SGK İlişiksizlik Belgesi Nedir, Nasıl Alınır, Sorgulama

0

İlişiksizlik belgesi ihaleli iş için vermiş olduğunuz teminatın iadesini ihale makamından alabilmeniz, bina inşaatı için ise bağlı bulunduğunuz belediyeden yapı kullanma izin belgesi alabilmeniz için gereken bir belgedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan bu belgeyi alabilmek için bazı şartların sağlanması gerekmektedir.  Bu yazımızda SGK ilişiksiz belgesi nedir, ilişiksizlik belgesi nasıl alınır, takip etmeniz gereken yol konusunda ayrıntılı bilgi ve Sgk iş bitirme dilekçesi örneğini bulabilirsiniz. 

Sgk ilişiksizlik belgesi ne demek ?

Bina inşaatı yapı kullanım izin belgesi alabilmek için ilgili Belediye tarafından istenen ve Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan belgedir. İhaleli işlerde ise ihale makamından teminatı alabilmek için ihale makamına verilmek üzere alınan teminat iadesi borcu yok yazısı aynı zamanda teminat ilişiksizlik olarak adlandırılır.

Sgk ilişiksizlik belgesi için gerekenler nelerdir ? 

İlişiksizlik başvurusunu yapmadan önceki süreci belki biliyorsunuzdur ama ben kısaca ona da değineyim.

 • Öncelikle ihaleli işiniz ya da bina inşaatınız için Sosyal Güvenlik Kurumu’nda dosya tescil ettirmeniz ve gerekli olan asgari işçiliği bildirmeniz gerekiyor.
 • İnşaat ya da ihaleli iş için dosya tescili açtırıp gerekli asgari işçiliği bildirdikten sonra ilişiksizlik başvurunuzu yapabilirsiniz
 • İnşaat ya da ihaleli iş için SGK işyeri tescil başvurusunu internetten online olarak kolayca yapabilirsiniz. Nasıl yapılacağınız biz adım adım  sgk dosya açma sayfamızda anlatılmıştır.
 • Bina inşaatınızın yapı sınıfı ve grubu esas alınarak maliyetine göre ödenmesi gereken işçilik tutarını hesaplamak için hemen inşaat işçilik hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk iş bitirme başvuru süresi nedir ? 

Sgk ilişiksizlik alma başvurunuzu son sigortalı çalıştırdığınız daha doğrusu işi bitirme tarihinden itibaren 0 gün içerisinde yapmanız gerekiyor. Eğer 30 günlük süreyi tamamladıktan sonra sgk ilişiksizlik belgesi alma başvurusu yaparsanız Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından size ceza uygulanabilir. Bunun çözümü ise basit. Tabi ihaleli iş için olmaz ama inşaat için verdiğim yöntemi kullanarak cezadan kurtulabilirsiniz.

Diyelim ki bina inşaatı için en son 15 Ocak 2018 tarihinde sigortalının çıkışını yaptınız. Ancak ilişiksizlik dilekçesi vermeyi unuttunuz ve üstünden 30 gün geçti. Şimdi kalkıp 30 gün sonra dilekçe verirseniz SGK brüt asgari ücretin iki katı tutarında ceza uygular size. Yapmanız gereken çok basit. Bir günlüğüne bir işçinin giriş çıkışını yapıp bitirme dilekçenizi yani ilişiksizlik talebinizi öyle verin. Böylece cezadan kurtulmuş olursunuz.

Sgk ilişiksizlik başvurusu nasıl, nereden yapılır ? 

İhaleli işin ya da bina inşaatının bittiğini yani  ilişiksizlik belgesi talebini Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile bildirebileceğiniz gibi e sgk ilişiksizlik uygulamasından da başvuru yapabilirsiniz.

 • SGK ilişiksizlik belgesi başvurusunu online olarak SGK işveren sistemini kullanarak  sgk işveren sistemi sayfasından yapabilirsiniz.
 • E sgk ilişiksizlik belgesi üzerinden başvuruyu sgk e bildirge şifresi ve kullanıcı adı ile yapmanız gerekiyor.
 • Eğer e bildirge şifrenizi bilmiyorsanız ya da unuttuysanız e devlet şifresi ile nasıl görüntüleyebileceğiniz konusunda bilgi sahibi değilseniz hemen e sgk şifresi alma sayfamızı ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

Sgk ilişiksizlik belgesi yetkili değilsiniz uyarısı veriyorsa muhtemelen e bildirge şifrenizi ya da kullanıcı adınızı yanlış yazıyorsunuzdur. Yukarıda vermiş olduğum e bildirge şifre linkinden şifrenizi teyit etmenizi öneririm.

İlişiksizlik belgesi için en kolay başvuru yöntemi yukarıda vermiş olduğumuz uygulama üzerinden başvurmaktır. Online ilişiksizlik başvurusu yaptığınızda ayrıca SGK’ya bir belge vermeniz gerekmez. Ama ben yine de dilekçe ile yapmak istiyorum diyorsanız sgk ilişiksizlik belgesi dilekçesi örneği aşağıda verilmiştir.

Sgk inşaat dosya kapanışı nasıl yapılır ? 

Dosyayı kapatmak için dilekçe ile başvuru yapmak yeterlidir. Aşağıda örnek dilekçe verilmiştir.  Başka bir evrak istenmez. Ancak inşaatın kısmi olarak bitirildiği durumlarda Belediye’den inşaatın biten kısmı için yazı isteniyor. Bu yüzden kısmi olarak biten inşaatlar için dilekçeye ek olarak Belediye yazısını da eklemeniz gerekiyor. 

İş bitirme dilekçesi örneği

Bina inşaatı için Sgk ilişiksizlik dilekçesi örneği aşağıdaki gibi olabilir.

 • …..Sosyal Güvenlik Merkezine
 • Müdürlüğünüzde 4.4120.01.01………………………. sicil numaralı işyerinde işlem gören bina inşaatımı 16.05.2018 tarihi itibariyle bitirmiş bulunmaktayım. İnşaat ile ilgili tarafıma ilişiksizlik belgesi verilmesi hususunda gereğini,
 • Arz ederim. 

İhaleli iş için teminat sgk ilişiksizlik belgesi dilekçe örneği de aşağıdaki gibi olabilir

 • …..Sosyal Güvenlik Merkezine
 • Müdürlüğünüzde 4.8121.01.01………………………………. sicil numaralı işyerinde işlem gören ihaleli işimizi 01.06.2018 tarihi itibariyle bitirdim. İhale makamından teminat çözümü için tarafımıza teminat ilişiksizlik belgesi verilmesi ile ilgili gerekli sürecin başlatılması hususunu,
 • Arz ederim. 

Sgk ilişiksizlik belgesi nasıl alınır ?

E-SGK işveren sistemi ile ya da dilekçe ile ilişiksizlik başvurunuzu tamamladıktan sonra sıra geldi belgeyi alma işlemlerine. Belgeyi alabilmeniz için bina inşaatı ya da ihaleli iş için bildirilmesi gereken asgari işçilik tutarını eksiksiz olarak bildirmiş olmanız gerekiyor.

SGK dilekçeye istinaden işe giriş, işten çıkış bildirimleri, hatalı teşvik kontrolü yaptıktan sonra işçilik hesabı yapar. Bildirilen işçilik yeterli ise belgeyi sistem üzerinden ilgili belediye ya da ihale makamına gönderir. Dilerseniz belgeyi SGK’dan elden de alabilirsiniz.

İlişiksizlik yazısı örneği

Bina inşaatı için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından size verilecek olan Sgk ilişiksizlik belgesi örneği aşağıdaki gibidir;

sgk-inaat-borcu-yoktur-yazisi
bina-insaati-borcu-yoktur-yazisi

İhaleli işler için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen ilişiksizlik belgesi diğer ismi ile teminat iadesi yazısı örneği aşağıdaki gibidir;

ihale-teminat-borcu-yok-yazisi
ihaleli-is-teminat-iadesi-yazısı-ornegi

Sgk ilişiksizlik belgesi sorgulaması nasıl yapılır ? 

Düzenlenen belgeyi şu an için elektronik ortamdan almanız mümkün bulunmuyor. Ancak SGK bununla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. İlerleyen zamanlarda belgeyi online olarak görüntüleme şansınız olabilecek.

Sgk ilişiksizlik genelgesi

Sosyal Güvenlik Kurumunun hem ihaleli işler hemde bina inşaatları ilişiksizlikleri ile ilgili en kapsamlı genelgesi 2011/13 sayılı genelgedir. Genelgenin en güncel haline SGK sitesinden ulaşabilirsiniz. 

Sgk ilişiksizlik belgesi geçerlilik süresi nedir ? 

Yazıyı bir kere aldıktan sonra sürekli olarak kullanabilirsiniz. Yukarıda yazı örneklerinde de görüldüğü üzere evrak için bir süre verilmiyor. Yani yazıyı aldıktan sonra 1 sene sonra bile verseniz sorun olmaz.

İlişiksizlik belgesi nereden alınır ?

SGK işveren sisteminden ya da elden dilekçe ile başvurunuzu yaptıktan sonra belgenizi bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’nden elden alarak Belediye’ye verebilirsiniz. Siz almasanız bile belgenin bir sureti SGK tarafından bağlı olduğunuz Belediyeye gönderilmekte.

İhale kodunuzdan dolayı ilişiksizlik belgesi doldurmaya yetkili değilsiniz

Sistem üzerinden belge talebinde bulunurken bu uyarı ile karşılaşıyorsanız dosya tescili aşamasında hatalı bilgi girildiği anlamına gelir. Dilerseniz bu hatayı düzelttirebilirsiniz. Bu zaman alacağından yukarıdaki dilekçe örneği ile başvuru yapabilirsiniz.

Sgk ilişiksizlik belgesi alamıyorum

İlişiksizlik belgesi alamamanın birçok sebebi olabilir. Eğer inşaat ya da ihaleli iş için gerekli olan asgari işçiliği bildirmediyseniz SGK yazıyı vermez. Ya da aylık prim hizmet belgesi ya da işe giriş ve ya işten ayrılış belgelerinde bir hata varsa ve ceza uygulanması gereken bir işlem varsa SGK yine belgeyi vermez. Tabi farklı sorunlar da olabilir. Bunu öğrenmenin en kısa yolu da dosyanın bulunduğu SGK ile görüşmeniz.

Sgk ilişiksizlik belgesi e-devletten alınır mı ?

Belgenin e-devletten alınabilmesi ya da başvurunun e-devletten yapılabilmesi mümkün bulunmamaktadır. Belgeyi alabilmek için yazımızda belirtilen yolu takip etmeniz gerekmektedir.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.