Tahsis Talep Formu, Gelir Aylık Ödenek Talep Belgesi

88

Tahsis talep formu  yeni adı ile Gelir/Aylık/Ödenek Talep Belgesi emeklilik şartlarını yerine getirenlere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emekli aylığı bağlanabilmesi için verilmesi zorunlu olan belgedir. Emeklilik için gerekli olan sigortalılık süresi, prim günü ve yaş şartını sağladınız. Tabi bu şartları sağlamış olmanız emekli maaşınızın otomatik olarak bağlanacağı anlamına gelmiyor maalesef. Emekli maaşınızın bağlanması için tahsis talep ve taahhüt belgesi ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapmanız gerekiyor.

Emeklilik için gerekli olan tüm şartları sağlamış olsanız bile sgk tahsis talep formu ile başvuru yapmadan emekli aylığınız bağlanmaz. Tahsis talep formunu doldururken dikkat etmeniz gereken önemli ayrıntılar vardır. Dolayısıyla yazımızda emeklilik formu doldurma konusunda ayrıntılı bilgi verilecektir. Emeklilik tahsis talep formunu doldururken bazı kısımları atlarsanız aylığınızın daha düşük bağlanmasına neden olur. Peki Gelir/Aylık/Ödenek Talep Belgesi nasıl doldurulur ?

Emeklilik başvurusu için gerekli belgeler nelerdir ? 

Emeklilik talep formuna ek olarak vermeniz gereken bazı belgeler bulunmaktadır. Sgk tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi ile vermeniz gereken belgeler şunlardır;

 • Kimlik fotokopiniz,
 • Eğer ssk kapsamında işten ayrılıp emekli maaşına başvurduysanız işten ayrılış bildirgesi, eklemeniz gerekir. İşten ayrılalı çok olduysa bu belgeye gerek yok. SSK için bunlar yeterli.
 • Bağkurda eğer tarım bağkurlu iseniz ek olarak 2926 İB formunu ilgili Kurumlara onaylatarak ekine eklemeniz, esnaf ya da şirket ortağı iseniz 1479 İB formunu doldurup talep formuna eklemeniz gerekiyor.
 • Eğer devlet memuru iseniz talep formu, kimlik fotokopisine ek olarak Kurum’dan emekliliğe sevk onayı yazısının eklenmesi gerekir.

İşte hepsi bu kadar. Tüm bu belgeleri eksiksiz doldurup SGK’ya vermeniz halinde emekli maaşınız başvurunuzu takip eden aybaşından itibaren bağlanmış olacaktır. Emekli maaşım ne zaman bağlanır başlıklı yazımızdan aylığın ne kadar sürede bağlanabileceği konusunda bilgi edinebilirsiniz.

Yurtdışı borçlanması için başvuru yapacaksanız istenen belgeler farklı olmaktadır. Yurtdışı borçlanması için istenen belgeler konusunda bilgiyi  yurtdışı borçlanma başvurusu için gerekli evraklar sayfamızda bulabilirsiniz.

Sgk tahsis talep formu nereye verilir ?

Belgeyi güzelce doldurduk da tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi nereye gönderilir, sosyal güvenlik kurumu tahsis talep ve beyan taahhüt belgesini elden mi vermem gerekiyor ?

Sıra geldi sgk emeklilik başvuru formunu Sosyal Güvenlik Kurumu’na göndermeye. Tahsis talep dilekçesini bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden ya da posta yolu ile gönderebilirsiniz. Sgk emeklilik dilekçesini vermeniz gereken  Sosyal Güvenlik Merkezi son çalışma sigorta koluna göre belirlenir. Tahsis ve talep belgesini son çalışmanız;

 • Bağkur ise 4b bağkur dosyanızın olduğu SGK’ya,
 • Emekli sandığı ise Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı-Mithatpaşa Cad. Sıhhıye/Ankara adresine göndermeniz gerekiyor.
 • Son çalışma 4a ssk ise işyerinizin bağlı olduğu SGK’ya başvuru yapmanız gerekiyor.

Gelir/Aylık/Ödenek talep belgesi nedir ?

En son Sosyal Güvenlik Kurumu genelgesi ile yapılan düzenleme ve birleştirme ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılacak tüm emekli aylığı, gelir, malulluk aylığı, çeyiz parası, ölüm parası gibi tüm yardım, aylık ve ödenekler için yapılacak başvurularda kullanılacak belgedir. Örneği ve nasıl doldurulacağı yazımızın devamında verilmiştir.

SGK Gelir aylık ödenek talep belgesinin verilmesi

Tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi Sosyal Güvenlik Kurumu’nun son genelgesi ile Gelir/Aylık/Ödenek Talep Belgesi olarak değiştirilmiştir. Eğer elinizde eski tahsis talep belgesi varsa ve ya SGK tarafından size bu verildiyse bununla da başvuru yapabilirsiniz. Bu belgeyi nasıl doldurmanız gerektiği, belgeyi doldururken dikkat etmeniz gerekenler ve belgenin doldurulmuş örneği yazımızın devamında mevcut.

Belgeyi aşağıda verilen indirme bağlantısından indirerek verilen örneğe bakarak doldurup elden ya da post/kargo ile bağlı olduğunuz SGK’ya verebileceğiniz gibi e-devlet üzerinden online olarak da verebilirsiniz. Yazımızın devamında e-devletten nasıl başvuru yapacağınız konusunda da bilgi verilecektir.

Gelir aylık ödenek talep belgesi nasıl doldurulur ?

Bu başlık altında Gelir/Aylık/Ödenek Talep Belgesi nasıl doldurulur, doldurulmuş örneğini bulabilirsiniz.Gelir/Aylık/Ödenek Talep Belgesinin PDF formatındaki boş suretini buradan indirebilirsiniz: Gelir/Aylık/Ödenek Talep Belgesi indir.

Belgenin doldurulmuş bir örneği aşağıdaki gibidir. Normal emeklilik ya da yurtdışı borçlanması ile emeklilik başvurusu yapacaklar için örnek olarak doldurulmuştur. Zaten çok detaylı doldurmanıza da gerek yok. Yaşı gelip emekliliği hak edenler ya da yurtdışı borçlanması ile aylık bağlanacaklara yaşlılık aylığı bağlanır. Burada kafanız karışmasın.

Emeklilik dilekçesi doldurulmuş örneği

Belgenin doldurulmuş örneği aşağıdaki gibidir. Aşağıdaki gibi doldurmanız yeterli olacaktır. Zaten tüm bilgileriniz SGK’da mevcut. Ancak sicil numarası, hizmetler gibi bildiğiniz bilgiler varsa onları da doldurabilirsiniz. Ancak dediğim gibi doldurmasanız da olur.

gelir aylık talep belgesi örnek
tahsis talep formu nasıl doldurulmuş örneği

Malulen emeklilik başvurusu yapacaksanız Malulluk Aylığı, vazife malulluğü aylığı için başvuru yapacaksanız vazife malulluğu aylığı, iş kazası sonucu gelir başvurusu yapacaksanız Sürekli İş Göremezlik Geliri, iş kazası sonucu vefat eden birisi ya da iş kazası geliri alırken vefat eden birisinin maaşı için başvuru yapılacaksa Ölüm Geliri, Ölüm maaşı başvurusu yapılacaksa Ölüm Aylığı seçeneklerinin işaretlenmesi gerekmektedir.

Bu formla aynı zamanda cenaze ödeneği başvurusu da yapılabilmekte. Formu aynı şekilde doldurarak sadece cenaze ödeneği kutucuğunu işaretleyerek bu form ile başvuru yapabilirsiniz.  Emeklilik başvurusunu tamamladıktan sonra süreci ve evrağınızın durumunu SGK evrak takip sisteminden takip edebilirsiniz. DYS evrak takip sisteminden takip etmek için hemen SGK emeklilik evrak takip sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

E devlet gelir aylık ödenek talep belgesinin verilmesi

Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt belgesini ya da gelir/aylık/talep belgesini aşağıda belirttiğimiz gibi elden ya da posta yolu ile verebileceğiniz gibi E devlet sisteminden online olarak da başvuru yapabilirsiniz. Aslında e devlet şifreniz varsa bu daha kolaydır. Başvuru için www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu,
 • Ortak 4a/4b/4c Hizmetler,
 • Tahsis Beyan ve Taahhüt Belgesinin verilmesi menüsünden başvuru yapabilirsiniz. Direk başvuru için: ⇒ internetten emeklilik başvurusu.

E-devlet üzerinden adım adım gelir aylık ödenek talep belgesi doldurma işlemini nasıl yapacağınızı ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini emeklilik dilekçesi e-devlet sayfamızda anlattık.

Ölüm aylığı talep formu nasıl doldurulur ?

Ölüm aylığı başvuruları için sosyal güvenlik kurumu tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi nasıl doldurulur konusu tam bir problemdir. Bu yüzden ölüm aylığı başvurusu için de ayrıca sosyal güvenlik kurumu tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi doldurma örneği vermek istedim.

Ölüm aylığı ya da yetim aylığı v.s. başvurusu için de yukarıda belirtilen emeklilik formunu doldurarak başvuru yapmanız gerekiyor. Ölüm/yetim/dul maaşı başvurusu için tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi doldurulmuş örnek aşağıdaki gibidir.

Sosyal güvenlik kurumu tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi doldurulmuş örneği aşağıdaki gibi olmalı;

tahsis talep belgesi örnek
ölüm maaşı gelir aylık ödenek talep belgesi örneği

Yukarıda sgk tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi doldurulmuş örneğindeki kırmızı ile doldurmuş olduğum alanları doldurmanız yeterlidir. Diğer kısımların hepsini boş bırakabilirsiniz. Sigortalı kısmında vefat eden kişinin, Hak Sahibi kısmında ise aylığa başvuracak kişinin bilgilerini yazmanız gerektiğini tekrardan hatırlatmak isterim. Ölüm aylığı başvurusu için doldurulmuş 4a formu ve 4b formu örneği yukarıdaki gibidir. Eğer ölüm aylığı tahsis talep formu doldurulmuş örneği ile ilgili kafanıza takılan bir kısım varsa yazının sonundan sorabilirsiniz.

Engelli emeklilik tahsis ve talep formu nasıl doldurulur ? 

Engelli kapsamında emekli maaşı başvurunuzu da gelir, aylık ve ödenek talep belgesi ile yapabilirsiniz. Gelir/Aylık Talep Türü kısmında Malulluk Aylığı seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Yukarıdaki doldurulmuş tahsis ve talep formu doldurulmuş örneğine bakarak formu doldurabilir ve başvurunuzu yapabilirsiniz. 

Tahsis numarası nerede yazar ?

Tahsis numarası emekli kişilere SGK tarafından verilen emeklilik numarasıdır. Çalışanların yani emekli olmayanların tahsis numarası olmaz. Tahsis numaranızı en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’nden öğrenebileceğiniz gibi E devlet sisteminden de öğrenebilirsiniz. Tahsis numaranızı e devlet sisteminden sorgulamak için; www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve E devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın. SGK-SGK Tescil ve Hizmet Dökümü menülerini takip ederek görüntüleyebilirsiniz.

Tahsis talep türü nedir ?

Sosyal Güvenlik Mevzuatımıza göre farklı emeklilik türleri bulunmaktadır. Bunlar özetle; Yaşlılık aylığı,
Engelli aylığı, Malulen emeklilik, İş kazası maaşı.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

88 Yorum
 1. osman

  Ölen kişinin emekli maaşı için ölüm aylığı belgesini doldrup sgk yavermemiz gerekir deil mi? Ayrıyeten sadece kırmızı ile yazılı olanları yazsak yeterli midir?

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. SGK gelir, aylık ve ödenek talep belgesi, ölüm belgesi ile başvurmanız yeterlidir. Yazımızda gösterilen kısımları doldurmanız yeterli olacaktır.

 2. EDHEM

  Merhaba, 01.03.1998 sgk giriş kaydım var. 41 iş günü görünmektedir. 2003 –2017 yılları arasında yurtdışında çalıstım. 03.01.1967 doğumluyum. yurtdışı borçlanması için başvurumu nezaman yapabliirim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Borçlanma başvurunuzu istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Bağkurdan borçlanabiliyorsunuz zaten sadece.

 3. Osman

  Annem 02.05.2021 tarihinde vefat etti sadece tek ilde çalışmış toplam 1520 günü mevcut sigorta giriş tarihi 1983 babama ölüm aylığı bağlanması için dilekçe verdim ancak hala sonuçlanmadı aradığımda bir türlü ulaşamıyorum sizce tahmini ne kadar sürede bağlanır maaşı birde ortalama ne kadar bağlanır 1800 güne çocuk borçlanması yaparak mi emekli etmek yoksa ölüm aylığı bağlatmak daha mantıklı olur sizce ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu hizmet süreleri ssk kapsamında ise gün sayısı yeterli. Ayrıca bir borçlanma yapmanız gerekmiyor. Bekleyin sonuçlanır ve size dönüş yapılır.

 4. Bahriye yılmaz

  E devlet üzerinden emeklilik başvurusu yaptım fakat hata yapmışım doldurduğum talep formunda ne yapmam gerekiyor iptal mi etmem gerek yoksa yeni başvuru mu yapmalıyım bilgi verirseniz sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İptal edemiyorsunuz. Eğer imkan varsa doldurup elden verin SGK’ya yenisini .Nerede hata yaptınız ?

 5. Nurdan

  14mayisda babam vefat etti babam malullük maasi almaktayım şimdi anneme bağlanacak olana maaş maluluk maaşımı olacak yoksa normal emeklilik maaşımı olacak

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son aldığı maaşın yüzde 75’i bağlanır.

 6. tarık

  şahsi banka hesabı olmayan yurtdışı çalışanları nasıl bir yol izliyebilir emekli aylığı için

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maaş bağlandıktan sonra ve bankaya gönderildikten sonra ilgili bankadan hesap açılması gerekiyor. Hesap açılmazsa sıkıntı olabilir.

   1. S karaman

    Merhaba maas tahsis talep basvurusu yaptim yurdisindayim turkiyede kuveytturkte hesabim var maasim iban vermeden hesabima girermi

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. İlk maaş bankaya havale olarak gönderilir. Sonra banka ile irtibata geçerek bu hesabı maaş hesabı olarak tanımlatmanız gerekir. Otomatik olarak tanımlanmaz.

 7. Sibel

  Merhaba. Yaklaşık 24 yıllık devlet memuruyum. Başvurum neticesinde %51 engel oranı ile SGK emekliye sevk etti. Çalıştığım kurumdan şimdi ayrılışımı yapıcam. Engel durumundan emekli olmak malulen emeklilik ile çok karıştırılıyor. Tahsis talep formunda aylık talep türünde engelli aylığını bildiren kutucuk yok. Malulen emekliliği işaretlediğimiz takdirde malulen gibi işlem yapılıp hak kaybına uğrarmıyım? Engelden dolayı emekli olduğumu bu formda nereye yazmalıyım.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaşlılık aylığı kısmını işaretlemeniz gerekiyor.

 8. dursun

  E devlet uzerinden 4/C kapsamında Yaşılılık Aylığı için başvuruda bulundum.Talebim işleme alındı. Ancak “Gelir, Aylık, Ödenek Talep Belgesinin Verilmesi” ile talepte bulunmak icin girildiginde sadece 4A ve Bag-Kur icin secenek var 4C icin yok! Tahsis talep formu olarakta birsey bulunamiyor. Bu durum emeklilik işlemlerinin tamamlanabilmesi için bir sorun oluşturur mu? Tesekkurler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emekli sandığı için e-devletten başvuru yapılamıyor diye biliyorum. Sizin yaptığınız işlem başvuru yerine geçer mi bilemiyorum gerçekten.

 9. Sermet Adıgüzel

  Eşim devlet memuru olarak emekli sandığından emekliydi. Yeni vefat etti. Ben SGK dan emekliyim ama emekli olarak halen çalışıyorum. Eşimden ölüm aylığına başvurabilir miyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet başvuru hakkınız var. Maaş alabilirsiniz.

 10. Davud Essen

  Selamlar.
  Edevlet uzerinden “Gelir, Aylık, Ödenek Talep Belgesinin Verilmesi” ile talepte bulunmak icin girildiginde sadece 4A ve Bag-Kur icin secenek var 4C icin yok! Tahsis talep formu olarakta birsey bulunamiyor ve dolayisiyla E-Devlet uzerinden yaslilik emekli ayligi basvurusu icin talepte bulunabilecek bir yer bulamiyorum! Konuyla ilgili bilgisi olan bilgilendirirse memnun olurum. Tesekkurler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emekli sandığı için henüz e-devlette başvuru ekranı açılmadı. Sadece bağkur ve ssk için buradan online başvuru yapılabilmekte.

 11. Rabia

  Merhabalar.Benim abim vefat etti 25 yaşındaydı.5 seneden fazladır sigortalı çalışıyor.Annem ondan ölüm aylığı alabiliyormu ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer en az 5 sene sigorta süresi varsa ve bu 5 sene içerisinde en az 900 günü varsa anneniz hak sahibi olabilir. Ancak annenizin kendi adına aylık ya da gelir almıyor olması ve gelirinin asgari ücretin altında olması gerekiyor.

 12. Mustafa

  Babam emekli sandigindan maas aliyordu ve Kasim 2020″de vefat etti. Annem’de emekli sandigindan maas aliyor.
  1. Annem icin Olum Ayligi talebinde bulunabilir miyiz?
  2. Cenaze odenegi ve olum ayligi icin iki ayri form mu doldurmak gerekir? Ayni form ile talep edebilir miyiz?
  3. Formu emekli sandigi icin e-devlet uzerinden dolduramadik. Posta ile gondermede nasil takip edebiliriz?
  Yardimlariniz icin simdiden tesekkur.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1-evet alma hakkı var. Bulunabilirsiniz.
   2-gelir,aylık ve ödenek talep formunda ölüm aylığı ve cenaze ödeneği seçeneklerini işaretleyin. Ayrı formlar doldurmanız gerekmez.
   3-posta ile taahhütlü gönderin. Taahhüt numarası üzerinden ptt barkod sisteminden takip edebilirsiniz.

 13. Servet DUNDAR

  Merhaba Ben 1959 dogumlu hizmete baslangicim 1979 sicilen resen emekli edildigim tarih 1988 yipranmayla beraber calisma gun sayim 3700 gundur daha once bana bir miktar odenen toplu parayi geri odeme yoluyla ihya ettim tabiki bunlarin tumu 5434 sayili emekli sandigi calisani 4c uzerinden islem yapildi 1988 yilindan beri yurtdisinda ikamet etmekteyim toplam olarak otuz yila yakin yurt disi calismam var ben su anda yurt disinda yuzde seksen yuzde yuz malulen emekliyim benim normalde emekli sandigi kanununa gore resen emekliligimden dolayi yastan emeklilik icin 3600 gun 15 yil 61 yas yeterli ben gecen yil 1 agustostan once yurtdisi borclama icin muracatta bulundum bana bir 10 yil borclanma bedeli olan miktar yatirmami istediler ben bana daha once verilen toplu parayi ihya etmisim yani aktif hala getirmisim daha benden neden yeni bir on yil hesabi cikarildi diye sordugumda bana ne kadar odersen o kadar emekli maasi alirsin diye cevap verdiler tabiki ben ikna olmadim ve bana bu arada meblagin tumunu yatirirsan 5 ci derecenin 3 cu kademesinden maas baglanir dediler bu arada 1988 yilinda resen emekliye 8/2 den ayrildim ben buna ragmen fazladan 2019 un haziran ayinda 1800 pirim gun sayisi karsiligi olan meblagi yatirdim toplam gun sayim 5500 gun oldu fakat benim hizmet baslangic 1979 yilim olan 3700 gunumu son borclanmayla birlikte 2012 yilina kadar dagittilar burada bana memur emeklisi icin hizmet yilinin baslangic tarihini onemli olmadigi soylediler. Ben son yaptigim 1800 gun yurt disi borclanmayla alacagim maasin dusmesinemi sebep oldu bilmeden acaba bir yanlislikmi yaptim? ben iki ay sonra emekli olmam icin dilekce formu gondermem gerekiyor dogrusu su an nasil olacagini tam anlamiyla bilemiyorum benim sorum su benim maasim 4c emekli sandigi memur emeklisi ayligimi yoksa sonradan odeme yaptigim icin 4c uzerinden degilde baska bir sigorta uzerinde emekli maasi baglanacak maas baglanirsa nekadar maas alirim ikinci sorum SGK hakkinda danismanlik islemlerinde benim en kisa zamanda sizin yardimlariniza ihtiyacim var eger E,mail adresimden benimle irtibata gecerseniz menun olurum simdiden sorularima verceginiz cevaplariniz icin tesekur ederim sorularimin cevabini E mail adresime yazarsaniz cok memnun olurum saygilarimla selamlar.

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Anladığım kadarı ile borçlanmaların tamamını emekli sandığı kapsamında yapmışsınız. Bu durumda emekli maaşı emekli sandığı kapsamında bağlanır. Maalesef danışmanlık hizmeti vermiyoruz. Emeklilik hak ettiğiniz tarihten itibaren yazımızda örneği verilen sgk gelir aylık ödenek talep formu ile başvuru yapın. Başka birşey yapmanıza gerek yok.

 14. Ozen

  Merhabalar benim esim 1995 de vefat etti sgk dan dul maaşı alıyorum.Babam bagkur emeklisi idi oda 1999 da vefat etti.ondanda maas alabilirmiyim acaba.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu konuda SGK’dan bilgi almanız yararlı olacaktır. Çünkü tam ölüm tarihleri ve daha önce aylık alıp almadığınıza göre sorunun cevabı değişir. En sağlıklı cevabı SGK verir size.

 15. Betul

  Merhaba emeklilik icon istenen tahsis talep formunu internetten kendim bastirsam doldurdum sorun olur mu yoksa sgk dan mi gidip almam lazim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İnternetten SGK Gelir, Aylık ve Talep Belgesinin güncel suretini indirip doldurabilirsiniz. Yazımızda doldurulmuş örneği mevcut. SGK’dan alacağınız da aynısı olacak zaten.

 16. Murat Kulac

  Merhaba,

  İlk sigorta girişim 25.12.2000. %52 engellilik durumu gereği 2013 yılından bu yana vergi indiriminden faydalanıyorum. 19 yıl sigortalılık ve gün şartım (zaten dolu) bu yıl doluyor. Emeklilik başvurusunu 25.12.2019 da mı yoksa ayın 26 sında mı yapmam gerekiyor. E-devlet üzerinden başvuru yapacağım. E-devlette çıkan formda sırasıyla Tc no, isim soyisim, ödenecek banka bilgisi ve 4. kutu olarak açıklama isimli bir alan var. Açıklama alanına herhangi bir şey yazmam gerekiyor mu? Formun ilerleyen bölümlerinde “Hizmet süreleri ve geçtiği iller” kutucuğu var. Burayı da tek tek sigortamın yattığı illeri ve günlerini toplayarak yazmama gerek var mı? Alo 170 i aradım ama konudan bi haberler maalesef. Bilginiz varsa yardımcı olabilir misiniz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 26 Aralık 2019 tarihi itibariyle başvuru yapabilirsiniz. Eğer imkanınız varsa SGK gelir aylık ve talep formunu elden vermenizi öneririm. E devlet çok sağlıklı işlemiyor. Ama yine de e devlet üzerinden verecekseniz bildiğiniz kısımların hepsini doldurun. Bilmediklerinizi ise zorunlu alanlar değilse boş bırakın.

 17. Serpil tanman

  Merhabalar 59 yasindayim 3600gunum var 270gunu 2000de 30gunu 2014de kalan tamami 1999oncesi ilk giris 1987 primler tavandan yuksek bu ay muraacaat edicegim nekadar maas baglanir tesekkurler kolay gelsin

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tavandan olduğu için bir hesap yapmak zor maalesef. Sgknın maaş hesaplama uygulaması üzerinden hesaplama yapmanızı öneririm.

 18. Gulcin

  Yurt disinda ikamet ediyorum. Annem vefat etti ve kendisi bagkur emeklisiydi.
  Kizi olarak maasi bana gecebilirmis.
  Basvuru nasil yapabilirim, gereken evraklar nedir ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer evli değilseniz ve bulunduğunuz ülkede herhangi bir kapsamda sigortalı değilseniz alabişirsiniz. Yazımızda belirtilen gelir aylık ve talep formu ile kimlik fotokopisi başvuru için yeterli.

 19. Semra Berberoglu

  Merhaba,gecen sene kasim ayinda Yurt Disi Borclanma icin basvurdum,parayida yatirdim,fakat Almaya’da issizlik parasi aldigim icin ,aylik baglanmasini talep edemedim tabiki, simdi Haziran itibari ile malulen emekligim kabul edildi, bende emekli ayligi icin Almanyadan basvuru yapmak istiyorum ,Doldurulmasi gereken belgede ,bakmakla yükümlü oldugum bölüme ,cocugum(yas 21) suan Almanya’da egitim görüyor,onu yazabilirmiyim? ayrica doldurmam gereken belgede,sizin doldurdugunuzun haricinde benim baska yerleride doldurmam gereklimi? ve Almanya’dan yapacagim bir basvuru icin doldurulan belge haricinde benden istenecek baska belge olabilir mi? ,olursa ,bu belgeleri nerden nasil elde edebilirim? Tesekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Semra HANIM. Eğer çocuk sigortada sizden yararlanıyorsa bakmakla yükümlü kısmına evet yazabilirsiniz. Bu belge haricinde istenecek diğer belgelerin ne olduğu yani gerekli belgeler dosya durumuna göre farklılık gösterebilir. Bu yüzden dosyanızın olduğu SGK ile iletişime geçmenizde fayda var.

 20. A.Karaca

  Merhaba,

  seneye baglanacak olan emekli maasina simdiden müracaat edebilir miyim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emekli maaşını hak ettiğiniz tarihten sonra başvuru yapabilirsiniz.

 21. Sevil öner

  İyi günler.ben yetim aylığı için gecen ay başvurmuştur orda evli olduğumdaki soyadını yazmam gerektiğini söylediler yazdım bugün SGK posta gönderdi bosandgim için soyadı uyusmamis tahsil talep formu gönderdiler.bnde doldurup pazt.teslim edeceğim.bu ay maaş bağlanırmı acaba?teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sırf soyadı öyle olmuş diye neden iade ediliyor ki? Sonuçta sistemdeki kayıtlar önemli. Ne zaman bağlanacağı konusunda Sgkdan bilgi alın.

   1. Sevil öner

    TSK ederim hemen cvp verdiginiz icin.bugun gonderilen mektupta soyadi uyusmadigi icintahsil talep formu gonderdiler??5yillik geriye donuk toplu odeme yapılıyormuş.SGK hesaplayıp yatiriyormus nasıl hesaplanıyor.bbm 2013 de vefat etti????ne kadar yatar acaba? ilk maasta mi yatiriliyor?iki cocugumla geçinmeye çalışan bekar bir bayanim.bu yüzden soruyorum ????

    1. Ömer Meriç

     Merhaba tekrar. Rica ederim ne demek. Ne kadar bağlanır konusunda bir hesap yapamam. Dilerseniz WhatsApp iletişim numarası yazın ben sizden bilgileri alıp sordurayım.

 22. Suat Balaban

  Ben de aynı fikirdeydim, ancak çevreden annemin asgari ücretten düşük maaş aldığından hakkı olabileceğini söyleyenler oldu, onun için sizi rahatsız ettim. Çok teşekkür ederim. Saygılar.

  1. Ömer Meriç

   Evet geliri düşük ancak şu var. SGK’dan aylık ya da gelir almıyor olma şartı var.

 23. Suat Balaban

  13.03.2019 tarihinde SSK emeklisi ağabeyim vefat etti. 1992 yılında vefat eden SSK emeklisi babamdan 1931 doğumlu (88 yaşında) annem 1,577 TL dul maaşı almakta. Acaba anneme ağabeyimden ölüm maaşı verilir mi? Verilirse ne yapmamız gerekli.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır kardeşinizden dolayı aylık alamaz.

 24. seher ebru seber

  merhaba
  ben emikli olma hakkımı kazandım ve başvurumu yapmak istiyorum.formuda yukarıdaki şekilde doldurdum sigortalının kendisi şeklinde ancak 8.ve9. maddelerde kafam karıştı çünkü şuan rahmetli eşimdem dul maaşı alıyorum ve 20 yaşındaki kızımda yetim maaşı alıyor bu durumda 8.ve 9. maddelere evet mi hayır mı yazmalıyım bir diğer soru benim maaşım bağlandığında dul maaşımında %50 sini alabiliyormuşum bunun için ne yapmam gerekiyor ? acil cevap verirseniz sevinirim 🙁

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Zaten eşinizden aylığı çocukla beraber aldığınızdan bağlama oranı %50’dir. Aynı şekilde ödenmeye devam edilir. Siz o kısmı boş bırakın. Yazıda belirtildiği şekilde doldurarak SGK’ya verin. Sorun olmaz merak etmeyin.

   1. seher ebru seber

    merhaba
    bu kadar çabuk cevap verdiğiniz için çok tşk ederim 🙂 yani rahmetli eşimdem aldığım maaş aynen kalır mı yoksa %50 si düşermi olduki düşmediler bende almaya devam ettim ileride geri ödeme isterler mi özür dilerim çok soru sordum ama yanlış bir şey yapmaktan korkuyorum özellikle sgk ya 🙂

    1. Ömer Meriç

     Rica ederim. İşimiz hızlı cevap :). Tekrar evlenmediğiniz sürece her durumda eşinizden en az %50 oranında aylık alma hakkınız var. Kanuni hakkınız bu SGK neden istesin ki geri. SGK’dan korkmayın biz varız artık 🙂

   2. seher ebru seber

    son cevabınız mail ime geldi ama maalesef tamamını açmıyor sanırım tekrar evlenmediğim için sorun olmaz demişsiniz harika o zaman 🙂 çok teşekkürler kolay gelsin

    1. seher ebru seber

     evet şimdi geldi cevabınız tekrar tşkler iyiki varsınız görüşmek üzere 🙂

     1. Ömer Meriç

      Rica ederim iyi günler dilerim.

 25. Sinem

  Merhaba babam öldü ve dul maaşı alıcam ancak siz formda sigortalının da TC sini yazmanız gerek demişsiniz ama ben babamın TC sini bilmiyorum ve öğrenemiyorum ne yazık ki ne yapmam gerek boş bıraksam olmaz mı acaba ? Veya nasıl bulabilirim nüfusa da gittim ancak TC yıl öğrenemiyorum yardım edin lütfen ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Boş bırakın SGK tespitini yapar T.C. numarasının. Diğer kısımları eksiksiz tamamlayın.

 26. oğuzhan

  Merhaba 2 yıl önce 4a dan emekli oldum. 8. ve 9. maddelere evet /hayır/boş ne yazdığımı hatırlamıyorum. O tarihte 2 çocuğumda lisansa devam ediyordu. Büyük ihtimalle boş bırakmış olabilirim. Bunu kontrol edebileceğimiz bir yer var mı? 22 yaşındaki kızım halen lisansa devam ettiğine göre resmen ona bakmakla yükümlüyüm ve benim sağlık hizmetimden yararlanmaktadır. Bir dilekçeyle 2 yıl önce emeklilik başvurusu yaptığım ildeki sgk’ya başvursam, yeni aylık bağlanma oranı hesaplaması ile emeklilik tarihinden itibaren almadığım % 2 lik kaybımı toplu olarak verilmesini de sağlar mı? Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bunu kontrol edebileceğiniz bir yer yok maalesef. Ama vakit kaybetmeden dilekçe vermenizi öneririm. Geriye dönük olmaz ama en azından bundan sonrası için artış olur. Evet demedi iseniz tabi.

 27. Ayse t

  Merhaba
  12 yasinda oglum var ve esim sgk li olarak calisiyor
  Emeklilik takdis formuna oglum icin bskmakla yukumlu oldugum kisiler kismina evet diye doldurabiliyormuyum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigortada eşiniz üzerinden yararlanıyorsa yazamazsınız. Hem yazsanız bile Sgk bunu kontrol ediyor.

 28. Sevinc

  Merhaba ben yurtdışında yaşıyorum çalışırken ölüm aylığı alabilirmiyim bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ölüm aylığı alabilme şartlarından birisi de sigortalı çalışmamak. Maalesef alamazsınız.

 29. fatma

  Merhaba ben ölüm aylığı talep formunu doldurdum ankara sgk il müdürlüğüne göndermem gerekiyormuş fax yada e posta yoluyla göndermem mümkün mü?Adrese mi posta yapmam gerekiyor?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Fax ya da posta yolu ile olmaz. Elden ya da posta yolu ile göndermeniz gerekiyor.

 30. beyhan

  eşim vefat ettikten sonra emekli sandığından maaş bağlandı şimdi babam vefat etti o ssk lı olduğu için yetim maaşı almak için müracat edicem fakat yetim maaşı için kimlik fotokopisi ekleyin demişsiniz bir cevabınızda, kimliğimde evli olarak yazıyor eşimin ölüm belgesini eklemem gerekiyormu cenaze masrafları için ayrı bir miktar daha veriliyormuş onun için ne yapmak gerekiyor
  danışmak istediğim diğer bir konu eşimden dolayı bekar olan kızım yetim aylığı alıyor eşim emekli sandığı kızım ssk lı olarak çalıştığı durumda hala yetim aylığı alabilirmi çok teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emekli sandığı aylık talep formu ve kimlik fotokopinizi eklemeniz yeterli. Kızınız emekli sandığı kapsamında çalışmadığı ve evlenmediği sürece aylık almaya devam edebilir.

 31. Ülkü

  Teşekkür ederiz.Allah razı olsun

 32. Hasan H

  slm borclanmali ölüm ayligi basvurusunda 3201 SAYILI KANUNA GÖRE AYLIK TALEBİNDE BULUNANLARA MAHSUS BEYAN VE TAAHHÜT BELGESİ doldurmamiz gerekirmi yani halen yurtdisinda calisiyorum ölüm ayligi kesilirmi

  1. Ömer Meriç

   Bunu bilmiyorum maalesef hocam. Sgk yurt dışı servisine sormanız daha iyi olacaktır. Yanlış yönlendirmeyim sizi.

 33. Hasan H

  slm borclanmali öylüm ayligi Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt e devlet üzerinden yapsak olurmu
  tesekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba olur diye düşünüyorum ama imkan varsa elden ya da posta ile göndermenizi öneririm.

 34. Hasan H

  slm esim 2009 vafat etti yurtdisi borclanmali ölüm ayligini geriye dönüslü alabilirmiyim 5 sene geriye dönüslü diye söylenti var tesekkürler

  1. Ömer Meriç

   Hayır geriye dönük alamazsınız. Borçlanmayı ödeyip talepte bulunduktan sonra maaş talebi takip eden ay başından itibaren ödenir.

 35. Hasan H

  yurtdisi borclanmali Ölüm aylığı tahsis talep icin parayi hemen ödemek gerekiyormu yoksa önce Ölüm aylığı tahsis talep formunu doldurup göndermemizmi gerek birde yirtdisi borclanmali basvurusunu e devlet üzerinden yapabilirmiyim
  ikinci sorum öglum 21 yasinda yüksek okul okuyor yurtdisi borclanmada ikimiz ayni anda basvuru yapabilirmiyiz tesekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Öncelikle borçlanma talebinde bulunmanız gerekiyor. Tabi dilerseniz borçlanma talebi ile birlikte emekli talep formunu da doldurabilirsiniz. Borçlanmayı ödedikten sonra aylık bağlanır. İkinizin birden talepte bulunmasına gerek yok. Borçlanma yapıldıktan sonra aylık talebi verebilir çocuğunuz da.

  2. emre

   Merhaba babam sgk kapsaminsa emeklilik prim gün sayısı istenen yaşı doldurdu 20 ocakta işyerinden ayrıldı çalıştığı son ayın primi ve işten çikışı sgk sistemine yansıdı bu hafta inşallah Allah izin verirse başvuru yapicaz istenen evraklar arasında işten ayrıliş bildirgesi eklemek gerekli demissiniz ayrıldığı firmada gidip tekrar işten ayrılış bildirgesini istemesine gerek varmı yoksa bu kural çikışı sistemden görülmeyenler icinmi gerekli teşekkürler saygılar

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. İşveren verdiyse ve sistemde mevcutsa vermenize gerek yok. SGK görüyor zaten.

 36. Türkan

  Merhaba, Yetim aylığı başvurusunda bu evrakla birlikte ek olarak verilmesi gereken evraklar nelerdir bilginiz varmı? Bu belgenin arka kısmındaki 4.maddede birer adet fotoğraf eklenmesi gerekliliğinden bahsediliyor. Hak sahibinin fotoğrafımı eklenmeli?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Fotoğrafa gerek yok. Yetim aylığına başvuru için bu belge ve kimlik fotokopisi yeterli. Eğer başvuru yapacak kişi eşinden ayrılmış bir bayan ise bu belgelere ilave olarak eşinden ayrı yaşadığına dair taahhütname de eklenmesi gerekiyor

 37. mustafa

  e devletten başvuru yapınca işten ayrılış belgesini nasıl vercez

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Aslında SGK bunu görüyor vermeniz gerekmez ama bazı memur arkadaşlar yine de isteyebiliyor. Onu da elden ya da posta yolu ile üst yazı ekinde gönderebilirsiniz.

  2. Sevgi

   Merhaba eşim 2019 mayıs ayında vefat etti ben ilgilenecek durumda olmadığım için ablası emeklilik başvurusu yapmış 4 b den sigortalı günlerinde varmış onların toplanması gerekiyormuş para falan yatırdılar ama şimdi ben ilgilenmek istiyorum ama nereden nasıl son duruma bakacağım bilmiyorum bazı sitelere girdim bende herhangi bir doğrulama numarası yok başvuru ne alemde ne zaman aylık bağlanır bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Tüm bu bilgileri eşinizin bağkur dosyasının olduğu Sgkdan alabilirsiniz.

 38. Berna

  Merhaba; Emekli sandığı yetim maaşı içinde bu form doldurulacakmı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emekli sandığı için talep belgesi ayrı. Bunu da doldurabilirsiniz aslında ama kabul etmeyebilirler. En yakın Sosyal Güvenlik Merkezinden emekli sandığı ölüm aylığı başvuru formunu alabilirsiniz.