2022 Çeyiz Parası Şartları Nelerdir, Nasıl Alınır ?

14

Çeyiz parası evlenen kız çocuklarına Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir defaya mahsus olarak yapılan önemli yardımlardan birisidir.  Gerekli şartları sağlamanız halinde Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan evlenme parası alabilirsiniz. Bu yazımızda SGK çeyiz parası başvurusunda izlenecek yol, çeyiz parası ne kadar , gerekli belgeler, çeyiz ödeneği sorgulama ile evlilik yardımı dilekçe örneği konusunda detayları bulabilirsiniz.

Çeyiz parası kimlere verilir 2022 ?

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan çeyiz yardım parası alabilmeniz için sağlamanız gereken birinci ve olmazsa olmaz çeyiz parası alma şartları resmi nikahı çıkarttığınız tarihte anne ya da babanız üzerinden yetim aylığı alıyor olmanız. Resmi nikah tarihinde eğer aktif olarak yetim maaşı alıyorsanız Sosyal Güvenlik Kurumu çeyiz parası hakkından yararlanabilirsiniz. Tabi yetim evlilik yardımı sadece kız çocuklarına ödenmektedir.

SGK çeyiz parası nasıl alınır ?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından evlenen kız çocuklarına yapılan bu yardımdan yararlanabilmek için yukarıda da belirttiğimiz üzere resmi nikah tarihinde aktif olarak ölüm aylığı alıyor olmanız gerekmektedir. Eğer bu şartı sağlıyorsanız aşağıda belirtilen yolu takip ederek e-devletten ya da aşağıda örneği verilen evlenme ödeneği dilekçe örneği ile başvuru yapabilirsiniz.

2022 SGK çeyiz parası başvurusu nereye yapılır ?

Yetim çeyiz parasından yararlanmak için SGK’ya dilekçe ile talepte bulunmanız gerekiyor. Ssk çeyiz parası başvurusunun yapılacağı SGK maaş aldığınız sigorta koluna göre farklılık gösterir.

 • Bağkur ve ya ssk kapsamında yetim maaşı alıyorsanız bağlı olduğunuz SGK Müdürlüğüne,
 • Emekli sandığı kapsamında yetim maaşı almakta iseniz SGK Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı Mithatpaşa Cad. No:7 Sıhhıye/Ankara adresine dilekçenizi göndermeniz gerekiyor.
 • Çeyiz parası başvurusunda istenen belgeler dilekçe, evlilik cüzdanı fotokopisi ve kimlik fotokopiniz.
 • Başvuru için çeyiz ödeneği dilekçe örneği aşağıda verilmiştir. Ayrıca e-devletten de başvuru yapabilirsiniz.

E-devletten SGK çeyiz parası başvurusu nasıl yapılır ?

Dilerseniz başvurunuzu e devlet sistemi üzerinden online olarak kolayca yapabilirsiniz.

 • E devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu-Gelir, Aylık, Ödenek Talep Belgesinin Verilmesi menüsüne giriş yapın. 
 • Buraya girdikten sonra “Yeni Başvuru” seçeneğine tıklayın. Tahsis Talep Türü: Evlenme Ödeneği ve Sigortalı Türü kısmını da seçtikten sonra başvurunuzu kolayca yapabilirsiniz.
 • E devletten başvuru yaptıktan sonra ayrıca evlenme ödeneği talep dilekçesi ya da formla SGK’ya başvuru yapmanıza gerek kalmıyor.

SGK çeyiz parası dilekçe örneği 2022

Sosyal Güvenlik Kurumu’na artık gelir, aylık ve ödenek başvuruları için başvurular tek formda yapılmakta. Aşağıdaki formda sigortalı kısmına vefat eden kişinin bilgileri, hak sahibi kısmına da çeyiz parasına başvuracak kişinin bilgilerini yazın. Formdaki 5-ÖDENEK TALEP TÜRÜ kısmında ise EVLENME ÖDENEĞİ kutucuğunu işaretlemeniz yeterli olacaktır. Emekli sandığı çeyiz parası dilekçe örneği ile SSK ve Bağkur Çeyiz parası için dilekçe örneğini buradan indirebilirsiniz : sgk çeyiz parası dilekçesi.

Başvuru yaptınız ve çeyiz parasının ne zaman ödeneceğini merak ediyorsunuz. Ödemenizi ne zaman alabileceğinizi öğrenmek için sgk çeyiz parası ne zaman elime geçer sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Çeyiz parası sorgulama 2022

Yetim çeyiz parası sorgulama işlemini e devlet sisteminden kolayca yapabilirsiniz. E devlet sisteminde SGK-Şahıs ödemeleri sorgulama menüsünden ödemenizin ne durumda olduğunu sorgulayabilirsiniz. Ssk çeyiz parası sorgulamasını buradan yapabilirsiniz : sgk çeyiz parası sorgulama

Çeyiz parası hesaplama 2022

SGK evlenme yardımı tutarı resmi nikah tarihinde almış olduğunuz maaşın 24 katı olarak ödenmektedir. Örneğin resmi nikah çıkarttığınız tarihte almış olduğunuz maaş diyelim ki 600 TL ise çeyiz parası dilekçe ile SGK’dan talepte bulunmanız halinde size ödenecek toplam tutar 600*24= 14.400 TL olacaktır. Evlilikten dolayı kadın ve erkeklere ödenen tüm yardımlara evlilik yardımı  nasıl alınır sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Çeyiz parası almak istemiyorum

Bu yardımı almak ya da almamak tamamen size bağlı. Eğer çeyiz yardımını istemiyorsanız ve maaşınızın anne ya da babanıza ya da diğer kardeşlerinize aktarılmasını istiyorsanız Sosyal Güvenlik Kurumu’na evliliğinizi bildirmeniz ve yardımdan yararlanmak istemediğinizi, maaşınızın diğer hissedarlara aktarılmasını talep etmeniz gerekiyor. Çeyiz yardımından yararlanmak istemiyorsanız aşağıdaki gibi örnek bir dilekçe ile SGK’ya başvuru yapabilirsiniz.

 • Çeyiz yardımı istemediğine dair dilekçe örneği
 • …….. Sosyal Güvenlik Merkezine
 • Kurumunuzdan ……………………………. T.C. numarası üzerinden yetim aylığı almaktayım. …./…../.20.. tarihinde evlendim. Kurumunuzdan çeyiz parası almak istemiyorum. Maaşımın maaş alan diğer hissedarlara aktarılmasını arz ederim. 

Sigortalı çalışan çeyiz parası alır mı ?

Çeyiz parası almanın şartlarından birisi resmi nikah tarihinde Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aktif olarak yetim aylığı alıyor olmaktır. Bazı istisnai durumlar haricinde sigortalı çalışma durumunda ölüm aylığı kesildiğinden sigortalı çalışanlara çeyiz yardımı ödenmez.

Ancak emekli sandığından yetim aylığı alanlar ile öğrenci olup 25 yaş altında olan ve sigortalı çalışanların bu çalışmadan dolayı yetim maaşı kesilmediğinden resmi nikah tarihinde aktif ölüm aylığı olması durumunda sigortalı çalışsalar bile çeyiz parası ödenir. Burada önemli olan sgk çeyiz parası şartlarından olan evlenme tarihinde aktif ölüm aylığı şartının sağlanması önem arz etmektedir. Ayrıntılı bilgi için yetim maaşı alan sigortalı çalışabilir mi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

14 Yorum
 1. Sema

  Merhabalar
  Babam vefat etti Ölüm aylığına başvurdum cıktı çeyiz parası alabilmek için nikah yapıp hemen başvurumu yapmam lazım yoksa belirli süre maaş alıp daha sonra mı çeyiz parasına başvurmam lazım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Resmi nikah tarihinde ölüm aylığı alıyor olmanız yeterlidir. Belli bir süre bekleme zorunluluğu bulunmamakta.

 2. sevim karakulak

  merhaba babam ssk dan emekli ve vefat etti. emekli maaşı alıyorduk,işe girince dilekçe vererek maaşın anneme verilmesini bildirdik ve maaş biraz kesintiye uğrayarak anneme bağlandı. şuan da evlenirken çeyiz parası almamız mümkün mü acaba? 10 yıl önce sorduğumuzda aldığımız paranın ileriki 2 yıllık miktarını toplu verildiğini ve bu iki yıl içinde de maaş anneme dönse bile annemin benim hakkım olan miktarı alamadığını söylemişlerdi.tam olarak prosedür nedir ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Resmi nikah tarihinde ölüm aylığı alıyor olmanız şartıyla çeyiz yardımı alabilirsiniz. Çeyiz yardımında 24 aylık maaş peşin ödenir. Bu 24 aylık süre boyunca maaş diğer hak sahiplerine geçmez. Eğer sigortalı çalışırken evlendiyseniz ve evlendiğiniz tarihte aktif olarak ölüm aylığı almıyorsanız çeyiz parası da alamazsınız.

 3. Gül

  Merhaba. Emekli Sandığı’ndan babamın vefatı nedeniyle yetim maaşı alıyorum. Sigortasızım ve işsizim. Evlenme durumunda Çeyiz Yardımı alabilirim diye düşünüyorum. Sormak istediğim konu şu: Emekli Sandığı yetimlerine ölüm aylığının 12 katı, SGK yetimlerine ise ölüm aylığının 24 katı Çeyiz Yardımı yapıldığını okudum. Bu doğru mu, bu adaletsizliğin nedeni nedir ve nasıl giderilebilir? Ben neden SGK yetimi gibi yetim maaşımın 24 katı yardım alamıyorum? Bir de yardımı evlenmeden önce alma şansım var mı; nikah günü almak yeterli olmaz mı? Evlilikten önce para lazım sonuçta… Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Gül HANIM. Emekli sandığı yetim maaşı 12 aylık ödenmekte. İlk defa 01.10.2008 tarihi ve sonrasında memuriyete atananların çocuklarına ise 24 kat olarak ödenmekte. Kanun bu şekilde maalesef. Resmi nikahı çıkartmanız gerekiyor almak için. Resmi nikah olmadan olmaz.

 4. Duygu

  Merhb ben duyguaktaş benim babam vefat etti 4asigortasıvar ben ceyizparasinihak edebiliyor muyum tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Babanızdan ölüm aylığı alırken resmi nikah çıkardıysanız alma hakkınız var.

 5. Pınar

  Merhabalar yetim maasi aliyorum ilk defa evlenecegim. Esim olacak kisi issiz kaldigi icin, calisip calişmamasi ceyiz parasi yardimi almami etkiler mi ? Issizken evlenirsek Iş bulana kadar ben saglik sigortasiz mi olacagim?
  Tesekkurederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eşinizin işsiz olması çeyiz parası almanıza engel değil. Ama resmi nikah çıkarırsanız eşinizin güvencesi yoksa sağlıktan yararlanmak için genel sağlık sigortası yapmanız gerekmektedir.

 6. Ayşe

  Merhaba
  Yetim olan kız babasından kalan maaşı alıyor ise ve evlendikten sonra sigortalı çalışmaya başlamış ise yine de çeyiz parası alabilir mi

  1. Ömer Meriç

   Resmi nikah tarihinde eğer aktif ölüm aylığı varsa çeyiz parası alınabilir.

 7. asude

  annem vefat etti evlenmek üzereyim ama hiçbir maaş almadım şimdiye kadar sigortalı çalışıyorum yararlanabilir miyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigortalı çalışıyorsanız ölüm aylığı alamazsınız. Doğal olarak çeyiz yardımından da yararlanma hakkınız olmaz maalesef.