Emekli Aylığı bağlandı Uzmana Gönderildi Ne Demektir ?

Emekli Aylığı bağlandı Uzmana Gönderildi Ne Demektir ? Emeklilik dilekçesi verdikten sonra eğer şartları sağlıyorsanız emekli aylığınız takip eden ay başından bağlanır ve sonrasında hem ilk maaşı peşin alırsınız hem de aylık ödeme tarihine kadar geçen süre için SGK’dan birikmiş ödeme alırsınız. Bu süreçte e-devletten SGK evrak takip sisteminden sorgulama yaptığınızda emekli aylığı bağlandı uzmana gönderildi, uzman onayladı, arşive kaldırıldı gibi ifadeler görebilirsiniz. Yazımızın devamında hem bu ifadelerin ne anlama geldiği hem de aylık bağlama süreci ve aylığın ne kadar sürede bağlandığı konularında bilgi bulabilirsiniz.

Emekli maaşı kaç günde bağlanır ?

Aylığa başvuranların en çok sordukları soru emekli olduktan sonra ne zaman maaş alabilirim sorusu olmaktadır. Aylık bağlama süresi çeşitli faktörlere göre değişkenlik gösterebilmektedir.

 • Eğer talep tarihi itibariyle şartları sağlıyorsanız talep tarihini takip eden ay başından itibaren emekli maaşınız bağlanır.
 • Ortalama bankaya gönderilme süresi talep tarihinden itibaren 1,5 ay maksimum 2,5 ay olmaktadır.
 • Eğer birden fazla yerde hizmet varsa ve özellikle İsviçre hizmetleri gibi yurtdışı borçlanması varsa ortalama 4-5 ayı gözden çıkarmanız gerekiyor.
 • Bulunduğunuz sigorta kapsamına göre tam olarak ne zaman maaş alabileceğinizi öğrenmek ve emekli maaşı bağlanma süresine göz atmak için ilk emekli maaşı ne zaman yatar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk birikmiş aylık yatmadı ne yapmalıyım ?

Emeklilikte gereken prim gün sayısı, yaş ve sigortalılık süresi gibi şartları sağladıktan sonra emeklilik dilekçesi ile talepte bulunduğunuzda SGK talep tarihinizi takip eden ay başından maaşınızı bağlar. Yani 16 Şubat tarihinde başvurdunuz ve bu tarih itibariyle tüm şartları sağlıyorsanız SGK 01 Mart itibariyle maaşınızı bağlar. Aylık ödeme tarihine kadar geçen süre için de birikmiş ödeme yapar. Aylık ödeme tarihinde bir peşin maaş ve biriken maaşlar birlikte ödenir.

Birikmiş ödeme yatmadıysa büyük ihtimalle henüz emekli maaşı ödeme tarihi gelmemiştir. Birikmiş ödemeler bankaya havale olarak gönderilir. Hesabınıza geçmez. Bu nedenle aylık ödeme tarihi ve sonrasında bankaya giderek T.C. numaranız ile gelen havale sorgulaması yaptırmanız gerekiyor. Birikmiş ödemenin ne olduğu, ne kadar ödendiği ve nasıl sorgulandığı hakkında bilgi için SGK birikmiş ödeme sorgulama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yaşım doldu primim eksik emekli olabilir miyim ?

Emeklilik için gerekli olan prim gün sayısı şartı sağlanmadan emekli olmanız mümkün değildir. Emeklilikte olmazsa olmaz aranan şartlar prim günü, yaş ve belli dönemde girişi olanlar için sigortalılık süresi şartıdır. Bu şartlardan birisi eksik olduğunda aylık bağlanamaz. Eğer askerlik, doğum ya da yurtdışı borçlanması yapma gibi haklarınız varsa borçlanma yapabilirsiniz.

Emekli̇ aylığı bağlandı uzmana gönderildi ne demek ?

Gelelim asıl konumuz olan emekli aylığı bağlandı uzmana gönderildi nedir sorusunun cevabına. Tüm şartları sağladıktan sonra emekli maaşına başvurduğunuzda başvurunuz dosya memuruna düşer. Dosya memuru gerekli incelemeyi yapar ve şartlar sağlanıyorsa emekli maaş bilgilerini sisteme girer ve onaylanmak üzere Müdüre gönderir. İşte emekli maaşının onaylanması için Müdür onayına gönderilen dosya “emekli aylığı bağlandı uzmana gönderildi” olarak görünür. Uzman yani müdür onayından sonra aylık ve birikmiş ödemeler artık bankaya gönderilmek üzere hazır hale getirilir.  Siz de e-devlette SGK Evrak takip sistemi üzerinden emekli maaşınız ile ilgili son hareketleri takip edebilirsiniz.

Uzman onayladı dosya ilk ödeme servisine verildi ne demek ?

Yukarıda belirttiğimiz süreçte dosya hazırlandıktan ve emekli maaş bilgileri sisteme girildikten sonra uzman onayına gönderilir. Uzman tarafından onaylandıktan sonra dosya ödeme servisine gönderilir. Bu durumda sorgulama yapıldığında “Uzman onayladı dosya ilk ödeme servisine verildi” olarak görünür. Yani ödemeleri yapacak servise gönderilir ve son olarak onaylanır ve ödemeler bankaya aktarılır.

Emekli Sandığı ilk ödeme servisi nedir ?

İlk ödeme servisi emekli aylık işlemleri uzman tarafından onaylandıktan sonra aylığı bankaya gönderilmek üzere hazırlayan servistir.

4.2/5 - (25 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Emekli Aylığı bağlandı Uzmana Gönderildi Ne Demektir ?” üzerine 132 yorum
 1. Merhaba Meriç Bey Memur emeklisiyim işçilik tazminat hakkımı alamadım en son Karar Ödemeler Daire Bşk lığına gönderildi bilgisi emeklilik evrak bölümünde gordum anlamı manası nedir sizi çok takdir ediyor bastılarınızın devamını dilerim saygılar…

  Cevapla
 2. DOSYA GÖNDERİLDİ
  DOSYANIN İŞLEMİ TAMAMLANDI.ARŞİVE İADE EDİLDİ
  EVRAK MALÜLLERE AYLIK BAĞLAMA SERVİSİNE SEVK EDİLDİ
  İyi günler. Benim de e-Devlet 4C Emeklilik İşlemleri Evrak Takibinde bunlar yazıyor. Emekli olacak mıyım hala öğrenemedim. Hayırlısı bakalım.

  Cevapla
 3. Merhaba ,
  1 Nisan 2023 de 4A kapmasinda emekli oldum. 1996-1998 tarihlerinde yedek subay olarak askerlik yaptim. Yedek subayliktan olusan emekli ikramiyem icin 09.06.2023 de basvuruda bulundum. En son 09.08.2023 de emekli ayligi baglandi Uzmana gonderildi yaziyordu. Yedek subayliktan kaynakli emekli ikramiyemi ne zaman alirim. Tesekkurler

  Cevapla
 4. 08.08.2023 Uzmana gönderildi yazısından sonra ertesi gün 14.08.2023 ilk maaş servisinde uzmana gonderildi yazıyordu 16.08.2023 evrak kaydı bulunamadı yazıyordu işlem uzarmi bilgi verirmisiniz

  Cevapla
 5. Merhaba hocam memur malülen emekli oldum neredeyse 2 ay oldu ancak maaşım henüz yatmadı sorgulama yaptığımda emekli aylığı bağlandı uzmana gönderildi denilmekte ancak uzman yani müdür onaylamadı henüz sanırım maaşımı ne zaman alırım bu kadar uzun sürmesi normal midir ?

  Cevapla
 6. HOCAM SELAMLAR…. 1995 YILINDA DEVLET MEMURU İKEN 2016 YILINDA KHK İLE İHRAÇ OLDUM, 2018 YILINDA SSK LI OLARAK İŞE BAŞLADIM BU DÖNEMDE İKİ FARKLI İŞYERİNDEN SSK PİRİMİ ÖDENİYORDU.. 2021 YILINDA İSE BAĞ KUR LU OLARAK ÖDEMELERİME DEVAM ETTİM. 19 nisan 2023 de 4c den emeklilik için müracaat ettim. müracaat ederken bir miktar bağ kur borcum olduğunu onu ödemeden dilekce versem bile emekli olamıyacağımı söyledikleri için 12000 civarında ödeme yapıp dilekcemi verdim. ancak 2-3 hafta sonrası bağlı bulunduğum sgk müdürlüğüne gittiğimde bana 2021 yılında bağkurumun durdurulmuş olduğunu söylediler ve yaptığım bağ kur ödemelerinin bana iade edileceğini onun için de dilekce vermemi istediler . emeklilik dilekcesi verdiğim için de herhangi bir işlem yapılamıyacağını söylediler..

  son haliyle çakışan hizmetlerimin ayrıştırılmadığı durumuyla 9180 gün toplam günüm var , ancak 2021 yılından beri de gss lı görünüyorum.. alo 170 i aradığımda geri ödenen paraların çakışan hizmetlerle alakalı olduğunu, 2021 yılındaki bağ kur pirim günlerimin e devlette görülemiyebileceğini söylediler
  nihayetinde sgk yaklaşık 12 kurum içi yazışması yaptıktan sonra , sorgulamada ” aylık bağlama servisine sevk edildi” ibaresi yazılı… red yeme olasılığım var mı bu kademeden sonra yoksa biraz bekliyecek ama emekli olacak mıyım?
  teşekkür ederim.. saygılarımla

  Cevapla
 7. Merhaba Ömer Meriç bey,
  657 sayılı kanun kapsamında bir kamu kurumunda Mühendis olarak görev yapmakta iken, 25 yıllık hizmetimi tamamladığımı, emeklilik yaş grubunu doldurduğumda emeklilik işlemleri (aylık bağlanması, tazminat vb.) yapılmak üzere 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 94. maddesi gereğince 03.02.2021 tarihi itibariyle görevden çekildim. Yani o dönemde EYT’li idim.
  Kronolojik sırayla hizmetlerim:
  Yedek subay (4a) : 637 gün
  4a: 1226 gün
  4c: 7260 gün
  Memuriyetten çekilme sonrasında 4a: 718 gün olmak üzere
  Toplam: 9841 gün hizmetim var.

  Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı tarafından emeklilik işlemlerin tamamlandı ve emekli aylığı aldım.
  Ancak emekli ikramiyesi alamdım. SGK’ya başvuruda bulundum. Memur olarak görev yaptığım kurum ile SGK yazışma yaptı. An itibariyle e-devlette evrak takibinde şu ifadeler yer almaktadır:

  AYLIK BAĞLAMA SERVİSİNE SEVK EDİLDİ 29/05/2023
  22/05/2023 TARM ORMAN BK 08/06/2023 EMEKLİ AYLIĞI BAĞLANDI.UZMANA GÖNDERİLDİ 29/05/2023
  22/05/2023 TARM ORMAN BK 08/06/2023 KARAR ÖDEMELER DAİRE BAŞKANLIĞINA SEVK EDİLDİ 29/05/2023
  22/05/2023 TARM ORMAN BK 08/06/2023 UZMAN ONAYLADI. DOSYA KARAR SERVİSİNE VERİLDİ 29/05/2023
  22/05/2023 08/06/2023 KONTROL İÇİN MEMURA GÖNDERİLDİ 08/06/2023

  Bu ifadelerden ne anlamamız gerekiyor? Süreçte bir sorun yoktur inşallah? Konu hakkında bilgi verebilir misiniz?

  Cevapla
   • Merhaba Hocam, 75 gün önce Eyt için e devlet den başvurdum. Hala cevap yok. Eyt de erkekler için 25 yıl sigortalılık şartı var mı? Yaş 49, prim ödeme gün sayısı 7126, işe başlama tarihi 13.09.1996, sigortalılık süresi 20 yıl, 20 yıldan sonra iş değişikliği nedeniyle memurluktan ayrıldım ve kendi işimi kurdum. Sonra sigortami yatırmadım. Şu annebaba ziyareti için Almanya dayım. Bu şartlarda eyt ile emekli olabilir miyim?

    Cevapla
   • Şu an akraba ziyareti için uzun süredir yurtdışındayim. Yaş 49, prim ödeme gün sayısı 7126, işe başlama tarihi 13.09.1996, sigortalılık süresi 20 yıl, sonra memuriyetten ayrıldım ve sigorta yatirmadım, bu şartlarda eyt ile emekli olabilir miyim? Yaklaşık 2 ay önce başvurdum ama hala bir gelişme yok

    Cevapla
 8. Merhabalar 4c emeklilik işlemleri
  1-aylık bağlama servisine sevk edildi
  2- emekli aylığı bağlandı uzmana gönderildi
  3-kontrol için memura gönderildi
  Bundan sonraki işlem nedir acaba ne zaman sonuçlanır

  Cevapla
 9. 4c maaşımız 1.5 ay önce bağlandı. Ikramiye için beklemedeyiz. Kurumum sanırım ikramiye güncellemesi kapsamında son durum bugün güncellenmiş ve Uzman Onayladı. Dosya Karar Servisine Verildi yazıyor. Ne demek acaba.

  Cevapla
 10. Ömer. Bey,iyi günler; 4c emeklilik dilekçemi verdim sadece emekli olabilmem için dilekçede belirttim tazminatı belitmedim.20 yıl tsk dan pirimim var beş yılda fhz toplam 25 doluyor.Evrak ta emekli maaşı bağlandı uzmana gönderildi ve tekrardan memura kontrol için gönderildi ibaresi var.dilekcede tazminatı belirtmedigim için bir sıkıntı olur mu Teşekkür

  Cevapla
 11. Merhaba 24.04.2023 tarihinde, Uzman onayladı karar ilk ödeme servisine sevk edildi ibaresi vardi. 25.04.2023 tarihinde ise KARAR İPTAL EDİLDİ AYLIK BAGLAMA MEMURUNA GÖNDERİLDİ yazmaktadır, bu ne anlama gelmektedir.

  Cevapla
 12. Ömer Bey iyi günler…
  Benim e-devlette böyle yazıyor….

  EMEKLİ AYLIĞI BAĞLANDI.UZMANA GÖNDERİLDİ
  DOSYANIN İŞLEMİ TAMAMLANDI.ARŞİVE İADE EDİLDİ
  DOSYA HIFZ EDİLDİ

  Bu durumda ilk ödeme servisi filan yazmıyor…
  Dosyada bir sorun mu var acaba?
  Muaddillerim hep emekli oldu, benimkinde sorun mu çıktı acaba?

  teşekkürler

  Cevapla
 13. Merhaba; 26 yıl devlet memurluğu yaptıktan sonra istifa etmiştim.Eyt yasası çıkınca elden Kamu kurumları Emeklilik daire Başkanlığına onların matbuu evrakını doldurarak başvurdum.Evrak edevlette takip edilebiliyor.Formda Yaşlılık aylığı diye işaretlediğime eminim ancak evrakın son açıklamasında “Malullere Aylık Bağlama Servisine Gönderildi” yazıyordu.Dünden itibarende “Aylık bağlandı Uzmana gönderildi” diye yazmaya başladı.Bir yanlışlık olurmu acaba?Telefonla da ulaşamıyorum.

  Cevapla
 14. iyi çalışmalar dilerim
  Emekli Aylığı Bağlandı Uzmana Gönderildi
  Emekli İkramiyesi ve Aylığı Hazırlandı
  Kurum Mektubu Hazırlandı

  Ne zaman Maaaş bağlanır acaba lütfen cevaplarmısınız

  Cevapla
 15. Son kez de maasta görünen ek3 ve ek84 aylık diye tabir edilen ifadeler nedir acaba? Çok teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

  Cevapla
 16. Merhabalar,
  29/03/2023 tarihinde emekli maaş ve ikramiye bilgilerim hesaplanarak yazıyla cevap verildiğini edevlette gördüm. Hatta alacağım maaş bilgilerim de görünüyor. 1 Şubat itibariyle maaşı hakettigim görünüyor.bu durumda maaş ve ikramiyem ne zaman adıma yatar acaba? Ayrıca ilk alacağım maaş 1 Şubat 29 Mart arasinda gecen 2 aylık mı olur

  Cevapla
 17. 1. Aylık Bağlama Servisine Sevk Edildi
  2.Emekli Aylığı Bağlandı Uzmana Gönderildi
  3.Kontrol için memura gönderildi
  3üncü şıktaki ne anlama geliyor

  Cevapla
 18. e devlet te emekli aylığı bağlandı uzmana gönderildi sonrasında kontrol için memura gönderildi yazıyor anlamı nedir

  Cevapla
 19. Hocam, emekli maaşı ve tazminatı hazırlandı diyor. Ardından da kuruma mektup yazıldı görülüyor. Tarafıma tazminat ödemesi yapılacak mı?

  Cevapla
 20. Sayın; Ömer bey yorumları okudum benzer durumda olan yok işe giriş 1988 yaşım 3 ay sonra 51 zaten 3 ay sonra normal emekli günüm geliyordu, çıkan eyt yasası ile işsiz durumda iken GSS prim borçlusu oldum ödedim gelir testi sonucu 60c/1 görünüyor E devlet üzerinden emeklilik müracaatı başvurdum evrak sorgulama ekranı il sosyal güvenlik müdürlüğü halkla ilişkiler servisi görülüyor.??

  Cevapla
 21. Kolay gelsin emekli aylığı bağlandı uzmana gönderildi 4c den 1800 prim 10 yıl günümü doldurdum adli malulen tsk dan emekli olacağım inş sorum şu emekli olduktan sonra SSK lı bir işte çalışma imkanım varmı yada olursa sorun olurmu

  Cevapla
 22. 1. Aylık bağlama servisine sevk edildi.
  2. Dosyanın işlemi tamamlandı. Arşive iade edildi.
  3. Dİlekçesine cevap verildi.

  E-devlet’te sadece bu bilgiler var. Bu bilgilerin açıklaması nedir acaba? Cevap verirseniz memnun olurum. teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Merhaba. Buradan aylıkla alakalı net bilgi çıkarmak zor ancak anladığım kadarıyla aylık bağlama işlemleri tamamlanmış ve size de bilgi verilmiş. E-devlette aylık bilgisi bölümünde emekli maaşınızı bir sorgulayın dilerseniz.

   Cevapla
   • Cevap için teşekkür ederim. Ben malulen emeklilik için başvurmuştum, normal bir emeklilik için değil. Aylık bilgisi bölümünde aylığa dair (olacaksa da) şimdilik henüz bir bilgi yok. Acaba sağlık kurulu raporu mu isteyecekler? Merak ettiğim şu: Aylık bağlama servisine aktarıldığına göre aylık bağlanması talebi vardır diye düşünüyorum. Bu düşüncem yanlış mı sizce? Aylık bağlanacak olmasaydı yine de o servise aktarılır mıydı? 6000’e yakın prim günü, 17 yıl çalışma. Raporlar da sunuldu.

    Cevapla
    • Hocam dediğim gibi sadece evrak hareketleri ve açıklamalardan sürecin net ne olduğu hakkında bilgi edinmek zor. Size yazı yazılmış yakında ne olduğunu anlarsınız.

     Cevapla
  • Merhaba ben de yeni başvurdum 40 gün oldu aynı ibareler var sonuçlandımı merak ediyorum aynı durum sonuç nedir cevap verirseniz sevinirim teşekkürler

   Cevapla
 23. Merhaba,
  4c emekliliği kapsamında emeklilik ikramiyesi ve aylığı hesaplandı. 2 gün sonra emekli aylığı yatırıldı ancak ikramiye 1 haftadır yatırılmadı. Normalde emekli ikramiyesi maaşla aynı anda veya önce yatırılıyor deniyor internette. Bir şey yapmam gerekir mi? Teşekkürler. Saygılarımla

  Cevapla
 24. 30/01/2023 EMEKLİ AYLIĞI BAĞLANDI.UZMANA GÖNDERİLDİ 04/01/2023

  30/01/2023 KARAR ÖDEMELER DAİRE BAŞKANLIĞINA SEVK EDİLDİ 04/01/2023
  31/01/2023 AYLIK FARKLARI HAZIRLANDI. 31/01/2023

  ne zaman maaş alınır ?

  Cevapla
 25. Selamlar ben sgk na idarenin kusuru ve ihmali ile geçmişte yalnış yapılmışbir derece-kademre intibakı ile ilgili 2-3 kez dilekçe yazdım.e devlet 4c emekli aylık evrak takibi bölümüne baktığımda, sırayla 1-dilekçeye cevap gönderildi, 2-dosyanın işlemi bitti.arşive gönderildi ve son olarak 3-dosya hıfz edildi diye yazıyor.Dosya hıfz edildi ne anlama geliyor.ne demek

  Cevapla
  • Merhabalar, ben de EYT 4C Emeklilik başvurusu yapmıştım benim evrak için de HIFZ EDİLDİ yazmakta. Sizin işlem nasıl sonuçlandı? HIFZ Edildi ne demek Öğrenebilmişsinizdir diye umarak size sormak istedim. Cevaplarsanız çok müteşekkir olurum. Şimdiden teşekkür ediyorum.

   Cevapla
 26. Merhaba. Yetim aylığı için başvuru yaptım kasım ayında. Bugün evrak takibinde Emekli İkramiye ve Aylık Farkı Gönderildi diyor. Ne demek?

  Cevapla
  • Merhaba. Maaşınız bağlanmış. Sanırım ikramiye dediği bayram ikramiyesi. Net bilgi için ilgili SGK’yı arayın bence.

   Cevapla
   • Selamlar, ben emekliyim.SGK hakkımda uzun yıllar önce yalnış bir kademe intibakı yapmış.daha doğrusu idarenin kusuru ve ihmali ile öğrenimim intibakımı dosyaya yalnış yazdıkları için bana idarenin kusuru ve ihmali ile 1 kademe fazla verilmiş.bu 1 kademe
    artışı ile maaşım artmadığı için ve bana intibakın muhteviyatı ile ilgili cevap tebliğat verilmediği için bende SGK nın yaptığı bu hatalı işlemi farketmedim.fakat uzun yıllar sonra hatayı farkedip verdikleri 1 kademe fazlayı geri almışlar.bende e devletten emekli aylığım 1 kademe düşürülmüş olduğunu farkedip SGK yı telefonla arayıp hatayı ve durumu öğrendim.müteakiben
    SGK ya idarenin kusuru ve ihmali ile uzun yıllar önce
    hataen fazladan verilen 1 kademe zaman aşımına uğradığını, kazanılmış hak olduğunu bundan dolayı emekli aylığımdan haksız olarak düşülen 1 kademenin tekrar emekli aylığıma ilave edilmesini, aksi taktirde yargı yoluna başvuracağımı Saygılarımla arz ederim şeklinde bir Dilekçe yazdım.
    Bir süre sonra E devlete baktığımda evrak emekli aylık servisine sevk edildi diye yazıyor.altında sair yerlere cevap verildi diye yazıyor..size birinci sorum şudur. bu dilekçemin sonucu ne olur..ikinci sorum ise, sair yerlere cevap verildi
    diye yazması ne anlama geliyor..sorularım konusunda beni aydınlatırsanız sevinirim.teşekkür ederim.

    Cevapla
    • Merhaba. Eğer bir hata varsa bu düzeltilir. Kurumun kusuru varsa rücu edilecek tutarın sadece ana parası alınır. Sair yerlere bilgi verildiden ne anlamamız gerekiyor bilmiyorum ama sanırım size yazılı olarak bilgi verdiklerini söylemeye çalışmış.

     Cevapla
     • İlginiz ve Cevabınız için teşekkür ederim. SGK dilekçeme cevap gönderdi.talebimi kabul etmiyor.7 yıl önce yaptığı hatalı intibak ve fazladan verdiği 1 kademe dolayısıyla Emekli aylığımdan 7 yıl sonra düştüğü 1 kademeyi tekrar ilave etmiyor. Yukarıda size yazdığım konuyu Yargıya taşısam. idarenin kusuru ve ihmali sonucu öğrenim durumumun SGK dosyama ve sisteme yanlış girilmesinden dolayı, 7 yıl önce hatalı olarak yapılan intibak ile bana fazladan verilen 1 kademenin 7 yıl sonra geriye gidilerek geri alınması ve düzeltilmesi sonucu Emekli aylığımdan 1 kademe düşülmesi ile ilgili davayı idarenin kusuru ve ihmali sonucu yapıldığını, zaman aşımına uğradığını, kazanılmış hak olduğunu ve hak kaybına uğradığımı iddaa ederek Dava etsem. davayı kazanabilir miyim ? Emekli aylığımdan düşülen 1 kademenin Emekli Aylığıma tekara ilave edilmesini sağlayabilir miyim acaba. sonuç ne olur. buna benzer davaların ve içtiharların sonuçları nedir ? bana ne tavsiye ediyorsunuz.konuyu yargıya taşıyayım mı ? sizin yazacağınız cevaba ve tavsiyeye göre hareket edeceğim. cevabınızı bekliyorum.Saygılarımla

     • Ben uğraşmanızı tavsiye etmem. Kanunda belirttiğiniz işlem açık ve netse mahkemenin yapabileceği bir şey yok. Kurum hatası varsa ortada sadece sizden gecikme zammı ve faiz alamaz hatadan dolayı. Onun harici yapılabilecek bir şey yok. Ben olsam uğraşmam ama karar sizin.

 27. SGK 1996 yılında Emekli olan bir kişinin Dosyasına yanlış girdiği öğrenim durumu kaydı sebebiyle 7 yıl önce çıkan bir kanuna istinaden emekli kişi lehine kurumun hatası ile yapılan bir kademe fazla intibakı 7 yıl sonra farkederek geri alarak düzeltebilir mi ? Emekli kişinin bilgisi kusuru ve ihmali yoktur. kusur ve ihmal tamamen kurumundur.hata ile yapılan 1 kademe fazla intibaktan dolayı Maaş artışı gerçekleşmediği için Emekli kişiye borç çıkmamıştır. bu şartlar altında 26 yıl önce Emekli dosyasına yalnış olarak giren öğrenim intibakından dolayı 7 yıl önce çıkan bir kanuna istinaden hata ile fazladan verilen 1 kademe zaman aşımına uğrar mı ? kazanılmış hak olur mu ? kurum kendi hatası 26 yıl önce emekli dosyasına girdiği yalnış öğrenim intibakı sonucu 7 yıl önce çıkan bir kanun sebebiyle Emekli kişiye fazladan vermiş olduğu 1 kademeyi iptal edebilir mi ? geri alabilir mi ? SGK kendi hatası ile Emekli kişiye fazladan vermiş olduğu 1 kademeyi 7 yıl sonra iptal edip, geri alırsa buna zaman aşımına uğradı ve kazanılmış hak oldu diyerek itiraz edilebilir mi ? nasıl itiraz edilebilir ?

  Cevapla
  • Merhaba. Hata varsa düzeltilir. Hatalı işlemler için zaman aşımı süreleri işlemez. Kurum hatası varsa ve kişiye borç çıkartılacaksa bu borçlar için gecikme zammı ve faizi alınamaz.

   Cevapla
 28. Merhaba Ömer bey
  emekli aylığı bağlandı
  karar ödemeler daire bşk.lığına sevk edıldı
  uzman onayladı dosya karar servisine verildi
  yapılacak ıslem olmadıgından evrak dosyasına kondu dıyor

  maaşimda bir hata için dilekce yazmıstım
  izahı nedır acaba tşk ederim

  Cevapla
  • Merhaba. Talebinize istinaden güncelleme yapılarak işlem tamamlanmış görünüyor. Açıklamalardan o anlaşılıyor.

   Cevapla
 29. Mrb ben emekli olmustum maas bile aldim bugun emeklilik islemleri takibe girdigimde Karar Aktarildi Ödeme yapilmadi yaziyor ne anlama geliyor yardimci olurmusunuz

  Cevapla
  • Merhaba. Evrak ile ilgili işlemin tamamlandığı ve dosyasında muhafaza edilmek üzere arşive kaldırıldığı anlaşılır. Ancak çoğu zaman işlemin tamamlanmış olduğu anlamına gelmez.

   Cevapla
  • Merhaba. Sorunun cevabı içinde. Uzman onaylamış son karar için aylık bağlama servisine gitmiş dosya:).

   Cevapla
 30. Ömer bey merhabalar 16.09.2022 tarihinde yani bugün baktığımda 1 dosyada (emekli aylığı bağlandı.uzmana gönderildi) yazıyor az önce baktığımda yeni bir dosya daha gelmiş ondada kontrol için memura gönderildi yazmakta tahminen ne zaman maaş alırım. Bir diğer sorumda ben 15.08.2022 tarihinde maaşımı alıp memurluktan ayrılış imzamı attım toplam kaç aylık maaş alırım teşekkür ederim şimdiden.

  Cevapla
 31. iyi günler
  varide tarihi 22.08.22
  işlem tarihi 15.08.22
  aylık bağlama servisine sevk edildi yazıyor
  bundan sonraki süreç nedir acaba

  Cevapla
 32. 8 ağustos da Sgk nın ilk girişi oldu Şuan AYLIK BAĞLANDI ve UZMANA GÖNDERILDİ yazıyor ne zaman maaş ve ikramiye alırım

  Cevapla
  • Merhaba. Bu ay içerisinde büyük ihtimal kıst ödeme alırsınız. Tam maaşınız ve ikramiyeniz de Eylül başında ödenmiş olur.

   Cevapla
 33. Merhaba.01.09.2022 de aylık bağlama servisine sevk edildi yazıyor. Acaba işlemler ne zaman tamamlanır ve maaşımı ne zaman alırım. Şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhaba. Bu ay içinde büyük ihtimalle tamamlanır. Kısmi aylıklarınızı bu ay içinde alırsınız.

   Cevapla
 34. Merhaba 1 temmuz emeklilik dilekçesi verdim 15 ağustos ta maaş bağlandı 19 ağustos ikramiye ve maaş yattı ama maaş 15 günlük neden 15 günlük acaba ?

  Cevapla
 35. Merhaba,
  4c kapsamında E devlet evrak takibi üzerinden baktığımda 19 Ağustos tarihinde “Aylık Bağlama Servisine Sevkedildi” yazıyor. İlk maaşımı ne zaman alırım?
  Saygılarımla

  Cevapla
 36. kolay gelsin iyi çalışmalar 4c kapsamında Emekli Aylığı Bağlandı Uzmana Gönderildi. yaklaşık 10 gündür dosya bu şekilde bekliyor ne yapabilirim acaba. Şimdiden Tşk

  Cevapla
  • Merhaba. Büyük ihtimalle Eylül ayında ilk maaşınızı alırsınız. Bu süreçte yapabileceğiniz bir şey yok.

   Cevapla
 37. merhaba,
  dilekçemi vermemden 6 gün sonra” emekli aylığı bağlandı. uzmana gonderildi.” yazdı.
  iki gün sonra “kontrol için memura gonderildi ” diye yazdı 3 gündür de hareket yok. neden boyle uzaması normal mi?

  Cevapla
   • Emekli Aylığı bağlandı.Uzmana gönderildi yazdıktan sonra neden Kontrol için memura gönderildi diye yazar..Acaba Uzman onaylayınca prosedür gereği mi Kontrol için memura gönderiliyor. yoksa işlemlerde bir hata olduğu için veya işlem iptal olduğu için mi Kontrol için memura gönderildi diye yazıyor.

    Cevapla
  • 24.08.2022 yani bugün tarihli “emekli aylığı bağlandı uzmana gönderildi “yazıyor 1 eyliülde maaşımı alırmıyım?Teşekkürler

   Cevapla
   • Merhabalar benimde bir sorum olacak.
    Benim de emekli maaşı bağlandı uzmana gönderildi.
    Yazısından sonra uzman onayladı, ilk ödeme servisine 02/08/2022 tarihinde gönderildi deniyor, ne zaman aylık ödemesi yapılır, ağustos ayı içindemi eylül ayının 1 demi

    Cevapla
 38. Hocam iyi günler 27 temmuzda emekli maaşı bağlandı uzmana gönderildi yazısı e devlette görüldü 1 Ağustos ta ilk maaş yatar mı sizce

  Cevapla
Yorum yapın