyız bir çözümü varmı yani işten çıkarılıp işkur kaydı yapıp yeniden işe girişmi yapmalıyız böyle herhangi bir çözümü varmı işe giriş tarihim 10 aralık
    Çok teşekkürler çavaplarınız için

    1. Ömer Meriç

     Evet 10 gün dolmadan çıkış verebilirsiniz. Sonra İşkur kaydını yaparak yeniden tescil açabilirsiniz. Ancak bu sefer işveren olarak farklı kişi adına tescil açtırın. Zira ilave işçi şartını sağlamayabilirsiniz.

    2. Ömer Meriç

     Merhaba hocam tekrar. Çıkış verin. Sonra İşkur kaydını yapın. 2018 yılı bitmeden yeniden tescil açtırın. Bu durumda yararlanır. İsterseniz garanti olması açısından işveren olarak başka kişinin örneğin eşinizin adına tescil açtırabilirsiniz.

     1. Ergl

      Peki aynı kişi beni işten çıkarıp tekrar aynı kişi işe alsa bu durumda kesin bilginiz yokmu olurmu olmazmı diyebide işten 10. Gün dolmadan çıkarılıp sonra en erken ne kadar sürede işe alınmalıyım

     2. Ömer Meriç

      İşten 10 gün dolmadan çıkın. 31 Aralık 2018 tarihine kadar yeniden aynı işveren yanında başlamanız halinde yararlanırsınız. Şartlar sağlanmış oluyor.

     3. Ergl

      Ömer bey önceki cevaplarınız için teşekkürler son bi sorum vardı. İşverenim beni 10 gün dolmadan işten çıkarıp 2018 bitmeden geri almalı demiştiniz ya o süreç 2 hafta sürüyormuş yani 2018 bitmiş oluyor bu durumda 4447 nin 19. Maddedeki teşfikten yararlanamam galiba bir sorum daha var o da. 4447 nin 10. Maddesindeki teşfikten yararlanılacak buna ek 6 ay için işkur kaydı gerekiyodu ben işe girişte iş kur kaydım yok diye oldu bu sorunlar bu ek 6 aydn ne yaparak faydalanabilirim ama asıl istediğimiz 4447 nin 19. Maddesiydi bu hakkımızı kaybettikmi tamamen

     4. Ergl

      Ömer bey işkur kaydım yokken bakıcı olarak işe başladım oyüzden 4447. Nin 19. Madde teşfiğinden yararlanamıycam size sorduğumda 10 gün dolmadan çıkıp 2018 dolmadan geri giriş yaparsanız olur demiştiniz ama çıkış işlemi 2 hafta sürüyormuş yani 2018 bitmiş oluyor bu durumda teşfikten yararlanamazmıyız biz 4447 nin 10. Madde deki teşfikten yararlanıyoruz bu şekilde kalsınmı çıkış yaparsak risk olurmu diğer teşfiğide kaybetmek falan cevaplar için çoook teşekkür

     5. Ömer Meriç

      Neden iki hafta sürüyor ki onu anlamadım ? Aynı gün yapılabilecek bir işlem aslında. Önceki cevaplarımda da belirttiğim üzere 10 günü tamamlamadan işten ayrılarak sonraki gün İŞKUR kaydı açtırmanız ve 2018 bitmeden de yeniden 4447-19. madde kapsamında giriş yapmanız halinde teşvikten yararlanabilirsiniz. Tercih sizin.

 35. Ergl

  Ben çalışan olarak soruyorum işverenim sadece aynı kişi yapabiliyo bu giriş çıkış işlerini garanti değilse hiç uğraşmayalım. 4447 nin 10. Maddesine göre ek 6 ay daha teşfikten faydalanmak için işe başlamış durumdayken işkur kaydı oluyormuş galiba doğrumu

  1. Ömer Meriç

   Hayır bahsettiğiniz teşvikte de sonradan İşkur kaydı olmaz hocam. Önemli olan işe girişte o şartın sağlanması.

   1. Ergl

    Kusura bakmayın mesaj gönderilemiyordu diye tekrar tekrar gelmiş. İşten çıkarılmanın 2 hafta sürmesi de sgk ya telefonla sordum işveren işçiyi çıkarınca işçiye bildirilme süreciymiş yoksa cezası varmış falan. İşveren bir gün sgk ya gidip çıkış verince ertesi günde ben işkura gitsem sonra işe alınsam hemen öyle bitermi bu iş bilginiz varmı işverenimin çok vakti olmuyo

    1. Ömer Meriç

     Lütfen aynı soruları tekrar tekrar göndermeyin. Dünden beri sizin fazladan gönderdiğiniz soruları siliyorum. Sorularınız hemen cevaplanmakta. Ancak görebilmek için sayfayı yenilemeniz gerekmekte. Yoksa eski yorumları görüyorsunuz. SGK ihbar süresine karışamaz. Öyle bir şey yok. Çıkış hemen verilebilir.

 36. Ergl

  Yani bu konuda siz olsanız ne yapardınız bunu tam bi netliğe kavuşturalım işten çıkıp 2018 den sonra alınsam ne olur geriye dönük yararlanılmayan haklardan yararlanılır falan diye şeyler var bu konuda başla ne yapılabilir aynı işverenle evdede benden başka çalışanı yok

 37. Emrah

  İyi çalışmalar. Babam 14.10.1959 doğumlu sigorta girişi 1981 yılı. 1993-96 yılları arası esnaflık yapmış, farklı yıllarda şirkette çalışmış, 3200 gün civarı primi var, 2000 yılında özel bir şirkette çalışırken iş kazası geçiriyor (vinçten düşüyor) bu nedenle süresiz iş göremezlik ödeneği almakta. SSK dan emekli olabileceğini öğrendim. Hangi şartlarda nasıl emekli olabilir bunu öğrenmek istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Babanız ssk kapsamında 3600 tamamlaması halinde 14.10.2019 tarihinden itibaren emekli olabilir. Eksik hizmetleri askerlik borçlanması ile tamamlayabilirsiniz.

 38. Cengiz

  Merhabalar ben 1972 dogumluyum ve 01.02.1989 4a girişli 851gün prim ödemesi var.Askerligimi tavandan ödesem askerlik yapmıs oldugum tarihtenmi yoksa bugündenmi hesaplanıyor. Birde nasıl ve ne zaman emekli olabilirim? Geriye dönük ödeme yapabilirmiyim?Yardımcı olursanız sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 51 yaş 5450 günü ya da 3600 gün 60 yaşı tamamlamanız halinde emekli olursunuz. Askerlik borçlanmasına ait hizmet askerlik yaptığınız süreye işlenir. Ama ben olsam tavandan ödeme yapmam. Çok da etkisi olmaz maaşa.

 39. Birsen

  Ben kamu çalışanı idim. 16 yıl devlet memuru olarak çalıştım.sonra işten çıkarıldım. Kamu çalışanı iken 3 yıla yakın doğum nedeniyle ücretsiz izin kullandım her iki çocuğumda da. Doğum borçlanması yapabilir miyim. Yapsamda 20 yılı doldurmuyor 15 ayım yetersiz geliyor galiba. Bu durumda nasıl ve hangi şartlarla emekli olabilirim. Sgk lı işte çalışsam memuriyetten ikramiye alamıyorum sanırım. Peki ne yapabilirim. Bilgilendirir misiniz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Doğumdan sonraki 24 aylık sürede adınıza prim ödenmeyen süreleri borçlanma hakkınız var. Kalan hizmet sürenizi eğer ikramiyeye engel teşkil etmez ise isteğe bağlı bağkur kapsamında tamamlayabilirsiniz.

 40. Kadir

  Selamun aleyküm hocam annem 1968 doğumlu önceden 1995 yıllarında falan 10 15 günlük sigortası var bunu nasıl emekli yapabiliriz toptan para yatırmak hiç sorun değil ne kadar olursa olsun

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Toptan para yatırarak emekli etme imkanınız yok maalesef. Eğer sigorta başlangıç tarihinden sonra doğan çocuk varsa her bir çocuk için 720 güne kadar doğum borçlanması yapabilir. Onun haricinde ssk kapsamında emekli olabilmesi için en az 3600 günü tamamlaması gerekiyor. İsteğe bağlı ssk kapsamında prim ödemesi yaparak kalan hizmet sürelerini tamamlayabilirsiniz.

 41. Filiz Saritaş

  İssizlik maasi 10 aldik baska ise basladim kesildi. 1 sene sonra issizlik maasini yanlis hesaplamisiz 5000 tl ve faiziyle geri istoyor iskur ve icraya vermis. Bunda bizim bir sucumuz yok yanlis yaspmislarsa. Bu konuda yardimci olurmusunuz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yersiz olarak ödendi ise geri isteyebilirler. Ancak faizi isteyemezler sizden. Burada sizin bir suçunuz yok çünkü.

 42. Melike

  Merhabalar
  23.09.2013 tarihi işe başlayış tarihim 2019 yılında evlilik dolayısıyla işten ayrılmayı düşünüyorum. E devlette görünen son brüt ücret 4668 tl. 2019 Nisan ayını baz alırsak ne kadar tazminat hak ederim? Yardımcı olabilir misiniz. Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 26.500 TL tazminat alırsınız.

 43. Murat

  3.1.1975 doğumluyum.askerligimi1995/1997 yıllarında yaptım1.1.2001bagkur girişim var.8.9.2008 de sgk lı olarak çalışmaya başladım.toplam6411 günüm var.askerligimin bir ayını borclansam sigortami1995 cekebilirmiyim.bu şartlarda ne zaman emekli olurum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Normal şartlarda ssk kapsamında 7000 gün ve 60 yaşı tamamlamanız halinde emekli olursunuz. Askerlik borçlanmanız halinde giriş askerlik tarihine çekilmez. İlk başlangıç tarihinden borçlandığınız gün sayısı kadar geri çekilir. Yaklaşık 16 ay askerlik borçlanmanız halinde 58 yaşında emekli olursunuz.

 44. HARUN

  Malulen emeklilikle ilgili sorum vardi başvuru sürecim uzadı hala devam etmekte bu 2018 başlarında başvurmuştum hala devam etmekte bununla ilgili olarak bu sürede ilaçlarımı alabilmek için bir işte 1 ay süreli çalıştım sonra çalışmadığım için çıkardılar bu sürede 1 AYLIK bir sigortam yattı malulen emekliliğine bir sorun cikarirmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Çalışmamanız gerekirdi. Maaş bağlanması ile ilgili sorun olabilir. Sgk ile görüşerek konuyu netleştirmenizi öneririm.

 45. İlyas

  20.03.1970 doğumluyum.
  1988 yılında bir özel şirket de işe başladım ve 6191 gün 26 yıl orda çalıştım
  2014 sonunda ise yüzde 43 bir yıl süreli engelli raporum ile emekli olmak için vergi indirimi yazısı ile engelli raporum ile SGK ya başvuru da bulundum.
  Neticede iş yerinden 2015 in ocak ayının sonunda ayrıldım ve emekli oldum.Emekli
  Maaşı almam devam ederken sürekli olarak verilen 43 raporum dolmadan tekrardan hastane te başvuru da bulundum ve engelli raporum 55 sürekli olarak verildi.
  Aradan yıllar geçti ve SGK yazılı bir kağıt ile bana yeniden emekli maaşı mın devam etmesi için tebliğ ettiği bir hastaneden yeniden kurul raporu
  Almam gerektiğini söyledi ve maaş ım rapira göre devamı belli olacak yazılıydı.
  O hastane dende 54 rapir aldım ve yeniden emekli maaşı kesilecek veyahut devam edecekmi diye bir başka hastaneye sevk ederek rapor sonucu na göre kararını verecek maaşı kesilecek mi devammı edecek diye karar verileceği belirtildi ve engelli raporum 50 olarak da yeniden verildi fakat bu sefer de 50 olarak elime raporu verdiler ama iki yıl süreli hâle geldi.
  Şimdi öyle bir hâle geldim ki perişan bir vaziyet içinde yim.
  SGK’dan tebligat bekliyorum belki devam belki de maaşı mı keserek emeklilik maaşı mı vermeyecek şekilde yazılı bir kağıt gelecek.
  Yani şu hâle bir bakın neler yaşıyorum.
  Ortalama 4 yıl içinde 4 tane engelli raporum var.
  Belki bidaha isteyecek ler.
  Fakat 55 olarak verilen geçmişte ki sürekli raporum arada kaynadı.
  Şimdi ne yapmalıyım saygılarımla arz ederim.
  Süreç devam ediyor bu en son aldığım rapor sonucunu bildirimine göre verilecek olan karar ı bekliyorum..
  En son aldığım rapor tarihi 6 Aralık 2018 .
  (İki yıl süreli raporu 50).
  Bu verilerin rapor tarihi ise 6 Aralık 2020 de son buluyor.
  Ve benim normal emeklilik şartları ise zaten 20.03.2021 idi.
  Yani raporum bitimi ile bu tarih arasında 105 günlük fark var.
  Belki bir daha kurula sevk edecek belkide artık maaş devam edecek.
  Artık bu süreç beni yordu..
  Bekleyip 2021 mart ayında normal emeklilik için yaşı tamamlayıp başvuru da mı bulunsam bilmiyorum ama bir yol bulamadım…
  Neden böyle oluyor ve neler olacak bilmiyorum.
  Neler yapacağımı bilmiyorum..
  İki arada bir derede kaldım..
  Her hastane farklı olarak rapor sonucu verdi .
  Benim yıllardır hastalıklarım var iken tedavi altında olduğum halde neden böyle bir şey yaşıyorum.
  Pişman ettirdiler beni. Her yıl sürekli olarak ilaçlar kullanıyorum. Bunlar ı kafama göre kararını vermiyorum.neticede doktor tarafından yapılan değerlendirme sonucunda ortaya çıkan hastalıklar ve verilen ilaçlar kullanıyorum.
  14 yıldır kalp hastalığı kapak hastalığı tansiyon.
  6 yıldır astım hastalığı.
  17 yıldır bel fıtığı tedavisi ve sonundada 2013 de açık ameliyat.bel fıtığı ameliyatı sonrası yine haliyle belde yeniden fıtıklarının devam etmesi.
  2 yıl önce de trigeminal nevralji tedavisi görüyorum.
  Aşırı obezitem var.
  Ayrıca yeni bir hastalık olarak ağır uyku apnesi tedavi si görüyorum.
  Bunlar ın yarısını bile engelli raporum a puan verilmemiş olması beni üzüyor.
  Yani ayrı ayrı doktor tarafından verilen rapor lar ayrı puanları ile sonucu farklılık göstermektedir.
  Yani hastalik larım artarken bile raporum süreli hâle geldi.
  Sürekli olarak verilen geçmişte ki raporum arada kaynadı.
  Şu anda bu haldeyim ve SGK sonucu bekliyorum.
  Bakalım nasıl bir yazı tarafıma gelecek.
  Mağduriyet imi bildirdim.
  Rica etsem tarafıma mail olarak cevap verirseniz sevinirim teşekkürler sağolun hocam.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Öncelikle geçmiş olsun Allah yardımcınız olsun diyelim. Malumunuz tedavi ile iyileşebilen hastalıklardan malulen ya da engelli olarak emekli olanları SGK kontrole tabi tutuyor. Kontrolden sonra eğer engelliliği/maluliyeti devam ediyorsa aylık ödenmeye devam ediliyor. Sizin de son kontrolden sonra anladığım kadarıyla zaten engelliliğinizin devam ettiği raporla belgelenmiş. Bu süreçte beklemeniz gerekiyor. Başka birşey yapmayın. Normal emeklilik tarihi geldiğinde engelli maaşını kestirerek normal emekliliğe geçmenizi öneririm. Böylece bu eziyetten de kurtulmuş olursunuz.

   1. ilyas

    çok teşekkür ederim.

   2. İlyas

    Teşekkürler sağolun hocam.
    Emekli maaşı devam edecek anladığım kadarıyla öyle yazmışsınız.
    İki yıl sonra da normal emeklilik için arada sadece 105 gün var.
    Bekleyip tekrardan başmı vurmak gerekir.velevki rapor surem biterse.
    Yoksa tekrar başvuru yapmak gerekiyor mu..
    Sgk bu süreç de 105 gün maaş ödemezse tekrar başvuru yapınca da devamı belli mi olur..
    Geriye dönük maaş ödemezse tekrar benden borçlanma gibi bir şey istenmez herhalde öyle değil mi.rica etsem
    Teşekkürler sağolun

    1. Ömer Meriç

     Evet rapor oranı en az yüzde 40 üzeri olduğu için devam eder.aradaki 105 günlük sürede kaybınız olmasın diye yine rapor çıkartın bence. Normal aylık zamanı geldiğinde ise aylığı normal emekliliğe çevirme için başvuru yapmanız gerekiyor.

 46. Celasın Razi Özder

  2018 yılında afdan faydalanarak birikmiş bağkur primlerimi ödedim.. 2966 gün.. Yanlız 4a 4b çakışması dan dolayı 592 günüm silindi.. Bu 592 günü askerlik borçlanmasına saydırabilirmiyim.. Veya bu 592 günün parasını iade ederler i.. Teşekkür ediyorum..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigortalı hissesi iade edilebilir. SGK ile görüşmenizi öneririm. Askerlik borçlanması ayrı bir işlem. Eğer askerlik yaptığınız sürelerde prim ödemesi yoksa askerlik borçlanması yapabilirsiniz tabi ki.

   1. Celasın Razi Özder

    Ben çakışmadan dolayı silinen 592 günümü tekrar nasıl gün sayıma ekletebilirim.. Parayı İade almaktan öte asıl düşüncem o..

    1. Ömer Meriç

     Onu ekleme hakkınız yok maalesef hocam.

 47. Alkan

  Ömer bey benim işe giriş tarihim 1990 ve sadece 20 gün gözüküyo 2 de çocuktan dolayı doğum borçlanması olur. Şimdi sigortalı işe girsem 3600 den kaç yaşında emekli olurum doğum tarihim 1976 ve 3600 den emekli aylığı tahmini nekadar şu an alanlar için ssk için soruyorum teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 58 yaş ve 3600 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz. Şu an ortalama emekli maaşları 1000-1200 TL arasında.

 48. Mustafa

  12 06 1993 te ssk girişim var.Devlette memur olarak 30 09 1999 tarihinden itibaren 19 yıl çalıştıktan sonra istifa ettim.4 yıl ssk lı olarak asgari ücret üzerinden çalıştım.Bunları birleştirip emekli olmayı planlıyorum.Merak ettiğim soru emekli maaşının hesaplamasında hangi çalışma süresi dikkate alınacak?Hizmet süreleri birleştirip mi hesaplanak? buna göre ortalam emekli maaşı ne olur tesekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tüm hizmetler üzerinden ortalama prime esas kazancınız üzerinden hesaplama yapılır. Ne kadar maaş alabileceğiniz konusunda maalesef bir hesap yapamam. İyi günler dilerim.

 49. Mahmut Ergün

  Kolay gelsin, benim 09/02/1988 tarihinde sigorta girişim var ancak prim yatmamış, daha sonra 01/02/1993 tarihinde 107 gün prim yatmış, 19/01/1995 tarihinde devlet memuru olarak çalışmaya başladım, 02/11/2018 tarihinde memuriyeten çıkarıldım, 18 aylık askerlik borçlanmamı yaptım, ne zaman emekli olabilirim emekli ikramiyesi alabilirmiyim saygılarımla

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İkramiye konusunda net bir bilgim yok.Öncelikle toplam hizmet sürenizi 9000 güne tamamlamanız gerekiyor emekli olabilmek için. Ayrıca doğum tarihiniz nedir yazmamışsınız ?

 50. BURHAN TANRIVERDİ

  29/09/1959 doğumluyum ilk sigorta çıkışım 2004 ve şu anda 3997 günüm var askerlik borçlanması yaptığımda 4500 güne tamamlanıyor fakat kısmi emeklilikte 25 yılık hizmet süresi istenmektedir. benim yaştan dolayı emekli olabilme şansım nedir. 25 yılı beklersem 70 yaşında emekli olabiliyorum erken emeklilik nedir ve benim şansım ne kadardır. kafam karıştı hangi şarta bakacağımı şaşırdım bir yol göstermenizi rica ediyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigortadan emeklilik için 25 yıllık sigorta şartı aranıyor. Size tavsiyem bağkura geçmeniz. Bağkurda 1260 gün boyunca prim ödemeniz halinde emekli olursunuz.

 51. ekrem tastan

  merhabalar 1986 doğumluyum işe giriş tarihim 2003 bağkur ssk karşık 3800 günüm var ssk devam suan şimdi 4500 gün yaş 59 dan mı yoksa 7000 gün yaş 60 dan mı emekli olacağım ayrıca 25 yıllık hizmet süresi 7000 güne zorlamıyormu zaten iyi günler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Normal emeklilik için ssk kapsamında 60 yaş 7000 gün ile, Kısmi emeklilik için ise 4500 gün 60 yaş ve 25 yıllık sigortalılık süresi şartını sağlamanız gerekiyor.

 52. Aydın

  Ömerhocam 99 başlangıçlı isteğe bağlı bağkurluyum 74 doğumluyum 9 yıldırda dükkan açtım vergi mükellefi olarak pirim ödüyorum 10. Basamaktayım bu durumda kaç yaşında emekli olurum şu an 25. Yılını dolduranlar kaç lira civarı aylık alıyorlar daha yüksek emekli aylığı almak için kaç yıl nekadar fark ödesem nekadar yüksek aylık alırım teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Hocam. Bağkur başlangıç tarihiniz tam olarak nedir? Ortalama emekli maaşı şu an 1200 TL civarı. Yüksek aylık için primi yükseltmeniz lazım. Son bir kaç yıl değil genel ortalamanın yüksek olması lazım.

   1. Aydın

    20.4.1999 bağkur başlangıcı aralıksız ödendi 9 yıldır dükkan açtım yine bağkur devam etti 20 yul oomak üzere şimdi yüksek yatırsam 5 sene yüksek emekli olmam ozaman bunun için yapabileceğimiz birşey varmı bağkurda en yüksek aylık nekadar tahmini

    1. Ömer Meriç

     9000 gün 58 yaşı tamamlamanız halinde emekli olursunuz. En yüksek emekli maaşı diye bir şey yok. Ortalama prime esas kazanç üzerinden hesaplanır maaş. Örneğin taban kazanç 2019 yılında 2558 TL. Tavan ise bunun 7.5 katı. Bu kazançlar arasında prim ödemesi yapabilirsiniz. Aylık kazancın yüzde 40 o civarında oluyor.

 53. Süleyman eker

  Benim e.devletde ilk işe başlama tarihim 01.10.1993 fakat hizmet dökümünde ilk pirim 01.08 1995 de yatmış. 01.10.1993de 3 ay sigortalı çalışmam görünmüyor. Emeklilik hesaplamada hangisi değerlendirilecek. Gözükmeyen o 3 ay için ne yapmam lazım.teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İlk defa prim ödenmeye başlanan tarih esas alınır. Yani 01.08.1995. Gözükmeyen hizmet ile ilgili çalışmanızın olduğu işyerinin bağlı bulunduğu SGK sigortalı tescil servisi ile görüşmeniz gerekiyor.

 54. Gülçin Üçüncüoğlu

  Merhabalar,
  05.05.1976 doğumluyum ve SGK girişim 15.12.1997. Aralık 2018 sonu itibariyle prim gün sayım 5.283.
  Miras sebebiyle babamdan kalan atölyenin yönetim kuruluna üye olmam sebebiyle 2018 Nisan civarı Bağ-kur’a da dahil oldum ancak çalışmaya devam ediyorum ve dolayısıyla SGK’dan sigortam devam ediyor.
  SGK üzerinden prim günüm dolduğunda çalışmayı bırakırsam Bağkur’a prim ödemem gerekecek mi ve Bağ-Kur’da da kaydım olduğu için emekli aylığımda düşüş olur mu ?

  Çok teşekkür ederim.
  Gülçin Üçüncüoğlu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigortan ayrılınca bağkur otomatik devreye girer. Bağkur kapsamında ödenecek prim aylığınızı düşürmez ancak 3,5 yıldan fazla ödemeniz halinde emeklilik şartlarınız bağkura geçer bilginiz olsun.

 55. Yaşar Güvenç

  Öncelikle kolay gelsin…
  01.01.1970 doğumluyum 01.11.1988 işe giriş tarihimden 70 gün. 1996 tarihinde yatırdığım 540 gün askerlik borcum. 1997 yılında kayıt olduğum istege bağlı sigortadan 120 gün.Ve 2006 yılının 7 ayında kayıt olduğum ve ödemeye devam ettigim tarım sigorta (2925) ile toplam gün sayım 2965 dir.Sorum ne zaman emekli olurum borçlanma yapabilirmiyim bilgilendiriseniz sevinirim.Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ssk kapsamında toplamda 5400 günü tamamlamanız halinde 01.01.2021 tarihinden sonra emekli olursunuz. Borçlanma şansınız yok.

 56. Ahmet tekin

  Merhaba benim sorum 30.09.1978 doğumlu bayim.02.12.1996 dan beri hiç boşluksuz esnaf bağ-kur luyim.borcumda yok.22 yıl 20 günüm olmuş.sigortaya gecsem benim bir avantajim olacak mı onu merak ediyorum.simdidien teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maaş olarak bir avantajı olmaz. Zaten bağkurda da prim gününü doldurmanıza az kalmış. Sigortaya geçmek avantaj sağlamaz size.

 57. Burhan

  1996 yılında 3aylik ssk girişim var 1998 yılında bagkurlu oldum halen devam ediyor yalnız 2010 da çok acı ve ızdırablı bir kaza pençeyle bodrum kapısında bulunan bir çivıyı çıkartmak isterken pense yı sol göz mü darbe sonucu kaybetim ameliyatlar yaptım başarı lı olamadım sol gözüm hiç görmüyor bende artık ilk defa size sormak istedim acaba özürlü durumum bana artı eksileri ne emeklilik durumum ne cevaplar şansız minettar olurum hayırlı akşamlar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Malulen emeklilik için başvuru yapabilirsiniz hocam. Sağlık kurulu da uygun görürse emekli olabilirsiniz.

 58. halil

  iyi günler kolay gelsin şimdi benim babam yurt dışı ve yurt içinde baya çalıştı babam sonra yurt içinde sigortalı çalışırken 98 yılında iş kazası sonucu vefat etti, anneme ölüm aylığı bağladılar benim sorum şu iş kazası sonucu 1 saat bile olsa sigortalı bu aylık bağlanıyor peki kalan primler için yapabileceğimiz birşey varmı bunun hakkında bilgi istiyordum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kalan primler diye birşey olmaz. Toplam bildirilen primler üzerinden aylık hesaplanır ? Anneniz iş kazası geliri ve ölüm aylığını birlikte mi alıyor yoksa sadece ölüm maaşı mı alıyor ? Babanızın toplam prim gün sayısı neydi bir de ?

   1. halil

    Ömer Bey sadece bir maaş alıyor oda kaza sigortası olan maaş 1300 tl civarı yanlış hatırlamıyorsam babamın 20 yıla yakın yurt dışı çalışmışlığı var 2000 üstü de Tr de primi var.

    1. Ömer Meriç

     Neden iş kazası geliri de almıyor? Normalde iş kazası sonucu vefat halinde iki maaş bağlanması gerekiyor.

     1. halil

      Bilmiyorum sadece birtane maaş bağladılar bunun araştırmasını nereden yapabiliriz peki bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.

     2. Ömer Meriç

      Eğer iş kazası sonucu vefat ettiyse ve sadece bir aylık bağlandıysa üzülürüm. Çok kaybınız var. Vakit kaybetmeden Pazartesi günü bağlı olduğunuz Sgk iş kazası ve meslek hastalığı servisine giderek durumu anlatın. Bir bakılsın. Olmazsa yeni başvuru yapabilirsiniz.

 59. AYTEN

  Merhaba Ömer Bey,

  Eşim 1996 yılında vefat etti kızımla birlik yaklaşık 1.100 TL maaş almaktayız . Babam ise 2 sene önce vefat etti. Ben feragat edip babamın maaşının %50 si için başvursam kızımda eşimden kalan maaşın %50 sini alabilir mi? Her ikisi kurumda BAĞ-KUR dur.
  Şimdiden yardımınız için teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır feragat etme hakkınız yok maalesef. İki aylıktan birisini alabilirsiniz. Yüksek olan bağlanır.

 60. Oğuz

  İyi çalışmalar.28 nisan 1979 doğumluyum.6 mart 2009 da işyeri açtım ve ilk defa bağkura prim yatırmaya başladım.prim ödemelerim 2 aralık 2015 yılına kadar sürdü.bu tarihten sonra hiç prim ödemesi yapamadım ama işyerimi hala aralıksız işletiyorum.emeklilik için hangi şartlara tabiyim ve bundan sonra nasıl birşeyler yaparsam benim için avantajlı olur tavsiye ve tecrübelerinizi aktarırsanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Bağkurda 9000 gün 60 yaş ile emeklilik hakkınız var. Kapsamı değiştirmenize gerek yok. Bu kapsamda prim ödemeye devam edebilirsiniz.

 61. Dursun ali gurbuz

  Hayirli gunler 2006 yilinda emekli oldum su an 2800 tl maas aliyorum intibaktan yaralanirmiyim tesekkur ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet çıkarsa yararlanırsınız.

 62. mehmet kalyenci

  20.03.1967 doğumluyum.1994 yılı 11.ayından itibaren 19 ay askerlik yaptım. 02.01.1996 tarihinde sigorta girişim var .kesintisiz sigortam devam ediyor.Askerliği ne kadarlık kısmını borçlanırsam hangi yıl,borçlanmazsam hangi yıl emekli olurum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 60 gün askerlik borçlanmanız yeterli. Tamamını borçlanmayın. Bu durumda 55 yaşı tamamladığınızda yani en erken 20.03.2022 tarihinde emekli olabilirsiniz.

 63. enver

  1975 dogumluyum 01 04 2005 bagkur 01 10 2009 Ssk oldum 4500 kısmi emeklilim varmı artı Çalıştim 10 yıllık tazminatımı alabilirmiyim Ömer bey

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.4500 gün için 25 yılı tamamlamak gerekiyor. 7000 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz

 64. Alkan

  Ömerbey 1990 ssk girişliyim kaç günü doldurduktan sonra çalışmayarak ssk ödenebiliyor yani böyle bi kanun çıkacak dediler çıktımı

  1. Ömer Meriç

   Çalışmayarak SSK’dan kastınız nedir ? İsteğe bağlı ssk ise şimdi de ödeyebilirsiniz. Bununla ilgili ayrıca bir çalışma bulunmuyor.

   1. Alkan

    İsteğe bağlı ssk yoktu daha önce bağkur ödenebiliyordu yenimi değişti. Ben 90 girişliyim sadece 20 günlük prim yatmış 3600 den dışardan ödeyip emekli olabilirmiyim ssk dan76 doğumluyum

    1. Ömer Meriç

     Ek5 tarım ssk kapsamında kalan günlerinizi isteğe bağlı olarak tamamlayabilirsiniz.

     1. Alkan

      Son bi soru bu tarım sigortasından emekli olunca aylık normal ssk dan düşükmü olur

     2. Ömer Meriç

      Tabi ki düşük olur. Yüzde 20 civarında bir fark var arada.

  2. Aydın

   Ömer bey ben esnafım 20 yıldır pirim ödüyorum bağkura bunu 25 değilde 30 yıl ödesem emekli aylığım daha fazla olurmu

   1. Ömer Meriç

    Yok hocam ben ödememenizi öneririm. Çok fazla etkisi olmaz. Ama yine de takdir sizin.

 65. Metin

  Merhaba
  12.11.1980 doğumluyum sigorta başlangıcım 02.10.1998 6014 gün prim ödemem var ne zaman emekli olurum
  Ayrıca şuan emekli olsam internetten baktığımda 1350 lira emekli maaşı alırsınız diye gösteriyor bizim sigortamız yüksekten ödeniyo şuan brüt 4500 civarı üzerinden ödeniyo

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 7000 gün ve 60 yaşı tamamlamanız halinde emekli olabilirsiniz. Ortalama kazancınıza göre emeklilik hesabı yapılıyor. Son kazanca göre değil. Sistemin hesaplamış olduğu maaş alabileceğiniz yaklaşık maaştır.

   1. Metin

    1998 girişliyim 60 yaş demişsiniz 57 değilmi

    1. Ömer Meriç

     Pardon. 1999/10. ay gibi düşündüm sanırım. Evet 57 yaşa tabisiniz.

 66. Kadir alkan

  Meraba kardesim malulen emeklilik için başvurdu bu başvurusunda kabul oldu son çalıştığı iş yerinde bir yıllık tazminatını almak istedi fakat ssk da 3600 gün primi olması gerektiğini söylemişler kendisinin 3200 günü var emeklilik hakkını kazanmasına rağmen tazminatını neden alamiyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Öyle şey mi olur. Tazminat alabilme durumlarından birisi de emeklilik hakkı elde etmektir. İşveren ödemek zorunda.

 67. ahmet tekin

  slam abı gecen sormusdumda aklım karıstı sızede sormak ısdedım.30,09,1978 dogumlu bayım.02,12,1996 dan beri esnaf bagkurum var.suan 22 yıl 20 gunum olmuş.borcumda yok.bu ıslere bakan bırısıne sordurdumda sıgortaya gecersem kalan gunlerımı 35 ay kaldısigortaya gecersem .emeklılı yasım 46 olacakmış.esnafdan devam edersem 54 yasımda olacakmısım.ne yapem abi kafam karıstı .sıgortaya gecsem gercekden emeklı yasımı one cekermi.kolay gelsın ıyı gunler.

 68. ahmet tekin

  abi sorunun devamı kusura bakma hemen esnafılıgı kapatmam lazımmıs.ıda kaydını falan hemen durudrmam lazımmıs.derhal sıgortalı bı yerde gostermem lazımmış.30,09.1978 dogum-02.12.1996 esnafa gırıs -22 yıl 20 gun odenmış gun. sigorta olursa 46 da emeklı olacakmısım.esnaf devcam ederse 54 yasımda kolay gelsın.

  1. Ömer Meriç

   Hocam merhaba tekrar. Baktığınız arkadaş bir kere daha gözden geçirsin bu işlere bakmayı. Sigortada 02.12.1996 tarihinde başlangıcı olanlar 56 yaş ve 5825 şartlarına tabi. Dilerseniz en yakın SGK Merkezine giderek bir de oraya hesaplatın. Ama dediğim gibi yani şartlar. SSK’ya geçmek sizin için yaşta avantaj sağlamayacak.

 69. Engin

  Merhaba,
  1- Sigorta başlangıcım da olan 5.4.2000 yılından beri Özel bankada çalışmaktayım.7000 prim günüm dolduğunda(8 ay var)tazminatımı alarak istifa etmek istiyorum.7000 günün tamamını bankada doldurmuş oluyorum.
  Fakat bankadan emekli olmak istiyorum. İstifam sonrası Bankadan emekli olabilmem için başka bir yerde çalışmamalımıyım. Yada belli bir süre varmı?

  2- 7000 prim günümü doldurup kendim istifa ettiğimde tazminat hesaplamasında, sadece brüt ücret ve düzenli ikramiye mi ödeniyor. düzenli yemek ücretide tazminata dahil edilirmi.yani çalışan kendisi istifa ederse tazminat hesaplamasında hangi kalemler hesaplanır?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Engin BEY.
   1-Bu konuda bankanız tarafından uygulanan bir hüküm yoksa başka yerde çalışabilirsiniz. Bu durumda emekli maaşınız son çalışmanızın olduğu sigorta koluna göre bağlanır ama tabi ortalama kazancınız esas alınır.
   2-Yemek ücretinin bir kısmı prime esas kazanca dahil edilmez. Bu yüzden kıdem tazminatı hesabında dikkate alınmaz. Prime esas kazanca dahil edilen kısım tazminat hesabına da dahil edilir. Dilerseniz kıdem tazminatı hesaplama programımız aracılığı ile yaklaşık tazminat ödemenizi hesap edebilirsiniz.

 70. Ferhat

  1966 doğumluyum
  1984 sgk girişim var
  1300 gün 4a
  3800 gün 4b hizmet sürem var mevcut
  SGK lı bi işte halen çalışmaktayım
  Ne zaman emekli olurum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hesaplama yapabilmeniz için sigorta ve bağkur ilk başlangıç tarihiniz, ayrıntılı hizmet bilgileri gerekli.

   1. Ferhat

    Doğum 15-07-1966
    SSK giriş 01-09-1984:327 gün var
    Bağkur giriş çıkış 01-06-2000/25-12-2016 yaklaşık 5750 gün var
    Bağkurdan sonra ssk tekrar giriş 26-12-2016 halen ssk lı işte çalışmaya devam etmek deyim

    1. Ömer Meriç

     Merhaba tekrar. SSK’dan devam edin tekrar bağkura geçmeyin sakın. Sigortada 3,5 yılı yani 1260 günü tamamlayınca emekli olursunuz. Eğer kesintisiz geliyorsa 2020/06. ay gibi tamamlamış oluyorsunuz 3,5 yıl şartını.

 71. Başar

  Merhaba, 01.01.1979 tarihli işe girişli annemin (doğum tarihi 05.07.1960) toplamda 1520 gün ssk primi bulunmakta olup 21.01.2019 tarihi itibari ile çalıştığı iş yerinden ayrılmıştır (2014-2019 yılları arası sigorta primi aralıksız yatmıştır). İşsizlik maaşına başvurur isek, bu maaş ile isteğe bağlı sigorta primi ödeyebilir miyiz, eğer öder isek 2019 yılı itibari ile prim ücreti ne kadar olacaktır? Ayrıca 1980 ve 1984 doğumlu 2 çocuğu bulunan annemin, doğum borçlanması da dahil olmak üzere ne zaman emekli olabilir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Anneniz toplamda 3600 günü tammalarsa emekli olur. İşsizlik maaşı alırken isteğe bağlı bağkur ödeyebilirsiniz. Maaş kesilmez. 2019 yılı için aylık prim tutarı 818 TL.

 72. Cemal

  Hocam iyi akşamlar ise giriş tarihim05.1997.dogum tarihim 13.09 1977.askerden önce işe girdim.ssklı olarak calıstim.05.2008 de 2925 tarima yazildim.2011 de bana borc cikarttilar ve ek 5 tarima gecirdiler.2008 den bu yana ödüyorum .şu anda 4100 primim var.hangi şartlarda emekli olabilirim.veya ek5i dondurup normal sskli işe girsem sskdan mi emekli olsam hangisini tavsiye edersiniz.şimdiden teşekkürler hocam.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tabi ki normal sskya geçmeniz daha avantajlı olacaktır. İşe başlangıç tarihiniz tam olarak nedir ?

 73. İlgün

  Merhaba. 2017 yılında vefat eden bağkurlu eşimden dul maaşı alıyorum. 1984 yılında vefat eden ssklı babamdan da yetim maaşı alabilmem mümkün müdür? İki maaşı aynı anda almak olası mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İki maaşı aynı anda alamazsınız. Eşiniz 2008 öncesi vefat etmiş olsaydı alabilirdiniz. Ama yine de SGK ya yazılı olarak başvurmanızı öneririm çünkü bazı istisnai durumlar var.

 74. Fatih

  Slm hocam istege bagli bagkurda kac yil pirim ödüyoruz bide emeklilik yaşı kac bayanlar için tşk ceyiz yardimindan haberim yokdu yeni oldu evleneli 9 yil oldu yardim parasini alabilirmiyiz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaştan emeklilik için 5400 gün normal emeklilik için 9000 gün gerekir. Çeyiz parasında zaman aşımı 5 yıldır. Süre dolduğundan alamazsınız.

 75. hasan

  hocam merhaba annem 21.10.1964 doğumlu 54 yaşında 01.04.2004 girişli tarım bağkurlu 4 kardeşiz kardeşlerim 1993 1994 1998 1999 doğum tarihli annemin şuan ziraat odasındaki kaydını sildirdik sgk gittiğimizde yatırmanın bir anlamı olmadığını söylediler 60 yaşında emekli olacağını söylediler 4a geçersek 58 yaşında prim doldurmayla beraber emekli olabileceğini söylediler hocam sizce ne yapmalıyız en erken nasıl emekli olabilir 4b-4a arasında emekli maaşları arasındaki fark ne kadardır durdurmamızımı yoksa 4a geçmemizimi önerirsiniz. Şimdiden çok teşekür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Anneniz bağkurdan 5400 gün ve 60 yaşı tamamlamanız halinde emekli olur. Sskya geçmesini önermem. Ssk da 4500 gün 58 yaş ve 25 yıllık sigorta süresi şartını sağlaması gerekiyor. Bu şartı 2029 da sağlamış oluyor. Sskdan normal emeklilik için ise 7000 gün ve 58 yaşı tamamlaması gerekiyor. Bu durumda bağkurdan devam edip 5400 günü tamamlaması daha mantıklı olacaktır. Emekli maaşı ssk ve tarım bağkurunda farklıdır ancak yaştan emekli olacağı için arada şok da fark olmuyor.

   1. hasan

    hocam bize dedikleri son 3.5 yılını sgk devam ettirirse daha erken emekli olur ve daha fazla emekli maaşı alabileceğini söylediler şimdi sizde sgk önermiyorum diyorsunuz şuan durdurduk 5400 günü tamamladı sadece yaşı bekliyoruz şuan bende şöyle düşünüyorum eğer arada 400 tl fark olursa sigortadan son 3.5 yılını devam ettirmeyi düşünüyorum

    1. Ömer Meriç

     Tabi ki 7000 güne tamamlarsanız alabileceğiniz maaş fazla olur. Ona bir şey demiyorum. Arada şu kadar fark olur demek yanlış. Bugünki şartlarda 5400 günle ortalama maaş 800 TL civarında iken normal aylık ise 1100 TL civarında olmakta.

 76. Sevil

  1996 2000 yılları arası 3yıl 8 ay sigortalı olarak çalıştım. Şu anda 43 yaşındayım.2018 ocak ayından bu yana bağkur primi ödemekteyim. Ocak ayında 818.Tl oldu. Geçen yıl son 3 buçuk yılı sigortalı bir işe girip tamamlarsam 5400 günden 53 yaşında emekli olacağım söylenmişti. 53 yaş Emekli olma yaşı değişti mi?Aylık 818 tl. Ödüyorum. Şu an için emekli olursam maaşım nekadar olur?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşe giriş tam tarihinizi yazarsanız emeklilik yaşınızı hesap edebilirim ? Bağkurda 3,5 yılı tamamlamamaya dikkat edin. Yoksa emeklilik durumu bağkura geçer. Verdiğiniz bilgilerle emekli maaşı hesabı yapmam imkansız.

  2. Cem

   Merhabalar
   Babam 1954 doğumlu 1969 sigorta girişli ama ne yazık ki sigorta günleri az 982 iş günü var.
   10 ay kadar yurtdışında çalışmış nasıl ve hangi şartlarda emekli olabilir.
   Teşekkürler
   Kolay gelsin

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Ssk kapsamında en az 3600 prim gününü tamamlaması halinde emekli olur. En erkeni bu olur babanız için.

 77. Sevil

  5400 gün 818 tl. Esnaf bağkur primi ödeyen birisi şu an emekli olsa nekadar maaş alır?

 78. necdet

  02.02.1996 ssk girişim var sskdan 3402 günüm var 2010 yılında bağkurlu oldum 5yıl2 ay 26 gün ödenmiş günüm var 2016 yılında tekrar ssk oldum 640 gün ödenmişliğim var en kolay nasıl emeklı olurum nekadar prım ödemem gerkli

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Doğum tarihinizi ay gün ve yıl olarak yazar mısınız?

 79. Serhat

  Efendim merhaba
  Ben 17.12.2012 yılından beri aynı firmada çalışıyordum. 28 Ocak 2019 yılı itibariyle benimle iş akdi iptal edildi şirketim tarafından.
  Bu süreçte bana 2018 yılında 2000₺ net maaş veriyorlar. Şirket prosedürü olan zam artışı imzasız şekilde 2450 ₺ olacağı bildirildi+prim+ 400₺ yemek Kartı ve de araba veriyorlardı. Ama çıkacağım bildirilince zammı geri çektiler ve asgari ücret üzerinden bana 2558*6 = 15348₺ verileceği bildirildi. Ben imza atmadım.
  Bu süreçte 2018 de bana 2000 + 1500₺ prim sabit veriyorlardı. Bunu şahit ile ıspatlayabilirim.
  En uzun ve gece kalmalı yolculuklara beni yolladılar hiç mesai vermediler.
  Geçen sene olan 21 gün iznimi kullandım. Bu sene iznimin olmadığını belirttiler.
  Benim burada yapabileceğim hiç bir şey yok mu?
  Bana yardımcı olursanız sevinirim.
  İyi akşamlar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Hesaplama işlerinde uzman birisi ile görüşerek öncelikle alacaklarınızı net olarak hesaplayıp işverenden talep etmeniz gerekiyor. Sonrasında ise arabulucu ve çözülmez ise mahkemeye gitmeniz gerekir.

 80. KEMAL

  01.01.1990 tarihinde ssk’lı oldu. 436 gün primim var. 15.07.1996 tarihinde emniyet müd.ne polis memuru olarak göreve başladım. 5 yıl polis memuru olarak görev yaptım. grev yaptığım esnada askerliği yaptım ve askerlik borçlanmasını ödedim. 15.04.2001 tarihinde aynı bakanlığın başka bir birimine yatay geçiş yaptım ve halen görevdeyim. benim ne kadar hizmetim bulunmaktadır. emniyet müd. görev yaptığım sırada yıpranma payı nasıl veriliyor.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Polislikte/emniyet görevinde geçen her 360 gün için 90 gün fiili hizmet süresi veriliyor. Yani polislik hizmetiniz 5 yıl ise bu 1800 gün eder. 450 günlük fiili hizmet zammı ile birlikte 2250 gün olarak esas alınması gerekir.

   1. Öner

    Peki toplam hizmetim ne kadardir

    1. Ömer Meriç

     Önceki sorunuzu bulamadım hocam soru neydi kusura bakmayın?

 81. Buse

  Merhaba esim devlet memuru 2019 17 subat tarihinde emeklilik hak ediyordu basina gelen talihsiz durumdan oturu hapis cezasi aldi suanda mahkum subat 5 itibaren ssim askerlik borclanmasi yapmadi dilekce vermisti ama.oee olmadi simdi esimin toplu parasina emekliligine nasil yansir bu durum bilgilendirirmisiniz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sorunuzu tam anlamayadım!

 82. coşkun

  30.10.2013 den karşilikli olarak iş den ayrildim geriye dönük 5 yil zaman aşimi varmiş bu zaman aşimi beni etkiliyormu etkilese bile 2 aydan kaybediyorum almam için ne yapmam gerekiyor tşk ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Neyi alacaksınız hocam? Kıdem tazminatı mı?

 83. Arif

  Benim kyk borcum başlamış bitmiş bana haber gelmedi bugün gördüm. Birde gecikme zammı uygulanmış onları ödemek zorundamıyım yoksa geçikme faizi silinebiliyor mu .

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Şu an kyk borçları için yeniden yapılandırma yok. Eğer çıkarsa gecikme zammını sildirebilirsiniz. Mevcut durumda faizi ile birlikte ödemeniz gerekir.

   1. Arif

    Öyle birşey gündem de var mı peki yapılandırma gelecek mi.

    1. Ömer Meriç

     Şu an için yok hocam.

 84. saim

  annem 2011 yılında malulen emeklilik için dava açtı, 2013 yılında babam vefat etti annem dul maaşı almaya başladı,annemin davası 2018 yılında sonuçlandı.07.02.2011 tarihli sağlık kurulu raporuna istinaden emekliliğinin başlaması diye mahkeme kararı çıktı,bu kararla birlikte kuruma başvurduk kurum annemin dul maaşını yarıya indirdi,alacağımız birikmiş paradanda 30.000 tl sini kurum bizden geri aldı,gerekçe olarakta kurumdan iki maaş yani kendisi emekli olduğu için dulluk maaşının yarısını almalı diye bir yazı verdiler,ben kuruma itiraz ettim her iki maaşta tamdan bağlanır diye bununla ilgili dilekçemi kuruma verdim,daha sonraki araştırmamda bir genelge daha buldum kurum olumsuz bir görüş bildirirse ne yapmalıyım yatdımlarınızı bekliyorum teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kurumun yaptığı işlem doğru. Kişi çalışırsa ya da kendi sigortalılığından dolayı aylık bağlanırsa dul maaşını %50 oranında alabilir. Geriye dönük olarak yapıldığı için dul maaşının bağlandığı tarihten sonraki fazla ödenen kısım istenebilir.

   1. saim

    üçtane genelge buldum genelgede her iki aylık tamdan bağlanır diyor

    1. Ömer Meriç

     Bilemiyorum hocam. Bağlı olduğunuz SGK ile iletişime geçin.

 85. İbrahim

  İyi gunler babam 1968 dogumlu 1993 un 11. Ayında arabistanda 6 ay calismis turkiyede ilk giris tarihi 1996nin 12. Ayı arabistan baslangıc sayılırmi ne zaman emekli olur.askerlik 18 ay yaptı.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Arabistan sigorta başlangıcı sayılmaz. 6 ay ise borçlanma yapması halinde borçlandığı süre kadar geri çekilir. Askerliğini ne zaman yaptı babanız ?

   1. İbrahim

    1989 da yaptı.

    1. Ömer Meriç

     13 ay askerlik borçlanması halinde 55 yaş 5750 günle emekli olabiliyor.

 86. Canan Can

  Sayın yetkili;
  Rahmetli Babam dan 4A SSK yetim maaşı alıyorum ( tek evladıyım Annemde vefat etti ),SSK dan eski çalışmışlıklarımı isteğe bağlı emekliliğe baş buru yaptım babamdan aldığım maaşın kesileceğini biliyorum; sorum çeyiz parası alabilirmiyim.. Nereye müracaat edeceğim?Teşekürler
  Saygılarımla.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çeyiz parası sadece evlilik halinde ödenir. Sigortalı çalışma halinde ödenmez.

 87. Yusuf

  selamün aleyküm kolay gelsin benim babamın 01 ,03,1995te sadece 80 gün sigorta girişi var 01,06,2018 bagkur var emekli olabilmesi için sigortayamı girsin yoksa bagkura devammı etsin devam etsede kaç yıl daha ödemesi gerekir .

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. En erken sigortadan emekli olur. 3600 günü tamamlaması gerekir.

 88. Zeynep

  İşveren asgari ücretli için sgk birimi için aylık nekadar ödüyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yararlanılan teşviğe göre değişir. Normalde 150 liralık asgari ücret desteği ile beraber 680 TL civarında.

 89. kemal

  1977 dogumluyum.işe giriş 13.10.1999. askerdeyken sigorta tesçili yapılmış .ben askerdeyken 157 sigorta ödenmiş. toplam 4519günüm var.12.01.2001de tekrar sig.ödenmeye baslandı .şimdi şunu ögrenmek istiyorum.askerdeki sigorta başlangıcı veödenen prim silinirmi.silinirse sig. başlangıçı 12.01.2001 mi olur.şayet olursa askerlik ödersem eylül 1999 altına düşermi .ne zaman emekli olurum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şikayet yoksa silinmemesi gerekir. Askerlik başlangıç tarihi ne zaman resmi olarak?

   1. kemal

    merhaba askerlik tarihi 21.11.1998 sigorta tesçil 13.10. 1999 bir sonraki sigorta ödemesi 13.01 2001 silinirse benim yararıma olurmu.emeklilik sartlarım ne olur. slinirse eylül 1999 altına düşer mi.

    1. Ömer Meriç

     Merhaba tekrar. İlginç bir durum olmuş sizinki. Mantıken askerde olan bir kişi sigortalı çalışamayacağından iptal edilmesi gerekir. Ancak SGK uygulamarı bu konuda nasıl oluyor net bilgi sahibi değilim. Askerdeki sigorta iptal olsa bile askerliğin tamamını borçlandığınızda zaten ilk sigorta başlangıcından geriye geliyor ve 1999/09 altına düşüyor.

    2. kemal

     MERİÇ BEY O ZAMAN SİZİN DEDİGİNİZ GİBİ OLURSA EMEKLİLİK SARTIM 5975 GÜN 58 YAŞ MI OLUR

     1. Ömer Meriç

      Aynen öyle olur hocam.

   2. KEMAL

    ASKERLİK BASLANGIÇ 21.11.1998

  2. fehmi

   merhaba.01.01.1962 doğumluyum.ssk başlangıç tarihi 01.10.1979 dur. benim askerlik dahil 657 ye tabi 34 yıllık memuriyet hizmetim var çalışmaya devam etmekteyim.bu hizmet haricinde 6 yıl 3 ay özel sektör ssk hizmetim vardır.yani toplam hizmetim 40 yıldır.emekli sandığından temmuz 2019 da emekli olmayı düşünüyorum.maaş bağlama oranım yüzde kaçtır.Beni aydınlatırsanız sevinirim.

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Bu konuda bilgi sahibi değilim maalesef Fehmi BEY.

 90. ALİ

  ali dizgin sgk 01/11/1986 girişim yapilmiş prim ödenmemiş 01/01/1987 ödemiş sgk beni 87 sayıyor bu aradaki 2/ ay lık bunun sayılması için ne yap mam gerekır ara 1 sene atıyor benim 11/12/1969

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer prim ödenmesi yapılmadıysa işyeri arşivinden o dönem için bildirge verilip verilmediğini sorgulayın. Eğer verildi ve Sgk işlemediyse geriye dönük işlem yapılabilir.

 91. Doğan

  Hocam merhaba.sigorta başlangıç tarihim 1986 daha sonra 1987-1989 yılları arasında Kamuda Mevsimlik işçi olarak çalıştım.1989 da askere gittim.1991de askerden geldim.Çalıştığım kurumda işe başlayamayınca 1991-1995 arası vekil öğretmenlik yaptım.1996 Yılında çalıştığım kurumda tekrar işe başladım ve 2019 yılı başında emekli oldum.Çalıştığım kurumdan kıdem tazminatını aldım.Ama vekil öğretmenlikte çalıştığım günlerin kıdem tazminatını alamadım.Vekil öğretmenlikte geçen günlere ait kıdem tazminatı alma hakkım varmı ?teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır o süreler için tazminat ödemesi yapılmaz.

 92. Azize Eren Toprak

  Selamlar.Ev hanımıyım.Son 10 yıldır çalışmıyorum.Dışarıdan isteğe bağlı ödüyorum.İşe ilk girişim 24.09.1998
  24.09.1998 – 31.01.2007 arası yapı kredi bankasında çalıştım.Banka özel sandık primim 3007 gün
  20.06.2007 – 23.08.2007 arası thy’de çalıştım.SSK primim 63 gün.
  03.10.2009 – 20.02.2019 arası isteğe bağlı yatırdım.İsteğe bağlı primim 3449 gün oldu.
  Hizmet birleştirdim.Sistemde görünüyor.Toplam prim gün sayım 6519
  -Ne zaman emekli olabilirim?
  -İsteğe bağlı prim öderken 2012 senesinde doğum yaptım.Borçlanabilir miyim?2 sene kazandırır deniyor.
  -Son 3.5 senede isteğe bağlı ödedim diye bağkur’dan emekli olacağımı okudum.Öyleyse toplam 7200 güne mi ulaşmam gerekiyor?yani 7200-6519=681 gün daha mı isteğe bağlı prim ödemeliyim?Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son 7 yıl içerisindeki toplam hizmet arasında bağkur 3,5 yıldan fazla olduğundan bağkurdan emekli olursunuz. Toplamda 7200 günü tamamlamanız gerekiyor. Yaş olarak da 58 yaşı tamamlayacaksınız.

 93. ercan

  Hayirli gunler Ben 2014 ten beri sozlesmeli personel olarak calisiyorum (657 tabi). Bu gunlerde istifa etmeyi dusunuyorum istifa ettigim takdirde tazminat alabilir miyim? Simdide teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İstifa halinde tazminat ödenmez hocam.

   1. ercan

    Hocam ben sozlesmeli memur olarak calisiyorum bu sene sozlesmeli ogretmenlige atandim yolluk alabilir miyim acaba.

    1. Ömer Meriç

     Ödenmez diye biliyorum ama yine de Kuruma bir sorun.

 94. serdar soysal

  24.11.1976 doğumluyum 10.05.1993 tarihinde işe başladım ve şu an primim 7850 gün acaba yasa çıksa ne zaman emekli olurum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Önce yasa çıkması lazım. Yasanın nasıl ve ne şekilde çıkacağı ya da kimleri kapayıp kimleri kapsamayacağı en önemlisi de çıkıp çıkmayacağı belli değil.

 95. erhan

  merhabalar annem vefat eden babamdan maaş alıyordu ssk idi aldığı kurum.Sonra öğrendikki annem babasındanda maaş alabiliyormuş babasıda bağkur olduğu için kesin alırsınız dediler başvurduk evet annem hem babasından maaş alıyor hem kocasından maaş alıyor.Ancak bir gün bize postadan bir yazı geldi izmire müfettiş görüşmeye çağırmış babasından maaşı yeni bağlandığı için toplu bir ödeme olacak teyze sana demişler.Aradan 4 ay geçtikten sonra bir yazı daha geldi annemin kardeşinin bağkura 8 bin lira borçlanması varmış annemede 13 bin lira para yatırılcakmış.ödeme günü geldiğinde 5bin tl yatırıldığını gördük ölmüş teyzemin borcunu annemin üzerinden almışlar bizim teyzem için kesilen parayı geri alma şansımız varmı.?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Bu parayı alma şansınız yok maalesef. Çünkü maaşla ilgili oluşturulan bir borç varsa diğer hak sahiplerinden kesilmesi gerekir. Doğrusu yapılmış yani.

 96. ÜNAL TULGAR

  Sayın Uzman 2004 yılında 25 yıl en üstten prim ödeyerek emekli oldum.O zaman ödediğim prim asgari ücretlinin ödediği primin 4-5 katı idi.Bugüne geldiğimizde bir emekli asgari ücretlinin aldığı maaşın 2 katı bile olmayan bir emekli maaşı almaktayım.Bunun sebebi nedir?
  25 yıl devlete 4-5 asgari ücretlinin primini 1 ayda ödedim,şimdi neredeyse bu iyileştirmeler devam ederse bir asgari ücretli emeklisiyle aynı emekli maaşını alacağım.Bu Hakmı yoksa zamanında Maaşım yanlışmı hesaplanmış?Cevabınızı merakla bekliyorum.Şimdiden teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Maaş yanlış hesaplanmış ya da doğru hesaplanmış diye birşey diyemem. Dosyanızın ayrıntılı incelenmesi gerekiyor. Prim ödemelerini son zamanlar mı yüksek ödediniz yoksa en baştan beri mi yüksekti? Ne kadar maaş alıyorsunuz?

 97. bulut canatan

  ayın 24unde maas alyorum emeklı maasını ama oda pazar gunune denk gelyor pazar gunu maasım yatarmı atmlerden cekeblrmym acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yatması gerekiyor hocam. Atmden alabilirsiniz.

   1. bulut canatan

    kesin yatcakmı acaba

 98. bulut canatan

  24ü oldu ama maaşım yatmadı neden acaba bugun 24u ayın

 99. Kaan

  Merhaba,
  07.08.1995 – 31.12.1999 arası 1584 gün dondurulmuş Bağ-Kur prim borçlarımın ihyası için 27.09.2018 de SGK ya dilekçe verdim. Dilekçe cevabı 19.02.2019 da tarafıma bildirildi.Bağ-Kur bana 36.969 TL. borç çıkarttı.( bağ-Kur a girişim 07.08.1995 dir. fakat hiç prim yatırılmadı.)
  4A giriş tarihim 24.07.2000 dir. Bağ-Kur a ihya dilekçesi vermemdeki amaç emeklilik yaşımı daha erkene çekmektir.Bağ-Kur ihyasını gerçekleştirirsem emekli olma yaşım 55 yaşına düşecek aksi halde 4A girişine göre 60 yaşında emekli olabileceğim.Bu bağlamda size sormak istediğim sorular,
  1- İhya borcunu ödemezsem ilerki tarihlerde Bağ-Kur a tekrar ihya talebinde bulunabilirmiyim.
  2- 7143 sayılı yasa ile 27.08.2018 tarihine kadar başvuru tarihinden 1 ay sonra bağ-Kur a ihya dilekçesi verdim.27.08.2018 tarihinden önce prim borçlarını hesaplatmış olsaydım borç ne kadar çıkardı.
  3-Çıkartılan prim borçlarının bir kısmını ödesem.Geri kalan prim borçlarını tekrar dondurabilirmiyim. En azından sigorta giriş tarihini 1995 yılı yaptırabilirmiyim.
  4- İlerki dönemde tekrar bağ-Kur prim yapılandırması ile ilgili tekrar yasa çıkarmı ?
  Bilgilerinizi rica ederim.
  İyi çalışmalar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1- Evet tekrar talep hakkınız hep var. Ancak bu borç yapılandırma kapsamında olduğundan çok büyük avantaj sağlıyor. Normalde çıkacak borç çok daha yüksek olabilir.
   2- Fazla birşey değişmez. Taksit ödeme süresi uzatıldığı için bu haktan yararlanma hakkınız var.
   3- Kısmi ödeme hakkınız yok. Tamamını ödemeniz gerekiyor.
   4- Böyle bir ihtimal her zaman var.

 100. SERAP

  Merhaba
  01.04.2003 te sigortalı olarak işe başladım.15.02.2019 Tarihinde işten ayrıldım. İsteğe bağlı sigorta ödeyebilirmiyim?
  14.09.1972 doğumluyum.
  Ne kadar süre daha prim ödemem gerekli..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sİgortadan 7000 gün ve 58 yaşı tamamladığınızda emekli olabilirsiniz. İsteğe bağlı ek5 ssk kapsamında kalan primlerinizi tamamlayabilirsiniz.

 101. furkan

  Merhaba benim oğlum 24 yaşında ve engelli maaşı almakta ben asgari ücretle çalışıyorum evde 4 kişiyiz ve diğer ay emekli olacağım oğlum verilen engeeli maaşı ben emekli oldum diye kesilirme ne yapmam lazım lütfen yardımcı olun?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Biliyorsunuz engelli maaşında hane halkı ortalama geliri önemli. Eğer kişi başı ortalama geliriniz net asgari ücretin 1/3’ünün üzerine çıkarsa engelli aylığı kesilebilir.

  2. Metehan Bilal

   Merhabalar. Nisan 1974 dogumluyum. 28.02.1994 te askere gittim. 18 ay askerlik hizmeti yaptım. 16.06.1997 de polis memuru olarak memuriyete başladım. Askerlik oncesi 171 gun ssk var. Temmuz 2017 de maassiz emekliliği hakettim. Sistem 07.2021 tarihinde maasli emeklilik gösteriyor. Kendi devrem 18 ay askerlik borclanmadi yaptı. 09.2018 tarihinde maasli emekliligi haketti. Benim 27.5 yıl yıpranma ile birlikte hizmet surem var. Askerliği ne kadar borçlanarak emeklilik tarini ne kadar geriye cekebilirim. Tesekkurler

   1. Ömer Meriç

    Merhabalar hocam. Yıpranmalı meslekler için maalesef hesap yapamıyorum. Farklılıklar olmakta.Bu yüzden konu hakkında SGK’ya yazılı olarak başvurup cevap isteyin.

 102. Mehmet

  İyi günler. Ben yaklaşık 5 yıllık bir astsubayimdim 2 ay önce ihraç edildim. 4c de paramı alabilir miyim. Çok ihtiyacım var çünkü. Herhangi bir para alamaz mıyım ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef herhangi bir ödeme alma hakkınız yok.

 103. mehmet seven

  merhaba sgk 7143 sayılı kanunla ilgili olarak 1 ve 2 taksitleri 28 şubat 2019 a kadar olan süre içinde ödedim .şubat 2019 ayı 3 ve 4 taksitleri ödemeyemedim 3 ve 4 üncü taksitleri mart 2019 da ödersem yapılandırmam bozulmamış olurmu teşekkür eder.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bozulmaması gerekiyor hocam. Ödeyebilirsiniz.

 104. Dursun

  Kolay Gelsin. Biraz karışık gibi;
  01.03.1978 doğumluyum.
  30.08.1997 tarihinde Uzman Jandarma (3466 S.K.-Kadrolu askerlik yapmadan girdim) olarak göreve başladım-19.09.2017 tarihinde görevimden istifa ettim.
  22.07.1991 tarihinde 13 yaşımdayken sigortalı işe başladım yaz aylarında (5 yıl da) 295 gün 17.06.1996 tarihinde 18 yaşıma girdiğimde de 104 gün sigortalı çalıştım. Toplam 399 gün Çalışırken, SSK yı Hizmet birleştirme yaparak Defterdarlığa fark ödemesi/hizmet borçlanması yaptım. Uzman Jandarma okulu sigorta ve emeklilikten şuan sayılmıyor.

  1- SGK Gn.Md.lüğü 18 yaş altı sigorta gün sayısı kadar emekliliği geri-aşağı çeker diyor.
  2- Kademeli emeklilik (5434 sayılı Kanunun geçici 205) hesabında 18 yaş altı sigortaların emeklilik hesabından sayılmayacağına dair ibare yok (başka kanunlarda var) 18 yaş altı nasıl sayılır ve hesaplanır, etkisi nedir.
  3- Kademeli hesabında ……tarihe kadar çalışmış olmak derken 1991 (ilk işe girişim ayrıca yaşım 13 dü)’ i mi hesaplayacağım yoksa 1996’da 18 yaşıma girdiğim gün mü yoksa 18 yaşımdaki ilk sigortalı günüm mü
  4- Okul sayılmazken yıpranma ile birlikte ne zaman emekli olurum,
  5- Okul sayılırsa ne zaman emekli olurum. (Okul sayılırsa yıpranması oluyor mu)

  Şu an işçi olarak çalışamıyormuşum kıdem tazminatı ve emekli olunca maaş hakkı kaybı olmasın diye 3,5 yıl kuralından dolayı. Bununla ilgili 2829 sayılı kanun hala geçerli mi? İyi Çalışmalar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Hocam.
   Emekli sandığı emeklilik hesabında ve özellikle yıpranmalı mesleklerde çalışanların emeklilik hesabını yapamıyorum. Çünkü farklılık olabilmekte. Kuruma yansıyan ve emeklilik yaşından düşecek yıpranma süreleri farklılık teşkil ettiğinden emeklilik şartı belirtmek zor oluyor.
   Emekli sandığı diğer sigorta kollarındaki girişi kabul etmez.Dolayısıyla 13 yaşındaki sigorta girişiniz sayılmaz ancak sigortalı çalıştığınız gün sayısı kadar emekli sandığı geri çekilir. 3,5 yıldan fazla çalışmadığınız sürece tazminat ve ikramiyede sorun olacağını sanmıyorum. Ancak bunu yapmadan önce SGK’dan görüş istemenizi öneririm.

   1. Dursun

    sağolun teşekkür ederim

 105. cemil özhan

  Mrb, 02/02/1969 doğumluyum 01/09/1987 meslek lisesi stajer olarak sigortalı oldum..01/11/1992 fiili olarak işe başladım ve aralıksız olarak hala devam etmekteyim. 9400 gün ödenmiş primim var..90/92 yıllarında 18 ay askerlik yaptım..sormak istediğim..emekliliği erkene çekmek için askerlik borçlanmasını ne kadar yapmalıyım ne kadar öne çeker ve borçlanmayı taban fiyatdan mı ödemeliyim yüksek ödersem maaşıma etkisi ne olur ve ne zaman emekli olurum..Vereceğiniz bilgiler için şimdiden TEŞEKKÜRLER ….

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Staj girişi zaten sayılmıyor emeklilikte. Askerliğin tamamını borçlanmanız halinde 1 yaş geri çekiliyor. 53 yaş yerine 52 yaşında emekli olabiliyorsunuz. Bence tabandan yapın. Fazla para ödemeye gerek yok. Zaten gün sauyınız oldukça fazla. Maaşınıza artı yönde yansıyacaktır.

 106. Sahin

  Mrb ismim sahin 07/04/1974 dogumluyum 10/10/1996 ssk girisim 4570 gunum var ayrica 496 gun ciftci bagkurum var 1. sorum ne zaman emekli olurum 2. Sorum ayni isyerinde 16 senedir calismaktayim kendi istegimle ayrilsam tazminat alabilirmitim not.1994/1996 yillarida 550 gun askerlik yaptim tsk

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 1 yıl askerlik borçlanmanız halinde 55 yaş ve 5750 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz. Sgkdan kıdem tazminatı alabilir yazısını aldıktan sonra bu yazı ile işverene başvurmanız halinde kendi isteğiniz ile ayrılsanız bile işveren tazminat ödemek zorundadır.

   1. Sahin

    Tesekkur ederim

 107. orhan

  hocam 2016 yılında ağır engelli bakıma muhtaç olarak malulen emekli oldum 2000 yılı öncesi aylık bağlanma oranı 53.00 2000-2008-10 arası 60.00 2008-10 sonrası 40.00 olarak hesaplanıp bağlanmış hata varmı itiraz edeyimmi saygılar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hesaplamada hata olmaz kolay kolay. İtiraz etmeniz birşey değiştirmez.

 108. onur

  merhaba. radyoloji teknikeri olarak mobil sağlık tarama aracında yeni çalışmaya başladım.
  1)sigortamın kodu ne olmalı?
  2)bu işte arta kalan zamanım oluyor ve başka bir şirkette mesela muhasebeci olarak çalışma durumum varmıdır? 2 iş yerinde çalışabilir miyim?.
  teknikerlik diplomam üzerinden araç ve çalışma yetkisi alındı. atom kurumuna e devletten benim üzerimden işlemler yapıldı.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Aynı anda iki işyerinde birden çalışmada sgk kanununa göre bir sakınca yok. İşyeriniz ile sözleşmeniz de aksi bir hüküm yoksa çalışabilirsiniz. Koda ayrıca bakmak lazım. Meslek kodları listesinden bakınız. Sayfamızda mevcut.

 109. Yusuf Karatepe

  Merhaba. 30.08.1999 yılında astsubay olarak göreve başladım. Doğum tarihim 02.07.1981. Kasım 2017 yılında açığa alındım. Ve Halen açıktayım. Emekli sandığına keseneğşm su an da 1/2. Su anda e-devlet üzerinde 18 yıl 5 ay görev süresi + 4 yıl 8 ay 19 gün fhz sürem bulunuyor. Bu şartlarda nasıl emekli olabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yıpranmalı meslekler ile ilgili emekli hesabı yapamıyorum maalesef. Farklılıklar oluyor hesapta.

   1. Eda

    Merhaba çeyiz parasına basvurduk 3 ay olmak üzere evrak takipte baktığımda hak sahibi tahsis islemlerinde 30/05/2019 da gelen evrak dosyasına kaldırılmış yazıyo bu ne demek bitti mi işlemler ödeme gonderilecekmi ne zaman yatar hesaba

    1. Ömer Meriç

     Merhaba Eda Hanım. Evrak açıklaması ile bir yorum yapmak imkansız maalesef. En yakın Sgk ya yarın uğrayarak ödemenin ne durumda olduğunu öğrenebilirsiniz.

 110. Akif tunalı

  Merhaba annem 2006 yılında 2925 kanun sayılı ek5 tarım sigortası yapmıştık.Ancak o dönemde yarı dönemli yani sene 365 günlük periyodun 180 günü ödemesini yaptık.suandada 2006 yılından beri hiç aksama olmadan ödeme yaptık.suanda emekli olması için 7 senesinin kaldığını öğrendik.yaşı 65 bir an önce emekli olması için ne g gerekli yada sigortasını iptal ettiğimizde ödemiş olduğumuz primleri geri alabilir miyiz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplamda 3600 günü tamamlaması halinde emekli olması gerekir. Anneniz kaç doğumlu?

 111. aylin sonat

  merhaba,
  15 şubat 1977 doğumluyum. 10.06.1996 4 b den 2300 toplam gün sayım var, sonrasında 2 Nisan 2003 4 a girişi ile 5178 iş günü çalışmam var, ne zaman emekli olmaya hak kazanırım? şimdiden teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplamda 5825 günü tamamlamanız gerekiyor. Yaş olarak da 52’yi tamamlayacaksınız. Yani bu durumda en erken 15 Şubat 2029 tarihinde emekli olursunuz.

 112. Rukiye

  Merhaba ben şuan doğum iznindeyim rapor başlangıcım 17.01.2019 ,Rapor bitiş tarihim 08.04.2019,ben işten ayrılmak istiyorum istifamı 25.03.2019 tarihinde verirsem eğer kaç günlük rapor parası almış olurum yardımcı olursanız sevinirim ..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Raporlu iken ayrılamazsınız. Bitimi beklemeniz gerekli.

   1. rukiye

    Benim işten ayrılma sebebim evlilik tazminatı alabilmem için 170 sgk arayıp istifanızı verebilirsiniz raporunuz bölünebilir diye söylediler

    1. Ömer Meriç

     Bu durumda rapor ödemesi işten çıkış tarihinden sonraki 9 uncu güne kadar yapılır.

 113. ENGİN

  21 ocak 1983 doğumluyum ve 06 temmuz 2002de ilk işe girişim 3150 yeraltı 1800 yerüstü toplam 4950 yevmiyem var yeraltında calisirsam ne zaman emekli olurum veya yer üstünde calisirsam ne zaman emekli olurum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Normal şartlarda SSK kapsamında emekli olabilmeniz için 7000 gün ve 60 yaşı tamamlamanız gerekiyor. Yararlanmış olduğunuz fiili hizmet zammı süresi yaştan düşülür. Ona göre hesaplayın.

 114. ömer yıldız

  15.07.1973 doğumluyum. 01.01.1990 tarihinde sigortalı oldum ve 436 sigorta primim var. 15.07.1996 tarihinde emniyette göreve başladım. 15.04.2001 tarihinde aynı bakanlığa bağlı başka birimi yatay geçiş yaptım. halen görevdeyim. askerliği borçlandım. ne zaman emekli olurum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Fiili hizmetten yararlanma süreniz de olduğundan net bir hesap yapamam maalesef. SGK’ya yazılı olarak emeklilik şartlarınızı sormanız daha yararlı olacaktır.

 115. AYCAN

  Merhabalar ben ölen babamdan maaş alıyordum işe girdigim için bu aylık kesildi sonrasında işsiz kaldigim ama maaşa bağlanmak için dilekçe daha doğrusu geç dilekçe verdiğim için genel sağlık sigortasindan borç çıktı daha yeni babamın üzerine döndüm ama geçmişe dönük gss borcumu ödemem gerekiyormu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Aylık başlama tarihinden sonraki dönem için gss borcu varsa bu borç silinir. Ancak güvence olmayan dönem için gss ödemeniz gerekiyor.

 116. AYCAN

  Merhabalar annem ölen babamın maaşını alıyor.kendi babası da ölmüş ikiside sgk li sorum şu annem kendi babasının bende kendi babamın maaşını alabilirmiyim alabilirsek ne kadar kesinti olur bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Anneniz her iki maaşı alamaz. Eşinden alabilir.

 117. Hakan

  Merhaba 24 yaşında engelli oğlum var ama bana bağlı değil çalışacağım ve aile geliri yukseliyor verilen engelli maaşı geri istenirmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Aynı hanede yaşayanların geliri dikkate alındığı için çalışmanız halinde ortalama gelir artacağından yeniden hesaplama yapılabilir.

 118. Engin

  Merhaba
  1978 doğumlu ve 05.04.2000 sigorta girişliyim. 7200 primim ve 19 yıl sigortalılığım var. Askerliğimi sigortamdan önce yaptığımdan borçlanma yaparak sigorta başlangıç tarihimi 08.09.1999 tarihinden önceye çektim. Bu durumda;
  Olduki EYT yasalaşırsa sadece sigortalılık sürem olan 25 yılı doldurduğumda (6 yıl sonra)yasadan faydalanarak emekli olabilirmiyim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Önce bir EYT çıksın da öyle değerlendirelim. Zira çıkacak mı ya da çıkarsa nasıl çıkacak, kimleri kapsayacak hususları net değil.

 119. mehmet levent yılmaz

  iyi günler…27 nisan 1969 dogumluyum.1.03.1987 ssk girisim var.daha sonra1.10.1992 bagkur giriş 2014 yılına kadar5775 gün hizmetim var.daha sonra19.11.2014tekrar ssk basladı 950 gün prim var.halen sgk lı olarak çalısmaktayım.ne zaman emkli olabilkirim.tesekkür eder saygılar sunarım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaş ve prim olarak sorun yok. Ssk kapsamında 1260 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz.

   1. mehmet levent yılmaz

    ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM…BAŞARILAR

 120. tülay zeynep yaşar

  sayın yetili 1968 doğumlu kardeşimin 1992 yılına ait 1 aylık sigorta girişi var. emekli olması iin en sağlıklı nasıl bir yol izleyebiliriz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. En mantıklısı 3600 günü tamamlamak. Ssk kapsamında erken emekli olabilir.

 121. Murat birol Yüce

  Belirsiz Kısmi Süreli Sözleşme ile 11 gün çalışıyorken,yeni bir sözleşme yapılmadan sonraki aylarda (22 Ay) 30 gün süreli çalıştırıldım.SGK ya 30 gün bildirildi ama prim miktarı aynı kaldı.SGK nın gözünden kaçtı.Son prim ödemesi 22. ay sonunda yine Mayıs 2016 da 30 gün olarak yapıdı. Yani Kısmi Süreli 11 gün için 2500 tl gösterilirken 30 gün bildirim için orantılı artırılıp 6818 TL gösterilmeliydi. SGK nın gözünden kaçtı ve bu 22 ay devam etti.SGK nın hatası var.Durumu SGK ya bildirirsem eğer, Prim Tahsil Etme görevi SGK ya ait olup,SGK alacaklarında zaman aşımı süresi 10 yıl mıdır. Örneğin halen aynı yerde çalıştığım için şimdi ayrıldığımda veya emekli olunca 2024 yılında SGK ya bildirebilirmiyim. Düzeltilirmi. Tşk.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bunun için denetmen incelemesi yapılması gerekli. Bunda zaman aşımı olmaz.

 122. Murat birol Yüce

  merhaba. Ömer Bey.2010 yılından beri aynı firmada çalışıyorum. 2016 yılında, toplam işgünüm ve 25 yılımın dolduğu ayda kıdem tazminatıma mahsuben firmadan para istedim. verebileceklerini ama kesinlikle kişisel nedenlerle istifa dilekçesi yazıp imzalamam konusunda baskı yaptılar. “Haklarımı aldım ve istifa ediyorum “dedim. Sonrası ilginçtir ki, istifa ile sigorta çıkışı yapmalarına ramen aynı firmada bugüne kadar kesintisiz çalışmaya devam ettim. Bu arada diğer firmalarından daha düşük sgk primi ile sigortalı gösterdiler. İstifa ettirildiğim firmada 2016 dan bu tarafa bütün dilekçeler yazışmalar evraklarda benim imzam vardır. Hepsi bende mevcuttur.Yani diğer firmada çalışıyorken istifa ettirildiğim firmadada kesintisiz çalışıyorum halen ve 2018 de de 2 ay resmi sigorta yaptılar. İmzam bulunan yüzlerce dilekçeler yazışma ve evraklar büyük ispat olurmu ve fiilen çalıştığım için zaman aşımı varmıdır. Tşk. Ömer Bey..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet olabilir. Tabi bunun kararını gerekli incelemeyi yaptıktan sonra SGK denetmeni verir. Ancak fiili çalışma varsa ve dediğiniz gibi evraklarda da hep sizin imzanız varsa lehinize karar verilecektir.

 123. SEDA ELMAS

  ÖLEN EŞİMDEN EMEKLİ MAAŞİ ALIYORUM SGK dan , OĞLUM 19 YAŞİNDA ÖĞRENCİ BEN EVLENDİĞİMDE MAAŞİN TÜMÜNÜ OĞLUM ALABİLİYORMU…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çocuk tek başına aylık alacaksa şu andaki aylığı 2 katına çıkar. Tamamını alamaz.

   1. Seda

    Kesinti nekadar olur cok olurmu 1664 tl alıyorum..

    1. Ömer Meriç

     Sizin maaş tamamen kesilir. Çocuk da şu an aldığı maaşın 2 katını alır.

 124. ASKIN KARA

  Merhaba.1971 dogumluyum…1993 mayis ayindan Bir aylik SSK girisim var ve .22/01/97 tarihinde memur oldum.21 yil 4 aylik memuriyetim var.Yurt disinda evlendigim icin memuriyetimi birakmayi düsünuyorum. nasil emekli olabilirim diye sormak istemistim(Bir Yillik ücretsiz izin kullandim…Askerlik 28 gün bedelli)

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 5400 günü tamamlamış olduğunuzdan dilerseniz 5400 günle gerekli yaş şartını sağladığınızda emekli olabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise 9000 günü yani 25 yılı tamamlamak.

 125. Kemal

  İyi akşamlar hocam,karı koca SSK emeklisi olan,çocukları evli olan eşlerden biri ölürse diğerine Hangi Oranda aylık bağlanır?teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yüzde 50 oranında bağlanır.

 126. Ayhamfılız

  08.11.1971 doğumluyum 92 yılında askerden geldim 15.07.1993 SSK başlangıcım var şu an 5829 prim günüm var ve 54 yaşı bekliyorum. Askerliği ödeyip emeklilik yaşımı geri çekebilirmiyim. Çekersem kaç yıl geri gelir. Maaşımı şu an hesaplattıgımda 1880 TL ediyor. Eğer askerligi borclanırsam alacağım maaşı ekkilermi.Ve askerligi 54 yaşıma 1,5 yıl kala borclanırsam banka emekli maaşımı istinaden kredi verirmi.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 8 ay askerlik borçlanmanız 1 yaş geri çekilmesine yetiyor. Maaşı çok etkilemez. Yapmanızı öneririm.

   1. Ayhamfılız

    Bana bugünkü cevabınızı 8 ay askerilk borçlanmanın bir yıl geri çeker demişsiniz. Ben 18 ay askerlik yaptım. Askerliğin tamamını borclsnırsam yani 18 ay kaç yıl geri çeker. Yada askerlik borclanmasının bir sınırımı var 8 ay gibi. Askerlik borclaaşını ödeyecek durumum olmadığı için bunu 54 yaşıma askerlik borclanma süresi kadar yaklastıgımdamı yapmalıyım. Teşekkürler.

    1. Ömer Meriç

     Yok tamamını borçlanmanıza gerek yok. 8 ay 1 yaş geri çekiyor. Tamamını borçlanmanız değiştirmiyor. Bu borçlanmayı istediğiniz zaman yaparsınız.

 127. MUHİTTİN

  29,12,2014 te işe girişim var 17,03,2019 te istifa ettiğm için işsizlik maaşı almadım.

  26,03,2019 da başka bir iş yerinde ssk lı oldum.

  işsizlik maaşını almaya ne zaman hak kazanırım. ve ne kadar süre alabilirim. teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu işyerinde çıkış verilirse işveren tarafından alabilirsiniz diye düşünüyorum. Ayrılmadan önce İşkur’a danışmanızı öneririm ama. Yanlış bir şey olmasın.

 128. Engin

  Merhaba,
  05.04.2000 sigorta giriş tarihinden bugüne kadar özel bir bankada (19 yıldır) aralıksız çalışıyorum.askerliğimi sigorta başlangıcımdan önce yaptığımdan 8 ayını saydırarak sigorta başlangıcımı 08.09.1999 öncesine çektim.
  An itibari ile istifa etsem tazminat alabilirmiyim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet 3600 günden yazı aldıktan sonra emeklilik gerekçesi ile ayrılmanız halinde işveren tazminat ödemek zorundadır.

 129. Ayten

  Merhaba ömer bey ben 1976 dogumluyum 43 yasındayım 1996 sigorta girişim var 1 cocuk borçalnması ile toplam birlikte 850 gun primim var istege bağlı ödegeceğim kaç yaşında emekli olurum ve odemekten vazgeçersem verdiğim parayı geri alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SSK kapsamında emeklilik için en az 3600 günü tamamlamanız gerekiyor. Prim iadesi alabilmeniz için emeklilik için gerekli olan yaş şartını sağlamış olmanız lazım.

 130. Salih ŞENOL

  12.12.1967 doğumluyum sgk girişim 01.11.1991 180 günde askerlik borçlanması yatırdım Ne zaman emekli olurum.Prim gün sayım 8250 dir

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 12.12.2020 tarihinden sonra emeklilik dilekçesi verebilirsiniz.

  2. AHMET AYDIN

   Ömer bey merhabalar, 10.09.1978 doğumluyum 01.09.1995 yılı ile 05.06.1996 yılları arasında kaza-i rüşt raporu ile vekil öğretmenlik yaptım.16.08.1999 tarihinde sgk lı olarak işe başladım.SSK’ya sigorta başlangıcımın 1995 yılındaki öğretmenliğimden itibaren sayılması için başvurdum. Ancak 18 yaşımdan küçük olduğumdan dolayı hizmetimin geçersiz sayıldığı iletildi.(SGK BAŞVURDUM) Şuan 6037 gün sayım var. Hizmet başlangıcımın vekil öğretmenliğe sayılması için ne yapmam gerekiyor? Bu tarihler arasında vekil öğretmenliği yaptığım ilçe milli eğitimden yazılarda elimde mevcut, bunlar bir mahkeme sürecinde işe yarar mı? hakkımı nasıl ararım? kısaca benim hizmet başlangıç tarihim 18 yaşına girdiğim 10.09.1996 yılını saydırabilmem için hangi yolu izlemem gerekir? eğer bu koşullar sağlanırsa hangi tarihte emekli olabilirim.

   Benim 01.09.1995 yılı ile 05.06.1996 yılları arasında geçen hizmet sürecimi sgk gibi neden bir yerde göremiyorum. Sadece görev yaptığım ilçe milli eğitimden dilekçe ile cvp bulabildim. Bu hakkım kayıp olma olasılığı var mıdır?

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. 18 yaş altında geçen hizmet sayılmasa bile sigorta başlangıcı sayılması gerekir diye biliyorum. Elinizdeki yazı ile Kamu Görevlileri Sigortalı Tescil Daire Başkanlığı Ankara adresine öncelikle dilekçe yazarak hizmetin sisteme işlenmesini talep edin. Ancak öyle görebilirsiniz. Normal şartlarda 58 yaş ve 5975 günle emekli oluyorsunuz.

    1. AHMET AYDIN

     Merhabalar Ömer bey, öncelikle bilgilendirme için teşekkür ederim. Benim 18. yaş günüm 10.09.1996 yılı oluyor, memuriyet bitiş günüm ise 05.06.1996 hali ile 3 aylık bir durum söz konusu… sorduğum bir kaç yer bana sigorta başlangıç tarihin otomatikman 18. yaşına girdiğin gün olarak sayılır dediler ama net bir bilgi yok sisteme girdiğimde SSK’ lı olarak işe girdiğim ilk tarih olan 16.08.1999 olarak görünüyor. Bu düzeltme ancak emeklilik olunca mı? düzeltilir. Bu bilgiyi tam olarak nereden öğrenebilirim.

     1. Ömer Meriç

      Emekli sandığı hizmetlerini şimdi de işletirsiniz. O zaman e devlet sisteminde görünür. Ama başlangıç sayılır mı bilemiyorum. Memuriyet olduğu için sayılmıyor olabilir.

 131. Levent Danacı

  01.03.1990 SGK girişim var 30 gün.ara vermeden 10 ay isteğe bağlı sigorta yatırdım.1 yıl 8 ay 8 gün
  Yeniden Mecburi Sigortalılık 01.03.1995 20.12.2002 7 yıl 9 ay 19 gün
  Yeniden Mecburi Sigortalılık 01.03.2011 21.12.2012 1 yıl 9 ay 21 gün
  Yeniden Mecburi Sigortalılık 21.03.2014 14.04.2014 0 yıl 0 ay 25 gün
  Yeniden Mecburi Sigortalılık 01.12.2014 30.05.2015 0 yıl 6 ay 0 gün Bu tarihler arası bağkurluyum. Sicil No için Toplam Hizmet Süreniz: 8 yıl 2 ay 5 gün
  Hizmet Türü Başlangıç Tarihi Terk/Talep Tarihi Hizmet Süresi
  Mecburi (Tarım) Sigortalılık 26.12.2002 28.02.2011 8 yıl 2 ay 5 gün Bu tarihler arası tarım bağkurluyum2013 ün başından bugüne kadarda sigorta lıyım.devam ediyor.sorum:prim yatırmayı durdurayımmı maaşım düşermi.askerlik borçlanması na gerek varmı.bağkur ve sigortayı birleştireyimmi.ne zaman nerden emekli olurum.nası bir yol izleyim.ne kadar maaş alırım.doğum 30/05/1970 levent Danacı.saygılarımla.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer tarım kaydınız devam etmiyorsa sigorta ödemeyi bırakın bence. Tarım devam ediyorsa işten çıktığınızda bağkur devreye gireceğinden kaydı sildirmeniz ya da sigortaya devam etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Bu şartlarda sigortadan 52 yaşı tamamladığınızda emekli olursunuz. Birleştirme dilekçesi vermenize gerek yok. Sigortadan emekli olacaksınız. 30.05.2022 tarihinden sonra dilekçe vermelisiniz.

 132. Abdulkadir

  Kurumunuzdan ………… Tahsis numarası ile %60 Engelli olmamla kaynaklı Yetim Aylığı almaktaydım. Ayrıca Sözleşmeli memur olarak 24.09.1990 ‘ da T.C Emekli Sandığına tabii PTT Başmüdürlüğü’nde çalışmaya başladım.
  25.08.2010 tarihinde rahatsızlığımdan dolayı emekli oldum. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Hizmet Akdiyle Çalışanlar Emeklilik Daire Başkanlığının 11.02.2015 tarih ve 2651 sayılı yazıları ile, Hizmet Akdiyle Çalışanlar Emeklilik Daire Başkanlığınca yapılan inceleme sonucunda, ……… tahsis numarası ile aylık almakta olduğum, Emekli olmam nedeniyle 25.08.2010 tarih itibariyle aylıkları kesilmiş olduğu ve tarafıma 25.08.2010 tarih ve 24.02.2015 süresince 40.552,93 TL yersiz ödemenin yapıldığı tespit edilmiştir. Her ay Emekli Maaşından 4/1 oranında 11.04.2015-11.05.2016 tarihler arasında toplam 5.190.40 TL kesinti yapılmıştır.
  11.05.2016 tarihi ile maaş kesintisi durdurulup, 22.02.2018 tarihinde tekrar tahakkuk edilip İlamsız Takiplerde Ödeme Emri gönderildi ve İcra yoluyla tahsil edilmesi istendi. Buna karşı itiraz hakkımı kullanarak 07.03.2018 tarihinde Mardin İcra Müdürlüğü’ne İtiraz Dilekçesi gönderdim. İtirazıma karşı tarafıma herhangi bir tebligat ve yazı iletilmedi.
  18.05.2018 tarihinde Resmi Gazete de yayımlanan 7143 sayılı kanuna göre hesaplanan borç tutarını 31.08.2018 tarihinde toplam 41.729.91 TL ödeme yaptım ayrıca İcra ve Mahkeme Masrafları için de 21.12.2018 tarihin de toplam 6.737.68 TL ödeme yaptım.
  Yukarıda belirttiğim durumlardan dolayı Sosyal sigorta kurumundan emekli olan babam vefatından dolayı almakta olduğu emekli maaşı %80 ortopedik daimi engelli olduğumdan dolayı yetim maaşını tarafıma baglanırmı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an kendi sigortalılığınızdan dolayı aylık alıyorsanız ayrıca babanızdan alamazsınız. Ancak kendi emekli maaşınız kesildi ise ve evli değilseniz alma hakkınız var.

 133. Engin

  Merhaba,
  Ağustos 1999 sigorta başlangıcım var. 20 yıldır arakıksız özel bir bankanın emeklilik sandığına tabi olarak çalışıyorum.prim günüm yüksekten ödenerek tavandan fazlasıyla doldurdum.(7100).
  Sorum şu;
  Şuan itibari ile istifa edip tazminatımı alırsam, yeni bir işe başladığımda tabandan yani düşükten yatacak olan primim 20 yıldır en yüksekten yattığı halde emekli aylığımı düşürürmü.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tabi ki düşürür. Bu çalışmadan sonra düşükten ödeyeceğiniz her tutar ortalama kazancı düşürür.

 134. erdal

  emekli sandığı maluliyet sağlık kurulu malul saydı kabul olduğunu söylediler aynı zamanda emekli sandığıda aynısını söyledi kurumdan onay istendi onaylandı şimdi ise emekli sandığı mahkeme kararı sağlık kurulu raporu istiyor yazı elime ulaşmadı emekli sandığını aradığımda söylediler içeriğini sordum temsilci onu göremiyoruz kafam karıştı vasilik isteniliyormu malulen emeklilikte vasim var mahkeme kararı ile yada yeniden sağlık kurulu raporumu alıcagım surekli raporu istiyorlar bende alıyorum aynı raporu sürec uzatıyorlar hiç birşey anlamadım bu işten hem kabul oluyor hemde bu seferde mahkeme sağlık kurulu raporu diyorlar baştan söyleseler oda yok malul sayılıyorum yeniden mahkeme sağlık kurulu rapor diyorlar değerlendirme yaparmısınız bilgi istiyorum teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sürecin tamamlanmasını bekleyeceksiniz. Devam eden bir süreç hakkında yorum yapmak doğru değil.

 135. Cumhur ÜLGEN

  Merhaba.Annem Emekli Sandığı emeklisidir.2014 yılında ölen SSK emeklisi babamın ölüm aylığını da almaktadır.1977 yılında ölen Bağkur Emeklisi Dedemden de ayrıca ölüm aylığı alabilirmi..Teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır alamaz. Babadan aylık alabilmek için kendi adına aylık ya da gelir sahibi olmaması gerekir.

 136. Ali Koç

  Merhaba ben 05.09.2008 tarihinden itibaren ortağı bulunduğum limited şirkette 4a (SGK) olarak 2017 yılına kadar çalıştım. Ve 2017 yılında limited şirket ortaklığından ayrılıp sigortalı olarak farklı bir yerde çalışmaya devam etmekteyim. Bugün adresime gelen bir zarf ile şok yaşadım ve zarfta sadece ortak olarak çalıştığım dönemdeki sigorta sürelerimin iptal edileceği yazıyordu ve bu durumda ben sizce ne yapmalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkür ediyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 05.09.2008 tarihinden sonraki sigortalı çalışmalar kesintisiz miydi ? Yani 2017 yılına kadar 1 gün bile olsa boşluk oldu mu ?

   1. Ali Koç

    Ortaklıktan 2016 Temmuz ayında ayrıldım ve ortaklığım bitikten sonra dahi sigortam kesintisiz 2017 Mart ayına kadar 30 gün ödendi. 2017 Mart, Nisan, Mayıs aylarında boşluk var ancak ben ortak değildim yani devretmiştim limited şirketimi. Geçtiğimiz gün SGK dan bana gelen bir kağıtta bu yıllardaki sigortalarım BağKur en alt basamak olarak işlenip sigortamın iptal edileceği yönünde idi ve SGK gittim oradaki arkadaşlarda sağ olsunlar bir bilgi vermiyor çünkü onlarda tam bilmediklerini sadece kendileri gelen yazıya göre bizlere bu şekilde kağıt yolladıklarını söylüyorlar

    1. Ömer Meriç

     Hocam dediğim gibi eğer 01 Ekim 2008 tarihinden sonra kesintisiz olarak sigorta ödendiyse yapılan işlem hatalı. Bunun düzeltilmesi gerekiyor. İşi bilen sağlam bir danışman ile itiraz dilekçesi yazmanızı öneririm.

 137. Mutlu ERDOĞAN

  Hocam merhaba Polis Memuruyum 30.12.2009 tarihinde mesleğe girdim psikaytri ve nörolojiden d dilimi rapor verdiler malulen emekli olma ihtimalim var yalnız memuriyette 10 yılımı tamamlamadım 1800 gün hizmetimi fazlasıyla yaptım. fakat meslekten önce 2007 yılında ücretli öğretmenlik yaptım yani 4A sigorta girişim var bu şekilde malulen emekli olursam maaş alabilirmiyim yoksa maaşsızmı emekli ederler emeklilik için memuriyet yılına mı bakıyorlar yoksa ilk sigorta girişine mi yardımcı olursanız sevinirim saygılar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Malulen emeklilik için gerekli olan prim ve sigortalılık süresi şartını sağlıyorsanız. Aylık bağlanması gerekir kanaatimce.

 138. demir kan

  merhaba, kardeşim 2022 %40 engelli aylığı almakta çalışmıyor. annemin babası vefat etti %25 oranında maaşından yararlanacak annem de çalışmıyor bu durumda engelli aylığı kesilir mi ? ya da 60 c/1 durumu değişir mi ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hane halkı kişi başı gelir asgari ücretin net tutarının üçte birinden fazla olursa kesilir. Önemli olan ortalama gelir.

 139. özcan

  Doğum tarihim 08.04.1975 , 04.10.1993- 29.06.1997 tarihleri arasında Polis Akademisinde okudum. 14.07.1997 yılında Emniyet Teşkilatına atandım. 21.03.2001-21.11.2001 arasında 8 ay kısa dönem askerlik yaptım. Askerlik süremi borçlanıp ödedim. 14.11.2017 tarihinde istifa ederek ayrıldım. 17.11.2017 yılından bu yana sigortalı olarak çalışıyorum. Eğitim süremi 3 yıl 8 ay 23 gün borçlandım ancak henüz ödemedim. Eğitim süremi borçlanmam emekliliğimi süre ve ücret yönünden nasıl etkiler. Borçlanma süremi ödeyip ödememe durumuma göre hangi tarihte emekli olabilirim. Ayrıca emeklilik zamanım gelince halen çalıştığım işten ayrılmadan emeklilik işlemini başlatmak için son çalıştığım işten ayrılmam gerekir mi. emeklilik işlemi için ayrılmam gerekirse dilekçeyi verdikten ne kadar zaman sonra tekrar aynı işime devam edebilirim. Saygılar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emekli sandığı için emeklilik süresi ve maaş hesabı yapamam. Zira Fiili hizmet zammının net olarak hesaplanması gerekir. Eğer sigortada 3.5 yıldan fazla prim öderseniz emeklilik haklarınız sigortaya geçer. Emeklilik talebi için tabi ki çıkış yapılması gerekiyor. Çalışmaya devam edebilirsiniz ancak işveren çıkış verip bir sonraki gün 2 kodu yani sosyal güvenlik destekleme primine tabi çalışanlar kodu ile bildirmeli.

   1. özcan

    Fiili hizmet zammı 4 yıl 10 ay 23 gün buna göre ve yukarıda verdiğim bilgiler ışığında tekrar değerlendirebilir misiniz.
    Borçlanma süremi ödeyip ödememe durumuma göre hangi tarihte emekli olabilirim.
    Eğitim süremi 3 yıl 8 ay 23 gün borçlandım ancak henüz ödemedim.

    1. Ömer Meriç

     Sgkya yazılı olarak sormanızda fayda var. Arada farklılıklar oluyor. Kusura bakmayın lütfen.

 140. Duru

  Merhaba Hocam, Doğum tarihim:1977. Sigorta başlangıç 25.01.2001 4094 çalışma ile ve 411 isteğe bağlı prim ödemem var.Kısmi emeklilik şartı olan 4500 günü tamamladım.Bundan sonrası için ne yapmalıyım? Dışarıdan ödemeye devam edersem,son 3.5 yıl sigortaya geçmek gerkiyormuş. Eğer geçemezsem ve bu zamana kadar ödeme yaparsam bana avantaj ya da dezavantajı ne olur?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 58 yaşında emekli olursunuz. Bekleyin birşey yapmanıza gerek yok. Prim ödemeye de devam etmenizi önermem.

   1. Duru

    Bilgi için teşekkür ederim.Sgk’daki yetkili kişi ile görüştüğümde, ödemeye devam edersem maaşı yüksek alabileceğimi belirtmişti.Daha öncesinde başka bir yetkili de; 4500 günü tamamlayıp, sonrasında çalışmayı önermişti.Primi 1507 tl olarak ödüyorum.Ödemeye devam edersem, maaşa bir etkisi olur mu? İsteğe bağlı ödeme aktif durumda yaşı beklersem, şu an için gidip bir işlem yaptırmam gerekir mi? Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

    1. Ömer Meriç

     2008 sonrası hizmetler için aylık bağlama oranı %40. Hal böyle olunca prim ödemeye devam ettikçe maaşın düşeceğini söyleyebiliriz. Ancak şu da var tabi. 4500 günden emeklilik kısmı emeklilik türüdür.

     1. Duru

      Anladım, bu durumda ilk başta söylediğiniz daha mantıklı görünüyor.Yardımınız için tekrar teşekkür ederim.

 141. Atilla

  Merhabalar,
  21.02.1971 doğumluyum. 16.06.1986 tarihinde ilk sgk girişim yapıldı. 2006 yılına kadar aralıklarla sgk giriş çıkışım mevcut . 2006 yılından 2012 yılına kadar bir şahıs şirketi kurdum ancak bağkur ile ilgili ödeme yapamadım, şu an 4b .bağkur kayıtlarında işe başladığım gün bağkur ilişiğim kesilmiş gözüküyor. Gün sayısı 4b bağkur kayıtlarında sıfır. 2012 yılından itibaren kesintisiz şekilde çalıştığım firma tarafından sigorta bildirimlerim yapılıyor. Hesaplamalarımıza göre 2019 yılı ekim ayında sgk dan emekli olabiliyorum.
  Ancak 2014 yılında başka bir firmada sgklı olarak çalışırken, tek ortaklı bir anonim şirket kuruluşunu yaptım. Uzun süredir gayrifaal olan bu şirketi kapatma konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Bu şirketin oluşumdan bugüne kadar sgk hizmetimde hiç kesinti olmadı. Şirket kapanışı yapmadan sgk dan emekli olmanın bir yöntemi varmıdır, bunun için ne tür işlemler yapmam gerek yardımcı olabilirseniz sevinirim .

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emeklilik şartlarını sağladıktan sonra başvurunuzu yapın. Şirketin aktif olması aylık bağlanmasına engel teşkil etmez. Zaten sigortalı çalışma olduğu için bağkur açılmaz.

 142. erhan kaba

  slm ömer bey benim 1994 den 119 günüm var ssk da ama ssk numarası bana ait olduğu halde isim farklı bunu nasıl düzeltebilirim ikici sorumsa ben meslek yüksek okulu mezunuyum 1991 de giriş yaptım okula bi yerden duyduğuma göre meslekyüksek okulu okuma süresini prim ödemesi yaparak ödeyebiliyormussunuz eğer böyle bir şey varsa ssk girişim 1991 e düşermi bu arada ssk numaram meslek lisesindeki staj döneminde verilmişti

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SGK’ya dilekçe ile başvurarak düzelttirebilirsiniz. Staj ya da çıraklık kapsamındaki başlangıçlar sayılmıyor ve borçlanılması gibi bir hakkınız da yok maalesef.

 143. selcuk ercan

  Merhabalar

  4A kapsamında sigortalı olarak çalışmaktayım….. 1968 doğumluyum

  Askerliğimi 1989 yılında 18 ay erbaş olarak yaptım.

  İlk işe Giriş Tarihim : 01.09.1990

  28 yıllık sigortalılık sürem ve Toplam 9.00 Prim ödeme gün sayım var…Askerlik borçlanması yaparak 1 yıl erken emekli olmak istiyorum.

  24.05.1988 – 23.11.1989 Dönem 51 yaşa göre tam olarak KAÇ GÜN ASKERLİK borçlanması yapmam gerekiyor,

  borçlanma karşılığı SGK ya en az ne kadar ödeyeceğim

  bu borçlanma ile, alacağım emekli maaşını ne yönde etkilenecek..yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim…saygılarımla

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 10 ay askerlik borçlanmanız yeterli olur. Günlük borçlanma tutarı 27.28 lira. Buna göre hesaplama yapın. Maaşa pek etki etmez.

 144. NURİ YILDIRIM

  MERHABA ;
  01.12.1988 GIRISLIYIM 29.08.2020 TARIHINDE EMEKLI OLABILIYORUM SSK INTERNET SITESINDE NE KADAR EMEKLI MAASI ALABILIRIM SITESINDE VERILERIMI YAZDIGIMDA BU GUNUN TARIHINI VEREREK 4190.15 TL MAAS BAGLANACAGINI EK ODEME 167.61 TL OLDUGUNU YAZIYOR ACABA BU TUTARLAR DOGRULTUSU DOGRUMUDUR. SIZCE NE KADAR MAAS BAGLANIR BUGUNE KADAR KAZANCLARININ TOPLAMI 607.567,54 TL

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bizim hesap yapabilmemiz çok zor. Ancak SGK sisteminin hesapladığı maaş tutarı genelde alabileceğiniz ortalama maaştır.

 145. songül erkan

  iyi günler bana bugün bir mesaj geldi 12.04.2019 tarihinde şehir hastanesinde muayne olmuştum657 e tabi memur olarak görev yapıyorum ve bugünkü gelen mesajda 12.04.2019 tarihinde kayseri şehir hastanesi isimli sağlık kurulısından almış olduğunuz tedavi için kurumumuzca 166.87 tl karşılanmıştır. diye bu ne demek benim sigortam var bu ücret benim maaşımdanmı kesilecek bilgi verirseniz sevinirim iyi günler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SGK tarafından hastaneye tedaviniz için karşılanan tutar hakkında bilgilendirme mesajı bu. Yani SGK diyor ki siz bir tedavi için hastaneye başvurdunuz biz bu tedavi için hastaneye 166 lira ödedik. Bilgi amaçlı. Maaşınızdan herhangi bir kesinti yapılmaz.

 146. Cem

  4a 19.09.2003 tarihinde 12 günlük girişim var o tarihten bu yana 2005 yılında birde askerlik dönemim var.askerlik dönemim devlet tarafından ödendi mi bilmiyorum fakat 19.09.2003 tarihinden bu güne kadar hiç ödeme yapmadım 20 yıldır kosovada yasıyorum ben nasıl emekli olabilirim lütfen cevap yazin borçlanabilirmiyim veya ne kadar ödeme yapmam gerekiyor..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Türkiye’de emeklilik için 4500 gün 60 yaş ya da 7000 gün 60 yaşı tamamlamalısınız. Devlet askerlik sürelerini karşılamıyor maalesef. Kosova anlaşmalı ülkeler arasında yer almıyor. Bu yüzden bu ülkedeki çalışmaları Türkiye’de borçlanamazsınız.

 147. mehmet levent yılmaz

  iyi günler27 04 1969 dogumluyum 01.03.1987 sgk giriş daha sonra 15.10 1992 bagkur 5800 gün var.sonra 2014 yılında sgk giriş su ana kadar 1000 gün hizmet var ne zaman emekli olabilirim teşekkür eder saygılar sunarım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigorta kapsamında 1260 günü tamamladıktan sonra emeklilik dilekçenizi verebilirsiniz.

 148. Eda

  Acil cevap verirseniz sevinirim

 149. sevil

  Merhaba. İsmim Sevil. 1996 10.ay sigorta girişliyim. özel bir şirkette yaklaşık 4 yıl çalıştım. Şu anda da eşim son 1 buçuk yildır ev kadınları isteğe bağlı Esnaf sigortası yatırmakta. Son 3 buçuk yılı sigortalı bir işte çalışırsam 5400 günden 53 yaşında emekli olacağım söylenmişti. Şu anda ev kadınları için Esnaf muaflığı (evde üretilen ürünleri internet üzerinden satma) durumundan yararlanarak Bağkurdan sigortalılıga geçebilir miyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet geçebilirsiniz. Dilerseniz isteğe bağlı ek 5 ssk da ödeyebilirsiniz ancak ben önermiyorum. Bunun yerine son 3,5 yılı bir işyerinde sigortalı olarak geçirmeniz daha iyi olacaktır.

 150. Cem

  Merhaba 1971 doğumluyum sigorta başlangıcım 08.1991, 1996 ve 2003 yılları arasında 8.yıl boyunca İrtibari hizmet kapsamında çalıştım. Çalışma dönemim yaklaşık 7,5 yıl. Emeklilik yaşı hesaplamasında bu geçerli olacakmı yoksa bu uygulama için aynı işyerinde 10.yıl çalışma şartı mı geçerli? 2008 yılında yapılan değişiklikte sanki 10 yıl şartı kaldırılmış gibi anlıyorum ama net değil.
  (Şu anda 9125 gün primim var ve 53 yaşımı bekliyorum)

  İyi Çalışmalar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 10 yıl şartı yok diye biliyorum ben de. Ancak en doğru bilhiyi SGK’ya yazılı olarak başvurarak alabilirsiniz.

 151. abdülbaki KABAK

  sayın ömer bey 1973 doğumluyum mart 2002 yılında 4-a lı oldum, 2007 yılında kas hastalığına yakalandım.bana yüzde 79 rapor verdiler,540 gün askerlik borçlanması yaptım,uzun yıllardır EK-5 sigortasından pirim yatırıyorum,şu anda 3700 gün pirimim var. Bana yıllar önce VERGİ İNDİRİM HAKKIYLA 17 yıl hizmet 3970 gün pirimle emekli olabilecegim söylenmişti doğrumudur. raporumu yenilemem gerekir mi. Daha doğrusu nasıl emekli olurum,son aylarımı bir işyerinde çalışarak mı doldurmalıyım, siz ne tavsiye edersiniz,emeginiz için tşk ederim.Saygılar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Engelli kapsamında emeklilik hakkı elde debilmeniz için sigortalı çalışmaya başlamanız ve sigortalı çalışırken vergi indirimi için vergi dairesine başvurmanız gerekiyor. Buradan gelecek rapor oranına göre yeniden değerlendirme yapılarak emeklilik şartlarınız hesaplanabilir.

 152. Arzu balci

  Merhabalar 20/06/1973 doğum tarihim 20/07/1998 işe giriş an itibari ile 3276 günüm var 2013 2012 yillarinda olan SGK primlerim ödenmediği ve işyerleri şaibeli bulunduğu için 389 gün primim silindi halbuki benimle hiç alakası yok işverenim suçlu bu konuda ben ne işyeri değiştirdim nede SGK ile ilgili birşeyler yaptım aynı yerde çalıştım bu süre boyunca birden fazla giriş çıkış yapılmış ve farklı işyerleri gösterilmiş bunu nasıl ispat ederim ve 3600 günle emekli olma şansım var diye biliyorum cevap verirseniz sevinirim teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 3600 gün 58 yaşı tamamladığınızda emekli olma hakkınız var. İptal edilen günleri ancak mahkeme ile ispat ettirebilirsiniz. Dava açmanız gerekiyor yani.

 153. salicu

  merhabalar;

  Yanımda çalışmakta olan hasta bakıcım rapor alıp emekli olucak. Emekli olduktan sonra sigortasını yatırmaya devam edersem ne gibi artısı eksisi ne olucak ne kadar yatırıcam çünkü ben şuan teşvikten faydalanıyorum. Konuyla alakalı bilgi verebilirseniz sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer malulen emekli olursa sigortalı çalışamaz. Aylığı kesilir. Ancak engelli vergi indirimi kapsamında olursa yanınızda sigortalı çalışmaya devam edebilir. Emekli olduktan sonraki çalışmaların sigortalıya hiç bir faydası bulunmuyor. Siz de herhangi bir teşvikten yararlanamazsınız.

 154. ömer tekin

  merhaba ben 2925 tarım ssk sı yatırıyodum 3600 günü doldurduk sonra ssk mı durduma dilekçemi kuruma bildirmediğim için 1 yıl mejmur devam etmek zorunda kaldım yeni işyerim de bana sigorta yaptı benim yeni ssk mı devam edecek yoksa 2925 tarım ssk mıdevam edecek vereceniz bilgiden dolayı tesekür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigortalı işe başladıysanız tarım sigortasının durdurulması gerekiyor.

 155. Yxlon

  Merhabalar. Kamu sektöründe 1999 yılında işe başladım. 2007 temmuz ayından itibaren x ray işinde çalışmaktayım.2008 Ekim ayından Bu zamana kadar 1600 gün fiili hizmet 32 a dan primim yatmış. Bu kadar prim emekliliğimde öne çekermi.ayrıca kaç gün ilave gün eklenir. 32 a dan sadece çalıştığımız günler yatıyor. İyi günler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bildiğim kadarı ile bu işte çalışanlara her 360 gün karşılığı 90 gün Fiili hizmet zammı veriliyor. Toplamda en fazla 1800 gün için alınıyor.

 156. Ferman Nisan

  Merhabalar.
  Almanyadan yurt disi borclanma yoluyla sgk pirim borclarimi yatirdim.yasimi dlodurdum.Sigortali bir iste calismiyor ,hicmir sosyal ödenek almiyorum.sadece.Adima kayitli seyhat acentam var.
  Adima kayitili is yerinin bulunmasi bas vuru yapmama engel olurmu ?
  Saygilarimla
  Ferman Nisan

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer bağımsız olarak yaşlılık primi ödüyorsanız Türkiye de maaş almanıza engel olabilir.

   1. Ferman N.

    Merhabalar
    Saglik sigortam özel bir sigorta sirketinde.SGK`nin anlasmali oldugu Almanya sosyal sigortasina kayitli degilim.herhangi bir özel sigortaya emeklilik icin pirim ödemiyorum. yaslilik piriminden kastiniz bumu ? yaslilik pirimi konusunu biraz acabilirmisiniz?

    1. Ömer Meriç

     Yaşlılık primi şu şekilde. Örneğin Türkiye de acentası olan birisi bağkurlu olur. Bağkur kapsamında prim öder. Aynı zamanda emeklilik primi de bunun içindedir. Eğer siz de bağımsız olarak bu şekilde resmi olarak prim ödüyorsanız çalışır olarak kabul edilirsiniz ve aylık bağlanmaz.

     1. Ferman N.

      Almanya`da Bagkur gibi bir kurum olmadigindan herhangi bir kuruma bir yaslilik pirimi ödemiyorum.anladigim kadariyal basvurumu yapmamda bir sakinca olmamasi lazim.

      Saygilarimla

     2. Ömer Meriç

      Bu durumda olmaması gerekiyor. Emeklilik başvurunuzu yapabilirsiniz. Siz ve tanıdığınız herkes Sgk ile ilgili tüm sorularını bize ücretsiz sorabilir. Saygılar.

 157. FATİH

  SAYIN YETKİLİ
  01/11/1973 doğumluyum.18 yaş altı prim gün sayım 240 ve 1 Ocak 1990 da bitmişti.Memur olarak işe başlama tarihim 13/09/1996 dır.Ne zaman ve kaç yaşta emekli olurum teşekkürler iyi çalışmalar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 56 yaşı tamamlamış olduğunuz 01.11.2029 tarihinden itibaren emekli olabilirsiniz.

 158. Fatih

  Merhaba;

  Size Annem için bir soru sormak istiyorum.

  Babam 2016 yılının mayıs ayında vefat etti.Babam Ssk emeklisiydi.Annem Babamdan dolayı dul maaşı alıyor şimdi.

  Dedem 1992 yılında vefat etti ve çiftçi bağkurluydu.

  Annem dedemden bu durumda yetim aylığı alabilir mi?Yani hem dul hem yetim aylığı alabilir mi?
  Annemin dul maaşından başka geliri yok.(1700-1800 tl arası geliri)

  Bizi bu konuda aydınlatırsanız çok memnun oluruz.
  Teşekkürler
  İyi Çalışmalar..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dedeniz 2008 öncesi vefat ettiği ve biri ssk birisi bağkur olduğu için her iki aylık da alabilir. Emin olmak adına önce bunu Sgkya yazılı olarak sorun. Olumlu cevap gelirse aylığa başvurabilirsiniz.

 159. Fatih

  Ömer Bey Olumlu Cevap Gelmedi 2016 yılında müracat ettik dilekçe ile.Ama tüm bilgilere baktığımda internette ve sorduğum uzmanlara göre almalısınız diyorlar.
  Bu durumda ne yapmalıyız?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Fatih BEY tekrar. Kuruma bilgi dilekçesi mi verdiniz yoksa aylık talebinde mi bulundunuz ? Aylık talebinde bulunup red aldıysanız dava açabilirsiniz. Sadece bilgi dilekçesi verdiyseniz dilekçenin mahiyeti ile alakalı Alo-170 ya da Bimer’e başvuru yapabilirsiniz.

   1. Fatih

    Aylık talebinde bulunduk dilekçe ile olumsuz dönüş yaptılar.
    Birde şunu sormak istiyorum Dedemin Tarım Bağkurlu olması Yani Normal Bağkurlu olmaması bağlanmama nedeni olabilir mi?

    1. Ömer Meriç

     Onunla alakası yok. Bence bu işin uzmanı bir avukata danışarak dava açılabilir. Ancak bu uygulamada bazı istisnai durumlar var. SGK haklı da olabilir. O istisnai durumları iyi bilmek gerekir.

 160. Hakan akım

  01.09.1999 tarihinde Askeri okula başlayıp başarılı bir şekilde 30.08.2000 tarihinde mezun oldum ve göreve başladım. Ancak 01.09.1999 tarihinde 18 yaşında olmadığım için ve kazai rüşt almadığım için memuriyete başlangıç tarihim (Doğum tarihi 10.04.1982) 18 yaşına girdiğim tarih 10.04.2000 olarak baz alınmaktadır. Sormak istediğim konu emekli sandığı kanuna göre 08.09.1999 öncesi ve sonrası diye yapılan ayrımda ben, öncesi grubunamı,sonrası grubuna dahilim. Çünkü fiili hizmet zammının 3 yıla inmesi vb gibi konularda çok farklılıklar oluşmaktadır. Birde eyt gündemdeki şekilde çıkarsa ondan faydalanma şansım var mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emin olmamak ile beraber sonrası gruba dahilsiniz diye düşünüyorum. Ama bunu SGK’ya sormanız daha iyi olacaktır. Yazılı olarak bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

 161. mutlu

  Belediye şirketi tarafından sonradan personel ihtiyacı nedeniyle işçi alımı yapılmıştır.bu personeller için idare ve ve şirket arasındaki sözleşme bir yıla tabi tutulmuş.ssk ya işyeri tescili yapılırken işin süresiyle ilgi yapılan sözleşme verilmemiş sürekli iş yeri olarak açılmış.personellerin sözleşme bitim tarihlerinde sigortaya çıkış bildirilmesi diğer yılın sözleşmesine görede giriş işlemleri gerekiyormu çünkü sözleşme tekrarlanıp ertesi yıla tekrar devam ediyor..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Geçici bir iş değilse yapılan işlem doğru. Sürekli işyeri dosyası olarak açılacak. Aynı dosya üzerinden örneğin 31 Aralık 2019 çıkış 01 Ocak 2020 giriş olarak girilmesi gerekiyor. Yeni dosya açılmayacak.

 162. Bahadır Demir

  Merhaba hocam 1981 ekim doğumluyum 5.9 .1998 sigortaya girişim var eyt çıkarsa ne zaman emekli olurum pirim günüm şu an 6600 teşekkür ediyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. EYT’nin sizi kapsayacağını düşünmüyorum :). Yaşınız bir hayli genç.

 163. gizem alkan

  merhaba ben 28 yaşında özel bir şirkette çalışmaktayım. adım Gizem Alkan. geçen ay 1959 dğumlu babamı beklemediğimiz bir zaman diliminde kaybettik.Annemle babam boşandığı için tek varisim. babam emekli olmasına 3 ay pirim eksiği varken vefat etti (yaş 60) sgk ya sorduğumuzda vefat ettiği için emekliliğe hak kazandıgı söylendi fakan ben çalıştığım için aylığı bana bağlanamyor. benim sorum şu ; aylığından feragat edip pirimlerinin bir kısmını alabilirmiyim?kendim emekli olucamı düşünerek ,babamın pirimlerinin yüzde 25 ödenebilirmi ? teşekürler iyi çalışmalar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.Primlerin %25’i değil tamamı iade edilir.İade hesaplaması ödenen primlerin tamamı üzerinden değil sadece sigortalı hissesine isabet eden kısımlar iade edilir. Ayrıntılı bilgi için https://sgkbilgisi.com/ssk-birikmis-parami-almak-istiyorum/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 164. Engin

  Merhaba
  1978 doğumluyum.7200 primim ve 20 yıllık sigortalılık sürem var. 05.04.2000 ilk sigorta başlangıç tarihimdir.bu tarihten beri aralıksız özel bankada çalışıyorum. Askerliğimi sigortamdan önce yaptığımdan bir kısmını saydırarak sigortalılık başlangıç tarihimi 08.09.1999 öncesine çektim. Bu durumda Eyt çıkarsa faydalanabilirmiyim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ortada bir EYT yasası yok. Dolayısıyla yararlanıp yararlanamayacağınız şimdiden söylemek anlamsız olur.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.