Yurtdışı Borçlanma Başvuru Formu Nasıl Doldurulur ?

0

Yurtdisi borclanma başvurusu için istenen belgeler hakkında daha önce yurtdisi emeklilik başvurusu için gerekli evraklar başlıklı yazımızda yer vermiştik. Yurtdışı emeklilik başvurusunda istenen en önemli iki formdan birisi “YURTDIŞI HİZMET BORÇLANMA TALEP DİLEKÇESİ” diğeri de “3201 SAYILI KANUNA GÖRE AYLIK TALEBİNDE BULUNANLARA MAHSUS BEYAN VE TAAHHÜT BELGESİ” dir. Emeklilik borclanma başvurunuzun doğru ve eksiksiz olması için formları hatasız doldurmanız gerekir. Formlardaki bazı kısımların emekli maaşınız üzerindede etkili olacağını hatırlatmak isteriz. Formları doldurmak hiç zor değil inanın. Bunun için birilerine ödeme yapmanıza gerek yok. Yazımızı takip ederek kolayca doldurabilirsiniz. Kafanıza takılanları da yorum bölümünden sorabilirsiniz. Hadi başlayalım.

Yurtdışı hizmet borçlanma talep dilekçesi nasıl doldurulur ?

Dilekçenin bir örneği aşağıdaki gibidir. Nasıl dolduracağınız adım adım dilekçenin altında anlatılmıştır.

Adı ve Soyadı

Bu kısma adınızı ve soyadınızı yazın.

T.C. Kimlik numarası:

Bu kısma 11 haneli T.C. numaranızı yazın.

Vatandaşlık durumu

Vatandaşlık durumunuza uygun seçeneği seçin. Eğer T.C. vatandaşlığından çıktıysanız sadece vatandaşlıktan çıktığınız tarihe kadar olan çalışma/ev hanımlığı sürelerini borçlanabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

İkamet durumu

Durumunuza uygun seçeneği işaretleyiniz. Yurtdisi emeklilik için Türkiye’ye kesin dönüş şartı bulunmuyor. “Halen yurtdışındayım” seçeneğini işaretlemenizde de sakınca yok yani.

Yurtdışı hizmetin/sürenin geçtiği ülke

Çalışmalarınızın/ev hanımlığı sürelerinin geçtiği ülkeyi belirtin. Birden fazla ülkede varsa buraya birden fazla ülke de yazabilirsiniz. Örneğin Almanya, Hollanda gibi.

Borçlanmak istediğiniz yurtdışındaki hizmetin/sürenin niteliği

Burada hangi süreleri borçlanmak istediğinizi belirtin. Durumunuza göre birden fazla kutucuğu da işaretleyebilirsiniz. Örneğin hem ev hanımlığı, hem çalışma hem de boşta geçen süreleri borçlanacaksanız her 3 kutucuğu da işaretleyebilirsiniz.

Türkiye’den veya yurtdışından sosyal güvenlik sözleşmesine göre

Bu kısımda Türkiye’den ya da yabancı bir ülkeden emekli maaşı alıyorsanız bunu belirtmeniz ve aylık başlangıç tarihini de tam olarak yazmanız gerekiyor. Eğer talepte bulunduysanız ve süreç devam ediyorsa Aylık Talebinde Bulundum kısmını aylık almıyorsanız ya da talepte bulunmadıysanız Aylık Almıyorum/Talepte Bulunmadım kısmını işaretlemeniz gerekiyor.

Borç miktarının tebliğ edileceği adres

Yurtdışı adresi de olabilir Türkiye adresi de. Ancak Türkiye adresi verebilirseniz süreç daha hızlı olacaktır.

Borçlanma miktarının hesabında  seçtiğiniz bir günlük prime esas kazanç

Malumunuz yurtdışı borçlanması için günlük en düşük tutar borçlanma talebinde bulunduğunuz tarihte Türkiye’de geçerli olan brüt asgari ücretin %32’si, en yüksek ise bunun 7,5 katıdır. Eğer en düşük tutardan ödemek istiyorsanız “Asgari” kısmını, en yüksekten yani tavandan ödemek istiyorsanız “Azami” ya da kendi belirleyeceğiniz bir tutarla ödemek istiyorsanız Diğer kısmını işaretleyip tutar belirtmeniz gerekiyor. Yurt disi emeklilik ile alacağınız maaşı etkileyen en önemli kriterlerden birisi de borçlanmayı hangi tutarlardan yaptığınızdır. Asgariden öderseniz taban emekli maaşı üzerinden, azamiden öderseniz en yüksek emekli maaşı üzerinden maaşınız bağlanır. Tabi cepten çıkacak para da buna orantılı olarak yükselir.

İsviçre’deki primlerin Türkiye’ye transferi talebinde bulunanların borç miktarını ödeme şekli

Eğer İsviçre’de çalışmalarınız varsa ve bu süreleri borçlanacaksanız bu kısım sizin için büyük önem arz ediyor. İsviçre ile bir bağınız yoksa bu kısmı boş bırakın. Malumunuz İsviçre ile Türkiye arasındaki Sosyal Güvenlik sözleşmesi gereği İsviçre’de adınıza ödenen primleri Türkiye’ye transfer hakkınız var. Tabi bu transferi yaptığınızda İsviçre’de emeklilik hakkınız kalmıyor. Onun için ben hem İsviçre’den hem de TR’den emekli olmak istiyorum diyorsanız bu kısımda “Kendim ödemek istiyorum” seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor.Bu durumda yurt disi borclanma tutarlarının tamamını cebinizden ödersiniz.

Yok benim İsviçre ile bir işim yok, zaten ordan da emekli olmak istemiyorum diyorsanız “Transfer edilen primlerimden mahsup edilmesini istiyorum” seçeneğini işaretleyin. Bu durumda İsviçre’de adınıza ödenen primler SGK tarafından İsviçre emeklilik kasasından istenir. Gelen primlerin borçlanmaya yetecek kadar kısmı alınır ve kalanı size iade edilir. İsviçre borçlanmaları için başvurularınızı “SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü-Yurtdışı Hizmetler Daire Başkanlığı – Sıhhiye/ANKARA”  yapmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Borçlanmak istediğiniz süre

Bu da emekli maaşınızı büyük oranda etkileyecek en önemli kısımlardan birisi. Malumunuz yüksek emekli maaşı için 2008’den önce geçen çalışma süreleri büyük önem arz ediyor. Siz burada hizmetlerin tamamı kısmını işaretlediğinizde SGK en yeni hizmetten en eskiye doğru borçlanma çıkartır. Ama siz sakın öyle yapmayın. …./…./…. – …./…./…. Tarihleri arasındaki süre kutucuğunu işaretleyin ve yurtdışında işe başladığınız ilk tarihi yazın. Son tarih olarak da borçlanmaya yetecek tarihi belirtin. Örneğin 3600 gün borçlanma yetiyor. Almanya’da 01.01.1981 tarihinden beri çalışıyorsunuz. Bu durumda bu tarih aralığına 01.01.1981-01.01.1991 yazmanız yeterli olacaktır. İlk iki kutucuğu kullanmamanızı öneriyorum.

Türkiye’den sözleşmeye göre kısmi aylık alıyor iseniz

Türkiye’de mevcutta aldığınız kısmi bir aylık varsa ve bu aylığı tam aylığa çevirmek istiyorsanız ilgili kutucuklardan birisini işaretleyin. Türkiye’de kısmi aylık almıyorsanız burayı boş bırakın.

Son olarak formun en altındaki kısımda formu vereceğiniz SGK’nın adresini yazın. Örneğin SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü-Yurtdışı Hizmetler Daire Başkanlığı – Sıhhiye/ANKARA gibi. Açık adresinizi, telefon ve e-posta bilgilerinizi de eksiksiz yazdıktan sonra adınızı ve soyadınızı yazarak imzalayın.

Hepsi bu kadar.

3201 Sayılı Kanuna Göre Aylık Talebinde Bulunanlara Mahsus Beyan ve Taahhüt Belgesi Nasıl doldurulur?

Yurtdisi borclanma başvurunuz ile birlikte vermeniz gereken bir diğer form ise beyan ve taahhüt belgesidir. Malumunuz yurt dışı emeklilik hakkından yararlanarak emekli olmanız halinde bulunduğunuz ülkede resmi olarak çalışma hakkınız bulunmuyor. Bu formla çalışmadığınızı, çalışmanız halinde aylıklarınızın geri isteneceği konusunda bilgi sahibi olduğunuzu v.s. beyan etmiş oluyorsunuz. Formun örneği aşağıdaki gibidir. Nasıl doldurulacağı konusunda formunda sonunda bilgi verilmiştir. 

Ad ve soyadınız

Adınızı ve soyadınızı yazınız.

T.C numaranız

11 haneli T.C. numaranızı yazınız.

Varsa Türkiye’deki Sigorta/Emekli/Bağ-Kur Sicil numaralarınız

Türkiye’de hangi kapsamlarda çalışma varsa sicil numaralarınızı belirtin.

Türkiye’den aylık/gelir alıyorsanız tahsis numaranız

Türkiye’den emekli maaşı alıyorsanız emeklilik tahsis numaranızı yazın. Bilmiyorsanız e devletten ya da herhangi bir SGK’dan öğrenebilirsiniz.

Yurtdışında bulunduğunuz ülke ve  sicil/tahsis/kasa numaranız

Buraya yurtdışındaki sicil numaranızı belirtin.

Halen Türkiye’de ikamet ediyorsanız yurda giriş tarihiniz

Pasaportunuzdan ya da pasaportta yoksa emniyetten öğrenebilirsiniz.

Halen yurtdışında ikamet ediyorsanız bulunduğunuz ülke

İkamet ettiğiniz ülkeyi belirtin.

Adınızı ve soyadınızı yazarak imzalayın. Hepsi bu kadar.

Yurtdışı borclanma ile ilgili ayrıntılı bilgileri yurtdışı borçlanma şartları başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Yurtdışı emeklilik başvuru formları konusundaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.