Özel İnşaat Sgk Dosya Açma

0

Özel inşaat SGK dosya açma işlemleri hakkında yazımızda merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. Ruhsata tabi bina inşaatı yaptırdığınızda Belediye’den yapı kullanma izin belgesi alabilmek için öncelikle inşaatınız için SGK’da dosya açtırmanız ve inşaat için gerekli olan sigorta primi bildirimi yapmanız gerekiyor.

Bu yazımızda özel bina inşaatları için sigorta dosyası açma işlemleri, özel inşaatlarda sgk işyeri açılış evrakları v.s. konularında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

İnşaatlarda sgk dosya açma süresi

Belediye’den yapı ruhsatı aldıktan sonra kanunen inşaata iki sene içerisinde başlamanız gerekiyor. İki sene içerisinde eğer inşaatta herhangi bir çalışma olmayacaksa bunu bir dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmeniz gerekiyor. Aksi halde SGK inşaat ruhsat tarihinden itibaren en geç 2 yıl sonrasına kadar işyeri dosyası tescil ettirmediğinizde işyeri tescil evraklarını vermenizi sizden isteyecek ve vermediğinizde de cezai işlem uygulayacak. Bunun için ruhsat aldığınızda yapmanız gerekenleri kısaca şöyle özetleyebiliriz.

  • Eğer ruhsat alınış tarihinden itibaren 2 yıl içinde inşaata başlamazsanız inşaata başlamadığınızı ve başladığınızda dosya açtıracağınızı SGK’ya bildirin.
  • Eğer inşaata başlarsanız en geç başlama tarihinden 1 gün önce sgk işyeri tescil başvurunuzu yapın. Bina inşaatlarında sgk tescil işlemleri ve sigorta dosyası nasıl açılır konusunda ayrıntılı bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İnşaat ssk dosyası ne zaman açılır ?

İnşaat ruhsatı alındıktan sonra dosya açmanız gereken süreler yukarıda verilmiştir. Eğer inşaatta işçi çalışmaya başladıysa kanunen en geç işçinin çalışmaya başladığı tarihe kadar elektronik ortamda işyeri tescil başvurusunun yapılması zorunludur.

İnşaat işlerinde sgk dosya açılışı

Diğer işyerlerinde olduğu gibi özel binalarda da sgk dosya açma işlemi oldukça kolaydır. Sigorta açılışı için öncelikle başvuruyu E-SGK işyeri tescil ekranından yapmanız gerekiyor. Ssk dosyası açma işleminin artık online olarak yapılması zorunlu.Eskiden Sgk işyeri dosya açma işlemi hem belgeler ile hem online yapılmakta iken SGK son yaptığı düzenleme ile online başvuruyu zorunlu hale getirmiştir.

İşyeri tescil başvurusunu nasıl yapacağınız ve izlemeniz gereken yol https://sgkbilgisi.com/sgk-isyeri-tescil-basvurusu-nasil-yapilir/ başlıklı yazımızda adım adım anlatılmıştır. E-SGK sisteminden sgk dosya açilişini yaptıktan sonra artık yapmanız gereken tek işlem inşaat işyeri tescilde istenen evrakları bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne göndermek. İnşaatlarda sgk işyeri tescil istenen evraklar aşağıda belirtilmiştir.

İnşaat işlerinde sgk işyeri bildirgesi

Artık tüm SGK tescillerinde olduğu gibi inşaat işyeri tescil işlemlerinde de işyeri bildirgesinin elektronik ortamda en geç işçi çalışmaya başlanan tarihe kadar verilmesi gerekmektedir.

Sgk inşaat dosyası açmak için gerekli evraklar

Online olarak sgk işyeri açılış işlemlerini tamamladıktan sonra inşaatlar için gerekli olan aşağıdaki sigorta dosyası açma evraklarını elden ya da posta yolu ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne göndermeniz gerekiyor. Bina inşaatı sigorta dosyası açılışı için gerekli evraklar şunlardır;

  • E-SGK işyeri tescil ekranında onay aşamasında almış olduğunuz işyeri bildirgesi ( bildirgeyi imzalayın)
  • Bina inşaatı sahibine ait kimlik fotokopisi,
  • Bina inşaatı ruhsatı.

Gerçek kişilerde inşaat sgk işyeri tescil belgeleri yukarıdaki gibidir. Eğer inşaat şirket v.s. gibi tüzel kişilik adına açılacaksa yukarıdakilere ilave olarak aşağıdakileri de vermeniz gerekiyor.

  • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi,
  • Yetkili kişilerin imza sürküleri .
  • Şirket vergi levhası fotokopisi.

Gerekli evraklar işyerinin durumuna ve bazı istisnai durumlara göre farklılık da gösterebilir. Güncel gerekli sgk işyeri tescil evrakları için https://sgkbilgisi.com/sgk-isyeri-tescil-evraklari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Online olarak Sgk işyeri açılışı yaparken e bildirge kullanıcısı da tanımlandığından artık sigorta dosyası için gerekli evraklar ile birlikte e bildirge sözleşmesi ve başvuru formlarını vermenize gerek yok. E bildirge şifresi için işyeri yetkilisi tarafından e devlet sisteminde onay verilmesi yeterli. Nasıl yapıldığı konusunda bilgiyi https://sgkbilgisi.com/e-sgk-sifre-basvurusu-ve-sozlesme-onayi-online-yapilacak/ sayfamızdan bulabilirsiniz.

Bina inşaatı sgk otomatik tescil

Malumunuz yapılan son düzenleme ile birlikte siz Belediye’den yapı ruhsatını alır almaz SGK inşaatla ilgili otomatik tescil açıyor ve size tescil tebligatını gönderiyor. Eğer inşaata başladıysanız otomatik olarak açılan bu dosya üzerinden bildirim yapmaya devam etmeniz gerekiyor. Sgk açılışı otomatik olduğu için sizin E-sgk işyeri tescil uygulamasından başvuru yapmanıza gerek yok.

Sizin yapmanız gereken işyeri bildirgesi ve yukarıda belirtilen sigorta girişi için gerekli evraklar ile birlikte SGK’ya başvuru yapmak. Eğer inşaata hemen başlamayacaksanız SGK’ya iki satır dilekçe yazarak inşaata başlamayacağınızı, başladığınızda işyeri açılışı için gerekli evraklar ile birlikte başvuru yapacağınızı iletin. Daha sonra başlayacak olsanız bile otomatik olarak tescil edilen bu dosya üzerinden inşaata devam etmeniz gerekecek.Ayrıntılı bilgi için https://sgkbilgisi.com/sgk-otomatik-isyeri-tescil-islemleri/ sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz.

Özel bina sgk dosya açma evrakları ve sgk işyeri açma işlemleri konusundaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.