Yurtdışı Hizmet Borçlanma Talep Dilekçesi Doldurulmuş Hali

29

Yurtdışı borçlanma talep dilekçesi borçlanma başvurusu yapacaklar için en önemli belgelerin arasında yer alan ve dikkatli doldurulması gereken belgelerden birisidir.  Yurtdışı emeklilik başvurusunda istenen diğer önemli belge ise”3201 SAYILI KANUNA GÖRE AYLIK TALEBİNDE BULUNANLARA MAHSUS BEYAN VE TAAHHÜT BELGESİ” dir.

Emeklilik borclanma başvurunuzun doğru ve eksiksiz olması için formları hatasız doldurmanız gerekir. Formlardaki bazı kısımların emekli maaşınız üzerinde de etkili olacağını hatırlatmak isteriz. Formları doldurmak hiç zor değil inanın. Bunun için birilerine ödeme yapmanıza gerek yok. Yazımızı takip ederek kolayca doldurabilirsiniz. Kafanıza takılanları da yorum bölümünden sorabilirsiniz. Hadi başlayalım. Dilerseniz formların nasıl doldurulduğuna geçmeden önce başvuru için gerekli diğer tüm evrakların ne olduğuna https://sgkbilgisi.com/yurtdisi-borclanmasi-icin-gerekli-evraklar-nelerdir/ sayfamızdan göz atabilirsiniz.  Borçlanma tutarları ile yurtdışı emeklilik koşulları 01 Ağustos 2019 tarihinden sonra değişiyor. 01 Ağustos Sonrası değişecek hükümler ile zamlı borçlanma tutarlarına https://sgkbilgisi.com/sgk-yurtdisi-borclanma/ sayfamızdan erişebilirsiniz.

Yurtdışı emeklilik başvuru formu nasıl doldurulur ?

Dilekçenin bir örneği aşağıdaki gibidir. Nasıl dolduracağınız adım adım dilekçenin altında anlatılmıştır. Ayrıca yurtdışı borçlanma formunun doldurulmuş bir örneğini de yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Adı ve Soyadı

Bu kısma adınızı ve soyadınızı yazın.

T.C. Kimlik numarası:

Bu kısma 11 haneli T.C. numaranızı yazın.

Vatandaşlık durumu

Vatandaşlık durumunuza uygun seçeneği seçin. Eğer T.C. vatandaşlığından çıktıysanız sadece vatandaşlıktan çıktığınız tarihe kadar olan çalışma/ev hanımlığı sürelerini borçlanabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

İkamet durumu

Durumunuza uygun seçeneği işaretleyiniz. Yurtdisi emeklilik için Türkiye’ye kesin dönüş şartı bulunmuyor. “Halen yurtdışındayım” seçeneğini işaretlemenizde de sakınca yok yani.

Yurtdışı hizmetin/sürenin geçtiği ülke

Çalışmalarınızın/ev hanımlığı sürelerinin geçtiği ülkeyi belirtin. Birden fazla ülkede varsa buraya birden fazla ülke de yazabilirsiniz. Örneğin Almanya, Hollanda gibi.

Borçlanmak istediğiniz yurtdışındaki hizmetin/sürenin niteliği

Burada hangi süreleri borçlanmak istediğinizi belirtin. Durumunuza göre birden fazla kutucuğu da işaretleyebilirsiniz. Örneğin hem ev hanımlığı, hem çalışma hem de boşta geçen süreleri borçlanacaksanız her 3 kutucuğu da işaretleyebilirsiniz.

Türkiye’den veya yurtdışından sosyal güvenlik sözleşmesine göre

Bu kısımda Türkiye’den ya da yabancı bir ülkeden emekli maaşı alıyorsanız bunu belirtmeniz ve aylık başlangıç tarihini de tam olarak yazmanız gerekiyor. Eğer talepte bulunduysanız ve süreç devam ediyorsa Aylık Talebinde Bulundum kısmını aylık almıyorsanız ya da talepte bulunmadıysanız Aylık Almıyorum/Talepte Bulunmadım kısmını işaretlemeniz gerekiyor.

Borç miktarının tebliğ edileceği adres

Yurtdışı adresi de olabilir Türkiye adresi de. Ancak Türkiye adresi verebilirseniz süreç daha hızlı olacaktır.

Borçlanma miktarının hesabında  seçtiğiniz bir günlük prime esas kazanç

Malumunuz yurtdışı borçlanması için günlük en düşük tutar borçlanma talebinde bulunduğunuz tarihte Türkiye’de geçerli olan brüt asgari ücretin %32’si, en yüksek ise bunun 7,5 katıdır. Eğer en düşük tutardan ödemek istiyorsanız “Asgari” kısmını, en yüksekten yani tavandan ödemek istiyorsanız “Azami” ya da kendi belirleyeceğiniz bir tutarla ödemek istiyorsanız Diğer kısmını işaretleyip tutar belirtmeniz gerekiyor.

Yurt disi emeklilik ile alacağınız maaşı etkileyen en önemli kriterlerden birisi de borçlanmayı hangi tutarlardan yaptığınızdır. Asgariden öderseniz taban emekli maaşı üzerinden, azamiden öderseniz en yüksek emekli maaşı üzerinden maaşınız bağlanır. Tabi cepten çıkacak para da buna orantılı olarak yükselir.

İsviçre’deki primlerin Türkiye’ye transferi talebinde bulunanların borç miktarını ödeme şekli

Eğer İsviçre’de çalışmalarınız varsa ve bu süreleri borçlanacaksanız bu kısım sizin için büyük önem arz ediyor. İsviçre ile bir bağınız yoksa bu kısmı boş bırakın. Malumunuz İsviçre ile Türkiye arasındaki Sosyal Güvenlik sözleşmesi gereği İsviçre’de adınıza ödenen primleri Türkiye’ye transfer hakkınız var. Tabi bu transferi yaptığınızda İsviçre’de emeklilik hakkınız kalmıyor. Onun için ben hem İsviçre’den hem de TR’den emekli olmak istiyorum diyorsanız bu kısımda “Kendim ödemek istiyorum” seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor.Bu durumda yurt disi borclanma tutarlarının tamamını cebinizden ödersiniz.

Yok benim İsviçre ile bir işim yok, zaten ordan da emekli olmak istemiyorum diyorsanız “Transfer edilen primlerimden mahsup edilmesini istiyorum” seçeneğini işaretleyin. Bu durumda İsviçre’de adınıza ödenen primler SGK tarafından İsviçre emeklilik kasasından istenir. Gelen primlerin borçlanmaya yetecek kadar kısmı alınır ve kalanı size iade edilir. İsviçre borçlanmaları için başvurularınızı “SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü-Yurtdışı Hizmetler Daire Başkanlığı – Sıhhiye/ANKARA”  yapmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Borçlanmak istediğiniz süre

Bu da emekli maaşınızı büyük oranda etkileyecek en önemli kısımlardan birisi. Malumunuz yüksek emekli maaşı için 2008’den önce geçen çalışma süreleri büyük önem arz ediyor. Siz burada hizmetlerin tamamı kısmını işaretlediğinizde SGK en yeni hizmetten en eskiye doğru borçlanma çıkartır.

Ama siz sakın öyle yapmayın. …./…./…. – …./…./…. Tarihleri arasındaki süre kutucuğunu işaretleyin ve yurtdışında işe başladığınız ilk tarihi yazın. Son tarih olarak da borçlanmaya yetecek tarihi belirtin. Örneğin 3600 gün borçlanma yetiyor. Almanya’da 01.01.1981 tarihinden beri çalışıyorsunuz. Bu durumda bu tarih aralığına 01.01.1981-01.01.1991 yazmanız yeterli olacaktır. İlk iki kutucuğu kullanmamanızı öneriyorum.

Türkiye’den sözleşmeye göre kısmi aylık alıyor iseniz

Türkiye’de mevcutta aldığınız kısmi bir aylık varsa ve bu aylığı tam aylığa çevirmek istiyorsanız ilgili kutucuklardan birisini işaretleyin. Türkiye’de kısmi aylık almıyorsanız burayı boş bırakın.

Son olarak formun en altındaki kısımda formu vereceğiniz SGK’nın adresini yazın. Örneğin SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü-Yurtdışı Hizmetler Daire Başkanlığı – Sıhhiye/ANKARA gibi. Açık adresinizi, telefon ve e-posta bilgilerinizi de eksiksiz yazdıktan sonra adınızı ve soyadınızı yazarak imzalayın.

Yurtdışı borçlanma talep dilekçesi doldurulmuş örnek

Aslında yurtdışı emeklilik başvuru formunu çok fazla ayrıntılı olarak doldurmanıza gerek yok. Aşağıda formu örnek olarak doldurdum. Tabi seçeneklerin bazıları sizin için farklı olabilir. Bu yüzden işaretleme yaparken dikkatli olmanızı öneririm. Yurtdisi hizmet borclanma talep dilekçesinin doldurulmuş örnek hali aşağıdaki gibidir.

yurtdışı borçlanma talep dilekçesi

Yurtdışı borçlanma beyan ve taahhüt belgesi

Yurtdisi borclanma başvurunuz ile birlikte vermeniz gereken bir diğer form ise beyan ve taahhüt belgesidir. Malumunuz yurt dışı emeklilik hakkından yararlanarak emekli olmanız halinde bulunduğunuz ülkede resmi olarak çalışma hakkınız bulunmuyor. Bu formla çalışmadığınızı, çalışmanız halinde aylıklarınızın geri isteneceği konusunda bilgi sahibi olduğunuzu v.s. beyan etmiş oluyorsunuz. Formun örneği aşağıdaki gibidir. Nasıl doldurulacağı konusunda formunda sonunda bilgi verilmiştir. 

Ad ve soyadınız

Adınızı ve soyadınızı yazınız.

T.C numaranız

11 haneli T.C. numaranızı yazınız.

Varsa Türkiye’deki Sigorta/Emekli/Bağ-Kur Sicil numaralarınız

Türkiye’de hangi kapsamlarda çalışma varsa sicil numaralarınızı belirtin.

Türkiye’den aylık/gelir alıyorsanız tahsis numaranız

Türkiye’den emekli maaşı alıyorsanız emeklilik tahsis numaranızı yazın. Bilmiyorsanız e devletten ya da herhangi bir SGK’dan öğrenebilirsiniz.

Yurtdışında bulunduğunuz ülke ve  sicil/tahsis/kasa numaranız

Buraya yurtdışındaki sicil numaranızı belirtin.

Halen Türkiye’de ikamet ediyorsanız yurda giriş tarihiniz

Pasaportunuzdan ya da pasaportta yoksa emniyetten öğrenebilirsiniz.

Halen yurtdışında ikamet ediyorsanız bulunduğunuz ülke

İkamet ettiğiniz ülkeyi belirtin.

Adınızı ve soyadınızı yazarak imzalayın. Hepsi bu kadar.

Yurtdışı borçlanma hakkındaki tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
29 Yorum
 1. Mustafa

  Selam. Acaba yazışma adresine sürecin daha hızlı işlemesi açısından Türkiye deki bir yakınımızın adresini yazabilir miyiz? Cevabınız evet ise; vekalet gerekir mi? İyi günler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet olabilir sanırım vekalet istenmiyor. Tr adresi verebilirsiniz.

 2. mehmet

  almanyada hala faal calisiyorum alman emeklilik sigortasindan herhangi bir belge isteniyormu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hizmet cetveli istenebilir. Çalıştığınıza dair resmi döküm.

 3. Ahmet

  Merhaba borçlanma tarihlerini verirken mesela ben Türkiye’de 1983 sigorta girişim Almanya 1991 hangisinden itibaren yazmam gerekiyor. Teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Almanya işe giriş tarihinden sonraki süreleri yazabilirsiniz.

 4. Sevgi

  Merhabalar acilen yardım istiyorum yurtdisi borçlanması talep dilekçesi dolduruyorum 11.madde ye hangi tarihleri yazmam uygun olur.Turkiye de 2010 yılı sgk girişim var 709 gün prim gün sayısı mevcut. ALMANYA ya 2012 yılında giriş yaptım burdaki ev hanımı olarak geçirdiğim süreleride borçlanmak istiyorum.yani 2010-2020tarihlerini borçlanmak istiyorum yazabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Almanya’da resmi olarak ikamet etmeye başladığınız tarihi yazacaksınız. Tamamını borçlanmak istiyorsanız bitiş tarihine başvuru tarihi yazabilirsiniz.

 5. Naz

  Merhaba 1 temmuz 2016 da amerikaya yerlestim. Ev hanimi olarak kalan borclanma gunleri icin tam olarak ne yazmaliyim. 1 temmuz 2016- 1 Temmuz 2026 mi? Turkiyede calistigim 3500gunum var 2000 yilindan beri .

  Birde: yurtdisindan belgeleri hangi adrese gonderecegiz? Hangi sgk kurumuna bir turlu adres emin olamadim. Tesekkurler simdiden

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 01 Temmuz 2016 ile başvuru tarihi arasındaki süreyi borçlanma hakkınız var. Türkiyede bağlı olduğunuz ilin sgk yurtdışı servisine gönderebilirsiniz.

 6. Fatih

  Merhaba,
  Erkek calisanlar 6. Maddede hem calisilan sure, hem bosta kalan sureyi isaretlemelimi? Sadece calisilan sure isaretleyebilirmiyiz? Hangisi bizim yararimiza olur.

  3 yildir yurtdisindayim. 11.maddede yurtdisi hizmetlerim/ surelerimin tamamini isaretlemek hata mi olur? Cok tesekkur ederim yardiminiz icin

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tamamını işaretlemeniz daha mantıklı olur. Zaten 3 yıl var sadece. Boşta geçen süre ve Çalışma süresi olarak iki kutucuğu da işaretleyebilirsiniz.

 7. Aydin

  Yurt disindaki sicil no . Ne oluyor acaba.sozial versicherung mu? Tesekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet emeklilik sicil numarası. Bilmiyorsanız boş bırakabilirsiniz.

 8. sinan

  Ama siz sakın öyle yapmayın. …./…./…. – …./…./…. Tarihleri arasındaki süre kutucuğunu işaretleyin ve yurtdışında işe başladığınız ilk tarihi yazın. Son tarih olarak da borçlanmaya yetecek tarihi belirtin. Örneğin 3600 gün borçlanma yetiyor. Almanya’da 01.01.1981 tarihinden beri çalışıyorsunuz. Bu durumda bu tarih aralığına 01.01.1981-01.01.1991 yazmanız yeterli olacaktır. İlk iki kutucuğu kullanmamanızı öneriyorum.
  Merhaba.
  3600 gün bu 10 yil icinde tamamlanmak zorundami.(240 gün eksik olursa nasil olacak).
  selamlar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Başlangıç tarihini ilk işe giriş tarihi yapın. 3600 gün borçlanacaksanız 3600 günü elle hesapladıktan sonra bitiş tarihi yazın. 10 yıl içinde tamamlama gibi bir zorunluluk bulunmuyor.

 9. ali yigit

  1972 dogumluyum
  52 yasinda emekli oluyorum
  saten o tarihe kadar calismayi düsünüyorum,gönderecegim formda 5200 gün yerine 3600 yazsam ve emekliligim ozaman 60 yasina
  yükseldiginde alacagim emekliparamiktari 5200 gün ödemis gibi mi alacagim ?
  fark olurmu yil 2032 yilinda

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sorunuzu tam anlayamadım fakat 3600 gün emekli maaşı da gayet iyi bağlanmakta. 5200 ile alacağınız emekli maaşı ile aşağı yukarı aynı olur.

 10. Hasan

  Merhaba, ben almanyadan yaziyorum Kasim 1970 dogumluyum.
  Türkiyede calismam yok.
  Almanyada ise giris tarihim Kasim 1988.
  2002 de mavi kart aldim.
  Bu süreye kadar 9,5 yil calisma süresi mevcut.
  Basvuru yaparsam gün eksikliginden sorun cikarmi.
  Hangi kurumdan emekli olma sansim var.

  Esim Eylül 1972 dogumlu.
  Türkiyede Ocak 1995 SSK girisi ve 240 günü mevcut.
  Mart 1999 da Almanyaya geldi.
  Borclanmayi mart 1999 dan itibaren mi yapilmasi lazim?
  selamlar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. O zaman sadece 9,5 yıllık süreyi borçlanabilirsiniz. Sizin için avantajı şu olur. Giriş tarihi olarak Kasım 1988 esas alınır. Borçlanmanın yükselmesinden etkilenmemiş olursunuz. Ancak kalan süreyi ileride ancak Türkiye’de çalışma ile tamamlayabilirsiniz.

   1. Hasan

    Tesekkürler. Peki bu borclanmayi kac güne tamamlamam gerekecektir. Ben 3600 günden emekli olmak istiyorum. Zira 60 yasima kadar almanyada calisacagim.

    1. Ömer Meriç

     3600 güne tamamlamanız halinde 60 yaşında emekli olursunuz.

   2. Hasan

    Tesekkürler.Tabi yönlendiririm.
    yalniz daha önce asagidaki cevabi vermistiniz. Ben burdan yola cikarak size daha önceki sorumu yönelttim.
    Yani bagkur üzerinden 5400 güne mi tamamlamam lazim. Ayrica alacagim emekli maasi da düsük olur herhalde.

    Merhaba. O zaman sadece 9,5 yıllık süreyi borçlanabilirsiniz. Sizin için avantajı şu olur. Giriş tarihi olarak Kasım 1988 esas alınır. Borçlanmanın yükselmesinden etkilenmemiş olursunuz. Ancak kalan süreyi ileride ancak Türkiye’de çalışma ile tamamlayabilirsiniz.

    1. Ömer Meriç

     Evet bağkur üzerinden 5400 güne olabilirsiniz. Onda sıkıntı yok. Sonra kalan süreyi bir şekilde tamamlamanız gerek ama.

 11. Hasan

  Tesekkürler.
  Bir sorum daha olacak, anlama acisindan. Tekrar TC Vatandasligina gecersem kalan eksik süreyi almanyadaki calismami borclanarak 3600 güne tamamlayabilirmiyim? Zira Türkiyede sigorta girisim yok. Sayet olursa eski kanuna göre emekli olabilirmiyim.

  saygilarimla

  1. Ömer Meriç

   Bundan sonra ssk kapsamında borçlanma hakkı olmayacak. Tekrar TR vatandaşlığına dönerseniz sadece bağkur kapsamında borçlanabilirsiniz. 3600 gün ile emekli olma şansınız yok. Bu arada tanıdıklarınızı da bize yönlendirmenizi rica ederim. SGK konusunda soruları ücretsiz cevaplıyoruz. Çekinmeden sorabilirler.

 12. Ertugrul

  Merhaba, ben almanyadan yaişIyorum 1963 Temuz dogumluyum 57 yaşindayim türkiyede sigorta girişim 1/11/ 1980 -1983 de askere gitim 18 ay askelikten sonra 1987 temuz ayina kadar sigortam var toplam 840 gün; Almanyaya 1987 agustos da gitim işe girişim montajci kaynakci olarak 1988 / 2000 senesine kadar caliştim daha sonra meslekten rahatsizlandim akcigerden belden meslek hastaligindan % 66 calişamaz raporluyum var. Malülen maş aliyorum sosyalci degilim 3600 günden emekli olmak istiyorum.Yeni yasaya göre yurtişi borclanma dilekcemi 29/7/2019 sgk ya verdim1/9/ 2019 yasa öncesi nekadar pirim ödemem lazim kac yaşinda emekli olabilirim ve nekadar emekli maaşi alabilirim.sizden ricam ben calişamaz raporumu türkiyede kuruldan ispatlasam mi yoksa dogrudan 3600 ödemesini yapsam mi aylik alcam maaşim fark edermi sizden ricam beni bilgilendirseniz çok memnun olurum.Selamlar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba tekrar. 3600 güne tamamlayarak 60 yaşında emekli olabilir ya da 1800 güne tamamlayarak malulen emeklilik başvurusu yapabilirsiniz. İkisi arasında maaş olarak çok bir fark yok. Ama Türkiye’de sağlık kurulu emekli olacağınıza karar verir mi bilemiyorum.

 13. Ertugrul

  Ömer bey çok teşekür ederim bilgilendirdiginiz için.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.