Askerlik Borçlanması 2020

21

Askerlik borçlanması günlük en düşük ve en yüksek tutarları belli oldu. Askerlik borçlanması askerliğini er/erbaş olarak yapanların bu süreleri borçlanarak SGK hizmetinden saydırması işlemidir. Askerlik borçlanması için ödenecek günlük en düşük ve en yüksek borçlanma tutarları asgari ücret üzerinden hesaplanıyor. Asgari ücretin belli olması ile birlikte 2020 askerlik borçlanması tutarları da belli oldu.

Borçlanma talebini en geç 31 Aralık 2019 tarihine kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletenler 2019 tutarları üzerinden, 01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında başvuranlar da yeni tutarlar üzerinden borçlanma yapabilecek. Bu yazımızda hem güncel borçlanma tutarları hakkında ayrıntılı bilgi bulabilir hem de askerlik borçlanması nasıl yapılır konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.Peki 2020 sgk askerlik borçlanması tutarları ne kadar oldu ?

2020 askerlik borçlanması hesaplama

Borçlanılacak gün sayısı borçlanma tutarı ile çarpılarak ödenecek toplam tutar hesaplanır. Askerlik borçlanması için günlük en düşük borçlanma tutarı brüt asgari ücretin günlük tutarının %32’si, en yüksek borçlanma tutarı da bunun 7,5 katı olacaktır. Borçlanma yapacak kişi dilerse taban ya da tavan tutar arasında bir tutar seçerek borçlanma yapabilmekte.

Askerlik borçlanması şartları 2020

Askerliğinizi er ya da erbaş olarak yaptıysanız ya da yedek subaylıkta geçen süreniz varsa bu süreleri yukarıda belirlenen tutarlarda borçlanarak ödeyebilirsiniz. Borçlanma yapabilmeniz için askerden önce sigorta,bağkur v.s. giriş olması şartı aranmaz. Tek şart askerlik yaptığınız süre içerisinde adınıza sigorta, bağkur primi v.s. ödenmemiş olması gerekiyor.

Borçlanma yapabilmek için aranan bir diğer şart da tabi ki askerlik süresi boyunca kişinin adına prim ödenmemiş olması. Eğer askerlik süresi boyunca ssk ya da bağkur kapsamında prim ödemesi devam etti ise kişi borçlanma yapamaz. Eğer kısmi olarak bu sürelerde prim ödemesi varsa bu durumda borçlanma hakkı kısmi olarak yapılır.

Şartlar konusunda detaylı bilgi, askerlik borçlanması hakkında tüm sorular ve cevapları için https://sgkbilgisi.com/askerlik-borclanmasi-hakkinda-her-sey/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Askerlik borçlanması nasıl yapılır 2020 ?

Borçlanma başvurusunu son çalışmanız ssk ya da bağkursa son prim ödemenizin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezine, eğer devlet memuru iseniz kendi Kurumunuza yapabilirsiniz.

Başvuru için askerlik borçlanması başvuru formu ve kimlik fotokopiniz yeterli olacaktır. Artık askerlik şubesinden yazı almanıza gerek yok. SGK askerlik sürelerini sistemden görebiliyor.

Başvuru formunu buradan indirebilirsiniz >> askerlik borçlanması başvuru formu indir.

Hemen https://sgkbilgisi.com/askerlik-borclanmasi-formu-nasil-doldurulur/ sayfamızı ziyaret ederek formun nasıl doldurulduğu konusunda bilgi bulabilir, örnek doldurulmuş forma göz atabilirsiniz.

Askerlik borçlanması için başvuru formunu dilerseniz e devlet sisteminden de kolayca verebilirsiniz. SGK borçlanma başvurularının online olarak e devlet sistemi üzerinden yapılabilmesine imkan sağlayan uygulama hizmete açıldı. E devletten başvuru yapmak için hemen https://sgkbilgisi.com/e-devletten-sgk-borclanma-basvurusu-nasil-yapilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Askerlik borçlanması başvurusu

Askerlik borçlanması başvuru formu ve kimlik fotokopisi ile;

 • Son çalışmanız 4a ssk ise işyerinizin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,
 • Son çalışmanız bağkur ise bağkur dosyanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,
 • Son çalışma 4c emekli sandığı ise Kamu Görevlileri Tescil Daire Başkanlığı/Ankara adresine başvuru yapmanız gerekiyor.

Borçlanma için başvuru yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu size borçlanma tahakkuk cetvelini gönderir. Bunu tebliğ aldıktan sonra ödeme yapabilmek için tebliğ tarihinden itibaren 30 günlük süreniz vardır. 30 gün içerisinde çıkarılan borç tutarını ödememeniz halinde talebiniz iptal olur.

Askerlik borçlanması ne kadar 2020

Öncelikle şunu belirtmem gerekir ki askerlik borçlanmasi talebinizi 31 Aralık 2019 tarihine kadar SGK’ya iletirseniz askerlik borçlanması hesaplaması 2019 yılı borçlanma tutarları üzerinden yapılacaktır. 01 Ocak 2019 tarihi ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında askerlik borçlanması talebinde bulunmanız  halinde ödeyeceğiniz günlük en düşük tutar 27.28 TL, en yüksek ise 204,65TL olacaktır.

01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında başvuru yapacaklar için en düşük borçlanma tutarı 31,39 TL, en yüksek ise 235,44 TL olacaktır.

550 gün askerlik borçlanması ne kadar 2020

550 gün yani yaklaşık 18 ay askerlik yapanlar için toplamda ödenecek en düşük borçlanma tutarı 2020 yılı için 550*31,39=17.264,50 lira olacaktır.

20 ay askerlik borçlanması ne kadar 2020

Askerliğini 20 ay yani 600 gün yapanlar için 2020’de ödenecek en düşük borçlanma tutarı 600*31,39=18.834,00 TL olacaktır.

Askerlik ödemesi 2020

Başvuru yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından borç cetveli tebliğ edilir. Bu borç yazısı tebliğ alındıktan sonra bankalardan, online ya da mobil bankacılık kanallarından ya da SGK kart ile prim ödeme sisteminden T.C. numarası ile SGK Ödemeleri-SGK Borçlanma Tahsilatları menüsünden ödeme yapılabilir.

Askerlik borçlanması taksitle ödenir mi 2020 ?

Borçlanma tutarını Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından borçlanma yazısının size tebliğ tarihinden itibaren en geç 1 ay içerisinde ve peşin olarak ödemeniz gerekiyor. Askerlik borçlanması ve diğer Sosyal Güvenlik Kurumu borçlanma tutarları için taksitlendirme imkanı bulunmuyor. Anlaşmalı bankalardan kredi yolu ile taksitlendirme de mümkün değil maalesef. Krediyi kendi imkanlarınız ile çekerek

Askerlik borçlanmasını devlet ödeyecek 2020 ?

Askerlik borçlanması affı çıkacak, askerlik borçlanmasını devlet ödeyecek gibi söylentiler sık sık gündeme geliyor. Ancak askerlik borçlanma sürelerinin devlet tarafından ödenmesi ya da askerlik borçlanması affının çıkması ya da askerlik borçlanması yapılandırma gibi bir düzenleme maalesef yok. Çıkacağını da tahmin etmiyoruz.

Askerlik borçlanması sorgula

Borçlanma başvurusunu yaptıktan sonra SGK’nın bu talebinizi sisteme işlemesi gerekiyor. SGK sisteme işledikten sonra ödeyeceğiniz borç tutarı sistemde görünür. Ama borçlanma tahakkuk yazısını almadan ödeme yapmayın. Bu yazıyı elden ya da posta yolu ile tebliğ aldıktan sonra ödeme yapabilirsiniz.

Borçlanma tutarını ödedikten bir kaç gün sonra borçlanma sürelerini SGK Tescil ve Hizmet Dökümü kısmından görebilirsiniz. Hizmet olarak hizmet cetvelinize eklenmiş olacaktır.

Askerlik borçlanması vergi indirimi 2020

Eğer bordrolu çalışansanız yani ( SSKlı çalışan ya da memur v.s.) askerlik borçlanması için ödediğiniz tutarı gelir vergisi indirimi olarak alabilirsiniz. Bunun için ödeme yaptıktan sonra ödemenize ilişkin dekontla işyerinize başvuru yapmanız gerekiyor.

Askerlik borçlanması avantajları

Eksik hizmetinizi borçlanma yoluyla tamamlamanızı ve daha erken emekli olmanızı sağlar. Duruma göre de emeklilik yaşını 1 yaş geri çekerek 1 yıl önce emekli olmanızı sağlayabilir. Borçlanma tutarlarını taban ya da tabandan yüksekten ödemek kişinin elinde olduğundan taban tutarın 7,5 katına kadar yükseltilerek yüksek maaş alınması sağlanabilir.

Askerlik borçlanması başlangıç sayılır mı ?

Askerlik süresi sigorta girişi sayılmaz. Eğer askerden önce sigorta girişiniz varsa sadece hizmete eklenir ve sigorta başlangıç tarihi üzerinde bir etkisi olmaz. Ancak ilk defa askerden sonra bağkurlu ya da diğer kapsamlarda sigortalı olduysanız askerlik borçlanması yaptığınızda borçlanma yaptığınız süre kadar ilk başlangıç tarihiniz geri çekilir. Dolayısıyla borçlanma ile birlikte çekilen tarihe göre emeklilik yaşınız hesaplanır.

Askerlik borçlanması ile ilgili tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

21 Yorum
 1. Osman

  Mrhba ben %71 engelli raporu olan biriyim emeklilik icin askerlik borclanmasi yapsam engelli indirimi olurmu bilginiz varmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigorta ilk giriş tarihinizi ve toplam hizmet sürenizi yazar mısınız?

 2. Mesut

  Selamlar, 1961 doğumluyum, sigorta girişim 1995, çeşitli sebeplerden dolayı 763 prim günüm var, 20 ay askerlik borçlanması yaparsam ve 3600 güne tamamlamak istesem banka kredisiyle kapatabilirmiyim kalan günümü? Milli Savunma Bakanının son yaptığı açıklamada, askerlerin sigortalı olarak vatani hizmetlerini yapacak olmaları hakkında bilgilendirirmisiniz (geriye dönük işlermi) ? Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sadece askerlik sürelerini borçlanma hakkınız var. Boşta geçen süreleri borçlanarak 3600 güne tamamlayamazsınız. Milli Savunma Bakanı tarafından yapılan açıklama konusunda bilgim yok maalesef.

 3. Suat

  Selamlar.Ben 1974 doğumluyum.Sigorta girişim 1993.2000 yılı öncesi prim gün sayim 753.Emekli olduktan sonra alacağım emekli maaşı ,primler hep asgari ücret üzerinden yatırıldığı için düşük oluyor.Emekli maaşında 2000 yılı öncesi sigorta primlerini etkisi büyük oluyormuş diye duydum.Acaba askerlik borçlanması yaparsam,emekli maaşımın yükselmesine etkisi olurmu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Asgariden borçlanma yapacaksanız çok etkilemez. Ancak şu var tabi eğer askerlik süreniz 2000 yılından önce ise Kısmi de olsa alacağınız emekli maaşının yükselmesini sağlar.

 4. KERİM GELİKE

  Merhabalar,

  Ben İzmit Gebze den yazıyorum 2000-2001 yılları askerdeydim 2002 yılında ilk sigortalı işe başladım 7000 gün primimi doldurup kıdem tazminatımı almak için askerlik borçlanmamı ödeyebilirmiyim suanda 4500 gün primim var.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tabi ki ödeyebilirsiniz. Toplamda 7000 günü tamamlamanız halinde tazminat alarak işten çıkabilirsiniz.

 5. Fuat Alan

  Fuat Alan
  Merhaba, ben tavandan ödemek istediğim askerlik borçlanmasının tahakkuk yazısını aldım. Fakat tabandan yada taban tutarının iki misli yatırabilirmiyim. Yatıracağım miktar ne olusa olsun yapmış olduğum 18 ay (540 gün ) içinmi geçerli olur.
  Teşekürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Talebinizi değiştirmeniz gerekiyor. Tavandan talepte bulunduğunuz için SGK en yüksekten hesap yapmıştır.

   1. Fuat Alan

    Merhaba Ömer bey
    Talebimi değiştirerek yeni istekte bulundum.
    ( tabandan askerlik borçlanması )
    Size bir sorum daha var !
    Yeni gelicek olan tahakkuk göstergesi ilki gibi
    2018 borçlanma tarifesindenmi yoksa
    2019 yeni tarifedenmi olur.
    Verdiğiniz cevaplar için teşekkür ediyorum

    1. Ömer Meriç

     Sanırım ödeme için 1 aylık süre tamamlandı. Bu sürede ödeme yapmadığınız ya da ödeme değişikliği talebinde bulunmadığınız için talebiniz 2019 yılı borçlanma tutarları üzerinden tamamlanır.

   2. Fuat Alan

    Ömer bey fakat benim tavandan yatırmam gereken bir aylık sürem henüz bitmedi işlemim devam ediyor .
    02.02.2019 tarihinde elime geçen sgk nın
    25.01.2019 tarihli dilekçesi olmasına rağmem yinede 2019 fiyatlarımı geçerli olur.
    Teşekkürler.

    1. Ömer Meriç

     Bu durumda talep tarihiniz esas alınarak 2018 yılı tutarlarından ödeme yapmanız gerekir. SGK’ya sormanız daha mantıklı olacaktır. Hangi tutardan yapıldığını da öğrenmiş olursunuz.

 6. metin

  Bu devlet için 550 gün askerlik yap bedavaya birde devlet senden askerlik borçlanması altında para istesin yazıklar olsun

 7. Saym

  merhaba 02.02.1971 doğumluyum 19.11.2011 işe giriş tarihim 2524 prim günüm var askerlik borçlanması yapsam 3 senemi kapatabilir miyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ssk kapsamında 7200 gün ve 60 yaş ile emekli olursunuz. 3 sene mi kapatabilir miyim sorunuzu pek anlayamadım?

   1. Saym

    Malül emeklilik yaptırmak istiyorum bunun için 10 yıllık prim günüm gerekiyor 1095 günüm yani 3 senem var tamamlamak için 1095 günümü askerlik borçlanmasıyla kapatabilir miyim?

    1. Ömer Meriç

     Günden ziyade sigorta süresini doldurmanız gerekiyor. Normalde 19.11.2021 tarihinde tamamlıyorsunuz. Askerlik borçlanırsanız borçlandığınız süre kadar geri çekilir.

 8. fatih

  merhaba askerlik dönemim 21.05.1999-22.11.2000 tarihleri arasında 18 ay olarak yaptım. SSK başlangıç tarihim 12.06.2001 dir. 1979 doğumluyum. acaba askerlik borçlanması yapsam SSK başlangıcım hangi tarihe çekilir yani 2000 öncesi işe giriş tarihi olurmu ozaman emeklilik yaşım geri çekilirmi.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Askerlik borçlanması emeklilik şartlarınızı değiştirmez.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.