Özel İnşaat Sgk Dosya Açma 2022

0

Özel inşaat SGK dosya açma işlemleri hakkında yazımızda merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. Ruhsata tabi bina inşaatı yaptırdığınızda Belediye’den yapı kullanma izin belgesi alabilmek için öncelikle inşaatınız için SGK’da dosya açtırmanız ve inşaat için gerekli olan sigorta primi bildirimi yapmanız gerekiyor. Bu yazımızda özel bina inşaatları için sigorta dosyası açma işlemleri, inşaat Sgk dosya açılışı gerekli evraklar ve inşaat dosyası açılışı konularında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

İnşaatlarda sgk dosya açma süresi 2022

Belediye’den yapı ruhsatı aldıktan sonra kanunen inşaata iki sene içerisinde başlamanız ve inşaat Sgk dosyası açmanız gerekiyor. İki sene içerisinde eğer inşaatta herhangi bir çalışma olmayacaksa bunu bir dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmeniz gerekiyor. Aksi halde SGK inşaat ruhsat tarihinden itibaren en geç 2 yıl sonrasına kadar işyeri dosyası tescil ettirmediğinizde işyeri tescil evraklarını vermenizi sizden isteyecek ve vermediğinizde de cezai işlem uygulayacak. Bunun için ruhsat aldığınızda özel inşaat Sgk bildirimi için gerekenleri şöyle özetleyebiliriz.

  • Eğer ruhsat alınış tarihinden itibaren 2 yıl içinde inşaata başlamazsanız inşaata başlamadığınızı ve başladığınızda inşaat sgk dosya açılışını bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne dilekçe ile bildirin.
  • Eğer inşaata başlarsanız en geç başlama tarihinden 1 gün önce sgk işyeri tescil başvurunuzu yapın. Bina inşaatlarında sgk tescil işlemleri ve sigorta dosyası nasıl açılır konusunda ayrıntılı bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İnşaat işlerinde sgk dosya açılışı nasıl yapılır ?

Diğer işyerlerinde olduğu gibi özel binalarda da sgk dosya açma işlemi oldukça kolaydır. Sigorta açılışı için öncelikle başvuruyu E-SGK işyeri tescil ekranından yapmanız gerekiyor. Ssk dosyası açma işleminin artık online olarak yapılması zorunlu.Eskiden Sgk işyeri dosya açma işlemi hem belgeler ile hem online yapılmakta iken SGK son yaptığı düzenleme ile online başvuruyu zorunlu hale getirmiştir.

İşyeri tescil başvurusunu nasıl yapacağınız ve izlemeniz gereken yol sgk işyeri tescil başvurusu nasıl yapılır başlıklı yazımızda adım adım anlatılmıştır. E-SGK sisteminden sgk dosya açılışını yaptıktan sonra artık yapmanız gereken tek işlem inşaat isyeri tescilde istenen evrakları bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne göndermek. İnşaatlarda sgk işyeri tescil istenen evraklar aşağıda belirtilmiştir.

Sgk inşaat dosyası açmak için gerekli evraklar nelerdir ?

Online olarak sgk işyeri açılış işlemlerini tamamladıktan sonra inşaatlar için gerekli olan aşağıdaki sigorta dosyası açma evraklarını elden ya da posta yolu ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne göndermeniz gerekiyor. Bina inşaatı sigorta dosyası açılışı için gerekli evraklar şunlardır;

  • E-SGK işyeri tescil ekranında onay aşamasında almış olduğunuz işyeri bildirgesi ( bildirgeyi imzalayın)
  • Bina inşaatı sahibine ait kimlik fotokopisi,
  • Bina inşaatı ruhsatı.

Gerçek kişilerde inşaat sgk işyeri tescil belgeleri yukarıdaki gibidir. Eğer inşaat şirket v.s. gibi tüzel kişilik adına açılacaksa yukarıdakilere ilave olarak aşağıdaki özel bina inşaatı ssk dosyası açılışı evraklarını da vermeniz gerekiyor;

  • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi,
  • Yetkili kişilerin imza sürküleri .
  • Şirket vergi levhası fotokopisi.

Özel bina inşaatı Sgk tescili için gerekli evraklar işyerinin durumuna ve bazı istisnai durumlara göre farklılık da gösterebilir. Güncel gerekli sgk işyeri tescil evrakları için  sgk işyeri tescil evrakları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Online olarak Sgk işyeri açılışı yaparken e bildirge kullanıcısı da tanımlandığından artık sigorta dosyası için gerekli evraklar ile birlikte e bildirge sözleşmesi ve başvuru formlarını vermenize gerek yok. E bildirge şifresi için işyeri yetkilisi tarafından e devlet sisteminde onay verilmesi yeterli. Nasıl yapıldığı konusunda bilgiyi  e sigorta sözleşme onayı sayfamızdan bulabilirsiniz.

Bina inşaatı sgk otomatik tescil işlemi nedir ?

Malumunuz yapılan son düzenleme ile birlikte siz Belediye’den yapı ruhsatını alır almaz SGK inşaatla ilgili otomatik tescil açıyor ve size tescil tebligatını gönderiyor. Eğer inşaata başladıysanız otomatik olarak açılan bu dosya üzerinden bildirim yapmaya devam etmeniz gerekiyor. Sgk açılışı otomatik olduğu için sizin E-sgk işyeri tescil uygulamasından başvuru yapmanıza gerek yok.

Sizin yapmanız gereken işyeri bildirgesi ve yukarıda belirtilen sigorta girişi için gerekli evraklar ile birlikte SGK’ya başvuru yapmak. Eğer inşaata hemen başlamayacaksanız SGK’ya iki satır dilekçe yazarak inşaata başlamayacağınızı, başladığınızda işyeri açılışı için gerekli evraklar ile birlikte başvuru yapacağınızı iletin. Daha sonra başlayacak olsanız bile otomatik olarak tescil edilen bu dosya üzerinden inşaata devam etmeniz gerekecek.

Kat karşılığı inşaat SGK dosya açılışı nasıl yapılır ?

Kat karşılığı yapılacak işlerde inşaat sigorta dosyası nasıl açılır sorusu bize sıklıkla iletiliyor. Burada tescil aşaması ve özel inşaat dosyası açmak için gerekli evraklar yukarıdaki gibi olacaktır. Ancak bu durumda özel bina inşaatı işyeri tescilin kimin adına açılacağı tereddüt oluşturabilmektedir. Eğer müteahhitlik sözleşmesi varsa ve anahtar teslim bir iş yapılacaksa yüklenici müteahhit adına dosya açılması gereklidir. Eğer inşaat sahibi kendi yapıyorsa anahtar teslim sözleşmesi yoksa bu durumda ruhsat sahibi adına dosya tescili açılması gerekir.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.