İcra Dosyası Kapatma 2024 & En Basit Yöntem

İcra dosyası kapatma konusunda bu yazımız sizin için tam bir rehber niteliğinde olacaktır. Kamu Kurum ya da Kuruluşlara, şirketlere, bankalara ve ya üçüncü kişilere olan borçlarınızı ödemediğinizde bu kişiler elindeki kanıtlayıcı belgeler ile hakkınızca icra takibi başlatabilir. İcra takipleri genellikle İcra Müdürlükleri aracılığı ile yapılır. İcra takibi için öncelikle icra dosyası açılır ve tüm takip işlemleri bu dosyalar üzerinden gerçekleştirilir. Bu aşamada adınıza açılan İcra dosyalarını siz de Uyap sisteminden görebilirsiniz.

İcra takibi başlatıldığında açılan bu dosyaların kapatılması için belli şartların sağlanması gerekmektedir. Bu yazımızda icra dosyası nasıl kapanır konusunda adım adım bilgi bulabilir ayrıca konu hakkında sık sorulan ödenmiş icra dosyası ne zaman kapanır, borcu bitmiş icra dosyası kapatma işlemleri nasıl ve nereden yapılır ve ödenen icra dosyası e devletten ne zaman düşer hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

İcra dosyası nasıl kapatılır?

Adınıza açılan icra dosyasının kapatılabilmesi için icra dosyası kapatma ücreti ile diğer tüm ek masrafların da ödenmesi gerekmektedir. Uyap icra dosyası kapatmak için;

 • Size tebliğ edilen tüm borçları ödemeniz gerekmektedir.
 • Tebliğ edilen yazıda genellikle ödemeniz gereken tutarlar ile toplam icra dosyası masrafı ve ek ücretler belirtilir.
 • Ödemeyi yapacağınız İcra Müdürlüğünün İBAN numarası bilgileri ile takibi yapan avukatın ya da hukuk bürosunun iletişim bilgileri de yazar.
 • Ödeme yapmadan önce ödemeniz gereken toplam net tutar için iletişim numarasından arayın ve dosyanın kapatılması için ödemeniz gereken tutarı öğrenin.
 • Ödeme yaptıktan sonra bunu takip eden İcra Müdürlüğü ya da Hukuk Bürosuna bildirin.
 • Tüm ödemeleri tamamladıktan sonra dosya kapatma talebiniz üzerine icra dosyanız kapatılmış olacaktır.

İcra dosya kapatma e devletten yapılır mı ?

İcra dosyası kapatma talebi e-devletten yapılamamaktadır. Yukarıda uyaptan icra dosyası kapatma işlemi nasıl yapılır başlığında ayrıntılı anlattığımız gibi icra dosyasındaki tüm borçları kapattıktan sonra bunu ilgili İcra Dairesi ya da takip eden avukata bildirmeniz yeterli olacaktır.

Online icra dosyası kapatma nasıl yapılır ?

Online olarak e-devletten ya da UYAP uygulaması üzerinden sadece icralık dosya sorgulaması yapabilirsiniz. İcra dosya kapatma e-devlet üzerinden ya da Uyap’tan icra dosyası kapatma işlemi yapılamamaktadır.

İcra borcumu ödedim dosya açık ne yapmalıyım ?

İcra dosyasına ait tüm borçları ödedikten sonra artık bu dosya uyapta kapalı icra dosyası menüsünde görünmesi gerekmektedir. Eğer icra dosya kapatma harcı ve diğer tüm masraf ve ödemeleri yaptıysanız ve bunu dekont ve gerekli belgeler ile takip eden birime bildirdiyseniz dosyanın artık kapalı olarak görünmesi gerekmektedir. Bu tür dosyalar zaten sorgulama yaptığınızda karşınıza artık çıkmayacaktır. Eğer ödemiş olmanıza rağmen hala dosya açıksa vakit kaybetmeden ödeme dekontu ve aşağıdaki icra dosyası kapatma talebi dilekçe örneği ile takipçi birime başvurunuz.

İcra dosyasının işlemden kaldırılması dilekçesi örneği

Ödeme yapmış olmanıza rağmen uyap icra dosyası silme işlemi gerçekleşmediyse ödeme dekontu ve belgeleri ve bir de dilekçe ile birlikte takipçi İcra Dairesi ya da hukuk bürosuna bunu bildirmeniz gerekmektedir. Bazı durumlarda ve özellikle eksik ödemelerde dosya işlemden kaldırılmayabilmektedir. Öncelikle iletişime geçerek eksik ödeme olup olmadığını, ödemeniz gereken tutar olup olmadığını teyit edin. Eğer borç yoksa aşağıdaki gibi bir uyaptan dosya sildirme dilekçesi gönderin.

 • İlgi: ……. numaralı icra takip dosyası.
 • İlgide kayıtlı icra takip dosyamdaki tüm borçlarımı …./…./….. tarihinde ödeyerek kapatmış olmama rağmen hala icra dosyam açık olarak görülmektedir. Ödeme dekontum ve ilgili belgeler dilekçem ekindedir. İcra dosyamın kapatılarak işlemden kaldırılması hususunda gereğini arz ederim. 

Borcu ödenen icra dosyası ne zaman kapanır ?

Peki gelelim icra dosyası e devletten ne zaman düşer sorusunun cevabına. İcra dosyasına ait tüm borçları ödedikten sonra icra Müdürlüğüne bunu bildirmeniz gerekmektedir. Eğer masraflar ve gerekli tüm ödemeleri yaptıysanız İcra Müdürlüğü dosyayı kapatacak ve işlemden kaldıracaktır. Bu durumda dosya Uyapta ve eş zamanlı olarak e-devletten de kalkmış olacaktır. İşlemden kaldırma süresi İcra Müdürlüğü tarafından yapılacak işlem süresine bağlıdır. Hemen işlem yapılırsa hemen kapanır dosya.

İcra borcu ödeme şekilleri nelerdir ?

İcra ödeme emri ile gönderilen borçları;

 • Doğrudan İcra Dairesinin iban numarasına EFT ya da havale olarak gönderebilirsiniz. ( Gelen ödeme emrinde zaten hesap numaraları ve ödeme şekli ile girmeniz gereken açıklama yazar ),
 • Uyap üzerinden kredi kartı ile ödeme yapabilir,
 • Alacaklı kişinin Avukatı aracı ile ödeme yapılabilir.

İcra dosyası kapatma harcı 2024

2024 yılı için icra dosyası kapatma harcı 50 TL’dir. Unutmayın bu tutarı ödemeden dosyayı kapatamazsınız. Bu tutarla birlikte icra ödeme emrinde tarafınıza gönderilen anapara, faiz ve diğer tüm ek masrafları da kapatmanız gerekmektedir.

İcra tahsil harcı ödenmezse ne olur ?

İcra tahsil harcı dosya kapatmalarında bir defaya mahsus alınan bir harç türüdür. Dosya kapatma aşamasında bu ücret ödenmeden icra dosyasının kapatılabilmesi mümkün bulunmamaktadır. Eğer dosyanızın kapatılarak işlemden kaldırılmasını istiyorsanız bu harcı ödemek zorundasınız.

E devlet icra silme işlemi nasıl yapılır ?

Peki kapanan dava dosyası e devletten ne zaman düşer ? Kapanan dosya ile ilgili İcra Dairesinin işlem yapması ve bunu işlemden kaldırması gerekmektedir. İcra Dairesi dosya kapatma işlemini tamamladığında dosya Uyaptan ve e-devletten kalkmış olacaktır.

Uyap kapalı icra dosya sildirmek mümkün mü ?

İcra Müdürlüğü tarafından icra dosyası kapak hesabı yapıldıktan ve ödemeniz gereken tüm tutarlar ödendikten sonra İcra Müdürlüğü bu dosyayı işlemden kaldırır. Kapak hesabı yapıldıktan sonra İcra Müdürlüğü tarafından uyap dosya silme işlemi tamamlanır ve böylece icra dosyası uyap sisteminden düşmüş olur.

İcra dosyası kapandıktan sonra kredi alınabilir mi ?

İcra dosyasını kapattıktan sonra kredi çekip çekemeyeceğiniz sicil notunuza bağlı bir durumdur. Eğer kredi sicil notunuz yüksekse bankalardan kredi alabilirsiniz. Ancak bu icralık borçlar yüzünden kara listeye alındıysanız bu durumda belli bir süre beklemeniz ya da kredi sicil affından yararlanmanız gerekmektedir. Kredi sicil affı başlıklı sayfamızı ziyaret ederek kara listeden nasıl silinebileceğiniz hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Ödendiği halde kapanmayan icra dosyası

Borçları ve icra dosyası harcı ödenmiş olmasına rağmen hala icra dosyası görünüyorsa bu durumda ödeme dekontlarınız ve bir dilekçe ile bağlı olduğunuz icra müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir.

Borcu ödenen icra dosyası nasıl kapatılır?

İcra dosyasının kapatılabilmesi için dosyanın tüm borçları ile birlikte icra kapatma harcının da ödenmesi ve dosyanın kapatılması için dilekçe ile birlikte bağlı olunan icra dairesine başvurulması gerekmektedir.

İcrayı kaldırmak için ne yapmalı?

İcranın kaldırılabilmesi ve takibin durdurulması için dosyanın tüm borcu ile icra kapatma harcının ödenmiş olması gerekmektedir.

İcra dosyası Uyap’tan nasıl kapatılır?

Uyap üzerinden ya da başka bir online platform üzerinden dosyaların kapatma talebi gönderilebilmesi mümkün değildir.

1/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“İcra Dosyası Kapatma 2024 & En Basit Yöntem” üzerine 4 yorum
 1. Ömer bey saygılar
  Sgk Yersiz Ödeme icralık borçlarında ödenen miktar faizden mi düşer anaparadan mı ?

  Yanıtla
Yorum yapın