Çeyiz Parası 2024 & Şartları, Nasıl Alınır & 24 Aylık Maaş

Çeyiz parası evlenen kız çocuklarına Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir defaya mahsus olarak yapılan önemli yardımlardan birisidir.  Gerekli şartları sağlamanız halinde Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan evlenme parası alabilirsiniz. Bu yazımızda SGK çeyiz parası başvurusunda izlenecek yol, çeyiz parası ne kadar , gerekli belgeler, çeyiz ödeneği sorgulama ile evlilik yardımı dilekçe örneği konusunda detayları bulabilirsiniz.

Çeyiz parası kimlere verilir 2024 ?

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan çeyiz yardım parası alabilmeniz için sağlamanız gereken birinci ve olmazsa olmaz çeyiz parası alma şartları resmi nikahı çıkarttığınız tarihte anne ya da babanız üzerinden yetim aylığı alıyor olmanız. Resmi nikah tarihinde eğer aktif olarak yetim maaşı alıyorsanız Sosyal Güvenlik Kurumu çeyiz parası hakkından yararlanabilirsiniz. Tabi yetim evlilik yardımı sadece kız çocuklarına ödenmektedir.

SGK çeyiz parası nasıl alınır ?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından evlenen kız çocuklarına yapılan bu yardımdan yararlanabilmek için yukarıda da belirttiğimiz üzere resmi nikah tarihinde aktif olarak ölüm aylığı alıyor olmanız gerekmektedir. Eğer bu şartı sağlıyorsanız aşağıda belirtilen yolu takip ederek e-devletten ya da aşağıda örneği verilen evlenme ödeneği dilekçe örneği ile başvuru yapabilirsiniz.

SGK çeyiz parası başvurusu nereye yapılır ?

Yetim çeyiz parası hakkından yararlanmak için SGK’ya dilekçe ile talepte bulunmanız gerekiyor. Ssk çeyiz parası başvurusunun yapılacağı SGK maaş aldığınız sigorta koluna göre farklılık gösterir.

 • Bağkur ve ya ssk kapsamında yetim maaşı alıyorsanız bağlı olduğunuz SGK Müdürlüğüne,
 • Emekli sandığı kapsamında yetim maaşı almakta iseniz SGK Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı Mithatpaşa Cad. No:7 Sıhhıye/Ankara adresine dilekçenizi göndermeniz gerekiyor.
 • Çeyiz parası başvurusunda istenen belgeler dilekçe, evlilik cüzdanı fotokopisi ve kimlik fotokopiniz.
 • Başvuru için çeyiz ödeneği dilekçe örneği aşağıda verilmiştir. Ayrıca e-devletten de başvuru yapabilirsiniz.

E-devletten SGK çeyiz parası başvurusu nasıl yapılır ?

Dilerseniz başvurunuzu e devlet sistemi üzerinden online olarak kolayca yapabilirsiniz. E-devlet çeyiz parası başvurusu için aşağıdaki aşamaları takip ediniz.

 • E devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu-Gelir, Aylık, Ödenek Talep Belgesinin Verilmesi menüsüne giriş yapın. 
 • Buraya girdikten sonra “Yeni Başvuru” seçeneğine tıklayın. Tahsis Talep Türü: Evlenme Ödeneği ve Sigortalı Türü kısmını da seçtikten sonra başvurunuzu kolayca yapabilirsiniz.
 • E devletten başvuru yaptıktan sonra ayrıca evlenme ödeneği talep dilekçesi ya da formla SGK’ya başvuru yapmanıza gerek kalmıyor.

SGK çeyiz parası dilekçe örneği 2024

Sosyal Güvenlik Kurumu’na artık gelir, aylık ve ödenek başvuruları için başvurular tek formda yapılmakta. Aşağıdaki formda sigortalı kısmına vefat eden kişinin bilgileri, hak sahibi kısmına da çeyiz parasına başvuracak kişinin bilgilerini yazın. Formdaki 5-ÖDENEK TALEP TÜRÜ kısmında ise EVLENME ÖDENEĞİ kutucuğunu işaretlemeniz yeterli olacaktır. Emekli sandığı çeyiz parası dilekçe örneği ile SSK ve Bağkur Çeyiz parası için dilekçe örneğini buradan indirebilirsiniz : sgk çeyiz parası dilekçesi.

Başvuru yaptınız ve çeyiz parasının ne zaman ödeneceğini merak ediyorsunuz. Ödemenizi ne zaman alabileceğinizi öğrenmek için sgk çeyiz parası ne zaman elime geçer sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Çeyiz parası sorgulama 2024

Yetim çeyiz parası sorgulama işlemini e devlet sisteminden kolayca yapabilirsiniz. E devlet sisteminde SGK-Şahıs ödemeleri sorgulama menüsünden ödemenizin ne durumda olduğunu sorgulayabilirsiniz. Ssk çeyiz parası sorgulamasını buradan yapabilirsiniz : SGK çeyiz parası sorgulama

T.C. kimlik no ile çeyiz parası sorgulama

T.C. kimlik no ile çeyiz parası sorgulama T.C. numarası ve e-devlet şifresi ile bir üst başlıkta paylaştığım bağlantı aracılığı ile yapılabilir. Eğer e-devletten sorgulama yapamıyorsanız Alo-170 hattını arayarak ya da en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne giderek çeyiz yardımı sorgulaması yaptırabilirsiniz.

Çeyiz parası ne kadar 2024

SGK evlenme yardımı tutarı resmi nikah tarihinde almış olduğunuz maaşın 24 katı olarak ödenmektedir. Örneğin resmi nikah çıkarttığınız tarihte almış olduğunuz maaş diyelim ki 600 TL ise çeyiz parası dilekçe ile SGK’dan talepte bulunmanız halinde size ödenecek toplam tutar 600*24= 14.400 TL olacaktır. Evlilikten dolayı kadın ve erkeklere ödenen tüm yardımlara evlilik yardımı  nasıl alınır sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Çeyiz parası almak istemiyorum

Bu yardımı almak ya da almamak tamamen size bağlı. Eğer çeyiz yardımını istemiyorsanız ve maaşınızın anne ya da babanıza ya da diğer kardeşlerinize aktarılmasını istiyorsanız Sosyal Güvenlik Kurumu’na evliliğinizi bildirmeniz ve yardımdan yararlanmak istemediğinizi, maaşınızın diğer hissedarlara aktarılmasını talep etmeniz gerekiyor. Çeyiz yardımından yararlanmak istemiyorsanız aşağıdaki gibi örnek bir dilekçe ile SGK’ya başvuru yapabilirsiniz.

 • Çeyiz yardımı istemediğine dair dilekçe örneği
 • …….. Sosyal Güvenlik Merkezine
 • Kurumunuzdan ……………………………. T.C. numarası üzerinden yetim aylığı almaktayım. …./…../.20.. tarihinde evlendim. Kurumunuzdan çeyiz parası almak istemiyorum. Maaşımın maaş alan diğer hissedarlara aktarılmasını arz ederim. 

Sigortalı çalışan çeyiz parası alır mı ?

Çeyiz parası almanın şartlarından birisi resmi nikah tarihinde Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aktif olarak yetim aylığı alıyor olmaktır. Bazı istisnai durumlar haricinde sigortalı çalışma durumunda ölüm aylığı kesildiğinden sigortalı çalışanlara çeyiz yardımı ödenmez.

Ancak emekli sandığından yetim aylığı alanlar ile öğrenci olup 25 yaş altında olan ve sigortalı çalışanların bu çalışmadan dolayı yetim maaşı kesilmediğinden resmi nikah tarihinde aktif ölüm aylığı olması durumunda sigortalı çalışsalar bile çeyiz parası ödenir. Burada önemli olan SGK çeyiz parası şartlarından olan evlenme tarihinde aktif ölüm aylığı şartının sağlanması önem arz etmektedir. Ayrıntılı bilgi için yetim maaşı alan sigortalı çalışabilir mi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Çeyiz parası almanın şartları nelerdir?

SGK çeyiz parasından yararlanmak için kız çocuğunun resmi nikah tarihi itibariyle ölüm aylığı alıyor olması ve resmi nikahtan sonra dilekçe ile SGK’ya başvurması gerekmektedir.

Devlet çeyiz parası ne kadar 2024

SGK tarafından evlenen kız çocuklarına talepleri halinde evlilik tarihinde aldıkları son yetim maaşının 24 katı tutarında çeyiz yardımı ödenmektedir.

Çeyiz parası kimlere verilmez?

Evlilik tarihinde aktif ölüm aylığı almayanlara, ölüm aylığı alıyor olmakla birlikte talepte bulunmayanlara ödenmez.

SSK evlenenlere para veriyor mu?

Sadece evlilik tarihi itibariyle aktif yetim aylığı alan kız çocuklarına çeyiz parası ödüyor.

4.5/5 - (2 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Çeyiz Parası 2024 & Şartları, Nasıl Alınır & 24 Aylık Maaş” üzerine 18 yorum
 1. Merhaba,

  Engelliyim ve sigortalı çalışıyorum emekli sandığından da yetim aylığı alıyorum bu durumda evlenince yetim aylığım kesilir mi?

  Yanıtla
 2. Merhaba, babam vefat etti 1.5 sene özel sektörde çalışmam sebebi ile babamdan da maaş aldım çalıştığım şirketten de. Kısa süre önce evlendim babamdan hala maaş alırken de şuan çalıştığım şirketten de ayrılıyorum. Kuruma giderek dilekçe verdim evlilik cüzdanı fotokopisi ile birlikte. Askerdi Emekli sandığından emekliydi babam .Bu süreç ortalama ne kadar sürmektedir.

  Yanıtla
 3. Merhabalar
  Babam vefat etti Ölüm aylığına başvurdum cıktı çeyiz parası alabilmek için nikah yapıp hemen başvurumu yapmam lazım yoksa belirli süre maaş alıp daha sonra mı çeyiz parasına başvurmam lazım

  Yanıtla
 4. merhaba babam ssk dan emekli ve vefat etti. emekli maaşı alıyorduk,işe girince dilekçe vererek maaşın anneme verilmesini bildirdik ve maaş biraz kesintiye uğrayarak anneme bağlandı. şuan da evlenirken çeyiz parası almamız mümkün mü acaba? 10 yıl önce sorduğumuzda aldığımız paranın ileriki 2 yıllık miktarını toplu verildiğini ve bu iki yıl içinde de maaş anneme dönse bile annemin benim hakkım olan miktarı alamadığını söylemişlerdi.tam olarak prosedür nedir ?

  Yanıtla
  • Merhaba. Resmi nikah tarihinde ölüm aylığı alıyor olmanız şartıyla çeyiz yardımı alabilirsiniz. Çeyiz yardımında 24 aylık maaş peşin ödenir. Bu 24 aylık süre boyunca maaş diğer hak sahiplerine geçmez. Eğer sigortalı çalışırken evlendiyseniz ve evlendiğiniz tarihte aktif olarak ölüm aylığı almıyorsanız çeyiz parası da alamazsınız.

   Yanıtla
 5. Merhaba. Emekli Sandığı’ndan babamın vefatı nedeniyle yetim maaşı alıyorum. Sigortasızım ve işsizim. Evlenme durumunda Çeyiz Yardımı alabilirim diye düşünüyorum. Sormak istediğim konu şu: Emekli Sandığı yetimlerine ölüm aylığının 12 katı, SGK yetimlerine ise ölüm aylığının 24 katı Çeyiz Yardımı yapıldığını okudum. Bu doğru mu, bu adaletsizliğin nedeni nedir ve nasıl giderilebilir? Ben neden SGK yetimi gibi yetim maaşımın 24 katı yardım alamıyorum? Bir de yardımı evlenmeden önce alma şansım var mı; nikah günü almak yeterli olmaz mı? Evlilikten önce para lazım sonuçta… Teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Merhaba Gül HANIM. Emekli sandığı yetim maaşı 12 aylık ödenmekte. İlk defa 01.10.2008 tarihi ve sonrasında memuriyete atananların çocuklarına ise 24 kat olarak ödenmekte. Kanun bu şekilde maalesef. Resmi nikahı çıkartmanız gerekiyor almak için. Resmi nikah olmadan olmaz.

   Yanıtla
 6. Merhabalar yetim maasi aliyorum ilk defa evlenecegim. Esim olacak kisi issiz kaldigi icin, calisip calişmamasi ceyiz parasi yardimi almami etkiler mi ? Issizken evlenirsek Iş bulana kadar ben saglik sigortasiz mi olacagim?
  Tesekkurederim

  Yanıtla
  • Merhaba. Eşinizin işsiz olması çeyiz parası almanıza engel değil. Ama resmi nikah çıkarırsanız eşinizin güvencesi yoksa sağlıktan yararlanmak için genel sağlık sigortası yapmanız gerekmektedir.

   Yanıtla
 7. Merhaba
  Yetim olan kız babasından kalan maaşı alıyor ise ve evlendikten sonra sigortalı çalışmaya başlamış ise yine de çeyiz parası alabilir mi

  Yanıtla
 8. annem vefat etti evlenmek üzereyim ama hiçbir maaş almadım şimdiye kadar sigortalı çalışıyorum yararlanabilir miyim

  Yanıtla
  • Merhaba. Sigortalı çalışıyorsanız ölüm aylığı alamazsınız. Doğal olarak çeyiz yardımından da yararlanma hakkınız olmaz maalesef.

   Yanıtla
Yorum yapın