SGK İlişiksizlik Belgesi Nedir, Nasıl Alınır, Örneği

SGK ilişiksizlik belgesi ihaleli iş için vermiş olduğunuz teminatın iadesini ihale makamından alabilmeniz, bina inşaatı için ise bağlı bulunduğunuz belediyeden yapı kullanma izin belgesi alabilmeniz için gereken bir belgedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan bu belgeyi alabilmek için bazı şartların sağlanması gerekmektedir.  Bu yazımızda SGK ilişiksiz belgesi nedir, nasıl alınır ve takip etmeniz gereken yol konusunda ayrıntılı bilgi ve Sgk iş bitirme dilekçesi örneğini bulabilirsiniz. 

Sgk ilişiksizlik belgesi ne demek?

İlişiksizlik belgesi, bina inşaatı yapı kullanım izin belgesi alabilmek için ilgili Belediye tarafından istenen ve Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan belgedir. İhaleli işlerde ise ihale makamından teminatı alabilmek için ihale makamına verilmek üzere alınan teminat iadesi borcu yok yazısı aynı zamanda teminat ilişiksizlik olarak adlandırılır.

Sgk ilişiksizlik belgesi için gerekenler nelerdir? 

SGK ilişiksizlik başvurusu yapmadan önceki süreci belki biliyorsunuzdur ama ben kısaca ona da değineyim.

 • Öncelikle ihaleli işiniz ya da bina inşaatınız için Sosyal Güvenlik Kurumu’nda dosya tescil ettirmeniz ve gerekli olan asgari işçiliği bildirmeniz gerekiyor.
 • İnşaat ya da ihaleli iş için dosya tescili açtırıp gerekli asgari işçiliği bildirdikten sonra ilişiksizlik başvurunuzu yapabilirsiniz
 • İnşaat ya da ihaleli iş için SGK işyeri tescil başvurusunu internetten online olarak kolayca yapabilirsiniz. Nasıl yapılacağınız biz adım adım  SGK dosya açma sayfamızda anlatılmıştır.
 • Bina inşaatınızın yapı sınıfı ve grubu esas alınarak maliyetine göre ödenmesi gereken işçilik tutarını hesaplamak için hemen inşaat işçilik hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK iş bitirme başvuru süresi nedir? 

Sgk ilişiksizlik alma başvurunuzu son sigortalı çalıştırdığınız daha doğrusu işi bitirme tarihinden itibaren 0 gün içerisinde yapmanız gerekiyor. Eğer 30 günlük süreyi tamamladıktan sonra belge alma başvurusu yaparsanız Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından size ceza uygulanabilir. Bunun çözümü ise basit. Tabi ihaleli iş için olmaz ama inşaat için verdiğim yöntemi kullanarak cezadan kurtulabilirsiniz.

Sgk ilişiksizlik başvurusu nasıl, nereden yapılır? 

İhaleli işin ya da bina inşaatının bittiğini yani  inşaat için borcu yoktur belgesi talebini Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile bildirebileceğiniz gibi SGK işveren sisteminden de yapabilirsiniz. 

 • SGK ilişiksizlik belgesi başvurusunu online olarak SGK işveren sistemini kullanarak  SGK işveren sistemi sayfasından yapabilirsiniz.
 • Başvuruyu SGK e bildirge şifresi ve kullanıcı adı ile yapmanız gerekiyor.
 • Eğer e bildirge şifrenizi bilmiyorsanız ya da unuttuysanız e devlet şifresi ile nasıl görüntüleyebileceğiniz konusunda bilgi sahibi değilseniz hemen e sgk şifresi alma sayfamızı ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.
 • SGK işveren sistemine giriş yaptıktan sonra İLİŞİKSİZLİK BAŞVURULARI kısmından dilekçenizi online olarak gönderebilirsiniz. 

İlişiksizlik belgesi için en kolay başvuru yöntemi yukarıda vermiş olduğumuz SGK işveren sistemi üzerinden başvurmaktır. Online ilişiksizlik başvurusu yaptığınızda ayrıca SGK’ya bir belge vermeniz gerekmez. Ama ben yine de dilekçe ile yapmak istiyorum diyorsanız sgk ilişiksizlik belgesi dilekçesi örneği aşağıda verilmiştir.

Sgk inşaat dosya kapanışı nasıl yapılır? 

Dosyayı kapatmak için dilekçe ile başvuru yapmak yeterlidir. Aşağıda örnek dilekçe verilmiştir.  Başka bir evrak istenmez. Ancak inşaatın kısmi olarak bitirildiği durumlarda Belediye’den inşaatın biten kısmı için yazı isteniyor. Bu yüzden kısmi olarak biten inşaatlar için dilekçeye ek olarak Belediye yazısını da eklemeniz gerekiyor. 

İş bitirme dilekçesi örneği

Bina inşaatı için Sgk ilişiksizlik dilekçesi örneği aşağıdaki gibi olabilir.

 • …..Sosyal Güvenlik Merkezine
 • Müdürlüğünüzde 4.4120.01.01………………………. sicil numaralı işyerinde işlem gören bina inşaatımı 16.05…. tarihi itibariyle bitirmiş bulunmaktayım. İnşaat ile ilgili tarafıma ilişiksizlik belgesi verilmesi hususunda gereğini,
 • Arz ederim. 

İhaleli iş için teminat SGK ilişiksizlik belgesi dilekçe örneği de aşağıdaki gibi olabilir

 • …..Sosyal Güvenlik Merkezine
 • Müdürlüğünüzde 4.8121.01.01………………………………. sicil numaralı işyerinde işlem gören ihaleli işimizi 01.06…. tarihi itibariyle bitirdim. İhale makamından teminat çözümü için tarafımıza teminat ilişiksizlik belgesi verilmesi ile ilgili gerekli sürecin başlatılması hususunu,
 • Arz ederim. 

Sgk ilişiksizlik belgesi nasıl alınır?

E-SGK işveren sistemi ile ya da dilekçe ile ilişiksizlik başvurunuzu tamamladıktan sonra sıra geldi belgeyi alma işlemlerine. Belgeyi alabilmeniz için bina inşaatı ya da ihaleli iş için bildirilmesi gereken asgari işçilik tutarını eksiksiz olarak bildirmiş olmanız gerekiyor.

SGK dilekçeye istinaden işe giriş, işten çıkış bildirimleri, hatalı teşvik kontrolü yaptıktan sonra işçilik hesabı yapar. Bildirilen işçilik yeterli ise belgeyi sistem üzerinden ilgili belediye ya da ihale makamına gönderir. Dilerseniz belgeyi SGK’dan elden de alabilirsiniz.

İlişiksizlik yazısı örneği

Bina inşaatı için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından size verilecek olan Sgk ilişiksizlik belgesi örneği aşağıdaki gibidir;

bina inşaatı borcu yoktur yazısı örneği

İhaleli işler için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen ilişiksizlik belgesi diğer ismi ile teminat iadesi yazısı örneği aşağıdaki gibidir;

ihale-teminat-borcu-yok-yazisi
ihaleli iş teminat iadesi yazı örneği

Sgk ilişiksizlik belgesi sorgulaması nasıl yapılır? 

Düzenlenen belgeyi şu an için elektronik ortamdan almanız mümkün bulunmuyor. Ancak SGK bununla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. İlerleyen zamanlarda belgeyi online olarak görüntüleme şansınız olabilecek.

Sgk ilişiksizlik genelgesi

Sosyal Güvenlik Kurumunun hem ihaleli işler hemde bina inşaatları ilişiksizlikleri ile ilgili en kapsamlı genelgesi 2011/13 sayılı genelgedir. Genelgenin en güncel haline SGK sitesinden ulaşabilirsiniz. 

Sgk ilişiksizlik belgesi geçerlilik süresi nedir? 

Yazıyı bir kere aldıktan sonra sürekli olarak kullanabilirsiniz. Yukarıda yazı örneklerinde de görüldüğü üzere evrak için bir süre verilmiyor. Yani yazıyı aldıktan sonra 1 sene sonra bile verseniz sorun olmaz.

İlişiksizlik belgesi nereden alınır ?

SGK işveren sisteminden ya da elden dilekçe ile başvurunuzu yaptıktan sonra belgenizi bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’nden elden alarak Belediye’ye verebilirsiniz. Siz almasanız bile belgenin bir sureti SGK tarafından bağlı olduğunuz Belediyeye gönderilmekte.

Sgk ilişiksizlik belgesi e-devletten alınır mı?

Belgenin e-devletten alınabilmesi ya da başvurunun e-devletten yapılabilmesi mümkün bulunmamaktadır. Belgeyi alabilmek için yazımızda belirtilen yolu takip etmeniz gerekmektedir.

SGK ilişiksizlik belgesi hangi durumlarda alınır?

Bu belge bina inşaatlarında yapı kullanma izin belgesi almak için belediyeye verilmek üzere alınır. Ayrıca ilgili ihale Kanunları kapsamında Kamuya yapılan işlerde ihaleli iş için idareye verilen teminatın iadesi için bu belgenin alınması gerekir.

SGK ilişiği yoktur belgesi nasıl alınır?

Belgeyi alabilmek için öncelikle dosya tescil ettirilmesi, iş için gerekli olan asgari işçiliğin bildirilmesi ve sonrasında Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvurulması gerekmektedir. Tüm gereklilikler sağlandığında SGK borcu yok yazısını verir.

İlişiksizlik belgesi ne zaman alınır?

Belgeyi alabilmek için işin bitim tarihinden itibaren en geç 30 gün içerisinde SGK’ya başvurmanız gerekiyor. SGK’ya başvurduktan sonra süreç ortalama en geç 3-5 gün içerisinde tamamlanmaktadır.

İlişiksizlik belgesi ne işe yarar?

Bina inşaatlarında yapı kullanım izin belgesi almak, ihaleli işlerde ise teminat iadesi almak için gerekli belgedir.

5/5 - (3 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“SGK İlişiksizlik Belgesi Nedir, Nasıl Alınır, Örneği” üzerine 2 yorum
 1. Merhaba bir turizm firmasında çalışmaktayım ihaleli işten teminat iadesi almak istiyorum bunun için ilk önce sigortaya yazımı yazıcaz teslim edicez süreç nasıl ilerliyor

  Yanıtla
Yorum yapın