SGK İlişiksizlik Belgesi İçin Gerekenler

0

İhaleli bir iş aldınız ya da bina inşaatı yaptınız. İhaleli iş için vermiş olduğunuz teminatın iadesini ihale makamından alabilmeniz, bina inşaatı için ise bağlı bulunduğunuz belediyeden yapı kullanma izin belgesi alabilmeniz için sgk ilişiksizlik belgesi almanız gerekiyor. Bu yazımızda sgk ilişiksizlik belgesi nedir, ilişiksizlik belgesi nasıl alınır, takip etmeniz gereken yol konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. 

Sgk ilişiksizlik belgesi örneği

Bina inşaatı için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından size verilecek olan ilişiksizlik yazı örneği aşağıdaki gibidir;

sgk-inaat-borcu-yoktur-yazisi
bina-insaati-borcu-yoktur-yazisi

İhaleli işler için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen ilişiksizlik belgesi diğer ismi ile teminat iadesi yazısı örneği aşağıdaki gibidir;

ihale-teminat-borcu-yok-yazisi
ihaleli-is-teminat-iadesi-yazısı-ornegi

İlişiksizlik belgesi için gerekli belgeler nelerdir?

Başvuru için gerekli olan tüm belgeler, takip etmeniz gereken yol ve başvuru işlemleri aşağıdaki gibidir.

Sgk ilişiksizlik dilekçesi örneği, sgk ilişiksizlik yazısı nasıl alınır?

Sgk ilişiksizlik belgesi için gerekli evraklar ve sgk ilişiksizlik belgesi başvuru dilekçe örneği  şu şekildedir

İlişiksizlik başvurusunu yapmadan önceki süreci belki biliyorsunuzdur ama ben kısaca ona da değineyim.Öncelikle ihaleli işiniz ya da bina inşaatınız için Sosyal Güvenlik Kurumu’nda dosya tescil ettirmeniz ve gerekli olan asgari işçiliği bildirmeniz gerekiyor. İnşaat ya da ihaleli iş için dosya tescili açtırıp gerekli asgari işçiliği bildirdikten sonra ilişiksizlik başvurunuzu yapabilirsiniz. SGK işyeri tescili başlıklı yazımızdan dosyayı nasıl açabileceğiniz ve gerekli belgeler konusunda ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

İhaleli işin ya da bina inşaatının bittiğini yani  ilişiksizlik belgesi talebini Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile bildirebileceğiniz gibi e sgk ilişiksizlik uygulamasından da başvuru yapabilirsiniz.

E sgk ilişiksizlik belgesi üzerinden başvuruyu sgk e bildirge şifresi ve kullanıcı adı ile yapmanız gerekiyor. Eğer e bildirge şifrenizi bilmiyorsanız ya da unuttuysanız e devlet şifresi ile nasıl görüntüleyebileceğiniz konusuna sgk e bildirge şifresi başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Sgk ilişiksizlik belgesi yetkili değilsiniz uyarısı veriyorsa muhtemelen e bildirge şifrenizi ya da kullanıcı adınızı yanlış yazıyorsunuzdur. Yukarıda vermiş olduğum e bildirge şifre linkinden şifrenizi teyit etmenizi öneririm.

İlişiksizlik belgesi için en kolay başvuru yöntemi yukarıda vermiş olduğumuz uygulama üzerinden başvurmaktır. Online ilişiksizlik başvurusu yaptığınızda ayrıca SGK’ya bir belge vermeniz gerekmez. Ama ben yine de dilekçe ile yapmak istiyorum diyorsanız sgk ilişiksizlik belgesi dilekçesi örneği aşağıda verilmiştir.

Sgk ilişiksizlik belgesi dilekçe örnekleri

Bina inşaatı için sgk ilişiksizlik dilekçesi aşağıdaki gibi olabilir.

…..Sosyal Güvenlik Merkezine

Müdürlüğünüzde 4.4120.01.01………………………. sicil numaralı işyerinde işlem gören bina inşaatımı 16.05.2018 tarihi itibariyle bitirmiş bulunmaktayım. İnşaat ile ilgili tarafıma ilişiksizlik belgesi verilmesi hususunda gereğini,

Arz ederim. 

İhaleli iş için teminat sgk ilişiksizlik dilekçe örneği de aşağıdaki gibi olabilir

…..Sosyal Güvenlik Merkezine

Müdürlüğünüzde 4.8121.01.01………………………………. sicil numaralı işyerinde işlem gören ihaleli işimizi 01.06.2018 tarihi itibariyle bitirdim. İhale makamından teminat çözümü için tarafımıza teminat ilişiksizlik belgesi verilmesi ile ilgili gerekli sürecin başlatılması hususunu,

Arz ederim. 

Sgk ilişiksizlik belgesi e devlet ile başvuru yapılabilir mi?

Sgk ilişiksizlik yazısı dilekçesi ya da ilişiksizlik belgesi başvurusu henüz e devlet sisteminden yapılamıyor.

Sgk ilişiksizlik belgesi başvuru süresi nedir?

Sgk ilişiksizlik alma başvurunuzu son sigortalı çalıştırdığınız daha doğrusu işi bitirme tarihinden itibaren 0 gün içerisinde yapmanız gerekiyor. Eğer 30 günlük süreyi tamamladıktan sonra sgk ilişiksizlik belgesi alma başvurusu yaparsanız Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından size ceza uygulanabilir. Bunun çözümü ise basit. Tabi ihaleli iş için olmaz ama inşaat için verdiğim yöntemi kullanarak cezadan kurtulabilirsiniz.

Diyelim ki bina inşaatı için en son 15 Ocak 2018 tarihinde sigortalının çıkışını yaptınız. Ancak ilişiksizlik dilekçesi vermeyi unuttunuz ve üstünden 30 gün geçti. Şimdi kalkıp 30 gün sonra dilekçe verirseniz SGK brüt asgari ücretin iki katı tutarında ceza uygular size. Yapmanız gereken çok basit. Bir günlüğüne bir işçinin giriş çıkışını yapıp bitirme dilekçenizi yani ilişiksizlik talebinizi öyle verin. Böylece cezadan kurtulmuş olursunuz.

Sgk ilişiksizlik genelgesi hangisidir?

Sosyal Güvenlik Kurumunun hem ihaleli işler hemde bina inşaatları ilişiksizlikleri ile ilgili en kapsamlı genelgesi 2011/13 sayılı genelgedir.

Genelgenin en güncel haline buradan ulaşabilirsiniz >> sgk ilişiksizlik genelgesi

İşlemler genelge ile düzenlenmektedir. Sgk ilişiksizlik belgesi yönetmelik uygulamaları da ilgili genelgede mevcuttur.

Sgk ilişiksizlik belgesi alamıyorum sebebi ne olabilir?

İlişiksizlik belgesi alamamanın birçok sebebi olabilir.

Eğer inşaat ya da ihaleli iş için gerekli olan asgari işçiliği bildirmediyseniz SGK yazıyı vermez. Ya da aylık prim hizmet belgesi ya da işe giriş ve ya işten ayrılış belgelerinde bir hata varsa ve ceza uygulanması gereken bir işlem varsa SGK yine belgeyi vermez. Tabi farklı sorunlar da olabilir. Bunu öğrenmenin en kısa yolu da dosyanın bulunduğu SGK ile görüşmeniz.

Sgk ilişiksizlik belgesi geçerlilik süresi ne kadar?

Yazıyı bir kere aldıktan sonra sürekli olarak kullanabilirsiniz. Yukarıda yazı örneklerinde de görüldüğü üzere evrak için bir süre verilmiyor. Yani yazıyı aldıktan sonra 1 sene sonra bile verseniz sorun olmaz.

Sgk ilişiksizlik hesaplama

İnşaat için işçilik hesaplaması konusunda zorlanıyorsanız sgk ilişiksizlik belgesi hesaplama başlıklı yazımızdan nasıl yapıldığı konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sgk ilişiksizlik işlemleri konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki Soru Sor/Görüşünü Paylaş kısmından sorabilirsiniz.Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.