Emekli Aylığı bağlandı Uzmana Gönderildi Ne Demek?

Emekli Aylığı bağlandı Uzmana Gönderildi Ne Demek? Emeklilik dilekçesi verdikten sonra eğer şartları sağlıyorsanız emekli aylığınız takip eden ay başından bağlanır ve sonrasında hem ilk maaşı peşin alırsınız hem de aylık ödeme tarihine kadar geçen süre için SGK’dan birikmiş ödeme alırsınız. Bu süreçte e-devletten SGK evrak takip sisteminden sorgulama yaptığınızda emekli aylığı bağlandı uzmana gönderildi, uzman onayladı, arşive kaldırıldı gibi ifadeler görebilirsiniz. Yazımızın devamında hem bu ifadelerin ne anlama geldiği hem de aylık bağlama süreci ve aylığın ne kadar sürede bağlandığı konularında bilgi bulabilirsiniz.

Emekli maaşı kaç günde bağlanır?

Aylığa başvuranların en çok sordukları soru emekli olduktan sonra ne zaman maaş alabilirim sorusu olmaktadır. Aylık bağlama süresi çeşitli faktörlere göre değişkenlik gösterebilmektedir.

 • Eğer talep tarihi itibariyle şartları sağlıyorsanız talep tarihini takip eden ay başından itibaren emekli maaşınız bağlanır.
 • Ortalama bankaya gönderilme süresi talep tarihinden itibaren 1,5 ay maksimum 2,5 ay olmaktadır.
 • Eğer birden fazla yerde hizmet varsa ve özellikle İsviçre hizmetleri gibi yurtdışı borçlanması varsa ortalama 4-5 ayı gözden çıkarmanız gerekiyor.
 • Bulunduğunuz sigorta kapsamına göre tam olarak ne zaman maaş alabileceğinizi öğrenmek ve emekli maaşı bağlanma süresine göz atmak için ilk emekli maaşı ne zaman yatar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK birikmiş aylık yatmadı ne yapmalıyım?

Emeklilikte gereken prim gün sayısı, yaş ve sigortalılık süresi gibi şartları sağladıktan sonra emeklilik dilekçesi ile talepte bulunduğunuzda SGK talep tarihinizi takip eden ay başından maaşınızı bağlar. Yani 16 Şubat tarihinde başvurdunuz ve bu tarih itibariyle tüm şartları sağlıyorsanız SGK 01 Mart itibariyle maaşınızı bağlar. Aylık ödeme tarihine kadar geçen süre için de birikmiş ödeme yapar. Aylık ödeme tarihinde bir peşin maaş ve biriken maaşlar birlikte ödenir.

Birikmiş ödeme yatmadıysa büyük ihtimalle henüz emekli maaşı ödeme tarihi gelmemiştir. Birikmiş ödemeler bankaya havale olarak gönderilir. Hesabınıza geçmez. Bu nedenle aylık ödeme tarihi ve sonrasında bankaya giderek T.C. numaranız ile gelen havale sorgulaması yaptırmanız gerekiyor. Birikmiş ödemenin ne olduğu, ne kadar ödendiği ve nasıl sorgulandığı hakkında bilgi için SGK birikmiş ödeme sorgulama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yaşım doldu primim eksik emekli olabilir miyim?

Emeklilik için gerekli olan prim gün sayısı şartı sağlanmadan emekli olmanız mümkün değildir. Emeklilikte olmazsa olmaz aranan şartlar prim günü, yaş ve belli dönemde girişi olanlar için sigortalılık süresi şartıdır. Bu şartlardan birisi eksik olduğunda aylık bağlanamaz. Eğer askerlik, doğum ya da yurtdışı borçlanması yapma gibi haklarınız varsa borçlanma yapabilirsiniz.

Emekli̇ aylığı bağlandı uzmana gönderildi ne demek?

Gelelim asıl konumuz olan emekli aylığı bağlandı uzmana gönderildi nedir sorusunun cevabına. Tüm şartları sağladıktan sonra emekli maaşına başvurduğunuzda başvurunuz dosya memuruna düşer. Dosya memuru gerekli incelemeyi yapar ve şartlar sağlanıyorsa emekli maaş bilgilerini sisteme girer ve onaylanmak üzere Müdüre gönderir. İşte emekli maaşının onaylanması için Müdür onayına gönderilen dosya “emekli aylığı bağlandı uzmana gönderildi” olarak görünür. Uzman yani müdür onayından sonra aylık ve birikmiş ödemeler artık bankaya gönderilmek üzere hazır hale getirilir.  Siz de e-devlette SGK Evrak takip sistemi üzerinden emekli maaşınız ile ilgili son hareketleri takip edebilirsiniz.

Uzman onayladı dosya ilk ödeme servisine verildi ne demek?

Yukarıda belirttiğimiz süreçte dosya hazırlandıktan ve emekli maaş bilgileri sisteme girildikten sonra uzman onayına gönderilir. Uzman tarafından onaylandıktan sonra dosya ödeme servisine gönderilir. Bu durumda sorgulama yapıldığında “Uzman onayladı dosya ilk ödeme servisine verildi” olarak görünür. Yani ödemeleri yapacak servise gönderilir ve son olarak onaylanır ve ödemeler bankaya aktarılır.

Emekli Sandığı ilk ödeme servisi nedir?

İlk ödeme servisi emekli aylık işlemleri uzman tarafından onaylandıktan sonra aylığı bankaya gönderilmek üzere hazırlayan servistir.

Kontrol için memura gönderildi ne demek?

Bu, emekli talebinde bulunan kişinin emeklilik için gereken şartların sağlanıp sağlanmadığı konusunda ilk kontrol anlamına gelir. Bazı durumlarda dosya tekrar incelenmesi için de memura gönderilebilmektedir. Bu tür durumlarda da sistemde kontrol için memura gönderildi olarak görülebilmektedir.

Aylık bağlama servisine sevk edildi ne demek?

Dosya ile alakalı tüm kontrol süreci tamamlandıktan sonra dosya son aşamada emekli maaşı bağlanmak için servise gönderilir. Bu tüm şartların sağlandığı ve maaşın bağlanacağı anlamına gelir.

Kurum mektubu hazırlandı ne demek?

Aylık talepleri olumlu ya da olumsuz olarak sonuçlandığında bu bir yazı ile kişiye bildirilir. Bu aşamada sistemde kurum mektubu hazırlandı olarak görüntülenir.

Emekli ikramiyesi ve aylığı hazırlandı ne demek?

Aylık bağlama servisi tarafından emekli maaşı bağlandıktan ve ikramiye tutarları da hesaplandıktan sonra dosya ödeme işlemleri için hazır hale getirilir. Bu aşamada sistemde bu şekilde açıklama çıkar.

Dosya arşive iade edildi ne demek?

İşlemi tamamlanmış dosyalar arşivlenmek üzere sıraya konulur. Bu süreçte dosya arşive iade edildi olarak görüntülenir.

Dosya hıfz edildi SGK

Hıfz edildi muhafaza edildi anlamına gelir. İşlemi biten ve muhafaza edilmek için arşive gönderilen dosyalar bu şekilde görüntülenir.

Karar ödemeler daire başkanlığına sevk edildi

Bu, talebin onaylandığı ve ödeme yapılmak üzere dosyanın ilgili birime sevk edildiği anlamına gelir.

B29 emeklilik servisi nedir?

Büyük illerde emeklilik servisleri farklı isimlerle tanımlanabilmektedir. B29 Kanunen herhangi bir anlama sahip değildir. Bağlı olduğunuz İl tarafından belirlenmiş olan bir koddur.

4.2/5 - (25 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Emekli Aylığı bağlandı Uzmana Gönderildi Ne Demek?” üzerine 151 yorum
 1. Merhaba Ömer Bey.

  E-devlette İkramiye ve Maaşının hazırlandığı yönünde bir ibare vardı. Emekli maaşı yaklaşık bir ay önce ödendi ancak ikramiye henüz ödenmedi.
  E-devlette yeni bir bılgı varç. Çalıştığım kuruma gönderildi. Oradan aylık bağlama servisine yönlendirildi.

  İkramiye ile ilgili süreç nasıl işleyecek acaba.
  Teşekkürler

  Yanıtla
 2. Verilen karar size olumlu/olumsuz kurum tarafından yazı ile bildirilir. Gerek e-devlet kaydı üzerinden gerek ise adresinize gelecek bilgilendirme yazısı ile sonuca ulaşmış olacaksınız.

  Dosyanız uzmanın olumlu kontrolü sonrası ödemeler servisine yönlendirilir, olur incelemesi sonrası aylığınız takip eden 1 ay içinde maaş farkı ile birlikte hesabınıza yatacaktır.

  Yanıtla
 3. EMEKLİ AYLIĞI BAĞLANDI.UZMANA GÖNDERİLDİ
  KARAR ÖDEMELER DAİRE BAŞKANLIĞINA SEVK EDİLDİ
  KONTROL İÇİN MEMURA GÖNDERİLDİ.
  UZMAN ONAYLADI. DOSYA KARAR SERVİSİNE VERİLDİ
  KARAR AKTARILDI, ÖDEME YAPILMADI.
  hocam iyi günler ödeme servisine aktarıldıdan , karar aktarıldı ödeme yapılmadı olarak güncellenmiş ne anlamalıyız burdan

  Yanıtla
Yorum yapın