SGK Dilekçe Takip & Tek Tıkla Sorgula

SGK dilekçe takip işlemleri online olarak yapılabilmektedir. Özellikle EYT kapsamında emeklilik başvurularının artması ve SGK’nın iş yoğunluğu ile birlikte doğrudan SGK’dan evrak durumu hakkında bilgi alabilmek zorlaştı. Bu hem emek hem de zaman kaybına neden olabileceğinden evrak takip SGK sistemi üzerinden sorgulamalar online ve daha kolay yapılabilmektedir. Bu içerikte size en kolay yoldan SGK evrak sorgulama işlemini online olarak nasıl yapabileceğiniz hakkında detaylı bilgi vereceğim.

SGK dilekçe sorgulama

SGK başvuru takip ve dilekçe takip işlemleri için birkaç seçeneğiniz var. Emeklilik dilekçesi sorgulama ve dilekçe takibi yapabileceğiniz seçenekler şunlardır:

  • SGK gov tr evrak takip sistemi: www sgk gov tr evrak takibi sistemi ile başvurularınızı T.C. kimlik numaranız ve e-devlet şifresi ile online yapabilirsiniz. SGK belge sorgulama sistemini T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle SGK dys evrak takip sistemine giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz. SGK evrak kayıt sisteminde yaptığınız sorgulama sonucunda gelen evrak kayıtlı, giden evrak kayıtlı, tahsis talebi, gelen evrak dosyasına kaldırıldı, giden evrak tahsis talebi onaylandı gibi açıklamalar görebilirsiniz. Tüm bunların ne anlama geldiğini daha önce SGK evrak kaydı ve takibi içeriğimizde açıklamıştık. İlgili içeriğimizi ziyaret ederek evrak kayıt sistemindeki açıklamaların ne anlama geldiği hakkında bilgi bulabilirsiniz.
  • Herhangi bir SGK Merkezi’nden: E-devletten sorgulama yapamadıysanız ya da sorgulama yapmanıza rağmen SGK işlem takip sonucunda bir bilgiye ulaşamadıysanız bağlı olduğunuz SGK’ya giderek ya da telefon numarasından arayarak evrak durumunuzu sorgulayabilirsiniz.
  • Alo 170 hattından: Alo-170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 7/24 hizmet veren çağrı merkezidir. Bu nedenle haftanın 7 günü 24 saat Alo 170 hattını arayarak SGK takip işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Emeklilik dilekçe sorgulama

SGK emeklilik evrak takibi işlemini E-devlet sisteminde SGK DYS evrak takip sisteminden yapabilirsiniz. Ayrıca emekli maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını E-devlette Sosyal Güvenlik Kurumu bölümünden yapacağınız sorgulama sonucunda öğrenebilirsiniz.

  • SSK için 4/a Aylık Bilgisi,
  • Bağkur için 4/b aylık Bilgisi,
  • Emekli sandığı için 4/c aylık bilgisi menülerinden giriş yaparak emekli maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını öğrenebilirsiniz.

4/a emeklilik dilekçesi sorgulama

uyg.sgk.gov.tr evrak takip sisteminden ya da e-devlette aylık bilgisi sorgulama menülerinden 4/a kapsamında yapmış olduğunuz başvurunun takibini yapabilirsiniz.

Askerlik borçlanması evrak takibi

Askerlik borçlanması için bağkur, emekli sandığı ve ssk evrak takibi işlemlerini yukarıda anlattığım gibi https uyg sgk gov tr evrak takip sistemi üzerinden ve e-devlet aracılığı ile yapabilirsiniz. Burada askerlik borçlanması için SGK başvuru sorgulama işlemi yaparak evrak durumunuz hakkında bilgi edinebilirsiniz. Borçlanma işleminiz tamamlandıysa yazının size tebliğ edilmesini beklemeden SGK Ödemeleri-SGK Borçlanma menüsünden sorgulama yaparak ödeyebilirsiniz.

SGK’ya verdiğim dilekçeyi nasıl takip edebilirim?

Emekli dilekçe sorgulama ve diğer takip işlemlerinizi SGK DYS evrak takip sisteminden gerçekleştirebilirsiniz.

SGK dilekçeye kaç günde cevap verir?

En geç 30 gün içerisinde kanunen cevaplandırılması gerekir dilekçelerin.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“SGK Dilekçe Takip & Tek Tıkla Sorgula” üzerine 3 yorum
  1. emekli başvurumu 14 martta e devlet ten yaptım evrak takip dys sistemine göre son iş yerimin bağlı olduğu ilçe merkezinden beyoğlundaki il genel müdürlüğüne gitmiş. bu süreç böylemi işliyor.

    Yanıtla
Yorum yapın