Askerlik Borçlanması Hesaplama, Ne Kadar Oldu 2022

145

Askerlik borçlanması günlük en düşük ve en yüksek tutarları belli oldu. Askerlik borçlanması için ödenecek günlük en düşük ve en yüksek borçlanma tutarları asgari ücret üzerinden hesaplanıyor. Asgari ücretin belli olması ile birlikte 2022 askerlik borçlanması tutarları da belli oldu.

Borçlanma talebini, 01 Ocak 2022-31 Aralık 2022 tarihleri arasında başvuranlar da yeni tutarlar üzerinden borçlanma yapabilecek. Bu yazımızda hem güncel borçlanma tutarları hakkında ayrıntılı bilgi bulabilir hem de askerlik borçlanması nasıl yapılır konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Peki 2022 sgk askerlik borçlanması tutarları ne kadar oldu, askerlik borçlanması taksit oluyor mu ?

Askerlik borçlanması nedir ?

Askerlik borçlanması askerliğini er/erbaş olarak yapanların bu süreleri borçlanarak Sosyal Güvenlik hizmetinden saydırması işlemidir.

Askerlik borçlanması şartları 2022

Askerliğinizi er ya da erbaş olarak yaptıysanız ya da yedek subaylıkta geçen süreniz varsa bu süreleri yukarıda belirlenen tutarlarda borçlanarak ödeyebilirsiniz. Borçlanma yapabilmeniz için askerden önce sigorta,bağkur v.s. giriş olması şartı aranmaz. Tek şart askerlik yaptığınız süre içerisinde adınıza sigorta, bağkur primi v.s. ödenmemiş olması gerekiyor.

Borçlanma yapabilmek için aranan bir diğer şart da tabi ki askerlik süresi boyunca kişinin adına prim ödenmemiş olması. Eğer askerlik süresi boyunca ssk ya da bağkur kapsamında prim ödemesi devam etti ise kişi borçlanma yapamaz. Eğer kısmi olarak bu sürelerde prim ödemesi varsa bu durumda borçlanma hakkı kısmi olarak yapılır.Şartlar konusunda detaylı bilgi, askerlik borçlanması hakkında tüm sorular ve cevapları için  askerlik borçlanması nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Askerlik borçlanması nasıl yapılır 2022 ?

Borçlanma başvurusunu son çalışmanız ssk ya da bağkursa son prim ödemenizin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezine, eğer devlet memuru iseniz kendi Kurumunuza yapabilirsiniz.

 • Başvuru için askerlik borçlanması başvuru formu ve kimlik fotokopiniz yeterli olacaktır. Artık askerlik şubesinden yazı almanıza gerek yok. SGK askerlik sürelerini sistemden görebiliyor.
 • Başvuru formunu buradan indirebilirsiniz >> askerlik borçlanması başvuru formu indir.
 • Hemen askerlik borçlanması formu nasıl doldurulur sayfamızı ziyaret ederek formun nasıl doldurulduğu konusunda bilgi bulabilir, örnek doldurulmuş forma göz atabilirsiniz.

Askerlik borçlanması için başvuru formunu dilerseniz e devlet sisteminden de kolayca verebilirsiniz. SGK borçlanma başvurularının online olarak e devlet sistemi üzerinden yapılabilmesine imkan sağlayan uygulama hizmete açıldı. E devletten başvuru yapmak için hemen  e devlet sgk borçlanma başvurusu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Askerlik borçlanması başvurusu nereye yapılır ?

Askerlik borçlanması başvuru formu ve kimlik fotokopisi ile;

 • Son çalışmanız 4a ssk ise işyerinizin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,
 • Son çalışmanız bağkur ise bağkur dosyanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,
 • Son çalışma 4c emekli sandığı ise Kamu Görevlileri Tescil Daire Başkanlığı/Ankara adresine başvuru yapmanız gerekiyor.

Borçlanma için başvuru yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu size borçlanma tahakkuk cetvelini gönderir. Bunu tebliğ aldıktan sonra ödeme yapabilmek için tebliğ tarihinden itibaren 30 günlük süreniz vardır. 30 gün içerisinde çıkarılan borç tutarını ödememeniz halinde talebiniz iptal olur.

2022 askerlik borçlanması hesaplaması nasıl yapılır ?

Borçlanılacak gün sayısı borçlanma tutarı ile çarpılarak ödenecek toplam tutar hesaplanır. Askerlik borçlanması için günlük en düşük borçlanma tutarı brüt asgari ücretin günlük tutarının %32’si, en yüksek borçlanma tutarı da bunun 7,5 katı olacaktır. Borçlanma yapacak kişi dilerse taban ya da tavan tutar arasında bir tutar seçerek borçlanma yapabilmekte. Askerlik borçlanma hesaplaması talep tarihinde geçerli olan brüt asgari ücret tutarları üzerinden hesaplanmakta.

Askerlik borçlanması ne kadar 2022

01 Ocak 2022-31 Aralık 2022 tarihleri arasında başvuru yapacaklar için;

 • Sgk askerlik borçlanması hesaplamasında esas alınacak olan en düşük borçlanma tutarı 53,38 ( 2021 yılı için 38 TL)
 • En yüksek askerlik borçlanması ödemesi ise 400,36 TL olacaktır.

15 ay askerlik borçlanması ne kadar 2022 ?

Günlük askeri borçlanma hesaplamasına göre 15 ay yani 450 gün askerlik yapmış birisinin askerlik sürelerinin tamamını borçlanması durumunda ödeyeceği en düşük askerlik prim borcu tutarı 24.021,00 TL olacaktır.

18 ay askerlik borçlanması ne kadar 2022

18 ay yani 540 gün askerlik yapanlar bize sıklıkla askerlik borçlanması kaç para öderim sorusunu sormakta. Eğer en düşük tutardan yaparsanız 2022 yılı için sigorta askerlik borçlanması hesaplamasına göre ödenecek en düşük borçlanma tutarı 28.825,20 TL olacaktır.

550 gün askerlik borçlanması ne kadar 2022

550 gün yani yaklaşık 18 ay askerlik yapanlar için toplamda ödenecek en düşük askerlik borcu tutarı 2022 yılı için 550*53,38=29.359,00 lira olacaktır.

20 ay askerlik borçlanması ne kadar 2022

Askerliğini 20 ay yani 600 gün yapanlar için 2022’de ödenecek en düşük askeri borçlanma tutarı 32.000,28 TL olacaktır.

Askerlik ödemesi nasıl yapılır 2022

Başvuru yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından borç cetveli tebliğ edilir. Bu borç yazısı tebliğ alındıktan sonra bankalardan, online ya da mobil bankacılık kanallarından ya da SGK kart ile prim ödeme sisteminden T.C. numarası ile SGK Ödemeleri-SGK Borçlanma Tahsilatları menüsünden ödeme yapılabilir.

Askerlik borçlanması taksitle ödenir mi 2022 ?

Okurlarımız özellikle askerlik borçlanması kaç taksitte ödenir sorularını bize iletmekte. Borçlanma tutarını Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından borçlanma yazısının size tebliğ tarihinden itibaren en geç 1 ay içerisinde ve peşin olarak ödemeniz gerekiyor. Askerlik borçlanması ve diğer Sosyal Güvenlik Kurumu borçlanma tutarları için taksitlendirme imkanı bulunmuyor. Anlaşmalı bankalardan kredi yolu ile taksitlendirme de mümkün değil maalesef. Krediyi kendi imkanlarınız ile çekerek ödeme yapabilirsiniz.

Askerlik borçlanması taksitle ödeme ancak şöyle mümkün olabilir. Başvuruyu yaptınız ve Sosyal Güvenlik Kurumu size askerlik borçlanması tablosunu yolladı ancak tamamını ödeme durumunuz yok. Bu durumda gücünüzün yettiği kadar kısmını yatırın. Yatırmış olduğunuz tutar kadar kısım hizmete yansır. Kalan günleri de daha sonra yeniden başvuru yaparak borçlanabilir ve hizmetten saydırabilirsiniz. Ancak yeni başvuruda hesaplama güncel tutarlar üzerinden yapılacaktır.

Askerlik borçlanmasını devlet ödeyecek 2022 ?

Askerlik borçlanması affı çıkacak, askerlik borçlanmasını devlet ödüyor gibi söylentiler sık sık gündeme geliyor. Ancak askerlik borçlanma sürelerinin devlet tarafından ödenmesi ya da askerlik borçlanması affının çıkması ya da askerlik borçlanması yapılandırma gibi bir düzenleme maalesef yok. Çıkacağını da tahmin etmiyoruz.

Askerlik borçlanması sorgulaması nasıl yapılır ?

Borçlanma başvurusunu yaptıktan sonra SGK’nın bu talebinizi sisteme işlemesi gerekiyor. SGK sisteme işledikten sonra ödeyeceğiniz borç tutarı sistemde görünür. Ama borçlanma tahakkuk yazısını almadan ödeme yapmayın. Bu yazıyı elden ya da posta yolu ile tebliğ aldıktan sonra ödeme yapabilirsiniz.

Askerlik borçlanmasını ödedim nasıl görebilirim ?

Sgk askerlik ödemesini yaptıktan sonra bir kaç gün içerisinde borçlanma sürelerini SGK Tescil ve Hizmet Dökümü kısmından askerlik borçlanması görüntülemesi yapabilirsiniz. Hizmet olarak hizmet cetvelinize eklenmiş olacaktır.

Askerlik borçlanması vergi indirimi 2022

Eğer bordrolu çalışansanız yani ( SSKlı çalışan ya da memur v.s.) askerlik borçlanması için ödediğiniz tutarı gelir vergisi indirimi olarak alabilirsiniz. Bunun için askerlik borçlanması ücreti ödemesi yaptıktan sonra ödemenize ilişkin dekontla işyerinize başvuru yapmanız gerekiyor.

Askerlik borçlanması avantajları nelerdir ?

Eksik hizmetinizi borçlanma yoluyla tamamlamanızı ve daha erken emekli olmanızı sağlar. Duruma göre de emeklilik yaşını 1 yaş geri çekerek 1 yıl önce emekli olmanızı sağlayabilir. Borçlanma tutarlarını taban ya da tabandan yüksekten ödemek kişinin elinde olduğundan taban tutarın 7,5 katına kadar yükseltilerek yüksek maaş alınması sağlanabilir.

Askerlik borçlanması başlangıç sayılır mı ?

Askerlik süresi sigorta girişi sayılmaz. Eğer askerden önce sigorta girişiniz varsa sadece hizmete eklenir ve sigorta başlangıç tarihi üzerinde bir etkisi olmaz. Ancak ilk defa askerden sonra bağkurlu ya da diğer kapsamlarda sigortalı olduysanız askerlik borçlanması yaptığınızda borçlanma yaptığınız süre kadar ilk başlangıç tarihiniz geri çekilir. Dolayısıyla borçlanma ile birlikte çekilen tarihe göre emeklilik yaşınız hesaplanır.

Askerlik borçlanması ödeme süresi nedir ?

Askerlik borçlanması Sgk tarafından elden ya da posta yolu ile tebliğ edildikten itibaren 30 gün içerisinde ve tek seferde ödenmesi gerekmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere taksitlendirme yapılmamaktadır.

Askerlik borçlanması ne kadar geriye çeker hesaplama

Askerlik yapılan süre ilk sigorta primi yatış tarihinden önce ise borçlanılan gün sayısı kadar sigorta başlangıç tarihi geri çekilir. Örneğin ilk defa 01.01.2010 tarihinde sigortaya başlamış birisi olsun. Bu kişi 2005 yılında 18 ay askerlik yapmış olsun. Bu kişi 6 ay askerlik borçlandığında ilk sigorta giriş tarihinden yani 01.01.2010 tarihinden itibaren başlangıç 6 ay geri çekilir ve başlangıcı 01.01.2010-6 ay = 01.07.2009 olur. Siz de ilk sigorta giriş tarihiniz ve askerlik sürelerinizi bize yorum kısmından yazın ne kadar geri çekileceğini sizin için hesaplayalım.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

145 Yorum
 1. Burak TUN

  Merhabalar. Ben 04.04.2000 de SGK başlangıcına sahibim. 1998 Kasım 21 – 1999 Temmuz 21 arası 8 ay kısa dönem askerlik yaptım. 8 ay askerlik borçlanması yaparsam 08.09.1999 öncesine SGK başlangıcımı çekebiliyorum. Bunu yetidini sizden rica ediyorum. Bir de borçlanma asgariden olunca günlük 53 TL, azamiden olunca günlük 400 TL oluyor. 240 günde çok ciddi bir fark oluşuyor. Asgariden ödemem maaşımda nasıl bir farka yol açar ve değer mi konusunda değerli fikirlerinizi rica ediyorum. Bir de 8 ay borçlanma yerine 7 ay da yeterli gözüküyor. Ancak garanti olsun diye 8 ay ödeyeceğim. Bu konda da değerli fikrinizi iletirseniz sevinirim. Çok teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 8 ay borçlanmanıza gerek yok 7 ay yeterli. Borçlanma tutarını asgariden öderseniz prime esas kazanç asgari ücretten hesap edilir. Yüksekten ödemeniz durumunda tabi ki yararı var ama geneli çok fazla etkilemez. Tercih sizin.

 2. Taner İşgören

  Merhaba.Adım Taner İşgören.25.01.1970 doğumluyum.Askerliğimi 1991-1993 arasında 15 ay yaptım.sskya ilk girişim 01.09.1994.Askerlik borçlanması kaç ay yaparsam hangi tarihte emekli olabilirim.teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 4 ay askerlik borçlanması yapmanız halinde 54 yaş 5675 günle emekli olursunuz.

 3. Özden Güven

  Merhaba Ömer bey
  Degerli yanitiniz ve öneriniz icin tesekkür ederim. Taban veya tavan arasinda cok ciddi bir fark yansimayacagini düsünüyorum bende, ancak 100 TL ile 1000 TL gibi bir fark olusur mu diye acaba ??? 🙂
  Saygilarimla.

  1. Ömer Meriç

   Yok kayda değer bir fark olmaz. 50-100 lira fazla emekli maaşı alacağım diye 50000 lira fazladan para ödemek çok mantıklı gelmiyor bana.

   1. Özden Güven

    Tesekkür ederim.

 4. Özden Güven

  Ömer bey merhaba
  Askerlik borclanmasinin tavandan ya da tabandan yapilmasi, emeklilik maasina nekadar etki edebilir ? 245 gün askerlik borclanmasi yapmak istiyorum , sadece prim gün eksigim var, taban veya tavan ya da benim belirledigim bir prim üzerinden ödeme yapmam halinde, emekli maasina nekadar bir fark yansir ? Örnek bir hesaplama yapma imkani olur mu ?
  Degerli cevabiniz icin simdiden tesekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu kadar yansır demek zor. Ama taban ile tavan arasında tabi ki maaşa yansıma arasında fark olacaktır. Siz olsanız yapar mıydınız diye sorarsanız yapmazdım. Tabandan öder geçerdim.

 5. Hayati

  Selam 19.01.1970 doğumluyum ilk işe giriş tarihim 07.05.1992 askerliği 1990.1991 yılında yaptim nekadar borçlanırsam nezaman emekli işlemi için dilekçemi verebilirim borclanmazsam nezaman olurum.tesekurler.prim gunumdede fazlalık var 7200 civarı.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 13 ay askerlik borçlanmanız halinde 53 yaş yerine 52 yaşında emekli olursunuz. Yani 13 ay askerlik borçlanması ile birlikte 19.01.2022 tarihinden sonra emeklilik dilekçenizi verebilirsiniz. Acele edin. 31 Aralık 2021 tarihine kadar askerlik borçlanması başvurunuzu yapın. Yoksa zamlı tutarlardan ödersiniz.

 6. Murat

  Bu arada devamı,
  6100 günüm var

 7. Murat

  01.07.1974 doğumluyum ,İlk işe başlama tarihim 11.10.1999 ,askerlik 1995-1997 tarhleri arası 550 gün yaptım ne kadar saydırmam gerekli ,tşk

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 1 yıl askerlik borçlanmanız halinde yaş şartını 1 yıl geriye çekiyor. 57 yaşında emekli olabiliyorsunuz.

 8. Hasan Sarıgül

  Merhaba 1994 doğumluyum sigorta başlangıcı 1994 5250 günüm var kaç gün borçlanma gerekiyor.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tam olarak işe giriş tarihiniz gerekli net hesaplama için.

 9. cebrahil

  merhaba 22.06.1970 doğumluyum sigorta baslangıcım 15.06.1992 askerlik 29.11.1990 18 ay askerlik yaptım 6900 prim var askerlik borçlanmasıyla ne zaman emekli olurum ne kadar borçlanmam gerekir.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 370 gün askerlik borçlanmanız durumunda benim hesabına göre hemen emeklilik dilekçesi verebiliyorsunuz. Yaş şartınız 21 oluyor çünkü.

 10. yasin

  merhaba: 25.12.1973 doğumluyum sigorta girişim 01.02.1999 1993 yılında askerlik görevimi 18 ay olarak yaptım kaç ay askerlik borçlanması yaparsam bir yıl geri çekebilirim? birde alabileceğim maaş için en avantajlı durumdan bahsederseniz sevinirim. yani 18 aymı borçlanmalıyım yoksa gerektiği kadarmı teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 3 ay borçlanmanız yeterli. 57 yaş 5900 günle emekli olursunuz. Borçlanacağınız süre 2000 yılı öncesi olacağı için emekli maaşınıza katkısı olacaktır. Ama tabandan yatırdığınızda çok da kayda değer bir artış olabileceğini sanmıyorum.

 11. AHMET AYDIN

  AHMET AYDIN 20,01,1975 DOGUMLUYUM SİGORTAM 23,10,2003 TARİHİNDE ASKERLİGİMİ 27,11,1997 BAŞLADIM 18 AY ASKERLİK YAPTIM ,1999 DA BİTTİ,3 AY ASKERLİK BORÇLANMASI YAPSAM SİGORTA GİRİŞİMİ NE KADAR AŞYAGIYA ÇEKER,

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Askerlik borçlanması emeklilik şartlarınızı değiştirmiyor. 60 yaş 7000 günle SSK kapsamında emekli olursunuz.

 12. MEHMET

  01.09.1970 DOĞUMLUYUM SİĞORTA BAŞLANGIÇIM 29.07.1991 DE VE 10200 GÜNÜM VAR 1990-1991 ARASI 18 AY ASKERLİK YAPTIM TAM OLARAK KAÇ GÜN ASKERLİK BORÇLANMASI YAPMAM GEREKİYOR BİLĞİ VEREBİLİRMİSİNİZ TEŞEKÜRLER.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 75 gün borçlanmanız yeterli. Bu durumda 53 yaş yerine 52 yaşı tamamladığınız 01.09.2022 tarihi itibariyle emeklilik hakkı elde edersiniz.

 13. UMUT

  Selam 23.11.1979 doğumluyum ilk sigorta girişim 15.08.2001 askerlik tarihim 27.05.1999 şuan toplamda 6300 günüm var yaşı geri çekebilmek için ne kadar borclanmam gerekir teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Askerlik borçlanması emeklilik yaşınızı geri çekmez. Yine 60 olur emeklilik yaşı.

 14. Mehmet

  23.12.1992 tarihinde 1 gün çalışmış olarak gözüküyor o zamanlar böyle bi kanun vardı bu yeterli midir buna göre kaç gün askerlik borçlanması yapmam gerekir

  1. Ömer Meriç

   Eğer askerliğinizi bu tarihten önce yaptıysanız 35 gün borçlanma yapmanız yeterli olacaktır. Bu durumda SSK kapsamında 53 yaş ve 5600 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz.

 15. Mehmet

  23.12.1992 de 1 günlük giriş yapılmış buna göre kaç aylık borçlanma yapmam gerekli

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Mehmet BEY sorunuzu tam anlayamadım ?

   1. Savaş Yılmaz

    Merhaba. 1981 doğumluyum. 2003 yılında ilk sigorta başlangıcım. Yaklaşık 80 gün primim var. 2004 yılında askere gittim 450 gün askerlik yaptım. Askerden sonra 2007 yılında devlet kurumuna işçi olarak girdim ve hala çalışıyorum. Yaklaşık 5250 gün primim var. 7000 primle tazminatımı alıp istifa etmek istiyorum. Askerlik borclanmasiyla prim günümü yukarı çekip, tazminat alarak istifa hakkımı kullanabilir miyim. Teşekkürler

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Evet askerlik borçlanması ile 7000 güne tamamlanıyorsa bu şekilde yapabilirsiniz.

 16. Fatih

  19.03.2008 sigorta başlangıcım
  2006 2007 15 ay askerlik yaptım kuruma başvurdum 431 gün borçlanma hesap etti ne kadar geriye çeker

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Borçlanma yapılan süre kadar geri çeker. Emeklilik şartlarınızı değiştirmez. Yani 19.12.2006 tarihine çeker.

 17. Yalçın

  Merhabalar ben 1994 yılında askerliğimi yaptım.stajerlikten dolayı 1991 sigorta girişim bulunmakta fakat ilk işe giriş prim ödemem 27.11.1999 ben sigorta emeklilik yaşımı öne çekebilirmiyim.Eğer çekebiliyorsam borçlanmayı kaç gün yapabilirim teşekkür ederim iyi çalışmalar

 18. Mustafa

  Merhaba sigorta girişim 01/01/1999. Şubat 1997 ağustos 1998 .arası 18 ay askerlik yaptım kaç ay ödemem çıkar ve ne kadar geri çeker. Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba iki ay borçlanma yetiyor size. Bu durumda 57 yaş ve 5900 günle emekli olabilirsiniz.

 19. Cengiz Çetin

  01.01.1991 de sigorta Kartı verildi
  1991=1992 de askerlik yaptım
  08.03.1993 de prim ödenmeye başladı
  30.09.1971 doğumluyum
  9800 prim günüm var
  Ne zaman emekli olurum ne kadar askerlik borclanmaliyim

 20. Hakan

  1998/1999 arası 18 ay askerlik yaptım ilk işe giriş tarihim ise 04/08/2005 buna göre ne kadar askerlik borçlanması öderim ve giriş tarihimi ne kadar geriye çeker sizce bu borçlanmayı yapmalımıyım

 21. Serkan

  Merhaba ben askerligimi 28.02.2002 15.07.2003 yılları arasında yaptım %47 engelliyim sigorta girişim 19.06.2004 yılı ne kadar askerlik yatırirsam emekli olurum engelli olarak prim gün sayım 5300 teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer yüzde 47 sürekli raporunuz varsa 4400 gün ve 20 yıllık sigorta süresini tamamladığınız tarihte emekli olursunuz. Normalde 19.06.2024 tarihinde bu şartı sağlıyorsunuz. Askerlik borçlandığınız süre kadar geri çekilir bu tarih.

 22. mehmet fuat YILMAZ

  Merhaba,
  02.05.1968 tarihinde doğdum
  aralık 1988 ile mayıs 1990 yıllarında 18 ay askerlik yaptım.
  ilk işe giriş tarihim 08.11.1993.
  çıkış tarihim 05.10.2019 tarihler arasında boşluğum yok.günüm fazla.
  emeklilik için yaşa takıldım.Ne kadar askerlik borçlanması yapmam gerekiyor erken emekli olabilmem için.Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 1 yıl askerlik borçlanmanız gerekiyor. Bu durumda 54 yaş yerine 53 yaşında emekli olursunuz.

 23. HAKAN

  Merhaba ömer bey askerliğimi 21.05.1999 21.11.2000 tarihleri arasında 18 ay yaptım.sigorta başlangıç tarihim 10.01.2001 nekadar borçlanma yapmam gerikiyor.ayrıca borçlanma yaptıktan sonra eyt lı olabiliyormuyum.yani yasa çıkarsa EYT yasası benide kapsarmı.teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Hakan BEY. 460 GÜN borçlanma yapmanız gerek.

 24. Hakan uludag

  Alt seviye odeme ile ust seviye odemenin farki nedir birde 540 gun borclansam yasi ve prim gunumu geri ceker mi ne kadar ceker tesekkurederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İlk başlangıç tarihinizi tam olarak yazabilir misiniz ? Bir de askerlik tarihleri ile doğum tarihinizi yazın. Yüksek ödemek maaşa olumlu yansır. Ama şu kadar yüksekten öderseniz şu kadar yansır diye hesaplamak ya da belirtmek imkansızdır.

 25. Hüseyin

  Merhaba kolay gelsin.
  5 Haziran 1974 doğumluyum
  İlk işe giriş: 18 Aralık 1993
  8600 SGK günüm var.
  Eyt’lim ve Askerlik borçlanması yaparsam emeklilik maaşım artar mı.
  Askerlik tarihi:
  21 Şubat 1999/ 21 Ağustos 2000 yılları arasında 550 gün yaptım.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Prim gününüz oldukça fazla. Bence gerek yok borçlanma yapmanıza. Maaşınızı değiştirmez.

 26. Harun Altunbüker

  İyi günler, doğum tarihim 13.01.1970
  Askere gidiş tarihi. 29.11.1990
  Askerlik dönüş tarihi 30.05.1992
  Sigorta giriş tarihi 01.05.1993 ve 6232 gün prim gün sayım var. Askerlik borçlanmamı kaç gün yapmalıyım? Maksimum emeklilik tarihimi ne zamana çekebiliri .? Bu borçlanın en doğru tarihi ne olmalıdır. Saygılarımla teşekkür ederim..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emeklilik için 6 ay yeterli size. 54 yaş yerine 53 yaşı tamamlamanız durumunda emekli olursunuz. Yani 13.01.2023 en erken emeklilik tarihi olur sizin için.

 27. Ferhat

  Merhaba benim SSK başlangıcı 2003 yılında şu anda 6100 prim var 16 yıldır da aynı işte çalışıyorum ve tazminat almak istiyorum bunun için kaç gün askerlik borçlanması yapabilir im 18 askerlik yaptım vereceğiniz bilgiler için teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplamda 7000 günü tamamlamanız durumunda tazminat alabilir yazısını alabilirsiniz SGK’dan. Askerlik borçlanması yapabilirsiniz ama yine de eksik oluyor 7000 gün için.

 28. Zeki

  Merhaba. Benim sigorta başlangıç tarihim 12/1996. Askerden önce sigortam yoktu. 1992 de askere gittim , 1994 kasım ayında terhis oldum. Tam olarak 19 ay 7 gün askerlik hizmetin var. Benim bu sürenin hepsine askerlik borçlanması yapılır mi ? Yapılırsa emeklilik süresini ne kadar geriye çeker.? Şimdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Normalde askerlik süresinin tamamını borçlanma hakkınız var. Ancak eğer hizmete ihtiyacınız yoksa 13 aylık kısım sizin için yeterli. 13 ay askerlik borçlanması yapmanız durumunda 55 yaşı tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

 29. Mertank

  Merhaba 6340 gün sigortalılık surem var 7000 günle tazminatımı almak istiyorum askerlik borçlanma başvurusu yapmam yeterli mi emekli llabilir kağıdı için yoksa ödemeyi yaptıktan sonra mi sistem izin verir. 26/02/2002 -15/07/2003 askerlik tarihlerim kaç gün borçlanabilir. odemem ne kadar cikar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ödemeniz gerekiyor diye biliyorum. Yoksa yazıyı vermeyebilirler.

 30. Ümit

  EsSelamaleyküm
  01/12/1980 doğum tarihim.
  22/11/2000 tarihinde askere gittim.
  22/05/2002 tarihinde askerden geldim.
  03/06/2002 tarihinde işe başladım hala aynı iş yerinde çalışıyorum 6620 gün sigortam oldu tazminat almak istiyorum ne kadar askerlik borçlanması yapmam gerek yapar sam borcu yatırır sam SSK bana tazminat alabilirsin yazısını verirmi bundanda emin olmak istiyorum. İşyerimde rahatsız olmaya başladım şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplamda 7000 günü tamamlamanız durumunda tazminat alabilirsiniz. Bu durumda 380 gün gerek size. 380 gün için borçlanma talebinde bulunun. Ödemenize gerek olmadan SGK size tazminat alabilir yazısı verebilir.

 31. Muhammed

  20:07:1968 doğum luyum sigorta başlangıcım 01:04:1986 şuan SGK lı olarak çalışıyorum ve toplam 4680 gün primim var 18 ay askerlik yaptım askerlik borçlanması kaç gün yapmam gerekiyor
  Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaş olarak bir sıkıntı yok. Toplamda 5300 günü tamamlamanız durumunda emekli olursunuz. Askerliğin tamamını borçlanmanız gerekiyor bence.

 32. ayhan

  Merhaba benimsorum askerlik borçlanması ile ilgili askerliğimi 1989 da. 18ay olarak yaptım sgk girişim 1/6/1992 5230 gün primim var ne kadar askerlik borçlanması yaparsam günümü tamamlar ve yılı geri çeker birde e devlet üzerinden askerlik borçlanması yaptım ve geldi 540 gün olarak 2020 ücretlendirmesinden 25 gün sürem var yatırmak için …

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 13 aylık kısmını ödemeniz gerekiyor. Bu durumda 52 yaşı tamamladığınızda emekli olursunuz. 13 ay için 31,39*390= 12242 TL ödemeniz lazım.

 33. Necati Algun

  Merhaba 25 05 1970 doğumluyum SSK başlangıç 21 07 1992 askerlik borçlanması an az ne kadar yapmam gerekiyor bir yıl geriye çekilmesi için teşekkür

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Askerlik sigortadan önce ise 14 ay borçlanmanız gerek. Bu durumda 52 yaşı tamamladığınızda yani 25.05.2022 tarihinden itibaren emekli olabilirsiniz.

 34. Ahmet

  Selam polis memuruyum. 2003 yılında göreve başladım. Askerlik 18 ay 99-2000 yılları arası yaptım. Kurumumla görüştüm borçlanırsam 10 ay emeklilik tarihimi geri çekermiş.memurların 2021 yılı günlük askerlik borçlanması miktarı kaç TL?
  İşçilerle memurun günlük borçlanma miktarı aynı değil mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Fiili hizmet zammının dahil edilerek çekilmesi ve hesaplanması gerekiyor. Eğer size öyle dedilerse doğrudur. Memurlar için 2021 askerlik borçlanması tutarları yok elimde.

 35. Mehmet ali yıldız

  Merhaba 1979 doğumluyum benim Askerden önce hiç sigortam yatmadı 01.02.2001 de yattı ilk toplam da 5638 yattı
  Hafta içi yeni yıl zammı ile 540 gün için toplam da 20.606 ₺ ödeyeceğim böylelikle ben 2000 öncesine 6178 günüm olmuş olacak ve ben 5750 gün e mi tabi olacağım öylemizle hem yaşınhem günü geri çekmiş mi oluyorum ve ne zaman emekli olacağım?
  Yani askerlik ödemesi beni hem 2000 öncesine götürecek hem de primimi sayacak? ve prim dolunca yaşı beklerken prim yatırmanın bir artısı mı eksisi mi var
  Biraz karışık oldu bağışlayın

  1. Ömer Meriç

   Eğer askerliğinizi 01.02.2001 tarihinden önce yaptıysanız 17 ay askerlik borçlanmanız durumunda 58 yaş ve 5975 günden emekli olursunuz. Hizmet süresi borçlanılan dönem hizmeti olarak sayılır. Prim gününü tamamlamış olacağınızdan fazladan ödemenize gerek yok. Çok bir artısı olmuyor açıkçası.

 36. Kafir

  Merhaba SSK girişim 2000 ve 9 ay çalışmama rağmen 2000 yılında aynı gün giriş çıkış yapılmış sonrası 2010 yılında girişim var ve aktif bunun için ne yapmam gerekiyor? Askerliği 1997 yılında 18 ay yaptım borçlanma bana fayda sağlar o teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tam olarak işe giriş tarihiniz ne zaman ?

 37. Mehmet ali yıldız

  Merhaba 1979 doğumluyum benim Askerden önce hiç sigortam yatmadı hafta içi 2001 de yattı ilk toplam da 5638 yattı
  Hafta içi yeni yıl zammı ile 540 gün için toplam da 20.606 ₺ ödeyeceğim böylelikle ben 2000 öncesine 6178 günüm olmuş olacak mı? ve ben 5750 gün e mi tabi olacağım ve ne zaman emekli olacağım?
  Yani askerlik ödemesi beni hem 2000 öncesine götürecek hem de primimi sayacak mı ve prim dolunca yaşı beklerken prim yatırmanın bir artısı mı eksisi mi var
  Biraz karışık oldu bağışlayın

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İlk sigorta giriş tarihiniz tam olarak ne zaman ?

 38. Adem.aldemir

  1971 doğumluyum 1992 askerliğimi 18 ay yaptim 01.07.1998 /4 A ssk girisim var halen calismaktayim 18 ay askerlik borclanmasi bana ne gibi faydasi var ve nezaman emekli olurum ve emekli masimda bi farklilik olurmu 18 ay erken emekli olurmuyum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 14 ay askerlik borçlanmanız halinde 57 yaş yerine 56 yaşı tamamlamanız halinde emekli olursunuz.

 39. Akın

  Merhaba, ben 22.11.1996 askerlik başlangıç tarihim 22.05.1998 de bitiş tarihim başvurusu yaptım banan 29 günlük için 910,31 TL. Borç çıkartmışlar. Ben bu borcu ödersem başlangıç tarihim 1996 mı çekilir yoksa 1998 mi ?Bu arada SSK başlangıç tarihim 01.06.1998

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Neden 29 gün borçlanıyorsunuz onu anlamadım. 29 gün emeklilik şartlarınızı değiştirmiyor. Borçlanma tarihine çekilmez. Borçlanma yaptığınız süre kadar giriş tarihi geri çekilir.

 40. Yusuf

  Iyi calismalar… 29 11 1970 dogumluyum… 14 07 1988 sigorta girisim 4631 prim gunum var ek 5 tarim sigortaai yaptirdim ve 600 gun primim var ve devam ediyor subat 1999 giris olmak uzere 18 ay askerlik yaptim borclanip yatirmayi dusunuyorum maas hesaplamasi yapilirken 99 yili kat sayimi baz alinir ve ne zaman emekli olabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet 1999 yılı esas alınır. Ancak borçlanma işlemini Ek 5 kapsamında iken yapmamanızı öneririm. SSK’lı bir işte çalışırken yapmak daha avantajlı olacaktır sizin için.

 41. Serhat Değer

  Merhaba Ömer bey askerlik borçlanması yaparak almayi düşünüyorum

  1. Ömer Meriç

   Borçlanma başvurusunu en yakın SGK’ya yapabilirsiniz o halde.

 42. Esmer

  Mrh kolay gelsin 05.09.70 doğ. 02.10.1992 tarihinde ilk sigorta girişim var. 18 ay askerlik var Kaç ay askerlik borçlanması yapmam gerekir.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Askerliği ne zaman yaptınız tam tarih yazabilir misiniz ?

 43. Fatih

  Merhaba Ben 1975 doğumluyum.Askerliğimi 98-99 yıllarında yaptım.Sigorta girişim 15/08/2000.Ne kadar askerlik borçlanması yapmalıyım.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 1 yıl borçlanmanız yeterli. Bu durumda emeklilik yaşınız 58’e çekilmiş olacaktır.

 44. Serhat Değer

  Merhaba kolay gelsin.
  Doğum günüm 01.01.1966
  Sigorta başlangıcım 15.06.1984
  Suanki prim günüm 4960 gerekli prim günüm ise 5225 aradaki farkı satın alıp emekli olabilir miyim sizce en mantıklı emekli olma yontemim hangisi. Erken emekli olma ihtimalim var mıdır

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Aradaki günü neye istinaden satın alacaksınız ?

 45. Ersan

  Merhaba,doğum tarihim 15.03.1978 ilk işe giriş tarihim 11.06.2002 askerliğimi 22.05.1998-22.11.1999 yılları arasında 18 ay yaptım şu an 6000 gün ödenmiş pirimim var acaba benim için 540 gün yada 360 gün borçlanma arasında fark olurmu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Askerlik borçlanması emeklilikte şartlarınızı değiştirmez. Borçlanmanıza gerek yok bence. Her durumda normal emeklilik için 7000 gün ve 60 yaşı tamamlamanız gerekiyor.

 46. ahmet

  ilk sgk girişim 25.03.1997 ve askerliğimi 1994 yılında 18 ay olarak yaptım askerliğimi yatırırsam en erken nezaman emekli olabilirim. teşekürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 17 ay askerlik borçlanmanız gerekiyor en az. Bu durumda 55 yaşı tamamladığınızda emekli olabilirsiniz en erken.

 47. Gökhan

  Merhaba
  Doğum tarihi 10.03.1974
  İlk işe giriş tarihi 12.11.1994
  Askerlik başlangıcı 28.05.1991
  15 ay askerlik sürem var.

  Kaç gün/ay borçlanma yaparsam emeklilik yaşım olan 55 yaşı daha erkene çekebilirim?

  Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 6 ay askerlik borçlanmanız halinde 54 yaşı tamamladığınızda yani 10.03.2028 tarihinde emekli olursunuz.

 48. Adem

  İyi günler
  4.10.2000 tarihinde 4b girişim var.1975 doğumluyum.askerliğimi 21.8.1995-21.2.1997 tarihleri arasında yaptım 18 ay.
  Şu andaki prim gün sayım 16 yıl 9 ay.nekadar askerlik borçlanması yaparak o tarihlerdeki kanunlardan yararlanabilirim.nekadar daha prim yatırıp kaç yaşında emekli olabilirim.ayrıca son yıllarımın 4a dan gözükmesi yaşımı geri çekermi maaşımı etkilermi.teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Normalde 60 yaşında emekli olursunuz. Ancak 13 ay askerlik borçlanmanız durumunda 58 yaşında emekli olursunuz. Eğer şu an sigorta kapsamınız ssk ise evet kısmen bağkura göre daha yüksek maaş alırsınız.

 49. Ahmet turan

  Yukarıda verdiğiniz bilgilerde askerlik borçlanmasını tek seferde yada gücümüz yetmiyorsa mesajla 540 gün borçlanmayı kaç başvuruda ödeyebilirim. Veya belli bir sınırı varmı başvurunun

  1. Ömer Meriç

   Başvuru için sınır yok. İstedeğiniz kadar parça parça başvuru yapıp ödersiniz. Ama taksitlendirme yok.

 50. İsmail

  22.0.1. 1970 doğumluyum 07.01.1992 yılından tibaren bağkurluyum 10416 günüm var hala prim ödüyorum askerliği kaç gün borlanmam lazım askerliği borçlanırsam ne zaman emekli olurum şimdiden tşkrler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 8 ay askerlik borçlanmanız durumunda 52 yaşı tamamladığınızda yani 22.01.2022 tarihinden itibaren emekli olabilirsiniz. Ama askerliğinizin bağkur başlangıç tarihinden önce olması gerekiyor. Bunu belirtmek isterim.

 51. sebahattin

  1 /5/1971 doqumluyum 28/02/1992 de 15 ay askerlik yandım. Sigorta girişim 11/10/1995 askerliqi 15 ay yadirsam ne zaman emekli olurum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 15 ay yetmiyor. Yaşı değiştirmiyor yani.55 yaş 5750 güne tabiisiniz. Askerlik borçlansanız da bu değişmiyor.

 52. Ahmet

  16.10.1970 doğumluyum işe başlama tarihim 01.10.1993, askerliğimi 1990/92 arasında yapmış bulunmaktayım.9150 prim günüm var.askerlik borçlanması kaç gün yapmam beni emeklilikte fayda sağlar ayrıca taban mı tavandan mı yatırmak gerekli?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 12 ay borçlanmanız lazım. Tavandan yapmanıza gerek yok bence ama yaparsanız yararı olur.

 53. İsmail

  Merhaba 01.05.1969 doğumluyum askerlik sevk tarihim 27.11.1989 Askerlik terhis tarihi 14.05.1991 dir. İlk işe Giriş 01.05.1993 Toplam gün sayısı 8234 hala çalışmaktayım Emekliliğimi 1 yıl geri çekmek için ne kadar ödeme yapmam gerekir ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 6 ay yeterli.

 54. Atilla Sezer

  Merhaba, Devlet memuruyum, İlk işe giriş tarihinden beri aralıksız çalışıyorum (27 yıl 5 ay) kaç ay saydırırsam emekliliğimi 1 veya 2 yıl geriye çekebilirim. Teşekkür ediyorum.
  Doğum Tarihi:01/03/1970
  İşe Giriş : 24/06/1993
  Askerlik Sevk Tarihi:28/05/1990
  Askerlik Terhis Tarihi: 28/11/1991

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Normalde 54 yaşı tamamladığınızda emekli olabilmektesiniz. Ancak askerlik borçlandığınızda 53 yaş tamamlandığında yani 01.03.2023 tarihinden itibaren emekli olabiliyorsunuz. Net olarak ödemeniz gereken gün sayısını SGK’dan hesaplatabilirsiniz. 6 ay yeterli oluyor gibi.

 55. cezmi

  Doğum Tarihi:15/01/1969
  İşe Giriş : 02/03/1992
  Prim Gün Sayısı :10.288 Çalışmaya devam ediyorum.
  Askerlik Sevk Tarihi:29/08/1989
  Askerlik Terhis Tarihi: 28/02/1991
  2000 yılına kadar asgari ücretten 2000 yılı sonrası yüksek tavan SSK primi kesintisi yapıldı. Ne kadar (kaç ay/gün ) Askerlik ödersem en erken ne zaman emekli olurum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 11 ay askerlik borçlanmanız durumunda 52 yaş tamamlandığında yani 15.01.2021 tarihinden itibaren emekli olursunuz.

 56. Hasan şencer

  Bağkur başlangıç 1.1.1999 SSK başlangıç 1.10.1997 Ömer bey

  1. Ömer Meriç

   Eğer ssk başlangıcı 01.10.1997 ise 5 ay askerlik borçlanmanız halinde 57 yaş yerine 56 yaşı tamamlamanız halinde emekli olursunuz. Yani en erken emeklilik tarihiniz bu durumda 15.05.2023 tarihi olacaktır.

 57. Hasan şencer

  Merhaba 15/05/1967 doğumluyum SSK dan toplam 3365 gün um bagkurdan ise 2673 günüm var SSK giriş tarihim 1.1.1997 SSK dan emekli olmak istiyorum askerden 1989 da geldim(18ay) askerden gün alıp erken emekli olabilir miyim teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkur başlangıç tarihi ne zaman?

 58. Metin

  Merhabalar ben 1970 doğumluyum askerden 1992 yılında geldim ilk sigorta başlangıcım 15-11-2000 dir 18 ay askerlik yaptım şuanda primim 6750 askerlik borçlanması yaparsam kaç yaşında emekli olurum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 15 ay borçlanmanız yeterli olacaktır. 2028 yılı doğum tarihinizden sonra emekli olursunuz.

 59. Ahmet Ali Aslan

  1974 doğumluyum. 1994 yılında askere gittim. Askerliğimi 18 ay yaptım. İlk SSK girişim 15.06.2000.askerlik borçlanmasını ödesem .SSK girişini öne çekermi.şu anda 5500 pirimim var.ne kadar daha pirim yapmam lazım.kaç yaşında emekli olabilirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 10 ay askerlik borçlanmanız yeterli. Bu durumda 60 yaş 7000 gün yerine 58 yaş 5975 günü tamamladığınızda emeklilik hakkı elde edersiniz.

 60. Aydın

  İyi geceler Ömer Bey,
  Ben 1972 doğumluyum ve 01/10/1990 tarihinde sigorta başlangıç tarihim var.25/06/1992-25/08/1993 döneminde 15 ay er/erbaş statüsünde askerlik yaptım.Sgk’nın sitesine e-devlet kanalı ile girip,askerlik borçlanması yapmak istiyorum seçeneğini tıkladığında bana minimum bedel olarak 98.75 tl maxımum bedel olarak 735.87 tl gibi bir bedel gösteriyor.Bu rakamlar neyi ifade etmektedir ve hangi rakam üzerinden ödeme yapmam sizde daha mantıklıdır(Bugüne kadar tüm primlerim askeri ücret üzerinden ödenmiştir)acaba?
  Ben şayet 15 ay olarak ödeme yapmak istersem 450 günü hangi rakamla çarpmalıyın ki Sgk kurumuna ödeyeceğim net rakamı öğrenebileyim.Bir diğer sorum da şayet ortaya çıkan rakamı ödersem,15 ay erken emekli olabilme şansım olacak mı?
  Bu konularda beni aydınlatırsanız çok sevinirim.Şimdiden çok teşekkürler vereceğiniz bilgiler için.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Size gösterilen tutarlar prime esas kazanç tutarları. Birisi en düşük günlük brüt asgari ücret diğeri de bunun 7,5 olan günlük en yüksek brüt asgari ücret. Bunların üzerinden ödenecek günlük askerlik borçlanması tutarı en düşük 31,39 TL’dir. Askerlik borçlanması emeklilik şartlarınızı etkilemez yani erken emekli olmanızı sağlamaz. Çünkü sigortadan sonra yapmışsınız askerliği. Bence asgariden ödeyin zira öteki türlü çok maliyetli olur. Kısaca prim gününe ihtiyacınız varsa borçlanın yoksa gerek yok.

   1. Aydın

    Çok teşekkürler Ömer Bey cevap verdiğiniz ve aydınlattığınız için.İyi çalışmalar.

    1. Ömer Meriç

     Rica ederim. Saygılar.

 61. fatih

  merhaba askerlik dönemim 21.05.1999-22.11.2000 tarihleri arasında 18 ay olarak yaptım. SSK başlangıç tarihim 12.06.2001 dir. 1979 doğumluyum. acaba askerlik borçlanması yapsam SSK başlangıcım hangi tarihe çekilir yani 2000 öncesi işe giriş tarihi olurmu ozaman emeklilik yaşım geri çekilirmi.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Askerlik borçlanması emeklilik şartlarınızı değiştirmez.

 62. Saym

  merhaba 02.02.1971 doğumluyum 19.11.2011 işe giriş tarihim 2524 prim günüm var askerlik borçlanması yapsam 3 senemi kapatabilir miyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ssk kapsamında 7200 gün ve 60 yaş ile emekli olursunuz. 3 sene mi kapatabilir miyim sorunuzu pek anlayamadım?

   1. Saym

    Malül emeklilik yaptırmak istiyorum bunun için 10 yıllık prim günüm gerekiyor 1095 günüm yani 3 senem var tamamlamak için 1095 günümü askerlik borçlanmasıyla kapatabilir miyim?

    1. Ömer Meriç

     Günden ziyade sigorta süresini doldurmanız gerekiyor. Normalde 19.11.2021 tarihinde tamamlıyorsunuz. Askerlik borçlanırsanız borçlandığınız süre kadar geri çekilir.

 63. metin

  Bu devlet için 550 gün askerlik yap bedavaya birde devlet senden askerlik borçlanması altında para istesin yazıklar olsun

 64. Fuat Alan

  Fuat Alan
  Merhaba, ben tavandan ödemek istediğim askerlik borçlanmasının tahakkuk yazısını aldım. Fakat tabandan yada taban tutarının iki misli yatırabilirmiyim. Yatıracağım miktar ne olusa olsun yapmış olduğum 18 ay (540 gün ) içinmi geçerli olur.
  Teşekürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Talebinizi değiştirmeniz gerekiyor. Tavandan talepte bulunduğunuz için SGK en yüksekten hesap yapmıştır.

   1. Fuat Alan

    Merhaba Ömer bey
    Talebimi değiştirerek yeni istekte bulundum.
    ( tabandan askerlik borçlanması )
    Size bir sorum daha var !
    Yeni gelicek olan tahakkuk göstergesi ilki gibi
    2018 borçlanma tarifesindenmi yoksa
    2019 yeni tarifedenmi olur.
    Verdiğiniz cevaplar için teşekkür ediyorum

    1. Ömer Meriç

     Sanırım ödeme için 1 aylık süre tamamlandı. Bu sürede ödeme yapmadığınız ya da ödeme değişikliği talebinde bulunmadığınız için talebiniz 2019 yılı borçlanma tutarları üzerinden tamamlanır.

   2. Fuat Alan

    Ömer bey fakat benim tavandan yatırmam gereken bir aylık sürem henüz bitmedi işlemim devam ediyor .
    02.02.2019 tarihinde elime geçen sgk nın
    25.01.2019 tarihli dilekçesi olmasına rağmem yinede 2019 fiyatlarımı geçerli olur.
    Teşekkürler.

    1. Ömer Meriç

     Bu durumda talep tarihiniz esas alınarak 2018 yılı tutarlarından ödeme yapmanız gerekir. SGK’ya sormanız daha mantıklı olacaktır. Hangi tutardan yapıldığını da öğrenmiş olursunuz.

 65. KERİM GELİKE

  Merhabalar,

  Ben İzmit Gebze den yazıyorum 2000-2001 yılları askerdeydim 2002 yılında ilk sigortalı işe başladım 7000 gün primimi doldurup kıdem tazminatımı almak için askerlik borçlanmamı ödeyebilirmiyim suanda 4500 gün primim var.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tabi ki ödeyebilirsiniz. Toplamda 7000 günü tamamlamanız halinde tazminat alarak işten çıkabilirsiniz.

 66. Suat

  Selamlar.Ben 1974 doğumluyum.Sigorta girişim 1993.2000 yılı öncesi prim gün sayim 753.Emekli olduktan sonra alacağım emekli maaşı ,primler hep asgari ücret üzerinden yatırıldığı için düşük oluyor.Emekli maaşında 2000 yılı öncesi sigorta primlerini etkisi büyük oluyormuş diye duydum.Acaba askerlik borçlanması yaparsam,emekli maaşımın yükselmesine etkisi olurmu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Asgariden borçlanma yapacaksanız çok etkilemez. Ancak şu var tabi eğer askerlik süreniz 2000 yılından önce ise Kısmi de olsa alacağınız emekli maaşının yükselmesini sağlar.

 67. Mesut

  Selamlar, 1961 doğumluyum, sigorta girişim 1995, çeşitli sebeplerden dolayı 763 prim günüm var, 20 ay askerlik borçlanması yaparsam ve 3600 güne tamamlamak istesem banka kredisiyle kapatabilirmiyim kalan günümü? Milli Savunma Bakanının son yaptığı açıklamada, askerlerin sigortalı olarak vatani hizmetlerini yapacak olmaları hakkında bilgilendirirmisiniz (geriye dönük işlermi) ? Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sadece askerlik sürelerini borçlanma hakkınız var. Boşta geçen süreleri borçlanarak 3600 güne tamamlayamazsınız. Milli Savunma Bakanı tarafından yapılan açıklama konusunda bilgim yok maalesef.

 68. Osman

  Mrhba ben %71 engelli raporu olan biriyim emeklilik icin askerlik borclanmasi yapsam engelli indirimi olurmu bilginiz varmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigorta ilk giriş tarihinizi ve toplam hizmet sürenizi yazar mısınız?

   1. Hasan

    Merhabalar ben Hasan Kılınç 01,05,1970 doğumluyum askerliğimi Şubat 1990 Ağustos 1991 tarihleri arasında yaptım ilk SGK yagirisim 10,12,1991 askerliğimin kaç ayını yaptırmam gerekiyor.su ana kadar toplam 8800 günüm var

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. 7 ay borçlanmanız yeterli. Bu durumda 53 yaş yerine 52 yaşında emekli olursunuz..

     1. Cengiz Çetin

      01.01.1991 de sigorta Kartı verildi
      1991=1992 de askerlik yaptım
      08.03.1993 de prim ödenmeye başladı
      30.09.1971 doğumluyum
      9800 prim günüm var
      Ne zaman emekli olurum ne kadar askerlik borclanmaliyim 18 ay askerlik yaptim