Çeyiz Parası Şartları 2019

0

Çeyiz parası evlenen kız çocuklarına Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir defaya mahsus olarak yapılan önemli yardımlardan birisidir.  Gerekli şartları sağlamanız halinde Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan evlenme parası alabilirsiniz.

Bu yazımızda 2019 ceyiz parasi nasil alinir,  2019 çeyiz parası başvurusu nereye ve nasıl yapılır, 2019 çeyiz parası sorgulaması nereden yapılır v.s. gibi konu hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Çeyiz parası kimlere verilir 2019 ?

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan çeyiz yardım parası alabilmeniz için sağlamanız gereken birinci ve olmazsa olmaz şart resmi nikahı çıkarttığınız tarihte anne ya da babanız üzerinden yetim aylığı alıyor olmanız. Resmi nikah tarihinde eğer aktif olarak yetim maaşı alıyorsanız Sosyal Güvenlik Kurumu ceyiz parasi hakkından yararlanabilirsiniz. Tabi yetim evlilik yardımı sadece kız çocuklarına ödenmektedir.

Çeyiz parası hesaplama 2019

SGK evlenme yardımı tutarı resmi nikah tarihinde almış olduğunuz maaşın 24 katı olarak ödenmektedir. Örneğin resmi nikah çıkarttığınız tarihte almış olduğunuz maaş diyelim ki 600 TL ise çeyiz parası dilekçe ile SGK’dan talepte bulunmanız halinde size ödenecek toplam tutar 600*24= 14.400 TL olacaktır.

Çeyiz parası başvurusu 2019

Yetim çeyiz parasından yararlanmak için SGK’ya dilekçe ile talepte bulunmanız gerekiyor. Başvurunun yapılacağı SGK maaş aldığınız sigorta koluna göre farklılık gösterir. Bağkur ve ya ssk kapsamında yetim maaşı alıyorsanız bağlı olduğunuz SGK Müdürlüğüne, Emekli sandığı kapsamında yetim maaşı almakta iseniz SGK Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı Mithatpaşa Cad. No:7 Sıhhıye/Ankara adresine dilekçenizi göndermeniz gerekiyor.

Çeyiz parası başvurusunda istenen belgeler dilekçe, evlilik cüzdanı fotokopisi ve kimlik fotokopiniz.

Dilerseniz başvurunuzu e devlet sistemi üzerinden online olarak kolayca yapabilirsiniz. E devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu-Gelir, Aylık, Ödenek Talep Belgesinin Verilmesi menüsüne giriş yapın. Buraya girdikten sonra “Yeni Başvuru” seçeneğine tıklayın. Tahsis Talep Türü: Evlenme Ödeneği ve Sigortalı Türü kısmını da seçtikten sonra başvurunuzu kolayca yapabilirsiniz. E devletten başvuru yaptıktan sonra ayrıca dilekçe ya da formla SGK’ya başvuru yapmanıza gerek kalmıyor.

Başvuru yaptınız ve çeyiz parasının ne zaman ödeneceğini merak ediyorsunuz. Ödemenizi ne zaman alabileceğinizi öğrenmek için https://sgkbilgisi.com/ceyiz-parasi-ne-zaman-elime-gecer/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Çeyiz parası dilekçe örneği 2019

Sosyal Güvenlik Kurumu’na artık gelir, aylık ve ödenek başvuruları için başvurular tek formda yapılmakta. Aşağıdaki formda sigortalı kısmına vefat eden kişinin bilgileri, hak sahibi kısmına da çeyiz parasına başvuracak kişinin bilgilerini yazın. Formdaki 5-ÖDENEK TALEP TÜRÜ kısmında ise EVLENME ÖDENEĞİ kutucuğunu işaretlemeniz yeterli olacaktır.

Çeyiz parası dilekçe örneğini buradan indirebilirsiniz : sgk çeyiz parası dilekçesi

Çeyiz parası sorgulama 2019

Sorgulama işlemini e devlet sisteminden kolayca yapabilirsiniz. E devlet sisteminde SGK-Şahıs ödemeleri sorgulama menüsünden ödemenizin ne durumda olduğunu sorgulayabilirsiniz. Sorgulamayı buradan yapabilirsiniz : sgk çeyiz parası sorgulama

Çeyiz parası almak istemiyorum

Bu yardımı almak ya da almamak tamamen size bağlı. Eğer çeyiz yardımını istemiyorsanız ve maaşınızın anne ya da babanıza ya da diğer kardeşlerinize aktarılmasını istiyorsanız Sosyal Güvenlik Kurumu’na evliliğinizi bildirmeniz ve yardımdan yararlanmak istemediğinizi, maaşınızın diğer hissedarlara aktarılmasını talep etmeniz gerekiyor. Çeyiz yardımından yararlanmak istemiyorsanız aşağıdaki gibi örnek bir dilekçe ile SGK’ya başvuru yapabilirsiniz.

Çeyiz yardımı istemediğine dair dilekçe örneği

…….. Sosyal Güvenlik Merkezine

Kurumunuzdan ……………………………. T.C. numarası üzerinden yetim aylığı almaktayım. …./…../.20.. tarihinde evlendim. Kurumunuzdan çeyiz parası almak istemiyorum. Maaşımın maaş alan diğer hissedarlara aktarılmasını arz ederim. 

Çeyiz parası konusunda kafanıza takılan tüm soruları aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.