SGK İhale Borcu Yoktur Yazısı Nasıl, Nereden Alınır ?

SGK ihale borcu yoktur yazısı ihaleye katılmak için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınması gereken bir borcu yok belgesi türüdür Bir ihaleye katılabilmeniz için ihalenin yapıldığı tarih itibariyle sizden Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınmış olan ihale borcu yok yazısı istenir.

İhale borcu yok yazısı için yönetmelik ile belirlenmiş sınır vardır. Yani ihaleye katılmak üzere SGK borcu yoktur yazısı için illa bağkur ya da işveren ssk borçlarınızın tamamını  ödemenize gerek bulunmuyor. Bu yazımızda ihaleye katılmak için SGK’dan borcu yoktur yazısı nasıl alınır ve sgk ihale borç sınırı konusunda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

İhaleye katılmak üzere SGK borç yoktur yazısı nasıl alınır?

İhaleye katılmak için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan borcu yok yazısını,

 • Sgk ihale borcu yoktur dilekçesi ile herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden,
 • Eğer sigortalı çalışanınız varsa yani Sosyal Güvenlik Kurumu’nda tescilli işyeri dosyanız varsa ve e bildirge kullanıcı kodu ve şifre aldıysanız E borcu yok uygulamasından da kolayca alabilirsiniz.

Şimdi ayrı başlıklar altında borcu yok yazısını nasıl alabileceğinize değinelim.

İhale için SGK borcu yoktur yazısı dilekçe örneği

Yukarıda da belirttiğim üzere ssk ihale borç yok yazısının almanın ilk yolu dilekçe ile herhangi bir  SGK’ya başvurmaktır. Aşağıda vermiş olduğumuz sgk borcu yoktur yazısı dilekçe örneği ile Türkiye genelinde herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden başvurunuzu yapabilirsiniz.SGK ihale borcu yoktur başvuru dilekçesini buradan indirebilirsiniz ⇒ ihale borcu yoktur başvuru dilekçesi indir.

E borcu yoktur uygulamasından SGK borcu yoktur yazısı alma

İhaleye katılmak için SGK borcu yok yazısını alabilmenin en kolay yolu budur. Tabi e borcu yok uygulamasından ihale borç yok yazısını alabilmeniz için Sosyal Güvenlik Kurumu’nda tescilli işyeri dosyanızın olması ve dolayısıyla e bildirge şifrenizin olması gerekiyor.  Eğer e borcu yoktur aktivasyonunuz varsa hemen;

 • Ssk e borcu yoktur uygulamasına buradan SGK şifrelerinizle giriş yapın ⇒ e-sgk borcu yoktur uygulaması girişi
 • Buradan İhalelere Katılmak Üzere Borcu Yok Yazısı menüsünden barkodlu yazı alabilirsiniz.

Uygulamadan borcu yok yazısı alabilmeniz için E borcu yok sisteminde aktivasyonunuzun olması gerekir. Bunun için yapmanız gereken E borcu yok başvuru formu, işveren kimlik fotokopisi ve imza beyannamesi ile e borcu yoktur aktivasyonu için işyeri dosyanızın bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurmak. Hemen sgk e borcu yoktur aktivasyon sayfamızı ziyaret ederek başvuru için gerekli olan evrakları indirebilir ve başvuruyu yapabilirsiniz.

E- borcu yoktur yazısı geriye dönük bir tarih için alınabilir mi?

Geriye dönük bir tarih için sistem üzerinden e borcu yok yazısı alınabilir. Ancak o tarih itibariyle borcunuz varsa sistem sizi borçlu olarak gösterecektir.

İhale tarihi itibariyle SGK borcu olanlar ne yapmalı ?

İhale tarihi itibariyle SGK prim borçları ile bağkur borçları aşağıda belirtilen borç sınırının üzerinde olanların sözleşmeleri feshedilir. İhale kendilerine kaldı ise iptal edilir.

Türkiye geneli borç sorgulaması nasıl yapılır?

Borcu yok yazısını e borcu yok sistemi üzerinden de alsanız ya da SGK’ya dilekçe ile de başvuru yapsanız her iki durumda da Türkiye genelindeki tüm SGK dosyalarınız üzerinde sorgulama yapılır. Tüm dosyalar ile varsa bağkur prim borcunun toplamı esas alınarak borcu yok şartı sağlanıyorsa yazı düzenlenir.

SGK ihale borç sınırı nasıl hesaplanır?

İhale borcu yok yazılarında SGK Türkiye geneli sorgulama yapar. Türkiye genelinde adınıza tescilli olan tüm işyerlerinin prim borçları hesaplamada dikkate alınır.

Basit anlamı ile yapılandırma/taksitlendirme kapsamında olan ve taksit ödemeleri düzenli yapılan sgk prim borçları ile bağkur prim borçları ihale borcu yok yazısında kesinleşmiş borç olarak dikkate alınmaz. Ayrıca işveren ssk idari para cezaları da ihale borcu yoktur yazılarında kesinleşmiş prim borcu olarak dikkate alınmaz.

 • 4b bağkur prim borcu yoktur yazısı için üst sınır brüt asgari ücretin 3 katına kadardır. Yani yazıyı alacağınız tarih itibariyle brüt asgari ücretin 3 katına kadar olan bağkur prim borcu ihale borcu yok yazısında kesinleşmiş prim borcu olarak dikkate alınmaz.
 • Eğer aynı zamanda işveren iseniz ve yanınızda çalışan işçiler varsa brüt asgari ücretin tavan tutarının 3 katına kadar olan işçilerin sigorta prim borçları ihale borcu yok yazılarında kesileşmiş prim borcu olarak dikkate alınmaz. SGK tavan ücret ise brüt asgari ücretin 7,5 katıdır.

İhaleye katılmak için güncel borç sınırı tutarları için  ihalelere katılmak için SGK borcu limiti sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK İhale borcu yoktur yazısı örneği

SGK borcu yok yazısı örneği aşağıdaki gibidir.

İlgide kayıtlı dilekçeniz üzerine Türkiye genelinde yapılan araştırmada, Kurumumuza 07.02…. tarihi itibariyle kesinleşmiş sosyal güvenlik prim borcunuzun bulunmadığı tespit edilmiştir.
İş bu yazımız, 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 10 uncu maddesi hükmüne istinaden ihalelere katılmak amacıyla düzenlenmiş olup, ilişiksizlik belgesi niteliğinde bulunmamaktadır. Bu belge 28.02….. tarihine kadar geçerlidir.
Bilgi edinilmesini rica ederim.

İhale tarihi itibariyle vergi borcu yoktur yazısı nasıl alınır?

İhalelere katılmak için SGK ihale borcu yok yazısı yeterli değildir. Aynı zamanda ihale tarihi itibariyle vergi borcu olmadığına dair yazı da almanız gerekiyor. İhale itibariyle vergi borcu yok yazısını internet vergi dairesinden ya da bağlı olduğunuz vergi dairesinden alabilirsiniz.

Geriye dönük SGK borcu yoktur yazısı nasıl alınır?

İhalelere katılmak için sigorta borcu yoktur yazısını geriye dönük olarak e-borcu yoktur uygulaması üzerinden ya da SGK’dan dilekçe ile başvurarak alabilirsiniz.

SGK borcu Yoktur ne kadar olursa ihaleye girebilirim?

Eğer işverenseniz yani SGK’da tescilli dosyanız varsa ve sigortalı çalıştırıyorsanız bu dosyalarınızda kesinleşen sigorta prim borçlarınızın brüt asgari ücretin tavanının 3 katından fazla olmaması gerekiyor. Bağkur borcunuzun da brüt asgari ücretin 3 katından fazla olmaması gerekmektedir.

SGK prim borcu olan ihaleye katılabilir mi?

Kesinleşmiş SGK prim borcu ihale için belirlenen tutarın altında olanlara borçlu olsalar bile katılabilirler. Kesinleşen prim borçları sınırın üstünde olanlar ihalelere katılamazlar.

SGK borcu Yoktur ne kadar geçerli?

SGK borcu yok yazıları alınan ayın sonuna kadar geçerlidir.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“SGK İhale Borcu Yoktur Yazısı Nasıl, Nereden Alınır ?” üzerine 3 yorum
 1. Merhaba,
  Yeni bir şahıs firması kurdum ve bu firma ile ihale kazandım. İhale borcu yazısı için SGK’ya başvurdum fakat SGK dosyam olmadığı için geçmişe tarihli bir yazı veremeyeceğini belirtiyor. Bunun yerine kaydı yoktur yazısı verebileceğini fakat bunun da geçmiş tarihli olamayacağını bildiriyor. Nasıl bir yok izlemeliyim.

  Yanıtla
  • Merhaba. Öyle şey olur mu hocam. Tescilli dosya yok diye geriye dönük verilmez diye bir şey ilk defa duydum. Bu işte bir yanlışlık var. Tescilli dosya olmasa bile şirket adına geriye dönük sorgulama yaparak verilmesi gerekir.

   Yanıtla
  • istediğiniz herhangi bir sgk il yada ilçe müdürlüğünde borcu yok yazısını istediğinizde vermek zorundalar. ilgili yerlere derhal şikayette bulunun ve sonuna kadar takip edin . iş yapma peşinde değil…… yapma peşinde bazıları ….sonuna kadar takip edin.

   Yanıtla
Yorum yapın