Ölüm Aylığı

7

Ölüm aylığı vefat eden kişilerin hak sahipleri yani eş, anne, baba ve ya çocukları için en önemli güvencelerden birisidir. Sosyal Güvenlik mevzuatımıza göre ölen bir kişinin hak sahiplerinde kanunda belirtilen şartların sağlanması halinde ölüm aylığı diğer ismi ile ölüm maaşı bağlanmaktadır.

Bu yazımızda ölüm aylığı nedir,ölüm maaşı şartları, ölüm aylığının ne kadar olduğu, başvurunun nereye ve nasıl yapıldığı konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. Henüz ölüm aylığı başvurunuzu yapmadıysanız hemen başvuru yapmak ve başvuruda dikkat etmeniz gerekenleri öğrenmek için https://sgkbilgisi.com/olum-ayligi-tahsis-talep-formu-nasil-doldurulur-ornek/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ölüm aylığı şartları

Eğer vefat eden kişi kendi sigortasından, bağkurundan dolayı v.s. emekli ise prim gün şartı aranmadan şartları sağlayan hak sahiplerine aylık bağlanır. Ancak ölen kişi ölüm tarihi itibariyle SGK’dan aylık ya da gelir almıyorsa ölüm maaşı bağlanabilmesi için;

 • Kişinin vefat tarihi itibariyle 4a SSK kapsamında 5 yıldan beri sigortalı olması ve bu 5 yıllık süre içerisinde de borçlanmalar hariç en az 900 gün prim ödemesinin olması,
 • Bağkur ve emekli sandığı kapsamında çalışma varsa en az 1800 gün sigorta primi olması ve bağkur kapsamında son ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borcunun olmaması gerekiyor.

Yukarıda da belirttiğim üzere kişi kendi sigortasından aylık alıyorsa hak sahiplerine ölüm maaşı bağlanabilir. Örneğin babadan dolayı dul maaşı alan bir kadının vefat etmesi halinde bu kadının çocuklarına aylık bağlanmaz.

Ölüm halinde emeklilik kaç gün

Yukarıda da belirtildiği üzere ssk kapsamında her türlü borçlanma hariç en az 900 gün olması, bağkur kapsamında ise en az 1800 gün olması halinde ölüm aylığı bağlanmakta.

Sgk ölüm aylığını kim alabilir ?

Vefat eden kişiden ölüm aylığı alabilecek yani hak sahibi sayılabilecek kişiler ve ölüm aylığı alma şartları şu şekildedir;

Dul Eş: 

Evlenmediği sürece eşinden aylık almaya devam edebilir. Evli olmama şartı dışında bir şart aranmaz. Sigortalı çalışsa bile ya da bağkur ödese bile ve ya kendi sigortasından/bağkurundan emekli olsa bile eşinin emekli maaşını almaya devam edebilir.

Kız ve erkek çocukları

Kız ve erkek çocukları 18 yaşını tamamladığı tarihe kadar sigortalı çalışmaması ya da bağkurlu olmaması halinde ölüm aylığı alabilir. 18 yaşın tamamlandığı tarihten sonra da ölüm aylığı bağlanması yapılır.  Eğer lisede okuyorsa 20 yaşını tamamladığı tarihe kadar, üniversitede okuyorsa 25 yaşını tamamladığı tarihe kadar aylıktan yararlanabilir. Eğer 18 yaşın tamamlandığı tarihten sonra çocuğun okuma durumu yoksa;

 • Kız çocuğu bekar olması ve anne/babasının 2008/10. aydan önce sigorta başlangıcının olması halinde aylıktan yararlanmaya devam edebilir. Eğer anne/babanın 2008/10. aydan önce sigortası yoksa 18 yaşını tamamlayan ve okumayan kız çocuğu ölüm maaşını almaya devam edemez.
 • Erkek çocuğu 18 yaşını tamamladıysa aylığı kesilir. Ancak sadece emekli sandığında istisnai bir durum söz konusudur. Anne ya da babası memur olan ve 2008/10. aydan önce memuriyet başlangıcı olan erkek çocukları 25 yaşını tamamladığı süreye kadar ölüm maaşı alabilir.

Anne ve baba

Anne ve babanın da vefat eden çocuğundan dolayı ölüm maaşı alma hakkı vardır. Bunun için SGK’dan kendi sigortasından dolayı emekli maaşı almaması gerekiyor. Haricinde ise gelir testi sonucunda hane halkında kişi başına düşen gelirin net asgari ücretin altında olması gerekiyor. Bu şartların sağlanması halinde anne ve babaya da ölüm maaşı bağlanır.

Ölüm aylığı hesaplama tablosu

Alınacak ölüm aylığı miktarı vefat eden kişilerde kalan hak sahiplerine belli oranda dağıtılıyor. Ölüm aylığı oranları aşağıdaki gibidir;

 • Tek başına aylık alan dul eşe vefat eden kişinin son emekli maaşının %75’i, eğer kendinden başka maaş alan varsa ya da dul eş kendi de emekli ise ve ya sigortalı çalışıyorsa vefat eden kişinin maaşının %50’si bağlanır.
 • Çocuklara ve anne ya da babaya bağlanacak maaş ise vefat eden kişinin maaşının %25’idir.
 • Emekli değilken vefat eden kişiden dolayı bağlanacak emekli maaşı ise son sigorta kapsamına, sigorta primi ödenen dönemlere, toplam prim ödeme gün sayısına göre farklılık gösterir. Bunun için vefat eden kişinin sigorta kapsamını, toplam çalışma süresini, sigorta ilk başlangıç tarihi gibi hizmet bilgilerinin ayrıntılarını yazının sonundaki yorum bölümünden bize yazarsanız ne kadar maaş alabileceğinizi yaklaşık olarak hesap edebiliriz. 

Alabileceğiniz ölüm aylığını hesaplamak için hemen https://sgkbilgisi.com/olum-ayligi-hesaplama-programi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ölüm halinde emekli maaşı ne kadar düşer ?

Ölüm aylığında herkesin hisse oranı farklıdır. Ayrıca sigortalılık ya da kendi sigortalılığından aylık alma durumuna göre oranlar değişir. Oranlar yukarıda belirtildiği gibidir.

Ölüm aylığı başvurusu

Ölüm aylığı başvurusu nereye yapılır sorusu bize sıklıkla sorulmakta. Ölüm aylığı başvurusu ölen kişinin son çalışma durumuna ve maaşa başvuracak kişinin durumuna göre farklılık göstermekte.

 • Ölen kişinin son çalışması bağkur ise bağkur dosyasının bulunduğu SGK’ya,
 • SSK ise son çalışmanın bulunduğu SGK’ya,
 • Emekli sandığı ise Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı’na( Mithatpaşa Cad. No: 7 Sıhhıye-Ankara) başvuru yapılması gerekiyor.

Sgk ölüm aylığı bağlanması için gerekli belgeler

Ölüm aylığı başvurusunda istenen tüm evraklar için https://sgkbilgisi.com/olum-yardimi-icin-gerekli-evraklar-nelerdir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ölüm aylığı ne kadar sürede bağlanır?

Ölüm aylığı bağlanma süresi başvuru yaptığınız SGK’nın iş yoğunluğuna göre değişkenlik gösterse de ortalama olarak 1,5-2 ay içerisinde bağlanır.

Ölüm aylığı sorgulama

Ölüm aylığı başvurusundan sonra maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını, maaşınızın ne kadar olduğunu e devlet sisteminden kolayca sorgulayabilirsiniz. Ölüm maaşı sorgulaması için www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra SGK bölümüne gelin.Burada;

 • SSK ölüm maaşı sorgulaması için 4A Hizmetleri-4A Aylık Bilgisi,
 • 4b Bağkur ölüm maaşı sorgulaması için 4B hizmetleri-4B aylık bilgisi
 • Memur/emekli sandığı maaş sorgulaması için 4C Hizmetleri-4C Aylık bilgisi

menülerinden sorgulama yapabilirsiniz.

Ölüm aylığı geriye dönük ödeme

Normalde emekli maaşı talep tarihini takip eden ay başından bağlanır. Ancak ölüm maaşında bazı istisnai durumlar vardır. Örneğin emekli eşin ölümünden sonra maaşa başvuran eş geç de başvursa ya da Kurum maaşını geç de bağlasa ölüm tarihini takip eden ay başından itibaren başlamak üzere hak ettiği maaşlar toplu olarak ödenir.

Ancak diyelim ki okumaya başlayan bir çocuk maaşı normalde çok önceden hak ediyor fakat geç başvurduysa maaşı hak ettiği tarihten değil de talepte bulunduğu tarihi takip eden ay başından bağlanıyor.

Ölüm aylığı alan kişinin çalışması halinde maaşı kesilir mi?

Ölüm aylığı alan eş çalışırsa aylığın tamamı kesilmez. Eğer kendisinden başka maaş alan çocuk yoksa çalışması halinde maaş bağlama oranı %75’ten %50’ye düşer. Ancak mevcutta dul eşinden kendisinden başka maaş alan varsa bu durumda sigortalı çalışsa bile aylığı değişmez ve aynı maaşı almaya devam eder.

Kız ve erkek çocukları ölüm maaşı alırken çalışmaya başlarsa maaş kesilir. Ancak bunun istisnai durumu var. Son düzenleme ile lisede okuyup 20 yaşını tamamlamamış, üniversitede okuyup 25 yaşını tamamlamamış kız/erkek çocuklarının çalışsa bile ölüm maaşları kesilmiyor.

Kız ve erkek çocukları için diğer bir istisnai durum ise memur çocuklarında. Memur çocukları ölüm maaşı alırken ssk kapsamında çalışsa ya da bağkurlu olsa bile ölüm maaşları kesilmiyor.

Ölüm aylığı bayram ikramiyesi

İkramiye tutarı yukarıda belirttiğim ölüm aylığı bağlanma oranları üzerinden hesaplanır. Yani 1000 TL değil de dul eşe 750, çocuklara da 250 TL ödenir gibi .

Ölüm aylığı alanlar kredi çekebilir mi ?

Genelde bankalar alınan emekli maaşının 5 katına kadar kredi verebilmekte. Tabi sizin mali durumunuza göre engel teşkil edecek bir durum yoksa daha fazla da kullandırabilirler. Bunun için bankalardan teklif almanız gerekiyor.

Ölüm maaşı konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

7 Yorum
 1. Abdulkadir

  merhaba
  ben %80 ortebetik engelliyım emekli sandığından emekliyım
  babam ssk emeklisi 1976 yılında vefat etmiş babamın emekli maaşını alabilirmiyım
  hak ediyorsan nereye başburu yapman lazım hangi evraklar gerekli
  bilgi alabilirmiyım teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bildiğim kadarıyla babanızın da maaşını alabilirsiniz. Başvuru için babanızın son çalışmasının bağlı olduğu SGK’ya yapabilirsiniz.

   1. Abdulkadir

    teşekkürler hocam

 2. Nermin

  Merhaba, eşim 2017 yılında vefat etti, yurtdışı işe giriş tarihi 1964, Türkiye’de sigorta girişi yok, Aralık 2018’de BağKur’dan 1964’ten itibaren 1800gün asgariden yurtdışı borçlanma yaptım, kendim 4a ssk emeklisiyim, eşimden yüzde 50 olarak kaç TL BağKur ölüm aylığı alırım?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bunun için bir tutar belirtmek zor maalesef.

 3. Enver

  Merhaba babamin sigorta girisi 1984 ve 1166 pirimi gunu var 02.20.2020 de vefat etti babami emekli etmek icin herseyi yaptik annem ne kadar maasini alir babamin.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Anneniz %75 oranında hisse alır. Ancak ne kadar alabileceği konusunda bir tutar belirtmek zor.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.