Askerlik Borçlanması Hesaplama, Ne Kadar Oldu 2022

Askerlik borçlanması günlük en düşük ve en yüksek tutarları belli oldu. Askerlik borçlanması için ödenecek günlük en düşük ve en yüksek borçlanma tutarları asgari ücret üzerinden hesaplanıyor. Asgari ücretin belli olması ile birlikte 2022 askerlik borçlanması tutarları da belli oldu. Güncel tutarlar aşağıda verilmiştir.

Askerlik borçlanması günlük en düşük ve en yüksek tutarları belli oldu. Askerlik borçlanması için ödenecek günlük en düşük ve en yüksek borçlanma tutarları asgari ücret üzerinden hesaplanıyor. Asgari ücretin belli olması ile birlikte 2022 askerlik borçlanması tutarları da belli oldu. Güncel tutarlar aşağıda verilmiştir.

Askerlik borçlanması nedir ?

Askerlik borçlanması askerliğini er/erbaş olarak yapanların bu süreleri borçlanarak Sosyal Güvenlik hizmetinden saydırması işlemidir.

Askerlik borçlanması şartları 2022

Askerliğinizi er ya da erbaş olarak yaptıysanız ya da yedek subaylıkta geçen süreniz varsa bu süreleri yukarıda belirlenen tutarlarda borçlanarak ödeyebilirsiniz. Borçlanma yapabilmeniz için askerden önce sigorta,bağkur v.s. giriş olması şartı aranmaz. Tek şart askerlik yaptığınız süre içerisinde adınıza sigorta, bağkur primi v.s. ödenmemiş olması gerekiyor.

Borçlanma yapabilmek için aranan bir diğer şart da tabi ki askerlik süresi boyunca kişinin adına prim ödenmemiş olması. Eğer askerlik süresi boyunca ssk ya da bağkur kapsamında prim ödemesi devam etti ise kişi borçlanma yapamaz. Eğer kısmi olarak bu sürelerde prim ödemesi varsa bu durumda borçlanma hakkı kısmi olarak yapılır. Şartlar konusunda detaylı bilgi, askerlik borçlanması hakkında tüm sorular ve cevapları için  askerlik borçlanması nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Askerlik borçlanması nasıl yapılır 2022 ?

Askerlik borçlanması başvurusunu son çalışmanız ssk ya da bağkursa son prim ödemenizin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezine, eğer devlet memuru iseniz kendi Kurumunuza yapabilirsiniz.

 • Başvuru için askerlik borçlanması başvuru formu ve kimlik fotokopiniz yeterli olacaktır. Artık askerlik şubesinden yazı almanıza gerek yok. SGK askerlik sürelerini sistemden görebiliyor.
 • Başvuru formunu buradan indirebilirsiniz >> askerlik borçlanması başvuru formu indir.
 • Hemen askerlik borçlanması formu nasıl doldurulur sayfamızı ziyaret ederek formun nasıl doldurulduğu konusunda bilgi bulabilir, örnek doldurulmuş forma göz atabilirsiniz.

Askerlik borçlanması için başvuru formunu dilerseniz e devlet sisteminden de kolayca verebilirsiniz. SGK borçlanma başvurularının online olarak e devlet sistemi üzerinden yapılabilmesine imkan sağlayan uygulama hizmete açıldı. E devletten başvuru yapmak için hemen  e devlet sgk borçlanma başvurusu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Askerlik borçlanması başvurusu nereye yapılır ?

Askerlik borçlanması başvuru formu ve kimlik fotokopisi ile;

 • Son çalışmanız 4a ssk ise işyerinizin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,
 • Son çalışmanız bağkur ise bağkur dosyanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,
 • Son çalışma 4c emekli sandığı ise Kamu Görevlileri Tescil Daire Başkanlığı/Ankara adresine başvuru yapmanız gerekiyor.

Borçlanma için başvuru yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu size borçlanma tahakkuk cetvelini gönderir. Bunu tebliğ aldıktan sonra ödeme yapabilmek için tebliğ tarihinden itibaren 30 günlük süreniz vardır. 30 gün içerisinde çıkarılan borç tutarını ödememeniz halinde talebiniz iptal olur.

Askerlik borçlanması hesaplaması nasıl yapılır?

Borçlanılacak gün sayısı borçlanma tutarı ile çarpılarak ödenecek toplam tutar hesaplanır. Askerlik borçlanması için günlük en düşük borçlanma tutarı brüt asgari ücretin günlük tutarının %32’si, en yüksek borçlanma tutarı da bunun 7,5 katı olacaktır. Borçlanma yapacak kişi dilerse taban ya da tavan tutar arasında bir tutar seçerek borçlanma yapabilmekte. Askerlik borçlanma hesaplaması talep tarihinde geçerli olan brüt asgari ücret tutarları üzerinden hesaplanmakta.

Askerlik borçlanması ne kadar 2022

 • 01 Ocak 2022-31 Aralık 2022 tarihleri arasında başvuru yapacaklar için SGK askerlik borçlanması hesaplamasında esas alınacak olan en düşük borçlanma tutarı 53,38,
 • 01 Temmuz 2022 tarihi itibariyle başvuracaklar için ise ödenecek en düşük günlük borçlanma tutarı 69,02 TL olacaktır.

15 ay askerlik borçlanması ne kadar 2022 ?

Günlük askeri borçlanma hesaplamasına göre 15 ay yani 450 gün askerlik yapmış bi37.risinin askerlik sürelerinin tamamını borçlanması durumunda ödeyeceği en düşük askerlik prim borcu tutarı 01 Temmuz 2022 tarihi itibariyle 31.050,00 TL olacaktır.

18 ay askerlik borçlanması ne kadar 2022

18 ay yani 540 gün askerlik yapanlar bize sıklıkla askerlik borçlanması kaç para öderim sorusunu sormakta. Eğer en düşük tutardan yaparsanız 2022 yılı için sigorta askerlik borçlanması hesaplamasına göre 01 Temmuz 2022 tarihi itibariyle ödenecek en düşük borçlanma tutarı 37.260,00 TL olacaktır.

550 gün askerlik borçlanması ne kadar 2022

550 gün yani yaklaşık 18 ay askerlik yapanlar için toplamda ödenecek en düşük askerlik borcu tutarı 01 Temmuz 2022 tarihi itibariyle 37.950,00 TL olacaktır.

20 ay askerlik borçlanması ne kadar 2022

Askerliğini 20 ay yani 600 gün yapanlar için 01 Temmuz 2022 tarihi itibariyle ödenecek en düşük askeri borçlanma tutarı 41.400,00 TL olacaktır.

Askerlik ödemesi nasıl yapılır 2022

Başvuru yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından borç cetveli tebliğ edilir. Bu borç yazısı tebliğ alındıktan sonra bankalardan, online ya da mobil bankacılık kanallarından ya da SGK kart ile prim ödeme sisteminden T.C. numarası ile SGK Ödemeleri-SGK Borçlanma Tahsilatları menüsünden ödeme yapılabilir.

Askerlik borçlanması taksitle ödenir mi 2022?

Okurlarımız özellikle askerlik borçlanması kaç taksitte ödenir sorularını bize iletmekte. Borçlanma tutarını Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından borçlanma yazısının size tebliğ tarihinden itibaren en geç 1 ay içerisinde ve peşin olarak ödemeniz gerekiyor. Askerlik borçlanması ve diğer Sosyal Güvenlik Kurumu borçlanma tutarları için taksitlendirme imkanı bulunmuyor. Anlaşmalı bankalardan kredi yolu ile taksitlendirme de mümkün değil maalesef. Krediyi kendi imkanlarınız ile çekerek ödeme yapabilirsiniz.

Askerlik borçlanması taksitle ödeme ancak şöyle mümkün olabilir. Başvuruyu yaptınız ve Sosyal Güvenlik Kurumu size askerlik borçlanması tablosunu yolladı ancak tamamını ödeme durumunuz yok. Bu durumda gücünüzün yettiği kadar kısmını yatırın. Yatırmış olduğunuz tutar kadar kısım hizmete yansır. Kalan günleri de daha sonra yeniden başvuru yaparak borçlanabilir ve hizmetten saydırabilirsiniz. Ancak yeni başvuruda hesaplama güncel tutarlar üzerinden yapılacaktır.

Askerlik borçlanmasını devlet ödeyecek 2022 ?

Askerlik borçlanması affı çıkacak, askerlik borçlanmasını devlet ödüyor gibi söylentiler sık sık gündeme geliyor. Ancak askerlik borçlanma sürelerinin devlet tarafından ödenmesi ya da askerlik borçlanması affının çıkması ya da askerlik borçlanması yapılandırma gibi bir düzenleme maalesef yok. Çıkacağını da tahmin etmiyoruz.

Askerlik borçlanması sorgulaması nasıl yapılır ?

Borçlanma başvurusunu yaptıktan sonra SGK’nın bu talebinizi sisteme işlemesi gerekiyor. SGK sisteme işledikten sonra ödeyeceğiniz borç tutarı sistemde görünür. Ama borçlanma tahakkuk yazısını almadan ödeme yapmayın. Bu yazıyı elden ya da posta yolu ile tebliğ aldıktan sonra ödeme yapabilirsiniz.

Askerlik borçlanmasını ödedim nasıl görebilirim?

Sgk askerlik ödemesini yaptıktan sonra bir kaç gün içerisinde borçlanma sürelerini SGK Tescil ve Hizmet Dökümü kısmından askerlik borçlanması görüntülemesi yapabilirsiniz. Hizmet olarak hizmet cetvelinize eklenmiş olacaktır.

Askerlik borçlanması vergi indirimi 2022

Eğer bordrolu çalışansanız yani ( SSKlı çalışan ya da memur v.s.) askerlik borçlanması için ödediğiniz tutarı gelir vergisi indirimi olarak alabilirsiniz. Bunun için askerlik borçlanması ücreti ödemesi yaptıktan sonra ödemenize ilişkin dekontla işyerinize başvuru yapmanız gerekiyor.

Askerlik borçlanması avantajları nelerdir ?

Eksik hizmetinizi borçlanma yoluyla tamamlamanızı ve daha erken emekli olmanızı sağlar. Duruma göre de emeklilik yaşını 1 yaş geri çekerek 1 yıl önce emekli olmanızı sağlayabilir. Borçlanma tutarlarını taban ya da tabandan yüksekten ödemek kişinin elinde olduğundan taban tutarın 7,5 katına kadar yükseltilerek yüksek maaş alınması sağlanabilir.

Askerlik borçlanması başlangıç sayılır mı ?

Askerlik süresi sigorta girişi sayılmaz. Eğer askerden önce sigorta girişiniz varsa sadece hizmete eklenir ve sigorta başlangıç tarihi üzerinde bir etkisi olmaz. Ancak ilk defa askerden sonra bağkurlu ya da diğer kapsamlarda sigortalı olduysanız askerlik borçlanması yaptığınızda borçlanma yaptığınız süre kadar ilk başlangıç tarihiniz geri çekilir. Dolayısıyla borçlanma ile birlikte çekilen tarihe göre emeklilik yaşınız hesaplanır.

Askerlik borçlanması ödeme süresi nedir ?

Askerlik borçlanması Sgk tarafından elden ya da posta yolu ile tebliğ edildikten itibaren 30 gün içerisinde ve tek seferde ödenmesi gerekmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere taksitlendirme yapılmamaktadır.

Askerlik borçlanması ne kadar geriye çeker hesaplama

Askerlik yapılan süre ilk sigorta primi yatış tarihinden önce ise borçlanılan gün sayısı kadar sigorta başlangıç tarihi geri çekilir. Örneğin ilk defa 01.01.2010 tarihinde sigortaya başlamış birisi olsun. Bu kişi 2005 yılında 18 ay askerlik yapmış olsun. Bu kişi 6 ay askerlik borçlandığında ilk sigorta giriş tarihinden yani 01.01.2010 tarihinden itibaren başlangıç 6 ay geri çekilir ve başlangıcı 01.01.2010-6 ay = 01.07.2009 olur. Siz de ilk sigorta giriş tarihiniz ve askerlik sürelerinizi bize yorum kısmından yazın ne kadar geri çekileceğini sizin için hesaplayalım.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Askerlik Borçlanması Hesaplama, Ne Kadar Oldu 2022” üzerine 147 yorum
 1. merhabalar ömer bey
  15 aralık 1970 doğumluyum 28.11.1990 ve 28.05.1992 arası 18 ay askerlik yaptım. 13.11.1995 işe girişim 5330 hizmet günüm mevcut. askerliğimi 540 gün olarak yatırmam halinde ne zaman emekli olurum ( hizmet günlerimin hepsi 4a )

  Cevapla
  • Merhaba. Normalde 52 yaş 5525 gün şartına tabisiniz. 370 gün askerlik borçlanmanız durumunda 51 yaş ve 5450 gün şartı ile emekli olursunuz. Askerliğin tamamını borçlanmanıza gerek yok. 370 gün yeterli.

   Cevapla
 2. Merhabalar. Ben 04.04.2000 de SGK başlangıcına sahibim. 1998 Kasım 21 – 1999 Temmuz 21 arası 8 ay kısa dönem askerlik yaptım. 8 ay askerlik borçlanması yaparsam 08.09.1999 öncesine SGK başlangıcımı çekebiliyorum. Bunu yetidini sizden rica ediyorum. Bir de borçlanma asgariden olunca günlük 53 TL, azamiden olunca günlük 400 TL oluyor. 240 günde çok ciddi bir fark oluşuyor. Asgariden ödemem maaşımda nasıl bir farka yol açar ve değer mi konusunda değerli fikirlerinizi rica ediyorum. Bir de 8 ay borçlanma yerine 7 ay da yeterli gözüküyor. Ancak garanti olsun diye 8 ay ödeyeceğim. Bu konda da değerli fikrinizi iletirseniz sevinirim. Çok teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Merhaba. 8 ay borçlanmanıza gerek yok 7 ay yeterli. Borçlanma tutarını asgariden öderseniz prime esas kazanç asgari ücretten hesap edilir. Yüksekten ödemeniz durumunda tabi ki yararı var ama geneli çok fazla etkilemez. Tercih sizin.

   Cevapla
 3. Merhaba.Adım Taner İşgören.25.01.1970 doğumluyum.Askerliğimi 1991-1993 arasında 15 ay yaptım.sskya ilk girişim 01.09.1994.Askerlik borçlanması kaç ay yaparsam hangi tarihte emekli olabilirim.teşekkürler.

  Cevapla
 4. Merhaba Ömer bey
  Degerli yanitiniz ve öneriniz icin tesekkür ederim. Taban veya tavan arasinda cok ciddi bir fark yansimayacagini düsünüyorum bende, ancak 100 TL ile 1000 TL gibi bir fark olusur mu diye acaba ??? 🙂
  Saygilarimla.

  Cevapla
 5. Ömer bey merhaba
  Askerlik borclanmasinin tavandan ya da tabandan yapilmasi, emeklilik maasina nekadar etki edebilir ? 245 gün askerlik borclanmasi yapmak istiyorum , sadece prim gün eksigim var, taban veya tavan ya da benim belirledigim bir prim üzerinden ödeme yapmam halinde, emekli maasina nekadar bir fark yansir ? Örnek bir hesaplama yapma imkani olur mu ?
  Degerli cevabiniz icin simdiden tesekkür ederim.

  Cevapla
  • Merhaba. Şu kadar yansır demek zor. Ama taban ile tavan arasında tabi ki maaşa yansıma arasında fark olacaktır. Siz olsanız yapar mıydınız diye sorarsanız yapmazdım. Tabandan öder geçerdim.

   Cevapla
 6. Selam 19.01.1970 doğumluyum ilk işe giriş tarihim 07.05.1992 askerliği 1990.1991 yılında yaptim nekadar borçlanırsam nezaman emekli işlemi için dilekçemi verebilirim borclanmazsam nezaman olurum.tesekurler.prim gunumdede fazlalık var 7200 civarı.

  Cevapla
  • Merhaba. 13 ay askerlik borçlanmanız halinde 53 yaş yerine 52 yaşında emekli olursunuz. Yani 13 ay askerlik borçlanması ile birlikte 19.01.2022 tarihinden sonra emeklilik dilekçenizi verebilirsiniz. Acele edin. 31 Aralık 2021 tarihine kadar askerlik borçlanması başvurunuzu yapın. Yoksa zamlı tutarlardan ödersiniz.

   Cevapla
 7. 01.07.1974 doğumluyum ,İlk işe başlama tarihim 11.10.1999 ,askerlik 1995-1997 tarhleri arası 550 gün yaptım ne kadar saydırmam gerekli ,tşk

  Cevapla
 8. merhaba 22.06.1970 doğumluyum sigorta baslangıcım 15.06.1992 askerlik 29.11.1990 18 ay askerlik yaptım 6900 prim var askerlik borçlanmasıyla ne zaman emekli olurum ne kadar borçlanmam gerekir.

  Cevapla
 9. merhaba: 25.12.1973 doğumluyum sigorta girişim 01.02.1999 1993 yılında askerlik görevimi 18 ay olarak yaptım kaç ay askerlik borçlanması yaparsam bir yıl geri çekebilirim? birde alabileceğim maaş için en avantajlı durumdan bahsederseniz sevinirim. yani 18 aymı borçlanmalıyım yoksa gerektiği kadarmı teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Merhaba. 3 ay borçlanmanız yeterli. 57 yaş 5900 günle emekli olursunuz. Borçlanacağınız süre 2000 yılı öncesi olacağı için emekli maaşınıza katkısı olacaktır. Ama tabandan yatırdığınızda çok da kayda değer bir artış olabileceğini sanmıyorum.

   Cevapla
 10. AHMET AYDIN 20,01,1975 DOGUMLUYUM SİGORTAM 23,10,2003 TARİHİNDE ASKERLİGİMİ 27,11,1997 BAŞLADIM 18 AY ASKERLİK YAPTIM ,1999 DA BİTTİ,3 AY ASKERLİK BORÇLANMASI YAPSAM SİGORTA GİRİŞİMİ NE KADAR AŞYAGIYA ÇEKER,

  Cevapla
 11. 01.09.1970 DOĞUMLUYUM SİĞORTA BAŞLANGIÇIM 29.07.1991 DE VE 10200 GÜNÜM VAR 1990-1991 ARASI 18 AY ASKERLİK YAPTIM TAM OLARAK KAÇ GÜN ASKERLİK BORÇLANMASI YAPMAM GEREKİYOR BİLĞİ VEREBİLİRMİSİNİZ TEŞEKÜRLER.

  Cevapla
 12. Selam 23.11.1979 doğumluyum ilk sigorta girişim 15.08.2001 askerlik tarihim 27.05.1999 şuan toplamda 6300 günüm var yaşı geri çekebilmek için ne kadar borclanmam gerekir teşekkürler

  Cevapla
 13. 23.12.1992 tarihinde 1 gün çalışmış olarak gözüküyor o zamanlar böyle bi kanun vardı bu yeterli midir buna göre kaç gün askerlik borçlanması yapmam gerekir

  Cevapla
  • Eğer askerliğinizi bu tarihten önce yaptıysanız 35 gün borçlanma yapmanız yeterli olacaktır. Bu durumda SSK kapsamında 53 yaş ve 5600 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz.

   Cevapla
   • Merhaba. 1981 doğumluyum. 2003 yılında ilk sigorta başlangıcım. Yaklaşık 80 gün primim var. 2004 yılında askere gittim 450 gün askerlik yaptım. Askerden sonra 2007 yılında devlet kurumuna işçi olarak girdim ve hala çalışıyorum. Yaklaşık 5250 gün primim var. 7000 primle tazminatımı alıp istifa etmek istiyorum. Askerlik borclanmasiyla prim günümü yukarı çekip, tazminat alarak istifa hakkımı kullanabilir miyim. Teşekkürler

    Cevapla
 14. 19.03.2008 sigorta başlangıcım
  2006 2007 15 ay askerlik yaptım kuruma başvurdum 431 gün borçlanma hesap etti ne kadar geriye çeker

  Cevapla
 15. Merhabalar ben 1994 yılında askerliğimi yaptım.stajerlikten dolayı 1991 sigorta girişim bulunmakta fakat ilk işe giriş prim ödemem 27.11.1999 ben sigorta emeklilik yaşımı öne çekebilirmiyim.Eğer çekebiliyorsam borçlanmayı kaç gün yapabilirim teşekkür ederim iyi çalışmalar

  Cevapla
 16. Merhaba sigorta girişim 01/01/1999. Şubat 1997 ağustos 1998 .arası 18 ay askerlik yaptım kaç ay ödemem çıkar ve ne kadar geri çeker. Teşekkürler

  Cevapla
Yorum yapın